Keresés

Részletes keresés

HA5COI Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1156

Nekem remek tapasztalatom van a J-pole-lal. Egyszerű, rézcsőből, például víz/fűtésszerelési maradékból meg lehet csinálni. Masszív, földelhető tehát villámvédett (ezt sokan elhanyagolják, nem tud rászállni a galamb, vagy ami rosszabb, a varjú. Nem vicc, dipólokat letörnek a madarak :-)

 

Ha épp nem tudunk rézcsövet forrasztani (bár egyszeű) egy csőszerelő mester megcsinálja.

Perfektül illeszthető, pusztán a rácsatlakozás heyével, nem úgy mint a zűrös tekercses megoldások.

Előzmény: HUNAdi99 (1155)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1155

Találkoztam már (az interneten) mindkét típussal, tehát a koax-kollineárral, és a j-polellal is. A kollineárt sérülékenynek és macerásnak tartom, nem igazán tetszik. A j-poleról sokat olvastam, és a slim-jim változata tetszett meg igazán. Eredetileg ilyet szerettem volna készíteni, először rézcsőből, később 4mm-es alumíniumrúdból (viszont közbejött az a felajánlás, amit az egyik képen láthattatok, és ezt el is fogadtam). Mostani állás szerint úgy gondolom, hogy vagy egy slim-jimet, vagy egy GP-t készítek (kombinálva a SO-239 -> 3/8 átalakítóval). Majd meglátom, mi áll a rendelkezésemre.

Előzmény: HA5OPI (1154)
HA5OPI Creative Commons License 2016.10.02 -2 0 1154

Ez a koax darabokból elkészített antenna....   De azt még macerásabbnak gondolom...

 

Kollineár a becsületes neve.:-)

 

Az első gugli találat rá: http://pmr.atw.hu/koaxkollinear.htm

Előzmény: Princ of Carpatia (1152)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1153

Bocsi! Lemaradt: Collienar-antenna, az a koaxdarabokból összerakott antenna...

 

Előzmény: Princ of Carpatia (1152)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1152

Üdv!

Olyan tipussal, amit kérdezel, (vizszintes ellensúly, meg tekercs nélküli) nem foglalkoztam. Amit elkészítettem, és van róla tapasztalatom a már ajánlott GP, avagy egy fokkal macerásabb, a "J-POLE" tipusú antenna. Nagy szakirodalma van, ha "Gugli-barát"-ot segítségűl hívod rengeteg találatot kapsz a keresésre. Egy nagyságrenddel macerásabb mint a GP!  Pl: Sokféle anyagból elkészítheted. A vörösréz csőtől kezdve, a szalagkábelen át, az "MM" villanyvezeték anyagáig. A macera: A koax kábel becsatlakozási helyének pontos beforrasztása, hogy a csatlakozásod impedanciája valóban 50 ohmnak megfelelő legyen. További szórakozás még hogy a sugárzó hosszát bejátszad a kívánt sáv frekire. És még egyebek...   De van előnyöd: Nincs benne tekercs, (hacsak nem több sávra készíted -pölö 144/432 MHz-re) és nincs ellensúlyod.

Volna még egy tipus, ami tetszik, bár csak tervezem elkészítését: Ez a koax darabokból elkészített antenna....   De azt még macerásabbnak gondolom... 

Öreg Csóka

 

 

Előzmény: HUNAdi99 (1151)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1151

Még lenne egy utolsó kérdésem, csak úgy tájékozódás szempontjából. Milyen olyan antenna típusok vannak, amiknek az ellensúlyuk vízszintes, illetve a sugárzóban nincs tekercs? Hasonlóra gondolok, mint amit linkeltél, csak vízszintes ellensúlyokkal.

Előzmény: Princ of Carpatia (1148)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1150

Szia! Tegnap meddig mulattátok az időt?

Öreg Csóka

(Amúgy ma szerelem végleges helyére a 432 MHz-s GP-t.)

 

Előzmény: _nyunyuka (1147)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1149

:-)

 

Előzmény: _nyunyuka (1147)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1148

Még piciny!

A sugárzó, és ellensúlyok anyaga lehetőleg vörösréz  (vagy sárgaréz) anyagú legyen a jó forraszthatóság okán.  A vaspálca sem rossz, mert van rajta "vörösréz" galván bevonat. :-)  Ipari ezüst (szilfosz) még jobb lenne!  Nekem szerencsére még a "régmúltból van!  :-)  OM Xanti javaslata természetesen korrekt, és jóval olcsóbb! Én csupán a mechanikai szilárdság okán mondtam a méretet.   Győr, és környékbeli OM-ek, (és egyébb rádiósok)  Győrben, pölö a "BERGER-UDVAR" -ban, a Hegesztéstechnikai üzletben tudnak ilyen vörös, vagy sárgaréz lánghegesztő  pálcát 1 méteres hosszban vásárolni.

Öreg Csóka

 

Előzmény: HUNAdi99 (1146)
_nyunyuka Creative Commons License 2016.10.02 -2 0 1147

A PL259-ben ritka.

 

Gigatechnik Lacinál csak olyan van.

Előzmény: XANTIi (1145)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.10.02 0 0 1146

Köszönöm a válaszaitokat, tanácsaitokat, majd jelentkezem, mi lett a projektből.

Előzmény: XANTIi (1145)
XANTIi Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1145

BNC alj is megteszi, azok zömében teflonosak. A PL259-ben ritka. 160 mm hosszra akár 1,5 mm-es tömör villanydrót is elég, nem kell vastagabb.

Előzmény: Princ of Carpatia (1143)
szőrmók Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1144

Mondjuk ezt a szerelvényt a terepjárókhoz használják CB sávra .De jó máshova is .

Előzmény: HUNAdi99 (1141)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1143

Üdv!

Hogy ne komplikálódjon ez az egyszerű antenna....,mert egyszerű, mint a faék!

No, itt a komplett, az általad kívánt egyszerű összeállítás:

 

      https://www.arrl.org/files/file/Technology/tis/info/pdf/ab18-16.pdf

 

Én símán ezt készítettem el, Semmi mást, mint a koax-aljazatot (239-es, de a szigetelése az TEFLON, azaz: Fehér a színe. (No csak azért, mert a freki mégis-csak 432 MHz!)   Menj el egy hegesztéstechnikai szaküzletbe, és vegyél lánghegesztéshez való hegesztőpálcát 2.5-3.0 mm-es átmérőben. Ebből 160 mm-es darabokat vágj le. Négyet a koax alj furataiba forrassz be. Az 5.-et meg a meleg-érhez forrasszál, némi meglapolással.  (Nem árt valami jobb folyasztószert -fluxot- használni!)  Ezután a sugárzó hosszát, és az ellensúlyokét 158 mm hosszúságura kell kb visszarövidítened.

Ha kész, és stabil a forrasztás, hajlítsd meg a megfeleő szögben az ellensúlyokat. Nem árt az antennát valami nagyon időjárás álló festékkel lefújnod!   Tartót olyat tégy alá, ami egy hasítékos cső.  

Remélem az ábrák célra vezetnek! Sok sikert!

Ja! Ne felejtsd a bemérését, amihez nem árt egy tapasztalt rádióamatőr, de nem bonyolúlt, ha ismered az SWR-mérést. :-) 

Tapasztalatom egyébbként, hogy a pontos mechanikai méretek tartása teljesűl, akkor az swr érték max 1:1.5 -re áll be. Lehet az 1.5 érték csökkentésére "molyolni, de nem sok értelme van. :-)

 

Öreg Csóka

 

Előzmény: HUNAdi99 (1138)
múltszázadi Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1142

Tökéletesen megfelel az  SO-239 aljzat  és  PL-259 dugo az UHF sávra.

Előzmény: HUNAdi99 (1141)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1141

Kicsit kitérnék. Az antenna 446 MHz-en működne. Erre a frekvenciára megfelel az SO-239 és PL-259 csatlakozó szempontjából, vagy tanácsosabb inkább N típusú csatlakozót használni? Azért kérdezem, mert az alanti képen lévő csatlakozó-átalakítóval, ha megfelel az SO-239 könnyebben meg lehetne oldani.

Előzmény: múltszázadi (1140)
múltszázadi Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1140

Ezek szerint te minden áron nem a szabványos  RF csatlakozóval, oldható módon akarod a koaxot csatlakoztatni az antennához. Ha a rajzodat  veszem alapul, erre a megoldásra akkor akár jó is lehetne.

Csak a kérdés az, hogy mivel a meleg pontot a középső fém részhez csatlakoztatnád, hogyan szigetelnéd el az árboctól, hiszen az általad berakott képen lévő  L alakú tartón  / mely az árbochoz lesz  a bilincsekkel rögzitve/   keresztül a meleg eret leföldeled, mert hisz a két darab fémesen fog egymáshoz csatlakozni. Így nem fog működni  az antennád. 

Előzmény: HUNAdi99 (1139)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1139

Képek lemaradtak:

Előzmény: HUNAdi99 (1138)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1138

Esztergályos van itt a környéken, nem is egy. Viszont szerinted ha az alsó menetes részre rácsatlakoztatnám a melegpontot, az ellensúlyhoz az árnyékolást, úgy működhet? Rakok ide pár képet, hogy mihez hasonlóra gondoltam csatlakozó elhelyezés és rögzítés terén.

Előzmény: múltszázadi (1137)
múltszázadi Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1137

Ha nincs lehetőséged esztergályossal kapcsolatba lépni, akkor két szerelhető ampfenol ajzatot egyméssal hátat fordítva  a meleg erét összekötve, a négy sarkán összecsavarozva az ellensúlyokat ráforrasztva, vagy csavarozva már teheted is rá a sugárzót és rádiózhatsz a kihangolása után.A sugárzót egy ampfenol dugóba forrasztva tudod rácsavarni.Ha már mindenáron, saját magad akarsz antennát építeni.

múltszázadi Creative Commons License 2016.10.01 0 0 1136

Jó reggelt.

A rajz szerint elkészítve nem lesz jó. A szigetelőbe csak a sugárzó csatlakozásának kell lenni.Tehát az ellensúly tartó résznek fémesen kell csatlakoznia azzal a menetes apa résszel, amire a csatlakozó hollanderét rácsavarod.

Előzmény: HUNAdi99 (1134)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.09.30 0 0 1135

Kis kiegészítés: a rajzon a besatírozott rész szigetelő. A csatlakozó és a rögzítés azért nem került rá fel, mivel nem igazán van ötletem.

Előzmény: HUNAdi99 (1134)
HUNAdi99 Creative Commons License 2016.09.30 0 0 1134

Sziasztok!

Kérdeztem már itt a hátizsákos antennámmal kapcsolatban, amit az egyik környékbeli rádiós el is készített nekem, köszönöm neki. Viszont rájöttem arra, hogy jobb lenne itthonra a házra egy antenna. Nos ennek az antennának a sugárzóját (kép lentebb) szeretném felhasználni hozzá. Készítettem egy rajzot, hogy mire gondoltam, remélem kivehető és érthető a lényeg. Sajnos az antenna árbocra rögzítése és a csatlakozó beszerelése (N aljzatot szeretnék) a gondolataimban csak igen halványan körvonalazódott. 

Tehát a segítségeteket szeretném kérdni, hogy mit, hogy lenne érdemes módosítani, kivitelezni az antennával kapcsolatban.

A képek:

Unicorn71 Creative Commons License 2016.09.22 0 0 1133

Sziasztok!

 

Azon gondolkozom, hogy veszek egy 5/8-as Sirio Gain Master antennát, a mostani

5/8-as Tornado helyett. De ahogy látom igazán annyi a különbség a hagyományos 5/8-as antenna és e között, hogy a gain master tökéletesen vízszintesen adja le a legnagyobb energiát.

Míg a hagyományos 5/8-as kb.24 fokos szögben felfelé.

Szóval DX-re az (ionoszféra terjedésre) jobb a hagyományos 5/8-as?

De ha nem a több ezer Km-es összeköttetésre hajtok akkor meg inkább a Gain Master?

Mi a véleményetek? Van valakinek tapasztalata a Gaim master-ral?

Veghaster Creative Commons License 2016.09.14 0 1 1132

köszönöm. Ahogy Te is írod, Siófok és Kabhegy szöge között nincs nagy eltérés. Ráadásul érzésem szerint is abba az irányba figyel az antenna jelen állapotban. Innentől kezdve viszont tényleg inkább a forgatás lesz a mérvadó, nem a mértani beállítás.

Köszönöm szépen a segítségedet.

Előzmény: HA5COI (1131)
HA5COI Creative Commons License 2016.09.14 0 0 1131

Jó kérdés. Valóban, a régi analógnál amint piszkáltuk a dolgokat, pl antenna-irányt, a hatás kvázi azonnali volt képben is, hangban is. A digitálisnál kell egy kis idő, míg a dekóder, vagy egyéb feldolgozó processzor összarakja. De azért úgy 2-3 másodperc elég, semmiképp se perc. Tehát legyen a kábel és a csatlakozás jó, legyen az irány kb 5 fokon belül jó. Ekkor futtatni kell a "automatikus csatorna beállítást" (hangolás vagy efféle)  és ha valamit talál, az jó jel, ha semmit, az aggasztó, ekkor kell szisztematikusan először egy irányba kis lépésekbenfordítva és minden lépésnél futtani a hangolást. Persze, ha VOLT már sikeresen beállított csatorna, akkor arra kapcsolva lassan forgatva az antennát és várni pár másodpercet minden állásnál.

Perzse létezik hangoló kütyü (nekem nincs) ami kvázi azonnal indikálja a vételt. Hasonló  mint a parabolák beállításához való.

 

Ha esetleg nem lenne iránytű kéznél, főleg ugye jobbfajta amin a fokok körben  föl vannak rajzolva, talán komikus, de mobiltelóhoz is van olyan app, ami egész jó kompasszt, konkrétan mágneses iránytűt valósít meg. 

Előzmény: Veghaster (1130)
Veghaster Creative Commons License 2016.09.14 0 0 1130

köszönöm, nagyon sokat segítettél. Ritkán jutok le a nyaralóba, de megpróbálom ezeket mind vegigvizsgalni legközelebb.

az antenna forgatas "hatását" milyen hamar tudom észlelni ? Úgy ertem, a digitális jelben feltételezésem szerint nem fogom "azonnal" erzekelni a változást. Szukseges várnom néhány percet, másodpercet egy-egy fordítás között ?

Előzmény: HA5COI (1129)
HA5COI Creative Commons License 2016.09.14 0 0 1129

Nálad vagy Siófok, vagy Kabhegy jön szóba. Van egy szoftverem, ami ha kijelölünk 2 pontot a térképen, megmutatja, milyen a "rálátás" azaz van-e földrajzi akadály, mármint hegyek, a 2 pont között, és persze a távolságot.

De ezt a Google-Earth is megcsinálja nekünk.

 

Kabhegy 40km tőled, Siófok 13km és a rálátás jónak tűnik mindkét irányra. Viszont  Kabhegy 80x...100x akkora teljesítménnyel sugároz mint Siófok. Ezt távolságra redukálva is valószínűleg erősebb vételt ígér.

Ugyanakkor nálad gyanús, hogy annyire rossz a vétel, tényleg csekkolni kéne, van-e műszaki bibi. Az antenna nem rossz fajta, én is olyat használok, de meg kéne nézni, nincs-e kontakthiba fönt a kábelnek az aantennához csatlakozásnál, nincs-e baj az előerősítőnél (szerintem tizen-kiklométerre nem is igazán kell), maga a kábel nincs-e elhasználódva, megtörve, beázva (évek alatt előfordul) és mondani se kell, lent a csatlakozás a set-tophoz jó-e.

 

Ha mindez jó, megnézni, elállítódott-e az antenna irány. 

Siófok irányszög: 226 fok

Kabhegy 280fok.

Ezt pl vmi iránytűvel vagy GPS-el lehet megnézni, és bizony szükséges lehet a finomállítás. Mivel árbocon van, emiatt talán nem is kell felmászni, hanem a padláson belül kilazítható, elfordítható.

 

Én egy elvileg reménytelen, hegyekkel árnyákolt helyen, É-Magyarországon csaltam ki jó digit. vételt, és az iránydöntő volt. Sajnos téyn, hogy a digit adás vétele nemhogy kisebb, de épphogy nagyobb térerőt igényel mint a régi analóg, de cserébe ha átlépjük a bűvös határt egyből jó kell legyen.

Előzmény: Veghaster (1128)
Veghaster Creative Commons License 2016.09.13 0 0 1128

http://www.fmdx.hu/transmitters-hng.htm

e szerint Siófokon lenne ? Mert akkor abba az irányba néz.

Vagy empirikus módon forgatgatnom kellene amíg meg nem találom a legjobb vételt ?

Előzmény: _nyunyuka (1126)
Veghaster Creative Commons License 2016.09.13 0 0 1127

Azt honnan tudhatom, hogy merre van az adó ? Bvilágoson van a vevő.

Előzmény: _nyunyuka (1126)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!