Keresés

Részletes keresés

Nemozoli Creative Commons License 2006.06.12 0 0 14166
Hali!

Tegnap Bükk, majd Mátra: semmi... :-(
A Mátrában találtam pár harmatgombát, két rozsdabarna fülőkét meg egy barna csészegombát... és ezzel kifújt.

Nyakashegyi: szerencséd volt a kullogóval! Tegnap ugyan nem találtam egyet sem, de a Börzsönyben voltam tavaly olyan részen, ahol tízesével gyalogoltak rajtunk... :-O
Előzmény: nyakashegyi (14165)
nyakashegyi Creative Commons License 2006.06.12 0 0 14165

Sziasztok!

 

Tegnap délután Nyakas-hegyen több kiló mezei csiperke, mind kukacos volt. És rengeteg kullancs. Az utóbbi pár évben itt a hegyen nem találtam egyet sem, tegnap szabályosan söpörtem le a nadrágomról őket:-(

(OFF: Voltam a Szent László kórházban a korábbi csípésemmel, szerencsére semmi baj, csak a szokásosnál hevesebb allergiás reakció volt)

 

 

nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.12 0 0 14164
Az első bizonytalan, Cytidia is lehet..
de majd jönnek az okosok.
Előzmény: edula (14161)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.12 0 0 14163
cs=sz szömörcsög :)
Előzmény: nagypapi51 (14162)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.12 0 0 14162
Az elsőt Pyronemanak nézném, de furcsán piros.
Lehet, h nem is gomba, Ákos elásott néhány apró lucullus paradicsomot :)
A 7. erdei csömörcsög boszorkánytojása.
Előzmény: edula (14161)
edula Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14161
az első és hetedik képen mi látható?
gombákos Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14160

 

Ma jártam egyet Eger környékén, csak pár órám volt, bár többet terveztem. Felcsigázott Nagypapi, hogy az egri piac tele van gombákkal. Nos a helyzet az,hogy tényleg van gomba sok faj a galócáktól a galambgombákon át a vargánya és rókagombákig. Szinte mindent lehet találni, de minden fajból csak kevés példányt kivéve a párduc és piruló galócákat valamint az arany tinórut. Azért készítettem

néhány képet ízelítőnek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bencse Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14159

Szép jó estét! Kérem szépen, ez mi ? Fenyvesben találtam.

 

Kasza1 Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14158

Sziasztok. Ma a Csákányoson voltunk és Körtvélyespusztán.  A fenyvesben volt pöfeteg, borsos tinóru, dióízű galambgomba, egyéb galambica is. Szedtünk még júdásfülét, barna csészegombát, ízletes tőkegombát, volt egy kis nyári laska is.

 

    

Ma lefoglaltuk a leendő szállásunkat Őriszentpéteren. Jön valaki Tatabányáról vagy a környékéről ?

maplesyrup Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14157
Esetleg tudok küldeni nagyobb üveget.
Előzmény: János66 (14152)
gombaleső Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14156

köszönöm szépen a gyors választ!!!  pár szót szeretnék magamról írni. 15 éve járom az erdőket az ország minden táján, főleg a savanyú talajúakat. Ásványokkal foglalkozom (minerológiával), gombákkal csak útközben egy-egy felfedező utamon találkozom. Sajnos az én hobbim területén  is felllelhetők olyanok, akik semmiféle etikai elvárásnak nem felelnek meg, teljes piacorientáltság jellemző rájuk. Mindent fenékig kifosztanak. De azért maradtunk még jó páran, akiknek a természet szépsége sokkal többet jelent, mint az a pár ezer forint, amivel gazdagabbak lesznek, mikor egy-egy lelőhelyet tönkretesznek.

A gombák területén viszont nincs elég tapasztalatom, ezért szeretnék majd itt ezen a fórumon tanácsokat kérni az egyes gombákkal és azok gyűjtésével kapcsolatban. Pl. az első kérdésem, hogy kést használjon-e a régi módszer szerint az ember, vagy inkább csavarással szedjük le a gyűjtésérett gombákat?

Mellékelek egy képet a gombákról.

Előzmény: nagypapi51 (14141)
andreja Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14155
Jó lesz idén a somtermés.
Előzmény: János66 (14152)
heyderia Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14154

es csomo apro hypogea

 

 

 

 

 

Elsőre ez jött ki, de biztos fellelhető magyar nyelvű szótárban is. Köszi a híreket!

The American Heritage® Dictionary of the English Language: Fourth Edition.  2000.

  hypogeum   SYLLABICATION: hy·po·ge·um PRONUNCIATION:   hp-jm NOUN: Inflected forms: pl. hy·po·ge·a (-j)
1. A subterranean chamber of an ancient building. 2. An ancient subterranean burial chamber, such as a catacomb. ETYMOLOGY: Latin hypogum, from Greek hupogeion, from neuter of hupogeios, underground. See hypogeal. hypogeal   SYLLABICATION: hy·po·ge·al PRONUNCIATION:   hp-jl VARIANT FORMS: also hy·po·ge·an (-n) or hy·po·ge·ous (-s) ADJECTIVE: 1. Located under the earth's surface; underground. 2. Botany Of or relating to seed germination in which the cotyledons remain below the surface of the ground. ETYMOLOGY: From Latin hypogus, from Greek hupogeios : hupo-, hypo- + g, earth. OTHER FORMS: hypo·geal·lyADVERB
Előzmény: bagusz (14139)
ginik Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14153

BEETEE és NAGYPAPI

 

Mindkettőtöknek nagyon köszi a segítséget!

ginik

János66 Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14152
Kb. 47 sombokor helyét ismerem pontosan valamelyik csak fog teremni. Ráadásul ezek többsége nem frekventált gyakran látogatott helyen van. Azt ígérhetem, ha tudok somot szedni, akkor egy üveg lekvárt ismét viszek le a találkozóra.
Előzmény: maplesyrup (14151)
maplesyrup Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14151
És hogy áll a somtermés?  :o)
Előzmény: János66 (14143)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14150
ügyes! :)
ezt nem is mondta TG!
Előzmény: beetee (14148)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14149
http://netgombasz.uw.hu Gombavilág--Segédletek--Szakellenőri.
+amit azóta gyűjtöttünk, de nincs még fent:

- Abaújszántó Piac;
- Szarvas Piac 05.01-11.30. K, P, V 6.30 - 7.30 (szükség esetén tovább) Gaál Sándor;
- Mátrafüred bazársor;
- Békéscsaba Piac, Vasas László;
- Békés. A nyári időszakban kedden, pénteken és szombaton 7 és 9 óra között lehet ingyenesen bevizsgáltatni szakemberrel a gombát a Piac téri 24-es pavilonban;
- Hódmezővásárhely, Szántó Kovács János u. Higi Andrásné vizsgálati díj: 200 Ft
- Debrecen Csapó u. Vásárcsarnok: Somogyi Zoltánné szakellenőr
- Göd, Kónya Károly (27-345-356) este hét óra után, 1-2 kg-ig ingyenes 1999-es adat, ’használat előtt’ ellenőrizd le!
- Eger, Katona István téri Piaccsarnok
- Keszthely a Piacon reggelente 7 - 8.30 között.
ha már elment a vizsgáló, az ÁNTSz-ben (Kossuth L u. 42) megtalálod!
- Tatabánya Vásárcsarnok Katona Imréné
NP
Előzmény: ginik (14147)
beetee Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14148

itt.

 

Cím alatt katt a "A TERMÉSZETBEN GYŰJTÖTT GOMBÁT MINDIG MUTASD BE SZAKELLENŐRNEK" szalagra!

Előzmény: ginik (14147)
ginik Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14147

Sziasztok,

 

Szeretném +kérdezni, hol lehet utánanézni annak, hogy hol vannak gombabevizsgálóhelyek.

Gondolom minden piacon, de van esetleg egy lista erről, címmel,nyitvatartással?

 

Köszi  a segítséget!

 

faág(i) Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14146

Négynapos nógrádi pihenésünk eredménye:

2 tejpereszke, az egyik több, mint fél kilós (Köszi, Ttamás!)

1 kb. 30 centis nagyspórás csiperke, kukacos, tegnap egy fiatal, meg két bébi, egészségesek

 

kevés szürke sötétedőpöfeteg

egy nagyon szép téglavörös susulyka-család: bébi, apu, anyu, nagypapi  - NP bocs! :) Nem esszük meg, de holnap beviszem a TIT-be, ha nem jön közbe semmi.

 

 

Hazafelé megálltunk a gödöllői erdőben, ott találtunk néhány galócát, ha jól gondolom, akkor szürke (a fotót felteszem, ezt is viszem holnap).

 

Az utolsó kettőről fogalmam sincs. A tönk üreges, hús fehér, szaga éppen csak van, de meghatározhatatlan.

 

faág(i) Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14145
(Mármint júdásfülét)
Előzmény: faág(i) (14144)
faág(i) Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14144
Mi utoljára Domonyvölgyben találtunk, elég sokat. Akácfán nőttek.
Előzmény: edula (14140)
János66 Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14143
Tegnap hajnalban Pilisszentlászló semmi (illetve kb. 15 deka erdei szamóca a gyerekek örömére), Kevélyhegy, Köves-bérc fél kiló lomberdei csiperke, kb ugyanennyi galambgomba, egy nyári vargánya, néhány szem rókagomba és piruló galóca. a nagy őzlábból viszont ipari mennyiség van a dobverőtől elkezdve a 30 cm kalapátmérőig.
Macroglossa Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14142

Ezt átmásolom egy erdélyi honlapról, amely részletesen kivesézi a légyölőt:

 

Magyar szempontból érdekes, hogy obi-ugor nyelvrokonaink, a vogulok (manysik) és osztjákok (hantik) hallucinogén, révületkeltő szerként fogyasztják, legalábbis fogyasztották. Ezekre a néprajzi párhuzamokra  alapozva, s ősi magyar samanizmust feltételezve régi, s a legutóbbi időkig élő és alighanem kellően megalapozott feltételezés, hogy honfoglaló őseink, legalábbis sámánjaink révületkeltő szerként használták a légyölő galócát.

     A légyölő galócát tipikusan szárított formában, esetleg más táplálékkal vagy levesben a férfi sámán fogyasztotta rituális alkalmakkor, de szakrális révület okozója mellett profán kábítószerként is használták. Például a korjákoknál elvileg nemcsak a sámán, hanem bárki fogyaszthatta. Mivel hatóanyagai a vizeletben nem bomlanak le, a légyölő galócát fogyasztott személy vizeletét is néha háromszor, de akár ötször is elfogyasztották.

 

Előzmény: edula (14140)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14141
Üdv!
újdonsült gombászból idén jó a felhozatal. :)
Hétfőtől péntekig kb 4 cm-t nőttek a picurkák.
Pilis, 300 m tájéka, ligetes-vízmosásos tölgyes, déli lejtő.
350 felett idén barna csengettyűn kívül itt semmit nem találtam,
azt viszont már 3 hete. A róka itt is telepekben nő.
Olvasd el még a Shroomer által leírtakat is!

Előzmény: gombaleső (14134)
edula Creative Commons License 2006.06.11 0 0 14140

Annyira azért nem ártalmatlan. A kép alapján élnék a gyanúperrel, hogy akkoriban is akadt, aki ismerte a légyölő halucinogén hatását. (Lsd. a topikon időről időre felbukkanó galócagyüjtőket.) Kiváncsi lennék, hogyan és mire haszálták. Talán boszorkányszombatokon. Ez megmagyarázna néhány meglepő boszorkány "vallomást."

 

Júdásfüle ügyben még mindig semmire sem jutottam, pedig a környék összes bodzafáját átvizsgáltam - csupa egészséges, gombamentes bodza.

Találtam viszont több kiló gyönyörű gévát, azt eszi az egész környék.

Előzmény: heyderia (14137)
bagusz Creative Commons License 2006.06.10 0 0 14139
sziasztok,
a matraban 4 nagyon szép egeszseges vargánya (es nehany friss nyom megeloztek :O), kb fel kg roka, néhány szep egeszseges kekhatu galamb, parduc és pirulo galoca, 8 db csinos szalamandra (egy narancssarga pettyes) es csomo apro hypogea
Shroomer Creative Commons License 2006.06.10 0 0 14138

Sziasztok!

 

Az egy hete mutatott rókagombás helyemet valami perverz teljesen letarolta, a homokszemnél szignifikánsan nagyobbnak látszó 5 mm-es bébiket is mind elhordták. Ez egy magasabban fekvő gerinc DNY-i oldala volt, nem is könnyű rátalálni. Na mindegy, közben rájöttem, hogy pár száz méterrel lejjebb a ligetesebb tölgyesekben már lehet szépen szemezgetni kifejlett rókagombából, sajnos ebben a régióban sokkal ritkásabban nőnek, sokat kell mászkálni, végül egy kilónyi friss ropogós 5-6 cm-es példányokból álló gyűjteményem lett. Egyébként nyár elején a Börzsönyben is rendszerint kisebb-nagyobb csoportokban találom én is ezt a fajt, a mohás, savanyú talajú bükkös szurdokokban inkább narancssárga színűek, míg a tölgyesben növők világosabb (hamvas barack) színben :) pompáznak. Ráadásként 8 db nagyon szép kékhátú galambgombát is találtam hozzá, mind full kukacmentes. Valószínűleg olyan hideg volt, hogy a gombaszúnyogoknak a kedve is elment a repkedéstől. Ez lehet az oka annak is, hogy a Boletaceae és az Amanitaceae családokból még véletlenül sem akadtam össze semmivel. Se molyhos, se érdes, semmi tinóru vagy vargánya.

heyderia Creative Commons License 2006.06.10 0 0 14137

Mintha így jobban olvasható lenne.

Előzmény: heyderia (14133)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!