Keresés

Részletes keresés

Norbi... Creative Commons License 2019.09.24 0 0 779
Hát nem tudom.. Házasításra biztosan nem lesz lehetőségem.
Ma reggel kezdett el forrni, pezsegni.
Kb. 70 liter ezekszerint ha ehhez rakok 100 gramm borkősavat azzal úgy 1-1.5 g/l mértékben novelem a savszintet.
Előzmény: Maci_P (776)
gombászok Creative Commons License 2019.09.24 0 0 778

Ja, még annyi, túlkénezett mustom még van mindegyikből, ma tervezem még tovább "etetni"  apránként a mustokat.

Előzmény: gombászok (777)
gombászok Creative Commons License 2019.09.24 0 0 777

Az ötlet megvalósult, nem volt kire bíznom, előre lezsírozott utazás volt.

Kis tételek, 50l-fa,- és saválló hordó, 25 literes üvegek a fehér,- és rozé mustnak, 200 literes műanyag hordó a vörösnek, benne kb. 150 liter cucc,törkölykalap leszorítóval, lazán fedve és dugózva, fajélesztővel oltva, melyeknek a felső "üzemi" hőfoka 30 c.

Ha volt is erős zajos erjedés-erős hőtermelés, már nincs, bár sajnálom, mert jó lett volna végigkísérni a folyamatot.

4 nap után hazajöttünk, mindegyik szépen-lassan forr, kézzel tapogatva/belenyúlva nem érzem melegnek, jelentős a cukorfogyás az ízlelésem alapján.

 

Előzmény: Maci_P (744)
Maci_P Creative Commons License 2019.09.24 0 1 776

Nem az a lényeg, hogy hol termelnik a szőlőt, hanem hogy hogyan. Túlterhelve, kevés lombbal, kilevelezve kaphatsz ilyen eredményt. De a lényeg: ez nagyon alacsony sav, ha pontosan lett mérve.

Hivatalosan 1g/l savat lehet emelni, nem haszontalan az sem, ha ezt must korában teszed meg, borkősavval!

A cukor is kevés, ha brix 18 15,5 KMW, 19nél 16,2 KMW, ami 10-10,7 alkoholt eredményez. Ehhez érdemes lenne cukrot adni, mondjuk 2kg-ot, szőlő topicban voltak erről most hozzászólások.

De nem biztos, hogy ebből az anyagból neked harmonikus, jól iható borod lesz, mert az utólagos belenyúlás, főleg házi körülmények között, nem feltétlen jó. Leginkább egy savas, magasabb alkoholos borral való házasítás lenne az ideális.

Előzmény: Norbi... (774)
Norbi... Creative Commons License 2019.09.23 0 0 775

Egyébként Királyleánykáról lenne szó.

Előzmény: Norbi... (774)
Norbi... Creative Commons License 2019.09.23 0 0 774

Nem értem, nagyon csalódott vagyok. Bortermelő vidék, nem is számítottam arra, hogy teremhet ott ilyen gyenge mustfokú és savtartalmú szőlő. Pedig egészséges volt, talán túlterhelték a tőkéket. Sajnos rá se kérdeztem az eladónál ezekre az értékekre. Örültem hogy találtam a közelben valakit akinek van eladó és le is bogyózza.

Engem a sav aggaszt a leginkább, dupla ennyinek kellene lennie benne.

 

 

Hát van aki seprőn erjeszti van aki nem. Olvasni ezt is azt is. Sajnos nincs akkora tapasztalatom, hogy megmondjam mi a jobb megoldás.

A mustiszap cellulózos kezelés, szűrés és ülepítés után nagyon szépen elválasztható. Ízre se tudnám megkülönböztetni ezt a mustot a színmusttól, lehet jövőre ezt is visszaöntöm az erjesztőtartályba.

Előzmény: Jocó0423 (773)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.09.23 0 0 773

Érdekes megoldás. Csak nekem nagyon szokatlan.

Én mindig seprőn erjesztem és utána fejtem.

Savat én a helyedben a kész borban emelnék. Az alkohol az éppen elfog menni.

Előzmény: Norbi... (772)
Norbi... Creative Commons License 2019.09.23 0 0 772

Cellulózt rakok ehhez a kis mennyiséghez szitán átnyomkodom és külön erjesztem. Nekem egész jól bevált.

 

A muston mértem savszintet és mindössze 4 - 5 g/L körül van a cukorfok 18 brix-fok. Ez elég gyengének tűnik, pedig bortermelő vidékről származik a szőlő.

Pótoljam a savat?

Előzmény: Jocó0423 (771)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.09.23 0 0 771

Mit fogsz csinálni az alsó harmaddal?

Előzmény: Norbi... (770)
Norbi... Creative Commons License 2019.09.23 0 0 770

Üdv.

 

1. Ki mennyire ülepíti a mustot? Idén úgy döntöttem csak a legalsó 1/3 részt nem engedem bele az erjesztőtartályba olyan 18 óra ülepítés után. 19-es BRIXet mértem idén a királyleánykában.

 

 

2. Összehoztam egy hordó hűtést, mielőtt élesben kipróbálom gondoltam letesztelem sima csapvízzel:

Kb. félig engedtem egy rozsdamentes acéltartályt csapvízzel ami néhány napot lehetett benne. Miután ezt kiengedtem belőle bosszankodva tapasztaltam hogy a hordó alján megjelent néhány darab apró rozsdafolt?!?!

Elég apróak, remélem nem fog tovább terjedni.

 

Van valakinek ötlete mivel lehet ezt eltávolítani?

 

Norbi... Creative Commons License 2019.09.23 0 0 769

Ribizlibor ha teljesen kierjed ilyen, picit savanykás. Nekem is van, szerintem finom így.

Előzmény: trefaserik (747)
zsorsz Creative Commons License 2019.09.22 0 0 768

A szép lombozat az enyhe túlzás lenne,rossz állapotúnak se mondható,de ez az év a szőlőnek nem volt éppen ideális és az meg is látszik rajta.

Inkább szüretelek,az a 2 kg ácsi napfény/hekto meg belefér.

Előzmény: Maci_P (767)
Maci_P Creative Commons License 2019.09.22 0 0 767

A cukor el tudja fedni a bántó savat, így hasznos lenne egy mérés. Ha van szép lombozat, egészséges a szőlő, 2 hét alatt még szépen tud cukrot gyűjteni. Nem tudom persze, felétek milyen idő lesz, de egy eső még nem teszi tönkre a termést. Ne feledd, régen októberben szüreteltek, amikor már túl voltak az augusztusi, szeptemberi esős időszakon.

Előzmény: zsorsz (766)
zsorsz Creative Commons License 2019.09.22 0 0 766

A must finom édes,kellemesen savas,csak épp 16 fokos.

Előzmény: Maci_P (765)
Maci_P Creative Commons License 2019.09.22 0 0 765

Szerintem mehet bele, de figyelni kell rá. A szüret időpontját nem csak a cukor, hanem a sav, és az íz is befolyásolja. Ha még éretlen a szőlő, húzós a sava, akkor mindegy, mennyi cukrot kap, nem lesz jó a végeredmény. Szóval fentiek figyelembevételével lehet helyben, a gazdának eldönteni a szüret időpontját.
Jocó0423: minden beavatkozás alakítja a bort, ha éppen kiveszel belőle valamit, akkor az mindenre hatással van. De a hatás az nem jelenti azt, hogy csak rossz. Pl. a derítés kivehet kesernyésséget a borból. Vagy akár zavaró illatot is. Szóval a jól végzett derítés összességében jó hatással van a borra. Ahogy a jól végzett szűrés is. De kicsit más lesz az eredmény, mint a kiindulási alap.

Előzmény: zsorsz (762)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.09.22 0 0 764

Bocs tojásfehérje természetesen :)

A derítés miért vesz ki szerinted ízt meg színt? Én nem tapasztaltam.

Előzmény: Maci_P (757)
zsorsz Creative Commons License 2019.09.22 0 0 763

Nem a szinmustba teszek 8kg cukrot,hanem a maradék héjba,az megy pálinkába.

Előzmény: szervezkedő (760)
zsorsz Creative Commons License 2019.09.22 0 0 762

Akkor a 120l esbe mehet 100 l must? Még annyi,a fehérszőlő még csak 16 mustfok és jön a rossz idő. Merjem még kint hagyni,vagy szüret és cukrozás?

Előzmény: Maci_P (759)
zsorsz Creative Commons License 2019.09.22 0 0 761

Olvass mégegyszer!

Előzmény: szervezkedő (760)
szervezkedő Creative Commons License 2019.09.22 0 0 760

Csak hogy pontositsuk:

Egy hektó 18fokos motyóba 8kg cukrot teszel??????!!!!!

Még ha pálesz lesz, akkor is....

Előzmény: zsorsz (758)
Maci_P Creative Commons License 2019.09.22 0 0 759

10-20% erjedési űr hasznos lehet, nem lehet tudni, mennyire fog elindulni.

A cukrot mustban oldd fel! Legjobb, ha egy 10 literes vödörben, aztán pár óra után öntöd bele a nagyba.

Előzmény: zsorsz (758)
zsorsz Creative Commons License 2019.09.22 0 0 758

Tehát,van 3q szőlő(50kgothello,a többi ismeretlen fehér),ebből megy a szinmust (18 musfok,merülős)préselés nélkül az uszófedelesbe(120l-es),meddig ajánlott tölteni? A többi megy

pálinkába,pl. 100kg daráltból leszedek úgy 40l levet,azt 8kg vízben oldott cukorral lehet pótolni?

Maci_P Creative Commons License 2019.09.21 0 0 757

A derítés a színt is bántja kissé, illatból, ízből is kivesz. De nem vészesen. A szűrés sokkal inkább kihat ízre, illatra, ezért kevésszer érdemes szűrni. A derítés leginkább a hőre érzékeny fehérjék megkötésére való. Az egyéb lebegő anyagokhoz a szűrés (lapszűrő, membránszűrő) használható. A tojásos, az fehérje, nem sárgája, vörös borokhoz használható. A csersav-zselatinos (kovasavszól-zselatin manapság) az bentonittal együtt alkalmazandó. És van még pár másik. mindegyik derítőszert próbaderítés (és stabilitási próba) után érdemes használni, ahol is meghatározzuk, mennyi és milyen szer szükséges, hogy a bor stabil legyen.
Ha valaki sietni akar a palackozással, akkor a derítés után szűrni is kell, valamint borkövet stabilizálni. Különben mindenféle kiválásai lesznek.

Előzmény: granov (756)
granov Creative Commons License 2019.09.21 0 0 756

Nem mindig sikerül úgy ahogy szeretném, különösen a rozé, mivel a saját szénsavjával igyekszem együtt tartani. A chardonney elég jól szokott sikerülni, a borkő kiválása meg köti az üledéket is. 

Valódi dekantáláson töröm a fejem  fektetett palackkal.

 

Nem mondhatnám, hogy van valódi viszonyítási alapom egyszer jó lenne vakon kostolni ugyanazt szűrten és szűretlenül.

Amit olvastam, hogy a tényleg nagy borokat nem kezelik.

Előzmény: Jocó0423 (753)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.09.21 0 0 755

A derítés csak a lebegő szennyeződést köti meg. A legtöbb szer egy kőzet (zeolit) kiszerelése. Van még zselatinos, illetve tojás sárgájával való derítés :)

Ezek a szerek csak ülepítenek de nem szűrnek.

Előzmény: zsorsz (754)
zsorsz Creative Commons License 2019.09.21 0 0 754

A derítés a szint,ízt nem bántja?

Előzmény: Jocó0423 (753)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.09.21 0 0 753

Szűrni én se szeretek de deríteni azért szoktam:) Szeretek úgy kitenni egy palackot az asztalra, hogy az tetszetős is legyen, ne csak finom :))

Előzmény: granov (748)
granov Creative Commons License 2019.09.21 0 0 752

Hagyd pihenni. Az idő nagyon jó szűrő. Csak azt veszi ki amit kell. A papir-műanyag-etc szűrők ízt, szint is kivesznek.

Ha most fejtetted hagyd nyugodni.

Nekem van még annyi ami karácsonyig elég, addig max fejtek. Igaz én mégcsak holnap szüretelek.

Előzmény: Bagaméri' (749)
Bagaméri' Creative Commons License 2019.09.21 0 0 751

Élesztővel erjedt, egy hete fejtettem. Jövő hétvégén szeretném palackozni mert nem tudom mikor lesz rá legközelebb időm hogy lemenjek a telekre.

 

Előzmény: szervezkedő (750)
szervezkedő Creative Commons License 2019.09.21 0 0 750

Ha csak nem múltál el 100éves és nincs 40fokos lázad, akkor van ott idő egy derítésre szerintem. 

:-))))))

 

Ha a borkészítés idejét egyszerű módszerrel szeretnéd csökkenteni , akkor arra szerintem az elején van lehetőséged, ha az erjesztést irányítottan élesztő feljasználásával végzed.

Előzmény: Bagaméri' (749)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!