Keresés

Részletes keresés

hadsz Creative Commons License 2019.03.06 0 4 20409

Lassan ideje a végére érnem a tavaly őszi túránk beszámolójának.

 

A hazautazás előtti napra maradt az út - számomra - egyik legérdekesebb célpontja. Itt a fórumban már sokszor megénekelt BARSz rendszer hét állomással képviselte magát Lengyelországban. Ezek közül hármat a szovjetek, négyet pedig a lengyel néphadsereg híradó alakulatai üzemeltettek. Mi az ország déli részén megépített 201-es objektumot néztük meg. Ez speciel az egyik szovjet bázis volt, a kivonulást követően, ’93-tól viszont a lengyelek használták még egy rövid ideig. A terület jelenleg magántulajdonban van, így természetesen a tulajjal egyeztetve szerveztük meg a látogatást. A Ciasna melletti objektumhoz vezető mintegy 3,5 km-es erdei út egy börtön mellett halad el, valaha ez volt a kiszolgáló laktanya. A 201-es állomás azért is különleges, mert a területen két bunker is található egymástól kb. 300 méterre. Az egyik a BARSz troposzférikus rendszer kétszintes, újabb generációs védett típusépítménye, míg a másik egy tekintélyes méretű, háromszintes földalatti híradó központ (Передающий Радиоцентр - PDRC), amely a vezetékes hálózatok mellett leginkább rövidhullámú sávokat használt. Az objektum körül számos antennarendszert telepítettek (köztük földbe ásott antennamezőket is), melyekkel a különböző típusú kommunikációs kapcsolatokat biztosították. Ez utóbbi létesítmény jelenleg nem hozzáférhető, a bejáratot a tulajdonos több m3 betonnal zárta le a vandálok, fémgyűjtők ellen, mivel még olyan állapotban van, hogy tervezik a jövőben múzeumként megnyitni.

 

A terület főbejárata az ellenőrző - áteresztő ponttal (KPP - Контрольно-Пропускной Пункт), az őrség épületével.

 

 

A mobil híradó technikát rejtő védett garázskomplexum itt más kialakítású, mint az eddig látottak. Ahogy a fotókon is látható, jelenleg lőtérként használják, különböző kaliberű fegyvereket lehet kipróbálni, elég széles a választék.

   

   

Mielőtt megnéztük volna a bunkert, a tulaj fiának vezetésével sétáltunk egy-két órát az objektum körüli erdőben, aki mutatott néhány érdekességet (többek között ekkor láttuk a már említett földantenna mezőket is). Sajnos arrafelé is igen sok probléma van az idiótákkal és a fémgyűjtőkkel, akik közül többen kifejezetten szervezetten és hatékonyan dolgoznak…

Az antennatornyokat évekkel ezelőtt ledöntötték, és a bunkert is betemették, de az elszánt ”látogatók” ennek ellenére mindig megtalálják a módját, hogy a bejussanak és hozzáférhetővé tegyék a létesítményt - jelen esetben a mi szerencsénkre is. Konkrétan ezen a rókalyukra emlékeztető, tényleg szűk nyíláson másztunk le, felfelé meredező betonacél szálak között, keresztül a valamikori főbejárathoz vezető alagút áttört vasbeton falszerkezetén. Kalandos volt, de sikerült…

  

Ez pedig a főbejárat zsiliprendszere, kamrái a DZG 120-180 típusú nyomásbiztos és légmentesen zárható páncélajtók két változatával. Belépés előtt az itt elhelyezett orifonon keresztül kellett bejelentkezni, adott esetben a rendszeresen változtatott jelszó megadásával. A jobb szélső fotón a dekontamináló (mentesítő - fertőtlenítő) részleg egyik helyisége, amelyet minősített helyzetben, illetve gyakorlatok során használtak.

   

   

Az objektumban szembeszökőek a ”kitermelés” nyomai, függetlenül attól, hogy a bunker magánterületen van, és az erdészet is sokkal szigorúbban teszi a dolgát, mint nálunk. Szerencsére azért még így is akadt látnivaló bőven!

  

  

 

A szellőztető és a légkondicionáló rendszer gépháza, amely berendezések egyrészt a bunker levegőellátását, 1-es, 2-es üzemmódban a beszívott levegő mennyiségével a szükséges belső túlnyomását, másrészt az állandó hőmérsékletét (hűtés - fűtés) biztosították. A jobb oldali két fotón az aktívszén-szűrők és a finom porszűrők kisebb helyiségei, melyek - értelemszerűen - közvetlenül a beszívó ventillátorok terme mellett kaptak helyet.

   

 

A BARSz rendszer lelke a Baget-Sz (R-417Sz) típusú tropo rádióállomás központi helyisége, illetve az, ami jelenleg látható belőle. A négy irány miatt két ilyen, szimmetrikus kialakítású terem került kiépítésre a bunker felső szintjén. Ezekből nyílnak az adók és a hőcserélők, valamint a hűtőventillátorok kisebb helyiségei. Már csak a tartókonzolok maradtak… A jobb alsó fotón láthatók a túlnyomásos csőtápvonalak átvezetései a torony alatti szerviz alagútba. Az alsó-középső fotón, a padlón levő kerek búvóajtók az alsó szinten található víztartályokba nyílnak.

 

  

 

Az irányító, diszpécser központ a vezérlő pulttal és néhány kapcsolószekrénnyel, illetve jobbára csak azok vázaival, kereteivel. A jobb oldali képen a mindkét szintet közvetlenül összekötő vészkijárat aknája látható.

 

 

Ide még szeretnék visszatérni, maradt mit megnézni!

 

radar-nyh Creative Commons License 2019.03.05 0 2 20408

A földalatti antennák témánál vetődött fel a tengeralattjárókkal történő kapcsolat tartás.

 

Íme, a tengeralattjáró kommunikáció: https://lazarbibi.blog.hu/2016/08/06/hogyan_kommunikalnak_a_tengeralattjarok

 

 

radar-nyh Creative Commons License 2019.03.05 0 1 20407

Ez a kép linkje: http://www.radiojamming.puslapiai.lt/foto/image008.jpg

 

 2.5/5 kW SW communications radio transmitters "Viaz-M2" at the local radio jammer near Panevėžys in Lithuania.

Előzmény: radar-nyh (20406)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.05 0 0 20406

A kép feltöltést még gyakorolnom kell, de fog menni!  :-)

Előzmény: radar-nyh (20405)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.05 0 0 20405

 

Ilyen adókkal zavarták a SZER-t Székesfehérvárról. (a kép nem ott készült, de megtévesztésig azonos - még a helyiség is)

 

radar-nyh Creative Commons License 2019.03.05 0 0 20404

Ha egy kicsit több időm lesz előkeresem az ezzel kapcsolatos dokumentumaimat.

Sajnos, mint valamelyik előző hsz.-ben írtam, sokszor csak a linket mentettem, és ma ezek nem működnek.

Törölték, megszünt, vagy korlátozták az elérhetőséget.

Itt van indulásnak egy kis nézegetni, és hallgatni való:

 

https://youtu.be/g7r5O763vVI

 

https://youtu.be/GtuwRJvHjF4

 

https://youtu.be/X9pqshugFAs

 

https://web.archive.org/web/20111010170223/http://www.simonmason.karoo.net/page68.html

 

NNN Hungarian  YL

 

http://www.simonmason.karoo.net/page30.html

Előzmény: lovasutas (20403)
lovasutas Creative Commons License 2019.03.05 0 1 20403

Üdv!

Írod:

"Innen sugározták anno a híres 3n (NNN) üzeneteket."

Gondoltam megkérdezem, - mit lehet erről tudni, - aztán meggugliztam. Hát, - nem sokat! :)

https://www.prae.hu/article/1771-a-rejtjeles-radiouzenetek-titka/ 

 

Előzmény: radar-nyh (20378)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.03.04 0 1 20402

Az 1.számú hadiút "tankátjárója" Mórichida és Tét között.

Előzmény: Ridley4Lev (20399)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.03.04 0 2 20401

Nagyon nem fognak hiányozni az utak, egy kis részük esetleg, de nem lesz akkora létszámú sereg és nem fognak olyan sokat vonulni. 

Előzmény: charlie21 (20396)
Ridley4Lev Creative Commons License 2019.03.04 0 0 20400

Így most már tudom Csór után miért vannak kint a táblák:

Ridley4Lev Creative Commons License 2019.03.04 0 1 20399

22. számú hadiút átjárói:

Pula-Öcs

Taliándörögd

Hegyesd

Zalahaláp

Előzmény: lovasutas (20395)
hadsz Creative Commons License 2019.03.04 0 1 20398

Előzmény: hadsz (20397)
hadsz Creative Commons License 2019.03.04 0 0 20397

Igen, roppant bölcs dolog volt. :-)

Előzmény: radar-nyh (20370)
charlie21 Creative Commons License 2019.03.04 0 1 20396

Elolvastam, nagyon tetszik. Most hogy úgy néz ki lesz nehéz technika beszerzés ,felmerültek a logisztikai kérdések. Hiányoznak a régi utak.

Előzmény: lovasutas (20395)
lovasutas Creative Commons License 2019.03.04 0 0 20395

Üdv!

 

Rengeteg érdekes írás  született itt, -  az elmúlt időszakban!

 

Én most EZT találtam, gyorsan megosztom. 

 

Nem véletlenül válaszolok egy lassan 

tíz éves bejegyzésre. Akkor volt ez téma.

 

Hadiutak!

 

Itt térképeken ábrázolva.

Sehol máshol nem találtam meg.

http://www.ktenet.hu/download.php?edid=2057

(remélem, innen is megnyílik.)

Forrás:

"A magyar honvédség megsemmisült" index.hu"szomszédos"  fórum, 143 580. sz. hsz.

A bejegyzés kapcsán még számos új és  hozzászólás érkezett.

 

(MN8459-nél voltam sorkatona , - volt némi közünk a témához, - de ott sem volt erről szó soha.)

Előzmény: miki1962 (7076)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.03.03 0 1 20394

Pont ma volt egyik tévén a régi filmek digitalizálásáról egy riport, bemutatták mit hogyan. De a vége az volt, hogy digitalizálás és digitális feljavítás után a kész filmet újra felveszik filmszalagra is, aztán megy a fémdobozba, mert arról már bebizonyosodott, hogy legalább 100 évig jó. 

Előzmény: radar-nyh (20390)
Tomsz85 Creative Commons License 2019.03.03 0 0 20393

Köszönöm a választ!

Előzmény: trollgyalu (20391)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.03 0 0 20392

Látod, ezt én is szívesen olvasnám!

Előzmény: Tomsz85 (20389)
trollgyalu Creative Commons License 2019.03.03 -1 0 20391

Troll munkássága volt, a teljes életművét töröltük.

Előzmény: Tomsz85 (20389)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.03 -1 3 20390

Ha már ennyire a témában vagyunk, vesézzük is ki.

 

A SZER, és más "ellenséges" propagandát sugárzó adók (le)hallgatása és a hangrögzítése Gödöllőn az MTI vevő állomásán történt. Ez jól látható az M3 autópályáról is, ha Bp-ről, Nyíregyháza felé haladsz. Balra fenn a domb tetőn.

Minden adást rögzítettek, de csak az "érdekesebb" anyagokat tették írásba, és ez került illetékes et. kezébe.

 

A POSTA (PRTMIg) vevő állomása TÁRNOK-n volt/van. Tudomásom szerint ma, az AH (Antenna Hungaria) üzemelteti.

A POSTA (PRTMIg) kommunikációs adói Székesfehérvár-Sóstó, Székesfehérvár-Öreghegy. Ezek az adók hagyományos morse távíró (A1 és F1) , valamint géptávíró (RTTY), beszéd hang átvitel amplitudó moduláció (A3) valamint a végek előtt SSB, ami alkalmas volt független oldalsávú adásra is. Ez annyit jelent, hogy más információ megy egyidőben az alsó, és felső oldalsávon. Az öreghegyi adók csak A1, F1 és RTTY üzemmódot tudtak.

 

De zavarták innen a SZER-t is öt, vagy hat 5kW-s adóval.

 

A sóstói állomáson volt még egy HH adó is, ami 2 db 150m magas fél ernyő antennára dolgozott ~ 30kW teljesítménnyel, géptávíró üzemmóddal. Ez sugározta az MTI híreit a vidéki újságok szerkesztőségeibe (nyomdáiba).

 

Sajnos mára nyomuk sincs. Talán az egyik tornyot sikerült megmenteni.

 

És még egy magán véleményt engedjetek meg: nagyon szép és jó -már akinek- ez a digitális világ. De, a sebezhetőségéről senki nem beszél, úgy kezelik, mintha ilyen nem is lenne. 

Bele gondoltatok már abba, ha elvágnának,esetleg 60cm-t kivágnának egy olyan optikai kábelből, ami pl. BP-t a szolnoki GSM gyűjtővel köti össze. Vagy a

hótra dícsért EDR egyik mikro átjátszójánál a fémgyűjtők feltekernének 10m koax kábelt.

 

Véleményem szerint nagyon el lettek itt (és máshol is) a dolgok kapkodva.

Szerintem kevesebb közgazdászra, és jogászra lenne szükség, hogy normálisan működjenek a dolgok.

Tomsz85 Creative Commons License 2019.03.03 -1 1 20389

Vajon miért törölték a 20384-es hozzászólást? 

Előzmény: radar-nyh (20388)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.03 0 0 20388

Sajnos, mire válaszoltam volna a ...84 sz. hsz.-re törölték. (???!!!) 

 

Nem tudom most már mi volt a nem érthető.

 

Még egyszer:

MONOR a külügy adóállomása (az, hogy ki a kezelő más téma). Források szerint ma is üzemel. Feladata volt, a külképviseletekkel való kapcsolattartás. Emellett még ellátott (pl. a 3n) más feladatokat is. A vevő állomás valószímű a KÜM Bem téri épületében volt (van).

ÓCSA BM feladatokat ellátó vevő állomás. Írások szerint az elhárítás üzemeltette, felderítés céljából. A dokumentumban az áll, hogy hírszerzók, informátorok, rádióamatőrök lehallgatása országon belül, és más feladatokban való részvétel, a "baráti" országokkal.

CSÉVHARASZT BM adó állomás. Feladatát csak tippelni tudom. (Nem csak az "imprelisták" küldtek ide ügynököket, nekünk is szép számmal voltak ilyenek külhonban)

 

Remélem hamarosan mind a két kezem használni tudom majd, és akkor felteszek pár érdekes képet, és dokumentumot.

_nyunyuka Creative Commons License 2019.03.03 -1 0 20387

Ha szétnéztél, biztosan a második pillantásra meg is volt az ojjektum, ami egyébként a kutyának sem tünt volna fel. :-)

Emlékszem rájuk, a tököli reptérnél volt belőlük bőven, föl is hívták a figyelmet, hogy valami érdekes van ott.

A Halásztelek utáni nagy kanyarban rendszeresen kirepültek az autók, nem véletlenül. Az első balesetező az angol katonai attasé volt :-))).

Előzmény: radar-nyh (20370)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.03 0 0 20386

Csak nem kollégák voltunk (vagyunk)???     PRTIMIg

Előzmény: Atis57 (20385)
Atis57 Creative Commons License 2019.03.03 -1 0 20385

Szia!

 Pontosan erre gondoltam.

 

A 80-s évekbeli POSTA  Rádió TV műszaki Igazgatóságon , volt külön K csoport telephelyenként !

 

Nem derültki mivel foglalkoztak , csak a főnököm figyelmeztetet -jót tesz az egésségemnek ha nem érdeklődök.! 

, Egyszer Nagy Hárshegyen  részt vettem ilyen antenák" alaptelepitésében "?

 Mert ásni jó voltam .....azt adták elő , hogy földelőhálót csinálunk 1-1 adőtoronynak .

De azon a területen 25 adó torony is elfért volna ....néha 1 szovjet rádiós kocsit láttam ott "üdülni".

 

 

Előzmény: radar-nyh (20383)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.03 0 0 20383

Ezek a forgatható antennák, ahogy elnéztem, valószínű széles sávú LOGPER antennák. ~ 5-6MHz-től 30MHz-ig.

Előzmény: Atis57 (20381)
radar-nyh Creative Commons License 2019.03.03 -1 0 20382

A SZER-t BM, és HM (MN) adók soha nem zavarták. 

A SZER zavarása a Magyar Posta feladata volt. 

A zavarás nem ezzel, hanem a középhullámú SZABADSÁG, és VOA (Amerika Hangja) adásainak "mixelésével" kezdődött.

Ezeket adásidőn kívűl (műsorszünetben) a meglévő adóhálózat végezte. Bp Lakihegy, Szolnok, Balatonszabadi, Nyíregyháza, Pécs, és többi vidéki KH állomás. 

A RH adások zavarása helyileg (városon belül) Bp-OTI torony, és Svábhegy, Pécs-KH állomás (Kozármisleny), országos zavarásra próbálkozás volt Szolnok KH, és Székesfehérvár-Sóstó RH adó állomásról.

A rövidhullámok terjedési sajátosságaiból kifolyólag ezek elég rossz hatásfokkal működtek, még városon belül is. A használatos kis teljesítményekről nem is beszélve! 

Később ezt úgy oldották meg, hogy "kölcsönösségi alapon" Magyarországról zavarták a cseh, szlovák, lengyel, orosz-ukrán, bulgár adásokat. Cserébe a SZU-ból, Lengyelországból, Csehszlovákiából jött hozzánk az áldás.

Meg kell jegyeznem, hogy azért mindig akadt, legalább 2 frekvencia a hétből (13, 16, 19, 25, 31, 41, 49m) amit ugyancsak a terjedésnek köszönhetően nem tudtak befolyásolni.

Egyébként Magyarországon a '70-s évek elején teljesen megszünt minden "ellenséges" Magyarországra sugárzó műsorszóróadó zavarása, de nem a zavarás. Külön kérésre Székesfehérvárról és Szolnokról tovább zavarták az északi államok (lett, észt, litvánia), lengyel és csehszlovák adásokat. Ezek talán egészen a gengszter váltásig voltak, mint "bérsugárzás".

Előzmény: Ridley4Lev (20375)
Atis57 Creative Commons License 2019.03.03 0 0 20381

Szia!

 erről nincs nappali felvételed ? 

 A Yagi antennák miatt.

Előzmény: Ridley4Lev (20380)
Ridley4Lev Creative Commons License 2019.03.03 0 1 20380

Kb 1 éve: 

Előzmény: charlie21 (20376)
Ridley4Lev Creative Commons License 2019.03.03 0 0 20379

Igen...COMINT

Előzmény: charlie21 (20376)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!