Keresés

Részletes keresés

vilmarci Creative Commons License 2002.08.22 0 0 1093
Ja, igen, azt el is felejtettem az előbb: találtunk májgombát is rengeteget, volt köztük egy kétkilós, de fiatal példány is :))
Miért barbár dolog leszedni a ki nem nyílt őzlábgombát? Sajttal töltve, enyhén fűszerezve egyszerűen mennyei! (ha arra gondolsz, hogy az a gomba még fiatal, gondolj bele, hány tojást ettél már meg :)))
VilMarci
Előzmény: Zolcsi67 (1090)
vilmarci Creative Commons License 2002.08.22 0 0 1092
Halihó!

Vasárnap elnéztünk a Hárs-hegyre vargányára vadászni... Persze inkább kirándulásnak indult, mivel eddig sem nagyon találtunk ott semmit. Most se találtunk egy fia vargányát sem... ellenben egyszer csak megláttunk egy fiatal nagy őzlábgombát. Aztán még egyet. S ahogy haladtunk egyre többet találtunk. Nem is akármekkorákat. Volt köztük 40 cm magas is!
Alig bírtuk hazahozni. Hazafelé egy másik úton jöttünk, mondván, hogy már nem kell gomba, és arra kényelmesebb, erre az erdőből csak úgy kiabáltak ki nekünk az őzlábak!
Aznap este a fél szomszédság gombát evett :) Válaszul az egyik szomszéd hozott két hatalmas pontyot. Ők éppen horgászni voltak :))
Legyetek jók!

VilMarci

andreja Creative Commons License 2002.08.21 0 0 1091
Szerintem ott, ahol termotestet talalni, nincs sok ertelme tovabb szaporitani, mert minden valoszinuseg szerint azon a helyen mar teljesen atszotte a talajt a micelium. A sporak pont azert olyan konnyuek, hogy baromi messzire el tudjanak repulni, mert a kozelben nincs rajuk szukseg.
Előzmény: Goto (1089)
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.08.21 0 0 1090
Sajna kedvenc helyemen, áthatolhatatlan bozót ide vegy oda, minden ehető gombát lezabáltak :-(( Nem ehetőt láttam szépen, pár fotó is készült, alkalomadtán a neten is látható lesz!
PS: azt meg csak otthon, a határozóból tudtam meg, hogy a májgomba ehető. Pedig abból volt!
És találkoztam még egy csapat nyugdíjassal, akik a még nem kinyílt őzlábgombákat legelték le. A nagy le***ást azért megkapták tőlem!
Megyek haza, aztán eszem egy zacskós instant gombakrémlevest bánatomban...
Goto Creative Commons License 2002.08.21 0 0 1089
Olyat viszont tudok, hogy én négy évvel ezelőtt találtam egy vargányás helyet, ahol már el voltak rohadva, aztán ott azóta se volt egy darab se, csak most. /kommentár: a termőtestek teljesíteni tudták a feladatukat, azaz a gomba szaporodott. Akkor meg minek strapálja magát? Tudjátok a szeksz fárasztó, ha túlzásba visszük:-)/ Tehát úgy néz ki, hogy nem kell elkeseredni, ha valahol már három éve nem találtál, ahol addig igen. Hanem van egy újabb megfigyelésem: Ha leszeded a még nem érett vargányákat egy foltról, akkor ott pontosan négy nap múlva újra kijönnek, aztán négy nap múlva megint, van ahol még negyedszer is. Az első turnusban kijön valamennyi, a másodikban még több, aztán a harmadikban annyi, mint az elsőben, a negyedikben már kevés. Ha nem szeded le akkor négy nap alatt kijön az ott található összes példány és több egy szál se. Ha megtörténik a spóraérés, akkor már elkéstél. Úgyhogy gazdaságosabb, ha leszeded, amilyen hamar csak tudod. Még valami. A legnagyobb kitolás a teleppel, ha anélkül, hogy kiszednéd, levágod a gombát az alján, mert akkor megtéveszted, és ott többet nem jön ki gomba, csak egy garnitúra. Én úgy szoktam szaporítani, hogy a kissé idős gombának a termőréteg tetejét lemetszem késsel, és eldugom az avarba, meg az öregeket kirordítva a földből otthagyom az avarban.
Előzmény: andreja (1088)
andreja Creative Commons License 2002.08.21 0 0 1088
Itt senki, de en is olvastam mar olyat, hogy a nagyobb varosok kornyeken ritkul (statisztikailag, es hosszutavon). Hogy ez a jelenseg kifejezetten a szedestol van-e, azt szerintem nagyon nehez lenne bizonyitani, meg akkor is, ha tortenetesen ez igaz lenne.
Előzmény: Goto (1087)
Goto Creative Commons License 2002.08.21 0 0 1087
Az előző levelemhez kapcsolódva. Ki mondta, hogy a vargánya a szedéstől pusztul?
Goto Creative Commons License 2002.08.21 0 0 1086
Ti pesti népek! Készüljetek fel az évszázad vargányadömpigjére, itt most tombol. Ahol eddig sose volt ott is dugig van minden vargányával. Csak az a kérdés, hogy mennyit tudsz hazavinni. Egyébként mikor is lesz telihold?
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.18 0 0 1085
Lord, nagyok szép képek, igazán kedvcsinálóak :)

tegnap jártam a mátrában, hát én még ilyet nem láttam. gombaözön. hihetetlen. gyönyörű idő volt, nagyon szép gombákat láttunk és szedtünk is többféle tinórut, galambgombát, keserűgombát, csuprosgombát és csiperkét. három családot elláttunk gombával :)
volt rengeteg ismeretlen is,gyönyörűek... az egyik tuskón élőt lefotóztam, valaki segítsen ki. (kep.tar.hu/szepesiviktor a 0264-től vannak a mostani termés fotói)további segítség kellene a képek elnevezéséhez, uis egy részüket nem ismerem, másrészt pedig valamiért nem tudom odavarázsolni a szöveget :(

más: hogyan tudom megkülönböztetni a csupros gombát az árvégű fülőkétől ?

Előzmény: lord (1084)
lord Creative Commons License 2002.08.18 0 0 1084
Linkajánló:

http://www.prograph.hu/mangorlo/gombas/

http://www.palkata.hu/blog.htm azon belül augusztus 5 és 6

Zolcsi67 Creative Commons License 2002.08.16 0 0 1083
Na meg az emberfiáé :-)))
Mindig úgy szedtem trombitagombát, hogy véletlenül (pl. bakancsfűzés közben) lehajolva pillantottam meg az elsőt, és utána konstatáltam, hogy tele van vele az erdő!
Aztán otthon felfűztem, kiszárítottam..nyam-nyam! :-)))))
Előzmény: andreja (1082)
andreja Creative Commons License 2002.08.16 0 0 1082
Nyugi, attol hogy meszes az alapkozet, a feltalaj meg siman lehet savanyu. A trombita meg sokkal gyakoribb, mint azt a hetkoznapi gombasz gondolna.
Csak az elsot kunszt megtalalni, utana mar raall az emberlanya szeme.
Előzmény: Zolcsi67 (1072)
bd Creative Commons License 2002.08.15 0 0 1081
Akácosban ilyenkor milyen gomba nőhet?
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1080
Persze, eső után 1-2 nappal marha- és birkalegelőkön tömeges, szerintem ez a legfinomabb gombák egyike. Most annyira gyakori, hogy Kelenföldön a panelházak között, vagy a Velencei-tónál a falvak füves részein is lehet szedni.
Gomba-ügyben további infókért javaslom a könyvesboltokat, a web-en pedig elég egy "gomba" keresés indítani és többszáz találatot kapsz.
üdv:
LC
Előzmény: zsigrai76 (1078)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1079
Tudsz ajánlani könyvet, web helyet, ahol erről bővebben olvashatok?
Előzmény: Lactarius Curtis (1076)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1078
Úgy néz ki a Mátra jön össze, gondolom ott is lesz termés bőven.
Szegfűgombát hol találhatok?Úgy emlékszem nagyapám legelőkön szedte.
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1077
Köszi, óriás pöffre van 1-2 tuti helyem, ahova tavaly egy kicsit későn érkeztem, már csak szétdurranva láttam őket :-((
Előzmény: Lactarius Curtis (1076)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1076
Ekkora eső után mindenhol várható gombatermés, de értékes gombáink többsége a kisavanyodott talajt kedveli. Persze az őzlábat, szegfűgombát ez pont nem érinti, de vargányát, rókagombát csak savanyú talajú erdőben keress. Trombitagomba tudtommal jelenleg a Mátrában van, máshol később jön elő. Óriáspöfeteget nitrogénben gazdag, bolygatott, trágyázott helyen, csalán vagy lucerna társaságában keresd.
üdv:
LC
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1075
Trombitagombát szedtem már júliusban is - 3 éve a Bükkben, amikor az a hatalmas, "autópályaelmosó" esőzés volt. No, majd +látom 7végén, oszt mesélek :-))
Előzmény: szydi (1074)
szydi Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1074
Ja! pöfeteget csak apiacon láttam, a trombitagomba meg úgy tudom később lesz.
szydi
szydi Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1073
A Bükk-ben sok-sok őzláb terem most. Emellett mindenféle más gomba is. tinorú több fajtája, galambgombák, vasárnap találkoztam csirkegombával (sárga rokagomba) is. Szzedtem néhány keserűgombát, juhtúróval sütöttem meg!
Üdv: szydi
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1072
Mészkő/dolomit hegységekről, őzlábgombáról és óriás pöfetegről is tudtok valamit mondani? Esetleg a trombitagomba?
:-))
Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1071
Bármilyen (vulkanikus vagy legalábbis kisavanyodott felszínű) hegyvidékre érdemes kinézni, a lomberdőkben gombakánaán várható. A hétvégén elsősorban a Cserháttól keletre fekvő területeket, jövő héttől kezdve viszont a Dunántúlt és a Börzsönyt is fel lehet keresni.
üdv:
LC
Előzmény: zsigrai76 (1069)
qkuriq1 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1070
Szasztok!
Volt eső bőven és a levegő sem hült le túlságosan. A megszokottól nagyobb gombák nőnek. Galambgomba minden nációja, sok féle tinorú, sárga rókagomba és keserűgomba található manapság. Tölgy és gyertyánerdőben biztos siker a gombázás, de turistautaktól távolabb mégjobb.
Erősen amatőr vagyok.
qkuriq1
Előzmény: zsigrai76 (1069)
zsigrai76 Creative Commons License 2002.08.14 0 0 1069
Hosszú hétvége, eső... ugye vannak terveitek? Hová érdemes elnézni és milyen gombák várhatóak? Segíthetnének a profik egy kicsit :)
Goto Creative Commons License 2002.08.12 0 0 1068
Kucsmagomba. Gondolom a titkosszolgálatok kulcsszókereső programjaira ráfér egy kis továbbfejlesztés...
Előzmény: lord (1067)
lord Creative Commons License 2002.08.12 0 0 1067
mi az a kgb?

Előzmény: Goto (1064)
lord Creative Commons License 2002.08.12 0 0 1066
Alátámasztom magam is: északon mindenütt úri gombának szólítják a császár galócát és igenis jó levesbe. A fiatalabb példányok bőre igenis lenyúzható, sőt, néhány helyen színezőnek használják a szárított kalapbőrt, mint a sáfrányos szeklicét. És igenis ehető a tönkje, sőt. Ettem már fokhagymával bedörzsölve, de az túl durva hozzá, szerintem. Amit mi szedtünk a hétvégén, az roston végezte, de egyszerűen nem lehet elrontani. Esti sörözésnél egy társaság mellettünk alufólia+parázs technológiával varázsolt és csak a neveltetésem akadályozott meg abban, hogy én legyek az első, aki gombáért embert ölt.
(Adalék: pirított kenyérre fokhagymát dörzsöltek, arra friss paradicsom-gerezdek, és mindezt csöpögtették szalonna meg kolbász zsírral. Azt úgy.)

Népszabis fényképet nem találtam pöfetegről, de egy júniusi cikket igen: http://www.nol.hu/Default.asp?DocCollID=56675&DocID=55399#55399

Amúgy tonna számra találtunk piros tinórát és nyári vargányát (Borsod- Bükk alja). Lepárolva, adagolva figyelnek a fagyasztóban.

Érdekesség, hogy Újhold volt, papíron semmi esély, de a sok eső+meleg= pára megtette a magáét. Két hete ugyanott nem volt ember, aki 100 Ft/ kg áron átvegye a vargányákat, annyi volt.

Lactarius Curtis Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1065
Mit csináljak, ha egyszer ott nőtt. :-)
üdv:
LC
Előzmény: Goto (1064)
Goto Creative Commons License 2002.08.10 0 0 1064
<

Na azért az se senki, aki a szálloda parkolójában fenyőkéregről szedi a hegyes kgb-t...

Előzmény: Lactarius Curtis (1062)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!