Keresés

Részletes keresés

Kecskeb Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4779

Köszi!

:-)

Előzmény: genziana (4776)
genziana Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4776

Bocsi, nem akarok beledumálni..

Olvass vissza nem tudom, hogy hol van (nem kell visszamenni 30 oldalt:))), szóval, Elefada engem már kioktatott kecsketúró ügyben, és úgy csináltam, oltós volt, és jó volt.

Próbáltam ezt a napra kitevős módszert is, de csak egyszer, az is jó lett.

Igazából azt próbáld meg, amelyik neked jobb.

Én az esetk 99.9%-ban Elefada módszerével készítem, krémes és finom, már túró rudolfot is készítettem ebből a túróból.

Ha nem találod, akkor jelezz, leírom, de csak este, mert most nagyon el vagyok havazva.........

Előzmény: Kecskeb (4775)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4775

Bocs.... de meg fog ez aludni 12 óra alatt magától, vagy be kell oltanom?

Előzmény: lódri1 (4768)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4773

Még nem volt rá időm.

 

Ha neki csak úgy is olyan lesz a kefirje, az lehet attól pl., hogy olyan kecskefajtája van, aminek zsírosabb a teje. (Asszem pl. az anglo-núbiai, meg a keresztezett utódai is, de rég néztem utoljára.) Vannak magyar parlagi variánsok is, aminek ugyan nincs több teje 2 liternél, de az zsírosabb, sűrűbb. Fene tudja. A joghurthoz sem írnak elvileg sűrítést, de az én alpesi kecskéim tejét mégis sűríteni kellett, különben híg lett. Az meg úgy nem az igazi.

Előzmény: Törölt nick (4772)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4771

Hasonló eredmény, bár kevéske savóval, és az íze finom lett. Elképzelhető, hogy azt kell csinálni, mint a joghurtnál - elfőzni a vizet a tejből, mielőtt elkezdenénk belőle készíteni, hiszen a semmitől nem lesz keményebb. Ilyenkor tavasszal a kecsketej általában még több vizet tartalmaz, főleg, ha bőven van inniuk az állatoknak. A sűrűbb tejből sűrűbb kefir/joghurt is lesz; a sima, rövid ideig melegített tejből a joghurt is folyós. De pár decivel nem fogok szórakozni, míg meg nem nő a gomba, azt majd ha öt litert készítek. :) Amúgy ezt vettem észre, érdemes legalább 2 napig úgy hagyni, mert akor savasabb lesz. Azt viszont nem tudtam megállapítani, hogy miféle kefir ez, de talán nem kaukázusi.

Előzmény: Törölt nick (4769)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4770

Köszi!

:-)

Előzmény: lódri1 (4768)
lódri1 Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4768

Melegítsd fel a nyers tejet 26 fokra, hagyd állni 12 órát majd pelenkába öntöd az alvadékot és hagyod 12 órát csöpögni. Kiveszed, kicsit megtöröd, kész.

Előzmény: Kecskeb (4767)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4767

Kaphatnék néhány ötletet kecsketúró készítésére?

 

(bár, ha jól látom atomcsapás érte a sajtkészítőket!!!)

:-))))))))))))

 

Eddig egyet próbáltam.....pár kanálnyi tejföllel beoltottam a tejet, árnyékos de meleg helyen érleltem, aztán bele az oltót és simán pelenkába kaszabolás nélkül átmertem. Krémes....de egy kicsit fojtós...tömör lett a család szerint.

Előzmény: elefada (4741)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.09 0 0 4766

Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet

Mosonmagyaróvár

 

Csak fel kell hívni a 96/215711 -et.

Megmondod, hogy milyen sajtot szeretnél készíteni és küldik.

 

Utánvéttel együtt 4020 Ft-ot fizettem egy adag sajtkultúráért....(több száz liter tejhez elég)

Előzmény: lódri1 (4765)
lódri1 Creative Commons License 2011.06.09 0 0 4765

Megírnád az elérhetőségét annak a cégnek, ahol ezeket rendelni lehet? Meg hogy kb mennyibe kerül?

Előzmény: Kecskeb (4759)
elefada Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4764

Csak és kizárólag csak akkor igaz, ha minden álltalam leírt feltétel  azonos!

És persze nyári meleg van.

Ha egy elemet megváltoztatsz, pl:granulált kultúrát használsz, vagy kimarad a 63 fok, máris nem igaz az idö!

Előzmény: genziana (4755)
elefada Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4763

Semlegesítödik.

Legtöbbször így sajtolok, de még soha nem használtam kalciumot.

Esetedben, mivel tehén, lehet elég a savanyító.

Előzmény: sebsa (4754)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4762

Nekem volt, hogy a sörösdoboz végigrepedt. Nem a fagyasztástól, mert csak háromnegyedig töltöttem, de lehet, hogy a hő és a jég együttes hatását nem bírta...

Nagyobb füstölőnél jó lehet a nagyobb konzervdoboz....tele jéggel...

Előzmény: elefada (4760)
elefada Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4761

Ezt a sajtot nem!

Kisavanyodott,hőkezelve lett, szalonképes állapotban élvezhető, miért kéne?

Előzmény: Kecskeb (4753)
elefada Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4760

Köszi, jó az ötlet a hűtésre. Végül is csak azzal van gondom, a húsfüstölőt használom a sajtra is.

A bükkfa is nagyon jó!

Előzmény: Kecskeb (4751)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4759

- aludttej, túró, tejföl, krémsajtok, lágysajtok (pl. trappista)  DVS CH-N-11, DVS CH-N-22 vagy DVS Flora Danica

 

- tejföl DVS XPL-1 (sűrű, krémes aromás)

 

- Gyúrással készülő sajtokhoz DVS-STI-12

 

-Feta sajtokhoz R-703

 

-Joghurtokhoz YC-X11 ill. YC-180

 

Van még rúzzsal érő sajthoz, érlelt és félkemény sajthoz, fehérpenészes sajthoz, kékpenészes sajtokhoz.....probiotikus joghurtokhoz....

 

Különböző oltók, mártóviasz....sőt sajtforma és hőmérő is....

Bocsi de nem írom le mindet....ezt tőlük kaptam tájékoztató mellékletként a rendeléshez.

 

És az áraik is jobbak mint másoké....egy-kettőt megnéztem máshol is.

Előzmény: Törölt nick (4756)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4758

Igen, gondoltam hogy többféle, no de honnan lehet ezeknek utánanézni? Mert mikor kértem tájékoztatót, akkor csak azt a kis lapot küldték.

Előzmény: norissz (4757)
norissz Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4757

Közel 300 féle kultúrájuk van!

Előzmény: Törölt nick (4756)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4756

Ezek miféle kultúrák és honnan? Az óvári, egy oldalas tájékoztatólapon nem volt valami sok cucc jelölve.

Előzmény: Kecskeb (4753)
genziana Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4755

A pi....ba, akkor én igen nagyon sokat hagyom kint..Általában dél- egy óra körül vagyok kész, és csak másnap reggel rakom a hűtőbe...

Amúgy nem termizált tejből készült a puffadásos...

 

Előzmény: elefada (4735)
sebsa Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4754

Mert elmúlik ez az állapot? A 63 foknál még nem kell a calcium és kult.?

Előzmény: elefada (4748)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4753

1/Ezek szerint a kólis sajtot nem kell eldobni?

2/Hm...az STI már úton van...muszáj lesz átvennem...

   Mindegy....majd én is próbálkozom vele...

3/ A fetám tök vicces lett az R 700-tól. Tele lyukkal....és olyan mint egy habszivacs....

    Ököllel tuszkoltam bele az 5 literes üvegbe...

    Viszont tegnap legnagyobb megdöbbenésemre felszívott vagy két dl-nyi savót...

    Roppant kíváncs vagyok, hogy mi lesz belőle!!!!

Előzmény: elefada (4746)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4752

Ja....bocsi...az 1/ -eshez kiegészítés. A faszenes füstölgő konzervdobozt a három sörösdoboz közé helyezed el.

:-)))

Előzmény: Kecskeb (4751)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4751

Oké.

 

1/ A legkisebb...

Ezt valami angol nyelvű oldalon találtam....az első füstölést ezzel csináltam, kb. 5-6 db parenyicára volt alkalmas....

 

Kell hozzá egy teljesen lapos aljú, de peremes fémlap, (én kisebb tepsit használtam). Három sörösdobozt megtöltesz 3/4-éig vízzel és lefagyasztod. Ezeket fejjel lefelé beleállítod a tepsibe, háromszög alakban. Ráteszed a füstölő rácsot a sörösdobozok fenekére és arra mennek a sajtok. Fogsz egy kőr alakú fémdobozt (pl. egy alacsony konzervdobozt) beleteszel egy kevéske faszenet és felizzítod. (én hőlégfúvóval csináltam, de egy hajszárító is megteszi....és nem kell rá semmilyen gyújtó vegyszer). Az angol leírás "füstölő brikettet" ír (nekik van ilyen is) én egy félöklömnyi almafa darabot tettem a faszénre....tökéletesen működött. És az egészet letakarod egy sima kartondobozzal, hogy a füst ne tudjon kijönni. Az almafát is a neten olvastam, a pasi sokat kipróbált, és ezt találta a legjobbnak. (Én meg pont akkor vágtam ki egyet....:-))))))))

Ha a tepsi elég lapos és a sörösdobozok jól felfekszenek, akkor egy csepp víz sem folyik ki a dobozból, a jég viszont folyamatosan hűti a rácsot....és a sajt nem olvad meg. (én a biztonság kedvéért tettem egy kis talpat a konzervdoboz alá. Persze figyelgetni kellett, hogy kap e levegőt a faszén, pici lyukak a dobozon, meg a konzervdoboz alján is....de megoldható.

 

2/ Én egy vashordóból csináltam. Kivágtam az alját, és ráállítottam néhány téglára. Elöl hagytam egy kis rést, ahol be lehet tolni egy vastepsit amiben már több faszén volt és arra tettem az almafa darabot. A hordó kivágott aljára tettem négy fület és abból lett a teteje. Maradtak kis légrések, de az kellett is a huzat miatt. Végül a faszenet elhagytam, mert a huzat felvitte a faszénpor szemcséit is a sajtra és kissé kormos lett. Almafából kis tüzet raktam a tepsibe, amikor félig-meddig égett-parazsasodott tettem rá egy darab almafát, ami már nem gyulladt meg, de füstölt. (itt is a hőlégfúvót használtam)

A hordó felső pereme alatt (kb. 15-20 centire) befúrtam 4 csavart.....ezeket tartják meg a rácsot, amit kiloptam a gázsütőből. A rácsra a sajtok, rá pedig a hordó aljából készített fedő. Télen tökéletesen működött, nem kellett külön hűtés. Ebben a melegben még nem próbáltam, de ha kell belógatok pár lefagyasztott sörösdobozt fémdróton.

 

3/ egy sajtkészítőnél profi füstölőt láttam.

Akkora és olyan mint egy hűtőszekrény, csak rozsdamentes acélból van. Benne 5-6 gázsütő rács van betolva (mint a sütőben).

Ami viszont érdekes, hogy alul egy elektromos fűtöszál van, (mint egy boyleré, vagy rezsóé) és arra teszik a füstölendő anyagot. Gondolom egy hőérzékelő termosztát ki-be kapcsolgatja, hogy csak a szükséges hőt adja le.

Ezt sem lehet bonyolult megcsinálni.

 

No....többé kevésbé ennyi....remélem úgy-ahogy érthetően írtam le.

 

:-)))

Előzmény: elefada (4749)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4750

De, de, olvastam, csak abból még mindig nem fejtettem meg, hogy nagyüzemben hogyan állítják elő. (Vagy kecsketúrót nem csinálnak nagyüzemben? Mert tehéntejből anno én is tudtam, de a tehéntej ma már nem opció nálunk.)

simika: Köszönöm! Remélem, valaki át fogja venni holnap, sajnos pont nem leszek itthon. Pech lenne, ha visszamenne a postára.

Egyébként nagyon úgy néz ki, hogy anyám most már tényleg el fogja adni az összes kecskét, azt a hármat is, ami maradt. Mivel holnap felvételizni megyek hajnalban, teljesen kiakadt, hogy ő nem fogja megcsinálni a reggeli tortúrát. (Fejés, kihajtás.) Egyfolytában az én kecskéimnek hívja az állatokat (mármint "kecskéid"), mintha nem ő terelt volna mindenkit ebbe az irányba, de feladni már durva volna, épp mert a tehéntejet nem tartja elfogadhatónak. Állandó jelleggel vádol, hogy tönkreteszem az életét. Astala vista, tejtermék. De trágya nélkül a homokos kert is szép lesz. Megint esszük majd a külön rizst.

Előzmény: elefada (4737)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4749

Mindegyik.

Előzmény: Kecskeb (4743)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4748

30 fok és a koli az ok.

A tehén megbírkózik vele, ha zavar, 63 fok 30 perc.

Előzmény: sebsa (4744)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4747

Még soha nem préseltem.

Holnap tervezem, hogy egy darálosat készítek, amit préselek majd,

De elvileg préselés végére a sajtnak ki kell savanyodni, s a további savanyodást a sófürdő blokkolja.

Ha egy kicsit büdi, brevi lehet.

A sós vízzel nem követsz el hibát.

Talán ha képet tudnál feltenni...

Előzmény: norissz (4745)
elefada Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4746

Nálunk is az lenne a király,de azért ezzel is kiegyeznek.

Emlékszel még erre a kolis sajtra?

Na ebböl készült.

A kolit gyengítettem hűtéssel, s mikor kisavanyodott, hőkezeltem, füstöltem. Végül is olyan szálas, olyan ízű mint a paranyica, de ha  nyujtod, merevedik.

Így formázva a lágyságát úgy örzi meg, ha nagyon hideg vízbe teszed elöször, utánna a sós vízbe.Kicsit mozarellatech.

Ha az általam leírt anyakultúrával készíted, friss (esti+reggeli fejés 63 fok 30 percen hökezelve, lehütve 28-30 fokra, 1% kultura, 1,7 ml oltó 10 l-hez, 40 perc alvadás, nincs visszamelegítés, ebben a melegben 8 óra múlva hökezelheted, ott lesz ahol kell.

Nem jó az STI, én is kisérleteztem vele,egyrészt nagyon elviszi a kihozatalt, másrészt a szálasság is kárt szenved a tehénnél is. A kecskegomolyám betontuskó lett az STI-töl.

Paranyica imádóim kiegyeznek a füstölt gomolyával is, az is nagyon finom.

Nekem is ez a feta van, tavaly finomat készítettem belöle, lassan elö kéne venni.

 A savval beállított és a sima sós vizes is elállt dec. ig, a savóban eltett nem.

 

Előzmény: Kecskeb (4742)
norissz Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4745

Szia!

Lenne egy két kérdésem, ha nem zaklatlak?! Préselés után mennyi idővel rakod a sajtot a sófürdőbe? Érlelek egy sajtot a pincémben és ilyen világosbarna kicsit nyúlós sikamlós bevonat van rajta! Sósvízzel ezt leszoktam róla törölgetni, vagy nem kéne? Nem vagyok még valami profi ebben a dologban.

Előzmény: elefada (4741)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!