Keresés

Részletes keresés

homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16111
igen, ezeknek mind gumos volt a tonkjuk, es szinte mindnek lakott. direkt fiatalabb, meg nem kinyiltakat szedtem. mintha valaki azt mondta volna, h a fiatalt fogyasszuk. de voltak teljesen epp, nem kukacosak is. belevagtam a tonk aljaba, es ha epp volt, betettem a kosarba. kb 6-ot szedtem, de rengeteg vol. volt olyan telep, ahol 6-8 is egymas mellett.
Előzmény: Lactarius Curtis (16108)
gal-lóca Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16110
Mentem ma erdőbe.Gondoltam gombáért...Olyan helyre,hol még nem jártam,de nincs
messze,úgy 30km.Megtaláltam egy balta-csákány-ásó kollekciómat, két éve tűnt
el,persze gondoltam,hogy ha a fizika törvényei nem változtak mostanában,akkor van
valahol...
János66 Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16109

És a gallérja bordázott, ellentétben a práducgalócával, amelyiknek a kalapszéle. Nem is értem, hogy ezt a kettőt hogyan lehet összekeverni (pláne egy gombavizsgálónak).

 

A darázskérdést mi hajdanán úgy oldottuk meg (kertherlyiség, kocsma), hogy kértünk 40 sört és egy feles pohárba szörpsűrítményt (akkoriban még lehetett a kocsmákban narancs és málnaszörpöt kapni, a narancsszörpöt jaffaként emlegették). A felespoharat jó távoli helyre elrakva békésen tudtunk sörözni a darazsaktól.

Előzmény: Lactarius Curtis (16108)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16108
A piruló galócának nagy, gumós tönkje van, ami egyrészt tele szokott lenni "lakókkal", másrészt ha kettévágod elég intenzíven pirul (de elvileg a megnyomorgatott lemezei is, egyszóval szerintem elég könnyű felismerni).
Előzmény: edula (16107)
edula Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16107

Nekem egyszer a széna téri piacon a vizsgáló ki akarta dobni a királyvargányáimat, hogy azok sátántinóruk. Szerencsére még időben felvilágosítottam.

 

Nalunk is rengeteg a piruló galóca, vagyis teljesen úgy néz ki, mint a piruló, épp csak nem pirul, hiába fogdosom (nem szégyenlős a lelkem.)  Végül nem szedtem. A netgombász szerint viszont vannak nem piruló alfajok is. Kalmár-Makara szerint csak a pirulót fogyasszuk.

De már úgy ki szeretném próbálni, nagyon vonzóak a netgombász receptek. Biztos nem párduc, mert a pöttyök barnák, nem fehérek. (De ha mégis, akkor legfeljebb a következő idetévedő varázs gomba keresőt a saját tapasztalataimmal szórakoztathatom.) Viszgálóhoz szerintem nincs értelme vinni, mert akkor is kidobja, ha tényleg piruló.

Szóval mennyire dontő a pirulás, illetve mennyire hagyatkozhatom az egyébb ismertető jegyekre?

 

Előzmény: homerx (16102)
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16106
Shroomer lesz a te baratod ugy latom en :) o is jenon allomasozik jelenleg ;)
Előzmény: Lactarius Curtis (16104)
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16105
eloszor off. probalkoztal mar ecetes cukros vizet befottesuvegbe tenni es ki a teraszra? vagy a feszek kozelebe?

on. szoval azt mondod erdemes elindulni djenotol befele kemence fele? szivesen vennek kis biztatast :) esetleg egy utbaigazitast :)
Előzmény: Shroomer (16103)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16104
Hát ez most nagyon rossz hír nekem, mert így a holnap délutáni kirrucanásom értelmét vesztette, ugyanis kisgyerekkel hegyet mászni nem tudok, az alacsonyabban fekvő, közútról is elérhető területek meg jelek szerint kiapadtak :-(
Előzmény: nyula (16095)
Shroomer Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16103

Gogo: A hétvégén valószínűleg még itt vagyok, ha jössz, írj nyugodtan, Diósjenőtől szívesen elkalauzollak...

Ma találtam egy nagyobb adag vörösbarna vargányát, ezek gyönyörűek és szinte mindig kukacmentesek. Rántott gomba lesz belőle, centisre szeletelve. Sajnos valami idióta a három császárgalóca telepből (amit ismerek) egyet széttaposott, a martalékot megmentettem, de ha elkapok egyszer egy ilyen rugdosóst, akkor annyi neki... vagy körberajzolom :)

Már érdemes feljebb is megbróbálni, a legalsó tölgyesekben már öregebbek a gombicsekek. Este képezek, ha elalszanak a babák.

 

OFF: Ismertek valami gyors és hatékony módszert lódarazsak kiirtására? Az estéink olyanok, mint egy horrorfilm, a teraszon 20-30 bazinagy lódarázs repked (jönnek a fényre), kimenni nem mer senki, így aki cigizik (1 fő) az bent fújja. Tegnap az ajtó alatti vékony hézagon át bejött összesen négy darab, nekem kellett felvennem a harcot velük, nagy nehezen mindet agyonütöttem, nem nagyon szerettem volna egy csípést. Már három napja kutatom a fészket, figyelgetem merre repkednek, reggel végre a szomszéd nyaraló padlásterének a tető széle felé eső elzárt részén (a lép nem hozzáférhető, csak a röpnyílás (2x2 cm)) megtaláltam a fészket. Marha nagy kolónia lehet, percenként legalább 30 állat repül ki-be. Egy profi irtó cég elvállalná, de 1 hét alatt hatna a szer, na, addigra mi már lelépünk. Húgomé a ház, úgyhogy majd őket szórakoztatják, ha nem találok ki valamit.

Előzmény: gogolaci (16069)
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16102
lehet, en is annak szedtem, de aztan a bosnyakon a vizsgalo leanyzo parducnak mondta. eloszor mondja is, hogy azt nem adja oda. mondom marpedig viszem, es eszem, azert szedtem, es 20 percig sutom majd. erre mondja, h keverem a piruloval. mondom ja, lehet. es ekkor elbizonytalanodtam. pedig csak ez az egy fajta galoca volt.
mondjuk hetfon ugyan ez a leanyzo doggombanak azonositotta a kajsza lisztet.

eh, teszek egy harmadik probalkozast is. remelem ezuttal a masik ket ferfibol lesz valaki a piacon, vagy viszem magammal a gombaszkonyvet :)
Előzmény: nyula (16096)
*Laca* Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16101
Az mit jelent, hogy kettős? Köszi a hozzászólásokat!
beetee Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16100

A nagyméretű, ehető őzlábaknak kettős, mozgatható, csúsztatható gallérja van. Mint egy gyűrű.

 

A vargányád szerintem meg inkább bronzos, mint ízletes, de részletkérdés.

Jó étvágyat!

Előzmény: *Laca* (16098)
nyula Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16099
Úgy látom, bátran elkezdhetsz főzni!
Előzmény: *Laca* (16098)
*Laca* Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16098
Nem bánnék pár bíztató szót, mert nem értük el a gombavizsgálót, és kezdő vagyok.
Gondolom ezek ízletes vargányák és egy őzláb...
Neki foghatok megcsinálni?
Nagyon kezdő kérdés következik:
Az őzlábnak lehet mozgatni a gallérját ugye?
*Laca* Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16097
Tegnapi és mai termés Sástón /Mátra/.
Elég sokan látogatják a helyet, de lehet találni!
v1v2
nyula Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16096
Az a rengeteg párducgalóca az piruló! :-) /ehető és finom/
Előzmény: homerx (16088)
nyula Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16095

Diósjenő nagyon jó, de a vargánya, tinórú már lement! Találhatsz még egy két öregebbet, jelenleg piruló galóca dömping van!

Mi tegnap illetve összesen négy napot voltunk a Börzsönyben! Hát varázslatos volt! Az északi rész kivételével tulajdonképpen kiveséztük a területet.

Szerdai megállapításunk: Keletre és délre újabb eső kéne, Nagy-hideg hegy felé viszont most nőnek a vareszok!

Azthiszem mi pont kifogtuk a legjobb idejüket, ha végre le tudjuk tölteni a képeket, akkor utólag mellékelem őket! Lesz miből csemegézni...

 

 

Előzmény: Lactarius Curtis (16090)
scrofa Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16094

A Normafa és a János hegy között szép nyári laskák teremnek.Ugyanott vagy két hete fotóztam ezt a gyapjas lepkét /Lymantria dispa/,amint éppen az utódlással volt elfoglalva.Sajnos jövőre is számíthatunk tarra rágott fákra.

 

 

homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16093
ja, azt elfelejtettem irni, h hetfon meg 2000 volt a varganya vagy 2500, es 4 korul a roka.
Előzmény: homerx (16089)
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16092
nem hiszem, h jo helyen lehettunk. egyreszt ez kozvetlenul a falu felett van, es hallomasbol (innen a topikrol) tudom, h diosjenorol sokan hordanak be gombat pestre, vagyis gondolom a kornyek jol fel van terkepezve a falusiak altal. masreszt pedig csak 1-2 eldobott gombat vagy gombanyesedeket lattunk, tehat a napokban nem sokat szedhettek ott. raadasul valami tanosveny is onnan indul.
valahova beljebb kellene menni, de az meg magas videk. azert hetvegen megnezem beljebb, kemence fele.
Előzmény: Lactarius Curtis (16090)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16091

No, akkor Te voltál az! :)) Ezek szerint mégiscsak van még a Börzsönyben vargánya.

Előzmény: riffentyu (16087)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16090
Ennyire lekaszáltak mindent? Nekem péntekre semmi se fog jutni, pedig Diósjenőt néztem ki :((
Előzmény: homerx (16088)
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16089
gyorsjelentes a bosnyakrol: varganya 1500, roka 3000
homerx Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16088
tegnap diosjeno kornyeken voltunk, ahogy elindul az ut at a borzsonyon kemence fele, az erdogazdalkodas kornyeken. 6-8 varganyan, keves tinorun kivul nehany galamb. viszont rengeteg a parducgaloca.
Előzmény: gogolaci (16069)
riffentyu Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16087

Ez a rablógazdálkodás mélységesen fölháborít. Nem is tudom, milyen szabályozót/törvényt lehetne ez ellen kitalálni. Vagy miféle szankciót. De sürgősen kellene valami. Sajnos a megélhetési gombászok olcsón kiszolgálják az olasz (persze nemcsak olasz) gombakereskedőket, akik kamionszámra (!) szállítják a magyar (és az erdélyi stb.) erdők kincseit. Náluk, otthon már nincsen gomba, ott már kizsákmányolták az erdőket. (Ugyanez a vadászatra is igaz.)

Nyilván, ha a spórák nem, vagy csak kis részben hullanak szét, akkor a gomba ivaros (meiózisos) szaporodása meggátolódik... és akkor csak a micélium klónozza magát mitózissal, és hosszútávon egyre kevesebb gomba lesz, - a klónok egyre kevésbé alkalmazkodnak a környezeti változásokhoz, tehát egyre kevésbé életképesek.:(

Bocs mindenkitől, akinek ez triviális. Muszáj beírnom, hátha idetéved valaki olyan is, akinek ez hír értékű lehet.

 

Valami vidámabbat: tegnap a Börzsönyben 1,5 óra alatt 3 kosár vargánya (nyári, ízletes, bronzos és azt hiszem 2 db okker), a szép nagy öregeket és a bébiket gondosan a termőhelyükön hagyva, természetesen.

Indulnak a piruló galócák is. Szép, egészséges, duci példányok, de még nőhetnek.

 

 

Előzmény: edula (16084)
edula Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16086
Hopp, tévedtem, a megmentett példány mégsem azonos a múltkor kérdezettel, mert ennek teljesen befekedett a termőrétege, a múltkori pedig vörös volt. Sajnos azok most mind áldozatul estek.
Ondi Creative Commons License 2006.08.17 0 0 16085
Pilis, kb. 3 óra, cca. 6 kg vargánya, ilyen-olyan... :-) fotó később...
edula Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16084

Teljesen jó csiperkék voltak azok, nem sárgultak, a szaguk is stimmelt, csak a gombavizsgáló félt, hogy megárthat az érzékeny gyomrúaknak. Utána még azt is elmagyarázta, hogy úgy általában megárthat a gomba a gyerekeknek, meg ay éryékeny gyomrúaknak, veszélyes dolog ez, aztán őket veszik elő. Szerintem ez a vizsgáló utálhatta a gombát. Van ilyen. Az én Finno.-ba szakadt unokatestvérem sem nyúlt a tiszteletére főzött vargánya paprikáshoz.

 

Ma rettenetes élményben volt részem. Felmásztam kedvenc vargányás helyemhez (a múltkori 10 kiló őshazája.) Na azt eddig is tudtam, hogy mások is ismerik ezt a helyet, fürgének kell lenni. De ma vagy három-négy kocsi állt a mező szélén (rendkivűl sportszerűtlen, ettől megy tönkre teljesen az ösvény, readásul az egyik ELMŰ-s szolgálati kocsi volt, nana). Lavórokban hordták ki a gombát. Teljes tarolás. Nem bánnám annyira, ha sporttársak lettek volna, talán még valami közös gombaűzést is meg lehetett volna beszélni, de egyértelműen ipari kibányászás folyt. A legdurvább az volt, hogy tényleg mindent leszedtek, utána pedig a mező közepén egy kupacban kidobálták ami mégsem kellett. Pl. azokat a vörös tinórunak tippelt gombákat, amiket tegnap tárgyaltunk. (Korábban, mikor még a lavórban láttam, rákérdeztem, az vajon micsoda, az egyik rávágta "farkastinóru". Hát farkasnak fix, hogy nem farkas, azt hittem, hogy ezek a piacozók azért jobban értenek a gombához. Ha meg mérges gombának gondolja, mégis miért szedi le???) Egyetlen darabot sikerült csak kissé odébb találnom, majd feltöltöm.  A kupacban volt még sátántinorú (amit úgy száz méterről fel lehet ismerni), meg galambgombák. Egy édes kis varashátút kimentettem. Jó, velem is előfordul, hogy levágok valamit, és csak utána jövök rá, hogy hoppá, ezt mégsem tudom, jobb lesz eldobni. Na de ezt szisztematikusan előadni?? Méghozzá profiknak? Az is fura volt, hogy vargányából viszont egyet sem dobtak el, pedig tapasztalatbol tudom, hogy sokszor csak levágás után derül ki, hogy az a szép darab már penészedik alulról, vagy reménytelenül kukacos. Az ilyeneket visszaszolgáltatom a természetnek. Nem tudom, szerintetek, ha tényleg mindent letarolnak, az hosszú távon nem megy a termés kárára?

 

Szóval elég rossz kedvem lett (ami hálátlanság, mert viszont találtam vacsorára csiperkéket, csak hét olyan barbár volt az egész.) Readásul még az usziba is hiába mentem, előbb bezárt a pénztár.

 

Na mindegy, ezek alapján feltételezem ,Heyderia holnapi napja sikeres lesz, mert gomba az van, csak eldugottabb helyekre kell menni.

Előzmény: heyderia (16081)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16083
A Börzsöny már nem is jó? :) Mondjuk a Visegrádi-hegység közelebb van.
Előzmény: heyderia (16081)
Kasza1 Creative Commons License 2006.08.16 0 0 16082
Sziasztok, ma legyalogoltuk a lábunkat, szedtünk őzlábat, vargányát, galambicákat, fülőkéket, barna csengettyűt, borsos, arany és nemezes tinorut, kis pöfiket. Sajnos mindegyikből csak keveset. A helyszín: Csákányos, Körtvélyes, Szárliget, Tatabánya.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!