Keresés

Részletes keresés

bagusz Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15186
azok már a hütökben teremtek :O
egy-két hétig megörzik a ravaszak a hütőkben a rókagombát
Előzmény: kutyaszömörcsög (15179)
heyderia Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15185

az asszony csak azokat az erdőket szereti, amelyik le van betonozva és nincs benne fa. (Pl. Rottenbiller utca).

 

Ha a hetedik kerületi utcára gondolsz, ott a hetvenes években az akkor még létező egyik fára egy Ladának is sikerült felkerülnie egy karambolt követően. Szinte az egész kerület csodájára járt a Ladát termő fának.

Előzmény: János66 (15183)
lutak Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15184

Engem is érdekelne! Én csak lelkes és időnként gombászó amatőr vagyok, de lelkes erdőjáró túrázó :) A gombászást tavaly autodidaktaként könyveket böngészve kezdtem.

Mivel nyáron a teljesítmény nem érdekel, mert meleg van, csak vízpartra és gombahatározós erdei bóklászásra vagyok hangolva. Mailen elérhető vagyok, ha gondolod :)

Előzmény: riffentyu (15180)
János66 Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15183

Ez nálunk is így van, az asszony csak azokat az erdőket szereti, amelyik le van betonozva és nincs benne fa. (Pl. Rottenbiller utca).

A közös gombászat jó dolog, megbeszélhetünk közös programot, írjál mailt . Persze ahogy az időjárást elnézem nyugodtan megvárhatod a fiadat akármilyen hosszú is a tábor.

Előzmény: riffentyu (15180)
riffentyu Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15182
Jaj, e nagyon jóóóó!!! hihihi
Előzmény: lilapereszke (15170)
faág(i) Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15181
Mail ment
Előzmény: riffentyu (15180)
riffentyu Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15180

Társat keresek !

És ez nem OFF..

Gombázós társat keresek, mivel a családtagjaim és a barátaim ezt unalmasnak (!) tartják és nem hajlandók velem jönni. Kivéve a legkisebbik gyerekem (Dani, 12), aki imádja, de most nyaral augusztus végéig.

A többiek meg félnek a kullancsoktól és a szúnyogoktól.... és mindig egyedül megyek, de hát ez így dögunalmas.

Kocsim van. Bp-en lakom. Ki tartana velem?

Nem vagyok profi, most tanulom a gombászást (az ELTE-Mikológiai társaság közös tanfolyamán) - nekem tökmindegy, hogy akinek kedve van jönni az profi vagy kezdő, lényeg, hogy SZERESSE a gombászást. (Aztán majd meghatározzuk valahogy a talált fajokat:))

kutyaszömörcsög Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15179

Szárazság ide, szárazság oda a Fehérvári úti piacon még ma is árulnak a mátrai erdőkből. (Tengerszint: 300-400 m, nem árt ha van a közelben patak.) Minőség és mennyiség rókából van, a vargánya jóval kevesebb és hitvány. Mindkettő ára 3500 Ft/kg. Galambgomba is volt 2000 Ft/ kg.

A következő napokban már Kató néni sem reménykedik:(

 

   

Mallory Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15178
Sziasztok!
Mostanában alig van időm a fórumozni, így csak egy rövid és szomorkás jelentést tudok írni: vasárnap kint voltunk a Visegrádi-hg-ben egy olyan helyen, ahol tavaly ilyentájban bőséges volt a gombatermés. Most viszont szinte semmi: kb. 10 db. galambgomba. A talaj 5-10 cm mélyen csontszáraz. Sajnos nekünk idén még nem skerült említésre méltő mennységű gombát szednünk, csak pár hete kb. 1/2 kg rókagombát a Börzsönyben. Úgyhogy kicsit visszaesett a lelkesedésünk. Talán majd ősszel (ha lesz csapadék) több sikerrel járunk...
TTAMAS Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15177

Horgászni egyelőre talán érdemesebb,

 

Ez egészen biztos. :))

 

(süllő, harcsa, angolna...)

Előzmény: gogolaci (15176)
gogolaci Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15176
Kedves Hhnezs!  A baloldali erdők is jók - persze nem ebben a szárazságban - , ahol tölgyest látsz érdemes megállni, de még jobb, ha Zalaerdőd tájékán balra bemész az úton.  Az Őrségi erdők is nagyon szárazak már, a sűrübb, árnyékosabb bükkösökben azért galambgomba és keserűgomba valamint mutatóba néhány öregebb vargánya hétfőn még volt. Horgászni egyelőre talán érdemesebb, mert vasárnap reggel is fogtam egy közel 6 kg-os pontyot. Ha fokozódik a meleg, akkor át kell térnem az éjszakai pecázásra, süllők (és sellők) talán akadnak majd...
Előzmény: hhnezs (15166)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15175
Nincs akadálya' :)
Előzmény: nagypapi51 (15173)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15174

Jó ötlet!

Ma begépelem a másik fordítást és elküldöm TG-nek - az sajni nincs a Net-en - és feltehetjük mind a kettőt. Kinek a pap, kinek a papné :-))

 

 

 

Előzmény: nagypapi51 (15173)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15173
TG, remélem szorítunk helyet a 'PEGAZUS' fülnek is a netgombászon!
Előzmény: Tigrincs_007 (15171)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15172
LP, most én mondom, amit Te szoktál: nem ér ilyet feltenni!
Hangosan röhögtem olvasás közben, a hrabali stílus/humor egyébként is közel áll hozzám..
Kössz!
Előzmény: lilapereszke (15170)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15171

Szia LP!

Aranyos írás' :)

Előzmény: lilapereszke (15170)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15170

Jó reggelt Mindenkinek!

Hrabal rajongóknak - és gombászoknak - egy kis reggeli mese:

.... A részlet a Városka ahol megállt az időből van, de a Harlekin milliói c. könyvben is  megtalálható - igaz más fordításban.

.....De azért még egyszer hagyta Pepin, hogy Francin lelkesedése magával ragadja, gombászni mentek, vargányát keresni. És Francinnak ismét cselhez kellett folyamodnia, mielőtt először útnak indultak volna a dymokuryi erdőbe, Francin előre vett három vargányát, és amikor reggel vonatra ültek, hát látták, hogy százával utaznak velük a gombászok, amikor megérkez­tek Rožďalovicébe, hát mind leözönlöttek a vonatról, egész sereg egymásra és a másikra dühös gombaszedő, és az erdő hívó szótól, kiáltozástól, riadótól lett hangos. És a Francin értett hozzá, miként riassza el magától az útját keresztező gombászokat, hagyta, hogy meg­előzze őket az a gombaszedő és rögtön az erdő szélén elővette a vásárolt vargányát, a magasba emelte és így szólt a tovasiető gombászhoz: „Maga ott szokta hagyni a gombákat?” És fogta azt az előre vásárolt gombát, a gombaszedő pedig porig sújtva állt ott, és az apu megtiszto­gatta azt a vargányát és berakta a bácsi kosarába, a bácsi pedig kitapogatta és beszívta az illatát és boldog volt, így sütötte el az apu azt a három előre megvett vargányát, hogy elriassza magától a többi gombászt, mindig felemelte mögöttük a második, majd a harmadik vargányát is, és az ilyen gombászt, aki után az apu vargányákat talált, annyira megviselte az irigység, hogy kezdett rosszul keresni. És így járta a két fivér az erdőt, Francin átsegítette Pepin bácsit az árkokon, aztán letelepedtek, a bácsi fogta a vargányákat és szagolgatta őket, az apu pedig kiabált lelkesedésében. Ám később már annyi gombász gyűlt össze a pályaudvaron a városkában, ahol megállt az idő, hogy az apu azt mondta, inkább majd délután mennek vargányát szedni, de biztosan így volt ezzel a többi gombász is, mert délután megint mind összefutottak az állomáson, aztán, hogy majd busszal mennek, akkor meg valamennyi, addig vonattal utazó gombász az autóbusznál sereglett össze, annyian voltak, hogy még egy buszt kellett indítani, úgyhogy az apu azt mondta, hogy a legjobb az lesz, ha autóval mennek, de reggel, pirkadatkor a városkából, ahol megállt az idő, egész kocsisor rajzott ki, autók, motorok, biciklik vegyesen, és mind egyazon irányba tartottak, úgyhogy megint mind ott voltak az erdőben, karnyújtásnyira, egymás szeme előtt. És az apu döntött, és Smotlachy professzor útmutatásai alapján kezdett gombászni, gyűjteni kezdte a nem ehető, gyanús gombákat is. Az apu egy kislábast, meg egy adag zsírt is vitt magával és felcsaptak Pepin bácsival a kísérleti mikológia művelőinek. És volt gombájuk tavasz végétől egészen késő őszig. Szürke selyemgombával, meg sárga kénvirággomba telepekkel kezdték, tüzet raktak, hagymát pirítottak zsírban, majd hozzáadták az áltriflát és a párducgalócát. Az apu először a Pepin bácsival kóstoltatta meg a pirított gombát, várt egy fél órácskát, majd megkérdezte a bácsitól: „Jožka, nem érzed úgy, mintha csöngene a füled?” És amikor a bácsi semmi ilyesmit nem érzett, nem hallott semmit sem, vagy ha hallott is, az a templom harangja, esetleg biciklicsengő volt, az apu is evett abból a pirított gombából és kitűnőnek találta. Egyszer azonban kerek öt órán át az erdőben maradtak, mert az apu a kelleténél több szarvasgombát, pontosabban áltriflát tett az ételbe és ahogy megették, ott maradtak ülve, mert megbénult a lábuk. Pepin bácsi már előre örült, hogy többé nem kell járnia, hogy rokkant lesz és toló­kocsiban fogják tolni. De pár óra múltán csalódás érte. Megint visszatért az erő a lábukba, elmentek a pályaudvarra és rendben hazaértek. Ezidőtájt kezdte magát Francin borzasztó fittnek érezni azoktól a gyanús gombáktól, magukkal vitték az anyut is, de akkor már a két fivér olyan messzire ment, hogy kesernyés tinórút pirítottak le, meg kékülő vargányát, továbbá kesernyés nyárfapereszkét és néhány papsapkagombát hozzá, mely utóbbi Smotlachy professzor szerint oxálsavat tartalmaz... és elsőként az anyunak kínálták ezt a gombacsemegét és miután az anyunak egy fél óra múlva sem csengett a füle, megették az egészet, az anyu pedig ecetben rakta el a megszedett papsapkagombát és nagyon ízletesnek találta, jobbnak, mint a vargányát. És így jutott Francin eszébe, hogy ha ezt a papsapkagombát tárkonyos ecetbe teszik és világító tölcsérgombát is kevernek hozzá, ezen kívül pedig taplót, nevezetesen likacsos pisztricagombát, akkor ezt pohárban lehet felszolgálni, kis citrommal, worchesterrel és bazsalikommal ízesítve, és ennek a gombakeveréknek olyan íze van, mint a legfinomabb tengeri kagylónak meg langusztának. És így esett, hogy egyszer Třebestovicében szálltak le a vonatról és ahogy Francin és Pepin kézen fogva mentek át az erdő melletti focipályán, azt mondja a Francin, mi a csuda vöröslik ottan? És visszamentek és teljesen elhűltek, azután letérdeltek és szedtek egy tele kosár érdes nyelvű tinórút. Majd ott ültek az erdőszélen a homok­ban és sütkéreztek a napon és az állomáson a gombászok, akiknek csak néhány nyam­vadt ehető gomba volt a kosaruk alján az egész napos keresés után, kiabáltak velük, hogy biztosan vették valahol, hogy Francin és Pepin csak provokálják őket. Így történt, hogy este, amikor az anyu otthon megint egyszer klasszikus, ehető gombát rántott ki, hát mind a hárman rosszul lettek, hánytak, Pepint ájulás környékezte, hasmenésük volt, aztán szomjúság gyötörte őket, majd megint rókázás, fejfájás, görcs állt a lábikrájukba, időnként duplán láttak és iszonyúan csengett a fülük. Amikor azután az egész családot bevitték a kórházba, mert hat óra hosszat a lábukra sem tudtak állni, a főorvos azt mondta, hogy mind a hárman ehető gombától kaptak mérgezést, ami utoljára a Smotlachy professzorral esett meg, akire szintén úgy találtak rá, hogy vargányafogyasztás után nem volt eszméleténél.

 

nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.19 0 0 15169

Soha rosszabbat!

 

Ákos, >7 perc volt rá...:))

Előzmény: ricso3 (15168)
ricso3 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15168
A ma délutáni termés, és ami lett belőle.
gombákos Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15167

Mielőtt beleköt vki...

 

A fenébe, nem hagytál elég időt. :))

Előzmény: nagypapi51 (15165)
hhnezs Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15166

Kedves Gogolaci!

Köszönöm szépen a válaszodat, nagy önzetlenségre vall. Mi Ötvösnél nem mentünk be Dabronc fele, hanem Jánosháza fele a bal oldali erdőket néztük meg. Egyébként, mi újság az Őrségben? Vagy csak horgászol?

Előzmény: gogolaci (15145)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15165
Mielőtt beleköt vki: nem 10, csak 8 hónapja...:))
heyderia Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15164

Szűk egy óra alatt ~3 kg keserű gombát szedtem.

Mi a múlt héten a kenyérgombából szedhettünk volna ennyit a Vend-vidéken , igaz sokan voltunk. Ma viszont nagy kupac rókagomba a Lehel tér piacán délután 5 óra felé, biztos drágán adhatta.

Előzmény: tongue (15151)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15163
Nem hihetetlen, a galambgombák egyik jó tulajdonsága, hogy szárazság idején is vidáman nőnek.
Jelentem, a 10 hónapig hűtőben pihentetett bébi-róka: mint a friss, semmi mellékíz.
Talán a száraz szürkebarát jelenléte volt kicsit markánsabb a kelleténél, de ez nem a gomba hibája...
Előzmény: ricso3 (15162)
ricso3 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15162
Ma kinéztem a Bakonyba Kisgyón környékére.Szinte hihetetlen,a nagy szárazság ellenére rengeteg a galambgomba(varashátú,dióízű stb.)Persze a nagyok szárazak és kukacosak,de nagyon sok a kicsi,és azok szép egészségesek.Emellett nem sok minden található,pár száraz róka és keserűgomba.Háromnegyed karkosár a végeredmény 2 óra alatt,ez már elég jó azthiszem.Most sietek rántani,imádom!
gombákos Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15161

Hú, de gyorsan elkészült. Elismerem jól néz ki.

Egyébként nem volt ez annyira kategórikus, mert ott volt a  :))) .

Előzmény: nagypapi51 (15160)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15160

A brassóiba nem is kell gomba...

 

Csak így, ex catedra!

Ezek szerint nem hallottál a NP féle gomba-brassóiról. Még nem késő pótolni a hiányosságokat!  :))

 

Előzmény: gombákos (15158)
gombákos Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15159
Persze referálni azért lehet róla.
Előzmény: nagypapi51 (15156)
gombákos Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15158
A brassóiba nem is kell gomba. :)))
Előzmény: nagypapi51 (15156)
gombákos Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15157
Igazad van, biztosan az az oka, hogy még sosem találtam szarvasgombát, igaz nem is kerestem. De, ha itt ennyi van, hogy még a térkép is jelöli megpróbálom. :)))
Előzmény: lilapereszke (15153)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15156
Bogarat dugtál a fülembe ezzel a rókával: van még egy doboz a frigóban, - tavaly novemberi, Felsőszölnökről - rittyentek egy brassóit, majd referálok. (mellé tejfeles uborkasaláta, hideg ser... )
Előzmény: gyuri46 (15154)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15155
Szia Gyuri!
Hogy a friss rókagomba a korai paprikázástól megkeseredik, még nem halottam. Azt el tudom elképzelni, hogy megég a paprika és attól válik keserűvé.
Feljebb azt is írtuk Homerx után, hogy a rókát csak hőkezelés után szabad fagyasztani, pont a későbbi keseredés elkerülése miatt.
(paprikázni az ételt egyébként 2 részletben szoktam: a fele mennyiséget kb félidőben, amikor sózom is, a másik felét a végén, így az ízanyagok is kioldódnak, és a színe is üde piros marad)
Előzmény: gyuri46 (15154)
gyuri46 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15154

 

Szia Homerx!

Még csak most olvastam az egy hetes topikot.

 

nincs egy honapja, hogy szedtem ugy 2kilo kornyeki rokat. le lett fagyasztva. tegnap porkoltet applikaltam volna belole, illetve lett is, de kicsit kesernyes volt az utoize. ez mitol lehet? fozes kozben erosebben lehetett erezni.

 

Én is jártam igy, hogy keserű lett a rókagomba pörkölt. Csak utána mondta valaki, hogy a paprikát csak a végén szabad beletenni, mert keserű lesz a rókagombás kaja a paprikától.

Üdv. gy.

Előzmény: homerx (14834)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15153

Gombákos!

Nem gombául gondolkodsz, a Földalatti jelölés a földalatti gombákra vonatkozik :-))

Gogolaci még azt is elárulta nagy könnyelműen :-))

Előzmény: gombákos (15150)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15152
Ekkora mennyiség birtokában betársulhatsz egy gyógyszerészhez
keserű pilula gyártására...

Ákos! Cseppfolyós gázra nem érvényes a bérlet :))
Előzmény: tongue (15151)
tongue Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15151
Most értem haza a Bükkből .... Felső Szinva-forrás környéke.
Szűk egy óra alatt ~3 kg keserű gombát szedtem.
Igaz, hogy nem igazán ezt szerettem volna szedni....majd lesz belőle valami.
Ezen kívül és néhány darab mumifikálódott kékhátú galambgombán kívül semmi mással nem találkoztam.
gombákos Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15150
A térkép szerint ez egy nagyon tuti hely, még Földalatti is van. Nem is tudtam, hogy eddig meghosszabbították. A BKV bérlet érvényes? :)))
Előzmény: nagypapi51 (15148)
gogolaci Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15149

Nagypapi! Ezzel a térképpel tényleg nem lehet eltéveszteni... (a vasút és a gógánfai út közötti erdőrész is érdekes lehet vargánya szempontjából...) Aki szeret túrázni annak mondom, hogy az országos kék túra is keresztül halad ezen a nagy erdőségen (Sümeg felől, a szajki tavak irányába). Többször  volt úgy, hogy a túra útrvonalát járva tettem szert komolyabb gombazsákmányra.

Előzmény: nagypapi51 (15148)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15148
Hátha valaki vizuális típus...
ha ezzel sem találja meg, magára vessen!
Előzmény: gogolaci (15145)
gogolaci Creative Commons License 2006.07.18 0 0 15147

Sajnos közben a GFS frissítése az augusztus eleji nagy csapadékot kivette illetve előbbre hozta július 28-29-re, de lényegesen kisebb mennyiségben... Lehet, hogy már csak ősszel lesz legközelebb gomba?

gogolaci Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15146

A metnet csapadéktérképe nem biztos, hogy megfelelő, mert csak azokat a helyeket mutatja, ahol van olyan észlelő, aki kitölti a napi adatok  csapadékrovatát. Ezek viszont elég gyakran pontatlanok és hiányosak. Néhány példa: a csapitérképről nem látni a  július 10-i nagy zalai vihart, ami Söjtör, Tófej, Páka főirányban vonult és sok csapit adott, mert ott nincs észlelő. Ugyancsak nem látni a csapitérképen a július 12-i nagy esőt, ami az Őrségben Farkasfa környékén volt, valamint a középzalai nagy esőket sem. Pedig ennek a nyoma víz formájában még vasárnap reggel is a horgászcsónakomban volt. (fémcsónak és nem lyukas, tehát csak a múlt szerdai esővíz lehetett) A metneten archívált OMSZ csapiradarképek elérhetősége: www.metnet.hu/download/radar/hun/

 

gogolaci Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15145

Kedves Hhnezs!

Normál időjárásban inkább az idősebb tölgyesek a jók, de ebben a szárazságban a sűrübb fiatalabb erdő talán jobb, mert lassabban szárad ki. (A hétvégén én is a sürübb, fiatalabb erdőben szedtem a gombákat.) Én legtöbbször az Ötvös és Dabronc közötti tölgyesbe szoktam járni. Ötvösön a templomnál kelet felé kell letérni Dabronc felé, ha Jánosháza felöl jössz, akkor balra, ha Karmacs felől, akkor jobbra, egy völgyön átmenve, a következő dombháton az út déli oldalán ott az erdő. Ebben egészen a vasútig el lehet menni. Én az erdő egyik oldalán szoktam lemenni a vasútig, majd a másik oldalán vissza. De jó hely még a Türje-Bögöte közötti út környéke is a szajki tavaki leágazó körül valamint Zalaerdődtől nyugatra is. A meteorológiai előrejelzés (GFS)  július 31-augusztus 2. között hatalmas csapadékot jósol, tehát kb. augusztus első hétvégéjén lesz érdemes megnézni a gombát, már ha beválik az előrejelzés. 

 

Előzmény: hhnezs (15141)
faág(i) Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15144
Köszi! Néha az álmok valósággá válnak...
Előzmény: heyderia (15143)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15143
Szép álmokat, jó pihenést mindenkinek!
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15142
Köszi!
A mátrafüredi rész-önkormányzat kimaradt, pedig benne volt. :(
Előzmény: gombákos (15140)
hhnezs Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15141

Gogolaci!

A te segítségedre lenne szükségünk! Még tavaly Írtad, hogy Ötvös környékén mennyi vargányát szedtél. Tényleg szép erdőket találtunk, de melyikben érdemes próbálkozni? Ötvös után balra az 1., 2. vagy 3. úton? Nagy tölgyesben vagy a fiatalosakban? Most varaszöldeket és egy nagyon öreg vargányát találtunk.

 

gombákos Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15140

Csak egy kis kiigazítás: Galyatetőn Orbán Gábor tud segíteni.

Meg egy kis segítség: Mátrafüred Rök Béke u. 4.

Előzmény: nagypapi51 (15125)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15139
Nagy a kísértés, hogy válaszoljak, de inkább mailben. :))
Előzmény: heyderia (15137)
bagusz Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15138
gombanövekedös videók, szerintem jók:
videok
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15137

Sztem keversz Kovács Katival... :-)

 

Óh bocs, Nagypapi! Kettőtöket mindig összekevertelek, megértheted .... mint két tojás. Gogolaci, neked is köszönet!

Előzmény: nagypapi51 (15133)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15136

 Aki teheti még most menjen el gombát szedni, mert  jön két hét száraz forróság....

Gogolaci! Jaj de vészjóslóan hangzik:-))

 

A hétvégén Budakeszin és Nagykovácsiban gombásztam. A "totyolákaton" kívül  még volt friss sárgahúsú tinóru, cékla tinóru, dióízű, ráncos és varashátú galambgomba, elfogadható minőségben, egy öreg fatuskón maréknyi ízletes tőkegomba is. 

A bármilyen gombából finom burgonyafánk lett a konyhai végeredmény.

Recept:

Kb. 25 dkg gombát apróra vágott hagymával, vajon vagy olajon megsütök - a cékla tinóru miatt legalább 20 percig - , sóval borssal, petrezselyemmel fűszerezem. 5-6 közepes krumplit héjában megfőzök, áttöröm, 1 tojással, reszelt sajttal és 3-4 kanál liszttel valamint a kihült gombával összegyúrom, vékony rudakat formázok belőle, lisztben megforgatom, forró olajban kisütöm.

 

 

faág(i) Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15135
Azért én gogolacinak is megköszönném, a fiúk csak pontosítottak:))
Előzmény: heyderia (15129)
faág(i) Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15134

Igen, azóta már biztos vagyok benne, hogy óriás selyemgombát találtunk tegnap. Én is rákerestem a fotókra a neten. Most így egy napos állás után a középső fotóra hasonlít legjobban, tegnap még üde olajzöldes-barnás kalapja volt...

 

 

Előzmény: heyderia (15131)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15133
Sztem keversz Kovács Katival... :-)
Előzmény: heyderia (15132)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15132

Nem vállalsz túl nagy rizikót...

 

Esőért hajdanán már te is imádkoztál.

Előzmény: nagypapi51 (15130)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15131

A gomba néhány jellemzője nem látszik jól a fényképen, ezért leírom:

- gallér nincs és nem is volt (a fotó sajnos a rágott oldalról készült, de a másik fa felőli oldala ép volt, azon a leghalványabb jele sem volt gallérmaradványnak)

- a burokmaradványok nagyok és szögletesek

- a tönk belül vattás

- nyomásra szürkülő hús

 

Szerintem jól határoztad meg Faág(i). Ráismersz? A citromgalócának jól fejlett peremes gumója van a tönk alján.

Előzmény: faág(i) (15113)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15130
Nem vállalsz túl nagy rizikót...
Előzmény: heyderia (15129)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15129
Shroomer és Hegedűs Gábor! Isten gombákkal fizesse meg kedvességeteket. Köszi!
Előzmény: Shroomer (15126)
gyuri46 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15128

 

Sokkal jobb kép a netről.

 

 

Előzmény: nagypapi51 (15125)
lilapereszke Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15127

Szia Gyuri!

Csak egy ötlet, kemény volt? Ha igen:  Óriás lakkostapló (Ganoderma resinaceum).

A szakirodalom azt írja, hogy a pecsétviasz gombával könnyen összetéveszthető, de annak konzolja jellegzetes szárral van alátámasztva és sokkal kisebb, mint ez.

Egy kép a Net-ről.

 

óriás lakkostapló
Előzmény: gyuri46 (15124)
Shroomer Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15126

Szerintem az ezen a linken található térkép jól használható, regisztrációt nem igényel, visszafelé két hónapot lehet nézegetni a napi csapadékösszegeket, de havi összesítő is van.

Előzmény: Hegedűs Gábor (15112)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15125
Mivel ebben az időszakban többen is útra kelnek, (és a netgombasz.hu-ra még nem lett feltöltve) közkinccsé teszem a kutatási eredményeket:

További felderített gombavizsgálók:

- abaújszántói piac;
- szarvasi piac 05.01-11.30. K, P, V 6.30 - 7.30 (szükség esetén tovább is) Gaál Sándor
- Mátrafüred, a rész-önkormányzatnál elérhető a cím
- békéscsaba piac, Vasas László;
- Békés. Piac tér 24-es pavilon a nyári időszakban K, P, Szo 7-9 h. között, ingyenes;
- Hódmezővásárhely, Szántó Kovács János u. Higi Andrásné, vizsgálati díj 200 Ft
- Debrecen Csapó u. Vásárcsarnok: Somogyi Zoltánné szakellenőr
- Göd, Kónya Károly (27) 345-356 19 óra után, 1-2 kg-ig ingyenes
1999-es adat, ’használat előtt’ ellenőrizd le!
- Eger, Katona István téri piaccsarnok
- keszthelyi piac reggelente 7 - 8.30 között.
ha már elment a vizsgáló, az ÁNTSz-ben (Kossuth L u. 42) megtalálod!
- Tatabánya Vásárcsarnok Katona Imréné
- Galytető, Két Oroszlán panzió, Orbán Sándor
- gyomai piac Sze, Szo de. endrődi piac K, Cs. de.
Somogyi Kálmán 5500 Gyomaendrőd, Bethlen G. u. 13.
Lakásán bármikor áll a gombaszedők rendelkezésére.

Gyuri,
a kalapszél színe gyanús volt, de az nem látszik, honnan nő ki.
gyuri46 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15124
A színek csak kicsit kivehetők, de látszanak. Barna, fehér, okker. Úgy gondolom pecsétviasz gomba. ( Ganoderma lucidum ) Üdv. gy.
Előzmény: nagypapi51 (15123)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15123
Szia Gyuri,
köszi az infót!
cserébe: Hapalopilus rutilans/agyagsárga likacsosgomba
Előzmény: gyuri46 (15122)
gyuri46 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15122

Üdv. Mindenkinek!

NP-nak.

Az alföldön jártam, gombavizsgálót találtam. Somogyi Kálmán 5500 Gyomaendrőd Bethlen G. u. 13.

Gyomai piacon szerda, szombat délelőtt.

Endrődi piacon kedd, csütörtök délelőtt.

Lakásán bármikor áll a gombaszedők rendelkezésére.

 

Milyen gomba?

Tölgyfa északi mohájában, férfiököl nagyságú. Még ekkorát nem találtam.

 

Üdv. gy.

faág(i) Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15121

Jelentem, én ma nagyon nem vagyok 100-as! Ha NP nem ötletel a magyar névre, akkor soha nem jöttem volna rá, mit jelent az "ilyenszerű" jelző.

Akkor én most inkább abbahagyom a netezést, mert az a kevéske működő agysejt kell a pénzkereső munkámra, a többi meg alszik:)))) (és vargányákról álmodik)

Előzmény: heyderia (15117)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15120
Nem találok magyar nevét, kereszteljük el barna skalpgombának! :)
Előzmény: heyderia (15117)
gogolaci Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15119
Viszont az OMSZ csapadékradarképei, amik negyedóránként frissülnek archiválva vannak a metnet.hu-n és én azokat nézem vissza és nekem eddig nagyjából bejött.  (a cím nincs kint a metneten, mert nem publikus) Aki teheti még most menjen el gombát szedni, mert  jön két hét száraz forróság.... A talált gombák egy része már tegnap is "szárított" gomba volt...
Előzmény: nagypapi51 (15115)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15118

Ezek alapján lehet a Amanita ceciliae.... :)

Előzmény: faág(i) (15113)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15117
Igen ... valaha az indiánok övein lógtak ilyenszerű dolgok.
Előzmény: faág(i) (15114)
faág(i) Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15116

És itt egy gyönyörű kép:

http://www.treknature.com/gallery/Oceania/New_Zealand/photo10201.htm

 

(Azért érdekes, hogy a legtöbb kép Új Zéland - Ausztrália területéről származik)

nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15115
A METNET csak az észlelési eredményeket foglalja táblázatba, a mi szempontunkból ez sem tökéletes, pont a szeszélyes észlelői eloszlás miatt.
Erőszakkal sajnos nem lehet rezidenseket telepíteni a gombaérzékeny helyekre, pedig az lenne az ideális.
Előzmény: heyderia (15110)
faág(i) Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15114

Köszi az iránymutatást. itt egy másik kép, ez az enyémhez talán jobban hasonlít:

http://hiddenforest.co.nz/slime/family/stemonitidaceae/stemo02.htm

Előzmény: heyderia (15100)
faág(i) Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15113

Szia Tigrincs!

 

A gomba néhány jellemzője nem látszik jól a fényképen, ezért leírom:

- gallér nincs és nem is volt (a fotó sajnos a rágott oldalról készült, de a másik fa felőli oldala ép volt, azon a leghalványabb jele sem volt gallérmaradványnak)

- a burokmaradványok nagyok és szögletesek

- a tönk belül vattás

- nyomásra szürkülő hús

 

Előzmény: Tigrincs_007 (15111)
Hegedűs Gábor Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15112

A Metneten be kell regisztrálni, hogy láthasd a régebbi adatokat.

 

Két helyen találhatók meg meg:

1.) Napi adatok

2.) Észlelési napló/ Archívum

 

Tegnap végre én is elmentem gombázni egy fél órát. Eredmény: 1db. óriás csiperke.

Most, hogy a hét második felében rá fogok érni, nem lesz semmi gomba...

 

Gábor

 

 

Előzmény: heyderia (15110)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15111

Én csak tippeltem... (némileg azért hasonló a burokmaradvány színárnyalata)

http://www.terra.hu/cgi-bin/show.cgi?gmb_szt3-256.jpg_hu

http://homepage.eircom.net/~hedgerow10/amanita-citrina-open-web.jpg

De nem akarom erőltetni a citromgalóca javaslatomat, elhiszem hogy nem az' :)

Előzmény: heyderia (15109)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15110
A metnet-en hol található összesített csapadékadat? Csak olyat látok az észlelésekben, hogy eddig ... mm esett.
Előzmény: nagypapi51 (15107)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15109

A kép alapján szerintem citromgalóca. 

 

A citromgalóca burokmaradványai nem  szürkék.

Előzmény: Tigrincs_007 (15103)
-panka54- Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15108
 Ugyan nem iszom, szinte soha ....mármint alkoholt:).....de köszi, nem fogom meg enni:)
Előzmény: nagypapi51 (15107)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15107
Így már jobban láthatóak a részletek, ez ráncos tintagomba. Fiatalon ehető, ha előtte-utána 1 napig nem iszol alkoholt, úgyhogy inkább nem ehető...:)

Más: Jó lenne ismerni a hidrometeorológiai mérőhálózati pontokat, mert a Hydroinfo olyan helyeken nem jelez csapadékot, ahol biztosan tudom, h esett, nem is kevés. Valszeg már a mért pontok környékén is csak interpolál, ez azért nagyban csökkenti a (gombászati) megbízhatóságát. (Nem izgatásképpen, de a Mátra É-i oldalán a hét végén szépen lehetett szedni vargányát)
Előzmény: -panka54- (15104)
shuffle Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15106
Az előző a 15094re válasz
shuffle Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15105
A felső elég perverz.
(Persze rossz az, aki rosszra gondol)

Hétvégén Budakeszi környéke, na ott pont nem esett.

Egyébként meg egész héten úton voltam, h megnézhessem a Rolling Stones turné első 3 állomását.
Jelentem: Milánóban semmi gomba, csak a strandon ill. vargányát és barátait kapni a SuperMarketben, ahol -mivel hétfőn voltam- ismételték még a VB döntőt és minden helyzetnél üdvrivalgás+PoPoPo , Bécsben mondjuk esett, gomba semmi, tegnap München, semmi az autópálya melletti fenyvesekben.

:)))
-panka54- Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15104

 Mára kicsit nőttek, és talán a kép is jobb./talán/

 Huzzam ki, vagy hagyam és talán jövöre lessz levesnek való?-)

 

 
Előzmény: -panka54- (15096)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15103
A kép alapján szerintem citromgalóca - Amanita citrina'
Előzmény: faág(i) (15093)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15102
Köszi, utánna nézek! :)
Előzmény: heyderia (15100)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15101

Én is erre gondoltam, csak nem voltam benn teljesen biztos' :)

Előzmény: IWAS (15094)
heyderia Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15100

Phylloporus?

 

Beletrafáltál.

 

 Faág(i) és Tigrincs! Itt a gombátok. Lásd még Rimóczi: Gombaválogató 2: 1/b. Pihe nyálkagomba. A nemzetség biztos, a fajt már a találóknak kellene meghatározni.

Előzmény: nagypapi51 (15074)
scrofa Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15099

Szobaton szokásos köreimet lejárva Budakeszi térségében,találtam néhány nagyon öreg vargányát,öt db.használható sárgahusú tinórút,meg pár kék és varashátú galambgombát.

A talaj errefelé csontszáraz,minthogy szintén csontszáraz volt az a jobbos tizenhatos dámlapát,ami elhullajtása óta várta,hogy kézre kerüljön.

gombákos Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15098

"végre megtaláltam első vargányámat az idei szezonban

sajnos kb. 95,6% túlkoros volt, illetve a helyváltoztató mozgásra is képes alfajhoz tartozott. Még így is jutott a szomszédoknak egy kis kóstoló."

 

Nagyon szeretheted őket. :)))

Előzmény: Shroomer (15091)
-panka54- Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15097
 Szépek:).....és még jön több is:)).......zacskós virágföld.
Előzmény: nagypapi51 (15088)
-panka54- Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15096

 Fényképészeti hozzá értésem  is annyi mint a gombászati:(   tiszta amatőr!-)

 De azért köszönöm.

Előzmény: gombákos (15086)
gogolaci Creative Commons License 2006.07.17 0 0 15095
Lassan szárított gombát lehet szedni... A csapiradar alapján kiválasztott harmadik helyen: kb. 1 kg vargánya, mindenféle galambgomba, árvégű és gyökeres fülőke, piruló galóca, arany és molyhos tinóru. Ezzel egy időre vége a gombáknak, mert imét száraz, forró napok jönnek...
IWAS Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15094

Véleményem szerint az első két képen változékony likacsosgomba (Polyporus leptocephalus) látható.

Előzmény: Tigrincs_007 (15090)
faág(i) Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15093

Szia Tigrincs!

Mi ma Dobogókőn (is) voltunk, és ugyanezt a két gombát mi is megtaláltuk (a másikat nem fotóztam, de elhoztam, holnap viszem a Fény utcába):

 

Találtunk egy harmadikat is, ami talán Amanita ceciliae:

Van ötletetek?

 

Előzmény: Tigrincs_007 (15090)
Shroomer Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15092

Szia Zsolt,

 

Üdvözöllek a Föld bolygón! Tejci a maminál, gomba és tégla ügyben fordulj apuhoz.

press enter for next tip.

Előzmény: nyakashegyi (15025)
Shroomer Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15091

Sziasztok!

 

Új vadászmezők után néztem, jelentem sikeres volt az akció.  Jelesen végre megtaláltam első vargányámat az idei szezonban. Tudom, kicsit lemaradtam :) Tulajdonképpen egy viszonylag sík terepen fekvő tölgyesben annyi vargányát találtam, hogy hihetetlen, sajnos kb. 95,6% túlkoros volt, illetve a helyváltoztató mozgásra is képes alfajhoz tartozott. Még így is jutott a szomszédoknak egy kis kóstoló. Érdekes módon sárga érdestinóru és változékony v. egyéb luridi szekciós tinóru is sok volt, ezek fiatalabb, használható stádiumban, a nagy mennyiségű piruló galóca viszont még a vargányáknál is vénebb volt. Mindenesetre kincsesbányának tűnik a hely, láthatóan nem járja senki, és rengeteg a gomba... Nógrád megye, csapadéktérképek alapján indultam el én is.

 

 

 

 A mai szerzemények: gombamatuzsálem és kötőhártya-gyulladás

 

Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15090

Sziasztok!

A hétvégi mátrai gombászatban találtatott számomra két izgalmas és ismeretlen faj'

Tud valaki segíteni, hogy mik lehetnek ők?

 

 

 

 

Kasza1 Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15089
    Sziasztok.Tegnap végre ki tudtunk menni az egyik vargányás helyünkre. Sajnos elkéstünk. A szép nagy példanyok már mind tele voltak kukaccal. Amit még le tudtunk szedni az csak a kormostönkü tinoru volt, abból is csak a kisebbek. Igy aztan nem volt valami sok a zsákmány.Azért egy-két képet csináltunk.
nagypapi51 Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15088
Szép kis tintagombák!
Ha nem jössz, akkor ma gomba nélkül
maradtunk volna...:))
Zacskós virágföld, vagy a természetből lapátoltad be?
Előzmény: -panka54- (15085)
hapci03 Creative Commons License 2006.07.16 0 0 15087
Kedves Nyakashegyi,
a "legifjabbnak" én is kívánom, hogy a családon és a barátokon kívül a gombamanók, eredeti tündérek és téglavetők kísérjék végig élete útján :)))
Előzmény: nyakashegyi (15025)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!