Keresés

Részletes keresés

sajtoló Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4874

Előre köszönjük, ez sokoknak fontos, nélkülözhetetlen információ lesz...

Előzmény: csupimami (4872)
sajtoló Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4873

Alapjában egyetértek Crystalheart-tal: nem kell fölöslegesen vegyszerezni a tejet, azaz kálium nitrátot adni hozzá mindenképpen. Akinek saját teje van, vagy megbízható tejtermelője, aki mindig kiváló tejet ad neki, az ne tegyen bele!! A K-nitrát egyébként mikroba gátló, ölö szer. Nem méreg az alkalmazott koncentrációban, pl. kolbászokban is használják. De ha nem feltétlenül kell, ne használjátok, a sok nitrát nem jó.

De elsősorban régebben (20 évvel ezelőtt) még általános volt a használata a tejiparban, mert a higiénia még nem volt tökéletes, és minden egyes kezeléskor (pl. kocsiba szivattyúzás, szállítás, az üzemben a silóba szivattyúzás, sőt pasztőrözés utáni tárolás, mindig növelte a csíraszámot, és főként a coliformok számát, amik a sajtgyártásban lehetnek veszélyesek. Ha ezt beletették, nem volt gond a sajttal, mert a sózásig meggátolta a bacik (colik) szaporodását).

Ezért nekünk a legfontosabb a tiszta állattartás és fejés és a maximélis tisztaság a sajtkésztés alatt. És így nyerstejből is stabil és finom sajt lesz, naná! Finomabb is lehet mint a pasztőrözött tejből....

 

 

Coliról: nem ez nem az a coli, nyugi. Nagyon sok  kóli baktérium faj, alfaj van, a többségük nem csinál semmi zűrt. AZ Eserichia coli, amiről a hírekben szó volt még az sem mindegyik variánsa okoz betegséget, de van egy néhány ami viszont ahogy látjátok, még halált is okozhat..... Általában állati edeteűek( pl. bélsár), ezért bekerülhet (nek) a húsba tejbe is vágáskor, fejéskor.

 

És ahogy más is mondta, mások is lehetnek a tejben , vírusok, stb. A hőkezelés az tehát csak egy lehetséges biztonsági eljárás, amivel ezeket a , hangsúlyozom: esetleg lehetséges, igen ritkán előforduló súlyos következményket élehet elkerülni. Igaz, akit egy ilyen elkapott, az megemlegeti.... Mindenkinek saját felelőssége hogy termizál, vagy pasztőröz-e, vagy sem. Ebben nem lehet igazságot tenni.

Előzmény: Törölt nick (4860)
csupimami Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4872

Most már késő van, de a napokban valamikor, ha ráérek, leírom az egész hivatalos procedúrát,mert olvastam, hogy sokakat érdekel.Nekünk most lett meg minden engedélyünk és számunk és igazolásunk, és hivatalos kecskesajt kistermelők lettünk.

csupimami Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4871

Sziasztok! Már egy éve regisztráltam, de eddig mindig csak olvasgattam. Most elhatároztam, hogy írok, annyira hálás vagyok, hogy ráakadtam a termizálásra! A nagy melegben nekem is lettek puffadt sajtjaim, ezért állandóan lestem őket, és ha láttam, hogy kezdenek puffadni, azonnal sófürdőbe és hűtőbe tettem. Most pedig egész nap vagy éjszaka csöpögnek, és semmi bajuk! 63 fokra melegítem, utána azonnal átöntöm másik fazékba és egy nagy vájligba teszem hideg vízbe. 10-15 perc alatt lehűl 38-40 fokra. Utána kultúra, fél óra múlva oltó, kb.1,5 óra múlva összevágom, megint állni hagyom kb. negyed órát. A nagyja savót leöntöm, a maradékba keverem a fűszereket. Műa. szürőkanállal merem lyukacsos fém formákba. Ja, kecskesajtot készítek.

Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.26 0 0 4870

Köszi.

Előzmény: elefada (4869)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4869

Méhésztöl szerintem féláron.

Előzmény: Kriszta721 (4847)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4868

Ovisok készítették, tavaly. Ez is sajt!

Nem nagy kunszt egy  alapsajtot összeállítani, de még EGY jó sajtot sem csinálni, annál inkább az, ha 10 *megközelítöleg u.o. készítesz, és az jó.

Azért tavaly óta várom ám a sajtos képeket, amit beigértél!

Előzmény: krezidiesel (4849)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4867

Nem! Sok sok változata közül, az toxint termel, ez nem.

Előzmény: Törölt nick (4860)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4866

Ha nem ereszt levet, és száraz a felület. Hol tartum? Akár a konyhapulton.

Előzmény: Törölt nick (4861)
elefada Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4865

Vajsavas erjedés ellen. Ez nálunk nem aktuális.

Kecskével nem etetünk silótakarmányt.

Attol lehet.

Előzmény: Kecskeb (4863)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4863

Háááát....ezt nem én találtam ki, hanem valami sajtos irományból idéztem....gondolom nemcsak akadályozza a puffadást, hanem fertőtlenít is....de nem vagyok benne biztos...

:-)

Előzmény: genziana (4859)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4861

Nos, tegnap megcsináltam életem első melegített tejből készült sajtját, 7 literből. (Ez most két napi tej, kiskecskék mellett, meg az egyik anyakecske a kettőből beteg és kevesebbet ad. Ilyen zavaró tényezők nélkül ez egy napi lenne...) Kaváncsi leszek rá - a csöpögtetés (kis préselés) után a levágott perem olyan finom volt, hogy só nélkül is megettem volna. Emlékeztetett az íze és állaga a bolti félkemény tehénsajtokéra, de azoknál egy kicsit porhanyósabb volt - meglátjuk, lehet, hogy érés közben javul még. Most a sófürdő után a hűtőben pihen.

 

Elefada, mikor szoktad viasszal bevonni? Hol kell ahhoz tartani, hogy kellően leszáradjon? A következőnél talán kipróbálom, és leteszem a 18 fokos pincébe.

Törölt nick Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4860

Én ezt inkább nem használnám, már a korai puffadás gátlását, mert máskülönben mi jelezné, hogy ne együk meg, mert hasmenés esedékes? :)

 

Egyébként mondja meg nekem valaki, ez ugyanaz a coli baci, mint ami miatt nyugaton ez a hisztéria alakult ki, vagy az valami extrémebb változat?

Előzmény: Kecskeb (4855)
genziana Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4859

Elefada, ment a levél.

genziana Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4858

De legalább kárpótolt a dologért, hogy a gyerekem végre életében először belepisilt a WC- be, meg az udvaron is , letolta okosan a naciját, és szépen pisilt.

Talán végre leszokunk a pelusról, már ideje lenne:)))

genziana Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4857

Ha gondolod, és eljössz felénk neked adom:)))

 

Előzmény: krezidiesel (4849)
genziana Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4856

Nos ez úgy történt, hogy az esti+ reggeli fejésből készítettem, ez csütörtökön történt. Két 20 literes fazékban, míg én elvoltam a gyerekkel a gyógypedre, az uram elkezdett termizálni.

Szóval hazaértem, a fazekak, már bent hűltek a kádban (erre is ki kell találni valamit, mert az akrilkádam már tiszta karc), szóval, cserélgettük a hidegvizet, hogy minél hamarabban hűljön. 

Aztán 33 fokon anykultúra, aztán oltóztam, szépen meregettem a savót, csináltam 4 féle ízzel, formába az alvadékot, forgattam, és amikor pénteken hajnalban kivettem a formákból az összes szivacs, és savó.

Annyira ideges voltam, hogy bőgtem..........

 

Előzmény: elefada (4845)
Kecskeb Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4855

Genziana

 

 

Talán segít:

 

A sajt korai, baktériumok által okozott puffadásának megakadályozására kálium-nitrát használható. Adagolása 5-10 g 100 liter tejhez. A túlzott mennyiség a sajtban íz- és színhibát okoz, és csökkenti az oltóhatást. A sajt késői puffadása ellen lizozim enzimmel védekezhetünk (10-15 g/100 l).

Előzmény: genziana (4803)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4854

USA-ban meg sem engednék, hogy eladd vagy akár elajándékozd a pasztörizálatlan tejterméket, és itthon is jól láthatóan fel kell rajta tüntetni :) Szó se róla, nem szerencsés, ha valaki épp nincs beoltatva kullancs ellen, és ezzel kapja be az agyhártyagyulladást.(Nekünk pusztult már el így kecskénk.) A Lyme ellen nincs is oltás, de el lehet kapni vele. A régi idők óta sok minden változott, pl. ezek a betegségek elterjedtek.

 

Amúgy termizálni már a régi szerzetesek is szotkak, csak nem ezzel a szóval mondták nyilván. Sok titkos sajtreceptben volt ez az akkor még tudattalan, megfigyelésen alapuló technika, amivel stabilizálták a minőséget, és amihez még nem kell CaCl2 meg plusz tejsavbaktérium.

Előzmény: krezidiesel (4850)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4853

Ezt a termizálást én sem igazán értem. Ez már a modern kor technikája, ha valaki olvassa a Terék-féle könyvet, ott a francia parasztasszony mindíg nyers tejből csinálja a sajtot. Én is.

Előzmény: krezidiesel (4850)
krezidiesel Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4852

Hiszek Neked!

Jövő héten lehet elkanyarodok Feléd, régen láttalak!

Előzmény: Kriszta721 (4851)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4851

Cseréljük, mostanában nagyon jó sajtokat csináltam. Legalábbis szerintem.

Előzmény: krezidiesel (4848)
krezidiesel Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4850

(Van otthon több mint egy éves sajtom , és azt reszelgetem a milánóira. Lassan fogy mert rajtam kivül senki se mer enni belőle. Hűtetlenül becsomagolatlanul áll a spázjban, nem penészedik, és kőkemény, a reszelő alig viszi.)

(ja és soha nem pasztőröztem tejet, mert szerintem a tej halála)

Előzmény: krezidiesel (4849)
krezidiesel Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4849

Én soha semmilyen sajtomat nem dobtam ki, szerintem nincs olyan sajt ami nem ehető, vagy megromlik.

(ami tejből van)

Max több vörösbor kell hozzá.

Előzmény: genziana (4837)
krezidiesel Creative Commons License 2011.06.25 0 0 4848

A viasz ugyanaz mint húsboltban a zsirpapir.

Azzal együtt adod el a termékedet, és amig olcsóbb mint a sajt addig keresel rajta.

Ráadásul segit megőrizni a sajt nedvességtartalmát, és ezzel a súlyát.

Spanyoloknál láttam kemény sajtot olivaolajjal tartósitva és lezacskózva.

Ha érdekel van egy negyedkilós bontatlan most épp a hűtőm aljában, kecskesajtra elcserélhetjük.

Előzmény: Kriszta721 (4847)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4847

Látod, nekem eddig ez meg sem fordult a fejemben. Mindig az "érlelő" hőmérsékletével és páratartalmával kűzdök, már szinte mániákusan. Igazából egy jó pincére vágyom, de az mostanában nem lesz nekem. Most nézem a mosonmagyaróvári papírokat, 1 kg viasz 1650 Ft. Köszönöm az ötletet!

Előzmény: elefada (4841)
elefada Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4846

Üdv sajtoló!

Örülök, hogy ujjra itt vagy s segíted a munkánkat.

Előzmény: sajtoló (4834)
elefada Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4845

Azt gondolom, megvan!

37 LITER, NEM A 24 ÓRÁS TEJED.

Ha már beindult,az édes gomolya technologiával tuti túlfut.

Előzmény: genziana (4843)
elefada Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4844

Szivacs hökezelés után? Mikor veszed észre? Savanyodás alatt? Hütöben hütsd le.

 

vagy úgy gondolod, tülsavanyodott?

Tegnap örült meleg volt. Ha a sofürdöt nem hűtötted, lehetett 25 fok körül, s nem akasztotta meg a savanyodást.

Csak egy ötlet....ha ilyen meleg van, kisavanyodás után tedd egy kicsit lehülni a hűtöbe. Ez megállítja.

Előzmény: genziana (4843)
genziana Creative Commons License 2011.06.24 0 0 4843

Egyik se, szivacs, és savócsorgás.

Tegnapi 37 liter tejből. Előtte nem a tegnapi igen, ma is forgatok, nem szivacs, nem savós, de valahogy mégsem tetszik....

Előzmény: elefada (4839)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!