Keresés

Részletes keresés

speede05 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 1030

Nekem is volt egy sorjás csavarom.... óvatosan ha tekered, akkor nem 3-4 próbálkozás után belekap úgy, hogy nem kell erőltetni a behajtást. Jelezd a kiadónak, hogy hibás alkatrész volt, és akkor csak az alkatrészt tudják cserélni, nem kell az egész számot újra megvenned.

Előzmény: Törölt nick (1029)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.11 0 0 1029

Elkezdtem építeni a szerkezetet, nagyon sok küzdelem volt már a legelején, hogy ne akadjon meg sehol, sikerült tovább lépni, azonban a 11-es számban lévő alkatrészeknél mikor megpróbáltam a mars-fogaskerékkart rögzíteni a hernyócsavarral (már így is nagyon nehezen lehetett forgatni) mikor egyszer csak a felénél megadta magát és beletört, a menet teljesen jó volt, csak nagyon nehezen ment szóval valami más gond lehetett úgyhogy rendelhetem újra de szólni fogok a kiadónak hogy szerintem azért mert hibás volt alapból alig akart belemenni a helyére.

speede05 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 1028

Sziasztok,

 

Anna tanácsára az utolsó két részt újságárusnál vettem meg az előfizetés helyet. Az Allee alatt lévő sparban volt még 4 db újság, mikor elhoztam az utolsót múlthét szerdán. Így még aznap ki is próbáltam a modellt. Nekem kicsit szorult, alig volt kézzel tekerhető, de bárhogy próbáltam nem tudtam nagyon javítani rajta. Viszont a motor elég erős, és akadás nélkül simán tekeri. Egy 4-5 órát ment folyamatosan, aztán kikapcsoltam :-) Kicsit lógnak a karok, de összességében szerintem korrekt lett a modell.

Lili2010 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 1027

A napot ki kell venni, és kézzel körbe tekerni mig könnyedén nem forog körbe. Ha szorul valahol, akkor alátéttel hézagold ki.

Lili2010 Creative Commons License 2015.05.11 0 0 1026

Kizárt, hogy nem működik a rendszer. Az enyém tökéletesen működik!

 

tucsi54 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 1025

Emeld ki a Napot, és úgy próbáld ki, hogy forog-e a motor!

Előzmény: Tasina67 (1024)
Tasina67 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 1024

Köszi a tanácsot, végre megmoccant, viszont olyan három másodperc múlva leáll a motor, még a hangját se hallom.

 

Nektek teljesen belehet dugni a modellbe az adapter végét, vagy kilóg egy kicsi belőle, bármint kilátszik egy kicsit a fémes része?

 

 

Előzmény: tucsi54 (1022)
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 1023

Mágnespróbát végeztem az új alkatrészeken.

Érdekes, hogy a ház vasból van, de a lábak rézből. :o)

tucsi54 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 1022

Valószínűleg annyira szorul a modelled, hogy a motor képtelen megforgatni. E miatt inkább csak a Napot forgatja, és a Merkúr fogaskerekét rögzítő hernyócsavar körbekaristolja a Nap tengelyét.

Szedd szét a modellt, és a magazin részletes rajzai alapján rakd össze újra. Minden fázis után ellenőrizd, hogy a Napot kézzel forgatva könnyen járjon a rendszer. Nem elég egy kicsit megforgatni, mert a fogaskerekek többszöri körbefordulás után kerülhetnek olyan együttállásba, hogy megszorulnak.

Az én tapasztalatom az volt, hogy már a Merkúrt tartó fogaskerék, és a hozzá kapcsolódó fogaskerék szendvics is összeszorult. Be kellett vetnem a fogaskerekeket eltávolító fóliás módszert. Kritikus volt még a Föld felszerelése. Többszöri körbefordulás után ez is erősen szorult. Itt a szigszalagos megoldás segített (lásd a néhány hozzászólással korábban belinkelt javaslatokat). 

Nem szerencsés abban bízni, hogy majd a motor elég erős lesz ahhoz, hogy átsegítse a modellt a szorulásokon. Ez végső esetben tönkre is teheti az alkatrészeket.

Szétszerelés és újra összeszerelésnél ügyelni kell az alkatrészek sorrendjére. Rossz sorrendben összeszerelve garantált a szorulás, vagy a fogaskerekek nem érnek össze. Ha nem vagy biztos, hogy melyik alkatrész következik, le kell számolni a fogaskerék fogainak számát. A magazinban ezek az adatok megtalálhatók. A korábban készített oldalnézeti rajzomon is megtalálod:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127352011&t=9216558

Előzmény: Tasina67 (1019)
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 1021

Előfizetőként szokás szerint hátrányba kerültem az újságosnál vásárlókkal szemben. Még nem kaptam meg az 51.-52. számokat. :o(

Tegnap összeszereltem a Neptunusz után érkezett alkatrészeket.

A Plútó és Erisz kisbolygókat nem tettem rá egyrészt azért, mert úgy nem férne el a modell a szekrényben ahol tárolom, másrészt mert a kisbolygók nem érdekelnek különösebben.

Még gondolkodom rajta, hogy beszereljem-e a motort, ha megjön. Számomra a modell azért fontos, hogy mutassa a szabad szemmel vagy kis távcsővel látható bolygók égi pozícióját. Ehhez elegendő, ha hetente egyszer a Napot kézzel forgatva beállítom az adott holdfázist (első negyed, telehold, utolsó negyed, újhold). Ha beszerelném a motort, akkor már kézzel nem forgatható a rendszer. Rá kell csatlakoztatni az adaptert, és a motorral forgatni.

 

   

tucsi54 Creative Commons License 2015.05.09 0 0 1020

Már a Merkúr sem forog együtt a Nappal?

Ha nem, akkor a Merkúr fogaskereke nincs jól ráerősítve a Nap tengelyére. 

A Merkúr bolygókarral átellenes hernyócsavart kell megszorítani.

Ha a Merkúr még forog a Nappal, de a Vénusz már nem, akkor a fogaskerekek nem illeszkednek.

Előzmény: Tasina67 (1019)
Tasina67 Creative Commons License 2015.05.08 0 0 1019

Szia tucsi54!

 

Megszorítottam a csavarokat de még mindig csak a nap forog. A Merkúr megmozdult egy kicsit, talán egy fokot, aztán ennyi. 

 

Ha van valami ötleted még mi lehet? 

 

Köszi

Előzmény: tucsi54 (1012)
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.07 0 0 1018

Ha nagyon szorul, szedd szét, és rakd össze újra.

Minden fázisnál ellenőrizd, hogy könnyen körbeforgatható a modell.

 

Előzmény: TLBY (1014)
íaysx Creative Commons License 2015.05.07 0 0 1017

Én nem tapasztaltam hogy erőlködne, mondjuk a legkisebb fordulatszámon kicsit nehezen hajtja de megy...

Előzmény: TLBY (1014)
rosidosrob Creative Commons License 2015.05.07 0 0 1016

Tegnap csináltam egy 3 órás próbaüzemet.
Akadás nélkül pörgeti, a főtengelyt tartó hernyócsavart és a Merkúr fogaskerék hernyócsavarját kellett utánhúzni (bár beüzemelés előtt nem szorítottam rá). Azóta nem jött elő más probléma.
Amivel nem vagyok megelégedve, hogy a motornak elég zavaró hangja van. Majd hétvégén nekiállok, hogy hogyan tudnám csendesíteni, majd meglátjuk. :)
Ezt leszámítva nagyon szép dísze a szobának.

íaysx Creative Commons License 2015.05.07 0 0 1015

Max fokozaton kicsit zümmög de szinte észre sem lehet venni... Ha kicsit lejjebb tekerem semmi hangja... :D

Előzmény: rosidosrob (1009)
TLBY Creative Commons License 2015.05.06 0 0 1014

Senki nem üzemelte még be a szerkentyűt?

Tekeri körbe, több helyen erőlködik, felzúg, gondolom a szoruló áttételeknél, de átviszi. Mondjuk azt nem tudom meddig bírja, de úgyis ritkán fog mozogni, majd ünnepnapokon.

 

Wiccesring II. Creative Commons License 2015.05.06 0 0 1013

A csavarokat annyira meg kell szorítani, amennyire csak a menetek megszakadása nélkül lehetséges, különben nem fog működni az egész.

Előzmény: Tasina67 (1011)
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.06 0 0 1012

Talán a Merkúrt tartó fogaskerék nincs jól ráerősítve a tengelyre.

Szorítsd meg a csavarját.

Előzmény: Tasina67 (1011)
Tasina67 Creative Commons License 2015.05.06 0 0 1011

Sziasztok!

 

Kipróbáltam, de a napon kívül nem forog semmi.

 

Meglazítottam a csavarokat, de úgysem.

 

Nem tudom mit kéne szétszedni és összerakni. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiccesring II. Creative Commons License 2015.05.06 0 0 1010

Az enyém zajtalan.

Előzmény: rosidosrob (1009)
rosidosrob Creative Commons License 2015.05.06 0 0 1009

Nektek mennyire hangos a motor?

Wiccesring II. Creative Commons License 2015.05.06 0 1 1008

Megy az enyém is. Kicsit csálé, kicsit ferde, de működik, és nekem tetszik :)

Belekalkulálták a precessziót, azért ferde :D

íaysx Creative Commons License 2015.05.06 0 1 1007

Sziasztok,

 

Hét végül elindult a modell... Az első tapasztalatok: Mivel a motor tengelyhez csatlakozó része kicsit széles a tengelyhez képest ezért bekapcsolás után kicsit várni kell míg elindul a modell. A legkisebb fokozaton csak nagyon nehezen tekeri a modellt, pedig nagy fokozatnál hallgatva a motor sehol nem "torpan" meg és nem is erőlködik, illetve a modell simán jár nem akad. Érdekes. viszont hála Istennek hosszú adaptert adnak hozzá, így leér a földre a helyéről (1m) ahol majd egy hosszabbító várja :D Mindent egybevetve kis fokozaton döcögősen de egyébként rendesen működik. Végre. Már alig bírtam kivárni... :D

tucsi54 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 1006

Bocs az ismétlődések miatt!

Előzmény: tucsi54 (1005)
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 1005
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 1004

Egy vödör kávé és némi narancslé után 3-4 perc alatt is összeszerelhető :o)

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Tau3hZjSf10

 

Előzmény: Orosz Tibor Csabáné (1002)
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 1003

Pár órát biztosan igénybe vesz a szerelés. Segítségül itt van az angol nyelvű részletes video az összeszerelés lépéseiről:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=0ZAnHjVQGqQ

https://www.youtube.com/watch?v=AMxgX3_EHqc

https://www.youtube.com/watch?v=VOk23M223As

 

Ezen én csak annyit változtatnék, hogy a bolygókarokat és bolygókat a legvégén tenném fel a modellre, mert azok a legsérülékenyebbek.

Előzmény: Orosz Tibor Csabáné (1002)
Orosz Tibor Csabáné Creative Commons License 2015.05.02 0 0 1002

Nagyon szépen köszönöm!

 

Biztos tudom majd használni. :-)

 

KB. Mennyi időbe fog telni az összeszerelés? Már szegény párom előre parázik tőle.

 

Remélem elég stabil egy szerkentyű ennyi pénzért.

 

Szép napokat.

 

Üdv.: Edit

Előzmény: tucsi54 (995)
tucsi54 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 1001

Ez sem rossz, de ezzel az a baj, hogy nem a Napról, hanem a Földről nézve mutatja a bolygók helyzetét. Ma május 2-án a Földről nézve a Merkúr az Ikrekben van, a Nap felől nézve az Oroszlánban.

A modellben úgy kell bekalibrálni, hogy az Oroszlánban van.

A "tudatkulcs"-os táblában e miatt a Föld helyzete nem is található meg.

 

Előzmény: Tasina67 (999)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!