Keresés

Részletes keresés

lord Creative Commons License 2001.05.10 0 0 404
A pisztricagombával nem is dicsekszel? :)
Előzmény: mángorló (401)
lord Creative Commons License 2001.05.10 0 0 403
A vörösbarna =nyári, mert májusban is nől, meg szeptemberben is, mint kiderült. De most már összezavarodtam. Lehet, hogy ugyanazt a gombát másképpen hívjuk nyáron mint ősszel? :) Erdei meg feketefenyő alatt nő, de csak magasabb hegyeken, a Bükkben (savanyú talaj!) is leginkább ott, ahol a két fafajta vegyesen fordul elő vagy éppen a kettő határán.

Az ízletes vargánya (Boletus edulis, mi fenyőtinórának hívjuk) is kb. ugyanígy fordul elő és azért galócás neve, mert nagyon gyakran együtt nőnek. Állítólag ez még a homokos részekre is igaz, bár én ott még nem láttam. Többször leszögeztük már, hogy ha valahol galócára bukkansz érdemes alaposan körülnézni, a gyakorlat igazol:)

Nyári vargánya (Boletus aestivalis) tölgy alatt nő inkább (legalábbis nálunk) és recéslábúnak hívjuk:). De nem nagyon szedik, mert könnyen összetéveszthető az epeízű tinórával (Tylopilus felleus, amit mi pókhálós gombának becézünk), bár ez utóbbi nagyon ritka.

Előzmény: Lactarius Curtis (400)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.09 0 0 402
Nem értem a problémát, elvégre a májusi pereszke nem őszi gomba !? :)
Előzmény: mángorló (401)
mángorló Creative Commons License 2001.05.09 0 0 401
Tegnap szedtem gombát, bevittem határozni, ott mondták, hogy felejtsem el amit tanultam, mert a természet úgy összekavarodott, hogy már jönnek az őszi gombák is. Zsákmányomat gondosan beleírták a könyvbe: 0,05 kg Májusi pereszke
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.09 0 0 400
Bizony, az erdei szömörcsög igen büdös...a homoki viszont nem! Amúgy a galóca listán jelezték, hogy találtak pár nyári vargányát, illetve fenyőtinórut. A vörösbarna vargánya a Bükkben is - stílszerűen - bükk alatt nő? Az ízletes meg fenyvesben (és miért hívják galócásnak)? Tényleg, a nyári vargánya milyen néven fut? :)

Curtis

Előzmény: lord (399)
lord Creative Commons License 2001.05.09 0 0 399
Ezek csak tétova próbálkozások voltak részemről, hogy ismét jelezzem: ahány vidék, annyi elnevezés. Volt már erről szó a topicban.

Tehát: az általam látott gomba hivatalosan erdei szömörcsög (Phallus impudicus- beszélő név), de mifelénk ezt kígyógombának hívják, néhol döggombának.
Ellentétben a "hivatalos" kígyógombákkal (Mycena pura, alcalina, renati, inclinata, galericulata, crocata, stb), melyeket mifelénk csengettyűgombának hívnak.
Gondolom ezek után mondanom sem kell, hogy a "hivatalos" csengettyűgombát ( Pluteus atricapillus, roseipes) nálunk tuskógombaként ismerik.
Felteszem senkinek nem okoz meglepetést, hogy a tinórA (ami másutt tinórU) között csak egyféle vargánya van: a barna tinóru (Xerocomus badius) :)
Természetesen a Vörösbarna vargányát (Boletus pinicola) hívjuk nyári tinórÁnak, míg a kalsszikus és "igazi" Ízletes vargánya a böcsületes FenyőtinórA néven fut. Bár néhol hívják még galócás tinórÁnak is- beszélő név ismét.

És még folytathatnám tovább :)

A kutyaszömörcsög (Mutinus caninus), kötyapöcse, kutyafasza stb. gomba nálunk nem ismert annyira, de hála a határozókönyveknek és a gombászok egyre növekvő műveltségének a (nálunk!) kígyógombára is átvitték ezt a nevet a szömörcsög okán. Hogy egyszerűbb legyen az életünk és áttekinthetőbbek az elnevezések.

Mindettől függetlenül irdatlanul büdös volt.

Salax Creative Commons License 2001.05.09 0 0 398
Jahh, jahh! Kutyaszömörcsög.
Előzmény: Lactarius Curtis (397)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.07 0 0 397
Szömörcsög volt az, nem döggomba asszem...amúgy meg esik az eső Bp-en :)
Előzmény: lord (394)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.07 0 0 396
Elvileg lehet, főleg ilyen nyári meleg után. A galóca listán korábban említették, hogy egyik évben a Börzsönyben május 4-én nyári vargányákat találtak, de azért ez nem jellemző. Amúgy ha több gombafaj is volt, akkor a Bakonyban esőnek is kellett esnie az elmúlt két hétben.

Curtis

Előzmény: lord (395)
lord Creative Commons License 2001.05.07 0 0 395
Mamám járt a Bakonyban és látott barna tinórát. (Sok mást is, de ezt ismerte fel.) Létezik ez? Májusban? kérdeztem magamtól. Az egyik szakkönyv szerint ez a tinóra évente kétszer "virít", májusban és szeptemberben, ezt nem is tudtam. Tényleg van most a Bakonyban tinóra?
lord Creative Commons License 2001.05.07 0 0 394
Akkor az Miskolc és vidéke. Nem? A vadasparktól nem messze találtam életem legbüdösebb döggombáit, (kutyapöcse a másik neve, az alakja után, de mi kígyógombának hívjuk az arrafelé tenyésző változatot), meghatározó élmény volt...
Először arra gyanakodtunk, hogy a park dolgozói nem végzik khm khm kielégítően a munkájukat, részegen feküsznek valahol és hetek óta nem tűnik fel nekik, hogy a tűző napon rohad a medve, a vaddisznók, a teljes szarvas állomány plusz néhány szerencsétlenül járt látogató. Aztán arra gondoltunk, hogy egy friss háborús tömegsír felett ültünk le pihenni. Aztán még sok minden megfordult hagymázas agyunkban, némiképp megzavarodva a szagtól, de az fel sem merült, hogy gomba. Csak amikor felfigyeltünk a légdöngicsélésre és úgy döntöttünk: pólókat száj elé kötni és hősiesen utánajárni kell a legyek nyomán a dolognak. De még akkor se hittük amit láttunk. A szag pedig kiirthatatlan, napokig nem tudtam egy jóízűt enni. Valahol hátul a garatban telepedett meg a nyúlós-nyákos undorítóság, végül szilvapálinka mosta csak el.

Előzmény: repagabi (391)
Riza Creative Commons License 2001.05.05 0 0 393
Köszönet!
Gombász-szerencsét!
Előzmény: Lactarius Curtis (392)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.05 0 0 392
Itt megtalálható:
http://www.tit.hu/titstudio/pr_tudomanybarat.html#gombasz
üdv,
Curtis
Előzmény: Riza (390)
repagabi Creative Commons License 2001.05.05 0 0 391
Elsősorban a Csanyik-völgy és környéke, de ismerem Hollóstetőt is, meg a Gyertyánvölgyet is
Üdv
Gabi
Előzmény: lord (384)
Riza Creative Commons License 2001.05.05 0 0 390
Írnátok be időpontot, címet?!
Előzmény: Lactarius Curtis (382)
lord Creative Commons License 2001.05.05 0 0 389
Hát dehogynem: nem lesz olyan dögmeleg és kissé leülepszik a por :)
Előzmény: Lactarius Curtis (388)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.04 0 0 388
Az a baj, hogyha lesz is eső, annak eredményét ezen a hétvégén már nem élvezhetjük...

Curtis

Előzmény: lord (387)
lord Creative Commons License 2001.05.03 0 0 387
A hét végén meleg lesz nagyon és sok esőt ígérnek.

Ez jó dolog.

Remélem idén jó évünk lesz, nem szárad ki minden porosra, mint tavaly nyáron.

mángorló Creative Commons License 2001.05.02 0 0 386
gévagombával aztat csinéltam, hogy megtisztítottam és apróra vágtam, aztán jól megsütöttem hagymával. kicsit pikáns lett az íze.
Salax Creative Commons License 2001.05.02 0 0 385
Célzást értettem, de nem haraxom ;-)
Víztelenítés alatt én azt értem, hogy ha megmostad, (v. nagyon leves) egy tiszta, száraz, (biztonságos) konyharuhába csavarod, es felitatod, esetleg gyengeden megnyomkodod.
Szerintem a savanyú íz a pláne az egészben, és én is panírozva szeretem.
Előzmény: Lactarius Curtis (375)
lord Creative Commons License 2001.05.02 0 0 384
végre egy földi :)
a Bükkben leginkább hol?
Előzmény: repagabi (383)
repagabi Creative Commons License 2001.05.01 0 0 383
Ha a Bükkben kívánsz gombázni, szólj, kíséretedről gondoskodom...
Előzmény: Riza (380)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.29 0 0 382
Szerintem TIT kirándulások most is vannak...
Előzmény: Riza (380)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.29 0 0 381
Ma Budakeszi környékén jártam, de a szeles idő és a nagy meleg miatt a föld nagyon kiszáradt, azaz 0 májusi pereszkét találtam. Egy pisztricgomba azért akadt. Debrecen környékén viszont gondolom sarlóval lehet menni a mezőre/erdőbe.

Curtis

Riza Creative Commons License 2001.04.29 0 0 380
Üdvözlet minden gombásznak!
Szeretnék gombázós kirándulásra menni.
Régebben jártam a TIT szervezésében.
Ha tudtok ilyesmiről kérlek írjátok be.
Időpont, helyszín?
mángorló Creative Commons License 2001.04.29 0 0 379
mostmár tökmindegy, megettem
lord Creative Commons License 2001.04.29 0 0 378
Talán ha leforrázod (előfőzöd, blansírozod) eltűnik a savanykás íz, bár kérdés minek akarsz tőle megszabadulni. Pikáns. Inkább borsozd/ borsikafüvezd.

(a petrezselymet már nem is merem említeni:))

Előzmény: mángorló (376)
lord Creative Commons License 2001.04.29 0 0 377
gévagombától függetlenül tájékoztatok minden kedves érdeklődőt, hogy Bpesten csak holnap (április 30-án) indul be a hétvégi gombavizsgálók működése: a Bosnyák téri és Fehérvár úti piacokon 10-19 között.
(én egyébként gombapörköltnek készíteném. minek az a sok panír)
mángorló Creative Commons License 2001.04.28 0 0 376
oksi rántom, de előtte, hogy kell kivenni belőle a savanyú ízt? vágjam daraborkra és főzzem kicsit, vagy vajon pirítsam kicsit?
Előzmény: Lactarius Curtis (375)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.04.28 0 0 375
Hacsak nem fedeztél fel egy új fajt, akkor sárga gévagombát találtál :) Szerintem rántani kell, de kérdezd Salax-ot, ő ebben (is) szakértő! Holnap megyek kirándulni, majd beszámolok az eredményről (vagy nem :)).

Curtis

Előzmény: mángorló (374)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!