Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2000.11.13 0 0 266
Van egy helyünk, ahol óriáspöfeteget szoktunk gyűjteni. Sajátosság; indiai kender alatt találhatóak meg. Mondjuk erről egy könyv se ír, ha mikológus lennék tutira kinézne valmilyen tud. fokozat ezért nekem.
Lilatönkű pereszkét -pedig beléndek alól szoktuk gyűjteni a legjobb helyen. Gondosan rázogatjuk is szedés közben (amúgy imádok komótosan gombát gyűjteni, utálom, aki beledobálja a kosarába, oszt a legszebbeket letapossa), nehogy véletlenül elszálljunk a boszorkányokkal...
Előzmény: mizandria (262)
Törölt nick Creative Commons License 2000.11.13 0 0 265
Nem dehogy. Sokat a munka, nem igen érek rá mostanság ráfigyelni a topicra. Amágy kipróbáltam ám a Lujza-féle gombrakrémet. Nyárfaérdes tinóruból, nagyon tetszett, köszönöm. Aszály igen nagy errefelé, az esők ellenére. Sőt Oxalis is elárulta az ő titkos-receptjét. Nem is oly' nagy a különbség, gyakorlatiklag egyforma a kettő. Majd -engedély után, persze- beütöm ide.
Bízom azért prognózisokban; két kedvenc készülődik.
Lilatönkű pereszke. Szürke tölcsérgomba.
+1 Esetleg tejpereszke is.
Szarvasgomba nincs. Sőt még nagy őzláb se, ami teljességgel nonszensz. Napokban szakadó esőben gombásztunk, az erdőben az avar alatt porzott a föld. Dél-alföldi barátom, onobody igazol.
Ha lesz valami beleszólok.
Azóta is irigykedem a zalaikra, ott mennyiféle gomba van. Nem is értem, h miért nem pl. Psilon2 viszi a topicot? Bocsánat. Csak eszembe jutott milyen jó a délnyugati csücsökben Neki.

Előzmény: lord (261)
ámbátor Creative Commons License 2000.11.13 0 0 264
Gyönyörű Judásfül gombát szedtünk a Pilisben. (Semmi más nem volt - néhány minősíthetetlen apró piszoktól eltekintve).
Tud valaki jó receptet? Egyelőre ingadozom a juhtúróval való megtöltés illetve a vokban kínaiasan elkészítés között. Egyéb bevált recept?
onobody Creative Commons License 2000.11.10 0 0 263
Halljuk!
Előzmény: mizandria (262)
mizandria Creative Commons License 2000.11.10 0 0 262

hat ijet...berohanok a topicba hogy elmeseljem,
legutobbi pszichedelikus elmenyemet...
erre nem mezei sampionokba botlom? :)

lord Creative Commons License 2000.11.09 0 0 261
Kopancsi
több, mint egy hete nem jártál erre
Csak nincs valami baj?
lord Creative Commons License 2000.11.09 0 0 260
Érdekesen hangzik, de én már csak a gomba-gombával receptek híve vagyok :)
kb. ki lehet kergetni a világból azzal a szörnyű nyúlós-tojásos nyers-lisztes péppel amire még a dohos morzsa is ráég. (lásd kirántás) de ezen nem veszünk össze, remélem. :) Jómagam próbálom a roston vagy nyílt tűzön sütést (párolást) a leghívebben utánozni gáz és villany között is.
A tönkkel amúgy mit csinálsz? Levesbe megy? Kidobod? Vagy megpárolod és visszatöltöd?

A fővárosi (és néhány nagyobb vidéki város) gombavizsgálati ügyelete úgy van, hogy piacfüggő a nyitvatartás. Pesten pl. vasárnap délután 1ig vagy 3ig van a lent emlegetett piacokon. Aztán kérdés mit kezdesz vele, mennyire bízol meg bennük. Szerintem az a járható út, ha elmész 1-2-3-4 gyűlésre, összehaverkodsz vkivel és aztán riaszthatod mobilon, ha kapás van. :) Amilyen rágyógyultak a témára még ők örülnek, ha vasárnap éjfélkor riasztod a házi szakértődet. Tesztelve van. :)

Végső kétségbeesésben beszkenneled a leletet és bedobod ebben a topicban, hátha ért hozzá vki. :)

Előzmény: onobody (254)
csigagomba Creative Commons License 2000.11.09 0 0 259
Én úgy tudom hétvégén is van gombavizsgáló, Bpesten egy-két helyen piacokon van. pl Bosnyákon
Keress meg vki szagértőt ők biztos tudják, hol, mikor.
ámbátor Creative Commons License 2000.11.09 0 0 258
És hova menjek szombat este és hétfő reggel között, amikor dolgozó ember friss gombával elő tud fordulni?
Vagy szombaton, vagy vasárnap szedem a gombát és mondjuk még vasárnap vacsorára vagy hétfőn reggelire enném.
Ilyen vizsgálót tudtok?
Előzmény: csigagomba (257)
csigagomba Creative Commons License 2000.11.08 0 0 257
Élmunkás térin én is voltam már egyszer és én sem megyek oda többet, az én gombámról se tudták megmondani pontosan mi is. Viszont ajánlom a TIT gombász klubját:XI. Zsombolyai u 6., hétfőn 17-től vannak ott.
de a Természettudományi Múzeum Növénytára se kutya, ott dolgozik a Vasas Gizella...
Előzmény: ámbátor (256)
ámbátor Creative Commons License 2000.11.08 0 0 256
Elvittem vizsgálóhoz a vasárnapi találatot (lásd lejjebb). Lehel piaci (Kassák u.) csarnokban bizonytalankodó idős úr a vizsgló:
A csiperke lehet hogy erdei-, vagy esetleg erdőszéli-, mindenesetre jó. Az őzláb nemtommilyen, mindenesetre jó. A szekfűgomba az szekfűgomba. Nagyon hiányoltam azt az öntudatos magabiztosságot, aminek hiányában odavittem a gombát. Pont ennyire én magam is meg tudtam határozni. Vagy tán még entül is inkább. Legközelebb más vizsgálót keresek.

(A rizikét csak úgy megettük, vizsgálat nélkül).

csigagomba Creative Commons License 2000.11.08 0 0 255
A Gyapjas tintagombát tegnap egy budapesti lakótelep mellett szedtem... Sörrel fogyasztottam és semmi gond. Önkisérletem tehát cáfolja egyes szerzők véleményét.
Viszont az lenne a kérdésem, hogy lehet e a Gyapjas tintagombát termőhelyéről kiemelve, mondjuk ásóval kis földlabdában újra termésre ösztönözni, avagy spóragyüjtéssel megtenni hasonlót?
Azt hiszem teszek a környéken hétvégén egy kis kirándulást.
onobody Creative Commons License 2000.11.07 0 0 254
Szia Lord!

Kiveszem a tönköt , és megtöltöm currys rizzsel,
aztán panirozom , és kirántom.
Finom ha kukoricával , vagy rizses májjal töltöd is.
Magában kirántva is remek!
Van valahol néhány recipém róla , megkereshetem
ha érdekel.

Üdv Onobody

Előzmény: lord (253)
lord Creative Commons License 2000.11.07 0 0 253
Miért te hogyan készíted el onobody? Szerintem magában, kissé megpárolva a legfinomabb. :)

Alkohol-ügyben viták vannak, de a legtöbb szakkönyv csak a ráncosnál meg a seregesnél írja, hogy nem szabad rá inni.

Előzmény: onobody (252)
onobody Creative Commons License 2000.11.06 0 0 252
Szia Csigagomba!

Hü , de irigyellek , nagyon szeretem
a gyapjas tintagombát!
Viszon ugy tudom , hogy az is okozhat
problémát alkohollal együtt fogyasztva.

Hogy készitettétek el?

Üdv onobody

Előzmény: csigagomba (251)
csigagomba Creative Commons License 2000.11.06 0 0 251
Tegnap autóztam Budán az 56-os villamos nyomvonala mellett és barátnő kiszólt, hogy hé csigagomba, az csak ott nem gomba?
Leparkoltunk, leparkoltunk és hitetlenkedve elindultunk visszafele és tényleg!!!
Gyapjas tintagombák voltak ott az út mellett, az egyikből vacsora is lett. :))) Volt nagy rizikó azért mert akkora spílerek még nem vagyunk, hogy egy sose szedett gombát csak úgy behatározzunk (bár egy Piruló galócát már meg tudok különböztetni egy Légyölőtől), de egy rakás jegy egyezett. Még élünk, sört is ittunk rá, úgyhogy Ráncos tintagomba sem lehetett :))
lujza Creative Commons License 2000.11.06 0 0 250
Duna-kanyar..

Sereges tintagomba nö a kertben.

Előzmény: ámbátor (249)
ámbátor Creative Commons License 2000.11.06 0 0 249
Nem ????, hanem :))). Gyönyörűek, frissek, mosolygósak.

Hol is van az a 'lelőhely' ?

Előzmény: lujza (248)
lujza Creative Commons License 2000.11.06 0 0 248
Rizike ????

Akkor megyek a lelöhelyre...

Előzmény: ámbátor (247)
ámbátor Creative Commons License 2000.11.06 0 0 247
Tegnap, Velencei hsg.

1db. vmilyen őzláb, nem nagy ~, nagyon erősen pikkelyes, sötétbarna kalappal kb 10cm magas és átmérőjű.
6 db. Rizike :)))
tucatnyi erdőszéli csiperke.
Pár maroknyi szekfűgomba.
Kígyógombák.
Számos (általam) ismeretlen fajta egy-egy példány.

Nem sok, de mégis több, mint az elmúlt hónapban összesen. Ahogy most süt a nap, talán még lesz ez több is. Csiperkéből rengeteg sihedert láttunk, még pár nap és megnőnek.

lord Creative Commons License 2000.10.31 0 0 246
gyorsjelentés a Zemplénből és a Hernád völgyéből: NINCS gomba. összesen 1 db kiszáradt békát találtam. most beszéltünk helyi emberrel telefonon a Bükkből (Upponyi hg.) és ott sincs. Három hete volt rengeteg gyűrűs tuskógomba, akkor viszont sok, szedték napokig. Mostanában meg vmi rejtélyeset gyűjtenek. Nem igazándiból derült ki, hogy mi az: galócaféle, akkora, mint egy őzláb, púpos a közepe, selymes a kalapja és szürke. A nevét nem tudta. Csoportosan nő. Mindegy, holnap megyünk arra és talán kiderül.

más: látom a preparált kucsmagombák fotói senkit nem hoztak lázba

más: kösz otouto

más: Kopancsi, a pasim mindenben jó, vagy még jobb, dehát ezért vagyunk együtt.
szarvasgomba-elmélet: nem volt kissé túl sok a cuvée? ;)

Törölt nick Creative Commons License 2000.10.31 0 0 245
Aki tud valamit a pályáról, lécci nyomasson egy postagalambot!!

Katikám!

A legnagyobb titok a kedvedért. Csak h a pályán legyél.

Imént ért véget egy nagy beszélgetésem pár üveg jófajta bor mellett (Bock Royal cuvée). Villányból van ez a bor. Ahol sok a szarvasgomba (tessék jegyzetelni, mert ez titok.)
Szóval előjött, h miért van az, h a (magyar) nők általában nem szeretik eme (nem is oly nagy) ritkaságot? Megvilágosododtunk - hála Bock úrnak. Mert a spermát sem szeretik.
A szeretkezés. (Félreértés helyett.)

Ki ezt nem érti szarvasgombász sem lehet. Ha nő.
Ki ezt nem érti szarvasgombász sem lehet. Ha férfi.

Ezt komolyan gondolom. Semmi vicc. Szeretkezés és szarvasgomba. Ez az évszázados titok.
Prima mateira. Tuber aestivum. Tuber magnatum. Tuber mesenetericum. Tuber melanosporum.
Tuber rufum. Tuber macrosporum. ect.

Szia,

Kopáncsi

Előzmény: karády katalin (234)
Törölt nick Creative Commons License 2000.10.30 0 0 244
Úgy látom sikerült! :D Gratulálok mindkettőtöknek.
Előzmény: otouto (243)
otouto Creative Commons License 2000.10.30 0 0 243
Lordkisasszony
Bocsesz a késlekedésért, de nem voltam topicközelben mostanában, így csak most tudtam elküldeni a Moderátorbácsinak egy felkérést, hogy egyesítse topicjainkat.
Remélem tehát, hogy hamarosan a Mikológia-topic hozzászólásai a Gombázósét fogják gazdagítani.
Otouto
Törölt nick Creative Commons License 2000.10.27 0 0 242
És minden jobb gombászkönyvet ő lektorálja. Esetleg írja.
Remélem a pasidnak mindenben ilyen telitalálat. :D
Előzmény: lord (239)
lord Creative Commons License 2000.10.26 0 0 241
Notehát. Az alant emlegetett intézmény honlapján van egy rövid leírás A gombagyűjteményükről érdekes továbblinkekkel. Leírják a liofilizálás lényegét (fagyasztás után elpárologtatni az így keletkezett nedvességet), előnyeit és hátrányait. Meg a Herpell-féle eljárás továbbfejlesztett változatát is közérthetően elmagyarázzák.

Azután itt találtam szép fotókat, mint pl. ezt a liofilizált kucsmagombáról és egy csoportképet ugyanilyen eljárással készült gombákról.

A növénytani képtárban van továbbá Herpell-féle eljárással készült preparátum nem is egy, rögtön kettő.
Szerintem baromi szépek, érdemes megnézni.

A másik téma egy könyv, amit Dr.Jan Lelley írt (és dr. Lelley János fordított, érdekes) a mikoterápiáról. Nagyon egyszerű, közérthető formában fogalmaz (velem ellentétben) és elöljáróban elnézést kér minden szakértőtől, tudóstól, hiszen nem nekik szánta e könyvet. Nohát vagy ismeritek, vagy nem (Mezőgazda Kiadó, 1999. Budapest 1631, Pf.16) ha senki nem találkozott a kötettel szívesen ismertetem röviden és igazán megvitathatnánk néhány figyelemfelkeltő részt. Már ami az enyémet felkeltette. :)
Elöljáróban ennyit.

Remélem nem írtam megint olyanról amit már kétszer-háromszor megbeszéltetek.

lord Creative Commons License 2000.10.26 0 0 240
Persze amit akartam azt elfeledtem, ugyanis találtam a www.nhmus.hu lapján nehány érdekes képet, amiket most megpróbálok belinkelni.

liofilizált kucsmagomba

(előbb megnézem sikerült-e, pillanat)

lord Creative Commons License 2000.10.26 0 0 239
Kopancsi
"Ha pedig ott vagy, akkor addig csűrjed-csavarjad, amíg Vasas Gizellát be nem mutatják Neked."
Vasas Gizellát? Hiszen hozzá mentünk! Azért ez maga a profizmus csúcsa. Belenyúltunk a tutiba. :)
Mostanában shii-take forgalmazásban utazik, ha jól vettem ki.

Levelekről szólván, íme az enyém így szólt:

"Date: Mon, 16 Oct 2000 13:20:22 -0700 (PDT)
From: Lord
Subject: topic-egyesítés
To: moderator@mail.index.hu

T. moderátor

Két hasonló témájú topic egyesítéséről van szó
Segítsetek mikológia ügyben
http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9012001&uq=133
illetve
Gombázós topic
http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9019811&uq=75
az első topicgazda áldását adta kérésemre, mint alanti idézetből látszik.

"otouto válasz erre | adatok | e-mail 2000-10-16
14:09:02 (132)
Köszönöm, hogy megkérdeztél, én egyetértek az
ötlettel, és szerintem írjunk mindannyian a másik
topicba, annak talán jobb (közérthetőbb) a neve.
[előzmény : lord, 2000.10.15 21:54]

lord válasz erre | adatok | e-mail 2000-10-15
21:54:50 (131)
(otouto
ha jól emlékszem te nyitottad a topicot, szóval
felmerült, hogy egyesíteni kellene e két gombázósat és
érdekelne: te, mint házigazda mit szólsz hozzá)"

Készséggel belátom, hogy kérésem megfogalmazása közel sem olyan udvarias, mint a tiéd. Meglehet ez az oka, hogy neked legalább válaszoltak. A gyakorlatukat meg dugják...
Szerintem most otouto jön.

Törölt nick Creative Commons License 2000.10.26 0 0 238
Hi Lord-ksasszony! Helló Harcművészem!

Írtam a moderátornak.
Tisztelt Moderátorunk!

Topicokban többen kérték ill. információim szerint a topcigazdák mindezt itten levélben is megerősítették.
Nevezetesen: Törzsasztal/Gombázós topic, ill. Tudomány/Mikológia topic kerüljön összevonásra a Törzsasztal/Gomábzós topicban.
Kérésünkre -nyilván a sok munkájuk miatt- a mai napig nem reagáltak.
Reméljük, hogy a gépezetbe került porszemet mielőbb eltávolítják.

Előre is megköszönöm.

Kopáncsi András

Válasza:

T. Felhasznalonk!

Az osszevonasi kereseket szivesen teljesitjuk, am a topicgazdak reszerol meg nem erkezett ilyen jellegu keres. Ez annal is fontosabb lenne, mert gyakorlatunkkal ellentetben, most egy fiatalabb topicba szeretnenek beolvasztani egy regebben futo tobb hozzaszolast tartalmazo topicot.

Udvozlettel!

moderator

Rúgjátok már seggbe - lécci.

Kösz,

Kopáncsi

mailto: moderator@index.hu

Törölt nick Creative Commons License 2000.10.26 0 0 237
ez egy érdekes hely: a Természettudományi Múzeum Növénytára, ahol többek közt gomba-preparátumokat készítenek és a fajok gyűjtési adatait computerizálják. Itt sikerült ismeretséget szereznie pasimnak, így most van egy éjjel-nappal elérhető "házi" mikológusunk. :)

Nagyszerű barátod van kedves Lordom! Ez az egyik legjobb hely Magyarországon, ahol gombákról lehet beszélgetni, ill. igazi gombaszakértőkkel, pontosabban tudósokkal találkozhatsz. Ha pedig ott vagy, akkor addig csűrjed-csavarjad, amíg Vasas Gizellát be nem mutatják Neked. Tán ő az egyik legjobb mostanság. (Egyébként Oxalis kedvence-barátja.)

Előzmény: lord (235)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!