Keresés

Részletes keresés

Rokiy Creative Commons License 2012.03.16 0 0 455

Gondolom, hogy a fotont is részecske értelemben használja a tudomány. Jól gondolom?

Előzmény: Aurora502 (454)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.16 0 0 454

Csak az alapján, hogy a gravitációs kölcsönhatáson kívűl, eddig minden egyéb kölcsönhatásról kiderült, hogy részecske közvetíti.

Előzmény: Törölt nick (451)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.16 0 0 453

Talán csak nem itt tanul már valaki fizikát :) amikor annyi színvonalas előadás közül választhat az egyetemen.

Aurora502 Creative Commons License 2012.03.15 0 0 450

Igen, ez igaz. Csak a gravitáció kvantálása kapcsán merül fel, hogy mi lehet a közvetítő részecske.

Előzmény: baradlayrichard (442)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.15 0 0 449

Jelen esetben azt, hogy a tömeg és a görbület együttjárnak.

baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.15 0 0 448

A példát nem ismerem.
A fenomenologikus itt azt jelenti, hogy nem szól a háttérfolyamatról, hanem csak a szóban forgó jelenség meglétét írja le.

Előzmény: Törölt nick (445)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.15 0 0 447

Én nem arra hivatkozok, hogy mit végeztem, hanem arra, hogy amit le tudsz írni inerciarendszerben gyorsulással, azt hibátlanul le tudod írni gyorsuló vonatkoztatási rendszerben erőkkel.

Előzmény: Törölt nick (444)
Rokiy Creative Commons License 2012.03.15 0 0 446

Az erő okozza a gyorsulást. A gyorsulás okozza a Higgs bozon és a részecske közötti kölcsönhatást.

A kölcsönhatás okozza a tehetetlenségi erőt. Kár a szörszál hasogatásért.

Előzmény: Törölt nick (444)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.15 0 0 443

Az erő és a gyorsulás eléggé csereszabatos fogalmak már a klasszikus mechanikában is.

Előzmény: Törölt nick (439)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.15 0 0 442

Szerintem az áltrel semmit nem mond arról, hogy mi okozza a téridőgörbületet. Csak egy fenomenologikus leírást ad.

Előzmény: Aurora502 (437)
Rokiy Creative Commons License 2012.03.15 0 0 438

Érdekes lehet a nullás spinű Higgs olyan mezőt generál amely mező kettes spinű mezőt generál. Kicsit öngenerálónak tűnik.

Előzmény: Aurora502 (437)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.15 0 0 437

Szia!

 

 Én nem ismerem az áltrelt, nem nagyon foglalkoztam vele. Nem tudok mit kezdeni a téridő görbület fogalmával. Inkább úgy képzelem, hogy egy kettes spinű, nulla tömegű részecske erőtere a gravitáció, ami teljesen visszaadja az Einstein-egyenleteket, és csak hosszú hatótávolságú, és csak vonzást enged meg.

  Úgy gondolom a Higgs a tömeget generálja, így az áltrel által a téridő görbületet is ez okozza (mert az áltrelben a tömeg torzítja a téridőt, és ezért lép fel a gravitáció). A Higgs-bozon a tömeggenerálás által a gravitációt okozza, de nem közvetíti. A gravitációt egy kettes spinű, nulla tömegű részecskének kell közvetítenie.

Előzmény: Rokiy (436)
Rokiy Creative Commons License 2012.03.15 0 0 436

Szia!

Az inercia rendszerhez relatívan nyugvó tömeg tehetetlenségében egyetértünk.

 

Ugyanakkor az időlassulás a tömeg nagyságának és távolságának függvénye.

A geometria, tömeg/felszín arány adja azt az időlassulás mértéket, amit a tömegtől R távolságon lévő felszínen mérhetünk. A mértéke arányos az adott sugáron mért gravitációs gyorsulásnak a (2*R)/c2 szeresével. Azaz arányos magával a gravitációs gyorsulásnak a nagyságával is.

Ezért a gravitációs gyorsulások értékének azonossága arányíthatja az időlassulásokat, ezzel pedig a téridő görbületeket. (Példa: 1 elektronnal azonos nagyságú tömeg pontszerű középpontjától R=2,5-21 m távolságra  a gravitációs gyorsulás nagysága g=9,7 m/s

A gravitációs gyorsulás és a gravitációs időlassulás azaz ezzel a gravitációs téridő görbület mértékének a tömeg nagyságával és távolságával való arányosságának ismeretében feltételezhető, hogy a részecskék méretei mellett is érvényes a téridő geometriájának gravitációs gyorsulással arányos mértéke.

 Te nem tartod lehetségesnek azt a lehetőséget, hogy a Higgs nem csak a tehetetlenséget, hanem a téridő görbületét is okozza?

Előzmény: Aurora502 (433)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.15 0 0 435

Newton mondása szerintem teljesen érthető. Ha a modell is leírja a jelenségeket, és nincs semmi több a kezében, akkor mire föl gyártson hipotézist?

Előzmény: ZorróAszter (429)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 434

Szia!

 

Nem szűnik meg a kölcsönhatás, a részecskék tömegét nem befolyásolja a mozgásállapota. Csak az egyenesvonalú egyenletes mozgást végző test tömegét a klasszikus mechanikában sem lehet megmondani. Nem azért, mert a testnek nincs tömege, hanem csak azért, mert a tömeget vagyis a tehetetlenséget a testek gyorsulásának vizsgálatával észlelhetjük, vagyis erő/gyorsulás=tömeg.

Előzmény: ZorróAszter (429)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 433

A testek tömege is akkor érzékelhető, ha erővel hatunk rá, és megfigyeljük a test gyorsulását. Amíg egyenesvonalú egyenletes mozgást végez a test, akkor semmit sem tudhatunk a tehetetlenségéről. Vagyis nem a Higgs-mechanizmussal kapcsolatos ez, hanem a tömegmérés fogalmával.

Előzmény: Rokiy (428)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.14 0 0 432

Kedves Rokiy!

 

Emlékeim szerint a CERN-es doktoranduszok nem mondtak semmit, csak röhögteg.

 

A folyadékos példát Aurora502 említette.

 

Én a Higgs hatást egyfajta surlódás-szerűségnek képzeltem  a Higgs részecske és a Higgs mező között..

 

A CERN igazgatója vagy valami vezető félesége is mondott egy példát. Azóta eszembe jutott: a Fehér Ház fogadótermében állnak az újságírók (Higgs bozonok) Át akar menni a termen Obama elnök és ő.

 

Obamát (tömeggelrendelkező részecske) körülveszik és lassítják az áthaladását az újságírók, ő viszont (nyilván mint tömeg nélküli részecske) gond nélkül áthalad a termen.

 

De aztán ő is belazavarodott, és azt mondta, hogy majd ha láőtja, tudni fogja hogy ez az.

 

A többi nagy még rosszabbakat mondott.

 

Maga Higgs meg nem mondott szinte semmit.

Előzmény: Rokiy (430)
Rokiy Creative Commons License 2012.03.14 0 0 431

Azt én sem értem, hogy Auróra miként értette az inercia rendszerhez relatívan nyugvó részecske esetében a Higgs hatását. Ezért kérdeztem tőle.

Előzmény: ZorróAszter (429)
Rokiy Creative Commons License 2012.03.14 0 0 430

Kredves ZorróAszter!

 

 A CERN-i doktoranduszok folyadékos hasonlatával élve, fogj egy félig töltött poharat és mozgasd.

  Ha gyorsulás hat a pohárra akkor a folyadék  a gyorsulás irányával ellentétes oldalon feltorlódik, erővel hat a falra.

  A CERN-i tudósok példájában a Higgs is így viselkedik. Amikor gyorsulás hat a részecskére, akkor a Higgs bozon a gyorsulással ellentétes irányú erőt hoz létre.

Előzmény: ZorróAszter (429)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.14 0 0 429

Kedves Rokiy és Aurora502!

 

Én továbbra sem értem, hogy egy köncsönhatás miért szűnik meg egyenes vonalú egyenletes mozgás esetén.

 

Vagy az a kép, miszerint a Higgs részecske kölcsönhatása okozza azt az effektust, mintha lenne tömeg, az nem áll.

 

Én úgy képzeltem, hogy annál a pontnál vagyunk, amiről Newton beszélt, amikor azt mondta, hogy nem gyárt hipotéziseket.

 

Vagyis a tömegnek/tehetetlenségnek mint természeti jelenségnek az eddig nem látott legmélyebb okánál.

Előzmény: Rokiy (425)
Rokiy Creative Commons License 2012.03.14 0 0 428

Az egyenes vonalú egyenletes mozgás esetében hogyan érzékelhető a Higgs?

Előzmény: Aurora502 (427)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 427

Nemcsak akkor. A testeknek ugyanis egyenesvonalú egyenletes mozgásnál is van tömege. Az igaz, hogy a tehetetlenség csak egyenesvonalú egyenletes mozgásnál lép fel.

Előzmény: Rokiy (425)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.14 0 0 426

nem nullát akartam írni :)

Előzmény: baradlayrichard (424)
Rokiy Creative Commons License 2012.03.14 0 0 425

A higgs az egyenes vonalú mozgás megváltozásának idejéig, csak a gyorsulás ideje alatt lép kölcsönhatásba.

Előzmény: ZorróAszter (422)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.14 0 0 424

"nulla tömegű fotonok összessége is adhat nullát"

Speciel ez akkor sem volna meglepő, ha additív volna :)

Előzmény: Aurora502 (421)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.13 0 0 423

Azért, mert a Higgs-mezőhőz kell a részecskének csatolódnia. A csatolódás mértéke az, amit töltésnek hívnak. Csak ez nem egy elektromos töltés, hanem egy általánosabb értelemben vett töltés. Ne vedd túl komolyan ezt a folyadékos, viszkozitásos képet...

Előzmény: ZorróAszter (422)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.13 0 0 422

Kedves Aurora502!

 

Sajna még mindig nem értem, hogy a Higgs bozon és a Higgs mező miért nem lép kölcsönhatásba akkor, ha például a test egyenes vonalú egyenletes mozgást végez?

 

De egyébként a hegyre le példát sem értem. Az ugye arra lenne válasz, hogyan magyarázza a Higgs azt a jelenséget, hogy energiát kell befektetnünk egy test lefékezéséhez.

Előzmény: Aurora502 (372)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.13 0 0 421

Szia!

 

Ez igaz. De itt sok foton ütközik a lemezhez. És a specrelben a tömeg nem additív. Vagyis nulla tömegű fotonok összessége is adhat nullát.

 

Ajánlom: Taylor-Wheeler: Téridőfizika

Előzmény: baradlayrichard (420)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.13 0 0 420

"A foton az amivel erőt fejtesz ki"

+N.3.

a fotonra azonos nagyságú ellentétes irányú erőt fejtesz ki

Az a lényeg, hogy a fekete lemez és a foton egymáshoz képest c-vel mozog.
A lemez impulzusváltozása segítségével tudod mérni a tömeget, ha úgy méred, mint klasszikus mechanikában. No de az impulzusváltozás nullától különböző.

Előzmény: Aurora502 (419)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.13 0 0 419

Ekkor nem hatsz erővel a fotonra. Maximum a fémlemezre hatsz erővel. A foton az amivel erőt fejtesz ki (mert ő közvetíti a kölcsönhatásokat), de nincs olyan részecskéd, amivel a fotonra tudnál hatni.

Előzmény: baradlayrichard (418)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!