Keresés

Részletes keresés

Lepista Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16309

 

  Mi  gombászok  is  hozzájárulunk  a  természet  károsításhoz , nehogy  már  elverjük  itt  a  port  a  horgászokon !

  Egyébként  az  ólom  olvadás-és forráspontja 327C, illetve 1620C-fok. Az  ólom  550-600 C-fokon párolog, és a levegőben  az  oxigénnel  ólomoxidot  alkot .

A  fémólom  felhasználása  gyakori !

A  kőzetekben , a  talajban és  a  növényzetben/ a  gombában is !/ kis  mennyiségben  mindenütt  jelen  van .

Felhasználják : nagyfeszültségű  villamos  kábelek  köpenyeként , csövek, víztározók, tetőfedő anyagok előállításához;ólomzárnak;víznek kitett fémfelületek bevonataként, különösen  tengervíz  esetén / mínium, ólomvörös / ; savas  ólom  akkumulátor  gyártásához ; vegyiparban kénsav tartályok, párologtatóedényzet bélelésére stb. ötvözetként ónnal, rézzel, antimonnal a nyomdaiparban és a lőszergyártásban; festékiparban , petrolkémiai iparban , kerámiaiparban és  a  sort  még  lehetne  folytatni. Elsősorban  a  foglalkozási  eredetű  felhasználása  jelent  gondot .  

A  lakosság  körében  az  ólomfelvétel  becsült  értéke  100 mikrogramm/nap és  350 mikrogramm/nap  között  van .Fő  forrás  az  élelmiszer  és  a  víz , valamint  kb. 20 mikrogramm  a  környezetből ,   ólomvegyület  gőzök  és  szilárd  részecskék  belégzéséből , a  szennyezett  városi  környezetből kerül  ehhez  a  mennyiséghez.

Elnézést  a  bő  lére  eresztett  írásomért , csak  a  pecások  védelmében  próbáltam  rávilágítani , hogy  honnan  és  milyen  mértékben veszünk  magunkhoz  szennyező  anyagokat .

TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16308

Van kb. 300.000 engedélyes horgász. Ha ezek évente átalagban csak 10 gram ólmot szakítanak be, akkor az évi 3 tonna...

Viszont az intenzíven horgászott vizek ólomtartalma semmivel sem magasabb, mint a nem horgászottaké.

Előzmény: nagypapi51 (16306)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16307
Még jó, hogy a gombákhoz nem kell gombászbot :)
Előzmény: nagypapi51 (16306)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16306

Nem tudom hol olvastad, hogy a horgászok az olmaikkal szennyezik a vizet?????
A neten egy horgászportálon, de meg nem mondom melyiken.

 

Lehet, hogy rosszul tudom de az ólom nem annyira oldódik a vízben!!!

Roszul tudod, oldódik.

Nem akarom itt bő lére engedni, olvasd el ezt

Előzmény: ervin1 (16303)
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16305

OFF

Attól még, hogy az ólom nem oldatban, hanem darabban van még benne van a vízben. És sajnos, évente tonnaszám szaggatjuk be... Viszont reális alternatívája nincs (nehéz és puha). (Persze, az arany még jobb lenne...)

A másik nagy ólomszennyező csoport meg a vadászok. A sörét legalább  90%-a nem talál és a természetben marad. Viszont a felületi oxidréted képződése után tényleg eléggé passzív, nem oldódik. Legfeljebb néhány "hülye" madár veszi fel kavics helyett.

Előzmény: ervin1 (16303)
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16304

Üveglakók:

 

 

Bal oldalon király, jobb oldalon nyári és bromzos vargánya.
ervin1 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16303
off...............

Kedves nagypapi!


Nem tudom hol olvastad, hogy a horgászok az olmaikkal szennyezik a vizet?????

Lehet, hogy rosszul tudom de az ólom nem annyira oldódik a vízben!!! - hogyan szennyezné?
Másrészt, bizonyára Te is tudod, hogy régen a vízvezetékek ólomból készültek!
Mellesleg megjegyzem: ma is még nagyon sok ólomvezeték van , melyen keresztül az ivóvízvezetéket szolgáltatják!

Azt gondolom, hogy nem az ólom az, amivel szennyezik a horgászok a vízpartot! -és a vizeket!

Sokkal inkább elfogadom, hogy a szeméttel, a műanyag palackokkal...........és egyéb emberi maradványokkal!


más:

Királyrét és Kóspallag csont száraz...........gomba csak nyomokban, az is öreg!
Előzmény: nagypapi51 (16299)
TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16302

Bizonyíték pedofil hajlamomra:

 

 

TTAMAS Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16301

Az ilyen nagyra nőtt, öregecske érdestinórukat ki minek használja fel? Én egyszer raktam ebből gombaalapba...  kicsit "nyunyás" lett. :)

 

Tenyészanyagnak. :))

 

Csak a zsenge, fiatalokat viszem haza. Én márcsak ilyen pedofil vagyok... :))

Előzmény: beetee (16140)
fityoerika Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16300

Köszönöm szépen mindkettőtöknek a megerősítést!

Én is így gondoltam:)

Biztosan fogunk találni szép egészségeseket a természetben is!!!

 

Nagypapi!

Ólom kontra benzin témában, igaz:)

 

 

nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16299
1999 ápr. 1-től kizárólag ólommentes benzin kapható, ólomszennyezéstől így nem kell tartanod. A gépkocsik károsanyag kibocsátásai finom por alakban ülepednek ki. Ezzel együtt éppen elég sz@r van a levegőben ahhoz, hogy ne edd meg az utcai gévát.
(Nemrég olvastam, hogy édesvizeink legnagyobb szennyezői a horgászok, az éves szinten több mázsányira becsült beszakított ólmaikkal.)
Előzmény: fityoerika (16297)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16298

A császárgomba szerintem még árusítható is, csak nem veszik el...

A vargányáknak meg jelek szerint vége, lehet idén már nem is lesz több hullám :S

A Gyöngyösi úti ólmozott gévát pedig nem enném meg :)

Előzmény: fityoerika (16297)
fityoerika Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16297

Sziasztok!

 

Mindenkinek gratula a szép fogásokhoz! Császárhoz főleg.

Nem olvastam sokat vissza, úgyhogy nem tudom, volt-e róla szó: Ha vizsgálóhoz viszem a császárgalócát, akkor a vizsgáló kidobja, mert galóca? Nincs erről infótok?

 

Pici beszámoló. Szombaton a Pilisben voltunk (Borosjenő környéke). Az egyik erdőben SEMMI csak 3 db változékony tinóru. A másik erdőben már szerencsésebbek voltunk. Kb. 10db nyári vargánya (még éppen jó volt, kevés kukaccal). Ezen kívül egyrakáson nagyonsok bronzos vargánya volt. Egy részét már leszedték, megelőztek minket, egy része már túlérett volt, azokat hagytuk is, de azért jópár nagy példányt tudtunk haza vinni. Egyébként iszonyú száraz volt az erdő, úgyhogy én semmire nem számítottam!

Valószínűleg sokkal magasabbra kellett volna menni, de így is örülök a vargányáknak!

 

Egy kérdést rókagombával kapcsolatban: Lehet még számítani rá, vagy már nagyon nagy szerencse szükséges hozzá?

 

Ja, és még egy. A Gyöngyösi úton találtunk egy fát, amin csodaszép friss gévavomba van. Ezt ugye a forgalmas út miatt nem nagyon ajánljátok leszedni??? Vagy igen??

A párom szívesen leszedné én viszont ilyen sok ólmot meg szennyezést nem akarok enni.

 

Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16296
Sárgás-zöldes kalapszín esetén egyetértek a foltosodó tinóru tippel :)
Előzmény: beetee (16286)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16295
Előzmény: homerx (16293)
homerx Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16294
na szal visszaterve a pirulo galocara. otthon atneztem a megmaradt 2 darabot. a fo kulonbsegek, amiket meg fl lehetett rajtuk fedezni. sajnos mar 2 naposak voltak a hutoben, igy a gallerok elegge elfonnyadtak, ott nem tudtam felfedezni kulonbseget. szoval az egyiknek redos volt a kalapszele, es halos a tonk, es viszonylag nehezen lehetett lekaparni a pikkelyeket. a kalapbor alatt a hus is inkabb vilagos szinu. a masiknak sima volt a tonkje, nem volt rajta mar sajnos pikkely, es pirosas volt a kalapja, es a husa is erosen voroses a bor alatt. a tonkok mar nem voltak meg, igy nem tudtam osszehasonlitani. na szal en az elsot parducnak, a masodikat meg pirulonak mondanam.
Előzmény: beetee (16257)
homerx Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16293
az alsonak a receptjet nem kozolned te? :) esetleg mindharmat? ;)
Előzmény: nagypapi51 (16292)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16292

...ha valaki a kellő időben a kellő helyen nekiállt gombát szedni az nem járhatott rosszul.

Hát, emmán igaz! :)

Egyelőre nem is gondolok gombaszedésre, a felhalmozódott anyag elpusztítása az elsődleges cél.

A császárokat azér' irígylem ám!

 

Előzmény: beetee (16288)
scrofa Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16291

Szia !

A cafrangos galóca kapcsán elbizonytalanodtam,bár két társam,akik viszonylag jól ismerik a gombákat is erre a fajra gondoltak.Az is igaz,hogy nem vágtam el a gombát,ott hagytuk érintetlenül.

Más,vasárnap a Budai hg-ben megtaláltam az idei első kettő óriás pöffeteget.A digitális géppel most kezdek ismerkedni,ezért nem minden felvétel éles.

 

 

Előzmény: heyderia (16280)
esj1978 Creative Commons License 2006.08.22 0 0 16290

Szia Ervin!

 

Amennyiben publikus emil címed van akkor megírom a tapasztalataimat! (ide nem szívesen)

 

Köszi! Dobtam 1 mailt az e-mail cimemmel.

esj

 

ui. ...az ide nem szivesen rosszat sejtet.....

Előzmény: ervin1 (16262)
nyakashegyi Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16289

Egyrészt vasárnap délután gondolom mindenki készült az esti tüzijátékra, meghát napközben az ünnep végett programok voltak....

Másrészt az erdőnek nem baj, ha nem látogatják sokan. A cimboráimmal lassan 15 éve nyaranta rendszeresen 7-10 napos hátizsákos (amolyan Rockenbauer Pál stílusban) túrákat nyomunk kis hazánkban, hát sok hátizsákossal nem találkoztunk. Sőt az utóbbi években szinte eggyel sem. Ez a műfaj kihalóban van. De ennek köszönhető talán az, hogy eddig mindig volt olyan, hogy behívtak éjszakára házakba (présházakba is:-)) minket, ha szakadt az eső. Sok jó emberrel ismerkedtünk meg így.

 

Előzmény: beetee (16288)
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16288

Vasárnap du. kirándultunk egyet ráadásképpen a Pilisben is.

Jó pár területen zörgött az avar a szárazságtól, de sok más helyen rengeteg gombát láttunk. Pedig nem tértünk le 2-3 méternél jobban a túristautakról.

Piruló galócából Dunát lehetne rekeszteni. És találkoztunk olyan erdőkkel is, ahol roskadásig volt a nyárivargánya. Sajnos nagy része öreg. Nagyon kevés használhatóval közte. Pár galambgombát is sikerült menteni, és egy patakmedernél találtunk 10-12 szem rókagombát.

Ezeken kívűl voltak még tinóruak, selyemgombák, fülőkék, galambok...

Az látszott, hogy ha valaki a kellő időben a kellő helyen nekiállt gombátszedni az nem járhatott rosszul.

 

Negatívuma is volt a túrának. Gyalogoltunk kb. 16 km-t és ez alatt találkoztunk összesen 3 emberrel. Pedig elég népszerű utakon jártunk.

Valahogy kihalt a túramozgalom... régen (8-10 éve) még azért több embert csábított a természet.

Egyrészt sajnálom, másrészt így a frekvekventált helyek környékének kivételével éli az erdő a maga életét. Kevésbé háborgatják, talán kevésbé szemetelnek, stb...

 

 

beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16287

A szombati vacsora.

Kis olíván megfuttatva, csak friss bazsalikom, kakukkfű és só.

 

Csak ajánlhatom!

 

 

 A Császárgomba szára egy cseppet sem rágós, szálkás. Ez biztos. :)

 

beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16286

Nem képeztem le a helyszínen. :(  Itthon is csak részleteket fotóztam.

Ez talán a legjellemzőbb:

 

 

Itt látszik a legjobban, hogy sárgás-zöldes a kalap alapszíne.

Előzmény: Lactarius Curtis (16254)
beetee Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16285

Cafrangos galóca szerintem.

Ami érdekesség, hogy Újpesten nőtt, házak közt egy kőkerítés aljából. Már ilyen viseltes volt, mikor rátaláltam.

 

 

*Laca* Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16284
Én is Sástót szoktam látogatni, érdemes!
Sokan járnak, úgyhogy minél előbb annál jobb.
Leginkább hajnalban.
Előzmény: scrofa (16272)
Lepista Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16283

 

  A  kisebbekről  a  tönköt  félig  vágom  le , ketté  szelem  és  úgy  panirozom. Így  nagyon  guszta.

A  tönk  nem  szálkás , fagyasztható , szárítható , sőt  a  nagyobb  példányok  kalapjai  is szárításra  kerültek . A  húslevesbe  2-3  szelet  szárított  Császár  galócát  téve , igazi  természetes  szinezőanyag.

Előzmény: homerx (16250)
emgergo Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16282
Ez brutális lehetett.

Hasonlót egyszer láttam, Szokolyán (leszámítva az asszem 2 évvel ezelőtti pesti minitornádót). A kapu mellett álló kb. 3 méteres rakétatuják U alakban hajlottak vissza a földig, villámlás+dörgés egy időben, olyan erővel, hogy rázkódott az ablaktábla. Kiöntött a patak, elvitte az egyik tulajdonos kertjének kb. harmadát, a kiépített partfalat, a hidat, majdnem térdmagas víz állt az úton. Félelmetes volt.

Nem akarom elképzelni, milyen ugyanez min. 1 millió pánikba esett emberrel súlyosbítva :-(((
Előzmény: nyula (16278)
heyderia Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16281

Szia Vecsi!

Csiperke ügyben érdemes itt kutakodni, bár az egyik (szélső) példányodnak gyökérszerű képződménye van, ezért lehet, hogy ez nőtt nálatok szerintem.

Előzmény: vecsi (16135)
heyderia Creative Commons License 2006.08.21 0 0 16280
Ügyes voltál Scrofa és jó helyen is jártál, ám a cafrangos galócád annyira hasonlít egy bizonyos csiperkére, hogy az már gyanús.
Előzmény: scrofa (16272)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!