Keresés

Részletes keresés

lord Creative Commons License 2001.06.06 0 0 486
T. Rex
a termeszek jó fejek :)

pynky
gombavizsgáló ügyben talán olvass kicsit lefele

HpG
mit tervezel?

szilu4
üdv! fotókat ide is tudtok rakni? Mi el sem indultunk, azt hittem a vihar úgyis kiszárít mindent...

Előzmény: Tyrannosaurus Rex (481)
pynky Creative Commons License 2001.06.05 0 0 485
Sziasztok :)
Most per pill. nincs rá szükségem, mert régen voltam gombát szedni, de ezt jó tudni. Szóval: hol van Budapesten olyan hely, ahol egész nap vannak gombavizsgálók? Régen a Moszkván volt, most valami pub van a helyén, a Fény u.-i piacon meg, hiába van kiirva, még sose láttam senkit.

Várom sz infót :) Üdv: pynky

Előzmény: HpG (484)
HpG Creative Commons License 2001.06.05 0 0 484
Hali!

Köszönöm az információkat, a fejleményekről beszámolok, amint lesznek.

HpG

Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.06.05 0 0 483
de, futóversenyen :)
Előzmény: szilu4 (480)
Salax Creative Commons License 2001.06.05 0 0 482
>Tehát igazából rókagomba, trombitagomba és vargánya lenne. Leszedéstől számítva milyen körülményeket kell biztosítani nekik, hogy jó állapotban maradjanak, és mennyi idejig lehet tárolni őket??
Vagy fagyasztva, vagy szárítva. Ha fagyasztod, csak az épp, egészséges, kukacmentes példányokat hagyd meg, mosd le azokat, száraz ruhával itasd fel a vizet, majd kis (20-25 dkg-os) porciókba osztva, lefóliázva mehetnek a frigoba.
Szárításhoz ajánlott a szárítóháló, de cérnára felfűzve is elmegy. szellős, meleg helyen, légszáraz állapotig szikkazd, majd légmentesen zárható edényben, nedvességtől védve tárolhatod.
Egyik modszerrel sem tartogatnám tovább 4-5 hónapnál.
Előzmény: HpG (479)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2001.06.05 0 0 481
Lord!
A www.luddist.com/term.htm -en található info alapján sokféle gombát termesztenek. Az alapanyag tudomásom alapján bármilyen növény (már ami jó az adott gombának). A dolgozók kis darabokká vágják szét, ebből képezve táptalajt. A boly kirajzása esetén mindig visznek magukkal gombát a következő boly gombatelepéhez. A cellulózt a termeszek sem tudják lebontani, ugyhogy ezt kajálják többek között. Tudomásom szerint afrikában a termeszvárakon nagyméretű (emberi mértékkel:ehető méretű)termőtestek jelennek meg a gombatenyészetből, amit a benszülöttek fogyasztanak is. Állitólag finom.
Előzmény: lord (476)
szilu4 Creative Commons License 2001.06.05 0 0 480
Sziasztok!

Már régebb óta olvasom leveleiteket, de csak most sikerült regisztráltatnom magam.

A férjemmel együtt mi is gombaszerető emberek vagyunk.

Tegnap a nagy széll ellenére kinéztünk Tahiba és a Pilis egy-két helyére.
Az eredmény: egy kosár piruló galóca, 3 vargánya, egy nagy marék rókagomba, 2 kékhátú galambgomba, egy csokor árvégű fülőke, 5-6 selyemgomba (fotózáshoz), 1 párducgalóca (fotózáshoz), láttunk még döggombát és törékeny galamgombát is.

Ti nem voltatok a hétvégén sehol?

HpG Creative Commons License 2001.06.03 0 0 479
Hali!

Bocs a késésért. Szóval most tályékozódom árak/lehetőségek terén, és ez igen meglepett. Már csak az a kérdés, vesznek-e az emberek ilyet. Árából ítélve nem nagyon...

Tehát igazából rókagomba, trombitagomba és vargánya lenne. Leszedéstől számítva milyen körülményeket kell biztosítani nekik, hogy jó állapotban maradjanak, és mennyi idejig lehet tárolni őket?? Megkérdeztem és piacon tényleg bevizsgálják, de a szárítottat nem nagyon. No, ha megszántok válaszaitokkal, majd még visszanézek.

Örök hálám!

Salax Creative Commons License 2001.05.31 0 0 478
Az etimologus topik egy törzstagja szerint:
"A TESz. szerint szláv eredetű, az ősszláv jelentése ’összegubancológott, kócos haj- vagy szőrcsomó’ lehetett."
Érdekes.
Előzmény: lord (455)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.30 0 0 477
Sajnos a képet már nem érem el, de valamilyen tőkegomba pl. fakó nem lehetett?

Curtis

Előzmény: lord (476)
lord Creative Commons License 2001.05.29 0 0 476
T. Rex
szimmetrikus volt teljesen, fán éldegélt, barna csíkot nem láttam, de a csoprtképen látható (baloldalt valahol felfordítva) talán ott látszik valamennyire.

Más: tegnap spektrumon láttam filmet ausztrál termeszekről, meg a váraikról. Szellőzők, párásítók, (teljes légkondi), kincseskamra, keltető, ovi és bölcsi a kis termeszeknek, kéjlak, járatok stb. és külön termek ahol gombákat termesztenek maguknak a kis szemetek :)

Vajon: milyen gombát? milyen technológiával? minden boj ugyanazt a fajtát? mi célból? honnan szerzik az alapanyagot? mire használják? Tényleg termesztik vagy csak mi hisszük azt és egészen más célt szolgál a veteményes ők meg szívnak a gombával szegények? Utálom a felületes ismeretterjesztő műsorokat...

Előzmény: Tyrannosaurus Rex (473)
Salax Creative Commons License 2001.05.28 0 0 475
> van egy dunai hal, amit galócának hívnak. Vajon ő is bocskoros?
Igen, a faroktő végétöl picit feljebb, a has alatti úszó végének magasságában van egy un. "zsírúszó" ami a pisztrángféléknél jellemző és a népi neve "bocskor".
Előzmény: lord (464)
Salax Creative Commons License 2001.05.28 0 0 474
>Ja meg az a hivatalos szerv, ami bevizsgál és engedélyez minden élelmiszert Mo-n, csak nem tudom a nevét.
OÉTI (a közhiedelemmel ellentétben ez nem a nagyon öreg csigának a neve)
Előzmény: lord (463)
Tyrannosaurus Rex Creative Commons License 2001.05.28 0 0 473
Féloldalas vagy szimmetrikus volt? A tönk felső részén található körbefutó barnás csík? Nagy valószínüséggel valamilyen pókhálós gomba a lemez szín alapján.
Előzmény: lord (461)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.28 0 0 472
Azért nem válaszoltam, mer' nem tudom, mi az. Talán kevésbé kiszáradt, fiatalabb pédányokból menne a határozás. Mekkora termetűek voltak?

Curtis

Előzmény: lord (470)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.28 0 0 471
Több kép nincs róla? :)) Szerintem pisztric, már csak a kalap formája miatt is.

LC

Előzmény: mángorló (469)
lord Creative Commons License 2001.05.28 0 0 470
2001-05-26 21:40:16 (461) hozzászólásom egy link volt:

">nem tudjuk mi ez"

nézzétek már meg, várom a tippeket

mángorló Creative Commons License 2001.05.28 0 0 469
na igen de van neki szép nagy tönkje és csövei. így is lehet pisztric?
Előzmény: lord (460)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2001.05.27 0 0 468
Igen, az pisztricgomba szerintem is (nem cserepes gereben). Ma a gombász terepgyakorlat Tahiban volt, a képek Wolf honlapján megtekinthetők:
http://speedy.mht.bme.hu/
A fajlista a nagy szárazság miatt elég szegényes (3-4 okkervargánya, szürke selyemgombák, pár galambgomba, nyári laska, téglavörös susulyka, piruló galócák)
üdv,
Curtis
Előzmény: repagabi (466)
repagabi Creative Commons License 2001.05.27 0 0 467
lásd a Lordnak küldött válaszom, de inkább személyesen a repasi44@matavnet.hu címen
RG
Előzmény: HpG (458)
repagabi Creative Commons License 2001.05.27 0 0 466
Egy igen szép és tisztességes pisztric gomba, jó étvágyat hozzá!
RG
Előzmény: lord (460)
repagabi Creative Commons License 2001.05.27 0 0 465
A gombák forgalmazására, kereskedésére van szabály Mo.-on, de csak azért, hogy azokat át lehessen hágni!!!
Mindenképp az FM aki diktál, de nem sok mindent szabad nekik se elhinni.
Aki gombakereskedelemmel kíván foglalkozni kereshet a részletekért, ingyen és bérmentve....
repagabi
Előzmény: lord (463)
lord Creative Commons License 2001.05.26 0 0 464
Ja tudom ezt felejtettem el mondani Salax: van egy dunai hal, amit galócának hívnak. Vajon ő is bocskoros?
Előzmény: Salax (453)
lord Creative Commons License 2001.05.26 0 0 463
bocs HpG
csak barrrrromira el voltam foglalva a linkeléssel. Jó nagy lámer vagyok.

1.szerintem nem buta és persze, hogy ide illik
2.Be. Szerintem piacon nem, de gombász klubokban az arra hivatottak biztosan segítenek, ha nem kereskedelmi mennyiségről van szó: szívesség gyanánt. Persze egyszerűbb talán frissiben vizsgálódni.
3.a) a vargánya igenis különleges gomba (mecsoda marhaság!)vagy mit értesz az alatt, hogy nem különleges? b) szárítva láttam 900 Ft/ 10 dkg, frissen 4 és 6ezer között bármi kilója, de vidékebben 1500-2ezer. Szárított gomba szárítva? No azt nem tudom. :)
4.Engedély ügyben ÁNTSZ és piacfelügyelet lenne az első akiket zargatnék vagy simán megkérdezném az első szárítottgombát árusítót, hogy ugyan mondja már el... Ja meg az a hivatalos szerv, ami bevizsgál és engedélyez minden élelmiszert Mo-n, csak nem tudom a nevét. Aztán vanegy másik akik kifejezetten a bioélelmiszerekre utaznak.

De miért kérded?

Előzmény: HpG (458)
lord Creative Commons License 2001.05.26 0 0 462
szép öreg géva

a zsákmány egy része

ígérem ez az utolsó próbálkozás, ha nem megy: pls copypaste a linket

lord Creative Commons License 2001.05.26 0 0 461
lord Creative Commons License 2001.05.26 0 0 460
lord Creative Commons License 2001.05.26 0 0 459
Nnnna talán sikerül belinkelni a képeket

< A HREF="http://www.kraszlan.com/tamas/gomba1.jpg"> cserepes gereben?
< A HREF="http://www.kraszlan.com/tamas/gomba2.jpg"> nem tudjuk mi ez
< A HREF="http://www.kraszlan.com/tamas/gomba3.jpg"> szép öreg géva
< A HREF="http://www.kraszlan.com/tamas/gomba4.jpg"> a zsákmány egy része

HpG Creative Commons License 2001.05.26 0 0 458
Hali!

Már ne is haragudjatok, hogy ilyen buta, és nem ide illő kérdéssel hozakodok elő, de tudjátok-e, hogy:

- Szárított gombát bevizsgálnak-e, és ha igen, akkor hol?

- Mennyibe kerül a szárított vargánya, vagy a hasonló, nem túl különleges gombák kilója Bp-en? És mindezt szárítva?

- Milyen engedélyekre van szükség szárított gomba árusításához piacon?

Ha bármiben tudnátok sgíteni, nagyon hálás lennék!

hpg@freemail.hu

Köszi szépen!!

lord Creative Commons License 2001.05.26 0 0 457
Yah, bocs cserepes gerebent is találtunk, meg tintagombát.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!