Keresés

Részletes keresés

fvcc Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10338

.... és minilabokban hívták ki azokat, szarul regenerált vegyszerrel.

Előzmény: DJ Szegecs (10336)
4557 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10337

Hát igen, ha úgy nézem nagyjából az a cél hogy agyonvágjam az eredeti hangulatot. Mert az túl szürke lenne szerintem. Egy sziklafalról van szó, amit kb a nyári napfordulón (napéjegyenlőség?) kicsit súrlóba megsüt a nap, de aztán rögtön le is megy, úgyhogy egész évben gyakorlatilag árnyékos. Ha akkor éppen odajutok és nem felhős, lefényképezem majd úgy is, de most le akarom fényképezni árnyékban. Ez az ami kb 15 éve a copexszel jól működött, de az kisfilm volt és az akkori (24) optikámba elég kevés fért bele...

Úgyhogy ismételni lehet ha elszúrom, az érdekes módon egyszerűbb mint a hétköznapokon a filmmel kísérletezni. 

Különben ősszel a 25-ös (Rollei?) orto nagyon bevált hasonló vacak fényben, kösz az akkori tippet! De nem vásároltam rögtön be, néha az utolsó pillanatban találom ki mit akarok. Asszem ezt 50-re fogom exponálni aztán előhívom majd valamiben valahogy... azt még ráér kitalálni.

Előzmény: Rőth Sándor (10335)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10336

Már jóval korábban készültek olyan gépek, amelyek a negatív nagy expótűrésével "ellensúlyozták" a fénymérő hiányát, vagy épp a fix záridők okozta technikai korlátokat.

Pl. boxgépek, Instamatic család, Smena Symbol, stb.

Előzmény: fvcc (10333)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10335

 Rollei Ortho 25 síkfilmet lőttem egy párat. Gyakorlatilag ugyanúgy kell használni, mint a többit. Konkrét hívási időt nem tudok, illetve nem akarok mondani, mert az a hívási technikától, illetve a hívótól függ.

Amin érdemes elgondolkodni olyan esetben, amikor alacsony a megvilágítási kontraszt, hogy rá akarsz-e hívni, amivel a negatív felkeményedik, azaz a csúcsfények feketébbek lesznek. Szenzitometriailag ezt kéne tenni, hogy definiáltabb tónusokat kapj, ezzel viszont agyonvágod az eredeti hangulatot.

Tehát nincs tuti megoldás, a tervezett látványtól függ minden.

Digitálisan modellezhető valamennyire a dolog, de ha filmmel akarod megvalósítani nem úszod meg a próbákat, ez a dolog természete.

Előzmény: 4557 (10334)
4557 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10334

Kösz, képzeld sokkal jobban érdekel mint hinnéd, de sajnos marhára nincs időm annyit foglalkozni ezzel amennyit igazából kéne, amúgy meg pont a fénymérőkön és színérzékenységen gondolkodtam valamelyik nap, hogy honnan lehetne az ilyesmit megtudni?

Amúgy meg szombatra kell és éppen ilyet kapok gyorsan kölcsön ami jó lehet erre a célra, nincs időm vele kísérletezni, de mondjuk két hét alatt se sokkal több lenne. 

 

Az eddigi hozzászólásaid alapján feltételeztem hogy ennél többet tudnál segíteni ha akarnál.

 

 

A "Téged" kisbetűvel írandó, felesleges az álszent udvariaskodás mikor éppen hülyének nézel.

 

De azért kösz a szuper tippet. Soha az életben nem jutott volna eszembe, komolyan. 

 

Előzmény: Törölt nick (10329)
fvcc Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10333

Az a sanda gyanúm, hogy az a szöveg a 90,-es évek közepén,  a filmes compact fix fokusz - fix fényerő - fixen szar kép korszakban íródott.  (Ott halt meg a fényképezés, mint szakma. Ez a szöveg a keresztje)

Előzmény: Törölt nick (10332)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10332

Azért, hogy megvilágítsam, az általad betett link, szakmaitalságát (pongyolaságát) feltehetnék két kérdést?

A „jó esetben” mit jelent, melyik esetben bírja el az ff. nega 2Fé pontatlanságot, és melyik a rossz amikor nem bírja el, ez neked kiderül az írásból?

Előzmény: balage_hu (10330)
fvcc Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10331

esetleg 9x13 v. 10x15-ös méretben, lesz rajta valami folt, ami a "mi gyerekünk, és nagyon szeressük nézni!"

Előzmény: balage_hu (10330)
balage_hu Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10330
Előzmény: Törölt nick (10326)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10329

Szia! Ebben az esetben is ki lehetne mérni (hívásidőt), a neked kedvező hívás meredekséghez, és az ISO –t, ehhez a híváshoz. Még a színérzékenységet is hozzá lehetne mérni a fénymérődhöz (orto film). De az eddigi hozzászólásaid alapján feltételezem, hogy ez Téged nem érdekel…

 

Persze nem is neked írtam, hanem azoknak akiket esetleg érdekel. És aki most csöppent ide:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=133692806&t=9185692

Előzmény: 4557 (10328)
4557 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 10328

Ilford ortho plus-al van valakinek tapasztalata? Az érdekel hogy ha borús időben akarok kontrasztos tájképet, mennyire érdemes exponálni és mivel meddig hívni? 

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.11 0 0 10327

Pontosítva:

Ja és annyit, hogy minden kipróbálható (kimérhető) amiről itt szó van. Az más kérdés, hogy Te egy adott változót (változást) mennyire értékelsz.

Előzmény: Törölt nick (10326)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.11 0 0 10326

Szia! Meg lehet kérdezni, ezt hol olvastad?

Adott esetben, ha 2Fé alulexponálsz, akár használhatatlan lesz a negatív, túexpo esetén csökken a felbontás… Az sem mindegy, egy adott negatív nagyításakor mennyi időt töltesz el, mennyit kell bábozni, és mennyi  idő a megfelelő papír, vagy papírfokozat kiválasztása. Persze az is kérdés mi az elvárásod egy nagyítással szemben.

Itt olvashatsz szerintem hogyan van:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132111805&t=9185692

 

Itt meg még több infó:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132133723&t=9185692

 

Ja és annyit, hogy minden kipróbálható (kimérhető) amiről itt szó van. Az más kérdés, hogy Te egy adott változót mennyire értékelsz.

Előzmény: balage_hu (10321)
balage_hu Creative Commons License 2015.02.10 0 0 10325

Legalább nem mondhatják, hogy alszik a fórum :)

Előzmény: Rőth Sándor (10324)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.02.10 0 3 10324

Na akkor most kipiszkáltad az utolsó hópihét a lavina alól.

Előzmény: balage_hu (10321)
balage_hu Creative Commons License 2015.02.10 0 0 10323

:)

Előzmény: fvcc (10322)
fvcc Creative Commons License 2015.02.10 0 0 10322

....áááá, dehogy jelent! Majd kivakarsz egy kicsit a sötét részekböl, a vakító fehéret meg kicsit bemocskolod.  Egyből elfogadható eredményt kapsz.

Előzmény: balage_hu (10321)
balage_hu Creative Commons License 2015.02.10 0 0 10321

FF negatívra dolgozva úgy olvastam nem okoz jelentős problémát a nem teljesen pontos expozíció, különösen a színes diapozitívhez viszonyítva.

 

"Előnye a fekete-fehér filmeknek, hogy általában jobban tűrik a pontatlan expozíciót, így a helyes értéktől jó esetben a 2 fényérték eltérés esetén is a negatívról még jó minőségű nagyítás készíthető."

Diafilm:
"Hátránya, hogy nagyon pontosan, gyakorlatilag a 0, 5 fényérték eltérésen belül kell exponálni, ügyelni kell a pontos kidolgozásra, mert itt utólagos korrekcióra nincs mód."

Előzmény: Törölt nick (10320)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.10 0 0 10320

Milyen jó lenne, ha fénymérés ennyire egyszerű lenne…  ;-))))))

Előzmény: balage_hu (10318)
fvcc Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10319

Bocsi, tudatlan vagyok. MG és ME superom volt, ME nem...

Előzmény: BUSZNYI (10316)
balage_hu Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10318

Igen, van. Már használtam is, próbálgatom a hatását. Fénymérés után a témának megfelelően lehet korrigálni, a keresőben pedig ellenőrizhető az érték (zársebesség változása).

Előzmény: BUSZNYI (10317)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10317

Bocs, expo korrekció van az Me-n is :-)

Előzmény: BUSZNYI (10316)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10316

ME, MG, MV ezek kb. ugyan azt tudják. záridő automatikát. 

 

Sándornak igaza van ME super vagy SuperA kb. egy árban vannak (5000ft) és ott már van expó korrekció meg minden csili vili. Nem csak 1/1000 tud a váz hanem 1/2000 is (SuperA).

Előzmény: fvcc (10314)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10315

Az ME egyszerű időautomata.

Előzmény: fvcc (10314)
fvcc Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10314

Az nem az MG?

Előzmény: BUSZNYI (10312)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10313

Érdemes lenne beszerezned egy ME Super vázat, azzal több beleszólásod lenne a képek alakulásába.

Előzmény: balage_hu (10308)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10312

Az a szerencse, hogy az Pentax ME nem bonyolult gép. Gyakorlatilag folyamatos AV módban van. Te állítod a blendét ő meg állítja a záridőt. Ennyi.

A képek nem rosszak ;-)

Előzmény: balage_hu (10308)
balage_hu Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10311

Van lehetőségem nagyítani is, ha úgy gondolom. Van egy fotóstúdió Győrben, ahol biztosítják a feltételeket, hogy magam csinálhassam.
Később, ha már több képem lesz, szeretnék válogatni belőle nagyításra is.
Középiskolás koromból vannak képeim, amiket Smena géppel készítettem és apukám hívta elő a fürdőszobában :)

Előzmény: Törölt nick (10309)
-Minarik- Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10310

Gratula es kitartas!

En idonkent szetsEdem a scannert es belulrol is takaritom az uveglapokat.

A szosz valoban gond, de ha nem nagyitassz, hanem nyomtatsz, akkor PS-sel ki lehet takaritani pillanatok alatt.

Előzmény: balage_hu (10308)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.09 0 0 10309

Szia! És csak a szkennelés a cél, vagy szeretnél esetleg analóg nagyításokat is majd?

Előzmény: balage_hu (10308)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!