Keresés

Részletes keresés

tuutuu Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14554
Látom erre még a Mit főztök holnap-osok is felkapják a fejüket.

 

Én csak a gomba- és velőirtókat próbáltam a konkurrencia soraiból elijeszteni.

Ha nem, hát nem.

Előzmény: gombákos (14489)
lilapereszke Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14553

 

"Régi szakácskönyvben olvasom:  8-10 drb szép vörösbélű gombát megtisztítva... Ugyanebben a könyvben tesz említést a lengyel gombáról. Milyen gombák ezek?"

 Gyuri!</P>

Heyderia szerint az ízletes csiperkét hívták régebben vörösbélű gombának, melynek húsa vágásra vörösödik.

A lengyel gomba név nagy valószínűség szerint szárított gombát takar. A lengyelek nagyon régóta kereskednek szárított gombával. Minden gombát megszárítanak. A mérges pókhálósgomba mérgezés (halálos) is lengyel szárított gomba miatt történt a szakirodalom szerint. (Ez nem mostanában történt....)

A te szakácskönyved háziasszonyoknak készült, akkor még a csiperkét nem hívták sampion gombának (gomba-gombának).

Előzmény: gyuri46 (14542)
szabokucsma Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14552

Hali Pereszke....

 

 Írtam mail.-t , de az intenért nem akart átmenni....

 

Van másik mail.-cím?

Előzmény: lilapereszke (14547)
Víz Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14551
Sziasztok! Gizella-telepen voltunk 6 napot, onnan csillagtúrázgattunk a Visegrád körüli erdőkben, meg egy kicsit a Börzsönybe is átvoltunk. Párom, egy kidőlt hatalmas tölgyön kb. 5 kilónyi laskát talált, de nem szedtük le, mert velünk volt a három gyermek is, és nem tudtuk volna hazáig cipelni őket is meg a gombát is. Frissek voltak a gombák, esetleg ha valakit érdekel, hajlandó vagyok a pontos helyét megadni. Ma még biztosan bírja magát a telep. Fotóm is van róla, de a sajna nem engedi a feltöltést a gépem. Egyéb gombával csak úgy találkoztunk, hogy a nagybörzsönyi kisvasúton szatyorba láttunk pár darab rókagombát. Más semmi nem volt a környéken. Üdv: Víz
vonyi Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14550

Szervusztok.

 

Éppen két hetes szabadságomat kezdtem meg és ... khm ... érdekelne, melyik az a bizonyos nógrádi falu :)


Esetleg ha van valakinek tippje lelőhelyről, megköszönném. tervezem, hogy meglátogatom a környéken élő nővéremet, és két hűtőtáska rókagombáért tennék némi kitérőt :D

Előzmény: lilapereszke (14547)
Szimba Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14549
Köszi szépen a felvilágosítást!
Előzmény: lilapereszke (14546)
lilapereszke Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14548

Szia Gyuri!

 

Nyomon vagyok:-)))

 

"A lengyel szárított gomba közkedvelt belföldön és külföldön egyaránt, hiszen tulajdonképpen biotermék és a szárítva tartósított gomba nem igényel tartósítószert. A szárított gombát eredetileg polietilén fóliából készült tasakba csomagolták, amelynek záróképessége nem volt megfelelő és szállítás közben a gomba gyakran töredezett. Az értékes termék és főleg az igényesebb megrendelők miatt fejlesztették ki az új hengeres PET tartály méretsort........"

 

(Ui: Azért még utánajárok....)

Előzmény: gyuri46 (14542)
lilapereszke Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14547

NP!

Tegnap (vasárnap 25-én) már csak 400 forintért vásárolták a rókagombát egy nógrád megyei faluban. (Napi 2 és fél mázsát hoznak be - mondta a felvásárló néni), van olyan helyi gombász, aki háromszor is fordul. Ebben a faluban három felvásárló is van. Képzelhetitek mennyi ott a rókagomba.

Előzmény: nagypapi51 (14538)
lilapereszke Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14546

Sziasztok!

Szimba!

"Most lapozgatom a funghiitaliani oldalt, hát látom hogy a piruló őzlábat a mérgező (még csak nem is a nem ajánlott vagy gyanús) gombák közé teszik!

Tudtok valami bővebbet erről? Vagy csak azért teszik oda, mert van mérgező változata is a pirulónak?"

 

A piruló galócát pár évvel ezelőtt a Mikológiai Társaság kiállításán is kikiáltották mérgezőnek. Nagy csőrte volt..., és a "legkardosabb" gombász győzött, így kapott mérgező feliratot. Egyébként én sem ismerek senkit, aki ettől a gombától megbetegedett  volna. Állítólag kimutattak mérgező anyagot a kalap felbőréből.

Valóban van egy mérgezést okozó piruló őzlábgomba a Macrolepiota venenata (mérgező őzlábgomba).

Az alábbi címen megtalálható kép, szépen ábrázolja a megismeréséhez szükséges tudnivalókat:

http://www.fungoceva.it/MacrolepiotaVenenata_tav.htm

Előzmény: Szimba (14516)
beetee Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14545
Tervezem, de egy hét 36 fokkal nem a legjobb előjel....
Előzmény: Shroomer (14543)
gyuri46 Creative Commons License 2006.06.26 0 0 14544

 

Akiket nem a Nap barnított, ezek szerint jobb a hírszerzésük, mert tudják mikor, hová lehet menni gombáért. Talán nem a gombázós topikot olvassák?

Üdv. gy. 

Előzmény: Shroomer (14543)
Shroomer Creative Commons License 2006.06.25 0 0 14543

Jajaja, jelentem kimentem fiammal (és anyóssal :)) a Börzsönybe sétálni, véletlenül a rókagombás helyeket céloztam be így vasárnap délután... Képzeljétek napbarnított börű 4-5 fős nejlonzacskós gombász egységből kettőt is láttunk, mindenkinél volt 1-2 kiló már, célzottan csak rókát szedtek (emellett keserűgomba volt, meg minimális létszámban dióízű galambgomba). Sajnos botokkal össze-vissza kapirgálják az avart minden kibukkanó rókagomba 4-5 m2-es körzetében. Volt egy 80év+ helyi nénike is a fiával (kb. 60-as), ők kosárba szedték, szintén több kiló rókagombát vadásztak már le, nekünk még utánuk is akadt a szamóca mellé 1 kilónyi friss ropogós mutatóba. Ha egész szombaton is szedték, akkor tényleg sok lehetett.  Ja, de ami a legfontosabb:

1. Szarok ezek a hivatalos csapadéktérképek, biztos hogy legalább 30-40 mm eső esett a Börzsöny keleti részén az elmúlt pár napban, mert tiszta víz volt minden.

2. Zéró tinóru és vargánya még mindig, viszont egy árva galócát már láttam. Amíg nedves a talaj, addig a vargánya simán esélyes, úgyhogy jövő hét vége felé el kell menni megnézni. Bítí?

Előzmény: nagypapi51 (14538)
gyuri46 Creative Commons License 2006.06.25 0 0 14542

Szevasztok!

Régi szakácskönyvben olvasom:  8-10 drb szép vörösbélű gombát megtisztítva... Ugyanebben a könyvben tesz említést a lengyel gombáról. Milyen gombák ezek? Ha tudja valaki nagyon megköszönöm.

Üdv. gy.

nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.25 0 0 14541
Reggel irány Agostyán, szombatig kikapcs. Ha lesz vmi érdekes, majd üzenek.
Úgy látom mindenki elhúzott strandolni, péntekig bírjátok ki, jön a lehülés, és vele a gomba.
NP
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.25 0 0 14540
Látod, már csak ezért sem veszek hypermarketben gombát... 1 hetes szavatossági időt adnak meg a tálcás-fóliás gombán.
Rajtuk rohad, biztos vagyok benne! Azért ilyen mocsok drága, hogy ne bukjanak rajta sokat.
Előzmény: gombákos (14539)
gombákos Creative Commons License 2006.06.25 0 0 14539
Ja, a Metro-ban meg 3800 ft-ért árulják némi haszonnal már, ha nem romlik rájuk.
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.25 0 0 14538
Tegnap este felhívott Józsi, Nógrádban 700 Ft-ot adnak a felvásárlók a rókagombáért, annyi van.
gombákos Creative Commons License 2006.06.25 0 0 14537

Ma Nagykovácsi mellett szétnéztem én is gomba ügyben. Volt eső ,de még nem az igazi a szezon. Találtam az ehetők közül: sok nyári laskát, most kezd kibújni a rókagomba, öreg pisztricek, és pár darab sötét érdestinóru. A nem ehetők közül: hatalmas téglavörös susulykák és párduc galócák vannak.

 

 

 

 

 

Shroomer Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14536

Szia,

 

A sötét érdestinóru nyár közepétől novemberig gyakori, leginkább gyertyán gyökérkapcsolt, gyertyános fiatalosokban sokszor tömeges. Szerintem nagyon finom, a vargányával megegyezően szárítom, levesben és húsokhoz mártásnak nagyon jó...

 

Akinek van ideje, az nézzen ki a Pilisbe, vagy a Budai-hegységbe, most Nagykovácsiban dolgozunk, ott és a Szépjuhászné-János-hegy körzetében kifejezetten sok eső esett. A Börzsönyben csak egy kis porfogó esett, viszont a Karancsberény-Karancslapujtő-Salgótarján vonalban özönvízszerű záporok hullottak - Tehát aki Nógrádot és nem Börzsönyt emleget, az a Karancs környékén gyűjti a termést :)

Előzmény: gyuri46 (14533)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14535
Szia Gyuri!
Higgyél a Mesternek, de tavaly ez volt az utolsó kalapos gombafaj, amit ősszel a Pilisben szedtem. Néhol tömeges, Mogyoróska környékén rengeteget találtunk gyertyános-tölgyesben. Főzés során, és szárításkor is sajnos megfeketedik, így nem minden ételhez passzol.
NP
Előzmény: gyuri46 (14533)
szabokucsma Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14534

Helló Gyuri...

 

 Nálunk van ilyen tinórúfajta, nyáron nagy melegben jön elő..

 

 Nem annyira ízletes, de ha hússal együtt sütöd akkor finom tud lenni.

 

 Üdv.: A mester, aki nem talál gombát.... most!

Előzmény: gyuri46 (14533)
gyuri46 Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14533

Szevasztok.

Régóta gombászom, de most találkoztam először vele. Hely Wudigess. Sötét érdestinórú. Ti milyen gyakran találkoztok vele?

Üdv.gy.

 

Kevesebb, mint egy tucat.

szabokucsma Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14532
Előzmény: gombákos (14526)
gombákos Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14531

A kelet nekem Eger és környéke, de egész Heves megye területén előfordulok. A változatosság kedvéért időnkén Budapest körül is felbukkanok.

 

Gyuri46! Köszönöm a világosítást, bár éjszaka úgy gondoltam illusztrációnak ez is megteszi, így valóban jobb. 

Előzmény: edula (14528)
gyuri46 Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14530

 

Szia, egy kicsit átalakítottam a képet a láthatóság kedvéért. Üdv. gy.

 

 

Előzmény: gombákos (14526)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14529

....Kétlem, hogy az ilyen pár kilométeres....különbségeket a metnet feltüntetné.

A térkép nyilván nem tudja ábrázolni, de az Észlelési naplóban minden apróság nyomon követhető!!!  Nagyobb helyeken többen is észlelnek, -  területileg elszórva -úgyhogy alkalmas a lokális események figyelésére is. (Miskolc környékén legalább 7-8 észlelő van)

Sőt netgomb-ászok is észlelnek: gogo, ricso3, hegedűs...

Előzmény: edula (14528)
edula Creative Commons License 2006.06.24 0 0 14528

Rómain nem esett egy csepp eső sem

 

Furi - húgoméknál, Csillaghegyen állítólag felhőszakadás volt. Mint már mondtam dél Szentendre pocsolyák, észak Szentendre semmi. Kétlem, hogy az ilyen pár kilométeres (de gombacsontba vágó) különbségeket a metnet feltüntetné.

 

Gombákos, merre van az a kelet (úgy hozzávetőlegesen)?

Előzmény: ervin1 (14519)
gogolaci Creative Commons License 2006.06.23 0 0 14527
Sajnos kelettel ellentétben nyugaton a helyzet változatlan. Ma ismét körülnéztem, de az erdők üresek és szárazak. A rókagombás helyeimen sincs semmi. Mivel itt már 13 napja nem volt mérhető mennyiségű eső, a további kilátások sem bíztatóak. Vagy elköltözöm az Északi Középhegységbe ha gombát szeretnék találni vagy maradok a halaknál, akik azért hajnalonta kapogatnak...
gombákos Creative Commons License 2006.06.23 0 0 14526

Ez a 357-es (bár fogalmam sincs mit jelentenek ezek a számok) igénytelen, sokat terem és nagyon finom.

 

Előzmény: szabokucsma (14524)
gombákos Creative Commons License 2006.06.23 0 0 14525

 Ma jelentős napom van. Jelentem keleten a helyzet változott. Ma volt 30 percnyi időm és pont a kedvenc erdőm mellett mentem el, gondoltam megnézem a gombákat. Úgy ahogy voltam utcai ruhában bementem az erdei úton és nagy meglepetésemre egy csomó vargányát találtam. Hétfőn voltam ezen a helyen utoljára, akkor semmi sem volt most meg 19 termőtestet találtam, némelyiknek akkora kalapja volt mint egy leveses tányér. A rossz csak az, hogy a 19-ből 15 olyan lottyadt volt, hogy szétmállott amikor hozzá értem. A 4 db értékelhetőt azért elhoztam ami tisztítás után kb.60 dkg lett. A közelben volt még 35 dkg rókagomba is, így 10 perc alatt  majdnem 1kg gomba lett a zsákmány. Tegnap viccesen írtam, hogy lehetne holnap a nyári vargánya napja, hát majdnem bejött. Tegnap és ma is sok eső volt.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!