Keresés

Részletes keresés

rebetli Creative Commons License 2003.11.27 0 0 1776
persze, mert rosszat adtam meg, bocs. Megkeresem a jót rögvest.
Előzmény: Salax (1774)
andreja Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1775
Sima egypengés. Max. kettö, de az mar hatareset (kis- és nagypenge). Minden mas flanc, és azt az erdö megérzi, és büntet. És igaza van.
Kosarbol elvileg a gombanak jobb a szelesebb, laposabb, de a gazdaja konnyebben mozog a suruben egy karcsubbal. Utobbinak megvan az az elonye is, hogy nem kell oldalra nagyon kitartott karral vinni, és amikor 18 es fél kiló varganya van benne, akkor kevesebbszer kell megpihenni, mire az ember visszatalal a padzserohoz.
Előzmény: rebetli (1771)
Salax Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1774
>http://us.lgservice.com/jsp/common<
Nekem nem jött be.
Előzmény: rebetli (1772)
Salax Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1773
A Pestközeli hetivásárokon (pl. Vác, Gödöllő, Vecsés) a kisebbségiektől nagyon hejre kosárkákat lehet venni, és még alkudni is lehet. (kell is :-)
Előzmény: rebetli (1766)
rebetli Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1772
nézzétek csak:
http://us.lgservice.com/jsp/common
rebetli Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1771
Annyira nem sürgős.
Jó a link amit adtál, kösz.
Valami szépet szeretnék venni. Elegáncsos fanyéllel, stb.
A késnél a penge a lényeg meg az ecset? Vagy mitől gombászbicska egy bicska?

a gombászkosár gondolom ilyen lapos féle, amit svájcban a piacon látni a gombaárusoknál.

Előzmény: Tyrannosaurus Rex (1770)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1770
Kosarat valamelyik hétvégi vásárban érdemes venni.
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1769
Mennyire sürgős?
A Késmániá-ban talán kapható (Lurdy ház, Duna Plaza stb.), esetleg az interneten rendelhető
pl.: http://www.cjindustries.co.uk/it010009.html

Én speciel Olaszországban vettem magamnak ~7-8 eFt.

Előzmény: rebetli (1768)
rebetli Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1768
persze, én is horgászbicskát használok
de ajándékba lenne!
Előzmény: TTAMAS (1767)
TTAMAS Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1767
Én egy teszkós kosarat használok (feleannyiba került, mint ugyanaz a rablósoron) és a horgász bicskámat.
Előzmény: rebetli (1766)
rebetli Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1766
Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni. Keresek gombászós (vagy gombázós) kosarat és kést. Tud valaki valamiféle tanácsot, linket, stb. ajánlani?
Köszönöm
lord Creative Commons License 2003.11.26 0 0 1765
Akkor nosztalgiázzunk, hogy teljen az ido.

"A hétvége az önfeledt erdőjárás jegyében telt. Találtunk káposztagombát, világító tölcsérgombát (ami tényleg világít sötétben), csiperkéket, többféle szegfűgombát, többféle vargányát, többféle rizikét és keserű (tejelő) gombákat, lila pereszkét, őzlábat, piruló-, gyilkos-, fehér- és citromgalócákat, egyik szebb, mint a másik és persze mindet más néven ismerik a helyiek. Nappal ragyogó napsütés, árnyékban 20 fok, komolyan felmerült, hogy csobbanunk egyet valahol, éjszaka vörös telihold, gomolyog a lehelet és fűteni kell. Idén is gyorsan akklimatizálódunk: bárhol megállítjuk a ritkán járt utak szélén az autót egy ígéretesebb erdő szélén, hogy órákra eltűnjünk a rengetegben, mint a helyiek.
Pofátlan kíváncsisággal vizslatjuk a szembejövők kosarát, majd látótávolságon kívül (így kívánja az erdei etikett) feltúrjuk az avart. A rasszjegyeken túl annyiban különbözünk a helyi populációtól, hogy szinte már néprajzi igényű szóbeli közléseket gyűjtünk, azt a gombát is felszedjük, amit az itteniek nem mernek, ha nem szedjük, fényképezzük. Továbbá nem csak megszokásból, családi hagyományból vagy zsigerből esünk ide-oda, hanem céltudatos felderítést folytatunk figyelembe véve az erdők összetételét, korát, fekvését, állagát, a hőmérsékletet, az év-, hó- és napszakot nomeg a föld ízét, esténként pedig határozókönyveket bújunk."

Salax Creative Commons License 2003.11.25 0 0 1764
Szépek, de kicsik.
Előzmény: lord (1761)
USAbarát Creative Commons License 2003.11.24 0 0 1763
Elég soványnak tűnik...
Előzmény: Tyrannosaurus Rex (1762)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2003.11.24 0 0 1762
Hétvége a Mátrában:
2 db kígyógomba, 1 bunkóslábú fülőke, 10 db téli fülőke. :(
A talaj és az avar nedves, gyönyörű verőfényes idő, enyhe szél.
lord Creative Commons License 2003.11.23 0 0 1761
szép képek Japánból http://www.cx.sakura.ne.jp/~kinoko/01eng/0e_home.htm
Salax Creative Commons License 2003.11.21 0 0 1760
A Lehelen volt az a szakellenőr aki néhány éve kiadta forgalomba a sárguló csiperkét. Aztán mosakodtak, hogy az őstermelő néni azt a tételt nem is mutatta be, de legyünk őszinték: Ti vennétek a pult alól suttyomban árusított gombát?
Előzmény: lord (1759)
lord Creative Commons License 2003.11.21 0 0 1759
A Lehelre én sem vinném soha. Egyszer-kétszer már ráfaragtunk máshol is (Nagycsarnok pl.), aztán új módszert vezettünk be: mindig csak egy példányt mutatunk az adott szakértonek, nem az egész kosarat. Ha nem elég nyitott, ha azt se kérdezi meg hogy hol, mikor - máris visszük tovább. Pesten még hagyján, 5-6 hely közül válogathat a szerencsétlen gombász, vidéken viszont általában jobban értenek a saját gombáikhoz (pl. Szombathely).
TTAMAS Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1758
A szürke tölcsér nem ilyen.
A legtöbb gomba "idős példányai megárthatnak".
Előzmény: Tyrannosaurus Rex (1757)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2003.11.19 0 0 1757
Az ellenőrök védelmében csak annyit, hogy vannak olyan gombafajok, melyeket csak fiatal példányai alapján nem lehet felismerni (egyes pókhálosgomba fajok).
Igaz ezek vagy nem ehetőek, vagy mérgezőek.
Salax Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1756
A gombák korárúl:
Magára valamit is adó "konyha"-gombász, csak a fiatal, sporulálás elött álló példányokat teszi a kosarába. Az inség persze nagy úr, és van, hogy az élemedettebb darabok is leszedésre kerülnek. De ettől függetlenül, egy szakellenőrnek, mindkét állapotában fel kell tudni ismerni az adott fajt.
Az viszont, hogy kiadja é avagy sem egyedül az ő döntése, (akinek ez nem tetszik az keressen fel máskor egy másik vizsgálót.)
Előzmény: sujgojo (1755)
sujgojo Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1755
azt hiszem kezdunk filozofia alapveteseket erinteni:) vegulis amit irsz mind oke.
de ha teszem azt nem arusitasra szedem a gombat, hanem sajat fogyasztasra, akkor gyakorlatilag sot elvileg is ertelmetlen kulonbseget tenni a leszedes idopontja kozott. mert a vegeredmeny ugyan az lesz, a gomba le lesz szedve, megesszuk, nem a termohelyen bomlik le, hanem a gyomrunkban. ebbol a szempontbol mindegy, hogy fiatal volt, vagy mar kifejlett. mert ha fiatal, akkor visszamegyek par nap mulva es akkor szedem le, es akkor fel kiloval tobb lesz. de ha en nem akarok tobbet? es ez mar gasztronomia: nem lehet valakit azert elitelni, mert nem a marhaporkolt a kedvenc etele, hanem a borjupaprikas. persze hosszasan lehetne moralizalni arrol, hogy mi az az eletkor, amitol kezdve lelkiismeretfurdalas nelkul fogyaszthatjuk "kornyezetunket", de ez mar a lenyegtol eleg messzire vezetne.
a masik pedig, hogy az ilyen pedagogiai modszerek, ha ez az volt annak idejen, szerintem abszolut nem celravezetoek. sot felrevezetoek. a folenyeskedes helyett mindenkinek (belertve a gombakat is) jobb lett volna, ha megmondja, "miert nem szedunk le ilyet"
Előzmény: MEDitatOR (1753)
TTAMAS Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1754
1. Amelyik ellenőr a szürke tölcsérgombát nem ismeri fel, az dolgozzon a BKV-nál. "Jegyeket, bérleteket kérem ellenőrzésre!"
2. A szürke tölcsér idősebb korában gyakran kukacos, a fiatal még valószínűleg ehető.
3. A szüke tölcsér akkor van tojásban, ha gombábal töltött tojást készítek.
4. Vénségemre allergiás lettem. Nem a gombára, hanem arra, ha nevelni próbálnak.
Előzmény: MEDitatOR (1753)
MEDitatOR Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1753

Szóval ahogy én látom, az hogy a gomba a termőhelyén "rohad" el attól még nem megy kárba, a saját "feladatát" elvégezte- elbontotta a "ráeső" anyagokat, majd maga is lebomlik és a biznisz újra indul- ez a természet, akár ehető a gomba a mi szempontunkból akár halálosan mérgező. Az már egy más kérdés, hogy mi mint megszálott gombakedvelők lecsippentünk a megtermő gombákból néhány tonnát, ezzel mondhatnám akadályozzuk a szervesanyag lebontást (de ez a természet szempontjából nem érdekes -még).
A vizsgáló által elvett gomba téma pedig, nyilván nem kárörvendés képp vette el de, ez némileg nevelő célú is lehet (hogy jó vagy nem az az adott helyzetben mérlegelendő). Itt inkább arra gondolj, hogy ha létrejön a védett gomba lista és az adott faj esetleg korábban még talán árusítható is volt azt néhényan biztosan tovább gyűjtik , vagy jelenleg is vannak olyan hallgatólagos "megállapodások", hogy tojásban lévő gombát nem árusítunk. Ez nyilván megítélés kérdése, hiszen mint magángyűjtő ettől eltérhetek, de...
Másrészt tudomásul kell vennünk, hogy ha már bemutatjuk egy gombaszakellenőrnek a gombát az ő felelőssége mint dönt és az ő itélete a mérvadó (persze a szakértők tudása sem kifogástalan, főként bizonyos helyeken) azt azért ne felejtsük olyan szakértő nincs aki minden gombát ismer -ezt különösen az érzékeli aki már belemerült a gombaismeretbe mélyebben.

neofrix baszmacs Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1752
>a kis fiatal szurke tolcsereket vette el es dobta ki egy ellenor, "ilyet nem szedunk le" megjegyzessel

Én fű vagyok a gombához, de gombászoktól hallottam, hogy a fiatal gombák nem mindig mutatják a fajta jegyeit a biztonságos azonosításhoz elegendő mértékben, ezért ökölszabály, hogy fiatalt nem szedünk. Hogy ennek van-e értelme, főleg erre az esetre, azt nem tudom.

Előzmény: sujgojo (1744)
sujgojo Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1751
jo, oke, ezzel vegulis elmeletben egyetertek.
de mondjuk honnan tudta, hogy nem 6 millio tonna volt ott, ami amugy is csak elrohad egy het mulva, ha nem talaljak meg. akkor mar jobb tul fiatalon leszedni. egyebkent sem mindig lehet ugy gombat szedni, hogy valogatsz, mert gyakran ossze vannak nove, bolcsi, ovi, iskolas koruak es felnottek.
es ha mar leszedtem miert dobta ki? inkabb teljesen ertelmetlenul menjen tonkre, mint hogy valakinek oromet okozzon? talan ez is az illeto "kiegeszitett" gombasz etikai kodexehez tartozott?
Előzmény: MEDitatOR (1746)
TTAMAS Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1750
Általában is a fiatal gombát szeretem, ez különösen igaz a szürke tölcsérre.
Az extrém esetektől eltekintve -ha tehetem- a zsenge, fiatal példányokat gyűjtöm.
Előzmény: MEDitatOR (1746)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1749
Hi! Hova gondolsz, a trombitagombát csak azért mutattuk meg, mert együtt volt a többivel. Azt speciel ismertük, kb. egy fél kosár volt.
Érdekesség képpen, ahol szedtük a kissebség szokott gombászni (vargánya, rókagomba). Nejem kezében meglátva a trombitagombát : "nézd, bolondgombát szed" felkiáltással mentek el mellettünk. Nem baj, legalább nem szedik le előttünk. :))
Előzmény: Zolcsi67 (1747)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1748
Hi! Az info a 2001-es versenyről van, sajnos nem tudom neked a fajlistát prezentálni.
Előzmény: MEDitatOR (1745)
Zolcsi67 Creative Commons License 2003.11.17 0 0 1747
Ugye nem dobtad ki????
Szépen fűzd fel egy madzagra, szárítsd meg, összetörve fűszergombának isteni! Egy csipetnyi belőle is fenomenális gombaízt ad minden ételnek.
Előzmény: Tyrannosaurus Rex (1743)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!