Keresés

Részletes keresés

lilapereszke Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14994

Ezen a topicon kérem szépen halálosan pontosan illik fogalmazni - engem is rászoktattak :-)))))

pl így: (A Dunaparton szinte bárhol - ahol fa nő -  érdemes keresni a gévagombát.:-))

 

 

Előzmény: edula (14993)
edula Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14993

Off

Én azért az ilyen cikkekkel vigyáznék (a tudományt kilóra mérik.) Eszkimóúl sajna nem tudok (bár azért F. Boas elég megbizható forrásnak tartom - amúgy ő négyről beszél, nem több százról), de az mégsem komoly, hogy magyarban 3 szó van a "hó"-ra "(hópehely, hópihe, hókristály)" , lévén, hogy mindegyik a "hó" szó továbbképzett formája. (És amúgy ki mond olyat, hogy ma leesett a hópihe, v. hókristály lepte a parti fákat?).

Én inkább arra gondoltam, hogy az irodalmi magyarban a jégesőt csak a "jég" és az "eső" fogalmak összevonásával lehet kifejezni, más nyelvekben viszont létezik kizárólag erre a jelenségre utaló szó.

 

On (félig)

NP, nem gondoltam, hogy Fityóerikának azt is meg kéne említenem, hogy gévát csak ott keressen a Dunaparton, ahol fa is nő. Szerintem erre magától is gondol.

 

Előzmény: maplesyrup (14987)
Szimba Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14992

Én se éreztem még sose kesernyésnek!

Első véletlen gombászatomon szedtem sok molyhost, akkor oltódtam be egy életre a gombaszeretettel!

 

 

Előzmény: nagypapi51 (14990)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14991

Fiatal kalapokat paníroztam és rántottam....

Többe is beleharaptam de mind kesernyés volt :)

De a nyári vargánya finom volt :)

Előzmény: nagypapi51 (14990)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14990

A Dunaparton szinte bárhol érdemes keresni.

Ez azért így enyhe túlzás...

Az Árpád-híd, Lágymányosi-híd közötti szakaszon

kicsi a valószínűsége.

 

TG! Múlt héten ettünk molyhos-nemezest, kifejlett példányokat, olívzöld lett a főzés során, de keserű nem. Lehet, hogy rosszul vágtad ki az epét..:))

Előzmény: edula (14986)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14989
Én is csak egy két nagyon kompakt kalapot vittem haza' Valószínűleg legközelebb már nem fogok.. :)

Előzmény: lilapereszke (14988)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14988

Szerintem mindenki átesik azon a korszakon, amikor még a molyhos és arany tinórut is elfogyasztja:-)) Aztán, ha már vargányát is talál, leszokik róla.

Szerintem is kesernyés, még úgy is, ha a csöves réteget lefejted róla. Túlélésre jó, vendéget meg ne hívj rá :-))

 

 

Előzmény: Tigrincs_007 (14983)
maplesyrup Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14987
Előzmény: edula (14984)
edula Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14986
Ja, szerintem ilyenkor nincs géva, legfeljebb ha az időjárás nagyon megbolondul. Majd szólok ősszel, ha lesz. (A Dunaparton szinte bárhol érdemes keresni.)
János66 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14985

A májusi pereszkéről már így is többet mondtál, mint amennyit kellett volna:)

Biztos van a Kevélyhegyen rizike is, de én a tölgyes részeket szoktam átnézni (Sadove, "Egri-vár" környéke), rizikéért elég kimennem a házunk melletti erdőbe, vagy max a Rókahegyre.

Tigrincs 007: Én nem nagyon szedem le ezeket ha van pl. vargánya. Elkészíteni pedig többnyire raguba szoktam egyéb tinorúfélékkel.

Előzmény: fityoerika (14980)
edula Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14984

Pilisből vagy Gödöllői dombságból nincs valakinek híre?

 

A Pilisben nincs gomba - legalábbis a békási piacon nyoma sincs, és ismerősünk szentendrei gombaszakértő ismerőse szerint nem is érdemes elindulni (tehát személyes tapasztalatom nincs, mert nem indultam el).

Tegnap felénk (Leányfalu) nagy eső volt, de attól tartok ennyi egyelőre nem elég.

 

 

Ki az, aki egy gombának már az érettebb változatára is más nevet talál ki??

 

Miért, az eszkimóknál pl nem létezik a "hó" szó, mert a különböző állagú (por, fagyott, nedves etc.) hónak mind-mind más neve van, mivel az adott kultúrában a túlésési technikák szempontjából egyáltalán nem minegy, milyen csapadék formával találkounk az igluból kilépve ( a nyelvészek szerint.) A szomszédunknak (utálja a gombát), minden gomba gomba, és csak röhög, ha azon elmélkedem, hogy most ugye "vargánya," de korábban "kucsma", később meg majd "trombita." Szóval gondolom, akkor meg egy vérbeli gombásznak a vargánya sem mindig simán vargánya, mert olyat is csak az egyszeri Tesco-bevásárló gondolhat, hogy a friss vagy a töttyedt mégiscsak ugyanaz a gomba lenne.

 

A "q. e. d."-ot mi sem használtuk a suliban (80-as évek), pedig latinos osztály volt.  

Előzmény: fityoerika (14969)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14983

Apropó molyhos,- arany tinóru'

Evett már valaki?

Én a múltkor szedtem nagyon szép fiatalokat (gondoltam kipróbálok egy két fejet elkészíteni), de irtó keserűek voltak rántva...

Érdemes ezzel az alakkörrel, étkezési céllal foglakozni?

Előzmény: János66 (14978)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14982

...sok ördögszekérgomba van. De hol?

Ez az ún. 'Fermi paradoxon'

(Tudjuk, h lennie kell, csak azt nem, h hol..)

maplesyrup Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14981
Nem, nem!!  Ahol MI vagyunk, ott nincs gomba!
Előzmény: fityoerika (14980)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14980

Köszi az infókat!

Nyugi, hagyunk, nem is biztos, hogy oda megyünk:)

Ez azt jelenti, hogy a Kevélyen rizike nem is szokott lenni? (ez főleg fenyőerdő)

 

"májusi pereszke (de az csak egy helyen, és szintén ki van táblázva". Gondolom, ez a híres kökénybokor környéke:)

Májusban mi is voltunk arra pereszke ügyben, de SEMMI! Kezdem azt hinni, hogy mi mindig ott vagyunk, ahol nincs gomba:(

 

Fót ügyben nincs véletlenül illetékes? Állítólag Fót mellett valahol sok ördögszekérgomba van. De hol?:)

 

Előzmény: János66 (14978)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14979
Ilyen akarok én is találni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Előzmény: nagypapi51 (14977)
János66 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14978

A Köves-bércen van vargánya és egyéb tinorúfélék (molyhos, arany, piros, cékla változékony), csiperke, rókagomba, galambgomák (pl. tavaly sok baracksárga volt), kis pöfetegek, a nyírfás részen barna érdestinórú(!!), májusi pereszke (de az csak egy helyen, és szintén ki van táblázva.:)  ), nagy, és piruló őzláb. Csak az ehető fajokat sorloltam fel. Természetesen a leggyakoribb az őzláb, a csiperke és a galambgomba, de tavaly volt bőven vargánya, és ősszel sok a barna érdestinorú amit én nagyon kedvelek. Nagyjából ugyenez a helyzet a Kevélyhegyen is, leszámítva  a barna érdestinórút.

Egyébként tegnap délután jó kis eső áztatta a Köves-bércet. (En csak jövő hét közepén tudok kimenni, azért hagyjatok nekem is).

Előzmény: fityoerika (14969)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14977
...és, mint Vonyitól tudhatjuk, cseresznyefán is megjelenik.
Addig is, hogy ne felejtsük el hogyan is néz ki:
Előzmény: lilapereszke (14974)
homerx Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14976
idojoslas a multbnol vac kornyeken tegnap es ma.

azt hittem itt az ozonviz. a barka mar keszen allt, a=mikor is nagy mennydorgesek es villamlasok kozepette jol elvonult a vihar del fele. igy kijelenthetem, hogy a borzsony deli reszen semmi. hetvegen keszulok ugyan, de nem sokban remenykedem
Előzmény: fityoerika (14969)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14975

Köszönöm!

 

Akkor hátha ősszel lesz még!

A remény hal meg utoljára!

Előzmény: lilapereszke (14974)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14974

Fityoerika!

A Terra azt írja:

"élő és holt lombos fán, főleg fűzön, újabban tölgyön, akácon, nyárfán is, áprilistól júliusig, gyakori"

Pont ez az év volt, amikor megállapítottuk, hogy a gombanaptárakat nem sokat érnek, az időjárás mindent átírt.  A TIT-re behozott gombákról 2003. óta vezetek nyilvántartást, így ezekkel az adatokkal tudlak "szórakoztatni". Legkorábban 2003-ban május 5-én, legkésőbb 2005-ben 10.3-án hoztak sárga gévagombát a szakkörbe. Szerintem ezt a nyári hőséget nem kedveli.

Egyébként angolul úgy hívják, hogy chicken of the Woods. Van valakinek a fordítására ötlete? Az enyémet nem merem leírni :-)) nincs benne szellem....

 

Homerx!

Köszi az infot, az én gyerekem matek tagozatra járt (1988-1992) és ők már nem használták az oskolában.

 

 

Előzmény: fityoerika (14971)
homerx Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14973
LP,

nem csak a 70-es evek elejen, de a 80-as evek elejen is :) sot utan a 80-as evek masodik feleben .pl-ben is:)

sztem tok jo volt, amikor _odabiggyesztettuk_ a vegen :)
Előzmény: lilapereszke (14923)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14972
:)
Előzmény: nagypapi51 (14970)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14971

Ja, még lenne egy kérdésem.

Tavasszal nem jártunk olyan helyen, ahol sárga gévagombát találtunk róla. Viszont olyan sok jót írtatok róla, hogy nagyon kíváncsi vagyok rá.

Ilyen hőségben is lehet találni (gyakori) gévát, vagy csak tavasszal és ősszel?

nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14970
Lehet, hogy bekerül a 'túlérett hölgyek' kategóriába...:))
Előzmény: fityoerika (14967)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14969

Ja, és egyébként eső ügyben...

Tegnap Angyalföldön volt egy kis eső. Dörgött villámlott, reménykedtem benne, hogy lesz egy nagy eső, de kb. 20 percig tartott. Ma reggel már szinte meg sem látszott.

 

Pilisből vagy Gödöllői dombságból nincs valakinek híre?

 

János66!

A "som-tábládat" szoktam látni, amikor Borosjenőn vagyunk, de nem jelentek rá veszélyt:)

Utoljára kb. 3 hete voltunk arra. Eddig a Köves-bércen, ha mást nem is, de őzlábat mindig egy csomót találtunk. Akkor viszont sem vargánya, sem őzláb nem volt:((

Sőt, SEMMI nem volt!!!

Te Pborosjenőn mit szoktál találni?

maplesyrup Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14968

Vas megye délnyugati részén a puha, lottyadt, összeesett dolgokra mondják, hogy tyatty.

Lehet, hogy az északkeletin ez egyenlő a totyolával. Inkább jelző, mint gombanév, nem?

Előzmény: fityoerika (14967)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14967

"Azt mondta, hogy Vas megyében a nagyméretű, már túlérett vargányát mondják totyolának, mert hogy olyan tottyos."

 

:)))) Na, ettől meg én fogok röhögőgörcsöt kapni:)

Ki az, aki egy gombának már az érettebb változatára is más nevet talál ki??

 

Lilapereszke! Nagyon szépen köszönöm az utánaérdeklődést!!!!

 

Minden esetre egy dolognak örülök a témával kapcsolatban: Mostámár, ha valaki az interneten akarja megtudni, hogy milyen gomba a totyola, akkor a google nem csak szexhirdetést ajánl fel:)

Köszönöm szépen!

Előzmény: lilapereszke (14965)
fityoerika Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14966

:) Igen, én is a google-n kezdtem, és én is láttam azokat a szexhirdetéseket:)

Akkor kicsit elbizonytalanodtam, de ekkor a munkatársam megerősített, hogy tényleg totyola.

Lehet, hogy ezt csak ők nevezték így el:)

Minden esetre, mivel őt a gombák egyáltalán nem érdeklik, ezért fogalma sincs, hogy néz ki.

 

Előzmény: nagypapi51 (14937)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.13 0 0 14965

Sziasztok!

 

NP!

"Szotyola volt az, csak kiverték a nyuszifogait"

Nem ér ilyet írni munkaidő végén:-)) Egész úton hazafelé ezen röhögtem magamban a buszon, elég kínos volt.....

Fityoerika!

Felhívtam Kalauz József szombathelyi gombavizsgáló barátunkat, hogy segítsen nekünk megoldani a totyola rejtélyt.

Azt mondta, hogy Vas megyében a nagyméretű, már túlérett vargányát mondják totyolának, mert hogy olyan tottyos.

 

Előzmény: fityoerika (14936)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!