Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2012.02.03 0 0 6311

Azért annak a -20 C fok körüli hőmérséklet biztosan ártani fog.

Volt már olyan tél, hogy az őszibarackjaimon minden termőrügy elfagyott, tavasszal meg lepergett. A hajtórügyek kihajtottak, azok kevésbé kényesek.

Előzmény: fehérkutya (6308)
Flanell Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6310

Ha nem lenne vége a mélynyugalomnak, nem kezdene mocorogni a rügy ott, ahol néztem.

Mélynyugalomban lehetne akár +25 fok is, akkor sem törődne vele.

A Tankönyvtárban őszibarackra 200-1000 órát írnak. Gondolom, a déli fajtáknál kevesebb.

Valamikor régen olvastam izraeli fajtákról, amiknek csak 50 óra.

Előzmény: Csarli1 (6309)
Csarli1 Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6309

Mivel a lombhullástól számítják a hidegigényt ezért a késői lombhullás miatt nem biztos, hogy vége a mélynyugalmi állapotnak. A mélynyugalomi állapotba a + 7 fok alatti órák száma a meghatározó. Ez őszinél már 1000-1200 óra közt van. –Szalai László Phd értekezése nyomán- A régi fajtáknál még előfordult 800 óra is.

Előzmény: Flanell (6305)
fehérkutya Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6308

Andosámon már látszódnak a levélkezdemények. A januári napfény és meleg indította.

Tavaly a tavaszi fagy elcseszte a friss hajtásokat, most is rájár a rúd.

Előzmény: Flanell (6305)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6307

Miért ne lenne ? A szilva v. mirabolántörzs előnye még,hogy nem támadja /legalább is nekem ez a tapasztalatom/ meg a kéregmoly-a vadkajszival ellentétben és a szakirodalom szerint a gutaütés valószínűségét is csökkenti.

Előzmény: thekingisalive (6301)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6306

A nektarin uaz,mint az őszibarack,tehét / sztem/ nem. A kajszit minden további nélkül.

Előzmény: thekingisalive (6298)
Flanell Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6305

Ebben nem vagyok teljesen biztos.

Az őszinek nagyon rövid a mélynyugalmi állapota, néha már január elején véget ér, de január végére most is befejeződött, már a kényszernyugalmi időszak van.

Konkrétan láttam is vagy 10 napja, hogy a rügyek elkezdtek megpattanni, némelyiknél már kicsit pirosas volt a pikkelyek között. Na jó, nem volt valami előrehaladott a dolog, de a -20 azért már nem biztos, hogy menni fog.

 

Előzmény: Csarli1 (6292)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6304

Szerencsére nálunk ez nem jellemző. Lopkodni persze szoktak a fákról, de a fában kárt még nem okoztak se nálam, se a környéken.

Előzmény: Flanell (6303)
Flanell Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6303

Kénytelenek lesznek kitörni az egészet...

Előzmény: thekingisalive (6302)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6302

Oltottam egy olyat is, hogy egy 2 méteres, szép, egyenes törzsű mirabolán legtetejére tettem a kajszit. Ezt majd az utcára ültetem, így a terméseket nem érik el a tolvajok:)

thekingisalive Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6301

Tavaly oltottam kajszit mirabolánra, az mind jól sikerült. Hosszú távon is jó lesz rajta?

Előzmény: Ali-bá (6300)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.02 0 0 6300

A kajszibarack jól oltható tavasszal barack, vagy szilva alanyba!  A nektarint és az őszibarackot inkább szemezd ősszel alvóra, vagy nyáron hajtóra.

Előzmény: thekingisalive (6298)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6299

Mikor szemezzek őszit és milyen szemzésfajta a legjobb? Úgy tudom augusztusban kell szemezni.

Előzmény: Ali-bá (6297)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6298

A nektarin és a kajszi szaporítható oltással?

Előzmény: Törölt nick (6294)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6297

Az oltáshoz se értettél, mielőtt hozzá kezdtél, aztán mostmár megy ugye? Hát nézz utána a többinek is, amikorra alkalmaznod kell, kitanulhatod! Segitünk. (Oltás-szemzés Fórum.)

Előzmény: thekingisalive (6290)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6296

Az én fám már komoly korban van, ha jól emlékezem 10 éves és nagyon jól bírja magát.

Előzmény: Törölt nick (6293)
fehérkutya Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6295

Esetleg valaki tudna nekem alkalomadtán oltóvesszőt küldeni? Van néhány parasztbarack és mirabolán alanyom. És jóformán az őszibarack az egyetlen hagyományos gyümölcs, amim nincs még.

Cserébe tudok ezt-azt küldeni.

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6294

Őszintén szólva én az oltását soha nem is próbáltam.A szakkönyvek és a szakik is azt a nézetet vallják,hogy oltással nem szaporítható,csak szemzéssel.Mivel nekem a szemzés be is vált ,így nem is próbáltam ki soha az oltást /mármint őszin/.

Előzmény: thekingisalive (6287)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6293

Nos,mindenttudó én sem vagyok,de néz körül a környékeden...ha a szilvák bírják a strapát ,akkor jó esély van rá,hogy a mirabolán / vagy  szilva/ alanyon az őszi is bírni fogja.Mivel nem nagybani termesztésre tervezel sztem megéri megpróbálni.Azt nem tudom,hogy milyen lesz a végeredmény / nekem is csak 1 éves az ilyen próba-őszim/ ,de abban biztos vagyok,hogy nem lehetetlen vállalkozás:)

Előzmény: Törölt nick (6283)
Csarli1 Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6292

Mivel fokozatosan hűlt le az idő, és a fák még mélynyugalomba vannak ezért -20 fokot még simán bírja a virágrügy. Ha a hó befedi a fákat, még többet bír. Ne idegeskedj nekem 1500 db őszibarackom van az alföldön. A jó kondiba lévő fa nem fagy el nálunk.

Előzmény: fajdkakas (6291)
fajdkakas Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6291

Sziasztok!

 

Mekkora hidegnél fagy el az őszibarack virágrügye, vesszői, illetve a teljes fa ebben az időszakban? Az elkövetkező komoly havazás miatt és a nagy hideg miatt kérdezem. Van 12 db fám itt az Alföldön.

thekingisalive Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6290

Hány % szokott megmaradni?  A zöldoltáshoz és szemzéshez nem értek.

Előzmény: Ali-bá (6289)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6289

Az őszibarack tavaszi oltásának egy hátránya van csak az, hogy általában nem marad meg. Ezért azt ajánlom, hogy nyár elejei zöldoltással, majd hajtó szemzéssel, végül ősszel alvószemzéssel próbálkozz.

Előzmény: thekingisalive (6287)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6288

Midnightx !  Ez az őszibarack mekkora méretű és mikor érik? Azt látom, hogy fehér húsú és elég szép szineződésű.

Előzmény: Midnightx (5786)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6287

Megnyugtattál, kösz!

Én mirabolán magoncokhoz tudok hozzájutni, hogy pontosan milyen fajták, hát nem tudom. Mindenesetre szemezni nem tudok, így oltani szeretném rá az őszibarackot és a nektarint. Eddig még csak kajszit oltottam rá, az sikerült és nincs semmi gond egyelőre. Hosszú távú tapasztalataim még nincsenek.

Mindenesetre nálunk a mirabolán (akármilyen fajta is) teljesen jól tűr minden talajt, a legnagyobb fagyot és szárazságot is, szóval remélem jók lesznek rajta a különböző barack fajták.

 

Még annyit kérdeznék, hogy az őszit miért szemezni szokták főleg? Az őszi oltásnak van valamilyen hátránya?

Előzmény: Törölt nick (6282)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6286

Ha kicsit magasabbra engeded nőni, akkor a kerítés se árnyékolja a K-i napsütést. Nekem is van szilva alanyon őszibarack, semmi kifogásom ellene. Kb. 1,5 m magas a szilvatörzs és tányér alakú a korona.

Előzmény: tp329 (6285)
tp329 Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6285

Érdemes lenne megpróbálni.

Előzmény: Törölt nick (6284)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6284

kb 9nmes helyem van bádogkerítés mellett ami keletről takarja a napot és diófa volt helye.

Előzmény: Csarli1 (6278)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.01 0 0 6283

Írás végén az őszibarack mirabolánon mint lehetséges írsz. Ez engem érdekelne.

Hallotam egy helyen hogy csinálnak ilyet. Nekem vizes kötött agyagos talajomra vajon alkalmas-e az általad felvetett variáció??

Előzmény: Törölt nick (6282)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.31 0 0 6282

1-2 dolgot elfelejtett ez a faiskola megemlíteni a mirabolánnal kapcsolatban.

A mirabolán a cseresznyeszilva egyik változata ,rendkívül sok alfajjal,változattal.Magyarul a mirabolán egy gyűjtőfogalom.Amitől herótom van a faiskolásoktól /akinek nem inge.../az az,hogy az oltványcímkékre az alanyhoz azt,hogy " mirabolán" nem is írhatná rá.Könyörgöm,egy csomó magoncát és ivartalanul szaporított fajtáját használják a faiskolák,de ezek SZELEKTÁLTAK és SZÁM és/vagy BETŰJELZÉSSEL ELLÁTOTTAK.Olyan,hogy szimpla mirabolán NINCS.Mo-n jellemzően a ceglédi szelekciót használják /már aki feltünteti a számokat/ Pl: C 162,C 174, C 359, C 679.Ezek mind más-más tulajdonságú.

Aztán ott vannak a külföldiek : Myrabolán B  Anglia,East Malling

                                                 MY-BO- 1   Szlovákia,Bojnice

                                                 My-KL-A     Szlovákia, Klcov

                                                 Myrabolán 29 C     USA,Bretwood

 

a klónok                               : Marianna GF   8-1    marianna szilva x mirabolán

                                               Ishtara                    mirabolán x őszibarack

                                               Myrocal                   szelektált mirabolán klón

                                               INRA GF 31             mirabolán x Prunus salcinia

 

stb.

Az sem igaz,hogy mind sarjadzik.Van olyan is ,ez igaz.Nekem is volt egy Harcot kajszim /már kivágtam,nem az alany miatt/,az most is sarjadzik ,mint az őrült...de van 3 Ceglédi aranyam

C 162-es mirabolánon,gyönyörűek és semmi sarj /6 éve ültettem őket/ ...ja és nagyon bírják az én agyagos földemet.Fagyra sem érzékenyebb,mint a többi alanyon lévő.Stb,Stb...

 

Rühellem az olyan leírásokat,ami általánosít és azt szentírásként közlik.Sem alanyban,sem fajtákban nem lehet azt kijelenteni,hogy ez vagy az nem alkalmas Mo-n.Tájanként,talajonként ,egyéb szempontok szerint kellene a leírásokat készíteni.

/ Ezért írják a kivit is alkalmatlannak Mo-ra,holott jobban bírja,mint a szőlő /.

Na nem mérgelődök tovább...

 

Ui : igaz a mirabolánt nálunk jellemzően nem használják őszibarack alanyként,de ez nem jelenti,hogy nem lehet.Van olyan talajtípus,ahova kimondottan jó  és sztem nem ered rosszabbul a szemzés rajta,mint máson.

Előzmény: thekingisalive (6269)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!