Keresés

Részletes keresés

shuffle Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16995
Gyönyörű! Ilyen helyen szeretnék lakni.
Előzmény: nyakashegyi (16980)
Cs&D Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16994
Látom itt alább, hogy Kardemumma képén van szintén galambgomba, de hófehér (ha jól látom) a tönkje. Az nem a feketésvörös fajtája? Mi nem mertük leszedni azokat a példányokat, mert azt írják, hogy nem ehető. Ja! És megkóstoltuk, csípős is volt. Hát nem könnyű, az biztos, de talán pár év alatt belejövünk. :) Talán.
Cs&D Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16993

Kössszii!  Remélem, nem csak nekem okozott nehézséget így elsőre! :))

 

lilapereszke Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16992
Feltöltés után be kell szúrni :-)))))
Előzmény: Cs&D (16990)
TTAMAS Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16991
A képet nem elég feltölteni, beszúrni is kell.
Előzmény: Cs&D (16990)
Cs&D Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16990
De hova tűntek a képek???
Cs&D Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16989

Sziasztok!

 

Ma megvolt az első "igazán igazi" gombászásunk. Fényképezőgéppel, kosárral, késsel, könyvekkel. :) Nagyon élveztük, de még nagy bonyodalmakat okozott az esetleges meghatározás. Van, aminél egyáltalán nem jutottunk dűlőre. Az alábbi képen láthatóakból hoztunk is haza, ebben szeretnék egy kis segítséget kérni. Mi vöröstönkű vagy barnulóhúsú galambgombára tippelünk, de azért inkább megkérdezlek benneteket.

Aztán ezt a sárgás taplógombát egyáltalán nem sikerült behatárolnunk, igazán egyik leírás sem illet rá annyira, a képek meg egyáltalán nem. Még annyi hozzá, hogy egy kis darabot leszedtünk, hazahoztuk, és a sárgás alja tiszta barna lett, főleg ott, ahol megfogtuk, tele van ujjlenyomattal. Talán a labirintustaplóra hasonlít, de a termőrétegük egyáltalán nem olyan volt.

Ez a hófehér szintén kifogott rajtunk. Főleg, hogy egy tönkön találtuk. Szabadon álló, ritkás lemezei voltak. Talán gyűrűs fülőke?

 

Előre is nagyon köszönöm a segítséget.

 

lilapereszke Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16988

Jövőre augusztus 22-27-én lesz a tábor Szovátán. Zsigmond Győző a László Kálmán Gombászegyesület elnöke szervezi. Ő, néprajzos, hungarológiát tanít,  de etnomikológiával (népi gombászat) is foglalkozik kedvtelésből.

Van egy magyar honlap itt Kommandóról, lehet levélen keresztül kapcsolatot felvenni az ott élő néprajzossal, ha jól olvastam. Szálláslehetőség is van egy kollégiumi táborban, ami eléggé "nomád", de nem csinálok antireklámot. Mi az Erdészet faházában szálltunk meg, ott 16 ember fér el. Ott van jól felszerelt konyha, és kulturált tisztálkodási lehetőség is.

Előzmény: bd (16987)
bd Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16987

lilapereszke, nagyon tetszika beszámolód. Hogyan mehetnénk oda jövőre?

 

Előzmény: lilapereszke (16984)
bd Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16986
nyakashegyi, most juli végén voltunk Padison, gomba elvétve (maroknyi róka és galamb). Gondoltam, hogy gombának korai.
Előzmény: nyakashegyi (16980)
bagusz Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16985
Lilaperszke,
nagyon érdekes a beszámoló, szívesen olvasnám tovább!

Előzmény: lilapereszke (16976)
lilapereszke Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16984

Örülök, hogy vannak még a fedélzeten, akiket érdekel a beszámolóm :-))))

Most kaptam néhány digitális fotót a táborról, és Téglás Zoli barátunk jóvoltából megismerhetitek a kommandói GOMBÁSZ KIRÁLYT, aki éppen egy luc alatt üldögél, a kezében a kétszergyűrűs tölcsérpereszke 2 összenőtt bébijét tartja.

Aztán holnap még jönnek a gombák is.

 

Gombász Király
Kardemumma Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16983

Lilapereszke, nagyon érdekes és tanulságos a beszámolód, remélem, folytatod még.

 

Közben megmutatom a hétfői zsákmányt a kőszegi hegységből. Gyűrűs tuskógomba sok, elegendő őzláb és galamb, kevés tinóru (egy aggastyán vargányát is láttam, már lábon sem tudott állni), és 6 db lila pereszke. Eléggé száraz volt az erdő.

 

Más. Ma a Bosnyákon 3ezer a róka, 2ezer a csupros tuskó. Rókát gerebennel bekeverve árulta az egyik asszonyság, ügyes :(.

 

 

scrofa Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16982

Szájtátva olvassuk az erdélyi beszámolódat,a sokunk számára sosem hallott gombákról.

Várjuk a folytatást.

A könyvet hétfőn viszem.

Előzmény: lilapereszke (16976)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16981
A Borsod Onlájn még nem tud róla, ez ügyben a legfrisseb híre, hogy a magyarpolányi 6 mérgezettből ötöt hazaengednek.
Előzmény: heyderia (16979)
nyakashegyi Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16980

Tavaly augusztus végén a Pádisban voltunk 4 napot (mindennap róka és vargánya kilószámra):

 

 

(Asszem akkor már fölraktam a képet, de sebaj)

 

Előzmény: maplesyrup (16978)
heyderia Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16979

Szia Ttamás, a magyarpolányi esetben az ember, a borsodinál a gyilkos galóca volt az erősebb :-(((((((. Az előbbi volt a topikon is téma. Ez egy másik eset.

maplesyrup Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16978
Szerintem a háttérben mindenki fontolgatja egy erdélyi gombatúra lehetőségét. :))
Előzmény: lilapereszke (16976)
TTAMAS Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16977
Persze. Ha már gombászni nem jutok el, legalább olvassak róla...
Előzmény: lilapereszke (16976)
lilapereszke Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16976

Kommandó folyt....

Vajon mindenki vadul dolgozik, vagy gombászik mondjuk a Mátrában ???? Nagy a csend, nem baj, akkor magamat szórakoztatom:-))

A harmadik gomba amiről hírt adok a fehér csoportospereszke (Lyophyllum connatum)

Ezt a gombát a patakpartokon kaszálni lehetett. Nálunk mérgezőnek van kikiáltva, Kommandón eszik. Földi lasa (nem laska)  a neve, kitűnő savanyúság készíthető belőle.

Kép a Netről: Lyophyllum connatum (fehér csoportospereszke)

 

Ui: Szerintem csak azért tiltják nálunk a fogyasztását, mert felületesen nézve hasonlít egyes valóban mérgező fehér színű tölcsérgombára.

 

Na mára ennyi. Folytassam????

lilapereszke Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16975

Nagyon köszi az infót, igyekszem pótolni hiányosságaimat Wass Albertből :-)))

Előzmény: nyakashegyi (16973)
lilapereszke Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16974

Kommandó folyt....

A vargányát a helyiek szüretelték. A faluban felhagytak a fafeldolgozással, munkalehetőség max. a fakitermelésen van, egyetlen megélhetési forrás a gombák és vad gyümölcsök begyűtése, melyet sokan végeznek.

A vargányát medvének hívják arrafelé, a kérdés hogy sikerült e medvét begyűjteni, kissé mulatságos volt számomra.  Mi csak a véletlenül ott felejtett példányokat leltük meg, de ezt nem panaszképpen mondom. Aki akart vehetett amennyit csak akart és száríthatta, ha volt mivel, kilója 400 forint volt.

Ursut (medvét) hál'Istennek nem láttunk, viszont egy kivégző helyét igen. Külföldi bérvadászoknak volt felállítva még a Chausesku érában készülhetett, magas fémoszlopra csigával húzzák fel a lovat, s amikor a medve megpróbálta megenni, egy füthető, magas, betonból készült lesről kilőtték szegényt.  

Visszatérve a gombára találtunk "jeges" medvét, vagyis az ízletes vargánya (medve) fehér változatát. Illetve nem is változat, mert külön neve van Boletus personii.

Ez a hófehér színű vargánya 2 példányban került elő.

Kép megint csak a NET-ről:

Boletus personii (Fehér vargánya)

 

 

Ui: az itt található linken tanulni vágyóknak sok szép kép van a Boletusokról, az elmulasztott hozzászólások olvasásakor láttam, hogy volt e témában is  fejtörésre okot adó tinóruféle.

nyakashegyi Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16973

A Kommandóról és Tánczos Csuda Mózsiról szól Wass Albert: 13 almafa és Elvásik a veres csillag c. regénye is. Érdemes elolvasni.

 

Előzmény: lilapereszke (16970)
Víz Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16972
Szia nagypapi! Még nem telt el a 24 - 48 óra, (de az már biztató, hogy jól aludtam) ne igyunk előre a medve bőrére. Talira szándékoztam volt menni családostul, ezért írtam maple-nak (reménykedve) hogy bízom a találkozásban. Ha holnapután is ilyen jól kezdődik a napom mint a mai, akkor a tegnapi vacsorámon nem fog múlni! : )) Üdv: Víz
Előzmény: nagypapi51 (16959)
TTAMAS Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16971
Nem a magyarpolányi esetre gondolsz? Az Veszprém megye...
Előzmény: heyderia (16969)
lilapereszke Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16970

Jó reggelt Mindenkinek!

2006. autusztus 25-30-ig Kommandón voltam gombásztáborban.

Gondolom szívesen veszitek, ha egy kis beszámolót tartok időnként....

Kommandó a Keleti- és Déli- Kárpátok találkozásánál, a Kárpát-kanyarulatban található a Háromszéki havasokban. Kovászna megye legmagasabban fekvő települése, 1017 m magasan van a tenger- szint fölött.

75-en voltunk, Magyarországról kb. huszan, a többiek Erdélyből. A határozást 2 mikológus végezte, kb. 200 fajt sikerült összeszednünk, új, Magyarországon elő sem forduló fajokat is.  

Három csoportra voltunk osztva, könnyű, közepes és nehéz túrákra lehetett jelentkezni. 3 helyi gombász volt a vezetőnk. A faluban a legjobb gombász neve GOMBA KIRÁLY, ezt a címet a legjobb gombaismerő nyeri el. Persze én mindig a Gomba Király túrájára mentem. Ami már régi vágyam volt, hogy kétszergyűrűs tölcsérgombát lássak most teljesült. Először ugyan  Gomba Király megmutatta a helyet és a gombát is, de később másik erdőben már saját magam is találtam, ami akkora örömet okozott nekem, hogy még mindig "extázisban" vagyok.

Ők szultán gombának hívják ott, mert már a császár,  a király gombanevek foglaltak így lett ez a gomba szultán. Egyébként meg tényleg hasonlít ifjú korában egy turbános szultánra. Titkolják egymás elől az ehetőséget, de aki ismeri és szedi, salátának fogyasztja. A hazahozott gombából én is salátát készítettem, nagyon finom lett. Rántva is jó. 1 db. gomba súlya: kis korában kb. 20 dkg, nagykorában 1 kg, nagysága elérheti a 40 cm átmérőt is, kisebb lavor nagyságú. 

Csak a Netről tudok képet felrakni, sajnos csak  hagyományos fotót tudtam készíteni egyelőre. (Remélem lesz még ez másképp is). Folyt. köv.....

 

Szóval így néz ki a Catathelasma imperiale (kétszergyűrás tölcsérgomba).

 

heyderia Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16969
Úgy értesültem, hogy a múlthéten egy ember a gyilkos galóca áldozatául esett Borsod megyében :-((((( Megjelent ez valahol a médiában?
Ondi Creative Commons License 2006.09.06 0 0 16968
..."bármint hívjuk is a rózsát, az épp oly' illatos"....
Előzmény: TTAMAS (16964)
heyderia Creative Commons License 2006.09.05 0 0 16967
Momentán a vöröses kénvirággombára gondoltam, mely színében lehet hasonló és az kevésbé keserű - olyannyira, hogy egyes német könyvek még ehetőnek is írják.
Előzmény: Shroomer (16966)
Shroomer Creative Commons License 2006.09.05 0 0 16966
Ez jó duma :)   és igaz.
Előzmény: TTAMAS (16965)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!