Keresés

Részletes keresés

Z-vitamin Creative Commons License 2019.09.28 0 0 70476

Köszönjük a kimerítő prezentációt a finn agrárium témájában :)

Akkor nagy hülyeséget nem írtam, alapvetően és összességében mindegy, miért jelentéktelen a finn mezgazdság, ha egyszer nem az az adottságai miatt.

Mindig elborzadok az Ikeában, amikor a finom svéd élelmiszeripari termékeket kínálják nekem. Szegények, olyanok, mint az ázsiaiak: mindent kénytelenek étellé alakítani abból a kevésből, amilyük van, és ami nem mérgező :)

Előzmény: BZoltan (70475)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.28 0 1 70475

Finnországban a teljes területük 8%-at teszi ki az mezőgazdasági terület. Ez náluk 2.3 millió hektárt jelent. Viszonyításképpen Magyarországon ez 5,3 millió hektár ami az ország  ami arányaiban tekintve hétszerese a finn mezőgazdaságnak.

Finnországban alapvetően nem az alacsonyabb hőmérséklet a probléma, hiszen a nyári középhőmérséklet az megfelel a legtöbb mezőgazdasági ágazatnak (még a szőlőnek is). A fő probléma a vegetációs időszak rövidsége. Azok a haszonnövények amiknek megfelel a rövidebb nyár azok úgyhogy elvannak Finnországban. A legelőknek semmi baja nincsen a klímával, hiszen a nyári csapadék és a mi égövünknél jóval több napsütéses órák száma ideális, sőt jobb is mint nálunk. Emiatt a finn tejipar köszöni szépen jól van. Télen mondjuk fűteni kell az istálókat, mert a -20 az már kívül esik a szarvasmarha komfortzónáján :)

De a zab és az árpa például szépen megterem Finnországban. Együtt ezt a két kövényt úgy egymillió hektáron termesztik.

Finnországban a klímánál lényegesen nagyobb szopógép a rendkívül gyenge talaj, az ország nagy részére a kilúgozott szürke erdőtalaj jellemző ami erdőgazdálkodásra sokkal alkalmasabb mint mezőgazdaságra.

Ami Finnországban poén az az, hogy a kemény téli fagyoknak köszönhetően egy kattintásnyival könnyebb az organikus földművelés. Emiatt a teljes mezőgazdasági terület 10%-a szertifikált organikus (Magyarországon ez 3.5% - fun fact, hogy például Franciaországban a szőlőtermelés 12%-a bio ameddig Magyarországon 1.3%)

Szóval azért nem teljesen elveszett dolog a finn mezőgazdaság. Poén, hogy például a világ köménytermelésének a negyedét finn gazdálkodók adják :)

Az áfonya pedig egy érzékeny terep :) sokféle áfonya van Finnországban, de cseles módon egyik sem az amit Magyarországon ismernek és termesztenek. Amit nálunk ismernek az a bokoráfonya (egy kalap szart sem ér szerintem) Vaccinium corymbosum, ameddig a finneknél három népszerű áfonya is van. A feketeáfonya (Vaccinium myrtillus), vörösáfonya (Vaccinium vitis-idaea) és a tőzegáfonya (Vaccinium oxycoccos). Ezeket nem lehet termeszteni, viszont szezonjában platós teherautónyival lehet szedni Finnország szerte. Mindegyiből egy maroknyi többet ér mint egy talicskányi bokoráfonya.

A másik "agrár" terület ahol a finnek bajnokok az a vargánya és rókagomba. Értelem szerűen ezek sem termeszthetők, de szezonjában rengeteget exportálnak belőlük. Ami frankó, bár nem csekély céziumot is kap a kedves fogyasztó bónuszként.

(zárójelben mondom, nekem a fél családom finn)

Előzmény: Z-vitamin (70472)
Hepci Creative Commons License 2019.09.28 0 0 70474

Meg a konjunkcióban és Csebisevvel kapcsolatosan is.

Előzmény: kifli (70473)
kifli Creative Commons License 2019.09.28 0 0 70473

Bzoli finn temaban jartasabb mint en

abban is

Előzmény: Z-vitamin (70472)
Z-vitamin Creative Commons License 2019.09.28 0 0 70472

Finn mezőgazdaság? Az meg mi??? Maximum áfonyaültetvényeket tudnék ott elképzelni, ami megterem anélkül, hogy infralámpával kelljen melegíteni.

Bizonyos értelemben nyertesei is lehetnek a globáls felmelegedésnek - nem kell somlói bort importálniuk majd, megterem ott is szőlő.

Előzmény: kifli (70463)
Hepci Creative Commons License 2019.09.28 0 1 70471

Mindenki tehet valamit a bolygóért, aki akar.

Nem köll például inget venni, csak ha elszakadt az előző 3 db.

Nem kell gatya se, csak ha a pöcsünknél már tenyérnyi luk van azon az egyen.

Nem köll SUV-nak nevezett, két és fél tonnás terepjárókban feszíteni a fővárosban akkor se, ha szingli menedzsernők vagy luxuskurvák vagyunk, hanem kicsi autókkal kell járni a városokban.

Nem kell klímát szereltetni a lakásba, azt a pár k. meleg napot ki lehet bírni, legfeljebb nem kell dolgozni. Ki a fasz írta azt elő, hogy mindig dolgozni kell, hogy a sok teljesen felesleges szart megvehessük?

Nem köll engedni az ember nőjének, hogy 32 pulóvert, 50 cipőt, 30 táskát és 100 bugyit vásároljon évente.

Hentesnél kell húst venni, zöldségesnél zöldséget. Alap élelmiszereken kívül nem kell hipermarketekben vásárolni.

Nem kell ásványvizet inni - ha marha unalmas a csapvíz, vegyünk rendes kistermelőtől származó szörpöt.

Nem kell kinyomtatni semmit, csak ha elképesztően undorító gecikkel vagyunk kénytelenek szerződést kötni.

Nem köll Ájfont venni, azt vegyen a Gáspár Győző és a boldog családja.

Tegyünk el gyümölcsöt lekvárnak.

Mindig legyen nálunk legalább 2-3 műanyag doboz és 4-5 zacskó, hogy ezekből ne kelljen újabbakat kérnünk, ha kaját viszünk haza és vásárolunk.

Legyen nálunk kosár a vásárlásnál, abba rakhatjuk a zöldséget, nem kell nekik külön zacskó, úgyse fülüktől farkukig lefertőtlenített főorvosok nyúltak csak hozzájuk korábban.

Ésatöbbi.

Ja, és utáljuk a köcsög finneket!

Előzmény: BZoltan (70470)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.28 0 1 70470

A durva az az, hogy ez az életszínvonal amit adottnak és alapjognak vesz pármilliárd ember az még 20-40 évvel ezelőtt is utópista illúzió volt csak. Amnéziás a társadalom. Én nem érzem magam öregnek, de konkrétan már felnőtt voltam amikor még gyümölcsöket és zöldségeket csak a szezonjukban lehetett kapni és  ruhát akkor vettünk amikor arra szükség volt és olyant ami a legjobban betöltötte a funkcióját. 

Előzmény: barkócza (70469)
barkócza Creative Commons License 2019.09.28 0 1 70469

Ez amúgy az egész "civilizált" világra igaz. Beszélnek a 21. század (vagy a 3. évezred) igényeiről, és nem gondolnak bele, hogy ez tényleg jár-e, vagy csak jut. Merthogy az emberi civilizáció tízezer évéhez képest példátlan jómódban élünk. A katonaságnál a kopaszokkal, ha arcoskodtak, felmosatták háromszor az egész körletet, hadd tudják, hol a helyük.

Előzmény: BZoltan (70466)
Hepci Creative Commons License 2019.09.28 0 2 70468

Mondom, hogy köcsög finnek - Viktorunk jól látja. Ha sokat szívóznak, a magyar tengeri flotta - az Adriából kiemelt és felújított Szent István csatahajó és a Tomahawk rakétákkal felszerelt Helka gőzös vezetésével - Gulyás Gergely ellentengernagy-kancelláriaminiszter parancsnokságával blokád alá veszi Helsinkit. Nem fognak már sokáig bifszteket zabálni avokádóval.

Miután kiéheztettük a részeges köcsögöket, megalázó békét kötünk velük: az 1000 tóból elveszünk tőlük 999-et, egy marad nekik, abban fürödhetnek, hogy ne legyenek annyira büdösek.

Én egyébként messze nem vagyok elfogult, csak az első szerelmem, miután elhagyott, pont egy finnhez ment hozzá...

Előzmény: BZoltan (70466)
krezilkeek Creative Commons License 2019.09.28 -2 4 70467
Előzmény: Hepci (70465)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.28 0 0 70466

Jaja. Pontosan erről a témáról írtam ebben a hozzászólásban. Erre írta azt bajnár, hogy ez mekkora kamupozőrködést, álszenvedélyes lájksovár hozzászólás :D :D :D :D

Finországban az agráriummal több súlyos probléma is van. A legsúlyosabb az az, hogy sok termelő tényleg elhiszi, hogy neki alapjoga az, hogy az amúgy gazdaságos termelésre alkalmatlan területein is joga van támogatással gazdálkodnia. A második legsúlyosabb az az, hogy a negyedéves jelentésekre meg a részvényesek osztalékaira gyúró papíripari vállalatok (UPM, Stora Enso összesen 20 milliárd eurós éves forgalommal) úgy basszák ki a 80-100 éves erdőket cellulóznak mint a szart ha éppen úgy állnak a számok. Finnországban, nagy stikában ugyanolyan erdőirtások folytak az elmúlt 30-40 évben mint Brazíliában. Finnország jólétének és életszínvonalának az alapja az erdőgazdálkodás aminek a kiváltására semmi konpcepció nincsen.  A harmadik probléma pedig az, hogy az évszázadokon át legendásan puritán életmódú finnek az elmúlt 20-30 évben tényleg elhitték, hogy nekik joguk van 7/24/365 friss paradicsomot, avokádót, mangót enni és fél kilós bífsztéket... ahogy joguk van napi 200km-t autókázniuk csak azért mert csak.

Szóval lesz ott mit adzsusztálni ha előre akarnak lépni :)

Mondjuk annyival vannak előrébb mint mi, hogy ott csak 20% a populista kótyagosok támogatottsága akik ráadásul liberálisabbak és progresszívebbek mint itthon bármelyik formáció :)

Hepci Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70465

Köcsög finnek (mondta Orbán Viktor).

naivkezdo Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70464
Látod hiába vannak jó ötleteim, marad a kezitusa.
Előzmény: kifli (70452)
kifli Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70463
BZoltan Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70462

Szócséplés,  túltolt szerecsenmosdatás. Nekem nem úgy tűnik, hogy te elolvastad azt amit írtam. 

Na, de sebaj. Így viszont sok értelme tényleg nincs annak, hogy mi beszélgessük. Amikor az elemi logika is félre van söpörve és csak az indulatos személyeskedés marad ott én nem sokat tudok sem hozzáadni a beszélgetéshez sem kivenni belőle.

Szóval, hajrá Zoli... fikázz, utálkozz, intrikázz ahogy kifér a csövön. Te biztosan érted, hogy neked ez hol jó. 

Előzmény: bajnár (70459)
Hepci Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70461

Miért lenne a matematika oly kiemelt jelentőségű? Legyen inkább a művészettörténet, nem?

Ezentúl csak az szólhat hozzá, aki - hozzám hasonlóan - guglizás nélkül tudja, ki volt Adéle Bloch-Bauer.

Na, senki?

Hát akkor műveletlen buzik vannak itt és kész. :)

Előzmény: BZoltan (70458)
Hepci Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70460

Egyik képviselt cégem se gyárt fejszét, így nincs.

Előzmény: naivkezdo (70451)
bajnár Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70459

Elolvastam, még mindig túltolt szerecsenmosdatásnak tűnik.

Tetszik, nem tetszik, ezt márpedig így hívják. A matek mellett nyelvészkedni is kezdhetsz, de a már elfogadott, konszenzusos terminusokat kétlem, hogy megváltoztatnák a kedvedért.

Előzmény: BZoltan (70449)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70458

Leírtam, hogy mi a konjunkció :) még példákat is írtam rá. A téma szempontjából döntő fontosságú  megérteni és hát bármennyire is nehéz, de elfogadni. Ugyanis ez a kulcsa annak, hogy értelmes emberek módjára zárjuk le ezt a témát.

Előzmény: Hepci (70450)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70457

Matematikában nem ismerek tréfát :) a fajélesztől és a gyomirtók meg rovarirtók kérdésében szinte rugalmas és kompromisszumkész vagyok ahhoz képest amennyire allergiás vagyok arra amikor valaki matematikai kérdésekre hány fittyet.

Előzmény: Jocó0423 (70454)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70456

Köszönöm szépen a szakszerű és precíz leírását az érésnek.

Amikor azt írtam, hogy a teljes érettség után már töppedés és rothadás következik akkor egy darabig vaciláltam, hogy azt írjam, hogy a gyümölcs romlásnak indul. De aztán nem írtam le, mert szakmaiatlannak éreztem ezt.
Viszont a te leírásod korrektül leírja, hogy mi is történik. A kérdés, hogy a fenolos komponensek és az antociánok oxidációja érésnek nevezhető-e. Szerintem nem. De ezen nem fogunk összeveszni :)

Előzmény: Daeril (70453)
krezilkeek Creative Commons License 2019.09.27 -1 4 70455

Ez tényleg gond.  Remélem a borkészítés egyelőre nem sért komoly érzékenységeket.

Előzmény: Hepci (70431)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.09.27 0 1 70454

Néha teljesen értelmetlen párhuzamokat vonsz és erősen túltolsz dolgokat. :)))))))

Főleg a túlmozizás tetszett

Előzmény: BZoltan (70449)
Daeril Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70453

A szőlő gyümölcs érésének van egy másik tengelye is a cukrosodáson kívül. A héj és a mag fenolos komponensei éretlen állapotban arra hivatottak, hogy a fejletlen magot tartalmazó bogyónak rossz ízt adjanak. Érés során ezek lebomlanak / átalakulnak, így a már megcukrosodott bogyó jó ízű is lesz nem csak édes, hála a fenolos komponensek érésének. Az antociánok is kifejlődnek, így a bogyó színe is jelzi az érettségét a mag terjesztésére hivatott avián vektornak (seregély, feketerigó, stb)

Ha a fürt tovább fenn marad, a töppedésen és rohadáson kívül lejátszódik még egy folyamat a fenolos komponensek és az antociánok oxidációja. Az oxidált fenolok, pedig már a héjban polimerizálódnak, így a borban az oxigén felvevő képességük már minimális és ez hamar öregedő borokhoz vezetHET. Főleg vörösboroknál kritikus ez a kérdés, a Parkeri filozófiában készült nagy vörösöknek ez (is) volt az egyik problémájuk. 

Ilyen értelemben értelmezhető a szőlő túlérett állapota.

Fehérboroknál ez kevésbé kritikus kérdés, bár a magas fenoltartalmú fehér fajtáknál mint a Furmint ez a jelenség segítheti a borászt ha alkalmaz áztatást. Túlérett polimerizált fenolos szerkezetű termés tannintartalma az érlelés során könnyebben "megszelídíthető" és a derítéskor is könnyebben távozik.

Előzmény: BZoltan (70443)
kifli Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70452

vitarendezés céljából?

Előzmény: naivkezdo (70451)
naivkezdo Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70451
Az mondjuk ciki.
Fejszed van vmelyik markabol? Komolyan kérdezem, ha nem gond.
Előzmény: Hepci (70450)
Hepci Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70450

A konjunkció nekem k. magas, már egy másodfokú egyenletet se tudnék megoldani.

Igazából arra lennék kíváncsi, mi a viszony a konjunkció és az ejakuláció között. :)

Melyik a jobb?

Előzmény: BZoltan (70446)
BZoltan Creative Commons License 2019.09.27 -1 0 70449

Olvassad el kérlek amit a konjunkcióról írtam.

A cukortermelés befejeződésének, a kocsány elfásodásának az állapotát érettségnek hívjuk. Ami ez után történik az vagy töppedés vagy rothadás. Semmilyen érési folyamat ez után már nem történik, vagyis nem tud túl-érni sem ezen állapot után.

Tudod, mint a fociban :) a gól az ha benn van a labda a hálóban. Ez után gólöröm van és nem túl-gól :) Vagy miután megnézel egy filmet a moziban akkor utána hazamész vagy beülsz valahova. Ezt hazamenetelnek vagy beülésnek hívják. Nem ismerek olyan embert aki egy mozi utáni sörözést túl-mozizásnak hívna.

Előzmény: bajnár (70448)
bajnár Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70448

Eszméletlen vagy, mondhatni lehülyéztem Csebisevet :)

Térj vissza közénk a sci-fiből és gondold végig mit állít az a mondat és mit nem. Hogy te mit társítasz hozzá, ami abból nem derül ki, az egy másik téma.

Hiszen te magad definiáltad a túlérettséget (szőlő kapcsán). Befejeződik a cukortermelés, elfásodik a kocsány, innen kezdve. Majd a frusztrációdat vetíted ki arra, hogy ezt ki és miért használja, hiszen a túlérett szónak nincs semmilyen negatív jelentéstartalma, sőt, többnyire pluszértékként hivatkoznak rá a boraik esetén.

Előzmény: BZoltan (70446)
naivkezdo Creative Commons License 2019.09.27 0 0 70447
Azért aki ebből a vitából kimaradt, kvantumfölénybe került.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!