Keresés

Részletes keresés

Tharkus Creative Commons License 2023.12.07 -1 0 154320

régiónként is változó volt. eleve túl későn jött meg az eső, normál ügymenetben már alig jött volna ki gomba, ehhez képest a tartós melegnek hála a csiperkétől kezdve a vargányán át volt ez-az, ha nem is nagy mennyiségben. nem a hidegbetörés, hanem az október végéig elnyúló aszály tett be szerintem.

Előzmény: Bencuc (154312)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.07 -1 0 154319

nem én voltam! jó, beismerem, a ködöt és a fagyot én küldtem a vh hátsó felébe :), de ehhez cserkészbecsszó semmi közöm sincs!

Előzmény: edula2 (154313)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154318

(Bár belegondolva szerintem nehezebb a PB, mivel elég nagy molekulákról van szó.)

Előzmény: morel_whisperer (154317)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154317

Korábban gázüzemű autóval nem parkolhattál mélygarázsba. Ugyanakkor szivárgó gázüzemű autóval meg nem közlekedhetsz / kaphatsz műszakit. Így eléggé kicsi az esélye annak, hogy aláaknázódjon egy épület. :) (De, még egy nyitott teremgarázsban is fel tud gyűlni, hiába könnyebb a levegőnél az autógáz.)

Előzmény: Bencuc (154314)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154316

Pontosan. Megfordítva a dolgot, olvasni nem tudó vagy a táblával nem találkozó ember is besodródhat az erdőbe, ezért (sem) szabad csak úgy lőni.

Előzmény: öreg_néne_b (154315)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.07 0 1 154315

Dupla biztonság, a vadász nem lőhet, csak bizonyos feltételekkel, a kiránduló meg nem bóklászhat ott, ahol lőnek.
Meg már csak a szagával is tönkreteheti a vadászatot, nem arra megy a vad, amerre egyébként menne.
Mi potyázók vagyunk az erdőben, a vadász meg fizet a használatért. Ezt a pár napot ki lehet bírni...

Előzmény: Bencuc (154314)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154314

Egy más aspektus: én ezekben és a hasonló figyelmeztetésekben azt nem értem sosem, hogy elvileg nem úgy van, hogy arra nem lövünk, amiről nem bizonyosodtunk meg, hogy micsoda? Ha igen, akkor valamilyen szinten felesleges ez, ha nem, az elég baj. Ha az az alapelv, hogy éjjel vadászok, és bármi megmoccan gondolkodás nélkül rádurranthatok. Ez így elég egy dinka helyzet, ha így van. Mert pl. most vonatkoztassunk el: nálunk szeptember közepétől vannak kinn táblák, hogy vigyázat vadászat ettől eddig. Oké. Nade, tegyük fel elmegyek túrázni, és elszámítom magam, kicsúszok az időből, esni is kezd, sár van, csetlek botlok, még éjszaka is lámpa nélkül botorkálok az erdőből kifele (volt már velem ilyen). Na most akkor a vadász meghallja, hogy jövök, és akkor dirr durr. Utána meg azt mondja: nadehát nem láttam. Akkor minek lő? Nem ilyen táblákat kellene kirakni, hanem a vadászat kockázatát fair módon belekalkulálni a szabályba. Vadászik, kockázatos, mert fegyvert használ, lehet belőle baleset. Ok, ennek ellenére a társadalom elnézi neki, hogy a vadász az embereket veszélyezteti, DE! akkor az lenne fair, hogy jó, vadásszon, ám ha valakit lepuffant, kérdés nélkül, akarta nem akarta, baleset, nem baleset, akár mi, soron kívül minimum 5 év börtön, és akkor még erre jön ha pálinkázott is előtte vagy csak a haverjának mutogatta az új fegyverét és lövöldözgetett vele a levegőbe. Szerintem így lenne a fair. Nem táblákat kirakosgatni. 

Előzmény: edula2 (154313)
edula2 Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154313
Bencuc Creative Commons License 2023.12.07 0 0 154312

Gombászat szempontjából mégse jártunk jól mert valamikor októberben volt egy hidegbetörés, és akkor visszaesett minden jó tendencia. meg az eső is későn jött. Még lehet örülhetnénk is ilyen modelleknek, csak az a baj, hogy ezek a tavaszi őszi hirtelen drasztikus hömérsékleti ingadozások nyakoncsapják a szezont, vagy ha mást nem belerondítanak. 

Előzmény: Tharkus (154308)
morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.06 0 0 154311

Amikor pár éve az egyetemi kancelláros állatságokat csinálták, akkor nemzetközi projekteknél konkrétan bekalkulálták a valószínűségét annak, hogy számíthatnak-e a magyarokra. Érted, kutató mint kockázati tényező egy kutatásban. :)

Előzmény: edula2 (154309)
edula2 Creative Commons License 2023.12.06 0 0 154310

pedig most kellett volna, mert nekem pl. nem volt vilagos, hogy kit szidsz, a meterologusokat, vagy Tudjukkit. 

Előzmény: Popenka (154303)
edula2 Creative Commons License 2023.12.06 0 0 154309

haaat.... MTA kutatoi halozat, hogy szegeny VITUKI-rol ne is beszeljek (es hallottam meg egy sor masik intezmenyrol hajdan ott dolgozoktol/kutatoktol, csak hulye vagyok es nem tudom megjegyezni, meg amugy is tul hosszu a lista.) Sajnos nem gyoztel meg. 

Előzmény: öreg_néne_b (154294)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.06 -1 0 154308

újabb érdekesség az omsz oldaláról:

 

"A 2023-as ősz középhőmérséklete országos átlagban 2,6 fokkal meghaladta az 1991–2020-as éghajlati normált, amivel a legmelegebb 1901 óta. Ezt a kimagasló értéket elsősorban a rendkívül meleg szeptember és október okozta. Mindhárom hónap pozitív anomáliával zárt, a szeptember 3,5 fokkal, az október 3,4 fokkal, míg a november 0,8 fokkal volt melegebb az átlagnál.

De nemcsak nálunk, hanem a VILÁGON IS A LEGMELEGEBB ŐSZT ÉLHETTÜK ÁT. Az átlaghőmérséklet 15,30 fok volt, ami 0,88 Celsius fokkal magasabb az átlagnál."

Tharkus Creative Commons License 2023.12.05 -2 0 154307

kis érdekesség: utoljára 1985-ben volt ilyen csapadékos novemberünk

Popenka Creative Commons License 2023.12.05 -1 0 154306

na ugye

Előzmény: Tharkus (154305)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.05 -1 0 154305

bocs, öreg_néne kommentjének szólt

Előzmény: Popenka (154303)
Popenka Creative Commons License 2023.12.05 0 0 154304

Hogy egy cseppet jobban értsd az álláspontomat: mélységesen felháborított a főmeteorológusok menesztése időjárás előrejelzés miatt. Ez az ország szerintem akkor volt legközelebb Észak Koreához. Azóta pár lépést távolodott, de ismét közeledik.

Ahogy Ady jellemezte tökéletesen: Kompország. Soha nem fog rendesen kikötni sehol, inkább elsüllyed pávatánc közben valahol félúton. (nincs szmájli)

Előzmény: Tharkus (154302)
Popenka Creative Commons License 2023.12.05 -1 1 154303

"duplán fáj azt olvasnom, amit :("

 

valamit benéztél, ha ezt nekem így írod

 

Ugyanúgy nem fogok minden félmondatom mellé szmájlit tenni, mint ahogy Rejtőnél se jár minden pofon mellé közlekedési rendőr (nincs szmájli, hehe)

 

 

Előzmény: Tharkus (154302)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.05 -4 0 154302

bár sokkal egyszerűbb hülyemeteorológusozni, de azért írok pár (háttér)infót.

 

először is a 2006-os tüzijátékról: ott egy elég pontosan becsülhető esemény volt, ki is adták a riasztást, világosan kommunikáltak róla, amit a politika teljesen figyelmen kívül hagyott. miután megtörtént a baj, természetesen megpróbálták az egészet az omsz-ra kenni, de mivel mindennek írásos nyoma volt, nem tudták megtenni (ma már ez sem lenne gond, mit számít a valóság..?). ettől függetlenül innentől finoman szólva is rájuk szálltak.

 

a tüzijáték neuralgikus pont lett minden évben, emiatt például eleve úgy csinálják a beosztást, hogy a legjobb, legrutinosabb rókák legyenek szolgálatban 20-án, gyakorlatilag óránkénti frissítéssel, szoros gyeplővel fogva még őket is "fentről", tehát ha hülyézzük őket, akkor legyünk tisztában azzal, hogy ráadásul az ország legjobb meteorológusait tartjuk teljesen alkalmatlannak. :(

 

idén ugye a főpocak akkora cirkuszt akart 20-ára, amit még a világ nem látott. sajnos cserébe egy sokkal kiszámíthatatlanabb, nehezebben becsülhető időjárási esemény jött. amiről nem lehet jó előre megmondani, hogy "akkor most lesz vihar vagy nem?". de ezt éppenséggel meg is mondták fentre. az emberek egyszerűen nem értik, hogy mit jelent a valószínűség, a szórás, hogy bizonyos időjárási helyzetben egyes paraméterek nagyon kiszámíthatóan viselkednek, alacsony szórás mellett lehet prognózist készíteni (mondjuk a szélről), míg más helyzetben és/vagy más paramétereknél ez szinte lehetetlen (mondjuk egy lokális zivatarról).

 

"ne hadoválj, most akkor lesz eső vagy nem?", kérdezi mindenki az országban, amire a pontos válasz az lenne, hogy "a te régiódban 40% valószínűséggel alakulnak ki LOKÁLIS zivatarok, tehát annak az esélye, hogy pont a te fejedre ömlik-e majd vagy sem, nem kalkulálható csak túl nagy szórás mellett".

 

20-án nem azért "nem tudta megbecsülni" a szakma, hogy mi lesz este, mert alkalmatlan, hanem azért, mert egy olyan eseményt kellett volna biztosra mondani, amit nem lehet. ezt meg is mondták. a párom itt sziszegett mellettem egész nap, hogy szerencsétlen omsz-osok, mert pontosan tudta, hogy megjósolhatatlan, ahogy azt is, hogy jó, hogy nem a TEK áll rajtuk gépfegyverrel, hogy akkor jósolják meg. nem tudták kizárni 100%-ra a zivatart, így végül a kormányzat nem kockáztatta az emberek egészségét. szerintem egyébként helyesen!

őszinte leszek: pont ebben a természethez némileg közelebbi, elvileg néphiedelmek helyett a tudományos tudásra építő topikban duplán fáj azt olvasnom, amit :(

Előzmény: Popenka (154297)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.05 0 0 154301

Annyira nem vágyom arra a sajtra. :D

Előzmény: öreg_néne_b (154300)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154300

Szereted a fehérje bomlástermékeket. Lehet, neked a kukacos sajt is bejönne. :)

Előzmény: Bencuc (154299)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154299
Valakinek tipp a jelenségre:

1. Szárított vargánya, A minőség. Fehér a száritmány, mint a gomba volt. Levesben ízre jó, de semmi extra.

2. Szárított vargánya, kukacosbol. Valamiért száritáskor bebarnult. Soknak férges a belseje. Megtöri az ember és fura barna réteg van belül. Levesben ízre, illatra brutál jó.

Mi lehet a kettő közt a különbség? Miért barnult meg anno a 2-es? Annyit el tudok mondani, hogy az 1-es szeptemberi hibátlan nyári vargánya volt, a 2-es brutál férges júniusi. 3-4 éves cucc.
Popenka Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154298

az időjárás népjóléti és népgazdasági érdek

Előzmény: Popenka (154297)
Popenka Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154297

Hálistennek, végre megszűnik a zavaró névegyezés.

OMSZ:

Országos Meteorológiai Szolgálat

Országos Mentőszolgálat

 

Namost a kettő közül melyik szűnjön meg? Szavazzunk.

 

Ha valaki félre lenne tájékozódva:

Eddig is az OMSZ volt a hivatalos, kormányrendeletben rögzített egyetlen hiteles adatszolgáltató a médiák számára!!!!

Hivatalos időjárás jelentés eddig is kormány monopólium volt.

Ezután is az lesz.

 

Kell a balatoni hétvégi bevétel a szállodáknak? Jósolnak oda jót.

Kell a kirándulóidő? Jósolnak olyat.

Évek óta figyelem a hazugságot.

Most csak szorosabb lesz a gyeplő...

morel_whisperer Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154296

"Nyilván nem marad űr, lesz másik ugyanerre a feladatra."

Úgy tudom, ami lesz helyette, más feladatokat is kap. Ha ezek totál új dolgok, akkor inkább átszervezésről van szó (bővítés). Ha ezeket eddig is elvégezte valaki (másik intézmény), akkor inkább összevonásról. Talán költségcsökkentés miatt. Passz. Szerintem akik a lapát nyelét fogták, kapnak egy új szerződést, a vízfej (az összevonás miatt, ha valóban összevonás van a háttérben) meg talán kisebb. Bár valahogy nem akar az állami szféra 30% alá menni idehaza.

Ez szerintem most nem a spindiktatúra evolúciós mozzanata (MTA, KSH), illetve az már korábban megvolt, a tűzijáték után.

Előzmény: öreg_néne_b (154292)
Tharkus Creative Commons License 2023.12.04 -1 0 154295

"Van szüksége az országnak olyan intézményre, ami az aznap esti időjárásnak az ellenkezőjét jósolja?
Ha tudatlanságból tették, akkor azért, ha szándékosan, akkor meg azért alkalmatlanok."

 

mesélj!

 

(ha augusztus 20-áról van szó, akkor mind 2006-ban, mind az idén pontos volt az előrejelzés)

Előzmény: öreg_néne_b (154292)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154294

Nem ismerem a részleteket, van, hogy jobb egy újat csinálni, mint a velejéig rohadtat javítgatni.

Előzmény: Bencuc (154293)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154293

Szüksége van-e az országnak egy másik intézményre, ha az ugyanolyan lesz? :D

Előzmény: öreg_néne_b (154292)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154292

Van szüksége az országnak olyan intézményre, ami az aznap esti időjárásnak az ellenkezőjét jósolja?
Ha tudatlanságból tették, akkor azért, ha szándékosan, akkor meg azért alkalmatlanok.

Nyilván nem marad űr, lesz másik ugyanerre a feladatra.

Előzmény: Bencuc (154291)
Bencuc Creative Commons License 2023.12.04 0 0 154291

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!