Keresés

Részletes keresés

Nautilus_ Creative Commons License 2010.12.29 0 0 59775

Vissza kell hozni az órát (bármely órát amellyel idődilatációt akarsz kimutatni) !! Csak akkor lehet összehasonlítani az etalon órával.

 

 

Nem értelek, Astrojan. Számos alkalmommal hoztak vissza órákat már, amely igazolták a relativitáselmélet előrejelzéseit. Még atomórát is reptettek repülőgéppel, és valóban, gyorsabban járt repüléskor, azaz sietett, amikor visszahozták a Földre.

 

Előzmény: Astrojan (59773)
Nautilus_ Creative Commons License 2010.12.29 0 0 59774

Az azonos ütemű órák összehasonlítása és a különböző ütemű órák összehasonlítása nem azonos kísérlet.

Ilyen alapon bármilyen mozgásálapothoz lehet találni egy olyan ütemű órát ami a többivel szinkronba jár, de ez nem azt jelenti, hogy létezne egy abszolút idő,

csak azt, hogy nem létezik abszolút óra.

 

Bign,

 

A relativitáselmélet koncepciója alapján az idő fogalmát lehetetlen különválasztani az események részbenrendezés alapján való bekövetkezésétől. Valójában az események bekövetkezési rendezése definiálja az időt. Kiderült, hogy az axiómák alapján lokálisan ugyanannyi idő (mondjuk két perc) két, különböző inerciarendszerben egészen eltérő eseménysort tesz lehetővé (konkrétan: sokkal hosszabb kauzális láncot), holott, a két inerciarendszerben a fizikai rendszerek szerkezete (feltevés szerint) ugyanaz.

 

Az órák, mivel fizikai szerkezetük hasonló, alkalmasak arra, hogy teszteljék a relativitáselmélet predikcióit. Valójában azonban az óra nem elsősorban mérőeszköz (csak nekünk az), hanem eseménysorozat a téridőben.

 

Ceteris paribus (ha minden más ugyanaz), akkor az órák máshogyan járnak eltérő mozgási sebességükkor, vagy különböző gravitációs mezők hatása alatt. Ez lényeges: a fizikai szerkezet ugyanaz, mégis más a működés (ti. más az órák járása), ha bizonyos fizikai paraméterek változnak. Ez minden fizikai rendszerre igaz, nemcsak az órákra, amelyek csak speciális rendszerek.

 

Ha csak az órák járnak máshogyan, az nem annyira meghökkentő, de ha a híres gondolatkísérletben Péter gyorsabban öregszik a Földön, mint az űrutazó Pál, az már meglepő, holott ugyanarról a jelenségről van szó.

 

Előzmény: Bign (59763)
Astrojan Creative Commons License 2010.12.29 0 0 59773

A GPS holdak órái pl. gyorsabban járnak a földi megfigyelők szerint.

 

Igen, mormota, a földi megfigyelők szerint. Más megfigyelők szerint meg mégmásként járnak. Egyéb megfigyelők pedig számtalan másféle járást figyelhetnek meg mozgásállapotuktól függően.

 

De mivel a GPS óra csak egyféleképpen jár, ezért a megfigyelők tévednek, ez az amit biztosan lehet tudni.

 

Az anyagi világ létezik és tesz arra, hogy valaki megfigyeli az órát vagy sem.

 

Vissza kell hozni az órát (bármely órát amellyel idődilatációt akarsz kimutatni) !! Csak akkor lehet összehasonlítani az etalon órával.

 

Előzmény: mmormota (59761)
Gergo73 Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59769

Veszek akkor egy újat. Amúgy nem baj, ha valaki nem tudja mennyi az abszolút idő, elég ha tudja, hogy van olyan.

Előzmény: pint (59768)
pint Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59768

vigyázz arra az órára, mert ha elveszted, nagy bajban leszünk

Előzmény: Gergo73 (59767)
Gergo73 Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59767

Persze, hogy van abszolút idő: az, amit az én órám mér.

Előzmény: Bign (59763)
mmormota Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59766

Ez meg már sima ködfejlesztés. Tettél egy hibás állítást, amit én javítottam. Most meg keversz összevissza.

Előzmény: Bign (59763)
ivivan Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59765

"Az azonos ütemű órák összehasonlítása és a különböző ütemű órák összehasonlítása nem azonos kísérlet"

 

Ezt azért kifejthetnéd. Van ugye egy GPS atomóránk, ami ha itt lenne a földi atomórák mellett, akkor picivel lassabban járna, mint a föld felszíniek, de ott fent éppen szinkronban vannak.

 

Tudnál mondani bármilyen elrendezést, amiben ez nem egyenértékű azzal, hogy az órák a mi szemszögünkből gyorsabban járnak fent, mint a földfelszínen?

Előzmény: Bign (59763)
mmormota Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59764

"Dehogy járnak gyorsabban, pont szinkronba járnak."

 

A frekvencia etalonjuk fenn gyorsabb, az ehhez méretezett számlálómű miatt van szinkronban a mutatott érték.

 

"Mielőtt fellővik őket, akkor járnak gyorsabban. :o)"

 

Nem igaz. Mielőtt fellövik őket, a frekvencia etalonjuk természetesen azonos, a számlálómű miatt viszont a mutatott érték _lassabb_.

 

Tudom hogy csak kötekedni akartál, de ezt is elszúrtad, mert valódi, a lényeget illető kérdésben tévedsz.

Előzmény: Bign (59762)
Bign Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59763

Az azonos ütemű órák összehasonlítása és a különböző ütemű órák összehasonlítása nem azonos kísérlet.

Ilyen alapon bármilyen mozgásálapothoz lehet találni egy olyan ütemű órát ami a többivel szinkronba jár, de ez nem azt jelenti, hogy létezne egy abszolút idő,

csak azt, hogy nem létezik abszolút óra.

Előzmény: mmormota (59761)
Bign Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59762

Dehogy járnak gyorsabban, pont szinkronba járnak.

Mielőtt fellővik őket, akkor járnak gyorsabban. :o)

Előzmény: mmormota (59761)
mmormota Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59761

Nem egészen. A GPS holdak órái pl. gyorsabban járnak a földi megfigyelők szerint.

Előzmény: Bign (59760)
Bign Creative Commons License 2010.12.28 0 0 59760

A relativitás elméletben se jár gyorsabban az óra, akármelyiket figyeled, mindíg csak lasabbnak látod.

Tehát nincs ligikai hiba, csak az időre vonatkozóan a "logika" másképp van.

Előzmény: Törölt nick (59759)
Bign Creative Commons License 2010.12.24 0 0 59755

Ha az időt saját időben mérjük (s miben másban), akkor pl. a szinte csak sugárzásból álló univerzum felfúvódása elképzelhető az ismert fizika keretein belül is.

 

Az idő skála egyértelmű, csak az időtartam bizonytalan. :o)

Előzmény: Törölt nick (59754)
Bign Creative Commons License 2010.12.10 0 0 59752

"Szerintem már követhetetlenné vált, hogy miről vitatkozunk..."

 

Igen, emlékezni kéne mit is kérdeztél eredetileg, mert nem azt amit utoljára ismételtél.

 

"Kérdésem: Ha gravitációmentes helyről - hasonlóképpen kétfajta mérést végeznénk egy gravitációban lévő alma távolságát meghatározandó - ugyanígy járnánk?"

 

A "vita" az állításod és értelmezésed összhangja.

Előzmény: Törölt nick (59750)
Bign Creative Commons License 2010.12.10 0 0 59749

"mégpedig a háromszögeléskor kisebb távolság kellett kijöjjön, mert az üvegben a fény más szögben terjedt"

Más szögben, más sebességgel terjed és 2 elektromágneses hullámról van szó. Erről beszéltem.

 

Ha viszont a radarhullámok és a fény is (álalános esetben két különböző frekvenciájú em hullám) azonos sebességgel és azonos szögben törve haladnak,

akkor azonos a mérés eredménye.

Olvasd el mégegyszer: (59731) (59742)

 

Meg ismételem:

Mérési módszereid lényegében különböző frekvenciákkal való mérést takarnak,

ha minden frakvenciára azonosan reagál, akkor az értékeknek azonosnak kell lennie.

 

"Számomra egyik állításod se tűnik megalapozottnak."

Miért nem?

Előzmény: Törölt nick (59748)
Bign Creative Commons License 2010.12.09 0 0 59747

"Megkérdem egy kollégámat - távméréssel mérje meg az alma távolságát.

Ő először megradarozza az almát, majd közli: E mérésem szerint  mindössze 10m-re van műszeremtől. Most azonban megmérem másként is, mégpedig a jól ismert háromszögelési módszerrel is!

És megméri, majd közli, hogy nem ugyanazt kapta."

 

Tehát első mérés: rádió hullámokkal.

Második mérés: fényhullámokkal.

Különböző frekvenciájúak?

 

Ha a hullám törése frekvenciától független, akkor azonos értéket fogsz kapni. mind két esetben.

Előzmény: Törölt nick (59745)
Bign Creative Commons License 2010.12.08 0 0 59744

Akkor a kérdésedre:

"Kérdésem: Ha gravitációmentes helyről - hasonlóképpen kétfajta mérést végeznénk egy gravitációban lévő alma távolságát meghatározandó - ugyanígy járnánk?"

 

Akkor tőle kaptad a választ. Azonos értéket kapnál.

Mérési módszereid lényegében különböző frekvenciákkal való mérést takarnak,

ha minden frakvenciára azonosan reagál, akkor az értékeknek azonosnak kell lennie.

Előzmény: Törölt nick (59742)
ivivan Creative Commons License 2010.12.07 0 0 59740

Csak érzem hibásnak - az általános relativitás elméletet nem értem, azzal kapcsolatban csak nagyon homályos elképzeléseim vannak. Ezek egyike, hogy lokálisan a fény sebessége továbbra is konstans.

 

Ha ennél többet szeretnél hallani, akkor kénytelen leszel mást kérdezni - de előbb célszerűen olvass el egy ezzel foglalkozó fizika könyvet...

Előzmény: Törölt nick (59737)
Bign Creative Commons License 2010.12.07 0 0 59739

"

Megkérdem egy kollégámat - távméréssel mérje meg az alma távolságát.

Ő először megradarozza az almát, majd közli: E mérésem szerint  mindössze 10m-re van műszeremtől. Most azonban megmérem másként is, mégpedig a jól ismert háromszögelési módszerrel is!

És megméri, majd közli, hogy nem ugyanazt kapta."

 

Tehát ha bizonyos frekvenciákon más értéket kap, akkor eltérést állapíthat meg, de miven ha minden frekvencián ugyan akkora a torzítás? Akkor megállapítja, hogy minden OK, miközben attól még létezhet torzítás.

 

A gravitációs lencse, színeire bontja a fényt?

Előzmény: Törölt nick (59731)
ivivan Creative Commons License 2010.12.07 0 0 59735

"Ha szerinted ez hiba részemről, légy szíves írd meg, hogy miért."

 

Szerintem hiba, bár a fénysebesség állandósága a tér tágulása miatt valóban csak lokálisan igaz, de a térgörbület nem jelenti azt, hogy a fény sebessége megváltozna - egyszerűen az egyenes terjedés nem az lesz, amit várnánk. Pl: fekete lyuk körül keringhet körpályán fény, ami ugye definíció szerint azt jelenti, hogy abban a környezetben a körpálya lesz az egyenes!

Előzmény: Törölt nick (59730)
ivivan Creative Commons License 2010.12.07 0 0 59726

"Einstein nem adott magyarázatot"

 

Mennyivel jobb magyarázat a "EM hullámok taszigálják valahogy" a "tér görbülete miatt" magyarázatnál? Figyelembe véve, hogy utóbbiból halál pontos képleteket lehetett levezetni, míg az elsőhöz még egy képletet sem mutattál...

Előzmény: Törölt nick (59723)
ivivan Creative Commons License 2010.12.07 0 0 59722

"Nem tudom honnan tudja"

 

Amíg nem tudod, addig szerintem maradjunk a gravitáció Einstein féle magyarázatánál. Az egy picit kidolgozottabb...

Előzmény: Törölt nick (59719)
ivivan Creative Commons License 2010.12.06 0 0 59717

A két mondatod között milyen logikai összefüggés van?

Előzmény: ic3walker (59716)
ivivan Creative Commons License 2010.12.05 0 0 59715

"azt jósolták meg, hogy a testekben nagyon-nagyon nagy energiájú EM hullámok "tombolnak" - bezártan."

 

Hol jósoltak ilyet? Igencsak sokféle energia van az EM energián kívül, miért pont az lenne benne? Ha jól emlékszem - nem találom most - ha megtalálják a Higgs bozont, akkor az még a felét sem adja egy atom tömegének: a többi mozgási energia!

 

Egyébként még mindig nem értem, hogy szerinted honnan tudná a sugárzás, hogy merre van a le? Az írásodban szerintem néha kevered az okot az okozattal: simán legyen két, egyforma test a nagy semmiben - miért fognak az elméleted szerint egymás felé gyorsulni és miért pont egymás felé?

Előzmény: Törölt nick (59713)
ivivan Creative Commons License 2010.12.05 0 0 59712

"Közbevetőleg írom még, hogy az elektromágneses hullámok nyomást gyakorolnak az őket visszaverő felületekre"

 

Ez igaz, de a hatás rendkívül gyenge. Szerintem elektromágneses sugárzással hamarabb alakítod plazma állapotúvá a ceruzát, minthogy 10m/s2-el gyorsuljon.

Előzmény: Törölt nick (59711)
Bign Creative Commons License 2010.12.05 0 0 59710

"Honnan tudja az elektromágneses hullám belülről, hogy merre van a talaj?"

 

A ceruza belsejében grafit van, amit a földből bányászták.

Vissza vágyik. :O)

Előzmény: ivivan (59708)
Bign Creative Commons License 2010.12.05 0 0 59709

"Ismétlem"

Tudom az ismétlés a tudás anyja, ha az ismétlésben nincs plusz információ, akkor nem meggyőzőbb mint az első alkalommal.

 

Akkor én is megismétlem:

Ha bizonyos elektromágneses hullámok torzulása (mivel különbözőnek kell lennie a Föld felé és felfelé) okoznák a gravitációs vonzást, akkor mesterségesen előállított elektromágneses hullámokkal, amelyek az előzőeknek az inverzei, ellenkező irányú mozgást lehetne előállítani.

Pl. ahogy az UFÓK csinálják a vonósugárral. :O)

 

Ez az állításod következménye.

 

"az elektromágneses hullámok "inverzei" is elektromágneses hullámok."

Ezt eddig is tudtam.

 

Előzmény: Törölt nick (59707)
ivivan Creative Commons License 2010.12.05 0 0 59708

"A ceruzát szerintem az őt bentről lefelé nyomó - a benne munkálkodó,  belső elektromágneses hullámai lökik a talaj felé."

 

Honnan tudja az elektromágneses hullám belülről, hogy merre van a talaj?

Előzmény: Törölt nick (59707)
Bign Creative Commons License 2010.12.04 0 0 59706

"A ceruzát szerintem az őt bentről lefelé nyomó - a benne munkálkodó,  belső elektromágneses hullámai lökik a talaj felé."

 

Ha ezen múlik, akkor létre kell hozni az adott tárgy elektromágneses hulláminak az inverzét és ezzel megállíthatjuk a zuhanást, de megfelelő mintázat esetén akár felfelé is eshet.

 

A NASA még nem keresett? :O)

Előzmény: Törölt nick (59701)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!