Keresés

Részletes keresés

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.16 0 0 4582
Ha úgy gondolod, ennek akár neki is lehet állni :-)

Azonos nemzet fiai, azonos a foglalkozásuk, azonos még a nevük is… De! Az egyik hosszú életet élt, és mint mondani szokás - ágyban, párnák közt halt meg. A másiknak feleannyi idő adatott, és útja végén a vesztőhely várta… Viszont mindketten elmondhatják magukról – életükkel jelentősen hozzájárultak a történelem alakulásához! Igaz, míg egyikük cselekedeteit megfontolt tervek irányították, a másikat csak a véletlen vezette… Kik ők?
Előzmény: Törölt nick (4580)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.16 0 0 4581
Sajnos nem csak a vietnami háborúra érvényes az egyoldalú tálalás. Ez a “fekete-fehér” látásmód jellemző gyakorlatilag a XX. század szinte valamennyi történelmi eseményére. Nincsenek árnyalatok, és időről-időre átértékelődik (nem ritkán utasításra) egy adott korszak megítélése. De a legszomorúbb (és egyre gyakoribb) eset ha az “értékelő” személye azonos, csak a véleménye változik meg időnként. De ez már politika, és hiba lenne ebbe a topikba is behozni…

Vietnamra visszatérve – hozzánk hasonlóan, a sors nekik sem juttatott túl sok örömteli pillanatot történelmük folyamán. Az ellenállás mind a franciák, mind az amerikaiak ellen egyértelműen nemzeti volt. Igaz ez akkor is, ha mandarinok, de akkor is, ha kommunisták voltak éppen soron a vezetésben. Egyébként a vietnami kormány néhány évvel ezelőtt kérte Ham Nghi császár leszármazottait, hogy a volt uralkodó jelenleg Franciaországban nyugvó hamvait - hivatalos szertartás keretében az egykori császárváros, Hué mauzóleumában helyezhessék el. Tehát, mint írtam, még egy kommunista vezetés is szabadsághősnek tarthat egy császárt.

A megfejtéshez pedig ismételten gratulálok! Nem volt egyszerű kérdés…
Előzmény: Reventlow (4579)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.16 0 0 4580

Sziasztok!

 

Nem lesz ma forduló?

 

RB

Reventlow Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4579

Köszönöm:-))

 

Azt meg kell mondanom, hogy mire - néhány nap elteltével - újra gép közelébe kerültem, gyakorlatilag az ország meghatározásához már minden adatot megadtál a kérdések nyomán.

 

Ami Vietnamot illeti, tényleg keveset is tudunk róla. Az persze ebből a feladványból is kiderült, nem nyugodtak bele az idegen megszállásba, márpedig jutott nekik aztán bőven belőle.

 

A XX. században lezajlott vietnami háború tálalását is egyoldalúnak érzem. Az átkosban is egyoldalú volt, most meg szintén. Az átkosban Észak-Vietnam és a Vietkong gáncs nélküli lovagokból állt, a gonosz amerikai imperialistákkal szemben. Most meg a gonosz  kommunisták ellen harcoló amerikai katonák dicsőítése van soron.

 

Pedig emlékezzünk mit mod a vietnami fiú a Jó reggel Vietnam! c. filmben Adrian Cronauernak, aki arra hivatkozik, hogy ők segíteni vannak ott? Valami olyasmit, hogy ők nem hívták oda az amerikaiakat. Segíteni sem. Pontosabban nem tudom idézni. Az a tény, hogy az ellenállás kommunista vezetés alatt állt, valahogy el látszik fedni , hogy az ellenállás nemzeti ellenállás volt.

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4576)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4578
Bocs, pár másodperccel lemaradtam.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4576)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4577

Reventlow mefejtése gyanúsan jónak tűnik...

 

Várjuk meg Aragón válaszát.

Előzmény: Reventlow (4575)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4576
Gratulálok, a megoldás tökéletes!

Ham Nghi *eredeti nevén Ung Lich* (1870/71-1943/44), Vietnam császára (1884-1885/86).

A Tu Duc (1847-1883) császár halála utáni trónharcokat szinte csak ő élte túl a számba jöhető örökösök közül (1 év alatt 4 császár váltotta egymást!). A francia gyarmatosítók (akik 1867-re hódították meg Kokinkínát) beleegyezésével, alig 14 évesen koronázzák meg.

Az uralkodó nem vállalja a gyarmatosítók által elvárt bábcsászár szerepet, és két régense (Nguyen Van Tuong és Ton That Thuyet) segítségével, 1885 július 4-én, a francia gyarmatosítók elleni, Huéban kitört (később “Tanítók, - vagy Mandarinok - Forradalma” néven ismerté vált) felkelés élére áll. (ez ugyanaz a Hué, ahol az 1968-as Tet-offenzíva véres csatái estek meg)

A felkelés rövid idő alatt elbukik, a császár és hívei egy Cam Lo melletti hegyi rejtekhelyre menekülnek, és innen irányítják a (Vietnam későbbi történelmében oly jól bevált) gerillaharcot. A franciák ópiummal vesztegetik meg a helyi törzsfőket, és végül azok árulása révén fogják el az uralkodót. Megfosztják címétől, Algériába száműzik, és haláláig ott is tartják. Helyére fivérét Dong Khanh-t (1886-1889) ültetik, aki engedelmes kiszolgálója lesz a francia érdekeknek.

Vietnámban máig az egyik legnagyobb szabadsághősként tisztelik (Ho Apó idejében is!) a francia elnyomás ellen küzdő fiatal császárt, aki soha nem látta viszont hazáját. 74 életévéből 58-at töltött száműzetésben. A történelemnek e része szinte ismeretlen nálunk, de szerintem mindenképpen megérdemli ezt a pár mondatot.

Előzmény: Reventlow (4575)
Reventlow Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4575

Nem állítom, hogy ez a megfejtés. Nincs elég adatom hozzá.

 

De az ország lehet Vietnam. Egy európai ország szállta meg - Franciaország. Majd egy észak-amerikai félig - USA. A második sokkal véresebb volt., bár rövidebb

 

Az 1860--as években szállta meg fokozatosan Franciaország. Nemcsak Vietnam,hanem Kambodzsa és Laosz is - Vietnam környezete -  megszállás alá került Indokína összefoglaló néven.

 

Például Ham Nghi ( 1871-1943) császár némi utódlási problémák után lépett trónra 1884-ben 13 évesen, bátyját megmérgezték.

 

1885-ben Huéban felkelés robbant ki a franciák ellen ( nem az utolsó), mely 1888-ig tartott ekkor a császárt ( aki a franciák szerint nem is viselhette a császári címet ) elfogták, Algériába - francia gyarmat - száműzték, ott is halt meg. És elég hosszú ideig élt ott.

 

Régensekről nem tudok, bár elődjét Kien Phuc császárt épp azért mérgezték meg, mert két régens gyakorolta a hatalmat, amit ő meg kívánt szüntetni.

 

Ennyi telt. Több dologban illik a feladványban megadottakhoz, de jó pár dolgot nem tudok.

 

 

 
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4572)
Cs_ Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4574
Sokminden paszol a Fülöp-szigetekkel. Sőanyolok hosszú uralkodása után jöttek a az amcsik és sapanyolok elleni lázadást, ami most már ellenük szol leverték és eközben megöltek 200.000 ezer filippinót
Előzmény: Cs_ (4573)
Cs_ Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4573
Ez a netán megtéveszt engem. ha a japánok akkor az exnémet szigetek esetleg Taiwan (ezt nem tudom kié volt), ha USA akkor fülöp-szigetek. Esetleg az Ausztrálok voltak az új megszállók?  Ha egyik sem akkor a helyszín esetleg a kínai partvidék? Nagyonnagyon zavaros ez nekem :(
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4572)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4572
1. Igen
2. Netán :-)
Előzmény: Törölt nick (4569)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4571

Na én megyek haza a melóból.

Este nyolc körül kapcsolódok be ismét... ha addig ki nem találjátok.

 

Üdv: RB

Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4570
Igen… És mivel nehéz a kérdés, íme még egy apró segítség: Az elfogott uralkodót egy olyan (hazájától távoli) vidékre száműzik, amit szintén az a bizonyos európai gyarmatosító hatalom birtokol.
Előzmény: Don Quixote (4567)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4569

A hosszabb megszállás megszállói egy nyugat-európai hatalom csapatai voltak?

A rövidebb megszállást pedig japánok hajtották végre? Vagy netán észak-amerikaiak?

Előzmény: Don Quixote (4567)
Don Quixote Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4568

Apropó, nem hölgy az illető?

Bár Ázsiáról lévén szó, nem nagy az esélye.

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4524)
Don Quixote Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4567

Szóval az egyik idegen hatalom nyugat-európai gyarmatosító volt. Hát spanyolok nem nagyon voltak Ázsiában, leszámítva a Fülöp-szigeteket.

 

A Hawaii-szigeteken a jenkik lemondattak valami királynőt, mielőtt meghódították a szigeteket.

 

Rossz szigeteken tapogatózok?

 

La Mancha

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4566)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4566
Azt hiszem, a földrajzi elhelyezkedést illetően nem segíthetek többet. Inkább azt mondom - a hosszabb megszállás kevesebb áldozattal járt a nép számára, mint a rövidebb.
Előzmény: Törölt nick (4565)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4565

Szigetországban játszódik a történet?

 

 

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4562)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4564
Az egyik...
Előzmény: Cs_ (4563)
Cs_ Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4563
A megszállók közűl az egyik vagy mindkettő gyarmatósitó nyugati ország volt?
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4560)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4562
Mellé...
Előzmény: Törölt nick (4561)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4561

A véres utódlási harcok muzulmánokra vallanak (remélem, nem vádoltok rasszizmussal)...

Melléfogtam?

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4560)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4560
Igen, az ázsiai kontinensen.
Előzmény: Törölt nick (4559)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4559

Mivel más nem kérdez, tovább kérdezek.

 

Kontinensekre leszűkíthetjük a kört?

 

A történet az ázsiai kontinensen játszódott? Az ázsiai kontinensbe ez esetben kérlek értsd bele az Ázsiához tartozó szigeteket is...

 

 

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4558)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4558
De jól ám!
Előzmény: Törölt nick (4557)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4557

Azt írod, hogy a keresztény kultúrkörhöz csak részben köthető.

Ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a történet főszereplői (a feladványban szereplő uralkodó) nem ehhez a kultúrkörhöz tartoztak?

Jól gondolom?

RB

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4547)
Acquaviva d'Aragona Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4556
Csöpögtetem az újabb információkat:

A két megszálló nemzet közül a második csak félig tekinthető megszállónak, és jóval rövidebb ideig húzta, mint elődje. A kérdezett időbeli távolság kevesebb, mint 1 évszázad.
Előzmény: Törölt nick (4554)
milyennincs Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4555
Mennyi idő van a 2 megszálló nemzet közt? Durván. 200, 500 év ? Hány évszázad? kb.
Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4547)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4554

No, úgy nézem elakadtunk...

 

Nem csöpögtetsz valami újabb információt?

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4552)
Lothiriel Creative Commons License 2005.08.15 0 0 4553

Késő, én már ott vagyok. :o)

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (4552)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!