Keresés

Részletes keresés

beetee Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16324

Off

 

Ha jó idő lesz, megyek Beac Maxira. :)

Milyen Görögben? :D

 

On

Előzmény: emgergo (16316)
beetee Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16323

Naaa...

Írtam egy hosszabb szösszenetet, erre a zindex elveszti...

 

Én a 8-10-15 évvel ezelőtti állapotokhoz hasonlítok. Akkoriban rengeteget túráztam társasággal. Volt, hogy az év 52 hétvégéjéből 3-4 maradt csak ki...

Aztán volt teljesítménytúrázós korszakom. :) Több ezer km-rel a lábaimban. :)

Volt/van pár túra, amit már tízszer is teljesítettem.

Szóval az akkori viszonyokhoz mondom azt, hogy kihalóban van a klasszikus túrázás, mint olyan.

 

Én csak az akkori feelinget sajnálom. A mások mellé felvert sátrat, az esti szalonnázást....

 

Most pusztulnak a túristaházak, benőnek az utak...

 

 

 

Előzmény: emgergo (16316)
ervin1 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16322
megértettem
Előzmény: TTAMAS (16320)
gogolaci Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16321
Éppen ezekben a percekben kap egy jó esőt az őrségi gombaszedőhelyem, de itt Zalaegerszegen is rendes eső van. Egyébként horgászként vagy műa. bevonatú ólmot vagy ún. környezetbarát ötvözetet használok súlynak, ez jóval keményebb az ólomnál csak speciális fogóval lehet a zsinórra szorítani.
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16320

Ha rajtam múlna minden féle lövöldözést betiltanék: vadászat, emberölőst és békefenntartóst egyaránt!

 

Szerencsére nem rajtad múlik.

 

Itt most nem fejtem ki, hogy miért, de:

http://omega.bfsdemo.hu/dalszoveg.php?id=135&ln=hu&p=0

Előzmény: ervin1 (16315)
ervin1 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16319
Homerx!

Nem mondtam teljesen igazat!


(másrészt....hmm...szóval leszedted az utolsó császárokat: tudtam, hogy volt valaki előttem:))))))))))))))

leltem 4 daram nyári vargányát - de az igaz, hogy ezek már vasárnap is ott kellett hogy legyenek........nem mondanám, hogy fiatalok lettek volna.
Volt néhány molyhos tinorú, és vagy 4-5 darab varas , zöld, dióízű galambgomba (némelyik hibátlanul kukacmentes)
...számos hánytató galambot és helyenként keserű gombát is találtam.
Párdus galóca is volt helyenként, de a szárazság miatt inkább már "visszafelé" nőttek":)))))))))))))))
Előzmény: homerx (16311)
emgergo Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16318
Az erdőben szemetelést kultúrával lehet megoldani, meg odafigyeléssel...

Ld. pl. szlovák nemzeti parkok és természetvédelmi területek. Szinte fájó a különbség, remélem egyszer elérjük azt a szintet.

Addig nem sok változik, amíg pl. Szokolyán vmi barom a Pap-hegy mellé behordja a patakba a selejtes autókarosszériát, a DINP területére... Hú de dühöngtem, mikor megláttam.
Előzmény: Boarhunter (16314)
ervin1 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16317
Nagypapi Kedves!

Azért küldted el a levegő munkacsoportnak, hogy számolják ki, hogy a gombászok hány tunna nemtommit bocsájtanak a levegőbe amikor gombászni mennek?

.......
Előzmény: nagypapi51 (16313)
emgergo Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16316
Érdekes, amit a túrázásról mondasz.

Szerintem inkább a hangsúlyok tolódtak el. Kevesebb a nagyobb csoportos túra, ellenben rengetegen járnak pl. teljesítménytúrákra (pl. én), néhány fős csoportokban mozgalmakat csinálni stb. A fene tudja. Szerintem ugyanolyan népszerű a természetjárás, max. kissé másféle formában.
Előzmény: beetee (16288)
ervin1 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16315
off
.egyáltalán nem vagyok humoros kedvemben. Ha rajtam múlna minden féle lövöldözést betiltanék: vadászat, emberölőst és békefenntartóst egyaránt!
Amúgy a pesáólomgyártók már vagy 10 éve megoldották ezt a kérdést: lehet műanyag bevonatú ólmokat is kapni. (de mivel nem a vadászok és horgászok a legnagyobb ólomszennyezők csupán üzleti okok miatt lehet a vadászokat vagy a horgászokat vegzálni) az biztos, hogy amíg egy csepp olaj lesz a földön addig legkevésbé az olajjal foglalkozó cégeket fogják vegzálni a kötrnyezetszennyzés miatt.

.......sanyargatni csak azt lehet akik hagyják...........
minden esetre jó tudni, ha ólom van a gombákban akkor az a vadászok hibája!

mond csak: mióta van ólom a vadászpuskákban? mióta károsítjátok a földet? régebben mint a horgászok?...gondolod, ha a horgászok és a vadászok összefognának akkor közösen ki tudnák pusztítani a földet?
Előzmény: Boarhunter (16314)
Boarhunter Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16314

off

ervin1,

Humorizálhatsz az ólomszennyezésen, de nekünk, vadászoknak már betiltották az ólomsörét használatát a vizes élőhelyeken, és több országban már a golyóspuska lövedékkel is megy a hercehurca. Előbb-utóbb a pecások is sorra kerülnek...

Az erdőben szemetelést nem tudják megfogni, mert a turistának nincs turistaengedélye, ami alapját képezhetné a szankcióknak. A horgászt-vadászt, tehát azokat, akik fizetnek- nem is keveset -a természet "hasznosításáért", azokat persze lehet ezerféle ostoba szabállyal, rendelettel sanyargatni...

Előzmény: ervin1 (16310)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16313
Elküldtem a hsz-dat Lukács Andrásnak (Levegő Munkacsoport), a minimum, amit felajánlott, hogy tegezheted, és ha belépsz, 5 évig nem kell tagdíjat fizetned. :))
Előzmény: ervin1 (16310)
homerx Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16312
csaszargalocat nem veszik el, arusithato. a pirulo a necces
Előzmény: fityoerika (16297)
homerx Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16311
kiralyretet en is megerositem. vasarnap delutan csak 3 szep gyonyoru csaszart talaltam, fel kosar tinorut, keves galambot, egy orias ozlabat. varganya mar sehol.
Előzmény: ervin1 (16303)
ervin1 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16310
off


Elolvastam nagypapi, és látom, hogy igazad van: a horgászok a világ megrontói: olmaikkal megmérgezik a vizeket és ennek következtében ki fog halni az emberiség!

valóban igaz: évente több tonna ólmot hagyunk a vizekben........még belegondolni is szörnyű........
azonnal szaladok és miszlikbe aprítom valamennyi horgászbotomat!


Még szerencse, hogy a gombászok amikor autóval mennek az erdőbe akkor egy szikrányi szennyezőanyagot sem bocsájtanak a levegőbe és ez a szennyezőanyag ami a kipufogógázokban van nem kerül a levegőbe és utána nem ülepszik le.és utána nem kerül a gmbákba! Mert akkor lenne csak igazán nagy a baj, ha mi azt a gombát ennénk meg, ami azokat a kipufogógáz összetevőket gyűjti össze amik akkor keletkeznek amikor gombát szedni megyünk.!

De szerencsére nem kell félnünk két okból sem: az autók, buszok egyebek nem bocsájtanak ki egy gramm mérgezőrákkeltő anyagot sem, és a gombák meg egyáltalán nem gyűjtik magukba sem a rákkeltő anyagokat, sem a nehézfémeket........ugyee????
.......és legfőképp azért nem kell félnünk egy cseppet sem , mert még senki nem számolta ki, hogy a gombászok mennyi mérgező anyagot bocsájtanak ki, míg odaérnek a gombázós helyükre!........még jó, hogy valaki vette a fáradtságot, hogy a gonosz horgászok ólómszennyezését kiszámolta:
.....................
Előzmény: TTAMAS (16308)
Lepista Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16309

 

  Mi  gombászok  is  hozzájárulunk  a  természet  károsításhoz , nehogy  már  elverjük  itt  a  port  a  horgászokon !

  Egyébként  az  ólom  olvadás-és forráspontja 327C, illetve 1620C-fok. Az  ólom  550-600 C-fokon párolog, és a levegőben  az  oxigénnel  ólomoxidot  alkot .

A  fémólom  felhasználása  gyakori !

A  kőzetekben , a  talajban és  a  növényzetben/ a  gombában is !/ kis  mennyiségben  mindenütt  jelen  van .

Felhasználják : nagyfeszültségű  villamos  kábelek  köpenyeként , csövek, víztározók, tetőfedő anyagok előállításához;ólomzárnak;víznek kitett fémfelületek bevonataként, különösen  tengervíz  esetén / mínium, ólomvörös / ; savas  ólom  akkumulátor  gyártásához ; vegyiparban kénsav tartályok, párologtatóedényzet bélelésére stb. ötvözetként ónnal, rézzel, antimonnal a nyomdaiparban és a lőszergyártásban; festékiparban , petrolkémiai iparban , kerámiaiparban és  a  sort  még  lehetne  folytatni. Elsősorban  a  foglalkozási  eredetű  felhasználása  jelent  gondot .  

A  lakosság  körében  az  ólomfelvétel  becsült  értéke  100 mikrogramm/nap és  350 mikrogramm/nap  között  van .Fő  forrás  az  élelmiszer  és  a  víz , valamint  kb. 20 mikrogramm  a  környezetből ,   ólomvegyület  gőzök  és  szilárd  részecskék  belégzéséből , a  szennyezett  városi  környezetből kerül  ehhez  a  mennyiséghez.

Elnézést  a  bő  lére  eresztett  írásomért , csak  a  pecások  védelmében  próbáltam  rávilágítani , hogy  honnan  és  milyen  mértékben veszünk  magunkhoz  szennyező  anyagokat .

TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16308

Van kb. 300.000 engedélyes horgász. Ha ezek évente átalagban csak 10 gram ólmot szakítanak be, akkor az évi 3 tonna...

Viszont az intenzíven horgászott vizek ólomtartalma semmivel sem magasabb, mint a nem horgászottaké.

Előzmény: nagypapi51 (16306)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16307
Még jó, hogy a gombákhoz nem kell gombászbot :)
Előzmény: nagypapi51 (16306)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16306

Nem tudom hol olvastad, hogy a horgászok az olmaikkal szennyezik a vizet?????
A neten egy horgászportálon, de meg nem mondom melyiken.

 

Lehet, hogy rosszul tudom de az ólom nem annyira oldódik a vízben!!!

Roszul tudod, oldódik.

Nem akarom itt bő lére engedni, olvasd el ezt

Előzmény: ervin1 (16303)
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16305

OFF

Attól még, hogy az ólom nem oldatban, hanem darabban van még benne van a vízben. És sajnos, évente tonnaszám szaggatjuk be... Viszont reális alternatívája nincs (nehéz és puha). (Persze, az arany még jobb lenne...)

A másik nagy ólomszennyező csoport meg a vadászok. A sörét legalább  90%-a nem talál és a természetben marad. Viszont a felületi oxidréted képződése után tényleg eléggé passzív, nem oldódik. Legfeljebb néhány "hülye" madár veszi fel kavics helyett.

Előzmény: ervin1 (16303)
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16304

Üveglakók:

 

 

Bal oldalon király, jobb oldalon nyári és bromzos vargánya.
ervin1 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16303
off...............

Kedves nagypapi!


Nem tudom hol olvastad, hogy a horgászok az olmaikkal szennyezik a vizet?????

Lehet, hogy rosszul tudom de az ólom nem annyira oldódik a vízben!!! - hogyan szennyezné?
Másrészt, bizonyára Te is tudod, hogy régen a vízvezetékek ólomból készültek!
Mellesleg megjegyzem: ma is még nagyon sok ólomvezeték van , melyen keresztül az ivóvízvezetéket szolgáltatják!

Azt gondolom, hogy nem az ólom az, amivel szennyezik a horgászok a vízpartot! -és a vizeket!

Sokkal inkább elfogadom, hogy a szeméttel, a műanyag palackokkal...........és egyéb emberi maradványokkal!


más:

Királyrét és Kóspallag csont száraz...........gomba csak nyomokban, az is öreg!
Előzmény: nagypapi51 (16299)
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16302

Bizonyíték pedofil hajlamomra:

 

 

TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16301

Az ilyen nagyra nőtt, öregecske érdestinórukat ki minek használja fel? Én egyszer raktam ebből gombaalapba...  kicsit "nyunyás" lett. :)

 

Tenyészanyagnak. :))

 

Csak a zsenge, fiatalokat viszem haza. Én márcsak ilyen pedofil vagyok... :))

Előzmény: beetee (16140)
fityoerika Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16300

Köszönöm szépen mindkettőtöknek a megerősítést!

Én is így gondoltam:)

Biztosan fogunk találni szép egészségeseket a természetben is!!!

 

Nagypapi!

Ólom kontra benzin témában, igaz:)

 

 

nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16299
1999 ápr. 1-től kizárólag ólommentes benzin kapható, ólomszennyezéstől így nem kell tartanod. A gépkocsik károsanyag kibocsátásai finom por alakban ülepednek ki. Ezzel együtt éppen elég sz@r van a levegőben ahhoz, hogy ne edd meg az utcai gévát.
(Nemrég olvastam, hogy édesvizeink legnagyobb szennyezői a horgászok, az éves szinten több mázsányira becsült beszakított ólmaikkal.)
Előzmény: fityoerika (16297)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16298

A császárgomba szerintem még árusítható is, csak nem veszik el...

A vargányáknak meg jelek szerint vége, lehet idén már nem is lesz több hullám :S

A Gyöngyösi úti ólmozott gévát pedig nem enném meg :)

Előzmény: fityoerika (16297)
fityoerika Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16297

Sziasztok!

 

Mindenkinek gratula a szép fogásokhoz! Császárhoz főleg.

Nem olvastam sokat vissza, úgyhogy nem tudom, volt-e róla szó: Ha vizsgálóhoz viszem a császárgalócát, akkor a vizsgáló kidobja, mert galóca? Nincs erről infótok?

 

Pici beszámoló. Szombaton a Pilisben voltunk (Borosjenő környéke). Az egyik erdőben SEMMI csak 3 db változékony tinóru. A másik erdőben már szerencsésebbek voltunk. Kb. 10db nyári vargánya (még éppen jó volt, kevés kukaccal). Ezen kívül egyrakáson nagyonsok bronzos vargánya volt. Egy részét már leszedték, megelőztek minket, egy része már túlérett volt, azokat hagytuk is, de azért jópár nagy példányt tudtunk haza vinni. Egyébként iszonyú száraz volt az erdő, úgyhogy én semmire nem számítottam!

Valószínűleg sokkal magasabbra kellett volna menni, de így is örülök a vargányáknak!

 

Egy kérdést rókagombával kapcsolatban: Lehet még számítani rá, vagy már nagyon nagy szerencse szükséges hozzá?

 

Ja, és még egy. A Gyöngyösi úton találtunk egy fát, amin csodaszép friss gévavomba van. Ezt ugye a forgalmas út miatt nem nagyon ajánljátok leszedni??? Vagy igen??

A párom szívesen leszedné én viszont ilyen sok ólmot meg szennyezést nem akarok enni.

 

Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16296
Sárgás-zöldes kalapszín esetén egyetértek a foltosodó tinóru tippel :)
Előzmény: beetee (16286)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16295
Előzmény: homerx (16293)
homerx Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16294
na szal visszaterve a pirulo galocara. otthon atneztem a megmaradt 2 darabot. a fo kulonbsegek, amiket meg fl lehetett rajtuk fedezni. sajnos mar 2 naposak voltak a hutoben, igy a gallerok elegge elfonnyadtak, ott nem tudtam felfedezni kulonbseget. szoval az egyiknek redos volt a kalapszele, es halos a tonk, es viszonylag nehezen lehetett lekaparni a pikkelyeket. a kalapbor alatt a hus is inkabb vilagos szinu. a masiknak sima volt a tonkje, nem volt rajta mar sajnos pikkely, es pirosas volt a kalapja, es a husa is erosen voroses a bor alatt. a tonkok mar nem voltak meg, igy nem tudtam osszehasonlitani. na szal en az elsot parducnak, a masodikat meg pirulonak mondanam.
Előzmény: beetee (16257)
homerx Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16293
az alsonak a receptjet nem kozolned te? :) esetleg mindharmat? ;)
Előzmény: nagypapi51 (16292)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16292

...ha valaki a kellő időben a kellő helyen nekiállt gombát szedni az nem járhatott rosszul.

Hát, emmán igaz! :)

Egyelőre nem is gondolok gombaszedésre, a felhalmozódott anyag elpusztítása az elsődleges cél.

A császárokat azér' irígylem ám!

 

Előzmény: beetee (16288)
scrofa Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16291

Szia !

A cafrangos galóca kapcsán elbizonytalanodtam,bár két társam,akik viszonylag jól ismerik a gombákat is erre a fajra gondoltak.Az is igaz,hogy nem vágtam el a gombát,ott hagytuk érintetlenül.

Más,vasárnap a Budai hg-ben megtaláltam az idei első kettő óriás pöffeteget.A digitális géppel most kezdek ismerkedni,ezért nem minden felvétel éles.

 

 

Előzmény: heyderia (16280)
esj1978 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16290

Szia Ervin!

 

Amennyiben publikus emil címed van akkor megírom a tapasztalataimat! (ide nem szívesen)

 

Köszi! Dobtam 1 mailt az e-mail cimemmel.

esj

 

ui. ...az ide nem szivesen rosszat sejtet.....

Előzmény: ervin1 (16262)
nyakashegyi Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16289

Egyrészt vasárnap délután gondolom mindenki készült az esti tüzijátékra, meghát napközben az ünnep végett programok voltak....

Másrészt az erdőnek nem baj, ha nem látogatják sokan. A cimboráimmal lassan 15 éve nyaranta rendszeresen 7-10 napos hátizsákos (amolyan Rockenbauer Pál stílusban) túrákat nyomunk kis hazánkban, hát sok hátizsákossal nem találkoztunk. Sőt az utóbbi években szinte eggyel sem. Ez a műfaj kihalóban van. De ennek köszönhető talán az, hogy eddig mindig volt olyan, hogy behívtak éjszakára házakba (présházakba is:-)) minket, ha szakadt az eső. Sok jó emberrel ismerkedtünk meg így.

 

Előzmény: beetee (16288)
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16288

Vasárnap du. kirándultunk egyet ráadásképpen a Pilisben is.

Jó pár területen zörgött az avar a szárazságtól, de sok más helyen rengeteg gombát láttunk. Pedig nem tértünk le 2-3 méternél jobban a túristautakról.

Piruló galócából Dunát lehetne rekeszteni. És találkoztunk olyan erdőkkel is, ahol roskadásig volt a nyárivargánya. Sajnos nagy része öreg. Nagyon kevés használhatóval közte. Pár galambgombát is sikerült menteni, és egy patakmedernél találtunk 10-12 szem rókagombát.

Ezeken kívűl voltak még tinóruak, selyemgombák, fülőkék, galambok...

Az látszott, hogy ha valaki a kellő időben a kellő helyen nekiállt gombátszedni az nem járhatott rosszul.

 

Negatívuma is volt a túrának. Gyalogoltunk kb. 16 km-t és ez alatt találkoztunk összesen 3 emberrel. Pedig elég népszerű utakon jártunk.

Valahogy kihalt a túramozgalom... régen (8-10 éve) még azért több embert csábított a természet.

Egyrészt sajnálom, másrészt így a frekvekventált helyek környékének kivételével éli az erdő a maga életét. Kevésbé háborgatják, talán kevésbé szemetelnek, stb...

 

 

beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16287

A szombati vacsora.

Kis olíván megfuttatva, csak friss bazsalikom, kakukkfű és só.

 

Csak ajánlhatom!

 

 

 A Császárgomba szára egy cseppet sem rágós, szálkás. Ez biztos. :)

 

beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16286

Nem képeztem le a helyszínen. :(  Itthon is csak részleteket fotóztam.

Ez talán a legjellemzőbb:

 

 

Itt látszik a legjobban, hogy sárgás-zöldes a kalap alapszíne.

Előzmény: Lactarius Curtis (16254)
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16285

Cafrangos galóca szerintem.

Ami érdekesség, hogy Újpesten nőtt, házak közt egy kőkerítés aljából. Már ilyen viseltes volt, mikor rátaláltam.

 

 

*Laca* Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16284
Én is Sástót szoktam látogatni, érdemes!
Sokan járnak, úgyhogy minél előbb annál jobb.
Leginkább hajnalban.
Előzmény: scrofa (16272)
Lepista Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16283

 

  A  kisebbekről  a  tönköt  félig  vágom  le , ketté  szelem  és  úgy  panirozom. Így  nagyon  guszta.

A  tönk  nem  szálkás , fagyasztható , szárítható , sőt  a  nagyobb  példányok  kalapjai  is szárításra  kerültek . A  húslevesbe  2-3  szelet  szárított  Császár  galócát  téve , igazi  természetes  szinezőanyag.

Előzmény: homerx (16250)
emgergo Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16282
Ez brutális lehetett.

Hasonlót egyszer láttam, Szokolyán (leszámítva az asszem 2 évvel ezelőtti pesti minitornádót). A kapu mellett álló kb. 3 méteres rakétatuják U alakban hajlottak vissza a földig, villámlás+dörgés egy időben, olyan erővel, hogy rázkódott az ablaktábla. Kiöntött a patak, elvitte az egyik tulajdonos kertjének kb. harmadát, a kiépített partfalat, a hidat, majdnem térdmagas víz állt az úton. Félelmetes volt.

Nem akarom elképzelni, milyen ugyanez min. 1 millió pánikba esett emberrel súlyosbítva :-(((
Előzmény: nyula (16278)
heyderia Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16281

Szia Vecsi!

Csiperke ügyben érdemes itt kutakodni, bár az egyik (szélső) példányodnak gyökérszerű képződménye van, ezért lehet, hogy ez nőtt nálatok szerintem.

Előzmény: vecsi (16135)
heyderia Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16280
Ügyes voltál Scrofa és jó helyen is jártál, ám a cafrangos galócád annyira hasonlít egy bizonyos csiperkére, hogy az már gyanús.
Előzmény: scrofa (16272)
nyula Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16279
Scrofa, ezt neked szántam, csak valamiért nem írta ki! Gyönyörűek a fotók!
Előzmény: nyula (16277)
nyula Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16278

Minket a Mátyás templomnál kapott el. Nem vagyok egy beszari, sőt imádom a viharokat / a kissebbeket/, de tegnap halálfélelmem volt...Soha nem éreztem ilyet, de mostmár tudom milyen ösztönből cselekedni, menekülni! Köszönetet mondtam a Jóságosnak, hogy épségben megúsztuk!

 

Sajnálom azokat akik nem!

Előzmény: Morcsi (16276)
nyula Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16277

Kár lett volna nem feltenni! :-)

Morcsi Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16276

Ilyesmivel nem szoktam viccelődni :(

 

Úgy történt, ahogy emgergo is gondolta. Budaörsről néztem, ott nem végzett ekkora pusztítást a vihar. Jó félórával később hallottam az első híreket :(

Előzmény: nyula (16267)
gyuri46 Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16275

Üdv.

Valóban nagyon gyönyörűek

gy.

Előzmény: scrofa (16274)
scrofa Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16274

Itt a lemaradt két kép

 

 bronzos vargánya

 

 császár galóca
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16273
Esetleg vmi erősebben kékülő appendiculatus?
Előzmény: Shroomer (16266)
scrofa Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16272

A hétvén nekünk is kijutott a jóból,több kg.vargányát és egyéb fejedelmi előnévvel rendelkező fajt is sikerült találni a Mátrafüred,Sás-tó térségében.

 

 cafrangos galóca

 

 király tinórú

 

 aranyos galambgomba
Boarhunter Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16271

Császári család :-)

 

off.

Hogy el tudnám törni azoknak a lábát, akik felrugdossák a császárgombákat...

Boarhunter Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16270

Ha kékül, akkor lehet Barna tinóru (Xerocomus badius). Keress rá!

Rákerestem. Lehetséges. Azért nem ugrott be, mert amiket én barna tinórunak szedtem még egyetemista koromban a Soproni hegyvidéken, azoknak más volt a habitusa. Tömörebbek voltak, rövidebb tönkel és egészen sötétbarna kalappal, valamint nem emléxem, hogy kékültek volna. Innentől persze az a kérdés, hogy azok mik voltak? :-)

Előzmény: beetee (16238)
tuutuu Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16269

Off

Mint nagy panírkedvelő, liszt után belezagyválva a tojásba, és némileg széthuzigálva kísérletet tennék vele..:}}

Kár , hogy még nem szaladtunk össze ( a császárral)

On

Előzmény: Lactarius Curtis (16251)
emgergo Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16268
Ha elolvasod, mikor írta a hozzászólást, abból látszik, hogy nem volt a helyszínen; és akkor még szerintem nem tudták, milyen tragikus vége lett a tűzijátéknak.
Előzmény: nyula (16267)
nyula Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16267

"Semmi különös"

 

Ugye ezt csak viccnek szántad!

Mindenesetre, valószínűleg nem voltál a helyszínen!

 

Előzmény: Morcsi (16236)
Shroomer Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16266
Reális a kérdés, de megkóstoltam és nem volt keserű...
Előzmény: beetee (16255)
ervin1 Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16265
.mert vagy jót, vagy semmit............no ezért nem írok semmit...........
Előzmény: Lactarius Curtis (16263)
emgergo Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16264
Nyugi, a félamatőrök (pl. én is találhatnak) :-)

Az egyik legnagyobb vágyam volt egyszer találni, és tavaly pont a születésnapomon sikerült. Ugyanannál a facsoportnál szeptember elején szedtem még vagy egy tucatnyit ;-)
Előzmény: edula (16234)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16263

miért? én is örülnék egy kis infonak :)

más...jó kis olvasnivaló mindenkinek (Mikológiai Közlemények erdélyi hasonmása):

http://www.ngo.ro/lkg/moeszia.html

Előzmény: ervin1 (16262)
ervin1 Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16262
Szia!

Az elmúlt évben voltam!
Amennyiben publikus emil címed van akkor megírom a tapasztalataimat! (ide nem szívesen)


üdv.
Előzmény: esj1978 (16248)
Alma'72 Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16261

Szia !

 

Érdemes a Miskolci Gombász Egyesület honlapjáról előre tájékozódni.

Előzmény: esj1978 (16248)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16260
Tavaly pont arra jártam, de jó nagy szárazság volt és valami kutyás program volt a falu központjában, ha jól emlékszem, a gombafesztiválból nem sokat tapasztaltam.
Előzmény: esj1978 (16248)
esj1978 Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16259

A heten mi is talaltunk egy jo adag pirulot a Borzsonyben. Nagy reszet egy kupacban talaltam egy fa toveben. A fele azota mar gombapöri lett. :)

esj

Előzmény: homerx (16253)
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16258
Este.
Előzmény: Lactarius Curtis (16254)
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16257
Mi már megettük az a párat.
Előzmény: homerx (16253)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16256
Nem tudom miért csinálják ezt, rendkívül gyakori, közismert, jól megfőzve ehető gomba?!?
Előzmény: homerx (16253)
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16255
Nem volt gyökere? Esetleg nem volt keserű? :) B. radicans?
Előzmény: Shroomer (16249)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16254

Gombaválogató 3-6. van meg, az 1-2-t nehéz beszerezni, de azért lapjait lefotózva CD-n otthon az is meg van, majd megnézem :)

Szerintem amit hazavittem, az tuti bíborvörös volt, amit foltosodónak mondasz, arról beraknál egy fotót?

Shroomer kékülő gombája is elég érdekes...

Előzmény: beetee (16252)
homerx Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16253
a pirulorol jut az eszembe. ma a bosnyakon csekkoltattam a gombakat. es megint elvettek a pirulo galocaimat! ezuttal a ferfi volt. azt mondta, nem adhatja vissza. mondom legalabb pirulo? mondja igen. igy jartam. tenyleg lehet ilyen belso utasitas?
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16252

Semmi nem biztos, csak a DNS vizsgálat. :)

 

Megvan neked a Gombaválogató 1. ? Ott a leírásra, és a képre pontosan illik, a Terra-n írják a gyógyszerszagot, ami szintén stimmel.

Különben azt hiszem két típust láttunk, és hoztam el azonosítani. Az egyik ez a sárga alapú kalapbőrös, a másiknak pedig téglás-pirosas volt az alapszíne. Az még lehet bíbor is.

Előzmény: Lactarius Curtis (16247)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16251
No ezt már tegnapelőtt megkérdeztem shroomer-től, és azt mondta, fel kell karikázni mint a sárgarépát, és mehet az ételbe (rántani gondolom azért így nem fogod :)) )
Előzmény: homerx (16250)
homerx Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16250
a csaszargomba tonkjevel mit lehet csinalni, ha a tobbi kesz rantva van? fogyaszthato? nem szalkas?
Előzmény: Lepista (16231)
Shroomer Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16249

Volt még egy gomba, amit nem bírok meghatározni, a többiek is látták, csak addigra elöregedtek... Ami biztos, hogy nem Xerocomus badius, és nekem a ligeti tinórura sem hasonlít igazán. Gyorsan kékül a húsa, majd lassan átvált feketésszürkévé. Kifejletten tányérakna méretű, első ránézésre olyan, mint egy bronzos, csak a kalapbőrön csíkokban áttűnik a sárga hús színe. Kalap teteje nyomásra sem színeződik el, a termőréteg halvány sárga és nyomásra feketedik. Na, mi lehet ez?

 

 

Előzmény: Lactarius Curtis (16247)
esj1978 Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16248

Sziasztok!

 

Most jarok elöször a topikon, es nem nagyon volt idom visszaolvasni, ugyhogy elöre is elnezest kerek, ha mar volt szo a temarol.

 

Idén elöször szeretnénk elmenni a Bükkszentkereszti gombafesztiválra (okt 7-8). Ismeri esetleg valaki a helyet, terepet, es föleg programot?

 

Elöre is köszi,

esj

Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16247
beetee, miért biztos, hogy foltosodó tinóru? :)
Előzmény: beetee (16209)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16246

Köszönöm a szombati kalauzolást! Nagyon eseménydús délelőtt volt, másnap meg nagy izomláz :) Gyönyörű gombákat találtunk, értékes, ritka fajokat!

A hétvégéről tehát dióhéjban:

péntek délután: Királyrét - kiszáradt erdő, tömegesen érdestinóru, piruló galóca és széleslemezű fülőke, magasabb részeken nyári vargányák és pár királyvargánya

szombat reggel: itteni különítménnyel Diósjenő, homerx által előbb berakott fotók alapján a siker lemérhető :) Nagyon örültem a vörösbarna vargányáknak, a császárgalócáknak,a  tüskegombának.

Előzmény: Shroomer (16214)
Shroomer Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16245
Sajnos nem élte túl mindenki :(
homerx Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16244
nehany kep a szombati diosjenoi dzsemborirol:




gyilok





tuske
Ha kell valamelyik nagyobb felbontasban, szoljatok
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16243
mél ment!
Előzmény: bd (16242)
bd Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16242

A gombász tali ugyanott lesz, mint tavaly?

A szállás miatt kérdem.

bd

edula Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16241

Off

Köszi a válaszokat. Gyorsan meghallgattam a híreket. Elég csúnyán hangzik.

bagusz Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16240
itt a budai hegyekben mikor kikukucskáltam - hogy mi ez - 5 marék jégbogyo volt az ajtonyilásban, ugyhogy be is csuktam gyorsan
Előzmény: edula (16234)
Lepista Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16239

 

 

   Rossz  helyen  gombásztál  a  Cserhátban , mert  1  hete  két  kosár  vargányát  szedtünk  a  férjemmel / reklamálta , hogy mindig  egyes  szám első  személyben írok /,  aminek  jó  része  bébi  és  junior  volt . Egészségesek , kukac  mentesek , amelyeket  egészben  savanyítunk ,  zöld  színű  karfiollal  és  fűszernövényekkel vegyesen.

Holnap  küldök  róla  fotót .  

Előzmény: Shroomer (16237)
beetee Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16238
Ha kékül, akkor lehet Barna tinóru (Xerocomus badius). Keress rá!
Előzmény: Boarhunter (16219)
Shroomer Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16237

OFF: Repkedtek a tetőcserepek, majd az udvarunkon törtek ripityára, ritkán van ekkora szél. Hirtelen igen nagy vihar kerekedett, remélem a tömegben mindenki megússza.

 

Lepista császárai ászok. Több, mint 10 napig dekkoltam a Cserhátban, de a helyi erdőket csak kétszer néztem meg, utoljára egy hete, akkor még csak vargánya volt, az sem nagy tömegben :o)

Előzmény: edula (16234)
Morcsi Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16236
Semmi különös, csak óriási felhőszakadás nagy széllel. Elmosta a kamerákat, azért nem volt adás.
Előzmény: edula (16234)
lutak Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16235

nálam a naphegyen (várhegy és Gellérthegy között) kb. 10 m-re lehetett látni a brutális viharban, ami pár perc alatt csapott le és mindent elsöpört a szél meg az özönvíz. Szerintem mindeni futva menekült, bár 1 perc alatt már mindegy volt

Előzmény: edula (16234)
edula Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16234

Oooh, ilyet még sohasem találtam. Ez biztos a profi gombászoknak van fenntartva.

 

Na végre megjött a várva várt eső.

Off: Nem tudja valaki véletlenül, mi történt Budapesten? Belekukkantottunk a tűzijátékba az RTL-en (a többi adón nem jött), és a műsorvezetők úgy sopánkodtak, mintha legalábbis cunami pusztított volna arrafele.

Előzmény: Lepista (16231)
emgergo Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16233
Jaj de szép :)

*lefordul*
Előzmény: Lepista (16231)
emgergo Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16232
Jajj, de helyes matrjoskák :-ppp
Előzmény: Bonard (16230)
Lepista Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16231

 

   Császárgombák  a  Cserhátból !

Bonard Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16230

Ma reggel kiszaladtam a Mátrába. A tagnapi börzsönyi zsákmány után nem voltam túl mohó, így az öregecskedő vargányákat nem szedtem le. Volt elég sok őzláb, de azokat is otthagytam. Szedtem egy szép kis adag gumós csiperkét (Agaricus abruptibulbus), néhány nyári vargányát és találtam egy életveszélyes matrjóska családot.

 

xukac Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16229
Köszi a javaslatokat. Jól sikerült a kirándulás és még eredményes is volt, ugyanis kb. 1.5-2 kg elvihető vargányát találtam, a többi pedig már vihetetlen (szinte önjáró) volt. Esetemben megvalósult a "nem szokta a c..y a szántást" tipikus esete, ugyanis az izomláztól alig tudok lábra állni. ...de azért megérte:)) Érdekes, hogy fiatal vargányát egyáltalán nem találtam, csak "középkorút", vagy teljesen öreget. Lehet hogy lecsengett ez a turnus?
edula Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16228

Sziasztok. Köszönöm az aggódást. Amennyire meg tudom állapítani, eddig még nem keztdtem hallucinálni, szóval jól mondtátok, piruló volt.

Azért aludni tudtam, csak nálam az éjszaka 1 esti órának számít, hétkor viszont indultunk gombászni a Pilisbe, ezért fel kellett kelnem. Sajnos nem igazán érte meg, használható vargányát gyakorlatilag már nem találtunk, volt ugyan némi érdes tinóru, és rengeteg piruló galóca. Utóbbiból zürichi leves lett a netgombász receptgyűjtemény alapján. Kitünő, két tányérnyit már elpusztítottam vacsorára, de előítéletekkel telt családom a közelébe sem hajlandó menni, úgyhogy pirulót a jővőben nem igazán érdemes szednem.

Rókagombát ugyan nem láttam, de lehet hogy van, mert visszafele összefutottunk két elég profinak tünő gombásszal, akik rókára indultak.

Shroomer Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16227

Nofene, a kép lemaradt :)

 

Előzmény: Shroomer (16226)
Shroomer Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16226

Hahó,

 

Császárgalóca tartósítására a mélyfagyasztás tökéletes.

Pont most készült el az alábbi étek, nagyon finom:

4 fiatal császár, 4 bébi/junior vargánya és négy bébi érdestinóru felaprít, 4 gerezd fokhagyma néhány kanál olivaolajon megfuttat, bele a gombákok, só, illetve a birtokomba jutott késői szüretelésű szürkebarátból egy fél dl, később frissen őrölt bors és 10 db koktélparadicsom félbe vágva. Kb. 10 perc alatt kész, a vargányák is aranysárgává változnak, a fekete érdesekkel és a piros paradicsommal jól néz ki. Nem szabad sokáig abajgatni, aki a mediterrán ízeket kedveli rakjon bele sok friss bazsalikomot is...

 

Előzmény: homerx (16223)
Morcsi Creative Commons License 2006.08.20 0 0 16225
Tegnap a Börzsönyben jártunk kékezni. Nógrád környékén tinórufélék, galambok, piruló galócák minden mennyiségben!

Csak a tinóruféléket gyűjtögettem, valamint az útba eső 2 darab császárgalócát és 3 kisebb őzlábat. Sajnos, mivel nem gombaszedési céllal mentünk, a leszedett tinóruk egy része a 25 km gyaloglás végére folyékonnyá vált, majdnem a fele pocsékba ment. Úgy sajnáltam őket, sírhatnékom volt. Megfogadtam, hogy soha többet :((

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!