Amúgy meg nem feltétlenül az orvosnak kell "piaci" alapon működnie. Elég, ha az intézmény, a szolgáltató kezdi el az ügyfélközpontúság, a verseny és a hatékonyság irányába való elmozdulást. Az orvos aztán vagy együtt mozog ezzel, vagy elmegy politizálni.
Nekem egyébként van egy kedves orvos barátom, aki lelkesen küzd a magántőke tervezett beengedése ellen, miközben a felesége családja gyógyszertárt privatizált (és üzemeltet sikeresen), a felesége maga pedig orvoslátogatóként dolgozik az egyik nagy gyógyszercégnek.
Amúgy meg baromi jól élnek és baromi rosszul érzik magukat a jelenlegi helyzetben.
De a társadalombiztosítás is lehet jó akár üzleti alapon is, mint oly sok minden a világon.
Lehet rossz szolidaritás alapon, mint oly sok minden a világon. Mint idáig is láttuk, megtapasztaltuk.
Sajnos mivel a világ döntően üzleti alapokon működik jelenleg, ha tetszik, ha nem ez tény, ez alól nem lehet kibújni. Volt erre 40 év kísérlet, de nem jött be valahogy.
A háttérszolgáltatásokra is ugyanez igaz. Lehet kórházakat, patikákat üzleti alapon is jól csinálni. Példák ezrével.
Meg lehet trehányul, hányavetin is csinálni állami alapokon is. Mint példák ezrei.
Te meg rendszeresen olyan forrásokat mutatsz, amelyben nincs szó arról, amit kérdek, vagy több óra kell a kibogozásához. Ez mennyiben különbözik az általad említett végtelen hajtogatástól?
Jajjjjj (hosszú sóhaj), már megint kezdődik elölről... :((((
Egyikőtök sem tudja meggyőzni a másikat, mindenki jelentős energiákat fektetett be a meggyőződéseibe, ezt megváltoztatni lehetetlenség. De azért csak folytassátok :)
Már megbocsáss, de megint másról beszélsz ... rendszeresen fordul elő Nálad is, hogy mond neked valamit az ember, de nem arra reflektálsz. Ha mindenki a magáét hajtogatja végtelenetíve, az sok mindenre jó, de párbeszédet nem eredményez. Arra ott vannak remek parlamentereink, elég őket hallgatni.
És hányszor nem veszi észre? Vagy ha igen, mikor, mennyi idő alatt? És mekkora összegnél? Én úgy gondolom, hogy az állami tulajdon elég rendesen leszerepelt Európa keleti felén az elmúlt bő fél évszázadban. Én inkább nem sírom vissza.
A szocializmus se volt piaci alapú. Oszt milyen jól működött az egészségügy lám-lám! Csak az a kis borítékocska, csak azt tudnánk feledni....
Meg a gyógyszergyárakat, az orvosi felszereléseket, háttéripart is piacmentesíteni kellene. A kutató bázisokat, fejlesztéseket is.
Az orvosok döntő többsége (nem mindenki!) pályaválasztásakor alapvető szempont volt az átlagon felüli jövedelem lehetősége. Vannak elhivatott, megszállott orvosok, akik ingyen is csinálnák. De a döntő többségük is emberből van. Az autóját pénzért veszi. Az üzemanyagot is. A rendelőt pénzért bérli. A műszerekért egyre hatványozottabb árat kell fizetnie, ahogy fejlődik az ő tudományuk is.
Ez szimplán hülyeség (már megbocsáss a szóhasználatért). 1. Senki sem mondja, hogy a mostani rendszer jó. 2. Lehet még ennél is rosszabb. 3. Senki sem mondta, hogy a jelenlegi egészségügyi rendszert konzerválni kívánjuk. 4. A tulajdonos személye egyáltalán nem garancia arra, hogy jól vagy rosszul működik valami. 5. Most speciel nem is az ellátórendszerről van szó, hanem a társadalombiztosításról, azaz a profitorientált kontra szolidaritás alapú biztosításról. Aki ezt a kettőt rendszeresen és direkt összemossa, az minimum zavarkeltő. De hogy nem segíti a helyzet megértését, az biztos.
Mindent lopnak. Csak az "állam" ritkábban veszi észre, mint más tulajdonosok. Mint a dínó, amelyik nem veszi észre, amikor a ragadozó már a farkát rágja, csak amikor már a nagyja elfogyott.
Majd ha az új igazgató meg meri tenni, hogy kirúgja azt az orvost aki rendelés közben elmegy vásárolni, úgy mint egy piaci alapon működő cégnél történik, akkor beszélhetünk rendszerváltásról.
Remélem, arra is jut majd, hogy necsak az épület újuljon fel. Mert hiába ölünk pénzt az eszközökbe, ha a szervezet úgy működik, hogy a takarítónőknek jut idejük a folyosón trécselni 20 perceket. És remélem, a felújítás nem azt jelenti, hogy rontunk a dolgokon. Régebben pl. be kellett jelentkezni a kartonozóban a gyerekorvoshoz is. Most nem kell. Régebben akár így azt is lehetett tudni, ki mikor érkezett (előfordult, hogy az asszisztens kitette a listát rendelés vége előtt fél órával, hogy ki mikor jött). Nem mintha jellemző lenne a késhegyig menő harc a sorrendért, de szerintem nyugodtan lehetne valami olyan megoldást kialakítani, hogy ne kelljen fennhangon kiabálva érdeklődni, hogy ki volt az utolsó, mert ez néha félreértésekhez is vezet.
Most készít elő a város egy 1,5 milliárdos pályázatot a szakrendelő felújítására. De az egészségügy természetesen nem azonos a rendelők, kórházak állagával.