A jelenlegi modern fizika több mint 100 éves. Ma már inkább gátja, mint segítője a tudomány fejlődésnek. Szükség van tehát egy új fizikára. De milyen is lesz ez az új fizika? Erre keressük a választ.
"A specrel semmiképpen nem tudja megmagyarázni a Doppler hatást, sem idődilatációval, sem nélküle."
Dehogynem. Világosan le volt írva. Erre most elmagyarázod, hogy működik a nem-adaptált Doppler? Hát nagy eszed van, nem mondom...
"A specrelből azonban hiányzik a fényközeg."
Az nem csak onnan hiányzik. :-)
"Az újfizikában természetesen már van fényközeg."
És akkor az egy olyan képzelt meseuniverzumban működik, ahol VAN fényközeg? Hát remek. Hogy örülnek majd az umulfakok, ha átküldöd nekik a képzelt dimenziótelefonon. :-D
A specrel semmiképpen nem tudja megmagyarázni a Doppler hatást, sem idődilatációval, sem nélküle. Azt is elárulom, hogy miért nem.
Azért, mert a Doppler jelenség 3 szereplős.
1. hullámforrás
2. megfigyelő
3. közeg, ami a hullámot eljuttatja a forrástól a megfigyelőig
A hang esetében ez így néz ki:
1. hangszóró
2. megfigyelő, aki érzékeli a hangot
3. levegő, ami közvetíti a hangot
A specrelből azonban hiányzik a fényközeg. Fény esetében a specrel szerint csak két szereplő van, nincs fényközeg, amely a fényt a megfigyelő szemébe eljuttatja.
Az újfizikában természetesen már van fényközeg. Így a Doppler hatás fényre is helyből működik, ugyanúgy, mint a hang esetében. Nem kell hozzá sem specrel, sem idődilatáció.
"Az idődilatáció nem a Doppler effektust magyarázza!"
dezsőke, szenilis-e vagy?
Innen indult a vita:
ezt írtam:
dezsőke, ha elolvastad volna amit írtam, akkor láttad volna, hogy leírtam egy példát, a Doppler hatásról. Megértetted? Nem. Kérdeztél vele kapcsolatban? Nem.
erre válaszoltál:
"Figyelembe kell venni az idődilatációt, ... Ezután már nincs vele gond..."
Éppen te magyaráztad a Doppler hatás működését a (szerinted létező) idődilatációval.
Vagy már azt sem tudod, hogy mit linkeltél be?
Egyébként igazad van. Az idődilatáció nem magyarázza meg a Doppler hatást. Nem lenne jó magyarázat akkor sem ha létezne idődilatáció. De nem is létezik, tehát semmiképpen sem jó magyarázat.
Az a szomorú helyzet, hogy a specrel semmiképpen sem fér össze a Doppler hatással. Ha a specrel jó lenne, akkor a Doppler hatásnak léteznie sem szabadna.
Ugyanis a specrel szerint a fény c sebességgel indul a fényforrásból. A specrel szerint a fény ugyanezzel a c sebességgel érkezik meg a megfigyelőhöz, akár mozog a megfigyelő akár nem. Vagyis a mozgó megfigyelőnek ugyanazt a frekvenciát kellene érzékelnie a specrel szerint, mint az álló megfigyelőnek. Vagyis a specrel alapból hibás eredményt ad.
Ennek kiküszöbölésére rángatták ide az idődilatációt. De ez meg ott bukik meg, hogy az idődilatációnak mindegy, hogy távolodik-e a megfigyelő, vagy közeledik a fényforráshoz, mindenképpen időlassulás van. Csakhogy a Doppler szerint távolodáskor csökken a megfigyelő által érzékelt frekvencia (az időlassulás miatt), viszont közeledéskor nő a frekvencia, amihez időgyorsulás kellene, de ilyen a specrelben nem létezik.
Az idő egy fogalom, amely az események rendezésére szolgál.
Nincs mérete, sem sebessége, sem semmilyen más fizikai tulajdonsága.
Hogyan tudna dilatálni?
"csak az egyik irányú mozgásra lehetne érvényes a képlet"
Melyik képlet?"
A Doppler képlet, amellyel a mozgó megfigyelő által érzékelt a frekvenciát számítjuk.
Nagyon nehézfejű vagy ma. Edzésen voltál?
Két eset van. Ha a megfigyelő távolodik a fényforrástól, vagy ha közeledik.
Az idődilatációval csak az egyik irányt lehetne megmagyarázni, akkor is ha létezne idődilatáció. De nem létezik. Az egész magyarázat, amit belinkeltél egy maszlag.
dezsőke, fogalmad sincs, hogy miről beszélsz, mert sem a Doppler hatást, sem a specrelt nem ismered.
"Figyelembe kell venni az idődilatációt..."
A sperelben az idődilatáció egyirányú, csak időlassulás van, időgyorsulás nincs.
A Doppler hatás pedig kétirányú, az egyik mozgásirányban a frekvencia megnövekszik, a másik irányban pedig lecsökken. Ez üti a specrelt.
A mérésekkel kitűnően alátámasztott Doppler hatás homlokegyenest ellentétes a specrellel. Még akkor is ha figyelembe veszed a (nem létező) idődilatációt.
De ezt a laposföldes gondolkodásoddal sohasem fogod megérteni. Először át kellene állítanod az agyadat a "gömbföldes" gondolkodásra.
dezsőke, ha elolvastad volna amit írtam, akkor láttad volna, hogy leírtam egy példát, a Doppler hatásról. Megértetted? Nem. Kérdeztél vele kapcsolatban? Nem.
Akkor meg mi a fenének neked még több konkrétum?
Úgy látom, hogy annál bonyolultabb kérdés, hogy lapos-e a Föld, már meghaladja a képességeidet.
A specrel totális tévedés. Ezt már Einstein is tudta idős korában.
Semmiféle tapasztalat nem igazolja, sőt a tények éppen ellentmondanak neki.
Például, a Doppler hatás fény esetében egyértelműen cáfolja a specrelt. A Doppler hatást sokkal előbb fedezte fel Doppler, mint ahogyan Einstein kitalálta a specrelt. Ráadásul a Doppler hatás tényleg összhangban van a tapasztalattal.
A specrel téveszme, már Michelson is leírta, meg Tesla is, és sokan mások is. Maga Einstein is belátta később. Már csak a média tartja életben, ti meg beveszitek a mesét.