Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2012.05.10 0 0 1289

A telet kéne büntetned, nem a növényt! A "jumma la utta" fordítása: "irgumburgum". :))))

Előzmény: oiuz (1288)
oiuz Creative Commons License 2012.05.10 0 0 1288

Takrgattam, babusgattam, etetgettem, itatgattam

és ez a hála????!!!!!

Hálátlan bunkó!!!!!! Adok én neki....!!!!!!

Jumma la utta. (finn káromkodás, elfordíthatatlan, de remek a hangzása)

 

oiuz

Előzmény: janijani (1287)
janijani Creative Commons License 2012.05.10 0 0 1287

Inkább dédelgesd, télen ha fázik takargasd be!

 

Van különbség füge és füge között, nekem 2 fajta van egymástól 5 méterre. Az egyik úgy tünik végleg elfagytak az ágai, csak alul maradt meg néhány kisebb ág ami a hóban volt. A másik is elfagyott, de most törnek elő az elfagyott ágakból az alvó szemek. Teremni ez sem fog de legalább nem kell levágni az ágakat. Ha enyhe tél lesz jövőre eszünk fügét róla.

Előzmény: oiuz (1285)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.10 0 0 1286

Lódít a kertészeti katalógus,ez elég egyértelmű.A -30 fokot max a bokor gyökerei,föld alatti rügyei képesek túlélni,de a növény ágai-vesszői biztosan nem.:)

Előzmény: Toropepe (1282)
oiuz Creative Commons License 2012.05.10 0 0 1285

Hali!

Asszem kinyomtatom a képeidet! Megmondom miért! Csenevész fügebokromnak megmutatom és leteszek mellé egy csákányt, majd fenhangon azt mondom neki: Vagy ilyen leszel, vagy csákány....

esetleg azt: Vagy érett gyümölcs kerül az ágaidra vagy csákány a gyökereid alá...

(kicsit sokat néztem a Keresztapa trillógiát tán????)

Nincs más perspektíva. Csak keményen a nemtermő fügékkel! Az anyjuk szemit nekik..... nahát

 

Ilyen dühöngős napon van.... Így járt a füge....

 

üdv

oiuz

Előzmény: ninovarga (1280)
aiol19 Creative Commons License 2012.05.10 0 0 1284

Igen, ez lehet a dolog titka, Budapesten nem fagyott el, nem a fajta miatt, hanem Budapest hője miatt. Ez a Ronde de Bordeaux fajta lehet valószínűleg, a franciák (Baud faiskola) szerint ez a leghidegtűrőbb fajtájuk. Majd meglátjuk, mit bír. A -30 fok viszont képtelenség, ennyit még a szőlő, vagy az őszibarack sem bír ki jelentős károsodás nélkül. Az lehet, hogy nem -15-nél, hanem -16-nál fagy el, az már nagyon jónak számít a fügénél. Emellett nem utolsó szempont, hogy "unifere" a leírások szerint, vagyis évente csak egyszer érlel termést, az őszit. Igaz, a minőségére meg azt írják, hogy francia séfek ajánlják.

 

Gyanítható, hogy az illető hozzászóló árulja ezt, nézzük csak meg a hozzászólást: kezdi, hogy "más kereskedők Olaszországból" elfagyósat hoztak neki, viszont "kapható Magyarországon olyan fügefa, amelyik a -30 fokot is kibírja", vételár + postaköltség aztán aki érdeklődik a fajta iránt, az írjon neki...

Egy svéd emberke is kísérletezik fügével, maga Baud küldött neki a legjobb fajtáiból és arról számol be, hogy tényleg ez az egyik legtélállóbb, de persze ez is annak rendje és módja szerint elfagy egy -18 fokos tél után. -30 fokot kibírónak hirdetni pedig elég tisztességtelen. 

 

Előzmény: Floo2 (1283)
Floo2 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 1283

Hány fok volt a télen a leghidegebb a rokonodéknál?

Te hol laksz pontosan?

Nem lehet, hogy Nálad egészen egyszerűen -15 fok alá csökken telente a hőmérséklet, a rokonodék fügéje pedig a XVII. kerületben a városi hőszennyezés miatt -15 foknál magasabb hőmérsékleten telel?

A lentebb látható csörnyeföldi fügék 18 éve minden évben roskadásig vannak fügével, de nem azért, mert bírják a -30 fokot, hanem mert ott nincs -15 foknál hidegebb.

Van bármi hitelt érdemlő bizonyíték a bordói fajta -30 fokos téltűrésére?

Előzmény: Toropepe (1282)
Toropepe Creative Commons License 2012.05.09 0 0 1282

Régóta olvasom a bejegyzéseket,s irígykedve néztem a fotókat, olvastam a beszámolókat a sikeres átteleltetésről és a bő termésről. Sajnos az én fügém - melyet Olaszországból importáltak a kereskedők -télen mindig elfegyott, ezért termést is alig tudtam betakarítani nyár végén. Most érdekes kisérletbe kezdtem, mert egy kertészeti katalógusból megtudtam, hogy kapható Magyarországon olyan fügefa,amelyik a -30 fokot is kibírja télen. Ez a bordói ( Borderaux ) fajta, 3.900 Ft + postaköltség az ára. A rokonomnak is ez a fajta van, ősszel nem takarja be, nem dédelgeti, mégis alig tudjákl elfogyasztani a sok gyümölcsöt a következő évben, és ráadásul évente kétszer terem. A főváros XVII.kerületében lakik és éri el ezt a csodálatos termémennyiséget. Ha valakit érdekel ez a fajta, írjon és megírom, hol tudja beszerezni.

Toropepe

Briell14 Creative Commons License 2012.05.09 0 0 1281

De jó képek! Lájk! :)

Előzmény: ninovarga (1280)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.08 0 0 1280

marimama51 Creative Commons License 2012.05.07 0 0 1279

Idén,már mi is több fügét szüretelhetünk:-))

ninovarga Creative Commons License 2012.05.05 0 0 1278

 

Ma este

Előzmény: Iszka (1276)
Arth_ur Creative Commons License 2012.05.04 0 0 1277

A "Nálunk is termő..."-ben beszámoltam a szegedi fügehelyzetről:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=117857135&t=9181283

 

Iszka Creative Commons License 2012.05.03 0 0 1276

Taps.

 

 

 

 

 

Mondjuk én is ma néztem, az öntözésem és talán az eső és a meleg is megtette hatását, ekkora változás azért nálunk nincs.

Előzmény: ninovarga (1275)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.03 0 0 1275

Újabb néhány nap múlva:

 

Előzmény: ninovarga (1267)
kess__ Creative Commons License 2012.05.02 0 0 1274

Tesztelés céljából tavaly tavasszal kiültettem az egyik régi (zempléni) családi szőlőbirtokunkra egy egyelőre ismeretlen fajtájú, aprócska kis fügét. A nem éppen kegyes tél után nem számítottam semmi jóra, de végül kellemes meglepetés ért. Megkésett ugyan és gyenge fagykár is érte, de ettől a csenevésztől ennyit sem vártam:

ninovarga Creative Commons License 2012.05.02 0 0 1273

Sőt, ki kell, hogy ábrándítsalak. Az éves átlaghőmérséklet vonatkozásában is ugyanaz áll a térképre, mint a károkat okozó minimumok vonatkozásában. Pozícióról, pozícióra változik, magasan fölülírva az esetleges égtáji, térségi különbségeket.

Előzmény: janijani (1272)
janijani Creative Commons License 2012.05.02 0 0 1272

Hiába lakok délen, bár az éves átlaghőmérséklet biztosan magasabb de azért itt is van néha nagyon hideg. Január végén vagy február elején volt egy hét amikor nappal sem emelkedett -10 fok fölé a hőmérséklet, éjjel meg ki tudja meddig süllyedhetett. Akkor már sejtettem hogy elfagy a füge. Az udvarban van ugyan de fűtött háztól messze, nem védett helyen, átfúj a szél.

Előzmény: ninovarga (1271)
ninovarga Creative Commons License 2012.05.02 0 0 1271

Akkor Te most a tapasztalatod alapján megválaszolhatod Julikriszti alábbi hozzászólását, igazolva, hogy a valóságban egyáltalán nem úgy van, ahogy ő gondolja:

 

"...Ha az ország délebbi táján laksz akkor ez szerintem nem lehet akadály.Ott jobban bírják a telet a növények. :)"

(Bár a mosolyjel lehet, arra utal, hogy ő is tudja, nem így van!?)

Előzmény: janijani (1270)
janijani Creative Commons License 2012.05.02 0 0 1270

Nálunk is lefagyott a füge a télen, néhány kisebb alsó hajtás élte túl ami a földhöz közel benne volt a hóban. Egyelőre nem vágtam le semmit róla, hátha kihajtanak valami alvó szemek.

bonnek Creative Commons License 2012.05.01 0 0 1269

Hajjaj az én pici fácskám is elkezdett fügét hozni, hihetetlen de olyan gyorsan nő ebben a melegben, reggel még icipici volt, most este felé meg már szemmel láthatóan nőtt!! És a szomszédunk hatalmas bokra is elkezdett hajtani, nem pusztult el!!! :::))))

Iszka Creative Commons License 2012.04.30 0 0 1268

Csendben hozok én is egy képet.

 

 

Több ága is van, ezek a legszebb terméskezdemények.

ninovarga Creative Commons License 2012.04.30 0 0 1267

Tegnapelőttről mára:

 

Előzmény: ninovarga (1265)
Iszka Creative Commons License 2012.04.28 0 0 1266

Én eladom az enyémet olcsón! Na ez csak vicc.

 

Mit csinálsz te ezzel a növénnyel, hogy már ekkora? Néhány évvel idősebb, mint az enyém, de akkor is!

 

 

Hajrá! Látom amihez nyúlsz minden jól sikerül!

 

Majd esetleg ha csinálsz dugványt róla, akkor cserélhetünk. ;)

Előzmény: ninovarga (1263)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.28 0 0 1265

Maiak, de holnap már nem érvényesek, mert ahogy felgyorsultak a folyamatok ebben a kánikulában, a levelek dupla ekkorák lesznek. Figyeld meg majd ugyanezeket 1-2 nap múlva, amikor újra teszek fel róluk képeket.

Előzmény: Törölt nick (1264)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.28 0 0 1264

Gyönyörű növényeid vannak!

 

Gondolom, hogy nem az északi középhegységben laksz. A fajtaválasztás is sokat számíthat talán ?

 

Ezek idei képek? -csodás.

 

Előzmény: ninovarga (1263)
ninovarga Creative Commons License 2012.04.28 0 0 1263

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.26 0 0 1262

A tavaly kiültetett cserepes fügéim 25cm magas kínai faléc kerítéssel és kitömött lombbal voltak védve és volt minusz 17 fok is 3-4 napig és az alsó két szem most fakad mindegyiken ! Ez így természetes, vagy netán számít az is , hogy megtaláltam a helyüket? Avagy ez a minimum és jobban is lehetett volna csinálni?

 

Iszka Creative Commons License 2012.04.26 0 0 1261

Helyzetjelentés:

Szombathely észak, levelek alig, termések sokkal több  ;) és nőnek is.

 

Fagykár? 30cm - 50 cm.

Altamir Creative Commons License 2012.04.25 0 0 1260

Név szerint nem ismerem, de azt tudom, h van olyan fajta, ami megérve zöld, és ha a fán hagyják, akkor barnás-drappos színűre aszalódik. Mondjuk annyi féle füge van, hogy lehet más aszalódó típus is.

 

Előzmény: Zsiga85 (1257)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!