Erre a virtuális farokméregetésre nem pazarolnék több időt.
Tapasztalatotok szerint hány százalék húskihozatallal lehet számolni egy átlagos kondíciójú harminc kilós kecsónál? Én nézegetem a kis herélt kecsómat mint a boszorka Jancsit és ugyanugy vagyok vele ... nincs ezen semmi hús...
14-15 éve van internetem, kezdetekben még a jó öreg igazi betárcsázóssal kezdtem. Akkoriban alakultak a chatszobák sorra és persze a fórumok. Az emberek beszabadultak, arctalanul, nemtelenül lehetett bármit bárkinek bárhogyan írni. Legfeljebb a moderátor kilibbentette a szobából, vagy a fórumról az adott nick-et. Olykor a moderátor olyan lelkes volt, hogy mindenkit kitiltott:) Mivel sosem volt türelmem a lassú nethez, inkább csak információgyűjtésre használtam, de ha mégis betévedtem egy-egy engem érdeklő szobába, vagy topicba, jókat derültem az embereken. Képtelen voltam és vagyok a mai napig felbosszantani magam egy nick név mögé bújt ember hozzászólásain. Kizárólag eszmecsere, olykor vita, vagy csupán a szórakozás, kikapcsolódás okán keresek fel fórumot, közösségi oldalt.Szerencsére ma már azért kicsit gyorsabb a net. Nem zárom ki tehát a net adta lehetőséget, írok is, de összeveszekedni, felháborodni az interneten szerzett ismeretlen ismerősökön nem kell. Szerintem. A családom, a kevéske barátom bőven ad alkalmat arra, hogy hosszan beszélgessek, vitatkozzak, olykor még veszekedjek is velük. Elviselem és elviselik a hisztit, örülök ha örülnek és nevetek ha nevetnek. És viszont. Szóval próbáld meg szerintem ezt a fórumot is picit így kezelni. Ha valaki esetleg lekezelő, netán bunkó, az csak a képzeleted műve, hiszen nem tudod, közben nem e nevet, kávézik, írogat és tévedt be csak azért ide, hogy levezesse a napi feszkót. Pl én ma andrejának befejési napló írás közben, közel a 100-dik fülszám bevésésekor válaszoltam, mert még az is jobban feldobta a hangulatomat, hogy vele vitatkozzak a férgeken, mintsem még egy számot le kelljen írni:D Aztán jó is hogy jöttem, mert láttam egy Bella nevű bocit, elolvastam, hogy van tinó meg ökör is:) Okosabb lettem, mert eddig csak azt tudtam, emberszabású ökrök léteznek:)
ELADÓ!!! Holland törpe kecskék! 3 db. 2 nőstény kb. 4 hónapos, es 1 db. kb. 6 hónapos bakkecske. Mind a 3 fajtiszta a bakkecske más helyről hozva, így nem áll fent a beltenyészet veszélye sem! Az egyik nőstény kecske különleges antilop színű! Csere is érdekel,bármit meghallgatok!
Az ég adta világon semmi bajom nincs veled, ahogy andrejának sincs semmi gondja senkiszigetével, még ha úgy tűnne is.
Tanulj tinó ökör lesz belőled! - mint írtam is, korosbításon van a lényeg, nem a pejoratív fennhangon, de ha már itt tartunk, megkérdeztem, gugli barátunkat, mit is ír a hogy is havják:
"Ökör így nevezik a heréitől megfosztott hím ivarú szarvasmarhát, de csak akkor, midőn már teljesen kifejlődött; előbb, ameddig nő, tinónak mondják, ha pedig az ökör megöregedik és hízóba kerül, göbölynek (sőrének) hivják." (1)
"Kifejlett, herélt bika, amely legalább 34 éves. Régen rendszerint igavonásra használták." (2)
Tinó : A hím állatot bikának, a heréltet fiatalon tinónak, később ökörnek, a nőstényt tehénnek, a még nem ellett nőstényt üszőnek, a nem ivarérett fiatal állatot borjúnak hívják. (4)
Ezek után a magam részéről értelmezhetetlennek tartom a következő mondataidat:
Megértettem:) Ha már így összejöttünk, a mostani forgalomban lévő szerek hatóanyagai valóban annyira eltérnek, hogy érdemes fajra, nemre, színre és szagra is izolálni, majd ennek megfelelően kezelni? Ezt most tényleg komolyan kérdezem és felhúzott szemöldökkel, bambán nézve:)
Mifelénk, de még a Hortobágyon is a fiatal /hat hónapnál fiatalab bika borjút hívják tinónak... Állítólag a tavasszal először legelőre hajtott borjút kiherélték, és ez lenne a tinó három éves koráig. Utána ökör...
Na mifelénk ilyet soha nem csináltak, hanem a bikát másfél két éves korában herélték, "hogy jó vastag erős legyen a csontja" és egy-két hónap múlva egy idősebb állat mellé be is fogták. Úgy heréltek, hogy a csánkjára kötelet tettek abba egy botot dugtak, és nagyon erősen megcsavarták. A bika ekkor nem lépett nem mozdult, de még el sem bőgte magát, de nem is dőlt el. Szinte szoborrá merevedett.
Ennyit a fogalom zavarokról. És szerintem is.
Tanulj tinó ökör lesz belőled!
És ha átgondolod, így van értelme a mondásnak is, mert olyan dologra használjuk ami értelmetlen, de mindenképp pejoratív. Hiszen a tinóból nem egy büszke tenyészbika lesz akinek kevés a dolga de azt is el lehet viselni :) hanem egy dolgozó igás állat, egy ökör, szemben a megbecsültebb lóval ami a magyar nép szívéhez azért mindig közelebb állt.
Neked mi bajod van velem? Valahogy lekezelően válaszolsz, inkább ne írj semmit. Egyébként személyesen ezt a hangnemet nemigen engedhetnéd meg magadnak ebben biztos lehetsz!
Például a budaörsi laborban (dr. Szaniszló) 1000Ft+áfa a parazitológiai bélsárvizsgálat. Az egyetemen az állományvizsgálat 4800+áfa. Ennek tükrében:
ha egy állomány izolált, és nem jár legelőre (ide nem értve a szomszéd bekerített telkét) akkor szerintem hülyeség rendszeresen és hasraütésszerűen féreghajtani, mert lehet, hogy éppen nincs is rá szükség.
ha egy állomány legel, pláne vadak által is látogatott helyen, akkor igen drága mulatság lehet a hasraütésszerű féreghajtás, mert egyáltalán nem biztos, hogy eltalálom fajt és a jó hatóanyagot.
De ha egyszer a tapasztalat az, hogy nem hat az a szerszar, akkor nem hat basszus. Írjam azt, hogy hatott?
Nincs olyan szer, amelyik minden élősködő fajra hatásos. Még olyan sincs amelyik az összes tüdőféreg fajra (ezt jelentené a tüdőféreg gyűjtőnév, érted már miért nem lehet értelmezni féreghajtáskor?) hatásos. Ha te mégis ezt várod el egy szertől, akkor mégsem csak a pénzed égeted, hanem buta is vagy. Vagy az állatorvosod az. Az állataid mindenesetre értik ezt a nem túl bonyolult összefüggést, és ennek megfelelően férgesek is.
De! A boncolás alapján, fajták állatorvos(ok) által meghatározva,
Mikroszkóppal boncolt? Ha ennyire ért hozzá, mi akadályozza abban, hogy mindezt még élő kecskék bélsarán is elvégezze évente mondjuk 2x?
1 azaz egy egyed bélsár vizsgálata élősködő meghatározásra több mint értelmetlen a nálam lévő létszámot figyelembe véve.
Ez akkor is igaz, ha boncolással állapítanád meg a parazitákat: akkor is csak egy egyedet vizsgáltál meg, tehát értelmetlen.
Ha csak egytől kell minta, akkor nem vita tárgya, hogy a boncolás drágább.
Ez hülyeség, az állomány parazitológiai vizsgálata nem úgy történik, hogy minden állatot megvizsgáltatsz. Mellesleg még a boncolásnál is (nemhogy a bélsárvizsgálatnál) sokkal nagyobb pénzkidobás, amikor nagy állományt - semmilyen vagy értelmetlen parazitológiai vizsgálat után - rájuk hatástalan szerrel kezelsz.
De akár a butaság, akár a (saját) pénz kidobása alapjog, és legális. Ha valaki tanul belőle, legalább neki még hasznos is lehet.
Azt nem tudom, hogy magába nézett e az üsző, de (ahhoz képest, hogy mindenki halálra ijesztgetett minket, hogy majd kötéllel kell kihúzni a gyereket, merthogy üsző is, meg istállós is) egy mordulás után kint volt a kicsi feje, és mire a doki öt percen belül kiérkezett a kötéllel, már a gyerek is kint volt teljesen.
Szerintem bika, illetve üsző borjak születnek, és nem tinó borjak,
ha a bikát fiatalon herélik,akkor tinó lesz belőle, majd ha igába fogják, akkor ökör, ez jellemzően 4 éves korban történik, A szólás találékonyan fogalmazza meg a korosbítást
Amennyiben gugli mást mondana, akkor állok elébe...
Aham. Hasraütésszerűen olvasom el a használati útmutatót, kérdezem ki állatorvosom, és ennek megfelelően hajtom végre a feladatot. Az egyiket gyógyszergyárak, a másikat 30 éves szakmai múlt indokolja, de sebaj. A boncolást pedig nem célzottan bármilyen féreg vizsgálatára kértem (pajzsmirigy, petefészek, méh problémákra gyanakodtam) ennek ellenére ezt találták. Minden bizonnyal beletették és aztán véletlenül megtalálták, csak hogy igazad legyen:D. Akkor összefoglalom eddig mit írtál: nincs tüdőféreg, csak tüdőféreg fajok (vaúúú), boncolással nem, csak bélsár vizsgálattal mutatható ki. A féregtelenítés módja meg nálam pongyola, hiszen csak egy használati útmutatót és egy állatorvosi tanácsot követek:) A hab a tortán pedig, hogy a boncolás drágább mint a bélsár vizsgálat.
A bélsár vizsgálat költéségéről és amit említettél (amikor a bélsár vizsgálat élősködő keresésére irányul): 1 azaz egy egyed bélsár vizsgálata élősködő meghatározásra több mint értelmetlen a nálam lévő létszámot figyelembe véve. Ha csak egytől kell minta, akkor nem vita tárgya, hogy a boncolás drágább. Mivel Csonti meghalt, így a lányok bélsár vizsgálatára szánt pénzt boncolásra fordítottam, mert kifejezetten akartam tudni, mi volt az oka. Így már érted?
Magabiztosság: ezt is többször írtam, hogy magabiztos a bánat:) De ha egyszer a tapasztalat az, hogy nem hat az a szerszar, akkor nem hat basszus. Írjam azt, hogy hatott?:D Nekem a hatás az amikor kiírt az összes dögöt belőlük, nem pedig csak félig meddig. Már megbocsásson a világ, de nincs ráírva egyik szerre se: vigyázz nyomokban mogyorót tartalmaz...azaz vigyázz, egyes esetben nem vagy csak alig hat:) Persze, az üzlet az üzlet, de elég nehezen viselem, ha állataim halnak más üzlete miatt. Ugyan hagy engedjem már meg magamnak, hogy felháborodjak. Köszi:)
A férgeket valóban nem tudom felismerni és nem bírom a nevüket megjegyezni, az meg főleg nem érdekel hogyan írják latinul, vagy hogy mennyi féle alfaja van. Nem is hiszem, hogy erre vagyok itthon tartva:) De! A boncolás alapján, fajták állatorvos(ok) által meghatározva, célzottan erre használt féregtelenítő, dupla dózisban 2-szer ismételve sem ért el akkora hatást amitől ki merném jelenteni, hogy teljesen hatott. Ha a sors és a 20-i turisták megsegítenek, akkor lesz pénzem bélsár vizsgálatra, mert nem elfelejtve van, hanem pénzem nincs rá és annak eredményét ígérem megírom. Előtte azért még féregtelenítek egyet:)
Nem vagyok állatorvos, de a használati útmutatót olvasva, emlegetik a tüdőférget. Akkor most van, vagy nincs?:)
Elég magabiztosan vagy pongyola, erre utaltam az autóvezetős példával. A mellékelt használati útmutatóban nem tüdőférget említenek, hanem (konkrét) tüdőféreg fajokat. Nem érted a kettő közötti különbséget, a féreghajtási gyakorlatod is ezt tükrözi.
Határozottan állítod, hogy az x. féreghajtó (vagy esetleg mindegyik?) nem működik, ami rá van írva, az nem is úgy van satöbbi. Mindezt gyakorlatilag hasraütésszerűen. Ahhoz, hogy ilyet állíts, ismerned kell az szer spektrumát, az állatok fertőzöttségét okozó fajokat, és a fertőzés mértékét a szer használata előtt és azután. Hab a tortán, hogy ehhez nem kell bonyolult és drága boncolás (sőt, az erre nem is alkalmas), hanem csak egy (kettő) végtelenül egyszerű bélsár-vizsgálat.
Bár mindez, csak internetes forrás, így azok hitelességét nem tudom, de a saját tapasztalatom, hogy a tüdőférgesség létezik és Dectomax-szal, 10%-os Vermitannal valamint Biomectinnel való kezelés 4 hónapon belül, valamint fertőtlenítés is csak enyhít, de nem mentesít. Az állataim vizes vödre és etetője állandóan mosva, fertőtlenítve van. Mivel kifejezetten undorodok mindentől ami élősködő, így van némi hajlamom arra, hogy túlzásba is essek ami a féregtelenítést illeti. Bélsár mintát szerettem volna venni a 38 kg-ra fogyott anyaállattól, mindazok után, hogy sokadik alkalommal féregtelenítettem, antibiotikummal, pro és pre biotikummal kezeltem, de nem volt rá alkalom, mert mire pénzem lett rá (1 hét) belehalt. Így a bélsár vizsgálat költségét boncolásra fordítottam. Ami megdöbbentő, hogy a doktornő és én is meg voltunk győződve róla, hogy anyagcsere zavarral küzd az állat, hiszen 5 percenként ürített, és rövid kérődzést követően evett, lehet azt mondani, egyfolytában. A féregtelenítéseket követően volt némi súlygyarapodás, de mivel ezekkel a kezelésekkel párhuzamosan egyéb más roboráló készítményt is kapott, így arra fogtuk a javulást. A súlygyarapodás persze nem számottevő, csupán 42-43,5 kg-ig ment fel 1-2 hét alatt és ugyanazzel a gyorsasággal vissza is csökkent. Akkor tudtam nála gyarapodást elérni, ha joghurtot vagy tejet ivott . Erre is úgy jöttem rá, hogy a kiürült gidavödör ki volt a boxból akasztva és szinte elmebajos módjára nyalogatta kifele. Onnantól kezdve napi 2-5 deci tejet kapott. A joghurt pedig onnan jött, hogy elfogyott hétvégére a pre és probiotikumom, gondoltam ha a tej nem árt, a joghurt se, így azzal kínáltam meg. Onnantól a tej mellé még további 2 dl joghurtot ivott meg (többet is ivott volna, de nem mertem adni). Orrfolyása, zilált légzés nem volt, hasmenés egyszer sem, soha. 2013. novemberében kezdte el dobni a súlyt (ugratást követően 2 héttel), ekkor azonnal apasztottam, amit nem volt nehéz mert már alig volt teje. 2013. december 23-án vetélt. 2014. januárban a származási lapján láttam meg, hogy átfejt állat. Bamba voltam, nem figyeltem korábban, a tenyésztője pedig nem figyelmeztetett. Azonnal megkezdtem a külön hízlaló diétát, akkor még azt gondolva, hogy lezsaroltuk. Ekkor az állat még 50 kg-ot nyomott. 2014. februárban a többiekkel együtt féregtelenítve lett dectomax-szal, majd májusban vertmitan10%-al kétszeres dózisban. Ekkor már 39 és 42 kg között lebegett. Májusban ismétlésben újabb dupla dózist kapott, majd június 10-én újból féregtelenítettem a kicsikkel. Június 23-án meghalt. Az utolsó 3 napjában már nem kívánta a tejet, az orra folyt és a leépült izomzata miatt már csak segítséggel tudott felállni. A kedélyállapota végig jó volt, nem lógatta a fülét, hízelgett, vakicáztatta magát, mint aki nem is levonó és ránézésre nem egy szadista kecskéje.. Folyosólakóként akkor ment ki legelni amikor akart, akkor húzódott árnyékba vagy éppen napra amikor csak szeretett volna. Ami még különös, hogy a 2012-ben született utolsó lánya, aki tavaly már fejősként érkezett hozzám, hasonlóan lefogyott, sőt, azt hittük ő sem vemhesült. A lányával párhuzamosan kezeltem mind féregtelenítővel, mind egyéb készítményekkel. A lánya márciusban erőteljes hízásnak indult és 41 kg-ról 59-kgra hízott fel április végére (ugyanazt a diétát kapta), majd egészséges 2,4 kg-os gödölyét ellett 2014.05.05-én. A gödölye jelenleg 15 kg és vasgyúró, a kis születési súly és az előzmények ellenére. Azóta tejel a Sandra, már 60 kg, napi átlag 2 literről indult és köszöni jól van. Ami ebből következtethető, hogy fogalmam sincs:)
Tekintve, hogy boncoltattam egy anyaállatot és egy 3 hónapos gödölyét, nem tartotta dokinénink indokoltnak a bélsár vizsgálatot. Kellőképpen beletekintettek...sajnos
:) Kérlek szépen...nálunk ez nem újdonság. Gilicze topiktársunk egyesbe szántott a kecsóval. A tűzrőlpattant Ronnjácska pedig kecske kettesfogatával bűvölte el a nagyérdeműt. Szandrácska Misijéről már nem is szólva.
Ami még- esetleg- nyitott kérdés , hogyan lehet megfejni a bakkecskét ?
Már tavasszal használni fogom őket! Amerikában nem csak h..lyeség van, hanem nagyon érdekes és hasznos hagyományok is, többek közt az északkeleti államokban máig nagy ökör "kulusz" és szinte minden magára valamit adó farmer tart legalább egy ökörpárt.
Tejelő vagy kettőshasznú szarvasmarhából "csinálják" őket. Már hathónaposan elkezdik használni, és képezni. Az a lényeg, hogy a fiatal állatokkat persze figyelni kell nehogy nagyon kifáradjanak, és a súlyuk tíz százalékánál nagyobb vonóerőt ne akarjunk tőluk. Lehet a járomra szerelhető rugós rőmérőt is kapni.... Két száz kilós tinó, az együtt kétszáz kiló, tehát húsz kilós vonóerő...Rengeteg ökör húzó verseny van, kiállítások, bemutatók.
https://www.youtube.com/watch?v=c8Y8y9BsPHw
https://www.youtube.com/watch?v=i02Ot1h1fS0
Nálunk van néhány próbálkozó, de három hibát követ el mindegyik
-Valami tévedésből mindenki szürkemarhát akar... totál alkalmatlan ökörnek. a mi családunkban nagyapámnak, meg az ő testvéreinek is voltak ökreik, de magyartarkából. A szürke nem együttműködő, nagy a szarva, és nem fél használni...
-Mindenki szántani akar velük... nem értem miért. Arra ott a trakrtor. Szántani négy vagy inkább hat ökörrel lehet.
-Mindenki a bakon ülve akar kocsit húzatni. Nem lehet arra ott a ló. Ökröt vezetni kell, Gyalog, sáros gumicsizmában és bakancsban.
A Yuotube tele van ökrös videókkal, oxen szóval kell keresni.
Hozzánk, városi paraszthoz a falusi modern jár tejért, mert ez nem büdi, meg nem savanyú:) Házhoz szállítós napon 50-60 liter elmegy. Jó lenne ha több lenne, de már ebben is van meló bőven. Azért az nagy siker, amikor apuka is el kezdi inni, mert véletlen beleivott a gyerekébe és hát finom:)
Jelentem nálunk van ökör, igaz még csak két kis jersey tinó képében... Két hónaposak, ki fogom heréltetni őket, és pöpec kis ökörpár lesz belőlük. :) Harmincvaalahány kilósak voltak, és 320 forint /kiló áron adják őket... ezt nem lehet kihagyni.... gondoltam, de már lassan "rendes" szarvasmarhát is lehet ennyiért kapni... sajnos.... Be is fejezem az ökörködést, míg ki nem leszek tiltva a sok marha off miatt.
Egy kedves barátom kezdett egykor kecske termék "reklámba" asszondi a zember a kóstolót követően :
- Nem is rossz, pedig kecske...
15 év után azért ennél már jobban állunk: már falun is van érdeklődő tejre, sajtra , nem csak városon.
Szoktam vásárolni olyan üzletben, ahol bácsika maga rakja a polcra a házi tejet, napi sok száz litert. Nem UHT, meg hasonló, csak az van ráírva, hogy kevesebb, mint 4% a zsír tartalom, és városi ember viszi haza a friss tejet, de olyat, amilyet gyerek koromban ittam utoljára kis hazánkban. Ja, az a bót is a júnióban van, csak ottan hagyják élni a zembert
Senki nem hitte el 25 éve, hogy felhagynak a falusiak a marha tartással. Velem szemben volt az utca kút, és mellette a tejcsarnok, és a szomszédokban a marhák.
Utca kutat megvettem, szép dísz, a csarnok 10 éve bezárt, marhák meg 3 helyen vannak, nagy telepeken. Pedig nálunk volt a legnagyobb magán gazda egykor...
Kidőlt egy fám, akartam szólni a bivalyosnak, hogy fogjon már be, és rántsa ki, de mint kiderült bivaly sincs már a faluban, gondoltam, majd az ökrök segítenek, átmentem a haverhoz, de üres az istálló, a jászolban szerszámok, muszáj volt egy traktort fognom a fa kirántódásának ügyiben... Az utcában egykor aláírást gyűjtöttek, hogy a marhák ne járhassanak ki itt a legelni, ...már nem is járnak... Ne dédelgesse magát senki illúzióban... ... a számunkra megszokott dolgok gyorsan fognak eltűnni.... a népeknek már ájpod kell, meg tunéziai laszminit utazás, és a kotlós is farmville-ben költi a csibéket 2 nap alatt....
El is veszik majd a gyógyhatású kecsketej fogyasztás köré szőtt egészségeséletmód-biokultusz?
Legnagyobb meglepetésemre, rá kellett ébrednem arra, hogy a falusi ember nem issza a kecsketejet. Idegenkedik tőle, nem szereti.... és akkor ezek még csak az enyhébb kifejezések.
(tej formájában kb. évi tíz litert adhattam el, összesen!!!!)
Még a sajt 80%-át is a nagyváros viszi el.
De azért volt két alkalom, amikor egy kis elégtételt kaphattunk.
Két évvel ezelőtt este tízkor beállított a falu túlsó végéről valaki, hogy szeretne kecsketejet venni. Mint kiderült, az igencsak öreg kiskutyája haldoklott és az állatorvos már nem tudott segíteni rajta, ezért utolsó lehetőségként a kecsketejet "írta fel".
A másik eset pár hete történt. Beállított a szomszéd, hogy a "gyerök" (mármint a fia) tüdején találtak egy foltot az orvosok és az nem reagál az antibiotikumra. Azt tanácsolták neki, hogy igyon kecsketejet egy pohárral naponta.
És.... ha már ez van, akkor magának is vinne egy keveset, mert őt meg évek óta kemózzák és Ő is kipróbálná.
Évek óta próbáltam meghálálni a sok segítséget amit adott, de soha semmivel nem tudtam rávenni, hogy kecsketejet, vagy terméket elfogadjon.
Most azzal jött vissza, hogy: " húúúúú.... milyen finom ez a tej.... húúúú.... össze sem lehet hasonlítani a bolti tejekkel...."
Azért érdekes, hogy vannak még orvosok, akik emlékeznek rá, hogy bizony a kecsketejet, meg a savót valamikor (nem is olyan régen) tüdőszanatóriumokban használták gyógyításra.....
Aranyoskám:) Az epés izét nem értettem, de biztos így van. Eszembe nem jutott személyeskedni. Nem ismerlek, azt se tudom, hogy fiú vagy e vagy lány és van e kecskéd, vagy csak volt, vagy lesz. Nem tudom, hogy könyvből vagy tapasztalatból írsz e és másolgatsz be linkeket, mivel ez csak egy fórum, még az arcodat se tudom magam elé képzelni. Mindemellett, ha személyeskedni támadna kedvem, hidd el azt jobban magadra vennéd mert a minimum, hogy személyesen tenném és szemtől szembe:D Erre sok esély nincs, így a személyeskedés még egy darabig elmarad. Szóval, ha meg akarok bántódni, szólok, addig ha lehet inkább tanulok. A jogsim még hátra van: az elméleten rég túl vagyok de a rutin és a forgalom még most jön, ha vizsgázok szólok... csak hogy a példánál maradjunk:)
Mi az, hogy "nem megyünk tönkre"? Tudtommal az országos TOP 10-ben vagy tejelő kecske tartásában, legalábbis ami az állomány méretét illeti, biztosan... Nem gondolod, hogy Te már nagyüzem vagy? :-)
A vicces az benne, hogy az ilyen telepek (a drága technika amortizációját is számítva) jóval olcsóbban állítják elő a tejet, mint mi az kis kockábálás lucernával, a sajttáras fejőgépünkkel, kéz alól vett abrakunkkal.
Mindenki sír, pedig ennek semmi köze a "persze ott ennyi a támogatás" kérdéshez, egyszerűen volt aki mert ebbe tőkét tenni, mert tudta, hogy (neki) megéri.
Hogy is mondod Fecó? Nem a szegénységgel van a gond, hanem a szegyénes gondolkodással...
Óóóó, a holstein telepek mellett azért megélnek a kisebb létszámú (10-100) magyartarka tehenet tartó gazdák is. Akkor majd kecskében is ez lesz: nagyüzem és a többi.
Remélem a jövő kecsketejes UHT tej dobozán is a tökigérő zöldben legelésző kecske lesz ábrázolva, holott azt a tejet termelő kecske jó ha a napfényt meglátja, nemhogy a zöld füvet :))
El is veszik majd a gyógyhatású kecsketej fogyasztás köré szőtt egészségeséletmód-biokultusz? (aminek innentől alapja sem lesz, mert az a nagyüzemi tej már nem ugyanaz a besorolás alá esik (a fejekben sem, de valójában sem)
Bár szerintem a termelői piacokon ugyanúgy ott lesznek a kisebb állományok tejéből készült termékek, mert lesz réteg, amelyik azt keresi. Úgyhogy semmi pánik, nem megyünk tönkre :)))
Mi kis játékosunk vagyunk, 2-22 kecskét tudunk adni-venni, mások sokkal nagyobb tételben játszanak. Nincs gondjuk penészes lucernával, stb. 1000 km-ről visznek a jószágnak takarmányt. Ír versenylovaknak, pl. hajóval hordják a francia Alpokban kaszált szénát, francia pelletet pedig romániai kecskéknek. Puff neki, ha nagyobb a pénztárcája, és még meg is éri neki, ha nagyban vásárol minőségi kaját, akkor miért ne tenné meg? A "kis nyulaknak" meg marad a penészes, ...azt is el kell tudni adni...
Igen, arról beszélek, amit te meg is látogattál. Az ilyen, és hasonló telepek fognak egyre inkább elszaporodni a világ fejlettebb részein - tőlünk keletebbre is :)
Az említett állománynál (ha ugyanarról beszélünk Fecó) 500-600 db érkezett Franciaországból egy modern telepre. A takarmányozási okosság (a teljes értékű táp) is onnan érkezett velük együtt. A stressz (és a kezdeti "hozzá nem értés" miatt közel 100 állat elpusztult, a többi megmaradt. Az első 3 évben sűrített elletést alkalmaztak, így az jelenlegi állomány meghaladja a 2000 egyedet, az első év óta (4 v. 5 éve) csak bak érkezett a telepre új állatként. Amennyire én tudom, azért nincs 1000 literes a teljes állomány átlaga, mivel első laktációsok is vannak közöttük, még csak 940-950 liternél járnak. Persze ilyen állománynál nem szabad hibázni, mert az könnyen 1000 liter tejekben mérhető, ha valaki valamit nem jól csinál... Vagy Te másik telepről beszélsz Fecó? :-)
Aranyoskám, akkor két választás van. Nem vagyok tenyésztő vagy debil vagyok.
Úgy látom az epétől nem sikerült az értő olvasás. A választás nem a fenti volt, hanem ez:
ha tenyésztő, akkordebil vagy szeret pénzt égetni.
Ha tenyésztő lennél, és rád kéne értelmezni, akkor mivel az írás ránézésre teljesen rendben van, előbbit kizárnám, marad az utóbbi. De ezt inkább az általad vázolt metódusra írtam. Ha már mindenáron személyeskedésbe akarod fordítani a szakmai vitát, akkor nekem a te gyakorlatod (nem csak a legutóbbi részletes leírást figyelembe véve, hanem a korábbiakat is) alapján elsőre és ismeretlenül az alábbi sztori jutott az eszembe:
Azt mesélte az oktató a jogosítványi tanfolyamon, hogy a legtöbb (és legsúlyosabb) baleseteket - a statisztikák szerint - nem a friss vezetői engedéllyel rendelkező kezdő és nagyon tapasztalatlan sofőrök okozzák (és szenvedik is el egyben), hanem az 1-2 éves jogsival vezetők, akik azt hiszik magukról, hogy ennyivel már ők a súmákker. Az különbözteti meg őket a nagyon kezdőktől és a valóban tapasztalt sofőröktől, hogy a magukról kialakított képük és az objektív valóság között jóval nagyobb az eltérés, viszont a fizika erre nem nagyon tud tekintettel lenni.
Azért arra kíváncsi lennék, hogy az 1000-es állomány mennyi idő alatt jött össze:) Mennyi volt a kiinduló létszám, mennyi helyről, mennyi idő kellett ehhez? Mert az ok, hogy 1000 liter 1000 állat, de ez félinformáció csupán ebben a formában. Az én pénztárcámhoz és a M.O. felhozatalhoz viszonyítva nekem ennyire futotta. Volt ahonnan 2 kecsét tudtam hozni, volt ahonnan 22-t egyszerre. Még külfödiából is 15 kecske 3 helyről jött egyazon napon. Hogy mikor áll be az állomány? A jó ég tudja:)
Az enyémek fele még most vedlik, van aki a bájos Rühi nevet kapta oly pofásan tud vedleni:) Fél szarva van, másik helyén csonk...divatbemutatóra nem kell hordani, de előhasiként nálam ő az egyik befutó, már ami a tej mennyiséget, tőgyformát, temperamentumot, intelligenciát illeti:) Vannak nagyon csillogó villogó kecskéim is, persze, hogy az ide látogató tőlük hasal el, kell ilyen is, de a tej javát nem mindig ők küldik a sajtárba...és igen van sok bimbós, gatyás nagy A-s anyám is, írjuk le egész nyugodtan. 3,5 litert ad, nyugodt a lelke, imádom, de bakot nem hagyok tőle. Lefejni egész könnyű, mert csak 3-4 lyukon jön belőle a tej:) Kézzel fejve igazi kecske tejfürdő élmény, ilyet csak a gazdagok engedhetnek meg maguknak:)
Aranyoskám, akkor két választás van. Nem vagyok tenyésztő vagy debil vagyok. Szeretnék nem mai értelemben vett tenyésztő lenni. Ha nem vagyok az, akkor lehet nem vagyok debil se?:D:D:D 5-6 év múlva megmondom, addig türelem.
Szelektálni és selejtezni baromira nem ugyan az a szó és a jelentése sem.Felénk, de nemtenyésztőnemdebil bolygón vagyok, szóval tenyésztőnemdebil és nemtenyésztődebil bolygón biztos más a szavak és cselekedetek jelentése. Ott még nem jártam:)
Megint a szarvasmarhákkal pédálódzok. A szarvasmarhák úgy 30- 40 társukat tudják megjegyezni. Valószínüleg ennyi állat élhetett egy gulyában mikor még őstulkok voltak. Nyilván vándoroltak is ősszel és tavasszal, úgy mint a gnúk, vagy a bölények és ilyenkor a kissebb gulyák több ezres, vagy több tízezres hatalmas csapattá álltak össze. Na szóval hogy a lényegre térjek, régi megfigyelés, hogy a száz, vagy a fölötti létszámú gulyákban csökken az agresszió. Valószínüleg elveszettnek érzi minden állat magát a sok ismeretlen között.
Saját tapasztalat alapján úgy gondolom, hogy a "stressz állapot" egy állományban akkor csökken, ha az már "beállt". Nem kerül be idegen állat. A nyáj nagy része már ott született.
Mikor elkezdtem fejni pár éve, alig 1,2-es volt az átlag, igaz egyszeri fejéssel. Majd átálltunk a kétszeri fejésre, ment felfelé 2-re, következő évben 2,3 körülre, majd idei csúcs 2,5 körüli. Genetikai javulásról szó sincs. Zömében ismeretlen származású apaállatok lányai adták az eddigi utánpótlást. Mindössze arról van szó, hogy a 4-5 évvel ezelőtti állomány szinte mindegyike különböző helyről való volt. A jelenlegi 203 nőivarú kecskéből (idei gödölyékkel együtt ennyi) már csak 36 aki nem itt született. De ebből a 36-ból is vagy 10 db választási gödölyeként került ide, tehát már itt nőtt fel. Na így már jelentősen csökken a stressz. De ha netán bekerül 1-2 új állat...na azoknak végük. Kitaszítottá válnak, lefogynak, összeomlanak, végük. Tehát anyaállatot nem hozok véletlenül sem újat (mondjuk szükség sincs rá...vannak elegen :)
Így nem is állítom, hogy a genetika sokat számítana nálam. ahhoz még évek kellenek. Itt ezen a szinten kiszámíthatatlan a tejhozam öröklődése. Teljesen középszerű anyakecskének (2-2,5 literes) a lánya a rekorder első laktációsok között (3,5 liter körül). Olyan anyának, akit anno leselejteztem, mert alig egy literes volt, az itt maradt lánya első laktációban 3 literes. És fordítva: nagyon jó anyának a lányához kár volt sok reményt fűzni, alig 1,2-1,4 literes.Tehát csak anyai termelés alapján nem is selejtezek gödölyét.
Lényeg, hogy kell selejtezni, szelektálni, és van is miből. Idén már 30 db körüli selejt anyát adtam el. És épp ezért alig-alig adok el gödölyét. Nem merem, mert nem tudom, kiből mi lesz :) Inkább, amíg tudom, felnevelem őket, aztán első laktációban kiderül ki mit tudnak.
"Aztán azt is, hogy összesen van 10-20 állata. Hurrá. Dobjuk be a 100-asba"
Van nem egy ezres állomány is 1000 literes laktációs átlaggal. Nem kell a kecskét sehová dobálni, jobb inkább egy állományt kialakítani évek alatt. Sőt lehet egy törzs állományod is, és egy termelő is párhuzamosan, ahová befér a 30 kilós őstehetség is, mert tenyészállat belőle úgy sem lesz!
Persze tudom, ha nagy a létszám, selejtezni kell, meg menő módjára selejtnek kikiáltani, de szerintem csak a tej teljesítményt, vagy éves súlyt figyelembe véve kidobálni az állatokat a tenyészetből butaság.
Mi a tenyésztési célod, milyen szelekciós szempontok alapján tenyésztesz a saját állományodban? Ez a mérvadó a szövetség által meghatározott alap célon túl. Minimum paraméterek vannak megadva, de ha kedved tartja, akkor te azt is mondhatod, hogy 2 éves korra 60 kilót el nem érő anyákat selejtezed- biztosan találsz rájuk vevőt bőven - és létrehozol egy debreceni nagy rámás alpesit/szánent. A szelekció a tenyésztés alapja, de nevezheted selejtezésnek is, ha úgy tetszik, a lényeg az, hogy nem tartasz meg minden állatot, mert akkor a 7 csecsbimbós, 15 centis gatyás alpesi is kaphatna A törzskönyvet (de gondolom ilyenről még csak nem is hallottál:)
Persze tudom, ha nagy a létszám, selejtezni kell, meg menő módjára selejtnek kikiáltani, de szerintem csak a tej teljesítményt, vagy éves súlyt figyelembe véve kidobálni az állatokat a tenyészetből butaság.
A selejtezés nem menőzés, hanem az állattenyésztés egyik legfontosabb része, és nem a létszámtól függ, hogy hogyan kell csinálni, hanem a tenyésztési céltól és az abban rögzített feltételektől. Ha nálad mondjuk a tenyésztési cél az, hogy az innen-onnan összeszedett egy-két kecske túlélje a 100-as nyájba kerülést, akkor e szerint selejtezel:
Az ilyen kecskétől származó gida nálam már kést kíván és meg is kapja, de innen ki nem kerül élve az biztos.
Te részletesen vázoltad a te programodat, más meg más tenyésztési programhoz csatlakozik. Nem hiszem, hogy egyik vagy másik program menő lenne, vagy ciki. Inkább vannak értelmes, logikus programok, meg kevésbé azok.
Pl sokszor olvasom, hogy 4-5-6 literes kecskéje van valakinek. Aztán azt is, hogy összesen van 10-20 állata. Hurrá. Dobjuk be a 100-asba,
Ilyet egy tenyésztő sosem csinálna, csak ha debil, vagy szeret pénzt égetni.
Selejt...selejt:) Annyiszor hallom és olvasom ezt a szót. Ha nálam kellene mindenkinek teljesíteni a futamot elvérezne majdnem az 50%. Tegyük már hozzá, hogy tartás, takarmányozás legalább 60%-ban befolyásolja a teljesítményt. Nem mellesleg, jó lenne ha vizsgálva lenne, melyik állat mennyit ellett és mennyire sikeredett a kitőgyelés. Annyi de annyi minden befolyásolja a genetikán és származáson kívül a teljesítményt, hogy én pl az első laktációt be se mérném. Az enterotoxémiából felépült, állítólag nagyon érzékeny fajtájú szánen lányaim vemhesültek 90%-ban, van aki az anyjára ráver teljesítményben és van aki a fasza takarmánynak köszönhetően 1 hónappal ugyan hamarabb ellett, de most kb a 100-dik napon hajrázik és hozza a napi 1,2-1,5 litert, addig örültem ha tejen tartom. Na nem azért mert olyan jól esett még őt is fejegetni, hanem mert beképzelődte a drágám, hogy én vagyok a gidája és én könnyítek rajta. Ha nem fejem óbégat:) Ha úgy vesszük ő is puszihasznú, de mégsem. Vizsgázott. Kiválóra. 30 kg jelenleg, 60-70 kg-os anyákkal tülekedik fejésre várva és bárkit arrébb küld, ha jön a gidájához (hozzám). Az orra el nem cseppen, a tőgye tökéletes forma gépre és kézre egyaránt, megállja a helyét 100 felnőtt között, nem stresszel, nem jön zavarba, a szarvalt neki nem kihívás, nincs öngyidepi gondolata. Selejtezzem? Miért is? Csak mert túletették 3 hónaposan, majd beszállításra került legalább 4-5 tenyészetből 50 állat, amit ő végig asszisztált (mindent elkapott) a 10 féltestvérével együtt? Vagy mert egy kis toxinos takarmányt sikerült etetni vele 3 hónapon át a téli időszakban? Ki mondja meg, hogy genetika, vagy selejt, vagy csak tartás? Pl nálam az is sokat befolyásol a teljesítményen mennyi volt a gida az adott anyánál. A 3-as ellésű ebben az évben ontja a tejet (4-dik laktáció), tavaly éppen elketyegett a 2-es gidák után, hozzáteszem egy kellemes tőgygyulladással ajándékozta meg egy szarvalt, újonnan érkező nagyarcú, amiből már csak félhervadtan tudtam végigfejni:) Vagy hoztam márciusban két anyát, akikből az egyik kizárólag árpát hajlandó enni. Ha azt kap van tej, ha nem kap nincs tej. Szóval rohangálok a fejőállásról, és dobok be neki plusz árpát, különben csak bőg mint egy tehén, miután kiválogatta a kedvencet a keverékből. Ő sem selejt, csak más a szája íze:D Persze tudom, ha nagy a létszám, selejtezni kell, meg menő módjára selejtnek kikiáltani, de szerintem csak a tej teljesítményt, vagy éves súlyt figyelembe véve kidobálni az állatokat a tenyészetből butaság. Ha tejhasznú állatok tenyésztése a cél, akkor nem árt az egyéb "képességeket" és körülményeket is beszámítani, mert igen nagy pofára esés lehet belőle az új gazdánál. Pl sokszor olvasom, hogy 4-5-6 literes kecskéje van valakinek. Aztán azt is, hogy összesen van 10-20 állata. Hurrá. Dobjuk be a 100-asba, főleg a debreceni terroristákhoz és nézzük meg mit muzsikál. Volt itt nálam kezdetekkor 4 literes kecske, aztán ahogy nőt a létszám, neki úgy ment le a kondija és a teje is. Immáron második éve nem tér magához. Ha kiveszem kiscsoportba, eszik, iszik, tejel. Nekem tehát már elvileg selejt, kis létszámban főnyeremény. Na mindegy, nem akarok én hős állatmentő szerepben tetszelegni, de ha valakit érdekel, számomra sokkal fontosabb egy adott állat stressztűrő képessége mint bármi más. Ha bírja, marad, a többi már rajtam áll. Mert lehet bármilyen a genetika, kinyalhatom a popóját a legjobb táppal, a legtisztább abrakkal, a legszebb lucernával, vagy éppen az akácágacskáimmal, ha ő eldönti, hogy meg akar halni a tömegiszonyban, a szellő hozta baciban, vagy éppen egy másik kecske terrorjától, akkor megteszi és nem fog tejelni sem. Az ilyen kecskétől származó gida nálam már kést kíván és meg is kapja, de innen ki nem kerül élve az biztos.
Azért a fejőálláson mindegyiknek jár az abrak. Annélkül hülyék lennének feljönni :)
1/3 részben kapják a J.O.B.-os tápot.
Szénafogyás csak téli hónapokban van. Ezért az ilyen határon lebegő kecskéket (a "megéri-e fejni vagy nem?" kecskéket) inkább ősszel adom el, hogy télen már máshol egyen vagy kolbász formájában teleljen...
400 literes kecske mérlege így csak abrakkal számolva: 400x150 Ft =60.000 Ft
Elfogyasztott abrak-táp keverék kb napi 0,8 kg-val számolva 70 Ft. Laktáció 270 nap: 270x70 = 18.900 Ft
Persze ebbe csak és kizárólag az abrak és tej van beleszámolva, semmi egyéb. De ezek szerint egy 400 literest még megéri tartani, mert hoz kb 40.000 Ft hasznot a fejési szezon kb 9 hónapjában. Persze az éves mérlege rosszabb. Még annyi komplikáció: egy első laktációban 400 literes állat megítélése természetesen nem ugyanaz, mint a 3-4. laktációjában 400 literesé. Az utóbbi már erősen selejt kategória.
Nekem is van egy rekorder a lánykák közül (nálam mindenki újonc). Igaz, hogy 17 hónaposan ellett először, 95 napja fejünk, de 110 nap alatt meglesz a 400-as szint. :-) Vajon végigcsináljuk 270-300 napot, hogy legyen mivel büszkélkedni, vagy kérjek tőle gidákat mihamarabb? Nekem most a tej másodlagos amíg ilyen kevesen vannak, állományt szeretnék bővíteni...
Első v. 2. laktációban még a Núbinál sem várnak el a törvény őrei több mint 300 litert! :-) http://mjksz.hu/fajta/nubiai Ez alapján Neked 3-as hasznú (tej, támogatás és simogatás) kecskéid vannak?
A számolgatásodnál írd bele a képletbe, hogy a kistejű kecsó mennyit fogyaszt százon. Ha csak legel, akkor kisebb tejnél is meghúzható a határ, ha abrakot (netán drága tápot) eszik, akkor azért 300 alatt én nem tartanám. Hacsak nem simogatás hasznú... :-)
Viszont nem is értem, hogy hogyan esnek meg a leánykáid, hiszen nem nálad van a baknevelő telep... :-)
Az hiszem a tenyészet "leányanya rekordját" egy időre beállította az egyik kecském.
15 hónaposan ellett másodszor...
Ez egy pár %-ban núbi-mix kecske. Először 9 hónaposan pottyantott nekem egy gidát (a még a nyájban lévő bakgidák jóvoltából), majd az egy hónapos gidája mellett újraüzekedett... És egy elég nagytestű kecskéről van szó, nem maradt csökött a 2 korai vemhessége ellenére sem. Későn vedlett le. Ennyiben látszott meg rajta, hogy azért némileg megviselte. Bár a második ellés gidáit már nem hagytuk alatta.
Vagyis mire 24 hónaposan ellik a korcsoportjában, addigra a 3. ellését jegyezhetjük... király :)
Óóó, van nálam "puszihasznú" is! Legalábbis nem tudom, mi más kategóriába férne bele az a pár 1 literes versenyző :))
Mindig számolgatom, hogy hol érdemes meghúzni a határt, mi az a szint, ami alatt selejt, mert nem érdemes fejni.
Most úgy okoskodtam, hogy amelyik első laktációban (2 évesen) 270 nap alatt nem ad 400 litert, az selejt. Ez kb napi 1,5 literes átlag. Ez csak nem nagy kihívás! Eddig úgy néz ki, öten nem fogják ezt teljesíteni (26-ból). De ez csak a 2 évesen ellettekre vonatkozik. Aki tévedésből :) 1 éves korban ellik, arra nem. Bár azért egy szűk 350 lityit (napi 1,3 liter) azért ezektől is elvárnék... 10-en vannak ilyen leányanyák, de ezt bőven meg is ütik.
Jó-jó tudom, hogy Ti alapból 13 hónaposan ellettek először, de én erre nem fogok rászokni :))
Tényleg nem vészes 10 vizsgálat alatt 800 ft és a rezisztencia vizsgálat 1000 forint áfa nélkül, nincs annyi mint a feleslegesen beadott tőgyinfúzió volt. Most már csak az a gondom, hogy megemelem a tőgyét és folyik a tej, valószínű nem zár jól a tőgye? Olvastam azt is, hogy vigyázunk, hogy fejés után ne feküdjenek le nehogy bejuthassanak baktériumok míg nem záródik be. Lehet, hogy sérült a tőgyinfúziónál, mert nagyon ugrált? Járt már valaki így?
Olyan szadistának éreztem magam... Szerencsére itt szinte már mindent leírtatok... Amit jó előre át is olvastam, de most a pánikhangulatomban egyszerűen nem találtam a kérdéses bejegyzéseket.
Soha nem gondoltam volna hogy a kecske ilyen csodás kis jószág... Így lehet szeretni. És félteni...
Kedves Amaril, a kis kecskék már csak ilyen egyoldalúak, neked kell naponta 2-szer ellenőrizned a tőgyet, és kifejni, ( a felesleget legalább egyszer még abból is, amit szopik) olvasgass vissza a fórumon. Heteknek kell eltelni jobban tejelő egyedek esetében, hogy a másik tőgyfélre is ráálljon
Tegnap előtt megszületett (életünk első) kis kecskéje.
Sajnos csak az egyik oldalról hajlandó eszegetni. A másik duzzadt fájdalmas piros. Megmasszíroztam, és amennyire tudtam kiürítettem belőle a tejet.
Korábban olvastam itt, hogy kezdődő gyulladásnál krémeket használtok. Sajnos most egyszerűen nem találom a visszaolvasásnál, hogy milyen krémet.
Ameddig ilyen duzzadt és fájdalmas, biztosan nem fog onnan is enni a kis kecske. Mit lehet tenni? Olyan butaságok jutotta eszembe hogy körömvirág krém, meg amit az embernél használnak hasonló esetben Garmostan ez is gyógynövényes krém. Esetleg kamillás borogatás. (mondjuk nem tudom hogy borogatnám...)
A kifejt tej nem pihés, nem csomós nem darabos. Masti teszt reagenssel sem láttam hogy gond lenne vele. A tőgyfél nem annyira csomós, de a bimbó erősen duzzadt (de nem a tejtől) és piros. Biztosan fáj a maminak, mert alig engedi, hogy hozzá érjek.
Köszi, az ólunk tégla beton az ajzat, de nem az a vastag téglafal. Deszka ajtóra hidegebb időbe éjszakára egy plédet akasztok, hogy a rések között ne menjen be a hideg. Novembertől már nem szoktam tisztítani őket, hanem mindíg friset szórok a tetejére, mert így vastagabb alatuk, de lehet hogy nedvesebb a levegő. Majd próbálok egy hosszutávú előrejelzés nézni az időjárásra.
:-) Nálunk van olyan anya amelyik "masszirhasznú"!
Ő egy suta anya. Minden fejés alkalmával mikor letolat a fejőállványrol, megfordul, megáll mögöttem és elkezdi dörgölni a fejét a fenekemen, a combomon! Ez pár anya fejése után igen jol szokott esni! Felfrissiti elgémberedett tagjaimat! :-)))))
Ha száraz helyen van, és van alatt szalma bőven, akkor akár -15 fokban is megellik, és megmarad a gida. A természet tudja a dolgát. A párás levegő nagyobb ellenség mint a hideg. Egyébként még január-februárban is ritkán van -15 C, és az sem az istállóban / ólban. Nálunk OSB-ből tákolt ólban ellettek már januárban, gond nélkül (nem idén, hiszen idén januárban tavasz volt).
Sajnos GYÖöngyike kecskémnél a tőgyinfúzió nem segített. Ott tartok, ahol egy hónappal ezelőtt. Én szerettem volna tejvizsgálatot kérni, hogy célzott gyógyítás legyen, de a hivatalos állatorvostól azt a felvilágosítást kaptam, hogy nem is tudja hogy megy és drága( ezt akkor nem tudom honnan tudja?), Akkor tovább okvetetlenkedtem, hogy talán tőgyinfúzió kellene neki, amit fel is írt. A lényeg, a három nap várakozási idő lejáratakor lett rózsaszinű a teje, tehát ment tovább a szomszéd kutyának, gondoltam ő nem tehén, biztos több várakozási idő kell. AZTÁN MÉG MEGDUPLÁZTAM AZ IDŐT ÉS ELKEZDTEM HASZNÁLNI, DE SAJNOS ISMÉT rózsszin lerakódás volt az edénybe. Rájöttem az én 68 éves szemem már nem lehet mérvadó, de lehet baj ha ilyen tejet felhasználtam(forralva)? Most azon gondolkodom, hogy bepároztatnám, mert nagyon szép kicsinyei voltak, és két hónapra rá ha lenne az iker társának is könnyebben szét tudnám választani őket. A dílemám csak a januári elléssel kapcsolatba van,Végszükség esetén a ház alatt lévő garázsba betudnám tenni pár napra ha nagyon hideg lenne. Mi a véleményetek?
Szerintem a kecsketej után a legjobb, amit kaphat a gida, az a teljes tehéntej.
Nálam még soha nem fostak be tőle. A kecsketejről való átállításkor sem. Nem is utasították el.
A tápszernél mindig volt, aki nem itta meg vagy befosott tőle.
Mi is egy holstein telepről hozzuk. Persze úgy nem nehéz, hogy párom ott dolgozik, és anno én is. :) Nem az árutejet hozzuk, hanem azt amit ők nem adnak el: a betegistálló illetve esetenként az elletőben fejt tejet. Ennek ellenére sem fostak be tőle soha. Van olyan telep, ahol ezt a borjakkal itatják meg. Itt nem, menne a csatornába. Vagyis pénzt sem kérnek érte. :) Ezt talán érdemes lenne megkérdezned, hogy ott nem adják-e ezt oda.
Hátránya, hogy hűteni kell. Legalábbis idén még februárban is olyan meleg volt, hogy simán megsavanyodott, ha nem tettük hűtőbe. Másik hátránya: a betegistállóban azért tőgygyulladásosok is előfordulnak. Ennek van némi kockázata. Üszőborjakkal az ilyen tejet pasztőrőzés után szokták megitatni, lévén van kórokozó (Staphylococcus), ami ezúton fertőzheti a fiatal állatot, és majd laktáció induláskor okoz tőgygyulladást. Szóval ezt nem árt megtudakolni, hogy van-e ilyen az állományban (mára már sok telep mentesítés végez/végzett, így egyre ritkább).
Az lesz az..... De ezt vzolinak írtam, aki igencsak panaszkodott, hogy már mindent elborítottak....lehet, hogy azt sem bánná, ha a csirkék is rámennének, csak ki tudja írtani a büdös tetveket!
A dokid biztosan tudja. :-) :-) ! A megelőzés a lényeg !Tavasz elején meszelés ,tojó fészek állandó kezelése hamuval ,mésszel . 15 C fok alatt már nem aktívok.Csalán és dió levél főzettel permetezem néha az állományt . Levendulás szappant szoktam vízbe feloldani és azt is rájuk permetezem. Én felvettem velük a harcot és nyerésre álok de de nem lehet soha el hanyagolni a védekezést mert ahogy írtam már mocskos egy állat. Doki nekünk is port és permetszert ajánlót. De mi heti 60-70 tojást eszünk
plusz minden héten 1 csirkét vagy libát vágunk nem fogom mérgezni magunkat. Elég az amit a boltba veszünk ! Holnap a reggeli kávémat is életembe először kecske tejjel szeretném inni . Bocs a nem ide tartózó írásért . További jó napot kívánok mindenkinek !
Ez engem is érdekel, az egyik állat ugyan így van, plusz elég szaporán veszi a levegőt, ez a felületes szapora légzés szerintem tüdőgyuszi gyanús... Csak azt tudnám honnét szedte össze. Antibiotikumot kapott , elveimmel ellentétesen kihívtam az állatorvoost. A másik kecsóm is produkálta ugyanezeket a tüneteket, de az kezelés nélkül / hétvégén / két nap alatt meggyógyult... A hogy régebben írtam ha nincs meg a megfelelő szervezeti szilárdság, megette a fene.
Ezúton érdeklődnék, az ország északkeleti részében valakinek szeptembe-októberi hónapokban választási Núbiai / mindegy milyen vérhányadú / bakja lesz-e? esetleg núbiai fejős is érdekelne. Augusztus huszadikáig eléggé be vagyok fogva utána lenne időm rájuk. Az emailem silverlions kukac gmail pont com.
Sziasztok.Tudom már unalmas hogy mindig csak problémám van,de a kicsim halála óta mindenért agodom.Minek a tünetei lehetnek ha a kecsom vágyat,lógatja sokat a fejét és elég sűrű váladék fojik az orrából (taknyos)..
Aszonta' a doki, hogy két-három hét is belefér a tehénnél oda-vissza. Megnézte a tőgyét, de ma még nem fog elleni. Azt mondta, azt figyeljük, hogy amikor " befelé fordul és magába néz" az lesz a napja.
Hát, köszi!
:-))))))
Persze, hogy jön, éjjel-nappalos szolgálatba van állítva, elvégre az Ő unokája lesz.... ráadásul istállós üsző, úgyhogy lehet, hogy húzni kell.
Kiírthatók... csak ismerni kell az életterüket. A tyúkólban pl. a repedésekben és az ülőrúdon éldegélnek, tehát hiába kezeled a tyúkot a rúdról megy vissza rá. Rudat elégetni, repedéseket kezelni.
A Neostomosan tényleg nem használ.... van egy másik Neovalami szer (csak éppen elfelejtettem a nevét, amennyi eszem van) ... azzal kell kezelni őket meg a helyet. A dokid biztosan tudja.
Tanácsot szeretnék kérni egyik anya kecskémmel kapcsolatban.
Január elején ellett, majd február végén elméletileg vissza fedezte a bak. Legalábbis a mostani jelek szerint a hasát nézve nehéz megmondani de érezni néha lehet mintha lenne pici. Szóval olyan 85 %-ra mondanánk mi rá hogy vemhes. :-)
Na már most én felkészülve az elméletileg apasztani kell dologra, próbálkoztunk eddig is de nem nagyon akarta lejjebb vinni a termelést. Most olyan félig van kifejve minden fejésnél, tehát napi 2-szer. Mivel láttam hogy nem nagyon hajlik az apasztásra 1-2 hete megkérdeztünk egy dokit, ő szerinte ha nem apad el ellésig akkor sincs semmi, legalábbis lényegében ezt mondta.
Tehát kérdésem az lenne: Kb egy héten belül lenne az ellés ideje, és pl nem tudom hogy akkor hogyan áll át föcs tejre, pláne ha közben elméletileg ugye fejni kell? Nehéz dolog ez főleg hogy az sem biztos hogy vemhes. Meddíg iható a teje?
Lehet sokszor leírtad, de most olvasom először. Na akkor csak kipróbálom a tehéntejet. A távoli szomszédban van egy nagoyn igényes tehenészet, remélem megszánnak jövőre. Mi nem pingvintejjel fosattuk meg a gidákat, és a hőmérséklettel sem volt gond, a tápszer csapott oda. Most is van néha egy egy mohókám, akinek isten minden teje nem lenne elég, és persze, hogy elrendezi magát, de amikor egyszerre 60 kiskecske fosta össze magát...no akkor azért nem volt őszinte a mosolyom a területi képviselő érkezésekor... Mindenesetre idén áfástól leszállítóstól 126 forint volt a tápszer literje, plusz a kutyulás keverés, fosás. A tehéntejet 105 forint körül szokták adni. Azt hiszem nincs kérdés jövőre mi lesz a menü.
Akkor hogy is van ez? Eddig úgy tudtam, hogy 3 hasznosítási irány van a kecsketartásban. A tej, a hús és a támogatás. Csak nem keverni tetszik a tejhasznú kecskét a "támogatáshasznú"-val... :-) De hülyén néz ez ki leírva. Támogatáshasznú... :-)
Nem vagyok szakértő, de egy (egészségesen) jól feszülő tőgy üresre fejve szerintem nem akar kevésbé újra megtelni, mint egy olyan amit "negyedtöltésnél" újra-meg újra üresre szívnak.
Van olyan jószágom, amelyik tőgyének egyil felét nem szerette a gidája szívni, így - a gyulladást elkerülendő- mindig én fejtem üresre. Tehát az egyik tőgyfelet a gida ürítette (ahányszor akarta), a másik felet csak mi, reggel és este. A gidát leválasztottuk, semmivel sem teljesít gyengébben az kézi fejésű tőgyfél, sőt....
Amikor először beszéltem a sráccal lucerna-ügyben, az egy csütörtöki napon volt. Kérdeztem, hogy mikor vágja a második lucernát.... aszongya' már hétfőn levágta. Mondom.... és mikor akarod begyűjteni?
-Hááát... majd jövő hét kedden vagy szerdán....
- De hétvégére már esőt ígérnek!
- Ááááá.... úgysem esik.... mindig csak ígérik....
És már azt sem értettem, hogy mi a fenéért kell szándékosan a földön hagyni a levágott lucernát ennyi ideig, mert emlékeztem, hogy valahol azt írtad, hogy " minél hamarabb elhagyni a lucernaföldet"
(valami ilyesmit)
Na... pont ezért gyanakodtam, hogy elsőre egy próbabála is megteszi.
itt a környékünkön egy- másfél hetente volt némi csapadék.
Annyi idő alatt kétszer is lehetett idén szénát csinálni. A lucerna harmadik kaszálása itt így nézett ki a múlt héten: csütörtök hajnalban kaszálás, amikor a radar szerint az eső egy órán belül van már, péntek reggel rendterítés - nem az eső miatt, mert az keresztülfolyik a friss renden, hanem a nagy hozam és hőség ellenére magas relatív páratartalom miatt -, vasárnap reggel rendsodrás, vasárnap este heverészés a tábla szélén 8-tól (szombaton még akkor esett le a harmat) hajnali egyig, és akkor aztán bálázás. Napközben meg vígan lehet aratni a 36 fokban.
Kecskének nem lehet inhomogén takarmányt adni, mert válogat. Ezért eleve vesztésre van ítélve minden olyan szálas, ami szemet tartalmaz, hiába hibátlan minden része. Tehenet kell tartani, az nem tud válogatni, amit megeszik, azt bepuszilja elejétől a végéig.
Mi zabosbükköny szenázzsal csináltuk a te mutatványod: kimagozták, utána meg ordítottak, hogy a maradék 80%-ot cseréljük már le újra, amiben van mag...
Köszönöm a segítséget,de már késő.Még az este át szaladtunk vele a dokihoz,azt mondta hogy bél gyuladás.Kapott egy szurit amit ma korán reggel meg ismételt.De sajnos már nem várt meg hogy haza érjek a munkából.Elment.Szakad meg a szívem,és borzasztóan hibáztatom magam.Ezt elszurtam és szegény csak rám számíthatót.Lehet hogy halgatnom kellett volna arra aki azt mondta hogy adjak neki kakas port.Ne tudom.Nem voltam elég óvatos,pedig tudhattam volna hogy át kell szoknia a legelőre.
Az lehet, hogy meteorológiai értelemben, vagy mezőgazdasági szemmel nézve ez aszályos év volt, de itt a környékünkön egy- másfél hetente volt némi csapadék.
Nos.... ez pontosan elég volt az itteni gazdáknak, hogy sikerüljön szart csinálni.
Nem panaszkodom, mert a most már öt különböző helyre bővített beszerzési forrásomnál legalább háromnak sikerült többé-kevésbé jó szénát csinálnia, de lucerna az idén nem lesz bespájzolva.
Elmentem az utolsó reménységhez, aki közölte, hogy Ő éjjel vágja a lucernát, mert úgy nem pörög le a levele és gyönyörű és csak egyszer ázott meg zölden.
Na... gondoltam, megtaláltam a helyi andreját ... ez tudja mit csinál.
Kicsit meg is volt sértődve, hogy csak egy próbabálát hozok el és nem veszek meg mindjárt a mezőről 20 bálát....
Hazahoztam, kibontottam a bálát.... az első ami megcsapott, az a penész szaga volt. Két helyen is megindult már a penész.... valszeg azokon a pontokon, ahol az egymásra dobált bálák érintkeztek egymással.
Még csak a külsejét kellett lehámoznom, de ha ezt én eltárolom februárig, akkor lett volna húsz bála közepéig átpenészedett lucernám, ami még a trágyadombra sem jó....de nem is férne el ott.
Ráadásul a lelkére kötöttem, hogy második kaszálásból adjon, de a szál vastagságából én elsőre gyanakodnék.
Meg azért is, mert a második kaszálás még nem penészedhetett volna át.
Szóval az idén nem veszek lucernát nyolcezerért, veszek jó minőségű szénát olcsóbban hatezerért leszállítva és nyugodt szívvel várom a jövő évi termést.
Rendben, néhány év, és majd meglátjuk kinek lesz igaza. :) Pont teszek rá, hogy a hollandok és franciák hogy állítják elő a csodakecskéikkel a tejet, és milyen áron (milyen gyakran jön a dögös). Az a forma kecsketartás igen messze van az én elképzeléseimtől. Elég nekem a holstein frízekkel küzdenem, már amikor épp nem a gyes a főállás (a kecske mellett)
Nem is elég a 2,5 átlag. A szűk nullára talán igen, de a fejlesztésekre, előrelépésekre semmiképp.
Állományom közel fele első laktációs, tehát még van feljebb. Remélem :)
Ha más nem, majd az őshonos támogatásból megélek :) :) :)
Már talán írtam: tritikálé föld, elfüvesedett (kb 50%-a fű, láttam még lábon), a gazda úgy gondolta, inkább nem aratja, hanem tejes érésben kaszálja. Tetszett az ötlet, megvettem. Majd tartogattam ezt a kiváló szemmel teli csodatakarmányt a friss fejősöknek. Minden más középszerű szénát megetettünk addigra, csak ez volt. Éééés a kecskéim utálták. Harmada-negyede sem fogyott belőle, mint a normál szénának, alig vártam, hogy lehessen legeltetni. Korábban ki is hajtottunk, mint terveztem. Még mindig van belőle 20 bála. Szalmaként hasznosítjuk.
legeltetés = anyagi csőd ebben a vetületben/ha a tejtermelés a fő profil.
Más szavakkal: a kizárólag legelőre alapozott (extenzív) állattartás útján elgondolt tejtermelés deficites. Amennyiben a tejtermelés nem főprofil, azaz van más bevételi forrás a munkabér kompenzálására, akkor némi pluszt fel lehet mutatni a "tejpénzből".
Alapvetően mások számítására alapozom a leírtakat, és benne van a pakliban 1-2 egészségügyi sétaként is felfogható legeltetés is, nem a legeltetéssel eltöltött idő a csőd,hanem a kizárólag erre alapozott tejtermelés. A kettő és feles fejési átlag nagyon szép eredmény, de megélni nem lenne könnyű belőle nyáron se, nem hogy tartalékot képezi a szárazon állás idejére! Amennyiben van egy fő állás/bevételi forrás, és mellette még kecskézik is az ember, akár legelőn is, úgy már másként áll a helyzet. A kecske "eltartja magát"
Dögöljek meg, ha ezt értem. Éppen a negyedik aszályos és meleg év van itt egymás után, hogy lehet ilyen körülmények között extra minőségű szénán kívül másmilyet csinálni? Az igaz, hogy fele annyi van, mint normális évben (még jó, hogy jegyzetelek, anélkül nem emlékeznék ilyen évre már...), de amikor 3 nap alatt szárad csörgősre az anyaszéna is, akkor csak úgy lehet elrontani, ha minden bála közepébe belehugyoz egy ló.
De februárban, amíg nincs legelő, ezek a rusnya dögök a szénán tejet sem adnak. Főleg amilyen szénánk idén volt... Ergó nem lett volna mit 2x fejni.
2x-i fejést akkor kezdem, ha indul áprilisban a legeltetés.
És minden éveben eldöntöm, hogy jövőre jó szénánk lesz, és rögtön 2x fejünk. Igazából ebből a jó széna teljesülni látszik :) Úgyhogy akár jövőre még lehet is belőle valami. :) Aztán lehet annyi tejünk lesz, hogy nagyobb tejhűtőt kell venni, oda a haszon :) :) :)
Igen, kb ugyanezen okból mentek csődbe anno a tejcsarnokok. Mindig volt, aki akár 1-2 tehénnel tönkrevágta az egészet.
Mégis azt gondolom, hogy a kecsketej termelésben addig, amíg akkora állományok nincsenek, amelyek kiszolgálnak egy olyan felvásárlót, aki akár több 1000 litert szeretne egy régióból naponta összeszedni, addig ez lenne a megoldás: több termelőnek összefogni, tejcsarnokot létesíteni, ahonnan ez a felvásárló 200 Ft/literért :) elviszi a tejet, így nem 5-10 helyről kellene neki összeszedni. Mindig egyedi mintavétel, minden termelőtől, minden tejcsarnoki beszállításkor. Ha probléma van: egyedi minták vizsgálata kideríti, ki a ludas: fizeti a kárt, legközelebb figyel :)
Valahogy ilyen módon működik a tehéntejszállító kamionok esetében is, azok is sok telepről szedik össze naponta a tejet.
Ezt honnan szedted? Az cumis gidák és bárányok nem azért fosnak, mert keverik a pingvintápszert a tejjel.
Hanem mert az idei báránynevelő pingvintej valahogy rossz széria. Ahol lecserélték, ott meg is szűnt a probléma (több ilyenről tudok)
Ellenben borjakkal is itatják keverve. Ott gond nélkül. (nyilván a borjús kiadás nem problémás)
Szobahőmérséklet? az mi? 20-22 fok? Király lenne, főleg január-februári gidáknál, amikor kint van mondjuk 0 fok. 25 fok felett ajánlják, de nem árt meg (nagyon nem!), ha normál, 38-40 fokon van itatva. Ez egy téves reklámja a pingvinnek, hogy "hidegen kell adni". Kell a frászt. Max nem lesz belőle akkora baj, ha véletlenül hűl egy kicsit, mire a gida/bárány/borjú megissza.
De csóri gida is jobban szereti melegen.
Ahogy én sem szívesen eszem a paprikás krumplit hidegen, még ha bajom nem is lesz tőle. :))
Már 100x leírtam:
Évente egy rakás gidát nevelek mesterségesen. Alapvetően tehéntejen, amit szükség szerint egészítek ki tápszerrel. Az arány attól függ, mennyi tehéntejet tudtam hozni, illetve mennyi fogy összesen (van hogy nem kell a tápszer, mert elég a tehéntej, van hogy akár fele-fele is az arány, így akár naponta is változhat minimálisan). Mindig 38-40 fokosan kapják. És nem fosnak. Idén össz. egy elhullás volt, de az sem fosás miatt.
Kérdés, megéri-e? Eljutni a kecskével oda, ahová a hf tehénnel már sikerült? :)
Na jó, azt hiszem én totál más dimenzióban gondolkozom, mint Ti. :)
Adjanak 3-as fejési átlagot a főszezonban, előtte-utána 2-2,5-et, ez éves laktációra vetítve legyen 600 liter. Olyan qvára megelégedve dőlnék hátra a karosszékemben, hogy csak na :)
Nem tudom, hogy a nagyüzemek, hogy csinálják de a gida nélkül - aki naponta több mint hússzor képez vákuumot a tőgyön - nehéz elképzelnem, hogy lehet a laktáció elején napi 2 fejéssel ugyanolyan tejtermelés serkentést elérni.
Köszönöm, volt amit nem tudtam. Ha nem volt "gond" a tápszerrel, akkor nem volt fosás sem, vagyis valamit csak jól csináltam:) Azt nem tudtam, hogy a vizet el kell venni, bár tapasztalat szerint azok isznak vizet jobban, akik nem cumiznak már. Addig alig fogy. A botmixert nem szeretem, néha, ha kapkodós volt az idő bevetettem, de kézi habverővel jobban boldogultam, mert a csomókat azzal jobban szét lehet nyomkodni. Pingvintejet nem használtam, nem is fogok, meg erősen gondolkodok rajta, hogy egyáltalán bevessek tápszert jövő évben... Nem mertem kipróbálni, de ajánlották a savót, meg a tehéntejet . Hát nem tudom. Idén annyi fos repült a pofámba, hogy bevallom, már a szagától is forog a gyomrom, így ha a jövő évben ezzel kell kezdeni, maradok a kecsketejnél.
Egyenlőre előző "munkám" maradékát éljük fel, így nem számolok vele, eredetileg számoltam, de ezt az évet túlélésre játsszuk, mert sajnos minden összejött amiről a könyvekben nem írtak:) . Nyilván a saját tartalék sem tart örökké, kb még fél évig, de remélem, hogy addigra kinőjük a gyerekcipőt és kamaszra váltunk. 100 fejősöm sincs, példát írtam, nem teljesen saját. Könnyebb volt számolni félkómában, dög melegben, a lényeg az itteni árakat és a tapasztaltakat írtam bele. Adót sem írtam, ahogy az anyaállatok utáni támogatást sem, mert az adóelmaradás pont annyi volt tavalyi évre, amennyit megkaptunk volna támogatásba...Nav bácsi beelőzött a számlán:) Idén már kicsit több lesz az adó, de mivel az adók úgy változnak leginkább felfele, hogy csak a fejem kapkodom, már meg se próbálok kalkulálni vele:)
Ja még valami, A tejpótlót érdemes minden alkalommal frissen készíteni, és én úgy csinálom, hogy a teljes vízmennyiség harmadához adom a teljes adag tejpótnót, harmincnyolc fokon persze. Botmixerrel ledolgozom hogy teljesen csomómentes kegyen utána adom hozzá a teljes mennyiségű vizet. A tejpótlók hajlamosan kicsapódni túrószerű izék, zsír az edény falán, stb. Az ilyen nem homogén anyag itatása autómatikusan fosáshoz vezet..... Egy tescós botmixer egy turnus felnevelésénél talán elég.... Nem mindegyik birja a strapát :)
Tegnap olvasgattam a fórumot itt ott. Nagyon sok fosós kis kecskénék kérnek segítséget. Néhány hatalmas végzetes hibát is felfedeztem.
PINGVINTEJ plusz kecske elegytej itatása.... Szinte biztosan fosáshoz vetet! A pingvintej találmánya, hogy savanyított tejpor és tejsavó porból van. A savas kémhatás váltja ki azt a reflexet, ami a nyelőcsővályú jelenséghez kell. Természetes körülmények között a szopáskor testmeleg tej váltja ki ezt a reflexet.
Ha nincs nyelőcsővályú a tej a bendőbe kerül és nem az oltóba. Automatikus fosás...
Tehát vagy elegyej vagy tejpótló harmincnyolc fokosan, vagy pingvintej szobahőmérsékleten.
A nyelőcsővályú két-három másodperc alatt alakúl ki. Nagyon figyelni kell hogy főleg az elején ne igyon nagyon mohón a kis kecsó. Különben sok tej jut a bendőbe, automatikus fosás....
Takarmányváltás- tejpótló váltás esetén a mennyiséget le kell csökkenteni pár napra az éhenhalás előtti szintre. Szarvasmarhával van gyakorlatom, ez náluk egy litert jelent etetésenként.A mennyiséget nagyon óvatosan fokozatosan kell nyövelni.
A mennyiség. Szarvasmarhánál irányelv, hogy ezt a kezdeti egy litert fokozatosan az állat testsúlyának a tíz százalékáig szabad emelni. Magyarul, egy ötven kilós borjú oltógyomra öt liter. Ha többet adunk ez a többlet a bendőbe jut és automatikus fosást okoz....
A vizet tej itatás előtt egy órával vegyük el előlük, és tej itatás után két órával adjuk visza. Különben a víz mennyisége hozzáadódik a tej mennyiségéhez, és automatikusan fosást eredményez....
:) nem adtam le vágóra gidát, jelentős részét naposan vágtuk és mesterségesen neveltük a maradtakat fele tápszer-fele tej arányban, de sajnos a tápszer minősége nem volt egyformán jó. Komolyan, amikor olvasom magam már lassan hülyét kapok, mert nálam idén tényleg minden vacak volt. A tápszer alapvetően jó minőség, de nekem sikerült 3 zsák olyat kapni, ami csomósodott és kiült a tetejére mint a takony. Ez pont elég volt, hogy 50 gida kitartóan fosson. A gyártó képviselője sűrű elnézések közepette elmondta, hogy előfordulhat. Hát köszi, ezzel jól megvigasztalódtam. Aztán jött ismét jó táp, amit el kezdtem adni, de addigra meguntam, meg már a végén annak a kevés gidának nem akartam (és magamnak se) galibát, így tejet kaptak. Most itt figyel másfél zsák tápszer. Majd télen jó lesz a kutyáknak, vagy nem tudom. A 600 liter csak átlag. Nálunk csak (jelenleg) 84 fejős van, amiből 3 szoptat mellette, 1 tőggyuszis még mindig, 1 tejre hozott kora ellős, 1 a szarvtalanítás miatt majdnem leapasztott (vagyis annak elhúzódása és a fájdalom miatt), 21 pedig elsőáldozó. Így az istálló átlag 2,1-2,2 most. Van aki évi 800-900-1000-et is ad, és van aki nagyduzzogva előhasiként kiprésel magából 400 litert. Tanulom őket és ők tanulnak engem. Szerintem az üzemanyagot oda kell tolni nekik, csak az arányokat is tartani kell. A maffia találkozón elhangzottakból kicsemegéztem amit meg tudok valósítani és változtattam itt ott, amivel ugyan nem adok többet, már költséget illetően, de emelkedett picit a tej. Hogy ez most attól, vagy csak mert a májusban ellett lányaim belehúztak nem tudom, de a csajok elégedettebbek. Ha elégedett, akkor nyugodt, ha nyugodt, nem verekszik annyit, nem kapkod, kevesebb stressz, több tej. Szóval már megérte kimozdulnom a kecskéim fenekéből:)
Ráckevén vannak a barátnőm kecskéi. A lányok tőlem vannak 5 hónaposak a bak,ha jól emlékszem két hónappal idősebb, Keller Jani tenyészetéből van. Ahogy tudok rakok fel képet.
Nagyon jó, hogy így végigszámoltad, szerintem kevesen teszik meg... Mivel (szerintem) a tej átvételi ára nem túl esélyes, hogy fog tudni komoly mértékben emelkedni, mindössze 2 helyen látok lehetőséget a javulásra:
1. Nem tolsz bele drága tejet a gidába amit vágóban eladsz, hanem eladod napos korban.
2. Növeled a 600 literes állományi tejhozamot. Gondolom egy 800-as kecske sem fogyaszt annyival többet, és az állategységre jutó költségek (állatorvos, stb.) sem nőnek jelentősen, hacsak nem holland 1600 literes állományra váltasz. :-) Vannak olyan francia telepek ahol állományi szinten tudják a 900 feletti átlagot, a holland nagyüzemekről nem is beszélve. Az más kérdés, hogy az állatok fele nem éri meg a 3. laktációt...
akár hiszed akár nem, az elmúlt egy évben nem is mozdultam ki tőlük egyéb miatt, csak ha hozzád vagy kecskéért mentem:) Lehet beszűkültem picikét?:) Megbabonáznak ezek a jószágok teljesen:)
na matek zseni se leszek már , most olvasom, hogy nálam 150-ről 200-ra emelkedő ár mindjárt 100 forint különbözet. Szóval 250 forint felvásárlói ár akar az lenni ottan a végén he:)
Nem Téged, másokat:) Csak egy példát lehet hozni erre, mert ahány gazdaság, annyi probléma, módszer, betegség, kereslet-kínálat a közelben stb. Megpróbálom levezetni, de lehet másnak, máshol, másképpen egész más számok jönnének ki.
Adott egy 100-as fejős állomány. Átlag évi 600 liter/anya tejhozammal. Ha 100 utódot meghagyunk (megenni, kinevelni tenyészbaknak vagy anyának mindegy), akkor ők ebből megisznak 8-10 hét alatt 100 liter tejet (van aki többet, van aki kevesebbet.). A 100 anyának így értékesíthető teje 51.000 liter marad évente. Ez 150 forintos felvásárlási árral számolva: 7,650,000 forint. Itteni és nyári takarmányárakkal számolva egy anya abrak adagja naponta 50 forint abrak+30 táp+80 forint szálas (ha feltételezem hogy csak 8000 a lucernabála és van benne 300 kg, ami szinte alig fordul elő ebben a párosításban). Vagyis anyuka napi kajája szűkösen 160 forint. Ez 10 hónapon át mondható állandónak, 2 hónapig az abrak félig és a táp egyáltalán nem fogy, lucerna helyett mehet réti széna (ami ha rossz, duplán véve több, mintha a lucernát adnám) így az csak 60 forint/nap, vagyis összességében 2 hónapig a napi adag 85 forint fejenként. Akkor a takarmány (csak az anyáknak) évente: (300*160+65*85)*100fő:5,352,500. A 100 utódból választáskor elvisznek élősúlyban vágónak 870/kg áron 50-et. Választási súly 12 kg a felvásárló ezen a súlyon fizet ennyit. Ez máris hoz 522.000 forint pluszt (igaz megitattunk vele 750.000 forintnyi (150/liter) tejet+(50*10dkgabrak+0,5kg széna)*30nap kaját beletömtünk még) de a kicsire nem adunk). Fogjuk rá, hogy egyben van 522.000, ami azért mennyei áldás tavasszal a tejre kiéhezett kasszában.
Na de marad 50 utód amivel kezdünk valamit. Bátrak vagyunk és bizakodunk, meghagyunk 20 bakot minősíteni, tömjük, kényeztetjük az éves korig tartottakat még ki is fényesítjük. Szóval 20-at fél éves korig még etetjük napi 20 dkg abrakkal (többel olykor de ezt most nem számoljuk) és 2 kg szálassal. A minősítésre, krotáliára kicsengetünk némi pénzt, most ezt sem számolom, hiszen állatonként 80-100.000-et elkérünk majd, legfeljebb nem adják meg. Na mindegy kockáztatunk, aki mer az nyer alapon. Szóval 14 hétig etetünk még a 20 bakkal 10+50 forintnyi szálast naponta, az nem nagy kiadás már a többihez viszonyítva, összesen 33,600. A megmaradt 30 kicsi lánykát úgy döntünk megtartjuk állomány növelésre. Mire ők először hoznak a konyhára többnyire betöltik a 13-dik hónapot, de akad aki a 20-24-et is. De legyünk pozitívak, maradjon a 13-dik hónaptól érkező bevétel. Szóval a választást követően ez még 11 hónap. Őt se etetjük túl, nehogy elhízzon, nekik is menjen a napi 60 forint kaja. Ez 396.000 forint, de mivel ez már a következő évadba csúszik bele, ne legyünk szigorúak, osszuk el kettővel, így csak 198.000. Na akkor összesítve Egy évad kajája fél évig nevelt papíros bakokkal, gödölyével, választás előtt megivott tejjel (abrak+szálas nincs benne), anyával: 7084000.
Bevételünk pedig:
20*80000 forint fél éves bakért:1600000
51000*150 forint a felvásárlói tejért:7,650,000
50*870*12 kg választási vágóbakért:522.000
összesen:9,772,000
Na és akkor van még a takarmányon kívül egy kis villanyszámla. Ne fogjunk mindent a kecskére, elvégre nem neki kell látni hanem nekem, így óóócson számolva az évi villanyszámla 25,000*12:300,000 forint.
Vízszámla se utolsó, ha napi 500 liter vízzel számolok (ami nem mindig elég, de télen kevesebbet isznak, igaz mosogatni akkor is kell):250forint*365 nap:91,250
Nem árt ha a 100 anya és 100 utódja mellé az ember kap egy kis segítséget alkalmazott formájában, félidőben járulékkal együtt: 120.000*12:1,440,000. Kehely egy szezonra 60.000, tőgyzáró, fertőtlenítő: 50.000, üzemanyag a heti 3-szori beszállításra 150.000 (ha közelbe kell vinni).
Állatorvosi költség, laborvizsgálatok (ami kötelező) 100.000 (ha szerencséd van és ennyiből megúszod)
Féregtelenítés gyógyszer ártól, tipustól, alkalmak számától függően 100.000/év
Tőgygyulladás, megfázás, baciírtás esetén, ha magad oltod és csak ritkán hívsz orvost évi 60.000-ből kigazdálkodod egy idő után.
Na akkor további kiadások kb: 2,200,000
Vagyis van 9,772,000 bevétel, és 9284.000 kiadás. Marad 488.000 forint, hogy jól beoszd, de inkább tartalékolj. Ha "csak" 150 helyett 200 liter lenne a felvásárlási ár akkor ez az összeg is 51,000*100:5,100,000Ft -al emelkedne. Biztosan kihagytam sok mindent és nincs bekalkulálva a féregtelenítéskor borogatott tej, vagy a saját bér, vagy éppen a kiesés, mert vagy a tőgy betegedik meg, vagy az anya nem termékenyül, vagy éppen vetél és még tejre sem hozható. Ő abban az évben csak eszik, iszik, nem termel, de legalább él. Nincs benne az enterotoxémia sem... Hogy ez mennyi gazdaságonként arányokban mérve nem tudom, én csak reménykedek benne, hogy idén sem lesz több 5%-nál az ilyen féle kiesés az istállónkban és igyekszek is megtenni érte mindent.
Mivel a felvásárló nem tud, vagy nem szeretne emelni, így marad az, hogy nekiáll az ember lánya feldolgozni és magasabb áron értékesíteni. Erre piacot keresni, csomagolni, reklámozni stb, ami a kezdetekben főleg megnöveli a költségeket. Ez az út nehezebb és még bizonytalanabb, de legalább a plusz átsegít a bajon.
De, kiszámolták, ott ültek veled szemben. 150-nél eltartja magát az állat, nullprofit, ellenben
150-ért a holland ide is szállítaná a tejet, szóval relatív, hogy , mi olcsó, mi drága.
(zárójelben megjegyzem, hogy ezres létszámú telepeken 3 dolgozó látja el a jószágot, "kisüzemben" ezzel nem lehet hatékonyan versenyezni,
legeltetés = anyagi csőd ebben a vetületben/ha a tejtermelés a fő profil.
Takarmányozási szakitól kaptam egy ajánlatot nagy vonalakban, úgyhogy folytatjuk a témát, mert a genetika, tartás technológia választás mellett a takarmányozással lehet leginkább hatni az egy liternyi tej fajlagos előállítási költségére.
Szia andreja.Szeretnék megint segítséget kérni.Két hete hogy kaptam a páromtol egy Núbi gödölyét.Annyi idős mint a bakocska amelyik tőled van.Nagyon meg kínlódok vele.Már lassan fel adom,de nem lehet,és nem igazán tudom hogy segítsek rajta.Te mint tenyésztő,biztos tudod hogy mit kell csinálni.Ahonnan jött,teljesen kopár volt,nem szokott a legelőhöz.Egyből hasmenéssel kezdtü.Adtam neki diófa levelet,most pedig szorulása van.Már attól Félek hogy nagyon legyegül.Kéne valami ötlet,mit csináljak?
Köszönöm szépen.Már intéztem itt helyben,ahonnan tudok hozni alkalmanként egy -egy zsákkal,mert sajnos többet egyszerre nem tudok hova rakni.Azért nagyon rendes vagy.Köszönöm.
...egyszer volt, hol nem volt ( nem messze innen :) volt egyszer egy kecsketenyésztő fiatalasszony, aki egyszer így sóhajtott fel .
" Hej, ha fiatalabb lennék ( pl. középiskolás :) már rég Új-Zélandon lennék ! Mert ott a fű is zöldebb és a kecsketej is fehérebb, mint itthon.
Telt múlt az idő és szakértelmével szorgalmával, itthon is nevet vívott ki magának a kecskéstársadalomban.Ennek köszönhetően részt vett egy nemzetközi versenyen, ahol a versenyzők asztalára kitették nemzetük zászlaját is.
A sors kegyéből, pont az Új-Zélandi versenyző mellé sorsolták. És...és... a zászlók láttán felötlött előtte, hogy, mégis csak mi vagyunk a zöldebb, de még a fehérebb is !
Ezáltal felvillanyozva... meg is nyerte a versenyt !
Itt a vége, el ne felejtsétek megfejni a kecsókat estére. ( népmesei fordulattal !:)
Ha egész európában támogatási rendszer van elég vicces lnne ha mi nem kapnánk, sőt abban a pillanatban bedőlne az egész mezőgazdaság.
A második világháború után az élelmiszerhiány minél gyorsabb leküzdésére találták ki nyugaton. Nálunk akkor beszolgáltatás meg padlássöprés volt.... Utána a Közöspiac is átvette mert már akkor egyszerűen nem tudták visszavonni. Ahogy bővítették az úniót persze az fel sem merülhetett hogy nyugaton megszüntessék, fel is gyújtották volna az egész miskulanciát ..... ha megpróbálják. Így aztán kénytelen kelletlen adtak nekünk is. Ma az agrártámogatások az únió legnagyobb kiadása. A teljes bevételük/bevételünk ha jól emlékszem 53%-át a mezőgazdaság támogatása adja tehát több mint az összes többi.... Utak, közművek, egészségügy, közös kűlpolitika és védelem.... Ezt mindenki tudja hogy egy agyrém, de lehetetlen elvonni. Skandinávián kívül minden ország az agrártámogatásokat várja.... egy politikus nincs sehol aki ki merne állni hogy szüntessék meg... Képzeld ha Orbán kiállna hogy szüntessék meg az agrártámogatásokat... Másnap felgyújtanák a Parlamentet....
Ez még egy ideig így marad, szerintem jobb alklmazkodni, széllelszembe nem érdemes...
Vagy most finoman elküldtél máshova? Amúgy tényleg mennem kellene, tegnap is volt és ma is ellés várható és ezennel vége az idei ellési szezonnak. Nem hallgattak rám, pedig mondtam nekik, hogy baromi nehéz nyáron, dög melegbe a nagy pocak:D Tegnap még az újszülött gida is lihegett, ami a 40 fokos istállóban nem is olyan meglepő.
Nagyon jó a téma, éppen ma beszélgettünk erről itthon. Számoljátok már ki nekem, hogy mennyiből lehet 1 liter tejet előállítani? Kicsit legeltetve, de vásárolt szálassal is etetve, abrakkal, orvossal, árammal, alkalmazottal, saját munkával, stb. Nekem a 150 Forintos felvásárlási ár kicsit kevésnek tűnik.
Annyira bele vagy gyökerezve az abszurdisztáni viszonyokba, hogy az már fáj. Nézz már rá a térképre, milyen apró pont vagyunk Európában, és Európa milyen kicsi a többi kontinenshez képest! Te változtatod a körülményeket, vagy a körülmények változtatnak téged?
Na most engem agyon és nagyon köveznek: sajnálom, hogy nem szüntetik meg mindenhol minden téren és azonnal. Legalábbis pénzt nem adnék támogatás gyanánt senkinek. Eszközt igen. De egyesekbe a levegőt is sajnálom, nem hogy pénzt pumpáljanak bele:) Megnézném a földmutyika meddig lenne divatos szakma, ha hirtelen nem járna rá semmi, csak legfeljebb egy eke, vagy egy kasza:D:D. HA már dolgozni is kell vele, rögtön az dolgozna, aki akar is. Jaj már megint demagóg vagyok:)
Én demagóg és buta lány lévén, arról álmodozok jobb napjaimon, hogy a tejtermelő, a felvásárló/kereskedő, a növénytermesztő és a takarmány előállító leül egy szép nagy asztalhoz, megvitatják az élet csúnya és szép dolgait, de leginkább azt, hogy: ki, mennyiért, mit, milyet és mikor ad a másiknak. Lefektetik a szabályokat, amit egyik asztalnál ülő sem szeg meg, kiterítik a társasjáték tábláját , mindenki fog egy bábut és elkezdenek közösen, a játék(nevezzük életnek) öröméért valami nagyon jót játszani. Idővel hívnék még más játékosokat is, megtanítani nekik a játékot: gyógyszergyár, gépgyár stb.A kormányunk képviselőjét is meg lehetne hívni távoli szemlélőként, hátha ragad rá valami Aztán ha sokat és ügyesen figyel, bevonható a játék közbeni csevejbe, ha pedig mindent megértett, akár olykor dobhat is egyet-egyet, hiszen őt is hagyni kell örülni, de bábuhoz nem nyúlhat, mert képes és leborogat mindent, ahogy a táblán átnyúl, vagy amilyen balga, megveszi valamelyik bábut, mert azt hiszi, az már úgy az övé:)
Viccet félretéve, a 150 forintos felvásárlói ár is elegendő lenne, ha cserébe garantált jó minőségű, elfogadható áron lenne takarmányom. Ahogyan a gyártó/kereskedő is boldog lenne, ha bizonyos ár alatt a késztermék nem kerülne polcra sehol. A gabona és szálas takarmány termesztő is biztosan termelne egy olyan fix piacnak aki fizet is és nem csak a támogatás megérkezésekor. Nem közösködni kellene, nem szövetkezni, meg a fene tudja mit, egyszerűen csak érvényesíteni mindenki érdekét. Mivel legalább 40 éve pont ezt a szemléletet irtják jobb körökben az emberekből, nem lenne valami könnyű műfaj és sok bábu leborulna, de a végső játékban maradóknak megérné. Ja és a játék még csak véletlenül sem hasonlíthat a sakkra. Na de mondom, én csak egy egyszerű lány vagyok:)
Ezzel egyet értek. Csak van hogy az élet másképpen gondolá:) Hiába van tuti szerződésed, ha a másik fél szerencsétlen, nem tudja fogadni mégsem az árudat. Nem azért mert nem akarja, hanem mert egyéb oka van rá. Lobogtathatom a szerződésem és verhetem magam, de elfogadom, ez van. Mégegyszer mondom, a felvásárló nekünk most nagy segítség, hogy nem kell kiborítani a tejet, de nem ez fogja megoldani a problémát. Idő nyerésre jó kizárólag, amíg nem találok másik, még boldoguló vevőt a feldolgozott termékre. Mindezt igen, kizárólag alázattal teheti az ember, mert nagy arccal nem lehet. A fokozatosság valóban okos dolog, de ezt a kezdetektől vallom, hogy mindenkinek más a fokozatosság és az élethelyzet, háttér. Mi esetünkben 40 fejős nem lenne elegendő arra, hogy bármit is el tudjak érni, de arra pont elég, hogy elteljen velük a nap és másra egész emberként már ne tudjak figyelni. Egyszer meg nem fordult a fejemben, hogy milliárdos leszek éven belül a kecsketejből, de azt azért remélem, hogy a családom el jut arra a szintre, hogy megélünk belőle. Egyenlőre nincs így, de remélni szabad:) A beszállítókkal történő szerződés is olyan, hogy ha szerződök és elsőre jó árut hoz, majd betolja tél közepén a vacakot, akkor annyit tudok tenni hogy kérdőre vonom, irgumburgumozok, esetleg valahonnan előkaparok egy másikat, aki megfelelő minőséget szállít. Persze, hogy tél közepén "enyhe" felárral":) Szóval szerződni lehet, törvény nem tiltja, de vajon minek? A laktációt idén a béka fenekéről indítottam a nagyon elcseszett takarmány miatt, csak a kecskeasszonyok tudásának és a normális takarmány szállítónak köszönhetem, hogy fel tudtuk tornázni. Amikor feltornáztuk, jött az égi áldás, hogy bizony a vevő nem tudja fogadni az árut:D:D:D Ez egy ilyen év, lesz ez jobb is, meg meg kell ezt is tapasztalni, hogy majd tudjam értékelni a jót. Legalábbis remélem. Szóval feladni nem, leépíteni sem, kizárólag szinten tartani szeretnék. De azt nagyon:)
Lényegre tapintottál. Meg kell fizetni "AZT", hogy ,minket is megfizessenek. A piac minden résztvevőjének megjár a "profit", még a mocskos bótosnak, meg a banknak is, akiket némelyek máglyára kívánnak, Széchenyi Hitel című művével együtt. Azt meg nem is részletezném, hogyan sikerült a kereskedőinket lapátra tennünk.
"megtermelése csak a munka kis része" Intelligencia igényeltetik a piac átlátásához, de helyette legalább jól tudunk hőbölgni :)
Fordítva csőd? Nem nekem van feleslegben 150 liter napi tejem! És ha lenne is, akkor se a piacot vonnám felelősségre, hogy ugyan már , méltóztassanak elvinni innét már ezt a sok tejet, nem kedves, bitang felvásárlók!
Én a fokozatos, biztonságos növekedés híve vagyok, hacsak nincs egy/pár tuti szerződés a kezemben. (hangsúlyozom "tuti", és nem csak a vevőtől, hanem a kiszolgálóimtól is) Vannak példák, hogyan lehet, és hogyan nem lehet kibontakozni. (1) (2) Nem csak feltalálni, megtermelni kell az árut, hanem arra piacot, befektetőt is kellene találni. Partnert meg finoman keresnék, nem a "jár még anyád lopni" felhanggal.
Gondolkodtam azon is, hogy ez meg olyan mint a szúnyog és az ember. Van akit éjjel nappal csipkednek, és van akit elkerülnek. Én ez utóbbi vagyok, csak ritkán fanyalodnak rám.
Mikor katona voltam, őrségben szinte mindenkiben volt egy egy kullancs bennem még soha életemben nem volt egy sem... Gyerekkoromban anyám nem győzte a fejemből a tetveket kiűzni, a húgomban soha nem volt egy sem pedig együtt játszottunk egy iskolába jártunk, benne mégse volt soha.... ha az iskolába egy tetű bekerült az engem azonnal megtalált. A szúnyogok nem viccelek, mégtélen is megtalálnak, valahol a ház eldugott részére bekvártélyozzák magukat és engem volt hogy decemberben TV nézés közben a nappaliban csípett meg....
Az állatorvosom azt mondta, hogy ugyanígy van, kullancs soha, szúnyog tetű minden mennyiségben... A felesége be se engedi munka után a lakásba, van az előszobából egy zuhanytó, mosógép, ruha a mosógépbe, a fickó lezuhanyozik csak így léphet be a nappaliba.... Gyűjti a tetveket bolhákat mint a mágnes.... :)
Sziasztok! Van 4db 3,5hónapos bak gidám eladó! Mind szarvatlan! Jól tejelő anyáktól valók. Kérésre képet küldök, ide nem tudtam a méret miatt feltenni. Sárbogárdon vannak. Tel:06303841676
Egész döbbenetesen rossz hírem van, csak támogatással meg! Egy gazdálkodónak a munkájának a fele a papírozással, pályázatok kajtatásával, könyvelő, falugazdász, Földhivatal, látogatással, PIAC kereséssel, újjabb értékesítési vonalak kitaposásávak telikk. Magam is gazdálkodó vagyok, de én gyümölcstermesztéssel foglalkozok. Én már húsz éve rájöttem, hogy a minőségi áru termelés a munkánknak csak a fele de inkább csak a harmada. Ezért nem működik nálunk az összefogás, a szövetkezés, mert sok ember nem fogja fel, hogy mekkora meló a minőségi / tej, gyümölcs, kerítésdrót, gumicsizma stb./ megtermelése csak a munka kis része. A vevők manapság még az utca túloldalára se mennek át. A szájukba kell adni hogy pénzt adjanak érte. Ha én eljutottam odájig évek munkájával hogy el tudom adni valami nagyon kis nyareséggel a termékem, csak nem képzeli más, hogy tíz százalékért megteszem neki is???? Még szép hogy huszonöt harminc százalékot adok éerte.... De ez egy termelő értékesítő szövetkezetben is így működik, összegyűjteni, tárolni, piacot keresni, értékesíteni.... Az még iszonyatos energia és költség.
2014-től új rendszer akartak az agrártámogatásokban csak az utolsó pillanatban kihátrálak az úniós hivatalnokok. 2021 re halasztották. MINDEN támogatást meg fognak szüntetni, és csak pályázatok lesznek.... Na az kemény lesz! A munka Húsz százaléka a földeken, Nyolcvan százalék íróasztal.....
Hát na. Duplán, soványabbaknál 3-szorosan adtam. Ismétlés megtörtént. Ivermectin tartalmú szintén. Kialmozás előtt és után is. Nem vagyok se gyógyszerész, se orvos se egyetemi osztomazeszet csaj, de egy biztos: Itt nem hatott 100%-ban. Gondolkodtam, hogy nem e gyengítheti a szer hatását esetleg más gyógyszer (akik soványodtak, folyt az orruk, és féregtelenítés után is jóval, ott gyulladásra gyanakodva kaptak antibiotikumot állatorvos javaslatára) gyengíti a hatást. Mert anitbiotikum után ismét féregtelenítettem, hátha mégis... Vagy sokszor mondják, hogy kullancs és bolha elleni szerek esetében is mindig újat kell alkalmazni, mert az élősködők nagyon tudnak ellenállni egy idő után. Nem lehetséges, hogy ugyanez megtörtént/történik a féregtelenítők esetében? Váltva használom őket, de hatóanyagban nem nagy eltérést olvasgatok. Nem tudom, tényleg, csak próbálok rájönni a titok nyitjára. Ahogyan arra is, hogy adott egy állomány, amiben látszólag semmiféle élősködő nincs, nőnek mint a gomba, adják a tejet szóval kerek egészek. És ugyanazon boxon belül k2-3-5 állat tele van mint a déli busz és olyan penge alkat, hogy kenyeret lehetne vágni vele, pedig eszik iszik szarik. Persze mindenki kap a cuccból, az addig egészek továbbra is élik a kis egészséges életüket, míg a legyengültek összekapják magukat aztán újra rock&roll. Féregtelenítés után egy héttel elhullottak egyikét boncoltattam más okból és ÉLŐ dögök vannak benne a boncoláskor. Gondolkodtam azon is, hogy ez meg olyan mint a szúnyog és az ember. Van akit éjjel nappal csipkednek, és van akit elkerülnek. Én ez utóbbi vagyok, csak ritkán fanyalodnak rám. Lehet összefüggés a vércsoport vagy hasonlóban? Lehet baromságokat hordok össze és az esélytelenek nyugalmával teszem, mert ennek a -jelen anyagi helyzetemből fakadóan- nem tudok a végére járni, a gyógyszergyártót meg valószínűleg baromira nem érdekli, hogyha pár állatra nem hat a gyógyszere, főleg ha kecskéből van.
Lehet vol a dologban egy kis szakmai túlzás. Valami filmben volt hogy a csaj a tisztiorvos / amerikai film volt nem tudom ott hogy hívják / hapsijával nem tudott beülni egy étterembe úgy hogy a pasi be ne záratta volna az éttermet. :)
Egész pontosan mi garantálja, hogy a külföldi tejtermelő mindegyike korrekt? Ha feldolgozó üzemem lenne, ami nincs, akkor a szerződést valószínű úgy kötném, hogy bármikor ellenőrizhessem telephelyen a tej termelést és a tej minőségét. Sajnos nálunk nem csak felvásárló, hanem hétköznapi kistermelő is erősen "szív" az igénytelenek miatt. Fél-1 év kizárólag arra ment el, hogy megismertessem az emberekkel, hogy a kecsketej nem csak egészséges, hanem finom is, sőt nem feltétlen egészséges a büdös tej:) Mára már van állandó vásárló, de nem elegendő. Mi is úgy jártunk, hogy volt megállapodás arra, hogy a feldolgozott tej hova mikor megy. Ehhez képest ahova ment volna nem nyitott meg, egy másik szálloda pedig olyan tavaszi vendég elmaradást kapott a nyakába, hogy nem tudta fogadni a termékeinket. Itt álltam, a jó minőségű napi 150-160 liter tejjel, pár kisbolttal, vevővel és vakartam a fejem, hogy akkor most meghalunk vagy meghalunk. A felvásárló leveszi a tejet (nehezen találtam), korrekt is, csak éppen a felvásárlói ár olyan, hogy jaj. Még mindig jobb, mintha a disznóval itatnám meg, de nem vigasz. Visszatérve, a nem korrekt helyi termelőket vissza lehetne szorítani, szigorú ellenőrzésekkel és talán mindenkinek érdeke is lenne ez, de nem mellesleg, sokat lendítene a jobb felvásárlási ár. Akkor nem kútvízben kellene a kisebbeknek hűteni, mert telne tejhűtőre és sorolhatnám. Persze így is lenne olyan aki nem fejleszt és továbbra sincs igénye rá, de ez már legyen az ő baja, ha aztán rajta marad egy ellenőrzést követően a tej. Manapság használtan egy 200 literes tejhűtő 250.000. Ki lehet termelni, de nem ilyen árakkal Ha nekem nem lett volna lehetőségem más forrásból előteremteni, akkor a felvásárlásból bejövő árból képtelen lettem volna megvenni. Ugyanez érvényes minden másra.Az állatorvos a két szép szememért nem tesz keresztbe semmit, a gyógyszertár sem cseréli sajtra a féregtelenítő szert, ahogyan a több napon kiborított féregtelenítős tejet sem fizeti ki senki. Egy fejőkehely pár 28-32.000 forint, amit egy 100-as fejős állománynál illene 6 havonta legalább cserélni. A tőgyzáró, fertőtlenítő 16,000/kanna. A záró hamarabb fogy, a fertőtlenítőt hígítani kell, az tovább bírja, de félévente kell belőle egy-egy legalább ( a záróról mi leszoktunk). A sav és a lúg is 20 literes kannánként 6000-8000 között mozog, az is fogy szakadatlan és a mosatás napi kétszer+ a tejhűtő becsülettel történő átmosása sem két csepp víz. Azt, hogy órákat ketyeg a fejőgép és kavar a tejhűtő már nem is említem, mint rezsi költséget, vagy hogy az istállóba sem árt az őszi-téli-tavaszi időszakban a lámpa ha az ember lánya meg akarja találni hajnalban és este a kecske tőgyét. Szóval mindezt csak azért írtam le, hogy én benne lennék egy nagyobb állomány beállításában is, de ne várja el egy felvásárló cég és egy ember se azt, hogy mindenféle támogatás nélkül (nem pénzbeli támogatásra gondolok, hanem pl kihelyezett hűtő stb), leszorított árakkal minőséget is garantáljak, fejlesszek is és még esetleg életben is maradjak. Jelenleg 3-an látjuk el a 175 kecskét, májusban engedhettünk meg magunknak először egy 30 éves traktort, addig a bálák mozgatása is kézzel ment, ahogy minden más. Ha nekem nem is jut, az állatnak mindig, de kérdés, hogy mennyi ilyen kecskefüggő van az országban és meddig bírják? Na de nem nyávogni akarok és a gyógyszerem se gurult el, csak ne ítéljünk már olyan szélsőségesen akkor, amikor önerőből kell előteremteni a legtöbbeknek. Nyilván lehetne foglalkozni még 1000 birkával, meg 10 tehénnel amire lehetne felvenni támogatást, meg művelhetnék sok sok földet is, sőt még egy seggel megülhetnék pár lovat, de nekem, aki elmebeteg módjára szereti a kecskét érthetetlen, hogy miért kell belekényszerülni abba, hogy olyan állatot tartsak, amit nem akarok, vagy bálázzak szénát amihez nem értek (ez utóbbit megteszik helyettem sokan mások) csak hogy életben maradjak. Egyáltalán miért kell támogatásból boldogulni? Többek között azért volt szimpatikus kezdetekben a kecske tartás, mert az egyetlen olyan haszonállat ebben az országban, amit nem "fertőzött" meg a támogatás szele. Erre sorra azt kapom, hogy menjek a falugazdászhoz koldulni, meg vegyek birkát, tehenet, disznót. Megette a fene, ha csak úgy megy...
Nem az a kérdés, hogy megiszod-e (gondoltam, hogy nem), hanem az, hogy a laboros ismerősnek mit kellett volna megvizsgálnia. Szerintem inkább a terméket, amit fogyasztasz, és nem az azt előállító organizmust. Bár nyilván ez utóbbiból is kerül a termékbe x mennyiség, de például a sörben is van etil-alkohol, amit ha a sörön kívül vizsgálna töményen a laboros, akkor valószínűleg arra is azt kéne mondania, hogy nem érdemes meginni.
Anyám csinálta régebben, én is iszogattam, Olyan gyenge közepes a végeredmény, nagyon nem voltam elájulva tőle. Igaz házi tehéntej volt az alapanyag. Szóval tudom hogy nem kellmeginni.... :)
Kaukázusi kefirgomba néven lehet szerezni olyan fehér rögöcskéket, nekem egy labor aszisztens ismerősöm egyszer megnézte a munkahelyén mik is ezek, és azt mondta jobb nem is tudni, egy gomba-baktérium telep, ami még nem is lennne baj, de nem olyan gomba és baktérium amit meg érdemes inni...
Tizenx éve csináltunk ilyennel (házi körülmények között, kézi rázással, napi néhány liter mennyiséggel) kefirt nyers kecsketejből. A kultúra/telep imádta, hihetetlen sebességgel gyarapodott, és elég frenetikus volt az általuk előállított termék is. Lehet, hogy a benne lévő gombák és baktériumok nem jók meginni, de mi nem is ittuk meg őket, csak a leszűrt kefirt.
Ja, Bulgária, Görögország, törökország háromszögben aki szereti az ilyen savanyított yoghurtot, kefirt az ott tobzódhat, az imént említett Corás cucchoz hasonló finomságot lehet kapni MINDENÜTT. Hogy csinálják, nem tudom de amit nálunk árulnak az hulladék hozzájuk képest. Bocs egy kicsit bepörögtem ebbe a kefir témába, nem offolok tovább :)
Már nagyon rég volt a Cora-ban lehetett kapni magyar gyártású kecske, de nem kizárt hogy juh kefirt üveg pohárban, műanyag tetővel. Az valami fenomenális volt! Sűrű, de azért iható, nem egy tejföl sűrűségű, és valami hihetetlen finom, zsíros-krémes... Nincs hozzá fogható se az előtt se az után... Ha csak megközelíteni tudnám, azon élnék.....
Nem tudom manapság milyen az állattartási/tejtermelési kultúra, de amikor mi üzemnek termeltünk, akkor kritikán aluli volt. Mindig volt - nem is egy - termelő, akinek a teje tönkrevágta a begyűjtött tejet. Nem egyszer kellett saját költségre a hivatalos (felvásárlói) tejvizsgálaton kívül vizsgálatokat csináltatnunk, hogy védjük magunkat ezektől a nagyszerű (pl. kútvizbe leeresztve tejet hűtő) tejesgazdáktól.
Bevitte a kocsi a 800 liter tejet az üzembe, amiből 500 a mienk volt 10k alatti csíraszámmal, mire beért a 800 literé 1M fölött volt...
Emiatt rövidtávon mindig sikerült a pénzünkhöz jutni, viszont a feldolgozó tönkrement, amiben valószínűleg jócskán közrejátszott a fenti probléma is.
Ha feldolgozó üzemet csinálnék, nem hiszem, hogy magyar termelőktől mernék felvásárolni, valamiért nem vagyunk képesek a korrekt üzleti kapcsolatokra.
Én régebben már találkoztam ezzel az oldallal, még egy telefont is elereszetettem ugyanis akkor olyan húszezer forint környékén köbméter tejekhez árultak kultúrákat. Ehhez képest ez sokkal kezelhetőbb bár ez a 5U/50liter még egy kicsithomályos nekem. :) Ráállok a dologra.
Már feldobtam a témát, de mégegyszer nekifutnék....
Valaki csinált már kecsketejből kefirt?
A bolti kefirek biztosan csíramentesek, /gondolom paszörözik / mert ha nem akkor valószínüleg felpuffadnának... néha fel is puffad egy egy doboz a hűtőpultban. Szóval az nem működik, hogy beoltjuk danonnal a házitejet. A reklám ezzel a bifiduszeszenzisszel csak parasztvakítás, nincs abban semmi élőflóra... Az aludttejhez nem kell danon kefir megalszik az magától.
Kaukázusi kefirgomba néven lehet szerezni olyan fehér rögöcskéket, nekem egy labor aszisztens ismerősöm egyszer megnézte a munkahelyén mik is ezek, és azt mondta jobb nem is tudni, egy gomba-baktérium telep, ami még nem is lennne baj, de nem olyan gomba és baktérium amit meg érdemes inni...
Ipari mennyiségben úgy gyártják, hogy sima tejsavbaktériummal beoltják, plusz adnak hozzá élesztőt ettől egy kicsit széndioxidos, csípős lessz. Nade ez a "Kaukázusi kefir" amit a boltban árulnak nem kaukázusi kefir... és mint mondtam semmi élő sincs benne.... vagyis volt a pasztőrözés előtt....
Ha jól tudom az aludttej ami magától a saját "vad " baktériumától savanyodik meg.
Tehát mindezek fényében otthon hogy lehet napi friss egészséges kefirt készíteni napi fél egy litert saját fogyasztásra.
Azért kérdem mert itt azért sokan többet tudnak a tejről, gyakorlati tapasztalatok is vannak nem csak olyan kíváncsi GOOGLE álltal összegereblyézett infókkal mint ami nekem van. És azt is tudom ez nem az a topic.
Ebben igazából az a baj, hogy senki nem fog erre gyúrni, amíg az a felvásárló nincs itt. Ki állít be napi minimum 1000 litert termelő állományt, egy reményre alapozva, hogy majd egyszer jön valaki, aki átveszi? És addig?
Magyarul előbb kellene ennek a felvásárlónak itt lennie, és akár a kicsiktől is összeszedni a 150-200 litert! Ha valóban viszi, megfizeti, 100% lennének termelők, akik rögtön fejlesztenének, és kialakulnának nagyobb állományok!
Előbb piac kell, utána lehet termelni. Fordítva csőd.
Több amerikai forrás is (köztük a Kentucky egyetem agrár-kara) pl. jelenleg 20mg/kg dózist javasol albendazolból a kecskére. Az a gyártó által a szeren feltüntetett juh-dózis NÉGYSZERESE.
Valamikor 98-99 környékén kaptam az amerikai kecsketenyésztői levelező-listáról egy részletes leírást hatóanyagonként a kecskékre - a fajra jellemző metabolizációra tekintettel - alkalmazandó dózisokról (ez egyik gyógyszeren sincs feltüntetve külön), Már nincs kéznél, de az albendazolnál ez valószínűleg x2 a birkához képest, mert elégszer citáltam csak ebben a fórumban is ahhoz, hogy ne felejtsem el.
Azért kérdeztem merre vagy, mert ha itt a közelben, akkor talán tudtam volna életmentőként ajánlani valakit... De onnan ideáig elhozni sokba kerülne neked, így nem is válaszoltam. A tejet próbáld meg a lehető legtisztábban fejni. Ehhez tőgyfertőtlenítés, szárazra törlés, előfejés, fejés és utófejés, majd ha nagyon akarod zárd le, vagy foglald el őket a fejést követően egy kis szálas kajával, hogy ne feküdjenek bele az első trutyiba. Előfejéskor figyeld a tej állagát, ha túrós, véres, vagy bűzös, ne fejd a közösbe. Ha új az állomány kóstold is végig a tejeket, mert akad olyan kecske, akinek látszólag jó a teje, de amikor megkóstolod belehánysz egy lazát az előfejőbe. No, ő az akinek baja van, csak nem látszik. Gyógyít, vagy selejtez, de közösbe nem fej. A bakot ne tartsd a fejőház közelében, csak ha sajtáros vagy zárt fejőtechnikád van, mert a tej aranyosan "begyűjt" minden illatot. Aztán a tejet, amilyen gyorsan csak tudod vidd be a tejhűtőbe. Tejhűtőből többféle van, a lényeg gyorsan hűtsd le 4 fokra. Az alá ne nagyon mert a sajt feldolgozáshoz ez alatt már nem lesz valami jó a tej. Mielőtt a tejet leadod, végeztess egy tejbevizsgálást, amit több kecskéből összefejt 1 liter tejből tudsz a legkönnyebben megtenni. 1,5 millió csiráig elfogadott, ha ügyes vagy 10-20.000 fölé nem engeded. Mi 2 naposnál régebbi tejet nem hagyunk a hűtőben. A fejőgépet és a tejhűtőt is használat után lúgos vízzel mossuk, heti egyszer savassal is. Szóval csak kb ennyi, hogy jó tejed legyen és cserébe megkínálnak egy 150/liter árral a felvásárlók. Ebből kell kigazdálkodni a takarmányt, ami nálam olykor éppen 200 ft/fő felett landol, szóval a hülyének is megéri kecskézni, hát még nekünk:) Konkurenciának tekinteni nem foglak sem téged, sem mást aki kecskével foglalkozik, és kecsketejet értékesít, mert amit Fecó is írt, sajnos egy szem 150-200 liter/nap termeléssel labdába sem rúgunk, ami a felvásárlási árakat illeti. Ha többen lennénk, talán...nem tudom. Esetleg van még a csoda is, alternatívának. Próbálj olyan kisebb sajtfeldolgozót keresni akinek van már egy kisebb piaca és szívesen átvenné a tejed. Mellette pedig próbálj te is feldolgozni és eladni. De büdös vagy rossz minőségű tejjel kérlek ne tedd, mert azzal annak is ártasz, aki jól csinálja. Köszönöm.
Ne haragudj, ami le van írva, és ami a gyakorlat...hm...köszönőviszonyban sincs egymással, nem alkalmas. Éppen ezért beszélnék a gyártóval. Vagy a férgek ellenállóbbak, vagy a hatóanyag gyenge, nem tudom, nem is érdekel. De nem alkalmas. Arra legfeljebb igen, hogy megborzolja, de nem takarítja ki.
Volna kecske tejre vevő, de napi 150 literért nem fogja elindítani az üzemet, és főleg nem az ország keleti feléről venni ennyicskét. Napi 3000 L jobban hangzana főleg, dec-febr között, de így a nyár közepén, amikor minden kecskés tud tejet "csinálni", akkor nem igen fognak ugrálni 150 literért, megöli a fuvar a bizniszt.
Igen, így van. Nálunk ezt az egyik hűtő tudja, a másik nem (régi darab, hiába lett feltöltve gázzal, kompresszor cserélve, akkor sem), tehát abba kerülnek a frissebb fejések.
De csak akkor működik jól a fenti mutatvány, ha fejés után 2 órán belül az - egyébként kifogástalan csíraszámú - elegytej bemászik 5 fok alá, ez apró, de elég fontos része a technológiának.
3-5 fok között. 4 napig biztos, ha a felvásárlónak jó így...
Bár hallottam már ennél durvábbat: heti 1x vitte a termelő maga a tejet a felvásárlónak, így volt megbeszélve, így át is vették...aztán hogy abból mi a jó francot csináltak utána... :)
Köszi, akkor egyelőre kegyelmet kapnak... a legfertőzöttebb helyet lezárjuk alapos sokadik permetezés után, pár évre, hadd pusztuljanak a szemetek.
mellette a kecskeólat elég jól ki lehet takarítani, kiégetjük, kénnel is, sztem az használni fog.
az udvarnak azt a részét, ahol kint is megjelentek, mésszel fellocsolom, meg felégetjük.
a nyulakra meg reménykedem, hogy nem megy át... meg a kecsóra...
de ha rám is felmásznak, akkor ők, akik ott élnek, rájuk nem? vagy felmásznak de nem élnek meg rajtuk? Mondjuk meg még engem sem csíptek, csak másznak... undorító. Azokkal a bogarakkal, amiket látok, nincs bajom. Légy, pók, akármi, ami rendes méretű. De ezek... az sem tudtuk, hogy vannak, 2 hónappal ezelőttig.. azóta elment vagy... 6-8 ezer ft az irtásra, a meszet nem is számolva, mert az amúgyis mindig van itthon. Nekünk meg éhenhalás ellen kel az állatkert, és így már elég necces. főleg, hogy a tetvek miatt nem tojnak csak napi 1-2 tojást így főszezonban, amikor simán el tudnék adni bármennyit...
De a tyúkokról hogy lehet leimádkozni őket????
Mert sztem az ólból már többször a tyúkokról került vissza, amikről még fürdetéssel sem jöttek le...
a "mér nem segítetek már azonnal, b+" attitűd erősen rontja az eladói pozíciókat,....
Eeeegen. Röpke (és enyhe iróniával fűszerezettnek szánt) hsz-em hajszál pontosan erre szerette volna felhívni kedves fórumtársunk figyelmét.
Valamint arra, hogy ha nem kap választ a kérdésére, akkor inkább a hsz-ét elolvasók információ hiányára, mintsem a csöpögő rosszindulat feltételezésére gondoljon.
Már csak azért is, mert Krisztát ismerem is, meg igencsak kedvelem is ..... szóval eszembe sem jutna, hogy bármiféle rosszindulatú hozzáállással írna egy fórumozó társának.
Viszont én is mindjárt arra gyanakodtam, amikor megkérdezték, hogy hol laksz, hogy ki akarják szűrni a konkurenciát.
Ha máskor ilyet kérdeznek, hazudni kell.... az működik.
Vagy esetleg megvették volna (ennyit a célszerű hazudságról)....
Ilyen kis mennyiségű tej esetén az előállítási hely a szállítási költség miatt az első és legfontosabb információ, amire kíváncsi akár egy vevő, akár az, aki csak segíteni akar.
Mondjuk a "mér nem segítetek már azonnal, b+" attitűd erősen rontja az eladói pozíciókat, mivel a nyerstej eladás eléggé komoly bizalmi viszonyt feltételez termelő és feldolgozó között, ami nehezen tud kialakulni ilyen offenzív kommunikáció mellett.
A madár tetű csak szárnyasra megy(Liba,kacsa stb. nem) . Mi 5 éve baromfizunk második évbe mi is meg ismertük ezt a mocskos fajt . Meszelés ecsettel ,permetezővel és a legjobb barátom a perzselő ! Ahol alszanak minden héten 1-2 szer perzselőzök 2 hetente meszet oldok fel és locsoló kannával a talajt meglocsolom.Légy sincs csak minimális.A csirkéim a perzselőtől se félnek úgy megszokták .Tojófészekbe hamut és diófa levelet rakok. Heti 4-5 ampulla neostomosan használtam el semmit se ért .Decist is fújtam minden hová de semmi.
Már én is abba akartam hagyni. Amikor a csirkék nem akarnak bemenni a helyükre már nagy a baj !50 kg mész 1200 ft kb egy szezonra elég. Nálam egy Itáliai kakas vétellel kezdődőt vérfrissítésnek (mondta az eladó ,hogy most fújta le őket tető irtóval) .Drága kakas lett !
Lenne egy félig kecskés kérdésem... Betetvesedtek a tyúkjaink, nem tudjuk hogy sikerült, valószínűleg a galambász madarai hordták szét a tetves tyúkjairól a környéken, de ez végül mindegy is... olyan mennyiségű tetünk van, hogy az horror. Naponta lepermetezzük őket felváltva gázolaj, neostomosan, Cobra, biokill, stb, ami van, de el nem akarnak fogyni, viszont már az udvarra is kimerészkedtek, gondolom a tyúkok hordják szét őket.
az a kérdésem, hogy van- e olyan szer, ami a tyúkokból kiöli, ill.
ha a tyúkokat elpaterolom, akkor a megmaradt kecske-nyúl állományt az éhes tetvek megtámadják-e, megélnek-e rajtuk???
azt olvastam, hogy vérszívás nélkül a már kifejlett tevek 11 hónapig megélnek, de kérdés hogy ha 1-2 évig nem lesz tyúkunk, akkor szívnak- e vért kínjukban mástól?
Ez az a pont, ahol legszívesebben lenulláznám az egész állatkertet, egyedül a kecske az, amit muszály megtartani, de ha ő is a zsákmányuk, akkor nemtudom, mihez kezdjek.
Ha valakinek volt már ilyenje, légyszi írja meg, és nagyon köszi.
Tênyleg nincs magyarorszàgon olyan hely ahol àtveszik a kecske tejet? Nem foglalkozik nagyüzem kecskesajt gyàrtàssal? Mindenki piacozik a tejjel amit megtermel? Ez hihetetlen minden hol azt olvasom hogy, milyen egészséges sokkal jobb mint a tehén tej stb. Ez hihetetlen! Van napi durvàn 150l tej és nem kell senkinek?
:)...kérlek szépen a segítőkészség az egyik fő erőssége a fórumnak. Ezzel együtt ma napi 100-150 liter kecsketejre " éhgyomorra" állandó vevőt találni, már a művészet kategória.
Ha itt maradsz továbbra is a topikon, majd meglátod, hogy ez pont így van.
Ne haragudjatok meg rám de nem rég kérdeztem jóhiszeműen valamit hátha ezen az oldalon akad önzetlen ember aki tud segiteni de úgy látom nem nagyon van segítőkészség ketten meg kérdezték hovávalósi vagyok és azóta választ nem kaptam :( nem tudom miét nem talán konkurenciának tekintenek nem tudom.
Én csak egy hobby kecskés vagyok, az elvem a természetes kiválasztás.... Megadok mindent ami a kecsóknak kell, aki nem bírja mert nem elég ellenálló/életrevaló megy a sütőbe.
A köhögés legalábbis most úgy gondolom, különálló tünet. Egyébként el is múlt. A zavart viselkedés és hol fokozott mozgás hol feltűnő melankólia is megszűnt estére. Szerencsére semmi gond nincs. Az akáccal vigyázok ezután. Fülcseppeztem a délelőtt, semmi értelme. Addig rázta a fejét amíg ki nem rázza a füléből a fülcseppet.
Sok oka lehet. Tavaly legelgettek a gödölyéim, sikerült belegyalogolni egy méhcsaládba...kettőt megcsíptek, abból az egyik mire beértünk, oldalra borult. Hát persze, hogy egy szép vasárnap délutánon volt, amikor orvos sehol. Gondoltam 2-3 ampulla calcimusc nem árt meg ( gyerekeimnek is ezt adtam, ha ők túlélik, a kecske is logikával). Nem tudom attól, vagy anélkül is, de egy óra múlva feltápászkodtak és a csípés is szépen begyógyult, némi orrfolyás és lógó fülecske még volt pár napig, de semmi komoly.
A köhögés, ha nem párosul nehéz légzéssel, okozhatja pl poros kaja, ebben a melegben, (ha még egy kis párás levegő is jön mellé) egyébként sem könnyű az élete a kecskegyerekeknek, de megterhelő lehet ha még letüdőzik a port is. Nálam kifutóban vannak, de még így is kiengedem őket zöldes-fás területre napközben, hogy ne a kifutó porában fetrengjenek, elég nekik ha olykor jó kis poros szálast sikerül eléjük küldeni. Fura élmény ennyi kiskecskét összehajkurászni az istálló környékéről, de mióta el tudnak húzódni, nulla a köhögés és az esti sport is garantált a gyerekeimnek ... és nekünk:) Az abrak nedvesítése sem árt ilyenkor (máskor se). HA nehéz, zörejes a légzés, az már másabb gyerekfekvés. Azt okozhatja gyulladás, ami valaminek a szövődménye. Ez lehet egy makacsul megtelepedett parazita, vagy éppen egy kis baktérium, vagy a 2in1. Mielőtt megeszed őket, egy féregtelenítést érdemes ejteni, azon ne múljon (bacinál még antibiotikum se árt, de ezt- ha kaja lesz a kecskuszból,- nem erőltetném). Általában 28 nap a hús várakozási ideje ivermectin alapú szereknek, szóval ezt kalkuláld be. Vermitan és Albendanin szerek nem alkalmasak tüdőférgesség kezelésére, igaz tejelőket sem lehet kezelni vele, de növendékekre, ha külön helyen vannak akkor én azt adnám. Akácmaggal kapcsolatos tapasztalatom nincs, de amilyen nyomorult tudok lenni, biztos, hogy kapok lehetőséget ennek a megtapasztalására is. Remélem picit tudtam segíteni a megint túl hosszú írásommal.
Sziasztok! Nem tudom van e köztetek olyan aki tudna segíteni de remélem van és nagyon meg köszönném! Tehàt Tud e valaki olyan helyet üzemet ahol kecske tejet folyamatosan át vesznek ? Milyen kritériumoknak kell megfelelni hogy tejet nagyüzem be adhassak el?
Nálunk minden rendbe van 9-i napon ,hála az Istennek !
Mama kecsó egy elkényeztettet kis k..va volt de olyan aggódó gondos anya lett , hogy ezt el se hisszük .
Nem gáz ,hogy néha fagyiznak a szelénes nyalósóval már most ? Antibiotikumot kihagytuk mert itt sokat vissza olvastam és azt vetem le hogy lehet rosszat teszünk .
Már kettő is csinálja, plusz még prüszkölnek is... Néha le vannak lassúlva, néha meg mint aki be van speed-ezve egymást kergetik veszettül néha meg megállnak és mintha látnának valami furát, szoborként bámulnak egy pontra... :).
Gyanús nekem hogy beálltak az akác magtól. :) Szoktam kedveskedni nekik akác, bodza, kökény, alma, leveles ágakkal. Nagyon szeretik, még az ágaknak a héját is lerágják. Most viszont az akácon elég sok még zöld hüvely van benne magokkal és a GOOGLE szerint az akác mag mérgező. Tegnap adtam nekik, szerintem már nagyobb baj nem lesz, de szemlátomást be vannak állva tőle....
Sziasztok! 3db.Holland törpe kecske eladóvá vált. 2 nőstény és 1 bak. A bakkecske más állományból származik így tenyészetre is alkalmasak. Ráckevén vannak. A 2 nőstény még fiatal a bak kicsit idősebb. Tel:0670 411 38 02
Nem sok válasz jött a köhögős kecsómra... de nem is baj, mert a tünetek kiegészültek fül lógatással, / parlagi és nem lógófülű fajta / és fejrázogatással. Valószínüleg "túl korán " vettem észre hogy valami nem stimmel, és még nem volt szembetűnő minden tünet.
Valószínüleg hallójárat vagy középfül gyulladás lesz. Belenéztem a fülébe, de én abba semmit nem láttam. Várok pár napot ha rendeződik a dolog, /van nekem egy antibiotikum és gyulladásgyökkentő tartalmú fülcseppem azt kapja/ akkor jó, ha nem a tervezett kecskevágást előrehozom pár hónappal.... Olvasgattam tegnap este a fórumot köhögésügyileg, sajnos elő elő fordulgat sokféle kimenetellel... Jobb a taglót kéz közelében tartani. :)
Két napja köhög a négy hónapos herélt kecském. Egyébként jól van, talán egy kicsit kedvetlenebb. De nem igazán látszik betegnek. Eszik, iszik, rendetlenkedik.
Egy lázas, gyulladással küzdő állatot bármelyik állatorvos el tudna látni, ha akarná. Ez nem hozzáértés, hanem hozzáállás kérdése. Keríts bármilyen orvost, aki HAJLANDÓ gyógyítani, de gyorsan. A sérülések és szövődményeik ellátása legtöbbször nem emésztőrendszer-specifikus.
Segítséget szeretnék kérni. Az egyik kecském pár napja ímmel-ámmal eszik csak, viszont szerencsére azért iszik. Egész nap csak fekszik, néha feláll és az ólból sem akar kijönni.
Előzmény: néhány nappal ezelőtt megsérült, azaz felrepedt a tőgye olyan kb.3cm hosszan. Olyannyira hogy az összes tej mindig kifolyt belőle. Ez pár nap alatt összeforrt, és lehetett is fejni. Lehetséges hogy valami fertőzést kapott? A hasa is nagy már egy jó ideje, de puha nem kemény tehát elvileg nincs felfújódva. Az itteni állatorvos azt mondta nem ért a kecskékhez. Tegnap megfejtem és világos tejeskávé színű volt a teje.
Sziasztok! Nem tudom van e köztetek olyan aki tudna segíteni de remélem van és nagyon meg köszönném! Tehàt Tud e valaki olyan helyet üzemet ahol kecske tejet folyamatosan át vesznek ? Milyen kritériumoknak kell megfelelni hogy tejet nagyüzem be adhassak el?
Köszönöm a válaszod! Ha tudtam volna hogy 10 vagy 20 ezer a boncolás, már a második ment volna.. Itt 60-70 ezerről volt szó. Annyit most nem tudok előkeríteni ha mind elpusztul akkor se.
Nálunk a Coglamune-t ajánlják, nem tudom az jó lehet-e. Azóta nem voltak legelőn, gond sincs. Valamennyi féreg már biztos van bennük, de jó kondiban vannak, atról nem kellett volna elmenniük.Rövid leszek, most csak telefonon van net, így meg pocsék írni.
Mindenki másnak is köszönöm a tippeket, tanácsokat!
aha, és hogy? Mert én gondoltam, hogy egy pvc csövet lemezekkel bevágog és adagonként kihúzok egy lemezt, lepottyan és hurrá. Igen ám de ehhez ugyanúgy járkálni kell és a kalodát is zárni kell. Szóval ötlet szar. A srácok gondolták a tartályost, de azt meg hogyan adagolod, hogy ne hulljon le az egész és a könnyebb súlyú abrak összetevők ne essenek korábban mint a többi. Nem tudom, elmélet, csak agyalok én is. Napi 8 órában van időm:D:D:D:D
ÁÁ, ez az automata etető nem akkora ördöngösség. Egy sima tartály a fejőállás fölött, amiből egy kar mozdításával egy dózis kaja aláhull az etetőbe. Persze mindenkinek ugyanannyi, nincs egyedi kajaadag. Így nem kellene minden körben felmászni a fejőállásra. Ééés, mint tudjuk lustaság fél egészség :))
Mondjuk én is úgy gondolnám, hogy annyit ér a boncolás, mint még 1-2 kecske élete...
Ha tenyésztést, szövettant stb. is csinálnak, nem valószínű, hogy megáll 10ezerben, simán lehet 20.000 körül. Bendőtartalmat is tudják analizálni.
Szennyvíz (pl szomszéd kinyomatja a pöcegödröt a kertvégen túlra stb) vagy hígtrágya nem kerülhetett a legelőre?
Rohadt szenázs, szilázs? Időnként a rosszabb minőséget vadaknak hordják ki, amit a szarvasmarhákkal nem etetnek meg (mondjuk az is igaz, hogy ez nem ilyenkor szokás, hanem télen, vagyis jelen esetben nem valószínű).
Elvégre napi 300 liter melegvíz kihordása a házból az istállóba program helyett most csak fejünk:)
Ezt én is meguntam, pedig kevesebb vizet kell kihordanom.
Ezt találtam ki:
Slag egyik végére feles karmantyú, itatás idején zuhanyrózsa feje le, rátekerni a karmanytúra és máris folyik a másik végén az istállóban a kellemes meleg víz.
Utána annyi a dolog, hogy a slagból ki kell folyatni a vizet, hogy ne fagyjon bele.
Óóóó erről én is álmodozok minden nap, főleg ma, amikor ismét besz@rt a másik gép, így maradt a napi 8 órás elfoglaltság a lányok hátsójánál:) Ja és persze egy tőgygyulladás is befigyel 2 napja, csak hogy érezzem a törődést és a 4 literes kecske kézzel fejve (csak picit rúgja szét a kezem) program zárásként még jól is esik:) Tavaly még mindent úgy csináltunk, ahogy ti, de idén az előfejést csak akkor csinálom, ha lemosás-törléskor érzem, hogy gubanc van. Nem tudom ki hogy van vele, de a tavalyi gyakori tőgygyulladások óta már szemmel verve tudom, ha gond van..sajnos. Az előfejő kint van, ha kell kéznél legyen, de ha még elő is fejek mindenkinél, ki nem jövök 5 óra alatt. Utófejés másfél hónapja géppel megy, előtte kitartóan kézzel kifacsarós ,..az is móka és kacagás volt:D Nagyon különbözőek a tőgyformák, a tejleadás sem egyforma, van olyan előhasim, aki a nem létező gidának szorongatja, és amikor leugrik az állásról akkor "esik le a tej". Na akkor visszahajtás, felcsatolás és hajrá. Mit ad ég még fél liter ott bújkál a kislányban. Addig örülj, amíg tornádók, mert az enyémek inkább belassult füves lányok:) Mindennek örülnek, de hogy a fejőállás irányába nem mindenki tud fordulni az biztos:) Van olyan kecském, amelyik addig nem áll be a fejőállásba, amíg nem adok puszit. Aranyos volt eleinte, most, picit fáradtan, már nem olyan jó, amikor ezt eltanulja tőle még 8:) Tőgyzárót nem használok idén óta, mert több helyről hallottam, hogy a tőgygyulladások elmaradtak, mióta nincs. Egy biztos, idén még tegnap előtt lett egy, ami egy szarvalt anya segedelmével jött össze, tehát nem baci. Szóval a záró nélküli fejés befejezés eddig jól vizsgázik, nekem meg ez is spórol fejés alkalmanként 20 percet. Az automata fejőgép nem feküdne, úgyse állnám meg, hogy ne legyek ott, de a kajaadagolás, és lezárás hmmmmm:D:D Nem lenne dagadt boka, nem enne az 1 literes annyit mint amennyit a 4 literesnek szánok, édes édes édes álom:D Télen az automata itatóért sírtam, de legalább is, hogy nyár legyen...nem tudok én örülni semminek:). Elvégre napi 300 liter melegvíz kihordása a házból az istállóba program helyett most csak fejünk:)
Nálunk sem volt eddig ilyen mértékű elhullás, anyaállatom laktáció alatt egyik óráról a másikra (na jó 7-8 óra volt) idén ment el először. Nem boncoltattam, de felvágtam, hátha találok valamit. Az iszonyatosan büdös bendőn kívül semmi. Aztán gidák is mentek el. Aztán egy szárazon álló csontsoványom. Akkor már boncoltattam. 3 féle féreg volt bennük, az egyik tüdő a másik kettő bélben. A férgek nevét nem tudom megjegyezni. Hasonlóan mentek el ahogy leírtad. Na szóval. Idén 4 alkalommal féregtelenítettem (3 féle szerrel), ebből kétszer ismételtem is (jó kis szerek, a gyártóval lenne mit megbeszélnem). Múlt héten -és azt megelőzően egy héttel- az eredmény után ismét féregtelenítés. A lányok jelentősen javultak, a tej felment napi átlag 15 literrel, de még mindig nem mindenki az igazi. Most, ha lesz egy kis pénzem vérvétel lesz, megnézzük bújkál e még valami. A boncolás 10 ezer forint/ állat, a tej baci vizsgálata 4500 forint/minta. Ezt csak azért írom, mert-tisztelet a kivételnek- általános lerázó szöveg, hogy drágák az ilyen vizsgálatok. Egy tőgyinfúzió 800-1500/darab ami jó esetben 3 alkalomra elég, vagyis még egy kúrát se bír. De, ha nem tudjuk mire kezelünk, minek kezelünk, szóval inkább az a pénzkidobás... Nyilván amikor egyértelmű az ok, mert pl ütés érte, vagy nagyon bedurrant ellés után, azt tudja az ember, sokszor a gyógynövényes tőgyinfúzió is bőven elég, vagy sok is. Ugyanez a boncolás. Amikor tudod mitől van, persze, hogy nem küldöd a boncmester asztalára, de ilyen esetekben, szerintem indokolt lenne. Lehet, hogy "csak" "mix" kecskék, de amikor 5 megy el és vakon van az ember megéri a 10.000 forintot, hogy megtudd, mitől ne menjen el a megmaradt 5. A fajtaváltás, vagy másik fajta tartása sem könnyebb vagy nehezebb, de ha bent van esetleg egy kórokozó, vagy egy makacs élősködő, akkor tündéreket is vihetsz, visszatér a baj. Az enterotoxémiára a Covexin 8-at ajánlják, de ezzel nem véded meg, csak esetleg megmentheted. A nálam meghalt anya oltva volt ezzel a cuccal...ráadásul nem olcsó. Szóval a vakcinákról ennyit:D:D Nekem van egy elmebajos paraszt üldözőm, aki szerint a kecskéim az ő repülővel is nehezen megközelíthető területén legelnek. Nem sikerült megértenie, hogy nem lehetséges a dolog, mert a kecskéim nem tudnak még repülni, de ő inkább méreggel fenyeget. Remélem hozzánk nem jön, csak a saját területén szórja az áldást, de ha van rossz akaród ezt se zárd ki, sok a hülye ember, bár meggyőződésem, hogy az mind körém költözött:)
Itt volt a faluban egyszer egy ilyen arányú és időben is hasonló pusztulás. Azt gyomirtó okozta. Átfújta a szél a szomszédból és a takarmányra került. Azok betegedtek és haltak meg akiknek az a rész jutott a bálából.
Szia! Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, időnként nálunk is előfordult hasmenés, nem volt belőle komoly gond. Ha ilyen problémád van mint nekünk, 6-8 óra alatt elhullik az állat. Egyedül a bakon látszott előtte, hogy sokat fekszik a legelőn, nem megy a többiek után, ő ettől a tünettől számítva másfél napig élt. Az állatorvosunk azt mondta, ő 15 éve nem látott entherotoxaemiát, ezért nem is gondolt rá először.
Volt hogy kiszöktek, bezabáltak abrakból, túlélték. Volt hogy borsóhüvelyt találtak meg egy ládával, két napig nem ettek, túlélték. Kiszöktek a lucernába, túlélték. Ezért rejtély hogy mi okozta a gondot.
Szia Fecó! Igen, így csináltam! Téged zaklattalak kb egy hete ezzel a gonddal, akkor be is hoztuk őket a legelőről, volt széna, sőt csak széna, és abrak megvonás is ahogy tanácsoltad. Szerintem ezért él ami még él... Utána másnap még volt elhullás, azóta nem, csak most hogy ilyen kevéske időt kint voltak. Széna volt előttük egész nap, csak ilyenkor a száraz kaja nem nagyon tetszik nekik. Azt hittem, hogy már kezdhetem őket visszaszoktatni a rendes kerékvágásba, de ezek szerint nem.
Most szerettünk volna csapatot váltani, ezek csak mix kecskék, de nem tudom, hogy így bele merjek-e vágni valami drágább fajtatiszta állomány kialakításába, ami jóval nagyobb anyagi veszteséget jelentene...
Néha eddig is volt hasmenéses egyed, de nem pusztult el tőle állat. Egy-egy példány (ugyanazok) időnként egy-két napig kókadtka volt, de gyorsan helyrejöttek.
A hasmenéses résznél még nincs felfújódva a kecske, ez is hirtelen jön, elhullása előtt kezd felfújódni, de van amelyik ezt sem. Zömének habos a szája. Az entherotoxaemiára utal még az is, hogy amelyiknek láttuk az utolsó óráit, az nem tudott lábraállni, annyira gyengék voltak a végtagjai. Viszont a szív körüli sárgás "izzadmányt", vagy a vesék állapotának változását sem tapasztaltuk. A bak szíve volt fura, annyira puha volt, hogy össze lehetett gyűrni. Az állatorvosunk szerint felesleges elküldeni boncolásra tetemet, nagyon sokba kerülne és nem biztos hogy hozna eredményt. Kaptak tőle valamilyen oltást is, de nem használt.
Mérgezésre is gyanakodtunk, de az sem életszerű, bár a mai világban minden elképzelhető. Bármilyen ötletet szívesen veszek, hogy mitől lehetett ez, hogy nekem vagy másnak sikerüljön elkerülni hasonló katasztrófát.
A legelőn olyan növényt nem találtunk, ami nem volt ott tavaly vagy tavalyelőtt is. Kb három hete volt egy komoly eső, nem tudom ez befolyásolhatta-e az eseményeket.
Etetési sorrend: víz, széna, és utána legelő, vagy bármi más. Így csináltad? 8 óra alatt enterotoxémia lemészárol felnőtt kecskét, úgyhogy akár ez is lehet a probléma...
Sziasztok.Kis problémám meg oldásához szeretnék segítséget kérni.Van egy 3hónapos apróságom enyhe hasmenéssel.Már probáltam a dió levelet,pici javulás,már nem folyós,de még mindig nem bogyózik.Mit adhatok még neki,mondták hogy jó a széntabletta,de még nem használtam soha.Előre is köszönöm.
Szia.
Jó hogy leírtad, mostmár én is izgulok.Mi 2 hete költöztünk tanyára, és éppen ma reggel láttam hogy többnek is hasmenése van, és az egyik nem legel csak fekszik de kérödzik.
Kérlek írd meg a további fejleményeket. Mi 4 éve kecskézünk de hasmenés nem volt még.
Évek óta olvaslak Titeket, sok hasznos tippet és segítséget kaptam már itt. Most is a tapasztaltabbak véleményére, tanácsára lenne szükségem, mert nem tudom hogy mit szúrtam el.
5 éve kecskézünk, három éve vagyunk kint tanyán, itt nyáron legeltetve vannak a kecskék. Nem egy jó legelő, egy elhanyagolt szőlőterület, de sosem volt probléma vele, a kecskék jól érezték magukat. Idén két hete kezdődött a baj. Az első kecske elhullása után (ő egy másfél éves herélt volt, vágás előtt állt) jött az állatorvos, semmit nem talált. A kecskék szépek, jó húsban vannak. Nem kaptak sok abrakot, azt is csak a fejősök. Viszont egy héten keresztül minden nap volt elpusztult állat. Köztük volt növendék, anya, és a bak is, aki viszont egy szem abrakot nem szokott kapni ilyenkor. Az állatorvos a boncolásokkor csak enyhe bélgyulladást, és megnagyobbodott epehólyagot talált, szerencsére a lép egészséges volt, már a lépfenére is gyanakodtunk. Az elhullások előtt max annyit lehetett látni, hogy a kecske nem jön fejésre, egy kis hasmenés, 6-8 óra múlva meg már nem élt. Az egyetlen szóba jöhető betegség az entherotoxaemia (ha jól írtam). Az okát nem értem, nem kerültek új, jobb legelőre, nem ettek túl sok abrakot, semmi változás nem történt. Andreja egyik írása nyomán a gyanúsított csak a "vadborsó" lehet, az volt sok, de magot hozni nem hiszem hogy volt ideje. Egy hete bent van a maradék, csak szénát kaptak. Tegnap átnéztük a legelőt, max egy-két picike vadborsó mag nélkül, így kiengedtük őket, kétszer negyed órára. Estére már hasmenése volt az egyiknek, reggelre nem élt.
Mi okozhatja mindezt? Máskor tudtam mikor elszúrtam az etetést, pusztult már el gida így, de most nem tudom mit rontottunk el. 11 anyából 5 pusztult el, egy bak, egy herélt, és egy növendék. Már eldöntöttük, oltatjuk ellene az állatokat, van ennek hatásosságáról valakinek tapasztalata?
Automata etetővel? Tudsz élni Cili! :-) Ha nyerek a lottón, nálam nemcsak automata kaja lesz, hanem egyedi kajamennyiség adagolás is (érdem szerint :-) , persze egyedi tejmennyiség-méréssel. Viszont van egy nagy bajom. Nem lottózom, így nehéz lesz nyerni...
Megvoltak a befejések... Első laktációs gödölyék, pont 15 litert adtak 5-en... :-) Asszem nem lesz gond, hogy meglegyen kötelező szint (az első vagy 2. laktációban a 400 liter) :-)
Minden évben eltökélem, hogy jövőre fejőházat építünk. Nix sajtáros fejés, a tej vezetéken keresztül, szűrve, egyből a hűtőbe megy. 2x6-os állás minimum (de inkább 2x8-as), forgatós kelyhekkel (középen van, két sor között lehet forgatni: amíg az egyik sor fejve van, a másikat kihajt, újabb sor beenged, előkészül), természetesen automata kajaadagoló...
Na ja, már 1-2 ilyen "jövőre" elmúlt és még mindig a sajtárakat koptatjuk. :)) Óóóó, 1-1,5 óra alatt lefejni akár 150 kecskét....óóóó.....aztán arra ébredek, hogy bilibe lóg a kezem... :))
Részvétem, egyedül fejni a jelen rendszerben /sem/ egyszerű... azért volt már rá példa, nem 1x, nem is 2x.
Tőgyelőkészítés hosszabb, utófejés szintén. Nem tudom, ki hogy műveli az előkészítést, tudom, hogy sokszor a száraz, tiszta tőgyre semmit mázolva, egyből fejve is jó technika. Áá, mi nem. Mi szeretünk mindent komplikálni. Tehéntelepeken nevelkedve az ottani technikát alkalmazva: habosítós mártóból előfertőtlenítő, majd papírtörlővel szárazra, majd elsősugár mintavétel. Persze a végén alig van olyan kecske, akinek a lefejt tőgye nem telik meg újra tejjel. "Hogy a zanyjátok, ez eddig hol volt?" felkiáltással szépen kelyhek újra vissza, van amelyikre többbször is.:) A végén utófertőtlenítőbe mártogatás. 2x mártogatás macerás, de így évente talán 1-2 tőgygyulladás ha van. De ennyi tökölés egy embernek jóval hosszabb...
Nahát arról nem is beszélve, hogy egyedül fejve az utolsó sor az katasztrófa. Törvényszerűen a végére maradnak a hülyék, nemnormálisak, agybetegek. Vagyis azok, akik még tévedésből sem akarnak önként feljönni a fejőállásra. Ha egyedül vagyok? Bemegyek mögéjük hajtani: mit csinál az okos kiskecske? Felrongyol a fejőállásra, majd ahelyett, hogy betenné buksifejét a nyakfogóba és tömné magába az abrakot, na ahelyett azzal a lendülettel, ahogy felért, lassítás nélkül le is ugrik az állásról és berohan a már lefejt anyák közé... Nem véletlen, már van "Torpedó" és "Kistorpedó" elnevezésű kecskénk :) Torpedó ezt akkor is előadta, mikor egyikőnk ott állt, hogy ne tudjon leugrani. Nem nézett se Istent se embert, rohant föl, ugrott le. Úgy kellett elkapni a levegőben, már amikor sikerült. :)))))
Elég nehéz úgy írni, hogy a rendszer vagy a telefon közben szórakozik az emberrel. Most például, ha nem veszem észre - mondom biztonság kedvéért azért ránézek, aztán hinni se akartam -, ez a hsz Konoknak jelent volna meg, holott Ronnjának írom, és nem nyomtam félre a válaszgombot!
Tegnap pedig ez-Bennek válaszoltam, de miután az elsőre írtakat eltüntette a mentés ellenére, másodszorra önálló hszként hozta le, holott közben nem léptem ki a szerkesztőablakból.
:D:D:D:D:D Tesóm át akarja egy ideje építeni a dolgokat, hogy jobban boldoguljak, csak még nem tudom mennyibe fog ez kerülni nekem. Most szívünk, szitu hasonló, ha véletlen a pirosat kapcsolom másodjára, akkor a bar 10-ig kúszik plafon, vagy el se indul. A motor majd érdekelne, milyen és hogy a pulzátort ha lementem a sajtárosról, az 4 pár kehellyel boldogul e, mert ha igen akkor a fejőből a motort is kivágnám, mert a 34 fokból a két gép varázsol 1 óra múlva 38-at, plusz a 9 kecske...hát na, ventilátor nélkül kicsit erős szauna a hangulat:) A legyekkel még megharcolok, de amikor egyszerre csap a szemembe a landoló légy, az izzadságcsepp a homlokomról és a kecske farka, az úgy bearanyozza a napomat:) vagy megyek hozzád és lopok ötletet:)
Tudom miről beszélsz! :) 2 éve két kis kőkorszaki vákumszivattyúval fejtünk, 1 vákum-1 sajtár felállásban. Ugyanez: mindent lekapcsolva ment a kettő. Ha közben véletlenül a bojler bekapcsolt: paff, villanyóra lecsap. Még az sem volt mindegy, hogy a két vákumból melyiket indítottuk előbb, ha véletlenül fordítva: villanyóra csatt. :)) Dög melegben a fejőállásnál felállított kis ventilátort sem nagyon akarta elbírni. Még gyenguszok is voltak a vákumok: véletlenül egyik kecske lerúgta a kelyhet, leesett a másikról is, ami ugyanahhoz a vákumhoz tartozott. Ááááá... :)
Na aztán beruháztam egy nagyobb szivattyúra, ami elviszi a két gépet egyszerre, csodás volt a váltás: :)
Na jelentem kipróbáltam a 4 kezest, egy szem lányként. Scubert zongorajátéka lószar ahhoz képest amit lenyomtam, de 4 óráról lehúztam 2,5 órára a fejést. Örök hála. Igaz volt előkészület, mert nálunk 220 helyett olykor csak 190 a feszkó a konyektorba, de a villanyszerelő átkötött bekötött kikötött és ha mindent kikapcsolunk, akkor működik a két gépezet. Na meg 3-dik fejés után beadta az unalmast a török eredetű kehely, de nem baj, mert amikor még volt miből vettem pótkelyhet, előkotortuk és ismét van vákuum és a pulzátor is jó, (ha kitámasztjuk a pótgépen egy rossz távirányítóval), szóval az ima marad, de napi 8 helyett 5 óra fejés idő már megérte. Köszönöm szépen. A férfinépet még párszor körbe kell udvarolnom, hogy újra szét legyenek a csajok választva, de azt is megoldjuk. Andreja javaslatát, hogy kint friss lucerna várja a bandát még nem működik, mert végül is csak fedett etető és jó idő hiány volt, de ha ismét kisüt a napocska, akkor megoldjuk. Aztán a bambalányaim is csak kitalálnak majd végre a fejőállásról:) Mire vége a laktációnak akár kész is lesz minden és egy-két hétig nem fejünk...te jóóóég, így még nem vártam a februárt mint most:D:D:D
A gyógyszer nem játék, márpedig a féreghajtó gyógyszer. Vegyi anyag. Nagy dózisban méreg, kis dózisban semmit nem ér, nem megfelelő készítmény nem megfelelő parazitára adva felesleges pénzkidobás és terhelés a szervezetnek, környezetnek. Ha lehet, le is zárnám részemről a témát, de ha valakit zavar, hogy nem vagyok elég nyálasan kedves, akkor a jövőben így válaszolok majd hasonló kérdésekre:
Kedves Hozzászóló! Örülök, hogy vettél valamit, amiről nem tudod mi az és mi sem. Szívesen fogadnám, ha beszámolnál róla, milyen hatást váltott ki az állatodban az ismeretlen szer. Ha netán belehal, ne izgulj, van másik állat és másik szer, az állatkísérlet meg még nem tiltott. Mivel nem az én állatom, éppen nem is zavar különösebben, ha kicsit mérgezed vele. Ha esetleg nem féregtelenítő lenne az, amit adtak, ne foglalkozz vele, pont jó lesz, hidd el, hatni fog. Vagy így, vagy úgy. Először a malacokon próbáld ki, ha nem hajt ki belőlük semmit, az se baj, legfeljebb majd nem nőnek úgy, de kit érdekel, nem azért vannak, hogy még nőjenek is. A csúnya, butuska féreg észrevétlenül bántja a belső szerveket, rombolja a beleket, a gyomrot és a tüdőt is legyalázza. A mája csak kicsit lesz lyukacsos, az már annyira nem is fáj a tüdőgyulladás mellett, csak amikor rángatózik, mielőtt feladja a harcot. Kicsit fura látvány, ha sokáig nézed éppen meg is lehet szokni. Vigasztaljon a tudat, hogy nem mind hal meg így, mert a szívósabbak eljutnak a késig. A korán halókból már enni se tudsz, így tisztességgel felravatalozható és elásható állatod lesz, vagy a kukába is dobhatod, ahogy szereted. A tejelő állat kezelése az akármivel meg kimondottan sikkes lesz, sőt, mondhatnám menő, amolyan hipermarketes. Nincs is finomabb az ismeretlen eredetű szeres tejcsinél. Mit nem adnék érte, ha megkóstolhatnám. A boltok polcaira is sok ilyen kerül, nehogy már otthon ne ilyet igyunk, ha már fejünk, nem igaz? Ó majdnem kifelejtettem: Minden megevett étel gyorsabban végigszalad majd rajtatok is , ha esetleg olyan féreg is van az állatba, ami emberbe is megtelepedhet, tök jó lesz, mert akár a család is le tud fogyni gyorsan és ingyen. A Norbi Update hozzátok jár majd tanácsért:) Pusssziiikanyalomaszád:)
Nagyon jól szóltál Ben! Különbözőek vagyunk és nem ismerjük se egymást, se a szituációt, amiben ír épp valaki. Hogy csak egyet mondjak: amikor Senkiszigete először felírt a fórumra, hát diplomatikusan fogalmazva is "meghökkentő" volt így elsőre:) Aztán idővel egyik "kedvenc" hozzászólóm lett több okból is:) Pár napja pedig, amikor épp hosszan értekezett, megjegyezve, hogy talán túl sok érzelmet visz bele, amiért "ívet" is kaphat, hát nekem az tele volt jótanáccsal, útmutatással, és nagyon is értettem, miről ír. Aztán tegnap este meg is tapasztalhattam a kecskék "ösztönös" beleérző képességét, ami talán belőlünk időnként hiányzik, vagy csak túl hírtelenek, felületesek vagyunk ebben a rohanó világban. Mindenesetre a jó szó tényleg megörvendezteti a szívet, és nem igen van ennél egyszerűbb módja ennek:)
...azért egymás között. Az első... legyen az bármi- nemcsak a bűvös "Miért pont kecske ?!" topikon a hozzászólás- nem mindig úgy sikerül, ahogy az a nagykönyvben megvan írva.
Ez bizony már csak így van, ez alól talán még mi sem vagyunk kivételek.
Neked a 150. hsz-od következik, így persze, hogy "sínen vagy" és csak ontsd a jó tanácsokat továbbra is.
A szép hétvégét kívánó soraimat, egy régi keleti mondással zárnám :
" Siess jó szóval megörvendeztetni, azt, aki szembejön veled, lehet soha többet nem találkoztok. "
Bocs ha én se voltam kedves, de nem is akartam az lenni. Ha a világ végén élek is a családom és az állataim érdekében sem adok be bármit bármikor bárminek/bárkinek. Van fórumon, vagyis google barát se lehet oly távol. Beüt...keres...talál...kérdez...választ...vásárol. A sorrend. Szerintem. Jó lenne ha ezt anyukák és állattartók is mindig betartanák.
nem akartam kekeckedni, bár lehet tényleg kissé csípősre sikeredett. Viszont felénk az egyetlen állatpatika bezárt, közel s távol semmi ilyesmi, csak a netről rendelt akármik. A dokim(vágóhídon dolgozott, most már nyugdíj várományos sajnos, de szuper jó) kénytelen humán patikába küldeni, ha valami kikeverendő akármi kell nekem. Ott meg-had ne részletezzem, bár van egy hatalmas sztorim-részletezzem most. Őkelme nem tudom honnan szerzi a gyógydilijeit, ha nem felejtem el, most már lehet, hogy megkérdezem.
Tökéletes a kecsketej! Minden emlősnek az. Semmivel ne keverd, de a hőfok nagyon fontos 38 fokosnak kell lenni. Egyszerűbb és olcsóbb a Pingvintej nevű tápszer. Kb 50 ft-ra jön ki egy liter és nem számít annyira a hőmérséklet. Mennyiségekre már nem emlékszem, azt majd más!
Drága Ronjácska! E+lméletileg igazad van. Azért elméletileg, mert sajnos ma már egyre nehezebb dokit találni, főként olyat aki nem csak kutyákhoz, macskákhoz konyít. Ezért vidéken egy csomó állatos és takarmányboltban árulnak féreghajtót, vitamint és egy- két cuccot amit régen csak állatpatikából vagy dokitól kaphattál meg. Persze a felvilágosítás így igencsak megkérdőjelezhető. Nem csoda ,ha szegény nem tudja mit kapot, hiszen feltehetőleg valami nagyobb- kiszerelésű dobozból pottyantották a markába. Tán a dobozt sem látta. Mielőtt Peti idekerült állatorvosnak nálunk sem volt ez másképp, csak én elég erőszakos voltam hozzá, hogy felírassam a nevét a cuccnak, hogy a neten utána nézzek. Millió puszi Neked Csillag!
sziasztok!
tudom hogy volt mar rola szo de most nincs modom visszaolvasni, szopos baranyt lehet kecsketejjel felnevelni? ha igen milyen higitasban es mit kell adni a tejhez?
hanyszor es meddig kell mestersegesen etetni?
bocs a sok kerdesert!
Ha az állatorvos általában bead bármit(legalábbis a miénk olyan) elmondja a szer nevét és egy rövid tályékoztatást, hogy milyen mellékhatásai lehetnek,egyáltalán mire kapja, stb...
Nem hátrányos tudni gyógyító kotyvalékok nevét, főleg, ha használni is szándékunkban áll. Ha kapásból azzal kezdted volna, hogy az xy( az általad alkalmazni vágyó szer neve) féreghajtót lehet e ... akkor szép kerek, egyértelmű választ kaptál volna.
Régóta figyelem a hosszú életű fórumot, amelyről sok hasznos tanácsot ellestem én is. Köszönet érte! Békés megye területéről, illetve a szomszédos (Hajdú-Bihar, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok) és Pest megyéből keresnék megbízható tenyésztőtől "papiros" alpesi bakot megvásárlásra ami ősszel már "dolgozhatna".
Köszönöm ,és nem sértődöm meg ,gondoltam valaki hátha tudja !Viszont ha lenne használati utasítás elolvastam volna....
Doboza nincs, mivel itt adnak annyit is amennyire szükség van. Mindegy, úgyis nem sokára jönnek a kismalacok majd jó lesz nekik vagy addig kidobom és veszek frisset!
...olyan mérgesen tetszettél írni, hogy ki se merek menni gombászni, mert biztos még az is mérges lenne.
Azonban a kutya és az énekeshal viszony, hogy úgy mondjam tanulságos.
Történt, hogy a tavon csónakázó házaspár, a kedvenc tacskóját beleeresztette a vízbe egy kis hűsítő úszkálásra. Jött egy hatalmas harcsa és csobbanás...volt kutyus, nincs kutyus.
Visszavágó : A tacskó helyett beszerzett kis foxi, aztán kirámolta az akvárium halait, még hírmondó- igaz a hal hallgatag, kivéve az énekes- sem maradt belőlük.
Az élet tele van meglepetésekkel, mint néha a kecske szőre bogánccsal ! ( mondják !:)
Esik eső csendesen...oszt sár lesz abból...ha nem találnátok keressétek a metszőollót. (régi bevált praktika:)
Esőszünet : ilyenkor jönnek a jó gondolatok.
Egy évvel ezelőtti program. a napot a korán kelő, vagy, mint Kanga, későn fekvő Andreja nyitotta- mint a topikot- O óra 11 perckor és Oláh Dénes zárta 21ó 26p.
Amit ki húzott annak nem volt szaga mert meg szagolta igaz kb. 20 óra telt el ellés óta. Ma egész nap evet .Vizet keveset de ivót ,egy 20 L. vödör friss vegyes gazt kevés szemes abrak, széna +gazdasszony napi száraz kenyér adag nasi.
Nagyon óvatosan húzta , nulla erőfeszítéssel . Reméljük nem lesz semmi baj !
De mos őszintén az állatorvos mit tudott volna csinálni x összegért.(de majdnem az lett). Amúgy a hölgy állattenyésztő szakiskolát végzet. Ő is elmondta reméljük nem maradt benne semmi mert könnyen kijött . Azt mondta első ellésre 3 az ritka plusz a hatalmas tőgye van és jól működik .Figyelünk rá !
Ha a nevét se tudod, akkor pontosan miért is kellene tudni válaszolni erre a kérdésre? Lehet nem lenne hülyeség, ha odacsattognál a féregtelenítő dobozához kicsi szemedet reá vetnéd és erős koncentráció közepette elolvasnád mit ír a hozzá adott használati útmutató és a dobozka felső vagy oldalsó részén a nevét is megtalálod. Ha nem adtak hozzá ilyet, akkor disznónak se add be és lehet a bolt sem volt az igazi, ahonnan vetted.
Egy-két napig szagolgassátok a kijáratot, nem e bűzös...tudom ez most hülyén hangzik, de ha büdös akkor antibiotikumot adjatok neki,.. Milyen amikor büdös és gond van? Hát összetéveszthetetlen a szag, én már akkor kiszúrom ellések idején, ha belépek az istállóba. Eddig kétszer fordult elő, abból egy anya belehalt (egy nappal ellés után). Akkor takarosan megtanultam a leckét, igaz nem csak ez volt a baj...Nem mellesleg az első napokban lemosom a csajokat és ha a farkinca szőr összeragad, akkor ollóval levagdosom. Ez fejéskor is higiénikusabb szerintem. Nem mindenkinél jellemző, de van aki intenzívebben és gyorsabban tisztul, féltem őket a legyektől és a rohadék patkányoktól. Nem kell megfogadni, a legtöbben hülyének is néznek emiatt, de én így vagyok nyugodt, a csajok pedig még egyszer sem rugdostak, vagy ellenkeztek amikor langyos-meleg vizes törlővel szépen rendbe raktam őket.
Köszönöm válaszod . Egy régi kecskés hölgy a környékünkről eljött és szépen kihúzta és ugyan ezekkel a tanácsokkal látott el minket. Most már nyugodtabbak vagyunk.
Azt szeretném kérdezni,hogy disznónak vásárolt féreghajtót be lehet adni a kecskéknek?(Sajnos a nevét nem tudom,de tegnap vettem állatcentrumban)
Illetve még egy kérdés ,van egy fejős kecském aki szó szerint csont sovány ,viszont napi 3-4 l tejet ad!Hogy ,illetve mivel lehetne kicsit felhizlalni!?
Szúrni kell, mert nála a külső parazita védelem is fontos! Nézd meg a könyvben mit és mikor kapott utoljára, illetve a rendelkezésre álló szert a neten keresd meg! Ott van a disznó adagolás! Szúrni úgy a legegyszerűbb, ha megfogjátok mint a talicskát és felső nyakbőr alá nyomod. Általában nem veszik észre. A másik fórumon küldd át légyszi a születési dátumot, meg képet róla!
A "béldarab" A lepény. Annyi darabnak kell kijönni ahányat ellett.Mostanra már mindháromnak ki kellett jönnie. A köldökcsonk fertőtlenítésen és a cici beindításon kívül más teendő nincs, csak,ha valami rendellene4sséget észlelsz. a mama kapjon vizezett korpát, abrakot pár napig még ne. Szálas amit eddig kapott és víz mindig előtte!
Bocsi hogy nem olvastam végig a fórumot de most ellet le először a család kedvence este .Kettőt élve a harmadikat halva és azt vettük észre hogy log valami a pérájából
mint egy vékony bél darab.A döglőt kis kecsó lepénnyel jött ki. Anya kecsó eszik iszik és nagyon gondoskodó már fejtünk is a kicsiknek és cumiztattuk.A kérdés mit csináljunk .Válaszotokat előre is köszönöm.
Tudom,mondta a takarmányosom,de az még nem mostanában lesz.Addig is kéne valami lista ,mi az amit nyugodt szívvel adhatok nékik a kukoricán és a zabon kívül.
na jó csak megkérdezem itt a legfontosabbat, mert nagyon aktuális. Nálunk a féregtelenítés úgy történik a tanyában, hogy kecske, macska, kutya féregtelenítve van, akár van benne valami akár nem. No de a Tádénak nem tudom mit és milyen mennyiségben lehet ilyenkor adni. Vermitanom, biomectinem van. Szúrni nem szívesen szúrom, mert visít minden miatt, ha éppen nincs berúgva, mert a rottyant gyümitől állandóan be van indulva a kis hölgy, olyankor énekel:) És kb ennyi tapasztalatom van eddig, egy hete van itt:)
Kangaházi Sh Elza, azaz Tádé, aki lány és foltos:) Szerettem volna kérdezni vele kapcsolatban, de ez nem a Miért pont malac fórum, szóval nem tudom hol tehetem meg:)
Sziasztok.A környéken sehol nem tudok venni zabot.Mi a véleményetek az árpárol.Ne olyan mint a búza,hogy esetleg bele dagad.Ezt csak úgy hallotam,még nem mertem adni nékik,de muszáj lesz,mert nem kapok mást.
írtam nektek egy halom választ, aztán meg nem jelent meg, most meg már hulla vagyok. A lényeg, hogy nálam másfél hónapja lettek összenyitva, de most a férfinép örömére újra szétválasztok. A kecskéim fejében valóban van némi gond, na persze nem mindenki esetében. De ha észre kellene szelektálni, meg tejsugárra, meg iránytartásra, meg ott a tőgyforma, meg a ráma...a végére nem maradna senki:)
Hú, akkor készülj, nem olcsó és ha a piac kicsit belassul, akkor baromira el kell gondolkodni mit adj el, hogy takarmányt tudj venni az árából. Mert sajnos a növénytermesztő szakmunkások nem azok a kedves srácok. Vannak kivételek, őket kell megtalálni. Az jó buli:) Aztán csere, mert elkurvulnak:) Ha már kellőképpen kezdesz függeni, akkor elkezdi óvatosan pedzegetni, hogy árat emelne, mert hát elajda másnak, ha neked nem kell annyiért, amit ő újraálmodott... És emel egy laza 10%-ot (jó esetben) és pislogsz mint hal a szatyorban. Nem sok, mondja ő, mert csak 4500-ról 5000-re vagy éppen 8000-ről 9000-re, de neked rengeteg lesz. Ezért jó ha legalább 2-3-4 bejáratott helyed van és váltva vásárolsz, hogy ne legyél kiszolgáltatva. Nem tudom mennyi a létszám, de ha nagyobb létszámot szeretnél, ahol a napi fogyasztás 1-2 körbála meg 1-1,5 mázsa abrak és a tejfelvásárló letolja az árakat, akkor indulhatsz a falnak. Ha saját terméket készítesz és boltnak értékesítesz, ott is lesz legalább 2-3 bolt, amelyik elkezd majd cigánykodni, hogy igen, jó a terméked, és igen a kóstoltatásokkal kialakult egy kecsketejterméket kedvelő vevőkör és valóban ott szobroztál ezért pár szombaton, de add olcsóbban a terméket mert hát van aki olcsóbb és hát lehet tőle venne inkább...és akkor jön a sakk. Nem csak negatív oldala van persze a dolgoknak, mert a kecskék pótolják az emberekből kiveszett jó érzést, de az tény, hogy aki kizárólag vett takarmányból dolgozik, annak duplán jár az áldás, már ami a kockázatot illeti. Jaaaaaa és ha nem vagy olyan balek, mint én, és nem futsz bele ehetetlen takarmányba, akkor az első 1-2 évet olcsón, talán nullán kihozod. Az alpesiről és a szánenről az a hír járja, hogy bírják a zárt tartást. A homogén, egy állományból származó, egy bacival rendelkezők lehet. Az én lányaimmal nem közölték, hogy ők alpesik és szánentálik és maradjanak a fenekükön, tolják legelő nélkül is a tejet és ne merészeljenek még csak véletlenül sem betegeskedni. Amíg össze nem állt a csapat, betegeskedtek és visszaesett a tej (most is erősen hullámzik) és mivel igen törékeny a kis szervezetük, vagy normálisan kitakarmányozod őket, vagy úgy lezsarolják magukat 1 hónap alatt, hogy sírva nézel végig rajtuk, hogy máááár megint mi a francot csesztél el. Aztán kiderül, hogy a szárítóból érkezett abrak kicsit toxinos, vagy a lucerna esőmentes ugyan de levélmentes is, vagy éppen a réti szénát amit lekötöttél és beszállítottak nem az amit kértél és kipróbáltál...sebaj, van toxin lekötő, élesztő két pofára meg van az a cucc amit el lehet adni a háztól és lehet belőle venni másik takarmányt a régi helyett. A legelő egyébként a legnagyobb szívfájdalmam, mert látom mit jelent napi fél-egy óra legelés a lelküknek...ha egész nap legelhetnének,óóó az mekka lenne. Ha elég szívós vagy, még a fórumon sem kapod nagyon az ívet csak egy ideig és elkezdi elfogadni a világ és a család, hogy semmi más nem érdekel már, csak a kecske:)
A lányok felmenni még fel is mennek gyorsan de lefele már nem igazán vannak a toppon:) Van aki még enne, van aki csak szimplán bamba. Kb 20 olyan kecském van, aki kifejezetten meglepődik fel és lehajtáskor, hogy jééé ajtó, jééé oda be kell dugni a kis fejemet???:D:D:D Na és amikor végzünk még mindig áll és gondolkodik. Fogalmam sincs, hogy miért.
Biztos, hogy a fejükben van baj. A mieink rohantak be, és aztán kifelé is. Pedig fix sorrend sem volt, felhajtóút sem, a fejőállásokat elölről is kerülték, ahol simán beleehettek volna az abrakba, de amíg nem voltak a helyükön, eszükbe sem jutott. Nem emlékszem már, hogy tanulták meg, de biztos hamar (fejés után lehetőleg friss lucernaszéna várta őket a kinti etetőkben)... A fejőálláson az etetőket kb. 30-40 anyánként kellett utántölteni, ha pörög a fejés, nem tudnak túlzabálni.
baromi lassan adja le egy-két kecske a tejet, mert cérnavékony sugárban jön a tej, de ad 3 litert, így nem tudom megtenni hogy eladjam
Pedig az ilyet mi 5 perc alatt szórtuk ki. Hiába 3 literes, egy jól fejhető 2.5 litereshez képest sokkal több kárt (többlet ráfordítást) okoz, mint amennyit a fél liter tej hozhat. Ráadásul a tőgyformát örökítheti is.
Nálam van olyan lányka, aki márciusban töltötte az 1 évet, májusban ellet, 30 kg lett ellés után vaságyastól és napi 2,5 litert kidob magából. Itt született első gödölyém, hordozza a teste kezdőségem minden elkövetett hibáját. Szóval igen, jó. Ugratás után ne sajnáld tőle a kaját és majd kinövi magát, ha meg nem teszi, üresen maradva se lesz jobb a helyzet. Volt akit kivártam, hagy nőjön, addig nőt, hogy üres maradt de kellemesen dagi.
Helyzet némileg hasonló: 79 fejős, 8-as fejőállás, egyszerre 4-et fejünk (2 sajtárral), így kb 1,5, de max. 2 óra a fejés (reggeli hosszabb, esti rövidebb). Ami szerencse, hogy nincsenek külön boxok, egyben van mindenki, így jobban lehet pörgetni, plusz 2-en fejünk, nem egyedül. Reggeli a nagyobb tejmennyiség miatt hosszabb, de gondolom ez legtöbb helyen így van. Igaz, nem is pont 12 óra a különbség a fejések között, hanem 13-11-13-11. Sajnos a legeltetés miatt csak így oldható meg. Meg ha alpesi-szánen csapatot fejnék, feltételezem többet állnék és várnék, hogy adják le piszkos sok tejüket. :) Nade nálam még mindig van bent 3-4 alig 1,2-1,4 lityis versenyző. De mindegyik kedvenc, a fene a formájukat. :))
Befejésnél kb 3 órás a fejés. Mert szintén csak két mérőtartályom van. Pont a legutóbbi befejés közben gondolkodtam, hogy kérek kölcsön még két tartályt, hogy 4-et tudjak egyszerre mérni, mondjuk ehhez némileg át kell variálni a csöveket is... Ugyanez: felhabzik. Utálom. Mert vackok a tartályok. Lent a csapnál szívják a levegőt, így habzik a mércés csőben is a tej. Már próbáltam többféleképpen tömíteni, de nem sikerült. Így a hab alját próbálom bemérni. Ami tuti kicsit kevesebb, mint a valós, mert néha 10 cm-es hab, lehet jelent 1-2 deci tejet is, ha leül.
Hálisten nekem elég jól tartják a fejési sorrendet. Így aki később jön fel reggel, az annyival később jön be este is. Így durván ugyanannyi az eltelt idő.
Ó de okos voltam, mikor kb 1 méter magasra terveztem a fejőállást. Így nem kell hajolni :)) Csak felmászkálni körönként kaját osztani...
Persze, abban megegyezhetünk, hogy egy szívás az egész :)
Pár helyre nektek is el kellene nézni, ellesni a fogásokat, mert a leírásból úgy jön le, mintha magatok ellen harcolnátok.
Nem igazán érdekel befejéskor, hogy merre nézeget a jószág, és nem is fogom kérlelgetni, hogy koncentráljon a dolgára, eme nemes napon., hanem pörgetjük a fejést, ahogy lehet, és inkább beszélgetek az instruktorral még a fejés után kényelmesen, minthogy itt unja magát. A gyerekek betanították az anyákat egy fejési sorrendre, amit ők következetesen betartanak, így a jószág megszokja a rendet. Szerintem olyan csoportokat kellene kialakítanod, akiknek a fejési ideje megegyezik, és a maceráskoat együtt fejni,ahogy az előttem szóló is említi. Az étvágytalanok, meg majd napközben kapnak lehetőséget, de miattuk ne várjanak a többiek az álláson,. Lehet, hogy csak a meleg miatt nem esznek.
Nálunk egyedi etetés van kezdetektől fogva, és az a tapasztalatom, hogy azért hagyják meg időnként, mert egyszerűen nem kell nekik. Főleg a növendékeknél fordul elő, hiszen azok nem termelnek, így hamarabb elég nekik. De a fejősök is néha egy-egy otthagyja, vagy csak nyammog rajta. Ha nincs tejcsökkenés vagy amiket írtál, akkor csak ennyi lehet mögötte.
Csak az jutott eszembe a fejéssel kapcsolatban, hogy érdemes lenne azokat az anyákat külön csoportba tartani és fejni, amelyeknek lassan jön a tej. Így csak egy csoport lenne lassabb, a többivel tudnál haladni.
Hát lehetne rövidíteni rajta, csak én nem jöttem még rá a csodára. Ami nálunk rengeteg időt vesz el, az a beetetés. körönként 9 kecskét hajtunk fel és le, és körönként etetünk be abrakot. 3 kör 1 óra. A lányok felmenni még fel is mennek gyorsan de lefele már nem igazán vannak a toppon:) Van aki még enne, van aki csak szimplán bamba. Kb 20 olyan kecském van, aki kifejezetten meglepődik fel és lehajtáskor, hogy jééé ajtó, jééé oda be kell dugni a kis fejemet???:D:D:D Na és amikor végzünk még mindig áll és gondolkodik. Fogalmam sincs, hogy miért. Aztán lassan komótosan kiveszi a fejét el kezd ballagni majd megtorpan hú hol vagyok tekintettel:D A másik gond, hogy nem egyöntetűek a tőgyek. Selejtezni kellene divatos szavakkal élve, de egyenlőre a tej adja a bevételt és hát hiába baromi lassan adja le egy-két kecske a tejet, mert cérnavékony sugárban jön a tej, de ad 3 litert, így nem tudom megtenni hogy eladjam. Akad olyan kecském, nem is egy, hogy végig ketyeg rajta a gép míg a többi 8-at lefejem oda-vissza egy pár kehellyel. Mókás. Na de a lényeg, hogy kipróbáltuk, hogy eléjük vágunk fél vödör kaját és legalább a beetetéssel nem megy az idő, de ennek meg az lett az eredménye, hogy a mohók alaposan elfosták magukat másnapra. Ez annak köszönhető, hogy pl egy "nehéz" tőgyes körben volt 15 perce agyonzabálnia magát. Ha nem főnék le a fejőálláson naponta 8 órát, hidd el én lennék a legboldogabb, mert van az a mártír aki ezt élvezi, jelentem én baromira nem tartozok közéjük:) A fejőállásunk nekünk is alacsony, görnyedek mint az állat, de arra pont faszán magas, hogy fel és le mászkáljak a lefogatót le és felhajtani. Lefele ugrok, ami ugyan gyorsabb de a dagadt boka, térdre esés is benne van a buliba rendszeresen. Szóval balféknek is lehetne nevezni, így leírva kezdem sejteni mitől bambák a kecskéim, van kitől tanulni:D Ha van ötlet, vagy tapasztalat, hogyan lehet rövidíteni akkor komolyan imába foglalom bárki nevét:)
És lenne még egy kérdésem, hátha tapasztalta már ezt valaki. Az utóbbi időben gyakran előfordul, hogy nem eszik meg a kecskéim az abrakot. Lucerna, széna, szalvétalegelőn habzsolás megy ezerrel, de a fejőálláson csak maszatol, dünnyög, türelmetlenkedik. Bendő mozog, végtermék normális, féregtelenítés pipa, gyulladást, levertséget nem látok, nem ivarzás. Csak engem szívatnak, vagy már ezzel is valamit rosszul csinálok? Körönként egy kaja meg szokott maradni. Ötlet?
Adott 81 kecske, aki fejős. Sajtáros fejővel fejve 4 óra a fejés időnk.
Nemtom, konkrétan mit-hogy csináltok, de mi amikor fejtünk 2-2.5 óra alatt ledaráltuk a 100-at sajtárral. A befejés sem volt érezhetően hosszabb, jegyzetelni kellett közben, kb. ennyi.
Ráadásul a fejőállás nem volt megemelve, csúsztunk-másztunk a földön. Mondjuk ez inkább fárasztó volt, mint időrabló, de a hatékonyságnak biztos nem segített.
A tőgybeteg, vagy szarvtalanításon átesett lányaimról már nem is beszélek...van akiben ott a lehetőség, tudom, láttam, be is igazolódott, de az eredménye elmaradt, hát lemaradt. Idén fél tőgyből ad le 2,4-2,8 litert, nem adnám semmi kincsért, de hát...az eredmények...VAgy pl van olyan kecském, aki minden egyes másik boxba helyezést egy kis lelki tusával, öngyidepivel hálál meg. Ez eltart pár napig, én már megszoktam, de ha épp akkor van befejés és ő éppen meg akar halni, akkor baromira szarik rá, hogy adjon nekem a szokásos 3 literes fogásból...úgy van vele, jó lesz az 2-nek is.
Jaaa a legszebb, hogy nálunk a fejés egy stresszmentes dolog. Nyugi van, feljönnek, kaja, nyalom a szád, száraz tőgynek krémecske, tisztulónak melegvizes lemosás, meg ami kell egy női szakaszban na. Erre jön a tök idegen instruktor bácsi beáll az 5 négyzetméterbe és azt a kevés levegőt meg a gépet még vele is osztjuk. Tudom úgy tűnik kifogások, de a lányaim már megszokták, hogy 2-3 ember foglalkozik velük maximum, nem kell nekik több. De ez van, vállaltuk, fejet lehajtjuk és csináljuk :)
Nálunk 4 óráról 8 óra hosszára ugrik a befejés idején a fejés, nekem se szívem csücske. A fejőház katlan, az istálló is, a lányok nyűgösek, én meg ki se látszok a hátsójukból. Na jó akkor elmondom, hogy pont ez is a bajom vele. Nem reális. Adott 81 kecske, aki fejős. Sajtáros fejővel fejve 4 óra a fejés időnk. Csúszkálgatok, csúszkálgatok, de azért 1 óra oda vissza eltérésnél még több nem volt a 12 óránkénti fejésenként. Aztán jön a befejés. 10 kecskénél nem gond. Még 22 kecskénél se volt nagy kaland. De most basszus, semmi értelmét nem látom. Van két befejő henger. Géppel történik az utófejés, de úgy, hogy átugratok a köv versenyzőre és aztán ami még "lecsurran" visszatérve kifejem. Na ez eleve kizárt, vagy ha így csinálom 2 napig fejhetek. Na de a gond ott kezdődik, hogy ha csak óránként 1 dl-el nő a kecskék teje, akkor is aki amúgy délelőtt 9-kor szokott feljönni, ilyenkor sorra kerül 11-12-re jó esetben. Ez aztán meg is bolondítja a lányok ketyeréjét, este tuti elsőnek akar feljönni, mert hát nehogy már. Na reggel, vagyis délbe fejek tőle 2 litert, délután 6-kor 1 litert, utófejés semmi, azt vagy hozzágondolja az emebr lánya, vagy bukta. Mert bár utófejem, de azt már a hengerbe nem teszem, mert idő. Ráadásul a hengerben nekünk a tej állandóan felhabzik, és várni kell, hogy reális legyen az eredmény, vagy kiskubizni hol a hab alja. Állítólag annak nem kellene habzani, na nekünk habzik, így szívunk. Na mindegy. Szerintem az egész nem hiteles akár van hozzá felügyelő, akár nincs, akár van hozzá henger akár nincs. Mellesleg, simán lehetne vele csalni. Elég ha előző nap két órával korábban lefejek, dupla lucernát tolok pár napig, nálam az mindjárt 10-20 liter pluszt hozna a következő napon. Valóban kell a hitelesség, de ez az vajon?
Üdvözlet midenkinek.Ismét mint mindig segítséget szeretnék kérni tőletek.Ma amikor forraltam fel a tejet azt vettem észre hogy össze ugrót,és ez a múlt héten is meg eset.Mi lehet a gond vele?Idáig nem vettem észre ilyesmit.Nem tudom,talán befolyásolja hogy eddig kaptak egy pici zabot is,és most napok óta nem tudok szerezni nekik.Vagy esetleg olyasmit legeltek amit nem kellett volna.Várom a segítséget.Előre is köszönöm.
Az ember néha köpköd, sír, káromkodik .... vagy esküdözik, hogy abba hagyja (nekívánt törlendő).... aztán csinálja tovább, mert ezt szereti és ez az élete....
Persze, szívás ha pont a 36 fokos kánikulára esik a befejés vagy nekem még nagyobb szívás, ha a 2 napos eső utáni napra, mikor nem tudtunk kihajtani.
Mégis azt gondolom, rendesen kellene csinálni. Mert úgy hiteles. Hiába tudod Te jó közelítéssel mennyit ad az adott anya, mégis akkor hiteles, ha egy független ellenőr is látja, hogy mennyi az annyi. És mivel nem csak saját célra állítasz elő tenyészállatot Te sem, hanem eladásra is, mégis így lenne a legkorrektebb. Visszafelé is igaz: ha 3 év múlva valaki a fejedre akarja húzni a kecskédet, de van hiteles adat az adott kecske felmenőinek termeléséről, akkor védekezhetsz :)
Amúgy utálom. A fejés ezáltal 1,5-2x annyi ideig tart. Nade átlag havi 1x próbálom túlélni :) Ha egyszer eljutok a fejőházas fejésig, csakis olyan fejőrendszerrel, ami rögtön mér... :)
Mondjuk engem kicsit az is tud bosszantani, mikor olyan parlagi állomány kecskéi, amik a fejőállást sem ismerik, papíron felülmúlják az enyémeket...na azt nagyon csipázom. :)))
Jajj, a Fecó mindjárt megjegyzi, hogy annál még a 3 hónapos gidája is nagyobb! :))
Amúgy jó. Akárki akármit mond. Még fog nőni, 2-3 éves korukra "növik ki magukat".
Van egy extrém ronda núbi mix (csak 25%-ban núbi, F1/2-es :) besült fiatal anyakecském. Tényleg brutál csúnya. Most sincs 35 kg, de már 2 éves múlt. Le is akartam selejtezni, de valahogy mégis itt maradt. Na most, első laktációjában, 3. hónapja tartja a 2,5 litert. Úgyhogy üsse kavics, nem bánom, lehet ronda, marad :)
A befejésről van egy véleményem, de inkább megtartom magamnak. Nálam a befejésen felül van a kancsó, ami mércés, és amikor kedvem tartja, vagy időszerű (mert nem 28 naponta időszerű ám mindenkinél...) akkor megnézem. Nem másnak, nem a szervezetnek, nem a közönségnek, magamnak. Hogy miért? Mert ez árulkodik: takarmányról, tartásról, és csak a legeslegvégén a genetikáról. Hogy jön e valaki és nézi e mit csinálok, az meg főleg nem érdekel. Nem hazudtam soha mást mint ami van, nem is fogok. Ennek is egyszerű oka van. 1-2-3 év múlva hozzám ne jöjjön vissza senki azzal, hogy a fejembe húzza a kecskémet:) A támogatásért kecskét tartóknak meg vagy valami nem stimmel a számológéppel, vagy csak kárpótolták őket párszáz hektárral és olyan mindegy hogy a párszáz, vagy ezer birka mellé nem e pakol pár támogatott kecskét is. De szerintem őket nem is kell tenyésztőnek nevezni...tartónak se nagyon. De én már csak ilyen egyszerű lány vagyok:) Kész termékkel sem egyszerű dolgozni. Mármint fajtatiszta kecskével. Kezdődik ott a dolog, hogy megtetszett...aztán jön az összes kárhozat, aztán a gyönyör...aztán a kudarc...aztán...majd alakul:) Majd ha valakit érdekel elmesélem:)
Üdv minden kecske tartónak itt a fórumon.Még új vagyok a fórumon.Két éve kezdtem el kecskét tartani,azt szeretném kérdezni,hogy egy egyéves és négy hónapos anyának szánt gödölyének megfelel e a 35-kg a korához képest?A fajtája parlagi,én annak nevezném.Előre is köszöném a hasznos válaszokat.Üdv.
Na jó jó, de akkor a születési súly is bekalkulálható? 3 kg-ról indult gida esélyei ugye nem ugyanazok, mint az 5-6 kilóval startolóé? :)
Olyan bakot, amit meg szeretnék tartani, azt biztos többet nem adom be a baknevelőbe, úgyhogy onnan csak akkor hozok ki, ha más visz be olyat, ami kell. Erre is van esély, csak nem túl nagy :)
Hallottam én ezt a véleményt már első kézből is :)))
Ugyanakkor tudom, hogy vannak, akik megteremtik az alapot eme kritikának. De ez a rendszer hibája.
A támogatást osztó szerv (MVH) a tenyésztőszervezettel karöltve ellenőrizzék, hogy kinek és mire jár a támogatás. akkor kevésbé lesznek visszaélések, biznisztenyésztők.
Első lépésként ennyi lenne: a tenyésztőszervezet ellenőrizze a befejéseket. Ez gondolom Nektek, tejelő fajtát tartó törzstenyészeteknek sem mindegy.
Ez tehéntelepek esetében pl teljesen máshogy működik. Amelyik tenyészet igényli a befejést, az fizet érte: kijön az ÁTK, megcsinálja, így lesz hiteles adat. Mivel esetünkben az amúgy is túlterhelt instruktori hálózat nem bír ezzel a feladattal, valami ilyen rendszer lenne a megoldás. Így nem lehetne csak papíron befejni, behazudni az adatokat.
:)) Végre itt van az óra...! ( hogy viszonozni tudjam a virágcsokrok felvonultatását !:)
a legfontosabb az 5. ( mint az ötös az élet minden területén. )
Az úttörő, hol tud segít és önként ...megfeji a szomszéd kecskéjét !
Ezt a jó szokását később is kamatoztathatja, más esetekből kifolyólag...csak néha piszok gyorsan kell kimászni az ablakon, majd át a kerítésen.... ( De ezt a fogásnemet már a múltkor feltérképeztük - ala, Lacika !:)
Ui : Ritka ma már az igazi úttörő, mint a fehér holló. ( Többektől hallottam : kár !;)
Tisztelt Uram! Tiltakozom!! Minap lemértem pár leendő vadkecske bakot, 5 hónaposak, a jobbak 30-31 kg körül voltak. kb 10 hétig voltak tejesek, azóta keményen füvesek (1-2 hét alatt kihízták a gidaovit, úgyhogy így jártak :)) :))
Biztosíthatom, hogy minden esélyük megvan rá, hogy egy évesen elérjék a 35 kg-t :)))
Remélem, ezt már nem tudják központilag sem elrontani :)
Tényleg lemaradtál az elejéről, mert nem kecske hanem birka esetében hangzott el és nem ebben az összefüggésben. Azért nem árt, ha hiteles az infó az meg főleg, ha egyenesen érkezik:)
Tisztelt hölgyem, Ön a rögösebbik utat választotta, annak minden nyűgével-bajával, a dicsőség is nagyobb lesz egykoron, de babér koszorú csak az út végén vár Önre, addig itathatja könnyeivel az egereket nézve, hogy a nálam lévő 3 hónapos "tejes bak" 36 Kg-ot nyom :) , míg az ön által preferált "vadkecske", éves korban - igen nagy szerencsével - éri el ezt a súlyt. :) :)
Áá, nem sajnáltatni akarom magam!! Imádom csinálni, imádom a kecskéimet, nem is akarom feladni (párom bánatára :)))
Csak hangulatfüggő mennyire ugrok arra, mikor a "támogatásért tartott kecskémiet" becsmérlik :))))
Amúgy meg összesen 220 kecském van (gidákkal, vágókecskékkel együtt), ebből csak 87 a támogatható kategória (8 hónapos elmúlt parlagi) és ebből 70-re jár támogatás. Fel is vagyok kicsit háborodva. A zUnió mongyon le! :))))))
Ha megszűnne a támogatás, akkor sem váltanék fajtát. Ezt a sziklás 3 aranykoronás legelőt úgysem kultiválná más.
Ennél már csak egy a szebb, mindezt "szedett-vedett" parlagi kecskékkel kezdeni, amit az ország járásával pár év alatt gyűjt össze a hülye, szinte egyenként, egyetlen szempont alapján: hosszú szőre legyen. Mindent beleszámítva egyáltalán nem is biztos, hogy sokkal kevesebb befektetésből, mintha fajtatiszta állomány lenne a kiinduló (na jó, nyilván azért kevesebből, ha csak az állatonkénti vételárat és fuvart számolom)
De legalább rengeteg hátránnyal: sok helyről, ismeretlen származású, termelésű, sokszor vén, süket, vak nyomorék anyák, nade a szempont teljesül: hosszú a szőre, szép, talán még egyszer ellik (értve? szempont: "talán még egyszer ellik", ilyen elven ki vesz kecskét a tökhülyéken kívül? :))
Eredmény: első 2-3 év katasztrófa, ölik egymást, az alkalmazkodni nem tudók, süketek, vakok nyomorékok kiesnek, sokszor utód nélkül. Amíg a sok helyről összeszedett állatok immunológiailag "összerázódnak", na annak folyamata is megér egy misét, szed pár áldozatot. A túlélők jó részéről kiderül, hogy kár őket fejni, mert 1,5 literesek: selejtezés.
Aztán végre termelésbe állnak az első saját nevelések: rájön a hülye, mennyi selejtet nevelt: újabb selejtezés. Majd minden évben újra és újra, igaz csökkenő mértékben. Egyszer csak elfogynak a selejtek... :)
Persze nem a tejtermelés az egyetlen szelekciós szempont, hanem a szín, a szőr, a testalkat javítása (amin van mit, sok x-lábú stb)
Most, pár év után is háremezek ismeretlen származású, frissen beemelt bakkal, aminek még sehol semmilyen ismert utóda nincs. Nem tudom milyenek lesznek lányai, se küllemre, se tőgyre, se tejre. Akkor miért? Mert a bak: szép, erős testalkatú, hosszúszőrű :)) Lehet gyártok vele egy újabb adag selejtet? Vagy szerencsém lesz, és jók lesznek? 2 év múlva kiderül. Ha bejön? Van egy újabb vonalam, ami talán használható. Ha bukta? Nem ezek lesznek az első selejtek.
Azért már használok olyan saját tenyésztésű bakot is, aminek legalább az anyja és testvérei ismert termelésűek. Haladás.... :)
Szóval nem ugyanaz, mint ismert tenyészetekből venni, sok generációra visszamenve ismert származású tenyészállatokat. Katalógusból választani a nekem tetsző paraméterekkel rendelkező apaállatot a mesterséges termékenyítéshez. Az sem egyszerű, aláírom, sőt le a kalappal, akik így inszemináltok a legjobb genetikát használva!
....de bassza meg, én miért az kapom, hogy a TÁMOGATÁSÉRT TARTOTT KECSKE?? valóban, minden irigyemnek ajánlom, aki szeretne kurva gyorsan nagyon gazdag lenni. Még a professzornak is :)))
10000 Ft/ anya / év. Hajrá! Nagyon megéri! :)))))
Aki ezt a támogatásért csinálja, be is csődöl vele.
Bár ha már lesz valamirevaló tenyészállat a piacon, az esetleges új belépőknek talán egyszerűbb lesz. Nem kell annyit seleteznie. Nade ez még évek...
Sajnos erről a vitáról lemaradtam a találkozó elején. Kb ennyi hozzáfűznivalóm lett volna :)))
Amúgy én is szeretném megköszönni Fecónak és családjának a szervezést! Tök jó volt! Jó volt néhány fórumossal személyesen is találkozni! :)) Legközelebb igyekszem nem a végére befutni :))
Nagyon jót tett nekünk a találkozó:) Viszont az is igaz, hogy más témában, más résztvevőkkel legalább ennyire fontos lenne. A mesterséges megtermékenyítés és a szinkronizálás különösen értékes volt, mert nálam az volt a legfontosabb és leginkább aktuális, már ami a következő hónapokat illeti. Rengeteg ismeretet szereztem, de nem ez nem jelenti, hogy a gyakorlatban is megállom majd a helyem. Takarmányozás terén meg aztán totál hülyének érzetem magam, ami nem ba, legalább tanultam. Az már más kérdés, hogy a takarmányhoz való hozzájutásom is külön megér egy misét:) Ami szerintem a legfontosabb, hogy egyre bővítsük és tovább adjuk az ismereteket. A saját személyes tapasztalatom az, hogy amikor már nem csak álmodoztam, hanem meg is valósítottam azt, hogy kecskéim legyenek, falakból falakba ütköztem. Hülyén hangzik, de mintha állandóan egy vaskoporsóba kellett volna előre haladni. Egyrészt meg kellett küzdeni a tejvevők, "fúj kecsketej, büdiiii" felkiáltásainak átformálásával (ez lett belőle: jééé ez nem is büdiii, ez fincsi"), aztán a felénk kecskét "féregnek" nevező paraszt türelmes meggyőzéséről. Akad aki már minilovaknak tartja a kecskét, ami a féregtől kiindulva nem is kicsi lépés. Mindezt tenni kellett és tenni kell úgy, hogy az ember lánya nem sértődhet meg, nem képzelődhet be többet mint ami, hanem halad előre az úton. Ilyen és hasonló találkozók erősítésre mindenképpen valók. Nem egy alkalommal fordul elő, hogy "most adom fel" ordítással szaladok be az istállóból, vagy éppen az uram mondja be az unalmast pár órára. Aztán a kecskeasszonyaim közzé kuporodok, hagyom, hogy cibálják a ruhám vagy a fülcimpám, majd a gidáik az ölembe hajtsák a kis fejüket egy szundira és már nem is emlékszem miért is akartam feladni:) Na meg az ilyen találkozók is megerősítenek abban, hogy van hova fejlődni, van értelme a munkának, és annak a napi olykor 20-22 órás ébrenlétnek. Még ha nem is értek mindenben egyet valakivel meghallgatom, befogom a szám és örülök, hogy legalább valahol valakik legalább olyan fontosnak tartják mindezt mint én. Tegnap pl koraellés volt féregtelenítő szer miatt. Az anya végigsírta, szenvedte a fejés utolsó 3 óráját én meg körönként mentem, kellek e neki. Amint az utolsó kört lehajtottam, rohantam hozzá. Megvárt...Vagy egy kisbakért nagyon megküzdöttem. Májusban vágtuk, akik nem tenyészbaknak valók. Belőle senki nem akart kinézni semmit csak én, hát nehezen de maradt. Mára az egyik legformásabb kölök az istállóban. Ma odajött és olyan gyengéd puszit nyomott a homlokomra, amilyet egy szerelmes férfi nem képes adni. Most lehet, hogy megint kapom az ívet, hogy túl sok érzelmet viszek bele, de azt hiszem érzelmek nélkül sem a találkozókra sem az istállóba nem lennék már képes kimenni egy ideje. Mindezt csak azért írtam le, hogy érthető legyen, nem a találkozókon való részvétel teszi az embert kecskés maffiózóvá, hanem az elkötelezettsége. Elkötelezettként pedig bárki bármikor szervezhet és szervezzen is találkozót, vagy népszerűsítse a kecskét és annak tartását, tenyésztését és az azokból készült termékek MAGYARORSZÁGI fogyasztását.
Van egy baráti kecskés társaság, akikkel közös szemlélet szerint tenyésztünk, velük szervezzük a "mítingeket" Amikor összejövünk, akkor - kerülendő, hogy mi magunk legyünk az est fénypontjai - olyan személyeket hívunk meg, akiktől mi magunk is tanulhatunk, és akik örömmel látják az elér eredményeinket. Kényesen ügyelünk arra, hogy egymás felé jó szándékkal lévő emberek üljenek le az adott napon, kerülendő a botor vitákat, összezörrenéseket. Barátság, ahol adunk és kapunk tiszteletet - anélkül, hogy ezt Brüsszeltől kérnénk... - a szabad beszélgetések során. Volt 3 témánk: takarmányozás (Nekem volt gondom, a hiányos ismereteim miatt, hiába van nálam top genetika, ha nem tudom megfelelően kiszolgálni a jószágot, így nem tudja azt produkálni, ami ténylegesen benne van az állatban.) Kaptam egy ajánlatot, és úgy voltam vele, hogy pár barátomat érdekelné a dolog, miért ne jöhetnének el, aztán egyre bővült a kör, és ha már ennyien eljönnek, akkor a másik lényeges dolgot, a mesterséges termékenyítést is átbeszéljük, főleg a szinkronizálást. A 3-ik téma pedig a szervezett összefogási formák volt. Csináljatok hasonlókat, nem kell másokra várni! Főleg nem rám :) Vannak itt tenyésztők, sajtosok, stb. akik készen állnak mások segítésére...
Nem idevágó teljesen, de befogadtam a napokban egy minnesotai törpemalacot. Nem tudom, a fórumon szokott lenni Kanga, lehet tőle való, de lehet, hogy csak névazonosság. Akárhogy is, fogalmam sincs, hogyan kell vele bánni, aranyos, meg fura is. Féregtelenítenem kellene, és nem tudom, hogy ha belepumpálok egy kis Vermitant az jó e? Nálunk amikor féregtelenítés van, mindenki kap a jóból, így neki is kell adni, csak nem tudom ez jó e neki... na mindegy, szoktatom a kecskékhez, mert még életében nem látott ilyet:)
Sziasztok! Van két szép kiskecsónk (mindkettő lány), amit szeretnénk eladni őket. 7 hetesek, szépek, erősek, mindent esznek (szopnak még a nagyanyjuktól is :-) ) . Dunakeszin laknak.
Ha érdekelne valakit, akár email-ben, akár a harminc/3negyven3nulla2harminc1 - es telefonszámon kereshet.
:)...a varjú is mondta : kár ! -aki hiú pórul jár ! ( a kecskesajt szerint !:)
Szóval éppen azért van ez a kitűnő fórum, hogy ide MINDENKI beférjen. Ahogy Andreja írta a 20096-osban, meghívó sem kell ! " Itten szólhat bárki..."
Aztán ha jót szól "bekerül a kosárba" ha meg rosszul kikerül a kosárból...így aztán nem is macskásodik meg senkinek a lába. ( Pláne ha van + g.csizmája:)
Aztán ha meglesz az MTZ-100000-es, annak a pótkocsijára oszt MINDENKI felfér !
( Az idő nekünk dolgozik - ahogy jár, úgy alakul- szokták volt mondani !:)
Köszi a választ.Nálam két anyától lett három gida és mindhárom nőstény lett.Mindhármat megtartottam.Igaz,már jócskán elmúlottak 6 hetesek.Kb Másfél hete bezártam a gidákat,reggel ,este fejek.Lehet megpróbálom kiengedni őket aztán majd meglátjuk.
Én hat hetesen bezártam az ólba este, az anyák a kifutóban maradtak,reggel megfejtem az anyákat és kiengedtem a kicsiket, estig az anyjukkal voltak. Van aki már mellettük feji, mert egy gida van, vagy nagyon sok teje van az anyának. Hat hetesen meghirdettem, mert nincs helyem,- de egy kisleányt hagytam volna- hogy két hét múlva elvihetők. A lányokat el is vitték a fiút nyolc hét után kikötöttem, de csak egy pár napra kellett, mert őt is elvitték. A lényeg, el kell különíteni! Rákeresve találsz olyat, hogy leragasztják az anya tőgyét
Én magam azért nem vagyok annyira elkötelezett kecsketartó hogy egy ilyenre elmenjek, de sokszor éreztem hiányát hasonló önszerveződő kezdeményezésnek például gyümölcstermesztésben ami inkább érdekel. Sajnos csak nagy cégek, promóciós céllal szerveznek ilyeneket, de ezekkel tele a padlás....
"Aki Magyarországon nem tud normális lucernaszénát csinálni, az baltacimból vagy tarka koronafürtből végképp semmit sem fog kihozni." Egyet értek, inkább a talaj minőség miatti különbségek miatt ajánlottam. Nekünk két helyen van baltacim, mindegyik vegyes pillangós, de más mix. Az egyik helyen az első kaszálást zölden etetjük, épp az említett okok miatt, de a második már nem olyan vastag, hogy a nyári melegben ne száradna meg szénának, a másikon pedig legeltetünk nyaranta. Nem a mennyiség, hanem a változatosság miatt válogattuk össze ezeket mixekett, amelyekkel elértük, hogy nincs pazarlás, ha ezt kapják, sőt amikor visszatérünk az unalmasabb menüre, akkor azt is jobb kedvel eszik egy darabig. Fóliázott, zölden csomagolt lucerna szenázzsal próbálkoznak a barátaim, ez is egy opció Debrecen környékeiknek, ha már jó lucerna szénát nem tudnak csinálni, talán ezt nem rontják el :)
Ezt nem ígérem, hogy közzé teszem. A 3-ik ilyen jellegű találkozót szerveztük meg, 2 helyszínen, elsősorban egy célközönségnek. A létszámot az előadók határozták meg. Százas embert, amennyien igazából eljöttek volna, pedig nem tudnánk vendégül látni se.Úgy gondolom, hogy tőlünk függetlenül szerveződtek már eddig is hasonló kecskés/sajtos összeruccanások, és fognak is. Akár magad is kezdeményezhetsz ilyet :)
Fokozatosan hozzászoktatva szerintem etethető a nyúltáp, csak kérdés minek? Olyan mintha a disznót kaviárral meg cukrázdából hozatott süteménnyel hízlalnád. Egy három és fél mázsás körbála lucerna 5 - 7 ezer forint egy 25 Kg-os nyúltáp meg 4 -5 ezer.
A zold lucernától semmi baja a kecskének. Már etettem vizesen is eső után frissen kaszálva.
A szarvasmarhának úgy látszik a bendő beidegződése nem tudja kezelni a lucernát.
A Bendőben a baktériumok azonnal kezelésbe veszik azt ami bekerül. És óránként úgy öt liter gáz keletkezik, a fele metán a fele széndioxid.
A lucerna a bendőben habot képez, és a bendő beidegződése legalábbis a szarvasmarhának folyadékként bánik ezzel a habbal. A folyadék megy elméletileg az oltó irányába, a gáz a nyelőcsövön át a külvilágba. Szóval a szarvasmarha bendőben csak nő meg nő a nyomás, mint egy felrázott colásüvegben...
A kecskebendőben a lucerna vagy nem habzik, vagy folyadékként kezeli, és a bendőmozgás továbbítja az oltó irányába.
Afrancba! Pedig hogy megígértem hogy nem osztom az észt....
A lucerna pelletet a kecskéim keményen pont leszarják, áztatva, amellett hogy murcosak tőle, az 50% ki nem állhatja. A maradék azért eszi, mert még fiatal és tök mindegy neki. Télen jobb nem lévén adagoltam nekik, de szerintük nem jó. Még mindig van itt vagy fél mázsa arra az esetre, ha mégis valamelyik ráfanyalodik az idén, vagy a sütőtökkel majd elsütöm nekik:) Nem mellesleg 100 ft/kg. Viszont a csicsókát kipróbálom, itt ebben a romhalom homokban egy időben volt nekünk, kerítésnek használtuk, csak aztán kiszedtem mindet. Nem gondoltam, hogy adható a szára a kecskének, de akkor majd valahonnan kerítek, mert ezek a népek itt az istállóban igen fura szerzetek, bezzeg a zöld lucerna az kétpofára megy befele:D
Tudod.... amit az igényes lucernaszéna készítéséről tudok, azt főleg a Te szösszeneteidből ismertem meg .... és valamennyit (a viszonylag jól táplált kecskéim) hozzáállásából.
Ennek ellenére nincsenek extra igényeim.
- kellő időben vágja le a lucernát
- ne áztassa meg (vagyis nézze már meg az időjárás-jelentést mielőtt nekilát)
- megfelelő időpontban bálázza be
Igen... tudom, hogy ez néha nem megy az időjárás miatt.... de ha van rá mód, akkor tegye már meg.
És igen.... megadom a 8.000 Ft-ot bálánként, mert még mindig olcsóbb, ha az ilyen lucernát kétpofára zabálják, mintha megveszem ötért a szart ..... és alomnak használom, miközben a kecskéim éheznek.
Pelletálással foglalkozott már valaki? Egyre terjed, ugyanis a pelletet egy az egyben megeszi az állat, és nincs pocsélolás, meg levélpergés, stb. Szóval a pellet készítés árát bőven behozza.
A másik, próbálkoztatok már csicsóka szár etetéssel?
Nagyon bírja a szárazságot, olcsó, kipusztíthatatla. Ez utóbbi inkább hátrány. A fehérje tartalma meghaladja a lucernáét. Én a múlt évben ultettem egy pár négysögölnyit amikor még csak kacérkodtam a kecsketartással. Amerikában talkarmánynövényként termesztik ott ahol annyira nagy a szárazság, hogy a lucerna már nem terem meg. A Mojave sivatagban is megterem, igaz csak olyan térdig érőre bir megnőni.
Itthon nálunk két kétésfél méteresre is megnő óriási zöldtömeget ad.
Én sajnos a kísérleti parcellámat már feletettem a kecsókkal, nagyon szeretik. Most nőtt meg akkorára, /olyan 60 cm / hogy ujra kaszálhatok belőle.
A szakirodalom szerint az egyetlen hibája a kipusztíthatatlanságon kívül hogy a szőrös és az állatok ezért nem fogyasztják.
Szerencsére az én két kecském nem olvas szakirodalmat.
Télire széna is készíthető belőle da azt csak a birkák eszik meg állítólag.
a szomszéd kárpótolt bácsika inkább kiadta egy messziről jött embernek a főőődjét. Miért? Mert a kecske haszontalan állat... jött a válasz.
Ez csak a duma volt. Mint minden üzlet, a föld bérbeadás is egyrészt pénzre másrészt pofára megy. Valamelyik nem tetszett neki eléggé, hogy veled kössön boltot, a kecske meg jól jött ürügynek.
Az állatorvosunk tudja, hogyan kell jó minőséget készíteni, viszont nem volt hajlandó lucernát vetni.... merthogy kockázatos lett volna.
Ilyen a mezőgazdaság: nálunk is itt figyel a pincében a 200 kg mag, mert egy csepp eső sem esett március-áprilisban, utána meg már tényleg túl nagy kockázat vetni, ment bele a kukorica és majd jövőre meglátjuk.
Magyarul: a tököm tele van azzal, hogy senki sem hajlandó igényes lucernát készíteni.
Miért csinálna, amikor szart és hugyot fizet a szálastakarmányért az átlagos és IGÉNYTELEN állattartó? Semmi értelme több tízmilliót fektetni szálastakamány gépsorba, amikor a közönséges gabonákkal többszörös jövedelmet lehet elérni ugyanazon a földön, sokkal kevesebb stresszel és átlagos odafigyeléssel.
Csak annyi észrevételem van, hogy a ló minden vacak szénát megeszik. Mégpadig azért mert genetikai program benne hogy egész nap rágni kell. A tápérték mellékes, csak rághasson.
Szóval ha a ló megeszi az nem garancia semmire.
Egy lovat ki lehet nyirni a rossz takarmánnyal. A szarvasmarha már koplal ha nem kap jó kaját. A kecsjke is.
A véleményünk a széna/lucernakészítésről meglehetősen megegyezik.
Magyarul: a tököm tele van azzal, hogy senki sem hajlandó igényes lucernát készíteni. Februárra elfogyott a 36 bála meglehetősen szépre sikeredett vetett füves vörös here és lucerna. (hogy mekkora a jelentősége a jó minőségű kajának, azt sikerült megtapasztalnom. A tavalyi soványka, girhes-göthösen született kicsik, vetélések, halva születések helyett gyönyörű hatalmas gödölyék és gidák születtek.... pedig sem abrakot, sem más kiegészítőt nem láttak az anyák).
Február óta, viszont rendes lucernát nem láttak.
Pillanatnyilag három különböző bála fűszéna áll a fedett tárolóban és a boci az egyetlen aki hajlandó viszonylag jó étvággyal fogyasztani őket.
A kecskék bele-bele nyammognak, de látom az etetőn, hogy két nap alatt sem fogy el az a mennyiség, amit máskor egy nap alatt üresre ennének.
Mindhárom bála lovas telepről való. Az egyik lovas telepen díjlovagló lovak vannak, a másik meg fogathajtó lovakkal büszkélkedik. És nézzem meg, hogy ezek a lovak hogy zabálják ezt a finom szénát. A kecske az meg igénytelen és simán meg fogja enni.
Sajnos ezt a kecskéimnek nem mondták.
Tegnap felhív a fogathajtós pasi, hogy jöhetek a 20 bála lucernáért.... gyönyörű, zöld és ő mindig éjjel báláz, hogy ne pörögjön le a levele. (megjegyzem,ez a pasi az egyetlen a környéken, aki erre odafigyel)
Csakhogy ez a lucerna jó másfél hétig feküdt a földön, szerintem legalább háromszor ázott meg.... szerinte csak egyszer és zölden. Öt kilométerre lakunk egymástól, lehet, hogy ott nem esett amikor nálunk igen.
Hozzam el a földről, 8000-ért leszállítja.
Hát, nem merem.
Elhozok majd egy bálát próbaképpen és megvárom a harmadik kaszálást..... hátha nem lesz módja egyáltalán eláztatni.
Az állatorvosunk tudja, hogyan kell jó minőséget készíteni, viszont nem volt hajlandó lucernát vetni.... merthogy kockázatos lett volna.
Hál'stennek legalább szénája lesz eladó, amit nyugodt szívvel megvehetek.
Ilyen árat nem tudok megtermelni. A lányok se. Felőlem hajszárítóval is szárítgathatta napokon át. Hozzám jöhet jó lucerna szívesen megveszem, de azért ez egy Hilton vacsi árral felér...
Akar a bánat itt élni és pláne nagyüzemben kecskét tartani. Ezt hol olvastad? Ha most befarolna ide egy kamion egy rakat pénzzel, amit a banknak kifizet, aztán pedig felpakolja pici családomat és sok sok állatom, majd elrepít innen a francba, de leginkább egy dús legelőre körbe akácerdővel, és aztán elfelejti a címet, hol is tett ki, akkor befogom a pofám. Mivel a kamion nem jön, a pénz főleg nem, a bank se enged és a helyi paraszt se változik, így spontán csak teszem a dolgom. Abba még nem halt bele senki alapon. Nem mellesleg a szomszéd 5 hektárt bérelni szerettem volna, de a szomszéd kárpótolt bácsika inkább kiadta egy messziről jött embernek a főőődjét. Miért? Mert a kecske haszontalan állat... jött a válasz. Addigra itt volt az első adag kecske. A meg már milyen, hogy feladjam, mert a kárpótolt bácsi kicsit pöcs:)
Ádám és társa nagy technológus, lehet, hogy a híres bálaszárítójukkal csinálták, azért kerül ennyibe. Amennyire képről meg lehet ilyesmit állapítani, még így se lett hibátlan. 20e-ért én például Bécsig is elvinném a lucernát, ha kéne nekik egyáltalán...
mert véleménye szerint ez M.o.-on mindenhol jó minőségben megtermelhető. Hát jelentem akkor én nem M.O.-on élek.
A megtermelhető egy lehetőséget jelent. Az, hogy felétek még nem élt ezzel senki, önmagában nem cáfolja a a lehetőség meglétét. Szar helyen laksz - ebből a szempontból. Azt egyébként nem értem, hogy miért forszírozod a nagyüzemi kecsketartást ott, ahol ennyire nincsenek meg hozzá az optimális feltételek. Nem egyet láttam már, aki annyira odavolt a kecsketartásért, hogy hajlandó volt ehhez alkalmas területet/környéket keresni és költözni.
Aki Magyarországon nem tud normális lucernaszénát csinálni, az baltacimból vagy tarka koronafürtből végképp semmit sem fog kihozni.
Aki meg igen, az hamar rájön, hogy hülyeség mindkettő utóbbi: egy nap alatt szárad a levelük, a száruk meg mint a hüvelykujjam, még gumihengeres szársértővel kaszálva is hatalmas lesz a pergési veszteség szénakészítéskor. A baltacim hozama jó, ha harmada-negyede lesz a lucernának, a koronafürt első kaszalásába pedig belefullad még a gép is, nemhogy a gazda, viszont a gép taposását sem tűri, és az se igaz, hogy nincs kártevője, egy zöld kukac néhány napon belül rágta tövig a hónapos sarjat, mint a mézgagézában. Erjedni viszont mindkettő könnyebben erjed, szenázsnak jók, de ha valaki lucernából is meg tudja csinálni, akkor miért csinálna ezekből feleannyit ugyanakkora területen?
Jó ez is, a facéliai is eléggé igénytelen növénynek van írva(és állítólag még saját talaját is jaítja, de ezeknél egytől-egyig le van írva mindenhol, hogy a szikes-meszes-homokos talajon senyved. Ti is már negyedszerre vágjátok a lucert, én meg még csak másodszorra, és nem időhiányból. ha jó a talaj, akkor nő, mert van miből fejlődnie, mint az állatoknak is. A növények sem csak a vízből és a napból élnek...bár kétségkívül könnyebben elboldogulnak, mint az állatok.
Én kicsiben szenvedek a semmin, a kopárságon. Bár szép látvány, amikor szőkül az árvajányhaj, de a jószág nem lakik jól, ha gyönyörködöm a tájban.
Mi nem herélünk, akinek nem kell a heréje, ő kést kap tokától bokáig. A kutyák herével is megeszik. De ha már halnia kell, haljon meg golyóval. Az azért mégiscsak genyóság, hogy mielőtt levágom még le is alázom.
Értem én drága Fecó, hogy csoportosítgassam az állatokat fel meg alá meg jobbra is és balra is, de most is 4 órát rohadok a fejőházban a lányok fenekébe bújva, ha finomítok a csoportokon, és ennek megfelelően hajtok fel, hááááát, az a kevés színes hajam is őszbe fordulna, de hogy 8 órás lenne a fejés idő a felhajtás és kiadagolás miatt az biztos:)
"A termesztés, egy dolog, a szénakészítés, tárolás meg egy másik dolog. A második kettő hiányosságai nem cáfolatai az első állításnak. próbálj csak magadnak vetni egy kis lucernát, és magad is megláthatod, hogy zölden még "jó az alapanyag"
Hidd el, láttam én már lábon is szar lucernát...sárga, pucér mint a csiga és el van nevezve anyalucernának, mert sok benne a gaz:D:D:D
Sokszor elgondolkodom, mi a fenéért vágtam én marha bele ebbe a kecskemaffiás dologba. Aztán rájövök, hogy azért, mert a franc essen bele, még ezek ellenére is imádom csinálni:)
Két napja jó lucernát etetek, mert a bácsi beszállította amit szeretek. Meg amit a lányok is. Olyan tőgyek kacsingatnak az istállóban felém, hogy öröm nézni:) A lányok terpeszállásban vannak délután 4 óta és nem azért mert pisilni kell:) Szóval mégegyszer elmondom, amit már mindenkinek: felőlem lehet akármilyen növény, akár lucerna is, csak táplálja a lányokat és segítse a termelést. Nem a lucerna ellen vagyok, hanem a támogatásparasztokat lőném ki a Holdra. Ez a bácsi nem a támogatásért termel. Na őt szívesen meg is fizetem.
A szarvtalanítás sajnos elkerülhetetlen. Nem véletlen csinálják a szarvasmarháknál is. Valaki nem próbálta még azt a savat amit az ujszülött szarvasmarhák szarvtalanítására használnak?
Más
A heréléssel kapcsolatban, a kis bakom ami nemrég lett herélve, akkorát hízott, sajnálom hogy előtte nem mértem meg. Nem volt nagyon girhes, olyan sportos jószág volt. :) Most egyértelműen hízásnak indult... eszem a kis drágát....
Kefirt nem, de amíg volt kecsketejünk, jogjurtot csináltunk: Felforraltuk a lefejt tejet, majd amikor langyosra hűlt ha jól emlékszem az arányra, cca 7 dl-hez kb. 1 dl. danone joghurtot kevertünk. 1-2 napon belűl nagyon finom, jó állagú lett. Az arány nem egészen biztos, ha többet keversz hozzá, az biztosan nem ront rajta :)
"Ami még nekem sajnos nagy szívfájdalmam, hogy a takarmányozási szakértő a lucernát preferálta" Nem preferálta, csak megjegyezte, hogy nálunk, mint fehérje forrásra, lehet a lucernára alapozni, de ugyanabban a percben mondta azt is, hogy lehetetlen helyeken is megnő a baltacim. Illetve, általánosságban ajánlotta a vegyes pillangósokkal "dúsított" kertet, ahogy azt előtte meg is néztük.
"véleménye szerint ez M.o.-on mindenhol jó minőségben megtermelhető" A termesztés, egy dolog, a szénakészítés, tárolás meg egy másik dolog. A második kettő hiányosságai nem cáfolatai az első állításnak. próbálj csak magadnak vetni egy kis lucernát, és magad is megláthatod, hogy zölden még "jó az alapanyag"
"megvalósítása is több mint kihívás. Adott 100 anyaállat, januártól májusig 20-20 elléssel, boxonként vannak 50-en" Ezt már a helyszínen megbeszéltük, hogy tégy különbséget a takarmányozási , és a tartás technológiai problémák között. Termelési csoportok szerint szeparáld el az állatokat- azaz a szárazon álló, ne azt kapja, mint az öt litert adó kecske, de lehet ezt tovább finomítani. A hasonló laktációs fázisban lévő egyedek között is vannak különbségek, amit figyelembe kell venni. Egy-két év alatt kialakul a helyes tartás technológia nálad, várj türelemmel, az ember majd kitalálja...
"Nem tudom amúgy van e az országban még egy akkora marha mint én" erre mit is mondhatna a kedves olvasó? :)
No írtam egy bibliát, de nem jelent meg, aztán meg kirohantam az istállóba...a lényeg. Én is azt értelmeztem, hogy előbb energia majd fehérje. Hasznos volt a takarmányozási szakértő mondandója, de ez egy ideális világban valósítható meg. Van nálunk kettőnél több kecske, gépesítésre nem telik, földem nincs, a tömegtakarmányom pedig tömegpapírban jelenik meg. Ami egyfelől jó, mert a lányok még csak véletlenül sem tülekednek az etetőnél (undorítónak találják a kaját azt hiszem), viszont tömegtakarmányból nem tudok nekik azt és úgy biztosítani, hogy az abrak csak 1/3 arány legyen. Ahol 5-10 kecske van még azt mondom meg lehet figyelgetni, mennyit eszik az állat tömegtakarmányból és ehhez viszonyítva az abrakot adagolni, de nálam, ahol nem csak hogy sokan vannak, de különböző korúak (értsd:1-2-3-4-5-6-7 laktáció) és két fajtából állnak, már igen nehéz megvalósítani, hogy a szárazanyagtartalomhoz viszonyítva mennyi legyen az abrakarány. Egy kedves tenyésztőtársunk által javasolt táp nélkül a lányaim eléheztek volna a javasolt lucernán. 1 hónapja az összes abrakkeverék 25%-os arányában adva a lányok kivirultak. Adnám nagyobb arányban is,de ahhoz picit drága a mi pénztárcánkhoz. De mondhatom, hogy rossz beltartalmi értékkel rendelkező tömegtakarmány mellett nem elég az 1/3-os abrak arány, ahogyan szinte teljesen kivitelezhetetlen a mi gazdaságunkban a konstans takarmányminőség.
Ami még nekem sajnos nagy szívfájdalmam, hogy a takarmányozási szakértő a lucernát preferálta, mert véleménye szerint ez M.o.-on mindenhol jó minőségben megtermelhető. Hát jelentem akkor én nem M.O.-on élek. Ok, van az a tehenészet, ami a penészest és a silányt is megeteti, de én azt nem adhatom a kecskéknek, mert azonnal tőgygyulladással vagy halállal válaszolnak... Jó lett volna, ha kapok olyan alternatív növényfajtákat, amik itt az alföldön is megtermelhetőek, lehetőleg ugyanazzal a technológiával, amivel a lucerna, mert a paraszt a szép csinos fenekem látványától nem fog átszerelvényezni.
A szenázs elkészítésének módja meg aztán végképp nem vált hasznomra, mert itt egy azaz egy olyan gazdát tudok, aki időben vágja a lucernát. Sajnos kevés területen gazdálkodik, de amikor tudok tőle venni akkor frissen gyorsan ki is etetem és boldogok a lányaim..
Ami nagyon bevált nálunk és augusztustól januárig a lányaim a seggükkel is azt eszik, az a szürke sütőtök frissen darálva. Idén megpróbálom márciusig eltárolni valahogy, hogy az ellőseim tudjanak tömni. Rost van benne, meg vitamin és imádják, napi 1-3 kg/fő az adagjuk.
Az energia első hónapban magasabb aztán alacsonyabb megvalósítása is több mint kihívás. Adott 100 anyaállat, januártól májusig 20-20 elléssel, boxonként vannak 50-en, onnan jönnek fel fejéshez, 9 anya/fejés kör. Esélytelen, hogy tudjam ki milyen sorrendben jön és ennek megfelelő energia-fehérje arányban abrakoljak be. Biztos vannak erre gépek, meg kütyük, meg csudijó dolgok, de itt a balkán szélén sajnos a két kis kezecském, a szívem meg a lelkem dolgozik. Az eszem meg fel nem fogja, hogyan oldjam meg akár külön boxozással is ezt az arányosítást. Ha erre van javaslat szívesen veszem, mert jó lenne a laktációt jól nyitni és folytatni és a lányoknak is hasznára válna, ha nem dobnák a súlyt a kezdetekkor. Szóval a takarmányozási szakértővel mélyebben kell tudni átbeszélni dolgokat, hogy abból tudjunk továbblépni. Nem tudom amúgy van e az országban még egy akkora marha mint én, aki teljesen vásárolt takarmányból valósítja meg a kecskék ellátását és a legelője is alig egy hektár ennyi állatra. Na jó nem nagyképűsködök. Nem legelő, szalvétakifutó:D:D:D:D Már megint biblia lett belőle, de ráérek, mi?
Örülök, ha láttál ilyet és nem volt vele gond, de sajnos én olyat is láttam, amikor a kukac a szarv belsőből köszönt felém kecsesen. Akkor maradék szarut eltör kecske ordít, csipeszt elő és koponyacsontból kukac szedeget, majd ellát. Aztán napokig fájdalomcsillapítás visszagyulladás...és talán most már fél tej mennyiséggel rendben van az anyaállat. Nem mondom, hogy a gumival szarvalás nem járható út, de előbb nem árt ha az ember fia meg lánya elsirat pár állatot, hogy legyen ereje és kitartása végigcsinálni. Na és nem baj az se, ha a kérődzést, az evést és úgy egyáltalán mindent figyelünk, mert lehetnek meglepetések. Olyan eset is volt, amikor leesett a szarv magától, és nem volt kiabálás, kaszabolás, csak éppen a bokájáig csepegett a vér az állatból, nehezen tudtam elállítani csak. Ami még kockázatos, hogy pl, hiába rakod fel a gumit télen, van akinek 3-4 hónap mire leesik, vagyis a légyszezon már a szánkba:( Mi 3 gumit rakunk fel egyszerre egy szarvra, hogy ha 1-2 gumi el is fárad a 3-dik hátha gyorsan és fájdalommentesen dolgozik. Sajnos tavaly az egy gumi nem gumi program volt és a félig szakadt szarv gyakoribb volt. Na de én se vagyok akkora ász, mert pl felekezeti okokból nem vagyok képes herélni se gumival se semmivel...
Én nem csináltam még, de itt van több kecskés is, mostanában ismerkedtünk meg. Nekem fel se tűnt, hogy csupa szarvatlan kecskéjük van, a fiatalok meg jórészt szarvaltak. Az egyik anyának fél szarva volt, és rákérdeztem mi lett a fél szarvával és akkor mondták, hogy le lett gumizva, de nem vették észre és az egyik szarváról leesett. És nyilván az a szarva megmaradt. Viszont elfogyott a gumigyűrű, és addig míg beszerzik egyszarvú lett a kecsó. Ők mondták hogy fiatalon nem szabad a kecskét szarvatlanítani, de nem is kell mert a komolyabb vitál úgy is egy éves kor körül jönnek. Teljesen biztonsábos, nem köpik be a legyek, nem kap fertőzést.... Én láttam amikor az egyszarvúnak leesett a szarva egy vagy két nappal utána teljesen begyógyult volt.
Ennyit tudok mondani, nem bíztatok senkit hogy csinálja, egy észrevétel volt, semmi más. Mifelénk tényleg rutin dolog. Öregebb kecsónál mi van nem tudom.
Ha csak két kecskétek van, akkor egyszerűbb megoldás is van, főleg, hogy éves kor alatt nem tanácsos legyűrűzni, és tényleg nem olyan egyszerű dolog.
A szemest/darát adhatod nekik külön kis vödörben, egymástól távolabb megkötve őket. Egy idő után már maguktól állnak a helyükre, és közben megszokják az embert is, kezesek lesznek.
A szénaetetőnél meg rögzíts fel egy élére állított raklapot "válaszfalnak" középre, mint a lovak között a palánk, így ahhoz, hogy verekedni tudjon, meg kéne kerülnie a raklapot. Nem lesz kedve nagyon hozzá, mert inkább enne. Nálunk ez bevált az egyik karámban, azóta békésen szálazzák a szénát kétoldalt.
Ha föld a talaj, akkor egyszerűen kétoldalt leverhetsz karókat, az megtartja a raklapot, illetve a szénarácshoz rögzítheted az elejét.
Idővel úgy is lezajlik a rangsorvita, de a kajáért tényleg ölre mennek.
Milyen a bejárat mérete? Jó lenne tudni, mert elképzelhető, hogy a gyulladást a szűk csatorna okozza és azért is okozott fájdalmat neki az infúzió, sőt a fejést is azért hanyagolták... Ez esetben próbáljátok meg nem nagyon feltolni az infúziót, hanem éppen csak az elején és onnan felmasszírozni. Az se jó, ha a bejárat sérülget folyamatosan mert az is a fertőzés táptalaja. A dózis: harmad/fél per tőgyfél. Tőgyszerkezettől, gyulladás mértékétől is függ. Egyébként honnan tudjátok hogy gyulladása van? Mik a tünetek? Gyennyes, vagy csak túrós, esetleg bűzös a kifejt cucc? Ha nem fejitek, javasolnék még egy olyat, hogy egy széles spektrumú (ha nincs bacispecifikus vizsgálat) antibiotikummal is kezeljétek. Hamarabb gyógyul. De mondom, nagyon fontos lenne tudni, hogy mi pontosan a baj, a tünet?
Látom, szépen megtanítottak a hála rebegésre, :) de a népeknek egy kis okosságot is írhattál volna, hogy mit is hallottál ittennék :) (ha már annyit jegyzeteltetek)
A magam részéről, köszi, hogy megtiszteltetek bennünket, és a meghívott előadókat is, és jelenlétetekkel emeltétek a rendezvény színvonalát. Amiben én megerősödtem:
Szárazon állás alatt réti széna a tömegtakarmány, ellés előtt 2 héttel mehet szoktatásként szemes, és korpa, majd ellés után (fehérje) lucerna széna és energia egy hónap múlva (kukorica 2/3 részben a szemesben)
Simán, ja. Csak a tetanuszt reckírozod, meg a vérre, hónapok után is felszakadó sebre szálló legyeket, fertőzést, meg depreszíós szarv nélküli kecskét, ezen apróságokat figyelmen kívül hagyva simán lejön. Fogadni mernék, hogy senkiszigete 100-szor annyit szarvtalanított már, mint te, és az általa leírtak személyes tapasztalatból származnak
Lehet, hogy valami gond volt vele, mert szeptember egész elején úgy vettem, hogy teljesen el volt apasztva. Még rá is kérdeztem, hogy nem fejték? Mire a fiatalasszony azt mondta, hogy de még sajtot is készített. Szárazon álláskor hatásosabb a kezelés.-ezt mindkét orvos mondta. Az ikertestvérével közel ellősen szeretném majd pároztatni október körül. Ha most leállítom, és ha lehet előbb pároztatom az december vagy januári ellés lenne azt meg nem tartom kívánatosnak Sajnos olyan a cicije, hogy fejés után összeesik( ez jellemző az alpesiekre) ezért masszírozni azt a puha bőrdarabot nem igen lehet. Még egyszer köszönöm:Elvira
meglepve olvastam hogy a sutak haraposak...na akkor ezt eszben tartom majd ui. az egyik lanykam suta
az oregem a szarvalt lanykat mar jobban elfogadta mint a sutat.
a suta mas egyeniseg az mar latszik, a szarvalt gizi kozel enged magahoz, de a suta fanni meg mindig tavolsagtarto, pedig mindennel probalkozom, lassan azert megbaratkozhatna vegre.
a napokban a kisbak es az oreglanyom akaszkodott ossze a legelotelken, lett is folytonossagi hiany a bak szarvan, le nem tort de eleg jo darabon megserult a szarva, ez mar igy marad vagy helyrehozza?
eddig meg nem volt igazinak mondhato osszetuzesuk inkabb csak helyretette az oreg a bakot, viszont a mostani esetnel kifejezetten "bemertek" mindketten a csapas helyet, az ablakbol neztunk ki mi is ez a fura hang, amikor lattuk mit muvelnek ok kettecsken.
ez mar keszulodes a majdani ivarzasra vagy erofitogtatas?
Jaj nagyon köszönöm, mert mikor kiváltottam, jöttek a kérdések hogyan tovább, de már rendelés nem volt meg ma sem lesz. Igen és is vizsgálatot kérni mentem a hivatalos dokihoz, de az mondta nem is tudja hogy megy , meg drága is ,ír fel egy szélesebb sprektumu infúziót. Gyorsan beszereztem, mert már szeretném, hogy történjen valami vele. Először harmadolást mötyögött, de végül a receptre felet írt. Még ha abba segítenél, hogy Ti milyen dózist használtok? vagy létezik kecskére való is? A jó tőgy fél is eszembe jutott, de elhesegettem a gondolatot, mert már ennél is bevizelt szegény. Sajnos nem vagyunk fiatalok és már a férjem alig tudja lefogni.
Azt nem tudom, mások és a szakik mit mondanak, nekünk az vált be, ha reggel és este, alapos fejés és masszírozás után adtuk be és mindkét tőgyfélbe. Nem elég csak a betegbe. 6 alkalom ritkán elég, csak akkor, hogyha nem komoly a gyulladás. Egy kis fokhagymát is érdemes adni neki (egy gerezd, vagy kettő) összetörve, abrakba keverve. Ha van Permammas krém a dokinál vagy kis kiszerelésben veszel, azzal még érdemes átmasszírozni a tőgyet fejés után. Serkenti a vérkeringést és baromi jól tud esni neki. Nekem van amikor még nyöszörögnek) Gyorsan lekopogom idén még nem volt, de tavaly sok gyulladásunk volt... Tőgyinfúziózás előtt 1-2 napot érdemes rászánni arra, hogy naponta többször (4-5-6 alkalom) átmasszírozod és kifejed. Lehet nem is kell a infúzió már utána. A Tetra Delta csak tetránra érzékeny bacikra jó, ezt pedig csak akkor tudod meg, hogyha bevizsgáltatod a váladékot. Persze ezt kizárólag akkor kell ha makacs a gyulladás, vagy újra vissza-visszatér.
Én és az uram szeretnénk ezúton is megköszönni, hogy rész vehettünk a kecske maffiatalálkozón. Fecó és családja csodálatos vendégvárók, le a kalappal a szervezést illetően is. Örülök, hogy ott lehettünk és remélem, hogy csak első volt de nem utolsó a találkozó. Csak úgy lehet előrelépkedni, ha teszünk érte. Nálam is van hely egy ilyesfajta találkozóra, bár sajtot készíteni nem tudok és messze nem vagyok egy konyhatündér, de mentségemre csak a hátsóm látszik ki a kecskéim közül (jó esetben) :) Tudom a világ végétől éppen egy köpésre vagyunk, de ha erre fele van utatok vagy csak benézni támad kedvetek, szívesen látott vendégek vagytok.
Amíg kicsik, ne gumizd le nekik, mert növésben van, ilyenkor nyáron meg kifejezetten veszélyes is lehet (légy, gyulaldás stb). Inkább november-decemberben kell felrakni. Ha mind a ketten szarvaltak és ekkora marad a létszám, akkor ne tedd! A szarvtalanítás tömeges tartás esetén lehet inkább indokolt, ha ketten vannak és még mind a ketten szarvaltak is, akkor majd eldől ki a főnök. Nem mellesleg nálunk volt már sutának alárendeltje a szarvalt, ahogy a kisebb termetű főnöke a nagyobbnak. Amikor döfködik egymást ne nézz oda, vagy a villával finoman koccintsd meg a szarvát annak aki durva. Nem szokta szeretni...de ezt se gyakran. Ha pedig mindenképpen szarvalni akarsz, akkor készülj rá, hogy nem lesz egy egyszerű dolog. Jó esetben leesik és a kecske nem sinyli meg, de ez kb 30-ból 1 eset. Van akinek érzékenyebb a szarvtő és folyamatosan az idegek fájdalmával él. Közben figyelned kell, hogy bír e rágni enni aludni...mert bizony van aki nem. Amikor pedig nagynehezen leesik a szarv, akkor van hogy egy idegszálon fityeg a kecske pedig a rosszullétig ordít ugrál és van aki össze is hányja magát a fájdalomtól. Ja, és még valami: amikor el kapod lefogod és ollóval, szikével, metszőollóval elnyesed. Ami kéznél van és amihez gyomrod van. Aztán kezeled és figyeled. Egy év múlva amikor megellik pedig kinő a csonk. Van akinek ki is törik a csonk egy laza fejelés alkalmával van akinek nő tovább. Akinek kitörős fajta, az újra vérzik, kezeled stb. Szóval hidd el, a szarvalt kecskénél csak a szarvtalanítás tud kegyetlenebb lenni. Viszont az is igaz, hogy baromi csúnya a 100 forintos lyukacska a tőgyön, ami egy sutának készült egy szarvalt által. Azt is kenegettem, kezelgettem és szétrúgattam a kezem mire heteken át sebesen fejtem. Szóval a mérlegnek két oldala van. Amíg kicsik, a szarvuk kis puha, igazából csak nagylányoskodnak, nagyfiúskodnak. Előfordul, hogy kicsit durvább a döfés, de még nem láttam gödölyét komolyabb sérülést okozni a másikban. A suták amúgy meg harapnak:)
Nálam ugyanez volt a helyzet, aztán kitaláltam a büntiboxot. A lényege, hogy a nagyarcú menyecskét pár napra különzárom. Nézi ahogy a többiek kint napoznak, esetleg legelni mennek (szalvétányi területen ez nem gyakori), szóval magányosan bezárva 4 fal közzé még kicsit élvezi az első napot. Kaja, pia dögivel. Aztán eltelik. Aztán már másnap nagyon unja, 3-dik nap már óbégat. De ez a 3 nap pont elég, hogy a többiek átszerveződjenek. Visszaengedem, és láss csodát, nem az új lányokkal van elfoglalva a banda, hanem hogy a bandavezért pofán verjék:) Mire újra kiverekedi magának a főnöki címet, már az újak is beilleszkednek:)
SOS. Ha valaki megtudná írni, hogy a tőgyinfúziót , milyen gyakran kell beadni? Tetra Delta , de nincs ráírva és a dokibácsi is csak a számát 6* felet írt a receptre. Most este felet beadtam, de a következőt reggel, vagy este kell beadni?
Én nem vagyok válogatós, jöhet akár kecskenyica, akár fagyi Elefada!
Nekem egyébként az a "....pont az a fehérjekomponens hiányzik" végű mondat legalább annyira izgatja a fantáziámat mint a probiotikus kérdés. Egyébként bizonyítani is könnyebb (szerintem). Rávesszük a Tanár Urat? :-)
- Sajtkészítés, nem más, mint tej, néhány baktérium, és hatalmas kreativítás
Sajtot már készítettél, szóval a kreatívitásoddal nem lehet gond, ötletelj a következő "kecskemaffia" találkozó programján. Pár "barátommal" elmennénk hozzátok, ha hajlandó lennél szóba elegyedni velük :)
Michel L. , a francia takarmányos szakember lenyűgöző "praktikus-ismerettel" rendelkezik, őt el kell még egyszer csalnunk.
Tudod, ha az ember nagyon szeretne valamit, akkor 150 km nem lehet akadály. Ez egy magyar sajátosság: mindenki a legjobbat akarja a legolcsóbban és a legközelebb. Olyan pedig nincs. Számolj, nem nehéz!
Fecó, köszönöm NEKTEK a tegnapot! Tanulságos volt és szórakoztató, végre volt egy nap, amikor kiereszthettem a gőzt... Még több ilyet, akár nálunk is. Mégegyszer: köszönöm!
koszonom, mar ez is egy kiindulasi pont
amugy az egesz az oregem erdeme, megkapta a gyogyszert es onnantol kezdve napi fel decivel novelte onmagatol. nem volt szukseg napi 3 fejesre sem, megeszi az adagjat, megkapja melle a napi szeretet es simogatast, talan vegre rajott hogy jo helyre kerult
Jaj bocsi, én magamból indultam ki, meg abból mikor 20-25 évvel, lehet 30 is kint voltunk nyugaton, én kis hülye új jogosítvánnyal bénáztam München, meg más német nagyvárosokba, és előzékenyen segítettek, nálunk meg akkor úgy anyáztak. Azóta egy kicsit nálunk is javult a helyzet.
Én eddig azt hittem, hogy az én 2-3 darabom között volt rangsorharc, de úgy látszik ez nyájnál is van.
Kérnék újból tanácsot: mint írtam pár hete vettünk két választási gödölyét, de az egyik idősebb valamivel, így erősebb, nagyobb a szarva. A másik pedig kisebb, és kisebb is a szarva. A nagyobb pl evesnél a szarvával cseszteti, és elég durvákat is beledöf. Tudnátok valami tanácsot adni, hogy hogy lehetne leszoktatni a döfködésről, vagy a szarvával lehetne vmit csinálni?
Neked viszont egy jó tanács / Ujra... pedig már többször megfogadtam.... / Az elhullás az állattenyésztés természetes velejárója, a leggondosabb állattartónál is van veszteség. Arról nem is beszélve, hogy minden állat / ember / véges ideig él nyilván más egy idős állat meg egy pár hetes Más de egy idős kecsó is az ember szivéhez nőhet.
Megfelelő távoltartással kell őket kezelni. Egy gazdasági haszon miatt tartasz kecsót, akkor ha eladod? levágod? elpuszul? akkor mi van? Megtettél mindent, korrekt körülmények között tartottad. Ennyi. Veszteség az igaz, le kell nyelni a békát és menni tovább.
...lassan kezd kialakulni- jó értelemben persze- a személyi kultusz, hiszen Kriszta nevét egy pónicsikó is viseli ( Förike, azóta Dr.Weiss jóvoltából !:)
...nemazért, hogy dicsekedjek ( hiszen, ahogy Bástya et. is mondta ha valamit szeretek magamban az a szerénység ) DE rólam is neveztek el már egy kis kecskebakot. A... meghatódottság pillanatában is azonnal azt kértem a Gazdijától, hogy mielőtt herélésére kerül a sor, átölelve a nyakát a fülébe súgja : ezután is szeretni foglak !
I.Jutkám meg is ígérte, hogy herélésem után is szeretni fog...azaz a kecskéé után... no, szóval értitek. ( Még a végén összezavarodok !;)
sziasztok!
par napig nem vagyok netkozelben es nem gyozok visszaolvasni
gratulalok az ujszulottekhez, gyonyoruek!
nalunk is rendezodtek a dolgok, a lanyok teljesen rendbejottek egy kis dieta utan, az oregem meg... ugy osszekapta magat hogy napok ota 1,9 l tejnel kevesebbet sosem fejek, meg jo hogy masfel lityisnek vettuk. nem tudom ezt ubereli e jovore, az biztos hogy lanykat hagyok meg tole...mar amennyiben lesz neki...
volna egy kerdesem is...szeretnek turot kesziteni de nem tudom mennyi tejet gyujtsek ossze hogy azert egy rendes adag legyen es ne epp csak kostolo, evekkel ezelott csinaltam mar tehentejbol de olyan reg volt mar nem emlekszem az aranyokra ...koszonom a segitsegeteket
"Nem gondolod, hogy az állatok átveszik a velük foglalkozók mentalítását és azért van igy?"
Ja, akkor ezek szerint mi vagyunk idegbetegek? Hülye kecskéknek hülye gazdái! :)))
Az első kecskéim sok helyről lettek összeszedve (majdnemhogy egyenként, esetleg kettesével), ennek minden hátrányával, többek között azzal is, hogy ölték egymást. 1-2 év is kellett, hogy összeszokjanak, addig a gyengébbek szépen ki is szóródtak.
Az azóta itt született generációk sokkal nyugisabbak, főleg amióta mesterségesen vannak nevelve, nagyon szelídek:
az emberrel szemben. De egymás között szigorú rangsor van, a gyengébbeket most is kispécizik, ütik vágják. Illetve esetlegesen újként bekerülő kecske is elég durván kiközösítésre van ítélve, sok esetben végzetes a sorsa, mert nem fogadja be a nyáj, az istállóba sem engedik be a főnökök. Épp ezért új anyakecskét nem is veszek, akármennyire tetszik, de tudom, hogy 90%, hogy fél éven belül a rangsor legalján kullogva kinyiffan.
Legeltetési szezonon kívül szét is kell szednem a nyájat, mert a szénarácshoz a gyengébbek nem férnek oda. Tehát ezeket nem lehetne zártan, intenzíven tartani, mert a fele megdöglene. De nem is ez a cél, tehát probléma egy szál se :)
De lehet csak tényleg olyan antiszociálisak mint én... :) :) :)
Hát ,szomorú vagyok.Mért kell Nektek olyan nagyon messze lenni.Akár Hányszor találok valakit,aki Núbi gödölyét adna el,mind a világ végén van. Senki sincs Pestmegyében?Nagyon örültem hogy andreja itt van egy ugrásra,és borzasztó aranyos a kis bak,csak szeretnék hozzá egy csajszit is.Köszönöm szépen Kecskeb de nekem nagyon nagy a távolság,és a kicsinek még nagyobb lenne.Remélem rendben írtam mindent.Üdv Móni
Köszönöm.Engem nagyon a kislány izgatna.De utána kell néznem merre is laksz.Hát az biztos hogy nem olyan közel mint andreja hozzánk.Még egy kérdésem lenne,öket hova sorolják R vagy F és valami szám.Bár nem annyira érdekes.Meg nézem a térképet ,én Ócsán vagyok,és írok.Remélem most nem írtam rosszul semmit.Köszönöm Mégegyszer.
Szia.Érdeklődni szeretnék,helyileg merre vagytok,és a váltságdíj is érdekelne.Ha nem jó itt,mert már mondták hogy nem illik, az email cimem: szne.k.monika@citromail.hu.Előre is köszönöm.
Nem gondolod, hogy az állatok átveszik a velük foglalkozók mentalítását és azért van igy? Erre azért következtetek, mert tavaly az első kecskémet mikor próbáltam fejni, nem állt meg, aztán lefogtam, áthajoltam rajta, szóval kínlódtam, mire egy kedves kecske tulajdonos javasolta, hogy kedveskedjek neki, meg nem lehet felé kerekedni... és megváltozott a kapcsolatunk.
én most próbálom a sokan egy térben bulit...eredmény: 20 literrel kevesebb tej, és van aki nagyon szereti, van aki teljesen leszarja és van aki tönkre akar menni....mondom én, nem tehén, kecske...
Már halad a kecsketenyésztés is erre. Fecó tett fel képeket egy osztrák szánen farmról korábban: zárt istálló, kaja a futószalagon jön eléjük, viszonylag sokan vannak egy térben, a kecskék stressz és agresszió mentesen jól elvannak. Genetikailag sokkal nyugisabbak.
Megnézném az én kecskéim ilyen viszonyok között hogyan bontanák le az istállót.... egymást.... :)
...örömmel értesültünk (Z-724 Erzsikétől) hogy a keresztségben a férfias László nevet kaptad.
Névnapi köszöntésünk gyanánt, kissé megkésve egy hasznos történettel kedveskednénk brigádunk tiszteletbeli tagjának.
Történt : még az időszámítás kezdetén, hogy egy brigádértekezlet után mindenki virágos kedvében indult az éj leple alatt haza. Lacika még kezdő lévén nem talált bele sehogy sem a kertkapuba a kulccsal. De fiatal lévén nem esett pánikba lendületesen átmászott a kerítésen és földet érve- imbolyogva- a kerítésbe kapaszkodott, ami újra csak útjába állt. Nosza, ismét átmászott rajta, így már megint az utcán volt...megint a kerítés, mászás újra.
Szerencsére aggódó szülei észrevették az ablakból a "sötét alakot" és édesapja szeretettel kiáltotta felé : Kisfiam most vagy bent az udvarban indulhatsz a ház felé.
Tudjuk, hogy Te igencsak mértéktartó vagy...de sohasem tudhatja az ember, mikor jut át az öröm horizontján és kezdhet bele a kerítés átmászásába. A lényeg egy mászás és irány a ház.
Lacika külön is örült, hogy ilyen hasznos történettel mutathatjuk neked a helyes utat.
Járt utat a járatlanért el ne hagyd - teszi még hozzá a brigád kórus. ( Szép estét !:)
naaaa, helyben vagyunk. Bírom, hogy vagy birkához vagy tehénhez hasonlítják a kecskét. Nekem volt egy idióta tehenem, de komolyan mondom az újszülött gidáimba több ambíció szorult a fejlődni akarásra, mint abba. A gyerekkori birkánk, meg hát...aranyos volt, meg cukorpofa, de egyéniség...hm?:D:D:D Viccet félretéve, azt gondolom, hogy a germánok minden bizonnyal azért tartanak HF-t, mert megtehetik, mint ahogyan azt is, hogy EKG-val figyeljék őket. Nekem jelenleg egy épkézláb fejőgépre nem telik és naponta mormolom az imát, hogy a sajtáros be ne szarjon, mert akkor nem szabadulok ki a fejőházból soha többé. Az áramszünet meg külön rémálom kategória, mert akkor se szivattyú, se fény, se fejőgép, se tejhűtő. Szóval, mindezzel csak azt akartam mondani, hogy meg se tehetem, hogy szívverésre selejtezzek, mert örülök, ha vannak, és el tudom tartani őket, ők meg minket. Lesz ez másképpen is, de a szívverés mennyisége akkor sem lesz számomra selejtezési ok. Ha belegondolok, a rugdosó tehenemet sem azért adtam el, mert össze-vissza vert a szíve, hanem mert beleküldött egy okos mozdulattal a disznószarba:D Akkor úgy éreztem, le kellene vágni egy gyors mozdulattal, de mivel már vemhes volt és hát mégse vagyok ekkora barbár...elbúcsúztunk egymástól...nem túl fájó szívvel:D
fejbe lövi magát és a kecskék keresnek új gazdát:D Helyes takarmányozás mellett is lehet betegség sajnos, de helyes takarmányozási ismeretem nincs, így lehet ez okozza a tőgygyuszit...vagy a másik kecske szarva:D
Épp a napokban teljesen véletlenül olvastam, hogy a németek a holstein-frízeket fejés előtt fejés közben és fejés után szivritmus monitorral figyelik. Továbbá a lépésszámot, toporgást. És kegyetlenül selejtezik a stresszes egyedeket. Akarhány liter tejet ad. Acidózis, bendőkatasztrófa természetesen szintén kizáró ok. Gondolom nem hülyék ezek a jó germánok tudják miért csinálják. Sorjában vezetik be a mindenféle forgó onműködő fejőállásokat ahol egy-két ember dolgozik műszakonként. Monodiétás kukorica siló takarmányozás, plusz abrak. Mellette egy űrtechnikás rideg mesterséges környezet. Tényleg csak a leg szívósabb egyedek maradhatnak meg. Na jó a kecsketartásban ma még nem tartanak itt, de tíz év mulva igen.
Ezzel nem teljesen értek egyet, de legalábbis nem minden esetben igaz és nem feltétlen csak erre kell szelektálni. Ha pedig feláll egy betegségből mert leküzdi azt, akkor attól nem válnék meg semmi pénzért. Van ilyenem, állatorvos szerint pörköltnek való, szerintem 1 tőgyfélből 2,5 literes kecske:) Pedig ha valaki, ez a csaj aztán pokoljárást rendezett fél éven át. És nem csak felállt a betegségből, hanem nagyobb létszámba visszahelyezve is megállja a helyét. Nincs stressz, nincs megadom magam. Nekem pl ilyen kecske kell. Jól fejhető, tömegben is tartható, kitartó, állva ellő, kemény csaj és nem mellesleg szánentáli:)...na jó, ha alpesi lenne akkor is kellene:)
Egy ötezer forintos háromhetes jerkénél sehogy egy százezer forintosnál se kezelném sehogy az esetleges bendőkatasztrófát. Ha egészséges táplálékot kap, környezet s rendben van, akkor szervezeti szilárdsággal van gond. Ha ki is lehet hozni ebből az állapotból később ujra problémák lehetnek vele, vagy az utódjaiban tovább örökíti. Szelektálni kell nem csak tejre, húsra, színre, formára, haem életerős, jól kezelhető, technológiai stressz tűrő állatokra is.
Hoppá,megint okoskodtam, rossz hatással vagyok magamra....
figyi, azért az megérne egy videót ahogy a rózsaszín tollacskákat rángatják róla a kecskék beetetés közben:D De valószínűleg a gazdát érdekelné ez a legkevésbé:)
No. Akkor én is okoskodok egy kicsit:) Ha az említett tárgyak, mint kés és tepsi nincs kéznél, valamint a szénát sem eszi, akkor ha akad a lakásban egy kis szódabikarbóna, abból egy teáskanállal küldj a kecskébe, majd egy kis sós-korpás-nedvesített cuccal is próbáld megetetni (de ebbe keverve a szódabikarbóna is tökéletes). Ez utóbbit nálam fosás esetén kétpofára gyűrik, a szénát már kevésbé. Zöldet, abrakot ne adj neki, és az anyja alá se tedd, mert ez senkinek nem használ, de főleg neki nem. Az állatorvos, ha még húzza is két hétig, adni fog neki mindenféle ismeretlen injekciót (jó esetben tudni fogja miért és mi az), de az esetek nagy részében akár vizet is adhatna neki, nem segít. Ha a korpás akármicsodácskát sem eszi a kecskéd, nem is iszik, a széna is büdös és kés sincs a közelben, akkor javaslom a fejszét. Gyors ha jól célzol (nekem elsőre mellément, azóta nem tévesztek). Ha fejsze sincs, akkor nézd végig ahogy szenvedve, sírva meghal. Ez utóbbi se jobb, de állítólag humánusabb.
És hogyan kezelted a bendő/oltógyomor bakteriális/vírusos fertőzését, miközben a folyadék veszteségen túl a szaporább gonosz bacik toxinokat is termeltek.
A leírásból nem derül ki, hogy milyen jellegű hasmenésről van szó, csak az, hogy már a szénát se eszi. Ebben az estben ez = azzal, hogy nem kívánja a zöldet.
A "kecske gyomor" szinte egy önálló lényként létezik a kecskébe "varrva", azaz ahogy a bendő feldobja a pacskert, a kecske is gyorsan követi az örök legelőkre.
Türelmes emberek ilyenkor megkínálják még egy kis lósóska teával, - már ha az andreja által ajánlott okosságok nincsenek kéznél - és ha ezek sem segítenek, akkor kés...
Adj neki akác, bodza, lombot, vagy pitypang, szőlő, hamvasszeder levelet. Ha nem eszi meg akkor nem érdemes vele foglalkozni. Annakidején kutyás koromban kísérleteztem infúzióval az elektrolit meg a vízveszteség pótlására. Az ilyen erejével elkészült állat még él egy ideig de nem jön helyre. Túl gyorsak az életfolyamatok, pár nap alatt kimerülnek a tartalékok.
Minek abrak egy fosós kecskének? Minek abrak egy három hónapos kecskének? adjál neki fonnyasztott valamit de ne füvet mert azt nem szereti. Ha már elválasztottad, minek szopni engedni? Az se tesz jót neki szerintem. Ha meg valami krónikus bélhuruttal küszködik inkább selejtezd le. Normális tartási körülmények között meg fog az gyógyulni. Ha a szervezeti szilárdsággal van gond akkor inkább tepsi, ujburgonyával.
Azt mondtam nemrég hogy nem osztom az észt 'oszt nesze!
Segitsetek van egy lány kecském lassan 3 honapos.nekiált fosni de már egy jo ideje és tegnap hazahoztam mert egy más területen volt mert levalasztáson van és az a baj vele hogy nagy fosik most adtam neki csak abrakot megszénát. tegnap megszoptattam az annyával akkor szopot is de ma reggel már nme.de szegényke fekszik meg mekeg nagyon gyenge.