Az Ignis-ben évente kellene olajat cserélni, de apósom kocsijában (eddig) nem okozott gondot, hogy nem évente volt olajcsere. NEM! követendő, de jól példázza azt, hogy felesleges túl rettegni az olaj élettartam mizériát. Nem tudom mikor szándékozik olajat cserélni, de már letettem arról, hogy havonta figyelmeztessem rá. Ő kocsija azt csinál vele amit akar ...
Ezek szerint akkor kamu a gyártástól számított 5 év felhasználhatóság a szintetikus olajokra...vagy csak egy marketing szlogen a sok közül.
Mondjuk ezt az 5 évet én eddig sem nagyon hittem.
Én Eurol olajat használok és néhány hete beszéltem a holland gyártóval. Ott azt mondták, hogy 3 év az amire Ők mint gyártó a szintetikus olajokra garanciát vállalnak. Természetesen a bontatlan flakonokra értve, hogy addig garantáltan megőrzik a minőségüket.
Köszi neked is. Megjött a csomag az olajszigettől. Nem olyan gyorsak mint egy filterabc, de nem is ígérnek ilyet, cserébe majdnem egy ezressel olcsóbb volt literje. A hivatalos magyar forgalmazó, a Fuchs Oil Hungária Kft címkéje is rajta van a flakonok hátulján. Érdekesség, hogy ezen mint "szintetikus gépjármű motorolaj" szerepel.
Szépek a flakonok, címkék, nincsenek megnyomva. Gyártási idő mindhárom olaj esetében 2019 március. Felhasználható a gyártástól számítva 3 évig.
https://olajborze.hu/
Ők is nagyon jók.. Régebben Motult vettem tőlük. Ma voltam személyesen náluk Szolnokon, iszonyat választék van polcot..
Váltóolaj Fuchs sintofluid FE 75w 2750 Ft, Castrol Syntrans FE 75w 2650 Ft.
itt 2400ft literje, bár tőlük még nem rendeltem viszont 94-ben bejegyzett cégről van szó, nem tűnnek rossznak, ha valakinek van velük tapasztalata megoszthatná velünk
Na megvan a VW-től is jött válasz, ha hozzájuk bemennék akkor a következő cikkszámú olajat adnák az autóhoz: G060726A2 (ezt küldte korábban a VW specialista is) erre rákeresve ugyan a gyári flakonon nem jelölik miről van szó, de az alternatívaként feldobott olajok 75W, API GL4-esek, szóval ez a jó választás.
Egy rövid értékelés a webshopoknak is. A kauffernél azt mondták, hogy jó a 75W90-es Castrol... a filterABC viszont külön felhívta a figyelmem amikor az olaj felől érdeklődtem és leírtam mibe lesz, hogy nem lesz jó választás és a 75W-seket ajánlották.
Egyébként a gyári VW olaj bruttó 4100 lenne / liter a márkakereskedésben, ez nem is olyan vészes ahhoz képest, de Fuchsot néztem igazából.
Köszi. Én is inkább a 75W felé hajlok, de mai napot még megvárom, a szerelő is utánanéz és még várok választ néhány helyről. Egyébként a Fuchs keresője is 75W-s olajat dob ki. A Liqui Moly szintén, de egy 75W80-ast is felajánl.. igaz annál nincs a listában egyetlen VW megfelelőség sem, ellentétben a sima 75W-vel ahol ezek vannak,
VW G 052 178 VW G 052 512 VW G 052 726 VW G 060 726 VW G 070 726
Valamelyest idevágó hogy én meg Skoda Fabia-ba (2009-es 1.6 16v) keresek váltóolajat (ez is szegről végről VW), az Unixnál ma voltam, csak és kizárólag a kínálatukból a Castrol Syntrans FE 75W API GL-4, ami belevaló, szerintem nálad is az lesz a jó, mármint a sima 75W.
Megmondom melyik állítás mivel áll szemben. Adott két nagy Bp-i VW márkakereskedés, ők állítják alvázszám szerint megnézve hogy 75W90 kell bele. Ezzel szemben van egy VW, Audi stb specialista szerviz akiktől kaptam egy gyári számot hogy ilyen olaj kell bele. Erre a gyári számra G060 akármi, rákeresve, bejön néhány autóalkatrészes oldal ahol a feldobott alternatívák (Febi Bilstein, SWAG) mind egyfokozatú 75W-sek (API GL4)! Erre az OEM számra ezeket dobta ki. Emlékeim szerint prokee is azt írta régebben hogy 75W-s kell bele illetve egy másik webshoptól is azt az infót kaptam hogy bizony a 75W a belevaló. És akkor ott van ugye a két kereső a lángautó és a Castrol olajkeresője amik szintén 75W-s olajat ajánlanak.
Azt hozzá kell tenni, hogy a két márkaszervizből csak egy tudott választ adni az API-s kérdésre, azt se 100%-ra mondták.. mármint hogy GL4-es kell.
Most várok egy választ a VW-től és egy harmadik webshoptól is hátha sikerül végleg letisztázni.
Nos ennyit a márkakereskedésekről, kiderült, hogy szó nincs 75W90-ről, sőt elvileg a gyártó ilyen adatot nem is ad meg csak egy gyári számot az olajhoz így az alapján egyfokozatú 75W-s olaj kell bele.. elképesztő, hogy egy ilyen látszólag alapvető információhoz ennyi utánajárás szükséges és ha nem informálódik az ember több forrásból akkor simán megetet a hivatalos VW szerviz.
VW Polo 6N1-be, ahol a váltóolaj gyári előírása G 50 75W90 API GL4, rakhatok GL4+-os olajat? Ez a 75W90 API GL4 elég tuti infó, alvázszám szerint vw márkakereskedés nézte meg.
Castrol Syntrans Transaxle 75W90
API GL4+, VW 501 50 (elvileg ez a G 50), VW G 052 911
webshop szövege
"A Castrol Syntrans Transaxle (TAF-X) minden olyan helyen alkalmazható, ahol az általános GL-4 szerinti olajak már nem teljesen megfelelőek. A Castrol Syntrans Transaxle (TAF-X) elsősorban a VW kézi kapcsolású sebességváltóihoz lett kifejlesztve, de ezen túl szinte valamennyi korszerű fronthajtású gépkocsi sebességváltójában alkalmazható, ahol a differenciálmű és a sebességváltó közös kenési körben üzemel."
illetve érdemes olyan olajat nézni ami tudja a GL4 és GL5-öt is? Motulnál van ilyen.
Kettő kérdés rögtön: - Octavia 2.0 pd, 222.xxx km (és valóban). Mobil 5-30-asat használok, teljesen ok 10-14.000 km-enként csere, nem fogy. Tehát minden rendben, nem is tervezem váltani, csak a szerelőm megjegyezte, h "Minek ebbe ez a drága olaj, teljesen megfelelő bele pl. a Mannoil is." Valóban?
-FZS1000, nemrégiben vettem Ausztriában, kaptam hozzá egy kanna Motul 5100 10-40-et, mert "nemsokára cserés az olaj, kb. 4.000 km van benne.." Hát le is cseréltem, de nem a legfainabb vele a váltó (ilyen olajjal használta az extulaj évek óta). Mit tegyek bele, ami tuti?
+1: Xado olaj. Mit a tapasztalat? Sok jót olvasni róla, bár azt is, h "hamar fárad".
A BMW a váltóira ragasztott matricán jelöli, milyen olaj való bele.
Például a kék MTF LT3 23007533818. Ezt a szám lp a 2007-es gyári szervizleírásban MTF LT3 83227533818.
Az aktuális 2019-es leírás ugyan arra váltóra már a 83222339221 számot adja meg mint az eredeti BMW MTF-LT-3 manuális sebességváltó olaj (Manual Transmission Fluid= MTF). Ez az alap ajánlás a 2004-2016 között szerelt manuális 6 sebességes váltókhoz.
De ha a csak a 83222339221 számra rákeresek 75W-80 olajat hoz fel a gugli. Igen lényeges viszkozitási eltérések vannak az olajok között. HIÁBA ugyan az a hideg oldali szám. Most akkor melyik az ideális olaj? Ami a gyártáskor rákerült a váltóra (75W)? A friss ajánlás(75W-90)? A köztes (nem gyári olaj) megoldás (75W-80)?
Milyen hajtóműolajat ajánlanátok egy Vw Passat hat fokozatú kézi váltójába. A kocsi 2004-es, 1.9 Pd tdi, a motorkód: AVF. A feltöltési mennyiség is érdekelne.
5w-30-at tennék bele így látatlanba, meg ha az enyém lenne.
Egyébként pár évvel idősebb dízel (tudom nem ugyanaz) C Corsával járok, 520.000 km van benne, az életben nem kapott 10w-40-től "jobb" olajat. 10-15 ezer km között mindig le van cserélve az olaj, ez idő alatt az olajfogyasztás nulla..
Nos, akkor már belekeveredtem egy kicsit az olaj ügybe. C Corsa 1.2 Twinport 2005-ös. Szervizben 10W40-est mondtak és tettek bele, olajkereső 0W40-et, 5W30-at ír, más meg 5W40-et tesz bele.... Akkor most mi a jó francot öntsek ebbe a szerencsétlen motorba? :-)))
Egy Chevrolet Aveo (2012,T300, 1,2, A12XER motorkód, manuális váltó) milyen váltóolajat használjak? A könyv szerint "Kivéve 1.6 benzinmotor: csak Castol Bot 402 folyadékot használjon"(???) Ilyet neten magyar olajshopokban nem találok..
Valaki próbált már Eni motorolajat RN0720 minősítéssel 2.0 Dci motoros Renault Laguna-ba (EU5, részecskeszűrős)? A motoromba használom a cég termékeit, eddig meg vagyok elégedve velük, kipróbálnám az autóba is, ha nem beszél le róla valaki... Árban is nagyon jó, nem is egy divatos, hamisítással terhelt cucc...
Nem az én autómba kell az az olaj, csak tőlem kért tanácsot az ismerősöm és mivel nem vagyok jártas ilyen dolgokban, nem akartam még véletlenül sem rossz tanácsot adni.
Eddig én is eljutottam, de nem száraz marketing kell.
Kíváncsi lennék a felhasználói tapasztalatra, inkább abban hiszek és azért is kérdeztem rá itt.
Én a magam részéről azt az olajat, ami már mondjuk 3 éve volt csomagolva, a flakonon lévő dátuma szerint, hiába ha bontatlan, nem biztos hogy már betölteném az én autómba. (mondjuk 1 éves bontatlant még igen, de itt van nekem a határ valahol)
Vagy ha igen, akkor kicsit végig bennem lenne az ideg a következő cseréig, hogy valóban tudja-e még az előírt paramétereket az az olaj.
Az olaj kannáján tavalyi dátum van rányomtatva, (gondolom ez a beletöltési dátum lehet): 25.04.2018. Tehát már egy éves az olaj a kannában, megbontva nem volt, original csomagolás.
Kérdésem az lenne, hogy ez az olaj a mostani aktuális olajcseréhez felhasználható-e? (tavaly ilyenkor lett volna az olajcsere, és ahhoz lett vásárolva akkor, de sajnos közben 1 évet állt az autó egy váratlan betegség miatt, így az az olajcsere elmaradt)
Az olaj: Total Quartz 9000 Future NFC Fuel Economy 5W-30 és 5 literes kanna.
bocs, tehát a fordos link, de nyugi, mert a mazda ugyaúgy sz@r, lévén csont ugyanaz a motor van mind2 autóban. az egyik full ford spec olajjal lesz ilyen, a mazda meg csak 5w30 acea a3b4-et kér.pont olyan koszos lesz mind2.........
Hát sajnos én ebből nem azt olvasom ki, amit te. vagyis a szerelő nem tudja, milyen olaj volt benne, de gondolja, hogy nem gyári. Egy másik cikkben meg elmondja egy bölcs szerelő, hogy igazából ha minden OK, akkor is gáz lesz. Bizony, ha valamit elterveznek, akkor az nem jó.A princ motor problémáinak nagy része jelen van sok motorcsaládban, ők abban voltak zseniálisak, hogy sok problémát tudtak belerakni 1 motorba. a kokszosodás sok márkánál probléma, ott is ahol szinte semmi előírás nincs az olajra, meg ott is ahol sok van. Anno a Toyota vvt motoroknál sem az olaj oldotta meg a gondott, hanem a dugattyún történt változtatások. Már régen nem szempont, hogy jót tervezzenek, hanem olcsót, ami kibír valahogy 3 évet. Ebben élünk most.
"Amit Novoth Tibi Prince motornak nevez, azt a PSA-univerzumban THP-ként és VTi-ként emlegetik. Tamás állítja, ezeket a motorokat sokszor a szakszerűtlen karbantartás nyírja ki, hiszen nem az előírt PSA B71 2312 specifikációnak megfelelő 0W30-as olajat töltik beléjük. Az előírt olaj drága, egy négyliteres Total-kanna például 20 ezer forintba kerül, kedvezmény nélkül. Más cégek is készítenek ilyen minősítésű olajat, ha viszont nem ilyet használtak a szervizben, az végül sokkal drágább lesz.
Tartok tőle, hogy kevés általános műhely rendel sokat a PSA B71 2312 szerinti olajból, ami ráadásul nagyon könnyen összekeverhető a többi 0W30-as motorolajjal. Ha a szerelő csak a viszkozitási értékre ügyel, lassan beégnek a dugattyúgyűrűk, megnő a kartergáz, visszajut a szívósorba, a többit pedig már tudjuk."
Gyerekkoromról elmosódott emlék a műanyag Arol 2T talán fél literes vagy 3 decis kiszerelés. 1976 nyarán akkor 1 éves Wartburgunkal indultunk Szozopolba a Fekete-tengerhez és apám nem tudván milyen a keverék ellátás Jugoszláviában meg Bulgáriában jócskán bevásárolt ebből a termékből. De jól is tette mert sehol nem volt keverék tankolási lehetőség a helyi 2T olajokat meg nem ismerte. Nem csavaros tetejű volt hanem le kellett vágni és úgy kiönteni az olajat.
Megvan, köszöni szépen. Elf olaj van benne, a szaki tette bele. Egyszer rátöltöttem 2 deci MOL olajat. Most lesz olajcsere, lehet, simán MOL-t teszek bele, ha én csinálom.
Van egy Vino robogó is, annak a pici motorja is pörög, mint törpe fején a kalap. Volt benne MOL olaj, Repsol, most meg Motul van, egyiket se ette.
A paraméterek alapján megfelel. Mondjuk pont a japánok nem szokták agyonizgulni az olajkérdést. OK, a motor inkább tud érzelmi kérdés lenni, mint az autó, de agyonizgulnod neked sem kell. Én simán beletenném.
Milyen motorról van szó? Meg kéne nézni a gyári előírást. Nem csak a viszkozitást, hanem pl. ha van, a JASO előírást. A legtöbb motornál a motor- és váltóolaj egyben van, sőt az olajos kuplung is abban fut. Az olajnak a kuplunggal is megfelelően kell működnie! Ehhez sok gyártó a japén JASO szabvány szerint ír elő MA vagy MB kategóriájú olajat.
Csak egy kérdés a hiperpigmentáltnak írt válaszodhoz! Miért gondolod, hogy ha a gyári előírás ásványi, akkor jót teszel a szintetikussal? Leírom azt is, hogy miért kérdezem. Van egy 1983 évj. Yamaha Virago 750 motorom. (is) A gyári előírás ásványi olaj, 20W50 viszkozitás. Néhány márka és típustárs próbálkozott okosabbnak lenni mint a gyár és kipróbálták a szintetikust mert ugye az a korszerű meg hamarabb van a felső helyeken, stb. Nos mindenkinek aki kipróbálta, elkezdte enni az olajat a gépe. Ez nem olyan nagy gond mert utána lehet tölteni. De tömítéseket is elkezdett enni az olaj és az már nagyobb gond. Sürgősen visszatért mindenki a gyári előírthoz.
Bár a motorom nem igényli a full szintetikus olajat és én mint jó gazda mégis megpróbáltam a Repsol moto syntetico-t.Nem vagyok elragadtatva tőle,csipegeti egy kicsit.
Ezért kutakodom a félszintetikusok között.
A Mannol nincs úgy túlárazva mint pl a Motul.
Joggal mondhatod hogy használjak a gyár által előirtat,de
Nekem viszont több motorkerékpárom is van 500-1300 cm3 között, 3 kér 10W40-es rész szintetikust, és a Castrol Actevot használom időtlen idők óta problémamentesen. Az egy, 20W50-es ásványit kérőbe szintén. Semmi bajom a Mannollal, de csak autóba használom. Az Actevo 1900-2200ft/liter áron meg szokott lenni, szerintem az elfogadható ár.
Korábban motorolaj kérdésében már kértem segítséget, Mobil1 ESP 5w-30 lett a kiválasztott (elsőre teszt jelleggel nem akartam a 0w-30-at, de ha sok beleszalad a nyáron a kocsiba panaszmentesen akkor tél előtt lehet h kap 0w-30-at), a kocsi hangja jó, nem eszi úgy kb. 1700 megtett km alapján, szóval használjuk és ennyi.. :)
A váltóolajat is szeretném lecserélni, az a biztos, panaszom nincs rá de passz hogy valamikor volt e már cserélve..
Az alany egy 2009-es Skoda Fabia II 1.6 16V (105LE, BTS) 166000 km van benne, milyen olaj az előírt a váltóba, ill. mi az amit ajánlanátok bele?
Én ilyen bevizsgáltatással nem fáradnék. Ennyire nem izgat a téma. Korábban a Totalcaron volt egy bevizsgáltatás. A6 Avant, 2,5TDI volt az alany. 15000 km. volt az olajban, de már 3 éves volt.(az olaj) Semmi rendellenességet nem tapasztalt a laboratórium. Korom, víz, egyéb szennyeződések határérték alatt voltak. Ezt írták a posztban. Talán a megvesszük amit te nem mernél sorozatban volt? Úgy rémlik.
10 éves Honda és valóban 12 ezer / 1év a csereperiódus.
Valszeg elég lenne egy Motul 7100-as olajat 2 évente is cserélni, de egy ilyen 2 évet először is végig kellene csinálni, majd az olajat laborban bevizsgáltatni.
Csak feltételezek, de kicsivel lejjebb írta, hogy évente cseréli az olajat. Gondolom eljött az egy év és lecserélte! Talán a Honda újabb motorjainak 12000 km. az olajcsere periódusa! Lehet, hogy 2 évente is elég lenne cserélni?
" ... Ha 12 ezer a cserperiódus és én 2-3 ezer km után cserélem ..... az API SN besorolású olajat, akkor mennyi gané lehet a szűrőben? ... Szerintem kábé semmi. .... "
Ha 12 ezer a cserperiódus és én 2-3 ezer km után cserélem (ez 10-15 motorozást jelent, 10-15 hidegindítással, ahol a hideg 20-30 fokot jelent) az API SN besorolású olajat, akkor mennyi gané lehet a szűrőben? (Szét kellett volna flexelnem és megnéznem.) Szerintem kábé semmi.
Én a motoroknál is cseréltem a szűrőt, de nálam 1200/1400ft. os tételek. Nekem régi vasak vannak, 6000km.es csereperiódussal. Továbbra is merem állítani, hogy semmi baj nem lesz emiatt a motorral.
Motorkerékpárról van szó 12 ezres előírt olajcsere periódussal. Az olajat évente cseréltetem, de egyik tavasszal elmaradt a szűrőcsere (eredeti gyári), így az olajszűrő kb. 6-7 ezret maradt a motorban.
Eddig azt gondoltam, hogy nem gond, de most ez az olajdokis tanács elbizonytalanított.
(A szűrő postaköltséggel együtt kb. 4500 Ft. Nem nagy tétel, de ha egyszer felesleges cserélni, akkor minek dobjam ki a még jó szűrőt és a pénzemet a kukába?)
Az tény és való hogy miután beletettük a kocsiba, járattuk kicsit, mikor kiálltam vele, még a szerelő is hüledezett, hogy mennyire elcsendesedett a motorhang. Amúgy hogy mennyivel jobb az átlagos olajoktól.. Ezt is ugyanúgy 10-15 ezer km után ki kell dobni, aztán annyi, ártani nem fog a kocsinak.
hááát ha nem hagyott maga után retket, és az olajat is leadta a benzinkúton, akkor nem gáz. inkább sokat elárul a szerelők árazásáról / igényes munkájáról
Sosem értettem azokat akik nem cseréltek olajcserekor szűrőt, de szerintem nem egy tragédia, ha kevés km. lefutása utáni cserénél marad a régi szűrő. Jó régen volt egy olasz kollégám aki itt alapított családot és először tőle hallottam ilyet, de nála tervszerű volt. Csepp kadet 1,5 td. kocsija volt, mindig 5000 km.-nél cserélte az olajat, de csak a másodiknál a szűrőt. Sosem volt olajra visszavezethető gondja a kocsival. Szerintem semmi rosszat nem csináltál.
A legtöbb alkalmazásban a Dexron II és III kiváltható a Dexron VI-tal - de nem automatikusan minden esetben. A kormányszervóban általánosságban megengedőbbek a gyártók, mint az automata esetén, így valószínűleg semmilyen hátrányod nem lesz belőle. De ezzel együtt előnyöd sem, tehát hacsak nincs a garázsodban feltörő Dexron VI-kutad, nem biztos, hogy érdemes eltérni a Dexron II-III-tól.
A 10W-40 motorolaj nem sűrűbb és nem hígabb, mint a 75W-90-es hajtóműolaj. Ha csak a SAE viszkozitási osztályt nézzük, nagyjából hasonló tartományban mozognak:
Én azt javaslom, keress utána a gyári előírásnak, és azt használd. Egy váltó esetén ettől ritkán van jobb.
Talán tudja valaki: ha a kormányműbe Dexron 2-3 olajat ajánlott a gyártó 25 éve, akkor tehetek-e bele újabb (Dexron 6-os) olajat? Van aki szerint simán, sőt: "szeretni fogja", van aki szerint szétmaródik minden gumi tömítés és tönkremegy a kormánymű... Hozzáértők válaszát várnám!
Másik kérdés: 75W-90-es GL5-olajat ír a gyártó a váltóba, de eredetileg sűrűbb (könnyen meglehet lehet, hogy sima 10W-40-es motorolaj?) kenőanyagot tett bele az előző tulaj, amivel sokkal lágyabb volt a váltás. Én már lecseréltem pár éve 75W-90-re, de utána kissé "karcos" lett a váltás... Tegyek bele esetleg 80W-90-et, vagy 90W-t?, hogy jobb legyen, vagy adalékozgassam?
Lehet valaki akárminek a doktora, ez akkor is csak a fele az igazságnak. Mert azt a gépegységet valaki megtervezte valamilyen üzemeltetési körülmények közé, valamilyen célokkal. Ezt pedig nagyjából az esetek 99,999%-ban nem kötik senkinek se az orrára. Sőt még az is lehet, hogy a különböző részegységek más-más olajjal lennének boldogak ... Lehet ezeken okoskodni napestig.
Igen. Belegondoltam. Kicsit a kémia tudományok kandidátusának meg anyagismeret tanárnak kell lenni, ha nagyon érteni akarjuk a témát. Nehéz dolog ezt közérthetően közreadni. Hogy mondjuk két ugyanolyan 10w40 olaj miért viselkedik másképpen ilyen vagy olyan helyzeteben, ezt elmagyarázni tényleg egyenlő a szélmalommal harcolással, kivéve egy fizetett kurzuson ahol mindenki azért fizet, hogy ezt (és mást) megtudja. Akkor marad a fotelfizikusság:-))
Az a gond, hogy ha mélyebben belemész ebbe a témába, nehéz közérthetően írni.
A mai korszerű motorokban nem lehet csak az olajat önmagában vizsgálni, azokat az anyagokat, felületeket, hőmérséklet stb. is figyelembe kell venni, ami között a kenőanyag használatban van.
hát eltudom képzelni , mert azért nem mai a motor és még egy laza 20-25 fokba is tud ilyet produkálni,nemhogy 30-35 +++ fokba! természetesen esetleg lehetett még hidrotőke csattogás is, de a lánc azért az (vergölődősebb) jellegzetesebb zajjal jár. Most nézem közbe a w124 es fórumot ahol már régen kivesézték ezt az olaj témát konkrét esetben egy 2.5 szívó dénél. 10w 60 at használtak (ott is alacsony olajnyomásra) évekig gond nélkül..
Erre nem is gondoltam. Lehet az asszony is azt hallotta amit te? Pedig mentem én is a kocsival, csörög csörög hát persze dízel. Nekem nem tűnt fel semmi de most, hogy mondod dugóban nem próbáltam. Reális lehet, hogy nagyon megfolyósodott az olaj. A kényszercsere után nem sokkal mentünk Thasosra 2 hétre! Gondolhatod milyen meleg volt augusztusban Görögországban! A határokon volt araszolás meg a fizetőkapuknál is, de a nőm nyugiban volt. Nem volt nem tetsző hang.
Értem. Akkor jelentős előnyben van a coty zsűri tag, gondolom gépészeti végzettségű, láthatóan szerepelni szerető Gajdán Miklós. Úgy gondolom az olajtéma nagyrészt hitbéli kérdés, vannak akiket egyáltalán nem érdekel, (szerelő cseréli és kész) meg vagyunk mi akiket érdekel a téma egy kicsit mélyebben. Ha zavar a képi nyilvánosság, de szívesen adod közre a gondolataidat, blogolni is lehet! Az nem "olyan" szereplés. Van rá egy ötösöm a lottón(most elég sokat ér), hogy lenne olvasód! Csak közérthetőnek kell (jó lenne) lenni! Szerintem az itteni moderátorok nem tiltanának ki, ha elkezdenél itt írni valahogy így: " a yt-on elég sok félrevezető információ jelenik meg olaj ügyben és szeretném cáfolni a hülyeségeket" Aztán jöjjön aminek jönnie kell! :-)) De vigyázz! A jönnie kell be mantec is beletartozik!!!
aham, értem nyilván az araszolgatáskor hallatszó hang valószínű a lánccsörgés lehetett,tehát felhigulhatott valamennyire az olaj, ugyebár a láncot egy feszítőpatron feszíti olajnyomás függvényében,tehát "higabb olaj kissebb nyomás" és máris nem megfelelő a feszítés. Természetesen lehetne láncot illetve patront cserélni,de nem akarok még annyira belenyúlni, inkább kipróbálnám olajat lényegesebb egyszerűbb és olcsóbb megpróbálni. valahogy ragaszkodnék a MB specifikáció miatt Q8 hoz 10 w 50 azért sűrűbb mint az általatok használt 40es legfeljebb öblítek vele... bár a gyártó általi jóváhagyásokról meg annyit ,hogy valószínűleg szerintem egy közel millió km-es járműnél annyira már talán nem számíthat.?!
A folyást szerelő oldotta meg, én meg nem kérdeztem a helyet. Az olajjal kapcsolatban: A benzinesbe Q8-at használok, előtte Eneos volt, mindig a 10w40. Tavaly kb. egyszerre lett mindkét kocsiban cserélve. Nálam semmi változás, talán egy kicsivel alacsonyabb olajnyomás melegen(mint az Eneossal) A nőm azonban problémázni kezdet, hogy "szar a hangja araszoláskor" nem annyi a nyomás, stb. Addig ette a lelkemet, hogy talán 2000 km. után visszavittem a haverhoz és kapott megint Eneos Premium 10w40-et. Úgyhogy , ha te is ilyen abszolút hallású vagy óvakodj a Q8-tól:-)
Nagyon szerintem nem hibáztok ha kicsit túltoljátok a cserét,:) mert ez a blokk, blokkok nagyon is túl vannak méretezve olajmennyiséggel,illetve szűrőkkel ezért is élnek évtizedeket bármilyen gazdával..lásd az araboknál ahova garantáltan már milliós km-el érkeznek az ex taxik főként mondjuk 123asok a 124esek meg 190esek kb majd 10 év múlva lesznek ott..:d de viccet félre téve nem árt valóban a sűrű,sűrűbb olajcsere,nekem ez első autóként nagyon megvan becsülve,és tisztában vagyok vele,hogy már sosem lesz ilyen autóm..megérdemli törődést és igyekszek is ezt az állapotot fenntartani minél több ideig..neked a 200D merre folyt?nekem az adagolónál van csepegésem ahol a blokkra megy rá.
olajnyomi problémára meg szerintem megpróbálok egy olyan 10 w 50 olajat keresni ami tartalmaz legalább MB specifikációt,ez így első keresésre Q8nak van ilyen olaja..
" ... A szám w szám úgy hallottam Gajdán tanár úr videóiból, már nem utal egyértelműen a sűrűségre, hígságra... "
A "W" szám - ha SAE osztályra gondolsz - már a kezdetek óta nem az olaj sűrűségére vagy hígságára hanem egy adott hőmérsékleten mérhető folyási képességére utal. Gajdán tanár(?) úr már nem egyszer mondott félrevezető dolgokat.
Ez a sűrűbb, hígabb dolog nekem úgy tűnik nagyon átalakulóban van. A szám w szám úgy hallottam Gajdán tanár úr videóiból, már nem utal egyértelműen a sűrűségre, hígságra. Én inkább arra fókuszálnék, hogy van e lehetőség feszíteni azon a láncon! Persze kipróbálhatsz valami 10w50-est, csak írd meg mi volt az eredmény! Nagyon jó gazda vagy a 8 ezres cseréiddel. A nőm már 3. éve egy 300D-t nyúz, megbeszéltük, hogy figyeli a kilométereket, max. 12000-nél szól és csere. Az első alkalommal amikor nekem eszembe jutott mi a helyzet éppen a 18. ezres ment bele.....Ez van:-)) Nekem egy 300E pusztítja a benzint. Az olajat egyik sem eszi egyáltalán. De a régi ütött vágott 200D sem igényelt utántöltést, miután megcsináltattam a folyást.
Igen a híres 2.0 szivódizel 75 lóval... 9 éve megvan, mindig max 8000 ezernél dobom belőle ki az olajat,(talán 4-5 mmrel lesz kevesebb a nívon a feltöltési mennyiségtől addigra,szóval nem nagyon eszi) csak idegesítő borzasztóan az a lánc hang nagyon bántja a fülem..igaz ritkán jön elő de akkor is ezért gondoltam,hogy valami sűrűb olajat megpróbálnék..főleg így nyárra!?
Nagy nehezen rájöttem, hogy mitől melegedik ennyire autópályás hegymenetben a motorom. Az Autószerelő topikban segítettek.
Noha sem a sebesség, sem a fordulatszám, sem a hajtáslánc áttétele nem változik, a középnyomás a hengerekben változik. Hiszen a kerék sokkal nagyobb nyomatékot kell átvigyen az útra, hogy legyőzze a gravitációt, ezért nő meg annyira a pillanatnyi fogyasztás.
De mivel a fogyasztás növekedésével nő a teljesítmény és annak a hővesztessége is, ezt kell elszállítsa az olaj és felmelegedik.
Az zavart meg, hogy a motorok teljesítmény-nyomaték diagramokban, a fordulatszám növekedése függvényében nő a teljesítmény és a nyomaték is, de ezeket a diagramokat padlógázon készitik.
Gondolom ez az a motor ami a 124-200D motorja is! 75 ló, lassított felvétel. Nos, 6 évig nyúzott ilyet a nőm, első kocsi kapta az ívet rendesen. Amikor mentünk valahova rögtön feltűnt, hogy alapjáraton 0 olajnyomás van, gázadásra szépen kiakad 3-nál. Mondom ez k...a nagy baj! Dehogy baj, ilyen amióta megvan. Kérdezem mikor volt olaj cserélve? ???????? Az meg micsoda? Ilyen párbeszéd után nekiveselkedtem egy nem sima cserének. Blokk kimosás(belülről), olcsó olajjal átjáratás, egy szűrő beáldozása, rendes olajjal feltöltés. (15w40) Láss csodát melegen, alapjáraton 1,2-1,3 olajnyomás. A vezérműláncra ne legyen gondod! Láttam milyen. Nem fog elszakadni. Ha te annak hallod a hangját, akkor tekerd fel a hangerőt a rádión! Örök élet meg 1 nap csak legyen benne olaj és mondjuk 10 ezrenként cseréld! Szerintem abba a vén dízelbe nem való az 50-60as olaj.
Sziasztok, adott egy 88as 190D mercedes rengeteg kilometerrel, eddig mindig 10 w 40 motul olajjal volt feltoltve , azonban most a melegekben 1,2 1,4 barra lemegy az olajnyomas, ezt én kevesellem holott a gepkonyv szerint 0.3 barra lemehet az olajynomas mindefele gond nelkül, de viszont neha hallani egykis vezermu lanc hangot, ilyenkor gondolom tul felhigulhat az olaj... szerintetek mennyire lehetne jo megoldas sürűbb olaj ? Pl w50 w60?
Kérdezem a kedves hozzáértőket, hogy egy 2003-as CL55 AMG V8 Kompressoros motorba 150e km nél milyen olajat érdemes tölteni ? /Azt látom a legutóbbi szervizen 0W-40 Mobil1 et kapott/
Nem mondom hogy tudom a pontos választ, de... ..szerintem ha 5 évig felhasználható, akkor a majdnem 5 év kannában plusz 1 év a motorban, nem igazán jó.
Én max. 4 éves olajat tennék elméletben a motorba (gyakorlatban max 2 évest), és akkor még 1 évet elketyeghet vele a gép.
Ha igaz az az állítás, hogy a full synthetic olajok, ha nincs megbontva a flakon/kanna, akkor a rajta lévő dátumhoz képest (ami a töltési dátum), 5 évig eltarthatók, felhasználhatók.
Ezek szerint tehát ha én - és ez csak példa -, ha ezt az olajat : https://eurol.com/product_img/PI/EN_E100065_PI.pdf a rajta lévő dátumhoz számítva egy héttel az 5 év lejárat előtt töltöm az autóm motorjába, akkor még szeretem az autómat, mert nem lejárt olajat töltöttem bele. Ilyenkor is, ha majdnem 5 évet áll az olaj a flakonban bontatlanul, ilyenkor is tudja még majd hozni az olaj a motorban az 1 év/20.000 Km alatt az adalékok általi tulajdonságait?
Bocs a kérdésért, lehet ez inkább csak költői kérdés lesz csak, de ha valaki tudja a pontos választ akkor azt megköszönném.
Valaki legyek kedves segítsen nekem tisztázni egy kérdést, VW Polo 6N1 1.0 benzin, manuális váltó, AER motorkód. A váltóolajjal kapcsolatban nem találok sehol normális adatokat. Mindenki mást mond.
Elvileg a feltöltési mennyiség 2,7 liter (ezt is meg kellene erősíteni), de a nehezebb kérdés sima 75W-s olaj (API GL4?) vagy többfokozatú 75W80 v 75W90 melyik a jobb? valaki azt mondta hogy csakis 75W más nem jó, más meg azt mondja hogy sokkal jobb választás a többfokozatú... na most nem csak az érdekelne, hogy gyárilag mi a megfelelő, hanem hogy van-e annál jobb. Tehát ha gyárilag tényleg fix 75W való bele, akkor ettől tényleg jobb 75W80 v 75W90? Néhány konkrét tippet is szívesen fogadnék, elsősorban Castrol, Total, Motul érdekelne.
Másik téma, fékfolyadék feltöltési mennyiség érdekelne szintén ehhez a típushoz. Tudtommal 1 liter kellene, de a szerelő szerint félnél több nem ment több bele..
Illetve a végére még egy kérdés, de ez csak költői, miért nem lehet ilyen alapvető adatokat megadni az autó kézikönyvében?
Örülnék, ha valakinek konkrét tapasztalata vagy tényleges hivatalos (VW-s) infója lenne erről, nem csak valami kereső által kidobott adatról lenne szó. Köszönöm.
+
A nívópálca hüvelye el van repedve (VW betegség), ennek kb mennyibe kerülhet a cseréje? az alkatrész gondolom nem tétel, de ahogy néztem nem egyszerű hozzáférni..
Tudom nem számit ,de nekem is volt Opelem 1.4 16v de nem ette az olajat 126 ezer km volt benne mikor eladtam.Más tipushiba persze volt de olajfogyás az nem.
Peches vagy! Nekem ez a 3. benzines Opelem és egyiket sem kellett olajcserék között utánatölteni olajjal. Az első egy 1,4-es Astra F, 113ekm-rel vettem, 2. tulaj voltam és 5 évig használtuk gond nélkül. A második egy 2005-ben újként vásárolt Meriva A 1,4. Most 154ekm van benne (a lányomé lett). 2016-ban vettem egy Meriva B 1,4-est, most 30ekm van benne.
én meg arról írtam, hogy soha az életben nem volt olyan opelom (1 dízel, 3 benzines) ami nem keverékkel ment. és volt szalon új is, de a legöregebb is 7 évesen került hozzám, annál voltam 3. tulaj. egynél voltam 2. kettő pedig szalon kocsi volt. Kb 7-8 dl / 1000 km volt a "norma" mindnél. azóta fel sem merül, hogy valaha opelt vegyek. gondolom az újságírónak is hasonló tapasztalata voltak. ez ugye 100%, mert 4-ből 4 volt sz@r, és kettőnél még azt sem mondhatták, hogy tekert, meg elhanyagolt.
Nem, 4 évig használtam egy hasonló kat. autót (de dízelt), csak újabb és kb. 2.8 millió forintot költöttem el szervízre és gumikra össz. 230e km futásnál, ebbe még egy motorcsere is belefért. Úgy adtam el, hogy műszakilag kifogástalan állapotban volt.
18e km nagyon kevés évente egy ilyen autónak, így nagyot lehet veszteni rajta.
Kettő nekem is volt. Egy Omega 2,5td meg egy Astra 1,7 dtl. Soha nem kellett utántölteni a csereperiódus leteltéig. Igaz BMW meg Isuzu motorok zörögtek elől.
Ha már belevették a VW, Audi, Seat, Skoda márkákat, akkor miért fáj az Opel említése?
Az Ecotec motorok tán nem ették? A cégünknél akkoriban volt jónéhány és bizony ették. Cimbinek is volt, újonnan vette az Astrát, az is ette. (Ez nem jelenti azt, hogy minden egyes Ecotec motor eszi az olajat.)
Békésebb idők következtek a további hónapokban, az olajutántöltéseken túl, amelyeket az 1.8T-, TFSI-, és Opel-tulajok sztoikus nyugalommal tűrnek, nem volt más feladat.
Újságírók...nyilván az Opel tulajokat muszáj volt belevenni...
A traktorfej 7,5 tonna alatt van. A sebváltó pedig 3 fokozat aminek van rövid-hosszúja és lehet felezni tehát össz. 12 előrementi. Ez a Volvo Fh 12/420. A régi korlátozás mentes időkben mentem én is kb. 140-el (úgy 25 éve üresen) és nagyon utáltam amikor bevezették a korlátozót. Jó pár éve már megértem, éppúgy mint a nappali előzési tilalmat. Sokszorosára nőtt a forgalom, néha a 90 is sok.
Nagy darab vas a forgattyústengelye, 1500 felett lecseng a nyomatéka, a középnyomás a hengerbe óriási, nem érdemes azt tovább forgatni, azért van neki huszanannyi sebessége. Talán egy kihuzatásnál elérheti a 18oo-19oo fodulatot. Valamikor nem voltak a kamionok sebessége limitálva, egy traktorfej símán jött utánnam 16o-nal a pályán. A traktorfej nincs több 1o tonnánál, 2oooNm fölött van a nyomatéka. Félek tőlük meredek lejtőkön lefele, 4o tonnát fékezéssel nem lehet megállítani, talán van retarderük is, de ha kézi váltósak, lejtőn lefelel kivenni sebességből nem szabad.
bementem ma a VW szervízbe, beszéltem egy legalább 65 éves szakival, azt mondja, hogy a V6-os ilyen, melegedik az olaj, de a 12oC fok feletti érték sem probléma neki. Azt is mondta, hogy nagy hibája volt a gyárnak, hogy betette a menübe azt az olajhőmérőt.
Van egy 4 hengeres 2o15-ös Skoda Octavia3 Scoutom is azt is ilyen hőmérsékleten tartja az olajat, azon láttam 117 fokot is, nagyon meredek szerpentinen.
Én arra gondolok, hogy ezeket a modern dízeleket a károsanyag kibocsájtás miatt ilyen melegen kell tartani, mert a oxidációs katalizátor és a részecskeszűrő egybe van építve és pont a turbó mellé van beszerelve, nagyon közel a motorhoz. A részecskeszűrő két fázisban működik: normális körülmények között van egy passzív szűrés, amikor 3oo-5ooC fok között a szűrő képes semlegesíteni (oxidációval) a NOX részecskéket, ez pl. pályás menetben megtőrténhet, valamint van az aktív szűrés, amikor a 6oo-65oC fokon a részecskeszűrőt kiégetik (ugyancsak oxidációval), ehhez a kipuffogó ütemben a befecskendezőkön keresztűl bejuttatnak üzamanyagot a hengerekbe, azok eljutva a részecskeszűrőhöz, begyújtják a összegyűlt anyagot.
A Touaregbe van szelektív katalitikus redukció is (SCR), ami ugyancsak meleg kipufugógázak mellett üzemel optimálisan.
Namost, ha NOX kibocsájtás lecsökkentésére vannak kihegyezve ezek a motorok, akkor a kipufogógázok el kell érjék a 3oo-5ooC fokot, hogy a passzív semlegísítése a NOX-nak megtörténjen. De mivel feltőltéses motorok, a kipufogógáz kitágulva leadja hőmennyiség egy részén a turbinakerék és lehűl valamennyit, így az nem éri el azt a hőmérsékletet, amit pl. a hőmérő a katalizátoron kér. Azért melegebbre van állítva pályatempóban az olaj hőmérséklete, a vezérlés később nyitják ki a termosztátot, de megnéztem egy régebbi V6-os dízel doksit és a termosztát 87 foknál nyit...
A Touaregnek van motor olaj hűtője és sebbváltó olaj hűtője is, ráfűzve a vízkörre.
Valószínű az ha tényleg nem látsz rajta semmit.. én már mindig megkérdezem rendelés előtt emailben, hogy az adott olaj mikori gyártási idővel rendelkezik. Korábban küldtem vissza olyat ami több éves volt. Persze ilyenkor mondják, hogy akár 5 évig is eltartható a gyári flakonban blabla semmi baja nincs, de engem nem érdekel, ahogy a gumiabroncsnál sem hogy 5 évesen még újként eladható.. (ki garantálja hogy tényleg megfelelően volt tárolva?) adja el magának, ha lehet választani hogy néhány hónapos, max egy éves olaj/gumi akkor azt választom, még ha egy kicsit drágább helyről is kell megrendelni.
Rendeltem midland crypto3 motorolajat és nem találom rajta a gyártási időt. A hátulján a leírás a alatt a matricán van egy dátum ez lehet az? Ha igen akkor ezt még érdemes beletölteni vagy reklamáljak?
Tényleg jó magas olaj hőmérsékleten dolgozik az a motor. Nálam alacsony terhelésnél(város, országút) 78-80°c, autópályán 90-91, emelkedőn teljes terheléssel 105-106°c. A külső hőmérséklet nem számít. 110 felett már figyelmeztető jelzést ad és 115 után elveszi a gázt. Mindez egy 12 literes 420 lovas gép és 40 tonnát igazgat.
Van egy bonyolult összefüggés az üzemi hőmérséklet, az olaj viszkozitása és az olajnyomás között. A kenés szerepe elválasztani a csúszó felületeket (a mi esetünkben egy koncentrikusan kiképzett csap-csapfészek illesztés). Az egységnyi idő alatt az illesztésen áthaladó kenőanyag mennyisége ( árama) arányos a felületekre ható nyomással.
Az olaj összenyomhatatlan, hiába növeled meg a nyomást, a végén az áramlás rovására megy- ami ellenáll a nyomásnak, merthogy nem elég híg- ezért van egy szelep a rendszerben, ami elengedi az olajnyomást- merthogy az olajszivattyút a főtengely hajtja. Az áramlási sebességet úgy kell megválasztani, hogy a hőelvezetés is optimális legyen.
Az olaj üzemi hőmérséklete kb. 1ooC fok, hiszen a víz hűti, aminek a forráspontja ugyancsak 1oofok (és megjegyzendő, hogy a víz hőkapacitása 2x nagyobb mind az olajé). Az okosok azt állítják, ezen követelményeknek egy olyan olaj felel meg, aminek kb. 1o centistokes (cSt) a viszkozitása 1oo fokon.
Mindennek a tetejében az olajokra jellemző egy viszkozitási index, egy szám, ami azt mutatja meg, hogy a hőmérséklet változásával milyen mértékben változik az olaj viszkozitása.
Láttam valamikor egy videót egy jakutföldi pasasról, aki a tél elején begyújtotta a furgonját és egész télen járt a motor, mert ha leállította volna, akkor az többet soha nem indult volna be.:))
Azért csodálkozom, hogy 115 fokot mutat az digitális olajhőmérőm, egy alig bejáratott motornál, 2ooo fordulaton.
A pár napja cseréltek benne olajat és ma este 15 fok külső hőmérsékletnél 111 fokot mutatott az olajhőmérő.... ugyanazon a hegymenetben, ugyanazzal a sebességgel.
Erről csak az jutott eszembe, hogy ahol (és amikor) sikeról elérni az olajnyomással a tisztán folyadék súrlódást, ott már akár víz is lehet. a viszkózus kenésnek ott van jelentősége, hol a fém a fémen csúszik (pl. vez. tengely bütyök)
Ez az öreg szakik véleménye mert 30 éve tényleg így tanították a melegoldali viszkozitást. De egy modern motornál a szűk réseken minél többször fodul meg a hígabb olaj, annál jobb.
Talán egyedül nálunk nincs benne a szervizek utasitásában hogy a hütöket idöközönként tisztitani kell,sok másik országban simán megcsinálják szervizeléskor
Egyszer kicserélték a klímahűtőt (tipushiba, van benne egy nagyon nehezen kiszerelhető szűrő, ami eldugulhat), kb. 16oe km környékény és utánna figyeltem arra, hogy ne teljen meg bogárral.
Vagy 2x kimostam féktisztitóval és klímatisztitó habbal, aztán nagy mennyiségű vizet locsoltam a klímahűtő és az intecooler közé, sok fekete lé folyt le. Lehet, hogy az volt az oka, hogy mégis összegyűlt a kosz a
hűtők között. Mert a vízhűtő és az intelcooler nem volt levéve soha és felülről le van zárva a két hűtő közötti rés.
Igen, kb. mindig ennyi volt ezen az emelkedon, a meredekebb reszen.
A gerint utan, lefele, meg 2.5 liter.
Tehat a kocsi tartja a sebesseget es a fordulatszamot is (hiszen ugyanabban a sebessegfokozatba marad), de azon az emelkedon nagy gazzal tud felmenni. Ez a motor kb. 18oo-25oo kozott adja le maximalis nyomatekat, a maximalis teljesitmenyet 4200 korul. 145km/h 6. sebessegbe, kb. 26oo fordulatot jelent.
Octavia esetében nem megtalálható. Csupán annyit ír, hogy benzines motor esetén 504, 502 vagy 508-as elfogadású (ebben a sorrendben) olaj használható utántöltésre.Ezt én is nehezményezem, hogy nem tér ki az egyes típusokra. :(
Olaj keresők (Shell, Mobil, Castrol) hosszú periódusra elsőként az 508.00-at hozzák és alternatív megoldásra az 504.00-at.
Fix 15 eKm és 1 évre aztán már mindent ajánlanak, még 502.00-at is.
Amúgy mi baj lehet, ha éves cserénél is 508.00-at használ a user, ha az árát nem nézem (bár shell és mobil alig drágább az 504.00 olajnál).
A két literessel (kézi váltó) 6. fokozatba hajtok mindig ezen az szakaszon, az emelkedő nem meredek, csak nagyon hosszú, a vége kb. 3km max. 6-7%, a többi kevesebb. Sebességtartó automatikával haladok mindig ezen a szakaszon, tehát lehet, hogy padlógáz közelébe van végig, ha ennyit mutat a pillanatnyi fogyasztásmérő. Értelemszerüen fordulatszám nem változik, olyan 2600-on marad végig.
A V6-os visszavált D7-be, látszólag meg se kottyan neki.
Nem tudok arról, hogy ez a motor melegedne. Mindenesetre közel van a motorhoz a katalizátor, hogy minnél gyorsabban kimelegedjen. De ez így van minden új dízelnél, a keresztbe szerelt motoroknál is.
Szia,hányas fokozatban volt a válto felfelé menetben és miért nem váltott vissza,ja és mennyire volt huzos az emelkedö ha 28 lityis fogyival ment felfelé?
Igen, köszi, asszem ezt már írtad és utánnanéztem- mert be akartam szerezni egy kis olajat utántölteni, vegül a szakszervízben vettem, gyári emblémást, de az is 507.00-ás.
Az autó rendbe volt tartva, nagyon odafigyeltem rá.
Kenési elégtelenségre gondolok, a motor részecskeszűrős volt és 300ekm futás alatt egyszer sem kellett utánnatőlteni az olajat két csere között, igaz 15e km csereperióduson volt. A rsz rendszerét is karbantartották, pl. kétszer ki volt cserélve a diff. nyomásszenzor és minden olajcserél megnézettem, a telitetségét a szűrőnek és az utolsó regenerálást kilométerállását is.
Úgy képzeld el, hogy ez az autó mindig hibamentes volt motorikus szempontból- aztán az egyik pillanatról a másikra besűlt.
Veszek egy drága V6-ost (hogy azt ne tudjam túltólni) és abba is ugyanazt az olajat tőltik...
".... Az tavaly tavasszal a négyhengeres TDI-m pont itt felfőzte a vizet és a motor besűlt, azzal is 145km/h-val haladtam (de annál 2500-at forgott a motor). Kint 10 fok volt... Ugyanez az olaj volt a motorba, mindig szakszervízbe cserélve. .... "
Arra nem gondoltál hogy esetleg bekrepált a termosztát?
Ez egy olyan pályaszakasz, amin hetente egyszer biztos felmegyek, 15 éve. Az tavaly tavasszal a négyhengeres TDI-m pont itt felfőzte a vizet és a motor besűlt, azzal is 145km/h-val haladtam (de annál 2500-at forgott a motor). Kint 10 fok volt... Ugyanez az olaj volt a motorba, mindig szakszervízbe cserélve.
A szakszervízbe cseréltettem ki a motort is és azt állította a szerelő, hogy túltóltam. Azt figyeltem meg, hogy ezen a szakaszon haladva, a pillanatnyi fogyasztás végig 28 felett volt.
Létezik az, hogy egy hosszú emelkedőn (legyen pl. 8km ) egy modern 1.6tonnás autó, 320Nm nyomatékkal rendelkező motorral szerelve, olyan terhelés kapjon, ami akkora hőmennyiség termel, hogy a hűtőrendszere ne bírja?
A 2o18-asnak a nyomatéka +500Nm.
Mi történne, ha megbolondulnék és 200 felett mennék fel a hegymeneten? Mert ez az autó biztos felmegy.
Van egy 2018-as gyártású V6-os dízelmotorral szerelt autóm, egy nagy SUV, hidródinamikus automata váltóval.
Meg tudom nézni az olajhőmérsékletet menet közbe.
Egy személlyel, pályán, hegymenetbe, gyakran éri el az olaj a 115 fokot, pedig a motor fordulata nem több mind 2000 és a tempó olyan 145km/h- a vége vagy 240km/h. De láttam már 117 fokos olajhőmérsékletet is, felfele egy hosszú szerpentinen, megrakott autóval. Ezek a mérések kb. nulla fok külső hőmérseklettel értendők.
Most cseréltek előszőr olajat benne és 5W30 mobilt kapott, VW507.00-át, a szakszervíz készletéből. Az első 28e km futás alatt fogyasztott 1 liter olajat (ezt is a szakszervízből vettem), a motorba kb. 6.2 liter olaj jár (3oekm flexibilis csereperiódus van állítva). A motorra is egy VW507.00 gyári matrica van felragasztva.
Nem kéne ebbe valami jobb olaj bele? Egyáltalán létezik olyan, ami tényleg jobb?
Tudom, hogy létezik 0W20-as olaj is, ami teljesíti a WV507.00 követelményeket, de azt akkor milyen autókba használják?
" ... Nem a hőtűrésről van szó, hanem a kenőképességről. Egy 8-9-10 ezres fordulaton forgó motor, sokszor 100 fok fölé melegedő olajnál nyári kánikulában én biztonságosabb megoldásnak tartom a 40-es olajat. .... "
Nézhetjük innen, nézhetjük onnan: nem egy nagy teljesítményű motorhoz (kizárólag) 0W-20-as motorolaj használatát írja elő a gyártó. Úgy sejtem hogy nem találkozhatnánk ilyen követelményekkel ha ez a legkisebb mértékben is rontaná a kenési biztonságot.
" ... a víz simán felszalad 105 fokig, az olaj pedig akár 120-130 fokos is lehet, ezért én 10w-40-est töltök bele.
Ha pl. Hamburgban élnék, akkor biztosan 10w-30-ast tennék bele. .... "
Állítólag az ismétlés és a tudás rokoni kapcsolatban állnak egymással ezért megismétlem: a motorolajok hőtűrő képessége és SAE osztálya köszönő viszonyban sem állnak egymással. A hőtűrő képesség kizárólag az alapolaj minőségétől (ásványi, HC vagy szintetikus) függ.
Azt azért elég nehéz lenne tagadni, hogy a klimatikus viszonyok és a használat módja ne befolyásolná az olajra vonatkozó követelményeket.
Meleg klímánál versenykörülmények között indokolt lehet a 60-as olaj, míg ugyanabba az autó átlagos napi használatnál 40-es meleg viszkozitású olaj töltendő.
Mivel én melegben, nyári kánikulában szoktam motorozni és sokszor jár a fordulatszámmérő a 10 ezres érték környékén, így a 30-as olaj helyett én 40-est töltök bele.
Szerintem jól teszem, de lehet cáfolni, érvekkel meggyőzhető vagyok.
"... klimatikus viszonyai ..." És annak mi köze a motorolajhoz? "
Most tényleg nem kötözködésképpen:
korábbi autómnak (Scudo 2.0 JTD) a manualjában az a szokásos nyilacskás táblázat volt, hogy hőmérséklettől függően használhatok (használjak?) 5W-30, 5W-40, vagy 10W-30-40 olajat.
A motorkerékpáromba 10w-30-as viszkozitás van előírva, de mivel szinte csak nyári melegben használom, ilyenkor városban a víz simán felszalad 105 fokig, az olaj pedig akár 120-130 fokos is lehet, ezért én 10w-40-est töltök bele.
Ha pl. Hamburgban élnék, akkor biztosan 10w-30-ast tennék bele.
Szerintem ez nem általános! Vannak szignifikáns motorok, amelyeknél gyakori, de vannak olyanok amiknél csak elvétve jelentkezik. Csak példának egy motorcsalád. A Z14XEP motoroknál ritka a magas olajfogyasztás, még a Z16XEP-nél viszonylag gyakori. Ez utóbbinál van is egy gyakori hibajelenség, a szelepfedélnél a gumimembrán repedés ami bizony okoz ilyen jelenséget.
" .... Mi az oka annak, hogy már kis futásteljesítmény után is eszik az olajat az Ecotec-es Opelek. .... "
Nem gondolom hogy ez törvényszerű és általános jelenség lenne. Ha egy motort - legyen az akár Ecotec akár más - tisztességgel bejáratnak és nem akarnak a hideg motorral gyorsulási rekordot dönteni akkor szvsz nem eszik (olyan hamar) az Ecotec motorok sem az olajat.
Látom felbolygattam az állóvizet :). Gondolkoztam, hogy az itt leírt kérdésekre egyenként válaszolok de aztán meggondoltam magam. Inkább én is egy kérdést teszek fel ami részben meg is válaszol mindenkinek.
Mi az oka annak, hogy már kis futásteljesítmény után is eszik az olajat az Ecotec-es Opelek.
Ne haragudj, de butaságokat írsz. A bemelegedett motor üzemi hőmérséklete normál esetben kb. független a környezeti hőmérséklettől. Téli olaj meg nyári olaj, magyar olaj meg német olaj - anyám borogass. Olvass valami 50 évnél újabb szakirodalmat.
" ... Az 5W30-as olajok kontrollált hőfok tartománya inkább Németország, Anglia klimatikus viszonyait veszi figyelembe. Magyarországon ....)az 5W40-es viszkozitás inkább az irányadó. Főleg Opelba, ... "
Elárulok Neked egy titkot: a motorolajok hőtűrő képessége - a motor gyártójától függetlenül - köszönő viszonyban sincs az olaj SAE osztályával, az kizárólag az alapolaj minőségétől (ásványi, HC, szintetikus) függ.
" .... Amúgy ha belegondolsz egy 5W30-as olaj használható hőfok tartománya kisebb mint egy 10W40-es olajé . .... "
Ennyi erővel egy 20-as előírású motorba is 40-es olajat tennél? Vagy például az új Ignisbe 16-os a gyári előírás. Megnézném mit szólna hosszú távon egy 40-es olajhoz.
Az 5W30-as olajok kontrollált hőfok tartománya inkább Németország, Anglia klimatikus viszonyait veszi figyelembe. Magyarországon ahol árnyékban 38°C is tud lenni (Télen meg -15°C is)az 5W40-es viszkozitás inkább az irányadó. Főleg Opelba, amiben 92°C nyit a termosztát , 97°C nyit ki teljesen és 105°C kapcsol be a ventilátor egy városi araszoláskor. Amúgy ha belegondolsz egy 5W30-as olaj használható hőfok tartománya kisebb mint egy 10W40-es olajé .
" ... egyértelmű, hogy a végső pontszámában a Mannol a Castrol előtt végzett. ... "
Még mindig nem tudom hogy sírjak vagy röhögjek, most éppen hajlok az utóbbira. Mit takarnak azok a sorok miszerint "adalékcsomag 30 vs 24" illetve "viszkozitás 24 vs 30"?
Ki mért, mit mért, milyen mérési eljárások szerint végezték a méréseket?
Volt már ez itt, még a német verzióban is. Minden alkalommal mindenki a maga igazára torzítva értékelte a tesztet, pedig egyértelmű, hogy a végső pontszámában a Mannol a Castrol előtt végzett. Nyilván mert olcsó olajakat teszteltek, és mert a Castrol nem olcsó olaj, de a végeredmény számszerűen a Mannol javára szól.
Ok, hát van meglehetősen sok vonatkozó gyári és nem gyári (pl. marótis) dokumentációm e témában nekem is, de jelenleg kb. 700km-re, így nehezen fotózok most belole.
Csak igy bemondásra kérlek, hogy hidd el, rengeteg helyen 20W-50-et írnak.
A lényegen amúgy nem változtat, a 10W-40 a jó választás ezekhez a motorokhoz
A négyütemű Trabant és Wartburg összes magyar nyelvű dokumentációja 20W-50-es viszkozitást ír elő. Ez tévedés, felejtsd el, de még a 15W-40-et is! Ugyanezek eredeti német dokumentációja a legtöbbször 15W-40-es viszkozitást ír, egy-két helyen 10W-40-et, de előbbi inkább gazdasági, mint műszaki alapon adott javaslat. A Volkswagen ugyanerre a motorra és rokonaira közép-európai klimatikus viszonyokra 10W-40-es viszkozitást írt elő a VW Golfokban és a Polokban. Ehhez érdemes igazodni, már csak azért is, mert sűrúbb olajnál a hidrotőkék ordenáré csattogásba kezdenek egészen addig, amíg az olaj üzemmeleg nem lesz.
API és ACEA szabványok ezeknél még szóba sem kerültek, max valami GOSZT vagy TGL kategória, a keleti blokkban ezek voltak a hivatkozási alapok, de egy mai ACEA A3/B3, A3/B3 vagy egy API SH vagy ettòl magasabb tökéletes lesz.
A feltöltési mennyiség a magas VW-olajszűrővel 3lit.
Tudnál segíteni abban, hogy egy (már lassan alig látni ezekből az utakon) 1.3-as Wartburgba, ez az a VW motoros verzió, milyen és mennyi olaj kell? Viszkozitás, ACEA és API szabványok szerint.
Az autó kézikönyve alapján bár tölthető bele 5W30 is, de az első ajánlat inkább 0W30 (mint szinte minden új autónál, gyakorlatilag mindenki átáll a 0W-s olajokra)... az a gyári olaj teljesen megfelel, nem az 5-ös hidegoldali viszkozitás a gond.
hogy pl. a Toyota esetén, ahol szintén 0W olaj a gyári előírás, az 5W30 használata komoly kárt okozott az autóban... nem az 5 a fő gond hanem a 30, 0W-20 kell bele.
Azt azért nem szabad "elfelejteni", hogy egy Audi típusú autóról van szó, és mint tudjuk az a márka általában felette áll a többiektől.
Én nem is értem, hogy az Audi gyár miért tesz irányjelzőt, meg féklámpát, meg egyáltalán bármiféle világítást az autóira. :) Spórolhatna rengeted pénzt.
Vannak olyan emberek, én is ismerek ilyent, aki lehet, hogy elolvassa a cikket, de a végén inkább megrántja a vállát és nem módosítja a korábbi álláspontját és ugyanúgy sűrűbben cserél olajat.
Ez igaz, de itt azt emlegették hogy a levegő páratartalma ami károsítja a zárt dobozban lévő olajat. ( más úgysem kerülhet bele, ez is csak a kitöltés majd az utána lezárás ideje között)
Tehát itt ezt az egy tényezőt nézve is a motorban lévő olaj ennek sokszorosan van kitéve hisz minden használat megnő az olaj és motorblokk hőmérséklete majd visszahűl a leállítás után. Mert a pára nem a nem használás miatt keletkezik. Tehát a pára sokkal nagyobb terhelés lehet mint a flakonban mivel újból és újból megkapja nem úgy mint a zárt flakonban.
Kicsit Motul is és kapcsolódik a lentebbi témához, ugye a felhasználható-e az egy éves, bontott flakonos olaj. Na, itt három éves és autóban használt olaj állapotáról van szó,
Kicsit off automataváltó olajcsere ügyben érdeklődöm. Van egy cég (biztos több is van, de egyről tudok...) amelyik átöblítéses módszerrel cserél váltó olajat. Igen ám, de bennem felvetődik a kérés, hogy szűrőt cserélni vagy átmosni nem kelene? Mit lehet tudni erről? Maradjak a hagyományos módszernél, ahol viszont nem folyik ki az összes olaj, csak frissül?
A másik. Már régebben érdeklődtem a Liqui Moly váltó olajakról. Akkor nem kaptam választ. Másutt azt olvastam, hogy már nem is olaj szinte, csak adalékok elegye. Megint máshol azt olvastam, hogy ennyi pénzért csk jó lehet.
Szívesen olvasnám a véleményeteket erről. Köszönöm szépen előre is!
" .... a jól lezárt kupak mellett bejusson a levegő a párával együtt úgy, hogy közben a palackban kicseréli a levegőt ? Mert ugye a levegő csak akkor tudna bejutni, ha előtte csinálnánk neki helyet. .... "
Ha egy kupakot egyszer már kinyitottál akkor nem tudod légmentesen lezárni. Láttam már tárolt motorolajok laborvizsgálati eredményeit, a légcsere módjától és mértékétől függetlenül mindegyikben volt jól kimutatható mértékű víz
" ... kezdem azt hinni hogy nem is motorolajról hanem fékfolyadékról beszélünk .... "
Semmi okod összekeverni a motorolajat és a fékfolyadékokat. Tény és való hogy a fékfolyadékok nagyságrenddel higroszkóposabb módon viselkednek mint a motorolajok de a tárolás során egyik folyadéknak sem fog csökkenii a víztartalma.
Részemről ezzel ezt az egyre inkább meddővé váló párbeszédet(?) lezárom.
A motorban lévő olajból a motor (és az olaj) bemelegedését követően a állás során bejutott vízpára - ami nagyban hozzájárul az olaj oxidációjához....
Ezek szerint a motorban leginkább tavasztól őszig minden üzemelés után megtörténik a nagy hőingás miatt a párakicsapódás. És ha napokig áll akkor napokig oxidálódik.
Hol is van ilyen hőingás a flakonba ami a jól lezárt flakonba akkora vákuumot csinálna hogy a jól lezárt kupak mellett bejusson a levegő a párával együtt úgy, hogy közben a palackban kicseréli a levegőt ? Mert ugye a levegő csak akkor tudna bejutni, ha előtte csinálnánk neki helyet. Rejtély számomra, hogy mitől is nőne folyamatosan a zárt flakonban a víztartalom ?
Már kezdem azt hinni hogy nem is motorolajról hanem fékfolyadékról beszélünk :)
" .... hogy bírhatja ki egy olaj a motorban használva akár 2 évig is és hogyan mehet tönkre ennél sokkal gyorsabban a dobozban, normális tárolási körülmények között a nem használt olaj. ... "
A motorban lévő olajból a motor (és az olaj) bemelegedését követően a állás során bejutott vízpára - ami nagyban hozzájárul az olaj oxidációjához - szinte teljes egészében elpárolog míg a flakonban tárolt olajban idővel inkább csak növekszik a víz mennyisége, semmint csökkenne.
2000-es évjárat A6 2.8 v6 quattro 5 sebességes kézi váltóba és difibe milyen olajat ajánlótok , ha nagyon szeretem az autót ? Motor olajra is szivesen fogadok tanácsokat.
Egyszer reklamált (a márkaszervizben) egy VW Polo tulajdonos, hogy lehet hogy az ő autójában Longlife (VW 504 00/507 00) olaj van és a fedkomp már 8 ezer km-nél olajcserét jelez? Megvizsgáltattuk az olajat, teljesen el volt használódva. Kiderült hogy az autót kizárólag városban, rövid távokon használták.
Ezzel nem cáfoltál semmit. Leírtam, hogy nem mindegy, hogy milyen a felhasználási mód. A városi használat a nehezített körülmények közé tartozik.
" ......ugyanakkor az olaj oxidációja nem lineáris hanem exponenciálisan gyorsuló folyamat. Ha ez igaz akkor ez igaz a motorban lévő olajra is nem csak a flakonba zártra !... "
Így van.
Ha ez így van akkor magyarázd el nekem (és másoknak is) légyszives, hogy hogy bírhatja ki egy olaj a motorban használva akár 2 évig is és hogyan mehet tönkre ennél sokkal gyorsabban a dobozban, normális tárolási körülmények között a nem használt olaj.
Persze mindenki úgy és azt burogat az autójába amit akar csak ha már szakmai típusú fórum még ha nem is validált, de azért jó lenne tisztázni a nagy ellentmondásokat hogy a tök laikus ember is valamennyire tisztába legyen a dolgokkal.
" ... Nehezített körülmények között a csere időszaka lerövidülhet. .... Szóval használható 2 évig is ha a felhasználási körülmények ideálisak. ... "
Egyszer reklamált (a márkaszervizben) egy VW Polo tulajdonos, hogy lehet hogy az ő autójában Longlife (VW 504 00/507 00) olaj van és a fedkomp már 8 ezer km-nél olajcserét jelez? Megvizsgáltattuk az olajat, teljesen el volt használódva. Kiderült hogy az autót kizárólag városban, rövid távokon használták.
" ......ugyanakkor az olaj oxidációja nem lineáris hanem exponenciálisan gyorsuló folyamat. Ha ez igaz akkor ez igaz a motorban lévő olajra is nem csak a flakonba zártra !... "
Így van.
" ... A megbontott flakon amelyben a maradék olaj gondosan visszazárásra kerül majd a garázs vagy pince mélyén tárolásra kerül az meg megpusztulna annyi idő alatt mintha használatban lenne akkor ott valami nem stimmel. .... "
A döntés joga a Tied, én legföljebb fél évig használok föl egy kezdett flakon olajat
Áll a kert végében egy bontott Wartsila-Sulzer RTA96-C dízelmotor, 18 éve nem nyúlt hozzá senki, egy Skoda 120-asba volt beépítve annak idején. Még nagyapámé volt. Jó lenne feléleszteni. Mármint nem a nagyapámat, hanem a motort. Tudnál nézni nekem egy feltöltési mennyiséget? Mol Botond 20W50-et néztem, nem tudom megfelel-e.
Micsoda Kánaán van Atlanti-óceán túloldalán az ottani Unix, Bárdi, stb. kereskedőknek! Olajcsere 3000 mérföldenként vagy 3-4 havonta! Nem tudom hány belső égésű motorral hajtott gép fogyasztja a tüzelőanyagot odaát, de ha csak a fele betartja ezeket a periódusokat óriási felesleges(szerintem) olajfogyasztást generál. A Totalcaron merült föl kérdésként az úgynevezett olajdoktornál. Nehezen tudom elképzelni, hogy ennyivel másabb körülmények és tüzelőanyagok vannak odaát. Persze lehet, hogy csak ez van beszok(p)tatva a népnek! Engem meg majd megevett itt valaki amikor vitattam a 100000 km.-es olajcsere periódus(kamionoknál) létjogosultságát. Minden esetre megkérdezem a Torontóban élő sógoromat, hogy Kanadában is ez e a szokás.
A korszerű motorokban komoly fedélzeti diagnosztika van amely a motorolaj állapotát is folyamatosan felügyeli,
Mondjuk inkább úgy, hogy próbálja megsaccolgatni. És miért csak saccolgat ? Mert nem kémiai és fizikai tulajdonságokat vizsgál hanem a motor működési paramétereiből (pld hideg indítások száma, olaj hőmérséklete, tartós meleg üzemi hőmérséklet ....stb) próbálja megsaccolni, a motorolaj állapotát. Közben fedélzeti számítógépnek halvány lila gőze sincs hogy a motort milyen paraméterű olajjal töltötték fel.
Ez kb olyan mint a varázsszem az akkumulátorokon.
Nézzünk egy gépkönyvet. (még nincs számítógépes saccolgatás) Pld. olajcsere intervallum 2 év vagy 30 ezer km. (vagy legyen 20 ezer km) amelyiket előbb eléri. Nehezített körülmények között a csere időszaka lerövidülhet.
Szóval használható 2 évig is ha a felhasználási körülmények ideálisak. Pld. kevés hideg indítás, hosszabb utak....
Tehát a motorolaj használatban van, kap hideget meleget, szennyező kémiai és fizikai anyagokat, és kibírhatja 2 évig. A lezárt és nem használt olaj a dobozban meg nem ?
Hmmm.....
......ugyanakkor az olaj oxidációja nem lineáris hanem exponenciálisan gyorsuló folyamat.
Ha ez igaz akkor ez igaz a motorban lévő olajra is nem csak a flakonba zártra !
A megbontott flakon amelyben a maradék olaj gondosan visszazárásra kerül majd a garázs vagy pince mélyén tárolásra kerül az meg megpusztulna annyi idő alatt mintha használatban lenne akkor ott valami nem stimmel.
Az Amsoil oldalán találtam egy olyan megjegyzést, hogy a megbontott és megfelelő körülmények között tárolt motorolajat egy éven belül fel kell (lehet) használni.
Azt írja még, hogy oxidációs és kondenzációs folyamatok indulnak el a flakonban és az adalékok is kezdenek degradálódni idővel.
Tényleg csak a saját véleményem, de nem gondolom hogy vesztene a minőségéből érdemben 1 év alatt egy felbontott flakonos jól tárolt motorolaj...mert a motorban használat közben (ahol mérhetetlenül nagyobb károsodások érik mint egy lezárt flakonban) is bírja addig.
Milyen olajat javasoltok a Mini One 1,4 95LE-be (N12B14A)? A használati utasítás csak 5W30-at ír. Eddig Valvoline SYN-Power 5W30 volt benne. A különböző webshopokban szinte mindent találtam. A gyári követelményt viszont sehol.
"A két év a legtöbb esetben elméleti maximum, az esetek többségében a fedélzeti ketyeró már korábban olajcserére vezényli az autót."
Előfordul ilyen is, biztosan azért mert beleromlik a motorba 2 év alatt....nem azért mert esetleg felhígul az üzemanyagtól vagy szennyeződik... igaz? :-)
A két év a legtöbb esetben elméleti maximum, az esetek többségében a fedélzeti ketyeró már korábban olajcserére vezényli az autót.
A korszerű motorokban komoly fedélzeti diagnosztika van amely a motorolaj állapotát is folyamatosan felügyeli, ugyanez az olajos flakonokban elvétve fordul elő.
Arra, hogy ha van olyan korszerű motor amiben lehet 2 évig egy olaj eléggé mostoha körülmények között, akkor miért nem bírná flakonban 1 évig ahol szinte semmi nem éri.
Szintén 97-es Polo, AER motorkód 999ccm 50KW, több mint 250e km (elvileg valós) és Motul 8100 X-Cess 5W40-et (VW 502.00) öntöttem bele. 10W40-ről tértem át és itt egy kérdést fel is tennék a többieknek. Az autó eddig is eszegette az olajat, kb 2000km alatt 1 litert is utána kellett tölteni (Valvoline MaxLife 10W40). A Motulból vettem egy 4 literes flakonnal (kauffertől, ott volt jó áron és személyes átvétel miatt éppen jó helyen volt az üzletük), a feltöltési mennyiség mindennel együtt 3,6 liter. Jelenleg nem egész 2700 km-nél tartok és még csak most bontom ki az egyik tartalékba vett literes flakont, tehát az olajcsere óta csak kb az a négy deci fogyott el ami a nagy flakonban maradt. Ez mitől van? Normál esetben nem füstöl (vagy nem látható a tükörből), de bizonyos körülmények között (főleg erőlködésnél pl emelkedő 3e fölötti fordulatszámmal) valamennyi füstöt azért nyom ki magából, de ennek a mennyisége is kevesebbnek tűnik most, mint az előző olajjal.
Néha, ha összefutok Polosokkal megszoktam kérdezni milyen olajat használnak, volt aki 15W40-et.. és kb hülyének nézett amikor említettem neki, hogy én épp 10W40-ről akarok 5W-re lemenni.. és szerintem az a 15W-s finoman szólva nem jó választás ebbe az autóba.
Porsche Hungáriánál azt mondták hogy eredetileg 5W30, de az 5W40 és 10W40 is megfelel természetesen ezekbe az autókba.
Valaki esetleg utána tudna nézni hogy ebbe az autóba mégis mekkora mennyiség kell fékfolyadékból? elképesztő hogy ilyen, szerintem alapvető információ nincs benne a kézikönyvébe. A szerelő azt mondta hogy fél liternél többet nem tudott leengedi? kicserélni? így rajtam maradt a másik fél liter.. úgy tudtam hogy 1 liter kell az autóba, de akkor hogy az anyámba nem tudott többet belerakni? mit sumákolhatott el? Ebből is Motult vettem (DOT5.1), meddig használhatók fel el ezek a fékfolyadékok bontatlan flakonban, szobahőmérsékleten tárolva? 2017.03.16-os gyártási dátum van rajta.
Még egy ami már tényleg nem olaj téma, de hátha mást is érdekel.
Ki milyen "túlélőcsomagot" tart az autóban? kötél+gyári vonószem megvan. Izzókból már bevásároltam, most normális biztosítékokat keresek és itt rögtön érdekelne is a hozzáértők véleménye. Olasz MTA biztosítékokat vennék csak kéne egy megerősítés hogy jó választás-e, szeretném az áruházi 199 ftos 8-10db-os noname készleteket elkerülni.
Autós kompresszorból (szivargyújtós) melyik az ami tényleg jó minőséget képvisel? Volt valahol itthon egy gyári, Mercedes-hez adott darab, ezek gondolom nem szarok..
Azért egy lezért olajosflakon nem egy fúziós reaktor. Egy kicsit túlzónak tartom amit írtál, de lelked rá ... hintsd a nép közé a "tudást".
Ha lezárt flakonba még nem használt olajat tárolsz, talán nem annyira riasztó ez az olaj oxidáció réme. Részben mert a bekerült levegő oxidációt elősegítő elemei lassan elfogynak, másrészt egy szűz olajban még nincsenek azok a savas oxidációt gyorsító katalizátorok, amelyek pl. a motor üzemeltetése közben belekerülnek. Tehát ez az egy év riogatás engem nem ijeszt! Nem beszélve, ha még a hőmérséklet is ideális a tárolásra.
... de ez csak az én maszek véleményem! Jah, és nem vitának szánom, nem ér annyit.
Legtöbb korszerű motorolajat már 2 évig is lehet használni a motorban, ahol azért érik hatások rendesen mégis használható 2 évig,nem gondolom, hogy lezárt kannában ahol nem megy bele égéstermék, üzemanyag, vízpára stb-stb mint a motorban (ahol 2 évig is jó) nagy baja lesz 1 év után...kb semmi szerintem.
" ... Ha egy év alatt tropa lesz, akkor már fél év alatt is sokat romlik, hisz ha reakcióba lép valamivel a levegőből, akkor annak a koncentrációja a tárolás kezdetén a legnagyobb. .... "
Tény és való, ugyanakkor az olaj oxidációja nem lineáris hanem exponenciálisan gyorsuló folyamat.
Ha egy év alatt tropa lesz, akkor már fél év alatt is sokat romlik, hisz ha reakcióba lép valamivel a levegőből, akkor annak a koncentrációja a tárolás kezdetén a legnagyobb.
Én mindenesetre úgy tárolnám, hogy a lehető legkevesebb levegő maradjon a flakonban. Fél litert pl. 1l-es flakonban, de lezárás előtt annyaira összehorpasztanám a flakont, hogy a lehető legkevesebb levegő maradjon benne. Nagy kannánál ez azért nem olyan jól kivitelezhető. 5l-es kannában megmaradó fél litert meg csak azért tartok meg, hogy ha esetleg utántöltésre kellene. (Eddig még sosem kellett. Kop-kop)
Én 6 havonta cserélem az olajat és meg szokott maradni kb. egy liter olaj amit következőnél beletöltök. Visszazárt flakonban, szoba hőmérsékleten tárolom, nap soha nem süt rá.
Ha egy (gyárilag elvileg légmentesen) lezárt olajos flakont felbontunk akkor a szabad levegőben lévő vízpára hajlamos beindítani az olaj oxidációját. Az olajban lévő antioxidáns adalék egy ideig természetesen meggátolja ezt a folyamatot de csak idő kérdése..... és ha ez a folyamat beindul akkor szinte exponenciálisan erősödő, öngerjesztő módon tönkreteszi az olajat.
Minden Elf és Total termék bekerülési ára drágult az év elejével, és mivel a tavaly év végi készletek lassan kifutnak, ideje volt újraszámolni az árképzést.
Elvileg szép lassan mindenkinek emelnie kell (illetve csak annak, ahol fogynak ezek, hiszen akinek van még 2014-es palackozás, az tudja a régi-régi áron is adni :) ), ha a piac valamiért nem jönne utánunk rövid időn belül, nyilván újra fogjuk gondolni az árakat.
A rokoni.-ismerősi körben két ilyen motoros Polo van (még még jópár hasonló korú autó), amik 5W-30-cal járnak. Egyikben sem szélsőségesen kopott a motor, bár bőven 200e felett járnak, és egyik sem eszi az olajat, két olajcsere között minimális utántöltéssel elvannak.
Te hogyan értelmezed az alábbi még figyelmeztető felhívást?
Tisztelt Felhasználó!
Mint bizonyára Ön is hallotta a LUKOIL Lubricants Europe 2014-ben megvásárolta az osztrák OMV kenőanyag-üzletágát. Az OMV-vel kötött szerződés azt tartalmazza, hogy 2015. 08. 01-től OMV márkanévvel a LUKOIL nem forgalmazhat tovább kenőanyagot. Ezúton nyilatkozunk, hogy az Önök által használt kenőanyagok esetében csak névváltozás történt, a termékek semmilyen egyéb vonatkozásban nem változtak. Maga a termékek ugyanazok, ugyanazokból az alapanyagokból, ugyanazon receptúra szerint készülnek, ugyanazon a gyártási helyen, a LUKOIL Ausztriában, Bécs külterületén lévő Lobaui (korábbi OMV) üzemében.
Mert hogy a Lukoil Lubricants Europe 2014-ben megvásárolta az osztrákOMV teljes európia kenőanyag-üzletágát. Többek között mind a 7 (hét) európai, addig OMV tulajdonú olajfinomítót is.
A gyártó előírása VW 500.00, VW 501.01 vagy VW 502.00 jóváhagyásnak megfelelő olaj. Ilyen olajat keress, a magyarországi éghajlati viszonyokra 5W-30-as SAE-viszkozitás tökéletes lesz, de az 5W-40-nel sem fogsz mellényúlni.
Sőt, a 10W-40 is megfelelő, de nincs komoly érv amellett, hogy ezt válaszd a fentiek helyett.
Nagyon bíztató a jövőre nézve, hogy a konkurrenciát ennyire idegesíti a Mannol piaci jelenléte, hogy - mint rendes tinédzsernek - mindenről az jut eszükbe :)
Én magam nem hallottam ilyet jóideje, ami nem egyenlő azzal, hogy nem jön most is ugyanerről jelzés az ügyfelektől és kollégáktól.
De kár ezen lovagolni amúgy, azt azért tudjuk, hogy a.kiszállítók feladata az eladások ösztönzése nálatok, erősen fókuszálva az A.Z. Meisterteile olajakra, hát nyilván nem hagyják ki a kevésbé korrekt eszközöket sem.
" ... az unixos sofőröknél meglehetősen nagy a fluktuáció, így mára már azt is tudjuk, hogy ez egy központilag kiadott utasítás volt (nem csak a Mannol ellen amúgy). .... "
Ha valóban így lenne akkor arról minden bizonnyal tudnék (ott dolgozom, véletlenül éppen a kenőanyagokkal foglalkozok).
Jobb lesz Neked ha összeesküvés elméleteket gyártasz?
Természetesen nem, de ügyfeleknél járva több százszor én magam hallottam a gyanúsan egységes szövegpaneleket a mannolos dekoráció vagy flakon/hordó láttán. Mivel az unixos sofőröknél meglehetősen nagy a fluktuáció, így mára már azt is tudjuk, hogy ez egy központilag kiadott utasítás volt (nem csak a Mannol ellen amúgy).
" ... már azon kevésben amelyik még forgalmazza ... "
Na most nem tudom te merre élsz, de amerre én járok, ott autósboltokban, webshopokban - ahol motorolajat is árulnak - szinte mindenhol megtalálni a kínálatban. Ha annyira kevés, akkor említsd meg azt a kevéske forgalmazót!
Ezt csupán azért írtam, mert ez már a kabaré kategória, amit itt lehisztizel. Ne vedd, ne mínősítsd - nem vagy te sem független, sem függő olajminősítő labor - és főleg ne törj pálcát azok fölött tudatlanul, akik ezt a márkát minden általad sugallt névnélküli legendák állítása ellenére használják autóikban, motorjaikban.
Egyébként nem név nélküli az a bolt. Van neve is. 100%-ban magyar tulajdonú, 1990-ben alakultak.
Import, nagy/ és kiskereskedelem és már több mint 3.500.000 cikkszám-referencia...stb....
Egyébként nekem a Mannol olajjal nincs bajom, én nem szidtam ezt a "márkát". Sőt... Nekem arra, amire vettem egy 4 literes flakonnal, arra pont megfelelt. Motorbelső tisztításra. Azt a 2x45 km-t, amíg az oda-vissza úton benne volt, hogy átmossa a motort az új friss olaj betöltése előtt, azt kibírta. Az is igaz, hogy nem is mertem megpörgetni az autó motorját ez alatt, inkább amolyan taxis módban vezettem le ezt a ~ 90 km-t. Mindenki megelőzött a 6-os úton, még a Suzuki Swiftek is. :)
"...Ha 3x-os áron menne a Mannol, lehet azt fújnák róla, hogy jobb, mint a LiMo..."
Ha 3x-os áron lenne a boltokban, már azon kevésben amelyik még forgalmazza, akkor 3x-os áron biztosan nem vennék. Mert milyen a magyar ember (?) az lényeg, hogy minél ócsóbb legyen.:)
Nagyon érdekes volna részletekbe menni ezekkel a "visszajelzésekkel" kapcsolatban. Valószínűleg annyira komolyak, mint az a fórumozó, aki néha fel-felbukkan, és elmondja, hogy az amúgy szeplőtelen előéletű VW-jének a veztengelye már attól csíkosra maródott, hogy megmutatták neki a Mannolos flakont.
Ezeket a "visszajelzéseket" a leggyakrabban az Unixos kiszállítók terjesztik, szerencsére olyan fogalmatlan hülyeségeket kitalálva, hogy leginkább csak kínosan szoktak nevetgélni rajtuk a szervizek. A név nélküli "alkatrészeket és kenőanyagokat is forgalmazó helyi és eléggé nagy bolt" meg hát így persze bárki lehet egy hajnali párafelhőbe burkolózva, és biztosan van is ilyen, aki (nyilván gazdasági érdekektől teljesen mentes szakmai véleményt megfogalmazva) más márkára szavaz, de a piac szerencsére pikk-pakk helyrebillenti az ilyesmit, és a Mannol eladások rendületlenül nőnek.
Köszönöm mantec, hogy Mol olajai is bekerültek az ajánlásaid közé. Én most cseréltem le a autómba MOL Dynamic Prima 5W-40-re és úgy érzem az előzőhöz képest ez egy minőségi ugrás volt. De árban nem mondanám , sőt (kicsit megszerezni volt nehéz , ezt nem is értem, lényeg hogy meglett:).
Tavaly vettem egy Suzuki RF 600 R típusú mkp-t. Előző tulaj javaslata szerint Motul 7100 10W 40 olajjal használtam. Sok km-t bicikliztem bele eddig. Gyakorlatilag nem volt offszezon. A motorban több, mint 100e km van. Tudom, vannak vélemények, miszerint egy mkp ilyenkor már hulla, vagy legalábbis érett a generálra. Hát ebből a szempontból szerencsésnek gondolom magamat.
Viszont keresek olyan motorolajat, ami a kuplung kívánságainak (MA+) is megfelel, és az egyéb gyári követelményeknek.
(az olajozási tér tiszta. Ez látszik a libellán is.) Sok gondom eddig nem volt. A motor teszi a dolgát, hidegen talán kicsit kalapálnak a dugattyúk. Igazán a lágyabb sebességváltás felé érdeklődnék.)
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat. Ilyen, ezzel az olajjal kapcsolatos válaszra számítottam Tőled, mint szakembertől.
A flakonon a töltési időpont (megkérdeztem a forgalmazótól) az 2018.04 vagy 2018.11. Mindkettő dátumosból van a forgalmazónál, tehát ezek után nyugodtan megrendelhetem.
Egyébként a család mind a három autójában már a harmadik éve lesz idén, hogy Eurol olajat/olajakat használunk. Tökéletesen beváltak mindegyik autóban. (Castrol-ról váltottunk, mert - ha én nem akkor ki -, bizony nagy és elkötelezett Castrol párti/pártoló voltam sok éven át.) De ami elmúlt az elmúlt.
A Mannol-t meg inkább hagyjuk. Napokban voltam egy alkatrészeket és kenőanyagokat is forgalmazó helyi és eléggé nagy boltban, ott volt Mannol is. Azt néztem meg a kiadóraktárban, amíg vártam, ami nekem kellene ha vennék ilyen olajat ...volt még belőle és a típusa Mannol 7707-5 O.E.M. for Ford, Volvo 5W-30 motorolaj 5 literes kannában és kisker áron(!) 4750 Ft. Hát ennél még a Tesco néven forgalmazott olajak is drágábbak. Azt mondta a raktáros, hogy szépen lassan kivezetik ezt a márkát, és nem csak az olajakat hanem az összes Mannol terméket, nem rendelnek egy ideje már ezekből. És nem azért mert "meglepően" olcsók. Nagyok sok negatív visszajelzést kaptak/kapnak egy ideje úgy a magán felhasználóktól, és azoktól a szervizektől is, akik vettek ilyet. Már nem nagyon viszik a hordós kiszerelést sem. És nem azért, mert nagyon olcsók.
"... felhasználás ..." Töltési időpont + öt év. Szabályosan tárolva.
"... leírása szerint teljesen szintetikus ..." A csomagoló biztonsági adatlapja (Safety info) szerint a termék >=50%-nyi desztillált petróleumot, hidrogénezett nehéz paraffint tartalmaz. Ha a fel nem tüntetett <=50%-nyi térfogatrész mind PAO, akkor a korrekt megnevezés szintetikus alapolajat is tartalmazó termék. De nem ismerem a holland jogi szabályozást. Lehet olyan megengedő is, mint Mo-on.
Zöld színnel jelöli - a csomagoló - a megszerzett jóváhagyásokat (Freigaben / Approvals). Fekete színnel jelöli - a csomagoló - a teljesített specifikációkat (API, ACEA) (Spezifikationen / Specifications). Kék színnel jelöli - a csomagoló - az ajánlásokat (Empfehlungen / Recommendations).
" ... a problémák akkor kezdődtek amikor egy hosszabb út után hazaérve a településen ahol lakom az utcákba gyorsításkor csilingelő szelephangot hallatott..... Aztán kezdtem utána olvasni, hogy az olaj okozhat e ilyen korai gyújtás problémát (LSPI-t) és kiderült hogy a magas kalcium tartalom (TBN-érték) igen . ....
Tény és való hogy a motorolajok jellemzően tartalmaznak kálcium tartalmú adalékokat de szvsz enyhe túlzás lenne egy motorolaj TBN értékét összekötni a kálcium tartalommal. A TBN meghatározásában egyébként kálium-hidroxid egyenértékről van szó amit a mértékegység (mg KOH/g) is tükröz.
Az már ismét egy más kérdés hogy a különböző motor hangok milyen összefüggésben vannak az olaj kálcium tartalmával és/vagy a TBN értékkel.
Mit is írjak .... végül is a lényeg, hogy volt egy olajcsere tavaly nyáron. Nem is volt baj, szép csendes lett a motor (ez egy öreg Opel, kevés km-el) hú.... mondom ez szuper. Csak a problémák akkor kezdődtek amikor egy hosszabb út után hazaérve a településen ahol lakom az utcákba gyorsításkor csilingelő szelephangot hallatott. Ezt aztán figyelve szinte minden gyorsításkor állandósult ha a motor már üzem meleg volt. Hidegen soha nem produkálta. A megoldáson "rugóztam" egy kicsit , próbáltam először gyújtást állítani az elosztó fordításával , a kipufogóról szívott meleg levegő lekötésével, üzemanyag nagyobb oktánszámú tankolásával . De egyik se hozott végleges eredmény , csak az olaj csere. Aztán kezdtem utána olvasni, hogy az olaj okozhat e ilyen korai gyújtás problémát (LSPI-t) és kiderült hogy a magas kalcium tartalom (TBN-érték) igen . Igaz hogy csak benzines turbós motoroknál emlegetik, de kérdem én, mi az ami miatt csak ott fordulhatna elő?
Amúgy ami olaj nekem a problémát okozta 10mg KOH/g feletti TBN értékkel rendelkezett.
Én azt gondolom, kell hogy legyen hely a piacon a nagy múlttal rendelkező olajgyártó cégek mellett a csomagolóknak is.
De, ha a Mannol, egy magas minőségi szintet képviselő termék, akkor nem kellene elmenni amellett, hogy pl. egy GM Dexos2 vagy GM Dexos1 gen2, vagy hasonlók legyenek gyártóművi elfogadással is alátámasztva.
Pont e "kis " lépés kihagyása miatt lesz a professzionalitásból kóklerkedés.
Ha a kenőanyag tényleg kiváló minőségű, akkor kár ezt a lépést beáldozni.
"Természetesen nem zárja ki, de nekem minimum furcsa, hogy ennyi pénzért ennyit tud egy olaj. De ez legyen az én bajom."
SLX-350 szerintem tud egy nagyságrendi számot arról, hogy 2010 óta hány flakon Castrol-BP olajat értékesítettek, ennyifelé elosztjuk csak a Deepwater Horizon katasztrófájára fizetett 65 milliárd dolláros kártérítést, akkor lehet, hogy érthetőbb lesz a Castrol és a Mannol közötti különbség is.
Hát igen így utólag könnyű okosnak lenni. Egy elmélet szerint egy kopottabb motor égésterébe jutó ilyen olaj ugyan úgy elindíthatja a korai gyújtási folyamatot, sőt eltömítheti a katalizátort is . Ugye így felvetődik egy kérdés, hogy akkor milyen motorba is tölthetőek ezek a magas adalékoltságú olajok ?
Mivel nincs benne a Mannol a dexos 1-2 -ben bele se kellett volna tenned a motorodba ha az neki az előírás...OEM...azt meg mindenki úgy értelmezi ahogy akarja.
Nálam az tette be a" kaput" , hogy ettől a gyártótól OEM olaját megfelelő típusba rakva, sima szívó benzinesnél is LSPI-t produkált gyorsításkor. Nem tudván mi okozza, sok találgatás után az olajcsere megoldotta a problémát. Azóta ebből a listákból választunk (a rengeteg névtelen mellett) mint látható nincs is benne, ez mindent elmond.
A termék változatlan a bevezetése óta (nálunk asszem 2015 óta van), a kategória jött később (2017 november), ami értelemszerűen nem zárja ki, hogy a termék automatikusan megfeleljen neki, hiszen az LSPI-vel jóideje küzdenek a motor- és olajgyártók.
Természetesen nem zárja ki, de nekem minimum furcsa, hogy ennyi pénzért ennyit tud egy olaj. De ez legyen az én bajom.
Az OEM megnevezés egy marketing-eszköz, pont mint a Castrol Titanium Edge, amiben nagy valószínűséggel nincs titán, és éle sincs az olajnak. Vagy hogy ne mindig a Castrollal példálózzak, a Mobil 1 ESP, amiben meg nincs menetstabilizáló elektronika, pedig a köznyelv számára elsősorban azt jelenti az ESP rövidítés.
Értelmezni pedig úgy kell az OEM-et, hogy az adott gyártó által (egyes modellekbe) alkalmazott első feltöltésű olajnak megfelelő.
Ha egy autóhoz való alkatrészre az van írva, hogy OEM, akkor szerintem a többség arra gondol elsőként, hogy olyan terméket vásárol, ami eredetileg is belekerül a gyárba.
A Titanium, Gold, Silver és egyéb fémnevek több évtizede szerepelnek termékeken és senki sem gondolja, hogy a Dreher Gold nevű sörben arany lenne. Miért gondolná?
A Mobil1 ESP olaj dobozán nagybetűkkel oda van írva, hogy az ESP minek a rövidítése. (A menetstabilizáló amúgy sem értelmezhető egy motorolaj esetében.)
A Mannol dobozra is rá van írva, hogy mit jelent az OEM?
A fentiek alapján nem gondolom, hogy az általad hozott analógiák megfelelőek lennének.
Én annak idején azért nem vettem Mannolt, mert a dobozon megtévesztően szerepelt az OEM jelzés. Ha erre képesek, akkor másra is.
A termék változatlan a bevezetése óta (nálunk asszem 2015 óta van), a kategória jött később (2017 november), ami értelemszerűen nem zárja ki, hogy a termék automatikusan megfeleljen neki, hiszen az LSPI-vel jóideje küzdenek a motor- és olajgyártók.
Az OEM megnevezés egy marketing-eszköz, pont mint a Castrol Titanium Edge, amiben nagy valószínűséggel nincs titán, és éle sincs az olajnak. Vagy hogy ne mindig a Castrollal példálózzak, a Mobil 1 ESP, amiben meg nincs menetstabilizáló elektronika, pedig a köznyelv számára elsősorban azt jelenti az ESP rövidítés.
Értelmezni pedig úgy kell az OEM-et, hogy az adott gyártó által (egyes modellekbe) alkalmazott első feltöltésű olajnak megfelelő.
Ha erre gondolsz, saját tapasztalatokról nem beszélhetek - kis botlást leszámítva nem használok dízelt.
A céges autóink (be- és kiszállító autók sok rövid úttal, sok megállással és váltott sofőrökkel, van belőlük valahol 10 feletti darabszámban, változó összetételben) mind dízelek, azok kapják ezt. Én magam alapvetően úgy gondolom, adalékot maximum akkor érdemes használni, ha van valami konkrét probléma, tünet, amit azzal próbálsz megoldani, enélkül felesleges. Ez azonban nem az én döntésem volt, így a fenti autók rendszeresen használják ezt, a részecskeszűrős, de nem Eolysos autók (pl. az egyik Fordunk ilyen, ha jól tudom) a DPF-tisztító adalékot is.
Hogy mennyire ennek tudható be, hogy különösebb gond nélkül mennek, némelyik 500e km felett, nem tudom, de nyilván ilyenkor azt kellene mondanom, hogy csak emiatt lehet :)
...és a legszebb, hogy az API által kiadott liszenszek (=pénzért megvásárolható, de műszakilag amúgy nem ellenőrzött jog arra, hogy egyes API-kategóriákat API APPROVED vagy API CERTIFICATE logóval tüntethess fel a flakonon) között nincs ott a szóban forgó termék, ahogy más Castrol termék sincs ott API SN Plus liszensszel. Pedig végignéztem még a Kínára kiadottakat is.
Természetesen ez így nem igaz. Az API saját megfogalmazása szerint is (classification) besorolást, osztályozást tesz közzé, nem fogadja el, nem is minősíti, csak közzéteszi, hogy milyen műszaki paramétereknek, határértékeknek kell megfelelnie az olajnak ahhoz, hogy nyugodt lelkiismerettel a címkére írd az adott besorolást, ha eselteg épp olajgyártó (vagy -csomagoló) vagy.
Az tehát, hogy a Castrol ezt feltünteti a saját termékén, nem jelent sem elfogadást, sem minősítést, sem jóváhagyást - csak annyit, hogy a gyártó saját állítása szerint az adott termék megfelel az API nevezett kategóriájában megszabott paramétereknek.
Ennek a hitelességét persze felesleges megkérdőjelezni, csak azért jegyzem meg, mert vannak itt a topkiban néhányan, akik szerint egy elfogadáscsak akkor elfogadás, ha arról van dokumentum.
Kivéve persze, ha teljes vertikumú, mert akkor mindent elhiszünk bemondásra.
Nem zavartál össze, az MC3- nak MB, BMW, VW, Hyundai, Kia, GM jóváhagyása, ajánlása van, az NFC-nek pedig Ford, és Volvo. Az ECS-nek, pedig Citroen, Peugeot, és Toyota.
Hát, a gyártók többet tudhatnak a motorjaikról, de az API meg a motorolajokról :))
Az az API mondása, hogy a benzines motoroknál az API kategóriák visszafelé kompatibilisek, szóval egy SN kategóriás olaj minden öreg autóba is megfelelő.
Mindhárom motorom nagyon régi és elavult. A Viragom 1983 a Magna(a páromé) 1985 a Katanám 1986-os évjáratú. Tökéletesen megfelelnek. A Katana '91 van nálam hibátlanul, de a többi is régen nálam(nálunk) van. Amíg kapható csak ezt az olajat fogom venni mert szeretem a motorjaimat.
Azért abban a cikkben azt is írják, hogy a 307-esek sokat fogyasztanak...
Igaz a miénk 1,4-es, meg öregebb (2004-es, 88 lovas), de városban télen 6,3 a nagyátlag, országúton meg 5,7... De nem is vártuk meg soha a 10 ezret az olajcserével.
Mondjuk a miénken nyoma sincs a rozsdának, vagy beázásnak, a cikkben lévő meg csúnyán rozsdás, a hátsó ülés alól hiányzik a kárpit, meg még ki tudja...
" .... Az Actevo egy nagyon régi, elavult olaj. .... "
A Vas-Edényhez képest? A motorkerékpár gyártók többsége nem is annyira API Sx hanem JASO MA (vagy MA2) minősítésű motorolaj használatát írja elő a négyütemű motorokhoz aminek az Act<Evo 4T motorolajok kivétel nélkül megfelelnek.
A 300 ezer kilométer során harmincezrenként cseréltek olajat az autóban, kétszer kapott klímafeltöltést, 119 ezernél és 237 ezernél kapott új vezérlést és nagyjából ugyanekkor érett cserére az akkumulátor, illetve a futómű néhány alkatrésze is.
Valóban nem fogalmaztam elég pontosan, ezzel csak azt akartam mondani, hogy melegen olyan kis különbségeket láttam, ami nem jelentős. Melegen szinte összeérnek a görbék, de minél hűvösebb annál jobban nyílik.
Csak azt tudom olvasni amit találok. A gyártói adatlapok meg olyanok mint a tecsós polcon a kólák, az egyik 1,25 literes, a másik 1,75, nehogy kapásból össze tudd hasonlítani.
Az olajos flakonokon pedig nincs más, mint a SAE viszkozitási osztály, az API meg az ACEA fokozat, esetleg néhány nagyobb autógyárnak a megfelelősége...
Ha minden más paramétert elfelejtünk, akkor a SAE viszkozitási osztályok alapján sem mondhatod ki így. Ezek a viszkozitási osztályok tartományokat jelentenek, akár még az is lehet, hogy egy konkrét 5W-40 olaj melegen sűrűbb, mint egy másik konkrét 10W-40-es. (Nem, nem tudok fejből ilyet mondani!) Ezt csak akkor tudod pontosan eldönteni, ha megnézed a termékadatlapokon közzé tett viszkozitási adatokat. Ott rögtön találsz egyébként néhány más adatot is, ami alapján még mérlegelhetsz.
Aztán ott van még a tibbike által (rosszul és általánosítva) megfogalmazott szempont, miszerint sokszor már az alapolajban is nagy különbség van egy adott 10W-40 és egy adott 5W-40 között, annak adalékolásban meg pláne. Persze ebben sem lehet általánosítani, hiszen - megint csak elméletileg - előfordulhat, hogy bizonyos 10W-40 alapanyagai minőségibbek (persze ezt is mi alapján lehet mérni?), mint egy másik 5W-40 olajnak.
A tanulság, hogy összehasonlítani nem viszkozitási osztályokat, hanem konkrét termékeket lehet, és még ott sem leszel feltétlen minden szükséges adat birtokában.
Amúgy mantec is nagyjából ezt mondja, de mivel ő itt a főnök, jóval nyersebben szólítja meg a jobbágyokat, mint ami általában szokás. Ettől még persze most épp igaza van.
Hát nem nagyon néztem a számokat, meg biztos legközelebbre megint el fogom felejteni :( de most hogy utánanéztem, valóban a 10W40 API-SN és az 5W40 API-SN között csak hidegben van különbség, tehát télen inkább az 5W az indokolt.
"simán beleraknám az 5W-t is, de nyárra semmiféleképp (annyira nem ismerem, hogy a nyári kánikulában a vékony olajjal is tudna megfelelő nyomást csinálni az olajszivattyú)."
Az 5W-xx és 10W-xx nem tartalmaz semmilyen információt arról, hogy nyáron hogyan alakul a két olaj viszkozitása egymáshoz képest, ugye ezt tudod?
Nem tekertem vissza, hogy megnézzem, van-e konkrét autóadat, de ahogy a kivágásokat nézem, ez valami késő 90-es években írodott manuál. Az ok, ami miatt a gyártó a 10W-40-es olajat írta elő, az, hogy akkor ez volt az általános, mindenhol beszerezhető, relatíve jó áron kapható olajkategória.
Az 5W-s olajak akkoriban jóval drágábbak voltak, egy viszonylag olcsó, egyszerűbb, kevésbé igényes motorba irreális lett volna előírni egy ilyen olaj használatát.
Mára azonban a 10W-40 és az 5W-xx olajak között árkülönbség annyira elvékonyodott, hogy nincs igazán értelme mérlegelni az ár alapján. Az egyetlen, ami dönt, hogy az 5W-s olajak szinte minden átlagos, utcai gyakorlati alkalmazásban műszakilag csak előnyökkel szolgálhatnak a 10W-s olajokhoz képest. Mivel az árkülönbség mára nem számottevő egy olajcsere-periódusra leosztva, nincs igazán olyan érv, ami mentén a 10W-40-es olajak alkalmazhatósága ma védhető.
Valószínűleg azt a "júzermanualt" a világ összes felhasználójának írták, és azért került bele minden (a forró égövben sűrűbb olaj, a skandinávoknál meg az átlagnál hígabb), és egy az egyben lefordították, pedig a magyar nyelvűbe elég lett volna csak a mérsékelt égövre ajánlottat írni.
A 20000km-t meg senki nem veszi komolyan, aki szereti az autóját...
Hát akkor rosszul teszem, ha nem hagyom rá a szerelőre, hogy sűrűbb olajat töltsön bele?
Ha 5W az előírás, akkor olyat viszek, hiába mondja, hogy öreg autó, ebbe már 10W kellene...
De visszafelé se csinálom: ha 10W a gyári előírás, akkor olyat rakok bele. Mondjuk ha úgy épp a tél elejére esne az olajcsere, hogy márciusig belemegy a 8-10 ezer, akkor simán beleraknám az 5W-t is, de nyárra semmiféleképp (annyira nem ismerem, hogy a nyári kánikulában a vékony olajjal is tudna megfelelő nyomást csinálni az olajszivattyú).
Csak azért írtam, hogy nem kockáztatnék, mert nem tudni, hogy azért volt-e a GL4 előírás, mert akkor még nem volt GL5, vagy azért, mert a GL5-nek nem ellenálló alkatrészek is vannak a váltóban.
Az adatlapokat elemezve a B 75W jobb minőségű. Érdekes, hogy kis eltérések vannak, mégis valamilyen okból az egyik BMW a másik meg Ford jóváhagyással rendelkezik.
Régebben is inkább olvasó voltam, mint hozzászóló. Akkor a böngészőmben kedvencek között volt a fórum, napi szinten elolvastam az engem érdeklő topicocat. Sajnos már nincs annyi időm, most is google kereső hozta fel az oldalt mikor a Castrol FE 75W-vel kapcsolatban keresgéltem.
Köszönöm a gyors válaszodat. Lehet túllihegem a témát, de szeretnék jól dönteni. Pl Bárdinál az eladó megkereste a programjuk milyen olajat ajánl, és a 75W-90 is köztük volt. A Toyota fórumon sem volt egyértelmű ajánlás ( volt, konkrétan a márkaszervizt javasolták ).
Nagy megtiszteltetés, hogy több mint öt (5) év szünet után ismét hozzászólsz. Az meg külön öröm, hogy ebben - az általad soha nem használt - topicban kezded újra. Remélem nem tűnsz tova mint a többi: Richárd Banga, Cyberslider, Polly-pudli-pötty ... - az üzemeltető által reciklált - egyszeri, egyszerű user.
Nem motorolaj, de sajnos nem találtam hajtőmű olajjal kapcsolatos topicot.
Toyota Avensis T27 2011-es évjárat 3ZR FE motor 2.0 benzin 152 LE, manuális váltó 180e km. Van egy kis hangja a váltónak, szeretném lecserélni benne az olajat, remélve, hogy csökkenni fog a zaj. Utastérbe nem hallatszik be.
A kézikönyve 75W GL4-es olajat ír hozzá. Szerviz messze van, ennyiért nem szeretném elvinni. Külföldi autó volt, a szervizszámlák szerint nem volt még cserélve az olaj, és érthetetlen módon a Toyota nem is ír elő cserét, csak ellenőrzést.
Egy helyen találtam ilyen olajat Toyota márkanévvel, de nem tűnik bizalomgerjesztőnek.
A Castrol is gyárt ilyet de többféle típus van. Syntrans FE 75W, Syntrans B 75W, van különbség közöttük? Ilyen olajat nyugodtan tehetek a váltóba?
Ezt nem kimondottan "tudományos" megközelítésből írtam.
A régebbi Toyota user manualban minden féle viszkozitási osztály fel van sorolva egy diagramban.
A felhasználók többsége ebből azt szűri le, hogy abba a motorba minden jó lesz, és a 15w40 is gond nélkül megy 20 000 km-t, pedig már 20 éve is valszeg 10w30 vagy 5w30 volt a javasolt viszk. osztály.
"Ha lehet töröljük a látótérből a 10w40, 15w40, 20w50 viszkozitási osztályú olajokat."
Ezt a gyakorlatban bármely 1990 utáni személyautóra érvényesnek lehetne tekinteni. Nem tudnék olyan műszaki-technikai szempontot, amely alapján ne volna jobb választás egy 5W-40 vagy 5W-30 olaj, mint egy 10W-40, 15W-40, 20W-50 olaj egy relatíve modern motor esetén.
Olyan is létezik, hogy GL-4 vagy GL-5 is használható. Gyakorlatilag minden olyan váltóra igaz ez, ahol GL-4 az előírás, és a.szinkrongyűrűk nem olyan ötvözetből készültek, amit rongálna a GL-5 olajak adalékanyaga.
Ezeknél a gyártók általában akár utólag is megengedik a GL-5 használatát.
Abban igazad van, hogy ahol a gyártó csak GL-4-et írt elő, és nem nyilatkozott a GL-5-ròl, vagy tiltja azt, ott gond lehet.
Nem kerestem ki a típust, de ha a számnevú kolléga így leírta, elhiheted, hogy nem hasból mondta, nem az a fajta ő :)%
Azért törölni nem kell, mert az én autómba 10W40 kell, és Magyarországon vannak még öreg autók...
Azt a szemléletet viszont meg kellene szüntetni amit néhány szerelő vall, hogy minél öregebb autó annál sűrűbb olajat bele... Akármilyen öreg az autó, ha az eredeti előírás szerint 5W-s olaj kellett bele, akkor 20 éves korában is az kell bele.
Kollégám feleségének 2002-es 1.3-as Yarisa van, kb. 300.000 km-el, keményen használva. Total Quartz 0W-30-at kap már közel tíz éve. Az autó lassan szétesik, de a motor még mindig hibátlan.
Tud az Orlen Ford WSS-M2C913-C elfogadással rendelkező olajat is gyártani, forgalmazni. Sőt, megtudja a terméken/dokumentációban különböztetni, hogy melyik elfogadással rendelkezik (approval) és melyiket csak teljesíti (meets requirement).
A korrekt ügyfél tájékoztatás minden csomagoló/gyártó cég számára lehetőség. Van aki/amely él is vele.
Ezzel elkerülhető, hogy a csomagolót szélhámosnak, a vásárlót baleknak (funkcionálisanalfabétának) tekintsék.
Gondolom nincs, vagy nem lenyomozható. 😁 De itt olyan kis árkülönbségek vannak már, hogy nem értem, hogy ki választana amúgy ilyen olajat egy neves márka helyett. 😁
Ha csak a speckókat nézzük, nem a márkát, akkor bizony ennek is egy teljesen jó olajnak kéne lennie, gondolom az is. Az Orlen gyártja nekik. Igaz van is ára. Ugyanez a speckó mondjuk a Mannol Combi LL-nél 7 ezer a filterabc-ról (bár egy kisebb vita alakult ki azzal kapcsolatban itt). 😁
Érdeklődnék, hogy Toyota Yaris-hoz (2000-es kiadású, 1.0-ás motor, 200.000 km van az autóban), mi az előírás, milyen típusú, jóváhagyású, olajat ajánlotok, a motorba, ill a váltóba? Feltöltési mennyiségeket is kérdezném.
Szerintem az Orlen-t olvastad mint lengyel olajat. Évek óta használom Volvo FH12, Renault Magnum kamionokba, teljesen elégedett vagyok vele. Az egyik Volvo 2400000 km.-en van túl. Ha ők csinálják az Eneost akkor ott baj nem lehet!
Olvastam valahol hogy talán egy Lengyel olajból készül az ENEOS Hyper , vagy az Eurolból. És csak az Eneos Sustina a valódi japán olaj . ( hogy ez igaz e ???? )
Igen az autó előírása 5w30 API SM vagy magasabb besorolású olaj SN .
Az autóm egy 2002-es SAAB 9-3 B205L motorkód, 5 sebességes manuális váltóval.
Nemrég cseréltem benne váltóolajat, márkatársi ajánlásra gyári GM olajat (MTF0063-as) raktam bele. Azóta alig tudok váltani, hátramenetbe tenni még meleg motornál is egy kínszenvedés.
Kuplung nem csúszik, kinyomott kuplungnál nem mozdul az autó (tehát normálisan kiemel).
Gondolom én, hogy az MTF0063-as nincs annyira kőbe vésve, de erre nem ennék meszet.
A Fuchs-nak van egy SAAB-os váltóolaja, ami tudja az MTF0063-at, de Mo-n nem kapható.
Ravenolt hoz még a "barátom", és más nincs.
Lehetséges az, hogy ha nem MTF0063-as olajat teszek bele, akkor károsodhat a váltó?
Illetve: a gyári ajánlás még 2002-ben volt, nem lehet, hogy az újabb fejlesztésű váltóolajak már túlléptek az ajánlásban megfogalmazott szinten?
A japán és távol-keleti autógyártók egyáltalán nem lihegik túl az olajminősítéseket, -jóváhagyásokat, -besorolásokat, stb...
Szinte mindegyik márkánál API, illetve ritkábban speciálisan az európai piacon ACEA kategóriákat írnak elő, újabban a modernebb motoroknál ezt SAE-viszkozitási osztályal szigorítják.
Ennek ellenére a legtöbb japán motor híresen tartós, ami vagy azért van, mert a tartósságnak nem mércéje a hülyébbnél hülyébb gyári olaj-jóváhagyás, vagy azért, mert ők eleve jó motorokat terveznek, amihez nem kell feltétlen svájci hegyiember szűz leányának hüvelyváladéka, ötször párolva, hugyos seprűvel megcsapkodva.
Nem tudom a konkrét előírást, de valószínűleg API SM vagy SN lehet, a viszkozitásnak még nézz utána (valszeg 5W-30m, ahogy írod). Ezek egyike sem olyan műszaki kritérium-rendszer, amit ne tudna előállítani BÁRKI, akinek van egy többé-kevésbé felszerelt laborja, precíz gyártósora és nagyjából sármentesített kőolaja.
Én azt gondolom, semmi okod arra, hogy tarts a Mannoltól, de én nyilván elfogult vagyok. Az általad írottak közül az Eneost nem tartom hitelesnek, a Total OK, az Eni szintén.
4: AGIP ENI I Sint 5w30 ( API SN C3 ACEA A3/B4-04 )
Jelenleg Mannol JP Energy 5w30 van benne de félek az olcsó ártól, nehogy a végére drága legyen a motorkár, 10E Km alatt nem okozott gondot, de most ha váltanék akkor a kocsi hátralévő életében egy fajta olajat használnék remélhetőleg teljes nyugalommal. A fent említett olajok tudják a gyártóművi előírást és egy relatív olcsó kompromisszum a Mannol és a Liqui Moly között .
A fenti olajok közül ki melyiket tartja megbízhatóbbnak?
Mivel a könyv eltérő oldalakon mindkettőt írja, ezért én az első olajcserétől kezdve úgy gondoltam, hogy jobban teszem, ha azt használom, ami jó C2-höz és C3-hoz is. Ráadásként ugye a hideg oldali viszkozítás (0w)az én használati környezetemben (Ausztria) talán még előnyösebb is. Csak ugye a szervizek is az 5w-s olajakat tennék, a Shell oldala is azt írja a konkrét típusra és elbizonytalanodtam. Nem szeretném kinyírni a turbot idő előtt. :-)
Köszönöm a tanácsot, akkor maradok az eddig használt 0w30 C2/C3 mellett. Üdv!
nem vagyok olajszaki, sőt lehet már nem is így van, de a ford olaj igazából castrol volt még nemrégiben, attól jobb minőség meg minek.......... neked sokkal nagyobb gondod lesz, hogy a motorod kokszosodásra / gyűrűletapadásra hajlamos. amit tanácsnak tudok mondani, hogy a gyári olajcsere periódust (20 000km) ne tartsd be. én ilyen motorhoz még motoröblítőt is használok olajcsere alkalmával (ez persze az én felelősségem)
Ha azt mondod, hogy a motorgyártó ACEA C3-nak megfelelő kenőanyagot javasol, akkor mindkét nevezett olaj használható. A 0w30 megfelel az ACEA C2 követelményeinek is.
Szerintem a 0w30 a magasabb színvonalú termék.
Egy 2016-os autó esetén el kell engedni ezt a vékony olaj, vastag olaj dilemmát. A gépgyártó előír egy bizonyos követelményt. Te nagyon helyesen egy neves gyártó magas színvonalú termékéből választottál.
Üdv. Nos, a következő dolog érdekelne: 2005-ös Corsa C 1.2 Twinport. Olajkereső alapján a 0W40-es olaj kellene bele. DE. Opel szervízben azt mondták, hogy a gyár kiadott egy körlevelet, amiben az ajánlott motor olaj típust a 10W40 félszintetikus olajban határozták meg, legalább is ezekhez a motorokhoz. Állítólag azért, mert ezeknek a motoroknak a láncfeszítése hidraulikus és a hígabb olajokkal problémák lehetnek. Ki, mit hallott erről?
Azt érdemes még hozzáfűzni a Mannol Energy Combi LL 5W-30 Mercedes-Benz jóváhagyásához, hogy magán a jóváhagyást igazoló certifikéten is szerepel, hogy a jóváhagyás addig érvényes, amíg az adott termék szerepel a bevo.mercedes-benz.com gyári hátterű weboldal listáján.
Hát természetesen szerepel, szóval mantec ismét szólott, de hazudottvélhető gazdasági érdekeinek megfelelően torzította a valóságot tévedett.
Ahogy egyébként az Elite is a 229.6-ön, vagy az Energy Formula PD (amiről egy vissza-visszatérő fórumozó még azt is állította, hogy nincs is ilyen, csak a Zs+U palackozta le a hátsó udvarban), vagy az Energy Premium a 229.51-en.
Na de mindegy is, hát ki-ki azt vásárol, amit szeretne, csak a döntés előtt nem baj, ha tisztán lát.
mantecről azt érdemes tudni, hogy nála nincs kompromisszum. Ha a gyártó zöld flakonos olajat ajánlana, ő nem töltene bele sem türkiz, sem banánszínű csomagolásút, csak és kizárólag #00FF00 RGB-kódú flakonból, esetleg megengedően kannából, ha azt a gyártó nem zárta ki kategorikusan.
Azt, hogy amúgy az adott termék milyen műszaki paraméterekkel rendelkezik, semmilyen módon nem veszi számításba.
Ezért ha egy adott olaj felhasználhatóságáról kérdezed, nem ő a legmegfelelőbb ember, aki tanácsot adhat. Kivéve persze, ha azt akarod hallani, hogy teljes vertikumú olajcég gyári minősítéssel rendelkező terméke, mert azt ő tudja a legdörgősebb hangon leírni, ezt el kell ismernem.
Mindazonáltal érdemes tudni, hogy komoly meglepetésként érte, amikor megtudta, hogy sem a Ford, sem a Fiat, sem az Opel/GM nem minősít olajat, csak ajánlásokat ad egyes műszaki-tartalmi paraméterekre, és azok betartását az olajgyártóra bízza.
Ezen kívül, ahogy láthatod, meggyőződése, hogy egy adott olaj a gyári minősítés határidejének lejártával egyszer csak nem lesz megfelelő ugyanabba a motorba, amibe addig még szerinte is használható volt.
Hát ezek fényében kezeld azt, amit mantec topiktárs a maga nyers modorában idefórumozik :)
Sziasztok! Meg tudnátok mondani nekem, pontosan mi a különbség a két olaj között? (Hidegoldali viszkozításon kívül) Kia Ceed 2016-os 1.6 crdi 110 LE részecskeszűrős dízelmotoros autóhoz kell.
Olaj 1: Shell Helix Ultra 0w30 ECT C2/C3; API SN; ACEA C2/C3
Olaj 2: Shell Helix Ultra 5w30 ECT C3; API SN; ACEA C3
Eddig az első verziót használtam, mert könyve szerint elsőre ezt javasolja. (Konkrétan: ACEA C2 / 0w30) De a könyv pár oldallal odább már a második olajat írja hozzá. A shell oldala is a másodikat hozza ehhez a részecskeszűrős motorhoz. Szervizek is a második fajta olajat tennék bele de eddig mindig magam vittem az első verziót.
Most néztem egy videót, amiben a C2-s olajok vékony olajoknak vannak feltüntetve, a C3-sok meg vastagnak. A részecskeszűrős autókhoz meg általában vastag fajta kell.
Ford olajba ford olaj....,5w30 ford olajnál valami minőségileg jobb márkát,tipust tudtok ajánlani(fordba)?valami jobb olajjal szeretném meglepni szeretett fordomat...
Félre ne érts , meg nem kötekedni akarok . De azért te is érzed, hogy itt elhangzott ajánlások között elégé mellőzött olajnak számítanak Mol termékei.
Ennek a miértjére lennék igazán kíváncsi?
Mert iitt van például az előbb említett 5W40-es olaj adatlapja . Ami igazán tetszik benne ez a jelölés : "ACEA C3-12" és ez minden terméknél megvan . Ez egy példa nélküli , ilyet más olajok adatlapjában nem láttam. Legyen az akár csúcsminőségűek közül is. Hogy miért jó is ez(?), mert egy precizitást sejtet az olaj minőségét illetően. Mi erről a véleményed?
Vagy akár az A.Z. Meisterteile olajok. Teljesen azonosak a MOL olajaival, csak a csomagolásuk cimkézése eltérő. A MOL Százhalombattai Dunai Finomítójában készül mindkettő.
Szerintetek ez az olaj: Liqui Moly Special Tec AA 0w-20, egy 2003-as 2.0 benzines Accordba jó lenne?Most Eneos Sustina 5W30-as van benne,olajat nem eszi.
ÉN azért nem említettem (40309), mivel a hivatkozott cégnek nincs API SN, ACEA C2, SAE 0W-30-as motorolaja. ACEA C2, SAE 0W-30-ast is csak a cég honlapján találtam.
Igen látom főleg ezeket ajánlod . De mi a helyzet Mol-os olajokkal , annyira alsó kategória, vagy mért hanyagoljuk őket annyira?
A kétütemű motoromba MOL Dynamic Sprint 2T használom és nagyon bevált. Ennek okán szemet vettetem MOL Dynamic Prima 5W-40-esre az öreg Opelomba( 97. 1.4i 8V ) a paraméterei alapján. Lehet kincset tartunk a kezünkbe, csak nem vesszük észre :)?
"... alapbol a ... termekeket erdemes kerulni? ..." Én kerülöm.
Szerintem kapható Mo-on 8-10-15 olyan márka terméke, ahol - nem egy autóalkatrész-kereskedő motorolaj csomagoló melléküzemágának terméke, - a termékek rendelkeznek a feltüntetett elfogadásokkal, nem csak tejesítik azt, - az elfogadásokat - ha lejárnak - megújítják, - kiderül a terméken és a dokumentáción melyek azok az elfogadások, amelyekkel rendelkezik a termék (approval) és melyek csak a gyártó ígéretei (meets, correspondent with recruitment). - a garanciális igényeket nem Vilniusban kell benyújtani, - stb ...