Keresés

Részletes keresés

scrofa Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16094

A Normafa és a János hegy között szép nyári laskák teremnek.Ugyanott vagy két hete fotóztam ezt a gyapjas lepkét /Lymantria dispa/,amint éppen az utódlással volt elfoglalva.Sajnos jövőre is számíthatunk tarra rágott fákra.

 

 

homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16093
ja, azt elfelejtettem irni, h hetfon meg 2000 volt a varganya vagy 2500, es 4 korul a roka.
Előzmény: homerx (16089)
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16092
nem hiszem, h jo helyen lehettunk. egyreszt ez kozvetlenul a falu felett van, es hallomasbol (innen a topikrol) tudom, h diosjenorol sokan hordanak be gombat pestre, vagyis gondolom a kornyek jol fel van terkepezve a falusiak altal. masreszt pedig csak 1-2 eldobott gombat vagy gombanyesedeket lattunk, tehat a napokban nem sokat szedhettek ott. raadasul valami tanosveny is onnan indul.
valahova beljebb kellene menni, de az meg magas videk. azert hetvegen megnezem beljebb, kemence fele.
Előzmény: Lactarius Curtis (16090)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16091

No, akkor Te voltál az! :)) Ezek szerint mégiscsak van még a Börzsönyben vargánya.

Előzmény: riffentyu (16087)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16090
Ennyire lekaszáltak mindent? Nekem péntekre semmi se fog jutni, pedig Diósjenőt néztem ki :((
Előzmény: homerx (16088)
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16089
gyorsjelentes a bosnyakrol: varganya 1500, roka 3000
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16088
tegnap diosjeno kornyeken voltunk, ahogy elindul az ut at a borzsonyon kemence fele, az erdogazdalkodas kornyeken. 6-8 varganyan, keves tinorun kivul nehany galamb. viszont rengeteg a parducgaloca.
Előzmény: gogolaci (16069)
riffentyu Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16087

Ez a rablógazdálkodás mélységesen fölháborít. Nem is tudom, milyen szabályozót/törvényt lehetne ez ellen kitalálni. Vagy miféle szankciót. De sürgősen kellene valami. Sajnos a megélhetési gombászok olcsón kiszolgálják az olasz (persze nemcsak olasz) gombakereskedőket, akik kamionszámra (!) szállítják a magyar (és az erdélyi stb.) erdők kincseit. Náluk, otthon már nincsen gomba, ott már kizsákmányolták az erdőket. (Ugyanez a vadászatra is igaz.)

Nyilván, ha a spórák nem, vagy csak kis részben hullanak szét, akkor a gomba ivaros (meiózisos) szaporodása meggátolódik... és akkor csak a micélium klónozza magát mitózissal, és hosszútávon egyre kevesebb gomba lesz, - a klónok egyre kevésbé alkalmazkodnak a környezeti változásokhoz, tehát egyre kevésbé életképesek.:(

Bocs mindenkitől, akinek ez triviális. Muszáj beírnom, hátha idetéved valaki olyan is, akinek ez hír értékű lehet.

 

Valami vidámabbat: tegnap a Börzsönyben 1,5 óra alatt 3 kosár vargánya (nyári, ízletes, bronzos és azt hiszem 2 db okker), a szép nagy öregeket és a bébiket gondosan a termőhelyükön hagyva, természetesen.

Indulnak a piruló galócák is. Szép, egészséges, duci példányok, de még nőhetnek.

 

 

Előzmény: edula (16084)
edula Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16086
Hopp, tévedtem, a megmentett példány mégsem azonos a múltkor kérdezettel, mert ennek teljesen befekedett a termőrétege, a múltkori pedig vörös volt. Sajnos azok most mind áldozatul estek.
Ondi Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16085
Pilis, kb. 3 óra, cca. 6 kg vargánya, ilyen-olyan... :-) fotó később...
edula Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16084

Teljesen jó csiperkék voltak azok, nem sárgultak, a szaguk is stimmelt, csak a gombavizsgáló félt, hogy megárthat az érzékeny gyomrúaknak. Utána még azt is elmagyarázta, hogy úgy általában megárthat a gomba a gyerekeknek, meg ay éryékeny gyomrúaknak, veszélyes dolog ez, aztán őket veszik elő. Szerintem ez a vizsgáló utálhatta a gombát. Van ilyen. Az én Finno.-ba szakadt unokatestvérem sem nyúlt a tiszteletére főzött vargánya paprikáshoz.

 

Ma rettenetes élményben volt részem. Felmásztam kedvenc vargányás helyemhez (a múltkori 10 kiló őshazája.) Na azt eddig is tudtam, hogy mások is ismerik ezt a helyet, fürgének kell lenni. De ma vagy három-négy kocsi állt a mező szélén (rendkivűl sportszerűtlen, ettől megy tönkre teljesen az ösvény, readásul az egyik ELMŰ-s szolgálati kocsi volt, nana). Lavórokban hordták ki a gombát. Teljes tarolás. Nem bánnám annyira, ha sporttársak lettek volna, talán még valami közös gombaűzést is meg lehetett volna beszélni, de egyértelműen ipari kibányászás folyt. A legdurvább az volt, hogy tényleg mindent leszedtek, utána pedig a mező közepén egy kupacban kidobálták ami mégsem kellett. Pl. azokat a vörös tinórunak tippelt gombákat, amiket tegnap tárgyaltunk. (Korábban, mikor még a lavórban láttam, rákérdeztem, az vajon micsoda, az egyik rávágta "farkastinóru". Hát farkasnak fix, hogy nem farkas, azt hittem, hogy ezek a piacozók azért jobban értenek a gombához. Ha meg mérges gombának gondolja, mégis miért szedi le???) Egyetlen darabot sikerült csak kissé odébb találnom, majd feltöltöm.  A kupacban volt még sátántinorú (amit úgy száz méterről fel lehet ismerni), meg galambgombák. Egy édes kis varashátút kimentettem. Jó, velem is előfordul, hogy levágok valamit, és csak utána jövök rá, hogy hoppá, ezt mégsem tudom, jobb lesz eldobni. Na de ezt szisztematikusan előadni?? Méghozzá profiknak? Az is fura volt, hogy vargányából viszont egyet sem dobtak el, pedig tapasztalatbol tudom, hogy sokszor csak levágás után derül ki, hogy az a szép darab már penészedik alulról, vagy reménytelenül kukacos. Az ilyeneket visszaszolgáltatom a természetnek. Nem tudom, szerintetek, ha tényleg mindent letarolnak, az hosszú távon nem megy a termés kárára?

 

Szóval elég rossz kedvem lett (ami hálátlanság, mert viszont találtam vacsorára csiperkéket, csak hét olyan barbár volt az egész.) Readásul még az usziba is hiába mentem, előbb bezárt a pénztár.

 

Na mindegy, ezek alapján feltételezem ,Heyderia holnapi napja sikeres lesz, mert gomba az van, csak eldugottabb helyekre kell menni.

Előzmény: heyderia (16081)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16083
A Börzsöny már nem is jó? :) Mondjuk a Visegrádi-hegység közelebb van.
Előzmény: heyderia (16081)
Kasza1 Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16082
Sziasztok, ma legyalogoltuk a lábunkat, szedtünk őzlábat, vargányát, galambicákat, fülőkéket, barna csengettyűt, borsos, arany és nemezes tinorut, kis pöfiket. Sajnos mindegyikből csak keveset. A helyszín: Csákányos, Körtvélyes, Szárliget, Tatabánya.
heyderia Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16081

dobott ki már nekem bevizsgáló csiperkét azzal, hogy jónak ugyan jó, de az érzékeny gyomrúaknak esetleg fájhat tőle a hasa

 

Csiperkénél viszonylag könnyű a dolgunk, ha vörösödik és fűszer- vagy nem vörösödik, ám kellemes keserűmandula illata van akkor ehető. A kellemetlen szagú csiperkék dörzsölésre, vakargatásra krómsárgára szineződnek, majd visszavilágosodnak -kissé barnás árnyalat jelezheti, hogy ott megváltozott a szín. A kellemes illatú, maguktól sárguló színű csiperkék megtartják vagy fokozzák sárga színűket és nem változtatják azt vissza.

Holnap tőletek csak néhány kilóméterre tervezem a gombászást, majd beszámolok az eredményről. Börzsönyi eredmény egy teli kosár, amit családom és egy teli kosár, melyet Auer Péter szedett tele főleg nyáriakkal, jópár királytinórúval. 2 db gesztenyetinórú, pár nemezes tinórú, millió széleslemezű fülőke, egy-egy galambgomba.

Előzmény: edula (16080)
edula Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16080

Nem, nem, volt egy adag csiperke meg dobverő őzláb, azokat rántottuk, gondoltam ezt is meg kéne kóstoni, de a család nem engedélyezte. Sajnos Leányfalun nincs szakértő, Pestig meg azért nem viszem fel.  (Na meg dobott ki már nekem bevizsgáló csiperkét azzal, hogy jónak ugyan jó, de az érzékeny gyomrúaknak esetleg fájhat tőle a hasa, szóval ő inkább kidobja.)

vonyi Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16079
Ezt a fotót még kint csináltam mobillal (a gyerkőcök és nejem szedegették a zömét) és a legtöbbet otthagytam mert nem ismerem halálm biztosra a galambgombákat és az összes tinórut (a nagy dög meg az őzláb alatti kisebb színes azok céklatinórúk?)
Előzmény: beetee (16076)
beetee Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16078

Komolyan nekiállnál 1 db 7 cm-es valószínűleg Amanita fulvát bepanírozni, és mikor kisül, akkor megenni???

 

 

 

Vidd el szakértőnek, és ő (nem a kép alapján) igazolni fog a meghatározásnál, vagy kisegít benne. Aztán legközelebb, ha biztos leszel benne, akkor kitalálhatsz egy jobb receptet is. :)

 

 

 

 

Előzmény: edula (16075)
vonyi Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16077
Az is két pici összenőtt vargányakezdemény.
Előzmény: beetee (16076)
beetee Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16076

Ezen kis méretű és nem túl részletgazdag képek alapján én megenném őket.

 

Kivétel a szétvágott vargánya alatt szereplő valamit.... az szintén vargánya vagy valami pöfi? (tényleg kevéslátszik a képen)

 

 

Előzmény: vonyi (16074)
edula Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16075

Aha, stimmel rá a leírás. Olyan 7 cm, ez is megfelel a hivatalos paramétereknek.

Megehetem kirántva, vagy inkább hagyjam a dolgot??

 

Vonya, azok nagyon jó gombák, ügyes vagy.

Előzmény: beetee (16071)
vonyi Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16074

Ma délutáni igen soványka fogás: őzlábak és pár bébivargánya.

 

Írjatok vissza kérlek SOS, hogy jó a gomba: nejem még bizalmatlan bár csak azt szedem le amit ismerek.

 

thanx :)

nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16073

gyors informálódás után állíthatom, az Őrségben szépen nő a vargánya, ha nem is tömegesen...

 

Előzmény: gogolaci (16069)
beetee Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16072
Küldtem mailt az itteni címre.
Előzmény: Shroomer (16060)
beetee Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16071

Első blikkre rőt selyemgomba. Nos?

 

Különben méretre mekkora?

 

Előzmény: edula (16070)
edula Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16070

 

Nem tudja valaki ez  mi lehet?

 Elöőször császárgalócára gondoltam, de ennek fehér a tönkje és a lemezei.

gogolaci Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16069
A fórumon a börzsönyi gombaszüretet olvasgatva egyébként komolyan gondolkozom azon, hogy kihasználva a Rossmann kedvezményes vasuti jegy akciót elvonatozom Zalaegerszegről a Börzsönybe vargányászni, mert az idén itt Göcsejben és az Őrségben eddig egy kis jóindulattal talán 2 kg vargányát ha találtam... Csak az tart vissza, hogy a Börzsöny keleti része teljesen ismeretlen számomra...
gogolaci Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16068

Kedves Nagypapi! Ma Kustánszeg környékén jártam gombaügyben, mert az ottani tóban pecáztam. Érdekes, hogy szombaton ugyanitt voltam horgászversenyen (valamint halászlé és dödölle fesztiválon), és délután a zuhogó esőben találtunk vargányát, igaz nem sokat...

Egyébként augusztus 28-ig szabin vagyok és holnap vagy pénteken tervezem, hogy megnézem az Őrséget gombaügyben. Remélem, hogy a most érkező meleg már elég lesz ahhoz, hogy itt a délnyugati-nyugati végeken is tömegesen előjöjjön a gomba.

Előzmény: nagypapi51 (16066)
Alma'72 Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16067

A Bükk keleti lábainál pedig most főleg ilyenek teremnek:

 

 

nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16066
Se dió, se mogyoró! :))
Merre 'se gomba'? (csak hogy holnap reggel ne ott kezdjek...)
Előzmény: gogolaci (16064)
ricso3 Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16065
Csak finom vörösbor volt nálunk(sajnos!!!),de az ijedtségre legurult egy-két laza fröccs azért!Amúgy Nagypapinak igaza van,de felénk a petrezselyem zöldjét is használják,az is hatásos.Mindenesetre jobb nem bolygatni őket(nekik is,nekünk is).
Előzmény: heyderia (16025)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!