Keresés

Részletes keresés

anegytech1 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14015

Igen, a folytonnövő koktélpari fajták nagyon meg tudnak indulni. A Black cherry hasonló a Chocolate cherry-hez, de előbbit nem próbáltam még, utóbbi viszont nagyon ízlett, ebben az évben is lesz a kertben :).

Előzmény: Kovác Péter (14013)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14014

Te konkrétan a GIANT TOMATO TREE fajtáról érdeklődtél.

Előzmény: Kovác Péter (14013)
Kovác Péter Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14013

Igen, tobb tobol szeretnek lugast. Az eddigi tapasztalataim szerint a sarga korteparadicsom, es a fekete koktel - black cherry neven vasaroltam - nonek a leggyorsabban, legnagyobbra. Green zebra lassabban fejlodott nalunk. White cherry is gyorsan fut...

Schott fele magot hol tudnek beszerezni?

anegytech1 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14012

Szerintem ő sem úgy gondolja, hogy egy paradicsomból akar lugast csinálni.

 

Én múlt évben ültettem Lugas F1-et, homoktalajra, nem árasztottam, nem tápoztam agyon, és nyár végére lazán elérte a 3 métert. De a chocolate cherry is, míg a citrina és a green zebra is mind 2 m-nél nagyobbra nőttek. 2m-es támrendszerük volt, de már augusztusban át kellett őket hajtanom és lényegében lugas szerűen futtattam át őket a következő támrendszerre, mert függőlegesen már nem tudtam volna.

Én úgy emlékszem, hogy a c. cherry még nagyobbra nőtt, mint a Lugas F1.

Előzmény: beetee (14011)
beetee Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14011

:)

a paradicsom lugas nem azonos a Lugas F1-es paradicsomfajtával.

Egy szezonosan, durván megtápozva, vízzel elárasztva, stb... felnevelhető 3-4 méteres szálhosszra (1, max 2 szálasan), de nem lesz belőle klasszikus lugas. Ahhoz több tövet kell ültetni, a tőtávolság csökkentése meg a méret rovására megy.

Előzmény: Kovác Péter (14007)
beetee Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14010

Nem  meglepő módon az ilyen Giant Tomato Tree-s képeken dél-ázsiai emberek szerepelnek.

Az éghajlati adottság (nem fagy el évekig) nagy előny.

Ettől függetlenül a képek szinte mindegyike photoshopolt.

 

Itthonra egy szezonosan a legalkalmasabb a Lugas F1. Illetve van még pár, intenzív termesztésre létrehozott hibrid, de azok nagy része nem elérhető, illetve hobbistáknak gazdaságtalan. 500 vagy még több minimum mag sok ezer forintért.

Lugast meg nagyjából a legtöbb vetőmagboltban be lehet szerezni... (kivéve, mikor egyszerre gondolják a forgalmazók, hogy ebben az évben nem...)

Előzmény: Kovác Péter (14005)
anegytech1 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14009

Lugas F1 nekem is bejött, de pl Chocolate cherry is folytonnövő, nekem ez legalább olyan nagyra nőtt, mint a Lugas F1, és az egyik legjobb, amit eddig próbáltam. Ha jól emlékszem, a Citrina és a Green zebra is folytonnövő, nekem ezek is nagyra nőttek, ráadásul homoktalajom van és nem is öntöztem műtrágyával. Ez utóbbiak is nagyon bejöttek ízre és állagra is. Lényegében minden folytonnövő pari alkalmas lugasnak.

Előzmény: Kovác Péter (14007)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14008

Lugas F1, vagy Schott-féle lugas.

Előzmény: Kovác Péter (14007)
Kovác Péter Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14007

Koszonom! Lugast szeretnek. Melyik fajtat ajanlanatok? Vagy az osszes indeterminalt alkalmas ra?

anegytech1 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14006

Nincs vele tapasztalatom és nem is tudom, hogy pontosan milyen tulajdonságai vannak ennek a fajtának, de az biztos, hogy nem egy év alatt lesz belőle fa. Sőt, szerintem majdnem minden folytonnövő pariból tudsz ilyet csinálni, de ez nem egy év eredménye.

 

Az üvegház előny, de kiegészítő fény és fűtés nélkül télen nem fog rendesen fejlődni a paradicsom.

 

Ha nem egy ekkora fa a cél, akkor lehet vele próbálkozni, de ekkora nem lesz.

Előzmény: Kovác Péter (14005)
Kovác Péter Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14005

Uveghaz van komoly technika nelkul.

beetee Creative Commons License 2015.02.05 0 2 14004

Van-e

szabályozható üvegházad, megfelelő (és változtatható) hullámsávokon üzemelő kiegészítő fényforrásaid, vízkultúrás tapasztalatod és felszerelésed,

 

vagy

 

bármilyen photoshop tapasztalatod?

Előzmény: Kovác Péter (14003)
Kovác Péter Creative Commons License 2015.02.05 0 0 14003

Tisztelt forumozok!

Szeretnem megkerdezni, hogy valakinek vannak e tapasztalatai GIANT TOMATO TREE nevelesben. Ha igen, akkor vetomagot honnan lehet biztonsagosan beszerezni?

Koszonom! Valaszok johetnek privatban is a kovacptrkukacgmailpontcom emailcimre.

Koszonom!

anegytech1 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 14002

Körülnéztem neten, de én sem nagyon találtam. Külföldi oldalakon találtam, illetve egy-két magyar oldalon is szerepel, de lehet, hogy már nem forgalmazzák.

 

A Növényi Diverzitás Központnak tényleg érdemes lehet írni egy mailt, mert ugyan a fajtaválasztékban nem találtam ilyet, de lehet, hogy van nekik.

Előzmény: Cinkit (14000)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.04 0 1 14001

kérdezd meg

Figyelem! Vetőmagok ismét a Növényi Diverzitás Központ fajtagyűjteményéből

Ismét igényelhetők génbanki minták a tápiószelei Növényi Diverzitás Központtól. Az előző évekhez képest annyi változás történt, hogy a megnövekedett adminisztrációs és postaköltségek finanszírozására a mintakérés díja 800 forint lett. Bővebben a Nödik[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Előzmény: Cinkit (14000)
Cinkit Creative Commons License 2015.02.04 0 0 14000

Sziasztok!

 

Valaki tudna segíteni? Egy paradicsom fajtából keresek magot, a neve Kecskeméti 262. Régebben olvastam ezen a fórumon hogy az igazi paradicsom ízű paradicsom fajták a Manó, Korall és a Kecskeméti 262. Az utolsó fajtát nem találtam sehol és amikor a Budapesti Kertimag Zrt.-nél rákérdeztem e-mailben akkor azt mondták hogy ez a fajta megszűnt és többé nem kapható. Én azért szeretném a kertemben felszaporítani hátha az utókornak még szüksége lesz rá. A Manó tényleg az az igazi savanykás paradicsom volt, a másik kettőt most próbálnám ki, ha lenne ez a Kecskeméti 262 fajta. Szóval ha tud valaki segíteni kérem írjon. Előre is köszönöm.

 

Tisztelettel: Fekete Hermész

baka38 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13999

Nem gondoltam volna hogy ennyi segitséget, használhato ötletet kapok !

Köszönöm szépen Mindenkinek !!

További szép napot !

GKorni Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13998

Próbálkozzál jó vastag mulcsozással, hogy a fölben levő nedvesség ne párologjon a növényre..

Előzmény: baka38 (13985)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13997

Igaz. :( Az én talajom szinte mész-mentes, ezért nem is gondoltam erre, de jogos az észrevétel. Nem ártana egy talajvizsgálatot csinálni. Mésztartalom megállapítására a legegyszerűbb megoldás 10% sósavat cseppenteni a talajra, vagy egy adag talajmintára (boltban kapható háztartási sósav megfelelő). Ha hirtelen, intenzíven felpezseg, akkor valószínűleg erősen meszes a talaj, ha csak kicsit pezseg, akkor közepesen meszes, ha egyáltalán nem pezseg (mint esetemben), akkor kevés a mésztartalom. Persze vannak jóval pontosabb mérési eszközök, de ezzel is megállapítható, hogy meszes-e a talaj vagy sem.

 

Meszes talaj esetében valóban nem tanácsos kalcium-trágyázás.

Előzmény: Laci/Zápolya (13996)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13996

A kalcium túlsúly is okozhat problémákat. Úgyhogy óvatosan a kalcium ajánlásával. (Erősen talajfüggő!)

Nálam a magas mésztartalom miatt nem tud felszívódni a magnézium és ezért lesznek a kalcium hiányhoz hasonló barna foltokat.

Előzmény: anegytech1 (13994)
dorger Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13995

Magnus F1-et lehet 100 szemes kiszerelésben is kapni Mo-on, de úgy is brutál ára van.

Előzmény: anegytech1 (13987)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 13994

Képed nincs esetleg?

A betegségek megfigyelésénél fontos, hogy honnan indul a fertőzés, és milyen tünetekkel jár. Ha a termésről indul, főleg, ha csak azokat érinti és maga a növény nem pusztul el, akkor szinte biztos, hogy nem fitoftóra, mert az gyors lefolyású, és az egész növény gyorsan elpusztul.

 

A te esetedben én tápanyaghiányra gyanakodnék, főleg, hogy néhány termés túl szokta élni. Ugyanis a fiatal termések rothadását leggyakrabban kalciumhiány okozza. Ez lehet az egyenetlen öntözéstől (a tápanyagok egyenetlen felvétele), a túl sok nitrogéntől (esetleg túlzott nitrogéntrágyától), illetve természetesen a kevés felvehető kalciumtól.

 

Legjobb megoldás erre a rendszeres trágyázás, illetve a már meglévő növényeknél gyors megoldás lehet a kalciumos lombtrágya. Ha feltételezhető, hogy kevés a tápanyag, akkor érdemes olyan komplex műtrágyát, esetleg folyékony szerves trágyát permetezni a lombra, ami tartalmaz Ca-t is.

Ha szoktál trágyázni és valószínűleg nincs gond a tápanyagokkal, akkor érdemes olyan Ca-műtrágyát alkalmazni, szintén lombtrágyázás gyanánt, ami nem tartalmaz nitrogént.

 

Mivel ez nálad rendszeres probléma, ezért már a virágzás kezdetekor alkalmaznék kalcium-műtrágyát beöntözve, pl ezt: http://www.gazdabolt.hu/T08243-Wuxal-Kalcium-1l?filter_name=kalcium . Ha nem használsz műtrágyát, akkor keresni kell olyan szerves trágyát, ami tartalmaz kalciumot. Ilyen pl a Humus nevű trágya: http://www.gazdabolt.hu/T01214-Humus-FW-5-l . Nem tudom, hogy kalciumhiány esetén elegendő-e az ebben lévő kalcium, de ha ezt használod, és esetleg megjelennek megint rothadó termések, akkor még lehet lombtrágyázni kalciummal.

 

Én rendszeresen trágyázom, de így is mindig vannak rothadó termések, sőt a paprika egyes termésein is mindig megjelennek a barnuló foltok (szintén Ca-hiány).

 

Írd be google-ba, hogy paradicsom hiánybetegségei, illetve nézelődj szerves- és műtrágyák között, hogy mi lehet a legjobb számodra.

Előzmény: baka38 (13990)
Chilio Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13993

Tartós esőzésekben nálunk is előfordult a lugasokon, talán érdemes lenne védeni őket.

Még nem próbáltam de fogom, ha lesznek tartós esőzések. Fóliacsíkot terítek a lugas tetejére. (1,5m széleset) Egy próbát megér.

baka38 Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13992

Nem, csak a termés foltosodik.

Előzmény: Chilio (13991)
Chilio Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13991

Vándor poloskákkal nem találkoztál? A tavalyi évad második felében nálunk is megjelentek,

és súlyos károkat okoztak a növényekben és a termésekben is.

(Foltosodtak. A végén elszáradtak a levelek/növények.)

Előzmény: baka38 (13990)
baka38 Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13990

Szia !

 

Nagyon köszönöm. Mindig a termés barnul meg joval az elött hogy pirosodna. 1-2 termés tul szokta élni. Paprika mindig van a területen nagy mennyiségben de sose semmi gond nem volt vele szerencsére.

Előzmény: anegytech1 (13988)
baka38 Creative Commons License 2015.01.28 0 0 13989

Szia !

 

Igen.

 

Köszönöm a segitséged!

 

Annyira nem permetezek hogy egyáltalán nem. Már volt hogy kihagytam 3 évet ugy látszik az kevés de mikor elösször ültettem akkor elötte legalább 10 évig semmi nem volt ültetve.

Előzmény: beetee (13986)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13988

De egyébként még az sem biztos, hogy fitoftórával van dolgunk, mert sok más gombabetegség van, ami barnás foltokkal, száradással jár, szóval más betegség is lehet. Ha paradicsom-/burgonyavész támad, akkor az elég hirtelen, és akkor nem csak a pari megy, hanem a krumpli és a paprika is. Azok is voltak a kertben?

Előzmény: anegytech1 (13987)
anegytech1 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13987

Meg lehet próbálkozni ellenállóbb, többféle gombabetegségekre rezisztens paradicsomfajtákkal. Konkrétan fitoftórára egyedül a Magnus F1 hibridet találtam, ami toleráns erre a betegségre, ami azt jelenti, hogy jelentkezhetnek rajta a tünetek, de nem csinálja ki. Ez viszont egy termesztésre ajánlott fajta, és én csak nagy kiszerelésű vetőmagcsomagot találtam neten, 25ezer Ft/500 mag. Meg lehet próbálni külföldi oldalakon is keresgélni, hátha találsz valahol kisebb kiszerelést.

 

Ami elérhető házikerti célra, az a Lugas F1, ami fitoftórára nem, de néhány más gombabetegségre rezisztens, ami növelheti az esélyét, hogy paradicsomvésztől sem nyiffan ki (azonnal).

 

Megelőzés gyanánt szellősen kell ültetni, hogy hamar száradjanak a levelek, és ha megjelenik egy egy levélen valami elváltozás, azt el kell távolítani. Öntözni is úgy szabad, hogy a levélen ne álljon meg a víz. Az alsó leveleket el kell távolítani, hogy a földdel ne érintkezzen, és a töveket olyan távolságra kell ültetni, hogy egymással se érintkezzenek, vagyis legyen közöttük légmozgás.

 

De permetezni mindenképp ajánlott rézzel, ez biológiai gazdaságban is engedélyezett.

 

Talán segíthet, ha 3-4 évig tényleg nem kerül se burgonya, se paprika, se paradicsom a kertbe, de igazából nem hiszem, hogy kiskerti méretekben ez javítana a helyzeten, ha a közelben valaki más termeszti ezeket a növényeket és szintén nem védekezik ellenük.

 

 

 

 

Előzmény: baka38 (13985)
beetee Creative Commons License 2015.01.27 0 0 13986

Piac? Zöldséges?

 

 

 

 

 

Ha ennyire visszatérő nálad a paradicsomvész, akkor megelőző növényvédelemmel (értsd: permetezés) nem mész semmire.

Vagy megoldod, hogy 4-5 évig nem ültetsz paradicsomot és rokonnövényt, plusz a szomszédokat és a környékbelieket is kötelezed erre x száz méter sugarú körben.

 

 

Esetleg a cserepes kultúra hozhat némi sikerélményt steril földbe, figyelmes öntözéssel.

 

 

Egyébként mit értesz permetezésen? Három halálfejes vegyszereket, vagy biotermesztésben is engedélyezett szereket (pl elemi réz és vegyületei)? Elég széles a spektrum és van középút is.

Előzmény: baka38 (13985)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!