Keresés

Részletes keresés

troppauer Creative Commons License 2004.07.03 0 0 2099
(visszavontam, ekkora képméretben ufúkat is mutathatnék..)
troppauer Creative Commons License 2004.07.03 0 0 2098

Otouto, lehet hogy segít valamit: (vastagtönkű)

bencuri Creative Commons License 2004.07.02 0 0 2097
Elég gyér!
Előzmény: maci124 (2096)
maci124 Creative Commons License 2004.07.02 0 0 2096
otouto Creative Commons License 2004.07.02 0 0 2095

Nna! Be akartam szúrni az árvalányhajgombámról meg a susulykámról
egy-egy jó képet (saját gépről), de nem vágtam, hogyan kell! :-(

SusulykaÁrvalányhajgomba

Talán mostmár jó lesz... V... vagy nem?

otouto Creative Commons License 2004.07.02 0 0 2094

Sziasztok!

1. Mi a különbség a Vastagtönkű kucsmagomba (Morchella crassipes) és a

Pusztai kucsmagomba (Morchella steppicola) között? Légyszi tapasztalatokat

írjatok, mert gombászkönyveim nekem is vannak. (Bár a vastagtönkűről még nem

találtam leírást)

2. A múlt héten találtam a Vértesben árvalányhajgombát (vmi Clavulina-faj), nagyon

érdekes, elsőre zavarba jöttem, hogy egyáltalán gomba-e.

3. Régebben írogattam én is a fórumba, de szerintem nagyon elmentünk az 50 fajból

álló étkezési gombák lelőhelyi adatainak nyilvánosságra hozása felé, ami szép és

jó, meg tanulságos is télleg, de annyi csodálatos (szép, érdekes) egyéb gomba is 

van! Én egy gombában általában a szépséget, meg az evolúció csodáját látom

meg először, csak aztán a kaját...

Lehet, hogy nem vagyok elég éhes? :)

4. Milyen susulykát találtam? (Olyan nehéz ezekkel...)

andreja Creative Commons License 2004.07.01 0 0 2093
Mátra jó még. Mindenféle legjobbakból. A bérc déli oldalán (az északin lehet, hogy még jobb de ahhoz már 48 órás napok kellenének).
Előzmény: ervin1 (2092)
ervin1 Creative Commons License 2004.06.30 0 0 2092

Szia mindenkinek:)

...már egy hete kísérletezem, hogy belépjek ide.

Sajna nem sok jó hír van itt Budapest környékén: a pilisben kifogytak a gombák:(((

úgy tűnik egy kis eső nem ártana esmeg:)

ma már csak 3 árva vargányát találtam és némi kukaccal fűszerezett galambgombát.

mindenkinek minden jót:)))))

Zolcsi67 Creative Commons License 2004.06.30 0 0 2091
Hagyjatok nekem is gombát a Bükkben, 9-én megyek egy hétre!
Nyárilaska egyébként mindig volt arrafelé, meg rókagomba, meg trombita...
No, 19-én majd mesélek :-)
Az 1999-es árvizes nyár valami fantasztikusat produkált gombailag...
Előzmény: emgergo (2088)
emgergo Creative Commons License 2004.06.30 0 0 2090
Visszavonom. Nyári laska lesz. Most nézem csak, döbbenetesen hasonló. Ugyanolyan finom :-)
Előzmény: emgergo (2088)
emgergo Creative Commons License 2004.06.30 0 0 2089

"A múlt héten a Zemplénben jártunk Nagyon sok gomba van de sajnos a nagy munkanélküliség miatt (kb 20-30 %) szinte mindenki gombászásból él"

A főiskolámmal voltunk egyszer Pusztafalun, és beszélgettem a turistaház tulajával. Azt mondta, hogy ősszel nagyon komoly összegeket lehet kaszálni a gombászásból. De valóban, a megélhetési lehetőségek a "világvégi" zsákfalvakban eléggé a nulláshoz hasonlatosak.

Előzmény: Piri (2086)
emgergo Creative Commons License 2004.06.30 0 0 2088

Hétvége, Bükk-fennsík:

Egy kései laska (!! lehet ez? Szín, szag, minden stimmelt. Bébi, de vagy negyven fejes). Sajna a kétkilós erestönkű laskát pont szedte egy helybéli előttem a fáról... Meg még néhány szürke pöfeteg. Plusz láttam még két megalomán hajlamú párducgalócát.

De teljesítménytúrán voltam, tehát nem nagyon nézegettem be az erdőbe. Az egyik réten mintha őzlábat szedtek volna.

Málnapuding Creative Commons License 2004.06.29 0 0 2087

Sziasztok!

Csak bekukkantok egy kérdés erejéig: Jásdra megyünk nyaralni. Van valami tuti hely a környéken?

Köszi,

Málna

Piri Creative Commons License 2004.06.29 0 0 2086

A múlt héten a Zemplénben jártunk Nagyon sok gomba van de sajnos a nagy munkanélküliség miatt (kb 20-30 %) szinte mindenki gombászásból él

A helyi felvevőben 600 ft ot adnak egy kiló vargányáért. -:((

Vannak bizonyos gombák amit le se szednek ilyen pl a piruló galóca a nagy őzlábgomba , királyvargánya , erdei csiperke

Találtunk vargányát és nagyon sok piruló galócát és őzlábgombát

Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2004.06.29 0 0 2085

OFF!

Vajon mi van a topiccal

bencuri Creative Commons License 2004.06.28 0 0 2084
Védett területeink kifosztása

A WWF Magyarország felé egyre több lakossági megkeresés érkezik a védett területek erdeiben folyó rablógazdálkodás miatt. Bár a szervezet nem tud mindenhová kimenni, néhány esetben meggyőződhettünk a bejelentések megalapozottságáról.
Az utóbbi időben számos panasz érkezett a Mátrából, ahol az Európai Unió megújuló energiaforrások felhasználására irányuló ösztönzését sajátosan értelmezik. Mivel a nap- és szélenergia-hasznosítás kezdetben igen költséges beruházás, ezért itt az uniós előírásnak az eddig kirándulásra és természetvédelemre használt (tehát gazdaságilag parlagon heverő) bükkösök eltüzelésével próbálnak megfelelni. Az erdőkben (vagy inkább azok helyén) már most látszanak a kazincbarcikai erőmű fatüzelésre történő átállásának jelei, az üzemtervek pedig a jövőre nézve nem sok jót ígérnek. A helyi lakosok jelzései alapján jelentősen megnőtt a vágásterületek száma és a kitermelések egészen április derekáig folynak (ez állandó madaraink fészkelésének szezonja). A Mátra nagy része bár hivatalosan Tájvédelmi Körzet, az ott gazdálkodó Egererdő Rt. számára ez nem jelent különösebb akadályt. Ez a rang a sajátos magyar természetvédelmi viszonyok miatt a területnek nem sok védelmet biztosít a motorfűrészesek hada ellen. A természetvédelmi őr rászólhat az erdészeti úton közlekedő kerékpárosra, vagy a gombaszedőre, de a védett területen fél hegyoldalakat tervszerűen lecsupaszító erdőgazdálkodó ellen nincs hatékony eszköze. A véghasználat rendszerint felújítóvágás, melynek során 5 ha-ig terjedő összefüggő vágásterületek alakulnak ki. A gallyakat égetéssel semmisítik meg, ami nem csak barbárság, de ellentétes a Természetvédelmi Törvénnyel is. A vágásterületen a véghasználat után az újulat igen fejletlen, így az eljárás –különösen a laikus szemlélő számára- tarvágás képzetét kelti. Az erdőborítás csak évtizedek után áll helyre, így az erdei élővilág életfeltételei gyakorlatilag megszűnnek. A tájsebekkel felszabdalt vidék turisztikai vonzerejét is elveszti, amely az itt élő lakosság egzisztenciáját veszélyezteti.
Külön kiemelendő a Csörgő-patak völgyét érintő kitermelések, melyek a patak medrét 1-2 famagasságig megközelítik. A Csörgő-patak egyike a kevés hazai patakvölgyeknek, ahol a párás, hűvös mikroklíma folytán
valódi hegyvidéki életközösség alakult ki ritka fajokkal, mint a havasalji rózsa, vagy a farkasbogyó. Emiatt a Csörgő- völgy nagy részét erdőrezervátummá nyilvánították. A patakmedertől alig egy famagasságnyira történő kitermelések drasztikusan megváltoztatják a völgy mikroklímáját és az erózió által érkező hordalék mennyisége is erősen megnő.
Új helyszín: albertirsai Hársas-völgy. A helyi védettségű lösztölgyesben az erdőgazdálkodók részéről az írott és íratlan szabályok legkisebb tiszteletét sem találjuk. A júniusi bejárás során (a vegetációs időszak derekán) több helyütt frissen kivágott lombos fák hevernek a vágásterületek szélein. Hagyásfaként csak néhány használhatatlan fájú vadgesztenye árválkodik. A régebben kivágott tölgyesek helyét elborítja az akác, a bálványfa és a zöld juhar. Nyomukban jellegtelen csalános, ragadós galajos gyomtenger foglalja el az egykori löszvegetáció helyét. Néhány vágásterületen a tudatos erdőfelújításnak nyoma sincs.
A WWF Magyarország már többször hangoztatott véleménye szerint az ilyen eseteknek csak úgy lehet elejét venni, ha az állam elismeri az erdőgazdálkodónak a társadalom felé nyújtott többletszolgáltatását, vagyis a szép, egészséges erdők megőrzését. Ez minimális összegbe kerülne, hiszen a magyar erdőgazdálkodás évente mindössze 1-2 milliárd forint nyereséget termel (ez 1 km autópálya költségével egyenlő!). A földművelésügyi tárca sürgős feladata, hogy az unió által finanszírozott Agrár- és Vidékfejlesztési Operációs Program keretében a védett területeken gazdálkodók kompenzációjával lehetővé tegye az erdőtörvény és a természetvédelmi törvény előírásainak következetes és szigorú betartatását.

Komment az Erdő, Természet, Erdészek,Természetvédők topicban.
Juczkó Creative Commons License 2004.06.25 0 0 2083
ja, Víz a gombával vigyázni kell, 10-20 dkg-nál nem ajánlatos többet befalni, mert a kitin miatt eléggé nehéz az emésztése.
Előzmény: Víz (2078)
maci124 Creative Commons License 2004.06.24 0 0 2082
Mai menü:
kék és varashátú galamb, barna, arany, és molyhos nemezes tinoru, 1 db vargánya.
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2004.06.24 0 0 2081
Ha nem ismered 100%-osan fel ne szedd. Szerintem finomabb mint az őzláb, ráadásul aromás is.
Előzmény: Víz (2080)
Víz Creative Commons License 2004.06.23 0 0 2080
Tegnap este 7 után újra kimentem ugyanoda. Valakik már megelőztek, de azért hagytak nekem is. Eredmény: 1,5kg érdestinóru, 1kg galambica (többféle), 1/4kg rókagomba, 3db óriás bronzos vargánya. Volt még az erdőben ezen kívül sok piruló galóca, de nekem ez a fajta nem túl bizalomgerjesztő és ezért nem szedem fel.
Ez a mélyhűtőbe került, vegyesen, aprítva.
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2004.06.22 0 0 2079
Múlt csütörtökön a Pilisben:
1 kg vargyánya (friss, fiatal 8-10 cm)
2 kg piruló galóca
3 galambgomba
1 termetes,kukacos felrúgott királyvargánya
néhány db fonnyadt rozsdasárga tölcsérgomba
Víz Creative Commons License 2004.06.22 0 0 2078
Bizony, nagyon szép gombák voltak! Csak az idősebb (puhább) példányokban volt féreg, de azt már fel sem szedtük. Az este hagymán megsütöttem, csak só kellett hozzá. A rókagombát el is rontaná a sok fűszer! Kevés olajon viszonylag sok hagymával rókagomba érdestinóruval keveverve, galambicával megspékelve. Úgy bezabáltam, hogy egész éjjel nem tudtam aludni. És még két nagy zacskó bekerült a mélyhűtőbe is.
Előzmény: Juczkó (2077)
Juczkó Creative Commons License 2004.06.22 0 0 2077
És még kukacos se volt?
Mert idén még nem találtam kukacmentes gombát, kivéve a kora tavaszt. :-((
Előzmény: Víz (2075)
bencuri Creative Commons License 2004.06.22 0 0 2076
Gratulálok! Gondolom milyen nagy volt az öröm. Ma én is voltam kinn, de csak kullancsokat szedtem össze. :)

Bár azért volt egy kis kosárbavaló is...

Előzmény: Víz (2075)
Víz Creative Commons License 2004.06.21 0 0 2075
Szervusztok!

Tegnap sikerült egy kis időt szakítani gombázásra. Hagytunk csapot-papot és felkerekedtünk. Idén először. Mondhatom, a szerencse mellénk szegődött. Olyan helyre mentünk, amit gyerekkorunkból ismertünk, de akkor is csak úgy, hogy autóval átmentünk az erdőn. Mikor megláttam egy piruló galócát, éreztem, hogy le kell parkolnom. És fantasztikus élményben lett részünk! Vagy 5kg-nyi barna érdestinórut találtunk, kis területen. Meg 1/2 kg-nyi rókagombát és pár darab galambicát. Elsőre busás!

Remélem, lesz még idén ilyen szerencsénk!

Üdv: Víz

bencuri Creative Commons License 2004.06.20 0 0 2074
Van közöttetek, aki megeszi a selyemgombát is?
Előzmény: wzindbad (2073)
wzindbad Creative Commons License 2004.06.20 0 0 2073
A hétvégén van még gombavizsgálat a Bosnyákon (illetve előtte egy lakókocsiban) is (egy nagyon kedves néni, recepteket is ad). Hét közben több piacon is a piacfelügyeleten, de pl. a Lehelt nem ajánlom, mert igen morcosak, a Bosnyákon rendesek voltak...

Jó gombaszezon van. Találtunk tegnap egy rakás fenyőtinórut (sok kukacos :( egy piruló őzlábat, egy erdei csiperkét, egy rizikét és jópár változékony és céklalábó tinórút. (A változékony tinórut legalább 20 percig főzni kell, mert különben mérgező!)

Tegnap nagyon jó tejfeles vegyes gombapaprikást csináltunk, mostanában a gombát csak néhány percig pároljuk. Úgy nem fő szét és még finomabb.

Levendula Creative Commons License 2004.06.18 0 0 2072
A Skála mellett csak szombat-vasárnap 10-18 óráig. Szerintem hétközben a Nagycsarnok.
Előzmény: Törölt nick (2071)
Törölt nick Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2071
Köszi, közben végeztek a fiúk... kemény 3 szem csoffadt gombát találtak:)

(A Skála mellettit szerintem megnézzük, hogy legközelebb ne legyen gond:)

Előzmény: Lactarius Curtis (2070)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2004.06.17 0 0 2070
Szvsz fehérvári úti piac, Skála mellett.
Előzmény: Törölt nick (2069)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!