Sziasztok!
Ezt a topikot azért hoztuk létre,hogy legyen egy hely ahol minden témáról lehet beszélni,akár kerti növény akár szobai,kerti tó,növények kártevői,barkácsolás a kertben,tanácskérés,szép tájak növényei,nyaraláskor lefényképezett pálmák,leanderek,rózsák,fenyők,vagy ha csak meg akarod mutatni a kedvenc virágodat,a kedvenc kutyádat ,macskádat ,akármit!!!!mindenkit várunk,itt nincs OFF téma:)
Köszönöm szépen, őt ismerem is! :-) Kapcsolatban vagyunk a Facebookon. Egy ilyen rózsára lehet, hogy elcsábulok, valami álomszép! A CPM is gyönyörű fajta, csodásak lehetnek együtt!
Igen, ő fut a bejáratunk egyik oldalán, a másikon pedig Crown Princess Margareta, csak hogy maradjunk a hercegnőknél. :-) Egy kedves szegedi úriember Kohári György szaporít történelmi és mindenféle rózsákat. Nekem helyben van, de úgy tudom csomagot is küld. Korábban linkeltem már a honlapját, most valamiért csak a facebookját adja fel a google (többmintkert).
Tücsök, a "kislány" (Sisu) alighanem kisfiú lesz. :-) Készítek róla majd képet megint, gyönyörű már, és szerintem kezd énekelni. :-D Pedig én is azt hittem kiskorában, hogy lány. Most múlt három hónapos.
Mi lehet az oka, hogy nálam nem nyílnak ki a bazsarózsák? Élnek, de nem virágoznak. Két helyről is kaptam olyat, ami az eredeti helyén virágzott, de nálam semmi.
Vannak azért megbízható vizek. A visszahívás nem feltétlenül gond, mert az pont azt is jelezheti, hogy rendszeresen ellenőrzik a terméket, és fény derül rá, ha gond van. Az általunk vásárolt víznél is volt egyszer olyan, hogy egy bizonyos szériát visszahívtak (x napokon palackozottakat), mert baktérium került bele. Ehhez elég, ha egyetlen dolgozó szórakozik, vagy nem tart be valamit. Mindenesetre kibukott a kontrollon, és visszavették az ilyen vizeket.
Ne keverjük a fogalmakat. Az jogszabályban szigorúan meghatározott, hogy „természetes ásványvíznek” mi minősülhet, ilyen feliratot mi kaphat. Ott nincs semmi hókuszpókusz. Sőt, normális esetben teljesen zárt rendszer szokott lenni. A szén-dioxidnak ehhez semmi köze, nem attól ásványvíz valami, hogy szén-dioxid van benne. Azt szabad bele tenni (megengedett), de nem kell. Én konkrétan szoktam venni csendeset is.
Az, hogy mélyről jön, a tisztaság szempontjából fontos. Ezek általában sok-sok ezer éve érintetlen, szennyeződésektől mentes vízrétegekből származnak. Az sem mindegy, hol van a víznyerő hely.
A sajtos kenyér nekem nem opció, legfeljebb a sajt. :-) És azért (is) kell a zöldség, hogy valamelyest jóllakjon az ember. Nyáron viszonylag egyszerű, télen kevésbé. A minap a spárgaköretem a hús mellé csekély 500 Ft volt. :-(
Olyan mélyrol? Ezen jot kacagtam. Akkor minek a széndioxid? Mert igazán attol pezseg nem a mélyrol jovo csodatol. Rehab kozpontban dusitják a vizet ez még akkor volt mikor 50%os voltam Saját szememmel láttam . szoval én nem hiszek ezekben
Sokkal egyhangúbb a téli kínálat, de valahogy át lehet vészelni.
Nekünk persze könnyű, hogy itt van a háznál a kert. Enyhébb időben télen is tudok szedni galambbegy salátát, karórépát, ha nem, akkor hagymát kell enni, vagy főzök céklát. A fólia alatt elég sokáig bírja a paprika, aztán leszedve is eláll egy darabig. Húsvét óta már van friss zöldség, most retek és saláta, remélem, a salátával kihúzzuk a kígyóuborkáig, aztán meg már nem gond.
Persze ezek azok, amit nyersen eszünk. Arra nem jó a mirelit. Én elélek sajtos kenyéren, változatosság kedvéért lehet kenyér helyett krumpli, de kell mellé valami nyers zöldség. Mondjuk a férjemnek kell más is, de neki a nyers zöldség nem olyan fontos.
Nálunk szinte semmi nincs még meg. Eddig két hétvégén esett, a többin meg nekem nyakig állt a munka, ki sem jutottam gyakorlatilag. A férjem tök egyedül meg nyilván nem győzi. A fákat, rózsákat metszeni nem is tudja. És gyom, gyom mindenütt.
A primőrökkel kapcsolatban teljesen egyetértünk, már csak azért is, mert a "téli paradicsom" stb. nem is egészséges. Nekem cukrosként kifejezetten sok zöldséget kell ennem, és nagy bánatom, hogy ez igencsak problémás. A káposztát sokak emésztőrendszere nem bírja nyersen (az enyém sem), és nagyon kevés alternatíva van. A mirelit zöldségek kínálkoznak még olyankor.
Nekünk szerencsénk volt, jól kihasználtuk a május elsejét. Elültettük a krumplit, sikerült betenni hozzá a csepegtető csöveket is, és míg a férjem rotált, megkapáltam a gyökérzöldségeket. Maradt még tenni való, de az mind halasztható.
Azok az újrahasznosítások jó dolgok, de ettől függetlenül az az álláspontom, hogy amit nem muszáj, ne is gyártsuk le.
Légkondit mi sem használunk.
Az élelmiszerek között van néhány dolog, ami túl van csomagolva. Például a 17 dekás 10 darabos kockasajt. Botrány. És ha a kihalást nem is szeretném, de bizonyos önmérsékletet a táplálkozásban is lehet gyakorolni. Például szezonálisan kellene táplálkoznunk, télen nem paradicsomot enni, hanem mondjuk káposztát, és hasonlók. Régen egy csomó dolgot nem lehetett télen kapni, vagy csak méreg drágán, és egész jól megvoltunk.
Más. Időjárás. Nagyon el vagyok keseredve. Nagy nehezen sikerült megszervezni a segítséget e hétvégére, erre kútba esik az eső miatt. Szerintem lemenni sem érdemes a telekre, egyfolytában esőt írnak. Pedig millió dolog lenne. És most még időm is lenne kertészkedni, hogy leadtam a lapot.
:-)) Nekem nagyjából ez az egyetlen. És nagyon elszomorító amúgy, hogy az egészséges ivóvíz a Földön valóban luxuskategória, hiszen sok-sok millió ember nem jut hozzá.
Hát ez van. Én viszont például nem használok légkondit. Az gyanúm szerint egy főre lebontva sokkal több energia. Ha a szállítást meg általában az energiafelhasználást vesszük alapul, akkor egyébként például élelmiszert sem kéne előállítani, sőt a legegyszerűbb, ha az egész emberiség kollektív öngyilkosságot követ el, az a tuti. :-D
A belinkelt cikket megnéztétek, mennyi hasznos dolgot lehetne az efféle szemétből gyártani? Úgy vélem, leginkább ez lehet a jövő útja, illetve a műanyagevő baktériumok is ígéretesek.
Bizonyára, de az meg már állott víz, az sem guszta. És nyitott szájú kancsóban nem tartok vizet, nem higiénikus. Én már maradok az ásványvíznél. Jobban megbízom az ezer méter mélyről, ellenőrzött kútból származó vízben, mint ami a budapesti tisztítóműből jön. Ennyi „luxust” megengedek magamnak.
Nekem, aki évtizedek óta nem iszom, nagyon rossz, messziről érzem, hogy büdös. A telken például nagyon erősen klóros. Persze értem, hogy a baktériumok ellen szükséges klórozni, de szörnyű. Ennyi erővel Hypót is ihatnánk. :-D
Nem is foglalkozom az ólommal, iszom a csapvizet és kész. Nem bírná el a lelkiismeretem azt az iszonyú mennyiségű flakont, és sokkal egyszerűbb is. Itt Gödöllőn ízre is teljesen jó a víz, Pesten a Váci úton se rossz, és Óbudán is ittuk. Az egész fővárost persze nem kóstoltam végig.
....mert egymast konnyu elitélni..... Ez ego társadalmi hovatartozás kérdése is. és az Elit ilyen értelemben egyfajta toleranciát ad ezeknek a szenyeknek. a falusi lopásoknál még a gazda tulaj jár a biroságra:DD Kukoriva lopást pl nem tudok átérezni de elméletben igen. De én nem vagyok sem értelmiségi se ugyvéd és ezért tudom a választ: hahha
a csapvizet minden honapban vizsgálják klórozzák tehát biztonságos. veszel ra egy szűrőt 12 ezer kb és ennyi.
az ásványvizet soha nem vizsgálja csak nébih. buumm.
a furot kut amit szivattyu segiségével juttatjuk a házba a legrosszabb. Izre mindenre ugye a vas miatt. meg tudjátok hogy befogja a kádat mosogépet ? mint ha rizsda lenne .
Vannak helyek ahol ihatatlan a csapviz ott vizetni kell más opciot.
Nálunk a településen a polgárőrség komolyan végzi a dolgát, és jó néhány elkövetőt elkaptak már (akit a rendőrök nem). Amúgy az igaz, ha a tulaj ott csinálta volna, akkor valószínűleg megússza.
Azért tudtommal pár éve van némi változás, saját telken belül már fel lehet lépni valamelyest. De hogy hol van pontosan a határvonal, amikor már megint csak a tulajt marasztalják el, nem tudom... Olyasmik rémlenek, hogy ha éjjel... meg csoportosan... meg félelemkeltő... Nos, nekem konkrétan már az is félelemkeltő, ha bizonyos elemek elmennek kocsival a telek előtt, és lelassítva bebámulnak.
Az aktuálpolitikát hagyjuk kívül ezen a topicon. (Amúgy nem azonos fajsúlyú dolguk, és nagyon nem bagatellizálhatók az említettek.)
A cikkben azt írták – ha jól emlékszem –, hogy ott voltak vele polgárőrök is. Nos, a polgárőrök jellemzően nem szokták hagyni meglépni az elkövetőt. Sajnos az ember a hatályos jogszabályok szerint hibázott. Ha a saját telkén történt volna, talán védhető, így nem. És tudtommal Amerikában is csak a saját területen működik egyes államokban önvédelmi alapon a lövöldözés, a területen kívül ott sem.
Az adott helyzetben alighanem a polgárőr volt az, akinek joga lett volna fizikailag visszatartani a tolvajt, neki van erre jogosítványa tudtommal. A kocsival nemigen ment volna sehová az illető, mert villanyoszlopnak ütközött, és elé álltak. Alapvetően én is nagyon sajnálom a pasit, de az ítélet alighanem a hatályos jogszabályok szerint rendben van.
Igazán ne fáradj vele. Anno olvastam az MTA számára készült tudományos jelentést a a témában. Azóta a helyzet csak romlott, kevesebbszer forgatják a budapesti ivóvizet szűréskor. Nyilván ezeket az adatokat nem olvasod újságcikkben...
Hiába lehet újrahasznosítani a palackot (amit vagy újrahasznosítanak, vagy nem), a környezetet az kíméli legjobban, amit le se gyártanak.
Ha nem iszom meg nagyon rövid időn belül a palackozott vizet, érzem a flakonízt. Ez vajon teljesen ártalmatlan...?
Ha buborék nélkül iszom, egyértelműen olcsóbb. Ha a Sodastream palack árát nézzük, lehet, hogy egy olcsó palackossal összemérhető, de nem mindig isszuk buborékkal. Sodastreammel teljesen egyszerű és gyors az elkészítése, és a készülék még sose romlott el. A gázpalackot a Tesco becseréli, csak nem szabad otthon felejteni vásárlásnál.
Nem kell elmenni érte a boltba.
És végül, ahogy Gomba is már írta, és szerintem talán ez a legfontosabb, hogy nem annyira egészséges dolog, ha folyton azt elemezgetjük, hogy mi miből mennyit is tartalmazhat, mikor tulajdonképpen elhanyagolható mennyiségekről van szó. Pl. a levegőből is bemosódhatnak anyagok a talajba az esővízzel, izgassam magam rajta, mi van a zöldségeimben? Izgathatnám, de persze nem. És nem foglalkozom azzal sem, hogy vajon a flakonból beoldódó anyag az egészségtelenebb, vagy a csapvízben nyomokban jelenlévő ez meg az.
A túlzott egészségtudat is lehet káros. És kell tudni elhanyagolni.
Lezárnák a nyomozást eredmény nélkül kb. 2 hónap múlva. A fickó ott követte el a hibát, hogy fölöslegesen töltötte az időt a polgárőrséggel. Egyedül odarohant volna, és egy vasdoronggal jól fejbeveri "hirtelen felindulásból", "önvédelemből", stb...tanú nincs, az ő telkén történt...ennyit lehet tenni. A kedves bíró meg döntse el, hogy ha az ő portáján mászkál valaki "pár kiló barackot szedni" ugyan mit érezne?
Csatlakozok a véleményedhez. Semmi bajom a csapvízzel sem, és eszem ágában sincs az egész életemet úgy élni, hogy nagyon figyeljek magamra. A sorsot lehet-e befolyásolni? Ki tudja.. Én inkább azt kérdezném, hogy"minek"? Hú de baromi jó, hogy élhetek akár 90-100 évig is, és majd jó egészségesen halok meg. De legalább nem ÉLTEM, mert mindentől féltem, és jókat vigyáztam magamra. :D
Hááát.....kösz, nem. Iszom csapvizet is, veszek bubisat is, mikor mit óhajtok. Nem érdekelnek a hülye pánikkeltő cikkek sem, és rohadtul lusta vagyok az egészségemre vigyázni. Hogy az un. ásványvíz micsoda, azt sem tudhatom, de nem is érdekel.
Hát ja. Ez nálunk így szokás. Semmi jogod megvédeni ami a tiéd. A féregnek jogai vannak.
Erre szoktam mondani a szomszédnak, ha elmegyek dolgozni, és üresen marad a porta, hogy az ásót a kapuban hagytam! Már hogy amit a kutyák meghagynak véletlenül a kedves betörőből, az legyen már elásva reggelre, mire hazajövök. Oszt kész. Semmi bírósági procedúra.
Szégyellem Tao, de létezik. A buborék miatt lustaságból. Közelebb van a tesco mint a szikvizes, és nincs szifonom sem, meg lusta is lennék szódát csinálni. Mentségemre szolgáljon, hogy kidobás előtt még van funkciója a palacknak általában. Ha más nem, akkor esővizet tárolok benne.
Engem ez az ítélet jobban megdöbbent, mint a sorosozás, migránsozás, és patkányozás együttvéve. Na, ezek után lehet félni Magyarországon! A szerencsétlen büntetett elöélettel tengetheti hátralevö napjait és még a közügyek gyakorlásától is eltiltották, így esélye se legyen egy tisztességes igazságszolgáltatásért legális eszközökkel küzdeni!
Csakugyan LEHETSÉGES, hogy a tolvaj semmit sem kapott? Lehetséges, hogy sosem derül ki, hogy ö lopta-e szervezetten, évek óta rendszeresen visszatéröen a gazda gyümölcsét ládaszámra, eladásra, nem éhezés miatt?? Átfésültem az egész tegnapi sajtót, de semmi erre vonatkozót nem találtam.
Nem akarok avval az övön aluli érvvel példálózni, hogy Amerikában lelötték volna, mint egy kutyát, mert az mégiscsak jól van így, hogy ez itt nem megy. De gondoljatok bele, a gazda nem hogy fegyvert nem használt, de még egy kapanyelet se, a puszta kezén kívül. Nyilvánvalóan nem ölni indult. És gondoljuk csak konzequensen végig, mi történt volna, ha nem így cselekszik, hanem betartva a szolgálati utat feljelentést tesz, hogy lopják a dinnyéjét. Aztán tesz még egyet az almáról, aztán egy újabbat a barackról. A rendör ezt olvasva föteszi csizmás lábát az asztalra és jót mulatva nyelvével áttolja a rágógumiját a szája bal sarkából a jobba.
De még tovább megyek. Gondoljuk meg, hogy a gazda a helyszínen nem nyúl az áldozathoz, hanem feltartóztatja, majd kénytelen hagyni, hogy az hátrálva elmenüköljön a barackkal együtt. Ezt követöen kihívja a rendörséget, akik néhány óra múlva esetleg a helyszínre fáradnak, hiszen csak néhány láda barackról, és nem emberéletekröl van szó, majd a gazda bemutatja a tolvaj szerencsés esetben néhány árulkodó keréknyomból álló hült helyét. Szerintetek mit tennének a szervek?
Miért lenne fölösleges? Nekem egyenesen megdöbbentö.
Most sajnos nem érek rá, mert ma föiskolai elöadást kell tartanom biopsychologiából többek közt arról a témáról, hogy miképp és milyen szervünkben alakulnak ki efféle makacs és minden racionális érv számára hozzáférhetetlen tévhitek emberekben. De majd utánanézek annak a hadirakomány erröl szóló cikknek, amiket az évek során erröl a témáról olvastam.
Európai szinten nem keveset (több mint a felét) újrahasznosítják. Az energiafelhasználására az jelenthet – gondolom – megoldást, ha olyan helyre telepítik, ahol megújuló energiával működtethető a dolog.
Jó pár éve történt egy Pest megyei településen, hogy a helyi nagy almáskertben (ami valami közösségi tulajdonban volt, nem tudom pontosan, tsz vagy állami gazdaság) a mezőőr a szolgálati fegyverével lelőtt két tolvajt. Rajtakapott egy 6-8 fős (dakotákból álló) társaságot, amint éppen lopták az almát, akik nem vették menekülőre, hanem elmondása szerint még fenyegetőleg léptek fel vele szemben szerszámokkal a kézben, mire lőtt, és meg is halt kettő. Olyan lincshangulat alakult ki a településen a lelőttek közösségében, hogy védelme érdekében a mezőőrt családostul el kellett vinni a településről. Hogy az ügy jogi végkifejlete mi lett, azt nem tudom. Ott is felmerült a kérdés, hogy két ember élete "pár kiló almáért". Nehéz kérdés ez, mert persze, hideg fejjel így van. Ám amikor éveken át ellopják a termést, nem feltétlenül a hideg fej gondolkodik, és valahol az sincs rendjén, és meg kellene gátolni.
Ez nekem egy akkora dilemma... nálunk a "csapvizet" senki nem issza, kizárólag a "buborékos" fogy. Korábban volt ballonos szódagépünk, de a cseréje ott macerás volt, pedig akkor még a háznál volt egy iroda is, gyorsabban fogyott, az a mennyiség is kevés volt hogy jöjjenek és cseréljék. Most hozom a rengeteg ásványvizet, képződik a sok palack, nna de nincs az a pénz hogy én annyi szódát csináljak.
És még ha csinálnám is, a csapvíz szintén hatalmas kérdés: egyrészt az a mondják, hogy ártalmas, mert tele van mindenféle hormonnal, más meg azt mondja túrót, nincs abban semmi. Az ásványvíz garantáltan tiszta, voltam a Naturaqua zalaszentgróti üzemében és vizsgáltattam be saját márkás víz készítéséhez kutakat (mondjuk volt olyan, ma is működő saját márkás víz kút, amit mi nem találtunk megfelelőnek, de más vígan palackozza azóta is).Viszont ott meg túl az áron és a rengeteg szeméten abban sem vagyok biztos, hogy nem kerül rákkeltő anyag bele a palackból.. nem tudom, mi a jó megoldás.
Viszont ezzel kapcsolatban nem tudok elvonatkoztatni egy emléktől: egyszer meglátogattuk az uram kollegáját, akinek a kb 50 éves felesége közölte hogy ő még sosem ivott csapvizet, kizárólag ballonos és palackos vizet iszik már nagyon sok éve. Meg baromi egészségesen él, tornázik, tisztítókúrákat tart, nem eszik fehér lisztes dolgokat. stb. Aztán ugyanez a hölgy rá 3 éve meghalt agydaganatban. Persze nem azt akarom ezzel mondani hogy a víztől történt, valószínűleg nincs összefüggés - inkább csak azt, hogy nem vagyok biztos abban, hogy ezekkel a dolgokkal VALÓBAN befolyásolhatjuk a sorsot. Fene se tudja.. mindenesetre én nem fogok pálcát törni senki felett - én magam is mindkét megoldás mellett/ellen tudok érvelni bármikor. Összességében a természetnek sokkal jobb, ha nem palackos vizet iszunk..
Ebben a szituban ez nem értékelhető önvédelemként. Így érthető az ítélet. Az más kérdés, hogy az ember igazságérzete nehezen tudja ezt elfogadni. Ha a saját telkén tanúk nélkül csapta volna meg, akkor az már más téma lenne szerintem. Ott ráhúzható az önvédelem is. Ez egyébként nem evésre lopta, ilyen mennyiséget eladni visznek.
A csapvíznek az ásványvízzel szemben több előnye van:
a szervezet számára megfelelő arányban tartalmazza az ásványi anyagokat
fizikai, kémiai, mikrobiológiai paramétereit rendszeresen ellenőrzik, minősége megfelel a 201/2001-es Kormányrendeletben előírtaknak (az ivóvíz minőségére vonatkozó határértékek szerepelnek „A víz minősége„ című részben)
ez a víz az ivóvízhálózaton keresztül érkezik meg az otthonunkba, így elkerüljük a szállítás, tárolás nehézségeit
nincs üres palack, így még a szelektíven gyűjtött, újrahasznosítható palackoknál is „környezetbarátabb”
mindezekből következik az árbeli különbség, az ásványvíz ára kb. 50 Ft/l –nál kezdődik és valamelyik típus ára eléri a 200 Ft/l-t is, ezzel szemben az ivóvíz ára 0,30 Ft/l, azaz 1 l ásványvíz árán 150 liter csapi ivóvizet ihatunk.
Végezetül: az Ön által fogyasztott ivóvíz minőségére vonatkozó részletes információkat megtalálja „A víz minősége” alpontunknál, amelyet akkreditált laboratóriumi mérési eredmények alapján állítottunk össze.
Ez most komoly? És mennyit kapott a tolvaj? és minek hívják? Még nem függesztették ki az országos szégyentáblára és az összes social mediába a nevét? Még csak meg sem kövezték? És egyetlen ujját sem vágták le?
És csakugyan azt bírta kérdezni a bíró, hogy egy pár láda barack megér- e egy emberéletet? És még hivatalban van az illetö?
Nagyon remélem, hogy a környékbeliek gondoskodnak róla, hogy örökre elmenjen a kedve a barackevéstöl.
Szia! Lehet, de kezeld a sebzéseket. És attól függ, milyen formára neveled. Ha nem bokorfának akarod, akkor az alacsonyan növő ágakat vágd ki tőből, valamint a koronát sem árt kicsit ritkítani, ha túl sűrű állásúnak tűnnek az ágak.
Egyelőre várok még két hetet, aztán meglátom változik-e valami. :-) Igazából a többi ami hajt is elég kezdetleges állapotban van, fejletlen, apró levélkékkel. Azt az egy levélkéset sem tudom nagyon mire vélni.
Nagyon kevés az esély, de mindenképp megpróbálnám. Nem érdemes konténerezni, egyből a helyére. Ültetés előtt jól áztasd be a gyökerét, és utána is tocsogósra locsold egy jó darabig, ez ad nekik esélyt.
Dehogy mondok ilyesmit, mi is igyekszünk mindent olyat telepíteni, hogy ne kelljen permetezni. Elvileg ennek jónak kell lenni, ahogy leírtad, nem tudom, miért nem fejlődnek. Esetleg amit még megpróbálhatsz, az a vázsonyi alginit, azt nálunk minden fás szárú növény kap, és csodát tesz velük a vacak homokon is. Neked milyen a talajod? Nem emlékszem, ha írtad már. Ami nem hajtott ki, szerintem vágd vissza, az kihajtásra serkenti, ha lejjebb élő a vessző. Szerintem Magyarországon a szőlő nagyjából bárhol megterem, nem hiszem, hogy ilyen általános gond lehetne. Az új ültetés egyébként nekünk sem fejlődik túl gyorsan (de szép), arra gyanakszom, hogy érdemes lenne takarni a tövét, mert sokkal forróbbak a nyaraink, mint negyed százada, egyre több növény van már jobban el részleges árnyékban. Jó példa erre a rózsáké. Egyre több rózsafajta érzi jobban magát inkább félárnyékban, mint tűző napon, pedig a rózsa elvileg tipikus napra való növény. A klímaváltozás erre is kihat. Nálunk az idősebb szőlősor töve már jó ideje árnyékban van a gyümölcsfáktól, csak a termőkarok kapnak napot, és így remekül elvan. Nő, mint a bolond, és szépen terem is (és tavaly már el sem lopta a kedves szomszéd, aki elhunyt előző télen, úgyhogy jócskán jutott nekünk is a darazsak mellett :-).
Ültetésnél, főleg ilyen megkésettnél azért kell visszavágni az alanyokat, hogy a lomb a gyökérzettel, a nedvesség felvétel és párologtatás arányban legyen egymással.
Egyébként a korona alakítása miatt szoktak metszeni, visszavágni. Gyümölcsfákat, hogy ne feltétlenül kelljen létra a gyümölcs szedéshez, megfelelően érje a nap az érő gyümölcsöt.
A díszfáknál én szeretem érvényesülni hagyni a természetes habitust.
Most néztem, hogy a gödöllői webshopban van konténeres Souvenir. Szerintetek van értelme még kínlódnom a szőlővel, vagy engedjem el a dolgot az előzmények tükrében?
Azért gondoltam a konténeresre mert van tőzeges földem jobb mint a sima meg edényem amiben elférnek. Nemrég találtam hátul fűnyírózás közben egy szőlő tőkét. Kiszáradt de hoz hajtást az alján. Majd szépen ledugom hagy gyökerezzen és lesz ingyen szőlőm.
Egy próbát megér, a természet csodákra képes. Nekem a tavaly ősszel levágott és azóta hol itt, hol ott heverő fűzfa ágaim is hajtanak. :-)
Az ültetés és a konténerezés között nem nagy különbséget látok. Ha megmaradnak legalább nem kell újra bolygatni őket ha már most elülteted, ha meg nem, akkor úgyis mindegy. Mindenesetre idén nagyon kell figyelni rájuk, hogy ne száradjon ki a földjük.
Kicsit féltem, hogy azt írjátok hülye vagyok. Mit akarok szőlőt termeszteni permetezés nélkül? :-)
Amikor telepítettem (6-7 éve) a szőlőt akkor én is igyekeztem rezisztens fajtákat ültetni lehetőleg eltérő érési idővel. A naptár tartóm hátulján még fel vannak írva a rendelendő fajták, így tudom, hogy 2-2 fehér kecskecsöcsűt, souvenírt, palatínát és zalagyöngyét rendeltem. Azóta már több is cserélve lett, így a jelenlegi állománnyal nem vagyok teljesen tisztába, de biztosan ültettem souvenírt pótlásnak is, mert tényleg nagyon finom. De sosem volt egy sikertörténet nálam ez a szőlő dolog. Nem fejlődik, kipusztul, nulláról indul újra, stb. Eleinte be volt füvesítve az alja, de valaki azt tanácsolta ássam fel, mert a fű elszívja a nedvességet. Megtettem, ástam alatta egy bő fél méter széles sávot. Többször talicskaszámra toltam haza a trágyát a lovardából, hogy beássam alá, vagy épp a kéznél lévő komposzttal tettem ugyanezt., Amalgerollal locsolgattam az ágyást, hogy az is javítsa a talajt, száraz időben locsoltam, kényeztettem. Tavaly már néhány fiatalabb, pótlásként telepített t kivételével szép, lombos energikus növénynek néztek ki, teremtek is, de ez a mostani három gyanús tő megint elkeserít. Főleg, hogy van közte nagyobb, erős tőke is.
Korábban mondtam már, hogy a kordon akác oszlopai előbb kirohadnak a földből, mint hogy beálljon és teremjen az én szőlőm, de már megint itt tartok.
A Palatina, úgy tudom, azonos az Augusztusi muskotállyal. Olyan nekünk volt három tőke, nagyon sokat termett, és nagyon finom csemegeszőlő volt. Sajnos a hátsó szomszéd kinyírta (utóbb gyakorlatilag célzott is rá, de addig is tudtuk, hogy ő volt, mert olyan nincs, hogy egyik napról a másikra tönkremegy a makkegészséges szőlő, előjel nélkül). Azt a három tőt anno még a Starkltól vettem, horroráron. Kb. két éve sikerült újra vennem, most már nem olyan drágán. Ez még nem termett. Terézt vettünk a piacon többször is, nekünk nagyon ízlett. A saját még nem termett. Az Esthert még nem kóstoltam, de jókat írnak róla. Souvenirt szintén a piacon vettünk, nagyon-nagyon finom, különleges.
Nekünk Teréz, Palatina, Bianca, Otelló és Néró van. Nálunk a Palatina alig terem, a Teréz strapabíró, de csak nagyon éretten jó, egyébként elég rágós, és jellegtelen ízű. A többi bevált.
Nálunk negyed százada van egy sor szőlő gyakorlatilag permetezés nélkül, az utóbbi években nagy ritkán kaptak, mikor a gyümölcsfák, régebben egyáltalán nem, és szépen elvannak, teremnek. Az összes fajtanévre nem emlékszem, de mind rezisztens fajta, például Augusztusi muskotály (Palatina) és Pölöskei muskotály biztos, hogy volt köztük. Most ültettünk újakat is, vannak már modernebb fajták is. Például Esther, Teréz. Most vettem egy tő kecskecsöcsűt is próbaképpen, ez meg régi fajta, állítólag ez is rezisztens. Kíváncsi leszek rá. Vettem ilyen Souvenirt is, bár ez nem kifejezetten rezisztens, de valami eszméletlen finom:
Létezik szerintetek élő szőlő ami.még nem fakadt meg? Nekem a 8 tőkémből kettőn egyáltalán nincs levél, harmadikon pedig egy darab kb 3 centis levél van. Az egyik levéltelennek a csúcsát két helyen eltörtem. A vége száraz volt, de kicsit lejjebb még.zöldnek tűnt. Mérsékelten reménykedem még, mert úgy tűnik, hogy idén, hogy nem lett hirtelen a télből nyár kicsit lassabban indulnak a dolgok. A császárfákon is alig van még levél, a platán levelei is elég k8csik még. Viszont ha kidöglöttek ezek a szőlő tövek, akkor biztosan nem fogom már pótolni, hanem lecserélem őket. Olyan régen próbálkozom már, hogy valami értelmeset kihozzak belőlük, permetezni viszont nem nagyon akarok. Ezért szívesen veszek javaslatot valami igénytelenebb kordonos gyümölcsre, ami nem olyan vízigényes és tűző nap.érzékeny, mint a málna, és nem kell állandóan permetezni, mint a szőlőt. Esetleg.szeder?
Nem hallottam én sem ilyen rózsafüzérről. Sztem ez is az új világból érkezett hozzánk, vagy nem:)
Sőt, még gyűrű is van.
Ha alaposan megnézed ez egy gyermekméretű karlánc, angyalkával. Ezzel nem imádkoznak a gyerekek, hanem boldogan rakják a csuklójukra. Csak egy ajándék, vagy jutalom.
A hozzászólásod második felével teljesen egyetértek.
Az apai nagyapám bigott katolikus volt, de vele nem laktunk együtt, Apám meg abszolúte nem gyakorolta a vallását. Anyám meg református. A férjemet gyerekként katolikusként keresztelték meg, de felnőttként áttért protestáns hitre ő is (én is az vagyok). Mi nem használunk semmi ilyesmit.
Én tudhatnám, volt a családban rózsafüzér, talán nagyanyámnak is, de az elnevezést nem hallottam, és amelyeket láttam, sokkal hosszabbak voltak. Valamikor azt tudtam, miből hányat kell imádkozni, és hogy hogy ismétlődik periodikusan, csak valahogy az egésznek az értelmét nem láttam.
Egy bizonyos felvilágosultsági szint alatt pláne semmi értelme az egésznek, az üdvözlégyben én pl. méhecskéket és hamvas barackokat láttam magam előtt, egyes szavakat meg a gyerek egyszerűen nem ért. Kicsi gyereknek biztos, hogy nem adnék rózsafüzért. De persze ez messze vezet, csak ennyi kikívánkozott.
Dehogynem! Már elsőre is nagyon szuperül megcsináltad ezeket is még nem tökéletes szerszámmal is. És ne is változz, így vagy jó, ahogy vagy! :-)
Nagyon szépek a rózsafüzérek, de az nem szép dolog, hogy az iskola pénzt nem rendel hozzá ehhez a kívánságához, legalább a nyersanyag árát. Nem olcsók ezek az anyagok.
Már beállt kertem van. Semmit sem tudok elültetni, nincs hely. Az átültetés nehéz munka. Ezért agyalok ilyeneken, hogy mivel dobhatnám fel az ágyásokat, amikben már gyomlálni sem kell:)
Nem vagyok túlságosan ügyes, csak elszánt:) Ha meglátok valami nekem tetszőt, azt azonnal meg kell próbálnom elkészíteni. Egy vagyont költök hülye alapanyagokra, szerszámokra. Már nem fogok megváltozni.
Mostanában éppen tizedes rózsafüzéreket gyártok az iskola kérésére, mert a főnökeim is azt gondolják, én mindent meg tudok csinálni:))
Megértem, ezek elég időigényesek. Talán majd egyszer újra hozzáfogsz, érdemes lenne. Azt figyelem meg, az ember élete ilyen szempontból korszakokra tagolódik, a mindenkori lehetőségek és vágyak függvényében.
Még általános iskolás korunkban gyártottunk ilyeneket. Mindenki csinálta, ahogy az átlátszó, színes műanyag szálakból fonott hurkákat is.
Ott van a képtárban a kerámiahalas lánc is, az indította el az egész gyártást. Egy karácsonyi vásárban vettük a halakat, és snassznak tűnt, hogy csak egyszerűen felfűzzem egy bőrszíjra. Aztán eszembe jutott, hogy ez a technika passzolna hozzájuk, és elkészültek a Diego szőnyegkatalógusból az első gyöngyök. Aztán kedvet kaptam, és gyártottam más típusokat is.
A rajzok még akkor készültek, mikor nem volt kertem. Most már nem érek rá, vagy ha mégis, máshoz van kedvem. És télen modell is kevés van, bár a kórókat is szeretem.
Szerintem első próbálkozásra kiválóan megcsináltad őket, és ennek alapján mennének akár a 3D-sek is. Ha lefestenéd valamilyen világos színre, jobban érvényesülne ez is.
Nagyon jópofák, de a zöld háttér előtt tényleg kevéssé érvényesülnek. Régebben viszont láttam 3D-s drótból készült kerti szobrokat, azok nagyon ütősek voltak. Megpróbálom megkeresni, egy pillanat.
El vagyok képedve. :o) Az életem kevés lenne, hogy egyáltalán eszembe jusson a bizsu készítés, de hogy papírból??!
Pedig hosszúak a téli napok. Annyira, hogy megérett bennem az elhatározás...még egy telet nem kívánok a lakásban eltölteni. Nekem ilyenekhez semmiféle affinitásom nincs, és már nem is lesz.
A féldrágakövek közt sok színes van. Én sokáig csak aranyat hordtam, de sajnos egy erősen hullámvölgyes időszakban meg kellett válnom a nagy részüktől, azóta igazgyöngy és féldrágakő láncaim vannak.
A férjem telefonjával sikerült készíteni pár képet (nem valami jók):
Van néhány ezüst ékszerem, de nem nagyon szeretem, folyton beoxidálódik. Jobb az acél ötvözet. És szeretem, ha egy ékszer (meg a kert, vagy bármi) színes.
Egyéb dolgokat is megnéztem. Megállapítottam, hogy nagyon sokat dolgozol, és nagyon értesz is a kerthez! Mondjuk eddig is tudtam, de így "képesítve" egy élmény nézni.
Ez így harmonikus, tényleg nem feltűnő. Az enyémekhez sajnos nem illene. Nagyon mutatós a lánc, miből készítetted? Sajnos nekem most nincs képem (lent van a telken a fényképezőm), csak írni tudom: két hosszú színes barokk tenyésztett gyöngy láncot készítettem, egy aranybarna és egy egészen halvány drappos, valamint egy középhosszút hosszúkás, csavart szemű csiszolt karneolból és apró kerek brazil achátból, szerintem nagyon szép lett. Ez utóbbihoz van karkötő is. Sajnos jó egy éve eltűnt néhány komoly igazgyöngy láncom a lakásból (valamelyik hölgyike fújhatta meg, akit a fiaim felhoztak, más nem lehetett), azokat próbálnám pótolni, nem nagyon megy, mert iszonyúan megdrágult az anyag. Azok sokkal nagyobb szemű és jobb minőségű gyöngyök voltak, mint amit végül is sikerült elérhető áron venni. :-(( Mikor még foglalkoztunk vele anno, a legszebbekből készítettem magamnak hosszú láncokat, tíz éve még nem volt olyan horror az ára, ezek általában nagyon hosszú (120 cm+) láncok voltak, egy-egy ilyen értéke ma alsó hangon is legalább ötvenezer forint, és ilyenből tűnt el több is. :-(((
Nem, közönséges ruhákra való patent. Az én láncaimhoz szerintem tökéletesen illik az is. Tulajdonképpen nem rondább ezeknél, csak nincs rajtuk az csillogó gömb, de hát nem a kapocsnak kell díszítenie, az olvadjon bele semlegesen a láncba.
Még nem is láttam ilyet az általunk látogatott nagykerekben. De nem tudom, illene-e igazgyöngyhöz, féldrágakőhöz, kicsit vaskosnak tűnik így képen, talán nem elég finom hozzá. Nekem nyakláncnál nincs gondom a delfinkapoccsal amúgy, karkötőnél problémás, mivel egy kézzel nem lehet kapcsolni, arra jó minőségű mágneskapcsot szoktam tenni, csak az meg rohadt drága. A tekerős kapcsokat nem bírom, azok nagyon bénák szerintem.
Milliméterre nem mérem, a nagy tartályt szoktam nézni. Tegnap lett benne 200 liter, ebből bőven feltöltöm a hordókat, a fél köbös kübli is tele van, szóval most egy hétig nyugodtan elzárhatnák odafent a csapot. Szinte azonnal megjelent a meggyfákon a monília. Elég volt ehhez múltkor az egy napig tartó esős idő. Ha ma nem támadna fel a bolond szél, akkor roppant elégedett lennék.
Este olyan nagy elánnal érkezett a második zuhi, hogy a kutyák kétségbeesve tapadtak fel az ajtóra. Beengedtem őket, most csupa csatak a nappali. Teljesen gyagyások. Ahogy öregszenek egyre rosszabb lesz. Nem is dörgött az ég, csak az eső jött nagy zajjal. :)
Ha egy nappal előbb beszéltünk volna erről, ma volt a férjem az ékszerésznagykerben, ott vannak ilyesmik, legalábbis régebben voltak, mi is ott vettünk anno. (És a legolcsóbb lehetőséggel elküldtem volna Neked.) Ma egyébként kénytelen volt megvenni 50 delfinkapcsot, miközben csak pár darabra volt szükségünk, de nincs elérhető közelségben kiskermennyiségben, a postával meg kb. ugyanannyiba jönne pár darab, az nagyon megdrágít mindent.
Igen, csak nem akartam egy fogót futárszolgálattal rendelni, mert drágább a kézbesítés, mint a szerszám:) Van nekem, csak elég nagy, kicsi kellene. Majd még szétnézek a városban.
Ezek nagyon jók!!! A történet is. :) Én egyszerűen sarkon fordulok, és kijövök az üzletből ilyen esetben. Elfogyott a humorom, annyi hülye emberrel kellett kommunikálnom az utolsó 10+ évben. Tudom, hová érdemes bemennem, és hová nem.
Amíg építkeztem, volt a faluban egy szerelvénybolt, nagyon kapóra tudott jönni. Egy kb. 20-25 éves kiscsaj volt az alkalmazott, esküszöm többet tudott mint a főnöke! Bementem, elmondtam mi akarok, 2 perc alatt kezemben volt a hozzávaló alkatrész. Ha nem volt, tudott alternatívát ajánlani. Roppant sajnáltam, hogy bezárt. Manapság inkább az ellenkezőjével találkozok.
Nekem is ott kell majd lennem vele, és mondani mindent, mert nem ért hozzá, de majd megtanulja. Értelmes és szorgalmas fiatalember, a nagyobbik fiam egyik barátja, aki vállal pluszmunkát még az állása mellett, mert kell neki a pénz. Helyben csak dakotát kapnék, azt inkább kihagyom. :-) Ha jól együtt tudunk működni, párszor egy évben elhívom azokra a munkákra, amelyeket nem győzünk kettecskén a Zurammal, még mindig egyszerűbb, mint a fiamnak könyörögni. :-(((
Ma bementem a vasboltba. Fekete drótot kértem, könnyen hajlíthatót. Kérdi az eladó, minek lesz. Mondom, angyalkának. Na, innen komolytalan vevő voltam:)
Kúpos fogót is szerettem volna. Azt mondja, hogy olyan fogó nem létezik, az csőrös fogó. Most vitatkozzak egy "szakemberrel"? Majd veszek máshol. Ja, vettem egy pici csőrös fogót, mert olyan cuki volt:)
Én meg borsodi vagyok, tehát én sem vagyok rasszista ( csak éppen az ember fehér ). Aki nem él közöttük, az nyugodtan háborodjon fel, szíve joga. Megtaláltam azt a falut, ahol nincs, és betelepülni sem igen tud, tehát ide építettem a házam.
Találtam két éve napszámost. Fehér ember, olcsón dolgozik 600Ft/óra, szorgalmas is, erős is, de! Agya annyi sincs, mint a napos csibének, és ritka dolog, ha képes napi 5 órától többet dolgozni. Ez egyébként nem nagy baj, ennyi idő alatt sokkal több munkát elvégez, mint a fekák 10 óra alatt. A baj az, hogy:
1. Nem lehet magára hagyni, mert agya nincs! Ha meg ott állok fölötte, akkor azzal az erővel akár magam is megcsinálhatnám. Az nekem nem túl jelentős segítség, ha nem haladok más munkával, mert a jóembert kell őriznem.
2. Roppant kínos, és nehéz tőle megszabadulni. Ha idehívom valami munkára, már másnap itt áll a kapuban (erről már nagy nehezen leszokattam), vagy felhív, hogy mi kéne neki kölcsön. Pénzt már nem kér, szájbarágósan elmondtam, hogy nem adok. Szerszámot sem adok már kölcsön, mert soha nincs vége a kérincsélésnek. Elszótagoltam neki legutóbb, hogy "NEM". Lassú a felfogása, de kezdi megérteni, hogy attól, hogy évente kb. egyszer adok neki munkát, attól mi még nem vagyunk barátok, és az ő gondját nem én fogom megoldani.
Szóval semmi nem tökéletes, ne legyünk maximalisták. Örülök, hogy egyáltalán van napszámos, ha nagyon muszáj.
Ugyan! Hol van még a vasárnap? Fölösleges még azon aggódni. Jó ha előre 2 nappal közelítik a valóságot. Ma egész nap hallgattam a rádióban, hogy milyen rossz idő van, és hogy majd holnap végre kisüt a nap. Egész nap remek idő volt. Felhős is, napos is, se meleg, se hideg, szélcsend, szóval pont az ellenkezője annak amit jósoltak. Jött egy nagy zuhi, 15 perc alatt leesett annyi víz, amennyi legutóbb 24 óra alatt. Utána újra napsütés. Kívánni sem lehetett volna jobbat.
Sajnos vasárnapra is esőt írnak, pedig végre sikerült segítséget szereznem méltányos összegért, erre nagy eséllyel kútba esik a dolog az eső miatt. :-(((
Úgy tűnik, bevált a trükk a poszátánál. Vasárnap reggel kivágtam egy függönyanyagból megfelelő méretet, és ráragasztottuk kívül arra az ablaküvegre, ahol kavart előző nap meg már aznap reggel is. Vasárnap estig nem jelentkezett újra ott. Reméljük, lehiggadt.
Kell a paraszt a fővárosnak ahogy a parasztnak a főváros. ??:))
Hand is hand!!
Magyarul nekem is tele a t@k@m a felvágós burzsuj feju újgazdag nemzetséggel. Ezeknek kapálós ember kell meg aki permetez de metszeni is köl. Kijönnek a falura úgy hogy ők nem dolgoznak fizikai munkát.
Rokonaim közt nem tudok kiknek szolni ha épp garázst újítok.
Mert Bmw -bűl szállnak ki. De.4-5 éve nálam ette a pörköltet krumléval.
Te is a nosztalgia világában barangolsz. A mi generációnk és itt a fórumozok 99% is az utolsó kertészkedő :))😁🙃
Nekem egyik topicom sincs benne. De képtelen vagyok az összes topicot végigvizsgálni, hogy mi van bent és mi nem. Nem és nem értem, hogy ha már csinálják, miért nem kivétel nélkül mindennel. Technikailag is sokkal egyszerübb volna.
Husveti unnepek jo alkalom utazgatasra, sok ismeretlennel beszelgetesre, de ezuttal megdobbento volt az osszkep, amit kaptam. Tobben mondtak, hogy jobb volt az "atkosban", mert mindenbol hiany volt, sok ismeretseg kellett, igy voltak nagy bulizasok. Egy kiados marhaporkolt es egy lada sor eleg volt arra, hogy varosiak es szomszedok elmenjenek ismerosuk, munkatarsuk telkere kifesziteni a drotkeritest, mert csak varosbol lehetett volna feszitogepet hozni. Mindenki dicserte a masikat, kinek van jobb hetvegi telke, kinek szebb a kertje, kinek van jo bora, palainkaja.
Most az ellenkezojet latjak, a varosiak "lemennek" videkre, elvarjak, hogy viragpompa es jo etel es persze mertektelen palinka fogadja oket, egy fillert se fizetnek, es amikor kell valami, ami naluk a sarki boltban ott van, par szazast is sajnalnak postakoltsegre. Raadasul titkolniuk kell, hogy szep kertjuk, netan uveghazuk van, mert megy a rablas, palmakat, kaktuszgyujtemenyeket visznek, de neha meg aranyhalakat is kiszedtek a kerti tobol.
Mondjatok, hogy csak rossz helyen voltam es nem igy van.
Fene se érti, de nálam is volt egy tő, ami nem akart megnőni. Esett végre egy rendesebb eső, felért egy locsolással, most már sütni készül a nap, úgyhogy a kutyák már toporogva várnak. :) Tegnap nem is nyitottam ki az üvegházat sem, ma már kipakoltam. Virágzik a borsóm is végre, gondolom megszégyellte magát.
Érdekes nekem is van egy rebarbarám, ami évek óta semmire sem megy. Tavaly ültettem egy másikat tőle 3 méterre a tó partjára, hatalmas, akkora leveleket hoz, öröm nézni.
Itt nem esett eddig csak borulás és eszement szél van.
Ha nem szereti a helyét, nem tudsz vele mit kezdeni. Itt is volt amit kiástam, mert a tőle kb. 1,5 méterre lévő bokorhoz képest a tizedére sem nőtt meg. Fene se érti. A vizet szereti az biztos, de ahol ennyire közel egymáshoz ennyire másként fejlődnek, ott lövésem sincs az okáról. Amennyire akartam ezt a növényt, már annyira besokalltam tőle. Rengeteg van, és hatalmasra nőnek. Az árokpartra is jut végre, aztán vagy szeretnek majd ott, vagy nem.
Az ablakot meg pucolja meg az esőnek látszó izé, és kész! Rohadtul nem tud érdekelni. :) Főztem inkább egész nap, azt legalább örömmel csinálom, és most pár napig nincs gond kajára. Remélem jó idők is jönnek. Egy egész bödön sóskát épp most párolok. El szoktam rakni üvegekben. A fiúk roppant módon szeretik. Az a kis eső is valami, a sóska nő ezerrel, és ma nem locsoltam. :)
Na megyek vissza komposztot lapátolni, mindjárt megint esik, és 1-én ültetni kéne a krumplit. Addig nem sok esőmentes idő lesz, és még pár talicskával ki kell oda rakni. Nem sok munka már, de elázni nem szeretnék, se sarat dagasztani.
Nagyon szőrös paradicsom. Bundás a levele. Fuzzy Wuzzy és Wooly Kate Yellow.
Megtetszett, két tő csak elfér még valahová. Majd kiderül, milyen az íze. Az egyik sárgával finoman csíkozott, csúcsos végű piros, jópofának tűnik. A másik lilásbőrű sárga, az nem túl szép, de a levele is kékesebb, talán jól fog mutatni.
Mert nyilván valakinek be kell oda rakosgatni, és van, ami véletlenül kimarad. A technikai részleteket nem tudom (nem is érdekel), de a jelek erre utalnak. Én egyszer megemlítettem a szőlős topikokat, és utána bekerültek. Persze nem tudom, hogy mindegyik-e, de a kettő, amit néha olvasok, igen.
Fölösleges böngészni, ha észreveszed, hogy nincs ott, szólsz, ha nem, akkor nyilván nem is hiányzik. Nem szabad ekkora ügyet csinálni ebből.
Nem tudom, mi a bundás paradicsom, ilyenböl csak receptet látok, föve-sütve. Magától egyik sincs bundában.
A hátsó bejárat közelében levö mindentárulók voltak épp az egyetm mintagazdasága. Az összes ribizli vastagon vértetves volt. Nem tudtak róla. Paradicsomból csak koktél és ökörszív;kérdésekre dilettantizmus a köbön. Nem vettem ott semmit.
Nem tudom, hol vannak itt könyvjelzök. A Kedvencekre gondolsz? A botanikuskert témában bizonyos topicoc benne vannak, mások nem, valami random systema szerint. Pl. a ma reggel provokatív szándékkal fölkeresett, egyébként évek óta elhagyott hagymások, gumósok topik nincs benne.
Az egres lisztharmata ellen a legjobb módszer a bokor lecserélése valami ellenállóbbra. Állítólag vannak rezisztens fajták.
Nekem a diófa alatt van egy magonc, az még jól nézett ki, mikor múlt héten lefújtam Thiovittal. Hogy elég lesz-e, az majd kiderül. A régi bokrot, ami állandóan vastagon lisztharmatos volt, tavasszal végre kidobtam. Tavalyelőtt ültettem mögé egy Schwarze Honigbeere néven vett Ribes divaricatum bokrot, így annak több helye lesz. Nem helyettesíti teljesen az egrest, nem lesz annyira édes, de kevésbé savanyú, mint a josta, nagyra nő, bőtermő, ellenálló. Egyetlen hátránya, hogy kegyetlenül tüskés, de engem nem nagyon zavar. Szaporítottam is róla.
Nekünk tetszett a kiállítás, Gábor is nagyon jól érezte magát. Szép nyugisan megnézegettünk mindent, megkóstoltuk, amit lehetett, eldumálgattunk néhány ismerőssel, és vettem 2 bundás paradicsomot, egy szép piros szellőrózsát és egy kenyérbél cickafarkot.
Kicsit fáztunk, de nem vészesen. És legalább nem aggódtam, hogy otthon kiszáradnak a palánták az üvegházban. Szóval jó, hogy tegnap mentünk.
Mi nem úgy láttuk, hogy nincs semmi. Volt már nagyobb is a kiállítás, az tény, de lehetett nézelődni. Két helyen is láttam Black Lace bodzát, amit eddig itthon nem találtam, az enyém is külföldről van. Nagyon tanulságos volt a hátsó bejárat közelében lévő gyümölcsfa kínálat, teljesen világosan lehetett látni, hogy nem érdemes Jonatán almát venni, hacsak nem akar valaki folyton permetezni. Csúnyán lisztharmatosak voltak a Jonatán csemeték.
Vehettem volna szeldelt levelű szedret, ha még nem lenne. Ha lenne helyem, lehet, hogy kísértésbe ejtett volna a lila és sárga málna, de nincs, úgyhogy így nem. Szépek voltak a dáliák, volt illatos, lila petúnia, azt korábban szoktunk venni. Most végig Achimenes lesz a párkányon, ezért nem vettünk, csak megszagoltuk.
A Botanikuskert az az időrend szerinti gyűjtő, amire vágytatok. Ott mindig a legutolsóként látogatott topik van elöl, de az megvan a topik csoportokban is. Tehát két helyen is megnézheted ugyanazt.
Ha a Botanikuskertet teszed a könyvjelzőidhez, elvileg azt láthatod, mint hajdanán. Nem ellenőriztem, de így kell, hogy működjön, ha valami hiba még van, jelezni kell, és törekedni fognak rá, hogy kijavítsák.
Szerintem aki ezügyben kampányolt, tudja. Aki megszokta az új rendszert, nem foglalkozik vele, ahogy én sem.
Igen, a fotók nem túl jók, mert egyfolytában mozgásban volt. Ma még nem jelentkezett amúgy az ajtónál – szerencsére. Szerintem ő fészkel a nappali ablaka előtt az ír borókában, ott láttam ma is.
Az ablakpucolástól én is kiütéseket kapok. Szerencsére -és édesanyám hathatós segítségével- mostanra azon is sikerült túlesni. Az ablakpucolásnál jobban csak a prokrastinatiot utálom; agyon nyomaszt, ha valamit hetekig-hónapokig görgetek. Amíg meg nem ragadom a végét, semmi mást sem tudok rossz lekiismeret nélkül csinálni.
Jó, hogy a kert nagyjából elkészült, csak még a borsót kell kigyomlálni és megkapálni, és az át nem ültetett szobanövényeket megtrágyázni, meg az egres lisztharmatával kellene még kezdeni valamit, de a leghalványabb fogalmam sincs, hogy mit. Így az utolsó két napot tanulásra tudom szánni. Itt sajnos nem esik, de nagyon hideg van, amit viharos széllökések kísérnek. Én bentröl nézem;-) Máskor ilyet nem engedhetek meg magamnak, bármilyen idö is van.
De ez nagyon érdekes, az én epreim is mutatták tavaly ezeket a tüneteket, és tavaly kaptak is füvet. Igaz, nálam más évelök is mutatták, teljesen random rendszerben; némelyik igen, mások nem: egyes málnák, egyes öszibarackfák, a birsalmafa fele, a Magnolia, valamint egyszerüen egyes gyomnövények, random helyen.
A többi növénynek általában jót tett a fü, amikor hozzájutottunk.
Bár az én Rebarbarám pusztítana ki maga körül másokat! De lassan ö maga adja meg magát, anélkül hogy egyszer is rendes méretü leveleket hozott volna. Az idén már alig hajtott ki. Pedig nagyon szeretem, és a komposzt mellett lakik, úgyhogy gondoltam, tápanyaghiánnyal nem kell küzdenie. De a helye nagyon száraz.
És mi van akkor, ha a faaprítékot megsegítjük a lenyírt fűvel? Azt már megtapasztaltam, hogy ha vastagon borítom fűnyesedékkel pl. a földiepret, akkor erősen magnézium/vas hiányos tüneteket mutat. A nitrogén lehet az oka esetleg?
Amíg bejárósak voltak, sokat behoztak. Aztán vagy elszökött az egér, vagy nem. :) A télen már csak a kazánházig engedtem be őket, volt is egerem. Négyet fogtam ki a lecsapós egérfogóval. Évek óta nem volt ilyen azelőtt.
Esik. Illetve eseget. Azon törpölök, mit is lehet csinálni ebben az időben? Ablakot lehetne éppen pucolni, meg kellene is, de nálam a "női munka" kategória, úgyhogy skippelem.
Viszont ha eseget, akkor lehet ültetgetni, átültetgetni. A reberbara elég szépen képes kipusztítani maga alatt jó nagy körben a füvet, tehát az árokpartra nagyon alkalmas növény lesz.
Ezért nem nagyon merek most mélyreható növényeket tenni oda. Gondolom a tiszta trágya sincs valami jó hatással. Az eprek idöközben már jól vannak. Tegnap éjjel esett az esö.
Nem tudod, mi szerint válogatják ki a kiváltságos topicocat a Botanikuskert címü eldugott témába? Én már nem akarok reklamálni, de egy lélek sem téved arra, senki se tud a létezéséröl se.
Ha gyökérzónában van, nem túl jó. Az mindegy, mennyire egyenletesen van elkeverve. Abban lehet bízni, hogy a trágya nitrogéntartalma ellensúlyozza az apríték hatását.
Az eper sokat kibír, ha nagy volt a földlabdájuk és nem száradtak ki, lehet, hogy meg sem érzik a fölszedést. Nyilván látszik rajtuk, milyen állapotban vannak.
A másik ágyásban még nincs semmi, és most nincs is nagyon konkrét ötletem, hogy mit tegyek bele. Mire elkészült az ágyás, minden földbe került. Olyan nagy növényekkel, mint a Physalis vagy a Padlizsán meg nem mertem kísérletezni, a 8-10 cm-es földrétegben.
Nincs belekeverve; egységes réteget alkot, de sajnos nagyon magasra került, majdnem közvetlenül a növények alá, mert nem tudtam már kivárni, míg végre megjönnek az aprítók. Az aprítékon már csak egy nagyon vékony réteg érett marhatrágya van, azon pedig homokkal kevert gyári virágföl, de csak 8-10 cm.
Az egyik magaságyást teljesen megtöltötték az alóla kimentett földieprek. Nem volt szívem kidobni öket, mert a fiam annyit kínlódott a fölszedésükkel; nagy földlabdával ásta ki, még szerencse, mert utána majd egy hétig tartott, míg az ágyás elkészült és ismét földbe kerültek. Nem tudom, ezek idén tudnak-e még termést hozni, teljes virágzásben lettek fölszedve és egy hétig "pihentetve":-(
Nehéz olyan képet találni, amin a szára rendesen látszik, de itt valamennyire látható, hogy egészséges növényeken semmiféle vörös elszínezödés nincs. Lorát kellene megkérdezni, de nem tudom, ö forumozik-e még.
De mit is mondtál, hogy a komposzt miért nem jó virágföldnek? Azt hiszem még régen Lora is ugyanazt mondta rá.
Nálam a paprikákról a zengőlégy lárvák szokták leenni a tetveket. Igaz, katicát sose hordtam be, oldják meg maguk a rovarok a kerti növényvédelmet.
Ha a bent teleltetett paprikára katicákatt teszek, csak akkor fogynak el el egy időre a tetvek, ha lepetéznek, és lesz egy csomó lárva. Azok leeszik, aztán megeszik egymást is, majd újra felszaporodnak a tetvek. Ha csak bogarak vannak a növényeken, az sajnos nem sokat számít.
A fóliában mindig meghagyok pár kaprot. A virágzó kaporra be szoktak menni a zengőlegyek. A köztes időben a feltűnően tetves növényekről időnként ledörzsölöm a tetveket. A hangyák jelzik, hol vannak sokan.
Csak a füsti fecskének van "villás" farktolla. Errefelé pl. gyakoribb a parti fecske. Tavaly nagyon sokan voltak, sajnos a macskák is zsákmányoltak belőlük. Idén azt hittem, haza se érnek, de pár napja már látom őket. Szeretem nézni a teraszról, hogy zavarják a héját. Csoda kis ügyes madarak ám!
Sajnos elég nehéz a macskának megmagyarázni bármit is, de azt pláne, hogy egeret igen, madarat nem.
Eddig halászni sem szoktak, de most valamelyik rákapott a dologra. Jobb lesz ha odakészítem a tópartra a söprűt én is. Eddig csak a papucsomat dobáltam Fél X után, ha érdeklődést tanúsított.
Amikor szegény varangyot megzavartam tegnap, valahogy eszembe is jutottál. Ez már reflex. Meglátok egy varangyot, és arra gondolok, Dogfüggő hogy szereti őket! :) Kár, hogy sértődötten kiügetett a fóliából, lehet hogy ő volt eddig a saláták őrzője. Ha valóban eszi a csupasz csigát, az tiszta haszon.
Az unkáim sajnos elkoptak, remélem tudok utánpótlást szerezni. A kecskebékák is elfogytak, már csak 2-3 db. van. Viszont sok lett a leveli béka! :)
Én ellenben Micikét épp söprünyéllel kergettem le a cseresznyefáról, ahova fölhágott, és belenyúlt az odúba, amit alig egy hónapja sikerült reaktiválnom.
Nekem csak díszmárnáim vannak, de megpróbálom. Hátha nekik is tetszik. Persze az igazi az lenne, ha kimennének legelni. :) Most mint egy féleszű, rohangálok az elkapott katicákkal be a fóliába. A paprikák tetvetlenítése fontosabb, a többi növényzet várjon sorára.
Ma reggel miközben csinálom a kávét, bámulok ki a semmibe értelmesen, ahogy az ember reggel szokott. Vasmacskát vélem látni az út szélén, épp csavarogni indul. Mögötte a feketém, aki anyai örökség, és mint ilyen, nagy becsben van tartva. Duzzogok kicsit, de aztán rájövök, hogy ez másik duo. A két félmacskám az. A kutyarágott tarka, aki valószínűleg kislány, és mögötte Fél X a migráns kandúr. Erről rögvest eszembe jutott, hogy vigyek a kazánházba tápot a macskáknak. 2 perc múlva megyek, nyitom a kazánház ajtót, és mit látok? Kutyarágott félmacska rémülten ugrik fel az ablakpárkányra. Szóval már ő is bejár. Ha ezek után meglátok bármit, ami hasonlít egy egérre, agyon csapom mindet!
Neked elhiszem, hogy poszáta. A képek alapján simán fecskének láttam. Caterina már beazonosította a tippek alapján. Úgy azért könnyebb.
Szerintem meg fecske, és esze ágában sincs harcolni. :) Igaz, nem vagyok ott, nem látom, de talán még felismerek egy fecskét. A tükör megtéveszti. És igen, jól mondá Mariska néni, le kell takarni a tükröződő felületet, amíg el nem szokik onnan.
Esetleg valami textilt lehetne az ablakra kívülről akasztani, mert így ő a szemben lévő ház ereszalját látja tükröződni - én ezt feltételezem a kép alapján.
Feltettem a Facén is a madarasba, és ott az a tipp, hogy harcot folytat a tükörképével (azt hiszi, egy rivális hímet lát ott), védi a területet. Hát még az is lehet. Szerintük poszáta. Én nem t'om. Állítólag akár halálig harcolnak, hát marha jó, örülök neki.
Na de ez a félmacska a csúcs! Kifejlett ivaros kandúr, és le tudta játszani az itt lakók mindegyikével, hogy csatlakozik a falkához. Sündörög a kutya lábához. Eszem megáll! Fetreng a nyugágyon, bejár a kazánházba enni, múltkor a nappaliban találtam. No onnan már kitessékeltem őket, ez mégiscsak sok. Ki tudja rajtam kívül még hány "gazdája" van? Persze bravectot én vettem neki, mert több kullancs volt benne, mint szőrszál. Kedves, békés cica, nincs vele bajom, de kezdek nagyon elmacskásodni, a kutyák meg fütyülnek rá. Ráadásul van még egy félmacska, akit már meg lehet fogni. Ajajj.....pár éve pedig a kutyáim megrángatták odakint, de úgy látszik már elfelejtette. Itthon nem űzgélik. Mondjuk nem is szabad.
Szegény fecske! Mi ez a rasszizmus kérem? Csak papagájnak adunk otthont, a fecskét meg nem engedjük be???
Kb. a napokban érkeztek meg. Szerintem nagyon későn, hiszen április vége van. Fészkelni szeretne odabent az üvegen túl. Hogy miért pont oda? Neked kell kitalálni.
Képzeljétek, van egy enyhén (?) pszichopata cinegénk (vagy mink, én barátcinegének tippelném, de nem biztos, hogy az). Azt hiszem, itt fészkel a közelben, de reggel óta az idő java részét azzal tölti, hogy a bejárati ajtónkon nekitámad az üvegnek (tükröződő). Az sem zavarja, ha kopogunk vagy rászólunk. Ez bolond. Folyamatosan nekirepül, üti az üveget, mintha be akarna jönni. Most ez mi?
Itt alkonyatkor éled a.vérszívó sereg. Úgy látszik az a pár kisebb eső is elég volt nekik. A csípésszámláló meg üldögél a templom melletti betonos placcon, és megállapítja, hogy nincs szúnyog. Az ateista vérszívókra nem kíváncsi a városgondnokság. Mondtam az asszonynak hívja be a kertbe úldögélni kicsit - kollégája - de csak ott ülhet ahová kiadják neki. A zsíros állást meg féltik. Havi 4 x 20 perc munkáért kap harmincezret. A mi vérünket mennyit szívják ingyen?
Piszok jól néznek ki, ezt én is megcsinálom! Itt a rengeteg műanyag "cserép", ami gyalázatosan ronda, viszont ha már itt van, és elég nagy, megér egy új ruhát.
Locsold meg, akkor kikel. Ez van. Persze könnyen pofázok, a kút nem apad ki.
Most a leveli békák éve van, én meg olyan nagyon szeretem őket! A varangy a fóliában lapult a saláta alatt, gazolás közben megzavartam szegényt. Pedig állítólag szereti a csupasz csigát. Ez vagy igaz, vagy nem. Mindenesetre elnézését kértem. :)
Ezidáig semennyit nem foglalkoztam a haszonnövényekkel, most a fólia új játék. Annak a rohadék borsónak nem kellene már virágoznia? Csak nő, mint a bolondgomba, de semmi virágot nem látok rajta.
Büdös migráns macska, úgy hempereg a nyugágyban, mintha bárki megengedte volna neki! A pofátlanság teteje, hogy a 3 saját macskám és a két kutyám mellett beköltözött önkényesen. Ma már a kutya lábához dörgölődzött kínjában. Hogy ezt hogy csinálja??! Persze úgy, ahogy felétek szokás. Suba sem lehet nagy visszatartó erő. :D
Én már nem is álmodok rendes esőről, örülök annak is, hogy ma pl. nem száradt tovább a föld. Nincs számottevő szél sem, nem perzsel a nap, remek idő van. Nem lehet minden tökéletes.
Néztem én is az árokparton a rózsákat, tetvesek, az tény. Nem érdekel különösebben, oldják meg a ragadozók. És megoldják! VAN az a mennyiségű katica. Pontosabban lesz, ha nem irtjuk ki a táplálékát mesterségesen. Mindenféle xarral belenyúlunk a természet dolgába, azután meg csodálkozunk, hogy mennyi a betegség, meg a kártevő. Hagyni kellene egy működő rendszert békén.
Reggelente terepszemlét tartok a kávécskámmal a kezemben. Roskadásig van minden gyümölcsfám, még a mandulák is. Persze ez még nem garancia, közbejöhet bármi, ami tönkreteszi a termést, de most nagyon jól állunk. Száraz időjárás van, nem pusztítanak gombás betegségek, a tetvekkel meg nem foglalkozok többet, mint amennyi katicát rájuk tudok uszítani.
Emlékszel tavaly áprilisban mennyi szúnyog volt? No, most egy darab sincs. :)
Mert ezeket agyonütni sem lehet:) Boglárka, bodza, cserszömörce, orgona, jázmin...ők nagyon bírják a csapadékhiányos időszakokat. A bangitákat tegnap elárasztottam, mert kókadnak a leveleik:(
Nálunk éjjel végre sokat esett. A tóban a tavi békák, a magasból meg a leveli, nyomták ezerrel,volt koncert. Van valami mondás nem, ha a leveli béka hangoskodik, eső lesz?
Nincs nagy választék nálam, a leandereknek csináltam több ilyet, aztán átültettem őket és kicsi lett a kübli nekik, pedig jó nehéz lett, hogy ne borogassa a szél. Nem is tudom hányat elajándékoztam. Meg elkunyizták, még a szerintem vállalhatatlant is:-)
Ez meg egy selejt, nem volt még jól megkötve, véletlen letörtem belőle, így lett szűrő kifolyó. Ezt majd még tovább fejlesztem lépcsőzetesre.
Nálam a mályva bomló levelei feketéllenek a tetűtől és az egyik rózsa is csupa ragacs. Ehhez töménytelen katica kellene.
Itt kicsit rákezdett, van már vagy 2-3 milli. Már csak úgy 20 hiányzik ahhoz, hogy elégedett legyek. :-)
Mindenfélével találkoztam odakint. Az utolsó kép erősen elmosódott, de látszik azért, kicsoda gubbaszt ott. Sokan vannak idén! Szeretem őket nagyon, ma eddig egész nap koncerteztek. Ha akkora eső jött volna, amennyit kiabáltak....álmodik a nyomor. :)
Aztán, hogy elkapkodtam-e a paprikák kiültetését a fóliába, majd kiderül. Remélem szerencsém lesz, de ha mégsem, még legalább ugyanennyi várakozik az üvegházban.
"Esett" itt is. Az aszfalt sem nagyon lett vizes a ház előtt, de azért néha rákezdett kicsit. A füvet a gátoldalban lenyírtam, most elégedett vagyok a művemmel.
Kösz a választ, legalább tíz éve megvan a lila akác "sövény" de még nem tapasztaltam ilyet. Valószínüleg nem akkor voltam ott (hétvégi ház) amikor ezt csinálta.
Hát ez az. Itt is erős, hideg szél, minden vizes. Azért most megpróbálok kimenni legalább annyira, hogy kijelöljem az ültetendő fák helyét. Ráadásul az újság sincs kész, egy anyag még hiányzik, elvileg azt is várnom kéne csőre töltve.
Félelmetes ez az időjárás. "Esik". Ez annyi tesz,.hogy szemereg valami, épp annyi, hogy sem füvet nyírni, sem permetezni nem lehet, pedig a rózsák és mályvák jó tetvesek. De igazából 1 mm csapadék sem hull.
Szerintem hagyd a francba csóró fát! Látszik, hogy van egy vezérhajtása, az majd szépen nő felfelé és hoz majd oldal ágakat. Egyedüli dolgod, hogy igényeid szerinti magasságig levágod tőből az oldal ágakat, és szorgalmasan letöregeted az adott magasság alatt ébredő alvó rügyeket, mert a császárfánál ez sokáig előfordul. Én 2 méter alatt nem szoktam ágakat hagyni, szeretem, ha átlátható a kert. Ezt nem szakértőként, csak háromszoros császárfa tulajdonos erdészként írom. ;-)
A hortik teljesen normálisan néznek ki, biztos szép lesz. Azta mennyi beton küblit csináltál. Még én is gyártok párat, nagyon belejöttem.
A tóparton azok a kék virágok, milyen gyönyörű nálad. Küldtél nekem belőle, de nálam még csak most hajt. Igaz megbolygattam ősszel, többfelé szétültettem.
Ez császárfa, azt írod. Attól is függ, mi a célod vele. Ha díszfa lesz (és nem faanyagot termesztesz), szerintem nem szükséges metszeni, legfeljebb a túl sűrűn álló/villás elágazású ágakat vágnám ki. Ott baloldalt alul vannak olyanok, amik keresztezik egymást, abból kiválasztanám a maradót, a nem kellőt meg tőből kivágnám. Ártani nem ártasz vele amúgy, ha kicsit visszavágod a vesszőket egy erős, kedvező irányban álló rügyre.
Korábban kérdeztem még, hogy a másodhajtást levágjam-e. Próbáltam úgy rendezni a növényt és a képet, hogy látni lehessen, mire gondolok. Ugye én egy magnóliát ültettem, és alapvetően mindenhol azt írják, hogy ez szoliter növény, úgy érzi jól magát. A kép alján látszik, hogy tavalytól a föld alól jött egy második hajtás, és most nem tudom, hogy ez így jó-e, vagy a kisebbel kezdjek valamit.
Azt nem tudom, mert én csak lombtrágyázni használom. Mert ugye pont az a lényeg, hogy egyes növények nehezebben vagy egyáltalán nem tudják felvenni a gyökereiken keresztül ezeket a tápanyagokat. Így hát segítek nekik. Lehet, hogy beöntözni több is mehet...
Lehet, hogy itt kellett volna megkérdeznem és nem a másikban:
2004-ben ültettem leyland ciprusból sövényt. Sűrű sövény lett, évente kétszer nyírni is kellett.
Tavalyig minden rendben volt. Azóta sárgul, barnul. Gomba ellen permeteztem tavaly (mert azt mondta a boltos, hogy ha a vége felől barnul, akkor gomba), majd most tavasszal is, de nem javul, inkább romlik a helyzet. Már átlátni rajta, pedig pont a szomszéd felől az volt a szerepe.
SOS, Nagyon meg kellene menteni!
(Ahol még egészséges ott is nagyon világos zöld lett.)
A többi hortihoz képest sokkal előrébb tart szerintem. Lehet, tényleg túl jó dolga van? A többiek még éppen hogy kihajtottak, de határozottan virágozni készülnek hárman is.
Ma végre rászántam magam, elkezdtem alapot ásni a következő kerti tűzhelynek. Ennyi segítséggel csak kész lesz még a nyáron!
Na majd megmutatom. Tőből is hajt, és a tavalyi vesszőkön is vannak levelek. Nem fagyott meg, ez biztos. Nem is olyan fiatalka már, pár éve kukáztam a tescoból. Szép kövér levélzete van mindig, csak éppen a virágokkal spórol. Amiket tavaly rendeltem a STARKL-től, azok most is mutatnak hajlandóságot a virágzásra.
Pont ma délelőtt kutyultam egy kis koktélt. Vasgálic, keserűsó, vuxal, és timsó. Ezt mind bele az egyik esővizes hordóba. Onnan locsolom a hortikat. Van kiültetve is, de amelyik nem szereti a talajt, azt felszedem, és csinálok neki savanyú talajos lakosztályt.
Szó nincs cserépről. Egy kb. 10-15 literes edényzetben lakik. Az az oka, hogy amikor hazahoztam, szem előtt kellett lennie, és nálam a meszes talajt egyébként nagyon nem szeretik a hortik. Savanyú talajt meg csak edényben tudok nekik biztosítani. Ma szétnéztem, van már 3 is, amelyik virágozni készül. És nem a tavalyi szárakon, hanem a friss hajtásokon.
Ok, csak Robida azt írta, hogy te leírtad, hogy.milyen vas kell, és ő 30 dekat rak 10 liter vízbe. Aztán tisztázódott, hogy ő vasgálicból rak 30 dekát, de nem akarom túlmagyarázni.
Nekem ez a mennyiség sokáig elég. Az 5 literes kannába kb 1 evőkanállal teszek mindkettőből. Nekem nincs nagy kertem, és havonta egyszer szoktam végig adagolni, kb 10 rózsának pár hortenziának, örökzöldeknek. Ha jól tudom, nedves földbe szabad csak locsolni.
Ugyanolyan kiszerelésben lehet vasat is kapni a mez.gaz. boltban. Pont így néz ki, csak nem keserűsó, hanem vasgálic. van ráírva. Ebből max. 5 %-os oldatot lehet készíteni. Innentől számolj.
Köszönöm neked is! Ne haragudj, hogy visszakérdezek, de biztos ez a 30 dkg/10 l? Most néztem Savastrene Fe port 3 kilósat 14 402.- ft.-ért, ami ezek szerint tíz darab 10 literes kanna vízhez elegendő. Gondolom egy ilyen 10 literes adagot az ember odaönt egy növény alá, így a 3 kg gyorsan elfogy. Rendszeres használat mellett ez elég költséges mulatság. És akkor mire elég a Pippoka által betett kis tasak tartalma?
Hogy hogy néz ki, és hol lehet kapni, Pippoka megosztotta. Én 5 kg-mos kiszerelést veszek, mert nagy a kert. A valaki valszeg én voltam, többször is leírtam már, szóval max. 5 %-os arány lehet, de én 3 %-ot szoktam csinálni, az elég. Nem, nem méricskélek, már én is tudom saccra, de ha először csinálod, akkor nem árt. Tehát kb. 30 dkg a 10 literbe.
Ilyen:-) Mezőgazdasági boltban lehet kapni. Egyszer valaki írta az arányokat, hogy ő hogy szokta, én csak sacc/ kb . 5 literes kannám van, mindig egyformán teszek a vízbe. Eddig működött:-)
Ha tőből hajt, akkor visszafagyott, azért nem virágzik. Most az én egyik fiatalkám is szintén tőből hajt, kíváncsi leszek, hoz-e virágot, valszeg nem. A fiatalok sokkal kényesebbek a fagyra. A 15 éves tövem, már mindent kibír, tavaly nagyon sok virága volt nem túl nagyok. Az idén kevesebb lesz, de tuti órási fejekkel.
Wuxal kombi vasat ajánlottak sárgás, de hajtó fenyőmre, de internetes kutatásaim alapján nem tűnik túl elterjedt dolognak, viszonylag drága, és leírást sem találtam pontos beltartalmáról.
Valaki leírná, hogy az itt többek által emlegetett vas-keserűsó tápoldat hogyan készül? Milyen formátumban lehet vasat, keserűsót kapni, és azt milyen töménységben kell a vízhez keverni? Köszönöm előre is.
Kezd aggasztóvá válni a csapadék helyzet. Bár idén már nem írogattam, de az elmúlt két hónapban szerintem jó, ha 15 milli esett, és továbbra sem ígérnek semmi számottevőt.
A macrophyllák az előző évi hajtáson virágoznak, gondoltam, esetleg levágtad a bimbókat. Lehet, hogy kurtítani se célszerű. Mondjuk ezt csak olvastam és hallottam, nekem olyan nincs.
A bugást és a cserjést szinte tövig vissza lehet vágni, azok a friss hajtások végén hozzák a virágot. A macrophyllát nem, bár van néhány fajta, amit állítólag lehet, ezek elfagyás után is virágoznak.
Ezért gondolkodom, hogy ha nem is egyszerre, de érdemes lenne tövig vágni. Hamarabb zöldülne ki tavasszal, és talán egy pár évig könnyebb lenne kordában tartani. Persze ez még csak egy gondolat.
Tavaly semennyire nem vágtam vissza, idén kicsit megkurtítottam, de a közepéről jönnek elő sorban az új hajtások. Eddig ő néz ki a legjobban idén. Csak éppen virágot nem hozott évek óta. Amikor megmentettem a kidobás elől, csak vizet kellett neki adni, és magához tért. Következő évben csoda szép volt. Azóta csak kövér levelei vannak.
Van egy hortenziám, ami edényben lakik, és egyetlen egyszer virágzott eddig. Az akkor csodaszép volt, de azóta csak növekszik a lombja, és nulla virág. Tavaly megkérdeztem mit tegyek vele, volt aki azt mondta, szomjaztassam kicsit, volt aki azt mondta tápot adjak neki.
Na most amit mondtál, az alapján túl jó dolga van? Azért nem virágzik?
Változó. Általában elég az ágvágó/sövényvágó kombináció, de van ahol kell a fűrész. Ha fiatalítani akarok, arra egyértelműen a fűrész lesz alkalmas, csak elég nehéz hozzáférni.
Most lefotóztam, ez a jelenlegi állapot. 2-3 hét, és a duplája lesz.
Egyébként minden növény úgy van kódolva, hogyha kicsit aszkétább körülmények közé kerül, annál inkább a szaporodási ösztön kerekedik felül rajtuk, merthogy a fajfenntartás a cél....
Ha el vannak látva minden jóval, akkor nem érzik ennek kényszerét és inkább nőnek, mintsem virágoznak.
Persze ez jó egy levéldísznövénynél, de a liliomfánál inkább a bimbóképződés lenne a cél.
Na megpróbáltam nagyjából ugyanonnan fényképezni, szerintem nem sárgásak a levelei. A lenti képhez képest sokkal több rajta a hajtás. Egy héttel később készült a kép tavaly ilyenkorhoz képest.
A törzs alja nálunk is vastag, de a végek, amiket metszeni kell, vesszők. Van egy példány amúgy, amelyet fának neveltünk, ugyanolyan vesszőcske volt, mikor ültettük, ma a törzsátmérője kb. harminc centi, és van vagy nyolc méter magas.
Mostanában mintha kicsit jobb lenne a helyzet nálunk is, ahogy nőnek az akácfák, fiatalkorukban rettentő sokat sarjadzottak. A tetű hátsó szomszéd gyakorlatilag végigültette a kerítés mellett rózsás akáccal. Kb. fél méterre a kerítéstől. Éveken át nyíltszíni bányászati tevékenységet folytattunk (úgy másfél méter mélyen), hogy kiszedjük a sarjakat. Amikor legutóbb belenőtt egy sarj a sövényünkbe, levágtuk és bekentük a metszlapot tömény Glialkával, nem tudtunk mást tenni. Úgy tűnik, kivitte a sarjat, a szomszéd eredeti fáját (amivel összeköttetésben van) nem.
A tönk ecsetelésére gondoltam. Ha az ecsetléstől a sarj kipusztul, akkor gondolom, az anyanövénynek se tesz jót, ha a gyökerek összeköttetésben vannak.
Én egyáltalán nem akarok meggyet, úgyhogy nem bánnám, ha kipusztulna, de a szomszédokat féltem.
Ha kivágsz egy fát, a gyökere szinte bármelyiknek kihajt. Például a vérszilva alanya is kihajtott (mirobalán). A kivágott olajfának (ezüstfának) is sokáig sarjadzott a gyökere, pedig amíg ép volt a fa, nem tette. Szóval szerintem ez másik történet. Biztos, hogy homokon kisebb eréllyel nő, de ami sarjadzik, az itt is szokott (lásd akác, méghozzá örült módon). Mi körülbelül 2,5 méter magasan vágjuk le tavasszal a csodasövény tetejét, és nyár végére 4-5 méter magas nálunk is. Szerencsére láncfűrész nem kell a nyírásához, mert az előző évi vesszőkkel boldogul a sövényvágó gép is. Nem tudom, hogy jó-e, ha ritkítod, mert az a fává növés irányába hathat.
Most kipróbáltam ezt a tönk ecsetelős módszert. A ház tövében nőtt ki pár fás szárú, rózsa, kecskerágó és meggy (mi más). Kiásni nem lehet a ház és a mellette lévő betonsáv közül, maradt a levágás és ecsetelés. Az eredmény bizonytalan, a Glialka 2013-ban lejárt. De kockázat nem volt, legföljebb újra levágom.
Az ecsetelés használna? Nálam van olyan hely, ahol nincs mellette semmi értékes növény, de a fűnyíróval pl. nem férek hozzá. Ha száraz időben beecsetelném, esetleg megoldás lenne? Az anyanövényt nem akarnám elpusztítani, sőt, a gyümölcsét sem szeretném mérgezni.
Talán ott nem lenne ennyire durva a helyzet. Itt már a gyep közepén is meggyfák hajtanak. Ott nem számít sokat, a fűnyíró elintézi, de van sok hely, ahol metszőolló, vagy ágvágó a megoldás. Ha elhanyagolom kicsit, már megerősödik, és még rosszabb lesz.
Nálunk is vannak meggy sarjak egy kivágott fa helyén. Minden évben megpróbálom kihúzni, legtöbbször nem sikerül, akkor levágom. Egyet sem hagyok meg, de mindig gyűjt annyi tartalékot, hogy újra meg újra kihajt. Nagyobb teret nem tud elfoglalni, annyi ereje nincs, de kiirtani sem tudom. Ecsetelni nem merem a szomszéd növények miatt.
Ha egyetlen helyen hozott gyökérsarjat, az is azt bizonyítja, hogy bizony sarjadzik. A homokon valószínűleg kevésbé optimálisak számára (is) a körülmények, mint ezen a tápdús vályogon. Itt minden nyár végére legalább 5-6 méter magasra nő. A tavaszi induló magasság kb. 1,5 méter. Ezt évi egy metszéssel láncfűrész bevetése nélkül nem lehetne elérni. A fiatalításon gondolkodom. Ki kellene vágni mondjuk minden harmadikat, a következő évben másik "harmadikat", stb. Csakhogy ez ennyire nem egyszerű, mert közötte van a drótkerítés. 2008-ban ültettem, akkorák voltak, mint egy hurkapálca. Nem kellett volna olyan sűrűn ültetni sem, mint ahogy ajánlották.
Már évek óta nézegetem a szem közti dzsuvában növő meggyfákat, azon töprengve, behozzak-e egyet a kertembe. Sok és szép nagy szemű gyümölcsöt terem mindenfajta gondozás és locsolás nélkül. A sarjadzás azért elég riasztó, nem tudom...
Hát nem tudom... nálunk az akác kb. ezerszer jobban terjed. A szemközti dzsuvában van ilyen sarjadzós meggyfa is, kb. húsz év alatt foglalt el úgy húsz négyzetmétert a sarjaival, az akác egy év alatt nagyobb tért hódít. Volt nekünk is egy ilyen meggyfánk régen, a férjem nagyapja adta, nagy ritkán hozott sarjat. A szomszéd akáca viszont borzalom. A turkesztáni előtt meg értetlenül állok, nálunk nem sarjadzik egyáltalán a ’Celer’ fajta. Egyetlen helyen hozott gyökérsarjakat, ahol elpusztult a fácska, és ki kellett vágni. Ott meg tiszta haszon, mert kell pótlásnak. :-)
Az akácot Ali-bá leírását követve kipucoltam. Miután kivágtuk, a friss vágást beecseteltem glialkával, nagyon vigyázva, hogy csak oda kerüljön a cuccból, ahová szánom. Kis ecsettel. Többé nem hajtott ki. Most ezt a meggyfa sarjakkal nem tudom megtenni, mert úgy négyezer van belőlük, és mindenütt bújnak elő. Az orgona kezelhetőbb, mert tényleg nem mindenütt üti fel a fejét, csak szélesíteni akarná a helyét. A fűnyíró és a metszőolló hatásos.
A turkesztáni sem egyszerű történet, már van egy fél sövényem a gyökérsarjakból. És ami a vicces, hogy kiásom, következő évben ugyanott újabb sarjat találok, sokkal erősebbet mint az előző. Van amit már nem lehet kiásni. Épp azon gondolkodom, mi legyen a sorsa?
No meg a dió! Nem ültettem soha, csak úgy lett. Nincs baj, megtartottam, már termett tavaly pár szemet. De a másik rossz helyen lett, és képtelenség megszabadulni tőle. Minden évben többször levágom a talaj szintjéig, de újra kihajt. Egyszer kitöröm a nyakam benne. Kiásni is próbáltam, nem lehet. Túl mélyen van. Két oldalról műveletlen, parlag van mellettem. Jön egy-két dolog arról. A tarack szinte semmiség.
Akkor meg kell gondolni az orgona, és a meggyfa ültetését is. :) Nálam mindkettő megszámlálhatatlan gyökérsarjat hoz. A meggy már mindenütt kihajt. Az orgona legalább tartja a sorát.
Egyike a természet bevett stratégiáinak, amivel a növényvilág szaporodásáról gondoskodik. Ennél sokkal meredekebb trükköket is alkalmaznak növények.
A Nebáncsvirágot (Impatiens glandulifera) pl. kifejezetten azért hívják így, mert ha hozzányúlsz, szanaszét ugrik a termése. Németül "ugró kóró"-nak nevezik.
Lilaakácom nincs, de a pillangós virágúak csinálnak ilyet. Múltkor a melléképületben ültettem, és időnként furcsa, pattanó hangokat hallottam. Először nem tudtam, mi az, aztán rájöttem, hogy a nagyvirágú lednek tavaly begyűjtött termései pattognak. Elég nehéz róla magot szedni, mert általában még a növényen szétdurrannak a hüvelyek és szanaszét repülnek a magok.
Sziasztok. A hétvégén olyat "tapasztaltam" amivel korábban nem találkoztam. A lila akác tavalyi, a bokron lévő termése (ez a szőrös babhüvelyre hasonlító valami) magától szétpattant és a magja elpattant valamilyen irányban és ezt egy pattanó hang kísérte. Létezik ez vagy valami más zavart meg?
Köszi! Nem sárga a levele, viszont sokkal több új hajtás és levél van rajta, tehát mindenképpen a növekedésre fókuszált. Valamikor lehet kapott pétisót is, ami így utólag nem tűnik úgy, hogy jó ötlet volt. Így idén már nem lesz virág, de akkor majd a nyáron mindenképpen kap káliumosat is.
Én úgy tudom, hogy a magnólia rügyei olyan július-augusztus körül differenciálódnak virág vagy hajtó rügyekké.
Ha ekkor sok a nitrogén, akkor inkább a növekedés lesz a túlsúlyos, ha több, vagy megfelelő a kálium, akkor pedig a virág... és magnézium is kell.
Szóval érdemes megpróbálni, hogy ebben az időszakban kap egyszer-kétszer, akár levélen keresztül káliumtúlsúlyos besegítést. Ha sárgább a levél, akkor magnézium (vagy zöldítő komplex) kiegészítéssel.
Kb. 4 éve ültetettm jelenleg olyan 180 cm magas Galaxy magnóliám idén nem virágzott ki. Eddig ilyen gond nem volt, locsolva van, napos helyen van, nem látok rajta semmit, levél van rajta bőven. Annyi változás volt, hogy tavaly sok és nagy termést hozott, illetve nőtt egy gyerek hajtás a talaj alatt elágazva tavaly, amit nem vágtam le. Tavaly tavasz óta öntözőrendszerrel is locsolva van. Érdemes még tápozni, vagy valamit, vagy maradjon így, és majd jövőre készülni? Csatolom, hogy tavaly ilyenkor kb. hogy nézett ki, később tudok küldeni majd, hogy idén milyen. Köszi előre is!
A legszebb a dologba, hogy barátnőm minden tavasszal elmondja, hogy költözzünk ki a kis házukba nyárra, ha úgy is elvonási (kert)tüneteim vannak. Megvették a szomszéd telkét is és van rajta egy lakóház. Teljes bútorozott fölszerelt mindennel.
Nem akarom kihasználni, csak néha megyünk ki kicsit dumcsizni.
Óóóóóóó, csak a lábunkat lógatjuk és csodáljuk a kertet. Nincs ott mit csinálni, meg ha lenne is a barátnőm nem engedné, hogy fáradozzak. Tudja jól, hogy miért nem tarthattam meg a kertemet.
Hű, kicsit nem jövök és alig győzök visszaolvasni:-)
Nagyon szép képeket tettetek fel, megcsodáltam mindent. Én lusta vagyok felrakni, pedig itt is virágban minden. Dogfüggő, még mindig elképesztő amit azon a telken “művelsz”. Mivel pontosan tudom, hogy a telked önmagában nem rendelkezik különleges adottságokkal, tuti hogy Te varázsolsz..:-D Idén sajnos szétúsztak a békabébik, nem tudok vinni Neked, pedig szörnyen sokan vannak:-(
Cat, bocsi, nem jártam itt, emailben válaszoltam.. nekem még semmit nem égetett ki a cucc, használd bátran, csak ásd be/takard be földdel és jól locsold meg.
Tücsök, ha jársz erre, a pelletált marhatrágyával kapcsolatban lenne kérdésem, amelyet használsz, és az idén vettem én is. Ha az évelőágyásokra felülről szórok, és elgereblyézem, nem okozhat perzselést? Vagy az árnyliliomok tövéhez ha betunkolok egy kicsit? Mennyit szabad? Írtad, hogy Te szoktál adni a muskátlinak is. Mennyit? Nekem a leírás alapján úgy tűnik, ez sokkal töményebb, mint a sima zsákos marhatrágya.
Az lenne még jó mulatság! Belülröl folia tartja össze az egész rozoga tákolmányt. Akkor azt mindenhol ki kellene vagdosni. Meg ugye alul még nincs növények számára hasznosítható anyag.
Én kihasználnám a deszkák közötti réseket. Oldalról szépen bele lehetne dugdosni a földiepret, fűszernövényeket, ilyesmit. Nyilván a vízellátás ebben a formában macerásabb, de pl. a kakukkfű nem vízigényes, és még szép is.
Igen, biztos, hogy a gombák a keményebb ellenfél. Nincs szomorúbb látvány egy százéves, tafrinás öszibarackfánál, konkrétan hangosan sírnak, patakokban folyik rajtuk a mézga, megreped a kérgük, lehullik a levelük. A virágmonilia pedig simán képes elvinni egy százéves fát.
Tavaly a szölötermés 100%-át vitte el a lisztharmat; életemben elöször metszettem pedig egyedül, Rambo útmutatása nyomán, és nagyon jól sikerült. eddig csupa olyan növényeket említettem, amiket Nagyapám ültetett. Mi mást tehetnék, mint hogy megvédelmezem öket? A ribizlik és egresek olyan öregek, hogy a tövükön mindegyiknek minden évben egy vastag réteg taplógomba keletkezik, amit én az öszi metszésnél évente egyenként eltávolítok. De most mit csináljak? Vágjam ki öket? Sokat gondolkodok rajta, amit mondtál, hogy az egészet máshogy kellene, de nem tudom hogyan. Az ilyen profi esztétikai kerttervezéshez, mint a Dogfüggöé, nem értek, meg nem is tudnám egyedül megcsinálni.
A paradicsomtermést tavalyelött tették teljesen hasznavehetetlenné a poloskák. Tavaly már nem hagytam. Akkor paradicsomot se termesszek? Lassan nem marad akkor már növény.
A csigákat mostanában naponta összeszedem és kiviszem. Apropo, mekkora egy ilyennek a cselekvési rádiusza? Nem vagyok benne biztos, hogy nem térnek vissza, nálam ugyanis nincs közte patak, csak egy ilyen murvás út jó nagy éles kövekkel.
Gomba ellen néha permetezek, állat ellen soha. Ha muszáj, és lehet, leszedem (krumplibogár, hernyók), vagy megvárom, hogy leegyék (tetvek), ill. olyan helyen tartom a növényt, ami nem kedvez a kártevőknek (atkák ellen párás hely). Amit nem lehet így művelni, arról lemondok. A szilva például nem bírja a tetvesedést, de a mirabolán igen. Tehát finom, sárga mirabolánt tartok szilva helyett.
Persze ez csak úgy működik, ha a ragadozóknak van életterük.
Nálam nincs ilyen "kert vége"; az utolsó cm-ig meg van müvelve minden.
Csak most döbbentem rá, hogy a magaságyásba évelöket nem rakhatok, mert akkor utána ugye nem tudom föltölteni. Pedig a Nagyi füszernövényeket szeretett volna bele. Most teljesen használható cuccal van föltöltve, így végre mexabadultam töle, amit évek óta csak görgetek. A szomszéd fiú, aki mindenben segíteni szokott a Nagyinak, viszont azt mondta, ezzel az erövel sittel is föltölthettem volna, hiszen a növények úgyis csak a fölsö 20 cm-t használják, a komposztot meg ugye úgyse lehet kinyerni belöle. A komposztálandó zöldet meg ugye csak akkor tudom rárakni, ha levonultak az ezévi növények. Nagyon sok választásom úgysincs; az egyikbe kénytelen leszek persze visszarakni a földiepret, ami eddig a helyén volt. A zöldborsót sikerült szálanként kimenekíteni; köszönöm jól vannak. De mi lesz majd, ha már nem ülepedik tovább? Tegnap már teljesen tele volt, de sikerült valamennyire összetaposnom. De hát hátra van még a fekete tartály teljes tartalma, a darálék, amit csak kedden kapok meg, a keret alján levö "jó" érett komposzt, meg a zsák virágföld, amit a tetejére vettem. Nem fog beleférni.
Na megyek, szitálok a "jó" anyagból valamennyit a szobanövények átültetéséhez, meg a jövendö paprikáknak:-(
Sajnos hiába döntök a ribizlire akármennyi cukrot, a sav benne marad. Ha sokat eszem (és ez valójában nem sok, csak nekem), kimarja a számat. Egyszer jól belaktam, és szivárgott a nyelvemből a vér.
:D És milyen szépek! A hangjuktól az öreg kutyám teljes extázisba esik. Amióta a világon van, vadássza a zümiket. Öreg is, süket is, vaksi is, de érdekes módon még mindig profi módon kapkodja el őket.
Ezzel tökéletesen elmondtad, ami erről elmondható. Tehát nálam már semmiféle hivatalos komposztáló nincs, kiviszem a gazt a kert végébe a nagy fenyő mögé, ott nem látja senki, hacsak oda nem megy mellé. Ezzel nagyjából kész is a történet. A kutyát nem érdekli, hogy mikor lesz belőle rendes komposzt. Nem ráér? Most pl. tavasszal kicsit átpakolásztam villával, hogy hozzáférjek az aljához. Elhordtam amit akartam, a többi ottmaradt, és hordom rá az újat. A magaságyást eleve használható cuccal tölteném fel, és ahogy ülepedik, csak raknám rá a komposztálandó zöldet. Télen, amikor nincs benn semmi, kicsit fel lehet esetleg kotorni a tetejét.
Bogarászom a levéltetveket a paprikapalántákról. Jó kis babramunka! :) Asszem megkeresem azt a katicát, akit tegnap láttam. Csak tudnám hol láttam?
Megint látok olyat, amit eddig nem vettem észre. Az a fehér csíkos levelű szobanövényszerű valami, és az utolsó képen az a ricinusra hajazó növény micsoda?
Te még ráadásul fotózni is tudsz! Nagyon jók a képek.
A hengeres nem visít, csak elakad. Tehát nem ér semmit. Száraz gallyat ledarálna, de nem arra kell. A frissen levágott ágakat kellene felszecskáznom, mert annak semmi értelme, hogy évekig szárítom az udvaron. Idén más trükköt találtam ki, lehet, eladom a szecskázót. Meglátom.
A datura lehet, hogy nem csíraképes, mert mint mondtam, idebent a lakásban érett be a magtok. Nekem sem kelt még ki, igaz, csak egy hete ültettem. A ricinusnak semmi baja az ég egy adta világon, nyomd már be valahová a kert sarkába szabadföldbe, és ki fog kelni. Nálam még az is ki szokott bújni, amit olyan mélyre ások, hogy csak a vakond képes megtalálni. Május végére mind kikel. Most még csak egy helyen látom, ahol szinte a föld felszínén van. A ház déli oldala, meleg a talaj is, és sok vizet is kap. No ott tegnap észrevettem, hogy bújik elő. A Többi még nem. Szivesen küldenék kihajtott növénykét is, de a ricinus nagyon utálja, ha megbolygatják. Küldjek még egy adagot? Nem gond, van még belőle.
Hanem nagyon szégyellem, de sem a Daturából, sem a Ricinusból nem kelt ki eddig semmi. A Ricinusokat szerintem édesanyám fölváltva úsztatta és szárította, egyik nap ez, másik nap az:-(
De a daturákat egyszerüen tejfölöspohárba vetette, nem tudom, azoknak mi hiányzik.
Az utóbbi években valahogy kezdem elveszteni azt a közvetlen drótót a növényekhez, amitöl mindig tudtam, mire van szükségük:-(
Ha itt lennék se lenne máshogy: némely dolgokról tudom, hogy mikor támadnak, mégpedig 100%-os megbizhatósággal, tehát mepermetezek ellene. Nem is lehet másképp, mert mire a tünetek megjelennek, menthetetlen a növény. Más dolgokon meg észlelem, hogy megjelent rajta valami, tehát lepermetezem. Sem gombákat, se állati kártevöket nem tudok egyenként összeszedegetni.
Persze a permetezést ne úgy képzeld el, mint a nagyüzemekben; célzottan, összesen 1-2 l levet fújok ki, csak arra a növényre, ami az illetö betegséggel érintett, vagy rá hajlamos.
Nem szoktam ott vásárolni. Én évek óta az obiba veszem. Fuksziát már kétszer ültettem és mindkétszer zabálta a tetű.
Azt már soha többé. A muskátlit is elkezdi majd a kukac. Kieszi a bimbóból a finom kis szirmot. De ennek a 'pipis pinknek nem tudtam ellen állni. Majd meglátjuk ki kell e dobnom. Meg igazán a napocska is kevés itt neki.
A lidl-ben már volt ilyen akció,de nagyon kis minik voltak,meg volt fukszia,amit már párszor próbáltam,mert a mamámnak nagyon szép volt,de nem tudom áttelelteni. Pedig a pince ugyanaz,de úgy látszik ezek már más fajták.
Á, csak sima egynyárit. De mivel legalább kell 50db. ( van még 3 hosszú ládám) ezért megvárom a 10db-os kiszerelésűt. Pici betűzdelt palánták,de már látszik a virága. Már,hogy milyen a színe. Na erre várok én. Keresek tavalyi képet, mikor beültettem.
A permetezéssel én is így vagyok. Az utcát gyomírtózom,a két szomszéd előtt is,az legalább 100 m,sok lenne kézzel kiszedni a betonlapok közül,de a kertben nem használok semmit. El is pusztultak a buxusok.
Ez már nekem is megfordult a fejemben. Ráadásul én hülye, nem a késest vettem meg, hanem a hengerest. Abból viszont jó drágát! Alkalmatlan arra, amire vettem.
Sok jégkrémes dobozom van, direkt erre a célra. Nyáron csak leszedem, lefagyasztom. Télen készül belőle ami készül. Többnyire zselé, pl. egy gyümölcstorta tetejére. Semmiféle szutymák nem kell bele, annyi a pektintartalma, hogy tökéletes lesz. Vagy csak simán kiveszek a fagyóból egy adagot, leöntöm jó sok juharsziruppal, és azonmód fagyosan megeszem.
Külön tárolom a fehéret, külön a pirosat. Pont, mert a fehér nem annyira savanyú. Vagy pl. szörp lesz belőle. Van az a mennyiségű cukor, amivel nagyon is finommá tehető. :) Mindenféle piros bogyósokat roppant szeretek.
Igen, nagyon jó volt, de sajnos már el is kellett mennie, mert soron kívül találkoznia kell a főnökével. De azt ígérte, jön egy-két héten belül megint. :-)
Egyetértek, próbálom megtalálni az arany középutat, bármi áron nem ragaszkodom mindig a permetezésmentességhez, ha muszáj, használok, szántszándékkal nem áldozok be komoly növényeket, de igyekszem viszonylag környezetkímélő szereket használni.
Ó, pedig milyen finom volt ribizliből a görög gyümölcsleves az Astoriában, diákkoromban mennyit ettünk ott! :-) Én mondjuk nagyon szeretem a savanykás ízeket, a meggyet is, a kedvenc gyümölcsöm.
Én tavaly eladtam a darálót is, nem vált be, csak baj volt vele. Csak speciális állapotben levö speciális formátumú gallyakat darált, vagy inkább csak csócsálta.
Nekem még levesbe is savanyú. A meggylevest sem szeretem. Csak a sok cukorral nyersen eltett meggy ízlik, az ahogy összeérik, valahogy veszít a savasságából. A sima meggybefőtt is savanyú nekem. Meggy + ribizli, az már aztán tényleg sok a savból.
És hát át is kellene passzírozni, a ribizlinek már zavaróan nagy a magja. Legalábbis nekem nem ízlik. És ha nem muszáj, nem töltöm a nyarat passzírozással, főleg úgy nem, hogy a kész termék aztán nem fogy el.
Az elég fontos, hogy ott legyen az ember a kertben. Úgy, ahogy Te kényszerülsz művelni, tényleg nem megy permetezés nélkül.
No meg a rend... Azt nem szabad túlzásba vinni, ha az ember azt akarja, hogy sokféle élőlény ki tudjon alakítani valamiféle egyensúlyt. Nagyon sokféle.
Nem tudom, milyen szemlélet kellene, és hogyan köthetnék ennel is több kompromisszumot. Nagyon sok mindenröl lemondtam, ami nem szeret itt, vagy helyigényes, vagy exotikus és munkaigényes. Semmiféle káposztaféle nincs már, nincsenek gyökérzöldségek, és tökfélék se, pedig mindegyiket szeretjük, de ha évekig csak rossz tapasztalatot szerzek, úgy, hogy nem jövök rá a hibára, és ötletem sincs, min változtathatnék még, akkor az lekerül a napirendröl.
Batátám sincs pedig nagyon szeretem, söt krumpli se, mert az meg nem fér el. Semmiféle macerás exotikus déligyümölcsöt sem tartokés olyat se, ami ami savanyú talajt igényel. Cserébe nagyapám százéves gyümölcsfáit és bokrait gondozom.
A disznövények közül ami elpusztul, nem pótlom, és most is szekérderékszámra ajándékozom el, ha fölösleg keletkezik. Mindenböl csak egyet tartok, kivéve a Leandereket, de abból se 100-at csak ötöt, azt is csak, ha már egyszer itt vannak.
De ahhoz nagyon ragaszkodom, hogy ami itt van, az rendben legyen, és ahhoz is, hogy semmit se hanyagoljak el, egyszerüen lustaságból, mert tapasztalatból tudom, hogy ha valami elhatalmasodik, késöbb már nem tudom megcsinálni, vagy csak nagyon nehezen.
Nem tudom, hogy sokan itt hogy csinálják, hogy nem ásnak, se nem kapálnak, se nem gyomlálnak, se nem permeteznek, mégis minden megterem, én nem vagyok ehhez elég ügyes. A permetezés persze nagy macera, meg sok matekozás, de aki már vesztette el nem az azévi termést, hanem egy-egy ilyen százéves fát, az meggondolja, hogy kiszolgáltatja-e öket a kártevök kénye-kedvének.
Idén nekem is sok ribizlim lesz, ha le nem fagy. Egy csomó magonc termőre fordult, némelyik dugig van szép, hosszú fürtökkel.
Jól fog járni a közelben lakó ismerősöm, tavaly is ő ette meg a piros ribizli zömét. Nekem az túl savanyú, a férjem is csak pár fürtöt eszik meg időnként, lekvárral meg nem vacakolok. Több éves lekvárok vannak felhalmozva. Málnával vegyesen finom, de a málnát megesszük, abból nem jut befőzni. Amit mégsem, azt lefagyasztom.
Pontosan. A vegyszerest meg tudom venni bárhol, legalább amit magamnak termelek, azt ne kelljen már megmosni sem. Legfeljebb poloska íze lesz. Ahhoz nincs elég helyem, hogy mindent megtermeljek, de amit én elültetek, az nem hallott olyan növényről sem, aki látott permetszert. És csodák csodája, mégis megterem amit akarok, hogy megteremjen, pedig ezidáig roppant keveset foglalkoztam a haszonnövényekkel. Konkrétan semmit. Már az öntözésen kívül. Akkor most hogy is van ez?
A ribizliről jut eszembe. Rengeteg termést készülnek hozni a bokraim végre! Ezt is elértem, hogy itthon lesz vagy 10 kiló ribizlim. Már ha nem jön közbe semmi istencsapása.
Brrrrr..... Tök jó, hogy tegnap végül győzött a bennem lévő egészen minimális óvatosság, és nem ültettem ki a paprikákat, csak amit már muszáj volt. Őket még külön leborogattam. Itt ugyan nem fagyott, de 3-4 fokban még én is fázok.
Tao! Én bármihez hozzájutnék, ha akarnám. Gyanítom nem én vagyok az egyetlen az országban, és van aki akarja is. Mi meg megesszük, annak az állatnak a húsát pl. aminek a takarmányát irdatlan mennyiségű vegyszerrel kezelték. Ez ellen nem tudunk tenni semmit.
Ez nem így van, működhet. Csak egész más szemlélet kell hozzá, az egész kertet máshogy kell művelni, jobban kell alkalmazkodni az adottságokhoz, és kell némi kompromisszumkészség. Tudod, hogy mi erre törekszünk, és van mit ennünk.
Szigorúan ellenőrzik a biotermelőket, nem úgy megy az, hogy éjjel permetezünk.
A piaci zöldségekkel szemben viszont komoly fenntartásaim vannak, mióta olvasom a növényvédelem topikot. Ha nem tudnánk megtermelni a szükségleteinket, nyilván megvennénk, de örülünk, hogy nem szorulunk rá.
Másrészt ha nem tudnánk megoldani a termelést vegyszerek nélkül, kínlódna a fene a rengeteg permetezéssel. Megvennénk a boltban, és kész, nem biztos, hogy sokkal drágább lenne, és ehetnénk pl. barackot ribizli helyett. Paradicsomot akkor is ültetnénk, mert a bolti ritkán finom, de mást lehet, hogy nem.
Ez konteo. Az EU-nál szigorúbb ellenörzés szerintem nincs, a mai permetszereket nagyjából meg is ihatnád, annyira hatástalanok. Máshoz meg nem jutsz hozzá. Ha bármi kétség merül föl valaminek az egészségkárosító hatásáról, azonnal kivonják a forgalomból.
Az igen! Szerencsére sikerült kifűtenünk a házat, reggelre már túl meleg is volt a kisszobában a teljes fokozatra kapcsolt radiátorral. Sisukát végül is otthon hagytuk, mert az utóbbi napokban elég szépen evett önállóan is amellett, hogy a tápot is kérte időnként. Remélem, nem lesz gond. Amúgy a múltkor evés közben elrepült a kezemből. :-D Már nagyon akarna repülni, de nincs is még teljesen kitollasodva mindenhol. Remélem, nem lesz lelki beteg, míg nem vagyunk otthon, mert eléggé igényli a dajkálást. Nagyon rossz neki, hogy egyedül van, neki ugye nincs tesója, nekem szokta tartani a kis fejét, hogy vakargassam (ezt egyébként alapvetően egymásnak szokták csinálni).
Ma különleges világnap van, a kisebbik fiam jön segíteni. :-) Már nagyon rég nem volt ilyen. Ünneplőbe öltöztettem a szívem már a puszta gondolatra is, hogy egy napig velünk lesz, nem vagyunk elkényeztetve, az élettársa igen rövid pórázon tartja.