Keresés

Részletes keresés

landtorpedo Creative Commons License 2022.03.27 0 0 8822

Öröklött kkanai aranyozott kupakkal, gumiharangos, jelenleg nincs betöltve.

Előzmény: landtorpedo (8821)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.27 0 0 8821

Ez a kínai, amiről beszéltünk. Sajnos másfél heti fekve tárolt celluxos lezárás után sem írt egyből, csak ha kicsit megnyomtam a gumiharangot.

Előzmény: landtorpedo (8820)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.27 0 0 8820

Kedves Minarik Laci! Küldöm a képeket, de sajnos csak nagyon gyenge minőségben tudtam őket elkészíteni.

Az első a gyűrűjén a Hellemann Germany feliratot viseli, fémházas, patronos, a hegyen semmi felirat nincs. Az ostor utcai német használtcikk boltban vettem pár forintért. Szépen és azonnal ír, ha előveszem.  

 

Előzmény: Minarik Laci (8819)
Minarik Laci Creative Commons License 2022.03.24 0 0 8819

Mivel töltőtollban mindenevő vagyok bármilyen töltőtollat szívesen megnézek.

A Hellemann tollra külön kíváncsi lennék, mert még nem is hallottam ilyen tollról.

Kaphatnék pár képet a kedvenc tollakról? Előre is köszönöm.

Előzmény: landtorpedo (8815)
Minarik Laci Creative Commons License 2022.03.24 0 0 8818

Nagy örömömre szolgál, hogy élénkült a látogatottság...

 

Az érdeklődés egyik iránya a töltőtollak működése felé terelődött, ami a engem is érdekel.

 

Eszembe jutott, hogy korábban olvastam egy blogot, ami komoly szakmai ismeretekkel szolgált a témában.

Újra felkerestem a webhelyet és alaposabban beleolvastam. Igazán érdekes és sok hasznos információt tartalmaz a töltőtollakról. Jó szívvel ajánlom minden töltőtoll barátnak.

A kezdőoldal itt érhető el: FOUNTAIN PEN DESIGN.

Megjegyzés: Ahogy a szerző is elmondja, a beépített GOOGLE fordító jó közelítéssel adja vissza a lényeget más nyelven (magyarul) is.

 

 

 

landtorpedo Creative Commons License 2022.03.24 0 0 8817

Én próbáltam, túl vastag volt a fala, nem ment rá a szár.

Előzmény: agy73p (5078)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.21 0 0 8816

Van egy nem túl régi Parkerem is, az ellenben szintén bármikor harcképes., pedig az olcsóbb kategóriából való a márkán belül. 

Előzmény: ...slr... (8814)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.21 0 0 8815

Nekem is van olyan Hellemann töltőtollam, ami bármeddig tartja a tintát. Így olyan munkamegosztás van közöttük, hogy ha hirtelen akarok írni ezt veszem elő, ha van időm piszmogni vele, akkor a másikat, mert szépen fog, meg koromnál fogva is vonzódok a retróhoz. :-)

Előzmény: ...slr... (8814)
...slr... Creative Commons License 2022.03.20 0 0 8814

Vannak tollak, amik nagyon gyorsan beszáradnak, míg mások hónapokig is bírják használatlanul, és rögtön jól írnak. Nálam a két véglet a Parker Sonnet matt króm töltőtollam, ami beszárad, mire felemelem az első tollvonás után, és a Cross Century II, ami már évtizedek óta hű társam akkor is, ha hosszabb ideig nem fogom a kezembe.

Előzmény: landtorpedo (8808)
...slr... Creative Commons License 2022.03.20 0 0 8813

Két szép ceruza egymás mellett. A Tombow a világ egyik legjobb ceruzája, a Toison d'Or pedig a Koh-i-Noor Hardtmuth legjobb modellje. Sajnos nem ismerem a történetüket, és hogy miért hasonlítanak, és hogy melyik volt előbb. Ha esetleg tudtok a két ceruza hasonlóságának okáról, megírnátok?

landtorpedo Creative Commons License 2022.03.17 0 0 8812

Kedves Minarik Laci! Köszönöm szépen az ötletet, megcsinálom, utána jelentkezek. Üdvözlettel Landtorpedo

 

Előzmény: Minarik Laci (8811)
Minarik Laci Creative Commons License 2022.03.16 0 0 8811

Kedves landtorpedo!

 

Ennél a kínai töltőtollnál elég egyszerű leellenőrizni, hogy a feltevésem megállja-e a helyét. Mivel a kupak pereme eleve fémből van és a fogó rész anyagánál sem várható károsodás, én egy szigetelőszalag csíkkal (pl. cellux) lezárnám a kupak és a fogó rész közötti rést valahogy így:

 

 

A klipsz rögzítésénél lévő nyílás nálam nincs hatással a tömítettségre:

 

A teszt ideje legyen mondjuk 1 hét. A toll tárolása a megszokott vízszintes helyzetben. Ha ennyi idő után a tollból azonnal folyik a tinta, a hiba oka a tömítetlenség: a kupak menetes része nem zár légmentesen. (Mondjuk egy 60 éves kínai töltőtollnál ez nem lepne meg.)

Ha a toll egy hét "elzárás" után is hozza a hibát, folytathatjuk a kisérletezést...

Előzmény: landtorpedo (8810)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.16 0 0 8810

Kedves Minarik Laci! Arról a kínai tollról van szó, amiről már váltottunk levelet. Én kb. három éve használom, de nem rendszeresen. Gumiharangos töltésű, s harang új rajta, egy gyűjtőtől kaptam hozzá egyet, mert a régi már tönkrement. Mindegyik tollamat vízszintesen tárolom, régi késbakokat használok hozzájuk tartónak. A méretet nem tudom szakszerűen megadni, közepes vastagság lehet. Szívélyes üdvözlettel Landtorpedo

Előzmény: Minarik Laci (8809)
Minarik Laci Creative Commons License 2022.03.15 0 0 8809

Kedves landtorpedo!

 

Remélem profi szakértők megmondják majd a tutit, de addig is álljon itt az én véleményem:

 

Az "Utána szépen fog." nekem azt sugallja, hogy a kupak nem tömít tökéletesen és a tinta idővel elpárolog az adagoló és a hegy közötti szűk résből. Amint azonban a hegy egy kicsit eltávolodik az adagolótól, a tinta rövid idő alatt kitölti a rést és megindul a folyamatos tintaáramlás.

"Mit lehet kezdeni?"

Ehhez a kérdéseim vannak:

Milyen márkájú a toll és mennyi ideje van használatban?

Milyen vonalvastagság jellemzi a hegyet? (Nálam egy EF-es hegy gyorsabban kiszárad, mint egy M-es.)

Használaton kívül a toll heggyel felfelé vagy lefelé van tárolva?

Milyen a tinta töltő/tároló rendszere?

"Más tintamárka?" Szerintem a Pelikan jó minőségű tintákat gyárt és elég nedvesek, hogy ne okozzák a leírt hibát.

 

Előzmény: landtorpedo (8808)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.13 0 0 8808

Még egy szakmai kérdésben szeretnék segítséget kérni a tisztelt fórumtársaktól. Az íróasztalomon fekszik betöltve három töltőtoll, amiket gyakran csak napok múlva használok. Kettő azonnal fog, amikor írni kezdek velük, de az egyiket előbb meg kell húzgálni kicsit papíron, hogy beinduljon. Utána szépen fog. Mindegyikbe Pelikán tintát használok. Mit lehet kezdeni az akadozva induló tollal? Esetleg más tintamárkával kisérletezzek?

landtorpedo Creative Commons License 2022.03.07 0 0 8807

Kedves Minarik Laci!

Nagyon szépen köszönöm a részletes és pontos választ. Örülök neki, mert megkedveltem ezt a tollat. Az enyém sötétszürke, egyébként teljesen megegyezik a képen látható vörös tollal.

Szívélyes üdvözlettel

Landtorpedo (Szolnokról :-) )

Előzmény: Minarik Laci (8806)
Minarik Laci Creative Commons License 2022.03.07 0 0 8806

Tisztelt landtorpedo!

Szerintem szentségtörésről szó sincs, hiszen a topikot nyitó kheiron egyszer kinyilvánította, hogy itt mindenről lehet írni, ami nyomot hagy a papíron.

Nekem is van két ilyen töltőtollam, mindkettő bordó színű, de eltérő a hosszúságuk. Az egyik gumizsákja szétporladt, a másiké mintha új lenne.

Úgy tudom, hogy HERO LUCKY a márka, 12k aranyból van a hegy és egy SHEAFFER tollról "vettek mintát".

Az 1960-as években Magyarországon is kapható volt, ezt mindkét tulajdonos megerősítette, akitől kaptam.

Nos. Egy 1961-es PETŐFI NÉPE újság hirdetése szerint a magyar Extra és Atlas töltőtollak 65 Ft-ért, a Favorit töltőtoll 75 Ft-ért, a Junior töltőtoll 80 Ft-ért volt kapható. Ugyanebben a hirdetésben konkrétan meg nem nevezett kínai töltőtollak 185 és 312 Ft-ért voltak említve. Hogy ez volt-e valamelyik, azt nem tudom, de az árak aránya a kínai tollak értékét jól mutatja.

Szerintem a mi tollaink is menő tollak lehettek annak idején (is).

Üdv: ML (Szolnokról...)

Előzmény: landtorpedo (8804)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.07 0 0 8805

Bocsánat a kép lemaradt.

Előzmény: landtorpedo (8804)
landtorpedo Creative Commons License 2022.03.07 0 0 8804

Tisztelt Fórumtársak! Gyanítom, hogy kínai töltőtollal előhuzakodni szentségtörés, de hátha valakitől kaphatok felvilágosítást a kérdésemre. A mellékelt képen láthatóhoz hasonló tollat kaptam egyszer valakitől, s kíváncsi volnék, hogy annak idején, amikor még árulták milyen minőségnek számított? Elég szépen ír, néha van olyan gond vele, hogy kicsit járatni kell a hibátlan írásképhez. 

rotring05 Creative Commons License 2022.02.03 0 0 8803

Üdv! Nem íróeszköz, de hátha tud valaki segíteni....

 

Keresem a kép közepén látható sárga műanyag Pelikan tolltartót!

Minarik Laci Creative Commons License 2022.02.01 0 0 8802

Üdv Cskm!

A neten kalandozva találtam rá erre a weboldalra, ahol komoly mennyiségben található töltőtoll katalógus.

Amikor a Caw's katalógusokat megláttam (Other Makers. A-C), rögtön eszembe jutott a te 313-asod.

A Caw’s catalog, c. 1909; 26 pp. 3. oldalán - több érdekes információval együtt - azt is megtaláltam.

 

 

Előzmény: Cskm (8770)
rossmy Creative Commons License 2022.01.12 0 0 8801

Üdv,

Tud-e valaki valami közelebbit erről a tollról? Semmit nem lelek róla a neten.

(Bocs, a makro fotózást még gyakorolnom kell :)

Anyaga bakelit. A testen A.W.Faber -302- , a hegyen A.W.Faber New York felirat. 

A tintát nemes egyszerűséggel bele kell csöpögtetni a test felső részébe (2,3 ml!)

Minarik Laci Creative Commons License 2022.01.10 0 0 8800

Kedves Water Lord,

 

A képen látható töltőtoll egy Nemosine Fission.

Gratulálok, szép toll.

Üdv: ML

Előzmény: Water Lord (8799)
Water Lord Creative Commons License 2022.01.08 0 0 8799

Kedves Fórumozók,

 

Néhány hónapja kaptam egy szép régi töltőtollat. Azóta sikerült egy hozzá való patronnal írásra bírni, kihagyás nélkül és nagyon finoman siklik a papíron. Próbáltam a neten utánanézni, de nem találtam semmit. Esetleg valaki felismeri? Made in Germany, és egy N betű a toll részén...

 

üdvözlettel:

 

Előzmény: VRG84 (8796)
Minarik Laci Creative Commons License 2021.12.02 0 0 8798

Kedves VRG84!

Korábban már írtam egy választ, de a fotó feltöltés során eltűnt a szöveg. Most ismét megpróbálom...

-> Örülök, hogy mégis meglett a PAT-PEN 200! Kicsit aggódtam, hogy más vette meg. (A gyűrű hiánya nekem fel sem tűnt.)

-> A "más tollakat vásároltam meg" témakörben szívesen megnéznék néhány fotót az új szerzeményekről. Köszi előre is.

-> JUNIOR: a mellékelt fotón látszik, hogy az ICO gyártotta. Hogy mikor, azt nem tudom. Az anyaga, a dizájn és a minőség valóban azt az időszakot sejteti, de én inkább a 80'-as évek elejére tenném a gyártás idejét. Akkor már középiskolás voltam, de nem emlékszem a tollra, igaz akkor még nem is érdekelt a téma (Állítólag Édesanyámé volt a toll és egy fiók mélyén lapult 2018-ig.). Később, a 80'-as évek közepén, főiskolás koromban már volt saját töltőtollam, de nem ez. A 90'-es években is használtam töltőtollat, és ez akkor sem került a kezembe. Tehát kicsivel korábbi darab lehet.

Örülnék, ha valaki megmondaná az igazságot...

A táblázat létrehozása jó ötlet és bizonyára sok időbe telik az anyaggyűjtés (tudom magamról). Ha tudok, szívesen segítek. Én egy kiterjedt mappa-rendszerbe archiválom a témába vágó képeket és szöveges dokumentumokat.

Üdv: ML

 

 

Előzmény: VRG84 (8796)
VRG84 Creative Commons License 2021.11.19 0 0 8797

Kedves Minarik Laci !

A r.feather töltőtollakrol már halotam, de még nem dolgoztam fel.

Ezen a héten est is feldolgoztam.

 

Előzmény: Minarik Laci (8792)
VRG84 Creative Commons License 2021.11.19 0 0 8796

Kedves Minarik Laci !

Ma megérkezett a PAT PEN 200-as, már ellőtte láttam a hirdetést.

Mivel hiányzik a gyűrű, igy más tollakat vásároltam meg.

Az üzenetét látva,mégis megvettem.

Remélemhogy nincs PAT PEN 400 ?

 

A indafoto.hu/minarik_laci albumát, már az első nap megnéztem, és a fekete JUNIOR töltőtoll lehet 1990 en hugaropen. De nem vagyok benne biztos.

 

Én excel táblázatba + dosziéba gyűjtöm be az információkat.

 

Segítségét utólag is köszönöm.

Előzmény: Minarik Laci (8795)
Minarik Laci Creative Commons License 2021.10.19 0 0 8795

Kedves VRG84!

Egy ceglédi honfitársunk az e-bayen árulja a keresett PAT-PEN 200-as töltőtoll egy szép darabját itt:

PAT-PEN 200

És nem is adja drágán szerintem.

Előzmény: VRG84 (8790)
Minarik Laci Creative Commons License 2021.09.29 0 0 8794

Tisztelt VRG84!

Köszönöm a kiegészítő információkat. Nem gondoltam, hogy ez a márka is magyar.

Sajnos a kérdőjel helyén nincs semmi, csak a PAT-PEN LUX felirat olvasható.

Előzmény: VRG84 (8793)
VRG84 Creative Commons License 2021.09.29 0 1 8793

Tisztelt Minarik Laci!


Előzmény: Minarik Laci (8791)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!