Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4842

és a viaszt utána újra lehet olvasztani, különszedni a sajtmaradványoktól? Vagy egyben lejön? Csak mert nem olcsó mulatság. Igaz, nekünk van pár tíz kilóval, csak úgy "egyszer csak jó lesz valamire" alapon.

Előzmény: elefada (4841)
elefada Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4841

Ha leszáradt sajtot beviaszolsz, steril körűlmények közt érik, nem számít az érlelő hömérséklete, páratartalma.

Ha sok a tej, így tejinséges időben is van sajtod eladó.

Előzmény: Kriszta721 (4840)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4840

De mi van a kéreggel a viasz alatt? Tudod, én rengeteget agyalok ezen a sajtgyártáson, de itt nagyon sok a tej, nem érek rá kísérletezni. A tejhűtő ugyan sokmindent kibír, de ha 100 liter tejet elcseszek.... 

Előzmény: elefada (4822)
elefada Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4839

Mi a baj? Penész, vagy savanyú?

Előzmény: genziana (4837)
elefada Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4838

Amit én gondolok erröl:

1. Túl gagyi, zavaros az elsö bejelentkezéskor  a leírás egy közel évtizedes kecskésmulttal rendelkezőtöl

2.Egyértelmű, hogy a két kép nem azonos.

3.Egyébként az eső kép is inkább élesztös puffadásról árulkodik, vagy érlelő kultúra tullövésről, mint kolirol.

4. Ha koli, a te sarad, mert hőkezelt tejböl lett ilyen. Ejnye...ejnye...

5.Trió?

genziana Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4837

5,7 kg sajt=kuka

Ugyanaz a probléma, mint amiket nemrég felírtam, a tej termizálva volt:((

elefada Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4836

TUDOM:-))))))))))))))))

Pontosan ezt írtam:   " miért nem AZT kostolgattad?"

 

Előzmény: bs '74 (4835)
bs '74 Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4835

Hali!

Nem coli volt (ha elhihetem magamnak és nem tesztek lóvá:-) ) az is megvan, hogy hogyan csináltuk, hogyan lett ilyen.  A mait is úgy csinálom, aztán megírom az eredményt. Amúgy 70˘C-on termizálom a tejet, kultúra volt benne.

 

Egymás mellé tettem a  korábban ide feltett colis sajtom képét és ezeket. Van különbség.

Előzmény: sajtoló (4834)
sajtoló Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4834

Üdv Sajtészítők!

Öröm ide visszatérni és olvasni, h mennyit fejlődtetek, és az is öröm, h mindig jönnek új érdeklődők akik elszántan próbálkoznak és tanulnak!

 

A sajtod lyukairól:

ezt így egyértelműen sztem nem lehet eldönteni, de: ha mondjuk néhán ynap alatt a hűtőben érlelés után ilyen a sajt, az gyanús a coli-s puffadásra, coli bacik elszaporodására. Ezek rengeteg széndioxidot termelnek azért csinálnak ilyen viszonylag nagy lyukakat rövid idő előtt . Ez jellemző a coli-kra. De innen biztosat nem lehet mondani,.( Attól is függ, pontosan hogy készítetted a sajtot. pl. savó alatt vagy  savó nélkül előpréselted, hagytad állni hogy összeállon a sajt? HA nem, akkor amúg yis ún. röghézagos lesz a sajt ami azt jelent, h nem jelemzően szabályos alakú lyukak lesznek benne, hanem mindenféle szabálytalan alakú lyukak, röghézagok. stb.)

Mivel a sajtkultúra bacijai is jól szaporodnak a készítés hőmérsékletén, lehet h ők szaporodtak el nagyon. mondjuk pl. ha 5-6 óra hosszáig volt melegen az alvadék, sajt akkor ők is beindulnak rendesen, de ők azért gyorsan, ilyen sok gázt nem termelnek. A kólis sajt a sok-sok szabálytalan lyuk mellet általában jellegzetes, szénsavas, ettől csípőskés (mint a szóda) és "tisztátalan" ízű és szagú is. Ha ilyen a Te sajtod is, akor kólis. Ha nem akkor fogyaszd bátran, ahoyg elefada is javasolta. Nem tudom h használsz-e sajtkultúrát,. HA nem, akkor én tanácsolom, mert az segít jó irányba terelni a bacik szaporodását és a sajt is jobb lesz.

Sajnos ezek a kóli bacik mindenütt ott vannak, még a levegőben is. A kólik ellen csak a higiénia, maximális tisztaság segít, illetve ha a tejben már sok van (amit nem látunk ) akor célszerű hőkezelni a tejet (kb. 65° 15 perc elég, vagy 70°C és azonnal viszahűtöd 30-ra), majd visszahűteni és onnan nagyon tisztán dolgozni. Tudom, hogy ez megoszhat minket egy kicsit, de én pontosan az ilyen jelenségek miatt javaslom a tej hőkezelését. HA ezt kíméletesen csináljuk, olyan sok értékcsökkenés nem lesz a sajtban. Igaz, ekkor kalcium kloridot is kell használni.

 

Hát, ahoyg olvasom, ettől sokkal okosabbak nem lettünk, azaz nem tudjuk h kolis-e a sajtod vagy nem, de a jövőre nézve talán segítség lehet.

 

hajrá!

Sajtoló

 

Előzmény: bs '74 (4825)
elefada Creative Commons License 2011.06.23 0 0 4833

Nem vagy te cukorból....

Miért nem AZT kostolgattad?

Előzmény: bs '74 (4831)
genziana Creative Commons License 2011.06.23 0 0 4832

Hogy én mennyi ilyen sajtot feletettem a tyúkokkal, meg a kutyákkal, mert én simán azt gondoltam, hogy kolis=kuka.

Na marha ügyes vagyok!

 

bs '74 Creative Commons License 2011.06.23 0 0 4831

Bár tudnám!

Most akkor jó volt ez a sajt, vagy rossz és elefada játszik velem?

Előzmény: Kriszta721 (4828)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.23 0 0 4830

"Nagy slunggal nekiálltam fertőtleníteni, meg szegény uramat csesztettem, hogy pucolja ki az állatok helyét. Mondja, hogy minek tegnap előtt lett kipucolva, de én addig mondtam a magamét, míg csak megcsinálta, ki is meszeltettem vel, azt mondja nem vagyok normális, és a tisztaságmániámmal már orvoshoz kéne mennem." - Höjj, na ja, most már ideje volna nekem is kiszednem a mélyalmot a kecskéktől, de egyelőre még nem volt sem időm, sem lelkierőm azt a több tonnát hátratalicskázni. :D

Előzmény: genziana (4824)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.23 0 0 4829

Nem sok ez egy kicsit erjedési lyuknak? Bár nemtom, én a lyukas sajtokhoz nem értek.

Előzmény: elefada (4826)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4828

Te jó ég, ezt hogy csináltad?

Előzmény: bs '74 (4825)
bs '74 Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4827

Tudtam a rossebet. Megetettem a szomszéd vaddisznójával. - 4000,-.

Mi különbözteti meg az erjedési lyukakat és a colis szivacsot?

 

Előzmény: elefada (4826)
elefada Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4826

Nem!

Gyönyörű erjedési lyukak, tudod te azt nagyon jól.:-)))

Előzmény: bs '74 (4825)
bs '74 Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4825

Ez coli, vagy nem coli?

 

genziana Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4824

Na most egy kicsit megnyugtattál:)))

Nagy slunggal nekiálltam fertőtleníteni, meg szegény uramat csesztettem, hogy pucolja ki az állatok helyét. Mondja, hogy minek tegnap előtt lett kipucolva, de én addig mondtam a magamét, míg csak megcsinálta, ki is meszeltettem vel, azt mondja nem vagyok normális, és a tisztaságmániámmal már orvoshoz kéne mennem.

Mondjuk tény, hogy marhárha ki tudok akadni a kosztól, minden nap porszívózok, takarítok. Nem tehetek róla de nem bírom elviselni a dzsuvát:)))

 

Na visszatérve a sajtolásra.

Kb két hetes natur gomolyámat kiverte a penész fekete színű, lekapargattam, vagy dobjam ki?

Néztem itt Kriszta sajtjait, hát én még sose jutottam el erre a szintre, hogy ilyen szép kérges, érlelt sajtot készítsek, mert mire mondjuk 3- 4 hetes kiüti a penész.

 

Előzmény: elefada (4823)
elefada Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4823

Azon ne ízgasd magad, hogy kolis. Enyém is tied is, másé is aki nem zárt rendszerben fej.

A könyvek folyamatosan azt sulykolják, hogy higéniai probléma, csak azt nem hangsulyozzák, hogy ez csak akkor igaz, ha pasztörözött tejböl készül a sajt, és utánna lesz kolis.

A kézzel fejt nyers tej természetes velejároja nyár elején.

Ha nagyon elhült a tejed, kultúrázásnál, oltás elött még visszamelegítheted,

Már nem kell annyira pátyolgatni, Jobb az erjedése, mint télen.

Előzmény: genziana (4819)
elefada Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4822

Csurog a nyálam, nagyon gusztik! :-)))

Egy ötiet:nincs kéregkezelés, forgatás, ha beviaszolod.

Egyszerű, mert a már megszáradt, nem levedzö sajtot csak bele kell mártani a mikroban felolvasztott  viaszba.

 

Előzmény: Kriszta721 (4821)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.21 0 0 4821

Elefada, a képeket Neked küldöm.

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4820

Most nem tudok semmi konkrétot. Először be kell hozni a forgatás miatti több hetes lemaradást a kertben. A kecskék miatt állandóak a veszekedések itthon. Lehangolt vagyok, nem tagadom, túl hamar kiestem. De most már tudom, mire számíthatok jövőre, van fogalmam róla, mire lehet készülni. (Mert az első jelentkezésig senki nem igazán tud semmit, nem sok szivárog ki.)

Előzmény: Törölt nick (4811)
genziana Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4819

Mióta azt mondtad, kolis termizálok. Előtte nem mindig..

És a pici dolgok, gondoltam jó idő van elég simán kint a konyhában kultúrázni, oltani...

De azóta megint a sütő beállítva 24-25 fok, ott megy a kultúra, és az oltás is..

És így nem lesz "hideg" a fazekam, mire lejár az idő. Ja és azóta jó a sajt.

Amúgy most már figyelem az időt inkább egy kicsit előbb veszem ki a formából, mint túl beálljon, és azért nem figyeltem, mert előtte, pedig sokat, sokszor 17 órát is kint volt, és eddig nem éreztem rajta a savanyú szagot. De most éreztem, hát erre mondom mindig tanul az ember, pláne hogy itt adod a jó tanácsokat, amiért nagyon hálás vagyok!

Amúgy érdekes, de aminek éreztem a savanyú szagát ehető, még csodálkoztam is, mondtam is, hogy kidobom, de aztán mégsem dobtam.

 

Előzmény: elefada (4812)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4818

Ok.

Előzmény: elefada (4817)
elefada Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4817

Küldj priviben egy levélcímet.

Előzmény: Kecskeb (4816)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4816

Hm...képzeld, a levél megjött, köszönettel vettem, de a mellékletet ez a hülye Outluk Express letiltotta, mondván, hogy kárt tehet a gépben.

Nem tudom mi a fenéért okoskodott bele....NOD32-es vírusírtóm van....és az nem jelzett.

Magyarán meg is jött, meg nem is....

Nem engedi megnyitni!!!

:-)))

Előzmény: elefada (4815)
elefada Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4815

Sima gomolya.

Küldtem egy fetát, átment?

Előzmény: Kecskeb (4806)
elefada Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4814

Vagy akaszd meg a puffadást hütéssel.

Előzmény: Kecskeb (4808)
elefada Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4813

Anyával 8 óra alatt böven lefut az elejétöl a végéig.

Miért nem ellenőrizted?

Előzmény: genziana (4805)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!