bocs hogy enis beleszolok, de van mar, legalabbis nallunk lehet kapni (nyiregyhazan) granulalt szenat, ill. granulalt lucernat. olyan 1.5-2cmx4cm-es pellet-re van nyomva, a granult napraforgot mar nem is emlitem, mert azt mondtatok, hogy magas feherjetartalmu nem jatszik. lehet hogy ez nallunk csak egy helyi dolog, de gondolom ezt is fel lehet hasznalni, kerdes hogy le bir e nyelni egy ekkora pelletet, bar itt be szoktak aztatni ejszakara, reggelre meg egy 3x akkora mennyisegu zold pep lesz belolle. en is kiserleteztem vele a facanoknal egy idoben, de lealltam rolla, mert en nem birtam olyanra daralni amilyenre szeretnem, a facan meg nem eszi meg a port. (kiveve a gran. napraforgot, mert az kemeny, es jo nagy szemcsekre lehet daralni)
Leginkább a Kistermelők lapjában szoktak emu csibéket kínálni eladásra. Az egyik hirdetésben 18 e Ft/csibe áron kínálják. A koruk persze nincsen feltűntetve.. Mi 20 e Ft /pld ért vettük anno, de úgy, hogy a 6 madárból 3 4 hónapos volt, 3 pedig 6 hónapos. Szerintem a mostani madárinfluenza okozta pánik le fogja nyomni az árakat, mivel sokan úgy gondolhatják, hogy inkább olcsóbban eladják a madarakat, minthogy később meg már annyiért sem...
Tudomásom szerint emut csak hobbitenyésztők tartanak ma Magyarországon, mivel még nincs olyan vágóhíd, amelyik emut is fogadna.
Ami negatívumként hozható fel az emu szaporodásával kapcsolatban az, hogy náluk a tenyészidőszak kb. október végétől február végéig tart, így a tojások könnyen "megfázhatnak", ha az ólban nincsen megfelelő hőmérséklet.
Valamint megnehezíti a keltetést, hogy a tojáshéj színe kékeslila/zöldeskék és nem lámpázható.
Keltetésnél a páratartalomat 25-40% közé kell beállítani (ez érvényes a többi futómadárra is) és a (légkeveréses) gépben 36,3-4 °C-os hőmérsékletet kell beállítani.
Ami a táplálékát illeti, sajnos nálunk még nincsen kifejezetten emuk számára gyártott táp, ezért szoktak nyúltápot adni nekik (ahogyan azt Mezőőr is írta).
Viszont kerülni kell a magas fehérje tartalmú tápokat (pl. pulykatáp), mert - a szakirodalom szerint - komoly fejlődési rendellenességeket okozhat (csavart láb).
Akkor egy madarat ne akarjak tartani? Mennyire "piacképesek" a csibék? Mert akkor szaporulat is lenne... Hely az van bôven, fedett védôház is megoldható. Milyen áron mozognak a csibék? Amúgy thx az eddigi infókat is!:)
Azért az első éves csirkéknek nem árt egy becsukható építmény és egy infra lámpa.
Alomnak szalma(én ebből csináltam meg a szigetelést is).
Amint a képen is látható elsősorban a kerítés mentén sétálnak(úgyhogy a füvesítés itt elfelejtve). Táplálékuk nyuszitáp, felvagdalt lucerna(a hosszú szálas takarmány gombóccá gyűrődhett bennük és belehalnak), alma, répa stb.
A gondozójukkal szemben valóban bizalmasak(zsebből kilógó tárgyakat elrejteni), de izonyatosan stresszérzékenyek(ha egy repülő húz el felettük, már attól is vágtázhatnékjuk lehet). A megvadult madár(miként kollékánk is említette)elsősorban magában tesz kárt(a lábtörésük nem gyógyítható, levágáshoz vezet).
Többen próbálták kertben tartani, de tudomásom szerint eddig senkinek nem jött be hosszú távon(az ivaréretté válás, vagy a stressz mindig közbe szólt).
Viszont a kertben külön elrekesztve, párban gond nélkül tartható, a fiatal madarak felügyelet mellett kiereszthetők a karámból.
Ja, mégvalami. A telet meglepően jólviselik, de azért egy 3 oldalról zárt, fedett színre szükségük van arra az esetre, ha nagyon zordra fordulna az időjárás.
Tudomásom szerint az emut párban szokták tartani. Egy madár magában nem érezné jól magát, viszont ha 2-nél többen vannak és már ivarérettek, akkor képesek egymást agyonrugosni (egyszer emiatt kellett kényszervágást eszközölnünk anno dacumál).
A gondozóját probléma nélkül elfogadja (általában), és be lehet menni közéjük, viszont az idegenekkel már bizalmatlanok és előfordul, hogy agresszíven lépnek fel velük szemben. A kutyát zsigerből nem tűrik.
Nagyon kíváncsi természetűek és mindent megkóstolnak. Ezért a kerti növények nincsenek biztonságban tőlük. Nálunk a körte-, és a diófa ágait tépkedték meg (mást nem értek el.).
A kiskacsáid valószínűleg baromfináthásak. Ettől nem kell megijedni, mert gyógyítható, de ha nem adsz nekik antibiotikumot akkor nagyobb baj lehet. Vegyél nekik Vetrifloxot vagy Doxyvitet és a szörcsögésre pedig Bisolvont. Kamilla teába kell tenni meg adjál nekik reszelt répát, almát meg tojást. Nagyon fontos az immunrendszer megerősítése.
Mégvalami: ha egy emut tartanék csak , ami szabadon járkálhatna, akkor az azért elég szelíd lenne, nem? Amolyan kis "kedvencként" tartanánk... Mennyire "kertbarát" madár? Úgy értem, belecsíp mindenbe, kikaparja az ágyást, stb? Mert az nem lenne jó!:)
Ez nem túl jó hír... Az emukról mi a véleményed? Ha párban lennének, mennyire barátságosak /az emberrel/? Szabadon lennének egy nagy kertben, ahol mi is szoktunk "pihengetni". Egyelôre nem túl bokros, de majd az lesz. Jól bírják a telet?
Megtekintettem a chabo klub weblapját. Te múlt időben nyilatkozol a chabo tenyésztésről. (Gondolom már nem foglalkozol vele. Szebad-e tudni, hogy miért?) Én szeretnék jövőre néhány példányt (tiszta vérűt), ha a madárinfluenzia is úgy akarja. Ha valaki tud, jelezzen.
Nekem az a tapasztalatom a futómadarakkal, hogy a területükön (pl. a karámukban) semmilyen szinten nem tűrik meg az önmaguknál kisebb állatokat, így a madarakat sem. A struccok előtt egy évig emukat tartottunk, és volt olyan eset, amikor berepült hozzájuk a japán kakasunk, amit ha nem szedek ki közülük, agyon rugdostak volna.
A struccok dettó, csak ők a gyöngytyúkokkal, pulykákkal (más nem tudott bemenni közéjük) kapcsolatban tették ugyanezt.
most megint van ujra tylan, ilyen szep diszdobozos... voltam nemreg venni vetriflox-ot telere, de abbol is nincs mar a zacskos, csak az oldat, persze jo dragan az is.
Ahogy írtad, kamilla és infralámpa.
Régen volt egy állatgyógyszer, a Tylan, azt lehetne adni, vagy valami hasonló hatásút. Ma már ez nem kapható sajnos, de biztosan tudnak helyette ajánlani mást.
Az embergyógyászatban ennek a Tetran felelt meg. Azt is adhatod, de nemtudom hogy kapható-e most ez.
Nekem is orvosi jellegű tanács kellene: a kiskacsáimat a fűtött meleg garázsból ( ahol most átmenetileg cseperednek ) kiraktam a "napra" a fűre,hogy érje őket a fény is. Ez kb egy hete volt, azóta szörtyögnek, meg tüsszögnek. Emellett a szemük is gyulladtnak tűnik. Gondolom felfáztak. Kamilllázom őket azóta, meg jó meleget csinálok nekik a garázsban. Nincs is velük más gond, esznek mint egy T-Rex, meg jól elvannak, csak szeretnék mindent megtenni értük amit csak lehet, ha már így elszúrtam a dolgot.
Szerintetek rendbejönnek így is, vagy kell még valami gyógyászati(bb) dolog is?
Sziasztok! Lábrühösség ellen mit ajánlotok? A parafinolaj már megvolt.
Másik. Egy tyúkom elpusztult. Két napig nem ürült ki a begyéből a mag. Gondolom valami emésztési gondja volt. Tudtam volna rajta segíteni? Vagy ilyen esetben nincs mit tenni?
Volt már pávánk (óvodás koromban), de mintha ott lettek volna fácánok is! És mi van a szabadon tartással? Egy nagy kertben lehetne? Nem mennének el? Mondjuk 2 tyúk meg 1 kakas. Vélemény?:) Amúgy emukkal megférnének egy udvaron (szabadon)? Help!:)
Én most voltam a múlt héten egy srácnál, akinek nagyon szép új voliere van. Ott együtt tart karolin, mandarin récéket 1-1 párt, díszfácánokat 1-1 párt kecskepapagájokat ( kb. 1o-et ) és vagy 25 zebrapintyet. A volier kb. 25 m2 alapterületű és van benne a récéknek egyki 1-2 m2-es tavacska.
Láthatóan minden madár jól kijött egymással, állítólag a papagájok néha odavágnak egy-egy pintynek, de akkor legalább nassolnak egyet a kacsák...:-)) Szegény pintyek...
Itt nem volt dísztyúk, lehet hogy a fácánokkal nem jönnének ki jól, de ezt majd szakavatottabbak megerősítik, vagy cáfolják. Nekem mindenesetre negy tanulság volt, hogy egy volier akkor szép igazán, ha minden szinten él valami. A tavacskánál a récék, a szárazabb részen futkároztak a fácánok, az ágakon felül üldögéltek ás csiviteltek a pintyek, a papagájok meg minden szinten rosszalkodtak. Valahogy az én amatőr szememnek olyan haromikusnak tűnt az egész.
Hát, hogy a páva mit trimbolhat egy ilyen helyen, arról van egy sejtésem... Arról nem beszélve, hogy ahhoz kell ám volier méret rendesen.
Én egyébként szoktam a weboldaladat nézni néha. A sziklapapagájos fotó pl. nagyon tetszik ám! Meg a sziklapapagáj is. Drága faj? Szaporodott már nálad?
Üdv! Régóta olvasom a topicot, mostmár hozzá is szólok.:) Szeretnék egy nagyobb volierben tartani madarakat, együtt, amik télen is kint lennének. Mondjuk a pávával megférne a kecskepapagáj? Vagy mely tyúkfélék tarthatóak együtt?
Nem voltam egyértelmű(ez az örökös kapkodás), tehát a kamilla nálunk is csak a csibék jussa egy hetes korig:) A Neostomosan vásárlásakor ne hagyja senki magára tukmálni a hasonló célú, de más összetételű Neocydol-t, mivel a szintén ampullás kiszerelésű vegyszer a baromfifélék közt pusztulást okoz.
A kecsketúró baktériumtenyészetét jól kiváltja a Laktiferm, amely a bélflóra egyensúly fenntartásán túl, vitamin tartalmánál fogva pótol minden egyéb vitamin kiegészítést is.
Mezoornek teljesen igazat adok!
Magam is a Vetriflox híve vagyok. mellé még adtam Doxivitet és aztán Neophikokcint. Felváltva adtam. Amit ezzel a kúrával nem védtem ki, azt amúgy sem lehetett.
KAmillateát meg én inkább a csirkéknek adtam, életük első napjaiban.
Felnőttként már csak etettem őket hogy ne gyengüljenek le, mert akkor meg adhatok bármit, elviszi a legyengült szervezetű madarat akár egy kiadósabb megázás is.
Kecsketejet aludttej formában, sok zöldet, reszelt répát, reszelt hagymát, főtt krumlit, meg ilyeneket.
...és ami még fontos, nem szabad rokontenyészteni!!! Hiába gyógyszereztek ti, ha beltenyésztett az állomány!
A tetvekhez annyit fűznék hozzá, hogy van egy szer, a Neostomosan! Ezt lehet kapni állatgyógyszertárakban is, egy színtelen folyadék, amit vízben oldva, tejszerű vegyszert kapunk. Én ennél erősebb hatású szerrel még nem találkoztam.
Azért is jó mert a tárgyakon, sokáig megőrzi a hatását.
A paraziták előszeretettel bújnak meg nappal az ólak tárgyainak repedéseiben. Rendszeresen lepermetezve ezzel a szerrel az ólakat és a környezetüket azonban én gyakorlatilag parazitanítlanítottam a tyúkudvart. Az élő madárra sem veszélyes, én kölyökutyát is fürdettem benne.
Attól, hogy nem tolakszom ide önreklámokkal, még néha ránézhetnétek a (kissé lejárt szavatosságú, de általában aktuális)honlapunkra, amennyiben valamilyen madárfajt kerestek:(
Más. A néhányatok által alkalmazott antibiotikum és vitaminkúrák kissé túlzottnak tűnnek(persze attól, hogy valaki régóta madarászik, még nem biztos hogy ért is hozzá. Ugye;)
Egy Vetriflox-os kezelés olyan széles spektrumú kúra, ami mellett a többi teljesen felesleges(bár saját, megfelelő higiéniás körülmények közt tartott állományból kelt csirkéknél egyáltalán nem látom szükségét), mivel a gyógyszer nem túl erős, de a szinte minden baktérium és chlamydia fertőzés ellen megfelelő. A megelőző injekció meg felesleges, ha a madár nem találkozik vadmadarakkal(már pedig az unios rendelkezések betartatása után nem fog), az újonan szerzett madaraknál pedig betartjuk a karantén időt.
Amúgy pedig, a kisebb fertőzéseken megerősödött immunrendszert nem lehet kiváltani antibiotikumokkal, hiszen akkor előbb-utóbb az antibiotikum használat fog "visszaütni".
A lenézett kamillás itatás lényege a gyógynövény gyulladáscsökkentő hatása mellett, a forralással csíramentesített víz. Az pedig, hogy az itatóban lévő teát naponta többször kell cserélni, igaz minden egyéb anyaggal preparáltvízre is(az okát szerintem nem kell részleteznem).
A vitamin kiegészítés pedig ne nagy dózisú és kúraszerű legyen, hanem szakaszos bevitelű, kis mennyiségű és rendszeres. Szerintem.
A baromfikon megjelenő rovarkák általában két család tagjai. Tolltetvek(kis szürke, szemmel is láthatóak/különösen felszaporodva/), illetve (madártetű, szaru alatt élősködő)atkák. Mindkettő ellen jól hasznalható pl. a "Bogáncs" spray. Nagyobb beruházás, de megéri, az Ivermectin, vagy a Paramectin. Ezek a bőrön beszívódnak, majd a véráramba kerülve hosszú távon fejtik ki hatásukat. Miután a gazdaállaton elpusztulnak az élősködők, így előbb-utóbb a jelenlétük megszűnik. A spray-k, porozók használata csak gyéríti a tetveket, amik(ha vannak) pl. a kloáka körül(a tollazat szétfúvását követően), jól láthatóak. Súlyosabb esetben a lábon látható(un. meszes láb)fehér kérgesedés jelzi az atkák jelenlétét(gyógyítása gyógyszeres, vegyszeres kezelés mellett befojtassal történhet, amihez parafinolajat ajánl elsősorban/néha peru-balzsamot/ a szakirodalom, de megteszi/mellékhatás nélkül/az étolaj is/papagájnál sikerrel alkalmaztam chlorocid kenőcsöt is/).
ez nem semmi lista, nagyon szépen köszönöm. Most egy kis konzultáció jön az állatorvossal, aztán majd én is megpróbálok kiokosodni.
Mi az az oltógerely? Meg milyen messziről kell dobnod, hogy biztosan eltaláld vele azt a pici kis csirkét...? :-))) Na, viccen kívül, gondolom valami kis tű lehet az is, vagy nem?
Az oltóanyag egy kicsit pazarlónak tűnik így, ráadásul ez az 5 óra még arra is kevés, hogy valaki 1oo km-nél messzebről elautózzon érte és átvegye tőled egy részét. Mert hogy haza sem ér vele annyi idő alatt, nemhogy le tudná oltani a jószágokat!
Én is szoktam nézni a csirkéimet tetű ellen, van is az állományban egy "tetűellenőr" kakas, amit azért hívok így, mert direkt meghagytam a makulátlan hófehér színe miatt, hogy azon nézzem meg, tetvesek-e? Most már csak abban reménykedem, hogy a tetű nem fehér, hanem valami olyan színű, ami látszik a fehér tollán. Mondjuk eddig nem láttam semmi ilyet. Mert egyébként hogy néz ki egy tetű?
Már ha nem aktuálpolitikus...Mert akkor tudom:-)))
Mire vagy kiváncsi?
A fajtára, vagy tenyésztőt keresel?
Évekig tenyésztettem több színben is. Az egyik kedvenc fajtám volt.
Hollandiában egy Jan Ubels ( Ő vezeti a holland chabo clubot) nevű tenyésztő még meg is hívott magához és adott volna tojást is, olyan variációkban amiket itthon még akkor nem is ismertek.
Ha rákeresel a neten, meg fogod találni. Írj neki ha akarsz, nagyon segítőkész, ahogy a holland tyúkászok álltalában.
Amúgy egy kedves, szép, szinte csak jó tulajdonságokkal rendelkező fajta.
Szerintem sokkal jobb kotlósok mint a köztudatba beivódott cochin és selyem tyúkok.
Érdekesség hogy a Magyarországon japán tyúknak nevezett keverék típusnak ez volt az őse. Hazánkon kívül ugyanis Japan bantam-nak nevezik. Japán törpének.
SAjnos jelenleg aktív tenyésztőt nem ismerek hazánkban. DE sokat tudok mesélni róluk ha akarod!!!!
Szóval itt nálunk ez úgy működik, hogy én elmegyek az állatorvoshoz, megmondom mi ellen szeretném a csirkéimet leoltani, és ő megrendeli az oltóanyagot.
Én minden csirkét leoltok otthon, mert hát egyik olból át lehet vinni a másikba a kórságot.
Szóval én úgy neveelm a csibéket, hogy kb. 6 hétig csak kamillát isznak. Aztán leitatom őket doxyvittel, vetrifloxszal és kokcidiozis ellen Trisulmixszel. Persze nem egyszerre hanem egymás után szüneteket hagyva.
Ja napos korban beoltom őket Marek vírus ellen. Ezt szúrni kell a nyakbőrbe és utána elmaszírozni.
Beoltom még őket baromfihimlő ellen, ezt a szárnyredőbe kell szúrni oltógerellyel.
Aztán leitatom őket gumburo ellen, newcastle betegség ellen( pszeudo baromfipestis), meg fertőző bronhitis ellen.
Folyamatosan szoktam őket nézni a tetű miatt, de nálunk még nem volt. Ez ellen nagyon jó a piretrin.
Aztán belső élősködőkre is leszoktam őket időnként itatni, azt az állatorvos adja kimérve darabszámra, meg kilogrammra.
És persze nélkülözhetetlen az immunrendszer erősítése vitaminokkal. Nálunk pl. minden nap kapnak a csibék minden olba egy fej káposztát. De reszelünk nekik időnként tojást, répát, almát, meg túrót.
Ezek az oltóanyagok különben csak 1000 darabos kiszerelésben kaphatók, így én pl 100 csirkét oltók, akkor 900 adagot kiöntök, mert nem lehet ezeket tárolni, úgyanis felbontás után 5 óra múlva "megromlik" az oltóanyag. És persze több ezer forintok az oltóanyagok.
Jó lenne ugye valakivel megosztani az oltóanyagokat, de a környékemen nem igazán foglalkoznak díszbaromfikkal. Mindenki csak megenné őket.
mindenben igazad van, persze mindegyik általad felsorolt dolog kell egy sikeres tenyésztéshez.
De ez ugyanúgy kell bármihez, amivel foglalkozni, tenyészteni akarsz. Ha díszfácán, ha pandamaci, akkor is.
Ahogy a neten utánaolvasgatok a gyöngyösnek, nem írnak semmilyen tenyésztési komplikációról a fajjal kapcsolatban, ezért gondoltam, hogy talán eltúlzott lehet egy kicsit az ár. De hát mi vagyok én, hogy minősítsem a keselyűfejű piaci árát, annyiért adják, amennyiért elviszik. Ez szerintem ilyen egyszerű.
A monori börzén is láttam valamilyen érdekes fekete madarat sárga csőrrel, olyan volt mint egy baromi nagy holló. A nevét nem tudom, mert nem értettem, ahogy az eladó mondta. Aztán azért is mintha 15o ezret kértek volna. Szóval biztos van néhány hajmeresztően drága egzotikum.
hát ja, mindenhez pénz kell amúgy... Ritka igaz megállapítás ez, ammá biztos:-)))
Csak utána meg jogos a kérdés, hogy ha beruházol és ne adj Isten jól megszaporodik az állomány, akkor kinek lehet eladni? Hát ez az. Meg a következő kérdés, ami bennem felmerült, hogy ha valami ilyen jól szaporodik, akkor hogy a fenébe lehetnek ilyen magasak az árak?! Hol itt az összefüggés?
Nyilván én látok rosszul valamit, homályosítsatok már fel! Mert az igaz, hogy a téli tartás 5-1o fokon az kell nekik, meg esznek is meg isznak is, de hát azért az nem olyan bonyolult dolog, mint pl. angol bulldogot tenyészteni, lovakat tartani, vagy tengeri akváriumot üzemeltetni... Elnézést, ha valakit bántanék a sommás és leegyszerűsítő megállapítással, de a csirke ( fácán, pulyka, keselyűfejű stb. ) rakja a tojást, kikölti, neveli, aztán jónapot kívánok. Rakja a következő adagot. Hogy ez után a nem túl bonyolult tenyésztési procedúra után mi a fenéért kérnek el 3o-4o ezreket egy gyöngytyúkért, nem tudom. Ráadásul úgy, hogy a nyakamat rá, hogy eléggé behatárolt a vevőkör, mondjuk a tej -kenyérhez képest. Tehát igazán elsöprő méretű, árakat magasan tartó keresletről sem lehet beszélni.
A logikus az lenne, ha az árak rohamosan csökkennének, nem? Mondjuk végül is, a tavalyi 5o ezer, az idei 3o-hoz képest már egész jó kis csökkenés...
ezt az oltás dolgot jó lenne eltanulnom tőled, ha nincs ellenedre...:-)))
Nálad akkor úgy működik a dolog, hogy az állatorvos elmondja, hogy milyen betegségek vannak, arra mikor, milyen gyógyszer van, aztán receptre fel is írja, megmutatja, hogyan add be, és te beadod, aztán ennyi?
Milyen oltásokat szoktál adni az állatoknak és hová? ( hogyan? )
Gondolom, csak az értékesebbeket oltod be - már úgy értem, hogy az ennivaló csirkét nem - hiszen az oltóanyag lehet hogy többe van, mint a végni való pipi ára... Jól gondolom?
Én tulképpen a betegségekkel kapcsolatban nem sokat gondolkoztam eddig, valahogy nem volt még baj velük. De most beletettétek a bogarat a fülembe. Volt már itt tetvesség, tífusz, kokcidiózis ( talán jól írom ), nyelőcsőféreg meg egyebek. Úgy érzem, itt az ideje, hogy az alapvető egészségügyi tájékozottságot is megszereznem, mielőtt lesz valami komolyabb állatom, aztán fejbe vágja valami, amit elkerülhettem volna...
Ha írnál nekem pár szót, hogy hogyan és mire figyeljek, azt nagyon nagy örömmel venném.
Engem nagyon aggaszt ez a madárinfluenza. Szerintem ezek után nem igen mer majd senki sem madarakat venni a börzéken.
Olvastam az állategészségügyi törvényben, hogy egy baromfi kártalanítási ára 1500 Ft.
Hát hol van ez az igazi árakhoz!?
A legutóbbi monori börzén sikerült vennem ezüst sebright tojót meg egy araucana kakast. És kölest 35 Ft-os áron.
Más: Én úgy tudom, hogy a baromfihimlőre nincs gyógymód, csak megelőző oltásban lehet őket részesíteni.
Én minden csirkémet magam oltom minden betegség ellen. Van egy állatorvosunk, aki megmutatja melyik oltást hogyan kell beadni és mi ezt otthon megcsináljuk.
amugy meg 2 partol van vagy 10-15db szaporulat, ha jol csinalod es tobbnyire nem doglik meg egy sem. szep egy nagy csapat, csak birni kell helyel, meg takarmanyozni, a nagy csapat a kovetkezo szezonban rengeteg csibet termel... na azzal micsinalsz :)
Vannak egyáltalán ebben az országban olyan emberek, akik ekkora pénzeket adnak díszmadarakért?
Nekem eddig a "gazdag ember vagyok, bármit megengedhetek magamnak " stílus csúcsán az ara papagáj vásárlók álltak, ehhez képest meglepődve látom, hogy tulajdonképpen " csirkékre" is el lehet súlyos százezreket költeni...:-)))
miert meglepo? a hazai udvarokban tartott gyongyos mar egy hosszu szelekcio es haziasitas eredmenye, nagyon sok eve tartjak. ezek az afrikai "egzotikus" gyongyiket meg meg csak nehany 10 eve tartjak, az amugy pl. jellemzoen az utobbi evben nagyon valltozo europai kliman. egy bajom van nekem az ilyen tul egzotikus madarral, hogy adjatok el a szaporulatot?
a 30eft tok jo ar... en pl. tavasszal meg 50eft/db aron lattam oket. amugy ezek a madarak mar csak olyan tenyesztonek valok aki tenyesztett mar mindent es ezeket mar csak kihivasbol csinalja. ugyanezt csinaljak a nemetek csak ok hokkokat, fajdokat, vad enekesmadarakat, meg pl. pavapulykat tartanak (Agriocharis ocellata)
nekunk meg a nyerges a pirosarany meg a gyemantfacan a sztar, ja meg hullamosozunk, meg kanarizunk, galambozunk ezerrel. errol szol a hazai szaksajto is. van is vagy 50ev lemaradasunk europa ertelmesebb felehez kepest...
(ez utobbi inkabb kepeskonyv jellegu, igenjo fotokkal)
magyarok kozzul:
Nagy Emil - Szárnyas apróvad intenzív tenyesztese
a facan zartteri tenyesztese
meg meg egy par konyv/egyetemi jegyzet hasonlo temaban.
meg egy rakas nemet nyelvu konyv, de mondom azokat nem ismerem, amit mezoor is vett a möller-nel az is tulajdonkeppen egy angol nyelvu konyv nemet forditasa.
na elkerülte egymást a két beírás, de azért nagyon köszönöm a tanácsokat. Hát igen, nem az igénytelenségükről híresek, akkor ezt már két forrásból is tudom. Nekem igazából első lépésnek egy élő példány megtekintése is megtenné egyelőre, aztán a többit majd meglátjuk...:-)))
érdeklődtem már keselyűfejű ügyben valakinél, akinél most ugyan nincsen, de az árakat illetően jó pár tízezres nagságrendben kell gondolkodni, ráadásul a teleltetés is fontos, mert lefagyósak a lábujjaik...
Mezoornek meg annyit még, hogy elnéztem a térképet, mert Ausztriában keresgéltem, közben meg Németország ugyi...:-)))
Tegnap elcsattogtam az Állatkertbe, mert úgy tudtam, hogy ott most vannak ilyen madarak, legalább látok néhányat igaziból is...Kérdeztem, a pénztárban, hogy jól tudom-e, hogy vannak a budapesti állatkertben keselyűfejűek. Mondja a pénztáros Madam, hogy ő nem tudja, majd amikor bemegyek, akkor ott kérdezzem meg. De bemenni ugye jeggyel lehet ugyebár... Megvettem a jegyet 13oo-ért kint a pénztárban, majd a kapuhoz odaérve gondoltam, hogy már itt bepróbálkozom, nehogy a semmire menjek be. A kapus sem tudta, annyit mondott, hogy az szinte biztos, hogy keselyű is van, meg gyöngytyúk is, de hogy keresztezve?!... Abban nem biztos...:-))) Mondtam, hívjon fel valakit, aki kommunikációképes az ügyben, mert nem akarok árnyékra menni 13oo-ért. Felhívott valakit, aki persze elmondta, hogy a nyíregyházi vadasparkba jöttek ilyenek mostanában, de Bp-n az Állatkertben nincsenek.
A f.szba, mondtam, de próbáltam úriember maradni, visszamentem a pénztárba, ahol a nyasszer mondta, hogy a jegyet persze hogy nem váltja vissza. Mondtam neki, hogy oké, akkor nem kell pénz, de odaadom neki a jegyet, ha jön valami rászorultabbnak kinéző emberke, akkor adja oda neki. Azt modta, ő ilyennel nem foglalkozik, talán a kapus gyerek. Aha.. A kapus kifejezetten elmeháborodottnak nézett, vagy APEH ellenőrnek, esetleg egy elmeháborodott APEH ellenőrnek, mindenesetre a buszmegállóig pattantam le róla. A jegyet az utcai szemetesben archiváltam, és most már veszettül kiváncsi vagyok ám, hogy hogyan néz ki igaziból ez a szerencsétlen keselyűfejű gyöngyös. A fene ott enné már meg, ahol van...:-)))
gondolom azzal tisztaban vagy, hogy ezeknek a melyen afrikai gyongytyukoknak telen 5-10°c-os futott, napfenyes telelohaziko kell... nem veletlenul tartjak olyan kevesen itthon, meg nallunk nyiregyen az allatparkban is futott helyen teleltetik oket (keselyufeju-t). nekem is van egy elvetemult ismerosom aki szerint neki tavaly kinnt volt a szabadban vegig, de tavasszal pl. alig tojtak valamit. (gondolom szarra legyengultek) masik, hogy pl. van ami meg is doglik tartos 5fok alatt.
ez legalabb akkora konyv mint a korabban emlitett facanos "biblia" ara ennek megfeleloen igen borsos, de ha komolyan akarsz veluk hosszutavon foglalkozni akkor jo szolgalatot tehet. vannak meg nagyon jo nemet konyvek is, csak en nem beszelem, angolt meg konyebb forditani/megerteni.
Tegnap este nálam Bankíva tyúkot kerestek!
Szerintem idehaza senki nem tart ilyen madarat.
Szépek a hibrid fotók!
Én egyszer egy néma kacsa gácsért láttam ahogy tyúkokat próbált bepározni.
Még jó hogy a természet nem enged meg mindent!!!
Valamelyik "gyöngytyúkos" oldalon láttam gyöngytyúk x házityúk hibridet. Szörnyen néz ki! Ha sikerül, be teszem ide a fotót. Volt még gyöngytyúk x páva hibrid is, de az nem volt annyira "túlvilági" kinézetű.
szivesen, ha valahol elakadsz kerdezz nyugodtan hatha tudok segiteni, egyebbkent a mezoor emlitette a kiraly-vadaszt (itt. common pheasant) hibridet, nem veletlenul, ha megnezed a tablazatot igazabol csak ezzel az egy fajjal meg az ezust-tel lehet konnyen hibridet eloallitani a tobbi fajjal nem, vagy csak veletlenszeruen hoz letre utodot, azok is tobbnyire sterilek. mondjuk megneznek azert egy dzsungeltyuk-vadaszfacan hibridet, milyen lesz...
Köszönöm a táblázatot! Azt hiszem én voltam, aki a különböző fácánfajok közötti keresztezésekkel kapcsolatban érdeklődött. Legalábbis az egyik biztosan. :)
Köszönöm a választ. Sajnos csak most jutottam el odáig, hogy billentyűzetet tudjak ragadni.
A küszöbönálló "csirkehapci-járvány" miatt egyelőre nem merek semmilyen - újabb - madár tartásába beruházni. Ha beütne egy esetleges fertőzés, akkor nekem is elég jelentős veszteségeim lennének. Még így is. Mivel az aktív védekezés nem igazán oldható meg esetünkben, így - leginkább - marad a kivárás.
Egyébként struccaink vannak. Melletük kb. 30 db bronz- és rézpulyka vegyesen, valamint kb. 25 db gyöngytyúk.
valaki a multkor kerdezte, hogy milyen facanfajokat lehet egymassal kereszteni, vegre mar volt nekemis annyi idom, hogy elokeressem es szkeneljek.
itt van egy tablazat, sajna angol de ennyit a hazai szakirodalomrol, meg a szakirokrol............ (forras: paul a. johnsgard: the pheasants of the world, biology and natural history)
Köszi a címet, nekilelkesedett barátom rövidesen "zaklatni" fog:)
Az unio-ból sima A8 orvosival lehet madarat behozni. Ha megtartják a januári börzét Straubingba, akkor ott sok különlegességet találhattok a hazai árak feléért(sőt az influenza pánik miatt még olcsóbban).
Szerintem a pánikeltésben lévő üzlet több kárt okoz a madártartóknak, mint maga a betegség, mely mint az un. papagájkór(amit bár dél-amerikai papagájokban mutattak ki először, mégis inkább a baromfiudvarok betegsége) már vagy 100 éve beazonosított.
Mindenesetre mi betakargattuk(-tjuk) a röpdéket, nem is annyira az influenziától való félelem miatt(de legalább a verebek, gerlék által terjesztett féreg és petéik ellen jó lesz), mint az emberi hülyeség ellen védekezésül. De ha mégis abba a bizonyos unió által meghatározott 3 kilométeres sávba esünk, ahol vírust találnak, akkor ettől függetlenül elpusztítják az állományt(amibe nem kívánok belegondolni sem, de jobban ragaszkodok a madaraimhoz mint, hogy ezt egy esetleges kártérítéssel megtehessék).
Birtokomban van három telefonszám, amelyen elérhetőek olyan emberek, akik keselyűfejű gyöngytyúkot tartanak. Nem szeretném azonban tudtuk nélkül közzétenni a nevüket, pláne, hogy én csak az egyiket ismerem. E-mailban viszont szívesen átadom. Cím: misikt@kistelek.hu
Nem oly rég jött meg a kedvem, hogy újra levelezzek a fórumon, így korábbi kérdéseket nem válaszolgattam meg:(
Tehát a monori börzén kínáltak egy keselyűfejű kakast és két csibét is.
Kérdezzetek rá Szénási Gáborra(70/254 6127), mint fácánszakosztály vezetőre, hogy tud-e eladó madárról. Illetve talán Novák Antalnál(94/370 599) is kaphatóak.
A mi madárkertünk egy 1400m2-es falusi porta 2/3-át foglalja el. A többszáz papagáj, fácán és egyéb fajhoz tartozó madár közül egyedül a páva reggeli énekét panaszolta még csak az egyik szomszéd(persze nem nekem). Amúgy nem veszélyes a hangja, amit leginkább a tenyészidőszakban(márc.-aug.) hallat, főként esőelőrejelzés céljából:) (bár már mi is megvettük a 15e m2-es portát az új madárkertnek, ahol akár több mutációt is tarthatunk, mivel szeretnek egymás közt "beszélgetni")
A költőpár jelenleg egy kb. 25m2 területű volierben lakik, ahonnan alkalmanként kijárhatnak a kertbe. Megfelelő körülmények közt tartva, egy évben háromszor is költhetnek, esetenként hat-nyolc tojást tojva.
A díszrécék csak költés előtt keresik fel az odúkat. Ha nem túlságosan hosszú a tél, akkor már márciusban is kelhetnek kiskacsák. A mandarin, karolin tojók már első, míg a gácsérok második éves korukban ivarérettek(és valóban érdekesség, hogy a látszólag hasonló fajok nem keverednek/mindketten erdei kacsák, csak más földrészen/)
Az indiai futókacsára keressetek rá valamelyik nagyobb keresövel, úgy hogy runing duck. Megszámolhatatlan oldalt fogtok találni, amiken fotók is lesznek.
Keselyűfejű gyöngyöst én sem tudok, majd ha nem lesz influenza pánik, akkor be kell hozni valamelyik nagyobb madárparkból. Mezoor ebben szakavatottabb, öt kérdezzétek, ő szokott fácánt inportálni.
Az influenzától pedig én is félek. Most az idén azért is nem kezdtem újra madarászni. Persze időm sincs rá.
Valamikor nekem is voltak Komáromi középcsőrű szívhátó galambjaim, fekete, vörös, kék ezüst és sárga szinekben is.
De az örök "szerelem" A tyúkalkatúak.
Mezoor: a mail címem ohiki@freemail.hu oda lehet írni!!!!
De nem standard leírásaim vannak, csak bemutatók. Ha kiadták volna a könyvet, akkor olvashatóak is lettek volna. De sajnos nem!
Én mesterséges odút készítettem nekik, de egyáltalán nem mentek még bele. Kint vannak a vízen. Még nem is költöttek nálam, nemrégen vannak csak meg. Nem tudnak összepározni, mert a mandarinnak nagyon egyedi a kromoszómakészlete, nem keveredik semmilyen madárral ha jól tudom. Egyébként nagyon könnyű megkülönböztetni a két faj tojóját, ha egymás mellett állnak lehetetlen összetéveszteni, még akkor is ha nincs rutinod benne. Később már ránézésre külön külön is látszik, melyik melyik. A monori börzén vettem őket pár hete. 4.5 ezer volt darabja.
Az indiai futókacsa is nagyon muris, úgy áll mint a bot. Mellékelek a fajtáról egy két képet. A latin neve szerintem Indiaiusz futókacsusz...:-))) Jó, ez csak vicc, szerintem ugyanaz lehet a neve, mint a sima házikacsának. Talán csak egy változata, de ezt nem tudom biztosan. Lehet hogy hülyeség, majd valaki megcáfol, aki okosabb.
"Ami a keselyűfejű gyöngyöst illeti már én is kérdeztem itt a topikon tart-e valaki ilyen madarakat, de süket fülekre találtam!"
Hát ez szomorú, remélem valaki majd csak mond valami tippet ezzel kapcsolatban.
A fehér gyöngyöst ismerem, de őszintén szólva, nekem a hagyományos színváltozat tetszik igazán.
Nekem vannak pézsmarécéim, ahogy írtam is. Amit feketének látunk, az igazából szerintem " zöld mázas " Tényleg az a legszebb, noha pucolni jobb a minél fehérebb. Volt egy gácsérom ebből a zöld változatból, de lekellett vágni, mert bántott mindenkit maga körül. Ma ettük meg ebédre, nagyon finom volt...:-)))
Amennyit én a karolinai récéről tudok, az egyelőre elég kevés, hiába vannak itt a tavon, nem sokat árulnak el magukról. Csak úszkálnak és amikor közelebb megyek, akkor bespuriznak a sásba. Megfigyeltem, hogy éjszaka illetve hajnalban kijönnek a partra és ott csipegetnek. Nagyon vadak, mind a két pár. Nem tudom, mikor barátkozunk össze igazán. De nagyon szeretnám mielőbb, mert jó lenne kisrécéket látni a tavon jövő tavasszal...
Hát a páva... Az igen. Szeretnék, de ahhoz egy tanyán kéne lakni, ahol a szomszédok megnyugtatóan legalább 6,5 km-es távolságban laknak....:-)))
Üdv, írj, ha van valami. Ha találok valahol keselyűfejűt, szólok. De te is !!!:-)))
Ja, elfelejtettem még, hogy a madárflu engem is zavar, ráadásul most fogok komáromi pergőgalambokat tartani, szóval nem díjaznám, ha meg kellene válnom az állataimtól! Remélem nagyobb a füstje mint a lángja ennek az egésznek!
Én is "haszontollú" emberke vagyok, mindenféle dísztyúk- és szárnyas érdekel, nagyon szeretem őket! Írtad, hogy van Karolinai és Mandarinrécéd! Ezek a récefajok a természetes élőhelyükön faodvakban költenek, te hogyan oldottad meg ezt a problémát, mesterséges odúval? Vagy egyátalán tojnak? Mindkét faj tojója nagyon hasonló nem félsz, hogy összepároznak? Hol tudtad őket beszerezni?
Ne haragudj, hogy kérdéseket zúdítok rád, de ezek érdekelnek régóta!
Indiai futókacsáról még sohasem hallottam, ha esteleg meg tudnád adni a latin nevét... megköszönném!
Ami a keselyűfejű gyöngyöst illeti már én is kérdeztem itt a topikon tart-e valaki ilyen madarakat, de süket fülekre találtam! :)
A sisakos gyöngyös fehér színváltozatával találkoztál már? Az is nagyon szép ám!
A gyöngyösök szárnyait mi mindig vissza szoktuk vágni, mert már néha a háztetőn rikácsoltak a kis kajlák! Jelnleg sajnos nincsen gyöngyösöm.
Nekem jelenleg csak szimpla gatyás törpetyúkjaim vannak de tervezem, hogy beszerzek gyöngyöst (keselyűfejűt is!) pulykát, tőkés récét, pézsmakacsát (olyat akarok, amelyik szinte teljesen fekete vagy fényes feketészöld színű) , sussex-tyúkot stb.
Érdekel még a karolinai réce és a páva is de ez utóbbi nagyon lármás (ami engem nem zavarna, de a szomszédokat annál inkább) :( Illetve a tartók szerint agresszív a többi baromfival szemben). A karolinai récének pedig nem tudom mennyire problémás a tartása.
Kacsa, díszréce, "normál csirke " :-)) gyöngytyúk és bronzpulyka kedvelő és részben tartó egyed vagyok és szeretnék a hasonszőrű illetve inkább hasontollú emberekkel beszélgetni.
Jelenleg tyúkok, kakasok, egy ajándék törpe kakas illetve kacsák tulajdonosa vagyok. Az itt tettenérhető enyhe pézsmaréce ellenszenvet én nem osztom, nagyon szeretem őket. Nekem jelenleg vagy 13 db van, a zöld mázasak tetszenek a legjobban, de van fehár és barna is jópár. Még finomak is... Bocs.:-))
Tojótyúkom is van vagy 2o db, meg van még 4 kakas is. Olyan mulatságosan élik az életüket, hogy házimozi helyett is beváltak nekem. Sokkal kevesebb áramot is fogyasztanak, persze a szomszédokat néha ugyanúgy zavarják.:-))
Van egy kis kerti tavam, azon él egy pár mandarin és egy pár karolinai réce. Nagyon szépek, bár még friss szerzemény mindkettő, remélem találok beszélgetőtársakat itt a topikon velük kapcsolatban is. Nem volna rossz egyszer tenyészteni tudni őket.
Van egy törpe kakasom, amit ajándékba kaptam a legutóbbi monori börzén, mert elszaladt az árustól, én meg meg tudtam fogni véletlen. A srác meg nekem adta, mondván, hogy ha már így egymásra találtunk, akkor vigyem el ajándékba... Ilyet sem hallottam még, de megköszönve elhoztam. Viszont egyedül van és a tyúkok meg a kakasok verik. Mivel szabadon jár-kel a zudvarban, így inkább a kacsákkal van, akik teljesen befogadták. Jól néznek ki együtt, mert amíg a kacsák bávatagon néznek ki a fejükből egész nap, addig ő fontoskodva kapirgál, tesz-vesz, kicsit oyan mint egy pedáns házmester. Este egy laza mozdulattal felrepül a diófára és onnantól filmszakadás...
Gyöngytyúkom még egyelőre nincsen, az foglalkoztat a legjobban, hogy tavasszal veszek egy jópárat.
Szerintetek van esély valahonnan keselyűnyakú gyöngytyúkot szerezni? Mennyibe kerülhet ? Van valakinek az itt topikolók közül?
Vettem a monori börzén egy pár indiai futókacsát ( nagyon szép a színezetük, mert olyan mint a tőkésrécéké ). Egész nap álldogálnak mint a vonalzó, még enni sem látom őket. Pedig tényleg aranyosak, mert folyamatosan "topognak" kicsit olyan benyomást keltenek, mintha éppen indulnának valahová. Apropó, a szárnytollaikat rendszeresen le kell vágni szerintetek, vagy ha már megszoktak nálunk, akkor már nem repülnek el? Ez a kérdés a gyöngyösökre is vonatkozik.
Ez a madárinfluenza engem is nagyon foglalkoztat, nem lenne valami jó a most gyarapodó állományomat nylonzsákba dugni, mint ahogy a TV-ben látom. Miért írjátok, hogy ez csak "hisztéria" amit a sajtó meg a gyógyszergyárak generálnak? Akkor ezt nem is kellene komolyan venni? Én már szinte semmit nem értek ezzel kapcsolatban.
Megelőzési intézkedésekről már írtam pár hozzászólással lejjebb. De ha az unio-s előírásoknak megfelelően, minden szárnyast kiírtanak 3 kilométeres körzetben, abban az esetben, ha beazonosították a vírust, akkor a megelőzés semmit nem ér az emberi ostobassággal szemben. Addig is reméljük, hogy a járvány elsősorban a sajtónak lesz üzlet és csak másodsorban a gyógyszeriparnak.
Más.
Mosonmagyaróváron a kiállításon fácánok is megjelentek( a rendszerem kissé meghülyült, így több példányban is láthatjátok)
Bocs,hogy belekotyogok, de nekem is vannak némakacsáim, és a világért sem nyúznám meg, annyira finom a bőre. Először én is hidegen tépegettem majd fél napig a tollakat. Most már forrázom, mint a tyúkot, kicsit tovább kell hagyni a vízben, de ne túl sokáig, mert ugyan úgy szakadhat a bőre, mint a csirkének. Így elég hamar meg lehet pucolni. A vágással nekem is hasonlóak a tapasztalataim. 3 csirke is elhalálozik annyi idő alatt, sőt van, hogy még ezután is emelgetik a fejüket. Sok sikert! És ne nyúzd meg! Gyönyörű sárga zsírja lesz, persze, ha nem táposak.
Próbáld csak meg, de mondom hogy én főleg a tyúkalkatúaknál csináltam.
Úgy kifordulnak mint ha egy kesztyű lenne. A szárnyainál kell elszakítani és külön kibontani, de egyébként a fejéig és a lábakig és a farokig, szépen lejön a bőr.
Én kést egyáltalán nem használtam, még a bőrt is el lehet szakítani kézzel a hasuknál.
Üdv mindenkinek, kicsit régen voltam itt!
Szóval a nyúzás!
Én ugyan tyúkalkatúnál alkalmaztam, és most azon filózok hogy a víziszárnyasoknak hogyan tapad a bőr az izomhoz, de szerintem ott is használható, hogy a has tájékon, ejtesz egy kis bemetszést a bőrön, az újjaiddal kitágítod hogy beférjen két, három újjad, majd mindkét kezedet bedugva és lassan tágítva a nyílást, elkezded az eggyik kezeddel a farok, a másik kezeddel a fej irányába lehúzni a bőrt.
Ez ugyan leszakítja a madárról a tollas bőrt, de az ahogy írtad a későbbiekben úgysem kell. Viszont tiszta, vér mentes, és bárminél alkalmazható.
(Igazából ez orvvadász nyúzási módszer, egy agarász gyerektől tanultam én is, de a használata nem hiszem hogy bűn, főleg ha háziállatoknál csináljuk.)
A kacsát-libát én mindig leforráztam, olyan 80 fokos vízben. Hagytam állni benne egy két percet, aztán könnyen kijön a toll. Viszont akkor amikor hullatja a tollat a jószág, ne vágjátok, mert akkor tényleg tiszta tok a bőre.
Más:
Tesztek valamit a madárinfluenza megelőzése érdekében? Én ugyan az idén még szünetelek, de a szivem szakadna meg ha el kellene pusztítanom a madaraimat.
Szia minket a bőre hidegen hagy...szóval nyúzás lesz a dologból...tudnál róla mondani valamit hogy hogyan csinálod mivel én még sosem nyuztam meg kacsát...a levágással nem lesz gond...eddig se volt...a nyuzáshoz milyen kést vagy egyéb eszközt használsz???
A kacsa felpucolását, én, a magam részéről nyúzással oldottam meg, de így oda a fincsi bőre. Ami ennél fontosabb tapasztalat, hogy a kácsa madár ragaszkodik az életéhez, ebből kifolyólag a levágása nehéz feladat. Az egyszerű nyaki ér és/vagy légcső elmetszés nam hoz azonnali megoldást, szegény pára sokat szenved. Érdemes a fejét teljesen levágni, de ne ijedj meg, ha még így is elszalad, esetleg elrepül. (Tiszta horror.) A tolltépésről annyit tudok, hogy szárazon szokták intézni, de rengeteg pihével jár. Sikeres munkát és jó étvágyat!
Sziasztok levágandósorba került 15 darab némakacsám...ti a kacsákat hogyan szoktátok felpucolni van valami tuti amivel nem kellene szegény nagymuternak annyit szenvedni a tokokkal...nyúzás esetleg??? vagy ki hogyan áll ehhez a problémához? várom az ötleteket...
más...a nyitrai börzére szokott valaki járni...tapasztalat...hogyan célszerű menni...mikor? mennyi az út kb...köszi ezt is...üdv nektek....
A tünet valóban agyvérzésre utal, ami szárnyasoknál általában külsö sérülés következménye.
Ilyenkor a sérült madarat el kell különíteni nehogy a többiek bánthassák, illetve magában sem tegyen több kárt. A B1 vitamin hiánya magában is okozhat ilyen tüneteket, de egy, akár csak hagyományos takarmányon tartott baromfin sem jelentkezhet anélkül, hogy valami olyan takarmányt ne kapott volna mely leköti a B1 vitamint(nyers hús termék, elsősorban hal, halliszt).
A B1 vitamint természetesen lehet kezelésre használni bénulásos tüneteknél, de ez csak némi szintentartásra elég. Meghosszabbítja azt az időt, melyet a madár regenerálódásra fordíthat.
Tehát szerintem jó az állatorvos diagnózisa és a kezelés is megfelelő(de persze én csak mezei madártartó vagyok).
Talán nem egészséges brahmákkal összeengedni a paduai-t, mivel a nagyobbak, bár kevésbé harciasak, de csak testessebbek és többen vannak.
Mi egyenlő létszámú brahma és selyem törzset teleltettünk együtt, így a törpe selyem kakas rendszeresen lerúgta a brahmát, de ha nagyon felmérgelte a nagy kakast, netán még egy sarok útját is állta a lelépéshez, bizony elég rendesen el lett gyepálva.
Saját árakat írok le, amihez képest lehet, hogy alkalmibb vételt is találsz;)
Színes(3 éves) kakas 25.000Ft, tyúk(2 évestől) 20.000Ft, tojást nem adunk el(bár láttam hirdetve 2.000Ft-ért, de szerintem tojást venni túl nagy reszkír idehaza, mert a hazai tojást kínálgató "tenyésztők" jelentős része híján van a korrektségnek).
Az alábbi oldalakon feltettünk néhány képet a páváinkról:
Díszbaromfi (páduai) betegséggel kapcsolatban lenne kérdésem. Van 18 óriás brahmám és kb 2 hónappal ezelőtt vettem egy kis páduai kakast és egy tojót. Két hétig karanténban tartottam őket, majd kisebb szoktatás után összeeresztettem a brahmakkal. Kb 1 hete a páduai kakason jelentkeztek a következő tünetek: úgy néz ki, mintha kitekerték volna a nyakát, a feje oldalra billen, nem tudja függőlegesen tartani. Ez mostanra már odáig fajult, hogy szegény teljesen kicsavarodott nyakkal, fejjel lefelé tartja a fejét. Egyensúlyzavarai vannak, csak néha tud rendesen lábra állni, legtöbbször magát a szárnyával megtámasztva hátrafelé körbe-körbe megy, majd elesik. Az "alsó" szeme, amely felé mindig elbillen a feje már begyulladt, gondolom attól, hogy állandóan szinte a földön húzza. Ezen a szemén állandó rángatózás látszik. Egyébként nincs rossze kedélyállapota, eszik, iszik, már amennyire fejjel lefelé tartott fejjel és fél szemmel lehet. A kezemet pl.össze-vissza csípi, mire el tudja találni a tenyeremben levő kenyérdarabkába csomagolt gyógyszert. Néha 1/2-1 perces időszakokra viszonylag jobban lesz, ekkor meg tud állni a két lábán és a feját is csak 45 fokos szögben tartja, de nem sokáig. Ahogy próbáltam nézegetni, bizonyos mozdulatokra nagy fájdalmat mutatott, de néha tűrte, hogy bármit tegyek vele. Az állatorvos szerint agyvérzés, agyödéma vagy valami hasonló, B1 vitamint és egy Medrol nevű szteroidos gyulladáscsökkentőt? írt fel. A véleményetekre lennék kíváncsi. Azt olvastam valahol, hogy a páduai bóbitája egy koponyatorzulásból ered, lehet, hogy ez a deformáció nyomja az agyat? Ami még aggaszt az, hogy a madárinfluenzának (ha jól tudom ez a baromfipestis egyik változata?) is vannak ilyen tünetei, pl. fejlebiccenés, idegrendszeri tünetek. Viszont nátha jellegű tünetek egyáltalán nem jelentkeznek szerencsére. A beteg kakas egy dobozba elkülönítve ugyan, de a többi baromfival egy helyen van. A többiek teljesen egészségesek, semmilyen hasonló tünet nem jelentkezett náluk.
Egy makói kollégánál(30/943 6917) van egy hibrid kakas, bár nem hiszem, hogy idén eljutok odáig, hogy azt lefényképezzem.
A madárinfluenza egy olyan probléma, aminek a lényegét még az általában szenzációéhes sajtó is elhallgatja, a pánikkeltéstől félve.
A lényeg. Virulógusaink beazonosították a távolkeleti vírust, majd ezt tojásban(mint a legnagyobb élő sejtben)szaporították és beoltottak vele néhány prominens személyt a nép megnyugtatása végett. Ezt követően elhíreszetelték, hogy megvan az oltóanyag a teljes lakosság számára, így ha szükséges a vírus hazai felbukkanásakor a mindenkit be tudnak egy héten belül oltani.
Valójában, a vírus mire hozzánk ér "mutálódik", tehát a miniszter úr oltása semmit nem ér. Viszont megvan a technológia, amellyel gyorsan elkészíthető egy valóban hatékony védőoltás, amely az első emberben való azonosítást követően néhány héten belül tömegesen gyártható. Tehát lesznek veszteségek, csak nem olyan mértékben mint a '17-es spanyolnátha idején.
A kérdésre válaszolva, ma Magyarországon nemhogy a madarak, de az emberek számára sincs kész védőoltás.
Amiben reménykedhetünk az az, hogy előbb készül el az oltóanyag, illetve ezt követően lesz ideje a madarak immunrendszerének felkészülni, mint ahogy a vadmadarak közvetítik a vírust.
Addig is lehetőség szerint izolálni kell az állományokat, ami jelenleg nekem is pl. nehezen megoldható feladat.
Ennek oka az, hogy hatalmas mennyiségű veréb, balkáni gerle jár a fácánkertbe(ezért szükséges a rendszeres féregtelenítés is), így amennyiben megjelenik a madárinfluenza köztük, úgy cca. 5-600.000Ft értékű madarat kell elaltatnom és még az is esélyes, hogy a többszörös értékű 15 év alatt összegyűjtött papagájállományunk is rámegy.
Jelenleg a papagájvolierek külső röpdéit fedjük le hullámlemezzel, így elzárva a verebekkel való érintkezés lehetőségét, csalianyaggal ellátott egérfogók várják a tél elől behúzódó rágcsálókat, az immunrendszer erősítése érdekében almaecetes, Laktiferm-es ivóvizet kapnak madaraink heti rendszerességgel.
Ha szükséges lesz, úgy fertőtlenítőszeres ki- és belépőkkel választjuk el a madárkert egyes szektorait.
Miután a verebek számára nem akadály az un. csirkedróton való átreppenés sem, így a fácánost újra kell húznunk még egy (harmadik) réteg hálóval is.
Először is köszönöm a válaszokat! Nincsen véletlenül fényképe a mongol x király hibridről?
Mostanában eléggé nyugtalanító híreket lehet hallani a madárinfluenzával kapcsolatban. Itt most nem az emberi vonatkozása érdekelne ennek a betegségnek (hiszen erről nap, mint nap szó esik a híradásokban), hanem igazából az érdekelne, hogy - főként - a díszbaromfitenyésztők megtudják-e óvni állományukat egy esetleges fertőzéssel szemben? Van-e ma Magyarországon olyan vakcina, amely segítségével megvédhetőek a nagyértékű díszmadarak?
A monogám fajokat már csak értékük miatt sem szokták más fajokkal összekeverni, de pl. a királyfácánt, melyet közel 150 éve tenyésztenek Magyarországon is, sokszor keresztezik az un. vadászfácánokkal. Ennek elsődleges oka, hogy az agresszívebb kakasok sokszor még két tyúkot is túlhajszolnak egy tenyészidőszak alatt, így királytyúkok mellé mongolt, vagy kínait szoktak betenni.
A hibrid kakas mongol esetében lilás-bordó színű, a kb. méteres bordó farktoll szélesen sávozott, mint a királyoknál.
Gyöngytyúk érdekességek közül idehaza még csak a keselyűfejűvel találkoztam, de szerintem részletesebb infókkal tud róluk szolgálni Novák Antal (94/370-599), vagy Szénási Gábor( 70/254-6127)
Nagy tisztelettel köszönöm az értékes gondolatokat, megpróbálom továbbgondolni öket, és szűkíteni a kört. Különben az ujjak kissé összezáródnak, de az izűletek, vagy az izom nem látszik duzzadtnak.
Köszönöm, a tanácsot, délután lehet, hogy adok is neki Neo-te-solt, (ilyenkor mindent ki kell próbálni,) amit azért nem tettem meg eddig, mert különben az állat élénk, eszik (mohón), és hasmenést sem tapasztaltam.
A bénulásos tüneteket szokás "B" vitaminnal szokás kezelgetni, mely tüneti kezelés, így gyógyulást nem, csak a folyamat rövidebb-hosszabb(akár több év) ideig történő megállítását eredményezi. Ez a kezelés viszont csak az idegrendszeri eredetű bénulásokra hat.
A legtöbb bénulásos tünet okozója a vese környékén keletkezik. A köszvény kialakulásáért a elsősorban a húgysav kiválasztás zavara a felelős. Ez esetben a húgysav kristályok a lábizültekben rakódnak le. Ilyenkor az izületek megduzzadnak. Sajnos az okozót csak a boncolás deríti fel, mikor a szív, máj, zsigerek felületén láthatóvá vállik a lisztszerű bevonat, illetve láthatók lesznek az izületek körüli sárga csomók is.
A bénulás másik ismert oka a vesedaganat, mely fejlődése közben összenyomja az ülőideget, illetve az ereket. Az okozót ez esetben felismerhetjük a láb elszíneződéséből(feketedik), az "ökölbeszorított" lábujjakból.
Rosszabb esetben okozhatja vírusfertőzés is lebénulást, de az elsődleges tünet ilyenkor a nátha. Amennyiben ez is jelentkezett, úgy a madarat el kell altatni, mivel a bénulást okozó vírus tyúkféléknél a baromfipestis.
Miután hosszabb időn keresztül volt nálad a bantam(a vírusokkal ellentétben egy két hetes karantén időn belül kibukik a baktérium fertőzés), így nem valószínűsíthető a baktérium okozta megbetegedés, hacsak nem ételből bekerült szalmonella az okozó. Ha mégis, az antibiotikummal jól kezelhető. Elsődleges tünet ez esetben a hasmenés.
Próbáltad már "kakasos porral" (Neo-Te-Sol) kezelni?
Más.
A fácántenyésztőkhöz lenne egy olyan kérdésem, hogy kísérletképpen nem próbáltatok-e még különböző fácán fajokat keresztezni? Gondolok itt elsősorban a phasianus colchicus valamelyik hazánkban előforduló alfaja és valamely syrmaticus faj közötti keresztezésre. pl. mongol fácán + elliot fácán. Pusztán kíváncsiságból érdekelne.
Megint más.
A különböző gyöngytyúk fajokkal kapcsolatban érdekelne, hogy hazánkban melyek fordulnak elő tenyésztőknél (leszámítva a sisakos gyöngytyúkot (numida meleagris) )
A keselyű fejűről itt-ott már olvastam, de erről is alig tudok valamit, a többiről meg még csak képet sem találtam a neten.
Tanácsot szeretnék kérni. Van nekem egy Bantám tyúkocskám (idei).Kb. két hete egyre nehezebben jár, mostanra teljesen megbénult mindkét lába. Előszőr szelénhiányra gyanakodtam, de nem használt a kezelés. A másik gondolatom a beltenyésztés, de ez lenyomozhatatlan. Ha van valakinek okos gondolata, kérem írjon. Köszönettel Misik Tamás
Engem is érdekel minden ami az állattartással kapcsolatos. Nagyon szeretem a különleges szárnyasokat is. Nekem jelenleg csak szimpla türpetyúkjaim vannak, de az egyik ismerősömnek van néhány Brahma-tyúkja. Gyönyörűek. Régóta foglakoztat a gondolat, hogy pávát, keselyűfejű gyöngytyúkot illetve kínai hattyúludat tartsak. Van esetleg valamilyen tapasztalat? Főleg a páva érdekelne.
akkor enis hirdetnek, majd a modi kiszedi, ha nemjo.
idei nyereges facanok eladok. nemet-cseh vervonal, 4honapos, nem kukoricadaran nevelt.... rosz hir, hogy nyiergyhazan vannak, es nem megyek monorra. aruk 15eft/par
Költözés miatt sörgősen aldó 5 db idei eliott fácán nagyon szépek már most nő a farktolluk a kakas is már szépen szinesedik már majdnem akkorák mint a szüleik 1 kakas van 5 tyúkkal :) kicsit extrem
Tyúkok 14eFt/db
Kakas 10eFt
Lehatőleg a kast 2 tyúkkal szeretném eladni a tenyészpár gyönyörű el leht jönne megnézni nagyon szépek a fiatalok is :)
kösz microdrive! még több holland törpe az invitel.hu/frstcccsillu/hollandi.htm - en (www nélkül)
Voltam Monoron, végülis egész jó volt, legalább jó idő volt, és nem (annyira) sínylődtek a kiskutyák, kiscsirkék, stb. a ketrecben. Három dolgot láttam amit jó lett volna megvenni, nem tettem, azóta is a fejem verem a falba!
Sziasztok! Nagy a csönd! Mivel nincs másom, kénytelenek lesztek beérni a holland törpéimmel. :) Törpe selyemnek jó a 3500FT/db-os ár (a törpe törpésített változata)
babóca! szívesen megnézném mi a helyzet a sebrightjeiddel!
Ha megtennéd hogy szkenneled, aztán küldöd mail-ben, megköszönném. Nem a lap színvonaéa miatt - még soha nem volt a kezemben - hanem mert mégiscsak állatkerti cikk. Kösz!
Ja, a nyerges cikket természetesen én írtam, nem a teljességre törekedve, pusztán bemutatni kívántam, ezt a szép és nem túl nehezen tenyészthető fajtát.
Néhány hónapja már benéztem ide, de úgy tűnik ezt is ritkítanom kell:(
Szafe "barátom", úgy emlékszem nem írtam le erre az oldalra, hogy miért is nem kívánok itt levelezni, de elvárnám te se húzz le a hátam mögött.
A lehetőség előtted is ugyanúgy ott áll, hogy leírd tapasztalataidat(melyeket pár év alatt profi módon, vezetői képességeidedel összeszedtél) a ...-ról, akár a D.M.-ban is.
Ha nem volna méltóságodon aluli, hogy elolvass minden sort az újságban, akkor tudnád, hogy főként papagájtenyésztőként ismernek kishazánkban, de mivel madárkertünknek részét képezik a fácánfélék is, így arra kaptam felkérést hogy erről írjak.
És természetesen nem arról fogok cikkezni, hogy milyen madarak vannak másoknál, részben azért, mivel ezt már többen megtették, részben azért mivel más tollaival nem szokásom "ékeskedni".
Megjegyezném, én papagájosként így is másfél évtizeddel azelőtt tenyésztettem elhullás nélkül a legmutatósabb, bár talán legkönnyebben tartható díszfácánjaink egyikét az aranyfácánt, mielőtt te megvetted volna az első madaraidat, melyek tartásához a tanácsait kérted annak, akit, most leszólsz(miközben, olyan butaságokat írogatsz, hogy az első éves aranyfácánkakasok, még nem ivarérettek/ha nem magos a tojás, annak más oka van/).
Tenyészetünk több száz madarának fenttartása(köztisztviselői munka mellett) így is rengeteg időnket veszi igénybe úgy, hogy a tenyészidőszakon kívül sem tudunk 1-2 napnál tovább elszakadni otthonról (és te ezt a 2 napos szabadságunkat tetted tönkre hisztériával, gusztustalan felsőbrendűségi koplexusodból fakadó rosszindulatú beszólásaiddal, melyek hallatán bárki, aki kevesebb toleranciával bír a magadfajta iránt, kirakott volna Németország közepén).
Néhány éve bevállaltam, hogy megpróbálok segíteni mindazoknak, akik most szeretnének a díszmadártartás szép, de lemondásokkal teli hobbijával megismerkedni. Ez ellenkezett mindazzal, amit az általatok emlegetett tenyésztők vallottak, hiszen ezek az embereknek jelentős része igyekeszik "egyeduralkodó" maradni a "piacon". Ezért is van, hogy egyes "tenyészetekből" magtalan kakasok, tojások kerülnek ki. Én persze nem is vagyok népszerű ezekben a körökben, mégha a szembe mást is mutatnak.
Azt vallom, hogy a madarászt a munkája, eredményei mutatják be, nem a hozzád hasonlók rosszindulatból fakadó véleménye.
Elfoglaltságom mellett igyekszem továbbra is a lehető legtöbb segítséget megadni a hozzámfordulóknak, újságcikkeim pedig, ha nem is érik el a profik színvonalát, de remélem segítséget nyújtanak a kezdőknek.
Valóban sok mindent kellene az újság tartalmi összetételén változtatni, de ehhez kell a hozzáértők segítsége, akik még csak ott tartanak, hogy azt fúrják aki le meri írni a "tapasztalatait.....".
E.mail címemen szívesen veszem azok jelentkezését, akik olyan tartalmú írással jelennek meg, mely közlésre alkalmas(még a tiedet is szaferi:)
Elnézést kérek mindazoktól, akiket mostani kitörésemmel zavartam(ha valaki személyesen megismerkedik "barátunkkal" (pl. egy rövid kirándulás erejéig Erfurtba), tudni fogja mitől borul ki nálam a "bili". Kellemetlen egy agresszív ember követelődzéseit hallgatni úgy, hogy a várható hosszútávú kapcsolattartás miatt nem akarod letorkolni. De, ha már a saját érdekeinket háttérbe szorítottuk emiatt, akkor szemétség ettől az "embertől" az ilyen megjegyzés, mint amire választ írtam.
Tanulság, nem kell mindenkivel jóban lenni, mindenáron:(
szafe, miután jelenléted miatt a jövőben sem fogom ezt az oldalt felkeresni, így mostantól(hozzád méltó módon)nyugodtan sárba tiporhatsz;(
jo az hogy nincsennek benne profi kepek az egy dolog, meg mindig jobb mintha a netrol vadaszgatnak ossze oket, bar olyan kepekkel is szoktam benne talalkozni.
ketseg kivul a baromfis resze a legjobb. az hogy magyarorszagon vedett/szigoruan vedett madarak tenyesztesenek szentelnek 3-4 oldalt megint nem ertem, mert aki ezzel foglalkoznak (NP-k, hivatasos madaraszok, stb.) azoknak ezeket nem kell leirni, a tobbi halando meg ugysem tarthat/meg nem is tud! mi voltunk tavaly nemetorszagban egy fickonal aki sokszasz vad enekesmadarat tartott az egesz volieren volt 2db 20x10cm-es kemlelonyilas ahol lehetett nezni a madarakat es kesz a tobbi surun beulteteve.
azert konyorgom 2005 kozepen ne a nyerges facan , tapasztalataim a facantenyesztesben szoljon mar.... a nemeteknel errol a fajrol mar 50 eve is 10x szinvonalasabb cikkek jelentek meg. pl. kerdesek: tavasszal en tobbszor voltam kint hajnalban (04-08h kozott) es pl. a nyerges facan sokszor akkor parzik, a tojo ul a foldon lelapulva kigyoszeruen tekergeti a nyakat, mikozben a kakas topog a hatan, rebeszgeti a szarnyait, (amit pl. csak a lophura nemzetseg csinal) es megparozza a tojot idonkent, ez kb. 1 orat is eltart. azt hogy a tojo nem minden masnap rak tojast, mert nekem pl. a 24 tojast 2-3 naponta rakta, es a kakas meg a vedles kozben is parzott/termekeny maradt. azt, hogy kotlossal ha keltetunk 100%-os eredmenyt erhetunk el, de az elso hetben jo egy 60x50cm-es helyre rakni oket, mert rem butak a csibek es torekenyek, gyakorlatilag 0 elhullassal lehet kotlossal es odafigyelessel nevelni facant amugy. azt hogy felesleges a hazai koztudatban tulmisztifikalt kamillatea itatasa, mert pl. a PURINA facan starter 2+2 fele gyogyszert tartalmaz, egyebbeknt is egy tea miatt megromlott ivovizzel tobb kart okozunk, meg amugy is naponta tobbszor kell cserelni, mert a teak hatoanyaga par ora alatt lebomlik, ehelyett en mindig megadozis multivitaminokat es nyomelemkoncentratumot itatok az elso napokban, utanna ez is elmarad, mert felesleges es csak terheli a szivet meg a majat. de meg van ezer dolog amit le lehet irni! elvileg kezdoknek adunk tanacsot, ne irjon mar le senki olyat, (ha mar azt tartja magarol hogy tobbb eves tenyesztoi multal rendelkezik) hogy "nehany hetes kor utan atterunk a kukorica es buzadara" keverekere. nekem meg 3 honaposan is specialis _facanoknak_ keszult nevelotapot kapnak sok zoldseggel es gyumolcsel, mert pl. a facan a legigenyesebbb baromfifele a pulyka utan. ezert van az , hogy meg oktoberben is barna szinu nyerges kakasokat latok a piacokon gemberedetten ucsorogni. van azert magyarorszagon par ember aki magas szinvonalon tart/tenyeszt facant. ritkabb es itthon ujdonsagnak szamito fajokat tarto meg rohog/sir az egeszen. (egyebbkent szemelyesen ismerem a szerzot, meg is van rolla a velemenyem tavaly osz ota, remelem sikerul az iden vagy 10 darab nyergest felnevelnie, raferne...)
a tenyesztok a tenyesztessel vannak elfoglalva, nem nagyon van/akarnak cikkeket irni, megosztani a sok ev alatt szerzett titkokat/tapasztalatokat. mi magyarok ilyenek vagyunk
nem sok minden van benne, nagy bolcsen megallapitjak benne, hogy nem kell egzotikus madarakat bemutatni, mert a porparaszt ugyis csak a vadkacsat, a struccot, meg a golyat ismeri, es ezeket ertekeli. megint egy szinvonalas cikk a diszmadarbol, mint ahogy az lenni szokott. nekem nincs meg, csak egy ismerosnek, ha baromira kell beszkenelem neked. en nem koltok ra egy fillert sem, szegyen hogy magyarorszagnak egy ennyire szinvonaltalan havi "szaklapja" van. szegyen....
Üdv! Ha valakinek megvan esetleg a 2005/júniusi Díszmadár magazin, el tudná küldeni mail-ben a Madárgyűjtemény-tervezési szempontok a Veszprémi Állatkertben c. cikket (digit-fotó vagy szekkenlt formában - vagy ha elég türelmes vagy, akár gépelve :-)))? Köszi!
szafe2! Mindenképpen érdekelnek a madarak. Nehogy másnak add!!!! Már csak az a kérdés, hogyan találkozunk? Nem jössz Monorra augusztusban? Részleteket emilben garanka@freemail.hu. Üdv.
ja ez a baj a tukorforditasokkal, gondolom ezis valami nagysikeru nemet-angol-belga konyvnek lehet a hazai kiadas. nekem is meg van a helga friczke "bantams" cimu kis bibliaja, igaz angol nyelven, ha avalakit erdekel van benne sok standardmeret-suly-ivarerettseg-tojaszsam-tojasindex stb. tablazatok majdnem az osszes torpefajtahoz, sajna az egesz angol nyelvu.
jok a hollandjaid! a tisztakek kakas kulonosen szep. ha esetleg erdekel tavalyi holland szulopar nemet gyurus -aranytorku szinben szoljal, mert felszamolom az allomanyt es akkor inkabb neked adom el.
Sziasztok! Új könyvet találtam. Bár lehet, hogy csak nekem új! Néhány kép és felirat össze van cserélne benne, és nagy hiányosság, hogy általában nincs odaírva a fajták tömege (kivétel néhány tyúkfajtánál.) De azért tetszik, képes voltam kiadni érte 3990 Ft-ot.
Íme az én holland törpéim. Tovább is keresek más színváltozatokat. Sajna a fiatalok közt tyúkok csak mutatóban vannak. Kakas van dögivel. :((
Sorrendben: egyetleg tiszta kék kakas, sötétkék-arany kakas, világoskék-arany kakas, fekete tyúk, fekete-aranynyakú kakas és tyúk (én csak fácánosnak hívom, a német standardban nem láttam ilyen színt).
Igazából nem, csak egy környékbeli kisállatkereskedést kerestem fel. Ott sajna nem tudtak segíteni. Kaptam 1-2 telefonszámot, de jelenleg Ők sem tartanak. Egy Bp-i címet is kaptam, de azért oda-vissza összesen 2 órát kellene buszoznom, ami a madarakkal azért elég nagy macera. Szóval áll még a kérdés, tud-e vki Pest megyében eladó japán fürjet? :)
masik: hihettlenek ezek a kotlosok. kikelt par aranyfacanom, 3hetes tojasbol a saroba tojta a foldre a tojo, betettem a kotlos ala, mert keves volt a holland tojas alatta, erre kikelt mind. keltetonel meg gorcsolunk a 2hetes tojasokkal... :(
A hétvégén voltam egy tenyésztőnél, akitől venni szerettem volna madarakat, de amikor megláttam, hogy milyen körülmények között tartja azt a sok fajta szép, értékes madarat, akkor nagyon elszomorodtam és inkább nem vettem semmit, mert amilyen mocsokba, sárba, " piszokba" voltak szegények, attól féltem valami betegséget is hazavinnék a csirkékkel az enyémekhez.
Azt mondja csak hobbiként tartja őket, de én azt mondanám inkább kipréseli belőlük amit lehet és tovább ad rajtuk.
Ez nagyon elszomorított, mert én azt gondoltam, hogy akinek ilyen csodálatos madarai vannak, az szereti őket, gondoskodik róluk, tisztán tartja a helyüket.
Legszívesebben minden madarát elvenném és megfelelő gazdiknak adnám őket.
Tudjátok hálás jószágok ezek a baromfik és ezt onnan tudom, hogy ha meghallják a hangom már szaladnak az ajtóba, csicseregnek, felrepülnek rám, az ölembe szállnak, de amikor ez a tenyésztő a saját madaraihoz közelített, szegények azt sem tudták hova meneküljenek.
Úgy gondolom, szégyen hogy vannak köztünk ilyen emberek. Neki is ki kellene próbálnia azt az életformát, amit ő biztosít a tyúkjai számára!
Ohiki! Én már írtam neked E-mailt, de még nem írtál! Érdekelnének a könyvek!
Köszi
Ja lesz eladó törpe faverolles kakasom kettő, még csak 4 hetesek. Csere is érdekelne! Írjatok, ha valakit érdekelne!
Sziasztok! Érdekelnének a könyvek is, ezenkívül törpe selyem tyúkok, mivel van három német gyűrűs kakasom, de tyúk hozzájuk egy sem. Jó minőségűek kellenének, és nem baj ha nem naposok!
Otthoni könyvtáram átrendezéséből adódó helyhiány miatt néhány szakkönyvemtől megválnék. Baromfitenyésztés és más állatfajok tenyésztésének témájában.
Akit érdekelnének az magán mailben keressen meg információért ( Cím-kiadó-ár. stb)
Rátok gondoltam először mielőtt máshol kínálom őket.
nem lehet hogy valoban megfaztak, pl. huzatban vannak? en nem nyomnam ossze-vissza az eros antibiotikumokat (pl. a vetriflox) egyreszt hosszabb tavon rezisztenciat okoz, masik hogy szerintem nem tesz jot a madaraknak, plane egy fiatal madarnak. etessetek gyari indito tapokat, azok megvannak gyogyszerezve a szukseges szerekkel, a szukseges mennyisegben. altalaban mindenkinel a szar :)tartasbol erednek a betegsegek (ures kukoricadara+buza inditonak pl.)
Az Optimizmus Somogy Megyei Közhasznú Egyesület OKJ képzést indít
Hobbiállat- tenyésztő és forgalmazó (OKJ 53 6203 07)
témában.
A tanfolyam tervezett kezdése: 2005. július Minimális létszám: 20 fő A képzés helyszíne: Kaposvári Egyetem Állattudományi Kar A szakképesítés megszerzésének előfeltételei: középiskolai érettségi, vagy szakmai előképzettségként állattenyésztési szakképesítés, vagy állattenyésztési ismereteket is tartalmazó általános mezőgazdasági szakképesítés, vagy 2 év állattenyésztői gyakorlat; a munkakör jellegének megfelelő, orvos-egészségügyi alkalmasság, különös tekintettel a zoonózisoktól való mentességre, a testi erőnlétre, mely alkalmassá teszi az állatokkal való bánásmódra; A képzés távoktatásos rendszerben történik, konzultációs formában. A konzultációk hétvégéken, előzetesen egyeztetett időpontokban kerülnek megrendezésre. A konzultációkon a Kaposvári Egyetem oktatói és a különböző témakörök elismert szakemberei tartanak előadásokat, illetve a résztvevők gyakorlati képzése történik. A tanfolyam elméleti és gyakorlati vizsgával zárul, és OKJ-s szakképesítést ad. A vizsgák letétele nem kötelező, de az oklevélhez szükséges.
A tanfolyam részvételi díja létszámtól függően 80-105.000 Ft (+ 25.000 Ft vizsgadíj) között várható, mely magában foglalja a tananyagot, a konzultációk és gyakorlatok díját.
A csoportokat szervezők számára az Egyesület 10 %-kedvezményt biztosít.
Jelentkezés és információ: Simon Norbertnél a 20/ 481-37-12 telefonon, vagy az hobbiallatokj@freemail.hu E-mail címen lehet. .
Sziasztok keresztapám kommersz 1 hetes csibéi nem tünnek totál egészségesnek...enyhe bágyadság...fázékonyság...mehet nekik a Vetriflox nyugodtan? vagy van valami ami még jobb ilyen korai stádiumban?
na akkor ezek szerint nekem a tojasrakas az iden kimaradt... tojast nem akarok venni, mert nekem is van egy parom, csak gondolom a tavaszi hercehurca atkoltoztetesek megzavartak oket. akkor majd jovore.
mindjart lenne is egy kerdesem, a weboldaladon azt irod, tartasz feherbobitas facant. neked tojtak mar az iden? mindenhol azt irjak hogy majus-juniusban kellene , nekem meg nem tojt.
Üdvözlök mindenkit ezen a fórumon. Nagyon megörűltem mikor rátaláltam erre a lapra. Én Csizmár Mihály vagyok és Halásztelken tartok és tenyésztek díszfácánokat,
dísztyukokat és galambokat. Remélem a jövőben sok hasznos infót tudunk cserélni
A láb szétcsúszás kelési hiba. Nekem is volt. Olyan rongyot tettem alá, amiben meg tud kapaszkodni. Egyébként pár nap alatt megerősödik.
A lazacok napos korban még egyformák, majd később kezdenek kijönni a kiskakasokon a sötét tollak.
A fej elfordítás sajnos valami betegség lehet szerintem. Egy idegrendszeri tünete lehet valamelyik fertőzésnek. Ha a többi is csinálja akkor biztosan az, érdemes állatorvoshoz fordulni a dologgal.
Valami baja lett az egyik páduai csibének. 4 hetes most. Reggel amikor kiengedtem őket még semmit nem láttam, most pedig ferdén tartja a fejét és mintha kábult lenne. Eddig gyönyörűen fejlődött, mi okozhatta ezt? Lehet valami speciális betegség? Valaki tapasztalt már ilyet?
Irjatok, mert nagyon szomorú lennék ha elpusztulna!
A másik pedig, hogy a mostani kelésból van egy ezüst páduai, amelyik később jött ki a tojásból, mint a többi és most már 2 napos, eszik, de a lábát nem akarja összehúzni. Szétcsúszik neki. Mit csináljak vele? Lehet ezen segíteni?
nyugi, nallam is 3kakas, 1tyuk az arany... a masik 4-bol meg 2-2 jo lesz eladni majd osszel oket, persze mindenkinek majd 2-3 tyuk kell kakas meg egysem...
babóca! a sebrightekre jövőre be lehetne nevezni nálad? főleg a citromsárga lehet érdekes, még csak külföldi weboldalakon láttam ilyeneket. Import tojásaid voltak?
A 3. képen kis kék kakas, alatta az egyik jércike, amelyik feketének született, de ilyen kis pikkelyes lett, a tollainak a szegélye az aranynyakú színére hasonlít. Legalul egy kis kék aranynyakú.
szafe2! neked milyen lett a holland törpék ivararánya??
Sajnos az aranyfácánom tojásai fiatlanok voltak, majd jövőre megpróbálom újra, hisz még csak egy évesek a madarak. A fiú persze megint próbálja tojózni őket, de nem sikerül neki.
Nekem most keltek ki hollandi bóbitások, törpe lazacok, ezüst itáliai, babos cochinok, szultánok, arany és sárga páduaiak, arany, ezüst és citromsárga sebrightek, ezüst törpe wyandotték. Akartam óriás orpingtont is de nem volt egy tojás sem fias.
Majd felteszem a képeket!
Ja képzeljétek kelt egy kék szultánunk is, de én úgy olvastam, hogy csak fehér szultán létezik. Biztos hogy tiszta vérvonalból származik és nem keveredett semmivel.
Ja és kelt egy kínai törpe fürj is!
Ohiki: Meg tudnád nekem azt mondani, hogyha minden törpe lazacom fehér lett, akkor azok mind tojók lesznek, mert ezt a fajtát még nem ismerem és azt mondták nekem, hogy a kakas egyből kék, amikor megszületik. Látszik a lazacokon már születéskor, hogy melyik kakas, melyik tyúk? Vagy van még remény, hogy lesz köztük egy kakas?
A fényképen amúgy nagyon ismerősnek tűntél, azért kérdeztem, hogy mikor készült. Lehet, hogy láttuk már egymást, mert gyakran járok vonattal felétek.
A gallérosfácán tojók túlnyomó többsége elül, még akkor is, ha a felmenői több generáción keresztűl keltetőgépben keltek. Minden ellenkező dezinformáció ellenére az első éves, még nem színes kakasok is általában ivarképesek, néhány kései kelésű, vagy eleve impotens egyedtől eltekintve. Ha párban tartod az aranyfácánokat, érdemes a tojóra bízni a keltetést, mivel egy átlag fészekalj 12-15 tojásból áll, melyek szinte kivétel nélkül ki is kelnek. Ha elszeded a fészekből tojásokat, akkor egy tyúktól akár kétszeres mennyiséget is nyerhetsz, de a keltetőben keltetett és lámpa alatt nevelt csibék közt jelentősen nagyobb szelektálódás várható, mint a tojó által neveltek közt. A keltetőnek inkább akkor van jelentősége, ha több tojót tartasz egy kakassal, mivel a tojók zavarják egymást a kotlásban, illetve előszeretettel vadásznak egymás csibéire.
Ohiki: még csak a második keltetésnél tartunk, eddig egy marék brahma és cochin csibénk, illetve három színben aranyfácán, valamint nyerges és király kelt.
Az érdekesebb tojások még gépben és tálcán vannak, a jövő hét közepére várunk úgy 80db csibét:)
Rendeltem egy szakajtónyi törpe selyem tojást holland vonalból kíváncsi vagyok rá mi sikerül belőlük.
Szia Anna!
Ha a kakasod kukorékol, és tojózza a tyúkokat, akkor szerintem már ivarérett. Hogy termékeny-e, törj föl egyet, lesz benne a sárgájához tapadva egy fehér slejmes állagú kis valami, ha abban látsz egy fekete szemet, akkor meg van termékenyítva a tojás. Egy párzás 6-8 napig eredményez fias tojásokat, úgyhogy nem kell agódnod. Mondjuk fiatal kakasnál ez lehet hogy rövidebb idő.
A tyúk alá annyi tojást tegyél, amennyit eltakar biztonságosan. Ha neked 8-10 csibe kell, akkor tegyél 10-15 tojást. A 10. napon lámpázd le a tojásokat és dobd ki azt amelyik üres, nem fias. A tyúk lábtollat vágd le ollóval, mert kiránthatja, és össze is törheti a tojásokat amikor forgatja azokat.
Nem érdekes hogy milyen fajtájú a tojás, de nagytestű kotlós alá, nem érdemes törpe tojást tenni. A selyem kisebb mint a brahma tojás, ezért összetörheti a mama.
Ha nem ül a tyúk folyamatosan a tojáson, (tehát a megtojás után otthagyja a fészket,) akkor otthagyhatod a tojásokat. Csak folyamatosan ellenőrizd, hogy ne törjön össze, ne legyen szennyezett, de ki is veheted azokat, és tompa végükkel felfelé tárolhatod, úgy ahogy leírtad.
babóca: a kép rólam 2001-ben készült. Csak nem találkoztunk már valahol?
Sziasztok! Volna néhány kérdésem tojás keltetéssel kapcsolatban. Még elég kezdő vagyok a baromfis témában, úgyhogy részletesen válaszoljatok légyszi! Van 5 óriás brahma tyúkom 1, illetve 2 évesek. Nemrég vettem egy kakast hozzájuk. Nem tudom pontosan mennyi idős, a tenyésztő azt mondta idei kelésű, tehát gondolom 4-5 hónapos lehet.? Az egyik tyúkom megül a tojásokon és szeretnék kiköltetni vele pár tojást. A kérdéseim: Honnan lehet tudni, hogy egy tojás termékeny-e? A kakas ugyan rá-rá ugrik a tyúkokra, de nem tudom, hogy nem túl fiatal-e még, hogy megtermékenyíti-e a tojásokat. Hány tojást érdemes a tyúk alá rakni? Nekem elég lenne 5-8 csibe, de nem tudom ez nem kevés-e. Lehet különböző fajták tojásai együtt keltetni, ha pl. a saját tojásain kívül rendelt selyemtyúk tojásokat is raknék alá? Jól tudom, hogy el kell venni a tojást a tyúktól miután megtojta, lehűteni 15-20°C alá és utána visszarakni egyszerre az összeset? Minden egyéb információt tojás keltetéssel kapcsolatban szívesen vennék. Köszönöm! Anna
hany naposak a tojasok, ha az elejen van akkor meg nem gaz, nekem is neha van ilyen, attol meg 100%-ra kikelnek, csak par ora kesessel, ha mar az utolso napokban akkor szerintem annyi nekik...
Segítsetek! Csontra kihűltek a tojásaim :)) néhány órára. Utána a tyúk visszaült rájuk. Lesz még belőlük valami? Vagy akár ki is dobhatom az egészet?? Köszi!
szafe2! már tollasodnak a kis kék hollandus csibéim. Majd lefotózom őket és én is felteszem ide.
Bocsi, de nem tudom miért írt így az előbb a gép. Szóval kíváncsi lennék a madaraidra Ohiki, ha ide nem tudsz feltenni képeket, akkor e- mailbe tudnál nekem küldeni? erawe@freemail.hu- ra. Köszi
Sajnos Nyumi, nincs semmilyen eladó baromfim jelenleg.
Majd szétnézek az ismeretségi körömben, hátha van valakinek valami érdekessége.
Vagy keresd meg Josef Wolterséket, nekik mindig van sok ritkaságuk. Holnap elhozom a névjegyét és magánban elküldöm a címüket.
Küldj egy mailt a spaca@freemail.hu -ra akkor arra válaszolok neked.
Szép kis egészséges tyúkocska.
Ha abból indulunk ki hogy fajtatiszta, akkor akár a lentebb említett Dutch bantam ( Holland törpe) is lehetne. De szerintem az úgynevezett japántyúk-nak titulált keverék törpetyúkocska lesz. Mivel a házityúk nagyon hamar és könnyen elfajzik (elveszti fajtatisztaságát) ezért egyáltalán nem valószinűtlen hogy ez utóbbiról van szó. De tényleg látni kéne a fejét, mert akár még rózsástarajú törpe is lehet.
Sziasztok! Van egy kis törpetyúkom, rendszeresen tojik, de nem tudok róla egyébként semmit, hogy mi a becsületes neve, ha egyáltalán van neki :) Meg tudjátok esetleg mondani, hogy ez miféle jószág? :)
Melyikőtök Mocsári kartárs tatabányai haverja, aki beszélt neki a hollandusaimról? Nagyon melengette a büszkeségemet, hogy felhív egy majdnem idegen ember, és dicséri a tyúkjaimat. Köszi!
ohiki inkább nekem ritka fajta kéne és olyan ami nem túl érzékeny pl a telet birja az min1 nekem hogy törpe vagy viador csak szép is ritka legyen:) mert szeretnék olyaanból mert fácánom már van de a díszcsirkékhez nem értek szoval ritka és szép legyen ja és olyan méreg drága se legyen szoval megfizethető de van most egy kis pénzem szoval ne legyen se túl olcsó nem tudsz ilyen díszbaromfit esetleg neked nincs ja és persze szaporítani is lehessen :D létszives irjál ohiki
aaaj, jol neznek ki. nekem eddig azert nem voltak kint, mert a szarnyukbol nem akartam levagni, ahol meg a tobbi japan van onnan meg konnyen kirepulhetnek. masik meg hogy nem akartam hogy keveredjenek, ezert volt bezarva, de het vegen nekem is kitelepulnek a szabadba vegre.
Szépek a képek, örülök neki hogy raktok fel ide. Nekem sajnos nem megy, nem tudom miért!
Nagyon szép formásak a Dutch bantamok!!!
Milyen egzotikumra gondolsz Nyumi? Ritkára, igényesre, vagy különleges formájúra?
Viadorra, díszre, vadra, törpére, óriásra?
szafe nekd is szépek a nyergesek nekem csak most kelnek majd 3 nap mulva a elliottok remélem sajna én nem birok képet felrakni pedig nekem is nagyon szép állataim vannak :)
Valakinek nincs valami egzotikus díszbaromfia ami nem olcsó?
A kamillát tisztán itasd, aztán vagy két napig vitaminos víz, (Jolovit, stb,) Aztán pár nap szünet, majd Vetriflox itatás. Aztán egy hét szünet, majd Doxivit itatás. Majd ismét vitamin, vetri, doxi. Aztán mielőtt kikerülnének az idősebb madarak közé, egy kis Neophikokocin itatás a kokcidiózis ellen.
Ez természetesen az én bevált módszerem, más gondolom másképp csinálja.
Egy állatgyógyszertárban mind beszerezhető, vagy legalábbis a hasonló hatású készítmények. Ott is informálódhatsz leitatással kapcsolatban.
winDirVariable="C:/WINDOWS"
Már 41 kiscsibe kikelt, még van 8 a gépben.Irjátok meg kégy szíves pontosan, hogy mivel kell leitatni őket és hány napos korukban. Ja és hol lehet beszerezni amit a vítba vagy kamillába kell tenni?!Képeket teszek föl róluk.
Sokmindent nem tudsz vele tenni!!!
Nézted hogy nem tetves véletlenül a mama? Akkor szoktak lejönni a tojásról. Vagy egyszerűen zárd be és na hagyd lemászkálni.
Ha 24 óránál továb van kihülve a tojás, akkor adhatod a kutyának. A 21 napból az első néhány nap a kritikus, akkor a legérzékenyebb a tartós lehülésre a tyúktojás. Későb már nem veszélyes a dolog.
nem tudtok gyurukeszitok telefonszamait? korabban fennt volt a diszmadarmagazin.hu-n, de valamiert azota leszedtek az okosok. most meg kene es nem talalom...
A magasabb hőmérséklet miatt kelnek korábban. Pár tizeddel magasabb a hő már pár órát, esetleg napot is jelent.
Sok sikert és örömködést kívánok babóca!
winDirVariable="C:/WINDOWS"
Képzeljétek kikelt az első kék selyem és nagyon édes.Valami miatt 1 nappal előbb kelt ki.De már ki van ütve fehér hollandi bóbitás meg araukana tojás is.Majd ha minden kikel, akkor rakok fel képeket róluk.
Ez tényleg érdekes, amit szafe leírt. Egyszer jópár éve egy kotlós alá vadkacsa tojásokat raktam 28 nap a kelési idejük, aztán mivel volt még hej a mama alatt, betettem még egy héttel később 4 tyúktojást is, azthiszem selymek voltak, de már nem vagyok benne biztos. A lényeg, hogy szinte egynapon keltek ki a kiscsibék és a kiskacsák is. Akkor nagyon tetszett a dolog! De tényleg érdekes hogy Bogenfürst Ferenc baromfikeltetés könyve bőszen részletezi a kacsa és tyúk tojás keltetésének feltételeit, a kotlós pedig e könyv ismerete nélkül lazán megoldja a dolgot. De annak idején az egyetemen ha a baromfitenyésztés vizsgán erre hivatkoztam volna, biztosan kirúgtak volna a p.......a!
baboca: ja pontosan. facannal pont forditva van mint a csirkenel, ott az utolso 3 napban _fokozatosan_ novelni kell a paratartalmat, mert az a lenyeg hogy a belso hartya felpuhuljon. csirkenel pont csokkenteni kell a paratartalmat, illetve nezeteim szerint nem kell bizgeralni es akkor jo lesz. egyebbkent a kotlos sem tudja, hogy mi van a tojasban facan, vagy csirke megis kikel altalaban mind, pedig nem csinal semmi kulonoset, nallla vegig ugyanaz a paratartalom mind a 25 napban. szerintem ne piszkalj hozza es jo lesz.
garanka: a 4db barna csikos az "aranynyaku" holland torpe csibe. tojas az nincs, mert nekem csak 1 tyuk es kakas van es kell minden tojas, de szeptemberben szivesen cserelek. :)
Én nem növelném a helyedben a páratartalmat a bújáskor. Saját káromon tanulva mondom, hogy csak ront a helyzeten. Ugyanis a kitörés után pár órát pihennek a csibék, mielőtt elkezdenek körben forogva kitörni. A megnövelt páratartalom viszont nem engedi hogy kiszáradjon a héj belső hártyája, ezért a csibe nem hogy nem tud elfordulni, de még a rátapadt nyirkos hártya meg is fojtja. Mihejt megindul a bújás, nem szabad növelni a páratartalmat. Majd nézd meg a már kibújt csirke után milyen ropogósan törik a tojás belső hártyája az a jó, az segít nekik hogy ne fulladjanak meg. A másik fontos dolog hogy ne segíts neki kibújni. ne törd fel hejette a tojáshéjat. Ugyanis már kitörte a csibe a tojást, de még pihen, amikor még vérerek futnak a hártyában amik lassan szívódnak fel a szikzacskóval együtt. Amikor a zacskó behúzódott a hasüregbe, akkor rúgja le magáról a tojást.
El is vérezhet a csibe, de mindenképpen legyengül ha rásegítés közben eltépsz egy eret a tojáshéjban. Az igazság az hogy ami nem tud kibújni magától, az amúgy is elpusztulna az első pár napban. Szomorú, de ez van. Főleg akkor dühítő a dolog, ha ritka, drága és kevés tojásunk van a keltetőgépben.
winDirVariable="C:/WINDOWS"
Még 1-2 nap és kelnek a kiscsibék. Szeretném megkérdezni, hogy az utolsó két napban mennyire kell növelni a párát a keltetőbe? Igaz, hogy jó ha az utolsó két napban vizet spriccelek a tojásokra, akkor könyebben kibújnak belőle? Irjatok, mert addig nem spriccelem le őket, amíg nem tudom, hogy ezt szabad-e.
ja nagyon édesek a kiscsibék a képen, remélem én is tudok majd feltenni, ha kikeltek.
szafe2! nem tudom van-e köztük, de mondtad, hogy van aranynyakú holland törpéd. Szívesen beneveznék pár fiatal csirkére, megvenném vagy feketét, esetleg kéket adnék érte. Nekem ma kezdtek kelni, elvileg minden tojás csipog (11) 8 már kikelt 3-4 kék is van köztük, a többi fekete.
oké rendben nem reklémozom látom ezek nagyon komoly fácánok nekem ritka kéne de nem olyan kényes ilyet nem tudsz?:) szafe?
és ilyen árlistát tudsz nekem mutatni olyat ahol magyarul is le vannak irva a nevek léccives ha tudsz ja és mégegyszer szeretnék venni mjad egy szép ritka díszcsírkét ohiki ha neked lenne ilyen ami megfizethető naposban vagy tojásban ha lehet mid van ami ritka és szép és miulyen árban mennek ?:)
himalajai facan, jol birja a telet, zoldseg-gyumolcs, meg rovarevo. olyan mint a tragopanok, meg a monal. gondolom jo erzekeny a fertozesekre, tehat kell majd neki egy 20m2-es röpde, jo sok orokzoldel beultetve, fedett szaraz vedohazzal.
ha ezeket meg tudod csinalni, meg egesz evben jol tartani akkor lehet tudod majd szaporitani, a gbwf.org szerint belgiumban mar sikeresen tudjak tenyeszteni, a Kristian Mollernel, ahol mi voltunk tavaly osszel, ott volt verfacan, de a 2004-es arlistajaban nem szerepel, tehat vagy nincs neki, vagy meg csak felszaporit, talan a 2005-os arlistaban lesz, de az majd csak julius vegen jelenik meg. a holland Rooie Hoeve-nel se nincs arlistaban, ahova az iden akarok menni osszel. (szerintem nem fogsz kapni sehol) hivd fel a Szenasit, hatha tud segiteni, ha ennyire erdekel. egyebbkent a multkor el irtam mert "csak" 300euro egy par rezfacan, es nem 600... hiaba rosszul emlekeztem, csak most elokapartam a tavalyi arlistat, ott olvastam.
(mellekesen, szerintem csak maganban ajanlgasd a sajat forumodat inkabb, nyilvanosan senkit ne invitalj at oda, mert konnyen kizarhatnak erte az indexrol..)
de te erőől a vérfácánról mit tudsz? milyen árbaa vannak teleltetni kell?meg ilyenek
jah és neked milyenek vannak lehet érdekelne majd egy pár fiatal vagy esteleg cserélni vagy én is eladnák mikádó, elliot, hume ezek vannak most és még szeretnék még egy szép tenyészpárt mert még van neki egy heleym fenttartva de az akkor valami extrem legyen :)
Jah és valaki nem tud nekem egy mikádó kakast 2002 estleg 2003 ast , eliott tavalyi tyúkot meg akkor vennék majd még egy ilyen szép ritka érdekes fácánt :) cask akkor így meglenne a tenyészállományom szafa ha öszzefutsz valahol valami ilyen eladó állatokkal akkor légyszives szóljál előre is köszi
Jah és a honlapot szépen csinálom ott is leszz ma este remélem már fórum és jöhetek oda is irni és segíthetnétek benne adatokat adni meg képeket előre is köszi mindent mindenkinek
hat latom, te is ezeket az extrem ritka, es nehezen tenyesztheto fajokat szereted. :)
ezekkel csak az a gond, hogyha meg tudsz is szerezni belolle, akkor is jo draga, egybol 2 esetleg 3 part is venned kell, mert lehet hogy mar a szallitas alatt is elpusztul valamelyik szereplo, vagy mar nallad 1-2 het utan. (azert az nagy szivas) meg az egy dolog, hogy nehez es lassu szaporitani, de hogy adod el a szaporulatot itthon? nemhiszem hogy sokan adnak 100-150eft-okat egy par "diszfacanert" ;) (azert egy tenyesztesben ezt is szem elott kell tartani valamilyen szinten)
ezek azert eleg durva etrenden vannak, en most a nyergesnel vegigvittem , hogy naponta kaptak csiraztatott magkevereket (koleses,fenymag,napraforgo,cirok,buza,borso....) 2naponta lisztkukac, turo (fott tojast nem!) minden nap felezett alma, narancs, kaposzta. hat mondhatom belefaradtam az 1 honap alatt egy kicsit. az eredmenye 16tojas eddig... (a nyerges atlagban 6-12db-ot tojik) csutortokon fog kelni az elso 6 db, kivancsi leszek volt e eredmenye a dolognak. most jon majd a feherbobitas, annal ugyanezt vegig kell csinalni. kicsit azert felek a jovotol, amikor ugyanezt 4-5 parral is el kell majd jatszanom, mar igy is reggel es este is 1-1ora amikor csak kajat keszitek, etetek, cserelem a vizeket. meg szerencse hogy iden csak kotlossal keltetek es igy legalabb meguszom a napi 5x tojasforgatast, meg a hajnali 2x felkelest megitatni/ellenorizni a csibeket. azert jelentos terheket vesznek le a vallamrol.
jovore en a koklass facannal akarok kiserletezni, eleg lesz megint 2ekm-t utazni erte, meg utanna izgulni hazafele, nehogy baja legyen az 1 parnak (tobbet ugyanis nem tudok kifizetni)
szerintem: 2%-os domestos oldat, de a fertotlenitest a keltetes megkezdese elott kell megcsinalni. kb 5°c-al melegebb oldattal, mint a tojas homerseklete. 2 percig kell benne tartani, utanna megszaritani. tavaj igy csinaltam amikor keltettem, de az iden meg nem hasznaltam a keltetomet. en a kotlosok alatt pl. nem szoktam fertotleniteni, a termeszetben sem fertotlenit senki, egezseges az allomany, meg nem tarolok tojast 10 napnal tovabb... most is kikelt 11tojabol 11csibe es mind egezseges.
Meg tudnád mondani a pontos nevét a fertőtlenítőnek? írd le légyszi hogyan kell fertőtleníteni, mert még nem csináltam ilyet és nem akarom, hogy emiatt elpusztuljanak a tojásba a picik! Köszi: Babóca
Na ennek örülök! Végre beindul valami. Én is gondolkoztam már ilyesmin, de nem értek a honlap készítéshez.
A tojással történő állománybővítés, véleményem szerint a legbiztonságosabb módja az új egyed beszerzésének. Így is lehet betegséget behurcolni, de korántsem annyit mint ha egy élő pláne idős madarat viszel be az állományba. Majd utána nézek ha komolyan érdekel hogy mit lehet fertőzött tojással behurcolni, de szerintem e miatt ne parázz. Le kell fertőtleníteni a tojást kívülről, persze módjával, aztán mehet be a keltetőbe.
Mondtátok hogy nincs olyan magyar oldal nagyon ami díszálatokkal fácánokkal csirkékkel kacsákkal foglalkozik :(
Hát én gondoltam egy nagyot és el kezdetem eggyet csinálni de sajnos én csak egy pár fécénhoz értek amim van és szeretném a ti segítségeteket kérni főlleg ohiki és szafe segítséget a honlapkészítésban már felraktam a legelső verziót de ez még csak beta szoval ne ilyejetek meg ha nem tetszik csak nem kis munka :)
Létszives ha tudtok segítsetek ott is leszz fórum meg minden egyéb remélemm tetszeni fog :)
Szeretném megkérdezni tőletek, hogy mi a véleményetek, arról, hogy ha most keltetek még tojásokat, miután kikelnek a picik, de azok a tojások nem attól a tenyésztőtől valók ahonnan az eddigiek, fenn áll-e az esélye annak, hogy a tojásokban valami betegséget beviszek, a már akkor 4 hetes kiscsibék közé. Magyarul megfertőzhetik-e egymást a két helyről származó tojásokból kikelt csibék? Ha előfordulhat, akkor mivel előzzem meg a bajt? Egyáltalán merjek új tojásokat keltetni?
Köszi a válaszokat! Ja volt valaki Monoron? Irjatok miket árultak!
ohiki! KÖSSSSSSSSSSSSSSSZ! Felhívtam a "kartársadat" :) Jót dumáltunk, kiderült, hogy a kék nem is csak kék. Sínen vagyok. DE! Továbbra is gyűjtöm a holland törpe színváltozatokat, úgyhogy akárki hall valamit róluk szóljon nekem!
Hahóóó Garanka!
Pár perce hívott egy komáromi illetőségú tyúkász kartárs és arra kért, reklámozzam hogy most hozott be Holland törpéket Németországból, különleges kék színváltozatokban. Ha érdekel, magánban elküldöm a címét, számát és fel tudod venni vele a kapcsolatot. Német lábtollas törpéket tenyészt még.
Tojáslámpázót láttam a PL Maschine keltetőgép gyártó cég kínálatában, nagyon profi. Az árát sajnos nem tudom.
Van weboldaluk is, nézd meg ott. www.plmaschine.hu
Vagy keresd őket telefonon. 23 / 389-371 egyébként Tárnokon van a cég.
Lám-lám itt a tavasz, hogy felpezsdült az élet a baromfiudvarban!!!!!
A sebright tényleg egy elég kis fajta. Talán a rózsástarajú törpével (bantam) van egy szinten. A lényeg hogy a madár, feszes testű legyen, olyan mint egy kis szépenkidolgozott szobor. Ne follyon szét. Ne tűnjön löttyedtnek. Legyen eleven, kiváncsi, energikus. Pont ezért nem jó kotlósok, mindenért rögtön felugrálnak. A kotlás egy hormon feldúsulása miatti egészséges láz állapot. Előidézője között van a nyugalom, csend, a tojások nyomási ingere a hasi tájékon, meleg. Egy energikus tyúknál a nyugodtság eleve gyanus. Nem csoda hogy nehezen kotlanak. Elég megnézni a jó kotló fajtákat: cochin, selyem, orpington, chabo, szinte mindeggyik egy kis tollgombóc. De a külterjes körülmények között tartott parlagi tyúkok, vagy a keverék törpe úgynevezett japántyúkok, szintén jól kotlanak, ami a fajtafenntartó ösztön erőteljes megynilvánulása ezeknél. Viszont itt is érvényesülnek a hajlamosító tényezők, pl gyakran eltojnak egy eldugott, csöndes hejre, ahol összegyűjtik a tojásokat. Ennél a dolognál lehet szót ejteni viszont arról hogy miért is kelnek jobban az ilyen helyen gyűjtött tojások. Elnézést kérek azoktól akik tisztában vannak az okokkal, de azok kedvéért leírom akik még nem tudják, hogy a tojás kelési erélyét javítja ha időnként felmelegítjük majd újra visszahűtjük azokat. A természetben ennek felel meg hogy a tyúk a tojás megtojása után, elhagyja a fészket, majd másnap újra ráül és újabb tojást tojik. Ennyi felmelegítés pont elég ahoz hogy ne romoljon a tojás erélye. Nem is beszélve a kis keverő mozgásról amit a ráülés előtt végez a mama, ami egy helyben tartja a tojás belső összetevőit, nem nyúlik meg a jégzsinór.
Én mindig a fészekben hagytam a tojásokat 4-5 naponta szedtem ki, nem volt külön tojástároló kialakítva. Persze vigyázni kellett hogy nehogy összetörjék azokat. Így ha figyelembe vesszük hogy az optimális tárolási idő 10-12 nap, akkor elég volt kétszer összegyűjteni a tenyésztojásokat a keltetőgépbe helyezés előtt. De ez szigorúan csak kevés létszámú, díszbaromfi, esetében érvényes, nem nagyüzemi tojatásnál.
Bocs ha bő lett a magyarázat, csak elkapott a lendület.
Sziasztok! Már nekem is lassan kelnek a holland törpepipik, sajna csak a saját tojásokból. Legjobban a kékeket várnám, bár azoknak van a legkisebb esélyük sajna. Újabban a sebright is érdekel(ne). Tudtok valami jót mondani róla? Egyáltalán mekkora? Mert 50-60 dekástól a 75 dekásig olvastam róla a neten. A Diszmadármagazin cikkét is elolvastam, de én saját tapasztalatotokra lennék kíváncsi. Mit jelent az, hogy ritkán kotlik?
Szép kis fajtaválaszték! Sok örömötök lesz a változatosságukban. Az hogy állatorvossal akarod oltani, nem gond, csak a dokitól függ hogy megcsinálja-e vagy nem. Van aki nem szivesen foglalkozik apróságokkal.
Ennek a sok különböző fajtának már megvan a helye?
A fürjeddel kapcsolatban én nem tudok segíteni, nekem még csak Japánok voltak. De nézd meg valamelyik keresőben, írd be hogy perdix aztán nézelődj. Vagy Coturnix, ez latinul a fürj.
Még 10 nap és kelnek a csibék a következő fajtákból:sebright arany és ezüst is; hollandi bóbitás kék, fehér és bronz színben;selyem kék, fehér, fekete, gyöngy és bronz színben; szultán; óriás brahma több színben; araukna; wyandotte kék-arany és fekete-arany színben; törpe fodros és sima cochin fekete, pettyes és kék színben; páduai fekete, sárga- arany, fekete- ezüst színben. Köszi a tanácsokat. Egyenlőre nincs ismerős, akivel össze tudnék fogni vakcina ügyben. Marad az, hogy megkérdezem az állatorvost, hogy mi ellen és mennyiért oltja be őket. Szerintetek érdemes állatorvossal oltatni a csibéket napos korban? Vagy veszélyes a kicsikre nézve?
Amúgy a fácánjaim tovább tojnak és úgy döntöttem megpróbálom kikeltetni hátha fias tojások.
Más: Volna nekem egy díszfürjem is aminek sajnos nem tudom a fajtáját. Vagy mexikói vagy virginiai vagy kaliforniai fürj. Nem tudna valaki fotót küldeni ezekről a fürj fajtákról? Az én fürjem fiú és kéne hozzá egy lányka. Sajna elpusztult a párja, tojásrakás közben. Előre is köszi a segítséget!
en az elso 2 napon szoktam kamillateat itatni, utanna meg par napig valami vitamint (phylasol combi, promotor, tetravit) utanna mar semmit. en facantapot etetek, az meg be van gyogyszerezve, utanna a novendeknek pulykatap, ami szinten medikalt.
ha meg mar megnott a facan lenyegesen erosebb es ellenalobb mint a baromfi, vagy pl. a furj/fogoly. tiszta ivoviz kell csak mindennap, ill. naponta tobbszor cserelni
a piros aranyfacan hivatalosan 2. evesen ivarerett akar csak a legtobb diszfacan. jo esetben viszont mar az elso eves madarak kozott is lehet ivaerertt. (bar en ugy tudom hogy a pirosaranynal csak a tyukok jok elso evesen) viszont ehez az is kell, hogy az elso feszekaljbol legyenek (aprilis-majus eleji keles). hagyd hogy letojjon, utanna vedd el a tojasokat. 3 het mulva kb. megint fog tojni egy kisebb feszekaljat, az lehet mar jo lesz. (ha trioban tartod oket, 1kakas+2tyuk akkor felejtsd el az idei evet :))
Gumboró ellen szokták oltani, vagy pestis ellen a csibéket, de a szérum olyan nagy kiszerelésben kapható hogy hobbitenyésztő nem igazán használja ezeket. Ha valakikkel össze tudsz fogni, vagy van ismerős állatorvos aki el tud különíteni pár darab csibe részére megfelelő mennyiséget akkor megoldható. De itt több ezres darabszámú kiszerelések vannak. Pár éve Mogyoródon a Kamarás keltetőnél volt szerencsém megfigyelni hogy hogy csinálják a naposkori oltást, rápermetezik a naposcsibére a vakcinát, az pedig lecsipegetődik a pelyhekről.
Én soha nem oltottam őket. Itattam helyette. Első pár napban sima kamillateával, aztán jöttek a gyógyszerek kis szünetet hagyva köztük. Elsőként az emésztőszervre, aztán a légzőszervre Doxyvit, majd két hetesen a kokcidiózis ellen Neophicokcin. Közben pedig vitaminozás, folyadékkal és természetes dolgokkal. friss zöld, aludttej, sárgarépa, stb.
A gyógyszereket már egyszer lentebb felsoroltam részletesen!
De fácántenyésztők megelőzési tevékenységére is kiváncsi lennék!!
Babóca, megkérdezhetem hogy milyen fajtákat keltettek, és hogy kitől valók? Csak kiváncsiságból, mert jó ha tudja az ember hogy kinél mit lehet találni.
Volt valaki monoron?
Sziasztok díszbaromfi tartók! Már régóta olvasom a topikot és most lenne egy fontos kérdésem. Légyszi írjatok vissza! szóval nemsokára kikel 19 féle díszbaromfi a keltetőben és szeretném megtudni, hogy milyen oltásokat kell kapniuk a kis csibéknek, mennyi idós korukba és mindez mennyibe kerül. A tenyésztő akitől vettük a tojásokat, azt mondta, hogy szerezzük be a védőoltásokat és adjuk be mi a csibéknek. Nem szeretném ha a kicsik valami betegségtól elpusztulnának!
Másik amiről érdeklődni szeretnék, hogy a piros aranyfácán mikor ivarérett? Mert a tojók tojnak, én összegyűjtöttem a tojásokat, betettem őket a keltetőbe, de tíz nap után kiderült, hogy nem fias tojások. Ez mitől lehet, pedig a kakas udvarol nekik. Előre is köszi a tanácsokatI
Üdv Nyumi!
Abban egyetértek szafe-val hogy nem érdemes felnőtt madarat bevinni az udvarra. Biztos hogy idő igényes és nem is egyszerű, de mindenképpen biztonságosabb ha tojást, vagy naposcsibét hozunk haza. Épp elég baj a sok veréb, balkáni gerle, egér, ami terjeszthet nyavajákat. ....és a látogatók!!
ja a Szenasi Gabit en is akartam neked mondani, osszel meg nagyon el akarta adni az egyik mikado parjat, csak en sokaltam a 2eves parert az 50eft-ot... :( meg amugy sem erdekel igazan a mikado. meg mostmar amugy sem veszek felnott madarat elvbol.
ez télleg érdekes jószág és az ára is borsós :) Na majd ha leszz pénzem akkor kipróbálom hátha beválik gondolom mo-n ilyen nincs nagyon mert én nem láttam még ilyet:) a Szénásitól vettem most egy mikádó kakast nem rég a 2 tyúkhoz de még nem nagyon láttam hogy a kakas beindült volna nincs valami olyan listád ami leirja hogy mikor kellnek a fácántojások? vagy valami a fácánokról amit lehet olvasni :) (magyarul)
egesz evben csak a parzas idejere lehet 2-3 naponta osszeengedni a kakast- a tyukkal, amugy az ev tobbi reszeben kulon kell tartani oket, mert a kakas kinyirja a parjat. a tojasok nagyon kicsik, es a csibeket baromi nehez felnevelni mert erzekenyek a hidegre, meg a nedvessegre. en lattam eloben, csodaszep, a tolla tenyleg olyan, mintha igazi rezbol lenne az egesz madar, amikor rasut a nap. az ara ennek megfeleloen igen huzos, a fenti fajt (a 3-bol) kb. 600Euro/par aron "vesztegetik"
ezeket lehet itthon tartani, teleltetes nelkul, bar nem tudom neked mit jelent a teleltetes, nekem azt, hogy egesz telen futok a madarhazban 5-10fokkal, nekem telen is zart, huzatmentes szaraz, de nem futott hazban vannak.
a tobbi lophura fajt nem lehet itthon szabadon tartani telen, vagy egesz egyszeruen nem lehet beszerezni oket, nyugaton tudomasom szerint 3 nagy tenyeszto van (nemeto, hollandia, belgium) nagyon ritka fajokat nem adnak el halandonak.. :)
ugyem home, meg mikadod van, nyilvan a kiraly-arany-gyemant hazai triumviratus nem erdekel, van meg a 3(5) fulesfaj amibol itthon a barna is meg kuriozumszamban megy. a polypectron fajokat (pavafacan) szinten teleltetni kell. van meg a tragopanok 3(5) faj amit szinten jol mernek itthon 50-80-100eft/par meg meg van a fenyfacan ami "ritka" (jo szarul beltenyesztettek magyarorszagon) meg meg van a vadaszfacan (19 alfaj) nemetbol 30Euroert lehet hozni tiszta verben.
ja meg meg vannak a rezfacanok, de az eleg agressziv madar, kezdonek nem igazan ajanlhato.
nemetben ugy _tenyesztenek_:
- nagy voilerekben (10-50m2)
- sok gyumolcs/zoldeg/zoldeledel
- majdnem minden szemes magok duzzasztva es csiraztatva adnak.
- minden nap keves kajat adnak, kiszamolva.
- mindennek takarmanyborsot/buzat adnak (ami nem hizlalal, csak kicsit hianyos takarmany, tehat egyoldaluan nem lehet etetni)
- kotlossal keltetnek a legjobb eredmeny erdekeben.
- mindent parban tartanak! (es rohogtek minket magyarokat, hogy mindent trioban meg kvadban akarunk mindenaron tartani... azert hogy minnel tobb tojasunk legyen egysegnyi teruleteten.)
- mindenbol 3-4 szuloparjuk van, tudnak minden evben cserelni.
Most Mikádó hume és eliot fácánjaim vannak szeretnék egy mikádó 2 évest kakast mert aból hiányom van amigy már tavaly sikerült a mikádókat szaporítanom volt 12 kicsi :) ha ért itt valaki a fácánokhoz nem tud adni tippet a fácánok terén
Neekem díszfácánjaim vannak de régebben voltak selymek és kokinok is :) de mostmár csak fácánozok nem tudtok valami szép és ritka fácánt ami nem túl nehezen szaporítható is és nem kell teletetni?
2004/11. havi diszmadarban volt errol egy cikk (a Csoti Timi irta) abban targyalja, hogy a korabbi allatorvosi igazolast mar nem igazan fogadtak el akkor sem. bar van amin en sosem csodalkozom. ha holnapig raer, akkor lehet elo tudom keresni, vagy hivd fel a szervezot szerintem, biztos o tudja a legjobban...
ohiki: valamikor te irtal aszem egy cikket a Sonerati dzsungeltyukrol (gallus sonerati, szurke dzsungeltyuk) azt most kell teleltetni, vagy birja a -20°c hideget vedohazikoban? (nem futott persze, de huzatmentes es szaraz) vagy nem, mert tobb egymasnak ellentmondo leirasokat talalok a neten es most nem tudom, hogy mivan.
Sziasztok...Monorra milyen papírt kell vinni állatorosi igazolás gyanánt mert az állatorvosnak dunsztja sincs róla mi kell nekem...szóval mi legyen rajta...pecsét aláírás meg mi még...menniybe kerül nálatok...köszi...
ohiki! ki kell, hogy ábrándítsalak. Ma szerencsére megszabadultam az utsó pár sárga selymemtől. A tyúkokon kívül díszmadarazom (zebra, rizs, huli, nimfa, rozi, kissanyi, gyémántgali, kínai és japánfürj, kacagógerle). Ennyi. Ja, és két kutya, bichon havanaise.
Sziasztok! Már egy tucat német tenyésztőnek küldtem emilt, de csak a sajnálkozó, sajnos nem tudok tovább segíteni c. levelet kaptam vissza. De nem adom fel. Ha tudtok valami újat holland törpe ügyben, kérlek szóljatok. Köszi
szafe2! majd cserélhetnénk vérfrissítés céljából. Illetve ha érdekel akkor feketét, kék-aranynyakút is tudok majd adni (legalábbis reménykedem a jó idei szaporulatban)
na próbálok épeket feltenni hogy általam ismert honlapon a németektől jelenleg milyen jellegű fajták vann milyen minőségben...ez csak ízelítő...remélem sikerül...[image1][image1]
majus 14-en ki kellene menni az osztrak theresienfeld-i borzere, tavasszal talan egesz jo es mondjuk nincs annyira messze. en gondolkodom rajta de csak mennek-meg jonnek. semmi kirandulas ;) (engem csak facan erdekel pl.)
uj hozzaszolas/valasz ablak aljan van egy "uj kep" sor:
ott megnyomod a "tallozas" gombot kivalasztod a kepet egy konyvtarbol, majd ha kesz megnyomod a "feltoltes" gombot. (irhatsz meg melle kepfeliratot)
ezutan frissiti a hozzaszolas ablakot de alul mar ott van a kep [image1] melette a beszurasra kattintva berakja a hozzaszolas mezobe a kepet. ha tobb kepet akarsz egyszerre akkor mined egyes kepet fel kell tolteni es beszurogatni.
ohiki! igen, a dutch bantam érdekel, te segítettél egy fekete párhoz, azóta már van fogoly és kékfogoly színű, de megszakad a szívem, mikor látom a fürj, a columbia, a kendermagos, stb színváltozatokat.
megpróbáltam északabbra, keletebbre is tájékozódni, de elég csehül állok a szláv nyelvekkel, így marad a német, ott is van sok
hmm, akkor iden a cochiokat rovid nyakra kell szelektalnom.
egysegesen 2x3x1.7m-esek. a belso ketto meg, 1.5x4x2m-es es teljesen fedettek.
az iden akarom teljesen atalakitani oket 2x4x2m-esre+beulo, vagy. 1.5x4x2m-esekre+beulo, mind teljesen nyitottak lesznek, sok novenyzettel. attol fuggoen hogy sikerul e magam meggyozni a barna fulesekre meg a tragopanokra, ill. hogy lesz penzem ra.
van meg egy vadkacsa szinmutaciom is azt meg betuzom ide, lassan 1 eves mar jok a szinei....
Háát Szafe!
Én ugyan nem vagyok küllembíró, de szerintem jó. Vannak ugyan kisebb hibái, pl lábtollazat, hosszú nyak, de ettől eltekintve elég szép. Ha jól látom fodros tollazatú. Azért is különbözhet a tyúkjától.
De az óljaid tetszenek! Mekkora az alapterületük? ?m x ?m?
most neztem at hetvegen az allomanyt, hat tyukteto az nincs, viszont ket facantyuk laba nagyon ramagy allapotban van/volt. most sikerult masfel het alatt jol helyrehozni. vettem egy ... "spot on" nevu keszitmenyt, eleg jol lehozta a lerakodast, meg kenegettem vagy 2-3x koromvirag kremmel. eleg jol helyrejott mar az egyik, most mar tud rendesen lepni pl.. tyuktetu ellen mi hagyomanyosan a DOMOTOX-ot hasznaljuk, padlo-feszek-madarak beporzasa, nekem bevalt es olcso. meg most van valami nemet viszes spriccolos szer azzal nyomtam korbe a ketreceket. nekem ugye szalma/homok van a betonpadlo helyett abban szoktak furodni, meg havonta felasom és feltakaritom a madarszart. :)
haaat, nem akarok senkit megserteni, de monorra szerintem mar csak a maradekot szoktak kivinni eladni. novendekbol tobbnyire mar a haznal elmegy a szebbje. szerintem sokan meg mindig ugy gondolkodnak, mint a komunizmusban a szabolcsi almaval, hogy a romanok, ukranok, yugok minden szart megvesznek, pedig ez mar reg nincs igy. (tavaly 3eft-os nyergesfacan novendek, 1000ft-os aranyfacan uristen...) nekem is volt itt ajanlas jo tenyesztore, aztan amikor osszehasonlitottuk pl. a nemetbol hozott nyerges kakasommal, akkor meg hoppa... :( meg neha a hazai tenyesztok akkora keptelen arakat mondanak.
a nemetek nagyon korrektek es kedvesek voltak velunk mindenhol, szerintem ha atutalod nekik elorre a penzt es lebeszeled akkor elkuldik korrekten a csomagot. mas kerdes hogy nemtudom tudsz e rolla, de a szomszedos orszagokbol tilos magyarorszag teruletere tojast, huskeszitmenyt, es tejtermekeket behozni. legalabbis a nem eu orszagokbol biztosan igy van, mert hetvegen voltam romanban es hazafele a hataron mar egy bazi nagy tablara ki van irva. viszont azt nem tudom, hogy vonatkozik e ez a nemetorszagi importra.
Az a baj, hogy állategészségügyi szempontból a tojás is kritikus dolog. Ezért a postai küldésnél ezt figyelembe kell venni. Személyesen is csak úgy lehet "becsempészni". Nekem pl cipősdobozban figyeltek, jól becsomagolva a tojglik. A hollandok, belgák nagyon rendesek, ők szinte első szóra küldenek árajánlatot, segítőkészek, fogadnak is ha bejelentkezel. Willem van Ballekom-nál akár rám is hivatkozhatsz, bár ő viador tenyésztő. A németek is korrektek, bár nem árt ha tudsz valami ismeretségre hivatkozni. Werner Lamkemayer a Német Maláj klub elnöke pl nagyon segítőkész, ha felveszed vele a kapcsolatot, utána már tudsz rá hivatkozni, jó ajánlólevél. Vagy Josef Volters, baromfifotós, aki az alföldön él, ő is segíthet neked. Az Olaszok is segítőkészek, a Franciák már kevésbé, de csak meg kell értetned magad, a német, angol levelekre, nem sűrűn reagálnak. A Csehek is segítenek, ha előtte lelevelezed velük.
Holland bóbitásokkal elég komolyan foglalkozik egy kecskeméti fiatalember, nekem is voltak tőle madarak. Vagy téged a Holland törpe ( Dutch bantam) érdekel?
Ilyeneket egy cseh tenyésztő kínálgatott nekem néhány éve, még a kiállításukra is meghívott. Sajnos nem volt rá lehetőségem hogy eleget tegyek a meghívásnak. Persze csak mint néző mentem volna!
A börzére mi is azért nem mentünk, mert hideg volt. Kár hogy ennyire nem vették figyelembe a "tenyésztők"!
Szia egyszerűen hihetetlen mert volt egy oldal aminrengeteg holland törpe tenyésztő volt meg képek csodálatos baromfikról és hiába keresem nincs meg...már tűvé tettem mindent és nem tudom hogyan bukkantam rá...pedig ott aztán volt vagy 12 féle szín ben és tényleg csodálatos minőség...postán is küldenek simán ...a rendesebbje és mivel ezek németk szerintem gondosan be is csomagolják és ha szerencséd van akkor minden okés... de mondom ha látni akarod mi van kinnt akkor www.ebay.de és a keresőbe "bruteier" és utána nézd végig ha találsz valami jót írj nekem...és megbeszéljük.... üdv
microdrive! hogy gondolod a németországból rendelést? postán?? én találtam magamnak címeket, írnék is a tenyésztőnek, vagy felhívnám, de lehet hogy hülyének néz, ha postán szeretném elküldetni a tojást magamnak. Országon belül ezt már kipróbáltam, nem volt semmi gond. Nemzetköziben is működik ez??? Vagy mit lehet mást tenni? Még mindig holland törpéket szeretnék több színben, de nagyon!!!!
Sziasztok! Én voltam Monoron, meglepődtem, hogy ilyen sokan voltak. Csak a kedves "tenyésztőket" nem értettem, hogy a 6 fokos hideg szélbe kitették a láthatóan frissen leválasztott törpepapikat, 6 hetes kis vacogó tacskókat és még sorolhatnám. Biztos vagyok benne, hogy sok kis állat fázott meg a hétvégén, és valszeg pusztul el a napokban. A kapirgálók terén nem volt gond, ők azért bírták a kiképzést, de sajnos én semmi számomra érdekeset nem találtam :((( Sőt "marharonda" selymeket és chabókat láttam. Cochinok voltak dögivel, és asszem ohiki névadó tyúkjaiból is láttam párat.
Sajnos én nem mertem elindulni a rossz idő miatt Monorra, amit így útólag már kicsit bánok.
Ha valaki volt, szivesen olvasnék róla én is hogy milyen volt a felhozatal.
Halihó a Kistermelők c. havilapban hemzsgenek a hirdetések szerintem ott találsz napocsibés hirdetést bőven...más...na mi volt Monoron volt valaki??? Élménybeszámolót várnék ha van kedve valakinek...árakkal...meg mindennel köszi előre is...üdv mindenkinek...
Annak idején engem is az ideg majd megölt, amikor a viadorok elkezdték a tojást még fagyban, aztán mire hazaértem és össze tudtam volna szedni, szinte mind megvolt repedve. A jóidő beköszöntével pedig abbahagyták a tojást.
Ezek a külső paraziták borzasztó dolgokat szoktak művelni. Tyúktetűvel hogy állsz? Mivel védekezel ellene? A fácánoknál is szokott lenni.
nem azert irtam mert hulyesegnek tartom, csak pont amiatt amit teis emlitettel, hogy tiszta gazolajszag lesz minden eteto/itato, meg amugy sem tartom humanusnak, hogy egy madar labat gazolajban aztassam, azert sebes meg minden, szerintem eleg fajdalmas lehet neki igy is. most ugy nez ki hatni fog amit vettem, meg kenegetem neki szorgosan koromvirag kremmel.
egyebbkent kiraly ez az idojaras, delutan mar megtojt a nyerges facanom :( kint meg meg all a ho. a vadkacsak alol meg mar 1hete dobalom ki a szetfagyott tojasokat a kutyanak.
Hali!
Nem hülyeség a petróleum a lábrüh-re, én gázolajjal csináltam. Hatásos, csak nem esztétikus. Illetve ha belelépnek az ivóvízbe, utána nem akarnak majd inni.
Viszont van egy szer, Peru balzsam. Én még nem használtam, de más már igen és hatásos. Ez egy krém amivel be kell kenni a lábat.
Gázolajba áztatott gézcsíkot tekertem a tyúk lábára, 1-2 napra. Eltűntek az atkák.
Monoron most vasárnap lesz, de ha ilyen kotyvasz idő marad mi nem megyünk. Majd áprilisban!!
ismertek valami indazol tartalmu spret itthon? atkas 2 facanomnak a laba (meszes lab) eddig nem nagyon foglalakoztam vele, ill. vettem egy vizbazisu rovarirtoszert 2000ft-ert amit ajanlottak az allatkorhazban, persze szokas szerint megint nem jott be. most viszont mar nem maradhat igy tovabb a labuk es olvastam valahol, hogy glicerinnel felpuhitani, utanna meg indazol tartalmu sprevel befujni es tok jo lesz. persze kicsit furan neztek ram az allatkorhazban, mondtak deritsem ki a termek nevet, ne a hatoanyag nevevel dobalozzak.. egy ismeros a petroleumot ajanlotta, "de hulye azert nem vagyok..." vagy ha esetleg van valami jol bevalt mas szer.
Ez tényleg nagyon kecsegtető!
van esetleg valami katalógus féle?
Majd Kínai sirálykákat szeretnék újra tartani. Egyszer már tenyésztettem ilyeneket, és persze pergőket.
szia, és galambot már most akarsz vagy azt is csak későbben ...milyen fajtákban gondolkodsz.....ja és itt teszem közzé, hogy németektől hihetetlen minőségű tyúk kacsa fürj tojásokat tudok rendelnisajnos elég borsos áron...nekem semmi érdekem nincs benne ezért mertem ide leírni....de mondom ha valaki itt tényleg minőségi cuccban gondolkodik nyugodtan keressen meg....nekem csak a forintot kell adni és én leszervezek mindent....utalást szállítást is....szerintem jó lehetőség....mára ennyi....
Hello Micro!
Az idén még csend lesz nálam, majd jövő tavasszal akarok újra indulni. Galambon gondolkodom, de majd a monori börzén dől el hogy végül is mit szeretnék.
Az első márciusban lesz, ha jól tévedek 13.-án.
a te általad említett két könyvet nem ismerem, így azokról nem is tudok nyilatkozni.
Annak idején én is a Horn féle Baromfitenyésztők kézikönyvét tanultam, én agrármérnök lennék. Kisállattenyésztő. Akkoriban szinte nem is volt más könyv ebben a témában.
Azt hogy milyen fajtát akarsz, a hely tegye függővé. Ha sok helyed van, akkor lehet nagytestű, ha kevés akkor törpe. Nincs gyönyörűbb látvány egy banda Brahmánál ahogy a nagy zöld füves udvaron rohangásznak fel-alá. Vagy Orpington is szóba jöhet. A törpék elvesznek a fűben. Őket kis ólakban lehet jól nézegetni. Ott mutatnak jól.
A sebright is látványos fajta, de vannak még hasonlóan szép, mutatós tyúkok.
Wayandott, Német lábtollas, páduai.
Most nincsenek madaraim, két iker fiam van, 3 évesek, az időt rájuk fordítom inkább. Majd ha nagyobbak lesznek, akkor közösen újra benépesítjük az ólakat.
Kár, hogy még nem adták ki a könyvet. Amiket említettem, azokat ismered? Nekem jónak tűnnek, már amennyire értek hozzá. Állatorvos vagyok ugyan, de nekünk csak az ipari mennyiségű baromfitartást és tenyésztést tanították. Most ezeket nézegetem. Jópár fajtát láttam már élőben is Monoron, de akkoriban nem tyúkok, hanem kisrágcsálók miatt mentem ki, úgyhogy csak futólag néztem meg őket. Azt tudom, hogy már akkor is nagyon tetszett a sebright, meg az óriások. De ebben a tikos könyvben annyi szép fajta van, hogy azt hiszem nehéz lesz választanom.
Azt olvastam, hogy neked egész nagy állományod volt, de számomra nem derült ki, mi történt velük? Vagy ez volt az a magánprobléma, amiről nem beszéltél? Mert akkor nem is faggatlak:-) Csak érdekelt, hogy mi történt velük. Azóta hol tartasz, szereztél újakat?
Szia LAura!
Üdv a csapatban.
Nem azért hogy csak a saját szemétdombomon kukorékoljak, (csak a stilszerűség kedvéért), de a dísztyúkok annyival jobbak, hogy nem igényelnek olyan védelmi szervezést mint a fácánok, vagy a díszrécék. Ugyan nincsenek olyan szinesek, de egyszerűbb a tartásuk, könyebben beszerezhetők, olcsóbbak és valszeg eleinte több sikerélményed lesz velük.
Rengeteg fajta, forma, típus, alak, színváltozat van, bőven tudsz válogatni.
Sajnos a Kapirgálok könyvével nem tudom mi van, a Díszmadár magazin szerkesztőségét kell megkérdezni. Én már nem is idegesítem magam miatta.
Kérdezz nyugodtan!
Végigolvastam az egész topikot, érdekes dolgokat tudtam meg. Nekem egyelőre nincsenek díszmadaraim, de ha minden jól megy, jövőre kertes házba költözünk, és ott mindenképp szeretnék tartani. Nem tudom még, hogy milyet, azt se hogy tyúkot, fácánt esetleg vízíszárnyast, egyelőre információt gyűjtök, olvasgatok. Van két könyvem, kiváncsi vagyok a véleményetekre, mennyire jók/használhatók a gyakorlatban. Az egyik a Díszszárnyasok - Oldnettel Johannes, ebben fácánokról meg vízízárnyasokról van szó, a másik meg a Tyúkok Enciklopédiája - Esther Verhoef. Szó volt itt a topikban valahol dísztyúkos könyv lektorálásáról, lehet hogy ez volt az?
Ohiki, ha van még az általad kiadott könyvből, szeretnék rendelni egyet.
Írni sokat nem fogok a topikban, de annál szorgalmasabb olvasója leszek:-)
A kiállításról még én is csak hirdetést olvastam. Nem tudom hogy lesznek-e tyúkok.
japán tyúkot szinte minden faluban tartanak. Szafe jól leírta, könnnyű megismerni.
nem tudjátok hogy ami most lesz pesten díszmadár kiállítás a vajda hunyad várban akkor ott lesznek baronfik is vagy sem??? van valakinek valami tapasztalata erről a kiállításról?????
"japan pipinek" nallunk a paraszti udvarokban levo torpe tyukokat hivjak gyujtoneven. illetve ezek keresztezodeseibol kialakult korcsokat. videki allatvasarokon mindig van elado kb. 500ft/db aron mozognak, legalabbis itt nallunk keleten. arrol ismered meg, hogy nagyon kicsi kb. 15-20cm-es magassaguak, tobbnyire barnak, feherek feketek es tarkak vannak. egy kakas jo sok tyukot elvisz, jol tojnak es jol kotlanak, bar nekunk van olyan amelyik alig tojik, de jol kotlik es forditva... kicsi, a tyuktojasnak kb. a fele nagysagu tojast tojnak (30-35g-osat szerintem) cserebe, szep sarga. kijonnek minden mas baromfival, a szarnytollukbol vagjal le, mert jol repulnek.
Nem rég valaki azt ajánlotta tartsak a kecskéim mellett janán pipiket, de én nem ismerem ezt a fajtát. Segítne valaki? Jó lenne tudni, hogy kijönnek-e a nagyobb testüekkel, mekkora és mennyi tojást tojnak stb. ?
de lehet hogy ha jottel volna, akkor te is meg lennel most sertodve. es en lennek a fogonosz... az a baj, hogy mast beszelt meg mezoor a szenasi gabival, meg a szenasi is mast beszelt meg velem. majd legkozelebb mashogy szervezunk/szerveznek.
Sziasztok!
Olvastam a Díszmadármagazinban az út beszámolóját. (nekem tetszett :o)))
Sajnálom hogy nem tudtam elmenni. Fáj a szivem a képeken látott sok szép madár után.
Remélem én is hogy mezoor jön még ide.
1 pár feherbobitas facant (lophura leu. hamiltoni)
1 nyergesfacan kakast, marha nagy darab van benne vagy 2 kilo! vastag labak, eros csor, nagyon tuti vetel volt, mint kesobb itthon kiderult.
1 par holland torpetyukot (arany-nyaku szinvaltozat)
annyi negativ volt a Möllernel a vasarlasban, hogy nem te valasztottad ki a madarat hanem, kertel egyet a listabol, o meg hozott egyet, megmutatta egy pillanatra utanna be a dobozba, mondjuk mi egyszerre 5 madarat vettunk. bar allitolag korabban pl. meg sem mutatta a madarat, plusz most engedett pl. nekem 20 eurot, szoval vegulis rendes volt.
azert ilyen "kommersz facanokat" hoztam, mert mar csak ezek maradtak, ugy volt hogy pl. cheer-t is hozok (catreus wallichi) de az nem jott ossze, 1-2 fura dolog miatt
de vegulis ezzel is meg vagyok elegedve, 1 baj van, hogy igy 3 het utan is vadak, bar ahoz kepest amikor meghoztam, nem is tudtam a 10meteres kozelebe menni a ropdenek, mert teljesen meg voltak orulve. most ott tartunk, hogy mar talan eletben maradnak, es nem torik agyon magukat/egymast ha a kozelukben vagyok, bar takaritani meg mindig nem tudok a ropdeben, es etetni/itatni is eleg nehezkes...
van meg tervben par madar beszerzese jovore, csak hamarabb kell kimenni.
jó van akkor látom viszonylag nagy élmény volt a dolog és inkább pozitív irányba...:-))) azért annyira remélem nem sértődött meg senki hogy itt hagyja ezt a fórumot....:-))) Szafe2 te akkor miket vettél????
- kb. 8x eltevedtunk, a cseh es nemet autopalya, autoutak valami elkepesztoen idiota modon van kitablazva
- vasaroltunk rengeteg madarat a vito hatulja teljesen szelvedoig tele volt, ules alatt itt egy par torpetyuk, ott egy par kacsa.
- lehetett a möllernel csorgatni a nyalunkat olyan fajokra, amiket csak kepeken, meg az interneten lat az ember. hokko-k, argusfacan, borneoi facanok. kar hogy nem tudok nemetul, mert lett volna egy rakas kerdesem. utanna elmentunk erfurt melett egy fickohoz, a nevet sajna nem tudom, nagyon kedves rokonszenves figura volt. nalla tomenytelen vad enekesmadar, diszgerlek, viziszarnyas. kicsit sajnos mar lerobbantak voltak az epuletek, meg mar kicsit el volt hanyagolva. de latszott a fickon hogy nagyon szereti a madarait. (alitolag nemreg valami agymutetje volt)
viszont tok olcso aron adott madarakat. (innen van a par holland torpe, 6Euro volt)
de a Szenasi Gabornak is adott egy karolin part valami 15 Euroert...)
utanna felhuztunk a hegyekbe egy srachoz egy rakat edward facanert, mint kesobb kiderult a beigert edward,gyemant es themminck tragopan 3 kulonbozo helyen volt igy nemkicsit kelett eroskodnom, hogy meg aznap megnezzuk oket, szoval volt egy kis kavaras. kicsit el is pattant a cerna a vegere, ebbol lett is egy kis sertodes.
kepeket a mezoor csinalt, nalla kell erte kopogtatni, en mar kertem 1x, de nem valaszolt, gondolom meg neheztel az erfurti ut miatt, vagy elfoglalt.
jovore szeptemberben akarok menni, mert most mar nagyon keves madar volt elado, es nekem meg kell vagy 4 fele
ja voltak cochinok is, nekem eleg szepek voltak, bar en nem ertek annyira hozza. kek, feher, fekete, "holland pettyes" szinekben, de mar nem volt elado belolle.
a kistermelőkben olvastam hogy lesz ez a kiállítás németországban november végén... és szerveznek is utat 26ezerért három napra...tud valaki erről a német dologról valamit???? minőségi dologról van szó????
huhh, koszi a kimerito valaszt! kozben talaltam a neten kepeket a szinvaltozatokrol, van koztuk nagyon szep pl. van egy kek-arany az nagyon tetszik. nekem az arany van. a ficko akitol hoztam mondjuk "aranyszakallu"-t irt a dobozra, gondolom a nemeteknel igy hivjak. keltetni jol lehet a tojasokat gepben, vagy erdemesebb inkabb mas kotlosokkal keltetni?
Kérdésed számomra parancs!
A Holland törpetyúk
Egy hazánkban mindezidáig ritka fajtát szeretnék bemutatni, bár nem értem hogy miért nem kerültek belőle már korábban egyedek a Magyar hobbitenyésztők udvaraiba, hiszen kicsi, szép, ellenálló, mutatós és még hosszan sorolhatnám a jótulajdonságaikat. Nézzük tehát részletesen is a Holland törpét, vagy ahogyan hazánkon kívül ismerik az Old-Dutch Bantam-ot.
A XVII. században a fűszerek, és egyéb kincsek mellett törpetyúkokat is inportált a Holland Kelet-Indiai Társaság Indonéziából. Az egyik szigeten volt a találkozási pontjuk az európai kereskedőknek és az ázsiai begyűjtőknek, hatalmas kikőtő állt a rendelkezésükre, a szigetet Bantam szigetnek nevezték. Az itt található helyi törpe baromfiakból vittek a hajókra, hogy a hosszú úton folyamatosan legyen hús és tojás a matrózoknak. Az utat átvészelt kistyúkokat aztán Hollandiában eladták. A törpe alkatú baromfiakat pont ezért nevezik Angol nyelvterületen Bantamoknak. Rögtön nagy népszerűségre tettek szert a törpetyúkok, hamarosan több változat, típus és fajta is kalakult, Európa több országában is. Lassanként meglett minden országnak a saját törpetyúk fajtája. A Holland törpe első ábrázolása egy Angol festményen látható, mely 1865-ben készült és hollandiai törpe tyúkként mutat be egy sárga tojót. A képen látható tyúkocska nem sokban különbözik napjaink Holland törpéitől. A fajta első és mindmáig érvényben lévő hivatalos standardja 1906-ból származik, azóta is változatlan a leírás. Napjainkban húsznál is több színben tenyésztik. E törpetyúkok népszerűsége a megjelenésük óta változatlanul nagy, Hollandiában és az USA-ban külön népes fajtaklúbja van. Évente több kiállítást és show-t is szerveznek, hogy népszerűsítsék a fajtát és minél többen és minél jobb minőségben tenyészthessék.
A Holland törpetyúk egy aktív, barátságos, úgyanakkor kemény, fajtársaival kissé kötekedős tipusú baromfi. A fajta szakértői úgy tartják hogy az első évben a méretei alakulnak ki, a másodikban a formája véglegesedik és a harmadik évben pedig a szine válik teljessé. Mindkét ivar elegáns tartású, első ránézésre egy kicsi, kemény , masszív madarat látunk. Jól és könnyen repülnek, kedvelik ha kapirgálhatnak. Kakasaik vékony, éles hangon kukorékolnak. A tyúkok jól tojnak, hamar elkotlanak. Bár méretei kicsik, saját tojásából 15-18 db-ot is megfelelően el tud takarni. Aránylag korán, már 8-9 hónaposan megtojja első jércetojását. A kakasok szintén korán érnek, 1 évesen már aktívan hajtják a jércéket.
A tyúkok évente 100-120 db, fehér héjú, kissé hosszúkás, 25-30 g súlyú tojást tojnak. A csibék jól kelnek, felszáradás után elevenek, ellenállóak.
A Holland törpe leírása:
A kakas nagyobb termetű a tyúknál, sima fűrészes tarajú, taraja 5 fűrészfogból álló, az állebenye és az arca élénk piros színű. Füllebenye kissé ovális, nem túl nagy, fehér szinű. Csőre rövid, kemény, enyhén hajlott. Feje kicsi, a szemek és a füllebeny egy vízszintes vonalban helyezkedik el. A tarkó enyhén ívesen megy át a nyakba majd a hátba. A nyaktollak vékonyak, hosszúak. A hát rövid, enyhén ívesen kis töréssel megy át a farokba. Farka jól fejlett, dús tollú, a fő sarlótollak hosszúak, a víszintestől mérve 50 fokban tartja. A szárnyak nagyok, tollai hosszúak, a test mellett feszesen tartja őket. Melle széles, jól izmolt. Lábai tollatlanok, rövidek, de nem túlságosan, szinük a toll színétől függ. Sarkantyúja kicsi, de kemény. Tollazata egyenletesen fedi a testet, nem hiányos. Egy kifejlett kakas súlya 0,6-0,8 kg.
A tyúk taraja kicsi, finom szövetű, élénkpiros, egyenes. Csőre, arca, füllebenye hasonló a kakaséhoz, csak finomabb kidolgozással. Állebenye kicsi, kerek, piros. Szemei tiszták, fénylőek, barna szinűek. Feje kicsi, keskeny, a test fölött és előtt tartja. Nyaka közepesen hosszú, a tollak rajta egyenletesen fedik. Háta rövid, enyhén íves. Farka dús tollú, fő tollai egyenesek, enyhén emelve, zártan viseli. Szárnyai a kakaséhoz hasonlóan nagyok. Sarkantyúja pici, fejletlen.
A Holland törpe oldalról nézve kissé hosszúkás alakú. Egy kifejlett tyúk súlya 0,5-0,6 kg.
Elismert szinváltozatai: fekete, fehér, sárga, ezüst, kék-barna, kék-ezüst, kék-barna-pala, kék-ezüst-pala, kék, krém, arany, kendermagos, kék-arany, vöröshátú, vörös-kendermagos, fogoly, narancs, kék-narancs, porcelán, kolumbián, sárga kolumbián.
A szineket gyakran keverik egymással így folyamatosan jönnek létre új szinkombinációk.
A Holland törpetyúknak jónéhány rokon fajtája alakult ki a szomszédos országokban, ilyen a Belga törpe, vagy az ugyancsak belga Tournaisis, a francia Allemande, vagy az angol Nankin és a svéd Olansk bantam.
A Holland törpetyúk gyűrűméretei: kakas 14 mm, tyúk 12 mm
gyongytyukokat probaltal mar? van egy ismeros facantelep, ott alkalmaznak a facanokkal osszezarva gyongytyukokat, mivel sokkal eberebb mint a tobbi madar, egybol jelzi az idegent, meg a nagy rikacsolasat nem is szeretik a duvadak ugytudom.
Ha valakit érdekel, az Erfurti kirándulásra van még egy-két szabad hely.
Miként már jeleztem, két fácántenyészetet fogunk meglátogatni+egy madarkertet fácánokkal, viziszárnyasokkal és papagájokkal.
A jelenlegi időbeosztás és útiterv alapján jövő hét pénteken indulnánk Újhartyánból kb. 17.00-kor. Másnap Erfurtnak és környékének körbejárása következik(tenyészet látogatás vásárlással+madárkert), estére 10euro-s diákszállás, majd másnap(vasárnap) visszaúton egy tenyészet látogatás(akciós fácán árakkal), majd haza.
A távolság kb. returban 2.500km.
Költségek:
-üzemanyag max 10l. gázolaj/100km=250l x kb. 210Ft olaj árral=52.500Ft
-3napos casco kb.9.000Ft
-3Ft/km amortizációs díj=7.500Ft
-autópálya díjak=kb.7.000Ft
Tehát a jelenlegi 5 főre kb 15.200Ft jut koponyánként.
További jelentkezők esetén, ez egész gazdaságos kirándulás filléressé is tud vállni:)
Az eladással elég negatív tapasztalataim voltak hétvégén...
Nemhogy struccot, de még a kicsit értékesebb állatokat sem értékelték a tisztelt látogatók. Azaz értékelték, de csak 1-2e ft-ot akartak adni mindenféle állatért, a minőség figyelembe vétele nélkül.
Azért a végére a haverom eladta szinte minden tyúkját és víziszárnyasát, csak én maradtam meg szinte az összes galambommal...
akkor tuti találkoztunk mert ugyanarról beszélünk....nem voltak kispályások a srácok az tény...a strucc monoron is nagy siker volt...nem tudom elképzelni hogy gondolja valaki hogy elad egyet is...ki az aki kimegy a börzére és spontán vesz egy struccot...???
Mellettem áztak a kölykök egy csirkedróttal bekeritett helyen. Tudtak valamit az üzletről, amit én nem. A frissen ajándékba kapott fodroscochin keveréküket is eladták 500Ft-ért, én meg hiába kínálom a gyönyörű, de hosszú lábbal megvert zsabókat ugyanennyiért.
A strucc felvásárlói ára 32-35Ft/kg. És még ehhez is kvóta kell:(
nallunk a nyiregyi borzen vasarnap mar 2 honapja az a ficko a sztar, aki struccokat arul. darabjat 130eft-ert. persze nem veszi senki, a nyugdijas "tenyesztok" meg jot rohognek rajta. amugy nem lenne draga, dehat egy strucc azert az megsem egy egyszeru dolog. :)
azért utálom a börzét mert nehezen lehet kifogni jó dolgot pont ott kell lenni...volt 5 gyönyörű porcelán 4 tyúk 1 kakas 8 ezerért azonnal elvitte egy szlovak amint kitették...egy helyen vizsonylag szép sebrightok 1000???? ftért 5 perc alatt elkeltek a tyúkok mert a hülye tulaj adta külön is öket...aztán meg a kakasok nem mentek le 700ért se nem semmi...nemtom láttátok e volt páva 15000ft per pár volt a csákónak volt vagy 50 db neki....voltak kisrácok akik 3 félig már döglött nyamvadt brahma csirkekorcsot árultak 200 ft-ot kértek érte....:-)))))) na ennyit egyenlőre...üdv
Pedig, ha nem fogunk ki egy esős időszakot, akkor kellemes kirándulásnak igérkezik. 2 tenyészet(az egyikben 150 fácánfaj) + egy madárpark meglátogatása.
Nekünk a hétvége sajnos nem igazán jó! Hétközben tudok szabit kivenni, de a szombat vasárnap az mindig foglalt. Úgyhogy sajnos mi nem tudunk menni.
Az Araukana egy fajta, Dél-Amerikában alakult ki. Zöld a tojáshéja, pofaszakála van és időnként nincsen farka.
De hogy ki tenyészt itthon ilyet, azt sajnos nem tudom.
Az eső csak esett:( Kezdésként két török kamionos(kamion stopp ideje alatt) szórakozott velem a régi 5-ösön, de Félegyházánál elhúztak a pályára.
A börzén elsősorban eladni akart mindenki, de azért áron alul elkopogatott néhány fácán, meg papagáj. Aranyfácánból csak a tyúkokat lehetne eladni, de azoknak felnyomtam az árát 4.000Ft-ra, így nem volt túl nagy tolongás. Gyarapodott az állományunk egy pár kék fülessel és egy pár csukárral(olyan kis jópofák, hogy ne bírtam őket ott hagyni).
Hízott a májam, hogy ahogy beálltam már úgy fogadott egy fickó, hogy "Ezek a Rácz-féle madarak?" :)
Összességében, ha a napocska is sütött volna pozitívra zártam volna a napot.
-úticél Erfurt+ visszafelé a cseh határ közelében egy fácántenyésztő(bővebbet: Szénási)
-a jármű, egy kilencszemélyes Vito kisbusz
-sofőrök, Szafe+mezoor
-szállás, diákszálló, kb.10euro/kop
-várható útiköltség 14-15.000Ft(benne az autópálya díjjal, gk. amortizációs díjjal)
Hát ennyi, remélve, hogy semmi sem jön közbe?!
Ha valakinek ötlete van, egészítse ki a fentieket:)
Kicsit sűrű a program(az út kb.2x12 óra), ezért lehet hogy érdemes volna már pénteken elindulni(pl. este, vagy délután), de ezt még megbeszéljük(a buszt pénteken csak délutántól tudom elhozni)
Egy 21 személyest ajánlott a helyi iskola, de nem éri meg a 140Ft/km-t(300.000Ft/kb. 7fő=kb.35.000Ft/kop)
A hivatali Vito-t (9 személyes)ma vittem szervízre. Megpróbálom elkuncsorogni, de amióta a polgármesterünk ogy.képviselő, azóta elég nehéz összefutni vele. Ha a héten nem jön össze, akkor, szerintem a kirándulást talonba tehetjük, hacsak valaki nem jár több szerencsével.
Vetriflox(ha jól írtam,ha nem és így nem ismeri fel az állatorvos, akkor szerdára /holnap Pesten vagyok/ pontosan leírom a nevét), ennek volt az elődje a hatékonyságáról híres Tylan. De ez már megkeresi a baktériumot még a herékben is, úgyhogy garantáltan rend lesz:) Legalább egy hétig adagold, majd a bélflórát Laktiferm-mel állítsd helyre.
kicsit más téma...otthon a csirkékkel valami gáz van egy az hogy nagyon soványak...kettő van olyan amelyik ilyen rekedtes hangon trüsszög...étvágyuk van de nem szépek, van amelyik kicsit bágyadt is......mit tegyek milyen antibiotikumot tudtok javasolni meg milyen egyéb dolgot??? fontos lenne a segítségetek mást nem ismerek akinek hinnék a tanácsában üdv és még1x köszi....
ha én is elférek akkor valszeg érdekel a dolog csak az a baj hogy engem a fácánok nem igazán mozgatnak meg ezért kérdem van esély arra hogy baromfikkal is találkozunk vagy nem valószínű???? meg persze az össz költségtől is függ a dolog... szóval még megvárom a konkrét részleteket mert nem szeretnék a számból...csinálni... üdv
Hali!
Holnap reggere meg tudom mondani hogy mennyiért vinne minket ki a 19 személyes busz. Gondolom ha kicsit többen vagyunk, csökken a kőccség!
Utánfutó is van hozzá.
Ha kisebb biusszal lesz menet, az is érdekelne!
ohiki, mezoor: kedd-szerdara tudtok valami konkretumot mondani a kisbuszszal, kapcsolatban, meg azt hogy jo e nektek az okt.20 indulas, arak ilyesmi? mert vissza kene jeleznem szenasi urnak, hogy hogy intezze a szallast pl.
microdrive, ha erdekel az utazas, akkor szolj mar te is
Elmerültem a melóban és nem jutottam ide el. Okt 20: tetszik a dátum:)
Jármű(én is fussak vele néhány kört?)? 10eFt üzemanyagban sem rossz:) Vége a tenyészidőszaknak, így megkockáztathatjuk a több napos távollétet is(3 nap 2 éjszaka):)
ohiki+ob, szafe, mezoor+ob, szénási(szerintem+ob)+sofőr, idáig egy 9 személyes kisbusz:)
ja meg az idopontot elfelejtettem, oktober 20 korul lenne a manover, egyreszt elotte Szenasi urnak nemjo, nyilvan mivel o ismeri a tenyesztoket, hozza kell elsosorban alkalmazkodni, utanna meg mar novemberben nem tul so az ido a hegyek kozott, azert onos, havas uton nem jo lenyomni sokszaz kilometert. nyilvan 1-2 het pluszban meg belefer az oktober 20-hoz kepest, ha valaki esetleg pont 20a korul nem er ra es nagyon szeretne jonni.
mezoor: nem tudnad megadni a telefonszamod, hogy beszeljunk telefonon, mert igy a forumra, nem nagyon erek ra par napig, persz ecsak ha erdekel a dolog azok utan amit leirtam.
vegezetul bocs mindenkitol akit nem erdekel ez a facanos dolog es kenytelen volt elolvasni, akit erdekel annak akarok segiteni, meg nyilvan magamnak. :)
delelott beszeltem a Szenasi Gaborral, nyugodtan johet barki erdeklodo (Ohiki, microdrive, felesegek, anyosok... ;)) csak kellene egy mikrobusz, mert neki mar el van teve jo par madar, igy meg nem ferunk el egy szemelyautoban, mellekesen az utazasi koltsegek is joval alacsonyabbak igy 1 fore. o 50eft-os mondott kb. uzemanyagkoltseget a korabbi kiutazasaik alapjan, erre jon meg a palyamatrica (3eft) es a szallas, ami kb. 10-25euro (ez meg az en korabbi utazasaim alapjan) ezeket a koltsegeket kell szetosztani, kb. 10eft ala-fole jon ki kicsivel igy a hetvege... persze ha meg a buszert is kene fizetni, akkor nyilvan tobb.
nemetorszag legnagyobb tenyesztocentrumaba mennenk, kb. 120 facanfajt tenyesztenek, plusz egyebb madarakat. minden vasarolt madarhoz jar zart, a nemet szovetseg altal jovahagyott/regisztralt zart gyuru, allatorvosi igazolas, CITES/kiviteli- es exportengedely. szarmazasi igazolas (torzskonyv)
bemasolok ide europa masodik nagy "facan-centerenek" 2004-es arait, gondolom ezek alapjan kalkulalhato a nemet ar is. ha ilyen hasonlo arak vannak, ilyen papirokkal jo vetel egy tenyeszmadar, mert hosszu tavon is biztosithato a minoseg.
nyilvan egyaltalan nem kotelezo vasarolni, egy jo hetvegi kirandulasnak is beillik, remeljuk jo ido is lesz hozza. :)
a masodik uticel a nemet-cseh hatar melett van visszafele jovet, ott szinten lehet vasarolni, ill. egy komoly magantenyeszet van.
ertem, ez igy pl. nagyszeru lenne. viszont honnan lehet kulfoldi borzek cimet, idopontjat megtudni? en a neten kerestem regebben, de nem nagyon talaltam, csak kb. ilyen kis helyi hetvegi allatpiac szintueket.
Én nem gondoltam konkrét időpontra!
Ha már meglenne a busz, vagy jármű, akkor egyeztetni a tenyésztővel, lehetőleg egy börze időpontjában és pluszban megnézni még egy madárparkot. Egy hétvégébe ez fér bele. Vagy valami hasonló.
ize, na varjatok. ti egy tavaszi turara gondoltatok? mert amirol mi mezoorel beszelunk, az most oktober vegen lenne, 1 vagy 2 fix cimre, ami a Szenasi Gabor nemetorszagi tenyeszto barataihoz lenne. akkor meg mar nincs tojas. csak a maradek idei novendekek. meg ezt azert vele is meg kell beszelni, hogy ennyi emberrel is mehetunk-e. most ugyis megyek fel monorra oktober 10-en, akkor kene megbeszelni kozosen, addigra hatha lesz valami epkezlab szallitoeszkoz. meg meg valami lista is kene, hogy milyen elado madarak vannak, milyen aron, bar par nemet/holland arakat talaltam a neten, gondolom nem tul elterok az araik. mondjuk a 35Euros aranyfacan ar egy kicsit mellbevagott, bar az allitolag vadon befogott szulok elso nemzedekebol van...
mezoor: nagyon komplikalt az ezustfacan felnevelese? valamelyik nap kezembe kerult egy ismerosnel a diszmadarmagazin, amiben irtal egy cikket rolluk, kicsit agresszivnek tunnek nekem a cikk elolvasasa utan. gondolom hasonlo tokos kaliber lehet, mint a kiralyfacan. csak azert kerdem, mert megint sikerult beszereznem egy 2 eves tyukot. azoknak a vadaszoknak amiknek lesutottem 6-10 hetes korban 1cm-t a csor felso reszebol, azoknak kb. 2-3 honap alatt nott vissza az eredeti meretre, pont levagasra, ill. arra az idoszakra amikor mar elmult a bolonderia es jol kitollasodtak mar. gondolom az ezust is hasonlo eroteljes novekedesu lehet. tehat ha 6-8 hetesen trimmelek, akkor mar igy oktoberre, az eladasra visszano a csoruk...
masik: monoron hogy mentek az ezustok? szerinted erdemes neki ropdet fenntartani, nem a meggazdagodas erdekel, csak az hogy emberi aron elmenjenek szezon vegen, ne kelljen meg kovetkezo ev januarban is 2-3 darabot orizgetni, bar nallunk ugyis menne a levesbe, elobb-utobb... :)
Akár növendékeket is hozhattok, gondolom akkor is lesz még tojás számomra.
De ha nem tudok hozni az sem baj, már csak azért megéri hogy az ember szétnéz.
Nem mellékes dolog hogy a hugoméknak 19 személyes kisbuszuk van, fuvaroznak vele. Persze az jönne számításba aki a legolcsóbb.
Majd kiváncsiságból kiszámoltatom vele hogy mennyi lenne egy fuvar, és akkor már lesz legalább viszonyítási alapunk.
Addig pedig gyűjtsük az ötleteket hogy hová lehetne menni és megnézni egy hétvégén belül.
Madárparkok, börzék, tenyésztők, stb.
Akkor már vagyunk: mezoor+o.borda
szafe
ohiki+o.borda
Emberek, érdekel még valakit?
na a kisbusz az kiraly otlet, esni gondolkodtam rajta, csak en a berlesen gondolkoztam azmeg 8-10e/nap... + uzemanyag. amugy szerintem ejfurt nem 30eft uzemanyagra van oda-vissza, de te tudod... :)
ugy akarunk kimenni, hogy hozunk novendekeket, en legalabbis mindenkeppen, e melett a nezelodes sem utolso szempont, meg azert ilyenkor mindig el les az ember 1-2 otletet, akar a tartaskorulmenyek, akar a ropdeepites teren. en legalabbis sok erdekes dolgot, okos otletet lattam edig nehany tenyesztonel.
Kb. 30.000Ft értékű benzin kellene osztani 4 felé. Van néhány céges buszunk 9 főstől 24 személyesig. Ha megtudok egyezni a PM-el, akkor ez lehetne az egyik alternatíva. De lehet, hogy csak jövő tavaszra(ilyenkor úgy sincs már keltetni való tojás:)
De most megyek, mert már hetek óta elhavaz a meló:(
Úgy érdemes kimenni ha már hoz is az ember valamit. Mondjuk tojást, és akkor még a határon sem kell cidrizni.
Tavasszal mondjuk egy buszos kiruccanásban én is benne lennék. Akár börzére, akár tenyésztői látogatásra. Akárhová!!! Nyugati, vagy északi irányba!!!
na akkor ez az ut felejtos.. tobb ezer km-t en sem tudok vegigdaralni a kis cliomal 4 szemelyel. meg igy hetvegen utannaszamolva, jo kis summa a benzinkoltseg, annyit azert nem ernek azok a madarak.
josz most az oktoberi monorra? nem kell egy kaliforniai kakas? ingyen, csak szabadits meg tolle legyszi... mar mindet eladtam, csak ettol a 2 eves kakastol nem tudok megszabadulni, most meg itt pakolom jobbra-balra. kicsit le van romolva tollazatilag, de amugy egezseges.
beszeltem a Szenasi Gabor-al, benne van egy nemetorszagi turaban, azt mondta van 2 tenyesztonel is szivesen fogadnak minket, csak szervezzuk ossze oktober 2. felere...
kerdes, hogy teged erdekel-e? meg jo e neked az idoszak (tehat oktober vege)
en meg ezt neztem ez tuajdonkeppen egy tovabbfejlesztett valtozata az elozoknek, es talan nem olyan drasztikus mint amit en korabban belinkeltem, viszont szerintem az a 100%-os megoldas, megha kicsit brutalisnak is tunik ;)
Ilyen csőrvédővel még nem találkoztam. Az általam ismertek a felső csőrkáva meghosszabításra épültek, azaz a csőr hegyét letompították, vagy ezt kombinálták a csőr teljes összezárásának meggátlásával.
A problémám, hogy kissé állatkínzásnak érzem(bár egymás felkoncolása is az, az áldozat részéről):( A gödöllőn tenyésztett vadászfácánok csőrvédője, pl. a az ornyílásokon átfűzött fogpiszkálóra hasonlító műanyag tűvel van megoldva.
igazad van, este kiprobalom reszelt fott tojasban....
a tuti megoldas itt van alul, most probalok hozzajutni, ha sikerul es erdekel kiprobalas szinten szivesen kuldok majd nehany darabot belolle. egy bajom van vele, hogy szerintem kicsit korlatozza a tapanyagfelvetelt (diszfacannal ez mondjuk nem nagy baj) valamint szerintem erossen korlatozza a tollak tisztogatasat, valamint a porfurdozest ami azert gaz.
A Tetramisol-t a szakadtabb humán patikákban is kiskanállal dekázgatják(három hete vettem utoljára)
A vízoldhatóságukról nekem is hasonló tapasztalataim vannak:(
Az adagolás, baromfiknál valóban több, mint az emlősöknél.
Viszont tizenéves fácántenyésztgetés után még mindíg nem tudom mi volna a legjobb megoldás a csipkedés ellen. A tegnapi esőben elázott kakasok ismét kikezdtek maguk közül egyet. Utoljára egy hónapja történt hasonló, szintén esőben. Akkor visszacsíptem a madarak csőrét a vérérig, így megszünt a probléma.
na vegul "vermitan 20%"-ot sikerult kapnom, nyiregyhaza egyetlen allatkorhazaban, az emlitett keszitmenyeket mar nem gyartjak (szerintuk) mondjuk a papir szerint kerodzo allatok szamara keszult a szer, a dokimokus szerint 5g/100kg-os dozisban adhato facanoknak is, kesobb kiderult, hogy idult allapotu szarvasmarhanak is max. 3,7g/100kg-ban adhato de mind1. fasza granulatum ami szerintuk felolvad vizben, nekem meg fel ora mulva is vigan uszott az itatoban.
szerintetek eleg 1-2 napig elottuk hagyni a kezelt ivovizet, vagy ismeteljem meg a kezelest nehany nap mulva?
A papagájok betonozott aljú volierjeit könnyebb takarítani, mint a fácán röpdéket. A baromfifélék Mebendazolt, vagy Tetramisolt csipegetnek be a lágyeleségen féregűzésre, a kúra egy hét múlva ismétlendő. A parazita gyanús egyedek "Bogánccsal, vagy az un. Paramecitin nevű készítménnyel kapnak plussz kezelést.
Féregtelenítés után általában csak átásózzuk a röpdéket, illetve helycserés megoldással, évente egyszer minden egyes voliert bevetünk gabonával, majd a zöld füvet lelegeltetjük.
Talajcserét csak több év után végzünk, részben azért, mert 3 négyzetméter/madár még nem mondható túl intenzív tartásnak, másrészt meg macerás több köbméterföldet egyszerre kicserélni:)
fott tojast meg turot enis adtam regen, de csak a par hetes novendekeknek, csak azzal az a baj, hogy tojas van dogivel, csak lusta vagyok mindig fozni, a turo meg draga. szocske... :D a kecske meg isten orizz, nallunk mar eppen csak a lo, a szamar, az egypupu dromedar meg a stucc hianyzik...
most olyan kiserletet akarok csinalni, hogy ilyen lagyeleseget adok a facanoknak, kivancsi vagyok a novekedesukre. hasonlot, mint amit a papagajosok szoktak adni.
halliszt
(esetleg szojadara is)
kulonbozo magok daralekai (fenymag, lenmag, tehat ilyen biologiailag nagyon ertekes magok)
vitamin-nyomelempremix (laktiferm-3)
olajok
ebbol akarok egy ilyen masszat csinalni amit darabosra tudok utanna reszelni, hasonloan mint a gesztenyepuret pl. ezt ilyen kiegeszitonek szanom. nem fo takarmanynak.
ohiki: huu, ha azokat a konyveket megnezned nekem az nagyon jo lenne. koszi
A lisztkukac ideális lenne, de nincs ambícióm tenyészteni. Így marad a főtt tojás, túró(persze akciós "Profi"), reszelt répával, gyümölccsel. Összegyúráshoz darált keksz, kondifix. Így sem túl olcsó, dehát a madarászás nem is a gyors meggazdagodásról szól:)
Próbálkoztam én is kecskékkel, de a nálunk nevelkedettek ugyanúgy lelegelték a kert fáit, mint a tenyészéretten beszerzettek:(
Egy évben végül is csak néhányszor szöktek ki, de akkor minden tarra rágtak:(
A giliszta valóban több kárt okozhat, mint amennyi előnye van. Mi pl. csigákat szoktunk a fácánoknak, baromfiknak és récéknek adni, de két havonta féregtelenítünk is.
SziasztokJ
Ahányszor megpróbálok ideírni, lefagy a gépem.
Lehet, hogy a szerver pikkel rám?
Gyorsan megpróbálok válaszolni.
A fácánosunk, nem annyira az esztétikumra, mint a célszerűségre épült. A viszonylag nagy (1400m2) sarokportán, L alakban helyezkednek el volierek. A kerítésre épült(ezért is tud a görény kárt okozni)hátsófal pala, illetve cementlap, hozzá csatlakozik a pala féltető. A volier első fele drótháló. Körbe beton lábazat, aljzata homok.
Ezekbe a röpdékbe, elsősorban az elterjedtebb, akklimatizált fajokat lehet elsősorban tenyészteni. A fácánost U alakúra, a nevelők, majd a baromfiudvarok sora egészíti ki, a kerítés vonalán.
A lakóépület felöli részen vannak papagájröpdék. A körbezárt területen, pedig a tavasztól-őszig tartó időszakban, hintaágy, 4,5m-es medence stb.J
Nem is tudom miért szeretek otthon lenniJ
Erfurtban, tenyésztő látogatást tervezünk, nem kiállítás lesz.
Még az állati fehérjéhez:
Egy nyáron csináltam rovarhálót, és délutánonként kijártam füves területekre és szöcskét szedtem. A falusiak mondjuk dinkának néztek, de minden nap összejött egy befőttesüvegnyi pattogó rovar. Aztán az érdekes az volt, mikor ki akartam osztani őket. Még a hajamba is volt kis szöcske. A csirkék viszont nagyon élvezték!!!
A második kérdéseddel kezdem!
Állati fehérje: rengeteget agyaltam én is hogy mivel lehetne a táp mellett felturbózni a csirkéimet. Aztán egy ismerősöm mesélte hogy még az ó időkben, tejport vett és azt keverte a tápba. Na most ez azért nem járható út, mert irtózatosan drága a tejpor, és ha valaki nem dolgozik szarvasmarha telepen, akkor szinte kizárt hogy csak ezért vegyen tejport. Viszont én vettem 2 kecskét. A kerti gaztól kezdve, a kaszált fűig, az akácon át, szinte mindent adtam neki és ő adott nekem tejet. Két-három napig gyűjtöttem egy 5 L-es befőttes üvegbe, majd kitettem a napra és hagytam megaludni. Mikor már túrós-darabos volt, kis tálkákban kiosztottam a csirkéknek. Borzasztóan szerették és nagyon szépen fejlődtek tőle. Fél éves Itáliai kakasaimnak olyan faroktolluk lett, hogy nem egy látogató Főnixnek nézte őket. Egészségesek és fejlettek lettek a tejtől. A kecsketej amúgy is zsírosabb és fehérjedúsabb mint a tehéntej, pláne ha lucernát, borsószárat vagy akármilyen hüvelyes növény szárát adod nekik. Kicsivel több munka, de szerintem megéri. Nem beszélve hogy magadnak is tudsz felhasználni a kecsketejből, már ha szereted.
A mezőgazda kiadónak voltak tankönyvei, és vannak is még, majd otthon megnézeim melyik az amelyikben a négermagtól kezdve a törökmogyoróig szinte mindennek megadják a beltartalmi mutatóit. Van egyszer a TAKARMÁNYOZÁSTAN, a GAZDASÁGI ÁLLATAINK TAKARMÁNYOZÁSA, és a SZÁNTÓFÖLDI NÖVÉNYTERMESZTÉS. a Kossuth téri mezőgazdasági könyvesboltot felhívod, megmondják hogy melyik kapható még. De úgyemléxem a Kistermelők Lapja régebbi számainak a végén is mindig reklámozták ezeket a tankönyveket.
Remélem tudtam segíteni!!!
nincs valamekotoknek leirasa a kulonbozo magok beltartalmi ertekerol, feherje/szenhidrat, esetleg aminosav osszetetel, elettani hatas... nem a hagyomanyos szemestakarmanyokrol kellene (napraforgo,kuk.buza) hanem ilyen pl. muharrmag, fenymag, lenmag, cirok, koles, csumiz.... van 1-2 szakkonyve, de abban csak a hagyomanyos gazdasagi magok vannak.
mezoor: te szoktal adni allati feherjet, mar ilyen par honapos korban? van valami tapasztalatod pl. a csontkukaccal (legylarva) en eddig amig par madaram volt etettem havonta 1-2x lisztkukacot, de miota gyarapodtunk mar nem birom cernaval, tenyeszteni meg nincs aparatusom... gilisztat nem akarok adni, pedig az lenne kiloszam, csak azt olvastam, hogy mindegyik tele van fonalfereggel, meg gombakkal amik aztan bekerulnek a szervezetbe. viszont a legkezenfekvobb a csonti lenne, mert tiszta, olcso es egesz evben lehet folyamatosan kapni. (nyilvan evesre szant allatnak nem adok)
Erfurtban milyen esemény lesz? Gondolom börze, de hogy kicsit off legyek engem nemcsak a dísztyúkok érdekelnének, kíváncsi lennék az esetleges felhozatalra galambból is. Az is érdekelne, pontosan hogyan zajlik le ez az egész behozatal (mivel van aki sok engedélyről beszélt, és van aki csak simán behozta és kész).
Halihó!
Köszönöm!
Igazából alig bírtam választani képet az ólakat bemutató fotók közül. Néha én is elábrándozom hogy milyen szép is lenne ha meg tudnám valósítani azokat az ólakat, vagy legalább egy részüket.
Én meg a pávás cikkben próbáltam kifigyelni hogy milyen helyen is tartod a madarakat.
Nálunk, szerencsétlen nyerges tyúk kétszer is megindult és lerakott, vagy 20 tojást. A kakas viszont passzív maradt. A fácánosokkal beszélgetve, arra jutottam, hogy mivel kivétel nélkül minden, első éves kakast tartónál volt legalább néhány magos tojás, így a kakasunkkal lehet bibi.
Ezt alátámasztja a szintén inaktív 2.5 éves gyémánt kakas is. Nem igazán vettem komolyan az olyan legendákat, hogy a Baukó család madaraival van valami stikli, de miután ez a két fácán a B. András terméke, így kezdek erre hajlani.
Minden esetre, Sz. Gábortól vettem egy idei gyémánt kakast tartaléknak(az öregebbet sajnálom elajándékozni, mivel az impotenciájától eltekintve, nagyon pofás)
Gábor, októberben megy Erfurtba madarakért, lehet, hogy rábeszélem magunkat és csatlakozunk hozzá:)
Normál piaci értéke a fiatal nyerges párnak 15.000Ft, az ivaréretnek 25.000Ft.
Bár a jelenlegi árzuhanásban kifoghatsz bármilyen árat is:)
Ohiki: gratula, nagyon tetszik a cikked, a képek erőteljes fantáziálásra késztetnek, bár még a tervezett papagájröpde sincs kész.
Mint a baromfihoz kevéssé, a keltetéshez pedig egyáltalán nem értő kérdzem, hogy mennyi lehet a keltetés költsége egy 80db-os, hungarocell burkolatú (valahol Mo-n gyártott) keltető esetében. Az egész azért érdekes, mivel egy haverom éppen keltet szívességből néhány tojást, és azért jó lenne biztosan ismerni a felmerülő költségeket legalább becslés szintjén.
mikado 5000ft-tol... kivancsi lettem volna hogy milyen.
Szénási Gábor-hoz ha minden igaz 2 het mulva tudok eljutni, elotte vagjuk az utolso turnus vadaszt, akkor mar lesz helyem hova rakni. egyebbkent en azt mondtam neki, hogy a monori borze elott szeretnek lejutni hozza, mert jo az ha van mibol valogatni, de ne vegye 100%nak hogy eljutok hozza, mert en a vilag masik vegen lakom hozza kepest, ezert miattam madarat ne tartson vissza, ha nem beszeljuk meg fikszen a monori borzeig. egyebbkent most is tartom, hogy erdekel a madar, csak meg el kell jutnom oda. most a nyerges tyukkal egy idei vadaszkakas van egyutt, tok jol osszeszoktak egymast vezetgetik mindenhova... :)
az a baj, hogy meg mindig felek belevagni ebbe az idei nyerges facanba, mert ha nem lesz tavaszra ivarerett, megmarom magam... nem az a baj, hogy minden aron penzt akarok csinalni belolle, csak az a baj, hogy nem sokkal olcsobb egy idei novendek mint egy tenyeszerett madar, viszont ha szerencsem van akkor hasznalhatattlan... neked van vele tapapasztalatod, hogy mivan tavasszal, egyben lerakja a 10-12 tojast es kesz, vagy ha elveszem a tojasokat, akkor nagyobb szamu ill. folyamatos tojasra lehet oket birni, mint pl. a vadaszfacant? ha vegkep nem talalok jo kakast es/vagy nem lesz jo termekeny kakasom, akkor beraknam a vadaszkakasokhoz, legalabb valami erdekes hibrid legyen, majd megy a levesbe...
azert ez a tragopan/fenyfacan kicsit az unios arak alatt felett van... nekem azert 150-180Euro/par arakat mondtak a kulfoldi tenyesztok. azert jovore majd belevagok valamibe.
Szépeket is, meg különlegeseket is(persze a kettő nem zárja ki egymást)
A hagyományos díszfácánok szokatlanul olcsók voltak, de a román felvásárlóknak nem eléggé(az eurójukat átszámolva, 800Ft-ot ajánlgattak az aranyfácánokért).
Szénási Gábor szeretettel várta a nyerges kakasának gazdáját, csak nem jutottam net-hez, hogy üzenjek.
Összeségében, aki szeretne egy igényes fácánkertet kialakítani, annak érdemes most neki ugorni, mivel a piaci árak, a 6-8 évvel korábbiaknak felelnek meg.
Még a ritkább fajok, amiket értékükön felül kívánnak eladni, a többi viszont mélyen az európai 30 eurós átlagár alatt van.
Ennyit a piszkos anyagiakról.
A kék fülesekkel kacérkodtam, mivel hatalmas, szép tollazatú madarakat kínálgattak:) De , majd októberben.
modositom megallapitasom, es hamut hintek a fejemre...
szombaton voltam egy TENYESZTONEL (csupa igy nagybetuvel, mert megerdemli) lattam magyarorszag egyik legszebb italiai allomanyat (vagy 6 szin) nemet-osztrak import vervonal... tokjo, igazi tanyasi, de ugyanakkor profi, tiszta korulmenyek kozott tarva. pl. 2m magas pontheggesztett kerites, kirekesztovel. kb 500m2-es kifuto, 10m2-es szulopar ropdek... nagyon vagany volt. na ott lattam 2 eves tyukokat, es valoban azoknak mar ilyen nagy felreborulo taraja volt. viszont vasarnap megtojta elos tojasat az egyik italiai jercem, jupi.
mezoor: mi volt monoron, lattal ertelmes facanokat?
en ezektol a magyar nevektol/megnevezesektol kapok agylobot, meg ahogy ezek a szajhagyomany utjan terjednek. utanna meg beszelgetek valakivel, aztan fel ora mulva kiderul, hogy ugyanarrol beszelunk, csak o valami mas neven ismerte a fajtat, fura kiejtessel... valoban nekem is beletelt egy kis idobe amig rajottem, hogy az italiai tyukjaim valojaban leghorn-ok csak a leghornok kozott eleg sok az ilyen felreborulo nagy tarajos tyuk, az enyemeknek meg ilyen kis apro allo tarajuk van.
Én a következő dolgot vettem ki a net barangolásaim során:
Az óriás Cochin és a törpe Cochin, a világ jónéhány helyén, két különbözõ fajtaként elismert. A törpe változatot az eredetileg is törpe fajták közé, az úgynevezett õstörpék közé sorolják. Sok európai országban éppen ezért Pekin bantámnak nevezik, talán mert az első törpéket még Viktoria királynő idejében, Kínából vitték be Angliába. A nagytestű pedig a cochin.
Úgy is olvastam már 50-es évek előtti magyarnyelvű szakirodalomban hogy Kokinkínai tyúk.
Ez a nevezéktan az amitől én "agyvérzést" tudok kapni. Még a 80-as évek elején volt, hogy ezüst itáliaimat, ezüst leghornként hirdettem a kistenyésztők lapjában. Jött is egy felháborodott levél, egy ma is ismert tenyésztőtől, hogy én megtévesztem a tenyésztőtársakat és össze vissza hirdetek, mert a leghorn az nem itáliai, egyszóval minden kóklernek elhordott. Gyerekfejjel, magambaszálltam és elhittem amit írt. Viszont amint kiszabadultam a netre, rájöttem hogy bizony az Itáliai és a leghorn az egy. A leghorn tulajdonképpen a fehér Itáliai. Aztán a mi Páduaink, az máshol Polish, Poland, vagy Holland bearded-holland szakállas néven fut. Aztán a Holland törpe, vagy ahogyan hazájában nevezik a Dutch bantam, és nem német törpe./ A dutch a hollandok neve és nem azonos a dautsch-al/ A német törpe a német lábtollas, vagy saabelpoots. Bár a franciáknál is számon tartanak egy Alleman nevű törpét, ami viszont németet jelent. A hamburgi pettyes pedig egyáltalán nem biztos hogy pettyes, sőt nem is Hamburgból származik / olyan ez mint a svájci sapka, hiszen az sem svájci, hanem francia/. Lehet Hamburgs, vagy Hollands is. De vigyázat mert a Holland, az már megint egy másik, kendermagos haszonbaromfi.
Jó időbe telt nekem is mire ezekre rájöttem. A hosszúfarkúaknál / longtail fowls/ pedig kész káosz van. A Főnix lehet európai, amerikai vagy kelet, esetleg nyugatnémet. A legdurvább, hogy ázsiában ő az európai jokohama. Ott viszont van Onagadori, ami olyan mint a Főnix, csak sokkal hosszabb a farka. Aztán van a Chabo, amit angol nyelvterületen Japan bantamnak hívnak, / innen van a magyar köztudatban hogy minden törpe tyúkot japán tyúknak neveznek / Érdekes hogy a Zemplénben a törpe tyúkot néhol piri-tyúknak hívják. /
Most hirtelen ennyi jutott eszembe!!
Ohiki nekem meg azt mondhatnad meg, hogy mi a kulombseg a Torpe Cochin es a "Pekins" kozott, mert jonehany kulfoldi oldalon ezt is egyutt emlitik a Cochin-al...
Ugyan nem ide tartozik, de mezoor kollégát kérdezném hogy esetleg, már ha nem vagyok túl indiszkrét, mondjuk nincsen-e teljesen véletlenül egy felesleges kissándor tojója eladó úgy fehér vagy kék színben, elfekvő készletben?
Mert ha mondjuk lenne és felvinné Monorra, akkor egy ismerősöm csak úgy spontán megvenné, már ha nem gond ez senkinek!!!
Nekem a törpe Páduai tyúkjaim voltak mindig szétázva. A kakas már csak ha beborult bebújt az ólba, de a hülye tyúkok kint álltak összebújva a legnagyobb esőben is. Soha nem jöttem rá hogy miért nem mennek be az eső elől.
Tegnap megtaláltam két Tuzo-m fényképét a
www.feathersite.com oldalon. a csirkék menüpont alatt megtalálható a világ majdnem összes fajtája. ...és az én két Tuzo-m is akiket Hollandiából, Eindhovenből szereztem még tojás alakban.
köszi igen hasznos volt amit írtál de akkor szerintem nem szedem ki a tollakat mert valszeg sajna előbb utóbb úgyis meg fognak ázni csak az a baj hogy így nem nyújtanak akkora esztétikai élményt mint amekkorát egyébként tudnának...
A tollbóbitája a kakasodnak több mint valószínű az esőtől nyílik szét. A víztől nedves tollak megtörnek.
Genetikailag, már amennyire én tudom a "választék" nem öröklődik.
Drasztikus, de ha óvatosan kitépkeded a fejdudoron lévő tollakat, vigyázva hogy ne szakadjon el a bőr, akkor az új tollak megint tömött bóbitát fognak alkotni, egészen addig míg megint meg nem áznak.
A bóbitának megengedett az alsó részén fekete tollak, a homloknak nevezhető tájék fölött. ha jól tudom az a lényeg, hogy ne legyenek tarka tollak, hanem vagy fekete, vagy fehér legyen a tollazat.
A fekete tollak ne keveredjenek a fehér közé és vissza.
A megnyírás akkor szokott kelleni amikor tenyészidő van, akkor is inkább a tyúkoknak, hogy ne ijedjenek meg ha a kakas a hátukra ugrik. A kakasokat szerintem ne nyírd meg. Célravezetőbb ha beszélsz hozzájuk. Nyugodt hangon beszélj nekik, és megszokják hogy te mozogsz köztük anélkül hogy összetörnék magukat az ugrálással.
A holland bóbitás sem nem korán, sem nem későn érő fajta. 8-9 hónaposan válnak ivaréretté, és kicsivel később tenyészéretté.
remélem tudtam segíteni!!
sziasztok na van néhány problémás kérdésem remélem tudtok rá válaszolni...a holland bóbitás növendékekkel vannak kérdéseim...mindössze 4 kakas van meg vettem hozzájuk két növendék tyúkot monoron...kb most 4 hónaposak a kakasok kérdezem kb mikor lesznek ivarérettek ezek korán érők vagy későbben???? más a tyúkoknak szép egybefüggő bóbitájuk van kicsit sokallom a fekete részt elöl de most nem is ez a lényeg tudtam hogy nem a legjobb minőség de hát monoriak...a kakasokkal van a gond relatíve minőségiaknek néznek ki a bóbita is rendben lenne ha nem lenne "szétfolyva" nem tudom ezt pontosan leírni de olyan mintha szét lenn nyílva teljesen belelátok pedig rengeteg tolluk van és mégis....két okra gyanakszom...1 a kakasoké eleve más mint a tyúkoké bár ebben nem hiszek...a másik hogy a rohadt eső miatt van mert ezek nappal a szabad ég alatt vannak és bizony már többször megáztak...esetleg még lehet az is hogy egy hónapja levágtam az oladűlór egy kicsit mert akkora volt a bóbita hogy szinte már nem láttak...!!!!! nem tudom mi lehet a baj mit rontottam el...ha vannak tapasztalatok ezügyben akkor várom őket üdv
ui:tudtok valakit aki monorra hoz relatíve minőségi ezüst sebright-ot????
Van egy törpe kiskakasunk, esetleg ha vkit érdekelne, teljesen jelképes áron odaadnám szívesen.
Sima "japán" törpe, de a felmenői porcelánszínűek voltak. Ő maga fekete, és vörös mintázat van a tollain. Itt-ott kis fehér pöttyök.Idén kelt ki nálunk, de sajnos a papája nem viseli el.Teljesen szelíd, jön utánam a kertben, nagyon aranyos.
Selyemtyúkot a monori börzén, vagy a kistermelők lapjának hirdetéseiben, esetleg mezoor kollégánál találsz. A fogollyal kapcsolatban is keresd őt.
Sajnos most nem tudom hogyan kell fotókat berakni ide, korábban ment, de most már nem sikerül.
hali!Szeretnék érdeklődni,hogy selyemtyúkokat és foglyot honnan lehetne beszerezni.Persze az ára sem mindegy.Tojások is megfelelnének ha fiasak.Ja és engem is érdekelnének a sebright képek.köszi
Túl vagyok a Szegedi Kiállítás jelentős részén(majd megírom milyen volt:). Sajnos, még némi hatalmi harc következik az elnökségen belül, nézeteltérések miánt.
sziasztok mindenképpen kellenek képek ha vannak olyanok amiket magyar tenyésztQ készített a saját állományáról és még most is van neki...akkor nagyon megköszönném a kadimadi@freemail.hu ra jöhetnének a képek már itthon vagyok és mivel nemrég jöttem haza ezért nem láttam már értelmét tojás behozásának fájó szívvel de otthagytam de az emailcímek megvannak és jövQre mindenképpen rendelek... futókacsát csak külföldrQl lehet venni meg ahogy látom sebrightot is...az árakról... futókacsából elfogatható 4db volt monoron 4e ft darabja ennyiért már majdnem kint veszek kiállítási szinvonalút nagy választékbQl...szóval szerintem az a baj hogy ami itthon olcsó az szemét ami meg szép az még mindig nem olyan minQségi mit kinnt szinte ugyanannyi pénzért sokkal minQségibb remélem értitek nem voltam túl zavaros de sietek ...üdv
Szafe:
Ez már csak így szokott lenni! Akinek szép a madara az relatíve drágán adja, aki pedig olcsó annak valami baja van. De nézd úgy hogy akinek szép madara van, az a normális ár, a többi az mind leértékelt egyed.
Mezoor:
Gratula mindkét írásodhoz. A szilvafejű papagáj az egyik kedvencem, még 93-ban láttam ilyen madarakat Szerdahelyiéknél, Verőcén. Jó tudni hogy tenyésztesz ilyeneket is.
Ja és szép a mocid!!!!
nallunk az a baj, hogy mar fu-fa-virag tart/szaporit diszmadarakat (koztuk pl. enis probalkozom vele) nagyon kevesen nezik ertekelik a minoseget, meg kevesebben hajlandoak alldozni is erte. nallunk sok tenyeszetben mar minden madar a testverenek a testvere, sok madar lakik szornyu korulmenyek kozott. :(
akinek meg jo vervonala, joltartott allomanya van az meg meg is keri az arat erte, ugysem tudsz valasztani. persze itt meg bejonnek a finomsagok, hogy parbavalogatva adjak csak el a madaraikat, neha jo borsos aron...
amugy hoztal valamit kulfoldrol, vagy meg nem jottel haza vegleg?
köszi engem érdekelnének a sebrightok ha tényleg szépek... mert monoron is volt sok csak hát ahogy egyik másik kinézett az durva volt ennél már csak a futókacsának csúfol kacsák voltak szánalmasabb minőségűek...de a sebrigtos képek mindenképpen kellenének tedd már fel őket vagy küld el mailban...köszike...
A fehér bóbitás, az egy kék fácán, alkatilag az ezüstre, nyergesre hasonlít. Nem vagyok benne biztos, de alighanem ő az Edward fácán. Szakirodalom, híjján én mindíg a madárral találkozom előbb, mint a latin megnevezésével:(
Jövő héten Szegeden madár kiállítás. Baromfi-félével sajnos csak a börzén lehet találkozni, de ha valaki 19-21.-e közt éppen erre jár, érdemes benézni.
Szeged, Mars tér. Gábor Dénes(volt vasútforgalmi)Szakközépiskola.
vettem a multkor 4 italiai tyukot, amik frankon be vannak gyuruzve, van rajta egy szamsor (H EU 139 .04 200) gondolom van amelyik szam a tenyeszto azonositoja, ilyen gyuruket hol lehet csinaltatni, az azonositohoz nyilvan be kell lepni valami egyesuletbe, de magyarorszagon hol van olyan aki facanokkal foglalkozik?
elhoztam a karolin part is, ugyhogy meg a nyerges kakast megszerzem, aztan kesz erre az evre... ;) jovore kb. ugyanennyi ketrecet epithetek a novendekeknek, mint ami most van.
ja a multkor valaki aszem keresett sebright-okat, van itt egy srac nyiregyhazan akinek nagyon jo allomanya van, van fekete-feher, meg arany-fekete neki. egy akkora novendeket mint az oklom, ad 1500ft-ert, csinaltam par kepet majd feldobom a tar-ra ha megtalalom, meg lesz idom.
Én tavaly augusztusban, 15.000Ft-ért vettem a növendék nyerges párt.
Baukóéknál meg lehetne kérdezni, bár én most kissé neheztelek az Andrásra.
Megrendelt egy szakajtónyi királyfácánt, így beleestem abba a hibába, hogy több fácánt szaporítottam, mint kellett volna. Az összes férőhelyem megtelt, még a göri munkálkodása ellenére is.
A király növendékekből 18-20 darabot összezártam egy 6 négyzetméteres helyre.
Sós vízzel, almaecettel elértem, hogy egy jóideig nem estek egymásnak. Majd jött egy jó kis eső(5 napig) és az elázott madarak szépen kibelezték egymást, mivel nem előzőleg nem kurtítottam a csőrüket vissza, nehogy emiatt ne vegye át őket Baukó barátunk. A belezgetést követően visszacsíptem a csőröket a vérérig, majd felhívtam Baukó komát, segítség kérés céljából(mivel a madarak neki kelletek), aki azt mondta, hogy "Én, neked nem segítek", hát nem aranyos:)
Monoron még a buksiját is elfordította, nehogy meg kelljen ismernie.
Amúgy valóban sok madár volt, de kissé egysíkúnak láttam a felhozatalt. A baromfi választék tűrhető volt. Fácánból, csak vadászok, aranyak, kevés ezüst, néhány elliot és fehérbóbitás. Papagájokból is nagyobb választékra számítottam, hullámosok hegyekben, illetve rozellák és kissándorok színmutációi képezték a kínálat zömét.
Ja, meg volt néhány róka is:)
Amúgy hulla voltam, mivel elfelejtettem előző nap álomra hajtani a fejem. Éjfélkor kimentem csibét fogdosni, majd a nagylány is felriadt a hiányomra. De legalább az első sorokban kaptunk helyet:)
A dísztyúkok tartása, gondozása.
A házityúk tenyésztés eredményessége nagyban függ a tartási helytől, valamint a madarak gondozásától. A modern hús és étkezési tojás termelő üzemek a baromfiakat előre meghatározott tartástechnológia szerint tartják. A napos baromfiaktól kezdve a kifejlett állatokig, minden korosztály számára elő van írva a helyes tartásmód, a takarmányozás és az ajánlott környezeti igények, ahol az állatok optimális körülmények között a legnagyobb hatásfokkal termelhetnek. Sajnos a díszbaromfi tenyésztők számára ilyen iránypontok nem állnak rendelkezésre, ezeket legtöbbször önmaguktól kell kitapasztalni. A kis létszámú díszbaromfi állományok esetében, hacsak nem képviselnek valamilyen roppant nagy értékű fajtát, a legtöbbször lehetőség sincs arra hogy a környezeti hatásokat be tudjuk állítani. A környezeti tényezők hatásait csak mérsékelni tudjuk, hogy madaraink el tudják viselni a szélsőséges időjárási hatásokat.
Vizsgáljuk meg először a dísztyúkok tartási helyével szemben támasztott követelményeket. A leghelyesebb megoldás az, ha tyúkjainkat fajtánként és lehetőség szerint színenként is szétválogatva tartjuk. Egész évben így ajánlatos tartani őket, mert a tenyészidényen kívüli összevegyítésnek sok hátrányos következménye lehet. Igaz ugyan hogy gondozásuk sokkal könnyebb, de a kellőképpen össze nem szokott madarak a csipkedési sorrend kialakulásáig komoly sérüléseket okozhatnak egymásnak. A sorrend kialakulása után pedig a gyengébb egyedek állandó zaklatásnak és folyamatos menekülésnek lesznek kitéve, melynek következményeként tavaszra nem várhatunk tőle megfelelő teljesítményt. A betegségek kórokozói és a paraziták terjedése felgyorsul.
A tenyészállományok kiscsoportos elhelyezésekor figyelembe kell venni a helyes ivararányt. A szakirodalmak szerint a házityúk helyes ivararánya 1:10, ami azt jelenti hogy 1 kakas, 10 tyúkot tud megfelelően ellátni a tenyészidőszak folyamán. Ilyen ivararány esetén a tojások termékenységi százaléka 80-90 % lesz. A díszbaromfiak esetében ez az arányszám módosulhat. Mivel sok különleges tollazatú fajta létezik, valamint az óriás és törpe alkatú fajtáknak más és más a vérmérséklete, ezért szerintem az optimális arány 1:5-1:7-re módosul. Az állománysűrűség szintén attól függ hogy milyen méretű és vérmérsékletű fajtát akarunk elhelyezni a karámban. A szakirodalom tenyészállományok elhelyezésekor tojó típusú fajtáknál 5-6 db/nm egyedsűrűséget javasol, hústípusú fajtáknál 4-5 db/nm-t ajánl. Ezek a mutatók számunkra nem sokat segítenek. Szerintem a legideálisabb egyedsűrűség egy nehéztestű fajtánál 1-2 db/nm, a könnyűtestű fajták esetében 3-5 db/nm, a törpéknél pedig 6-8 db/nm. Ezeket a számokat részben saját tapasztalataimra, részben pedig Holland és Német tenyésztők ajánlásaira alapozom.
Baromfiainkat tarthatjuk teljesen zárt körülmények között. Ebben az esetben egy erre a célra kialakított épületen belül helyezzük el madarainkat. Az épületben kis karámokat alakíthatunk ki, melyekben a tenyészcsoportokat helyezhetjük el. A karámokban érdemes kis ólakat elhelyezni, ahová a madarak éjszakára behúzódhatnak, vagy ülőfákat készíteni. A karámok kialakításánál ugyanazok a szempontok mérvadóak, mint a szabadban elhelyezett kifutós tartású karámok esetében. A másik lehetőség hogy az épületen belül ketreceket helyezünk el, melyeknek zárt deszka padlójuk van, az oldalait pedig fém vázra feszített drót fonat alkotja. ( 1. kép ) A ketrecek belterületét az elhelyezni kívánt madarak száma határozza meg, belmagassága 50-60 cm lehet. Ezeket a ketreceket egymás fölé rakva, 2-3 szintet is kialakíthatunk. Ilyen tartásmódot azonban csak kis mozgásigényű, törpe fajták esetében alkalmazhatunk. Az épületen belüli tartásnál mi állíthatjuk be a környezeti paramétereket, a legoptimálisabb mértékben / hőmérséklet, páratartalom, fény, légmozgás /. Előnye az ilyen tartásmódnak hogy a káros hatásokat kiküszöbölhetjük, pl. csapadék, szél, vadmadarak, ragadozók. Hátrány hogy folyamatos kontrolt igényel, a madarak természetszerű tartási igényeit pótolnunk kell, és nem utolsó sorban drága.
Ilyen tartásmódot csak különleges tollazatú fajták esetében javaslom / hosszúfarkú, dús lábtollú, nagy bóbitájú és selyem tollazatú fajták /, valamint néhány különleges ázsiai származású viador fajtánál.
A tenyészállományokat amennyiben a szabad levegőn akarjuk tartani, úgy kis karámos rendszerben tartsuk. Ennek a tartásmódnak a lényege hogy egy kis épületet és hozzá tartozó udvart biztosítunk a baromfi csoport számára. ( 2 képek ) Az épület mérete változó lehet, függ a tartani kívánt fajtától és a rendelkezésre álló helytől is. Az építésekor azt tartsuk szem előtt hogy madaraink elférjenek benne akkor is ha éjszakára nem ülnek fel az ülőre, hanem a földön összebújva alszanak, valamint az ólban kapjon helyet a tojóláda , esetleg az itató és etető edények is. Ez alapterületre vetítve annyit jelent hogy minimum 1,5x1,5m-es legyen az ól. Ez az alapterület egy 1:3-as ivararányú óriás baromfi csoportnak is elegendő. A házityúk tartásakor fontos tudni hogy az egészségi állapotukat legjobban a huzat és a nyirkosság veszélyezteti. Az épület anyaga ezért szilárd, tömör és jó hőgazdálkodású legyen. Fontos hogy madaraink ne tudják kikezdeni a falat és kívülről se tudjon behatolni semmilyen kártevő. A legjobb a tégla , vagy a hézagmentes deszka fal. A tető jól záró, szintén hézagmentes legyen. Az épület aljzata legjobb ha simára eldolgozott beton. Az aljzatot ajánlatos felszórni szalmával, faforgáccsal , ez kedvező madaraink számára és takarításkor is könnyebb, mert nem ragad úgy le a trágya. Az ólban helyezzünk el ülőfákat, ülőlétrákat. Itt kapjon helyet a tojóláda is. Ez lehet műanyag, vagy fa láda , a lényeg hogy könnyen tudjuk takarítani. Béleljük ki szalmával vagy faforgáccsal és időnként beszórhatjuk valamilyen élősködő irtó porral, ezzel csökkentve a paraziták elszaporodását. Célszerű ha emeletes tojófészket csinálunk, mert így csökkenthetjük a tojástörést és nem foglal sok helyet a láda.
Az állataink biztonsága szempontjából fontos hogy az ólajtó jól zárható legyen.
Az ól mellett, vagy előtt helyezzük el a karámot. A mérete ismét a rendelkezésre álló helytől és a tartani kívánt baromfiaktól függ. Igyekezzünk úgy elhelyezni hogy fele-fele arányban legyen a napos és az árnyékos rész az udvarban. A karám oldalfala lehet léc kerítés, drótfonat vagy tömör fal. A fontos hogy hézagmentes és stabil legyen. A kerítés magassága 1,5-2 m legyen. Magasabbat nem érdemes csinálni, ha jól repülő fajtát tartunk, abban az esetben húzzunk az udvar fölé nylon hálót, vagy a drasztikusabb módszer hogy az egyik szárny evezőtollait levágjuk. A karám aljának egy részét lebetonozhatjuk vagy kirakhatjuk kővel, a maradék talajt pedig szórjuk fel sóderral.
Az ilyen rendszerű tyúkudvart célszerű téglalap alakúra tervezni, mert így egymás mellé helyezve több udvart, egy volier sort alakíthatunk ki. Ebben az esetben azonban az udvarokat elválasztó kerítést ajánlatos sűrű szövésű drótból készíteni, vagy 40-50 cm magaságban a szabad átlátást megakadályozó anyagból csinálni, ellenkező esetben a kakasok állandóan kötekedni fognak egymással.
Amennyiben lábtollas, puha tollú, hosszúfarkú vagy bóbitás fajtát tartunk, érdemes az udvar egy részét befedni. Baromfiaink tollazatát így megóvhatjuk a különböző állagú csapadékok rongáló hatásától és a nyári kánikulában is árnyat adhatunk nekik. Érdemes odafigyelni arra hogy a karámban alakítsunk ki szélárnyékos helyet, körben takarhatjuk valamilyen szélfogó anyaggal, esetleg körbe ültethetjük sűrű lombú örökzöldekkel, hogy egész évben meg tudjuk óvni madarainkat az erős huzattól.
A hosszúfarkú fajtáknak van egy speciális tartásmódja, melyet hazájukban Japánban előszeretettel és nagyfokú profizmussal alkalmaznak mind a mai napig. Ez sokak szemében állatkínzásnak tűnhet, de itt érvényesül a cél szentesíti az eszközt mondás, hiszen más technikával nem igazán érhetőek el olyan eredmények amiket ezek a tenyésztők produkálnak. Kakasaik farka gyakran a 6-8, esetleg az Onagadori fajtánál a 10 m hosszúságot is elérhetik. A módszer lényege hogy a kiválogatott legszelídebb és legnyugodtabb egyedeket egy kis fém ketrecbe helyezik, melynek alapterülete 0,5x0,5 m. A ketrecek oldalai eltávolíthatóak így a kakasokat rendszeresen kiveszik és jártatják. A hosszúra nőtt faroktollazatot a ketrec rácsain keresztül kilógatják és folyamatosan ápolják, minél hosszabb a sarlótoll annál magasabbra helyezik a ketrecet, így lógva nem törnek össze a tollak. A madarak ezekben a ketrecekben élik le az egész életüket.
A viador fajták kakasinak szintén egy különleges tartástechnológiája van, bár nem annyira bonyolult mint a hosszúfarkúaké. Ezeket a kakasokat ivaréretté válásuk után egyenként elkülönítik. Egy kis bódéban, vagy egy erre a célra kialakított tárgyban / műanyag hordó, láda, stb, / vannak éjszaka, vagy rossz időjárás esetén. A nappalt pedig egy 1-1,5 m hosszú pányván kikötve töltik. Így egy helyen tartják őket, de egymást el nem érhetik, kiküszöbölik a felesleges viaskodást.
A díszbaromfi tenyésztő a szaporulatot általában ugyanabban az udvarban tartja ahol a tenyészállományait. Természetesen a legkedvezőbb egészségügyi szempontokból az lenne, ha rendelkezésre állna egy olyan porta ahol csak a csirkéket és növendék baromfiakat tartjuk.
A törpe és óriás alkatú csibéket ajánlatos külön nevelni, mert a takarmánytól a kisebbeket a nagyok elnyomják.
A naposcsibéket kelés után legcélszerűbb műanya alá helyezni. Ez ugyan drágább mint a kotlóssal történő nevelés, de biztonságosabb. Az infralámpa alatt a csibék folyamatosan tudnak táplálkozni, ami egyértelműen gyorsítja növekedésüket. Nincsenek kitéve az időjárás kedvezőtlen hatásainak, védettebbek mint a szabadon nevelődő csibék.
A csibéket egy az épületen belül elrekesztett részen, vagy kis létszám esetében egy faládában helyezhetjük el. Az aljzatot szórjuk fel fa forgáccsal vagy szalma szecskával. A műanya egy porcelán foglalatba szerelt Infralámpa legyen. A magassága könnyen beállítható, mert a csibék elhelyezkedését kell figyelni. Amennyiben az apróságok egyenletesen, elszórtan, kinyújtózva alszanak úgy jó a hőmérséklet, nem kell a lámpa magasságán változtatni. A szakirodalom egyébként 33-35 fokos teremhőmérsékletet javasol az első héten, utána hetenként 2-3 fokos csökkentést lehet végrehajtani, míg el nem érjük a külső hőmérsékletet. Az etető és itató edényeket egymás mellett helyezzük el. Kicsit ajánlatos kiemelni őket, mert a csibék belekapirgálhatják az alomanyagot.
Az előnevelt 2-3 hetes csirkéket az időjárástól függően kirakhatjuk a szabad levegőre. Amennyiben van lehetőségünk egy megfelelően zárt épületben és hozzá tartozó, sűrű szövésű dróthálóval elkerített, füves kifutóban tartani a csirkéket az a legkedvezőbb számukra. Lehetőleg ne keverjünk össze több korosztályt, mert a kisebbek szinte biztos hogy visszaesnek a növekedésben. A kifutó tetejét fedjük be hálóval, hogy megvédjük madarainkat a ragadozóktól, valamint készítsünk a karám egy része fölé tetőt is, hogy a csapadék se károsítsa őket. A 4-5-6 hónapos csirkéket lassan össze lehet keverni, egy erre a célra kialakított épületből és hozzá tartozó meglehetősen nagy, fedett kifutóból álló karámban. Itt célszerű több etető és itató edényt elhelyezni, hogy mindem madarunk hozzáférjen a táplálékhoz. Ebből a karámból aztán folyamatosan vehetjük ki a tenyészutánpótlást és igény szerint innen értékesíthetjük a felesleget.
Készíthetünk csirkéink számára amerikai jellegű csirkenevelő ketreceket is. Ezek mobilak, könnyen kezelhetőek, tisztíthatóak, biztonságosak és szerintem praktikusak. Az építmény fából készül, téglalap alaprajza van. Tulajdonképpen egy sátortetős építmény, amelynek az oldalának egy része nyitható. A ketrec egyik végében kap helyet a kis ól, mely a ketrec folytatása. Deszkából építhetjük. A sátortető vázát lécből készíthetjük és erre feszíthetjük rá a dróthálót. A ketrec alja üres, alapja nincs, ezért az építményt megemelve oda telepíthetjük ahová csak akarjuk.
Meg kell említeni a tanyasi illetve a szabadban történő tartást is. Itt a baromfiak egy erre a célra kialakított épületben, esetleg a szabadban fákon ülve éjszakázhatnak. Nappal a szabadban tartózkodnak, itt táplálkoznak és szaporodnak. A tyúkok számára ez a legtermészetesebb tartási mód, madaraink a legegészségesebben élhetnek. Hátránya ennek a technológiának hogy nem ellenőrizhetőek, a biztonságukat könnyen veszélyeztethetik a ragadozók vagy egyéb kártevők, a szaporításuk problémás. Eltojhatnak, elülhetnek a tyúkok anélkül hogy észrevennénk és a pároztatásuk is ellenőrizhetetlen. A szabadban való éjszakázáskor télen fagyási veszteségek léphetnek fel.
Szabadtartás óljai
Természetesen másfajta ólakban is lehet madarainkat tartani, ezt ki-ki maga dönti el, csak mindig tartsuk szem előtt a baromfiak biztonságát és igényeit. Egy-egy különlegesen kialakított tyúkól a szemlélő számára ugyanolyan érdekesség mint a benne tartott díszbaromfiak.
A díszbaromfi gondozása eltér a gazdasági fajták és hibridek gondozásától. Itt az elsődleges tenyészcél a szép külső, utána jön a megfelelő mennyiségű szaporulat, az étkezési hasznosítás pedig a legutolsó vagy nem is szerepel a célok közt.
Az esztétikus külső megjelenés vonzata hogy madaraink tartási helyét úgy alakítjuk ki, hogy a tollazat minél kevesebb károsító hatásnak legyen kitéve. Ez azt jelenti hogy mindenképp kerüljük a túlzsúfolt tartást, mely a tollcsipkedés egyik kiváltó oka lehet. A lábtollas fajták ketrecének aljzatát víz elvezető anyaggal borítsuk, illetve gátoljuk meg hogy a víz összegyűljön és sarat képezzen. Óvjuk baromfiainkat a tollparazitáktól, rendszeresen vegyük kézbe állatainkat és vizsgáljuk meg a tollazatot, különösen a szárnyak alatt, combok között és a kloáka nyílás környékén. Rögtön látni fogjuk ha madarainkat élősködők lepték el. A rendszeres vizsgálat a kakasokat is szelídebbé teszi, így elkerülhetjük a velünk szembeni túlzott agresszivitást. Ezeken a vizsgálatokon fordítsunk gondot a lábak állapotára is. Amennyiben a körmök túlnőttek azt egy éles fogóval vágjuk a megfelelő hosszúságúra, vigyázzunk hogy a sötét részbe ne vágjunk bele mert az már vérereket tartalmaz. A láb parazitás fertőzöttségét is megvizsgálhatjuk és amennyiben élősködőt találunk a pikkelyek alatt rögtön konzultáljunk állatorvosunkkal.
Fontos a megfelelően kielégítő takarmányozás, mely a tollazatot szép fényessé teszi, valamint megszünteti a hiánybetgségeket. Az etető és itató edények könnyen tisztíthatóak legyenek. Olyan edényeket válasszunk amit nem tudnak felborítani. Az ólak rendszeres takarítása elengedhetetlen követelménye a szép baromfinak. A felhalmozódott trágya és por, nagyban hozzájárulhat a toll minőségének romlásához.
A kiállításra való felkészítés nem sokkal különbözik a fent leírtaktól, de azt tudnunk kell hogy csak megfelelően ápolt, egészséges, a fajtajegyeket tökéletesen hordozó és a fajtának megfelelő gyűrűvel ellátott egyedek nevezhetőek a kiállításra. Ezzel azonban most nem akarok foglalkozni, mert akkor egy másik könyv terjedelmére lenne szükség.
Részlet a Kapirgálók könyvéből!!
Én sajnos nem tudtam elmenni Monorra, de azt hallottam hogy nagyon nagy volt a börze. rengeteg mindent árultak.
Sajnos a könyvvel kapcsolatban semmit nem tudok monadani, a Díszmadármagazin szerkesztőségét kellene meginterjúvolni.
mezoor: van mar/meg elado nyergesfacan kakasod? hetvegen sikerult megint vasarolnom valamit, most eppen egy nyerges tojot (2. nyaras) ehez kene egy kakas, mar voltam itt a kornyeken 3 helyen, de mindenhol ga'zak a madarak, meg olyan arakat mondanak, hogy huha :)
a tojo amugy egy cseh import madar, most epp egy fiatal vadaszkakassal van 1 helyen, eddig jol erzik magukat. (szerintem a vadasz jobban be van tojva)
szafe, ohiki, köszönöm a válaszokat :)
Nem festettetek túl hízelgő képet Hápi jövőjéről :( Most egy kedves, érdeklődő kölyök, aki állandóan a nyomunkban van, aki ha tudja, hogy otthon vagyunk, és nem látja vmelyikünket, akkor hangosan visít, és meg kell vigasztalni :) Bármit megkóstol, és a világon semmitől se fél - eddig.
OFF vizibolhika, szia!!! :))) Régen hallottam híredet :) Teknős Tivadar hogy van? Tatu, a nálam élő testvére már több, mint 10cm, és hím :) ON
Bocs az offért, csak megörültem a "rokonnak" :))
A selymik húsa és bőre egy melatonin nevű anyagtól sötét színű. Ez ázsiai jellemvonás, a népiesen szólva "japántyúkok" húsa is sötétebb az átlagnál. Az Ayam Cemani fajtának pl mindene fekete, a tarajától a körméig szó szerint mindene.
Nálunk konyhai szemmpontból ezt nem igazán szeretjük. Viszont a hazánkban élő kínai "kissebség" előszeretettel veszi a felesleget fogyasztásra. Aki élelmes el tudja nekik adni a feldúsult selyem állományát, pláne ha keveri valami nagyobb testűvel, biztos hogy elviszik őket. A sötét bőr és hússzín dominánsan öröklődik
Én személy szerint nem kóstolnám meg, de mondjuk én egy pár éve már nem ölök állatot.
Tojást azt adnak, aránylag sokat. Szép egy kis szines selyem állomány, csak óvjátok az esőtől.
A némakacsa, vagy pézsmaréce, vagy mósusz réce nagykorában egy roppant büdös, agresszív madár. Csak nézni érdemes őket messziről és persze enni, már ha van aki levágja. (Az is nagy kaland, láttam már elszaladni fej nélküli gácsért)
Kiskacsának ellenálló, bármin felnevelhető.
Bajuszos, harmincas fickó, hozzá nőtt, huszas, vörös oldalbordával, fehér Renault 5-el(hátsó ablakon "mezőőri szolgálat" felirattal) :)
Szafe2: A madárért mindenki, annyit kér amennyit úri jókedve diktál:)
Pl. láttam már copfosfürjet 12.000Ft/pár áron kínálgatva is.
A tőkés réce átlagára 1.000-1.500Ft közt mozog, a 3 hónapos kacsa már szinte anyányi.
A monori börzére jellemző, hogy sok ezer madarász kínálgatja árait egymás alá, de a minőséget azért meg illik fizetni(láttam 3.000Ft-os rozellát árúsító fickót is, de az azért izgult, hogy minél gyorsabban elvigyék a papagájt, nehogy nála dögöljön meg).
Tehát, ha megáll előtted egy romániai kupec azzal, hogy két sarokkal odébb sokkal szebb récét árulnak 500Ft-ért, akkor hagyd, hogy visszamenjen érte:)
(Amúgy, aki madarat akar venni, annak kifejezetten ajánlom az augusztusi börzét, mivel most a legalacsonyabb az eladási ár.)
Ha a díszrécék, olyan helyről származnak, ahol ellenőrizni, tudod, hogy valóban egészségesek, szaporodtak-e, akkor a 14.000Ft kedvező(az októbertől-márciusig tartott 20.000Ft/pár átlagárral szemben). Fiatal madár szerintem 4-5.000Ft-ért lesz, de az majd, csak 2006-ban fog csak szaporodni.
a kiskacsanak vegyetek inkább un. "kacsa liba indítótápot" eleg neki 2kg az kb. 250ft ez elfogy 2 het alatt. nagyon szereti ha kis vizzel ilyen morzsalekosra van gyurva, sokat nem kell neki adni mert melegben megsavanyodik es budos lesz bent. a szakirodalommal ellentetben szerintem a nemakacsa nem lesz beteg tolle amugy. talan csak a pusztito tuzvesz es az atomcsapas arthat neki. utanna, meg a legolcsobb un. borso's dara megfelelo neki. egyebbkent kesobb nem lesz ilyen vidam a helyzet, mert nagyobb lesz, budos es hangos. nekunk van nemakacsank, nemszeretem joszag.
a furdetesnel arra vigyazzatok hogyha teljesen elazik a tolla, konnyen megfullad, mert elmerul. jo ha tesztek bele egy kisebb kavicsot amire ki tud allni, hogy leerjen a laba. nekunk amugy kepesek a 40x40cm-es itatoban is furdeni 10-en.... szeretik a vizet. az ivart konnyu megallapitani, mert a him (gacser) kb 2x akkora mint a tojo, sziszeg es fujtat es ilyen jo nagy voros bordudorok vannak a fejen, valamint novendek korban magasabb es hegyesen megy ossze a farktolla, a tojonak inkabb kerekebb a farka..
ha nagyobb lesz mar nemigazan lakasba valo szerintem.
Sziasztok :)
Nem dísztyúk ugyan, és nem is kapirgál, de van egy kis "rokon" nálunk, akinek a nevelésével kapcsolatban szeretnék kérdezni Tőletek - ezt az egy fórumot találtam, ami kb. témába vág.
Van egy kb. 2 hetes némakacsafiókánk, akit egyelőre lakásban tartunk. Tyúk keltette ki, aki aztán nagyon megverte, mi pedig hazahoztuk, mielőtt elpusztult volna. A sebeit kitisztítottuk, fertőtlenítettük, szépen gyógyul, élénk, szép kis jószág, és gyorsan nő.
Most kukoricadarát, csirke befejező tápot (ez nem tudom, mi, de így nevezte, akitől kaptuk), búzát, mindenféle konyhai zöldségmaradékot, dinnyehéjat kap, naponta levisszük a parkba, ott legelészünk helyette=tépünk neki apró füvet, pitypangot és azzal etetjük :) , csigát, szöcskét, hangyát eszik még, víz folyamatosan van előtte. Úszkálni is szokott, de ezt nem nagyon szereti, pár perc lubickolás után visít, és ki akar jönni a vízből.
Szeretném megtudni, hogy:
- meddig él egy ilyen jószág;
- hogyan lehet a nemét megállapítani;
- lehet-e szobatisztaságra, alomra szoktatni;
- lehet-e egyáltalán lakásban tartani, vagy inkább szabadban, baromfiudvarban;
- megfelelő-e ez az étrend, vagy változtassunk vmin;
- a némakacsának tényleg van hangja "gyermekkorában", vagy ő mégiscsak egszerű házikacsa? Iszonyat hangosan képes visítani, ha egyedül hagyjuk, vagy megijed vmitől :) Ezen kívül beszélgető hangja is van, és elégedetten bugyborékoló is :)))
Ha nem tudjuk megtartani, akkor is olyan helyre szeretnénk adni, ahol nem bántják, nem tömik, és eszükbe sem jut levágni - nagyon a szívünkhöz nőtt ez a kis sziréna, akinek Hápi a becsületes neve :)
Ennyi jutott eszembe, remélem, Ti már több kacsát láttatok életetek során, mint én (nagyszülőknél csak csirkék voltak :), és nem kérdezek nagyon lehetetleneket :)
Köszönöm, hogy elolvastátok, és még inkább megköszönöm, ha tudtok nekem válaszolni :)
no enis visszajottem a szabirol, nekem sikerult 2db uj 6m2-es ropdet epitenem 2het alatt, szoszolve dolgozgatva, mar amennyire ebben az orult melegben lehetett, nekem volt 40°c a fedett madarhazban, komolyan gondolkoztam azon, hogy semmi ertelme draga es ritka madarakat beszerezni, mert baromi nehez "atnyaraltatni" oket. ennek oromere beszereztem 4db fogolyszin italiai tyukot a jovo tavaszi fajtakiserletemhez... most mar a fulem mogott is madar van, kicsit be is sokaltam.
levagtunk viszont 6db facankakast a 10. es a 11. heten. atlagban 0.85kg-os volt a netto tisztitott zsigerelt sulyuk.. :) (persze hizlalava, hajtatva nevelve vegig oket, direkt a minnel nagyobb husmennyiseget szem elott tartva, tenyeszertekuk nem sok nyilvan, felteve ha egyaltalan megertek volna az 1 eves kort. igy kb. 500ft-ra jott ki a taplalaek/vitamin-premix egyebb koltseg arany madarankent. feltunoen nagy mellhussal, nagy combokkal. szoval ha ezt nezzuk megerte. ha az idegeskedest, nezzuk akkor nem, de azert mindenbe bele kell szokni. meg rajottem, hogy vadaszoknal, 6-8. het utan kemenyen le kell kurtitani a csort, vagy csorgyuru - problema megoldva. meg kulon kell tenni a tyukokat, mert joval lasabban fejlodnek a kakasoknal. bar azert igy is hajtjak egymast.
a pirosarany facanom nagyon szep, a kakasnak mar no par szines tolla, bar vicces, hogy a fejen megjelent par apro piros toll, elvileg ott csak aranysarga tollnak kene lenni, mar ami kepet lattam eddig felnott madarrol.
nekem vannak feher fodros Cochinjaim amiknek kifejezetten jot tett amikor 2 hete megaztak, olyan gyonyoru lett utanna a tolluk :) komolyan fontolgatom, hogy lehet neha direkt furoszteni kene oket, mint ahogy a kutyat szoktak. persze amugy egesz nap furdenek a homokban, de ez tok mas.
masik: mezoor. neked voltak vadkacsaid, szerinted realis a 12 hetes vadkacsaert 2000ft/par? most szombaton viszek ki a piacra nehanyat, gondoltam hatha elmegy. az a baj, hogy mostmar kurvasokat esznek, egy parat begyuruztem mar jovore, valamit le is vagunk belolle, de a felesleget eladnam. meg ajanlottak 2. eves karolin es mandarin rece parokat (letszamcsokkentes miatt) 14eft/par aron, csak kicsit sokallom, gondoltam hogy mielott alkudoznek megkerdem, hogy milyen ar ez erte..
Üdv Mindenkinek!
Ha esetleg feljutok Monorra, hogyan lehet felismerni téged mezoor?
Jön még valaki?
A selyemnél az esőre és a tolltetvekre kell leginkább vigyázni. Sajnos saját tapasztalatból mondom. Addig mégegyszer nem lesz selymem amíg olyan ólat nem tudok a részükre biztosítani ami oldalról is zárt a beverő eső ellen.
Nekem vadszínben voltak selymik, időnként lett a fészekaljban egy-egy fehér csibém. Ezeket aztán rendre megölték a többiek. Kicsípték szegényeket. a különrakás lett volna az egyetlen megoldás a megelőzésre, de mivel 1 db-ról volt szó, nem tudtam megoldani. Az érdekes az, hogy nem fokozatosan csípték ki, hanem néhány óra alatt hirtelen végeztek vele. Mire hazaértem, már többnyire nem is élt a szerencsétlen. A fehér, ill világos csinű Chabokat viszont nem bántották.
Korábban írogatott ide egy srác, ő is selymeket tart, és Japánban él. Ott Ukokei néven futnak. Írt róluk egy két érdekes dolgot, akit érdekel visszakeresheti.
Szerintem már a családot is hozta, mivel fékezés nélkül ment be valamelyik az 5 centis dróthálón. Ahhoz nem volt elég ügyes, hogy az ezüst kakassal elbírjon, de a tyúkot, meg a növendékeket lefojtotta:(
Úgyhogy áldásos munkámnak köszönhetőleg, már a palatetőn is a villanypásztor vigyorog.
Tudom, hogy illetlenség itt reklámozni, de megemlíteném, hogy selyem törpéket én is tartok sárga színben, egész jó minőségben:) A hétvégén feszítek vele Monoron:)
selyemtyúk a neve és elég gyakori fajta magyarországon rengeteg színben van relatíve elérhető áron a tartása sem problémás annyira... szóval én csak ajánlani tudom...
Sajnos ezen a képem mégsem olyan jól látni a tyúkot, mint ahogy gondoltam volna...A lényeg az, hogy a Margitszigeten, az ottani állatkertben láttam először ilyen jószágot és nagyon megtetszett, de nem láttam kiírva a nevét. Rengeteg toll van a lábán, mintha gatyája lenne, de úgy mindenhol sok toll fedi és a fejükön is vannak tollpihék, mintha hajuk lenne...
hát úgylátom tombol az uborkaszezon senki sem ír semmit ... mi van veletek hogy vannak az állatok és ki jön közületek Monorra hoztok e valamit estleg meg ilyenek...??????
Örülök, hogy jól vagytok!:-) Mekkorák a gyerekek? Lizivel ne várjatok sokáig, mert a végén vénlány lesz.:-) Jó egészséget mindenkinek és sok-sok puszit küldünk!
Szia Desty!
Külön öröm hogy újra látlak!
Köszönöm mindenki jól van, Lizi már szép nagy Basset lány lett, igaz még mindig lány, amit nem is nagyon bánunk. Majd talán egyszer ha több időnk lesz.
1.300Ft, az tényleg kedvező ár:) Nálunk 2 éve a vadásztársaság 2.700Ft-ért (ÁFA-val) hozatta, az 5 hónaposakat Gödöllöről.
Ha a belemélyedsz a fácán tartásba, akkor tartsd szem előtt, hogy ugyanúgy, mint a baromfiknál, vagy akár a kutyáknál:( , a fajta tisztaság kötelező, ha értékes állományt akarsz.
Néha kilehet fogni ilyeneket a vadászfácánok közt is, bár néhány fajtáért ki kellene ruccanni Németországba, ha tiszta vérűt szeretnél.
Nálunk előfordulók és legfeltűnőbb ismertetőik:
- cseh fácán(zöld fej, vörös-barna test, örv nincs, az örvösöknél kisebb)
-kínai fácán(széles, a nyakon körbe futó örv, sárga-vörös mell és sárga, pikkelyes szárnytollak, zöldes árnyalatú farok)
-angol zöld fácán( na itt már nem egyezik a hazai tenyésztők leírása sem:( egy biztos, a csirkének a színe barna, fehér torok folttal, ami a kifejlett madáron, keskeny cirombás örvként látszik, színesen kékes fej, a testen, az uralkodó szín a bordó és a lila)
-japán zöld fácán( csirkének olyan mint a kis fecske, fekete alapon fehér mintás, színesen kékes fej, illetve a test a zöld különböző árnyalataiban csillog)
-török fácán(vörhenyes barna test, keskeny fehér örv, szürkés-barna fej, mely némely esetben zöldnek is elfogadott, félalbínó változatban a halvány tejeskávé szín, kb. 50%-ban keveredik a fehérrel, a kakasok feje fehér, az albínót meg gondolom nem kell leírnom:))
-formozán fácán(legnyilvánvalóbb ismertetője az ezüstös fakó árnyalat, az ezüstös szárny)
jaj, isten oriz, nem akartalak megbantani. egyaltalan nem ez volt a szandekom a hozzaszolassal. epp azert irtam a szamolast, hogy siman megertelek ha felszamolod a mongol-torok allomanyt. akar anyagi akar mas okokbol.
arra en is rajottem, hogy nem kezdoknek valo igazabol a vadaszfacan, megha sokan az igenytelen kinezete miatt annak is gondoljak. nekem kulon vannak a korosztalyok, igaz nekem csak 3 van, amugy meg most rajottem enis a megoldasra, 22%-os pulykatap, meg minden madarnak le van sutve a csore. nem eszik egymast es nonek mint a gomba :) en tudok kifejlett teljesen zold kinait. 1300Ft-ert szerezni, facanteleprol, ott nem nezik semmibe, csak verfrissitesnek hasznaljak...
Mielőtt megköveznél, a "szabadulásnak nem anyagi okai vannak.
Egyszerüen belefáradtam, abba a horrorba, amit évről évre véghez visznek:(
Hosszú időnek kellett, addig is eltelni, míg megtanultam, hogy lehet vadászfácánt nevelni, tollcsipkedés, kannibalizbus nélkül. Viszont arra nem találtam gyógyírt, hogy más fajokkal is együtt tarthatóak legyenek. Miután évente legalább 5-6 korosztályban neveljük a fácánféléket, ez azt jelenti, hogy korosztályonként szét kell választani a gallérosokat, a királyokat, a vadászokat és a kékfácán alkatúakat.
Azaz 24db, minimum 12-18 négyzetméteres voliert kellene kialakítani.
Ehhez már tanyabírtok kellene :(
Annyit elértünk, hogy a gallérosokat, már összeszoktattuk az ezüstökkel, viszont, mivel újabb érdekes fajokat is szeretnénk beszerezni, így a vadászoknak menni kell!!!
Ezt a döntést, Te is meg tudnád gyorsan hozni, ha évente néhány tucat dísz- és királyfácán tetemet találnál, kihúzott végbéllel, ráadásul legtöbbet, már kéthetes kor előtt a lámpa alatt :(
Mellesleg, nálunk 6-8 négyzetméteren lakik egy-egy gallérospár, 15 négyzetméteren a király, 8 négyzetméteren az ezüst, de még a szürkefogoly párnak is összejön egy 5 négyzetméteres volier :)
Mellesleg egy kifejlett zöld, félalbínó, vagy török fácán ára, 6 hónaposan, megegyezik az éves aranyéval, egy albínóért, akár 8-10.000Ft is elkérhetnek.
A törökfácán, egy vörösréz színhasadással létrejött mutáció. Egy kakast láthatsz a honlapunkon is.
"Fácánból még van néhány török és mongol, melyektől nagyon szabadulnék"
tegnap este kiszamoltam, vadaszfacannal kb 100db-ra vetitve 125.000 Ft bevételt lehet csinalni, es ebbol korulbelul 65 eFt a takarmany, tehat egy szezonban marad 60eFt, amibol kell kolteni meg erre-arra. előneveléssel sem erdemes kicsiben foglalkozni, mert ugy meg csak 45eft "haszon" erheto el igaz csak 6-8 hetig kell nevelni, meg joval kisebb a jarulekos kultsegek is.
talan ezert foglalkoznak egyre tobben diszfacannal, 1m2-en elfer tojik 10-et, felnevelve az mar 40ezer. a dara, meg a csirketap meg nem kerul sokba, egy ev alatt csak megno. nekem kb. 5x-os rafizetes van a 30 facannal, tehat minden egyes darab kb. diszfacan arban van-lesz :) kiraly...
amugy a torok facan az milyen? nincs valami keped?
Inkább úgy fejezném ki magam, hogy nálam ez jött be, évi 2-300csirke kikeltetéséhez.
A madarak terén jelenleg rend van:) A palakerítés tetején vigyorog az új villanypásztor, az udvarban pedig az a.p.b.terrier(a tacskónk szerencsére végleg lelépett, azóta a terrier sem kívánkozik ki utána, mivel az előkertnek vannak gyenge pontjai, ahol csak a jóindulatán múlik, hogy ne lépje át)
Baromfiból folyamatosan jönnek a selymek, chocinok, zsabók, brahmák. Fácánból még van néhány török és mongol, melyektől nagyon szabadulnék, rajtuk kívűl néhány szakajtónyi piros és sárgaarany, ezüst, gyémánt és király. Meg persze copfos fürjek, papagájok, tőkés récék:)
Ha jól emlékszem, akkor a tárnoki tavalyi alkatrész árai a következők:
-alsórész 1.500Ft
-tető 1.800Ft
-műanyag vízbetét 500Ft
-rács 300Ft
Azaz, ha sikerül egy jó kis fertőzést összeszedned, akkor a fűtőegység kivételével, kukába vágod az egész keltetőt, majd telefonálsz Tárnokra és postaköltségestől 5.000Ft-ért kicserélted. Ekkor már csak a a jól tisztítható fűtőt kell csak lefertőtlenítened.
Ha pl. 120 díszfácán tojást(kb.45.000Ft) teszel a keltetőbe, felhasználtál kb. 1.200Ft energiát egy hűvös, tavaszi keltetéshez, kikelt, 95 csirkéd(naposan kb. 80.000Ft, de ekkor még nem gazdaságos eladni), akkor ugye közel 35.000Ft-ért keltettél. A munkád naponta 2x10 perc volt 23 napig.
Hát, itt mifelénk ez még akkor is megéri, ha minden keltetés után kidobnánk a keltetőt, a fent említett formában:)
A mindenféle, külföldről behozott műanyag csodának egyik hátránya, hogy drága az alkatrész, ha van egyáltalán. Tehát, csak egyszer tévessze el az anyósod a kisszéket és oda a műanyag burok, beépített izzóstól:) A romok mehetnek a szemétre(anyós marad:)
A keltetőkről nagyjából annyit, hogy az egyiptomiak szokásukhoz híven kis piramisokat építgettek, kibélelték zöldségekkel(levél, kaszált fű, stb.), majd azok tetejére helyezték a tojásokat. A zöldség meg ugye jól begyulladt és melengette a tojcsikat:) Az egész kócerájt kis szellőző lyukakkal szabályozták, így nem rántotta lett a végeredmény, hanem csirke.
Tehát a keltető lehet akármilyen, ha gazdaságosan és lehet működtetni!
a multkoriban azt írtätok hogy a müanyag keltetö taläm jobb a tisztítás szempontjäból mint a hungarocell akkor ez lehet hogy okés vagy azért maradjunk a jó öreg hungarovell kotlósnäl...:-))))))))))))) ez a szöveg hozzä...mennyit érhet...???
Jäger Kunstglucke Typ: 02 TRA (Gebraucht)
Technische Daten:
- Nennspannung 220 Volt Wechselstrom
- Verbrauch ca. 14 Watt/h
- Durchmesser 40 x 15cm
- Incl. Ausführliche Zuchtanleitung
- incl. Brutthermometer
- Nach EU-Recht keine Garantie sowie Gewährleistung.
Das Gerät ist gebraucht, in gutem Zustand, es wurden 4 Bruten mit sehr gutem Erfolg gemacht. (Hühner/Enten) Auf der Abdeckung sind drei Aufkleber angebracht (Temperatur/Feuchtigkeit/usw) siehe Bild.
kulfoldi tenyesztohoz enis szivesen mennek, ha tudnek dojcsul, meg lenne a kozelben akit ismerek, de nem birok egyikkel sem, mas kerdes, hogy nekem itt a legkozelebbi osztrak tenyeszto is 600km... ;) lehet hogy agusztusban kinezek szlovakiai borzere, itt a kornyeken nagyon dicserik. uj madarakat mar nem nagyon akarok venni, inkabb csak nezelodni.
mezoor: en meg csak most kezdem szokni ezeket a fura arkepzeseket, amiket a tenyesztok alkalmaznak (a 8 hetes madar es a 6 nonapos madar is 2500ft mikozben azert egy nehany hetes kismadarral is rengeteg baj, van es barmikor megmakkanhat meg, mig azert egy tobb honapos madar mar egyszerubb helyzet, kozben meg meg jo sok kajat is megeszik a tenyesztonel... ) mondjuk sajat boromon is megtapasztaltam, hogy majd 1 honapig azert naponta 4-5-6x kelett forgatni a tojasokat, imadkozni, hogy ne legyen gubanc, az elso heten 2x felkelni hajnalban, 2 orankent nezni-tutujgatni a madarakat, azert ezt nehez penzre valtani...
a srac akitol a cochinokat hoztam, annak szinten van madara a sandorfalvi tenyesztotol, tobbek kozott az a fekete frizzle kakas is tolle van, amit 5e-rt ajanlott.
amugy ma elkezdett kukorekolni :))) megvan az orom
na uj kepek a kep.tar.hu/szafefarm-on, az "uj kepek" albumban...
a Cochinok kb. 6. hetesek.
a vadaszok 6. es 7. hetesek
a vadaszcsibek 2. hetesek
az aranyfacanok 7. hetesek
az aranyokat 1500-ert vettem, "kicsit" nagyobbak, mint a nyiregyi foszernak az alitolagosan 6 hetes facanjai, amik kb. 2/3 ekkorak voltak. mondjuk daratol, meg reszelt tojastol nem is no meg... meg lehet nezni, hogy a qrvadraga purina taptol meg turotol, vitaminoktol, nyomelemkoncentratumtol, napi friss zoldtol, van mar 1-2 vadasz ami 50dkg korul van 8. hetesen. :)
Mezoor:
Nem csináltál képeket a madárparkban? Be lehetne tenni a Díszmadármagazinba egy kis beszámolóval körítve. Vagy ha van ilyen terved, akkor bocs, nem szóltam.
4 madarász 10-12 db madár(papagájok, ami titeket még jobban lelohaszt:)
De a parktól megindul a nyálképződésem:)
Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de én mindent eltudok nézegetni, ami madárból van (ezért is van idehaza annyiféle:).
Az egzótások kevésbé lekesednének, mivel pintyféle viszonylag kevés volt, de amit láttam az csuda szép.
Papagájokból olyan ritka fajták, mint váza papagájok, lórifélék hegyei. Az arák egy része szabadon bóklászik a lábak alatt, de a sziklák, aratingák jelentős hányada is kézzel nevelt.
Tukánok, turákók, fényseregélyek nagy fajgazdagságban. Csirkéből, csak közepes minőségű brahmák, meg valami dizájnos német fajta, amit nem tudtam beazonosítani. Viszont a vadtyúkok élőben nagyon gusztusosak(meg is kívántam:).
Láttam egy kék(valódi középkék), bóbitás, tyúk méretű, topa lábujjú valamit, ami integetett a szárnyával, mikor elköszöntünk tőle:)
Fácán, viszonylag kevés, de érdekes(árgus, fény, fehér füles). Némi ragadozó. Meg egy csomó érdekesség, aminek jó részét szintén nem ismertem(szajkószerüségek, partifutó madár alkatúak, de mind különleges színekben, szakállal stb.)
A pártás daru, meg a fekete gólya nálunk is előfordul a parkokban, ezért már nem akkora csoda:)
Az egész terület kb. fél hektár, de tenyészetszerű sűrű elrendezésben vannak a röpdék, nem ritkásan elszórva, mint a hazai állatkertekben.
A költségeket felsoroltam a Parrotland.hu-n, ha valakit érdekel:) A lényeg, hogy nem sokba került és jól szórakoztunk.
Amúgy Ohiki-hez csatlakozva, valóban a tenyészet látogatás a legjobb alternatíva külföldön. És még a komolyabb tenyésztők át sem vernek az áraikkal, annyit kérnek a madárért, mintha börzére mennél, csak a tenyésztőnél jobban szétnézhetsz, tanulhatsz, netán, ha valaki tud nyugatiul, még egy csomó egyéb infóhoz is hozzá lehet jutni.
szafe2: ez a nem eltolódás a kakasok felé már tavaly is érezhető volt, lehet, hogy ez védekezés a fajok részéről, mivel egyre több a magtalan kakas.
Az aranyfácán árakhoz annyit, hogy mi egy hónapos kortól adjuk el a madarakat(2.000Ft-ért), majd mikor már egyértelmű az ivaruk(másfél-két hónaposan) akkor emelkedik az áruk 500Ft-ot. Ezt tartják az év végéig. A kiteletetett madarak árára még kakasnál 500-1000Ft, tyúkra 1.500-2.000Ft rakodik. A kakas teljesen kiszínesedve feltornázza magát 5.000Ft értékre. Tehát valahol itt is kereshető, a nyugdíjas áremelésének magyarázata, bár ezek közt az idős madarasok közt, sajna nagyon sok zsivánnyal találkoztam, ami minden kor iránti tiszteletem dacára elgondolkodtat, mielőtt bárminemű üzletet kötnék velük:(
A só (ásványianyag pótlás), mellett (helyett) az almaecet itatása is segíthet atollcsipkedést megszüntetni, megelőzni.
Más. Két hete vettem egy cochin kakast 2.500Ft-ért, bár ahogy elment a gazdija, kissé feljebb emelte a fejecskéjét a kelleténél:(
A cochinokkal az a baj, hogy már nagyon elterjedtek és mindenki szaporítgatja őket:(
Egy Sándorfalvi tenyésztőnél láttam egészen jó állományt, onnan érdemes lehet vásárolni.
Az 5.000Ft kissé soknak tűnik, pláne annak tudatában, mennyire nehéz eladni a csibéket. Hacsak nem, néhány száz forintért válsz meg tőlük.
Sziasztok!
Ti is nyaraltok? Bár szárnyasok mellett nem nagyon van lehetőség kikapcsolódni. Én az idén érzem hogy mennyi időbe kerül a tyúkászás. Rengeteget meg is spórolok hogy nem veszek tápot, gyógyszert. Most ez nem azt jelenti hogy ti is kövessetek, mert jövőre megint akarok madarakat, csak egy észrevétel volt.
A külföldi börzékről sok jót hallottam! Vannak persze akik fanyalognak, de mi lenne ha mindenkinek minden megfelelne. Rengeteg hazánkban eddig nem látott fajtához lehet hozzájutni és ugye a vérfrissítés is nagyon fontos. Meg gondolom nagy élmény is lehet. Nekem az X-edik minori börze is élményt nyújt, akkor egy külföldi biztosan emlékezetes lenne.
Én majd inkább tenyésztői látogatást szeretnék tenni a Németeknél és a Hollandoknál. Utóbbi országban többen is jelezték hogy szivesen fogadnak egy látogatás és tojásvásárlás erejéig. Nem akartam erőszakoskodni, nekem ennyi éppen elég. Fűszerezve egy kis kirándulással biztosan maradandó lesz.
ezt mar regebb is akartam kerdezni, hogy ilyen ausztriai (Theresienfeld pl.) madarborzekre erdemes kilatogatni? vagy ezek is olyanok mint a monor, hogy eleg sok a hulladek madar, a szepeket meg mar hajnalban elviszik a romanok/ukranok/jugoszlavok.
a kollegam nagy orokzoldimado, a dunantulon van par kerteszet ahova szokott jarni, gondoltam egyszer elmennek vele, egy ilyen madarborzet is utbaejtve, felesben azert mar nem akkora gaz a benzinkoltseg. bar azert meg igy is nem kis beruhazas.
meseszepek a facanjaim. 6 hetesen mar vannak szines arany es narancs szinu tollak a mellen, meg a haton. a 9 db madarbol 8 kakas - 1 tyuk, baromi jo arany. nemtudom mi van, de ilyen evunk meg sosem volt, japanokbol is 13 madarbol 3 tyuk a tobbi kakas. vadkacsabol is keves a tojo. mar nem etetek veluk inditotapot, viszont mivel nemtudtam mit vegyek ezert vettem csirke befejezot, aminek csak kb. fele a feherjetartalma, meg vitamin asvanyianyag tartalma is kevesebb, mint a purina inditonak. most elkezdte a 2 agresszivabb kakas csipkedni a tobbi hatan a tollat. szerencsere meg nem veszelyes. ugyhogy el is kezdtuk a csorkurtitast... :( kozben megprobalok minden. fel vagyok szerelkezve vitaminnal, nyomelem koncentratummal, konyhasoval, meg nyomom belejuk a zoldeleseget/apromagvat, hatha. ha semmi nem valik be, elkulonites kovetkezik. csak az a bajom, hogy annyi hely mar a vilagon nincs. a franko aranykakast is el kelett adnom, hogy legyen helyem. jo mondjuk az arabol felhuztam majdnem egy komplett 3x2-es ropdet ;)
na a masik:
elhataroztam hogy nem hagyom annyiban a dolgot, a sikertelen aranyfacan keltetes utan, lesz azert nekem diszfacanom (mer ugye a gomboc csak bekapott) van is itt egy nyugdijas aki ezzel foglalkozik, van jopar fele facanja. bar mar januarban feultetet rendesen, azert megprobalkoztam vele meg1x hatha szerencsem lesz. felhivtam a feleseget hogy van e sargaarany, aztmondta van johetek 1500ft/db. jo, tegnap delutan kimegyek, hat az oreg mar azzal fogad, hogy csak parba adja, mar ekkor neztem, de mondtam neki, hogy magaval basz ki, mert 3-at akartam vinni amugy. mondta, hogy mar csak 4db van, vigyel el mind a 4-et. de sietve hozzateszi, hogy mar nem 1500, hanem tegnaptol 2e. mondom, most ez hogyvan?? ;) na mind1 azert megnezem mekkorak, haaat az urge szerint 6 hetesek, azert volt meg pehelytoll a hatukon, meg kb. akkorak voltak mint az en vadaszaim 3 hetesen... ez nagyon pici 2e-ert, mikor fel eves novendeket arulnak 3-4eft-ert. ugyhogy nagy mergesen ott is hagytam. vesszek meg ha meg1x a kozelebe megyek az oregnek. baromira utalom amikor felultetenek.
ohiki, egy torpe cochinak mekkoranak kene lennie 7-8 hetesen, ahonnan hoztam voltak isteni szep zsemle szinu torpecochinok, amiket a srac mar nem adott el (le volt foglalozva vagy 15db) arra azt mondta hogy 8hetesek, akkorak voltak mint 1 focilabda. jo mondjuk az enyemre is azt mondta, hogy 3 hetes, kozben meg alig volt meg tolla, most 3 hete van nallam, akkorak mint egy sargadinnye, (6hetesen) majd csinalok a jovoheten par kepet, akkor jobban latszik. adok neki mindent, bar mostmar csak jerce befejezotapot, lucernat, meg feles kukoricat-buzat-kolest-fenymagot kap. remelem meg fog noni, vagy ez nem no ilyen latvanyosan?
amugy mennyit er egy kifejlett allat? volt a sracnal egy tavaji fekete cochin, gyonyoru volt azt 5eft-ert akarta ideadni, nem kerdeztem csak ajanlgatta. most viszont nagyon gondolkodom rajta, tekintve hogy az a fekete novendek 2nap mulva megmakkant amit tolle hoztam. (elvertek a japancsirkek, mig 2-3 orara kozzejuk voltak zarva)
És jön a hétvége:)
Vár rám Ausztriában, Vogelpark Turnersee.
Vasárnap madár börze, majd bízom benne, hogy egy parklátogatás is belefér.
A motort már lemostam, kipolíroztam, a hátsómat pedig kérgesítem:)
Üdv a topic-nak:)))
Nem zavarsz, legalább van élet a topicon:)
Ez az izé emlékeztet a hungarocell kotlósra.
Az ára attól függ, hogy mit tud. Ha csak melegít egy hőszabályzó és egy ventillátor segítségével, akkor a használt ára valahol 12-18.000Ft közt lehet. Ha "okosabb" és még forgat, netán párásít is, az esetben megállhat valahol 30.-40.000Ft közt. Persze, ha a benne lévő technika, sokkal jobb minőségű, mint a hazaiak(ezek is kihúznak egy-két évtizedet, háztáji használat mellett), akkor a fenti árak csak irányadók:) Az új árak, kb. 30%-al magasabbak.
Bocs hogy mär megint zaklatlak benneteket a hülyeségemmel... de ehhez a tipushoz mit szóltok....ez a szöveg van hozzä...:-)))
Gebrauchter Flächenbrüter einschl. Brutanleitung und Thermometer für ca. 65 Hühnereier. Natürlich kann der Brüter auch für sämtliche andere Eier verwendet werden.
Maße: 400x400x200mm
Ich selbst habe gute Brutergebnisse mit dem Brüter erzielt ...nem valami sok...ja és fél éves...mennyit ér egy ilyen otthon...????
Azért kérdeztem, mert a kisfiamnak van kettô fürje, most, fél év után kezdtek el tojni, de nem mertem engedni neki megenni a tojást:)
Ami picit kisebb, mint a metrós és nem annyira pöttyôs. Nem is értem, olyan pici madárka, hogy tud akkora tojást rakni?:)
Na mindegy, megadom az engedélyt, hogy megehesse!
Mégegyszer köszi!
na vegulis a virginiai furjem a 7 tojasbol mind kikelt a keltetoben, a kaliforniai tojasokbol viszont a 9-bol csak 4 kelt, abbol is 1 csibe meredt nyaku gorbe labu ficko. ment is le a wc-be... ez betudhato annak, hogy egy kis ketrecben voltak a szuloparok a kamraban, keves feny melett, nem valami jo takarmanyozasban. a tojasat is csak azert raktam be, hogy az ures helyeket kitoltsem. a vicc az, hogy vagy 30db virginiai tojast kesobb kenytelen voltam megenni/feletetni, mert nem tudtam hol keltetni, megvenni meg senki nem akarta. vicces lett volna ha kikelt volna nagyresze... ;)
a facanbol meg a 32 vadaszbol 9 kelt ki eddig, meg vagy 4-5db van felrepedve. ez meg nyilvan annak tudhato be, hogy 1napostol a 3 hetesig volt benne tojas.
szar az idojaras, nehez osszehozni a dolgokat 1 keltetovel, meg ossze-vissza tojo madarakkal.
nem baj jovore jobb lesz. meg az egyik kotlosom megult meg 11 tojasra. a vegen lesz kb. 30 facanom az aruk kb. 5x befektetesevel. :)
most ismet helyhiannyal kuzdok. ugyhogy ket het mulva 3 het szabi, ismet ropdeepites a menu.
A "metros" tojás gazdasági fürjtől van:)
Ez lehet japán, vagy az un. fáraó fürj, melyek közt a különbség csak a színezetben található(szerintem)
2 hónaposan már ivarérettek és naponta tojnak.
Ha kell valakinek, a haverom 200Ft-ért kínálja a kaliforniai tojásokat, melyeket nem vállaltam be keltetésre. Olyan 18 napos lehet a legidősebb.
minden furjnek eheto a tojasa, csak a diszfurjek (virginiai, kaliforniai) tojasa egy kicsit draga eves celra. de a virginiai tojasa izre nekem olyan mint a metros furjtojas. (ami szerintem kinai furj)
A királyfácán szinte mindenben hasonlatos a vadászfácánhoz, a szocreálban még vadászták, nemcsak a trófeájáért, hanem a húsáért is.
Egy makói barátomnál van egy lila, hibrid kakas(ha nem felejtem el, majd lefényképezem). A farka kissé hosszabb csak mint a vadászoké(mármint fácánoké:)
A király tyúkja pl. semmivel sem nagyobb, mint egy örvöstyúk, sőt a mongoltyúkocska nagyobb méretű nála.
A magam részéről mániákusan ellenzem a keresztezéseket, mivel menthetetlenül bekerülhet néhány egyedük a madár cserekereskedelembe, a hibridek, pedig, mint írtam volt, értéktelenek.
Sziasztok nem egészen ide illö a téma söt... szóval az egyik havero´m meg szeretne välni vietnämi csüngöshasú kanjätól szerintem hihetetlenül olcsón adnä de el is cserélné valamilyen díszbaromfira ha bärkinek bärmi ötlete lenne nagyon häläs lennék a kan egy éves fekete fehér läbakkal...mär voltak utódai is...és nem szeretné a sräc levägni de neki mär felesleges lett...köszi
szerintetek egy 3x akkora italiai tyukot fel bir parozni egy japankakas? kivancsi lennek meg birja e maszni... ;)
mezoor: a mostani diszmadarban irod, hogy a kiralyfacan konnyen osszeparzik a vadfacannal? te ezt mar kiprobaltad? izre milyen lesz a hibrid? ;)gondolom a merete joval nagyobb, mint a vadfacan...
kikelt mind a 7 virginiai furjem, most mire hazamentem delben. 100%-os keles, van viszont 1 amelyik ilyen furan az egre meredve tartja a nyakat... kivancsi leszek mi lesz. kinyitom a keltetot, erre ott pislog ram 2 csikos ordog, tehat a vadaszok is el kezdtek kelni...
Ha a vadászfácántojásokkal együtt tetted be akkor egy nappal korábban kellett volna kelni.
A vadászfácán, copfosfürj(virginiaira már nem emlékszem) 24 napra, a gallérosok 23 napra kelnek 37.5 fokos átlaghő, 60% pára(utolsó 3 napban 90%) mellett.
elkezdtek kelni ma hajnalban a madaraim. 23 es negyed napra. az elso keltetesbol okulva, most vegig 37.6°C korul volt a homerseklet. neha persze igy is felugrott 38 fok kozelebe, de nem volt tartos (max. 1-2oras) es nem gyakori. e miatt az elozo keleshez kepest kb. 1 nappal kesobb indult meg a keles. eddig reggel 8-ra 7 furj kelt ki. a maradek virginiai tojasokbol is mind kivan utve, tehat eleg bizakodo vagyok vegre... :) a facantojasokbol is kivan mar jonehany torve, pontosan meg nem szamoltam, mert nem akarom nyitogatni a keltetot. a multkor is a nyitogatasok miatt, jonehany beszaradt, bennfulladt csibe lett. a 8db aranyfacan tojasbol egy sem kellt ki, pedig a furjekkel egyutt kellene kelnie, kocogas, meg sipogas sem hallatszik, totalis csod... :( (valahogy tulzottan nem vagyok meglepodve)
Legalább már sejtem, miért látnak az USA-ba aránytalanul több ufót, mint nálunk:)
Eddig valami könnyű drogra tippeltem:)))
Édes a kis sárga, azokkal a lyukakkal:), de legalább sötétben is meg lehet találni:)
Azok biz világítósnak tűnnek:)
Láthatunk egy páratartalom mérőt, meg, mintha legalább két tálcás volna a kicsike.
Ezek szerint alulról is kell lenni valaminek, ami fűt, merthogy a meleg levegő felfelé igyekszik.
(egy hungarocell kotlóst már 100 Euro-ért megkaphatsz és 90 tiktojás belemegy, megaztán be is vált, megmég százalékot sem kapok gyártótól a reklámért, pedig milyen sokszor leírom:)
az egokkel termeli a hot a kelteteshez, sok ilyet hasznalnak az usaban, meg nyugaton _oktatasi_ celra, a multkori is azert volt draga ahoz kepest hogy nehany darabos, mert iskolai celokra, bemutato jeleggel van kitalalva. nem hiszem, hogy hosszabb tavon hasznalhato uzembiztos szerkezet lenne. bar kitudja...
Ohiki: Köszi a jó hírt, 1-el kevesebb:)
Én brahmával jártam meg, mikor cochin tojásra ültettem a tyúkot(több, mint fele tört össze).
Szafe: A foglyok ára, 6.000 Ft/pár.
Mikrodrive: Csatlakozva az előttem szólóhoz, csak egy helyiállatorvosi igazolás kell, az uniós utazáshoz.
Én Romániába szoktam szállítani, oda a megyei főállatorvos kiviteli engedélye kellet, illetve elvileg a románok oldaláról egy behozatali Romániába, de ezt nem kérték még egyik oldalon sem:)
Kikeltek a copfosaim(24 napra), 15-ből 13 magos,13-ból 12 kikelt. Az egyik barátom (néhány pár papagája, két pár kaliforniaija van)megkért, hogy az ő copfosfürj tojásait is keltessem ki. A fertőzésektől való (jogos) félelmemet félretéve belementem és a következőket tapasztaltam. 29 tojásból 19-ben indult meg a csirke és mindössze 4 kelt, amiből kettő lábujj hibás, egy nyomorék.
Tanulság: miként Gálos István papagáj tenyésztő oktatott, nem szabad az egészségesnek tünő állomány sem megelőző kezelések nélkül hagyni, mivel nem csak a környezetből(pl.verebek) fertőződhet, hanem a saját káros baktériumállománya is feldúsulhat, ami előszőr a szaporulatra, majd magára a tenyésztésben hagyott madárra is kihat.