Keresés

Részletes keresés

nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15597
Szia bagusz,
nem értek hozzá, de mintha megpiszkálták volna a truffle.hu oldalt...:))
ez jön fel:
lilapereszke Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15596

Ja, és nem is kellett törülgetned, amikor elérzékenyültél:-))

(Bocsánat, az Index ragaszkodott az eredeti betűtípushoz, máskor, meg se szó, se beszéd átalakítja)

Előzmény: tongue (15595)
tongue Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15595
Ezt szemüge nélkül is el tudtam olvasni! ;)
Előzmény: lilapereszke (15593)
Andrew X Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15594

Szép jó napot Mindekinek!Nem tudja valaki,hogy Veszprém megyében merre

lehet gyapjas tintagombát találni?Ha valaki tud valamit,kérem válaszoljon.

Előre is köszi minden segítséget!

lilapereszke Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15593

Szabókucsma szegfűgombájáról jut eszembe... akkor egy kis irodalom jöhet?

SZANDAI SÁNDOR: OTTHAGYTAM A FALUT

Részlet:

Na, Jánoskám, most pedig a dologra. Ezt a szalvétát elébed kötöm, felfogod a kezeddel és a másik kezeddel szeded bele a gombát.

- Hol a gomba édesanyám? - kerestem földön és fán.

- Gyere utánam.

Anyám elől ment, nyakában egy üres zsákkal, kötőjét felkötve, beljebb az erdőbe.

- Itt a gomba, - mutatott egy haragos-zöld fűgyűrűre.

Bámulva vártam, hogy anyám megmutassa a gombát. Nekitérdelt a haragos fűkarikának és gyengéden szétválasztotta a fűcsomókat.

- Nézz ide Jancsikám, itt a gomba.

Néztem a sok egymás mellett sűrűn zsúfolt barnakalapos kis füveket.

- Szedjed, de szárával, - és nekitérdelve megmutatta.

Jártuk körbe-körbe a fűkarimákat. Amikor megtelt a kötőnk, beleöntöttük a zsákba. Sok volt a gomba, hamar tele lett a zsák. Illatos volt a kezünk a gomba közt nőtt fűtől és fáradt a derekunk az állandó hajlongástól.

A teleszedett zsákot kiöntöttük a búza közé. Azt mondta anyám, hogy később visszajövünk érte. Éhesen szedtük tovább a gombát, nótákat dudolva, észre sem vettük, hogy egy lovas néhány lépésre megállt tőlünk és hangosan ránk kiáltott:

- Ki engedte meg, hogy lopjatok, adta koldus népei!

- Dícsértessék a Jézuskrisztus, - köszöntem ijedten.

- Adjonisten jónapot ispán úr, - hajladozott anyám, - nem lopunk mi.

- Hanem idehordjátok a piszkotokat, - ordította még jobban.

- Úgy tudom nagyságos ispán úr, hogy ezt a gombát szabad szedni, ha itt maradna úgy is összetapossák a legelő jószágok, én meg szegény özvegyasszony vagyok és rámfér egy kis kereset, - pityeredett el anyám.

Én ijedten lekucorogtam a földre.

- Gyertek velem a tanyára és hozzátok magatokkal a gombát is, - mondta az ispán.

Lépésben mentünk a tanya felé a ló után. Anyám a zsákban cipelte vállán a gombát, én egy piros abroszban lógattam a hátamon. Nehéz volt. Sokszor kocognunk kellett, hogy elérjük a lovat. Nagyon féltem az ispántól. Anyám észre is vette, hogy remeg a kezem, ahogy fogta.

- Nem lesz semmi baj Jancsikám, ne félj, - biztatott.

Amíg az erdőben szaladtunk, sokat elbotlottam a fatörzsekben. Az ispán gonosz arccal, hátra-hátra nézett.

- Gyorsabban, mert végigvágok rajtatok, - ordította úgy, hogy az út mellett kukoricát kapáló cselédek is hallják. Anyám nagyon szégyelte magát, mert voltak köztük, kik ismerték.

Végre agyonfáradva az ispán lakásához értünk. Az ispán bement az irodába, mi meg a kimerültségtől eldültünk az udvaron.

- Mi lesz velünk! - sóhajtotta el magát anyám. - De ne félj Jancsikám, majd megsegít a jóisten, - folytatta gyorsan.

Fojtott gombaillat terjedt a levegőben, a zötyögéstől összetört gomba átnedvesítette a zsákot.

Kijött az ispán a feleségével:

- Öntsétek ki a gombát, - kiáltotta.

A sok szép fehér gombát a zsákból, a járdára öntöttük.

- Az abroszban maradhat, - mondta az ispánné.

Az ispán nekidőlt a veranda falának és röhögve bámulta az ijedtségünket.

- Most pedig megérdemelnétek, hogy csendőrkézre adjon az uram, de az én uram egy áldott jó teremtés és megbocsát nektek. Úgy határoztunk, - mondta mindig jobban felemelve a hangját, - hogy a gomba itt marad s te minden szombaton kijössz hozzám nagymosásra segíteni, ha rendesen dolgozol, akkor máskor is kijöhettek gombát szedni. Megértettétek?!

- Igenis meg, csókolom kezét a tekintetes asszonynak. Köszönjük a jószívét, amivel hozzánk volt.

Az ispánné lenyujtotta a kezét és sorba csókoltuk, előbb az anyám, azután felemelt engemet, hogy elérjem az ispánné kezét és megcsókoltam.

- Most pedig menjetek vissza és szedhettek magatoknak is gombát, - mondta az ispán.

Visszamentünk és újból megszedtük a zsákot.

Késő este volt, mikorra hazaértünk.

A búzába öntögetett gombákért a nagyapám kocsijával mentünk vissza, még akkor éjjel.

Reggel a piacon mind eladtuk a gombát.

A szombati nagymosást egy évig pontosan végezte anyám az ispánéknál.

 

 

Előzmény: szabokucsma (15581)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15592
Gyanús vagy gogo!
Mindenkit el akarsz hessegetni a vadászterületedről, aztán meg beszámolsz 149 db vargányáról...:)))
Holnapra mond vmi bíztatót DNy-ról, reménykedjünk!
Előzmény: gogolaci (15591)
gogolaci Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15591

Akinek jobb dolga van Göcsejt és Őrséget nagy ívben kerülje el úgy ahogy a  szombati és keddi csapadék  tette ezzel a vidékkel... Több részletben legalább 60-80 mm eső kellene, hogy gomba teremjen, de ezekből a kis csepergésekből, amik errefelé vannak csak 1-2 mm jött össze az elmúlt két napban.

lilapereszke Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15590

NP!

Az a wallesi bárd, aki vakmerően és hívatlanul áll elő :-))

 

Még mindig nem értem: miért jó, ha  Laci bá' és Zita né Netgombász lesz?

 

Előzmény: nagypapi51 (15589)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15589
Szia LP!
Jól gondoltad, remélem, az is marad.
Majd egyensúlyozunk, megkeresem őt is, de úgy hittem, neki nem kell külön meghívó...:)))
Előzmény: lilapereszke (15588)
lilapereszke Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15588

Szia NP!

Én azt gondoltam, hogy politikamentes ez a társaság :-((((

Van a másik oldalról Kérinél jobb gombász :-)))))

Előzmény: nagypapi51 (15587)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15587

Múltkorában szó esett Kéri Lászlóról, aki emlékszik, emlékszik...
Komolyan vettem a dolgot, és a következő levelet küldtem a Magyar Politológusok Társaságának:

Tisztelt Uraim!
Jobb ötletem nem lévén fordulok Önökhöz.
Kéri László úr elérhetőségét tudakolnám, hogy a
Netgombász Társaság tiszteletbeli - esetleg valós - tagjává
fogadhassuk. A www.velvet.hu -n jelent meg, hogy KL a mogyoródi
Aquaparkban, az étterem előtti füves területen a nagyközönség
szeme láttára nem átallott négykézlábra ereszkedve gombát vadászni.
Ilyenre - eltekintve a minősített orvosi esetektől - véleményünk szerint csak
a gombát nagyon szerető ember képes, ill. hajlandó. Megállapításunk elég okot
szolgáltat arra, hogy nevezettet tagjaink között tudhassuk.

tisztelettel, stb...

 

eddig nem reflektáltak. :))

Kardemumma Creative Commons License 2006.08.03 0 0 15586

Szia, sötét trombitából mi is sokat szárítottunk és tettünk el gombaporként is tavaly, sok különböző helyen szedett gombából, de egyszer sem lett csípős. Nem keveredett bele valami más? Nagypapihoz csatlakozva, nem érdemes fagyasztva egy évnél tovább eltenni.

 

Más: kémeim jelentése szerint tegnap az Őrségben (Szalafő) 2-3x kevéske eső esett. Hát ebből egyelőre tényleg nem lesz gombakánaán, pedig hamarosan indulunk arrafelé...

Előzmény: absztinens (15580)
maplesyrup Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15585
Óh, egy igazi Júdás, füllel.
Előzmény: nagypapi51 (15572)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15584
blasírozás=blansírozás
Előzmény: nagypapi51 (15583)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15583
Cikornyás jó'stét!
Sok a kérdés, de vegyük legalább egy részét sorra:
Muszáj volt mosni a gombát? Vagy a fehérnép ott ólálkodott?
A jó szárítmány elvileg évekig tárolható, hacsak nem kap menet közben nedvességet, de ennek látható jelei is vannak.
Fagyasztott: Egy évnél tovább semmiképp sem célszerű tárolni, a kitin (poliszacharid) alacsony hőmérsékleten is átalakul, a sokáig tárolt vargánya kifejezetten édeskéssé válik. Az egyéb tinóruak is valszeg így viselkednek, de ezekről nincs tapasztalatom.
A sárga rókagombát blasírozás nélkül nem is célszerű fagyasztani; fanyar, kesernyés ízű lesz (már sokszor írtunk róla)
A sötét trombitát még nem éreztem csípősnek, itt vmi más is történhetett.
NP
Előzmény: absztinens (15580)
andreja Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15582
Azért ezt még a szicíliai bíróságon se nagyon fogadnák el bizonyítékként..
Előzmény: szabokucsma (15581)
szabokucsma Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15581
absztinens Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15580

Micéliumnedvesítő kellemesen meleg és magas páratartalmú gombaérlelős jó napot kívánok!

Az előző évadban kellemesen sikeres voltam és azt a néhány fajtát, amit szedni szoktam egy részét leszárítottam. Az eljárás a következő volt: mosás, szeletelés, majd szúnyoghálós kereten árnyékos helyen "csörgősre", ezután befőttes üvegbe, de még nyitott állapotban a sütőbe (10 percre), majd rá a kupak. Már egy év eltelt és csodálatos az aromája, de szeretném megkérdezni, hogy van e tapsztalat, vagy tudás az irányban, meddig tartható el, vagy hogyan érzékelhető, ha már hibádzik valami?!.

Ugyanez lenne a kérdés a fagyasztottal szemben (mosás, zacskó, fagyasztás).

Szárított fajták: vargánya, barna tinoru, vörös tinoru,

fagyasztott: császárgomba, sárga rókagomba, őzláb

A sötét trombitagombát fűszergombaként hallottam, leszárítottam (ld.fent), de az íze szinte csípős volt, mint fűszeres. Lehet, hogy kihagytam valamit?

A segítséget előre is köszönöm!

nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15579
Nem dőzsöltem, kb. 5-6 dekát. Tény, hogy nyersen sokkal intenzívebb, de így is átjött (ill. benne maradt) a zamata.
Előzmény: bagusz (15578)
bagusz Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15578
hát nagyon csodálatos hogy éreztétek a gomba ízét, mert az tartosan 60 fok felett elbomlik, nem birja. mennyi gombát használtál?
Előzmény: nagypapi51 (15566)
gogolaci Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15577
Nagypapi, sajnos tévedtél, mert ma sem volt értékelhető eső, így az őrségi gombaszüret egyelőre álom álom édes álom...
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15576
Még az első, csak elhúzódik...:))
Előzmény: TTAMAS (15573)
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15575
A tegnapi eső a hétvégén még csak sárdagasztásra lesz jó.
Előzmény: ricso3 (15574)
ricso3 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15574
Sziasztok,sajnos itt a Bakonyban még mindíg kevés az eső(szombaton és tegnap pár mm,kb 5-6 majd 8-10),és ez még kevés a kiszáradt talajnak.De egy kis segítség annak aki a hétvégén megindul:Pest és környéke 10-től 80mm-ig,a hegyvidékek pedig:Eger és környéke 8-41mm;Bükk 5-40mm;Mátra 2-21mm;Mecsek 2-9mm;Villány 1-5mm;Tokaj-0-27mm-ig.Persz ez 24 órás alsó-felső értékek,ma reggel 6-ig
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15573

Második gyermekkor?

:))

Előzmény: nagypapi51 (15572)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15572
Ma délután Csillebércen:
csoportos csengettyű, árvégű fülőke, 1 tölgy tövében 5(!) pecsétviasz, varashátú galamb, lepedőnyi fiatal júdásfülék pici pöfik, selymes susulyka, pisztric.

A kínálat egy része:
heyderia Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15571

a régebben Pluteus petasatusnak tartott gombát átsorolták a Pluteus salicinus-ba

 

Pontosabban a Ricken szerinti petasatust azonosították salicinusként. A nevezéktanban számtalan sensu Ricken szerepel, melyet később aztán vagy azonosítottak egy már meglévő fajjal vagy amennyiben új fajnak tűnt, akkor rickenii formában örökítették meg a kutató nevét. Ez elég gyakran megtörtént. 

Előzmény: lilapereszke (15562)
lilapereszke Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15570

"Ágas taplóért"  (ez a hivatalos neve a Grifola frondosának) vagyis óriás bokrosgombáért (Terra nevén)  nem kell Körmendre utazni. A Normafánál is van.

Pontos helye: a Normafánál a Budakeszi felé vezető erdei úton, a vasúti sinek után kb. 10 méterre jobb oldalon egy öreg bükkfa tövében szokott előjönni.

 

Előzmény: heyderia (15569)
heyderia Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15569

Óriás bokrosgomba telepre leltem.... Ugye nem valami gyakori ez a gomba?

 

Hát én még csak mások által találtakat fotóztam, ill. egy élőhelyéről tudok, Körmend környékén a buszból, autóból mindig láttuk a nagy gombákat, de a megállás a sofőrök türelmetlensége miatt mindig elmaradt. Egyébként gyógyhatású.

Előzmény: Víz (15565)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 15568
Rosszul fogalmaztam: nem is kunszt, inkább macera.
A kunszt egy klasszikus ossobucco, vagy egy terrine, ahol minden íz a helyén van.
Előzmény: lilapereszke (15567)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!