ezzel a modszerrel nem csak azt lehet megallapitani, hogy a 6. vagy a 10. napon fejlodesnek indult -e az embrio ("pokhalos"), illetve hogy menet kozben elhalt. (voros folt) lehet megint tanulok valami ujat, de en eddig csak egy modszert tudok amivel meg lehet egy friss tojasrol allapitani, hogy meg lett e termekenyitve, hogy fel kell torni, es ha van a feherje melett egy un"vatta" azaz egy feher kis csomo (spermium) akkor "fias"
vegyetek kis "japan" kotlosokat 800-1500ft kozotti aron, ha csak kukoricaval van etetve akkor hamar 1-2het alatt elkotlik, azzal lehet keltegetni, ha nem kotlik meg mindig lehet belolluk konvertalni egy jo vasarnapi huslevest...
amugy a futokacsa nem kotlik el magatol? nem csinaltal neki valami kis odut, vagy takarast? a mandarin, meg oduba feszkel, kotlossal eleg nehez szerintem mandarint nevelni. regi diszmadarmagazinban vannak meg jo cikkek ezzel kapcsolatban, ha megtalalom neked holnapra szivesen szkenelek.
irjal privatban mezoornek, neki van ezekre az esetekre tuti tanacsa biztos.
A tyúktojásoknál lámpázással meg lehet állapítani, hogy fiasok-e, szerintem ez a kacsatojásoknál is műxik. A tompa végét tartsd a fény felé, a másik kezeddel hátulról árnyékold le, és ha látsz benne kb. 5-10 Ft-os érme nagyságú foltot, akkor fias, legalábbis így emlékszem régről. Javítsatok ki, ha butaságot írtam.
indiai futőkacsák elkezdtek nálam tojást tojni. Már 6 db. van. Várható, hogy kiköltik, vagy csak keltetnem kellene valahogy? Ugyanez a kérdésem mandarin récékkel kapcsolatban is.
Ha csak idegen keltetés lehetséges, akkor vegyek gépet, vagy rakjam kotlós alá, vagy mi lenne a jobb megoldás? Kotlós tyúk kikeltetné?
A tojások nem tudom kötöttek-e, mert a futókacsákat még párzani sem láttam eddig.
a mult evben 15 vadaszt, es 11 nyergest adtam el, minden madaramon nevvel es cimmel ellatott gyuru van aki akar barmikor megkereshet reklomacio celjabol, hogy az altalam vitaminokkal es kosztal feltuningolt madar nalla par het alatt osszeesett. eddig 1visszajelzes volt, de ott is csak annyi hogy a 2 tyuk az 1 kakas melett hajtotta egymast es az egyik lesovanyodott mert mindig bujkalt. 2 madaram pusztult el az egyik beakadt gyuru miatt eltort labbal (en vagtam el a nyakat) a masikat szembeszurta egy drot, ami miatt 1 nap alatt elpatkolt (gondolom azert ez nem akkor bun a sajat trehanysagomon kivul) egesz szar ez a dolog ahogy igy eloadod.
talan betegseget kene megelozni, nem azzal hencegni, hogy mekkora tapasztalatom van, mert nallam mar mennyi minden elofordult az evek soran.
nekem pl. az esett baromi szarul, hogy a t. Szenasi urnal (szigoru es egyenes ember) a nyar elejen megbeszelt kivallo minosegu "Nekem az iden a MÖLLER ara az iranyadoak" tipusu madar helyett, 3db NYAMVAD, bevert feju, fosos szart talaltam 45eft-ert, amiert leutaztam nyaron a dogmelegben 600km-t, engedtessek mar meg nekem hogy ezek utan elmondjam a szar velemenyemet rolla, es nem erdekel hogy ki o, meg hany eve tenyeszt, meg a facanszakosztaly elnoke, aki ilyet allit elo.
Sanyi (igy nagy betuvel) engem ne tartsal tenyesztonek, nem is vagyok meg az, meg nem is kell, hogy annak tarts, tenyesz szep madarakat, es ne irj le olyat hogy 2-3het inditotap utan kapjak a kukorica es buzadarat. nem lehet amugy hogy a regi NDK-sok ertettek a madarhoz, a sok paraszt meg a buza-kukorican kezdte nevelgetni, amiben gyakorlatilag a szenhidraton, meg a minimalis aminotartalmon kivul semmi sincs, azert esett le a facanok vercukra... :)))))
orulok neki, hogy fenyegetsz lepten nyomon, majd viszek legkozelebb monorra felteglat.
A francba, írogathatok a moderátornak, az rá sem bagózik. Így szegény Feri gyerek kénytelen elolvasni a búcsúlevelem, majd írogathatja, hogy felollem johetsz nyugodtan, ugyis ritkan irok ide, meg rácáfolhat azzal, hogy 3an irjuk ezt a topikot: ohiki mezoor es en .
Az is jól esett volna, ha valaki megjegyzi: te ferkó, szállj már le arról a szerencsétlenről, nem látod, hogy infarktust kap a méregtől;)
Persze nem azokra a fiatal madártartókra gondolok, akik kiguvadt szemmel nézik, hogy mi a fene folyik köztünk, inkább olyanra, aki távozásom után lesz céltábla jelölt, mihelyt nem hajlik meg akarata előtt. Persze ugye azt mondják, mindenki magából indul ki. Én pl. voltam olyan egyenes(vak ló effektus), hogy még a 80-as évek közepén a tisztjeimen is számon kértem a társaim megalázását futkosót kockáztatva, így lelkiismereti kötelességemnek éreztem azt is mikor az egyik papagájos honlapon az egyik dögléggyel(olyas emberke, aki másokon élősködik) , azért akasszak tengelyt, mivel nála sokkal különb, régi tenyésztő kikészítgetésén fáradozott.
A legnagyobb gond, hogy kemény fogalomzavarok lépnek fel szabó úrnál, mikor pl szigorúságod ír pedig ezt mifelénk egyszerű gondolkodású falusi madarászoknál(Zákányszék, kispajtás, hát ennyire nem figyelsz)csak arroganciának hívják, vagy egyenességet emleget, ami az én olvasatomban tolerancia hiányt jelent.
Egy kedves ismerősöm azt írta ne reagáljak a beszólásaira, mivel ha megszűnik ez az örömködése, akkor majd leállítja magát. A valóság viszont az, hogy bárkinek (és szerintem olyas beszólásaira sem reagáltam, mikor pl. azon ejakulál, hogy mégiscsak frankó dolog ez a madárinfluenza, mert jól viszi a nyugdíjas madarászt is), bármit is írnék szf. azonnal belecsimpaszkodik. Én viszont nem vagyok elég mazochista ahhoz, hogy mindezt szó nélkül tűrjem.
Így reagálok:
Attól, hogy megjegyzéseid alapja a madarász szakmai köntösbe bugyolált ellenszenv és irigység, illetve valóban nem tartalak semmibe, mint tenyésztőt, még bosszantasz. Bár vagy több, mint a kerítés mögül az utcán párzó kutyákat ugató korcs, amelyik a kaput átugorni nem tudja, a kerítést szétszedni nem meri, különben is fel sem érné a szukát, ráadásul a nagyobb kutya meg is veri, azért én mégis reagálok;)
Kívánhattál veszekedés mentes újévet, ha saját magad is elismered: ebbe bele akartam kötni.
Nem lett volna szebb: ki kívántam igazítani J Vagy akkor nem lettél volna elég egyenes?
Bosszankodsz, hogy le merem írni azt hogy : tapasztalataim?
Szerinted nem ragad semmi az emberre, ha bő 14 év alatt, közel egymillió Ft értékű madártól kénytelen úgy búcsút venni, hogy azok elhaláloznak? Talán te is hitelesebben tudnál nyilatkozni egy-egy betegségről, ha személyesen szembesültél volna vele. Mert ugye, van elhullás is egy állományban, amit van aki le mer írni, van aki elhallgat.
Majd ha te is értékesebb tenyészeted mondhatsz magadénak, mint amennyibe nekem egy szezonba a röpdék fűtése került, akkor felböfögheted, hogy neked is vannak tapasztalataid.
Persze tudom, te fűtésre nem költesz, hiszen mindenkinél drága és ritka fajokat keresel, ami nem igényel fűtést, meg az sem baj, ha neked nem kerül sokba. Ha valaki ki meri tartani azt a megbeszélt árat akkor is, ha elmentél a madárért, akkor inkább hozzáfogsz leköpködni és olyasmiket terjesztesz róla, hogy már háromszor vert át (persze ezt majd megmagyarázhatod, kár, hogy én már nem olvasom).
Felelőtlen voltam és egykor megadtam egy valóban szigorú és egyenes ember telefonszámát (aki pont a hozzád hasonló képmutató férgek miatt nem akar tudni a net-ről). Sajnos a moderátor semmibe vesz olyan kéréseket, mint telefonszámok, elérhetőségek letörlése.
Ömlengésem lényege. Ha egy tenyésztő eljut odáig, hogy gyerekkori álmát megvalósítsa és ez úgy sikerül, hogy kiállhat vele a közönség elé, akkor valóban elégedettséget okoz, ha ezért dicsértet zsebelhet be. Az internet-es levelezésben valóban olyan kihívásokkal is találkoztam, ami arra késztett, hogy bővítsem ismereteimet és ennek nem az, az elsődleges célja, hogy elismerjék a tudásom. Az, hogy egyre többen fordultak hozzám, annak talán nem az, az oka, hogy jó lenne a marketingem (erre vannak a net-en jópáran), inkább az, hogy nem adok, olyan tanácsot, amivel másoknak ártanék, illetve (a szerinted nem létező) tapasztalatnak is lehet némi szerepe. Azt, hogy megbántam volna, hogy ezekbe a levelezgetésekbe belekezdtem, nem mondhatom, hiszen 100 tisztességes emberre jut egy magadfajta, öntelt fickó.
És ezek után neked nincs jogod bírálgatni;( Attól, hogy úgy érzed, zárt sorokban tudsz az ellenem való tüntetésre szabóferiket mozgósítani, pedig nem sikerült rendesen kétségbe esnem L
Nem várok el tiszteletet egy olyan suttyótól, aki erre nem képes, de talán mások érdeke is az lett volna, hogy kussolj és nagyívben kerüld a beírásaimat.
Ja, április 2.-án börze Monoron(talán cikkeket kellene írnod és te rajtad sem marad ott, az pár tucat csirke?). Ha találkozunk, javaslom, ne tégy hirtelen mozdulatot, mert elfelejt a térdem időben megremegni attól, hogy vékony gyerek vagy de nagy pofon szorult beléd ;-)
És, hogy rontsam is boltodat;) Az átkosban az NDK-ok és a csehek tuningolták teli vitaminokkal a madaraikat. Tőlük Magyarhonba kerülvén nagyobb arányban hullottak el a madarak, mint a vadonfogottak. Miután a természetes szelekciót kivédted a megadózisokkal, a vitaminellátás megszűnése sokkal védtelenebbé teszi immunrendszert, mintha természetes körülmények közt nőttek volna fel a csirke. Persze tudom, hogy te hiszel benne, hiszen emlékszem rá, magad is folyamatosan rágcsálod ezeket (pezsgő?! ) tablettákat. Kimeredt tekintettel, habzó szájjal;) Undorító.
Mindenki másnak sok sikert az idei szezonhozJ
Mostanában én is elmerültem kissé a taxonómia alapjaiban. Teljesen igazad van. A madarak többségének nincs hivatalos neve. Van aki a latin, van aki a német vagy angol elnevezésből kiindulva fordít magyarra. Még ez esetben is sokféle eredmény létrejöhet, ki hogyan fordít egy adott szót. Illetve bonyolítja a helyzetet,, hogy német és angol nyelven is többféle elnevezés illethet egy madárkát.
Ráadásul a többféle rendszertani kategorizálás miatt több olyan fajt találtam, amely besorolása is jelentősen különbözik, nemcsak a nemzetségbe, de akár más családba is sorolják őket, ennek megfelelően teljesen más latin nevet kapnak. Gykori , hogy egyesek különálló fajnak, mások csak alfajnak tekintenek egy madárfajt. Gyakorlatilag nincs univerzális, egyetlen, és érvényes nevezéktan.
A fajmeghatározás különösen alfajok esetén nem mindig egyszerű. Ezért lenne jó, ha egy közepes minőségű fotó alapján nem esnétek egymás torkának. A szakmai vita ezen a téren is hasznos, és kell is, de ne ilyen stílusban ha lehet.....
Sziasztok, én ugyan abszolut nem ismerem a fácánokat, de macskás rendszertanban létezik vagy ötfajta nevezéktan, ami mind érvényes és használatos, plusz vannak a divatból kimentek is. Most próbálom épp összeeszkábálni a kacsa.lap.hu-t, ehhez -szokásom szerint- az Animal Diversity Web rendszertanát használom alapul, de már találtam egy rakás olyan récerucát, amelyet a magyar szakirodalom másképp nevez. Szóval az a lényeg, hogy manapság nem egyszerű a rendszertanok között eligazodni.
Ez a baj, hogy rollad itt kulonbozo forumokon az a kep alakul ki, mint egy olyan ember aki mindenhez ert, sajnos azok az emberek akik nem neznek utanna a dolgoknak ezt kepesek kanyar nelkul bevenni, teged valamifele madarasz foistennek elkepzelni. erre meg ra is teszel egy lapattal, hogy neked mindig minden madarat sikerul meghatarozni. (sajnos mint a mellekelt abra mutatja neha igen hebrencs modon) a madar latin neve: Lophura erythropthalma erythropthalma, itt nemtudom a te " Latinul azt írtam volna, hogy L.i.i(persze ez sem L.i.e.;)" hozzaszolasod mit akar jelenteni. sajnalom hogy nem tudod a latin neveket... NEM INTERNET IRODALOMBOL MADARASZOM BAKKER! te mire vagsz fel???!!! a magyar nevekkel meg az a bajom, hogy nincs normalis magyar nev, legalabbis ami hivatalos. a Szenasi Gabi fele magyar neveket meg nem tartom mindig etalonnak, mert sokszor semmi koze a nemet vagy angol nevhez. (azt elmondhatnad honnan szedted a "sotet torku" aranyfacan szinmutaciora a "fekete aranyfacan" jelzodet, ezen a multkor 10percig rohogtem....) nem tehetek rolla hogy egy kis zart kabinban elsz Morahalmon es totalisan meg vagy gyozodve rolla hogy jo irranyba tartasz, aki meg beszol neked vagy egyszeruen csak nem tart akkora embernek mint aminek gondolod magad azt meg nem szereted. jo, majd nem adom oda neked a korteformam az ovi homokozojaba. sokan vannak meg rajtam kivul...
Valóban elhebrencskedtem a madár beazonosítását, bár nem is hívtam fel a tulajt, megkérdezzem mi a magyar neve(mivel ugye te vagy, aki internet irodalomból madarászik, magyar szakkönyvben pedig nem fedeztem még fel a csirkét;). Latinul azt írtam volna, hogy L.i.i(persze ez sem L.i.e.;), mivel látni még látok, ha a német nem is megy.
Amúgy tisztességesebb embertől helyesbítésnek venném, de tőled csak kioktatásnak.
Köszi megvagyok, úgyahogy. Betegségek, stb, tavaszi munkálatok, mint bárkinél.
Honlap lesz, /remélem/ csak most már reálisabban látom az időtartamot, amire összerakható, tesztelhető, feltölthető az adatbázis, stb. Persze sok-sok pénzzel fel lehetne gyorsítani a folyamatot, de az meg hibádzik hozzá. Tudod panaszkodtam, hogy nem igazán sok segítséget kaptam hozzá mdosz berkekből, igy hát "magad uram, ha szolgád nincs".
ui: Eszembe jutott a STAR WARS-ból 3CPO, aki a droidháború közepére pottyanva igy motyogott: " Jaj teremtőm, hová keveredtem".
varjal jon a kovetkezo! :) a legalsoban biztos vagy hogy "malaj sargafarku", mert szerintem borneoi tuzhatu (Lophura ignita nobilis) de mind1. (felso kep)
a malaj sargafarku (Lophura e. erythropthalma) az igy nez ki: (also kep)
ebbe mar a multkor is bele akartam kotni, csak most volt idom szemlelteto kepeket is keresni hozza. (amugy nem tudom melyikotok tudja rosszul, te, vagy a K. Andras)
bar erdekes modon a mezoor tette publikussa a telefonszamat a 1410-es beirasaban. egyebbkent meg minden magyar tenyeszto megerdemli az ingyenreklamot egy ilyen forumon szvsz, fuggetlenul attol hogy ez kinek okoz konkurenciat, vagy barmilyen serelmet. annal is inkabb mivel egy eleg szimpatikus ficko a telefonban.
Amúgy régen hallottam felőled:( Ez nem azt jelenti ugye, hogy nem lesz honlapjuk a madarasoknak? A haver tragopánjairól nincs infóm, de majd rákérdezek.
Amúgy mifelénk is tavaszodik, miként a mellékelt képek igazolják:)
Egykoron szó volt a fácán hibridekről. Tehát király x angolzöld, fehérbóbitás x gyémánt, ezüst x gyémánt, majd néhány érdekesség, mint az albínó mongol, prelat, Palawan, Temmincki, maláj sárgafarkú. Mindez Makón:) Bár a képek elég gyengécskék:(
microdrive tud intezni kulfoldrol tojast, kinezed az ebay-en (www.ebay.de) lebeszeled vele emailben, korabban kb. 2-3lappal ezelott irta pont nekem hogy segit, biztos akkor neked is tud...
pitykepali, még a végén eltérítesz a kendermagosoktól! :))) Hogyan tartod őket? Úgy értem, mekkora területen, és milyen róka- és görény-elleni védelmet használsz?
Köszi, megfontolom. Már nézegetem a fajtákat. Szempontjaim: ne legyen nehezebb 3 kg-nál, a lába legyen csupasz, a tyúknak ne legyenek túl hosszú faroktollai, kapirgáljon (órákig el tudnám nézni, ahogy kapar kettőt jobbal, kettőt ballal, felcsippent valamit, és kezdi előlről:))), a kajára ne legyen túl kényes, tűrje a nálunk szokásos hideget-meleget, tojjon sokat, legyen jó kotló... Sajnos, egyenlőre csak egy helységem van, úgyhogy maradnék egyetlen fajtánál, de ez a helyzet később változhat. Fácán: ma is láttam, de nem a kukoricámra jött, mert azt szinte azonnal betakarta a hó, aztán olvadáskor meg lemosta a hólé a földre, még most is ott van. Sajnos, két kerttel odébb a róka császkál, még az udvarba is bement éjjel, és ez nehezíti a fácán-szelidítési projectemet (is). Leköltöztem Pestről falura, hogy ne kelljen kutyát sétáltatnom, erre most tyúkot sétáltatok.:)))
Köszi hogy felvilágosítottatok. Nem kísérletezem velük, mert nagy helyen érzik jól magukat bár sokan mondják hogy 1*1 m-es helyen jól elvannak, de szerintem ezeknek egy udvar is kicsi lenne, mert a tollas lábuk dacára úgy futnak mint a nyúl és zabálnak mint az állat, és a kakas derékmagasságra is fel tud repülni. Talán a nagy hely miatt van hogy jó az izomzat, mert én száraz 2*3 m es ólban tartom őket zárt tartásban kizárólag hobbiból, így talán mutatósabb is hogy nem csak csupa egy szín van, hanem vegyes szín nem?.Na meg az utódokat hova rakjam a kicsiket kinyírnák, új ól meg nincs.Ha meg tojást árúsítanák a fejemhez vágnák,hogy mi ez a tarka"barkarét". Hobbiból meg elég ez. A google képkeresőn írjátok be, hogy pekinbantams és beadja a rengeteg kokinképeket a kereső.
Nálam a különféle cochinok "keresztezéséből" kevert színű utódok lettek, egyik sem lett tiszta szín, mint az anya vagy az apa volt, hanem egy egyeden van pl.: fekete és sárga, vagy szürke és sárga toll. Továbbtenyésztésre így nem igazán jó, csak hobbi célra, mert szépek igy is. Megfigyelésem viszont, hogy a "hibridek" mintha élénkebb viselkedést mutatnának, és kicsit talán ellenállóbbak.
7 éve foglalkozom fácántartással és tenyésztéssel hobbiból. Először vadászfácánokkal zöld és piros színben, majd az aranyfácánok is megtetszettek és helyhiány miatt megváltam a vadászfácánjaimtól. Ma már 18 aranyfácán egyedem van fele kakas fele tyúk. Pirosaranyam több van mert a sárgaarany kevésbé termékeny, és az utóbbi kakasa 18 hónaposan ivarérett, míg a pirosarany már 13 hónaposan. Ezért ritkább és magasabb is az ára 1000 forinttal a sárgaaranynak.Na meg valaiknek lehet hogy a sárgaarany jobban tetszik. Van cochinom is amivel 1 éve kezdtem foglalkozni és már 1 sárga kakasom van és sajnos a kelésem ugy alakult hogy nem kelt hozzá sárga tyúk így egy fekete és egy fehér cochin tyúkkal raktam párba amik szintén egy évesek. Már szépen pározza a kakaska őket, de még talán a hideg miatt is nem tojnak. Szeretnék tanácsot kérni, hogy vajon milyen színű egyedek kelnének ki ebből a kis cochin családból.
....és a Chabo még jó kotlós is!!!!
Nekem az egyik kedvenc fajtám egyébként!
De vannak sávozottak bóbitás fajtákban is, pl Páduaiban és Holland bóbitásban is.
A programba ilyen formán szinte biztos, hogy nem lehet belépni. Ohiki ötlete jónak tűnk, én még a Chabo fajtát említeném, aminek van kendermagos szerű (kakukk) színváltozata.
kezd el keltetni a tojasokat a kotlossal, amikor kikeltek a csibek es felszaradtak, megerosodtek (+1nap), vegyel hozza csibeket es azt is rakd a kotlos ala. (vagy amikor leult a kotlos a tojasokra, parhuzamosan elkezdesz keltetovel keltetni csibet, hogy leheteoleg kozel egyidoben keljenek a kotlossal.)
az is mukodik/mukodhet, hogy ha leult a kotlos a tojasokra par nap mulva kicsereled oket csibere. olvastam mar ilyenrol, facan mesterseges nevelesenel (kotlossal) alkalmazzak. kis ladakba teszik este a kotlost a tojasokkal, meg kesobb a csibeket es nehany napig a ladaban hagyjak, majd kieresztik. nekem nincs vele gyakorlati tapasztalaltom. annyit tudok, hogy ha jo a kotlos akkor barmit felnevel, nagy gondosaggal. ha meg nem akkor meg agyonveri/eltapossa az osszes csibejet.
ohiki mond neked jo kotlos fajtakat, de ha visszaolvasol korabban is fel lettek sorolva. nekem csak mindenfele keverek "japan torpetyukom" meg feher fodros torpecochinom van. ezek mind jok, jol es gyakran kotlanak (legtobbszor 3-4x is egy evben, kepesek akar 1-2-3db tojason is eluldogelni sajnos) jol nevelnek, de az idegen csibekkel agresszivak, nehany facant mar agyonvertek nekem a mult evben, mert atrepult a szomszedos kotlostol. a feher cochin nem agressziv jo es nagyon nyugod anya, csak keves fer ala.
Ha nem találkozik vadmadárral, vagy annak bárminemü részével, termékével, akkor van zárt tartásban.
Lehet bedrótozva, ha nem férnek be a verebek!
Nem bezárt tartás, hanem zárt tartás. Nem repül ki onnan, nem kóborol el, tehát nem találkozik a vadmadarakkal.
Ha hallják egymás hangját az még nem baj, tehát beszélgethetnek, csak ne érintkezzenek!!!
A kendermagos kedvelésedhez meg annyit, hogy szerintem néhány egyedes törzsállományodal nem fogsz tudni csatlakozni egy génmegörzési programhoz, a költségei is elég magasak lesznek. Idönként felülvizsgáltatni, akreditálni az állományt, stb.
Keress inkább olyan fajtát, fajtákat, amiknek van kendermagos, illetve sávozott színváltozatuk, és azokból csinálj gyüjteményt, vagy akár csak 1 bizonyos fajtát tenyészz. Ezeket a kakasokat valszeg hamarabb elviszik töled mint a magyar fajtát.
Pl ajánlom figyelmedbe az Itáliai, Orpington, Brahma, Marans, Holland, Wyandotten, Plymouth fajtákat.
A neten nézz utána, hogy ezeknek is milyen szépek a sávozott változataik.
Mi lett a fácánnal? Visszament a kukoricára?
Köszi az infót.:) Zárt tartás: tehát akkor az, ha ajtó-ablak csukva van, ugye? Dróthálós ajtó, vagy udvarban levő nyúlketrec, vagy oldalt-felül bedrótozott csirkekifutó szintén nem zárt tartás, még akkor sem, ha a veréb sem fér be. Jól értem, ugye?
Írtam Sófalvy tanár úrnak e-mailt, de nem válaszolt, lehet, hogy nem jó a cím. Nem tudod, hogy ebbe a programba be lehet kapcsolódni? Tehát ha onnan veszek csibét, akkor kapok hozzá valamiféle igazolást, hogy ezek a génmegőrzött fajtából valók? És ha ezeket szaporítanám (pl. évente más vérvonalból származó kakassal), akkor mi kell ahhoz, hogy az én szaporulatom is pedigrésnek minősüljön?
Köszi. De akkor kell tojást is keltetni vele, vagy a tojást is ki lehet cserélni csibére? (Nincs ugyanis kakasom, két tyúkhoz, azt mondják, sok volna a kakas, letaposná őket.)
A kendermagos magyar tyúk génmegőrzési programja Hódmezővásárhelyen történik, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Főiskolai Karán, Sófalvy tanárúr irányításával. Lehet tőlük vásárolni is. Van kopasznyakú, meg erdélyi fajták is.
elfogadjak a csibet, nekem is volt igy a mult evben. este kell ala berakni, meg ne legyen kiugro meretu/szinu csibe a tobbi kozott mert vagy a tobbiek vagy a kotlo fogja piszkalni orokke. azt vedd figyelembe hogy mekkorak lesznek a csibek 2-3 het mulva, hogy akkor is be fogja majd tudni oket takarni.
kendermagos tyukot legegyszerubben a "kistermelok lapjaban" talalsz, szerintem lesz 80ft/db a csibe tavasszal.
Hűűű, képzeljétek, az előbb egy szabad fácán egész közel jött a hátsó kertből az udvarhoz.:))) Biztosan éhes. Rakok ki neki kukoricát, hátha visszajön.
"... nem ertem viszont ezt a "zart tartast"... " Én sem, van erre valakinek konkrét meghatározása? Sziasztok, csatlakoznék én is a kapirgálóbarát táborhoz.:) Nekem a hagyományos kendermagos tyúk a kedvencem, most van is kettő, biztosan valamilyen hibridek, kocsiból árulták őket előneveltként. Szerintetek az kivitelezhető, hogy ha majd bekotlanak, akkor vegyek alájuk naposcsibét? Régen azt hallottam, hogy be lehet úgy hülyíteni a kotlóst, hogy elfogadja őket. Ez vajon igaz? Még az is érdekelne, hogy pl. a magyar kendermagoshoz hol és mennyiért lehet hozzájutni, és hogy hogy van a törzskönyvezés a tyúkoknál? Ugyanis én nem vágom le és nem eszem meg őket, de ha csak egy társulatot tartok, akkor a felesleges kakasokat jó volna eladni, de nem fazékba, ezért gondoltam arra, hogy akkor már valamilyen érdekesebb fajtával kellene foglalkoznom. Kicsiben persze. Mit tanácsoltok?
Külföldre és külfölfről biztos nem lehet szállítani.
Belföldön pedig úgyis rá kell írni a csomagra hogy mi van benne, hogy ne dobálják a postások, így csak a szerencsén múlik hogy elviszik, vagy visszaadják a feladáskor.
De kérdezz meg egy postai dolgozót a biztonság kedvéért!!!
Valaki megtudja nekem mondani,hogy ebben a madárinfluenzától rettegő világban lehet-e tenyésztojásokat szállítani postán?Mihamarabbi válaszotokat várom és előre is köszönöm.
csak mar fel eve nincsennek borzek, meg egymasnak adogatjuk el a madarakat kinunkban, mert nem jonnek az ukranok/romanok/uj emberek akik mind szeretnenek venni madarat vagy a hatarvedelem vagy a robottv-k altal keltett panik miatt...
mi is eladtunk egy jopar oroksegbol rankmaradt papagajt a tel elejen, donpingaron. a kupec mult heten hivott, hogy meg mindig nem tudta eladni a madarakat, szerencsere a penzt meg azonnal kifizette, amugy most etethetnem/tarolhatnam azokat is.
mondjuk annyi szerencse van benne, hogy sokan befejezik a "tenyesztest" es azok maradnak akik kitartanak. mezoor azert vald be, neked is jo lesz ha megszabadulunk nehany sufniban tenyeszto kisnyugdijastol. en ennyire kicsinyes vagyok, de nekem ez az egyetlen pozitivum.
Szerintem nem lesz semmi, majd ez is lecseng. Pár hét múlva már nem lesz hírértéke hogy itt találtak elpusztult madarat, vagy ott találtak. Aztán lelohad a nagy hisztéria. CSak tényleg dühítő hogy a sajtó miatt lassan kiközösített emberré válik az aki madarakkal foglalkozik!
Főleg háziszárnyassal.
Sajnálom hogy ez lett, de ahogy az előttem szóló megjegyezte, az emberi butaság határtalan. Meg az irigység!!!
A múltkor a közszolgálatin közli a baromarcú bemondó, hogy a csirkék még nem hordozzák a vírust legfeljebb ha belelépnek?! Majd bizalmasan hozzáteszi, hogy a közterületek galambjaival már más a helyzet, de nem akar pánikot kelteni;(
Vagy olvasgatom a nagyon intelligens hozzászólást (de tényleg, értelmet sugárzott) a madárinfluenzás fórumon, a végén a hitelesnek tűnő hozzászóló befűzi, hogy nem javasolná, most beruházni egy tollas házikedvencbe.
Szerintem jópár díszmadártenyésztő lehúzza a rolót, mire lecseng a mizéria:(
Tegnap Hegyi Feri az ország legnagyobb aratenyészetésnek tulaja volt nálunk. A nyakas, öntelt fickóként megismert madarászt mintha kicserélték volna. Szavaiból igazi elkeseredés folyt:(
Tehát az a véleményem, mint a hisztéria kezdetén. A vírus közel sem olyan veszélyes, mint az emberi butaság, pláne ha ezt jópáran üzleti megfontolástól(és mindegy, hogy védőruhát kínálnak, vagy híreket) vezérelve meglovagolják.
Hallottátok a hírt? 3 hattyú eredménye az, hogy H5N1-es vírussal fertőzöttek. A brittek vizsgálata szerint. Ezek azok a madarak, amiket Bács-Kiskun megyében találtak. Mit gondoltok most mi lesz?
en regebben azt olvastam, hogy zart tartasban levo haziallatokat nem irtanak ki, sem vedett fajokat (papagaj, facan) sem a regisztralt tenyeszeteket. persze itt a kommunizmusban meg barmi lehet, majd eldugjuk a spajzba oket... :DD
Ezt jó hallani!!!
Tőlem is mindig kérdezik a munkahelyemen hogy -Ugye neked már nincsenek csirkéid?- Szoktam mondani hogy nincsenek, de ebédre rántottcsirkét hoztam :o))
Valaki már itt lentebb írta hogy máskor is volt madárimfluenza, én is így tudom. A baj oka a hiszti és a pánik, ami miatt esetleg ki kellene majd írtani komplett baromfiállományokat. Az öregasszonyok szedet-vedett házityúkjait éppúgy mint a nagyértékü hobbi tenyészállományokat. Ez utóbbiakért a szivem vérzik!!!
szafe! és többiek! úgy néz ki, hogy átvészeltem a galambgolyvát. 3 tyúkom pusztult el, nagyon csúnya körülmények között. Egyik kakasom még karanténban, a többieken nem jelentkezett semmi tünet. Remélem nem is fog. Adtam nekik az állatorvos által adott RONIDAZOLE-t, a hipemangános vizet, jó sűrűn, és dupla mennyiségben csepegtettem az ivermectint (ezt már csak elkeseredésemben). Hogy melyik hatott nem tom, vagy hogy hatott-e vagy mi történt. Azt sem értem, hogy került ez a dolog hozzám ilyen hirtelen.
Madárinflu! Nem szoktam dicsekedni vele, de tanár vagyok, és a tanult kollégáim is marhaságokat beszélnek, akkor mit várunk mástól?!?! Tudják rólam, hogy madaraim és tyúkjaim vannak, lassan eljutunk odáig, hogy kerülni fognak ezért. Örület!
Csinálok hétvégén néhány képet a kigyógyult, kiszínesedett állományomról. Majd ide felteszem. Ezt Gézának is üzenem! :)
szerintem annyira azert nincs nagy gond, nyilvan varhato volt hogy tavasszal hozzank is begyuruzik. en a magam reszerol a legnagyobb hatranyat abban latom, hogy megint nem lesz megrendezve egy borze sem es nem fogok tudni tuladni a szaporulaton, illetve a tavalyi maradek is a nyakamon fog meg maradni. nemtudom van e igy ertelme belefogni az idei evbe.... (tudom csak a kicsinyes uzletet latom benne....) meg megint nehezedik a kulfoldi tenyeszallat import, attol nem felek hogy minden szarnyast leolnek, meg meghalunk mind... azert azsiaban mar megy par eve a sika-mika es meg alig haltak meg paran, pedig az ottani meg a hazai allapotok kozott azert van egy kis kulombseg szerintem. nallunk jo buta a koznep, a media meg szenzaciohajhasz. ami hattyut tegnap is talaltak, mara mar kiderult hogy tok masba pusztult el, de tegnap meg nagy szenzacio volt, hogy nallunk is van madarinfluenza. szerintem sok embernek/sokunknak sokkal nagyobb gondot okoznak az olyan problemak, mint a garantka esete nemreg, amikor doglik az allomany egyik naprol a masikra es nemsokmindent lehet tenni ellene. hiaba a sok gyogyszer/kura/kepzett es onjelolt allatorvos...
nem ertem viszont ezt a "zart tartast" nekem minden, meg a tojotyukok is le vannak madarhalozva (40x40mm) ez most zart tartas, vagy meg fedlem is le palaval oket? jo lenne ha pl. az orszagos foallatorvos, vagy nemtudom ki alkotja ezt a rendeletet, nem ilyen pongyolan fogalmazna, ez elmegy egy pl. ilyen forumon, de nem egy ilyen "gondoltunk valamire bazmeg, talald ki hogy epp mire gondoltam" stilus.... na mind1 :)
regebben szo volt hogy kemeny hidegben lefagyhatnak egyes baromfifajtak labujjai. talaltam a neten egy dan megoldast, lehet nallunk is lehetne alkalmazni.
Nem ír hülyeséget a Bogenfürst féle könyv sem, neki is gyakorlati példák tanusítják hogy ez kedvezöbb tárolási mód.
Nekem a tompa véggel történö tárolás a szimpatikusabb, és mivel kevés tojásról van szó, lévén díszbaromfitemyésztésröl van szó esetemben, így ezt a módszert alkalmaztam.
jo, akkor nem ertetted felre, mar azt hittem. orvos ember irta a konyvet, biztos tudja mit csinal, bar nekem akkor is hihetettlen ez a nejlonzacskos tarolas... plane nem ertem hogy mi ertelme van a het 1x felmelegitesnek, vagy minden nap, vagy akkor meg minek. annyira nem is erdekel, mert ugy sem hasznalom a keltetomet csak porfogonak... nekem nem jott be, bena vagyok hozza, bar lehet hogy csak szimplan gyoker..... ;) ezt a csucsos vegevel felfele valo tarolast kiprobalom majd neked, kivancsi vagyok mekkora aranyu lesz a keles 2-3 hetes tojasbol forgatas nelkul kotlos alatt.
Az említett könyvben olvasható, hogy a hegyes végével felfelé történő tojástárolást az 1960-as években fejlesztették ki, és ezzel a módszerrel egyáltalán nem kell forgatni a tojást a tárolás alatt. Nem értettem félre semmit, ugyanis a szöveghez tartozik egy összehasonlító ábra is, amelyben a kétféle módszer (hegyes vagy tompa véggel felfelé történő tárolás) alkalmazásával tárolt tojásokban beköv. változásokat (a t.sárgájának helyzetét) mutatják be 1, 2, 3 hét eltelte után.
De, mint mondottam ezeket nem én találtam ki, hanem a jelenleg ( és tudtommal) az egyetlen "ma" íródott szakirodalomban olvasható.
Szóba került a Pécsi-féle keltető gép. Nos, a gyártónál (is) kapható a könyv, meg asszem a pesten a Kossuth téri Libriben is. Ja, és ez itt nem reklám volt!
Ami pedig a nejlonzacskós megoldást illeti, nem lesz semmi baja, mivel heti egy alkalommal kikerülnek onnan, be a gépbe és néhány órán keresztül a keltetési hőmérsékletre vannak felmelegítve, aztán lassan visszahűlnek, majd a tárolás folytatódik ott, ahol abba maradt. A felmelegítésnek is több fajtáját tárgyalja a szakirodalom, attól függően, hogy mennyi ideig történik a tojások tárolása. Állítólag javítja a keltethetőséget és csökkenti a kelési időt.
De ami mégfontosabb, nálam bevált, akár csirkénél, pulykánál, gyöngytyúknál, lúdnál, akár pedig struccnál alkalmaztam.
ha a csucsos vegevel felfele tárolod a tojast akkor az egesz plazma nyomja a legzsakot, valamint terheli a legzsinort a tojasban, a termeszetben sem igy van. nem lehet hogy felreertettel valamit? mi pont a csucsos vegevel _lefele_ szoktuk tarolni +/- 45fokban forgatva, hogy napi hanyszor azt ki-ki maga donti el, szerintem eleg 2x a facantojast. a masik hogyha nem forgatod akkor nem tapad oda a sejtmag (sarga) a hartyakhoz?
en nem tennek 2-3 talca tojast bele egy nejlon zacskoba.... hogy szabalyozod a normalis gazcseret? egyebbkent hogy egy tojast meddig lehet tarolni en ugytudom nem a napoktol fugg, hanem attol hogy a tojas mennyit veszit a sulyabol a gazcsere miatt, az pedig a tarolasi homerseklettol/paratartalom. masik, hogy szvsz bepeneszedik a tojas 2het alatt a zacskoban.
Dr. Bogenfürst Ferenc, Keltetés c. könyvében elég alaposan le vannak írva a különböző módszerek. Terjedelmi okok miatt (na meg, mert utálok gépelni is:) ) nem másolnám be ide őket.
Én állítva, hegyes végükkel felfelé szoktam tárolni a keltetésre szánt tojást, mivel így nem kell a tárolás alatt forgatni és a szakirodalom is ezt a megoldást favorizálja. Érdemes a tojástartó tálcákat kartondobozba rakni és dobozostól beletenni egy nejlon zacskóba a tojások "kiszáradásának" elkerülése miatt. A tároló helység ne legyen huzatos, vagy nyirkos, penészes.
Keltetőbe legalább 2 napos tojást lehet rakni, mivel azt lerakása után 1 napig mindenképpen pihentetni kell.
Fontos, hogy tiszták legyenek a tojófészkek, és hogy minél előbb összeszedd a tojást miután megtojta a tyúk. Erre azért van szükség, mert minél tovább marad a fészekben, annál több kórokozó telepedhet meg a héján, plusz a tyúkok összetörhetik, összekoszolhatják, stb.
Persze, különbözhetnek a vélemények, ill. a kialakult gyakorlat.
Mégvalami, a tenyészmadaraknak legkésőbb kb. egy hónappal a tojás várható lerakása/begyűjtése előtt ajánlott vitaminokat és ásványianyag kiegészítőket adni.
Fontos az is, hogy kb. 6-8 órával a gépberakás előtt a tojást a "hűvös" tárolóból szobahőmérsékletű helységbe kell tenni, majd pedig a gépberakáskor a "hideg" (még nem üzemelő) gépbe, hogy a tojások fokozatosan, a géppel együtt melegedjenek fel a kívánt keltetési hőmérsékletre.
Remélem segítettem valamit garanka!
Az arányra már nem emlékszem csak beleszórtam egy csipetnyit az itatójukba.
Eleinte nem fogják inni,mert biztos fura lehet az íze, meg ugye a szine is olyan mint a vér!
Amúgy ha nyáron alkalmazod a hipermangános kúrát, az azért is jó mert leszedi az algát az itató faláról. Vagy fel is forralhatod az edényt!!!!
Egris:
Ha valamire kiváncsi vagy, nyugodtan tedd fel, ha tudunk, válaszolunk rá!!!
Köszi az infót ohiki, nagyon sokat segítettél. Van két Pécsi-féle keltetőnk és úgy gondoltam tavasszal beüzemelem őket és ezért fordultam tanácsért ide a fórumba. Régen nagymamám szokott a keltetéssel foglalkozni, de miután a csirkék 80!%-a rendszeresen belefulladt a tojásokba, felhagyott az üggyel és azóta a keltetők üresen állnak. Gondoltam megpróbálom és is, hátha -elsősorban e fórum segítségével-nagyobb sikerrel járok. Még felteszek majd pár kérdést időközben ha nem probléma.
Szia Egris!
Házityúkról beszéljünk, mert föleg arról tudok!
Fontos hogy 10 napnál régebbi tojást ne nagyon keltess, mondjuk ki lehet kelteni a két hetes, ne adj isten 3 hetes tárolt tojást is, csak azoknál már nagy az esélye hogy a csibe ha egyáltalán kifejlödik, nem tud majd kikelni, vagy megnö a torz csibék aránya.
Én a tompa végével felfelé tároltam a tojásokat, hogy a légüreg ne torzuljon, ne nyomódjon el. De idönként oldalra is döntheted a tojásokat, söt akár rendszeresen is forgathatod azokat, hogy a jégzsinór ne tapadjon le és ne is nyúljon meg. Nem tudom tudod-e mi ez, ez olyan kinézetü mint a vezetékes telefonzsinór ami összeköti a kagylót a készülékkel. Egyfajta belsö köldökzsinór szerepe van. Tehát ha sérül, akkor csibe sem lesz.
A hömérséklet is fontos, a legjob és a legtermészetszerübb ha egy 10-15 fokos helységben tárolod azokat, természetszerű ha naponta egy 15-20 percre felmelegíted a tojásokat 37 fokra. Ez azért kell mert a természetben az a tojó mikor visszamegy a fészkéhez és leül minden nap hogy egy újabb tojást tojjon, akkor a többi is felmelegszik a madártól, aztán vissza is hülnek egyszerre mind.
De én soha nem csináltam ilyet, mert nem volt rá lehetöségem. Én a pincében tároltam öket. (nem boros pincében)
Ne rázogasd, a tenyésztojást, a fertötlenítés az abból álljon hogy belemártod a fertötlenítöbe és nem ledörzsölöd,mert akkor sérül a tojáshéj külsü kutikulája, hártyája, bemehetnek kórokozók a pórusokon. Ha a tojás szaros és nem túl értékes, inkább tedd félre.
Azt tanácsolom, nem tudva hogy mennyit akarsz keltetni és mit, hogy ha csak keveset, hagyd benne a tojást a tojóládába. Az a legtermészetszerűbb, igaz ennek feltétele hogy se a tyúk ne törje össze azokat, se más eln ehordja a tojásokat.
Most hirtelen ennyi jutott eszembe.
Ja és a tojást hagyd megszáradni a fészekben, mert ha nedesen nyúlsz hozzá, akkor ledörzsölöd azt a védöréteget amit már korábban említettem.
Én most így hirtelen innen nem tudok erre mit mondani, nagyon sajnállak, ismerem ezt a nyomasztó érzést, amikor az emberben tudatosul hogy baj van a szép tyúkjaival.
Könyvtárban, vagy galambászoknál nézd meg, keresd a baromfiegészségtan, c könyvet, vagy volt valami könyv a galamb egészségvédelmével kapcsolatban is.
Ha már az állatorvos nem tudott segíteni.
Most lehet hogy hülyeséget mondok, inkább nézz utána, de mint ha hipermangánt tettem volna a galambok vizébe ez ellen. Szép lilás-bordó lett a víz, de már nem vagyok benne biztos hogy emiatt. De hipermangán az biztos. Már beugrott!
CSak hogy hol tudsz venni, azt már nem tudom!!!!
mezoor! ohiki! gáz van! Hiába itatom a galambgolyva elleni port, már a legszebb ezüst kakasomon is megjelent. Nincs valami ötletetetek, mit lehetne tenni? Azt olvastam halálos kimenetelű is lehet. Összeomoltam. A higiéniára mindig ügyeltem, itattam őket mindenfélével, simogattam, énekeltem nekik, meg minden hülyeség, idénre lett volna egy jó kis állomány ...és most ki fognak pusztulni?!!?!?!? A galambok belepusztultak? Az a baj, hogy a neten is csak nagyon keveset találok róla! Üdv
Igazából azon gondolkodtam el, hogyha valaki egy szezonban pl. 5000 csibére vesz fel megrendelést, akkor annak mekkora törzsállományt kellene tartania, hogy biztosan teljesíteni tudja a megrendelői igényeket? Gondolom a tojást itt sem lehet 2 hétnél tovább gyűjtögetni, még a különböző, keltethetőséget megőrző tárolási praktikák mellett sem. Megaztán a költség oldalon a törzsállomány fenntartása mellett van egy csomó költség is. (villany, víz, munkabér, indító-, nevelőtáp, "anyám tyúkja" stb...)
Azt hiszem egy ilyen vállalkozáshoz jó nagy adag elhivatottság szükséges (, mint általában az állattenyésztéshez.)
Anno 5 családdal "termeltem" 300 vadászfácánt, két tojás gyűjtéssel(nekem nem jött igazán be, de előszerződéssel kivédhető lett volna).
Ha abból indulsz ki, hogy egy előnevelt "tojó"csirkéért 150Ft-ot lehet elkérni, a fácán táp kétszerese a baromfinak, akkor nem is olyan rossz ár az 570Ft még tojás-túró kiegészítéssel sem, amennyiben "nagyban" művelik. A gond a vadászokkal 2-3 hetes kor után kezdődik, mivel nagyon helyigényesek, így vagy a m2/egyed helyet kapják meg, vagy a "csőrvédőt".
Igazából nem találkoznak a tyúkjaim galambfélékkel, bár a szomszédban vannak postagalmbok, de a gazdájuk már rég nem engedte ki őket. Bár a verebek hordozhatják, ugye? Elvileg fedett, zárt kifutóban tartom a tyúkjaimat, de néha megesik a szívem rajtuk, és kiengedem őket a fűre szaladgálni. Eddig még (évek óta) sosem fordult elő ilyen, ezért ilyedtem meg. De úgy néz ki, hogy kezdenek rendbejönni, az egyiknek a nyelvéről már elmúlt. Mindenfélét beléjük nyomtam hirtelen, nehogy a frissen összegyűjtött holland törpe állományom kinyekkenjen. Csak egy sárgaporcelán bantam tyúkom pusztult el, mert későn vettem észre ezt az egészet. Annak örülök, hogy a papagájok akkor ezek szerint nincsenek veszélyben, a kacagóimat meg majd figyelem. Kösz. Üdv
Garanka: Nekem galamboknál volt hasonló, igen, valami penész volt. Találkoznak a tyúkjaid galambalkatúakkal? Azoktól szedhették össze! Sárgás-fehér grízes jellegü az amit találtál a nyálkjahártyájukon?
A "perpatvarhoz" meg annyit fűznék hozzá, hogy vérbeli harcikakasokként estetek egymásnak! De tetszik, jót szórakozok rajta.
Csak mezoor tényleg el ne menjen erről a fórumról!!!!!!
De majd ha tényleges találkozóra kerül sor, kérlek benneteket hogy írjatok részletes beszámolót , lehetöleg fotóval ellátva. Az sem baj ha kicsit véresek a képek, tyúkászok úgyis hozzá vannak szokva az idönkénti kakas-verekedésekböl eredően szerzett sérülések látványához.
Viccet félretéve: Veszekedhettek-verekedhettek, csak a fórumot látogassátok!
Tudjátok: "Okos enged"!!!!!!!
Ha nem vittél az elmúlt néhány hónapba új csirkét az állományba, illetve nem fértek gerlék az etető és itató tálakhoz, úgy nekem is a szájpenész ugrana be elsőként(higiénia?).
Az állatorvos diagnózisa viszont az un. galambgolyva lehet:(
A tünettel rendelkező madarat mindenképpen különítsd el. A papagájok nem különösebben fogékonyak rá(a gerlék, mint a betegség neve is mutatja, annál inkább).
Nem teljesen idetartozik a hétvégi esetem. Egy öreg madarász barátom felszámolandó megmaradt baromfiállományát szólt, hogy látogassam meg. A kitűnő minőségű selyem tyúkok egyike már az első pillanatban fejét rázta, majd némi megfigyelés után az egész csapat "rezgő fejűvé" vált, a bantam és sebright tyúkok egy része feltűnően fakó taréjjal, behúzott nyakkal ült az ülőkön:(
Az idős az állományt azért csukta őket össze zárt helyre, nehogy megkapják a madárinfluenzát:( Ennyit a televízió jótékony hatásáról:(
Remélem, barátom elhitte, hogy antibiotikum kúrát kell alkalmaznia.
Amúgy folyamatosan takarította az alom nélküli betonaljzatot(így egyetlen dolog amibe a csirke beleléphet a tömény ürülék, mégha naponta is fel van vakarva)
Sziasztok! Van egy új betegségem, vagyis a tyúkjaimnak. Ma fedeztem fel, hogy a szájukban fehér dzsuva van, mint a szájpenész. A nyelvük egy része fehér, és a szájpadlás is. Elvittem megmutatni az állatorvosnak, de csak dünnyögött és lefényképezte. Na jó, mikroszkóppal is vizsgálódott. És kaptam RONIDAZOLE nevű port, amit itatni kell. El tudná nekem mondani valaki érthetően, mi lehet a baj? Túlélik, vagy tömeges pusztulás? Az állatorvos szerint fertőz a többiek közt. Más madár megfertőződhet? (gerlék, papagájok). NOS??
Tudom, hogy néhányan megbotránkoztak Szabó úrral történő levelezésünkön, de remélem tanulságnak jó lesz: hova tud fejlődni egy internetes ismeretség:(
Köszönöm azoknak, kik az elmúlt évben sértődött kirohanásaimat követően felkerestek levelükkel és biztattak a további jelenlétre.
Ha valóban segítségre, tanácsra van szükség, a jövőben is képességeim szerint próbálok segíteni a hozzám fordulóknak.
Lecke, illetve iskola volt számomra is a világhálón levelezés, késztetve arra, hogy megfeleljek hobbim magasabb szintű elvárásainak, mégha ez többször is sértődést okozott azoknak, kik szakmailag a csúcson lévőnek tartották magukat.
Azért azt szerintem mindannyian elmondhatjuk tanultunk, szakmából, emberekből egyaránt.
mellekesen a 2hettel ezelotti keleti-aproban (www.onlineapro.hu) is volt hirdetve daszfacan es "torokfacan" igaz 3-5eft/db aron... (na ez mekkora kicsinyes uzletember lehet :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD)
kepzeld engem meg a helyi allatkorhazban az allatorvos, mert azt mondta hogy csak ez van amugy is... (amikor itt olvastam tolled a vetrifloxot, ohiki-tol meg a tylant)
akik tollem vettek madarat azok mind elegedettek voltak. lehet kicsinyes uzletember vagyok szerinted. (valoszinuleg a 2005-os evben rengeteg penzt huztam ki az emberek zsebebol az 1000ft-os vadaszaimmal, meg a 7000ft-os nyergeseimmel) szerintem ezek udodjait az iden 1-2eft-al dragabban fogom viszontlatni azoknal akik tollem vettek. bocs, hogy nekem meg az a kedvenc temam, hogy egy adott fajt maximalis minosegben minnel nagyobb szamban tovabbszaporitani. tobbek kozott koszonhetem ezeket a sikereket azoknak az altalad annyira lenezett "megadozisu vitaminozasnak es nyomelemezesnek" a sok zoldtakarmanynak es annak, hogy en VELED ELLENTETBEN nem kukorica es buzadaraval etetem a fiatalokat 4hetes kor utan. (melysegesen sajnalom azokat az embereket akik ilyen fiatalokat vesznek tolled, amit mellesleg TE dragabban adsz mint en... szoval nemtudom ki a kicsinyes) nagyon zavarsz es meg nagyon zavar az a kb. 10masik magyarorszagi "facankupec" akik kb. ugyanugy nevelnek mindent mint te. teljesen ertelmettlen ma mellettetek barmit is minosegben csinalni. te jarsz mindig monorra en nem. 1-2x voltam eddig, mert nem torom ossze a madarat abban remenykedve, hogy majd elviszik egyben a romanok 5eft-ert, sott arra is rajottem, hogy nem adok semmit csak parban, mert ugyis magaval basz ki hoszabb tavon aki parba viszi... tobbek kozott emiatt van meg a nyakamon 7db nyerges tyuk, igaz nekem volt 22db az iden...
nemhiszem hogy attol lennel nagy tenyeszto, mert van van x db tenyeszmadarad, meg minden madaras forumon a csapbol is te folysz, mert neked mindenhez szukseges egy tudomanyos magyarazatot fuznod, lehet ezt a tok ujak beveszik kanyar nelkul, de mar van egy par ember itt a forumokon akinek mar nagyon bassza ez a csoret. amugy most ujabban allatorvosi palyara keszulsz? :O kezded lekorozni a mondanivaloddal a kepzett orvosokat. vegezetul annyit, hogy azert 2eve alatt eleg sok helyen megfordultam az orszagban, ismernek sokan kozel sincs rollad annyira jo velemenyuk amint hinned, persze ezek biztos azok az emberek voltak akiket te mar lenezel meg kiosztottad....
masik: miert lenne baromsag amit a multkor irtam a vadaszokrol. en is tudok fel liter palinkaert szerezni vadaszt, mas kerdes hogy ezt nem irom be ide.... de tudod mit szerezz nekem vadaszfacant... ilyenkor kakast meg tyukot 1,3 aranyban... 1000-1500ft-ert (mar ezis joval tobb mint amennyiert en fogom adni)
szeretem mikor belejopofiskodnak valamibe, de utanna meg nincs semmi. a srac gondolom borsodbol leutazik neked majd a del alfoldre egy 1500-2000ft-os facanert, a benzin meg lesz 10000eft....
szeretnem ha beirnad darabszamra a 2005-os facan szaporitasi eredmenyeid fajok szerint... hagy rohogjek mar...
A Vetriflox-al Gálos Istán ismertetett meg, én csak az interneten tettem közkincsé sok minden mással együtt. Mindeközben sok emberrel futottam össze írásban, személyesen. Sajnos veled is:(
Visszalapozva megtaláltam a nem publikus email-edet, a többit oda.
Sajnos kedvenc témámra rátelepedtél(és most ne írogasd, hogy nem szoktam sürűn idejárni;) és már az olyan baromságaidra sem reagálok, mint a múltkori vadászfácános véleményed(melyel szokás szerint saját kicsinyes üzletedet kívántad támogatni):( De így utólag megjegyzem, hogy a társaságok nem befogják a fácánt, hanem kiengedik. A telepeken a leggondosabb szűrést követően is maradnak tyúkok a kakasok közt(ezek általában ingyen elvihetők). Ha a társaság maga tenyészti madarakat, akkor a kifejlett kakasok ára 2eFt alatt van, a Gödöllőn tenyészettek elérhetik a 2.700Ft+ áfa árat is.
Természetesen, ha valakinek kell, akkor tudok segíteni a beszerzésbe, ha a déli végeken jár.
(és Szabó Feri: szállj már le rólam a szemét kis beszúrásaiddal légyszíves, mivel nem lesz túl hiteles a következő "hagyjuk már a témát" című nyavajgásod. Lesz még Monoron börze, ott majd személyesen elcsicseregheted a bánatod, sőt megnyugtatásodra felajánlok egy "barátságos" boxmeccset is/ami bekövetkezhet úgy is, ahogy a kardjával elhíresült "Mortimer" barátunk mondaná: "akár tetszik, akár nem"/;)
azert irtam oda a zarojeles reszt a vetriflox utan, mert a vegen megint kaptam volna, hogy mar megint magamenak hirdetem nagy mellenyel amire te hosszu evek tenyesztoi tapasztalata alapjan jottel ra. de ugy latom ez mar megint a "miert nincs rajtad sapka" esete. attol meg hogy vekony gyerek vagyok, barkit pofan tudok baszni szivesen.... jolenne ha mar leszalnal a magas lorol, nemhiszem hogy okod lenne ra.
A zsúfolt környezetben tartott állatok sokkal inkább ki vannak téve annak, hogy a minden bélflórában jelenlévő káros baktériumok olyan mennyiségben dúsuljanak fel melyekkel, ha a gazdaállat együtt is tud élni (a megszokott környezetében)a körülötte lévőket már tarolja.
(és Szabó Feri: szállj már le rólam a szemét kis beszúrásaiddal légyszíves, mivel nem lesz túl hiteles a következő "hagyjuk már a témát" című nyavajgásod. Lesz még Monoron börze, ott majd személyesen elcsicseregheted a bánatod, sőt megnyugtatásodra felajánlok egy "barátságos" boxmeccset is/ami bekövetkezhet úgy is, ahogy a kardjával elhíresült "Mortimer" barátunk mondaná: "akár tetszik, akár nem"/;)
mielott meg felfedeznetek egy uj madarinfluenza gocpontot itthon, gondoljatok mar bele, hogy ezek a tojotyukok egesz korabbi eletukben egy futott meleg szaraz helyen volt egy kisketrecben, speci (teljeserteku) tapot kapott pontosan kiszamolt napi fejadagban. a mamanal meg kibasztak a huzatos udvarba, kapot szemestengerit, meg jo esetben valami egyebb gabonat... mi is szoktunk venni ilyen tyukokat nekunk nem szokott megdogleni, van akinek a szomszedban tobb is, o is mindig jon ezekkel a betegsegekkel. nallam sokkal hozzabbertok szoktak itt mondogatni a topikon, hogy ha egy adott kornyezetbol athozol egy baromfit magadhoz siman elkaphat valamit, mert a te helyi allomanyod mar rezisztens, de az uj nem valoszinu. (na ezt igy jo bonyolultan irtam le) de par nap Vetrilfox lehet segit (ez az a szer amit azt mezoor annak idejen felfedezett, es kozkincse tette szamunkra...)
Köszönöm a segítséget,egyébként én is tyúktífuszra,-kolerára gondoltam a könyvek alapján.
De az egész biztos,hogy nem a törpéimtől kapták el hisz akik ebből az állományból vásárotak azoknak mind ijen lett.
Sajnos a törpe cochint még nem kaptam meg,mert a tenyésztő nem volt otthon vmi börzén volt és nem tudott vele beszélni az osztálytársam,de már nem sokat várat magára.
Végul is még csak hobby szinten akarom csinálni még 3 évig,mert addig a mamámnál vannak mint említettem és addig különösebb intézkedéseket sajnos nem tudok tenni a betegségek ellen.
Már alig várom,hogy élesbe csináljam és akkor majd mindent megpróbálok előírásszerűen csinálni,és akkor,majd én is részt szeretnék venni a börzéken.
Üdv!
Nekem kokaburra hozzászólásának elolvasása után az ugrott be, hogy nem gumborósok voltak az elhullottak, Azok szoktak "pillanatok" alatt elpusztulni.
Viszont az a senyvedö-élénk-senyvedö-élénk viselkedés meg úgyemlékszem baromfi kolera, vagy tifusz miatt van. A kettö közül valamelyiknél vannak így a madarak. Mellesleg nekem is ez vitte al a gyüjteményem nagy részét 2003-ban. Szintén egy börzén vásárolt Lazac csapattal jött be az udvarra.
Akkor fogadtam meg, hogy tojáson kívül másképpen nem fog az udvaromra bejönni madár. .....akkor pedig már csak a verebek, gerlék, rágcsálók ellen kell valahogy védekeznem.
Szóval "ifju padavan" tényleg ki kell majd takarítanod a baromfiudvart módszeresen ha komolyabb, drágább madarakat szeretnél majd tartani.
Miként az előttem szóló említette volt: feltehetőleg vírusfertőzés volt az állományotokban (az éves tojótyúk vásárokon kapható madarak amúgy is félelmetes baktérium fertőzésekkel rendelkeznek).
És ugye egy állattenyésztő mérnökjelölt tudja, hogy vírus ellen nincs orvosság. Mielőtt értékesebb(és érzékenyebb) fajok beszerzésére adnád a fejed, meg kell válnod a jelenlegi állománytól(ha nem akarsz "rejtélyes" haláleseteket). Az ólakat ki kell fertőtleníteni a talajt klórmésszel felszórni és legalább két hétig várni az újratelepítéssel.
A tyúkok, kakasok taraja sokszor csak a második életévükre fejlődik ki teljesen. Később formáját a különböző sérülések, fagyás, atka fertőzések alakíthatják.
A tojásbehozatalról annyit, hogy minél több matrica van a csomagon, hogy törékeny és egyéb különleges kezelést igényel, a magyar postás annál nagyobbat fog bele rúgni:(
Inkább olyannal hozattam én is tojást, aki éppen Hollaniába kirándult. Élőállatért pedig mindenképp ki kell menni, hiszen már vagy 8 éve a silány minőségű postai szállítás sincs(pedig az élő madárra még tekintettel voltak).
én ugy gondolom hogy a törpe tyukjaid a ludasak:-) a dologban sajnos...mint emlitetted több évesek pl a kakas már 3 és több helyröl is vannak....vagyis az élet... a betegségek ...már megedzették öket és szerintem bár nem látszik rajtuk keményen virushordozová váltak...nagyon szivosak a törpék .... felnött korban.... pláne ha nem is fajtiszták....itt a többiek általában a vertifloxot szokták javasolni ha még lehet kapni és azt kellene szerintem itatni mind a tyukokkal mind a törpekkel pláne így tavasz elött...hogy kitisztuljanak a különféle szir szarbol....
más...
a tyukok taraja egyertemüen tud változni az évek során ez fajtátol függ szerintem. nekem volt már olyan is amelyiknek egyre kisebb let..vedlés után változhat általában a taréj, de az igaz hogy az esetek döntö tobbségében pláne kommersz tyuk eseten nö a taréj az elsö években szerintem...
a gyógyszer témában a többiek majd elmondják nálam sokkal jobban, hogy mit tegyél...na csövi
Sziasztok,ha már itt vagyok,kérdezek még nem is tudom miért nem jutott előbb eszembe.
A tavasszal nagy és rejtélyes pusztulás volt a mamám fiatal állományába.Szóval kezdem:egy nő vállalt összeírást és persze nagyon sokan tőle rendelte,egyébként sima házi vörös tyúkokról van szó na meg néhány kendermagos is volt köztük.Na de a lényeg állítólag Bábolnáról valók,de nekem már az elején feltűnt,hogy ezek aztán nem minőségi csirkék,mert pl volt egy kakas aminek nem volt farka és pici lábtolla is volt,struccnak neveztük,szerintem vmi csapottfarkú keverék,meg atöbbi között is volt nagyon enyhén tollaslábú,tehát már itt gyanús volt.
Hozzáteszem nálunk nagyon ritka volt hogy ezekből a tyúkokból egy is elhullott volna.
Ezeket is nagyon szerettük pedig csak sima tyúkok voltak.
Tehát már nagyon szépen fejlődtek,amikor az egyik két nap alatt elhullott,aztán jött a többi,de hihetetlen volt az egyik nap még tök vidámak a másik nam jobb esetben harmadik nap halottak,aztán meg egyik másiknak amálya sem volt rendben.A szomszédnak egyik reggelre 14 hullott el,aztán persze megvádolt hogy mi mérgeztük meg őket.most ebből az állományból nyolc tyúk van még meg,de minél hamarabb ki akarom irtatni őket a mamával,nem jó ez így még mindig vannak tünetek.Tojnak de valami mégsem ok,az egyik héten jól van a másikon már nem tojik bágyadtabb és a taréja is belilul és összemegy,majd két hét mulva ismét kivirul,ez így megy mióta tojnak.
Ha ezek után valaki tudna vmit irni,pl mit csináljünk velük megköszönném.
Van még kérdésem mint mondtam sok lesz,de remélem nem tul gagyik és nem untatok vele senkit,csak nagyon érdekel,nos:egy tyúknak másodéves korára még nő a taréja?
Vagy most konkrétan a törpetyúkoknál,de szerintem másikakra is igaz lehet,hogy ahogy idősődnek veszítenek e a röpképességükből,mert én azt állapítottam meg,hogy igen,első évesen a törpetyúkom mint a galamb úgy most meg kétévesen jó ha két métert,a kakasról nem is beszélve,mikor megkaptam 1,5 éves voltés 2,5 méterre repült fel,most jó ha egy méterre,most3 éves.
egyébként nem csoda hogy az eredeti gazdái meg akartak szabadulni tőle,hisz olyan agrassziv kis "dög" tök muris egyébként két hétig félt aztán bekeményített uralta az udvart a nagy tyúkokat úgy lovagolta mint egy cowboj,verekedni meg soha nem fáradt bele,most vettem egyébként hogy az egyik sarkantyúja letört félig és a másik is meg van repedve,egyébként nagyon szívós,a mamát,mert őt utálja mindig megtámadta addig míg majgnem vízbe folytotta,na utána vele szemben jó fiú lett csak velem nem mert én nem bántottam,egyébként a mama egyszer úgy belerúgott jól meg is szidtam,hogy felfordult és mintha meghalt volna,a papa betette az ólba és 10 perc múlva úgy kukorékolt hogy majd kidőlt a feneke az erőlködéstől.
Na még egy és mentem aludni mifelénk Zalába,de lehet máshol is úgy mondják a törpe tyúkokat,hogy KOKOLA.
egyébként még annyit elárulok magamról,hogy Kaposváron tanulok az állattudományi karon mint álattenyésztő mérnök,ez most indult és majd ha szakosodunk fogom választani a díszbaromfitenyésztő szakot is.elöre is köszi a válaszokatés hogy van türelmetek végigolvasni a levelem.
Köszönöm a választ,nagyon megtisztelő,hogy pont a "mesterrel" beszélhettem,de egyébként más válaszát is nagy örömmel fogadtam volna.
Ígérem mindenről megpróbálok beszámolni,minden kis érdekességről,amiket megfigyelek,megfigyeltem akár más tyúkokkal kapcsolatban
Biztos többet fogok kérdezni az átlagnál,mert még sokmindent szeretnék megtudni,bár egyenlőre nálam még csak abszolút hobbi szintjén mozog a dolog,hisz nincs még önálló keresetem,de ez a legkevesebb,az a baj hogy tömbházban lakom,persze nem ott fogom tartani,hanem a mamámnál de ott sem akarok sokat tartani,mert ne igazán szereti őket és nem akarom feleslegesen terhelni.
Majd egy pár év mulva élesben szeretném csilálni addig is maradnak a kis keverékek,meg a tapasztalatszerzés.
Egyébként olvastam itt a topikban egy jót asszem igy hangzott:a tyúkászok barátja az idegeskedés,hát ebben teljes mértékben egyet értek,mivel tavaj május június között annyit idegeskedtem,hogy tyúkok miatt eddigi életemben még soha nem idegeskedtem ennyit,de szerintem nem volt hiábavaló,meglett az eredménye.
Kérdésed számomra parancs kokaburra!
Üdvözöllek köztünk!
Szép kis tyúkkal fogsz gazdagodni ha összajön a kis cochin tojó.
A cochin a jól kotló fajták közé tartozik. Amikor kitojta magát, kb 20-40 tojás után, tavasszal szépen elkotlik majd. Ha talál olyan helyet ami megfelelően eldugott, és zárt. Lehet még rájátszani hogy megjöjjön a kedve, pl tojások fészekben hagyásakor még ennyit sem tojik.
A röpképessége az gyakorlatilag 0. Fel tud szállni ülőre, vagy magasabb tárgyakra, de egy 1,8 m magas kerítés már megfogja a fajtát. Amire vigyázni kell hogy ne ázzon meg, ne legyen a lábtollazata sáros és ne menjen bele a tolltetű.
Egyébként egy egyszerüen tartható, kis igényű, kedves, barátságos fajta.
Ha a topicot olvastad, láthattad hogy még lakótekepi lakásban is tartott egy ismerösünk. Ameddig hallottam róluk, mert én adtam a lánynak 2 tyúkot, nagyon jól elvoltak kalitkában is.
Sok sikert hozzá és várjuk a beszámolókat, esetleg fotóval kommentálva!!!
Most olvasom végig a topikot és tök örülök,hogy megtaláltam nagyok sok hasznos infot tudok meg belőle.A topikgazdát már régen volt nem tudjátok mi van vele.
Nem akarom elkiabálni a dolgot,de előreláthatólag ma tudom meg,hogy lesz-e egy újabb törpetyúkom méghozzá egy fodrostollú kék cochin tojó.Remélem összejön,bár tudom a mamám nem nagyon örül neki majd?de én 6 éves koromtól a baromfiak szerelmese vagyok,kiváltképp a törpékre.
Az lenne felétek a kérdése,hogy milyen igényei vannak egy ilyen fajtiszta kis tyúknak,mennyit termel,persze nekem nem ez a lényeg,inkább az,hogy például milyen sürűn kotlik meg és mennyire röpképes.
jol van ássad akkor magad...:-)) ha rendelsz valamit vagy én is akkor ugyis szolok ide hogy kelle e valakinek még az adott tojásbol mert akkor a postaköltseg...ami nem keves 5 ezer is lehet simán.........elosztodik ugye...na most ennyi csövi...
koszi, akkor jol sejtettem a dolgot. csodalkoztam is hogy "tojas reggelire" mikor irja hogy 93/95 pontosak a szulok, meg 21napig kell "tarolni" 37,5fokon... ;))))
oke, megkereslek. engem foleg cochin/orpington/lazac erdekelne, csak meg bele kell magam asni marciusig ebbe az egesz ebay-es dologba... ugyis hideg van meg most
német ebayen a mult év ota nem lehet tenyesztojást árulni csak "disztojást" meg ilyeneket ezert kell beleirni mindenkinek...ha esetleg vennél valamit én igen otthon vagyok benne és tudok segíteni ha kell az ebayes dolgokban...fantasztikus minöségü tenyésztojásokat lehet venni potom áron....nem tudom lehet e most rendelni ide vagy sem....
ja, meg van ugyen nekunk magyaroknak egy okos foallatorvosunk, most magyarorszagra elvileg akkor nem lehet tojast rendelni az EU-bol? mert itthon ugye majsuig meg van tiltva minden madaras borze. (mondjuk ezt sem ertem, hogy ha mashol az EU-ban lehet ilyen vasarokat tartani, akkor nallunk miert nem... de ugyanakkor a romanok, ukranok, jugok szabadon viszik ki a szarnyasokat az orszagbol a tenyesztoktol)
nem tudjatok miert van a nemet e-bay-en mindig ugy hirdetve a kulonbozo fajtak tojasai, hogy "keine Bruteier" mikor tenyesztojas arban adjak? (1-20Euro) ez valami torvenyi szabajozas miatt, vagy mi?
Szia,n.k.14,most még nem tudok képet küldeni mert itthonról valamiért nem megy de nemsokára visszamagyek a suliba és akkor megpróbálok,meg majd ha csinálok az enyémekről azokról is küldök,egyébként ma voltam megnézni őket,mert nem nálam vannak,hanem a mamámnál és az egyik jérce elkezdett tojni,de a másik három sem várat magára sokat.Egyébként már alig várom hogy jobb idő legyen és akkor szerintem az egyik tojóval fogok keltetni,saját tojást meg kapok is hófehér lábtollas tojást.Lehet ha összejön ezen a héten kapok egy fodrostollú tojót.
Még lenne egy kérdésem bár ezt mindenkitől kérdezem mikor érdemes megültetni a tyúkot?
Sziasztok,nagyon örülök hogy beszélhetek veletek,mert igaz még nincs semmiféle állományom,csak 7 db valamiféle keverék törpetyúk de remélhetőleg valamikor én is büszkélkedhetek egy szép állománnyal,úgyhogy én egyenlőre szerintem kérdezgetni fogok,meg persze ha valami érdekesség lesz nálam megírom meg az állataimról megpróbálok majd képeket feltenni.Kicsit mesélek az enyémekről,meg megpróbálom leírni hogy milyenek,nos van egy 3 éves kakasom elég kicsi és nagyon agresszivszerintem a jagyek alaplyán bár nem értek hozzá van benne holland,bantam,német törpe,de tényleg nem tudom,egyébként kb akkora mint egy rendesbaromfi 3 hónapos fiókája,de most már alig tud repülni egyébként a szárnyait nem lehet teljesen kinyitani mintha valamiféle beltenyésztés eredménye lenne,ha jól tudom porcelán színű.A tojó nagyon érdekes nekem fajtisztának tünik meg láttam is az egyik udvarban ilyet azért is gondolom mert nem lehet két különböző helyen ugyan olyan egyed,nos tehát nagyon érdekes még a neten sem láttam olyat amelyik egy kicsit is hasonlitana,nagyon pici majdnem mint egy vadgalamb és aszemei egy picit nagyok a fejéhez képest egy kicsit ki vannak dülledve,amúgy semmi extra hosszú szárny meg farok,fekete arany nyakkal,és nagyon tud repülni talán most már nem annyira mint tavasszal mert akkor szereztem és akkor kezdet csak tojni is,májusba kotlott megcsak 9 tojáson tudott megülni mert annyi fért alá,és mind ki is kelt 19 napra,egyébként egy nap 3-szor is lejött enni és inni,szerintem szép fiókái lettek,lett4 kakas 5tojó csak egy kakas és öt tyúk van nálam belőlük a kakas vörös vagy talán aranybúzaszínű a tojók közül pegig egy mint az anyja egy fekete és mintha vörös mákkal meg lenne szórva és fehér a lábtolla,kettő pedig porcelánszínű,egyébként volt köztük korai és késői tollasodású is,de nem szándékoztam őket kletrecben tartani de muszáj volt mert elrepültek én még ilyet nem láttam az egyik úgy repűll mint egy fácán nyíl egyenesen de a másikak is nagyon tudnak,most várom hogy elkezdjenek tojni,csak nem tudom hogy mikor lehet őket először megültetni,meg az anya tojik és lehet hogy megkotlana,nem tudom.Ha valaki esetleg tudna adni néhány jó tanácsot nagyon örülnék neki,meg persze a véleményét is megirhatja,előre is köszönöm.
A törpefürjek 16-17 nap alatt kelnek ki.A kotló folyamatosan lejár enni és inni,nem kell neki külön elhelyezni takarmányt és vizet.Ha a hideg miatt úgy gondolod,hogy almot szeretnél tenni a fészkébe akkor azt ne tedd,mert ott fogja hagyni a fészket.Olyat is hallottam már egy tenyésztőtől,hogy amíg a kotló leszállt a tojásokról enni addig megnézte a tenyésztő a tojásokat (megszámolta, valamint hungarocel darabot tett a fészek alá,hogy a hideg ne húzza a tojásokat)a madár már többé a fészek felé sem nézett.Ha kikelnek a csibék akkor azokat mindenképpen tedd külön, meleg helyre.Teheted őket kotlóval együtt de anélküle is lehet,csak egy a lényeg,hogy meleg legyen a csibéknek.A hímet nem szabad a "kis családdal" együtt tenni mert a kicsiket is bánthatja meg a tojót is.A kicsiket csibe indító táppal nyugodtan etetheted,és kamilla teát kell nekik adni.(2 éve nekem is volt fürjem csak nem törpefürj hanem rendes gazdasági fürj(70db)
ha kinn tartod őket valószínű hogy nem fognak kikelni!!3 hét múlva kelnének ki!!a kotló maga leszáll a fészekről eszik és iszik!!ha kikelnének a kicsik akkor teddel őket a kotlóssal együtt melegebb helyre,de a kotló úgyis melegíti őket!!!finomra darált csibe indító tápot adj nekik!!főtt tojást is adhatsz nekik le reszelve néhány nepi naponta1-2-szer,de ne sokat egyszerre!!!!!
Segítségeteket kérném. Van 4 pár kínai törpefürjem. Kinti volierben laknak. Mind el kezdett tojni. Két párnál a tojó már kotlik is. Kérdéseim lennének:
-Kell -e külön kaját tennem a tojóhoz amíg kotlik, vagy azért feláll néha kajálni, inni?
-Mivel a kinti volierben 0-5 fok között van, és ez az első költésük, nem biztos , hogy sikeres lesz. Ha igen és kikelnek a kicsik, akkor melegebb helyre kell vinnem őket? A tojóval és hímmel együtt?
- Milyen táplálékot adjak a piciknek majd?
-Hány nap múlva kelnek a picik a kotlás kezdetétől számítva? Mikorra számítsak rájuk?
-Ha nem sikeres a költés a tyúkocska magától otthagyja a fészekaljat, vagy ki kell szedni a tojglikat előbb- utóbb alóla?
Megköszönném, ha valaki tanácsot adna ezekben a kérdésekben.
Van a közelben vadásztársaság, de nem igazán szeretnék a befogással vesződni.
Először megpróbálok hírdetést feladni, mivel szándékom szerintén már idén szaporítani szeretném őket. Amennyiben nem sikerül, szívesen fölkeresném valamelyikőtöket vásárlás céljából. Ha így történne, mikorra várható az új generáció?
en csak annyit kotyognek bele, hogy vadasztarsasagnal joval tobbe kerul egy facankakas pl. (aszem most olyan 3500-4000ft korul van, szemben az en 1300ft-al...) masik, hogy nagy nevelokben ilyenkor mar csak a torzsanyag van, abbol meg nemigen adnak el tyukot, plane ilyen 1-2db-os tetelben, vadasztarsasagnal meg hogy fogod meg, ha mar ki van bocsatva...? probalkozz jovore nallam, vagy masoknal. ajanlanam meg figyelmedbe a borsodi/keleti/hajdu-aprot. altalaban nem szokott lenni benne hirdetve vadaszfacan, de ha feladsz egy ingyenes hirdetest, hogy te keresel ilyet, altalaban jelentkeznek ra. van azert 1-2 "elvetemult" ember, aki meg "vadaszozik" en is adtam el vagy 10madarat borsodba az iden....
Próbálkozz valamelyik helyi vadásztársaságnál. Ilyenkor még a többségüknél találsz levadászásra váró madarakat, a néhány tyúk, ami a kakasok közt lézeng, amúgy sem képvisel értéket a vadászoknál. A 2005-ös madár már ivarérett tavaszra. Az általad keresett P. colchicus-t nehezen fogod "tiszta vérben" megtalálni, az örvösök közül inkább a kínai fácánokat, vagy keverékeket tenyésztgetnek idehaza.
Sima mezei fácánra volna szükségem (Phasianus colchicus). Ha valakinek van, esetleg ismer olyan tenyésztőt aki foglalkozik ezzel a fajtával, kérem segítsen. Kizárólag ivarérett egyedeket keresek (lehetőség szerint Borsod megyében).
Nem tudja valaki megmondani szafe2-nek az e-mail címét?Ugye ő tenyészt fodros baromfiakat?Ha valaki tud olyan tenyésztőt aki fodrosakkal foglalkozik az írjon az e-mail címemre.
A beállításoknál próbálkozz, ott lehet jelszót váltani!!!!
Én ismerem Takács Lajost, voltam is már nála, tényleg szépek a madarai, a helyük is nagyon jól van megoldva!
Látszik hogy van külföldi kapcsolata, mert észrevehetö az az irányvonal.
Üzletileg még nem voltunk kapcsolatban, de az biztos hogy szerintem is magasabb a madarak ára mint az átlag. De amiket selymeket láttam ott, azok is minöségileg magasabb szinten vannak mint sok hazai tenyészetben.
A Takács Lajostól írt szöveget nem én írtam hanem hanem a hülye unokatestvérem a felhasználónevemmel és jelszavammal.(előmaradtak)Emiatt Takács Lajostól elmézést kérek,nekem semmi bajom nincs vele.Mégegyszer elnézést kérek igérem többet ilyen nem fordul elő, s nem ilyenről kell ezen az oldalon irogatni.
Valaki megtudja mondani,hogyan lehet jelszót változtatni???(hogy ilyen többé ne forduljon elő)!!!Válaszotokat előre is köszönöm.
Nem tudom kinek kellett a Takács Lajos telefonszáma,de én meg tudom adni
Tel:0696273305
Mobil:06204687424
Tényleg jó minőségű csirkéi vannak(a tenyészállományában),az én álományom is tőle való.De nagyon vigyázni kell a Takács Lajosal,mert úgy átvág,hogy az ember észre sem veszi.Erre jó példa hogy 8 csibét vettem tőle abból talán 1 volt olyan aminek köze volt a fajtaleíráshoz(kifejlett korára.)(4 lábujj,egyik lábújjon 2 köröm,de volt olyan is amelyiknek egyik lábán 5 lábújj volt a másikon pedig 4.)Azt javaslom aki tőle akar venni madarat,hogy fxálja le az árakat mert nagyon hamar és nagy mértékben változhatnak.Az állatokat a fizetés előtt nézzék át.Tavasszal-télen nem érdemes tőle venni mert ilyenkor van a tenyészidőszak ekkor a madarak ára minimum 1000Ft-tal emelkednek,nyáron vagy ősszel kell tőle venni madarakat.Egyszóval üzletember és tenyésztő is egyben.
Ezt már feltettem a "parrotland-en, ezért csak idézem:
"Bár leírtam már néhány helyen, hogy az idei első monori börze március 12.-én lesz. Na, akkor ezt most visszaszívom:( A 2005 dec. 1.-ig tartó tilalmi időszak 2006 májusáig meghosszabításra került(unio-s határozat alapján). A hazai állategészségügy kiskaput hagyott, olymódon, hogy egyedi elbírálás alapján kiállításokat lehet rendezni. Tehát börzét nem! Az egyedüli börzelehetőség, ha kiállításnak nevezik el az összejövetelt, de ez már szervezés kérdése."
A kiállítások szervezéséhez az illetékes megyei szakállatorvost kell felkeresni!
Valamilyen szinten tapasztalat az is hogy ki hogyan viszonyul a másik emberhez. Mivel legtöbbször elsö alkalommal úgy kerülünk szembe a másikkal hogy még csak nem is sejtjük hogy igazából mire számíthatunk töle és mit fogunk kapni.
Most nem a tenyésztök közti azonos érdeklödésen alapuló barátságra gondoltam, hanem csak a sima hobbikapcsolatra, ami többnyire érdek kapcsolat, mert azért keresünk meg egy másik tenyésztöt hogy valamit beszerezzünk töle.
Amikor még tyúkásztam, vezettem egy kis füzetet, amibe bejegyeztem minden látogatót. Felírtam mindent. Évente 15-20 új emberrel hozott össze a sors, akik látogatást tettek nálam, jónéhányan vittek is madarat. De csak töredékükkel találkoztam újra, úgy hogy csak beszélgettünk. ( A 15-20 számba azok is benne vannak akiknél én voltam)
Van persze olyan, akivel ha börzén összefutunk percekig beszélgetünk, de olyan is aki elmegy mellettem, holott tudjuk egymásról hogy mivel foglalkozunk.
Mivel itt többnyire fiatalok vannak, illetve fiatalabbak, megpróbálok segíteni nekik azzal , hogy legalább elmondom az én véleményem, amit fel is vállalok, bárhol és bármikor. Személyesen akár neveket is mondok.
Nem akarok én senkit vádolni, mert nem tisztem az igazságtétel, de azt sem akarom hogy esetleg más is úgy járjon ahogyan én. Örömtenyésztö voltam aktív koromban, sem kiállításra, sem piacra nem termeltem. Azért tartottam madarakat mert tetszett a dolog. Nem is nagy értékű madarak voltak, csak pár ezer forintos egyedek.
Sokszor sajnáltam egy-egy érdekes fajta tojásait megfözni a kutyának, a hütönk is tele volt és gyakran falusiasan élve hugyért-fosért adtam tojást pl.
Vagy volt hogy hitelbe adtam madarat, amit azóta is fizetnek vissza, úgyhogy fel kell készülni mindenre.
Abban pedig szerintem semmi rossz nincs ha üzleti szempontból minösítek egy embert, mert ki tudja mikor hoz vele össze a sors, pont téged, aki e sorokat olvassa.
Az E-bay-en is mindenkinek van megbízhatósági pontszáma!
Zoltánfi Tibor száma: 20/314-5492(cochinok, selymek, de azért nem vagyok naprakész az állományából)
Takács Lajos száma sajnos nem fért be a telefonom memóriájába (mikor kidobtam az előző készüléket 350 névvel, ebből csak 90 maradt meg a kártyán)
De ha fontos, odahaza kikeresem és holnap megírom:) Ő tudtommal csak selyemcsirkékkel foglalkozik(de azzal minden színben és elég jó minőségben). Német, holland és belga madarakat hozott be annak idején, így meglehetősen borsos árakat tud mondani. Monoron kénytelen ő is lemenni a konkurencia jelenléte miatt, olyan 3eFt/db körüli árra. Vásárlás szempontjából ezért is érdemes kimenni a börzére.
látom te nagyon ismered ezeket a tenyésztőket!!nem tudod mit tart az a bágyogszováti tenyésztő és Zoltánfi Tibor???nem ismersz Győr-Moson-Sopron megyei díszbaromfi tenyésztőket????ha tudsz add meg a nevüket és a címüket légyszi!!!!köszi!!!
Sajnos a lakosság túlnyomó része nem is sejti(ha hallja akkor nem hiszi), hogy miféle összefonódások vannak ebben az országban és mennyire reménytelen az alapvető jogok gyakorlása, annak, ki egy bizonyos körön kívül esik.
A média valóban az egyetlen eszköz lehetne az igazság érvényesítésére, de nem sokan merik az újságírók közül sem a puszta igaz szóért kockáztatni a bőrüket.
Úgyhogy akár másról is beszélhetnénk, mint tenyésztők szapulásáról, hiszen abban egyetértünk, hogy nem a gyémántkoszorú, vagy a kor teszi a madarászt. Egy bizonyos (kölcsönös)tiszteletadás, viszont megilleti azt, aki ezt megérdemli, engem legalábbis még erre neveltek. Ez viszont a mai kor egyre silányuló értékrendje mindinkább háttérbe szorul, sőt egyre többen vannak akik önmaguk számára a puszta létükért megkövetelik ezt a bizonyos tiszteletet, míg másokon átnéznek. Attól, hogy adott szitációban kellemetlen benyomások érnek valakit egy humanoid részéről, még nem jelenti azt, hogy ismerjük is őt. A másik véglet persze az, ha a puszta rang, vagy ismerttség előtt esik valaki hanyatt.
Mindenki szeretné eladni a szaporulatát, csak nem mindegy, hogy azt miként teszi. Zoltánfi Tibor is nálunk hagyott egy kilónyi szóróanyagot látogatása alkalmával, viszont az általa készített keltetők valóban használhatók, mégha én egy másik gyártó termékeit koptatom is.
Úgy gondolom, hogy a korrektebb tenyésztők közé tartozom, ezért is irritál jobban az átlagosnál egy-egy inkorrekt beszólás, vagy a megélhetési (és persze hobbi-)madarászok jelentős részének jellemtelen cselekedete.
Viszont az internetes fórumoknak nem puszta hirdetési rovattá kellene átalakulni, amit alkalmanként megszakít egy ember galádságáról szóló beírás(persze kirívó esetben ez is bekerülhet, amennyiben közérdekű a bejelentés), hanem tapasztalatok kölcsönös cseréjéről.
Nem tudom olvastátok-e a köv. cikket az origon, de engem nagyon megdöbbentett a hír..
var sysuri = "/print/tudomany/tarsadalom/20060104tollvonassal.html"
Tollvonással töröltek el egy rangos hazai kutatóintézetet 2006. január 4., szerda, 10:53
Egy tudásalapú társadalomban megengedhetetlen, hogy egy tollvonással eltöröljenek egy jól működő, fejlett infrastruktúrával rendelkező kutatóhelyet - véli a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Most a jelek szerint mégis ez történt, amivel veszélybe kerülhet a nemzeti kinccsé nyilvánított őshonos magyar baromfik génbankja.
A gödöllői Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézetet (KÁTKI) 2006. január elsejei hatállyal megszüntette a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). Az intézet munkatársai a két ünnep között megkapták az elbocsátásukról szóló értesítést. Dr. Hidas András, az intézet igazgatója úgy tudja: a héten várható, hogy az intézet átszervezéséről szóló intézkedési tervvel megismerkedhet az intézet volt vezetősége. A megszüntető okirat szerint az intézet jogutódja a herceghalmi Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet lesz. Az intézkedés szerint újra abba az intézménybe kerülne át a KÁTKI, amelytől 15 évvel ezelőtt, szakmai indokok alapján egyszer már leválasztotta a minisztérium. Az ügyben érdemi egyeztetést, informálást korábban egyik érintett intézménnyel (KÁTKI és ÁTKI) sem folytatott az FVM - mondta kérdésünkre dr. Hidas András.
Az intézet vezetőségét és az ott dolgozó 53 embert a minisztériumi döntésről egészen december közepéig hivatalosan nem is értesítették. Az intézmény megszüntetetésről szóló okirat másolatát faxon kapta meg az intézet vezetősége, miután magyarázatot kértek arra a felszólításra, hogy a kutatásra és az intézmény működésére külön számlán tartott pénzeket december 31-ig utalják át az intézet központi keretszámlájára.
Az [origo] már decemberben megkereste a kutatóintézet vezetőit, de kérdéseinkre nem tudtak válaszolni, mert az FVM írásban tiltotta meg számukra, hogy az intézmény részéről bárki nyilatkozzon az üggyel kapcsolatban. Megkerestük az FVM-et is, ahol nem reagáltak az intézet megszűnésével kapcsolatos kérdéseinkre. A tárcától azt információt kaptuk, hogy még az ünnepek előtt egyeztetnek az intézet vezetőivel. Ennek ellenére a mai napig nem történt semmi ebben az ügyben - mondja dr. Hidas András.
Az intézet igazgatósága által még decemberben kiadott sajtóközleményben a következők állnak: az ügyben érdemi egyeztetést, informálást egyik érintett intézménnyel sem folytatott az FVM. A minisztériumból származó homályos utalások azt sejtetik, hogy az intézmény átszervezésével a telephely is Herceghalomra kerülne át, az ingatlanok értékesítésével egy időben. Az intézet vezetőinek nem volt lehetőségük további részleteket megismerni, sem alternatívákat kidolgozni. Az eljárás intézményi- és humánpolitikai ügyintézése az "átkos" éveket idézi számunkra - összegezte a sajtóközlemény.
Ezt követően dr. Hidas András és az intézet dolgozói a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezetéhez, a TUDOSZ-hoz fordultak. A szakszervezet hivatalosan kérte a minisztériumtól a döntés felülvizsgálatát és visszavonását - tudta meg az [origo] dr. Kuti Lászlótól, a szakszervezet elnökétől. Dr. Kuti szerint egy tudásalapú társadalomban megengedhetetlen, hogy egy tollvonással eltöröljenek egy jól működő, fejlett infrastruktúrával rendelkező kutatóhelyet. Az intézkedés mellett - folytatta a TUDOSZ elnöke - semmilyen szakmai és gazdasági érv nem szól, hiszen a KÁTKI jelenleg is több országos és nemzetközi jelentőségű - több százmillió forintos - pályázati munka felelőse.
Gémesi György, Gödöllő polgármestere és a terület országgyűlési képviselője egy december 22-én tartott sajtótájékoztatón elmondta, a legmesszebbmenőkig az intézet mellett áll. Gémesi felhívta rá a figyelmet, hogy a háttérben felmerülhet az ingatlanspekuláció gyanúja is, ugyanis egy 310 hektáros, milliárdos értékű ingatlan felszámolása kezdődhet meg az intézkedéssel. Mindezeknek a visszásságoknak a tisztázása miatt a képviselő fel kívánja keresni Gráf József minisztert. Kérni fogja tőle az intézmény megszüntetéséről szóló határozat végrehajtásának felfüggesztését, az egyeztetés beindítását a kutatóhely vezetőivel és egy átfogó intézkedési terv kidolgozását az intézet jövőjét illetően.
A kutatóintézet 1990-ben saját erőből kezdte meg a régi magyar baromfifajták génbankjának kialakítását. Ez ma világviszonylatban is az egyik legjelentősebb nemzeti baromfigénbankká fejlődött, ahol valamennyi régi magyar baromfifajta - 7 magyar tyúkfajta, 2 pulykafajta, gyöngytyúk, magyar liba és kacsa színváltozatok - génmegőrzése és elittenyésztése folyik.
Az intézkedés teljesen lehetetlen helyzetbe hozza a kutatóintézet kutatási és baromfigén-megőrzési infrastruktúráját és az ott dolgozó, szinte kizárólag gödöllői lakosokból álló, nemzetközi szinten is nagyra értékelt szürkeállományát.
Szerintem mindnyájunkat ért, ér és fog is érni sérelem más tenyésztök hozzánk állása miatt. Nekem is van jónéhány kellemetken és kellemes élményem. De amikor komolyabban foglalkoztam Rottweiler tenyésztéssel, akkor még keményebb volt a hangulat, úgyhogy örülhetünk hogy a díszbaromfizást még nem rontotta el ennyire a pénz. Jelen van, de nem e körül forog.
Az említett fácánguru, Sz G. rám sem tett nagy benyomást, pár éve mutattak be neki egy monori börzén, Takács Lajos Bágyogszováti baromfi tenyésztö. Akkor egyszer beszéltem vele, és hogy sok dolga volt, vagy csak nem vett komolyan, de gyakorlatilag még kérdezni sem bírtam töle semmit. Egyetlen szó jutott akkor az eszembe, hogy lekezelö. Vannak sokan akik hajlamosak a koruk, vagy az ismertségük miatt átnézni a másik emberen, pedig ha megvizsgáljuk az ö "tenyészetét" akkor csodálkozunk nagyot. Pl a debreceni nagy nevü "baromfi gyüjtö-tenyésztö kolléga, (nevet direkt nem írok, aki ismeri úgyis rájön kiröl beszélek) vagy az a budapesti illetöségü öregúr akivel kapcsolatban szintén 10-ből 9 ember rossz szájízzel beszél, ki tudja miért, de én is láttam saját szememmel egy csupa selejt ( keresztcsőrü, nyomorék lábú) holland fehérbóbitás fészekaljat, abból a mestertenyészetböl. A reklamáló ismerösömet meg éppen hogy nem fenyegette az öregúr.
Ellenpéldaként a barátságos hozzáállásra fel tudom hozni Zoltánfi Tibor bácsit.
De mielött még itt vita alakulna ki amiatt hogy ki kivel volt rendes vagy inkorrekt, el kell mondani hogy mindenkinek lehet rossz napja, vagy lehet a másik szemény valami miatt unszimpatikus. Ezért nem is kell nagyon megsértödni ha úgy érezzük hogy lenyomnak minket. Menjünk vissza késöbb, hívjuk újra, nyugodtabb hangnemben. Aki pedig ezután is durva, azt hagyjuk a fenébe, be kell szerezni máshonnan a madarat, vagy az információt.
Néha irigykedve néztem külföldi díszbaromfis honlapokon hogy egy-egy tenyésztöi látogatáson készült csoportképen egymás mellett állnak mosolyogva idös szaktekintélyek és gyakorlatilag gyerek korú fiatal tenyésztök. Mindenki segítve a másikat.
Nem a sérelmeimet akartam itt leírni, mert nem érzem hogy annyi ért volna hogy emiatt mérgelödnöm kelljen, de bizony már találkoztam én is ezzel a dologgal.
Egész kisgyerekként kezdtem annak idején még levelezgetni, akkor ismertem meg Baukó Mihályt, Petró Lászlót, Lakner Jánost és még sokmindenki mást akinek a neve most hirtelen az eszembe sem jut, de nem volt akkoriban annyi kellemetlen tapasztalatom mint mostanában. Volt hogy észrevettem hogy egy kérdés után gyanakodva méregettek, aztán mosolyogva mondtak valamit amit nem is kérdeztem. De ez van, meg kell szokni!
De olyan is volt hogy a nyírségi vállalkozó ki elmondása szerint két éve díszbaromfizott, nagy akkurátusan alaposan lehordta és fitymálta azt a Szumátrai állományt, amit hollandiából Willem van Ballekomtól hoztam aki az Asiam Gamefowl Society ottani titkára, valamiért mégis elvitte mindet egyben az úriember. De az ilyen dolgokat el kell felejteni, vagyis csak nevetni kell rajta, semmi több. Viszont olyan is volt hogy a börzén egy öregúr megszólított mert megismert és büszkén mutatta a lada csomagtartójában a csapat Német lábtollas csibét, amik a tölem vitt szülöpártól származtak. NA ezt kell megjegyezni!!!
Bocsánat ha hosszú voltam, csak ez így most eszembe jutott!!!
es rad nem haragszik, hogy nem tolle veszel tragopant? mert nekem nem nagyon akart segiteni, amikor megtudta, hogy nem tolle akarok venni edwardot, meg wallichot... vagy ti vagytok olyan viszonyban?
Túl sok bosszúságot okoztál(és megígérem, nem térek ki többé a részletekre), ahhoz, hogy valaha is barátok legyünk.
Sajnos Új évi köszöntőd, csak ahhoz elég, hogy ne szoruljon a kezem ökölbe ha netán összefutunk.
A képet remélem ajándékként fogadod és nem a személyiségi jogaid megsértésének.
Baukó Bandit nem utálom, pusztán nem vagyunk jóba, mivel őt sértette az, hogy egy országos magazinban írogatok, rövidebb tenyésztői múlttal a hátam mögött, de akkor is nagyobb tapasztalattal(amit nem kell, hogy elismerjen, csak kurálja ki az állományát), mint az övé.
Dankó doktor, mint állatorvos, szerintem ugyanerre a véleményre jutott a Baukó féle madarakkal kapcsolatban.
tenyeszeredmenyekben gazdag, veszekedes es armanykodasban szegeny, madarinfluenza orulet mentes boldog uj evet kivanok mindenkinek. remeljuk iden mindenkinek bevallnak szamitasai es sok sikert hoz ez az ev.
mezoor:
kepzeld voltam a Novak Antalnal, vasvarban. siekrult hoznia a szokasos hazai tenyesztoi korrektseget... jo volt, hogy telefonban kb. 2x kerdeztem ra, hogy hibatlanok a madarak, persze mire eljutottam hozza kiderult hogy a frissen nemetbol hozott edward kakas fejen ki van huzgalva a tol (ami meg nem nagy baj) a sajat tenyesztett tyukjanak, meg be van szakadva a feje. persze mire nagy ugyel- bajjal sikerult megfognia haloval, meg jol ki is verzett a nyilt seb. kicsit sok volt igy nekem 50eft-ert, azt gondoltam, hogy europai unios arak melett az ember nem szart kap a penzeert. persze igy jar az aki ritka madarat akar mar venni tel vegen... igy jartam megint nem lesz edward-om az iden sem, sem jovore. kezdelek mar erteni hogy miert csak azokat a facanokat tartod. mellesleg akkora arcal szidott mindenkit az orszagban maga korul pedig neki is csak 2xm-esek a kifutoi, hiaba van egy kazal ritka pavafacanja.
1 lehetoseg maradt, bekesben van egy ficko alitolag neki is van edward, meg a Szenasi allatorvos baratjanak. de az elobbit meg te utalod (lehet nem ok nelkul?)
amugy jo ez a Cristian Möller, en meg mindig ot tartom etalonnak, legalabbis ami a facan/diszmadarfarmjat illeti.
Antwerpeni szakállas,holland bóbitás, selyemtyúk valamint king galamb több színben eladó.2006-os tenyészidőszakra selymek brahmák és babos orpingtonok előjegyezhetők.Érdeklődni a kpepe89@freemeil.hu e-mail címen lehet.Kép és telefonszám a http://www.freeweb.hu/kovacspeter89/ honlapon van.Várok minden kedves "tollasbarátot" a honlapra valamint a honlappal kapcsolatos véleményeket is.
Tóth Sanyi bá, BP-en a Hektár utcában lakik(miként erre céloztam is;). Ha véletlenül nincs a tenyészetében orpington, szerintem akkor is tud segíteni, mivel ő bírálja le a legtöbb díszbaromfit az országban:) Telefonszáma:1-257-647
Csak olyan fajta madárkáink vannak, akiket a honlapon felsoroltam;)
Alapszabály: nagy kifutó nincs. Állandó takarítás mellett 4 brahma-t tarthatsz már 3-4 m2-en is. Nálunk (5 tyúk+1 kakas)félig zárt 5 m2-es helyük van egy 25 m2 nagyságú lekerített udvarban.
sziasztok! szerintetek mekkora hely kell a brahmáknak(3tyúk 1 kakas)vagy bármilyen díszbaromfinak ha nincs hozzá kifutó??!!és mekkora hely kell akkor,ha van hozzá kifutó és mekkora kifutó kell????!!!köszi
sziasztok!!ennyire jó volt a szilveszter,hogy senki nem ír senkinek!!!???nem tudtok valamilyen könyvet ami leír mindent a baromfiak elhelyezéséről és hely igényükről??ti nem tudjátok mekkora hely kell nekik???
Milyen színben vannak törpe cochinjaid?amúgy óriás cochint szeretnék venni,törpe nekem is van?napra pontosan nem tudod mikor lesz a monori börze?milyen madaraid vannak???köszi:-)
Ha a Pest megyei főállatorvos is úgy akarja március 12.-én lesz az első börze, majd ápr., máj., aug., szept., okt., nov. hónapokban.
Amennyiben a vándormadarakkal kínai kacsa és taiwan-i csirke is érkezik úgy várható, hogy az unió ismét egészségügyi zárlatot rendel el:(
Ha cochin-t keresel, akkor írd mellé, hogy törpe(mármint ha arra gondolsz).
Január 6.-án Straubingban lesz egy nagyobb madárbörze.:jelentkezni Oláh Józsefnél(Vecsés) a 20 /960 54 01 számon, vagy olahjoda@freemail.hu
A németeknél elfogadható áron kapsz jó minőséget. Nálunk jellemző, hogy "az olcsó húsnak híg a leve":(
Vegyél egy Kistermelők lapja című újságot, abban elég sok a díszbaromfi hirdetés is. A lényeg, hogy vaktában ne rendelj, csak alapos szemrevételezés után vásárolj!
A nagy tenyészetekben is előfordulnak beteg, férges, atkás madarak. Nézd meg, hogy a kiválasztott baromfi lába szép fényes pikkelyes-e, a kloáka környéki tollazat szérfúvásakor meglátszanak az esetlegesen szétszaladó tolltetvek is. Az egészséges madár mellcsontja alig kitapintható, melle húsos, a has nincs hájasan, vagy kloáka előreesést gyaníthatóan leesve.
Én viszont ebben sem a szormorkás történetet látom elsődlegesen. A páva és a pulyka csak a saját nyelvezetüket ismerik, mint ahogy a te kakasod és a terriered is. Azonban szerintem van egy valami különlegesség, ami mégis megértet valamennyiünket: ez pedig az érzelmen alapuló (nem tudok jobb szót, bár annyiszor megkaptam, hogy banális és mesterkélt) szeretet. Ha két különböző állatfaj képes barátságra lépni egymással, akkor a különböző kommunikációs képességeik ellenére is megértik egymást. Ezért miránk emberekre azt hiszem nagyságrendekkel nagyobb felelősséggel kellene nehezedjen, hogy megértsük a korülöttünk levő állatokat - és ez nem megy, csak ha érzelmeket is viszünk a dologba. Tulajdonképpen csak ennyit akartam és arra voltam kiváncsi, hogy nálatok, a szárnyasok kedvelőinél ez mennyire van így. Köszönöm az eddigi beszélgetést. :-)
A Tied is egy szomorkás történet, aminek a lényege, hogy a pulyka és a páva nem "egy nyelvet beszél" :(
Pávákat szerencsére még nem láttam verekedni.
Párszor már itt is említettem, hogy a páva hangja közel sem olyan veszélyes, mint ahogy azt sokan gondolják(hisz csak alkalmanként hallatja és akkor sem olyan hangfekvésben, ami elviselhetetlen volna/ mint pl. egyes papagáj fajok/). Viszont volt időszak, mikor a fácánsoron két pár páva is volt és akkor bizony valóban megközelítették az elviselhetetlen ordítozás határát egymásnak átkiabálva. Valószínűleg csőr- és csűdközelbe kerülve nem túl baráti kapcsolatba került volna a két kakas(miként a már összeszokott pár is egyetértésben veri el az új tojót, pedig a származási helyükön akár 5-6 tojó is képviselheti a kakas háremét).
Egy ópusztaszeri barátomnál viszont különösebb perpatvar nélkül van egymás mellett 4 páva faj, díszfácánok és diszbaromfik. Persze egy kb. 2000m2-es helyen.
Ha már megszokta egyik madár a másik jelenlétét (mármint rácson keresztül), akkor megfelelő méretű, búvóhelyekkel ellátott területen, ahol a nemek és fajok aránya egyensúlyban van, nem jellemző, hogy vérre menő csatározás alakuljon ki.
Ez egy nagyon sajnálatos és szomorú történet volt. :-( Hát, akkor itt nem volt szó barátságról! Mert láttam saját szememmel olyat, hogy kutya-macska barátság jegyében egy tálból eszegetett a két állat. Egyébként a kaja tényleg szentség a kutyánál, kevés lénynek engedi meg, hogy közelében legyen.
Egyébként, ahogy korábban említettem, Konrad Lorenz könyveiből szeretztem néhány infót állatokról. Idéznék egyet páva tulajdonságól, érdekelne a véleményed.
A tyúkidomúak igen sok fajánál a kakasok harca úgy fejeződik be, hogy a győztes a vesztest a földhöz vágja, leszorítja és megskalpolja. Csupán egyetlen faj ismer irgalmat ebben az esetben: a pulyka. ... Ha két pulykakakas közül az egyik megkapta a magáét, egészen váratlanul teljes hosszában, kinyújtott nyakkal elterül a földön. A győztes pedig szeretne, de nem tud támadni, csak járkál körbe-körbe a mozdulatlanul heverő vesztes mellett, de nem képes mégegyszer belecsípni, vagy éppen beletaposni az ellenfelébe. Annál tragikusabb, ha pulyka és páva tűznek össze. Hiába sokkal erősebb, sokkal nehezebb a pulyka, rendszerint alul marad, mert a páva tud repülni és más a harcmodora. Ha a pulyka megadja magát, az előbb említett módon lefekszik a földre, akkor valami egészen csúnya dolog történik: a páva nem érti a pulyka megadó gesztusát, a póz nem mond neki semmit. Tovább csipkedi, rugdossa a védtelenül elterült pulykát, és ha nem sietnek a segítségére, akkor bizony vége lesz a pulykának. Hisz a pulyka, minél több csípés-rúgás éri, annál csökönyösebben ragaszkodik behódolási pózához és soha, de még véletlenül sem jutna eszébe, hogy felugorjék és eliszkoljon.
Ha megszokták az ember jelenlétét, akkor max kitérnek az útból, de nem jellemző rájuk félelem és az önmagukat összetörő fejvesztett menekülés. Ha csibekortól szoktatva van az ember érintéséhez, akkor nagyon a láb alatt tudnak lenni(különösen a kakasok, ami persze valami csodálatos dolog egy kifejlett madár esetén;) Két éves kakaskánknak megsérült a lábujja és "szó nélkül" tűrte, hogy naponta ápolgassam(ilyenkor át kellett karolni, úgy vettem ölbe és kenegettem a sérülést).
A párzási időben az amúgy harmónikusan együtt élő madarak közt is felborulhat ez a bizonyos harmónia, mivel a kakasnak elég rendesen be tud borulni az agya(dehát ezzel vagyunk így néhányan;)
Nem jellemző rájuk a kékfácánoknál, vadász fácánoknál jelentkező skalpolásig menő agresszió, de a tojó be tud pánikolni a pöffeszkedő párjától(majd belátja, ha hagyja magát könnyebben szabadul:)
A kertben nyugodtan sétáló madár viszont könnyen stresszelt, mikor a tiszteletköreit száguldó kutyánk hátulról ráijesztett(a felugró tojó előbb a szomszéd ház kéményét, majd a falu túlvégét látogatta meg).
Ha a pávák maguk nevelik csibéiket, akkor azok az anyjuk körül sertepertélnek, a kakas nem igazán vesz róluk tudomást.
A keltetőben kelt (strucc-csibeszerű)csirkék barátságosak, kíváncsiak, a későbbiekben könnyebben szelidíthetők.
Tehát, ha szempont, hogy extra szelídek legyenek a madarak, úgy érdemes néhány hónapos csibeként beszerezni, de a szülők által nevelt madár is szelíd "dísze" lehet a kertnek, anélkül, hogy szabadon engedve elmenekülne, legfeljebb nem igényli az ember társaságát a napi etetés idején túl:)
A kertben tartott pávák és egyes díszfácánok, vagy éppen a gyöngytyúkok előnye más baromfifélékkel szemben, hogy nem tesznek kárt a növényekben(egy homokozóhely legyen kialakítva, de erre tökéletes pl. a szeder lugas alja is), max. a fűféléket legelik meg(de nem gyökerestől, mint a víziszárnyasok), de főként rovarokat, férgeket kereskélnek.
Hiába keresem, nem találok a gépen képet a terrieremről:(
Mindenesetre mellékelem néhai brahma kakaskánk képét, aki úgy gondolta, hogyha a kutyus jogosult az ő tápocskáját kinyalni a betonvályúból, akkor ugyanez visszafelé is érvényes a kutyus vacsijára is.
A terrier nem haragudott meg. Csak odébb tessékelte. A nyakánál fogva:(
Gyönyörűek, de tényleg! Nem tudom, mostanában nincs tervbe véve utazás, de a jövőben azért evidenciában tartom. :-)
Ha igy gondolod, akkor neked nem volt még kutyád. :-) A néhai német juhászom nagyon szerette hajkurászni a szárnyasokat. Egyetlen kivétel a néhai papagájunk volt, tőle kifejezetten félt. Ha ki volt engedve a "minisas", akkor mindig az asztal alá menekült. Barátságban ugyan sose kerültek, de az ebkém tizegynéhány év alatt sosem akarta bántani. Ha pedig barátság alakul ki, akkor jobban vigyáznak egymásra, mint az ember tenné. Számomra ez pedig bizony érezelmi megnyilvánulás. :-)
Egyébként tudsz valami bővebbet a pávák viselkedéséről? Ha nem is az emberrel, de az egymás közöttivel? Szelídek, vagy harcos természetűek, élénkek, vagy inkább csendesek, barátkozók, vagy maguknak valók, hogy viszonyulnak a fiókákhoz?
Háááát, ami igaz, még a virágok is szeretik állítólag a zenét... :-))))))))))) De azért én mégiscsak megkockáztatám ezt az érzelmi dolgot. Nevezheted ösztönnek, de mégiscsak meghatározott körülményhez igazodnak ezek a reakciók. Azt hiszem kevés ember az, amelyik kontaktusba akar keveredni szárnyassal, ezért aztán keveseknek is nyilnak meg. Persze, szerintem. Sokat olvastam erről, különösen Konrad Lorenz könyvei vannak rám hatással. Aztán meg a szárnyasok között is, akárcsak az emlősöknél vannak falka állatok és vannak magányosan élők. Az előbbiek inkább tudnak kötődni az emberhez. Meg a nyelvezetük, az egymás közötti kommunikáció is eltér az emlős állatokétól, de ettől még létezik, csak elfogulatlan megfigyelő kell hozzá. Vannak szárnyasok, amelyek kikelésük pillanatában, akit elsőnek meglátnak, ahhoz kötődnek, utána már nem tudnak közelebbi kapcsolatot kiépíteni, vannak, amelyek később is képesek erre. De szerintem mégis nagyszerű kis egyéniségek a maguk módján és mindenképpen érdemesek nagyobb és mélyebb figyelemre, mint a külsejük. De ha több is van egy embernék, akkor (akár a kutyák esetében) nehezebben, vagy talán egyáltalán nem alakul ki bensőséges kapcsolat. Bár én óvakodok általános kijelentéseket tenni - minden csak szerintem.
Egyébként ahogy nézegettem a topicot, pontosabban a képeket, tényleg gyönyőrűek - és biztosan nem lennének ilyen szépek, ha nem éreznék jól magukat. Legfeljebb az ember ebből kevesebbet érzékel, mármint csak a külsőséget. És azért még azt is megemlíteném, hogy más fajokkal (pl. kutyával, sőt macskával) is képesek barátságra lépni, mégpedig igen bensőséges barátságra. Márpedig ez nem megy érzelem nélkül, ez tudotmmal nincs benne az életfenntartási ösztönben...
Ha lélektelen szépségben kívánnék gyönyörködni, akkor virágot termesztenék(de le ne írd, hogy a tulipánnak is lelke van;)
Természetesen minden madárka egyéniség a maga módján. A kérdésed arról szólt, hogy mennyire lehet intelligens egy baromfi. Egy kutyához(legyen az akármilyen nehéz fejű, vagy agresszív eb), vagy egyes papagáj fajokhoz képest általánosíthatunk, hogy butuskább a tyúk féle. Ennek magyarázata a táplálékláncban elfoglalt helyükben, a saját betevőjük megszerzésének módjában keresendő. Nem túl nagy kuntsz lehajolni egy kis csipegetésre, de mindjárt több a tudatosnak tűnő cselekvés pl. egy füles-fácánban, aki keményebb munkával egy kiálló száraz nyúlvány alapján azonosítja be a hó(föld)alatt lévő gumót.
A felsorolt érzelmek szerintem vidoran beleférnek az ösztönös kategóriába(sokszor még a humanoidoknál is;).
A félelem az egyik legösztönösebb érzés, a fennmaradás alapfeltétele. Örömködni is lehet egy marék kukorica látványán is(mármint ha csirke-féle az illető). Szeretjük azt (mármint, mi baromfiak),aki rendszeresen megjelenik a takarmányos vödörrel, megvakargatja a nyakunkat(fakultatívan választható:), ellenszenvet érzünk(mint fenn;) mindazzal szemben, aki(ami) rendre utasít, nagykéssel kerget stb. Tehát az érzelmekhez nem kell, túlságosan tudatosnak lenni.
Előszöris köszönöm, hogy reagáltál. :-) Csak tudod, én mindig kételkedni szoktam. Előre figyelmeztetlek, a másik topicban (a keverék kutyások) igen sikertelenül jártam, kevesen viselik a jól bevett szokások, az evidenciák megkérdőjelezését. Ha ez itt is gond, kérlek jeled, jelezzétek, azonnal abbahagyom, mert nem magáért a vitáért szeretek vitázni, hanem az előbbre jutásért.
Szóval a népnyelvben bár igen sok az igazság, azért igen sok a tévedés. Mert nem igaz az sem, hogy a galamb szelíd, hogy a nyul gyáva és a farkas gonosz. Ilyeténformán a tyúkész degradáló mivoltában sem hiszek. Minden állatnak meg kell hogy legyen a magához való esze, különben életképtelen lenne. Legfeljebb nem az emberi gondolkodásmód szerint, de kell hogy működjön az egyed magához való esze. Amit meg az ösztönökről irsz. Minden állatra ráfogják, még a fejlettebbekre is, pedig bizony létezik érzelem náluk is. Mint félelem, öröm, szeretet, ellenszenv. Ezek jól láthatóan megnyilvánulnak viselkedéseikben. Meggyőződésem, ha bensőséges kapcsolatot tud teremteni ember és kapirgáló, akkor lehet kölcsönös meglepetésben részük. Nem hiszek viszont abban, hogy bármely élőlény csakis és kizárólag disztárgyként lenne használatos. Remélem, hogy gondolatokat, esetleg vitát ébresztek - és nem ellenszenvet, vagy megkrökönyödést. :-)
Amit a népnyelv, "tyúkész"-ként definiál, az ugye nem túl nagy szellemi kapacitás:(
A díszbaromfit, díszfácánt, pávát stb. elsősorban a tollazat díszességért szokás tartani. Természetesen, ha szeretettel, türelemmel foglalkoznak egy állatkával, legyen az akár egy csirke, akkor az egyre szelidebb és bizalmasabb lesz(én pl. keltetőben kelt törpe selyem csibéket neveltem úgy, hogy azok követtek mindenhova, mint a macskák, sőt még a vakarászást is élvezték, ami ugye a tollasok többségének nem sajátja:)
Tehát a viselkedésük, értelmi képességük(egy bizonyos határon belül)egyedfüggő, de inkább ösztönnek neveném azt, amit te érzelemként említesz.
2tyúkom van itáliaiból 2000ft/db és 2kakas2500ft/db!!(júniusi kelésűek)egy oldalon találtam egy ilyen fajtát!!www.angelfire.com/ri2/díszbaromfi/images/index.album?i=45 (első oldalán) hamburgi tyúk az enyém volt 3db 2000ft/db kakas 1db 2500ft!(a kakas az ényéim faterja amúgy augusztusi kelésűek)Győrsövényházon lakok Győ-Moson-Sopron megyében(nézd meg a netes térképen)!!te hol laksz hány éves vagy???milyen madaraid vannak?????????????????????
Nekem ugyan nincs madárfélém (régen voltak papagájok) de a másik topicban (a keverék kutyások) kialakult egy kisebb vita (talán még annak sem nevezhető) a tyúkfélék szellemi szintjéről. Gondoltam, benézek ide, hátha okosodom. Igaz, hogy nem olvastam vissza a legelejétől, csak néhány oldalnyit, de egyáltalán nem találok olyan írást, ami emberi közelségbe hozná ezeket az állatokat. Csak a külsejükről írtok, a tartás módjáról és az egészségi állapotokról. Az állatok egyénisége mintha elsikkadna. Ezeket ti amolyan dísznek tartjátok, mint egy értékesebb cserepes növényt, akiknek ha van táplálékuk és megfelelő körülményük, ezzel mindenük megvan hiánytalanul? Vagy figyelemmel is kíséritek az életüket? Milyen tulajdonságaik vannak, mit szeretnek és mitől félnek, hogy hogyan alakul az ember-szárnyas kapcsolata, milyen kommunikációs formák vannak egymás közt és az ember közt? Vannak- e köztük kiemelkedő egyéniségek? Ismeritek őket, mint egyedi és érzelemteli lényeket? Vagy nagy butaságot kérdezek?
ja,most már tudom hogy ez melyik ilyen nekem is van két tyúk,de nincs hozzájuk kakas!egy fekete kicsit ezüstös nyakú és egy hamvas színű!este megpróbálok képet felrakni!!!!!!!!!!!!!!!
Én Paramectint használok, ami hasonló hatóanyagú gyógy(vegy-)szer, mint az Ivermectin. Miután használati utasítás nem járt hozzá, így leleveleztem a gyártóval a tudnivalókat.
Tehát a Paramectin adagolása(az Ivermectin-é más, sőt abból van jelenleg vagy 3 féle kiszerelés a különböző méretű madarakra) egy csepp, 10-15dkg testömegre. Kb. 3-4-szeres túldózírozást bír el a célállatka károsodás nélkül(a kisebb egzóták jelentős része egyetlen csepptől elpusztul, míg egy kb. 3-4dkg-os hullámos papagájnak semmi baja nincs tőle.
A bőrön keresztül szívódik a véráramba a hatóanyag és elpusztít,minden olyan élősködőt, mely a vérből, szaruból él, sőt az Ivermectin-nel ellentétben megjelenik a bélrendszerben is.
Miután ezek elég kemény vegyszerek, így a tenyészidőszakban nem javasolnám a használatukat, mert szerintem kihathat a temékenységre(de ez egyéni vélemény, a gyártó szerint folyamatosan használható). Az tény, hogy közel három éves használat tapasztalata alapján nem fordult elő rosszindulatú sejt-túlburjánzás, sem más olyan tünet, mely egy ilyen vegyszer esetleges maradványaiból következhetne.
Az élősködők elleni védekezés egyes számú követelménye a feldúsulás megakadályozása, azaz olyan mértékű felszaporodás elkerülése, ahol az atkák, férgek stb. létszáma már nem csak kellemetlen, hanem a gazdaállat egészségét, életét is veszélyeztetik.
Teljes és végleges kiírtásuk nem lehetséges, hiszen a környezetünk teli van a visszafertőződés lehetőségét hordozókkal(egerek, verebek, férgek, rovarok stb.).
Ja, hogy a kérdésre is válaszoljak?;)
A megfelelően adagolt Ivermectin, 2-3 hónapig biztosít védettséget:)
Sziasztok! Csak hogy legyen valami... Ma vettem egy tubus Ivermectint. A felét már el is használtam. Egy csepp a nyakincára, egy a csőrbe. Nagyon soványan hangzik. Biztos, hogy ennyi elég és használ is ?!?!!??!
ezt a választ kaptam a bp-i állatorvosok fórumán, hátha érdekel valakit:)
"Következtetés és összefoglalás:
A postagalambok a madárinfluenza kórokozójának igen magas dózisú, mesterséges oculonasalis fertőzése esetén sem betegedtek meg. A galambokban azonban a kórokozó immunológiai reakciót váltott ki, a legtöbb állatban ellenanyag termelődött ellene és a garatban és/vagy a kloakában akár a fertőzést követő 5. napig igen kis mennyiségben kimutatható volt a vírus. A vírusürítés mértéke annyira alacsony volt, hogy nem váltotta ki a tyúkok megbetegedését, amelyeket ugyanabban a volierben tartottak. A galambok természetes körülmények között nem képesek akkora mennyiségű vírus felvételére, amekkorával a kísérlet során a fertőzték őket, így a vírusürítés várhatóan még alacsonyabb marad. A fentiek alapján igen alacsonyra tehető annak a valószínűsége, hogy fertőzött galambok terjeszthetik a madárinfluenza vírusát. Jelen kísérletben nem vizsgáltuk annak kérdését, hogy a galambok élő vektorként, külsőleg fertőződve, passzívan terjeszthetik-e a vírust."
Jelenleg az EU ide vonatkozó összefoglalói (sőt a legfrissebb döntés-előkészítő rendelet tervezete) nem tekintik valós veszélyforrásnak a galambokat a járvány terjesztése szempontjából, ezért mindenkit megnyugtathatunk, hogy tekintettel arra, hogy Magyarországon nincs H5N1, ill. a galamb nem potenciális veszélyforrás, ne akarják kiírtani a házi ill. köztéri galambokat, sőt semmilyen formában ne bántalmazzák őket, de félnünk sem kell tőlük. Ahogyan kollégáim említették, a balkáni gerle fogékony a betegség iránt, de ő a Streptopelia nemzetségbe tartozik, nem a Columba líviához. Egyébként pedig Németorzságban, Hollandiában, Franciaországban, Oroszországban, januártól Ausztriában és remélhetőleg Magyarországon is rendeztek ill. rendeznek galambkiállításokat.
Ami pedig a publikációkat illeti, annak idején, amikor a szegedi esetet pl. a Somogyi Hírlap leközölte, e-mailen jeleztem nekik, hogy átadnám azokat a szakanyagokat, amelyek alkalmasak a felesleges pánik elkerülésére, ill. a korrekt tájékoztatásra, a mai napig nem kaptam választ ill. lehetőséget. No comment. Egyébként pedig a Duna TV Gazdakör c. riportfilmjében leadtuk ezt az anyagot ill. hírt. Remélem széles körben terjedni fog az infó.
Ha télire lefeded az oldalát neylon-nal, akkor elfogadom;)
Bár még kicsit kötekszem;)
Egy 3 méter mélységű, 2 méter széles volier már úgy elosztható, hogy 3 db két méter mély volier egymás mellé kerül úgy, hogy a hátsó fal felől, még egy méter széles kezelő folyosó csatlakozik(egy 4 m széles 3 m mély röpdébe pedig már min. 4, de középméretű papagájoknak akár 6 fakk is kialakítható).
Így kivülről is feltehetsz odúkat(a könnyebb ellenőrzés végett), jobban látod ha gond van( pl. még nem látod gubbasztani a madarat, de már nem fogy a kaja), ha elkap a gyűjtőszenvedély, kettesével is elhelyezhetsz egymást eltűrő párokat(azaz szükség esetén, akár 6 pár madarad is lehet egy 3x2x2m-es röpdében, anélkül, hogy egymást levernék a rúdról) :)
Ha nem kell túl nehéz tetőt tartania, akkor a röpde vázának megteszi a 15x15-ös zártszelvény(kb 1000Ft szála/6m, kell belőle 6-7 db) . A 2mm vastag 20x20 dróthálóból 24m2 szükséges, tehát a fal, aljzat és tetőszerk. költségeihez kb. 30-35eFt-ot számolj hozzá.
Persze macerásabb az elkészítése, mint egy egyterünek, de megtérül(kevesebb veszteség, nagyobb szaporulat).
Nos, aztszem döntöttem: Rozella, ugráló, barraband. Egy-egy pár mindegyikbôl, a volier kb. 2x3x2, vagy 3x4x2m. Két oldalról /észak és kelet/ fal, teljesen fedett tetô. Kint lennének télen is. Kezdésnek jó?:)
Normál rozellát 5-6.000Ft, ugrálót 3.000Ft( kecske 2.000Ft)barraband-hegyit 10.000Ft, prinzet14.000, királyt 40.000, kissándort 7.000Ft, nagy sándort 20.000Ft körüli áron(piaci árak, a tenyészetekben némiképp, a kereskedésekben jóval magasabakkal találkozhatsz) kínálgathatnak (fiatalokat). A színmutációk ennél sokkal drágábbak lehetnek.
A sándor-félék lábujjai fagyérzékenyek(ha átfagy, megáll a vérkeringés, a zsibbadás-viszketés miatt a madár lerágja).
Az egyik barátom jó pár éve kissándort, rozellát, hullámosokat, ugráló és nimfapárokat, valamint copfosfürjeket tart egy 2x3-as röpdében. Viszont a nagyobb papagájok költései rendre tönkremennek a kisebbek zavaró jelenléte miatt. De elhullás pl. nem volt.
Egy másik ismerősöm kissanyit tart rozellával(egy-egy pár), ahol mind két pár szépen költ és nevel.
Miután (persze, ha a röpde hőmérséklet nem megy tartósan -5fok alá)a kisándor kolóniában is tartható, így összeállíthatsz egy színmutációkból álló voliert.
A tizenéve ismert mutációk(albínó, lutínó, a kék különböző árnyalatai, szürke, izabella stb.) árai jelentősen leestek az utóbbi években, így pl. lutínó madarat már 10.000-től, kéket15.000Ft-tól kapsz.
Rostás Balázs barátom Vácon nagy állománnyal rendelkezik belőlük(kirándulási tippnek szántam:)
Tóth Sanyi bá is szívesen fogad érdeklődőket a hobbi-madárkertként kialakított udvarában.
Ahol a röpdét szeretném, ott viszonylag korlátolt a hely. Ezért gondoltam egy közösre, nem több különre. Azthiszem a papagájoknál maradok. Egyelôre.;) A volier 2x3m lenne, és 2 m magas. Elég?
Na valami ilyesmi összeállításra gondoltam én is az oldaladat nézegetve! Ausztráliai és környéki papagájokra, esetleg Kis Sándorra, ha ez is jó hidegtrô, és megfér ezekkel. Milyen árakon mozognak? Mármint a Rozella /a normál piros/, ugráló és a többi?
Miként ohiki írta, élősködőkre a Neostomosan-t (ez rámehet a madárra is, de eleségbe, szembe lehetőleg ne kerüljön, mert irritációt azért okozhat) használd.
Gombák, baktériumok ellen a takarítás, meszelés és a klór tartalmú permet(felmosás) a legegyszerűbb védekezés. A talajba bedolgozhatsz klórmeszet. Nálunk a talajfertőtlenítéshez nagyon bevált, hogy mindíg marad egy üres volier, amit bevetünk búzával, ami a belocsolást követően 2-3 hét múlva legalább tíz centis lesz. erre ráengedjük a mellette lévő röpde madarait, melyeknek a helyét ezt követően szintén bevetjük.
Ehhez persze az kell, hogy biztosak legyünk abban, hogy madaraink egészségesek és nem fertőzik át egymást.
A karantén és nevelő volierek egész télen át üresek, tavasz végén kerülnek bevetésre(különben a két-három hetes csibék "elvesznének" a sűrűben)
A kép persze tenyészidőszakban nem olyan idilli, mint a bácsalmási kiállítás ausztrál volierjében:(
De egy laposfarkú(rozella alkatú), egy futó papagáj és egy-két polytelis pár megfér együtt egy megfelelő méretű helyen.
Amennyiben a tartós minusz tizenfokokban némi fűtés megoldható, úgy a röpdébe bekerülhet egy-két pár ázsiai papagáj is, mint szilvafejű, nagy-sándor.
Persze ez már egy másik topic témája;)
Szerintem, ha elegendő területet tudsz biztosítani, úgy fajtákra, fajokra szétválasztva is nagyon mutatós egy voliersor.
Egy baromfiállomány is mennyivel látványosabb,hogyha színekre választva egymás mellett(jól átláthatóan)helyezkednek el akár ugyan annak a fajnak az egyedei, mint ha összeengednéd különböző szinű csirkéket:)
Amennyiben más madár nincs a közelben(mivel a tartandó madár nagy ellenállóképességű, így sok baktériumot, vagy akár vírust is hordozhat, amely őt nem betegíti meg, de gyengébb fajtákat fertőzhet), úgy kifejezetten jól néz ki egy lefedett terület(vagy szárnyvágás), ahol a különféle megközelítőleg egyforma récék egy tavacskán úszkálnak.
A lényeg, hogy kerülni kell a zsúfoltságot. Két pár díszréce pl. tutira össze balhézik egy helyen, de már 3-5 pár együtt tartható(csak lehetőleg egy időben, fiatalon kerüljenek össze), anélkül, hogy egymás szaporulatát vízbe fojtogatnák.
Ha nem dobod el egy közös fácánröpde gondolatát, úgy két megoldás létezhet.
Vagy csak kakasokat teszel egymás mellé(tavaly nálunk, még a köztudottan harcias király kakasok is gond nélkül együtt voltak gallérosokkal), de úgy, hogy tyúkot még csak ne is lássanak. Vagy (szintén) fiatalon megpróbálkozhatsz néhány faj összeszoktatásával(alapvetően itt is a megfelelő méretű röpdén van a hangsúly)egy pár lophura(ők kifejezetten rühellik a fajtársakat és a rézfácán féléket) és több pár galléros(aranymutációk, gyémántok), egy pár vadászfácán, vagy akár egy pávapár is elviekben megférhet egymással, de sokminden múlik az egyed vérmérsékletén. Erre példa, hogy az udvarlási pozitúrák is bár alapvetően fajra jellemzőek, egyes madaraknál eltérhetnek. Volt olyan királykakasunk, amelyik csak maga alá gyűrte a tojót, de volt olyan is amelyik tíz percig felfújt tollazattal pipicskedett a tojó előtt, míg az szinte maga nem kérte, hogy essenek már túl a párzáson:) Vagy a jelenlegi ezüst kakas már arra is rázza a szárnyát, ha idegent (látogatót) lát, míg a nyergest úgy kell meglesni, hogy mikor hajlandó felmereszteni a bóbitáját.
De miután sokkal kevesebbet tudok a madarakkal foglakozni, mint szeretnék, így a legbiztosabb megoldásnak a páronkénti szétválasztást tartom. Csak a még nem ivarérett madaraknak van közös volierje.
Na mostanra olvastam végig az elmult napokat...és vessetek meg...lehet perverz vagyok...de nekem tetszett...a "hogy mik vannak" topikban is megállná a helyét
...:-)))
Megint felteszem egy régebbi kérdésemet szép idei ezüst sebright van valakinek vagy tudtok valakit? 2-3 tyuk 1 kakas kellene csak...köszi
Tudtok mondani olyan tuti fertôtlenítôszert, ami könnyen hozzáférhetô, és reális ára van? Általános fertôtlenítésre /konkrétan galamb- és baromfiszarra/ ... Nem lenne baj, ha élô állatra jutva nem okozna semmit... Mintha írtatok volna ilyesmit.
Akkor ez sem nyert...:( Szeretnék az udvaron egy közepes voliert, amiben néhányféle madár télen-nyáron kint lehetne. Szerinted melyek azok a fajok, amik meglennének (költenének!) így? Kecske? Gyémántgalamb? Rozella? Hullámost, nimfát NEM szeretnék.:)
Mint már írtam, nincs túl nagy sikere eddig itthon az emunak...:( De egyet még talán...:) Tuti, hogy egyedül nem OK? Ha kutyákkal nône fel, akkor sem haverkodnak össze? Jelenleg 4 kistest van...
Eszemágában sincsen lebeszélni az emuról.:)) Csak halvány tapasztalataimat szerettem volna megosztani, nehogy "meglepetések" érjenek, mint engem anno dacumál.:)) Egyébként van már magyarnyelvű szakirodalom is a témában. "külföldi szerző": Emu tenyésztők kézikönyve
Hogy mondjak valami pozitívumot is, nagyon finom az emuhús!;-))
Ja, ami a lucerna pelletet illeti, azt én is adtam nekik (egy darabig), de az NEM táp. Az csak extrudált őrölt lócérna..
A papagájok bélflórájának ellenálló képessége, élősködőkkel szembeni toleranciája meg sem közelítí a baromfifélékét.
És a fácánok bizony nagy mértékben vonzzák az élősdieket.
Főként Ausztráliából származnak azok papagájok, melyek jobban tarthatók a fácánvolierekben , azaz fűtetlen, sokszor félig fedett helyeken. Ezekre a madarakra jellemző viszont az is, hogy rengeteget tartózkodnak a talajon, kapirgálnak a hulladékban. Sokkal nehezebb ilyen körülmények közt olyan higiéniát fenttartani, mely mindkét madárfajnak megfelelő. Miután a díszfácánok többsége(legalább az esti felgallyazáshoz), a papagájokhoz hasonlóan szeret az ülőrudakon kapaszkodni, így óhatatatlanul összetűzések alakulhatnak ki, tehát csak meghatározott fajok tarthatók együtt. Pl. polytelis papagájok, galléros fácánokkal. De ez esetben a polytelis fajok érzékenysége miatt ez esetben sokkal több féregtelenítés, röpde takarítás szükséges, mint az a fácánoknál indokolt lenne.
A páva testméretéből adódóan nem konkurálna a papagájjal, de épp a méret miatt zavarná, sérülését okozná.
1,- teged csak azert nem szeretlek, mert akkor es ott miert nem mondtad a szemembe ha bajod volt a viselkedesemmel? utanna egy orszagos hobbilapban ezt leirni, na az az egyenesseg.... tudtad a szamom barmikor felhivhattal volna. mellekesen a 130euros tragopant is kb. 5x mondtuk neked hogy ha kell menjunk erte el es vedd meg, akkor ott huztad a szadat hogy nem fontos, meg nincs is ra penzed. a diszmadarban meg mar ugy adtad elo, hogy az en "torteto aroganciam" miatt hiusult meg eleted nagy tenyeszmadar beszerzese. hat ilyen ez a bulvarsajto.... ;)
-ha rád vág valaki az idegtől egy buszajtót, vagy már nem válaszol a megjegyzéseidre az még nem jelzés értékű, hogy valami nincs rendben?
Egy órával alkonyat előtt már nem indulok neki saját ügyeimet intézni(hisz megmondtam, hogy sötétben nem vágok neki a visszaútnak, közel 40 órás ébrenlét mellett), mikor már útitársam kihisztizte, hogy neki "vezetői kötelezettségei miatt" aznap haza kell indulni, az anyagiakról(aminek megléte egy mondás szerint olyan mint a potencia:) annyit, hogy te rohantál megszabadulni a szlovák benzinkúton forintjaidtól, én meglestem, mikor bejelentetted, hogy sikerült 300Ft-ért megvenni a szlovák gázolaj literjét(visszafelé pedig nem te tettél egy gyenge kisérletett ugyanerre euro-val Magyarhonban;). Ez mire is vall?
Bár nem szeretek pénzről nyilatkozni, de pár száz euro-t kellett visszaváltanom többek közt a tolakodásod miatt. Aki az általam szervezett utakra eljön (baráti alapon)az tudja, hogy nem éhenhalást kockáztatok, mikor a teljes útiköltséget megelőlegezem, hisz bízhatok az emberekben, hogy hazaérve pontos elszámolást követően senki sem fog azon rágódni, hogy nem számoltam-e túl sokat.
2,- szivesen vennem ha beidezned azokat a hozzaszolasaimat, amikor nagy mellenyel ajanlgatom sajatomkent a te tenyesztesben szerzett infoidat.
-csak az utolsókból csipegetek:)
1478, 1476, ezen kívül van egy értelmes megjegyzésed a széna granulátumról, meg egy csomó gyökérség az általad misztifikál lóvéval kapcsolatban, idéztél két külföldi szakirodalmat(amit ezek szerint a nálam műveltebbek sem tudnak megfelelőképp értelmezni), illetve megemlíted, hogy Dr(ezt lespúrkodtad, de lehet, hogy az írónak jól esett volna)Nagy Emil is írogatott a fácánfélék tenyésztéséről, ha nem az interneten keresnéd, hanem az antikváriumokban, úgy sejthetnéd, hogy már a nyolcszázas évek végén is jelentek meg nagyon jó, szakirodalmi minőségű, ma is használható könyvek, csak nem kellene annyira lenézned a hazádban élő firkászokat;)
3,- sajnalom, hogy nekem van penzem barmire kompromisszummentesen, neked meg nem annyira tellik, lehet nem kene 300fajta madarral foglalkozni egyszerre.
-hazudsz, nem sajnálod, lesajnálsz;(
jelenleg kb. 50 madárfaj van nálunk, hiszen én nem üzletelek velük, hanem saját szórakoztatásomra tartom őket. A szaporulat pedig fedezi újabb röpdék kialakításának, madarak beszerzésének költségét. Az, hogy másokat beengedek a magánszférámban természetesen arról is szól, hogy alantas örömöt okoznak az olyan megjegyzések, mint "itt több madár van, mint az állatkertben", vagy komoly(sejted, hogy nem rád gondolok;) tenyésztők megnyilatkozása, hogy "még csak egy tüsszentés sem hallatszik" stb.
-ne emlegesd annyira a pénzecskédet, mivel itt nagyon beéghetsz(én nem hitelekből tartom fenn a látszatot, hanem összekaparom a rávalót)
Kompromisszum mentesség? Neked drága, meg eladhatatlan egy-egy faj, én megveszem mert tetszik:)
4,- es nem forditok az altalam annyira favorizalt kulfoldi konyvekbol es weboldalakrol, egyreszt nem vagyok meg olyan szinten hogy ezt megengedjem magamnak. nem en hirdetem magam mint 10danos mestertenyeszto (ez nem konkretan rad vonatkozik) en emiatt fintorgom orokke a hazai "szaksajtotol".
5,- ha mas tenyesztok sem szeretnek, lehet benned is van hiba, nem? vagy mindenki csak gonosz...
- ha nem gond ezt összevonom. Ha te fintoroghatsz 2 év csirketartással a hátad mögött(ha egy dologban elismered, hogy "nem vagy olyan szinten", akkor másban is magadba szállhatnál), akkor ugye megengeded, hogy én is kritizáljam egy keveset, ha inkorrektek a régi kollégák? Persze, hogy bennem is van hiba, de én ezt magamtól is meglátom, nem kell, hogy a nagy nyilvánosság előtt világosítsanak fel róla(bár megvallom, ha nem dobtam volna el a címedet, akkor azon martalak volna le, mikor feltör belőled a bunkóság)
6- ja le kene mar zarni, igerem nem szolok bele a tobbet a nagyok beszelgetesebe, es nem teszek ercelodo megjegyzeseket a hozzaszolasaidra tobbet, nem a te kedvedert teszem, hanem azert hogy ne terheljuk megint ilyen 2 oldalas kifakadasokkal azokat akik nem ezert jonnek ide. szoval nehogymar miattam ne irjal ide.
-tudod elég sok mindent vezetgettem már életemben(nemcsak építést és teherautót) és mindíg volt valaki aki megpróbálta a többieket elnyomni. Ezek egytől egyik megharagudtak rám, mivel régimódi neveltetésemből adódóan rákoppintottam az orrukra, de sosem a tanulságot vonták le, csak azt érezték, hogy önkifejezésükben gátlom őket. Itt is szabadon beírhat bárki, bármilyen témában, de ha ezzel másokat csesztet, ne várja, hogy nem lesz következménye a dolognak. (hiába írogatod, hogy "le kene mar zarni")
te szívesen leveleznél olyan helyen, ahol minden lehetséges alkalmat kihasznál egy általad egyre inkább megutált személy, mint a következőkben:
1496, 1451, 1432, 1392, 1388, 1386,
ha az utóbbiakat nem firkálod le, a büdös életbe nem kellett volna többé olvasgatnod a beírásaimat(most, hogy így az archívumot böngészem, látom, hogy ajánlgatod mégiscsak a magazint, persze csak üzleti szempontból:)
Nagyon úgy tűnik öregem, hogy te üzletet szagolsz ebben az egész madárszaporításban, de elárulom ha belegebedsz, akkor sem fog meggazdagodni belőle;)
Egyszer évekkel ezelött voltam Bükkábrányban egy tenyésztőnél, aki fácánokat tartott együtt papagájokkal, többek között kecskékkel is. Ő azt mondta hogy semmi baj nincs ezzel az együttéléssel, egyfajta "asztalközösségben" voltak a madarak.
A hangzavar az fenomenális volt viszont!!!!
Szóval szerintem lehet együttartani a két fajt, csak egészségügyileg kell odafigyelni rájuk.
Most jut eszembe hogy méretileg is eltérnek egymástól, gondolom ha a páváknak megfelelően nagy helyet tudsz biztosítani, annak a papagájok csak örülni fognak.
Üdv mindnkinek "aki írja, de legfőképpen olvassa a topicot".
Amikor végigolvastam az elmúlt 2-3 nap hozzászólásait, valami olyasmi fogalmazódott meg bennem mint az elöttem szóló hozzászólás, így nem akarok ismétlésbe bocsátkozni.
Amit viszont ÉN is le akarok szögezni, hogy e topicot nem csak hárman írjuk, hanem szerencsére mindazok akik eddig ide leírták kérdéseiket, válaszaikat, vagy csak úgy írtak valamit.
Kérlek benneteket hogy ne itt durvuljon el a helyzet, lehet azt magánban is. Nem akarok beleavatkozni az ellenszenvetekbe, nekem is van számos olyan személy itt is és az életemben is akik nem jönnek be, de nem veszek róluk tudomást.
Viszont azt nagyon sajnálnám, ha mezoor eltűnne a topicból! Ezt vegye mindenki magára.
Ha már így kiderült a neved a leveled aláírásából ( is ) , akkor most az egyszer így szólítanálak nyilvánosan is. Szóval, ha rám céloztál, akkor nagyon köszönöm, tényleg egy kifejezetten hasznos és nem mellesleg nagyon kellemes telefonbeszélgetést folytattunk, amit még egyszer és a topik nyilvánossága előtt is szeretnék megköszönni Neked !
Amit nem értek bennetek egy kicsit, az az, hogy azonos érdeklődés mellett miért nem jöttök ki egy kicsit jobban... Persze igaz amit írsz, hogy az azonos érdeklődés csak egy lehetőség, nem pedig garancia egy barátságra. De talán lezártnak tekinthetitek mostmár mind a ketten a dolgot magatokban.
Csak azért veszem magamnak a bátorságot, hogy fegyvernyugvásra kérjelek benneteket, mert remélem, hogy ha én kérem ( vagy bárki más kérné az ide írogatók közül ) akkor mindketten megfogadjátok a kérést, mert talán egykőtök sem tekinti megfutamodásnak, ha válasz nélkül hagyja a "másik" beírását és inkább arra fordítjátok az energiáitokat és a nem kevés tapasztalatotokat, hogy az ilyen tudatlan madarasokat - mint én - okítsátok.:-)))
Azt hiszem ez az 1-1, fociban is tekinthető már egy végleges eredménynek, talán nektek is jó lesz most !
na orulok neki, hogy vegre kiontotted, szived lelked.
- a Szenasi Gabi-ra azert mertem ercelodo megjegyzest tenni, mert miota ismerem 3x szivatott meg szo szerint...
- teged csak azert nem szeretlek, mert akkor es ott miert nem mondtad a szemembe ha bajod volt a viselkedesemmel? utanna egy orszagos hobbilapban ezt leirni, na az az egyenesseg.... tudtad a szamom barmikor felhivhattal volna. mellekesen a 130euros tragopant is kb. 5x mondtuk neked hogy ha kell menjunk erte el es vedd meg, akkor ott huztad a szadat hogy nem fontos, meg nincs is ra penzed. a diszmadarban meg mar ugy adtad elo, hogy az en "torteto aroganciam" miatt hiusult meg eleted nagy tenyeszmadar beszerzese. hat ilyen ez a bulvarsajto.... ;)
- szivesen vennem ha beidezned azokat a hozzaszolasaimat, amikor nagy mellenyel ajanlgatom sajatomkent a te tenyesztesben szerzett infoidat.
- sajnalom, hogy nekem van penzem barmire kompromisszummentesen, neked meg nem annyira tellik, lehet nem kene 300fajta madarral foglalkozni egyszerre.
- es nem forditok az altalam annyira favorizalt kulfoldi konyvekbol es weboldalakrol, egyreszt nem vagyok meg olyan szinten hogy ezt megengedjem magamnak. nem en hirdetem magam mint 10danos mestertenyeszto (ez nem konkretan rad vonatkozik) en emiatt fintorgom orokke a hazai "szaksajtotol".
- ha mas tenyesztok sem szeretnek, lehet benned is van hiba, nem? vagy mindenki csak gonosz...
- ja le kene mar zarni, igerem nem szolok bele a tobbet a nagyok beszelgetesebe, es nem teszek ercelodo megjegyzeseket a hozzaszolasaidra tobbet, nem a te kedvedert teszem, hanem azert hogy ne terheljuk megint ilyen 2 oldalas kifakadasokkal azokat akik nem ezert jonnek ide. szoval nehogymar miattam ne irjal ide.
Egyenességedet jól példázza, miként javallod személyes problémánk átlépését, majd barátilag rácseszéssel fenyegetsz, esetleges reagálásomat követőleg. Az, hogy mást is taszít (talán kevesebb ismeretség után)a lelkialkatodból sugárzó értelmetlen agresszió, mások elnyomásának kényszere, talán elgondolkodtathatna
Nem vagyok egy szobacica lelkialkat, így már a válaszomat fogalmaztam, mikor kaptam egy nagyon szimpatikus telefonhívást, ami ráébresztett, hogy valóban nincs értelme veled bármiféle vitába keveredni.
Azóta volt időm átgondolni, mitől keveredtél a számomra ellenszenves emberek listájának első helyére.
Máskor, máshol is találkoztam olyanokkal, kik rongyrázva mutogatták anyagi, szellemi stb. képességeiket úgy, hogy közben tetteikből kicsinyesség és komplexusok vezérelte élretörni vágyás áradt.
Első helyezésed oka, hogy olyan területen találkoztunk, ami a hobbim, életcélom, amiben már minden szaferencek ellenvéleménye dacára, eredményeket értem el, anélkül, hogy örökölt, vagy hozományul kapott milliók feszítették volna a zsebem.
Így ne várd el, hogy válasz nélkül hagyjam gonoszkodó megjegyzéseidet.
A madarászok közt is előfordul mindenféle habitusú ember, miként az élet minden területén. A hasonló érdeklődési kör még nem jelenti azt, hogy két humanoid más dolgokban is egyetért, életfelfogásuk, céljaik hasonlítanának. A közös pont csak lehetőség, hogy amennyiben mégis egyező utakon jutunk el idáig, úgy mélyebb barátságok alakulhassanak ki.
Engem sem kedvel(és erről, már úgy gondolom eleget írtam eddig is) néhány valóban régi (30-40 éves tenyésztői múlttal rendelkező)tenyésztő, mivel felülbírálom a korábbi iskola működési elveit, amennyiben azok elavult gyógykezelésekről, inkorrekt madárkereskedelemről szólnak. Ők csak a konkurenciát látják bennem, pedig én tisztelem a madártenyésztésben felmutatott sikereiket, kitartásukat, hogy azzal foglalkoznak évtizedekig, amit szeretnek, annak ellenére, hogy előreláthatóan nem tudnak olyan színvonalon megélni belőle, mint pl. egy huszonéves, ambíciótól feszítő építésvezetőL
Viszont lehet, hogy csak azért, mert öregszem, de attól a stílustól, amit képviselsz, nekem van herótom. Generációs jelenség a törtetés, mások eltaposása árán való felkapaszkodás, a tisztelet általános hiánya. A madarásztársadalom általában nem ezeket az embereket vonzza(hiszen itt akkora karriert nem lehet befutni, ami kielégítené), de mégis bekerülhetnek néhányan, akik mások kritizálásával igyekeznek saját magukat fényezni.
Mint ahogy a szegény Szénási Gábort sincs jogod ilyen jelzővel ellátni, hiszen Ő éppen azt az önmegvalósítást érte el mire nyugdíjba ment, amire többségünk vágyik. Szép fácánkert, elismertség, lelkes hallgatók idehaza és külföldön is.
Engem meg miként a tavasszal is írtam csesztethetsz, nem kívánom lereagálni, bár nem esik jól. Egy nálad kevésbé intelligens fickó szekálását, lehet, hogy egy antidemokratikus jobbcsapottal intézném el(hiszen én sem vagyok szent, sőt tisztában vagyok vele, milyen agressziót fojtok el, de legalább magamat ismerem), hiszen van aki csak abból ért, de neked többet használ ha a problémáidra felhívják a figyelmet, mégha ez kezdetben(legalábbis remélem, hogy csak kezdetben) fel is bőszít.
Amiért ígéretem ellenére elkezdem a klaviatúrán kalimpálni, az utolsó hozzászólásod, mikor felsoroltad(tőled képest udvariasan), hogy kik írják a topicot.
A topicot mindazok ÍRJÁK, kik kérdések, válaszokat fogalmazgatnak, egymás problémáiból, ismereteiből információkat merítenek.
Az hogy a szigorúságot összetéveszted a durvasággal. Vagy egyenességnek nevezed azt a megnyilvánulás, mikor előre tudtad, hogy felrúgva egykori egyeztetett terveinket, mindenáron véghezviszed szándékaidat, gyerekes hisztivel, parancsnoklással? Mikor folyamatos gonoszkodó megjegyzéseidet már csak akkor adtad elő, mikor biztos voltál benne, hogy hazajutsz, mikor én sunyin inkább eltűrtem, minthogy egyenesen lezavartalak volna a buszról, amit csak azért kellett kölcsönöznöm, mivel te is felpotyáztál.
Nem akartam egymás iránti kölcsönös ellenszenvükkel a topicot zavarni, így inkább nem írogattam. Majd mikor beleolvasok, mi az első amivel találkozom? Éppen engem húzol lefelé. Amiért különösen undorító eljárásod az az, hogy nekem már van egy megküzdött elismertségem, amit minden nap megmerek kockáztatni, felmerek vállalni azzal, hogy olyan kérdésekre válaszolok, amire a hazai állatorvosok többsége sem fog választ adni(nem tudatlanságból, pusztán a téma speciális volta miatt), az általad sűrűn emlegetett nagyok pedig szakmai titokként kezelnek. Te pedig, a huszadik építésvezető tirpákföldről, második éves csirkés tapasztalattal, bár (és én eltudom ismerni) szorgos témát érintő olvasottsággal, ahelyett hogy a külföldi szakirodalomból megszerzett ismeretanyagot(és szerintem a megadózisú vitaminadagolás abban nem szerepel) plántálnád számunkra orosz-tankönyveken felnőtt világtalanok számára magyarnyelvre, inkább a tőlem elszármazott gyógyszerekről, kiegészítőkről szóló infókat (amelyek jelentős részét természetesen én is olyanoktól szereztem, akik valóban eredményesen tenyésztenek, de érdekes módon mindegyikőjükre csak barátilag tudok gondolni )szajkózod vissza használható beszólásként.
Az általad felsorolt fajokról pedig te is kiadhatsz egy fordítást(persze a szerzővel való egyeztetést követően), csak ugye annak nem az lesz a címe, hogy Tapasztalataim
Az, hogy egy felkérést követően szívesen leírtam azokat az információkat, melyekre egy kezdő fácántartónak szüksége lehet, nem hiszem, hogy normális ember számára kikezdendő, hiszen aki, már százezreket kiad egy-egy madárért az már rendelkezik annyi tudással(vagy meggondolatlan, felvágni akaró sznob), hogy ezeket életben tartsa, netán szaporítsa is.
Ha neked ilyen madarakra, illetve ezekről való információkra van szükséged, úgy keresd meg azokat, aki őket tenyésztik (Novák Antal, Bokros Karcsi címei szerintem számodra is elérhetőek, bár, ha velük kezdesz kekeckedni, készülj rá, hogy ők kevésbé toleráns emberkék, mint én).
Ahhoz, hogy minek fejében írok meg egy-egy cikket, neked ugye nem sok közöd van?
Ha nem kapnék egy hirdetési felületet sem érte, akkor is megírtam volna őket, hiszen nem sokkal tart többől a bennem lévő információkat beküldeni egy újságba(bár igényel némi összeszedettséget és kerülnöm kell a hozzád hasonlók társaságát a megfelelő ihlet elérése végett), mint neked ezt litániát leírni.
Javaslom, hogy keress egy kissé demokratikusabb hangot a társaságodba kerülőkkel, ha már muszáj akkor inkább a romániai feketemunkással acsargásban éld ki magad az építkezéseken.
Persze a javaslatom nem sok foganatot talál mindaddig, míg néhány maflást nem ad az élet, ami majd ezt az egyedileg értelmezet keménységet és egyenességet kissé meg nem töri.
Maradok őszinte ellenszenvvel: Rácz Sándor
Ja, nem csak mártíromkodásról van szó(bár szószerint értettem az említett viszketést), mikor a levelezőmre kérek kérdéseket. Pusztán azt olvasom el mindíg, mikor bekapcsolom a gépet, hiszen nincs mindíg ennyi szabadidőm, mint jelen esetben:)
3an irjuk ezt a topikot: ohiki mezoor es en, nem ertem mi a bajod, en szigoru de egyenes ember vagyok, nem ugy mint a mezoor... ennyi! akinek nem tetszik ne olvassa a hozzaszolasaimat, azert probalok mindig segiteni amivel tudok, kiveve hogy tele van mar a tokom a mezzor fele martiromkodassal. a tobbiektol elnezest.
Visszatérve az emura. Tényleg nem jó, ha egyedül van? Régebben olvastam, hogy úgy tök jól megszelidül, és mindenhová követi a gazdáját... Persze ez utóbbit nem szeretném.:)
Szerintem kurvára nem bejövôs a stílusod itt sok embernek. Elég régóta olvasgatom a topicot, ismerlek már úgy-ahogy. Bárcsak ne így lenne.:) Na, lényeg a lényeg: lehetôleg tartózkodj az újabb hozzászólásoktól, ami a mi témáinkat illeti. Kösz
Még valami. Ha nem lennének kijárósak a pávák, papagájokkal megférnének? Kecskére gondoltam, mert télen is kint maradnának. /Tudom, még sokféle kint maradhat, de a kecskéket szeretem .:-) /
Érdekelne az emu, de itthon nem volt túl nagy sikere az ötletnek....:/ Na meg ez a madárinfluenza... Meg kellene várni, mi lesz a vége. Azt'szem maradok a pávánál.:) Árak hogy vannak náluk? Mondjuk egy fél éves/éves csibe?
fejezzuk mar be ezt legyszi.... szerintem rajtad kivul ez senkit nem erdekel, de ha gondolod az ujaknak elsztorizhatod a banatod, de racseszel, mert most kivetelesen reagalni is fogok ra, nem ugy mint anno.
masik: ha mar annyira sok embert ismersz akik erdekes facanfajokat tartanak itthon, rabirhatnad oket hogy irjanak egy "2oldalas dilettans cikket" (ja vagy ok nem akarnak havi 1db ingyen hirdetesert publikalni?...) mondjuk 12honap lesz jovore a kovetkezo facanokrol:
- edward facan (lophura edwardsi) (csak hogy a szegeny Szenasi Gabi is tudja mar oket tenyeszteni vegre, es tudjak tolle jovore venni)
- prelät fácán (lophura diardi)
- vietnami facan (loph. hathiensis) ez utobbi harom mondjuk jo lenne ev elejen mert menni akarok ki behozni oket...
- wallich facan
- targopanok eleg csak a szatir themminck cabot (a tobbi ugy sincs senkinek sem)
- jo cikk a kalij-okrol, eleg sok alfaj van mar itthon, jo verben, sokat behurcoltunk mar kulfoldrol
- az uj (nallunk meg uj) aranyfacan szinvaltozatokrol, aszem sotet torku neked is van mar, irhatnal rolla.
- fulesfacanok? feher es barna, eleg gyakori mar itthon, megsem olvasok rolla jot-magyarul.
- fenyfacan, koklass?
tudom, tudom osszeirtam a jo ritkakat, de neked is van eleg sok jobaratod akik ritka fajokkat tartanak, akkor oket is meg lehetne kerni nem? vagy ez nem igy megy? akkor hogy?
"Ha további kérdésed merül fel azt az email-emre küld légyszives, ahonnan dilettáns válaszomat gyorsabban megkaphatod:)"
attol hogy meg a hazai "szakirokrol" az a velemenyem ami, nem kene a martirt jatszanod.....
most is kihagytad peldaul, hogy tavasszal 2-3honapon keresztul trombitalnak a kakasok oriasi hangerovel, amit a szomszedok es a polgarmesteri hivatal nem nagyon szokott toleralni. mellesleg imadjak a krumplibogarat....
Tehát. Amikor még én vettem az első hatot, akkor még 50eFt-ot kértek a 3 hónapos madarakért(a strucc csibékért meg 150ezret).
Később eladtam egy párat, egy haveromnak egyedenként 75ezerért. A lényeg, hogy egyszer csak a srác az utolsó madarát leadta a bordányi vágóhídra. Átvételi elismervény fejében(melyen 27000Ft szerepelt az 50 kiló körüli madárért). Ez volt 2001-ben. Persze a pénz még nem jött meg:(
Ha még érdekel, akkor 10ezerért tudok neked 6 hónap körüli csibét szerezni(hobbiból, karámba).
És akkor páva. Erről is írtam egy igénytelen cikket annak idején;(
Ha a kertedben nem érheti stresszhatás(az egyik tyúkunkat 3 napig kerestük, mivel megijedt a kertben száguldó terrierünktől, aki kissé elsodorta), akkor megfelelő magasságú(és betolakodó biztos) kerítés mögött(ez nálunk 1.8m magas palakerítést takar) szabadon tarthatóak. A lényeg, hogy ülőfájuk(mivel éjszakára felgallyaznak) ne a kerítés mellé kerüljön és nem árt levágni az evezőtollukat(ha nem vágod, menthetetlenül lelécelnek egy átlagos kertből).
A beszoktatás idejére be kell csukni őket(két hét), olyan helyre, ahol a végleges szállásuk is lesz. Egy féltető nem árt az ülőfa(bár nyáron nem fogják szeretni) és az etetőtál fölé.
Ha egyedül akarsz kakast tartani, akkor azt fiatalon szerezd be(ez minden szelidítendő madárra igaz), ha párban vannak, akkor az idősebb madarak is gyorsabban megszokják a helyet, mivel nyugtatólag hat rájuk a másik jelenléte.
Takarmányuk alapja, kukorica, búza, napraforgó, pulyka befejező, apró magok(kölesfélék). Időszakosan főtt tojás, túró, (reszelt)zöldségfélék, gyümölcs(elsősorban alma), kifejezetten szeretik a diót(a megtört héjból kibányásszák. A kertben elsősorban férgekre, bogarakra vadásznak, illetve legelnek(ami ugye a fűnyírásnak felel meg). Kár okozásuk max. a fürdőző helyen lehet, de ha kialakított porfürdőt találnak akkor nem kaparnak másikat(agyagos, tőzeges talajon legalábbis, itt homokon a fák töve a kedvenc helyük).
Megfelelő kerítés nélkül is lehet pávát tartani, de (miként több ismerősömnél is) ehhez sok hektárnyi terület kell és évenként több madár elhullásával kell számolni, valamint a tojásokat is előbb találják meg a ragadozók, mint a tulaj.
Egy sándorfalvi ismerősömnél láttam eddig a legideálisabb helyzetet, ahol a bekerített több hektáros területről a madarak(kék-, feketeszárnyú- és fehérpávák, díszfácánok, gyöngytyúkok, pulykák stb.) estére, kolóniástól bejönnek egy zárható épületbe(deszkahodály). Illetve egy Ópusztaszeri barátom is együtt tart jópár páva(jávai zöldet is)fácán és baromfi különlegességet egy , kb. holdas területen, melyet kétméter magasságig aprószemű drótháló és villanypásztor rendszer vesz körbe.
Ha további kérdésed merül fel azt az email-emre küld légyszives, ahonnan dilettáns válaszomat gyorsabban megkaphatod:)
Ha a www.diszmadartenyesztok.fw.hu -ra kattintassz, a tenyészetünk képei közt találsz a páváinkról készültet is kerti séta közben:)
Kedves Misikt!
Sajnos csak múltidőben tudok beszélni a tyúkokról, mert két éve felszámoltam teljesen az állomámyomat. Iker fiaim megérkezte és egy kis baromfitifusz miatt. Ez utóbbit akármennyire védekeztem is, vagy verébtől, vagy patkánytól, mégis elkapták.
De előtte 1987 óta foglalkoztam díszbaromfiakkal és néha díszgalambokkal.
Chabókat 5 évig tenyésztettem, tartottam. Egészen véletlenül jutottam hozzá 3 tojáshoz, és mind a 3 ki is kelt, fel is nevelődött szépen. 1 kakas és 2 tyúkocska lett és bár testvérek voltak de ők lettek a törzsállomány. Feketék voltak, ezüst nyakkal. De később lett tiszta fehér, fehér fekete farokkal és sárga fekete farokkal színváltozatban is. Következő évben mind a két tyúk elkotlott, és szó szerint ontották a csirkéket. Nagyon jó anyák, a gép mellett szinte mindig kihasználtam a jó kotlási hajlamukat. Finoman kotlanak, soha nem volt tojástörés miattuk. Szelídek, még a kakas is barátságos. Nincsen nagy helyigényük, az élelemere sem különösebben igényesek. Egyedül a kakasokanál a tarajfagyás fordult elő, amikor egy évben fán telelt át, két el nem adott kakasom.
Arra kell vigyázni hogy minél rövidebb legyen a lábuk. akkor a többi fajtajegyet minden különösebb erőfeszítés nélkül megkapjuk.
Megpróbálok képet beilleszteni, bár mostanában nem szokott sikerülni.
Te amúgy le akarsz beszélni az emukról? Jól haladsz!:))))) Még valami negatívum?:) A tojások már 0 fokon károsodnak, gondolom... Vagy nem? Lehet, h maradok a pávánál...
bocs hogy enis beleszolok, de van mar, legalabbis nallunk lehet kapni (nyiregyhazan) granulalt szenat, ill. granulalt lucernat. olyan 1.5-2cmx4cm-es pellet-re van nyomva, a granult napraforgot mar nem is emlitem, mert azt mondtatok, hogy magas feherjetartalmu nem jatszik. lehet hogy ez nallunk csak egy helyi dolog, de gondolom ezt is fel lehet hasznalni, kerdes hogy le bir e nyelni egy ekkora pelletet, bar itt be szoktak aztatni ejszakara, reggelre meg egy 3x akkora mennyisegu zold pep lesz belolle. en is kiserleteztem vele a facanoknal egy idoben, de lealltam rolla, mert en nem birtam olyanra daralni amilyenre szeretnem, a facan meg nem eszi meg a port. (kiveve a gran. napraforgot, mert az kemeny, es jo nagy szemcsekre lehet daralni)
Leginkább a Kistermelők lapjában szoktak emu csibéket kínálni eladásra. Az egyik hirdetésben 18 e Ft/csibe áron kínálják. A koruk persze nincsen feltűntetve.. Mi 20 e Ft /pld ért vettük anno, de úgy, hogy a 6 madárból 3 4 hónapos volt, 3 pedig 6 hónapos. Szerintem a mostani madárinfluenza okozta pánik le fogja nyomni az árakat, mivel sokan úgy gondolhatják, hogy inkább olcsóbban eladják a madarakat, minthogy később meg már annyiért sem...
Tudomásom szerint emut csak hobbitenyésztők tartanak ma Magyarországon, mivel még nincs olyan vágóhíd, amelyik emut is fogadna.
Ami negatívumként hozható fel az emu szaporodásával kapcsolatban az, hogy náluk a tenyészidőszak kb. október végétől február végéig tart, így a tojások könnyen "megfázhatnak", ha az ólban nincsen megfelelő hőmérséklet.
Valamint megnehezíti a keltetést, hogy a tojáshéj színe kékeslila/zöldeskék és nem lámpázható.
Keltetésnél a páratartalomat 25-40% közé kell beállítani (ez érvényes a többi futómadárra is) és a (légkeveréses) gépben 36,3-4 °C-os hőmérsékletet kell beállítani.
Ami a táplálékát illeti, sajnos nálunk még nincsen kifejezetten emuk számára gyártott táp, ezért szoktak nyúltápot adni nekik (ahogyan azt Mezőőr is írta).
Viszont kerülni kell a magas fehérje tartalmú tápokat (pl. pulykatáp), mert - a szakirodalom szerint - komoly fejlődési rendellenességeket okozhat (csavart láb).
Akkor egy madarat ne akarjak tartani? Mennyire "piacképesek" a csibék? Mert akkor szaporulat is lenne... Hely az van bôven, fedett védôház is megoldható. Milyen áron mozognak a csibék? Amúgy thx az eddigi infókat is!:)
Azért az első éves csirkéknek nem árt egy becsukható építmény és egy infra lámpa.
Alomnak szalma(én ebből csináltam meg a szigetelést is).
Amint a képen is látható elsősorban a kerítés mentén sétálnak(úgyhogy a füvesítés itt elfelejtve). Táplálékuk nyuszitáp, felvagdalt lucerna(a hosszú szálas takarmány gombóccá gyűrődhett bennük és belehalnak), alma, répa stb.
A gondozójukkal szemben valóban bizalmasak(zsebből kilógó tárgyakat elrejteni), de izonyatosan stresszérzékenyek(ha egy repülő húz el felettük, már attól is vágtázhatnékjuk lehet). A megvadult madár(miként kollékánk is említette)elsősorban magában tesz kárt(a lábtörésük nem gyógyítható, levágáshoz vezet).
Többen próbálták kertben tartani, de tudomásom szerint eddig senkinek nem jött be hosszú távon(az ivaréretté válás, vagy a stressz mindig közbe szólt).
Viszont a kertben külön elrekesztve, párban gond nélkül tartható, a fiatal madarak felügyelet mellett kiereszthetők a karámból.
Ja, mégvalami. A telet meglepően jólviselik, de azért egy 3 oldalról zárt, fedett színre szükségük van arra az esetre, ha nagyon zordra fordulna az időjárás.
Tudomásom szerint az emut párban szokták tartani. Egy madár magában nem érezné jól magát, viszont ha 2-nél többen vannak és már ivarérettek, akkor képesek egymást agyonrugosni (egyszer emiatt kellett kényszervágást eszközölnünk anno dacumál).
A gondozóját probléma nélkül elfogadja (általában), és be lehet menni közéjük, viszont az idegenekkel már bizalmatlanok és előfordul, hogy agresszíven lépnek fel velük szemben. A kutyát zsigerből nem tűrik.
Nagyon kíváncsi természetűek és mindent megkóstolnak. Ezért a kerti növények nincsenek biztonságban tőlük. Nálunk a körte-, és a diófa ágait tépkedték meg (mást nem értek el.).
A kiskacsáid valószínűleg baromfináthásak. Ettől nem kell megijedni, mert gyógyítható, de ha nem adsz nekik antibiotikumot akkor nagyobb baj lehet. Vegyél nekik Vetrifloxot vagy Doxyvitet és a szörcsögésre pedig Bisolvont. Kamilla teába kell tenni meg adjál nekik reszelt répát, almát meg tojást. Nagyon fontos az immunrendszer megerősítése.
Mégvalami: ha egy emut tartanék csak , ami szabadon járkálhatna, akkor az azért elég szelíd lenne, nem? Amolyan kis "kedvencként" tartanánk... Mennyire "kertbarát" madár? Úgy értem, belecsíp mindenbe, kikaparja az ágyást, stb? Mert az nem lenne jó!:)
Ez nem túl jó hír... Az emukról mi a véleményed? Ha párban lennének, mennyire barátságosak /az emberrel/? Szabadon lennének egy nagy kertben, ahol mi is szoktunk "pihengetni". Egyelôre nem túl bokros, de majd az lesz. Jól bírják a telet?
Megtekintettem a chabo klub weblapját. Te múlt időben nyilatkozol a chabo tenyésztésről. (Gondolom már nem foglalkozol vele. Szebad-e tudni, hogy miért?) Én szeretnék jövőre néhány példányt (tiszta vérűt), ha a madárinfluenzia is úgy akarja. Ha valaki tud, jelezzen.
Nekem az a tapasztalatom a futómadarakkal, hogy a területükön (pl. a karámukban) semmilyen szinten nem tűrik meg az önmaguknál kisebb állatokat, így a madarakat sem. A struccok előtt egy évig emukat tartottunk, és volt olyan eset, amikor berepült hozzájuk a japán kakasunk, amit ha nem szedek ki közülük, agyon rugdostak volna.
A struccok dettó, csak ők a gyöngytyúkokkal, pulykákkal (más nem tudott bemenni közéjük) kapcsolatban tették ugyanezt.
most megint van ujra tylan, ilyen szep diszdobozos... voltam nemreg venni vetriflox-ot telere, de abbol is nincs mar a zacskos, csak az oldat, persze jo dragan az is.
Ahogy írtad, kamilla és infralámpa.
Régen volt egy állatgyógyszer, a Tylan, azt lehetne adni, vagy valami hasonló hatásút. Ma már ez nem kapható sajnos, de biztosan tudnak helyette ajánlani mást.
Az embergyógyászatban ennek a Tetran felelt meg. Azt is adhatod, de nemtudom hogy kapható-e most ez.
Nekem is orvosi jellegű tanács kellene: a kiskacsáimat a fűtött meleg garázsból ( ahol most átmenetileg cseperednek ) kiraktam a "napra" a fűre,hogy érje őket a fény is. Ez kb egy hete volt, azóta szörtyögnek, meg tüsszögnek. Emellett a szemük is gyulladtnak tűnik. Gondolom felfáztak. Kamilllázom őket azóta, meg jó meleget csinálok nekik a garázsban. Nincs is velük más gond, esznek mint egy T-Rex, meg jól elvannak, csak szeretnék mindent megtenni értük amit csak lehet, ha már így elszúrtam a dolgot.
Szerintetek rendbejönnek így is, vagy kell még valami gyógyászati(bb) dolog is?
Sziasztok! Lábrühösség ellen mit ajánlotok? A parafinolaj már megvolt.
Másik. Egy tyúkom elpusztult. Két napig nem ürült ki a begyéből a mag. Gondolom valami emésztési gondja volt. Tudtam volna rajta segíteni? Vagy ilyen esetben nincs mit tenni?
Volt már pávánk (óvodás koromban), de mintha ott lettek volna fácánok is! És mi van a szabadon tartással? Egy nagy kertben lehetne? Nem mennének el? Mondjuk 2 tyúk meg 1 kakas. Vélemény?:) Amúgy emukkal megférnének egy udvaron (szabadon)? Help!:)
Én most voltam a múlt héten egy srácnál, akinek nagyon szép új voliere van. Ott együtt tart karolin, mandarin récéket 1-1 párt, díszfácánokat 1-1 párt kecskepapagájokat ( kb. 1o-et ) és vagy 25 zebrapintyet. A volier kb. 25 m2 alapterületű és van benne a récéknek egyki 1-2 m2-es tavacska.
Láthatóan minden madár jól kijött egymással, állítólag a papagájok néha odavágnak egy-egy pintynek, de akkor legalább nassolnak egyet a kacsák...:-)) Szegény pintyek...
Itt nem volt dísztyúk, lehet hogy a fácánokkal nem jönnének ki jól, de ezt majd szakavatottabbak megerősítik, vagy cáfolják. Nekem mindenesetre negy tanulság volt, hogy egy volier akkor szép igazán, ha minden szinten él valami. A tavacskánál a récék, a szárazabb részen futkároztak a fácánok, az ágakon felül üldögéltek ás csiviteltek a pintyek, a papagájok meg minden szinten rosszalkodtak. Valahogy az én amatőr szememnek olyan haromikusnak tűnt az egész.
Hát, hogy a páva mit trimbolhat egy ilyen helyen, arról van egy sejtésem... Arról nem beszélve, hogy ahhoz kell ám volier méret rendesen.
Én egyébként szoktam a weboldaladat nézni néha. A sziklapapagájos fotó pl. nagyon tetszik ám! Meg a sziklapapagáj is. Drága faj? Szaporodott már nálad?
Üdv! Régóta olvasom a topicot, mostmár hozzá is szólok.:) Szeretnék egy nagyobb volierben tartani madarakat, együtt, amik télen is kint lennének. Mondjuk a pávával megférne a kecskepapagáj? Vagy mely tyúkfélék tarthatóak együtt?
Nem voltam egyértelmű(ez az örökös kapkodás), tehát a kamilla nálunk is csak a csibék jussa egy hetes korig:) A Neostomosan vásárlásakor ne hagyja senki magára tukmálni a hasonló célú, de más összetételű Neocydol-t, mivel a szintén ampullás kiszerelésű vegyszer a baromfifélék közt pusztulást okoz.
A kecsketúró baktériumtenyészetét jól kiváltja a Laktiferm, amely a bélflóra egyensúly fenntartásán túl, vitamin tartalmánál fogva pótol minden egyéb vitamin kiegészítést is.
Mezoornek teljesen igazat adok!
Magam is a Vetriflox híve vagyok. mellé még adtam Doxivitet és aztán Neophikokcint. Felváltva adtam. Amit ezzel a kúrával nem védtem ki, azt amúgy sem lehetett.
KAmillateát meg én inkább a csirkéknek adtam, életük első napjaiban.
Felnőttként már csak etettem őket hogy ne gyengüljenek le, mert akkor meg adhatok bármit, elviszi a legyengült szervezetű madarat akár egy kiadósabb megázás is.
Kecsketejet aludttej formában, sok zöldet, reszelt répát, reszelt hagymát, főtt krumlit, meg ilyeneket.
...és ami még fontos, nem szabad rokontenyészteni!!! Hiába gyógyszereztek ti, ha beltenyésztett az állomány!
A tetvekhez annyit fűznék hozzá, hogy van egy szer, a Neostomosan! Ezt lehet kapni állatgyógyszertárakban is, egy színtelen folyadék, amit vízben oldva, tejszerű vegyszert kapunk. Én ennél erősebb hatású szerrel még nem találkoztam.
Azért is jó mert a tárgyakon, sokáig megőrzi a hatását.
A paraziták előszeretettel bújnak meg nappal az ólak tárgyainak repedéseiben. Rendszeresen lepermetezve ezzel a szerrel az ólakat és a környezetüket azonban én gyakorlatilag parazitanítlanítottam a tyúkudvart. Az élő madárra sem veszélyes, én kölyökutyát is fürdettem benne.
Attól, hogy nem tolakszom ide önreklámokkal, még néha ránézhetnétek a (kissé lejárt szavatosságú, de általában aktuális)honlapunkra, amennyiben valamilyen madárfajt kerestek:(
Más. A néhányatok által alkalmazott antibiotikum és vitaminkúrák kissé túlzottnak tűnnek(persze attól, hogy valaki régóta madarászik, még nem biztos hogy ért is hozzá. Ugye;)
Egy Vetriflox-os kezelés olyan széles spektrumú kúra, ami mellett a többi teljesen felesleges(bár saját, megfelelő higiéniás körülmények közt tartott állományból kelt csirkéknél egyáltalán nem látom szükségét), mivel a gyógyszer nem túl erős, de a szinte minden baktérium és chlamydia fertőzés ellen megfelelő. A megelőző injekció meg felesleges, ha a madár nem találkozik vadmadarakkal(már pedig az unios rendelkezések betartatása után nem fog), az újonan szerzett madaraknál pedig betartjuk a karantén időt.
Amúgy pedig, a kisebb fertőzéseken megerősödött immunrendszert nem lehet kiváltani antibiotikumokkal, hiszen akkor előbb-utóbb az antibiotikum használat fog "visszaütni".
A lenézett kamillás itatás lényege a gyógynövény gyulladáscsökkentő hatása mellett, a forralással csíramentesített víz. Az pedig, hogy az itatóban lévő teát naponta többször kell cserélni, igaz minden egyéb anyaggal preparáltvízre is(az okát szerintem nem kell részleteznem).
A vitamin kiegészítés pedig ne nagy dózisú és kúraszerű legyen, hanem szakaszos bevitelű, kis mennyiségű és rendszeres. Szerintem.
A baromfikon megjelenő rovarkák általában két család tagjai. Tolltetvek(kis szürke, szemmel is láthatóak/különösen felszaporodva/), illetve (madártetű, szaru alatt élősködő)atkák. Mindkettő ellen jól hasznalható pl. a "Bogáncs" spray. Nagyobb beruházás, de megéri, az Ivermectin, vagy a Paramectin. Ezek a bőrön beszívódnak, majd a véráramba kerülve hosszú távon fejtik ki hatásukat. Miután a gazdaállaton elpusztulnak az élősködők, így előbb-utóbb a jelenlétük megszűnik. A spray-k, porozók használata csak gyéríti a tetveket, amik(ha vannak) pl. a kloáka körül(a tollazat szétfúvását követően), jól láthatóak. Súlyosabb esetben a lábon látható(un. meszes láb)fehér kérgesedés jelzi az atkák jelenlétét(gyógyítása gyógyszeres, vegyszeres kezelés mellett befojtassal történhet, amihez parafinolajat ajánl elsősorban/néha peru-balzsamot/ a szakirodalom, de megteszi/mellékhatás nélkül/az étolaj is/papagájnál sikerrel alkalmaztam chlorocid kenőcsöt is/).
ez nem semmi lista, nagyon szépen köszönöm. Most egy kis konzultáció jön az állatorvossal, aztán majd én is megpróbálok kiokosodni.
Mi az az oltógerely? Meg milyen messziről kell dobnod, hogy biztosan eltaláld vele azt a pici kis csirkét...? :-))) Na, viccen kívül, gondolom valami kis tű lehet az is, vagy nem?
Az oltóanyag egy kicsit pazarlónak tűnik így, ráadásul ez az 5 óra még arra is kevés, hogy valaki 1oo km-nél messzebről elautózzon érte és átvegye tőled egy részét. Mert hogy haza sem ér vele annyi idő alatt, nemhogy le tudná oltani a jószágokat!
Én is szoktam nézni a csirkéimet tetű ellen, van is az állományban egy "tetűellenőr" kakas, amit azért hívok így, mert direkt meghagytam a makulátlan hófehér színe miatt, hogy azon nézzem meg, tetvesek-e? Most már csak abban reménykedem, hogy a tetű nem fehér, hanem valami olyan színű, ami látszik a fehér tollán. Mondjuk eddig nem láttam semmi ilyet. Mert egyébként hogy néz ki egy tetű?
Már ha nem aktuálpolitikus...Mert akkor tudom:-)))
Mire vagy kiváncsi?
A fajtára, vagy tenyésztőt keresel?
Évekig tenyésztettem több színben is. Az egyik kedvenc fajtám volt.
Hollandiában egy Jan Ubels ( Ő vezeti a holland chabo clubot) nevű tenyésztő még meg is hívott magához és adott volna tojást is, olyan variációkban amiket itthon még akkor nem is ismertek.
Ha rákeresel a neten, meg fogod találni. Írj neki ha akarsz, nagyon segítőkész, ahogy a holland tyúkászok álltalában.
Amúgy egy kedves, szép, szinte csak jó tulajdonságokkal rendelkező fajta.
Szerintem sokkal jobb kotlósok mint a köztudatba beivódott cochin és selyem tyúkok.
Érdekesség hogy a Magyarországon japán tyúknak nevezett keverék típusnak ez volt az őse. Hazánkon kívül ugyanis Japan bantam-nak nevezik. Japán törpének.
SAjnos jelenleg aktív tenyésztőt nem ismerek hazánkban. DE sokat tudok mesélni róluk ha akarod!!!!
Szóval itt nálunk ez úgy működik, hogy én elmegyek az állatorvoshoz, megmondom mi ellen szeretném a csirkéimet leoltani, és ő megrendeli az oltóanyagot.
Én minden csirkét leoltok otthon, mert hát egyik olból át lehet vinni a másikba a kórságot.
Szóval én úgy neveelm a csibéket, hogy kb. 6 hétig csak kamillát isznak. Aztán leitatom őket doxyvittel, vetrifloxszal és kokcidiozis ellen Trisulmixszel. Persze nem egyszerre hanem egymás után szüneteket hagyva.
Ja napos korban beoltom őket Marek vírus ellen. Ezt szúrni kell a nyakbőrbe és utána elmaszírozni.
Beoltom még őket baromfihimlő ellen, ezt a szárnyredőbe kell szúrni oltógerellyel.
Aztán leitatom őket gumburo ellen, newcastle betegség ellen( pszeudo baromfipestis), meg fertőző bronhitis ellen.
Folyamatosan szoktam őket nézni a tetű miatt, de nálunk még nem volt. Ez ellen nagyon jó a piretrin.
Aztán belső élősködőkre is leszoktam őket időnként itatni, azt az állatorvos adja kimérve darabszámra, meg kilogrammra.
És persze nélkülözhetetlen az immunrendszer erősítése vitaminokkal. Nálunk pl. minden nap kapnak a csibék minden olba egy fej káposztát. De reszelünk nekik időnként tojást, répát, almát, meg túrót.
Ezek az oltóanyagok különben csak 1000 darabos kiszerelésben kaphatók, így én pl 100 csirkét oltók, akkor 900 adagot kiöntök, mert nem lehet ezeket tárolni, úgyanis felbontás után 5 óra múlva "megromlik" az oltóanyag. És persze több ezer forintok az oltóanyagok.
Jó lenne ugye valakivel megosztani az oltóanyagokat, de a környékemen nem igazán foglalkoznak díszbaromfikkal. Mindenki csak megenné őket.
mindenben igazad van, persze mindegyik általad felsorolt dolog kell egy sikeres tenyésztéshez.
De ez ugyanúgy kell bármihez, amivel foglalkozni, tenyészteni akarsz. Ha díszfácán, ha pandamaci, akkor is.
Ahogy a neten utánaolvasgatok a gyöngyösnek, nem írnak semmilyen tenyésztési komplikációról a fajjal kapcsolatban, ezért gondoltam, hogy talán eltúlzott lehet egy kicsit az ár. De hát mi vagyok én, hogy minősítsem a keselyűfejű piaci árát, annyiért adják, amennyiért elviszik. Ez szerintem ilyen egyszerű.
A monori börzén is láttam valamilyen érdekes fekete madarat sárga csőrrel, olyan volt mint egy baromi nagy holló. A nevét nem tudom, mert nem értettem, ahogy az eladó mondta. Aztán azért is mintha 15o ezret kértek volna. Szóval biztos van néhány hajmeresztően drága egzotikum.
hát ja, mindenhez pénz kell amúgy... Ritka igaz megállapítás ez, ammá biztos:-)))
Csak utána meg jogos a kérdés, hogy ha beruházol és ne adj Isten jól megszaporodik az állomány, akkor kinek lehet eladni? Hát ez az. Meg a következő kérdés, ami bennem felmerült, hogy ha valami ilyen jól szaporodik, akkor hogy a fenébe lehetnek ilyen magasak az árak?! Hol itt az összefüggés?
Nyilván én látok rosszul valamit, homályosítsatok már fel! Mert az igaz, hogy a téli tartás 5-1o fokon az kell nekik, meg esznek is meg isznak is, de hát azért az nem olyan bonyolult dolog, mint pl. angol bulldogot tenyészteni, lovakat tartani, vagy tengeri akváriumot üzemeltetni... Elnézést, ha valakit bántanék a sommás és leegyszerűsítő megállapítással, de a csirke ( fácán, pulyka, keselyűfejű stb. ) rakja a tojást, kikölti, neveli, aztán jónapot kívánok. Rakja a következő adagot. Hogy ez után a nem túl bonyolult tenyésztési procedúra után mi a fenéért kérnek el 3o-4o ezreket egy gyöngytyúkért, nem tudom. Ráadásul úgy, hogy a nyakamat rá, hogy eléggé behatárolt a vevőkör, mondjuk a tej -kenyérhez képest. Tehát igazán elsöprő méretű, árakat magasan tartó keresletről sem lehet beszélni.
A logikus az lenne, ha az árak rohamosan csökkennének, nem? Mondjuk végül is, a tavalyi 5o ezer, az idei 3o-hoz képest már egész jó kis csökkenés...
ezt az oltás dolgot jó lenne eltanulnom tőled, ha nincs ellenedre...:-)))
Nálad akkor úgy működik a dolog, hogy az állatorvos elmondja, hogy milyen betegségek vannak, arra mikor, milyen gyógyszer van, aztán receptre fel is írja, megmutatja, hogyan add be, és te beadod, aztán ennyi?
Milyen oltásokat szoktál adni az állatoknak és hová? ( hogyan? )
Gondolom, csak az értékesebbeket oltod be - már úgy értem, hogy az ennivaló csirkét nem - hiszen az oltóanyag lehet hogy többe van, mint a végni való pipi ára... Jól gondolom?
Én tulképpen a betegségekkel kapcsolatban nem sokat gondolkoztam eddig, valahogy nem volt még baj velük. De most beletettétek a bogarat a fülembe. Volt már itt tetvesség, tífusz, kokcidiózis ( talán jól írom ), nyelőcsőféreg meg egyebek. Úgy érzem, itt az ideje, hogy az alapvető egészségügyi tájékozottságot is megszereznem, mielőtt lesz valami komolyabb állatom, aztán fejbe vágja valami, amit elkerülhettem volna...
Ha írnál nekem pár szót, hogy hogyan és mire figyeljek, azt nagyon nagy örömmel venném.
Engem nagyon aggaszt ez a madárinfluenza. Szerintem ezek után nem igen mer majd senki sem madarakat venni a börzéken.
Olvastam az állategészségügyi törvényben, hogy egy baromfi kártalanítási ára 1500 Ft.
Hát hol van ez az igazi árakhoz!?
A legutóbbi monori börzén sikerült vennem ezüst sebright tojót meg egy araucana kakast. És kölest 35 Ft-os áron.
Más: Én úgy tudom, hogy a baromfihimlőre nincs gyógymód, csak megelőző oltásban lehet őket részesíteni.
Én minden csirkémet magam oltom minden betegség ellen. Van egy állatorvosunk, aki megmutatja melyik oltást hogyan kell beadni és mi ezt otthon megcsináljuk.
amugy meg 2 partol van vagy 10-15db szaporulat, ha jol csinalod es tobbnyire nem doglik meg egy sem. szep egy nagy csapat, csak birni kell helyel, meg takarmanyozni, a nagy csapat a kovetkezo szezonban rengeteg csibet termel... na azzal micsinalsz :)
Vannak egyáltalán ebben az országban olyan emberek, akik ekkora pénzeket adnak díszmadarakért?
Nekem eddig a "gazdag ember vagyok, bármit megengedhetek magamnak " stílus csúcsán az ara papagáj vásárlók álltak, ehhez képest meglepődve látom, hogy tulajdonképpen " csirkékre" is el lehet súlyos százezreket költeni...:-)))
miert meglepo? a hazai udvarokban tartott gyongyos mar egy hosszu szelekcio es haziasitas eredmenye, nagyon sok eve tartjak. ezek az afrikai "egzotikus" gyongyiket meg meg csak nehany 10 eve tartjak, az amugy pl. jellemzoen az utobbi evben nagyon valltozo europai kliman. egy bajom van nekem az ilyen tul egzotikus madarral, hogy adjatok el a szaporulatot?
a 30eft tok jo ar... en pl. tavasszal meg 50eft/db aron lattam oket. amugy ezek a madarak mar csak olyan tenyesztonek valok aki tenyesztett mar mindent es ezeket mar csak kihivasbol csinalja. ugyanezt csinaljak a nemetek csak ok hokkokat, fajdokat, vad enekesmadarakat, meg pl. pavapulykat tartanak (Agriocharis ocellata)
nekunk meg a nyerges a pirosarany meg a gyemantfacan a sztar, ja meg hullamosozunk, meg kanarizunk, galambozunk ezerrel. errol szol a hazai szaksajto is. van is vagy 50ev lemaradasunk europa ertelmesebb felehez kepest...
(ez utobbi inkabb kepeskonyv jellegu, igenjo fotokkal)
magyarok kozzul:
Nagy Emil - Szárnyas apróvad intenzív tenyesztese
a facan zartteri tenyesztese
meg meg egy par konyv/egyetemi jegyzet hasonlo temaban.
meg egy rakas nemet nyelvu konyv, de mondom azokat nem ismerem, amit mezoor is vett a möller-nel az is tulajdonkeppen egy angol nyelvu konyv nemet forditasa.
na elkerülte egymást a két beírás, de azért nagyon köszönöm a tanácsokat. Hát igen, nem az igénytelenségükről híresek, akkor ezt már két forrásból is tudom. Nekem igazából első lépésnek egy élő példány megtekintése is megtenné egyelőre, aztán a többit majd meglátjuk...:-)))
érdeklődtem már keselyűfejű ügyben valakinél, akinél most ugyan nincsen, de az árakat illetően jó pár tízezres nagságrendben kell gondolkodni, ráadásul a teleltetés is fontos, mert lefagyósak a lábujjaik...
Mezoornek meg annyit még, hogy elnéztem a térképet, mert Ausztriában keresgéltem, közben meg Németország ugyi...:-)))
Tegnap elcsattogtam az Állatkertbe, mert úgy tudtam, hogy ott most vannak ilyen madarak, legalább látok néhányat igaziból is...Kérdeztem, a pénztárban, hogy jól tudom-e, hogy vannak a budapesti állatkertben keselyűfejűek. Mondja a pénztáros Madam, hogy ő nem tudja, majd amikor bemegyek, akkor ott kérdezzem meg. De bemenni ugye jeggyel lehet ugyebár... Megvettem a jegyet 13oo-ért kint a pénztárban, majd a kapuhoz odaérve gondoltam, hogy már itt bepróbálkozom, nehogy a semmire menjek be. A kapus sem tudta, annyit mondott, hogy az szinte biztos, hogy keselyű is van, meg gyöngytyúk is, de hogy keresztezve?!... Abban nem biztos...:-))) Mondtam, hívjon fel valakit, aki kommunikációképes az ügyben, mert nem akarok árnyékra menni 13oo-ért. Felhívott valakit, aki persze elmondta, hogy a nyíregyházi vadasparkba jöttek ilyenek mostanában, de Bp-n az Állatkertben nincsenek.
A f.szba, mondtam, de próbáltam úriember maradni, visszamentem a pénztárba, ahol a nyasszer mondta, hogy a jegyet persze hogy nem váltja vissza. Mondtam neki, hogy oké, akkor nem kell pénz, de odaadom neki a jegyet, ha jön valami rászorultabbnak kinéző emberke, akkor adja oda neki. Azt modta, ő ilyennel nem foglalkozik, talán a kapus gyerek. Aha.. A kapus kifejezetten elmeháborodottnak nézett, vagy APEH ellenőrnek, esetleg egy elmeháborodott APEH ellenőrnek, mindenesetre a buszmegállóig pattantam le róla. A jegyet az utcai szemetesben archiváltam, és most már veszettül kiváncsi vagyok ám, hogy hogyan néz ki igaziból ez a szerencsétlen keselyűfejű gyöngyös. A fene ott enné már meg, ahol van...:-)))
gondolom azzal tisztaban vagy, hogy ezeknek a melyen afrikai gyongytyukoknak telen 5-10°c-os futott, napfenyes telelohaziko kell... nem veletlenul tartjak olyan kevesen itthon, meg nallunk nyiregyen az allatparkban is futott helyen teleltetik oket (keselyufeju-t). nekem is van egy elvetemult ismerosom aki szerint neki tavaly kinnt volt a szabadban vegig, de tavasszal pl. alig tojtak valamit. (gondolom szarra legyengultek) masik, hogy pl. van ami meg is doglik tartos 5fok alatt.
ez legalabb akkora konyv mint a korabban emlitett facanos "biblia" ara ennek megfeleloen igen borsos, de ha komolyan akarsz veluk hosszutavon foglalkozni akkor jo szolgalatot tehet. vannak meg nagyon jo nemet konyvek is, csak en nem beszelem, angolt meg konyebb forditani/megerteni.
Tegnap este nálam Bankíva tyúkot kerestek!
Szerintem idehaza senki nem tart ilyen madarat.
Szépek a hibrid fotók!
Én egyszer egy néma kacsa gácsért láttam ahogy tyúkokat próbált bepározni.
Még jó hogy a természet nem enged meg mindent!!!
Valamelyik "gyöngytyúkos" oldalon láttam gyöngytyúk x házityúk hibridet. Szörnyen néz ki! Ha sikerül, be teszem ide a fotót. Volt még gyöngytyúk x páva hibrid is, de az nem volt annyira "túlvilági" kinézetű.
szivesen, ha valahol elakadsz kerdezz nyugodtan hatha tudok segiteni, egyebbkent a mezoor emlitette a kiraly-vadaszt (itt. common pheasant) hibridet, nem veletlenul, ha megnezed a tablazatot igazabol csak ezzel az egy fajjal meg az ezust-tel lehet konnyen hibridet eloallitani a tobbi fajjal nem, vagy csak veletlenszeruen hoz letre utodot, azok is tobbnyire sterilek. mondjuk megneznek azert egy dzsungeltyuk-vadaszfacan hibridet, milyen lesz...
Köszönöm a táblázatot! Azt hiszem én voltam, aki a különböző fácánfajok közötti keresztezésekkel kapcsolatban érdeklődött. Legalábbis az egyik biztosan. :)
Köszönöm a választ. Sajnos csak most jutottam el odáig, hogy billentyűzetet tudjak ragadni.
A küszöbönálló "csirkehapci-járvány" miatt egyelőre nem merek semmilyen - újabb - madár tartásába beruházni. Ha beütne egy esetleges fertőzés, akkor nekem is elég jelentős veszteségeim lennének. Még így is. Mivel az aktív védekezés nem igazán oldható meg esetünkben, így - leginkább - marad a kivárás.
Egyébként struccaink vannak. Melletük kb. 30 db bronz- és rézpulyka vegyesen, valamint kb. 25 db gyöngytyúk.
valaki a multkor kerdezte, hogy milyen facanfajokat lehet egymassal kereszteni, vegre mar volt nekemis annyi idom, hogy elokeressem es szkeneljek.
itt van egy tablazat, sajna angol de ennyit a hazai szakirodalomrol, meg a szakirokrol............ (forras: paul a. johnsgard: the pheasants of the world, biology and natural history)
Köszi a címet, nekilelkesedett barátom rövidesen "zaklatni" fog:)
Az unio-ból sima A8 orvosival lehet madarat behozni. Ha megtartják a januári börzét Straubingba, akkor ott sok különlegességet találhattok a hazai árak feléért(sőt az influenza pánik miatt még olcsóbban).
Szerintem a pánikeltésben lévő üzlet több kárt okoz a madártartóknak, mint maga a betegség, mely mint az un. papagájkór(amit bár dél-amerikai papagájokban mutattak ki először, mégis inkább a baromfiudvarok betegsége) már vagy 100 éve beazonosított.
Mindenesetre mi betakargattuk(-tjuk) a röpdéket, nem is annyira az influenziától való félelem miatt(de legalább a verebek, gerlék által terjesztett féreg és petéik ellen jó lesz), mint az emberi hülyeség ellen védekezésül. De ha mégis abba a bizonyos unió által meghatározott 3 kilométeres sávba esünk, ahol vírust találnak, akkor ettől függetlenül elpusztítják az állományt(amibe nem kívánok belegondolni sem, de jobban ragaszkodok a madaraimhoz mint, hogy ezt egy esetleges kártérítéssel megtehessék).
Birtokomban van három telefonszám, amelyen elérhetőek olyan emberek, akik keselyűfejű gyöngytyúkot tartanak. Nem szeretném azonban tudtuk nélkül közzétenni a nevüket, pláne, hogy én csak az egyiket ismerem. E-mailban viszont szívesen átadom. Cím: misikt@kistelek.hu
Nem oly rég jött meg a kedvem, hogy újra levelezzek a fórumon, így korábbi kérdéseket nem válaszolgattam meg:(
Tehát a monori börzén kínáltak egy keselyűfejű kakast és két csibét is.
Kérdezzetek rá Szénási Gáborra(70/254 6127), mint fácánszakosztály vezetőre, hogy tud-e eladó madárról. Illetve talán Novák Antalnál(94/370 599) is kaphatóak.
A mi madárkertünk egy 1400m2-es falusi porta 2/3-át foglalja el. A többszáz papagáj, fácán és egyéb fajhoz tartozó madár közül egyedül a páva reggeli énekét panaszolta még csak az egyik szomszéd(persze nem nekem). Amúgy nem veszélyes a hangja, amit leginkább a tenyészidőszakban(márc.-aug.) hallat, főként esőelőrejelzés céljából:) (bár már mi is megvettük a 15e m2-es portát az új madárkertnek, ahol akár több mutációt is tarthatunk, mivel szeretnek egymás közt "beszélgetni")
A költőpár jelenleg egy kb. 25m2 területű volierben lakik, ahonnan alkalmanként kijárhatnak a kertbe. Megfelelő körülmények közt tartva, egy évben háromszor is költhetnek, esetenként hat-nyolc tojást tojva.
A díszrécék csak költés előtt keresik fel az odúkat. Ha nem túlságosan hosszú a tél, akkor már márciusban is kelhetnek kiskacsák. A mandarin, karolin tojók már első, míg a gácsérok második éves korukban ivarérettek(és valóban érdekesség, hogy a látszólag hasonló fajok nem keverednek/mindketten erdei kacsák, csak más földrészen/)
Az indiai futókacsára keressetek rá valamelyik nagyobb keresövel, úgy hogy runing duck. Megszámolhatatlan oldalt fogtok találni, amiken fotók is lesznek.
Keselyűfejű gyöngyöst én sem tudok, majd ha nem lesz influenza pánik, akkor be kell hozni valamelyik nagyobb madárparkból. Mezoor ebben szakavatottabb, öt kérdezzétek, ő szokott fácánt inportálni.
Az influenzától pedig én is félek. Most az idén azért is nem kezdtem újra madarászni. Persze időm sincs rá.
Valamikor nekem is voltak Komáromi középcsőrű szívhátó galambjaim, fekete, vörös, kék ezüst és sárga szinekben is.
De az örök "szerelem" A tyúkalkatúak.
Mezoor: a mail címem ohiki@freemail.hu oda lehet írni!!!!
De nem standard leírásaim vannak, csak bemutatók. Ha kiadták volna a könyvet, akkor olvashatóak is lettek volna. De sajnos nem!
Én mesterséges odút készítettem nekik, de egyáltalán nem mentek még bele. Kint vannak a vízen. Még nem is költöttek nálam, nemrégen vannak csak meg. Nem tudnak összepározni, mert a mandarinnak nagyon egyedi a kromoszómakészlete, nem keveredik semmilyen madárral ha jól tudom. Egyébként nagyon könnyű megkülönböztetni a két faj tojóját, ha egymás mellett állnak lehetetlen összetéveszteni, még akkor is ha nincs rutinod benne. Később már ránézésre külön külön is látszik, melyik melyik. A monori börzén vettem őket pár hete. 4.5 ezer volt darabja.
Az indiai futókacsa is nagyon muris, úgy áll mint a bot. Mellékelek a fajtáról egy két képet. A latin neve szerintem Indiaiusz futókacsusz...:-))) Jó, ez csak vicc, szerintem ugyanaz lehet a neve, mint a sima házikacsának. Talán csak egy változata, de ezt nem tudom biztosan. Lehet hogy hülyeség, majd valaki megcáfol, aki okosabb.
"Ami a keselyűfejű gyöngyöst illeti már én is kérdeztem itt a topikon tart-e valaki ilyen madarakat, de süket fülekre találtam!"
Hát ez szomorú, remélem valaki majd csak mond valami tippet ezzel kapcsolatban.
A fehér gyöngyöst ismerem, de őszintén szólva, nekem a hagyományos színváltozat tetszik igazán.
Nekem vannak pézsmarécéim, ahogy írtam is. Amit feketének látunk, az igazából szerintem " zöld mázas " Tényleg az a legszebb, noha pucolni jobb a minél fehérebb. Volt egy gácsérom ebből a zöld változatból, de lekellett vágni, mert bántott mindenkit maga körül. Ma ettük meg ebédre, nagyon finom volt...:-)))
Amennyit én a karolinai récéről tudok, az egyelőre elég kevés, hiába vannak itt a tavon, nem sokat árulnak el magukról. Csak úszkálnak és amikor közelebb megyek, akkor bespuriznak a sásba. Megfigyeltem, hogy éjszaka illetve hajnalban kijönnek a partra és ott csipegetnek. Nagyon vadak, mind a két pár. Nem tudom, mikor barátkozunk össze igazán. De nagyon szeretnám mielőbb, mert jó lenne kisrécéket látni a tavon jövő tavasszal...
Hát a páva... Az igen. Szeretnék, de ahhoz egy tanyán kéne lakni, ahol a szomszédok megnyugtatóan legalább 6,5 km-es távolságban laknak....:-)))
Üdv, írj, ha van valami. Ha találok valahol keselyűfejűt, szólok. De te is !!!:-)))
Ja, elfelejtettem még, hogy a madárflu engem is zavar, ráadásul most fogok komáromi pergőgalambokat tartani, szóval nem díjaznám, ha meg kellene válnom az állataimtól! Remélem nagyobb a füstje mint a lángja ennek az egésznek!
Én is "haszontollú" emberke vagyok, mindenféle dísztyúk- és szárnyas érdekel, nagyon szeretem őket! Írtad, hogy van Karolinai és Mandarinrécéd! Ezek a récefajok a természetes élőhelyükön faodvakban költenek, te hogyan oldottad meg ezt a problémát, mesterséges odúval? Vagy egyátalán tojnak? Mindkét faj tojója nagyon hasonló nem félsz, hogy összepároznak? Hol tudtad őket beszerezni?
Ne haragudj, hogy kérdéseket zúdítok rád, de ezek érdekelnek régóta!
Indiai futókacsáról még sohasem hallottam, ha esteleg meg tudnád adni a latin nevét... megköszönném!
Ami a keselyűfejű gyöngyöst illeti már én is kérdeztem itt a topikon tart-e valaki ilyen madarakat, de süket fülekre találtam! :)
A sisakos gyöngyös fehér színváltozatával találkoztál már? Az is nagyon szép ám!
A gyöngyösök szárnyait mi mindig vissza szoktuk vágni, mert már néha a háztetőn rikácsoltak a kis kajlák! Jelnleg sajnos nincsen gyöngyösöm.
Nekem jelenleg csak szimpla gatyás törpetyúkjaim vannak de tervezem, hogy beszerzek gyöngyöst (keselyűfejűt is!) pulykát, tőkés récét, pézsmakacsát (olyat akarok, amelyik szinte teljesen fekete vagy fényes feketészöld színű) , sussex-tyúkot stb.
Érdekel még a karolinai réce és a páva is de ez utóbbi nagyon lármás (ami engem nem zavarna, de a szomszédokat annál inkább) :( Illetve a tartók szerint agresszív a többi baromfival szemben). A karolinai récének pedig nem tudom mennyire problémás a tartása.
Kacsa, díszréce, "normál csirke " :-)) gyöngytyúk és bronzpulyka kedvelő és részben tartó egyed vagyok és szeretnék a hasonszőrű illetve inkább hasontollú emberekkel beszélgetni.
Jelenleg tyúkok, kakasok, egy ajándék törpe kakas illetve kacsák tulajdonosa vagyok. Az itt tettenérhető enyhe pézsmaréce ellenszenvet én nem osztom, nagyon szeretem őket. Nekem jelenleg vagy 13 db van, a zöld mázasak tetszenek a legjobban, de van fehár és barna is jópár. Még finomak is... Bocs.:-))
Tojótyúkom is van vagy 2o db, meg van még 4 kakas is. Olyan mulatságosan élik az életüket, hogy házimozi helyett is beváltak nekem. Sokkal kevesebb áramot is fogyasztanak, persze a szomszédokat néha ugyanúgy zavarják.:-))
Van egy kis kerti tavam, azon él egy pár mandarin és egy pár karolinai réce. Nagyon szépek, bár még friss szerzemény mindkettő, remélem találok beszélgetőtársakat itt a topikon velük kapcsolatban is. Nem volna rossz egyszer tenyészteni tudni őket.
Van egy törpe kakasom, amit ajándékba kaptam a legutóbbi monori börzén, mert elszaladt az árustól, én meg meg tudtam fogni véletlen. A srác meg nekem adta, mondván, hogy ha már így egymásra találtunk, akkor vigyem el ajándékba... Ilyet sem hallottam még, de megköszönve elhoztam. Viszont egyedül van és a tyúkok meg a kakasok verik. Mivel szabadon jár-kel a zudvarban, így inkább a kacsákkal van, akik teljesen befogadták. Jól néznek ki együtt, mert amíg a kacsák bávatagon néznek ki a fejükből egész nap, addig ő fontoskodva kapirgál, tesz-vesz, kicsit oyan mint egy pedáns házmester. Este egy laza mozdulattal felrepül a diófára és onnantól filmszakadás...
Gyöngytyúkom még egyelőre nincsen, az foglalkoztat a legjobban, hogy tavasszal veszek egy jópárat.
Szerintetek van esély valahonnan keselyűnyakú gyöngytyúkot szerezni? Mennyibe kerülhet ? Van valakinek az itt topikolók közül?
Vettem a monori börzén egy pár indiai futókacsát ( nagyon szép a színezetük, mert olyan mint a tőkésrécéké ). Egész nap álldogálnak mint a vonalzó, még enni sem látom őket. Pedig tényleg aranyosak, mert folyamatosan "topognak" kicsit olyan benyomást keltenek, mintha éppen indulnának valahová. Apropó, a szárnytollaikat rendszeresen le kell vágni szerintetek, vagy ha már megszoktak nálunk, akkor már nem repülnek el? Ez a kérdés a gyöngyösökre is vonatkozik.
Ez a madárinfluenza engem is nagyon foglalkoztat, nem lenne valami jó a most gyarapodó állományomat nylonzsákba dugni, mint ahogy a TV-ben látom. Miért írjátok, hogy ez csak "hisztéria" amit a sajtó meg a gyógyszergyárak generálnak? Akkor ezt nem is kellene komolyan venni? Én már szinte semmit nem értek ezzel kapcsolatban.
Megelőzési intézkedésekről már írtam pár hozzászólással lejjebb. De ha az unio-s előírásoknak megfelelően, minden szárnyast kiírtanak 3 kilométeres körzetben, abban az esetben, ha beazonosították a vírust, akkor a megelőzés semmit nem ér az emberi ostobassággal szemben. Addig is reméljük, hogy a járvány elsősorban a sajtónak lesz üzlet és csak másodsorban a gyógyszeriparnak.
Más.
Mosonmagyaróváron a kiállításon fácánok is megjelentek( a rendszerem kissé meghülyült, így több példányban is láthatjátok)
Bocs,hogy belekotyogok, de nekem is vannak némakacsáim, és a világért sem nyúznám meg, annyira finom a bőre. Először én is hidegen tépegettem majd fél napig a tollakat. Most már forrázom, mint a tyúkot, kicsit tovább kell hagyni a vízben, de ne túl sokáig, mert ugyan úgy szakadhat a bőre, mint a csirkének. Így elég hamar meg lehet pucolni. A vágással nekem is hasonlóak a tapasztalataim. 3 csirke is elhalálozik annyi idő alatt, sőt van, hogy még ezután is emelgetik a fejüket. Sok sikert! És ne nyúzd meg! Gyönyörű sárga zsírja lesz, persze, ha nem táposak.
Próbáld csak meg, de mondom hogy én főleg a tyúkalkatúaknál csináltam.
Úgy kifordulnak mint ha egy kesztyű lenne. A szárnyainál kell elszakítani és külön kibontani, de egyébként a fejéig és a lábakig és a farokig, szépen lejön a bőr.
Én kést egyáltalán nem használtam, még a bőrt is el lehet szakítani kézzel a hasuknál.
Üdv mindenkinek, kicsit régen voltam itt!
Szóval a nyúzás!
Én ugyan tyúkalkatúnál alkalmaztam, és most azon filózok hogy a víziszárnyasoknak hogyan tapad a bőr az izomhoz, de szerintem ott is használható, hogy a has tájékon, ejtesz egy kis bemetszést a bőrön, az újjaiddal kitágítod hogy beférjen két, három újjad, majd mindkét kezedet bedugva és lassan tágítva a nyílást, elkezded az eggyik kezeddel a farok, a másik kezeddel a fej irányába lehúzni a bőrt.
Ez ugyan leszakítja a madárról a tollas bőrt, de az ahogy írtad a későbbiekben úgysem kell. Viszont tiszta, vér mentes, és bárminél alkalmazható.
(Igazából ez orvvadász nyúzási módszer, egy agarász gyerektől tanultam én is, de a használata nem hiszem hogy bűn, főleg ha háziállatoknál csináljuk.)
A kacsát-libát én mindig leforráztam, olyan 80 fokos vízben. Hagytam állni benne egy két percet, aztán könnyen kijön a toll. Viszont akkor amikor hullatja a tollat a jószág, ne vágjátok, mert akkor tényleg tiszta tok a bőre.
Más:
Tesztek valamit a madárinfluenza megelőzése érdekében? Én ugyan az idén még szünetelek, de a szivem szakadna meg ha el kellene pusztítanom a madaraimat.
Szia minket a bőre hidegen hagy...szóval nyúzás lesz a dologból...tudnál róla mondani valamit hogy hogyan csinálod mivel én még sosem nyuztam meg kacsát...a levágással nem lesz gond...eddig se volt...a nyuzáshoz milyen kést vagy egyéb eszközt használsz???
A kacsa felpucolását, én, a magam részéről nyúzással oldottam meg, de így oda a fincsi bőre. Ami ennél fontosabb tapasztalat, hogy a kácsa madár ragaszkodik az életéhez, ebből kifolyólag a levágása nehéz feladat. Az egyszerű nyaki ér és/vagy légcső elmetszés nam hoz azonnali megoldást, szegény pára sokat szenved. Érdemes a fejét teljesen levágni, de ne ijedj meg, ha még így is elszalad, esetleg elrepül. (Tiszta horror.) A tolltépésről annyit tudok, hogy szárazon szokták intézni, de rengeteg pihével jár. Sikeres munkát és jó étvágyat!
Sziasztok levágandósorba került 15 darab némakacsám...ti a kacsákat hogyan szoktátok felpucolni van valami tuti amivel nem kellene szegény nagymuternak annyit szenvedni a tokokkal...nyúzás esetleg??? vagy ki hogyan áll ehhez a problémához? várom az ötleteket...
más...a nyitrai börzére szokott valaki járni...tapasztalat...hogyan célszerű menni...mikor? mennyi az út kb...köszi ezt is...üdv nektek....
A tünet valóban agyvérzésre utal, ami szárnyasoknál általában külsö sérülés következménye.
Ilyenkor a sérült madarat el kell különíteni nehogy a többiek bánthassák, illetve magában sem tegyen több kárt. A B1 vitamin hiánya magában is okozhat ilyen tüneteket, de egy, akár csak hagyományos takarmányon tartott baromfin sem jelentkezhet anélkül, hogy valami olyan takarmányt ne kapott volna mely leköti a B1 vitamint(nyers hús termék, elsősorban hal, halliszt).
A B1 vitamint természetesen lehet kezelésre használni bénulásos tüneteknél, de ez csak némi szintentartásra elég. Meghosszabbítja azt az időt, melyet a madár regenerálódásra fordíthat.
Tehát szerintem jó az állatorvos diagnózisa és a kezelés is megfelelő(de persze én csak mezei madártartó vagyok).
Talán nem egészséges brahmákkal összeengedni a paduai-t, mivel a nagyobbak, bár kevésbé harciasak, de csak testessebbek és többen vannak.
Mi egyenlő létszámú brahma és selyem törzset teleltettünk együtt, így a törpe selyem kakas rendszeresen lerúgta a brahmát, de ha nagyon felmérgelte a nagy kakast, netán még egy sarok útját is állta a lelépéshez, bizony elég rendesen el lett gyepálva.
Saját árakat írok le, amihez képest lehet, hogy alkalmibb vételt is találsz;)
Színes(3 éves) kakas 25.000Ft, tyúk(2 évestől) 20.000Ft, tojást nem adunk el(bár láttam hirdetve 2.000Ft-ért, de szerintem tojást venni túl nagy reszkír idehaza, mert a hazai tojást kínálgató "tenyésztők" jelentős része híján van a korrektségnek).
Az alábbi oldalakon feltettünk néhány képet a páváinkról:
Díszbaromfi (páduai) betegséggel kapcsolatban lenne kérdésem. Van 18 óriás brahmám és kb 2 hónappal ezelőtt vettem egy kis páduai kakast és egy tojót. Két hétig karanténban tartottam őket, majd kisebb szoktatás után összeeresztettem a brahmakkal. Kb 1 hete a páduai kakason jelentkeztek a következő tünetek: úgy néz ki, mintha kitekerték volna a nyakát, a feje oldalra billen, nem tudja függőlegesen tartani. Ez mostanra már odáig fajult, hogy szegény teljesen kicsavarodott nyakkal, fejjel lefelé tartja a fejét. Egyensúlyzavarai vannak, csak néha tud rendesen lábra állni, legtöbbször magát a szárnyával megtámasztva hátrafelé körbe-körbe megy, majd elesik. Az "alsó" szeme, amely felé mindig elbillen a feje már begyulladt, gondolom attól, hogy állandóan szinte a földön húzza. Ezen a szemén állandó rángatózás látszik. Egyébként nincs rossze kedélyállapota, eszik, iszik, már amennyire fejjel lefelé tartott fejjel és fél szemmel lehet. A kezemet pl.össze-vissza csípi, mire el tudja találni a tenyeremben levő kenyérdarabkába csomagolt gyógyszert. Néha 1/2-1 perces időszakokra viszonylag jobban lesz, ekkor meg tud állni a két lábán és a feját is csak 45 fokos szögben tartja, de nem sokáig. Ahogy próbáltam nézegetni, bizonyos mozdulatokra nagy fájdalmat mutatott, de néha tűrte, hogy bármit tegyek vele. Az állatorvos szerint agyvérzés, agyödéma vagy valami hasonló, B1 vitamint és egy Medrol nevű szteroidos gyulladáscsökkentőt? írt fel. A véleményetekre lennék kíváncsi. Azt olvastam valahol, hogy a páduai bóbitája egy koponyatorzulásból ered, lehet, hogy ez a deformáció nyomja az agyat? Ami még aggaszt az, hogy a madárinfluenzának (ha jól tudom ez a baromfipestis egyik változata?) is vannak ilyen tünetei, pl. fejlebiccenés, idegrendszeri tünetek. Viszont nátha jellegű tünetek egyáltalán nem jelentkeznek szerencsére. A beteg kakas egy dobozba elkülönítve ugyan, de a többi baromfival egy helyen van. A többiek teljesen egészségesek, semmilyen hasonló tünet nem jelentkezett náluk.
Egy makói kollégánál(30/943 6917) van egy hibrid kakas, bár nem hiszem, hogy idén eljutok odáig, hogy azt lefényképezzem.
A madárinfluenza egy olyan probléma, aminek a lényegét még az általában szenzációéhes sajtó is elhallgatja, a pánikkeltéstől félve.
A lényeg. Virulógusaink beazonosították a távolkeleti vírust, majd ezt tojásban(mint a legnagyobb élő sejtben)szaporították és beoltottak vele néhány prominens személyt a nép megnyugtatása végett. Ezt követően elhíreszetelték, hogy megvan az oltóanyag a teljes lakosság számára, így ha szükséges a vírus hazai felbukkanásakor a mindenkit be tudnak egy héten belül oltani.
Valójában, a vírus mire hozzánk ér "mutálódik", tehát a miniszter úr oltása semmit nem ér. Viszont megvan a technológia, amellyel gyorsan elkészíthető egy valóban hatékony védőoltás, amely az első emberben való azonosítást követően néhány héten belül tömegesen gyártható. Tehát lesznek veszteségek, csak nem olyan mértékben mint a '17-es spanyolnátha idején.
A kérdésre válaszolva, ma Magyarországon nemhogy a madarak, de az emberek számára sincs kész védőoltás.
Amiben reménykedhetünk az az, hogy előbb készül el az oltóanyag, illetve ezt követően lesz ideje a madarak immunrendszerének felkészülni, mint ahogy a vadmadarak közvetítik a vírust.
Addig is lehetőség szerint izolálni kell az állományokat, ami jelenleg nekem is pl. nehezen megoldható feladat.
Ennek oka az, hogy hatalmas mennyiségű veréb, balkáni gerle jár a fácánkertbe(ezért szükséges a rendszeres féregtelenítés is), így amennyiben megjelenik a madárinfluenza köztük, úgy cca. 5-600.000Ft értékű madarat kell elaltatnom és még az is esélyes, hogy a többszörös értékű 15 év alatt összegyűjtött papagájállományunk is rámegy.
Jelenleg a papagájvolierek külső röpdéit fedjük le hullámlemezzel, így elzárva a verebekkel való érintkezés lehetőségét, csalianyaggal ellátott egérfogók várják a tél elől behúzódó rágcsálókat, az immunrendszer erősítése érdekében almaecetes, Laktiferm-es ivóvizet kapnak madaraink heti rendszerességgel.
Ha szükséges lesz, úgy fertőtlenítőszeres ki- és belépőkkel választjuk el a madárkert egyes szektorait.
Miután a verebek számára nem akadály az un. csirkedróton való átreppenés sem, így a fácánost újra kell húznunk még egy (harmadik) réteg hálóval is.
Először is köszönöm a válaszokat! Nincsen véletlenül fényképe a mongol x király hibridről?
Mostanában eléggé nyugtalanító híreket lehet hallani a madárinfluenzával kapcsolatban. Itt most nem az emberi vonatkozása érdekelne ennek a betegségnek (hiszen erről nap, mint nap szó esik a híradásokban), hanem igazából az érdekelne, hogy - főként - a díszbaromfitenyésztők megtudják-e óvni állományukat egy esetleges fertőzéssel szemben? Van-e ma Magyarországon olyan vakcina, amely segítségével megvédhetőek a nagyértékű díszmadarak?
A monogám fajokat már csak értékük miatt sem szokták más fajokkal összekeverni, de pl. a királyfácánt, melyet közel 150 éve tenyésztenek Magyarországon is, sokszor keresztezik az un. vadászfácánokkal. Ennek elsődleges oka, hogy az agresszívebb kakasok sokszor még két tyúkot is túlhajszolnak egy tenyészidőszak alatt, így királytyúkok mellé mongolt, vagy kínait szoktak betenni.
A hibrid kakas mongol esetében lilás-bordó színű, a kb. méteres bordó farktoll szélesen sávozott, mint a királyoknál.
Gyöngytyúk érdekességek közül idehaza még csak a keselyűfejűvel találkoztam, de szerintem részletesebb infókkal tud róluk szolgálni Novák Antal (94/370-599), vagy Szénási Gábor( 70/254-6127)
Nagy tisztelettel köszönöm az értékes gondolatokat, megpróbálom továbbgondolni öket, és szűkíteni a kört. Különben az ujjak kissé összezáródnak, de az izűletek, vagy az izom nem látszik duzzadtnak.
Köszönöm, a tanácsot, délután lehet, hogy adok is neki Neo-te-solt, (ilyenkor mindent ki kell próbálni,) amit azért nem tettem meg eddig, mert különben az állat élénk, eszik (mohón), és hasmenést sem tapasztaltam.
A bénulásos tüneteket szokás "B" vitaminnal szokás kezelgetni, mely tüneti kezelés, így gyógyulást nem, csak a folyamat rövidebb-hosszabb(akár több év) ideig történő megállítását eredményezi. Ez a kezelés viszont csak az idegrendszeri eredetű bénulásokra hat.
A legtöbb bénulásos tünet okozója a vese környékén keletkezik. A köszvény kialakulásáért a elsősorban a húgysav kiválasztás zavara a felelős. Ez esetben a húgysav kristályok a lábizültekben rakódnak le. Ilyenkor az izületek megduzzadnak. Sajnos az okozót csak a boncolás deríti fel, mikor a szív, máj, zsigerek felületén láthatóvá vállik a lisztszerű bevonat, illetve láthatók lesznek az izületek körüli sárga csomók is.
A bénulás másik ismert oka a vesedaganat, mely fejlődése közben összenyomja az ülőideget, illetve az ereket. Az okozót ez esetben felismerhetjük a láb elszíneződéséből(feketedik), az "ökölbeszorított" lábujjakból.
Rosszabb esetben okozhatja vírusfertőzés is lebénulást, de az elsődleges tünet ilyenkor a nátha. Amennyiben ez is jelentkezett, úgy a madarat el kell altatni, mivel a bénulást okozó vírus tyúkféléknél a baromfipestis.
Miután hosszabb időn keresztül volt nálad a bantam(a vírusokkal ellentétben egy két hetes karantén időn belül kibukik a baktérium fertőzés), így nem valószínűsíthető a baktérium okozta megbetegedés, hacsak nem ételből bekerült szalmonella az okozó. Ha mégis, az antibiotikummal jól kezelhető. Elsődleges tünet ez esetben a hasmenés.
Próbáltad már "kakasos porral" (Neo-Te-Sol) kezelni?
Más.
A fácántenyésztőkhöz lenne egy olyan kérdésem, hogy kísérletképpen nem próbáltatok-e még különböző fácán fajokat keresztezni? Gondolok itt elsősorban a phasianus colchicus valamelyik hazánkban előforduló alfaja és valamely syrmaticus faj közötti keresztezésre. pl. mongol fácán + elliot fácán. Pusztán kíváncsiságból érdekelne.
Megint más.
A különböző gyöngytyúk fajokkal kapcsolatban érdekelne, hogy hazánkban melyek fordulnak elő tenyésztőknél (leszámítva a sisakos gyöngytyúkot (numida meleagris) )
A keselyű fejűről itt-ott már olvastam, de erről is alig tudok valamit, a többiről meg még csak képet sem találtam a neten.
Tanácsot szeretnék kérni. Van nekem egy Bantám tyúkocskám (idei).Kb. két hete egyre nehezebben jár, mostanra teljesen megbénult mindkét lába. Előszőr szelénhiányra gyanakodtam, de nem használt a kezelés. A másik gondolatom a beltenyésztés, de ez lenyomozhatatlan. Ha van valakinek okos gondolata, kérem írjon. Köszönettel Misik Tamás
Engem is érdekel minden ami az állattartással kapcsolatos. Nagyon szeretem a különleges szárnyasokat is. Nekem jelenleg csak szimpla türpetyúkjaim vannak, de az egyik ismerősömnek van néhány Brahma-tyúkja. Gyönyörűek. Régóta foglakoztat a gondolat, hogy pávát, keselyűfejű gyöngytyúkot illetve kínai hattyúludat tartsak. Van esetleg valamilyen tapasztalat? Főleg a páva érdekelne.
akkor enis hirdetnek, majd a modi kiszedi, ha nemjo.
idei nyereges facanok eladok. nemet-cseh vervonal, 4honapos, nem kukoricadaran nevelt.... rosz hir, hogy nyiergyhazan vannak, es nem megyek monorra. aruk 15eft/par
Költözés miatt sörgősen aldó 5 db idei eliott fácán nagyon szépek már most nő a farktolluk a kakas is már szépen szinesedik már majdnem akkorák mint a szüleik 1 kakas van 5 tyúkkal :) kicsit extrem
Tyúkok 14eFt/db
Kakas 10eFt
Lehatőleg a kast 2 tyúkkal szeretném eladni a tenyészpár gyönyörű el leht jönne megnézni nagyon szépek a fiatalok is :)
kösz microdrive! még több holland törpe az invitel.hu/frstcccsillu/hollandi.htm - en (www nélkül)
Voltam Monoron, végülis egész jó volt, legalább jó idő volt, és nem (annyira) sínylődtek a kiskutyák, kiscsirkék, stb. a ketrecben. Három dolgot láttam amit jó lett volna megvenni, nem tettem, azóta is a fejem verem a falba!
Sziasztok! Nagy a csönd! Mivel nincs másom, kénytelenek lesztek beérni a holland törpéimmel. :) Törpe selyemnek jó a 3500FT/db-os ár (a törpe törpésített változata)
babóca! szívesen megnézném mi a helyzet a sebrightjeiddel!
Ha megtennéd hogy szkenneled, aztán küldöd mail-ben, megköszönném. Nem a lap színvonaéa miatt - még soha nem volt a kezemben - hanem mert mégiscsak állatkerti cikk. Kösz!
Ja, a nyerges cikket természetesen én írtam, nem a teljességre törekedve, pusztán bemutatni kívántam, ezt a szép és nem túl nehezen tenyészthető fajtát.
Néhány hónapja már benéztem ide, de úgy tűnik ezt is ritkítanom kell:(
Szafe "barátom", úgy emlékszem nem írtam le erre az oldalra, hogy miért is nem kívánok itt levelezni, de elvárnám te se húzz le a hátam mögött.
A lehetőség előtted is ugyanúgy ott áll, hogy leírd tapasztalataidat(melyeket pár év alatt profi módon, vezetői képességeidedel összeszedtél) a ...-ról, akár a D.M.-ban is.
Ha nem volna méltóságodon aluli, hogy elolvass minden sort az újságban, akkor tudnád, hogy főként papagájtenyésztőként ismernek kishazánkban, de mivel madárkertünknek részét képezik a fácánfélék is, így arra kaptam felkérést hogy erről írjak.
És természetesen nem arról fogok cikkezni, hogy milyen madarak vannak másoknál, részben azért, mivel ezt már többen megtették, részben azért mivel más tollaival nem szokásom "ékeskedni".
Megjegyezném, én papagájosként így is másfél évtizeddel azelőtt tenyésztettem elhullás nélkül a legmutatósabb, bár talán legkönnyebben tartható díszfácánjaink egyikét az aranyfácánt, mielőtt te megvetted volna az első madaraidat, melyek tartásához a tanácsait kérted annak, akit, most leszólsz(miközben, olyan butaságokat írogatsz, hogy az első éves aranyfácánkakasok, még nem ivarérettek/ha nem magos a tojás, annak más oka van/).
Tenyészetünk több száz madarának fenttartása(köztisztviselői munka mellett) így is rengeteg időnket veszi igénybe úgy, hogy a tenyészidőszakon kívül sem tudunk 1-2 napnál tovább elszakadni otthonról (és te ezt a 2 napos szabadságunkat tetted tönkre hisztériával, gusztustalan felsőbrendűségi koplexusodból fakadó rosszindulatú beszólásaiddal, melyek hallatán bárki, aki kevesebb toleranciával bír a magadfajta iránt, kirakott volna Németország közepén).
Néhány éve bevállaltam, hogy megpróbálok segíteni mindazoknak, akik most szeretnének a díszmadártartás szép, de lemondásokkal teli hobbijával megismerkedni. Ez ellenkezett mindazzal, amit az általatok emlegetett tenyésztők vallottak, hiszen ezek az embereknek jelentős része igyekeszik "egyeduralkodó" maradni a "piacon". Ezért is van, hogy egyes "tenyészetekből" magtalan kakasok, tojások kerülnek ki. Én persze nem is vagyok népszerű ezekben a körökben, mégha a szembe mást is mutatnak.
Azt vallom, hogy a madarászt a munkája, eredményei mutatják be, nem a hozzád hasonlók rosszindulatból fakadó véleménye.
Elfoglaltságom mellett igyekszem továbbra is a lehető legtöbb segítséget megadni a hozzámfordulóknak, újságcikkeim pedig, ha nem is érik el a profik színvonalát, de remélem segítséget nyújtanak a kezdőknek.
Valóban sok mindent kellene az újság tartalmi összetételén változtatni, de ehhez kell a hozzáértők segítsége, akik még csak ott tartanak, hogy azt fúrják aki le meri írni a "tapasztalatait.....".
E.mail címemen szívesen veszem azok jelentkezését, akik olyan tartalmú írással jelennek meg, mely közlésre alkalmas(még a tiedet is szaferi:)
Elnézést kérek mindazoktól, akiket mostani kitörésemmel zavartam(ha valaki személyesen megismerkedik "barátunkkal" (pl. egy rövid kirándulás erejéig Erfurtba), tudni fogja mitől borul ki nálam a "bili". Kellemetlen egy agresszív ember követelődzéseit hallgatni úgy, hogy a várható hosszútávú kapcsolattartás miatt nem akarod letorkolni. De, ha már a saját érdekeinket háttérbe szorítottuk emiatt, akkor szemétség ettől az "embertől" az ilyen megjegyzés, mint amire választ írtam.
Tanulság, nem kell mindenkivel jóban lenni, mindenáron:(
szafe, miután jelenléted miatt a jövőben sem fogom ezt az oldalt felkeresni, így mostantól(hozzád méltó módon)nyugodtan sárba tiporhatsz;(
jo az hogy nincsennek benne profi kepek az egy dolog, meg mindig jobb mintha a netrol vadaszgatnak ossze oket, bar olyan kepekkel is szoktam benne talalkozni.
ketseg kivul a baromfis resze a legjobb. az hogy magyarorszagon vedett/szigoruan vedett madarak tenyesztesenek szentelnek 3-4 oldalt megint nem ertem, mert aki ezzel foglalkoznak (NP-k, hivatasos madaraszok, stb.) azoknak ezeket nem kell leirni, a tobbi halando meg ugysem tarthat/meg nem is tud! mi voltunk tavaly nemetorszagban egy fickonal aki sokszasz vad enekesmadarat tartott az egesz volieren volt 2db 20x10cm-es kemlelonyilas ahol lehetett nezni a madarakat es kesz a tobbi surun beulteteve.
azert konyorgom 2005 kozepen ne a nyerges facan , tapasztalataim a facantenyesztesben szoljon mar.... a nemeteknel errol a fajrol mar 50 eve is 10x szinvonalasabb cikkek jelentek meg. pl. kerdesek: tavasszal en tobbszor voltam kint hajnalban (04-08h kozott) es pl. a nyerges facan sokszor akkor parzik, a tojo ul a foldon lelapulva kigyoszeruen tekergeti a nyakat, mikozben a kakas topog a hatan, rebeszgeti a szarnyait, (amit pl. csak a lophura nemzetseg csinal) es megparozza a tojot idonkent, ez kb. 1 orat is eltart. azt hogy a tojo nem minden masnap rak tojast, mert nekem pl. a 24 tojast 2-3 naponta rakta, es a kakas meg a vedles kozben is parzott/termekeny maradt. azt, hogy kotlossal ha keltetunk 100%-os eredmenyt erhetunk el, de az elso hetben jo egy 60x50cm-es helyre rakni oket, mert rem butak a csibek es torekenyek, gyakorlatilag 0 elhullassal lehet kotlossal es odafigyelessel nevelni facant amugy. azt hogy felesleges a hazai koztudatban tulmisztifikalt kamillatea itatasa, mert pl. a PURINA facan starter 2+2 fele gyogyszert tartalmaz, egyebbeknt is egy tea miatt megromlott ivovizzel tobb kart okozunk, meg amugy is naponta tobbszor kell cserelni, mert a teak hatoanyaga par ora alatt lebomlik, ehelyett en mindig megadozis multivitaminokat es nyomelemkoncentratumot itatok az elso napokban, utanna ez is elmarad, mert felesleges es csak terheli a szivet meg a majat. de meg van ezer dolog amit le lehet irni! elvileg kezdoknek adunk tanacsot, ne irjon mar le senki olyat, (ha mar azt tartja magarol hogy tobbb eves tenyesztoi multal rendelkezik) hogy "nehany hetes kor utan atterunk a kukorica es buzadara" keverekere. nekem meg 3 honaposan is specialis _facanoknak_ keszult nevelotapot kapnak sok zoldseggel es gyumolcsel, mert pl. a facan a legigenyesebbb baromfifele a pulyka utan. ezert van az , hogy meg oktoberben is barna szinu nyerges kakasokat latok a piacokon gemberedetten ucsorogni. van azert magyarorszagon par ember aki magas szinvonalon tart/tenyeszt facant. ritkabb es itthon ujdonsagnak szamito fajokat tarto meg rohog/sir az egeszen. (egyebbkent szemelyesen ismerem a szerzot, meg is van rolla a velemenyem tavaly osz ota, remelem sikerul az iden vagy 10 darab nyergest felnevelnie, raferne...)
a tenyesztok a tenyesztessel vannak elfoglalva, nem nagyon van/akarnak cikkeket irni, megosztani a sok ev alatt szerzett titkokat/tapasztalatokat. mi magyarok ilyenek vagyunk
nem sok minden van benne, nagy bolcsen megallapitjak benne, hogy nem kell egzotikus madarakat bemutatni, mert a porparaszt ugyis csak a vadkacsat, a struccot, meg a golyat ismeri, es ezeket ertekeli. megint egy szinvonalas cikk a diszmadarbol, mint ahogy az lenni szokott. nekem nincs meg, csak egy ismerosnek, ha baromira kell beszkenelem neked. en nem koltok ra egy fillert sem, szegyen hogy magyarorszagnak egy ennyire szinvonaltalan havi "szaklapja" van. szegyen....
Üdv! Ha valakinek megvan esetleg a 2005/júniusi Díszmadár magazin, el tudná küldeni mail-ben a Madárgyűjtemény-tervezési szempontok a Veszprémi Állatkertben c. cikket (digit-fotó vagy szekkenlt formában - vagy ha elég türelmes vagy, akár gépelve :-)))? Köszi!
szafe2! Mindenképpen érdekelnek a madarak. Nehogy másnak add!!!! Már csak az a kérdés, hogyan találkozunk? Nem jössz Monorra augusztusban? Részleteket emilben garanka@freemail.hu. Üdv.
ja ez a baj a tukorforditasokkal, gondolom ezis valami nagysikeru nemet-angol-belga konyvnek lehet a hazai kiadas. nekem is meg van a helga friczke "bantams" cimu kis bibliaja, igaz angol nyelven, ha avalakit erdekel van benne sok standardmeret-suly-ivarerettseg-tojaszsam-tojasindex stb. tablazatok majdnem az osszes torpefajtahoz, sajna az egesz angol nyelvu.
jok a hollandjaid! a tisztakek kakas kulonosen szep. ha esetleg erdekel tavalyi holland szulopar nemet gyurus -aranytorku szinben szoljal, mert felszamolom az allomanyt es akkor inkabb neked adom el.
Sziasztok! Új könyvet találtam. Bár lehet, hogy csak nekem új! Néhány kép és felirat össze van cserélne benne, és nagy hiányosság, hogy általában nincs odaírva a fajták tömege (kivétel néhány tyúkfajtánál.) De azért tetszik, képes voltam kiadni érte 3990 Ft-ot.
Íme az én holland törpéim. Tovább is keresek más színváltozatokat. Sajna a fiatalok közt tyúkok csak mutatóban vannak. Kakas van dögivel. :((
Sorrendben: egyetleg tiszta kék kakas, sötétkék-arany kakas, világoskék-arany kakas, fekete tyúk, fekete-aranynyakú kakas és tyúk (én csak fácánosnak hívom, a német standardban nem láttam ilyen színt).
Igazából nem, csak egy környékbeli kisállatkereskedést kerestem fel. Ott sajna nem tudtak segíteni. Kaptam 1-2 telefonszámot, de jelenleg Ők sem tartanak. Egy Bp-i címet is kaptam, de azért oda-vissza összesen 2 órát kellene buszoznom, ami a madarakkal azért elég nagy macera. Szóval áll még a kérdés, tud-e vki Pest megyében eladó japán fürjet? :)
masik: hihettlenek ezek a kotlosok. kikelt par aranyfacanom, 3hetes tojasbol a saroba tojta a foldre a tojo, betettem a kotlos ala, mert keves volt a holland tojas alatta, erre kikelt mind. keltetonel meg gorcsolunk a 2hetes tojasokkal... :(
A hétvégén voltam egy tenyésztőnél, akitől venni szerettem volna madarakat, de amikor megláttam, hogy milyen körülmények között tartja azt a sok fajta szép, értékes madarat, akkor nagyon elszomorodtam és inkább nem vettem semmit, mert amilyen mocsokba, sárba, " piszokba" voltak szegények, attól féltem valami betegséget is hazavinnék a csirkékkel az enyémekhez.
Azt mondja csak hobbiként tartja őket, de én azt mondanám inkább kipréseli belőlük amit lehet és tovább ad rajtuk.
Ez nagyon elszomorított, mert én azt gondoltam, hogy akinek ilyen csodálatos madarai vannak, az szereti őket, gondoskodik róluk, tisztán tartja a helyüket.
Legszívesebben minden madarát elvenném és megfelelő gazdiknak adnám őket.
Tudjátok hálás jószágok ezek a baromfik és ezt onnan tudom, hogy ha meghallják a hangom már szaladnak az ajtóba, csicseregnek, felrepülnek rám, az ölembe szállnak, de amikor ez a tenyésztő a saját madaraihoz közelített, szegények azt sem tudták hova meneküljenek.
Úgy gondolom, szégyen hogy vannak köztünk ilyen emberek. Neki is ki kellene próbálnia azt az életformát, amit ő biztosít a tyúkjai számára!
Ohiki! Én már írtam neked E-mailt, de még nem írtál! Érdekelnének a könyvek!
Köszi
Ja lesz eladó törpe faverolles kakasom kettő, még csak 4 hetesek. Csere is érdekelne! Írjatok, ha valakit érdekelne!
Sziasztok! Érdekelnének a könyvek is, ezenkívül törpe selyem tyúkok, mivel van három német gyűrűs kakasom, de tyúk hozzájuk egy sem. Jó minőségűek kellenének, és nem baj ha nem naposok!
Otthoni könyvtáram átrendezéséből adódó helyhiány miatt néhány szakkönyvemtől megválnék. Baromfitenyésztés és más állatfajok tenyésztésének témájában.
Akit érdekelnének az magán mailben keressen meg információért ( Cím-kiadó-ár. stb)
Rátok gondoltam először mielőtt máshol kínálom őket.
nem lehet hogy valoban megfaztak, pl. huzatban vannak? en nem nyomnam ossze-vissza az eros antibiotikumokat (pl. a vetriflox) egyreszt hosszabb tavon rezisztenciat okoz, masik hogy szerintem nem tesz jot a madaraknak, plane egy fiatal madarnak. etessetek gyari indito tapokat, azok megvannak gyogyszerezve a szukseges szerekkel, a szukseges mennyisegben. altalaban mindenkinel a szar :)tartasbol erednek a betegsegek (ures kukoricadara+buza inditonak pl.)
Az Optimizmus Somogy Megyei Közhasznú Egyesület OKJ képzést indít
Hobbiállat- tenyésztő és forgalmazó (OKJ 53 6203 07)
témában.
A tanfolyam tervezett kezdése: 2005. július Minimális létszám: 20 fő A képzés helyszíne: Kaposvári Egyetem Állattudományi Kar A szakképesítés megszerzésének előfeltételei: középiskolai érettségi, vagy szakmai előképzettségként állattenyésztési szakképesítés, vagy állattenyésztési ismereteket is tartalmazó általános mezőgazdasági szakképesítés, vagy 2 év állattenyésztői gyakorlat; a munkakör jellegének megfelelő, orvos-egészségügyi alkalmasság, különös tekintettel a zoonózisoktól való mentességre, a testi erőnlétre, mely alkalmassá teszi az állatokkal való bánásmódra; A képzés távoktatásos rendszerben történik, konzultációs formában. A konzultációk hétvégéken, előzetesen egyeztetett időpontokban kerülnek megrendezésre. A konzultációkon a Kaposvári Egyetem oktatói és a különböző témakörök elismert szakemberei tartanak előadásokat, illetve a résztvevők gyakorlati képzése történik. A tanfolyam elméleti és gyakorlati vizsgával zárul, és OKJ-s szakképesítést ad. A vizsgák letétele nem kötelező, de az oklevélhez szükséges.
A tanfolyam részvételi díja létszámtól függően 80-105.000 Ft (+ 25.000 Ft vizsgadíj) között várható, mely magában foglalja a tananyagot, a konzultációk és gyakorlatok díját.
A csoportokat szervezők számára az Egyesület 10 %-kedvezményt biztosít.
Jelentkezés és információ: Simon Norbertnél a 20/ 481-37-12 telefonon, vagy az hobbiallatokj@freemail.hu E-mail címen lehet. .
Sziasztok keresztapám kommersz 1 hetes csibéi nem tünnek totál egészségesnek...enyhe bágyadság...fázékonyság...mehet nekik a Vetriflox nyugodtan? vagy van valami ami még jobb ilyen korai stádiumban?
na akkor ezek szerint nekem a tojasrakas az iden kimaradt... tojast nem akarok venni, mert nekem is van egy parom, csak gondolom a tavaszi hercehurca atkoltoztetesek megzavartak oket. akkor majd jovore.
mindjart lenne is egy kerdesem, a weboldaladon azt irod, tartasz feherbobitas facant. neked tojtak mar az iden? mindenhol azt irjak hogy majus-juniusban kellene , nekem meg nem tojt.
Üdvözlök mindenkit ezen a fórumon. Nagyon megörűltem mikor rátaláltam erre a lapra. Én Csizmár Mihály vagyok és Halásztelken tartok és tenyésztek díszfácánokat,
dísztyukokat és galambokat. Remélem a jövőben sok hasznos infót tudunk cserélni
A láb szétcsúszás kelési hiba. Nekem is volt. Olyan rongyot tettem alá, amiben meg tud kapaszkodni. Egyébként pár nap alatt megerősödik.
A lazacok napos korban még egyformák, majd később kezdenek kijönni a kiskakasokon a sötét tollak.
A fej elfordítás sajnos valami betegség lehet szerintem. Egy idegrendszeri tünete lehet valamelyik fertőzésnek. Ha a többi is csinálja akkor biztosan az, érdemes állatorvoshoz fordulni a dologgal.
Valami baja lett az egyik páduai csibének. 4 hetes most. Reggel amikor kiengedtem őket még semmit nem láttam, most pedig ferdén tartja a fejét és mintha kábult lenne. Eddig gyönyörűen fejlődött, mi okozhatta ezt? Lehet valami speciális betegség? Valaki tapasztalt már ilyet?
Irjatok, mert nagyon szomorú lennék ha elpusztulna!
A másik pedig, hogy a mostani kelésból van egy ezüst páduai, amelyik később jött ki a tojásból, mint a többi és most már 2 napos, eszik, de a lábát nem akarja összehúzni. Szétcsúszik neki. Mit csináljak vele? Lehet ezen segíteni?
nyugi, nallam is 3kakas, 1tyuk az arany... a masik 4-bol meg 2-2 jo lesz eladni majd osszel oket, persze mindenkinek majd 2-3 tyuk kell kakas meg egysem...
babóca! a sebrightekre jövőre be lehetne nevezni nálad? főleg a citromsárga lehet érdekes, még csak külföldi weboldalakon láttam ilyeneket. Import tojásaid voltak?
A 3. képen kis kék kakas, alatta az egyik jércike, amelyik feketének született, de ilyen kis pikkelyes lett, a tollainak a szegélye az aranynyakú színére hasonlít. Legalul egy kis kék aranynyakú.
szafe2! neked milyen lett a holland törpék ivararánya??
Sajnos az aranyfácánom tojásai fiatlanok voltak, majd jövőre megpróbálom újra, hisz még csak egy évesek a madarak. A fiú persze megint próbálja tojózni őket, de nem sikerül neki.
Nekem most keltek ki hollandi bóbitások, törpe lazacok, ezüst itáliai, babos cochinok, szultánok, arany és sárga páduaiak, arany, ezüst és citromsárga sebrightek, ezüst törpe wyandotték. Akartam óriás orpingtont is de nem volt egy tojás sem fias.
Majd felteszem a képeket!
Ja képzeljétek kelt egy kék szultánunk is, de én úgy olvastam, hogy csak fehér szultán létezik. Biztos hogy tiszta vérvonalból származik és nem keveredett semmivel.
Ja és kelt egy kínai törpe fürj is!
Ohiki: Meg tudnád nekem azt mondani, hogyha minden törpe lazacom fehér lett, akkor azok mind tojók lesznek, mert ezt a fajtát még nem ismerem és azt mondták nekem, hogy a kakas egyből kék, amikor megszületik. Látszik a lazacokon már születéskor, hogy melyik kakas, melyik tyúk? Vagy van még remény, hogy lesz köztük egy kakas?
A fényképen amúgy nagyon ismerősnek tűntél, azért kérdeztem, hogy mikor készült. Lehet, hogy láttuk már egymást, mert gyakran járok vonattal felétek.
A gallérosfácán tojók túlnyomó többsége elül, még akkor is, ha a felmenői több generáción keresztűl keltetőgépben keltek. Minden ellenkező dezinformáció ellenére az első éves, még nem színes kakasok is általában ivarképesek, néhány kései kelésű, vagy eleve impotens egyedtől eltekintve. Ha párban tartod az aranyfácánokat, érdemes a tojóra bízni a keltetést, mivel egy átlag fészekalj 12-15 tojásból áll, melyek szinte kivétel nélkül ki is kelnek. Ha elszeded a fészekből tojásokat, akkor egy tyúktól akár kétszeres mennyiséget is nyerhetsz, de a keltetőben keltetett és lámpa alatt nevelt csibék közt jelentősen nagyobb szelektálódás várható, mint a tojó által neveltek közt. A keltetőnek inkább akkor van jelentősége, ha több tojót tartasz egy kakassal, mivel a tojók zavarják egymást a kotlásban, illetve előszeretettel vadásznak egymás csibéire.
Ohiki: még csak a második keltetésnél tartunk, eddig egy marék brahma és cochin csibénk, illetve három színben aranyfácán, valamint nyerges és király kelt.
Az érdekesebb tojások még gépben és tálcán vannak, a jövő hét közepére várunk úgy 80db csibét:)
Rendeltem egy szakajtónyi törpe selyem tojást holland vonalból kíváncsi vagyok rá mi sikerül belőlük.
Szia Anna!
Ha a kakasod kukorékol, és tojózza a tyúkokat, akkor szerintem már ivarérett. Hogy termékeny-e, törj föl egyet, lesz benne a sárgájához tapadva egy fehér slejmes állagú kis valami, ha abban látsz egy fekete szemet, akkor meg van termékenyítva a tojás. Egy párzás 6-8 napig eredményez fias tojásokat, úgyhogy nem kell agódnod. Mondjuk fiatal kakasnál ez lehet hogy rövidebb idő.
A tyúk alá annyi tojást tegyél, amennyit eltakar biztonságosan. Ha neked 8-10 csibe kell, akkor tegyél 10-15 tojást. A 10. napon lámpázd le a tojásokat és dobd ki azt amelyik üres, nem fias. A tyúk lábtollat vágd le ollóval, mert kiránthatja, és össze is törheti a tojásokat amikor forgatja azokat.
Nem érdekes hogy milyen fajtájú a tojás, de nagytestű kotlós alá, nem érdemes törpe tojást tenni. A selyem kisebb mint a brahma tojás, ezért összetörheti a mama.
Ha nem ül a tyúk folyamatosan a tojáson, (tehát a megtojás után otthagyja a fészket,) akkor otthagyhatod a tojásokat. Csak folyamatosan ellenőrizd, hogy ne törjön össze, ne legyen szennyezett, de ki is veheted azokat, és tompa végükkel felfelé tárolhatod, úgy ahogy leírtad.
babóca: a kép rólam 2001-ben készült. Csak nem találkoztunk már valahol?
Sziasztok! Volna néhány kérdésem tojás keltetéssel kapcsolatban. Még elég kezdő vagyok a baromfis témában, úgyhogy részletesen válaszoljatok légyszi! Van 5 óriás brahma tyúkom 1, illetve 2 évesek. Nemrég vettem egy kakast hozzájuk. Nem tudom pontosan mennyi idős, a tenyésztő azt mondta idei kelésű, tehát gondolom 4-5 hónapos lehet.? Az egyik tyúkom megül a tojásokon és szeretnék kiköltetni vele pár tojást. A kérdéseim: Honnan lehet tudni, hogy egy tojás termékeny-e? A kakas ugyan rá-rá ugrik a tyúkokra, de nem tudom, hogy nem túl fiatal-e még, hogy megtermékenyíti-e a tojásokat. Hány tojást érdemes a tyúk alá rakni? Nekem elég lenne 5-8 csibe, de nem tudom ez nem kevés-e. Lehet különböző fajták tojásai együtt keltetni, ha pl. a saját tojásain kívül rendelt selyemtyúk tojásokat is raknék alá? Jól tudom, hogy el kell venni a tojást a tyúktól miután megtojta, lehűteni 15-20°C alá és utána visszarakni egyszerre az összeset? Minden egyéb információt tojás keltetéssel kapcsolatban szívesen vennék. Köszönöm! Anna
hany naposak a tojasok, ha az elejen van akkor meg nem gaz, nekem is neha van ilyen, attol meg 100%-ra kikelnek, csak par ora kesessel, ha mar az utolso napokban akkor szerintem annyi nekik...
Segítsetek! Csontra kihűltek a tojásaim :)) néhány órára. Utána a tyúk visszaült rájuk. Lesz még belőlük valami? Vagy akár ki is dobhatom az egészet?? Köszi!
szafe2! már tollasodnak a kis kék hollandus csibéim. Majd lefotózom őket és én is felteszem ide.
Bocsi, de nem tudom miért írt így az előbb a gép. Szóval kíváncsi lennék a madaraidra Ohiki, ha ide nem tudsz feltenni képeket, akkor e- mailbe tudnál nekem küldeni? erawe@freemail.hu- ra. Köszi
Sajnos Nyumi, nincs semmilyen eladó baromfim jelenleg.
Majd szétnézek az ismeretségi körömben, hátha van valakinek valami érdekessége.
Vagy keresd meg Josef Wolterséket, nekik mindig van sok ritkaságuk. Holnap elhozom a névjegyét és magánban elküldöm a címüket.
Küldj egy mailt a spaca@freemail.hu -ra akkor arra válaszolok neked.
Szép kis egészséges tyúkocska.
Ha abból indulunk ki hogy fajtatiszta, akkor akár a lentebb említett Dutch bantam ( Holland törpe) is lehetne. De szerintem az úgynevezett japántyúk-nak titulált keverék törpetyúkocska lesz. Mivel a házityúk nagyon hamar és könnyen elfajzik (elveszti fajtatisztaságát) ezért egyáltalán nem valószinűtlen hogy ez utóbbiról van szó. De tényleg látni kéne a fejét, mert akár még rózsástarajú törpe is lehet.
Sziasztok! Van egy kis törpetyúkom, rendszeresen tojik, de nem tudok róla egyébként semmit, hogy mi a becsületes neve, ha egyáltalán van neki :) Meg tudjátok esetleg mondani, hogy ez miféle jószág? :)
Melyikőtök Mocsári kartárs tatabányai haverja, aki beszélt neki a hollandusaimról? Nagyon melengette a büszkeségemet, hogy felhív egy majdnem idegen ember, és dicséri a tyúkjaimat. Köszi!
ohiki inkább nekem ritka fajta kéne és olyan ami nem túl érzékeny pl a telet birja az min1 nekem hogy törpe vagy viador csak szép is ritka legyen:) mert szeretnék olyaanból mert fácánom már van de a díszcsirkékhez nem értek szoval ritka és szép legyen ja és olyan méreg drága se legyen szoval megfizethető de van most egy kis pénzem szoval ne legyen se túl olcsó nem tudsz ilyen díszbaromfit esetleg neked nincs ja és persze szaporítani is lehessen :D létszives irjál ohiki
aaaj, jol neznek ki. nekem eddig azert nem voltak kint, mert a szarnyukbol nem akartam levagni, ahol meg a tobbi japan van onnan meg konnyen kirepulhetnek. masik meg hogy nem akartam hogy keveredjenek, ezert volt bezarva, de het vegen nekem is kitelepulnek a szabadba vegre.
Szépek a képek, örülök neki hogy raktok fel ide. Nekem sajnos nem megy, nem tudom miért!
Nagyon szép formásak a Dutch bantamok!!!
Milyen egzotikumra gondolsz Nyumi? Ritkára, igényesre, vagy különleges formájúra?
Viadorra, díszre, vadra, törpére, óriásra?
szafe nekd is szépek a nyergesek nekem csak most kelnek majd 3 nap mulva a elliottok remélem sajna én nem birok képet felrakni pedig nekem is nagyon szép állataim vannak :)
Valakinek nincs valami egzotikus díszbaromfia ami nem olcsó?
A kamillát tisztán itasd, aztán vagy két napig vitaminos víz, (Jolovit, stb,) Aztán pár nap szünet, majd Vetriflox itatás. Aztán egy hét szünet, majd Doxivit itatás. Majd ismét vitamin, vetri, doxi. Aztán mielőtt kikerülnének az idősebb madarak közé, egy kis Neophikokocin itatás a kokcidiózis ellen.
Ez természetesen az én bevált módszerem, más gondolom másképp csinálja.
Egy állatgyógyszertárban mind beszerezhető, vagy legalábbis a hasonló hatású készítmények. Ott is informálódhatsz leitatással kapcsolatban.
winDirVariable="C:/WINDOWS"
Már 41 kiscsibe kikelt, még van 8 a gépben.Irjátok meg kégy szíves pontosan, hogy mivel kell leitatni őket és hány napos korukban. Ja és hol lehet beszerezni amit a vítba vagy kamillába kell tenni?!Képeket teszek föl róluk.
Sokmindent nem tudsz vele tenni!!!
Nézted hogy nem tetves véletlenül a mama? Akkor szoktak lejönni a tojásról. Vagy egyszerűen zárd be és na hagyd lemászkálni.
Ha 24 óránál továb van kihülve a tojás, akkor adhatod a kutyának. A 21 napból az első néhány nap a kritikus, akkor a legérzékenyebb a tartós lehülésre a tyúktojás. Későb már nem veszélyes a dolog.
nem tudtok gyurukeszitok telefonszamait? korabban fennt volt a diszmadarmagazin.hu-n, de valamiert azota leszedtek az okosok. most meg kene es nem talalom...
A magasabb hőmérséklet miatt kelnek korábban. Pár tizeddel magasabb a hő már pár órát, esetleg napot is jelent.
Sok sikert és örömködést kívánok babóca!
winDirVariable="C:/WINDOWS"
Képzeljétek kikelt az első kék selyem és nagyon édes.Valami miatt 1 nappal előbb kelt ki.De már ki van ütve fehér hollandi bóbitás meg araukana tojás is.Majd ha minden kikel, akkor rakok fel képeket róluk.
Ez tényleg érdekes, amit szafe leírt. Egyszer jópár éve egy kotlós alá vadkacsa tojásokat raktam 28 nap a kelési idejük, aztán mivel volt még hej a mama alatt, betettem még egy héttel később 4 tyúktojást is, azthiszem selymek voltak, de már nem vagyok benne biztos. A lényeg, hogy szinte egynapon keltek ki a kiscsibék és a kiskacsák is. Akkor nagyon tetszett a dolog! De tényleg érdekes hogy Bogenfürst Ferenc baromfikeltetés könyve bőszen részletezi a kacsa és tyúk tojás keltetésének feltételeit, a kotlós pedig e könyv ismerete nélkül lazán megoldja a dolgot. De annak idején az egyetemen ha a baromfitenyésztés vizsgán erre hivatkoztam volna, biztosan kirúgtak volna a p.......a!
baboca: ja pontosan. facannal pont forditva van mint a csirkenel, ott az utolso 3 napban _fokozatosan_ novelni kell a paratartalmat, mert az a lenyeg hogy a belso hartya felpuhuljon. csirkenel pont csokkenteni kell a paratartalmat, illetve nezeteim szerint nem kell bizgeralni es akkor jo lesz. egyebbkent a kotlos sem tudja, hogy mi van a tojasban facan, vagy csirke megis kikel altalaban mind, pedig nem csinal semmi kulonoset, nallla vegig ugyanaz a paratartalom mind a 25 napban. szerintem ne piszkalj hozza es jo lesz.
garanka: a 4db barna csikos az "aranynyaku" holland torpe csibe. tojas az nincs, mert nekem csak 1 tyuk es kakas van es kell minden tojas, de szeptemberben szivesen cserelek. :)
Én nem növelném a helyedben a páratartalmat a bújáskor. Saját káromon tanulva mondom, hogy csak ront a helyzeten. Ugyanis a kitörés után pár órát pihennek a csibék, mielőtt elkezdenek körben forogva kitörni. A megnövelt páratartalom viszont nem engedi hogy kiszáradjon a héj belső hártyája, ezért a csibe nem hogy nem tud elfordulni, de még a rátapadt nyirkos hártya meg is fojtja. Mihejt megindul a bújás, nem szabad növelni a páratartalmat. Majd nézd meg a már kibújt csirke után milyen ropogósan törik a tojás belső hártyája az a jó, az segít nekik hogy ne fulladjanak meg. A másik fontos dolog hogy ne segíts neki kibújni. ne törd fel hejette a tojáshéjat. Ugyanis már kitörte a csibe a tojást, de még pihen, amikor még vérerek futnak a hártyában amik lassan szívódnak fel a szikzacskóval együtt. Amikor a zacskó behúzódott a hasüregbe, akkor rúgja le magáról a tojást.
El is vérezhet a csibe, de mindenképpen legyengül ha rásegítés közben eltépsz egy eret a tojáshéjban. Az igazság az hogy ami nem tud kibújni magától, az amúgy is elpusztulna az első pár napban. Szomorú, de ez van. Főleg akkor dühítő a dolog, ha ritka, drága és kevés tojásunk van a keltetőgépben.
winDirVariable="C:/WINDOWS"
Még 1-2 nap és kelnek a kiscsibék. Szeretném megkérdezni, hogy az utolsó két napban mennyire kell növelni a párát a keltetőbe? Igaz, hogy jó ha az utolsó két napban vizet spriccelek a tojásokra, akkor könyebben kibújnak belőle? Irjatok, mert addig nem spriccelem le őket, amíg nem tudom, hogy ezt szabad-e.
ja nagyon édesek a kiscsibék a képen, remélem én is tudok majd feltenni, ha kikeltek.
szafe2! nem tudom van-e köztük, de mondtad, hogy van aranynyakú holland törpéd. Szívesen beneveznék pár fiatal csirkére, megvenném vagy feketét, esetleg kéket adnék érte. Nekem ma kezdtek kelni, elvileg minden tojás csipog (11) 8 már kikelt 3-4 kék is van köztük, a többi fekete.
oké rendben nem reklémozom látom ezek nagyon komoly fácánok nekem ritka kéne de nem olyan kényes ilyet nem tudsz?:) szafe?
és ilyen árlistát tudsz nekem mutatni olyat ahol magyarul is le vannak irva a nevek léccives ha tudsz ja és mégegyszer szeretnék venni mjad egy szép ritka díszcsírkét ohiki ha neked lenne ilyen ami megfizethető naposban vagy tojásban ha lehet mid van ami ritka és szép és miulyen árban mennek ?:)
himalajai facan, jol birja a telet, zoldseg-gyumolcs, meg rovarevo. olyan mint a tragopanok, meg a monal. gondolom jo erzekeny a fertozesekre, tehat kell majd neki egy 20m2-es röpde, jo sok orokzoldel beultetve, fedett szaraz vedohazzal.
ha ezeket meg tudod csinalni, meg egesz evben jol tartani akkor lehet tudod majd szaporitani, a gbwf.org szerint belgiumban mar sikeresen tudjak tenyeszteni, a Kristian Mollernel, ahol mi voltunk tavaly osszel, ott volt verfacan, de a 2004-es arlistajaban nem szerepel, tehat vagy nincs neki, vagy meg csak felszaporit, talan a 2005-os arlistaban lesz, de az majd csak julius vegen jelenik meg. a holland Rooie Hoeve-nel se nincs arlistaban, ahova az iden akarok menni osszel. (szerintem nem fogsz kapni sehol) hivd fel a Szenasit, hatha tud segiteni, ha ennyire erdekel. egyebbkent a multkor el irtam mert "csak" 300euro egy par rezfacan, es nem 600... hiaba rosszul emlekeztem, csak most elokapartam a tavalyi arlistat, ott olvastam.
(mellekesen, szerintem csak maganban ajanlgasd a sajat forumodat inkabb, nyilvanosan senkit ne invitalj at oda, mert konnyen kizarhatnak erte az indexrol..)
de te erőől a vérfácánról mit tudsz? milyen árbaa vannak teleltetni kell?meg ilyenek
jah és neked milyenek vannak lehet érdekelne majd egy pár fiatal vagy esteleg cserélni vagy én is eladnák mikádó, elliot, hume ezek vannak most és még szeretnék még egy szép tenyészpárt mert még van neki egy heleym fenttartva de az akkor valami extrem legyen :)
Jah és valaki nem tud nekem egy mikádó kakast 2002 estleg 2003 ast , eliott tavalyi tyúkot meg akkor vennék majd még egy ilyen szép ritka érdekes fácánt :) cask akkor így meglenne a tenyészállományom szafa ha öszzefutsz valahol valami ilyen eladó állatokkal akkor légyszives szóljál előre is köszi
Jah és a honlapot szépen csinálom ott is leszz ma este remélem már fórum és jöhetek oda is irni és segíthetnétek benne adatokat adni meg képeket előre is köszi mindent mindenkinek
hat latom, te is ezeket az extrem ritka, es nehezen tenyesztheto fajokat szereted. :)
ezekkel csak az a gond, hogyha meg tudsz is szerezni belolle, akkor is jo draga, egybol 2 esetleg 3 part is venned kell, mert lehet hogy mar a szallitas alatt is elpusztul valamelyik szereplo, vagy mar nallad 1-2 het utan. (azert az nagy szivas) meg az egy dolog, hogy nehez es lassu szaporitani, de hogy adod el a szaporulatot itthon? nemhiszem hogy sokan adnak 100-150eft-okat egy par "diszfacanert" ;) (azert egy tenyesztesben ezt is szem elott kell tartani valamilyen szinten)
ezek azert eleg durva etrenden vannak, en most a nyergesnel vegigvittem , hogy naponta kaptak csiraztatott magkevereket (koleses,fenymag,napraforgo,cirok,buza,borso....) 2naponta lisztkukac, turo (fott tojast nem!) minden nap felezett alma, narancs, kaposzta. hat mondhatom belefaradtam az 1 honap alatt egy kicsit. az eredmenye 16tojas eddig... (a nyerges atlagban 6-12db-ot tojik) csutortokon fog kelni az elso 6 db, kivancsi leszek volt e eredmenye a dolognak. most jon majd a feherbobitas, annal ugyanezt vegig kell csinalni. kicsit azert felek a jovotol, amikor ugyanezt 4-5 parral is el kell majd jatszanom, mar igy is reggel es este is 1-1ora amikor csak kajat keszitek, etetek, cserelem a vizeket. meg szerencse hogy iden csak kotlossal keltetek es igy legalabb meguszom a napi 5x tojasforgatast, meg a hajnali 2x felkelest megitatni/ellenorizni a csibeket. azert jelentos terheket vesznek le a vallamrol.
jovore en a koklass facannal akarok kiserletezni, eleg lesz megint 2ekm-t utazni erte, meg utanna izgulni hazafele, nehogy baja legyen az 1 parnak (tobbet ugyanis nem tudok kifizetni)
szerintem: 2%-os domestos oldat, de a fertotlenitest a keltetes megkezdese elott kell megcsinalni. kb 5°c-al melegebb oldattal, mint a tojas homerseklete. 2 percig kell benne tartani, utanna megszaritani. tavaj igy csinaltam amikor keltettem, de az iden meg nem hasznaltam a keltetomet. en a kotlosok alatt pl. nem szoktam fertotleniteni, a termeszetben sem fertotlenit senki, egezseges az allomany, meg nem tarolok tojast 10 napnal tovabb... most is kikelt 11tojabol 11csibe es mind egezseges.
Meg tudnád mondani a pontos nevét a fertőtlenítőnek? írd le légyszi hogyan kell fertőtleníteni, mert még nem csináltam ilyet és nem akarom, hogy emiatt elpusztuljanak a tojásba a picik! Köszi: Babóca
Na ennek örülök! Végre beindul valami. Én is gondolkoztam már ilyesmin, de nem értek a honlap készítéshez.
A tojással történő állománybővítés, véleményem szerint a legbiztonságosabb módja az új egyed beszerzésének. Így is lehet betegséget behurcolni, de korántsem annyit mint ha egy élő pláne idős madarat viszel be az állományba. Majd utána nézek ha komolyan érdekel hogy mit lehet fertőzött tojással behurcolni, de szerintem e miatt ne parázz. Le kell fertőtleníteni a tojást kívülről, persze módjával, aztán mehet be a keltetőbe.
Mondtátok hogy nincs olyan magyar oldal nagyon ami díszálatokkal fácánokkal csirkékkel kacsákkal foglalkozik :(
Hát én gondoltam egy nagyot és el kezdetem eggyet csinálni de sajnos én csak egy pár fécénhoz értek amim van és szeretném a ti segítségeteket kérni főlleg ohiki és szafe segítséget a honlapkészítésban már felraktam a legelső verziót de ez még csak beta szoval ne ilyejetek meg ha nem tetszik csak nem kis munka :)
Létszives ha tudtok segítsetek ott is leszz fórum meg minden egyéb remélemm tetszeni fog :)