Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39721
Üdv!

Elfelejtettem a forrást megadni:
http://www.hm.gov.hu/files/9/11125/honvedelmi_kozlony_2009_2.pdf
Előzmény: Törölt nick (39718)
Plieur Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39720

Tiszteletem!

Lehet hogy a kérdésemre a válasz megvan itt valahol a fórumon, de nem leltem, rákérdezek: volt-e valaha itthon valamilyen intézeti tesztelése, csapatpróbája, stb. az M16 családnak? Vagy egyéb Stoner tervezésűnek? Pld. Stoner 63, AR-18?

Ha már rendszeresítették az M4-est, volt valamilyen előzménye amire lehetett hivatkozni?

Miért kérdezem? Mert a svédek 1975-76 -ban  az 5,56x45mm-re áttérés keretében tesztelték/keresték az Ak-4 ( HK-G3-as) utódját, többek között az M16-ost, Galil, Sig 540, HK-33, stb.

A tesztek győztese az FN-FNC és a hazai kísérleti FV890C-lett, ez utóbbi  Galil klón. Az M16-os nem jutott be a második körbe. A második kőr ( 1979-1980 csapatpróbák) győztese az FNC lett, a mostani Ak-5 az a svédeknél gyártott FNC.

A svédek meg nagyon alaposak szoktak lenni...

 

 

Előzmény: Éhesló (39719)
Éhesló Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39719
Szép új világ:
a nullaközeli csapatnak minél többféle új fegyvertípus és ennél is több új típusú töltény, mindenkinél amit szeret (aki meg utánszállít találja ki mi kell).......

Csak így tovább a "rendszeresítés" rögös útján....
Előzmény: Törölt nick (39718)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39718
Üdv!

Ismét rendszeresítésre került néhány eszköz:

Kavics78 Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39717
Szerintem ott vette a piacon!
Előzmény: Törölt nick (39716)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39716
OK!

A Bercsényi KMZ használ ilyet?
Előzmény: Kuruc71 (39715)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39715
Csigatár .
Előzmény: Törölt nick (39709)
Éhesló Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39714
A rábákban nem tudom, hogy a futóműveken, légfékszerelvényeken és az összeszerelésen kívül kívül van-é "magyar" (inkább itthon gyártott) termék....
Tartok tőle nem van.
Előzmény: swordmanus (39705)
Éhesló Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39713
A WTC óta ezt nem venném kötelező erejű példának.
Úgy tűn arrafelé átestek a ló túloldalára, ami pedig felénk volt divatban.....
Előzmény: Hamburger2 (39701)
Atis57 Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39712
Szia!
kb ilyeneket másik 2-t seregről is tudnék irni, ott is ilyen az élményanyag . a 3. sereg kivétel , de az meg nekem nem tetszett.
Előzmény: M.I. (39711)
M.I. Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39711
Kedves Tüzér!

Te nyilván felülről láttad az MN-t és a javával találkoztál.
Én sorkatonaként alulról.

Sajnos én tudok neked mondani legalább egy olyan alakulatot amely szinte szó szerint megfelel a Belic által leírtaknak.
Úgy hívták, hogy MN 5934
Azt hiszem leánykori nevén száztizenvalahanyadik vonalcsatlakozó önálló zászlóalj. Aszód

Részegen gyakorlatba vezetett zászlóalj:
HKSZ elrendelve, ellenőrző elöljáróval súlyosbítva.
Zászlóalj pkh örgy hulla részegen hasal az irodájában az asztalon. Ell előljáró ales benyit. Örgy fel se néz csak ordít, hogy takarodjon kifelé!
Nálunk a századnál ell elöljáró szds benyit a század pk szobájába, az felemelkedik az asztalról ahol eddig feküdt, de a szemét nem tudja fókuszálni a belépőre. Amikor szólnak hozzá nem tud megszólalni.
Elindul a zászlóalj. Út közben éjjel kettőkor egy kisvárosban kavarodás merre kell mennünk. A főtéren vagyunk Zilek légkürttel dudálnak. Megállunk. A házakból riadt emberek néznek ki. Oszlopparancsnok kiszállás címén kiesik a kocsiból és átkiabál a másik kocsiba: Szücsi! Hol a pálinkám!

Teljesítmények eredmények meghamisítása.
Kiváló katona úgy lett az emberből, hogy egyszer csak jött az írnok a folyosón és mindenkinek adott egy cetlit meg egy jelvényt, hogy mától kiváló katona. Pár hét-hónap múlva mentünk az étkezdébe ünnepi zászlóalj sorakozóra, hogy átvegyük az aranykoszorús kiváló zászlóalj kitüntetést egy HM-es tiszttől.
Lövészetek eredménye hasonlóan értékelve.

Kiképzés:
18 hónap alatt nem töltöttünk többet katonai képzéssel mint 24 óra.
Jó, ebbe az alakizást a rendfokozatok megtanulását és az őrszolgálatra felkészítést nem számolom.
A HT-k egy részének fogalma nem volt a szakmájáról.
Örmi kivisz a mezőre, hogy bemutasson valami műszaki ketyerét amit kivett a raktárból. Nem tudja mi az, közösen megállapítjuk, hogy biztosan nem azt kapta amit be kéne mutasson nekünk. Ezután 40 percig ott ácsorgunk a mezőn, nehogy az örmi lebukjon.

A kiképzési terv kint volt a falon minden nap órákra lebontva. Hetente talán egy alkalom volt amikor a tervben szereplő dolgot csináltuk.
Inkább szakadó hóesésben a havat söpörtük le a kocsikról óránként, hogy álcázzuk (!) őket az ellenség előtt!

Felszerelés használhatósága:
Amikor az M zároltból kellett volna féltucat kocsi a kopasz sofőrök vezetési gyakorlatára, alig tudtuk összeszedni, szinte az összes kocsi hibás, vagy hiányos volt.

Pedig mi sorkatonák legtöbben szerettünk volna jó katonái lenni az országnak.
Ez lett volna legtöbbünk elsődleges célja. De ha ez nem volt lehetséges akkor gondoltuk inkább menjünk haza amennyit csak lehet, és kerüljünk el minden értelmetlen feladatot.

A kiábrándító nem az volt, hogy ittak a tisztek, mert láttunk mi már részeget civilben is, sok részeg tisztet meg is értettünk miért iszik. (Az esélytelenségük jó katonának lenni a sok tehetségtelen alkalmatlan tiszttársa között/alatt.) Némelyek közülük szó szerint merev részegen is kenték vágták a szakmájukat.
Amikor bevonultunk, gyakorlatilag néhány óra alatt rá kellett jönnünk, ez a rendszer nem arról szól, hogy mi az ország hasznára való dolgokat tanuljunk, csináljunk.
Na ettől múlt el a 18-19 éves lelkesedésünk!

Ez is az MN volt, nem csak az amit Te láttál.
Előzmény: tuzer (39671)
swordmanus Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39710
Nyamm-nyamm!
már csak egy angol AMD-65 manuálra fájna a fogam, meg egy komplett AMP-69 manuálra. Aki ilyet tud nekem küldeni cellulóz vagy elektronikus formában, nyilván olvasható/használható minőségben, az jó nálam egy flaska AKM-63 emlékborra.
Előzmény: Törölt nick (39709)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39709
Szia!

Magyar rendőr /feketében/ dobtáras AMD-65-tel /Afganisztán/.
Előzmény: swordmanus (39708)
swordmanus Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39708
Szia!
AMD felujitas: tobb cég is lenne, aki meg tudná csinálni, legalábbis a 2007-es C+D-n voltak. Ha belegondolunk nem is kell hozzá hatalmas infrastruktúra.
Előzmény: M.Zoli (39706)
M.Zoli Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39707

Most olvastam cikket, hogy lazadok felrobbantottak egy hidat a Chajber hagonal. Tud valaki konkretumot?

 

Udv.

M.Zoli Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39706

Udv.

 

Igen. Tudom, hogy kaptak megrendeleseket a sajat teherauto csaladjukra, de kerdes lenne, hogy mellette tortentek-e beszerzesek mas tipusokbol is, es ha igen, akkor milyen aranyban a hazaihoz viszonyitva?

 

Ugyanez AMD-hez. Felujitas, vagy ujratervezes, kerdes hogy van-e valaki, aki megcsinalja.

 

A masik dolog meg az, hogy a Tatra az Tatra. Ha konnyu teherauto kell, ha pancelozott loszerszallito, ha onjaro lovegnek kell hordozo jarmu, ha ugyanez raketavetohoz, legvedelmi kompletthez, ha strategiai raketahoz, Tatra. Olyan szeles a kinalati palettajuk, hogy nem az a kerdes, hogy mihez jo a Tatra, hanem, hogy mihez nem? Lasd legutobb mar APC-t is epitenek ra, Wildcat. Legalabbis prototipus van, kerdes, hogy rendszerisiti - e Izrael.

 

Udv.

Előzmény: swordmanus (39705)
swordmanus Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39705
Üdv!
Úgy látom, van ahol értelmes emberek is vannak. Értsd: minden fegyvernél, ahol lehet, a hazait preferálni!
Nálunk ez akkor: Rába, Rába, Rába. :-) (Ha nem is a legjobb akkor is! Javuljon, a keservit!)
Előzmény: M.Zoli (39702)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39704
bocs, most látom, hogy cseh a figura, azt hittem orosz... Így nyilván nem készített :)
Előzmény: Törölt nick (39703)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39703
Nekünk nem készített ez a jóember ilyen ajánlást? Érdekes lehet...
Előzmény: M.Zoli (39702)
M.Zoli Creative Commons License 2009.02.03 0 0 39702

Udv.

 

http://lvisingr.czweb.org/stazeni/Armada.doc

 

Lukas Visingr ( az ATM munkatarsa, szombaton mutattam pl, Nemedinek, meg Hamburgernak ) cikke, rovid cikke arrol, hogy milyen beszerzeseket kellett, kellenne vegrehajtania a cseh hadseregnek. Az egesz diohejban. Aki tud oroszul, az valamit kimazsolaz belole.

 

Amolyan erdekes gondolatok belole. Teherautok- Tatra, Tatra, Tatra. Indoklas: Mert a legjobb, mert hazai, es az EU torolje ki maganak a tenderezessel, meg a szabad versennyel. Mert: Nemzetbiztonsagi erdek minden fegyvernel a hazait preferalni. ( meg ne vedeljen bort az aki vizet predikal. Ertendo az Eu-ra, vagyis benne az eros allamok lobbijaira. Ez privat velemeny ).

 

Hiba volt berelni a Grippeneket. A gep meg nem is lenne rossz, de el lehetett volna fogadni az orosz ajanlatot 2 szazad MiG29 SMT-re, vagy Su 30Mk-ra, amit a cseh kormany ( szerinte ) titokban tartott, mintha nem is lett volna, vagy F 16, F 18, de ha Grippen, akkor legyen. De egbekialto hulyeseg volt berelni, venni kellett volna.

 

L 159: minden jo, csak melyik hulye talalta ki, hogy 72 kell beloluk? Ugyebar most aruljak melyen aron alul a felesleget.

 

Harckocsi: T 72M4 CZ szuper, csak 30 beloluk ( ennyi T 72-est ujitottak fel az eredetileg elkepzelt kb. 200-bol. Pontos szam most nem ugrik be ) keves. Minimum 90 harckocsi kell, egy ekkora orszagnak. Vagyis 2 zaszloalj. Magyarorszagra is akkor ugyanez vonatkozik.

 

Pandur II. Legrosszabb megoldas.

 

Tuzerseg: Egyertelmu: Zuzana, RM-70 Modular.

 

Egyebbkent is, minden olyan fegyvernel, amelyiknel lehetseges, egyertelmuen a sajat, illetve a szlovak es lengyel gyartast preferalja. ( van benne logika ).

 

Kezifegyverek: vz. 58 modernizalas, stb.

 

Akit erdekel fussa at.

 

Udv.

Hamburger2 Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39701
Valszeg nagyon rossz neveltetésben részesültem, mert az maradt meg bennem, hogy sok esetben a köz érdeke előrébb való, mint a magánérdek. Az USA-ban pl. a nemzetbiztonsági érdek felette áll minden jognak és érdeknek, beleértve az egyéni és kollektív emberi jogokat is! :)
Volt tüzér Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39700

Folytattam már némi dumát különféle helyeken, különféle emberekkel, de az a megállapításom, hogy erről a témáról akármilyen hatás- és egyéb tanulmány is van, az ellenvéleményt leghangosabban képviselő CMM semmiféle érvet nem fogad el, akármit lehet nekik mondani, mindig elővesznek néhány olyan értékelést, aminek csak nagyon halvány köze van a valósághoz. Aztán amikor az ellenérv cáfolva van, akkor elővesznek valami más kifogást. Aztán egy másikat. Aztán a harmadikat. Majd eltelik némi idő, elfogyott néhány ellenérv, és kezdik elölről. És a végén marad a fő érv, a "CSAK!". Érdekes dolog végigolvasni - bár néha kicsit bosszantó is - itt a szomszédban a témával foglalkozó topicot. Néhány ezer hozzászóláson át csak ezzel foglalkozik.

Van benne szó halálsugárról, ami minél kisebb annál veszélyesebb, van benne szó értékcsökkenésről, környezetrombolásról, látvány rombolásról és még sok másról. Végül is mindig marad a "CSAK!".

Előzmény: Hamburger2 (39696)
Gyöki II Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39699

Ha esetleg tényleg írnál erről, azt én is megköszönném. :-)

 

Előzmény: M.Zoli (39698)
M.Zoli Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39698

Szervusz!

 

Annak a havilapnak az egyik szamaban, amit mutattam neked szombaton, van egy cikk arrol, hogy milyen pozitiv hatasa van a kornyezetre a katonai gyakorlotereknek. Vedett es ritka fajok tudtak elszaporodni rajtuk, stb. Ehhez meg cseh es lengyel relaciok. Sajnos meg nem olvastam el, csak nagyjabol futottam at. Ha elolvasom, akkor talan irok bovebben is. Mindenesetre ha gondotok adodna meregzoldekkel, akkor szerintem nyugodtan ervelhettek mas orszagok pozitiv tapasztalataival is. Illetve, lehet hasznos lenne a konzultacio a szomszedos kollegakkal errol a temarol.

 

Udv.

Előzmény: Hamburger2 (39653)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39697
Köszönet mindkettőtöknek.
Előzmény: Nr.121212 (39693)
Hamburger2 Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39696

Szervusz Gyöki!

 

Nem tudom, hogy mi a fő érv, de azt tudom, hogy egy média-hadjáratban az ellenfél ellen legjobb a saját érveit felhasználni. Pár hatástanulmány a már meglévő hasonló létesítmények környezetéről és mellé a már említettek.

 

Üdv: Hamburger

Előzmény: Gyöki II (39695)
Gyöki II Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39695
Mert nem ez a fő érv, ez csak egy mellékvonal, de még az ideiglenesen Pésre települt tájékoztató tisztek is kaptak felkészítést erre vonatkozólag.
Yoshi Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39694
A5
Előzmény: Kuruc71 (39692)
Nr.121212 Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39693
Hát mint előbb írva volt 2A5, kissebb módosításokkal (a frontpáncélzat vmivel erősebb többit most fejből nem tudnám - viszont gyorsan ránéztem még az előbb, és a hatótávja relativ kicsinek látszott - fogyasztás? vagy nem tudom mi miatt, de 350 km ill. terepen 200 km volt kiírva.. kb. 60-62 tonna
- a lényeg először is hogy mennyit érne nekünk
svéd elnevezése : Stridsvagn 122
Strv122 angol nyelvű oldala
este van nem nézem át mégegyszer..
Előzmény: Kuruc71 (39692)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.02.02 0 0 39692
A Leo 2S melyik nemet verzionak felel meg ?
Előzmény: Nr.121212 (39691)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!