Lehetőségeinkhez mérten segítünk meghatározni talált gombáidat, de ne feledd, az itteni rábólintás nem pótolja a szakellenőri vizsgálatot. A vadon termett-szedett gombát mindig mutasd be szakembernek!
Ja, igen, azt el is felejtettem az előbb: találtunk májgombát is rengeteget, volt köztük egy kétkilós, de fiatal példány is :))
Miért barbár dolog leszedni a ki nem nyílt őzlábgombát? Sajttal töltve, enyhén fűszerezve egyszerűen mennyei! (ha arra gondolsz, hogy az a gomba még fiatal, gondolj bele, hány tojást ettél már meg :)))
VilMarci
Vasárnap elnéztünk a Hárs-hegyre vargányára vadászni... Persze inkább kirándulásnak indult, mivel eddig sem nagyon találtunk ott semmit. Most se találtunk egy fia vargányát sem... ellenben egyszer csak megláttunk egy fiatal nagy őzlábgombát. Aztán még egyet. S ahogy haladtunk egyre többet találtunk. Nem is akármekkorákat. Volt köztük 40 cm magas is!
Alig bírtuk hazahozni. Hazafelé egy másik úton jöttünk, mondván, hogy már nem kell gomba, és arra kényelmesebb, erre az erdőből csak úgy kiabáltak ki nekünk az őzlábak!
Aznap este a fél szomszédság gombát evett :) Válaszul az egyik szomszéd hozott két hatalmas pontyot. Ők éppen horgászni voltak :))
Legyetek jók!
Szerintem ott, ahol termotestet talalni, nincs sok ertelme tovabb szaporitani, mert minden valoszinuseg szerint azon a helyen mar teljesen atszotte a talajt a micelium. A sporak pont azert olyan konnyuek, hogy baromi messzire el tudjanak repulni, mert a kozelben nincs rajuk szukseg.
Sajna kedvenc helyemen, áthatolhatatlan bozót ide vegy oda, minden ehető gombát lezabáltak :-(( Nem ehetőt láttam szépen, pár fotó is készült, alkalomadtán a neten is látható lesz!
PS: azt meg csak otthon, a határozóból tudtam meg, hogy a májgomba ehető. Pedig abból volt!
És találkoztam még egy csapat nyugdíjassal, akik a még nem kinyílt őzlábgombákat legelték le. A nagy le***ást azért megkapták tőlem!
Megyek haza, aztán eszem egy zacskós instant gombakrémlevest bánatomban...
Olyat viszont tudok, hogy én négy évvel ezelőtt találtam egy vargányás helyet, ahol már el voltak rohadva, aztán ott azóta se volt egy darab se, csak most. /kommentár: a termőtestek teljesíteni tudták a feladatukat, azaz a gomba szaporodott. Akkor meg minek strapálja magát? Tudjátok a szeksz fárasztó, ha túlzásba visszük:-)/ Tehát úgy néz ki, hogy nem kell elkeseredni, ha valahol már három éve nem találtál, ahol addig igen. Hanem van egy újabb megfigyelésem: Ha leszeded a még nem érett vargányákat egy foltról, akkor ott pontosan négy nap múlva újra kijönnek, aztán négy nap múlva megint, van ahol még negyedszer is. Az első turnusban kijön valamennyi, a másodikban még több, aztán a harmadikban annyi, mint az elsőben, a negyedikben már kevés. Ha nem szeded le akkor négy nap alatt kijön az ott található összes példány és több egy szál se. Ha megtörténik a spóraérés, akkor már elkéstél. Úgyhogy gazdaságosabb, ha leszeded, amilyen hamar csak tudod. Még valami. A legnagyobb kitolás a teleppel, ha anélkül, hogy kiszednéd, levágod a gombát az alján, mert akkor megtéveszted, és ott többet nem jön ki gomba, csak egy garnitúra. Én úgy szoktam szaporítani, hogy a kissé idős gombának a termőréteg tetejét lemetszem késsel, és eldugom az avarba, meg az öregeket kirordítva a földből otthagyom az avarban.
Itt senki, de en is olvastam mar olyat, hogy a nagyobb varosok kornyeken ritkul (statisztikailag, es hosszutavon). Hogy ez a jelenseg kifejezetten a szedestol van-e, azt szerintem nagyon nehez lenne bizonyitani, meg akkor is, ha tortenetesen ez igaz lenne.
Ti pesti népek! Készüljetek fel az évszázad vargányadömpigjére, itt most tombol. Ahol eddig sose volt ott is dugig van minden vargányával. Csak az a kérdés, hogy mennyit tudsz hazavinni. Egyébként mikor is lesz telihold?
tegnap jártam a mátrában, hát én még ilyet nem láttam. gombaözön. hihetetlen. gyönyörű idő volt, nagyon szép gombákat láttunk és szedtünk is többféle tinórut, galambgombát, keserűgombát, csuprosgombát és csiperkét. három családot elláttunk gombával :)
volt rengeteg ismeretlen is,gyönyörűek... az egyik tuskón élőt lefotóztam, valaki segítsen ki. (kep.tar.hu/szepesiviktor a 0264-től vannak a mostani termés fotói)további segítség kellene a képek elnevezéséhez, uis egy részüket nem ismerem, másrészt pedig valamiért nem tudom odavarázsolni a szöveget :(
más: hogyan tudom megkülönböztetni a csupros gombát az árvégű fülőkétől ?
Na meg az emberfiáé :-)))
Mindig úgy szedtem trombitagombát, hogy véletlenül (pl. bakancsfűzés közben) lehajolva pillantottam meg az elsőt, és utána konstatáltam, hogy tele van vele az erdő!
Aztán otthon felfűztem, kiszárítottam..nyam-nyam! :-)))))
Nyugi, attol hogy meszes az alapkozet, a feltalaj meg siman lehet savanyu. A trombita meg sokkal gyakoribb, mint azt a hetkoznapi gombasz gondolna.
Csak az elsot kunszt megtalalni, utana mar raall az emberlanya szeme.
Persze, eső után 1-2 nappal marha- és birkalegelőkön tömeges, szerintem ez a legfinomabb gombák egyike. Most annyira gyakori, hogy Kelenföldön a panelházak között, vagy a Velencei-tónál a falvak füves részein is lehet szedni.
Gomba-ügyben további infókért javaslom a könyvesboltokat, a web-en pedig elég egy "gomba" keresés indítani és többszáz találatot kapsz.
üdv:
LC
Ekkora eső után mindenhol várható gombatermés, de értékes gombáink többsége a kisavanyodott talajt kedveli. Persze az őzlábat, szegfűgombát ez pont nem érinti, de vargányát, rókagombát csak savanyú talajú erdőben keress. Trombitagomba tudtommal jelenleg a Mátrában van, máshol később jön elő. Óriáspöfeteget nitrogénben gazdag, bolygatott, trágyázott helyen, csalán vagy lucerna társaságában keresd.
üdv:
LC
Trombitagombát szedtem már júliusban is - 3 éve a Bükkben, amikor az a hatalmas, "autópályaelmosó" esőzés volt. No, majd +látom 7végén, oszt mesélek :-))
A Bükk-ben sok-sok őzláb terem most. Emellett mindenféle más gomba is. tinorú több fajtája, galambgombák, vasárnap találkoztam csirkegombával (sárga rokagomba) is. Szzedtem néhány keserűgombát, juhtúróval sütöttem meg!
Üdv: szydi
Bármilyen (vulkanikus vagy legalábbis kisavanyodott felszínű) hegyvidékre érdemes kinézni, a lomberdőkben gombakánaán várható. A hétvégén elsősorban a Cserháttól keletre fekvő területeket, jövő héttől kezdve viszont a Dunántúlt és a Börzsönyt is fel lehet keresni.
üdv:
LC
Szasztok!
Volt eső bőven és a levegő sem hült le túlságosan. A megszokottól nagyobb gombák nőnek. Galambgomba minden nációja, sok féle tinorú, sárga rókagomba és keserűgomba található manapság. Tölgy és gyertyánerdőben biztos siker a gombázás, de turistautaktól távolabb mégjobb.
Erősen amatőr vagyok.
qkuriq1
Alátámasztom magam is: északon mindenütt úri gombának szólítják a császár galócát és igenis jó levesbe. A fiatalabb példányok bőre igenis lenyúzható, sőt, néhány helyen színezőnek használják a szárított kalapbőrt, mint a sáfrányos szeklicét. És igenis ehető a tönkje, sőt. Ettem már fokhagymával bedörzsölve, de az túl durva hozzá, szerintem. Amit mi szedtünk a hétvégén, az roston végezte, de egyszerűen nem lehet elrontani. Esti sörözésnél egy társaság mellettünk alufólia+parázs technológiával varázsolt és csak a neveltetésem akadályozott meg abban, hogy én legyek az első, aki gombáért embert ölt.
(Adalék: pirított kenyérre fokhagymát dörzsöltek, arra friss paradicsom-gerezdek, és mindezt csöpögtették szalonna meg kolbász zsírral. Azt úgy.)
Népszabis fényképet nem találtam pöfetegről, de egy júniusi cikket igen: http://www.nol.hu/Default.asp?DocCollID=56675&DocID=55399#55399
Amúgy tonna számra találtunk piros tinórát és nyári vargányát (Borsod- Bükk alja). Lepárolva, adagolva figyelnek a fagyasztóban.
Érdekesség, hogy Újhold volt, papíron semmi esély, de a sok eső+meleg= pára megtette a magáét. Két hete ugyanott nem volt ember, aki 100 Ft/ kg áron átvegye a vargányákat, annyi volt.