Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2023.06.21 0 2 39834

Az a baj, hogy az én fám soha nem úgy néz ki, ahogyan a képen. Meg soha nem úgy viselkedik, ahogyan a nagykönyvben le van írva. Mondjuk szépen, előírásosan metszem, kifelé álló rügyre, erre a harmadik rügy hajt, befelé, a legrosszabb irányba...

Előzmény: pockond (39832)
Didergő Király Creative Commons License 2023.06.20 0 0 39833

azért erős metszésről itt nincs szó, mondom, csak pár hajtást vettem ki. persze lehet, hogy azokat sem kellett volna.

Előzmény: kavicsos64 (39826)
pockond Creative Commons License 2023.06.20 0 0 39832

Tudsz mondani valami jó könyvet, videót, bármit, amiből meg lehet tanulni kiskertben viszonylag jól metszeni? Olyan kellene, ahol rendesen el is magyarázzák, ahogy most te is tetted, nem csak annyi, hogy mutogatják, hogy így vágjad meg úgy vágjad. Mert úgyis minden fa más és ha nem értem az okot, akkor nem lesz jó a metszés sem.

Előzmény: kavicsos64 (39826)
W_B Creative Commons License 2023.06.20 0 0 39831

Köszönöm, én is így tudtam.

Értelmetlennek tartom pajzstetű ellen kontakt szerek ajánlását.

 

Mondjuk ugyanebben a kiadványban (Oázis Magazin, xx.évf. 2023/3) írja azt is, hogy:

 

"Takácsatka: (....) permetezzünk nikotinnal, vagy rovarölő szerrel."

 

Nikotinnal???

Hát én azt nem ajánlanám laikusoknak, mert idegméreg.

A rovarölő is elég pongyola, mert az atkák pókszabásúak, nem rovarok.  Hanem pókszabásúak.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.20 0 0 39830

A Decis és a Cyperkill sem jó, hiába javasolja. Ráadásul ennél a két szernél nagyon nem mindegy, milyen növényre szeretnéd használni, mert erősen korlátozva van a használatuk.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39829)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.06.20 0 0 39829

Nem hatásosak.

 

Teppeki és Mospilan hat rájuk a szabadforgalmú szerek közül.

Előzmény: W_B (39828)
W_B Creative Commons License 2023.06.20 0 0 39828

Sziasztok!

 

A pajzstetű ellen hatékonyak a kontakt szerek?

Én úgy tudtam, hogy a pajzstetűt a viaszos külső pajzs megvédi, ezért csak a növényen keresztül felszívódó szerek (főleg: Mospilan) hatékonyak ellenük.

 

Az Oázis Magazimban mégis a Mospilan mellett két kontakt szert javasolnak ellenük.

zoli1437 Creative Commons License 2023.06.19 0 0 39827
Előzmény: beeex (39824)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.19 0 0 39826

Csak amit írtam a két ok összefügg ,lehet most szép fát nevelsz csak azután meg nem lesz rajta termés akár évekig sem ! Ha termés is van a növekedés is van az egy olyan egyensúlyi állapot a hormonok terén de ha az egyik hiányzik akkor csak olyan hormon termelődik az almafélékben ami a másikat kiüti ! És ezt vissza nyerni nagyon nehéz feladat ! Én már apósommal tönkre tettem 6-7 termőkorú fát amin előtte kb 4-500 kiló alma is volt évente és gyönyörűek ,egy egész helyiségben csak alma volt ládákban . Én nem értettem a dologhoz ,úgy gondoltam apósom tudja mit csinál és az ő szakvezetése mellett megnyírtuk a fákat ,na azon évben jó ha 10 kiló lett és soha többé nem lett almánk ez miatt ,de nőni nőtt mint a gomba ,ki kellett vágnunk őket mert akármit is csináltunk velük nem lett többet alma rajtuk ! Abban az időben még a vegyszerek sem voltak hogy valahogy ösztönözzem valahogy a fákat a jó irányba . Azóta nagyon vigyázok ezzel ! Most is a szomszédba csináltam egy szép fát lapos térállásút és tavaly a gazdasszony annyira melózni akart hogy nem várta meg hogy oda érjek ,lenyírta a fát és nem lett alma rajta egy sem az idén már és már erősen növekszik az is ,már most úgy néz ki mint egy sövény fal ! Hogy mit tudok majd vele tenni nem tudom hogy gátat szabjak a növésének !  Már több helyen is elcseszték így amit én több éven keresztül kialakítottam hogy a rohanással ,meg majd ők már tudják metszeni és azóta már a fák sem állnak mert termés sehol még mutatóban sem lett rajtuk ! Amíg én nyírtam addig meg volt rajta alma és nem is nőtt erősen .

Előzmény: Didergő Király (39825)
Didergő Király Creative Commons License 2023.06.18 0 0 39825

igazából most csak a növekedésre gyúrok, ezért szedtem le a virágokat is. a termés egyelőre nem érdekel. 

Előzmény: kavicsos64 (39823)
beeex Creative Commons License 2023.06.18 0 0 39824

Sziasztok, kwzdő vagyok, ezért.kérdezném: rózsa rozsdára az amistar jó?

 

kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.18 0 0 39823

Sose szoktam ha van rajta alma beleavatkozni a fa növekedésébe akkor ugyan is a termés megfogja ,de ha nincs termés akkor májusban és augusztusban letarolom két szemig vissza vágok minden vízhajtást . Ezt azért kell másként nem lesz rajta termőrügy ,nem képződik az erős növekedés miatt . Csúcsi dominancia alakul ki a fán ,ehhez másféle hormonok társulnak ,ezek elnyomják a termőrügyek képzését és akár több évig sem lesz rajta alma . De pl a túl közeli fal is hasonló tüneteket okoz ott meg a sugárzó hő okoz terméstelenséget . A függőleges hajtásokat is kik kell vágni ha lehet tőből ha van mellette a vízszinteshez közeli másik hajtás . Termőrügy ugyan is csak a vízszinteshez közeli ágakon alakul ki leginkább . Lekötözéssel is alakítható ilyen ha nagyon függőlegesek lettek az ágak . Faseb kezelővel kezeld a sebeket másként beszáradnak egész mélyen és ki korhad a seb .

Előzmény: Didergő Király (39822)
Didergő Király Creative Commons License 2023.06.18 0 0 39822

kicsit off az eleje, elnézést.

 

zöld metszést végeztem ma a 4. évében járó meggyemen és almámon, illetve egy 3. éves meggyemen. ezt eddig minden évben megcsináltam rajtuk ilyentájt. sajnos csak most mélyedtem el jobban a témában, és úgy tűnik, hogy a zöldmetszés nem arról szól, mint én eddig gondoltam. meggynél és almánál is azt szoktam csinálni, hogy mivel központi tengelyes szabad orsó formára igyekszem nevelni őket (mondjuk a feketicsi meggy rohadtul nem akarja), a felső hajtások közül kiválaszom azt, amelyik viszi tovább a tengelyt, a konkurenseket leveszem, illetve az alsó ágemelet fölötti hajtásokat szintén eltávolítom, mert eddig nem volt meg a kellő távolság, hogy második ágemelet kezdjek el nevelni. idénre lett akkora az almafa, hogy azon most meghagytam a központi tengely alatt 3 hajtást, mert bár nem tökéletes a térállásuk, de éppen van köztük és az alsó ágemelet között 80 cm. a befelé növő és egymást keresztező hajtásokat szintén levettem. mindezt azzal a céllal szoktam elvégezni, hogy ne nevelje a fa feleslegesen azokat a hajtásokat, amiket úgyis el kell majd távolítani legkésőbb következő év tavaszán, hanem a megmaradókra menjen az energia. visszametszést nem csináltam nyáron eddig sem, és most sem. viszont most olvasom, hogy a zöldmetszés célja pont hogy inkább az lenne, hogy csökkenjen a növekedési erély és a gyümölcsökre koncentráljon a fa (ja, nincs gyümölcs egyiken sem, eddig mindig leszedtem a virágokat, hadd nőjön a fa). akkor eddig tévúton jártam? idén végre a sok eső miatt szépen beindultak a fák, kezdtek kinézni valahogy, én meg jól odacsaptam nekik. :(

 

a másik, hogy először csak kötözni akartam, nem volt nálam metszőolló, és az egyik útban lévő hajtást szikével akartam levágni, ami olyan jól sikerült, hogy az ág (vázág) kb. harmada mélységig, 10 cm hosszan kihasítottam egy darabot. kínomban visszaszigszalagoztam, nyilván tök értelmetlen volt, nem maradt kapcsolat a kivágott darab és a fa között, teljesen levágtam róla. azért nem kentem be inkább fagéllel, mert a múltkor egy haverom azt mondta, hogy akkor nehezebben gyógyul be a seb. mi az igazság? mit csináljak?

kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.16 0 0 39821

Ha jól emlékszem Coragen névre hallgat és csak 1-szer lehet vele permetezni egy évben ! Meg kell várni amíg sok bogár lesz és a kicsik is kikelnek és akkor permetezni ! Nem árt előtte 2-3 nappal gombaölőzni hogy a bogarak okozta rágásokat valamilyen szinten fertőtlenítse a gombák miatt . A réz hidroxid és társai megfelelnek erre a célra .

Előzmény: diszbab13 (39820)
diszbab13 Creative Commons License 2023.06.16 0 0 39820

Burgonya bogár ellen, mit javasoltok ?   Előre is köszönöm.

kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.16 0 0 39819

Itt nem láttam még ilyet !

Előzmény: IsKol (39818)
IsKol Creative Commons License 2023.06.15 0 0 39818

Mivel mással tudna 1,5 mm2 bőrt eltávolítani...

 

Valószínűleg ez az oka, hogy nem szeretik a gazdák a szőlőt virágzáskor abajgatni ;-)

Előzmény: kavicsos64 (39817)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.15 0 0 39817

Foga is van ((::!!

Előzmény: IsKol (39816)
IsKol Creative Commons License 2023.06.15 0 0 39816

" ártalmatlanok"

 

Csak ne harapnának akkorát ;-) 

Előzmény: CBNora (39815)
CBNora Creative Commons License 2023.06.15 0 0 39815

Nyugodtan gyűjtheted, ezek a bogarak úgyis mindenütt ott vannak. És az nem is baj, ártalmatlanok.

Ha körülnézel a kertben, biztos, hogy látni fogod őket.

Előzmény: Didergő Király (39813)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.06.15 0 0 39814

Nagyon szép dísz pipacsok léteznek és évelők !

Előzmény: Didergő Király (39813)
Didergő Király Creative Commons License 2023.06.15 0 0 39813

én pipacsmagot akartam ma gyűjteni, ilyen pici bogarakkal voltak tele a virágok, úgyhogy inkább hagytam, nem akartam bevinni őket a kertbe.

Előzmény: CBNora (39810)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.06.13 0 0 39812

Sárgát virágzik a repce...

Mindegy ezeknek, csak sárga legyen. A ligetszépe virága már feketéllik tőlik. A képen épp egy sárga rózsát szeretgetnek:-((

 

Előzmény: csedege (39811)
csedege Creative Commons License 2023.06.13 0 0 39811

Köszönöm, akkor hagyom őket legelni. Első látásra ijesztő a létszám miatt, teljesen belepték a virág belsejét, lubickolnak a mézharmatban.  A poloskát már kezdtem megszokni, erre jönnek ezek, pfffff!

Előzmény: beetee (39808)
CBNora Creative Commons License 2023.06.13 0 2 39810

Szerintem nem kell velük foglalkozni. Van a tökvirágokban elég virágpor, jut nekik, a szőnek sem szoktak ártani.

Épp ma néztem, hogy a bakszakáll virága is tele van velük. Mondjuk annál meg pláne mindegy, nem haszonnövény.

Előzmény: beetee (39808)
beetee Creative Commons License 2023.06.13 0 1 39809

Mármint a repcében súlyos kárt okoz, de más növényre annyira nem káros.

Elvben.

 

Sárga lapokkal, vagy sárga lavórban cukros-ecetes csapdával gyéríthető.

beetee Creative Commons License 2023.06.13 0 1 39808

Szerintem repcefénybogarak. Virágport zabálnak.

Nekem a szőlővirágok vannak tele ezekkel.

Permetezni nem tudom, mert virág, szóval rovarirtóval nem megyek rájuk a méhek miatt.

 

Elvileg csak pollent esznek.

Előzmény: csedege (39805)
csedege Creative Commons License 2023.06.13 0 0 39807

Még nem tudom, ma jelentek meg. Teljesen belepték a virágot, gyanítom, hogy nem válik hasznára a növénynek. Azóta méhecskét sem láttam a virágokon, viszont félelmetes pókszerű lények felügyelik ezeket. Ha van rá mód, eltüntetném ezeket, mert "amit nem ismerünk, attól félünk"

Előzmény: öreg_néne_b (39806)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.06.13 0 0 39806

Mik ezek? Tesznek valami kárt vagy csak létezésük zavarja a szépérzéked?

Előzmény: csedege (39805)
csedege Creative Commons License 2023.06.13 0 0 39805

Üdv, hasonló nyűgöm van: most vettem észre a cukkini virágokon ezeket a dögöket. Ha Valaki tudna segíteni, hogy lehet megszabadulni ezektől, nagyon megköszönöm. Mivel csak " apavirágom" van, .... dehát tökmindegy, akkor is jönnek a méhek, és nem merek rovarirtót használni. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!