Keresés

Részletes keresés

thekingisalive Creative Commons License 2012.02.29 0 0 6484

Ha egy kifejlett, 8-10 éves mirabolán fába szemzünk őszit vagy nektarint, annak milyen előnyei és hátrányai vannak? Gondolom hamarabb fordul termőre, mert már kifejlett gyökérzete van. De több lehet a metszési munka is.

Vebber Creative Commons License 2012.02.29 0 0 6483

Pontosítanék, most rézzel lehet lemosózni. Később pedig lehet ismét hasznáni réz készítmények közül a Cuproxatot. Nem az egész vegetációs időben, és kajszira nem ajánlják (én tavaly megszórtam a nyár közepén próbaképpen az egyik kajszim egy részét, ma is jól van) érdemes utána olvasni melyik fajtán, mikor, hogy.

Előzmény: borsika79 (6477)
Vebber Creative Commons License 2012.02.29 0 0 6482

"... és lassan úgy gondoltam , hogy újra bekapcsolódok ...persze ha szívesen láttok ."

 

Üdv. úja itt.

Előzmény: Mozo66 (6452)
tp329 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 6481

Ezt csak annyival egészíteném ki, hogy szedtem már ki almából 8 cm mélyről (szó szerit kivéstem)

És pusztult el szilva törzsű kajszi fám, melynek a gyökérnyakából 14 ilyen "aranyos" lárvát szedtem ki. A fa még 10 cm átmérőjű sem volt. :-(

Leghamarabb a fa alatt található ürülék csomókról szoktam észrevenni és ilyenkor, főleg, ha friss az ürülék, akkor kéregbontás és vékony, de rugalmas dróttal megpróbálom utól érni. Néha sikerül.

Előzmény: Mozo66 (6480)
Mozo66 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 6480

Igen a farontó lepke hernyója .  Meggyben és körtében is találtam , de szerintem mindenben előfordulhat . Baracknál úgy lehet látni , hogy a talajhoz közeli kéreg rész megrepedezik és felpúposodik . Ez attól van , hogy az épen maradt kéreg rész vastagodik és az elhalt részt ami már nem kapcsolódik a törzshöz ...feltolja .  A védekezés valóban a gázosodó unifosz lehet-ne ha még lenne . Másik megoldás , ha a felpúposodott kéreg részt lefejtjük és megkeressük a lárvát . Ami alól kirágta az élő részt , már úgy is el fog halni .

Előzmény: Rumanyi (6478)
lacy63 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 6479

Nálam a cseresznyefa tövében fa darálékhalom látszik. Ott megpiszkálom a kérget és alatta ez a retek hernyó.

Előzmény: Rumanyi (6478)
Rumanyi Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6478

Ugye ő a nagy farontólepke hernyója?

A diófa törzsén időnként ujjnyi lyukakból barna lé szivárgott.

A fater ilyenkor egy vattacsomót bemártott Unifosz 50-be és beletömte a lyukba

és gyurmával betömte a lyukat. Egy hét múlva már nem folyt a lé, őszre beforrt a lyuk is gyurmástól.

Baracknál van látható tünete ennek a rusnya állatnak?

Előzmény: Mozo66 (6470)
borsika79 Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6477
Igen. A réztartalmú permetszereket rügyfakadás előtt lehet csak használni,mert később leégetnék a fejlődő levélzetet. Szerintem is a legjobb a bordói lé,vagy ha nincs meszed,a rézgálic vízben feloldva. Ha csak lehet én is ezzel szoktam lemosózni.
Előzmény: fehérkutya (6476)
fehérkutya Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6476

Andosa barackomon most indulnak a rügyek. Ilyenkor még lemosózhatok "Bordói lé + kén"-nel?

 

borsika79 Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6475
Remélem az elmúlt éjszakai fagyok nem tettek nagy kárt ezekben a gyönyörű rügyekben!
Előzmény: Törölt nick (6432)
artamira Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6474

harkály.

Előzmény: lacy63 (6473)
lacy63 Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6473

Szia!

Én a cseresznyében küzdök hasonló fenevadakkal. A mechanikai irtáson kívül van valami ellenszerük? Fokozottan figyelem a kéreg alól kihulló darát. Eddig csak a cseresznyében találtam, ezek szerint belemegy más fába is? 

Előzmény: Mozo66 (6470)
napalm. Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6472

örülök én is hogy visszajöttél.

aztán ezután el ne menj!;)

Előzmény: Mozo66 (6452)
Levikes Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6471

Ok rendben, mindenképen megpróbálom így. A négynapos ünnep előtt meg akarom venni az idén telepítendő barackfáimat, és ki is próbálom a módszert, ami végülis nem tér el sokban az eddig végzettől, csak a talaj tömörítésben, illetve a locsolásban.

Tavaj előtt kihuzattam vagy 200 m2 szőlőt, tavaj pihent a talaj, most tavasszal géppel megkapalóm a területet és ültetem bele a fákat.

Előzmény: Mozo66 (6469)
Mozo66 Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6470

 

  Na akkor itt is van pár " kártevő " . Évek óta kínlódó kajszifámat kivágtam és megleltem a kínlódása okát . Látható , hogy a kéreg jelentős részét kirágták , nem csoda , hogy csak vegetált szerencsétlen fa .

Előzmény: Flanell (6407)
Mozo66 Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6469

Az ültetésnél nem érdemes talajcserét csinálni , mert hosszú távon , jobb ha a meglévőt alakítjuk át a növénynek megfelelően .  Tehát a nagy gödör , tele trágyával már felejtős . A nagyüzemek is gödörfúróval csinálják az ültetőgödröt .  Legjobb ősszel kiásni éa tavasszal ültetni mert a télen jó apró morzsásra kifagy a talaj . Mindössze akkora gödör kell amibe a gyökérzet kényelmesen elfér , nem kell köbméteres gödröt ásni .  Jó korán de a fagyok után rakjuk bele a csemetés , és ha nadves még föld akkor lazán temessük be a gyökérzetet az apró morzsás kifagyott talajjal . Ha elég nedves akkor egyelőre öntözni nem sem kell ...ez most sokaknak szentségtörésként hangzik . Mindenképp kerüljük el agyagtalajokon , hogy iszapos sár keletkezzen a gyökérzet körül ... más talajokat nem ismerek, gondolom homokon nem ez a jó módszer . Tehát csak lazán temessük el a csemetéket és esetleg enyhén tapossuk meg a talajt . Amíg nem jönnek a megelegebb idők ne is csináljunk vele mást . Ha melegszik az idő és szárad a talaj , kezdjük el öntözni , a víz a morzsás talajon jól le tud jutni a gyökérzónába és az öntözés után egy kicsit tömörítsük a talajt taposással , de csak mérsékelten . Néhány öntözés után , mikor már jó hajtások vannak a csemetén ... úgy nyár elejére ... és jól bemosódott a talaj , ásózzunk egy kört kb 1 m-es átmérőben a csemete köré ...ide nőjjőn majd a gyökérzet ... és ezt valami mulccsal vagy szalmás trágyával takarjuk le . 1-2 marék műtrágyát is szórhatunk rá és ezután ezen a mulcson keresztül öntözzük ha kell . Több funkciója is van a mulcsnak , egyrészt árnyékol , nem engedi kiszáradni a talajt másrászt a rászórt műtrágya lassa kioldódik és a szerves anyagból is oldódnak a humuszkolloidok és egy teljesn komplett szerves és szervetlen oldat jut le a felásózott gyökérzónába . ha így ültet valaki agyagtalajban akkor nem csak biztos az eredés , de a csemete jelentős növekedést , erősödést fog mutatni .

Előzmény: Levikes (6468)
Levikes Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6468

Szia.

 

Először is köszönöm a választ, illetve pontosítanék az információkon:

 

a telek alapvetően füves, csak kaszálva van, de minden éven tavasszal felásózom a csonthéjasok környékét kb 1m es körben. Később nem, mert ha az agyagtalaj megég, akkor már nem igazából lehet mozgatni, függetlenül, hogy mennyi szervest juttattam ki már az évek során folyamatosan.

 

Igen érdekelne, hogy hogyan lehetne jobban ültetni a fákat, korábban már kacérkodtam azzal a gondolattal, hogy az ültető gödörben „talajcserét” csinálok, de még soha nem vitt rá a lélek, mert tartottam attól, hogy hiába feljavítom a talajt a csemete körül az agyagtalaj miatt esetleg maradhat pangó víz a gödörben, ami meg káros lehet a gyökereknek.

De szíves várom a javaslatodat természetesen.

Előzmény: Mozo66 (6466)
Mozo66 Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6467

Én is kérdeznék .  Fayettem még nincs de ha jól tudom az érésideje teljesen azonos a Cresthavennel akinek van mindkét fajta megírhatná , hogy így van-e , mert a hazai "szakirodalomban " nem nagyon lehet megbízni . Padana érésideje kellen , de azt már nincs az itteni csemetésnél . Esetlge gondolkodom még a Szegedi aranyban erről is írhatna valaki ha van neki .

 

A fagyról mi hír ország szerte mert nem hiszem hogy kizárólag nálam lenne komoly fagykár ...???

Mozo66 Creative Commons License 2012.02.28 0 0 6466

Olvastam a problémád és had kezdjem veled az okoskodást . :)

 

 Szerintem jól gondolod a dolgot és valóban tápanyag hiány lehet a gond . Persze a talajuntságnak nevezett dolog is közrejátszhat ami azt jelenti , hogy ha van is tápanyag a talajban de a növény nem tudja felvenni .  Elsődlegesen azt szoktam javasolni , hogy rügyfakadástól kezdve folyamatosan használj levéltrágyát , megfelelő dózisban . Aztán nme tudom , műveled-e a földet , vagy gyepes a fák alja . Ha gyepes azt azonnal meg kell szüntetni és legalább a gyökérzónában fel kell ásni és ha más szerves anyag nincs akkor kaszálékkal , mulccsal meg kell teríteni és ennek a tetejére lehet szórni pár marék kombinált műtrágyát .

 

 A csemeték rossz eredése meg inkább ültetési hibának tűnik , mert ott még nem jelentkezhet tápanyag probléma , mert az eredés  tartalék tápanyagokból indul .Írtad , hogy kemény agyag talajod van ... meszezmi semmiképp sem , szerintem ott is elég kalcium van a talajban ... inkább arra kell figyelni ültetéskor , hogy a csemeték gyökerei körül ne legyen iszapos saras a talaj , őrizze meg a levegősségét , de természetesen ne legyen túl hézagos sem .  Nem egyszerű jól ültetni , ha érdekel megosztom ahogy én csinálom .

 

 

Előzmény: Levikes (6451)
Csarli1 Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6465

Más alanyom nincs

Előzmény: gergerg (6464)
gergerg Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6464

20 vadkörtéről volt szó, később igértél ajándékba sajmeggyet, de mondtam hogy ha marad, akkor inkább küldj vagy 10-et és inkább kifizetem. Maradt esetleg valami más is? Oltóvesszőt nem kértem.

Előzmény: Csarli1 (6463)
Csarli1 Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6463

Mit kértél tőlem( Vadalany/ esetleg szemzőág?

Előzmény: gergerg (6462)
gergerg Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6462

Hát itt a probléma kérem! :-)) Tessék hívőbbnek lenni! :-)) Én meg juszt sem megyek hozzátok, nem szeretném hogy azután meg azt érezzem hogy miattam nem mentél. Van itt a szembeszomszédba piros piszke csak nem tudom melyik melyik és hogy mennyire fehéredik meg. Majd idén megjegyzem. Amúgy meg a piszkét ősszel is át lehet ültetni mikor a dió potyog! :-))

Előzmény: Flanell (6461)
Flanell Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6461

Piros piszkét keresel? Olyan érdekel, hogy aranyribiszke törzsre kb. 1 m magasan van beleszemezve vagy oltva? Csináltam tavaly párat, nem tudom már, mennyi sikerült, de majdnem biztos, hogy van pluszom.

Hátránya a dolognak, hogy mostanában nem készülök a Szentkúthoz.  :)

Előzmény: gergerg (6458)
Flanell Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6460

"persze ha szívesen láttok"

 

Mi az, hogy!   :)

Előzmény: Mozo66 (6452)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6459

Igen, úgy csináltam. A 220 centis mirabolán törzs tetején voltak ágak, azokat visszametszettem rövidre és beoltottam kajszival.

Előzmény: gergerg (6458)
gergerg Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6458

Még nem kaptam.

 

 A korona szinten Gönci oltást úgy gondoltam hogy kineveled a törzset, meg a korona vázágacskáit, és azokat oltod át. Az alany nyomja a fát, a gönci meg úgy gondolja hogy nő a saját ütemébe. Meg is nyugszik hogy szép lassan lesz csak nagy fa, csak azt nem tudja hogy ő csak egy ág a valóságba. Így aztán a fa, összegségében gyorsan megnő.

Előzmény: thekingisalive (6456)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6457

Welcome back! Érezd magad jól.

Előzmény: Mozo66 (6452)
thekingisalive Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6456

Köszönöm a tippeket! Tavaly csináltam is egy ilyen oltást. Találtam egy kb. 4 éves mirabolánt. Úgy 220 centis, gyönyörű nyílegyenes törzse volt, na, annak a tetejére oltottam a kajszit és sikerült is. Ez olyan utcára való oltvány, talán így nem tudják lelopni a termést, hacsak nem létrával jönnek:)

 

(Hogy állsz a piros egressel? Nekem nem sikerült még vesszőt kapni. Többen is adtak volna, ha érte megyek (200-300 km-re :), de postázni nem voltak hajlandók.)

Előzmény: gergerg (6454)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.27 0 0 6455

Üdvözöllek! Örülök, hogy megjöttél.

Előzmény: Mozo66 (6452)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!