Keresés

Részletes keresés

etomcat Creative Commons License 2018.02.16 -13 0 93004

> Azt nem tudom, mennyire voltak barátságban az új kijelzőkkel ... de az An-148-as crew sajnos megméretett és könnyűnek találtatott

 

Véleményem szerint a Szíriára támadó F-16-os lelövésében történt orosz közreműködésre volt válasz az An-148 lezuhantatása, valószínűleg az utasgép FBW/FADEC/MFD rendszerét NSA-s kiber-támadás érte. Erre persze az oroszok is választ adtak: aktiváltak egy "mandzsúriai jelöltet" és 17 halott lett az amerikai Marjory középiskolában.

Előzmény: altset (92996)
Kenny___ Creative Commons License 2018.02.16 0 0 93003

A futpalyan daralodo fem hangja meg a CVR-en is hallatszik, ugyhogy sokat nem kellett talagatniuk.

Előzmény: Törölt nick (93002)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.16 0 0 93002

Nekem a CVR felvételből inkább az jött le, hogy beszóltak, hogy go around, erre átstart, ahogy elvárható, de ekkor még fogalmuk sem volt, hogy elszabták. Az, hogy hason csúsznak, csak később derült ki, amikor szóltak nekik, hogy miért is volt a go around.

Előzmény: altset (93000)
Syracusa Creative Commons License 2018.02.16 0 0 93001

Vajon azóta nem is repülnek? Vagy hagyták őket élni?

Nyilván nem egyetlen hiba volt a fekvőtámaszig, de a mentés hibátlanul sikerült.

Előzmény: altset (93000)
altset Creative Commons License 2018.02.16 0 0 93000

Én arról írtam, hogy amikor megtudták, hogy elszabták (rájuk szóltak a földről), a vészhelyzetre azonnal és szakszerűen reagáltak (gáz fel, sebességgyűjtés és átstart). Nem kezdtek tanakodni, hogy most akkor ki volt a hülye, miért nincs kinn a lába, meg hogy csússzunk-e inkább, vagy ne. És ugye a második leszállás már sikeres volt. A cpt a saját hibáját képes volt másodperc tört része alatt értékelni és a lehető legjobb döntést meghozni, majd azt végrehajtani. Meg persze volt egy kis szerencséjük is, mert Tu-154-es volt az ülepük alatt három túlméretes hajtóművel. Lehetett volna a pilótafülkében pánik vagy pillanatnyi blokkolás is. A cpt-t meg akár ki is lehetett volna tüntetni, mert valaki előtte olyan biztosítást kötött, hogy a Malév végül több pénzt kapott, mint az akkori teljes Tupoljev flotta értéke volt. Az akkori vezér, K. F. nem is akarta végleg elmeszelni, de az utódai megtették.

Előzmény: még1MbR (92998)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92999

Nem is a torony, hanem először az apronon álló LOT (?) gép. Youtube-on fent van a CVR.

Előzmény: még1MbR (92998)
még1MbR Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92998

HA-LCR személyzet felismerte? A torony üvöltött rájuk tudtommal az utolsó pillanatban... amúgy szépen hasra ment volna a gép koppig.

Előzmény: altset (92996)
Kenny___ Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92997

En ugyanezt kerdeztem hogy ilyen esetekben miert nem arra koncentralnak elso sorban, hogy fennmaradjanak? A Children of Magenta eloadasban az AA fopilota is ugyanezt mondja, ha barminek szaga van, akkor katt a robotot ki, gazt es tessek lagyan emelkedni (mivel o megkozelitesekrol beszel, ezert a viszszintes nem biztos, hogy jol mukodne).

Előzmény: altset (92996)
altset Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92996

Én pont erre próbáltam utalni a nehézgépkezelés kapcsán. Az egyik rgv ha nem is vészhelyzetet, de valamit mégis csak jelent az irányításnak a megváltozott szituról, és ezért kéri amit írsz, miközben a másik VEZETI A GÉPET, a működő műhorizont, vario, magasságmérő stb. alapján vízszintesben tartja és 80-ra tolja a gázkart (így nehéz átlépni a kritikus sebességet), és ha stabilan repülnek, kezdődhet/ne a konzultáció egymás közt meg az irányítással. Azt nem tudom, mennyire voltak barátságban az új kijelzőkkel, de ennek semmi köze a fentiekhez. A HA-LCR esetében ugyan történt hasonló hiba (futó bennmaradt) mint most a PPD bekapcsolás kihagyása, de előbbinél a crew felismerte és profin korrigálta a saját hibáját. Itt is erre lett volna szükség, de az An-148-as crew sajnos megméretett és könnyűnek találtatott, amennyiben a dvigátyelek kifogástalanul adták a tolóerőt továbbra is, és nem szállt el a teljes műszerfal.
Cpt. L. Tiborról nem feltételezem, hogy gázt adott volna nem bekapcsolt PPD-vel vagy világító, felszállásra nem kész tablóval. Ha elméletileg ezt mégis feltételeznénk, utána követte volna a fent vázolt eljárást. Nem véletlen, hogy gyógyíthatatlan betegség végzett vele, nem pedig a repülőgép helytelen/szakszerűtlen kezelése...

Előzmény: trizs77 (92993)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92995

Ezért kell rábízni a pilótákra és repülő mérnökökre. Jó 110 éve gyűjtik a tapasztalatokat.

 

na, eppenseggel akar meg is oszthatnanak akkor velem ebbol a 110 ev tapasztalatbol par morzsanyit es elmagyarazhatnak erthetoen, hogy miert nem automata a dolog ;-)

Előzmény: XANTIi (92987)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92994

Mennyire igaza volt!

Előzmény: trizs77 (92993)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.15 0 3 92993

Nagyon régi barnaköpenyes vagyok.

 

De L.Tibi azt tanította, hogy ha tejfölben nem tudod hol vagy, nem tudod mennyivel mégy, semmi baj.

 

Teljesítmény 80-ra, szárnyak vízszintesbe és sikoltozz!

Ne szégyeld.

Kérd meg a magasságodat, sebességedet másoktól, akik látnak.

 

Lehet, hogy kuncogni fognak mögötted a Landolóban 6 hónapig, de csak azon lehet kuncogni aki él.

 

XANTIi Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92992

De ezek nem mind elfelejtett bekapcsolás miatt. Volt elismerten gyári hibás, idejében nem cserélt.

De az emberi tényező ott volt a végső drámában erősen mindig. Rossz döntések sorozata miatt. Ahogy meg is oldottak 50-500 pitot cső hibát intelligensen. Vagy akár csak hajszállal plusz szerencsével. 

Előzmény: trizs77 (92991)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.15 0 1 92991

Igazad van.

Akkor nem három-négy gép zuhan le pitot cső baj miatt az elmúlt 15 évben, sok száz halottat hátrahagyva,  hanem csak kettő-három gép.

 

 

Előzmény: XANTIi (92990)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.15 -1 0 92990

Bocsi, de ez még itt csak feltételezés. Ha lezárult a vizsgálat, akkor lesz bizonyosság.

Előzmény: trizs77 (92988)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92989

Ezért kell rábízni a pilótákra és repülő mérnökökre.

 

 

-----------------

 

Nincs olyan műszer (legyen bármilyen rossz) mely annyit hibázna 5 év alatt, mint amennyit hibázik egy pilóta egy év alatt.

 

 

Előzmény: XANTIi (92987)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.15 0 1 92988

Ez most a harmadik vagy negyedik gép, mely pitot cső bedugulás/befagyás miatt hibás értéket közvetítvén lezuhant az utóbbi 10-15 évben.

 

Minden esetben emberi hibából.

Pontosan le van írva, mit kell tenni ha:

 

    a./ - nem működik az egyik sebesség mérő berendezés. Nem szállok fel. Erre felszáll.

 

    b./ - különféle értékeket mutatnak a sebesség mérők. erre van eljárás amivel megtudják mi a helyes érték. Nem tartják be az eljárási szabályokat, hanem rögtönöznek.

 

    c./ - baj van a pitot cső közvetítette értékekkel, erre mindenki a rossz értékekkel foglalkozik a fülkében és senki se vezeti a gépet,

 

    d./ - stb.

 

---------------------------------------------

 

A legegyszerűbb tennivalókat nem teszik meg, az ilyen esetek 99,9%-ban nem kérnek (telefonos) segítséget...............:-))

Helyette csendben vagy átkozódva lezuhannak, magukkal víve még 70 vagy még 250 embert.

Előzmény: Törölt nick (92986)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92987

Ezért kell rábízni a pilótákra és repülő mérnökökre. Jó 110 éve gyűjtik a tapasztalatokat.

Előzmény: Törölt nick (92986)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92986

Mindenesetre érdekes, hogy ilyenkor a fórum a "miért nem automatizálják? Csinálja inkább a gép!" hozzászólásokal teli. Máskor meg: "miért a programozó dönti el,mit csináljon a gép? Miért nem hagyják a pilotákat végezni a dolgukat?"

 

hat igen :-)))

 

csak hat ez nekem, total laikusnak annyira egyszerunek / trivialisnak tunik, hogy tenyleg nem ertem

Előzmény: Törölt nick (92984)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92985

Tegnap esti LÉGIKATASZTRÓFÁK tévé adásban, pont egy 757-es pitot cső befagyás (betömődés) miatti 189 halottról volt szó.

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.15 0 5 92984

Mindenesetre érdekes, hogy ilyenkor a fórum a "miért nem automatizálják? Csinálja inkább a gép!" hozzászólásokal teli. Máskor meg: "miért a programozó dönti el,mit csináljon a gép? Miért nem hagyják a pilotákat végezni a dolgukat?"

 

Előzmény: altset (92980)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.15 0 1 92983

Szerintem pont fordítva van, de a vélemény sokféle lehet. Pont nem biztos állításokat tesz, mert 1-2 nap alatt semmi nem biztos. A feltételezések széles palettáját szedi össze, amiből aztán majd kihullik a hibás és egy vagy több marad fent. Mert a rögzítők kiolvasása elött minden csak sejtés.

Nem lenne meglepő ha megint nem egyetlen nagy fő gebasz volna a megoldás, hanem több kisebb, önmagában nem végzetes tényező összejátszása.

Előzmény: altset (92981)
Bieux Creative Commons License 2018.02.15 0 0 92982

Az eddigi infók alapján épp egy lapos szögű, nagy sebességű becsapódás néz ki. ASN szerint 800 km/h volt a tartalék sebességmérőn mért érték a becsapódás előtt, és ez lehetett a jó, mert a kapitányé 0 km/h-t jelzett.
Ha a személyzet 2000m-n éppen azt hiszi, hogy mindjárt átesnek, és beleállítják a gépet a mélységbe, 800 m körüli felhőalap mellett nem lehetett túl sok idejük reagálni, amikor meglátták a földet, ráadásul hóesés is volt, odalent pedig szintén vakító fehérség. De talán annyi idejük még maradt, hogy vízszintes-közelire húzzák.
Persze ott van az is, hogy az eddigi egyetlen An-148-as katasztrófa vészsüllyedés közben történt, amikor 20 %-kal sikerült átlépni a típusra megengedett értékeket, és a gép szárnya leszakadt. A 800 km/h se túl baráti földközelben, tehát simán lehet, hogy a végén itt is elszenvedett valami strukturális károsodást a gép, ami megmagyarázhatja a szétszóródást is.
Szerencsére ukrán tervezésről van szó, szóval azzal legalább nem kell számolni, hogy az oroszok valami típusgebaszt próbálnak eltussolni éppen.

Előzmény: XANTIi (92977)
altset Creative Commons License 2018.02.15 0 1 92981

Megnéztem az iho vonatkozó cikkét. Ez a legrosszabb bulvár pletykarovat „színvonal”. Nem tudjuk mi történt, hát csokorba kötjük a sok „feltételezést”, hogy jöjjön a sok kattintás. Nem is érdemes ezzel foglalkozni. Annyit azért megemlítenék, hogy a viszonylag nagy „roncsmező” sajnos teljesen életszerű egy ilyen crash után. A Malév HA-LBD Tu-134-ese 1971-ben hasonló szögben és sebességgel csapódott a földnek. Ilyenkor a gép egészen kis darabokra szakadva/robbanva nem csak előre, hanem oldalirányban is beteríti a környéket (nem beszélve sajnos a csak DNS-sel azonosítható emberi maradványokról). Az LBD egyik futóművét például akkor egy kilométerrel távolabb (!), egy ház padlásán találták meg.

Előzmény: XANTIi (92977)
altset Creative Commons License 2018.02.14 0 1 92980

Nem lehet automatizálni az összes döntést. Futómű, fékszárny, ilyesmi. Annak ellenére, hogy nagy ritkán leszállnak a népek futómű nélkül (Malév Szaloniki HA-LCR), vagy felszállnának fékszárny nélkül (Spanair DC-9). Tegyük hozzá, előbbiből jobban (élve) jöttek ki a szakik. Az orosz technikát ismerem, ott földön másfél perc, amíg még működhet a PPD, különben akár járatonként lehetne cserélni. Ezért tették közvetlenül a felszállás előtti és pályaelhagyás utáni Check-list-be. Nem mellesleg legalább két betanított nehézgépkezelő azért ül ott elöl, hogy valamit nyújtson is a fizetéséért amellett, hogy be/ki tudja kapcsolni a robotot. A Check-list egy óvodásoknak tűnő fölösleges játéknak tűnik egészen addig, amíg bele nem állnak a földbe, mert unalmasnak/fölöslegesnek találják.

Lehet hogy az An-148-as személyzetnek volt föld/horizont látása, de attól még (egyelőre) nem tudjuk, hogyan fűrészeltek közben a gázkarral, illetve egyáltalán kinéztek-e az ablakon, vagy csak tanakodtak a két képernyő közötti különbségen, mintha otthon ülnének a fotelben a tv előtt. A CVR-ből már okosabbak lehetnénk. Talán egyszer leszünk is.

Előzmény: V.Gy. (92976)
még1MbR Creative Commons License 2018.02.14 -2 2 92979

Az oroszoknál elképesztő dolgok miatt képesek leesni, én bármit el tudok képzelni...

Volt már náluk szinte minden, a gyerek vezette Airbustól kezdve a fékezett kerékkel felszálláson át a szakszó nélküli pilótáig.

Majd pont egy pitotcső miatt fognak leesni, mikor lehet, hogy egy medve vezette a gépet, amíg ők hátul vodkáztak :)

Kenny___ Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92978

Ha az IHO altal sugaltaknak van hattere, akkor latni fogunk meg latvanyos akciokat az elkovetkezo par honapban. De ez mar off es borderline osseeskuves elmelet meg minden.

Előzmény: XANTIi (92977)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92977

Nem tudom. Ez az egész pitot dolog túl egyszerű egyrészt. Gyanúsan egyszerű. Másrészről nappal, jó látási viszonyok közt nagyon nem gömbölyű ilyenből ekkorát esni. Az is minimum szokatlan, hogy 3 nappal a baleset után egy orosz hatóság már tényként állítja a pitot lefagyást. Mikor még a darabokat bogarásszák össze a hóból. Elméletileg nem lehetetlen, de nagyon műanyag íze van a dolognak. Ismerve minden hatóság eljárását. Ismerjük a "szicsász" kifejezést az eljárásokban.

Nappal, jó látásban egy műhorizonttal és a hajtómű műszerekkel minden más nélkül vidáman kellene tudni repülni. Még a földlátás is megvolt talán. Valami nagyon nem klappol. Sok gépet láttunk más darabokban a mezőkön. De ekkora szétszóródáshoz 2 Mach kellene egy 30 fokos földnek csapódáskor. Láttunk már roncsokat laposan "elkopni" . Láttunk roncsokat szinte függőleges becsapódáskor. Hegybe csapódni. Földet éréskor darabokra törni. Találat miatt darabokra hullani nagy magasságban. Ez valahogy nagyon kilóg a képből.

Továbbra is figyelem felkeltőnek tartom az IHO ide is idézett cikkét.

Előzmény: Kenny___ (92973)
V.Gy. Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92976

na de most is van Pitot-cso futes... :-|

en csupan a bekapcsolasan (ON/OFF) morfondirozok, ezen az egy mozdulaton, semmi bonyolultabbon, egyszeruen keptelensegnek tunik, hogy ezt ne lehessen ertelmesen mashogy, csak kezzel, checklist-tel

 

Ezt nem értem én sem... Vannak adatok: hőmérséklet, sebesség, magasság, stb. stb. ezer, és van az elektronika, ami ezekből saccolhat repülési helyzetet. De megkockáztatom, még mechanikus "logika" is tudná ezek alapján élesíteni. Miért kell mégis kézzel kapcsolgatva elfelejteni (hagyni) a pitot-csövek fűtését? Vagy ez megint az az eset, hogy a konstruktőröknek eszébe sem jutott, hogy gond lehet a manuális kapcsolgatásból, mert hát mi az az egy mozdulat, nem?

Előzmény: Törölt nick (92967)
altset Creative Commons License 2018.02.14 0 2 92975

A régi szép időkben a Tupoljev korszakban a PPD (teljes nyomásvevő) fűtést Check-list szerint a pályán, felszállás előtt kellett bekapcsolni, és leszállás után guruláskor ki. A Tu-134-esen és a Tu-154-esen a földön maximum kb. másfél percig mehetett, mert típusonként eltérően, kb. 200-300 wattot is elérhet a fűtési teljesítmény. A tupikon a kapcsoló ellenőrző állásában lámpa jelezte, hogy OK-e a fűtőbetét. Jellemző a PPD fontosságára, hogy az összes generátor elvesztésekor is kapta a delejt az akkukról. Gondolom ez a mai modern bringákon se változott. Olyat, hogy a teljes rendszer megadja magát, nem nagyon hallottam.

Pomber Béla Creative Commons License 2018.02.14 0 1 92974

Talán volt valami konstrukciós hiba is a csőben, hogy víz került valahova, már nem emlékszem.

 

Gyenge volt a fűtés, és ezt már tudták, utána változtattak is rajta. Nekem az a magas, hogy megy a repcsi egyenesen, megbolondulnak a műszerek, és érezhetően nem történik semmi, de elkezdik nyomkodni a gombokat, húzni a karokat mint süket a csengőt. Pedig ezeket tanítják is nekik, gyakorolják a szimulátorban.

Előzmény: Törölt nick (92970)
Kenny___ Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92973

Na de pont ezt kerdezem en is! A legutobbi itthoni esetnel visszafogtam ugyanezt a posztot, mondvan egyedul repul, a jo eg tudja mikor milyen mokusok ugralnak elotte, en egyedul valszeg tiszta idoben is kepes lennek lezuhanni, olyan szinten el tud vandorolni a figyelmem, stb. Na de ezek ketten voltak, hivatasok. FMC hiba, robot eldob, panik, egyik innentol gazkar-bot kombon a kezeit, vario-allasszog-muhorozint trion a szemeit, a masik meg probalja meg kitalalalbi, hogy akkor most mi mert es hogy.

 

Szerintem mostanra mar mindenkinek vilagosnak kellene lennie, hogy nem hibauzeneteket bongszeunk meg hasonlok, hanem elsosorban megprobalunk nem lezuhanni, meg ha az annyira nem is elegans. Minden mas raer. Aztan, mondom nem vagyok szakmabeli, lehet en gondolom rosszul.

Előzmény: XANTIi (92972)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92972

Van külön mindentől független saját áramellátású pörgettyűs műhorizont is.

Előzmény: Kenny___ (92971)
Kenny___ Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92971

En inkabb azt nem ertem, hogy alltak bele a foldbe egy nem fos latoviszonyu napon? 2000 meterrol folyamatosan 30 fok alatt tartottak az orrat. Muhorizont nincs, ha mashogy nem latnak? Vario? GPS?

 

Vagy ott tartunk ismet, hogy ha az FMC dob egy hibauzenetet, akkor arra a fejetlencsirke effekt a reakcio, (nem) mellesleg a leheto legrovidebb uton foldbe allas? Illetve ha van 30k lab magassag, akkor lehet kisakkozzak idoben, de meg ugy sem biztos (af)?

 

Ez nekem ugyanolyan erthetetlen, mint az itthoni balesethullam az utobbi evekben. Aztan persze lehet az sem kiemelkedo, csak en nem figyeltem korabban.

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92970

Vannak gépek, amiken állandóan (automatán) megy, ha jól tudom. Az AF447-nél sem az volt a baj, hogy nem volt bekapcsolva, hanem, hogy olyanok voltak a körülmények, hogy nem volt elégséges a fűtés. Talán volt valami konstrukciós hiba is a csőben, hogy víz került valahova, már nem emlékszem.

Előzmény: etomcat (92963)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92969

pontosan.

Előzmény: Unatkozó rendszergazda (92968)
Unatkozó rendszergazda Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92968

És akkor már be lehet építeni egy egyszerű áramkört is, ami ellenőrzi a működést, és ordít, ha ez alatt nem megy, hogy a pilóta tudjon is a hiányról.

Előzmény: trizs77 (92966)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.14 0 2 92967

A levegő sűrűsége függ a hőmérséklettől. Lehet, hogy a mérési pontosságot befolyásolná a fölöslegesen melegített levegő. Vagy nem.

 

na de most is van Pitot-cso futes... :-|

 

en csupan a bekapcsolasan (ON/OFF) morfondirozok, ezen az egy mozdulaton, semmi bonyolultabbon, egyszeruen keptelensegnek tunik, hogy ezt ne lehessen ertelmesen mashogy, csak kezzel, checklist-tel

 

na de majd biztos elmagyarazza valaki, kell, hogy legyen valami oka, meg ha en nem is ertem

 

ha megsincs, akkor gyorsan szabadalmaztatni kell, meg persze ki kell talalni falami fasza roviditest neki, mittudomen BMCAPTHS (BiMetall-Controlled Automatic Pitot Tube Heating System) :-))) tovabb roviditve APH, megis csak a repulesben vagyunk

Előzmény: Töck Jenő (92964)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.14 0 2 92966

Azért a bimetált már feltalálták pár évtizede.

 

Az a pitot cső fűtés csak akkor kapcsoljon be, akkor viszont kapcsoljon be ha a hőmérséklet +5 fok alá esik.

 

 

Előzmény: etomcat (92963)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.14 0 1 92965

Gondolom a szükségtelen, állandóan magas hőterheléstől tönkremenne az anyaga? Biztos van benne nem csak fém, hanem gumi és plasztik is, ami kiszárad vagy elöregszik .

 

jo, akkor legyen mellette egy bimetal is, es csak a fagypont kornyeken kapcsoljon be

 

akarhogy nezzuk, nem erzem egy kivitelezhetetlen feladatnak, plane ahhoz kepest, amekkora gebaszokat okozni bir...

 

Előzmény: etomcat (92963)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92964

A levegő sűrűsége függ a hőmérséklettől. Lehet, hogy a mérési pontosságot befolyásolná a fölöslegesen melegített levegő. Vagy nem.

Előzmény: etomcat (92963)
etomcat Creative Commons License 2018.02.14 -2 0 92963

> Az nekem is magas, hogy miért kell kapcsolni a pitot cső fűtést? Miért nem automatikus.

 

Gondolom a szükségtelen, állandóan magas hőterheléstől tönkremenne az anyaga? Biztos van benne nem csak fém, hanem gumi és plasztik is, ami kiszárad vagy elöregszik .

Előzmény: trizs77 (92961)
etomcat Creative Commons License 2018.02.14 -2 0 92962

> http://www.familie-wimmer.com/hobby/hr16/galerie/trip_4_asien/an-148-asien/20130523-an-148-p-671-1029-g.jpg

 

A fotó közepén az a félbe vágott fehér robot arc a belőle kiálló három gombóccal vagy Dali stílusú műalkotás vagy a formatervező horrorfilm-rendezőből képezte át magát, de mindenképpen száműzetést érdemelne Szibériába. Szegény sztyuvi behozza a kávét és nem csak magára önti ijedtében, de még rémálmai is lesznek. Úgy tűnik az oroszok még LCD képernyő áradattal sem tudnak kulturált kabint készíteni.

Előzmény: F1racingteam (92950)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.14 0 1 92961

Az nekem is magas, hogy miért kell kapcsolni a pitot cső fűtést?

Miért nem automatikus.

 

Pár gép már leesett amiatt mert a pitot cső befagyott, a műszer túl nagy sebességet mutatott, a pilóta nem csinált kereszt ellenőrzést hanem visszavett a gázból, elfogyott a sebesség nagy magasságon és gép lepottyant.

 

 

Nem tanulnak belőle ?

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.14 0 1 92960

Csak kérdezem naivan, hogy az orosz chk listában a pitot cső fűtés nincs benne?

 

detto -- eleve miert a checklistaban van az ilyesmi, ahelyett, hogy "bekapcsoals" utan ez lenne a default?

 

fura

Előzmény: VéPeti (92943)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.14 0 1 92959

A Pitot-cső az jegesedik. Ha nem fűtik. Minden típusnál.

 

akkor miert nem eleve automatikus ("bootolas" utan default on) a futese?! miert kulon kell bekapcsolni?

 

nem kotekedes, komolyan kerdezem, tenyleg erdekel

Előzmény: Töck Jenő (92952)
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92958

Bocs, valszeg fake.

 

Autók ütközhettek...

Előzmény: martinaxe7 (92957)
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92957
Töck Jenő Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92956

A hidegre hivatkozás a kérdezőnek szólt. 

Előzmény: Lexes (92955)
Lexes Creative Commons License 2018.02.14 -1 0 92955

Odafönn mindig hideg van...

Előzmény: Töck Jenő (92953)
Vilibáttya Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92954
Töck Jenő Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92953

Ja, a lényeg kimaradt. Ha hideg van.

Előzmény: Töck Jenő (92952)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92952

A Pitot-cső az jegesedik. Ha nem fűtik. Minden típusnál.

Előzmény: Anne Duffield (92951)
Anne Duffield Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92951
F1racingteam Creative Commons License 2018.02.14 0 0 92950

Nem is arra gondoltam, hogy nem kell, nagyon is kell a checklist.

De például találtam ezt a fotót, ahol érdemes megnézni a középső kijelzőn a felső 3 sárga sort.

 

http://www.familie-wimmer.com/hobby/hr16/galerie/trip_4_asien/an-148-asien/20130523-an-148-p-671-1029-g.jpg

 

Ebből én fel merem tételezni, hogy a repülőgép csak jelzi valahogyan(pl:villog, sípol, akármi) ha felszállás közben kimarad valami és ezt ugye a gép vissza is jelzi a sárga felirattal.

 

Előzmény: Qqberci (92948)
dezso Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92949

Azt ertem, hogy nem emelkedett rendesen, de hogy pont a legmagasabb epulet legmagasabb reszenek ment neki, az eleg meglepo.

Előzmény: Hammer (92946)
Qqberci Creative Commons License 2018.02.13 0 1 92948

Nem véletlenül van a checklist. A legrutinosabbnak is lehet pillanatnyi rövidzárlata...

Előzmény: F1racingteam (92947)
F1racingteam Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92947

Azért ott komolyabb gond van szerintem a pilótaképzésben, ahol le kell írni a pilótáknak, hogy a pitot-cső fűtését be kell kapcsolni amikor esik a hó és piszok hideg van (de azt amúgy is be kell kapcsolni a nyár kellős közepén is, nem?). Ez nem olyasmi ami magától értetődik?De mivel az utolsó 16 repülésből 15-nél bekapcsolták, így csak benne van.

Az Air France pilótái is kerülgették a 10 km magas hegyet az óceán felett, amikor elment a sebességadat, ugye.

 

Előzmény: VéPeti (92943)
Hammer Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92946

http://www.youtube.com/watch?v=P3THxtOrvos

 

"Repülő autó" sikertelen felszállás

Kenny___ Creative Commons License 2018.02.13 -2 0 92945

Ez szovjetoroszorszag, ahol elsosorban felelost kell talalni, aztan lehet sakkozni, hogy kideritsuk-e, mi is tortent valojaban.

Előzmény: XANTIi (92944)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92944

Csak kérdezem naivan, egy lefagyó Pitot cső tud a valósnál nagyobb sebességet mutatni? Ennyivel?

Nagyon elrugaszkodott lenne, ha rá akarnák tolni szerencsétlen pilótákra a tragédiát?

Már 2 nap után a kiolvasott adatokból következtetnek és nyilatkoznak?  Az összes előző útjukon rendben használták a Pitot fűtést a MAK szerint.

VéPeti Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92943

Csak kérdezem naivan, hogy az orosz chk listában a pitot cső fűtés nincs benne?

Előzmény: martinaxe7 (92939)
Kintpangapitypang Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92942
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92941

Ha má láccott, hogy gáz van, nem tudott volna semmit korrigálni a pilóta ??

Előzmény: XANTIi (92940)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92940

Következtetni, állhatott, stb. Vagy nem.

Előzmény: martinaxe7 (92939)
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92939

"A regisztrált információ elsődleges elemzése, valamint a múltbeli analóg esetek elemzése arra enged következtetni, hogy a repülés közbeni rendkívüli helyzet előállásában tényezőként szerepelhettek a helytelen repüléssebességi adatok a pilóták kijelzőin, ez a jelek szerint a nyomásmérő műszereknek (úgynevezett Pitot-cső) a kikapcsolt fűtésrendszerük miatti jegesedésével állhatott összefüggésben" - közölte honlapján a MAK.  

Városliget Fényőre Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92938

Majdnem biztos a jegesedés. A téli katasztrófák leggyakoribb oka. És elképezTŐ: nem minden kapitány kér (nem kötelező???) jégmentesítést.

Előzmény: malazs (92930)
Lexes Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92937

Jól szétszóródott! Más csak egy kis havazás "hiányzik" és végképp fel van adva a feladat a keresőcsapatoknak...

Előzmény: még1MbR (92932)
Lexes Creative Commons License 2018.02.13 0 0 92936

A postának olyan nyilatkozatát említették az egyik vonatkozó cikkben, hogy OTT nem használnak (amúgy van, ahol igen, tehát van, legalábbis használatban).

Előzmény: etomcat (92931)
hlln Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92935

Szerencsétlenek...szörnyű haláluk lehetett. 

 

Kíváncsi vagyok, hogy mi okozta a tragédiát.

V.Gy. Creative Commons License 2018.02.12 0 1 92934

https://www.flightradar24.com/data/flights/6w703#106596d0

 

"Kicsit" fura, hogy 11-én ez szerepel ott: STD 14:00, ATD 14:21, STA 18:35, Landed 18:23...

 

És itt a gép adatlapján is az látszik, hogy a 6W704-et már nem teljesítette, de a 703-at igen:

 

https://www.flightradar24.com/data/aircraft/ra-61704

 

Ezt vajon hogy hozták össze? Miközben az ATD az stimmel:

 

"The aircraft took off from runway 14R at Moscow's Domodedovo Airport at 14:21 hours local time (11:21 UTC). Last contact on flight tracking website Flightradar24 was 14:27 hours."

 

akkor honnan lett hozzá Landed? Na mindegy, csak úgy egy kicsit nem értem Flightradart.

Előzmény: martinaxe7 (92910)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92933

Jó(?) vicc.....

Előzmény: etomcat (92931)
még1MbR Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92932

Felülről a roncsmező:

https://youtu.be/v7waoMnaKI0

etomcat Creative Commons License 2018.02.12 -6 0 92931

> A postának nincs helikoptere

 

Hát a Nagy Földön az ilyesmit az ember sose tudhatja...

 

(TASSZ jelenti: az orosz - ukrán határ mentén békésen kézbesített egy orosz postás, akire tüzet nyitottak a gaz banderisták. A postás viszonozta a tüzet, majd elrepült.)

Előzmény: martinaxe7 (92920)
malazs Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92930

A repülési profil alapján nekem is leginkább a jegesedés lehetősége ugrott be. Persze ezer más dolog is lehet.

Előzmény: trizs77 (92924)
Lexes Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92929

OK! Nekem mégis az, na!

Előzmény: trizs77 (92924)
Lexes Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92928

Igen, azt felfedeztem, de akkor is olyan, mintha borzasztó erős szél fújna hirtelen, vagy ilyesmi.

Előzmény: Syracusa (92927)
Syracusa Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92927

Egy alig látható erdősáv kitakarja a tűzgömb egy részét, azért fura.

Előzmény: Lexes (92923)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.12 0 1 92926

Jó a cikk, nem kijelent 1 nappal a szerencsétlenség után. Próbál több oldalról tájékozódni.

Előzmény: trizs77 (92924)
Anne Duffield Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92925

«Установлено, что в момент падения воздушное судно находилось в целостности, без возгорания, взрыв возник после падения самолета», — сказала Петренко в понедельник «Интерфаксу».

 

A földet éréskor robbant fel a gép, a levegőben egyben volt és nem égett. -- mondta Szvetlána Petrenko a vizsgálóbizottság hivatalos szóvívője.

trizs77 Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92924

Nem furcsa.

 

Ha vmi 45 fokos szögben ér földet és robban, akkor a többi része 45 fokos szögben távolodik a földtől, majd pontosan 90 fokos robbanási szöget hozva létre.

 

------------------------

 

más

 

bőbeszédű cikk

 

http://iho.hu/hir/moszkvai-legikatasztrofa-a-kapitany-nem-kert-jegtelenitest-180212

 

 

Előzmény: Lexes (92923)
Lexes Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92923

Furcsa az a "derékszögű robbanás"...

Előzmény: Ízirájder (92922)
Ízirájder Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92922
Anne Duffield Creative Commons License 2018.02.12 0 0 92921

Úgy tűnik, meg  van a másik fekete doboz is!

martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.11 0 1 92920

A postának nincs helikoptere

henteskeee Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92919

Köszi .

akkor várom a további híreket 

Előzmény: V.Gy. (92918)
V.Gy. Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92918

Az a helikopter akkor ott lehetett valóban ?

 

Akár ott is lehetett, de egyelőre annyit tudni, hogy az orosz Posta tagadta, hogy érintett lenne helikoptere a dologban.

Előzmény: henteskeee (92917)
henteskeee Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92917

Az a helikopter akkor ott lehetett valóban ?

F1racingteam Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92916

Sajnos a képbeszúrás nekem nem nagyon megy, de itt egy szerintem hasznos infó összevetve a tegnapi repülési profillal:

 

https://pbs.twimg.com/media/DVwzVcKWkAAKGNF.jpg

Anne Duffield Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92915

Az egyik fekete dobozt már megtalálták.

Roltii Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92914

mintha nem is nagyon emelkedett volna...sebesség nőtt, de a FR24 szerint a csúcsmagasság nem volt sokkal 6000 láb felett..

Előzmény: martinaxe7 (92910)
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92913

Bieux Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92912
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92911
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92910
martinaxe7 Creative Commons License 2018.02.11 0 0 92909

XANTIi Creative Commons License 2018.02.11 0 1 92908
elemes Creative Commons License 2018.02.08 0 0 92907

mindenki a saját hibájából tanul a legtöbbet. ha nagyon okos, a máséből is.

Előzmény: Trog_Air (92905)
Hammer Creative Commons License 2018.02.07 0 0 92906
Trog_Air Creative Commons License 2018.02.07 0 0 92905

2.5 eve, egy szep juniusi napon, egyik repuloterunkon ketkormanyos oktatas kozben a novendek elpattant. Megesett ez maskor is a vilagtortenelemben, nem egy nagy ugy, vagy ujra kilebegtetsz, vagy jo nagy gaz, es atstart. Mindenesetre semmikeppen se nyomj bele a botba.

Itt pont ez tortent, a novendek elpattant, a rutinos nagy tapasztalatu (ezt a KBSZ irta le a jelentesben) oktato atvette a gep vezeteset, es f.szan orrfutora szallt. Orrfuto kitorott, a gep orra bukott, es szerencsere senkinek nem esett baja, viszont az egesz repter rajtuk rohogott. (Persze a hatuk mogott, mert udvariassag is van a vilagon.)

 

Retorzio? Vademeles? 

 

Ja, nem. Az oktatot felvette a Wizz Air... lassan kapitany lesz. :)

Előzmény: etomcat (92896)
VéPeti Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92904

Oktatónak felelősségbiztosítása? Részemről komoly respekt, ha valaki itt leírja, hogy nekem van ilyenem.

Előzmény: dezso (92903)
dezso Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92903

Nyilvan nem tudom, ki kivel van pontosan, de ha a gep nem az oktatoe (emi azert valoszinu), neki is lehet felelossegbiztositasa ilyen esetekre.  (Itt Nemetorszagban sokaknak van ilyesmi, es ha mondjuk a gyereke behorpaszt egy autot, fizet a biztosito.)

Előzmény: Surda39 (92899)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.05 -1 0 92902

Persze így tiszta. Csak valaki bekevert egy 2016-os Nagyvas eseményt és a 2,8 millát. Itt a C310-re az elején is 6 millát említettek kárértéknek.

Elvileg lehetne casco a gépre, de Magyarországon nem sok ilyen van. A kötelező is durva.

Előzmény: VéPeti (92901)
VéPeti Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92901

Ja, nagy a kavarodás. A C310, magyar nevén HA-EAB esemény 10.06.-án LHPP-n történt. Ugyanezzel a géppel 07.15-én szintén hasraszálltak, csak Érsekcsanádon, és akkor műszaki hiba miatt. 2016-ban ezzel a géppel sztem nem történt esemény. Akkor most már egyről beszélünk?

Előzmény: XANTIi (92900)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92900

Bocsánat! Nincs itt kavarás? A Cessna 310 az Nagyvas? 2016 az 2017? Betonra vagy fűre szálltak 2017-ben Pogányon? És 2016-ban? Az egyikre 2,8 milla a másikra 6 milláról szóltak a hírek.

Hány éves a kapitány? Esetleg mindkét esetben azonos az oktató?

Surda39 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92899

Bocsáss meg kedves Peti, én csak a "felelősségbiztosításra" reagáltam, ami ugye kötelező - de ez csak a harmadik félnek okozott kárra vonatkozik, például a pázsitra...

Előzmény: VéPeti (92898)
VéPeti Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92898

Ez a 2.8M, hasraszállásnál sztem teljesen baráti ár. Én sokkal többre gondolnék, mondjuk akár gazdasági totálkárra is. Csak a két légcsavar darabja 1 misi, és akkor hol van még a főtengely, motor revizió, esetleg csere, a szerkezeti sérülések, stb? Gyanús ez nekem. Ráadásul 1 éven belül ez a 2. hasraszállása.

Biztosítás meg ugye van, ne is tételezzünk fel mást, mert akkor a gépbe be sem ülhettek volna. A biztosítókat pedig ismerjük, ilyenkor kábé több mint 90%-ra azt saccolom, hogy azt nyilatkozzák, hogy ez nem biztosítási esemény (hasonló esetet sajnos már sikerült végigkövetnem). Haveroktól és kitartástól függően a tulaj kontra biztosító közti per előtt a biztosító fel fog ajánlani egy 0-70% közötti kárenyhítést. Ezt pedig 100%-ra sajnos az oktató-növendék kombónak kell kipótolnia a tulaj számára. Persze ezen is lehet pereskedni, de akkor a két delikvens fizetnivalója megemelkedik a per- és ügyvédi költségekkel, mert mindenképpen bukják a pert.

Ez a 2.8 nekem akkor sem kerek.

Előzmény: Surda39 (92895)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92897

Az autóvezetésnél sem a tanuló a hibás ilyenkor.

Előzmény: Búsborús (92893)
etomcat Creative Commons License 2018.02.05 -1 0 92896

>> ilyenért vádat emelnek

> egy 56 éves szegedi pilótaoktató ellen

 

Nem nehéz rájönni, hogy itt a vádemelés célja nem az, hogy 9 életfogytot kapjon Kufsteinben - hanem azt akarják elérni, hogy ilyen életkorban és ekkora bakival a háta mögött ezentúl inkább már nyugdíjas legyen az érintett, mint újra oktató pilóta.

Előzmény: Pomber Béla (92879)
Surda39 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92895

Nem a pázsitban keletkezett a 2.8M kár...

Előzmény: dezso (92894)
dezso Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92894

Mert tenyleg nincs felelossegbiztositas ilyen esetekre?  Akkor nem csak az oktatot szukseges elkerulni...

Előzmény: Búsborús (92893)
Búsborús Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92893

pilótaoktató 2016-ban tanítványával a szimulált motorhibával való leszállást gyakorolta a Hasznos repülőtérnél. 

Az oktató leszállás közben nem ellenőrizte, hogy kiengedték-e a Nagyvas futóművét. A gép ezért a hason landolt és csúszott a kifutópályán.

Az oktató azt mondta, hogy a visszajelző lámpa zöldet mutatott, de az mechanikailag lehetetlen.

K.b. 2,8 Mft. volt a kár. Mit gondoltok az oktató mennyit állt belőle?

Légi kár nem kifizetése miatt a többi pilóta a pilótaoktató elkerülését javasolta.

 

Előzmény: Pomber Béla (92879)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92892
XANTIi Creative Commons License 2018.02.05 0 0 92891

Fokozatosság. A bíró részesítheti egy figyelmeztetésben is. Meg tehet javaslatot a szakszó időleges felfüggesztésére is.

Előzmény: Pomber Béla (92890)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.02.04 0 0 92890

Vádemeléssel ez nem orvosolható. Ha valaki meg is sérül akkor mit csinál a hatóság? Statáriálisan helyben? Már csak az arányosság miatt.

Előzmény: XANTIi (92886)
malazs Creative Commons License 2018.02.04 0 0 92889

Nagy eséllyel nem, pláne már ilyen viszonylag alacsony sebességnél nem, mondjuk épp repedhet az üveg tőle, de ha a hajtómű kajálja be, azért az már komoly lehet.

Előzmény: elemes (92888)
elemes Creative Commons License 2018.02.04 0 0 92888

egy ilyen méretű kamerás drón mekkora kárt okozhat ütközés esetén utasszállító gépben?

 

https://index.hu/mindekozben/poszt/2018/02/04/olyan_kozel_repult_egy_dronnal_az_utasszallitohoz_hogy_neki_is_mehetett_volna._ha_akar/

 

kb 60-70 centis, de jóval könnyebb, mint egy madár, viszont vannak nehéz / kemény részei (motorok, akkumulátorok). Pilótafülkét betörheti vajon?

VéPeti Creative Commons License 2018.02.04 0 0 92887

Kifutó mi? Ezt hallaná Csárli. :D

Előzmény: Pomber Béla (92879)
XANTIi Creative Commons License 2018.02.04 0 0 92886

Valaminek kell történnie, mert valódi veszélyhelyzet volt. Régen a klubos időkben egy kollektív nagy seggberúgás és fél év hangármacska szolgálat járt legalább.

Előzmény: Pomber Béla (92879)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.02.04 0 0 92879

Csont hülyék a hatóságok... ebből kurva nagy baj lesz egy idő után, ha ilyenért vádat emelnek.

 

https://index.hu/belfold/2018/02/04/300_metert_csuszott_hason_egy_kisgep_a_pecsi_kifutopalyan/

 

Légi közlekedés veszélyeztetésének vétsége miatt vádemelést javasol  a Pécsi Rendőrkapitányság egy 56 éves szegedi pilótaoktató ellen.

A férfi 2017. október 6-án tanítványával a szimulált motorhibával való leszállást gyakorolta a Pécs-Pogány repülőtérnél. Az oktató leszállás közben nem ellenőrizte, hogy kiengedték-e a  Cessna C-310-es futóművét. A gép ezért a gép hason landolt és több mint háromszáz métert csúszott a kifutópályán.

Az oktató kihallgatásán azt mondta: látta, amikor a tanulója kezével lehúzta a futóművet kiengedő kart, azt azonban nem ellenőrizte, hogy a visszajelző lámpák kigyulladtak-e.

A landolást szerencsésen megúszták, egyikük sem sérült meg, a gépben azonban körülbelül 5 millió forint kár keletkezett.

Kenny___ Creative Commons License 2018.02.03 0 0 92878

Total off (ahogy a te posztod is), de elnezve a ma napvilagot latott Lufi "frissitest", elgondolkodtato, mennyire eloremutao volt a 90es evek elejen behozott kekorru-kekfarku Malev festes.

Előzmény: trizs77 (92877)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.03 0 0 92877

 

 6 éve, ilyenkor, kb. este 10 felé indult el a MALÉV fekete sereg Shannon felé.............:-((

 

https://www.youtube.com/watch?v=qP8Wbvuj1hc

 

 

trizs77 Creative Commons License 2018.02.02 -1 0 92876
Ízirájder Creative Commons License 2018.02.02 0 0 92875

Nekem bolti, márkás volt a múlt hétig, amikor is lepattant a fedele, akkorára nőttek alatta az akksik. Mivel ajándékba kaptam, ki a feleségem ki akarta cserélni a boltban, mondtam, hogy kizárt, hogy hazavigyem repülőn.

 

Nem a helikopterek éve eddig:

 

Összeütközött péntek reggel a francia hadsereg két Gazelle típusú helikoptere a délkelet-franciaországi Carces-tó közelében. Az egyelőre ismeretlen körülmények között történt balesetben legalább öten életüket vesztették - közölték rendőrségi források.

https://secoursinfo.fr/2018/02/02/var-cinq-morts-crashs-dhelicopteres-de-larmee/

 

Előzmény: jim32 (92873)
Jahno Creative Commons License 2018.02.01 0 0 92874

Modern LítiumPolimer cuccokkal hegeszteni lehet, elég ha sérül, vagy ócska gyártmány. Nézzetek körbe youtubeokon, ennek ellenére most vettem vagy 10 darabot, fele ideért, többiről most esett be a levél:

 

"But today, we received
the returned. It's seems that batteries are difficult to many countris now due
to strict custom"

 

Raktérben nagyobb szívás lehet, utastérben azért meg lehet oldani, csak jelenlét kell hozzá.

 

Mondjuk beltérben ha valami 1 percig füstöl, akkor az szívás:

 

https://www.youtube.com/watch?v=N4g-YXeyQn0

 

Vagy ha így lángvág, akkor is:

 

https://www.youtube.com/watch?v=cXXlYA8i8HU

Előzmény: jim32 (92871)
jim32 Creative Commons License 2018.02.01 0 0 92873

Egy tökéletesen jelöletlen darabról van szó, megnéztem szemüveggel is. SEMMI felirat nincs rajta. Ha szét akarod szedni, neked adom szívesen. Ezentúl nem töltöm motorozás közben a zsebemben a telefonom :-)

Előzmény: mpx (92872)
mpx Creative Commons License 2018.02.01 0 0 92872

A típus érdekelne... Leginkább hogy milyen cella van benne

Előzmény: jim32 (92871)
jim32 Creative Commons License 2018.02.01 0 0 92871

https://444.hu/2018/02/01/felrobbant-a-telefontolto-kigyulladt-a-repulo

 

A cím kicsit túloz, de a veszély valós. Ilyen powerbank izéket kaptunk mi is a külföldi partnereinktől, hogy osszuk ki a jobb ügyfeleknek ajándékba, de mivel nálunk a törvény ekkora ajándék adását tiltja, megkapták a dolgozók/barátok. Tényleg csak 2-3 darabról van szó. Ebből az egyik már kigyulladt és elég nagy tüzet tudott csinálni. Ha ezt fent a poggyásztartóban tartja és ott tölti a telefonját, akár katasztrófát is okozhat. Reméljük nem fog, előbb betiltják a használatát.

Ízirájder Creative Commons License 2018.02.01 0 0 92870
gacsat4 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92869

Köszi.

Előzmény: V.Gy. (92867)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92868
V.Gy. Creative Commons License 2018.01.31 0 2 92867

Hova lett Vgyuri?

 

A Vgyuri1946 nickjével tavaly nov. 25-én írt utoljára, az eredeti Vgyuri-val '15-ben.

 

(én csak a druszája vagyok, nem egy klónja)

Előzmény: gacsat4 (92856)
gacsat4 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92866

Igen. Én szerettem. Tacsk0t is.

Előzmény: Trog_Air (92857)
mela69 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92865

Ha jobban megnézem a farok részt, akkor nagyon úgy tűnik, hogy tényleg a XAX... :(

etomcat Creative Commons License 2018.01.31 -1 0 92864

HA-XAX: Rotorway Exec 90, az elvileg echte helikopter.

Előzmény: mela69 (92861)
mela69 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92863

Ez igaz, közben azt írják, hogy a XAX volt, de nagyon távoli a kép...

Előzmény: Pomber Béla (92862)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92862

__Ha__ igaz, hogy lebegtettek, akkor nem lehet gyro.

Előzmény: mela69 (92861)
mela69 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92861
Előzmény: XANTIi (92860)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92860

Nem tudni még melyik gép esett vissza? Tényleg heli vagy esetleg giró?

Budaörsön teljes a leltár.

Ízirájder Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92859
Előzmény: trizs77 (92858)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.31 0 0 92858
Trog_Air Creative Commons License 2018.01.31 -1 1 92857

Neked hianyzik?

Előzmény: gacsat4 (92856)
gacsat4 Creative Commons License 2018.01.30 0 0 92856

 Hova lett Vgyuri?

CriticHero Creative Commons License 2018.01.30 0 0 92855

OFF

 

16 éve ismerjük egymást :) Majd kereslek.

 

ON

Előzmény: B7378 (92846)
elemes Creative Commons License 2018.01.30 0 0 92854

"....Chinese authorities are apparently nervous about the crash, as related video and posts are being deleted from the internet....."

 

Írja egy videót is tartalmazó news

Előzmény: jim32 (92851)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2018.01.29 -2 0 92853

Csak erős idegzetűeknek:

 

jim32 Creative Commons License 2018.01.29 0 0 92851
malazs Creative Commons License 2018.01.28 -2 1 92847

Mint az várható és valószínűsíthető volt:

http://airportal.hu/nem-repul-tobbe-pegasus-balesetet-szenvedett-737-ese/

B7378 Creative Commons License 2018.01.28 0 0 92846

Köszi :)

 

Akkor Te is valami sofőr vagy valamelyik cégnél ezek szerint :)

Btw, olyan egyszerű lehülyézni a pilótákat..... egy hét múlva az íróasztal mellől, chardonnay-t szürcsölgetve a wikipédia fölött. 

Nekem legutóbb tomboló oldalszél, +shra amikor az fo rácsapott a magic toga gombokra, de én 500 láb körül voltam, rengeteg idő volt kikanalazni belőle a madarat (habár úgy megijedt saját magától, úgy kellett lefeszegetnia a fehéredő ujjacskáit a gázkarról) szóval ne hibáztassuk őket, mert tipikus eset, tökk körülmény jött össze egyszerre, egy időben, rosszkor....

Ha nem titok, hol dolgozol, biztos elárulod, ha igen, lehet itt az index fórumon privát üzenetet küldeni? 

Előzmény: CriticHero (92841)
elemes Creative Commons License 2018.01.28 0 1 92845

az első híradásokban látványosan digitálisan volt kikockázva a lajstromjel, ezen értetlenkedtünk sokan

Előzmény: Törölt nick (92844)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.28 0 0 92844

Ez sem lényeges itt, de: nem a fotókon takarták ki, le van ragasztva, ott áll Nyíregyházán.

Előzmény: B7378 (92838)
Saughassy Creative Commons License 2018.01.28 0 0 92843

Az utas szempontjabol ez a "csak foldhoz viszonyitva" a lenyeges. Hamarabb er oda, ahova indult. :)

Előzmény: F1racingteam (92833)
elemes Creative Commons License 2018.01.28 0 0 92842

...persze, LEHETSÉGES, és sok mindenre magyarázattal szolgálna, csak (1) meglepően korai (2) egy zárt országból (3) túl sok ponton egyezik a tíz évvel ezelőtti brazil balesettel.

Előzmény: CriticHero (92841)
CriticHero Creative Commons License 2018.01.28 0 0 92841

ezt a cikket hol találtad?

 

Zárt levelezésben kaptam annál a cégnél, ahol dolgozom.

Már több webhelyen is megtalálható.

 

viszont teljesen logikusan hangzik. Nálam is fordult elő, hogy az izgulós fiatal kolléga megörült, hogy szakadó esőben végre meglátta a pálya fényeit és boldog disconnect kiáltással megnyomta a TO/GA-t..... 

Következmény: robot leoldva, AT nincs leoldva, ezért a 3 fokos siklópályán megy rá a felszálló teljesítmény és a gép gyorsul bele a rettenetesbe....

 

Végre valaki érti, hogy nagy valószínűséggel mi történhetett. Átstartolásról szó sem lett volna, csak egy „izgulós” elsőtiszt és egy akartos kapitány hazardíroztak egy rakás emberrel.

Előzmény: B7378 (92837)
elemes Creative Commons License 2018.01.27 0 0 92840

Logikusan hangzik, de valószínűtlen
1. pár nappal a balese után ilyen részletes elemzés kerül ki?
2. épp törökországból, ami nem a transzparenciájáról híres?

3. túl sok ponton hasonlít a TAM 3054-re

Előzmény: B7378 (92837)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.27 0 0 92839

Csak kiváncsiság volt mi oka lehetett. Úgysem mond semmit. Az sem nagyon lehetett több esélyes honnan jött. Sok fordulót megcsinálhatott már élő teher nélkül cigivel a szabolcsiak szerint, leszállás nélkül. Hetven valahány LED-es kerti lámpát szedtek össze a placc két széléről. Épp csak PAPI nem volt.

Előzmény: B7378 (92838)
B7378 Creative Commons License 2018.01.27 0 0 92838

...jut eszembe, valaki kifogásolta, hogy miért takarták ki a fotókon az ukrán embercseméx AN-2 lajstromjelét. 

 

Tessék parancsolni: 

 

UR 68106

 

Bár ettől nem lettem okosabb 

Előzmény: B7378 (92837)
B7378 Creative Commons License 2018.01.27 0 0 92837

ezt a cikket hol találtad? 

 

Sehol nem lelem a neten :(

 

viszont teljesen logikusan hangzik. Nálam is fordult elő, hogy az izgulós fiatal kolléga megörült, hogy szakadó esőben végre meglátta a pálya fényeit és boldog disconnect kiáltással megnyomta a TO/GA-t..... 

Következmény: robot leoldva, AT nincs leoldva, ezért a 3 fokos siklópályán megy rá a felszálló teljesítmény és a gép gyorsul bele a rettenetesbe.....

Előzmény: CriticHero (92803)
NORTHLINE Creative Commons License 2018.01.26 0 0 92836

Utolsó láma kérdés : az a kikerülés mi lehetett? Az előtte repülő gépek nyílegyenesen haladtak ott.

NORTHLINE Creative Commons License 2018.01.26 0 0 92835

Ezek szerint befordult egy erős szembeszélbe, köszi.

Előzmény: erchegyia (92832)
Trog_Air Creative Commons License 2018.01.26 0 0 92834

Biztos Magyarorszagon tanultak repulni, na! :)

Előzmény: malazs (92819)
F1racingteam Creative Commons License 2018.01.26 0 0 92833

Volt a közelében egy Emirates A380 ami keleti irányba haladt 560 csomóval meg egy Qatar A330 ami meg a 400-at sem érte el ellentétes irányba haladva.Előfordul, de ez csak a földhöz viszonyított sebessége.Ez olyan, mint amikor jönnek a cikkek a hangsebességgel haladó 787-ről.Nem halad az hangsebességgel csak "úgy néz ki" ha elég erősen megtolja a hátszél. :)

 

Ebben a topicban meg inkább olyan forgalom legyen amit utólag kigyomlálnak, mint olyan amit nem...

Előzmény: NORTHLINE (92831)
erchegyia Creative Commons License 2018.01.25 0 0 92832

A föld fölötti sebessége...

Előzmény: NORTHLINE (92831)
NORTHLINE Creative Commons License 2018.01.25 0 0 92831

Sziasztok, OFF, de ez a topik elég forgalmas...

 

Meg tudja valaki mondani, hogy itt valóban több, mint 100 csomót esett a gép sebessége ennél az érdekes manővernél?

 

https://www.flightradar24.com/data/flights/kl835#10390d00

 

F1racingteam Creative Commons License 2018.01.25 0 2 92830

Ha jól csináltam mindent, akkor ez az érintett időszak időjárása.Ha berakod ide ( http://home.sch.bme.hu/~korcsii/metar/index.php ) és megkapod lefordítva emberi nyelvre.

 

 

 

METAR VTSG 192200Z 00000KT 1000 FG SCT020 22/22 Q1009=

METAR VTSG 192300Z 00000KT 3000 BR SCT020 22/22 Q1009=

METAR VTSG 200000Z 05003KT 020V080 1500 BR SCT020 23/23 Q1009=

METAR VTSG 200100Z 00000KT 1200 FG FEW020 24/24 Q1010=

 

 

 

Előzmény: pepetv (92826)
pepetv Creative Commons License 2018.01.25 0 0 92829

Ha máshol nem,de itt biztosan értenek a repüléshez!

Előzmény: XANTIi (92827)
Anakin a sith Creative Commons License 2018.01.25 0 0 92828
XANTIi Creative Commons License 2018.01.25 0 1 92827

Ez itt tényleg offtopik.

Előzmény: pepetv (92826)
pepetv Creative Commons License 2018.01.25 0 0 92826

Sziasztok.
Ugyan nem katasztrófa,de mi indokolja,hogy a Krabira menő gép 2x próbálkozik meg leszállni (átstartol),aztán irány Bangkok,féluton visszafordul és leszáll kétszeri forgolodás után Phuketten.Ott 3 órát várunk a gépben"állitólag viharos volt az idő",és 10 perc repülés után leszálltunk az eredeti célállomáson.Persze viharnak nyoma sem volt.
A flighradaron visszanézve tök egyenesen repült és leszállt időben.A thai fórumon többen is irták,hogy a Qatari gép mostanában ezt csinálja.Járatszám:QR 824
Érkezés:jan 20 06.10
Valaki nem tudja esetleg ennek mi az oka?Bojkott Qatar ellen?
Vihar biztos nem volt,derült napfényes idő volt,leszállás közben nem is volt gubanc.stb
Köszi :Gábor

dezso Creative Commons License 2018.01.23 0 0 92825
Előzmény: Lexes (92823)
Syracusa Creative Commons License 2018.01.23 0 0 92824
Lexes Creative Commons License 2018.01.23 0 1 92823
malazs Creative Commons License 2018.01.23 0 1 92822

Előző nap viszont 2 dolog másabb volt: Időjárási körülmények, és nem hibázott a személyzet. ;-)

Előzmény: elemes (92821)
elemes Creative Commons License 2018.01.23 0 0 92821

a TAM balesetnél a jobb oldali sugárfordító "jammed" volt, a bal oldali nem. ésszel kell használni, a wiki oldal szerint a TAM brazil katasztrófáját megelőző napon ugyanezen a pályán még simán szállt le ugyanez a gép (egyetlen működő sugárfordítóval, ahogy értem)

Előzmény: dezso (92818)
elemes Creative Commons License 2018.01.23 -1 0 92820

Az avherald továbbra is pletykának tartja (és most már én is, még ha hihető magyarázatot is ad). Oroszországban mikor is állt bele Rosztovnál a földbe a flydubai? majdnem két éve. Semmi eredmény, a hangrögzítőt állítólag dekódolták, de a tartalmáról semmi nem szivárgott ki. A diktatúrák nem transzparensek.

Előzmény: malazs (92819)
malazs Creative Commons License 2018.01.23 0 3 92819

B737 cpt elmondása alapján:

 

Nagy eséllyel mind a 2 gázkart lehúzta, de csak a bal oldali sugárfordító karját "csapta hátra" így is szabályos ha a jobb oldali nem működik. Elmondása alapján ha pl a MALÉV-nél nem működött az egyik oldali azt le is drótozták.

 

Ami gond volt hogy a TOGA gomb aktiválva volt, így bár lehúzta alapra, a gép átstart konfigba maradt és elkezdte növelni a jobb oldali hajtómű tolóerejét. B737-nél ez látható mert a gázkart is mozgatja. A TAM esetében ezt nem láthatták mert az A320-nál nem mozgatja a gázkart.

 

Amit mi vélelmezünk hogy itt a cpt baxta el az egészet. Lehet ő úgy gondolta hogy nem szükséges átstartolni, de a F/O erre készült, nem tudni ő mit láthatott, mit érezhetett, idejük nem volt megbeszélni, így kapkodva átvette a gép irányítását ami nem lett volna szükséges. Amennyiben nem teszi, max lett volna egy talán felesleges átstart, amit majd utána megbeszélhetnek,jegyzőkönyvezhetnek esetleg. Akkor kellett volna csak átvenni az irányítást ha azt látja hogy az első tiszt vészhelyzetet idéz elő, vagy figyelmen kívül hagy valamit, amit meg a cpt lát és el kell kerülni valami eseményt.

Előzmény: dezso (92818)
dezso Creative Commons License 2018.01.23 0 0 92818

Na jo, repulni lehet, de sugarforditozni is?  Mert az amugy nem kotelezo a lassitashoz.

 

Egyebkent marha erdekes, hogy kepesek voltak a gazkart kulon visszahuzni.  Meglehetosen korlatozott szimulatoros tapasztalataim alapjan azt gondolnam, hogy egybol eszreveszi az ember, hogy a tenyereben csak egy van a kettobol.

Előzmény: elemes (92817)
elemes Creative Commons License 2018.01.23 0 1 92817

Leveleztem egyet az airdisaster szerkesztőjével, szerinte ez az "előzetes jelentés" nagyon életszerű magyarázatot kínál a balesetre, és EZÉRT terjed gyorsan, de (azon túl, amit este írtam), Simon H. szerint a leírás túl sok részletet merít a TAM 3054 balesetből.

 

Most csak a wiki oldalon néztem meg:

- a járatot a TAM üzemeltette, de a gép a Pegasus tulajdonában volt

- jobb oldali hajtómű sugárfordító "deactivated" (válasz dezso kérdésére: úgy tűnik, lehet féloldalas sugárfordítóval repülni)

- a gázkarok aszimmetrikus kezelése vezetett a balesethez, bár más okból.

 

a TAM balesetnél a leszállást megelőzően a gázkarok "CLIMBING" pozícióban voltak.

- a személyzet figyelmeztető hangjelzést kapott, hogy húzzák vissza a gázkarokat alaphelyzetbe.

- a BAL OLDALI hajtómű gázkarját hátra is húzták a sugárfordító aktiválásához.

- nem vették észre, hogy a jobb oldali gázkar CLIMBING helyzetben maradt.

 

Így aztán, miközben a bal oldali hajtómű a sugárfordítóval fékezett, jobb oldali (nem a tolóerő-automatika miatt, hanem azért, mert a gázkar a "CLIMBING" pozícióban maradt) rátolta "emelkedés" teljesítményt. A vizes pályán a kerékfékek nem fogtak eléggé és a spoilerek nem nyíltak ki (a spoilerek nyitásának feltétele, hogy mindkét gázkar alapjárati pozícióban legyen), a gép a pálya utolsó szakaszán balra kitört és a közvetlen közelben levő Shell kútba csapódott és mindenki halálra égett.

elemes Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92816

....meg hogyhogy kijön egy előzetes jelentés egy hét alatt *Törökországból* ahonnan inkább agyonhallgatásra lehet számítani?

Előzmény: elemes (92814)
dezso Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92815

Aki ert hozza: ha egyik oldalon nincs reverz, mert rossz, attol meg a masik oldalit lehet hasznalni?  Hogy kompenzaljak a felrehuzast?  Belepessel majd idoben kikapcsolassal?

Előzmény: CriticHero (92803)
elemes Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92814

Vajon miért nem hozza az avherald ezt az előzetes jelentést?

Előzmény: elemes (92813)
elemes Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92813

hát, többrendbeli.

1. ha a FO átstartol, minek nyúl bele a kapitány. Nem arról volt szó, hogy veszélhelyzetet okozott volna az FO és ezért kellett elhárítani. Értem én, hogy ő le tudott szállni, de ezt vagy beszéljék meg előre, vagy ne nyúljon bele. CRM, munkakultúra.

2. az "átstartolás megszakítását" (aborted aborted landing, haha, van ilyen procedúra? egyáltalán: szabad ilyent csinálni?) nem csinálták végig.

3. a CPT nem ismerte (elég jól) a gépet

4. nem vették észre a gázkar előre mozdulását

5. nem vették észre a hajtómű felpörgését.

6. nem vették észre hogy leszállás közben alig lassul a gép és hogy az erőteljes balra húzást nem csupán a sugárfék okozza

7. a TOGA vezérlésből hiányzik egy csomó feltételvizsgálat. beülök egy utashídnál álló 737 pilótafülkébe és megnyomom a TOGA gombot, akkor mi lesz, nekimegy a gép a váróteremnek? 

Előzmény: mpx (92810)
elemes Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92812

hát itt is nyomták a féket, mégpedig hatásosan (a gép már majdnem megállt a pálya vége felé), csak nem vették észre, hogy közben a robot nyomja a gázt is. és amikor annyira lelassult, hogy az oldalkormánnyal már nem lehetett kompenzálni a felszállón levő jobb hajtóművet, akkor lementek az árokba.

Előzmény: Törölt nick (92811)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92811

Ott csak annyi volt, hogy a user megijedt és nem merte/tudta eléggé nyomni a féket. Vagy simán mire rájött, hogy gyorsul, már ütközött.

A fék ezen a kocsin, mint gyakorlatilag egy két fura kivételtől eltekintve minden más személygépkocsin, nem by wire, tehát nincs szó arról, hogy a megbolondult számítógép nem engedte a féket, ha nyomták a gázt. Minden kocsi úgy van méretezve, hogy a fék erősebb a motornál. Ha jól nyomják.

Egy teljesen nyitott fojtószelepű motornál a legkisebb a szívócső vákuum, tehát ilyenkor legkevésbé hatékony a rásegítés. 10-ből 9 ember nem tudja, hgoyan kell fékezni ha hirtelen elmegy a szervó. Mindezt tetézve azzal, hogy pánikhelyzetben az emberek félelmetesen irracionális dolgokat tudnak tenni, valóban komoly dolgok tudnak történni.

Hiba tehát volt, a gázpedál megszorult/más okból max gázt adott a vezérlés, de szó nincsen arról, hogy itt olyasféle szörnyű automatika döntés történt volna, hogy az okozta a balesetet. Még ha az Airbus anti-fanok szeretnének is erre hivatkozni.

Előzmény: elemes (92809)
mpx Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92810

Tény, habár - ha jól értem - ez az eset kevésbé találékonyság, mint inkább nettó elb@szás volt...

Előzmény: elemes (92809)
elemes Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92809

infakt.

 

az önvezető rendszerekre vonatkozó konklúziómat sajnos nem érinti.

 

"A felhasználók, már csak számbeli fölényükből adódóan is, mindig találékonyabbak, mint a programozók." (forrás: programozók murphy törvényei)

 

A totoja tíz éve már belefutott ebbe (fék - gáz prioritás).

Előzmény: mpx (92806)
DAttis Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92808

"...Repülőgép még fent, nem maradt..."

De sokszor hallottam ezt a hülye mondatot...

Ez már egy oly szánalmas viccelődős mondat abban a tudatban az emberek egy része irtózik a repüléstől és attól a ténytől egy "fémcsőben" 10 km magasan száguldozik. Néha engem is elkapott ez a gondolat, szerencse, hogy nem a levegőben repülés közben, jött volna a pánik

Ja tudjuk a repülés nem eme fázisában történik a legtöbb baleset (de előfordult), viszont 5-10 méteres magasságból is lehet nagyot esni repülővel nem?

Előzmény: trizs77 (92795)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92807

Ne zavard tenyekkel a fanbojsagot. Irgumburgum!

Előzmény: mpx (92806)
mpx Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92806

De ez itten most bójing  volt... ;)

Előzmény: elemes (92805)
elemes Creative Commons License 2018.01.22 0 0 92805

ember - airbus

       1 : 0

 

az összes "önvezető rendszerrel" ez a gond, hogy józan esze, az nincs neki.

Előzmény: CriticHero (92803)
Bieux Creative Commons License 2018.01.21 0 0 92804

Atyaúristen, két ilyen hibát egymás után. Mint amikor a tévés műsorvezető annyira örül magának egy nyelvtörő mondat sikeres abszolválása után, hogy zavarában a következő tök közönséges mondatot kúrja el.
Persze kapkodásról is lehet szó, hiszen a togával nyilván elment néhány száz méter az amúgy se hosszú, vizes pályából.

Előzmény: CriticHero (92803)
CriticHero Creative Commons License 2018.01.21 0 2 92803

:-(

Ha esetleg még nem láttátok volna:

 

Pegasus initial report ...

 

FO is PF weather is at minimums. They are expecting to see the runway at minimums. At minimums they see the runway FO disangages the autopilot but at the same time he presses the toga buttons. Captain takes over and lowers the nose and retards both thrust levers to idle, they land at idle thrust but the aircraft was dispatched with one reverser inop. Captain deploys the thrustreverser of the left engine and releases the right engine. Since he hadn't disconnect the auto throttle right engine goes to TOGA thrust. Aircraft starts to accelerate and skids off the runway from the left. Right engine separates. All passengers evacuate the aircraft from the rear door. No smoke in the cabin no injuries.

 

:-(

Előzmény: B7378 (92687)
dezso Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92802

Szerintem rajott, hogy egy airberlin gepet repul, es ugy jart, mint a viccben: "de kigyo, neked nincs is labad!"  De egyebkent nagyon megult a segge.  A futok csak azutan ertek le, es szerintem akkor mar rajta volt a gaz.

Előzmény: Hattori Hanzo2015 (92800)
etomcat Creative Commons License 2018.01.20 -4 0 92801

> Kb. 150 km-s sugarú, mondom sugarú, körben éppen minden repülőteret lezártak, bezártak.

 

Vagyis a pilóták felelőssége az eset, mert nem lett volna szabad az érkezési terület ilyen időjárási viszonyai mellett elindulniuk sem! (Ugyebár a mindent látó meteorológiai műholdak korában nehéz azzal védekezni, hogy hopp, hirtelen odalopakodott a rossz idő.)

 

Szintén vizsgálni kell a légitársaság felelősségét, hogy nyomást helyeztek-e a pilótákra az elindulás kierőszakolása érdekében? (Lehet azt "finoman" is csinálni, pl. megpendítik, hogy ha nem repülnek, bosszúból elküldik a sztyuvit, akit a pilóta művelni szokott.)

Előzmény: trizs77 (92795)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92800

Kérdezem a pilótákat, hogy pl. 2:14-16 körül, amikor már 2 futó is lent van a talajon, miért kellett újra rászúrni a gázt?

(Nyilván szükség volt rá, nem vitatni akarom, csak nekem úgy tűnt, hogy az már "majdnem megvolt". Pontosabban "mintha a neheze már meglett volna". Vagy nagyon nem?)

Előzmény: Utas2 (92796)
Fradista Utazó Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92799

DUS egy viszonylag nagy reptér, 23 milliós éves forgalommal, van ott minden. 

Előzmény: Utas2 (92796)
elemes Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92798

de, természetesen tájékozódnak. csak az időjárás nem mindig hallgatja a előrejelzést.

Előzmény: wwa (92797)
wwa Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92797

Persze, le a kalappal a pilóta teljesítménye előtt.

 

De én igazából azt nem értem, erre az időjárásra nem lehetett előre készülni?

Ez nem hirtelen, váratlanul alakult ki.

Én Frankfurtban élek, itt már két napra előre ment rengeteg figyelmeztetés a szélviharra , esetleges tornádóra. bezártak az iskolák, óvodák (jobban mondva nem volt kötelező a megjelenés...). És elég jól bejöttek az előrejelzések.

 

Ilyenkor nem lehet a repülésben előre készülni? Pl. több tartalék üzemanyaggal, esetleg későbbi indulással...

Előzmény: trizs77 (92795)
Utas2 Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92796

https://m.youtube.com/watch?v=x5e7bos0OQc

 

Ez a teljes video, van rajta jópár goaround...

 

(Mintha DUS-ba főleg Dash-8-asok járnának?)

 

 

Előzmény: Fradista Utazó (92786)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92795

Mondjátok, ez a pilóta nagyon tehetséges, vagy nagyon felelőtlen?
Le szabad szállni 110-es oldalszélben egy ilyen "kisgéppel" ?

 

 

---------------------

 

Kb. 150 km-s sugarú, mondom sugarú, körben éppen minden repülőteret lezártak, bezártak.

Oda tehát nem mehet.

 

Repülőgép még fent, nem maradt.

 

Ergo le fog jönni.

 

Vagy magától, vagy vezetve.

 

A pilóta (helyesen) úgy döntött, inkább vezetve jön le, mint tégla üzemmódban.

 

Annak a 40-60 embernek, aki mögötte ült, ritka nagy mázlija volt, hogy pont aznap egy ilyen arany seggű**/kezű pilótát fogott ki.

 

 

**= a pilóták között az a kitétel, hogy jó segge van  nem sexuális tartalmú megállapítás.

 

 

 

 

Előzmény: wwa (92791)
elemes Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92794

csúnyán tört, de a pilóta iszonyú jól megfogta

Előzmény: Leadfoot (92793)
Leadfoot Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92793

És hát nem alaptalan a félelem. :-D

 

https://www.youtube.com/watch?v=954W6u2g32Q

Előzmény: VéPeti (92781)
Fradista Utazó Creative Commons License 2018.01.20 0 1 92792

Végülis az utolsó tizenöt hozzászólás erről szólt...

Előzmény: wwa (92791)
wwa Creative Commons License 2018.01.20 0 0 92791

Tudom, HVG hír, stb, de....

http://hvg.hu/tudomany/20180120_dusseldorf_eros_szel_landolas_dusseldord_eurowings

Mondjátok, ez a pilóta nagyon tehetséges, vagy nagyon felelőtlen?
Le szabad szállni 110-es oldalszélben egy ilyen "kisgéppel" ?

 

dezso Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92790

Itt meg lehet nezni, mekkora lokesek voltak (lehet az idobeli felbontast es az idopontot allitgatni).  Nagyjabol Hamburg volt legkozelebb, ahol nem volt akkora szel, de az meg mar majdnem Sylt :)  Es abban eleg biztos vagyok, hogy nem a pilota cowboykodott, ellentetben a video alatti kommentekkel.

 

https://kachelmannwetter.com/de/messwerte/deutschland/windboeen-6h/20180118-1200z.html

Előzmény: Fradista Utazó (92786)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92789

OK!

Előzmény: Kenny___ (92787)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92788

Akkor tényleg meleg helyzet volt :)

Előzmény: Pomber Béla (92783)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92787

Lehetne kerni, hogy legkozelebb legyszives klikkelj a jutub videora es a jutub linket tedd be? Koszi!

Előzmény: XANTIi (92775)
Fradista Utazó Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92786

Szeretném az elején jelezni, hogy a repüléshez nem értek. Afféle érdeklődőként olvasom ezt a topicot (a Germanwings-eset óta), hozzászólni alig szoktam. Ez a videó is azért keltette fel inkább az érdeklődésemet, mert én is itt élek ebben a zónában, ahol Friederike tiszteletét tette tegnap.

Hogy jön a vihar, azt lehetett persze tudni, már szerda délután mondogatta a rádió, hogy készüljünk rá. Azt is egész jól eltalálták, hogy merre fog menni. Ugyanakkor arra számítottak, hogy, ahogy Rotterdam felől megy a kontinens belseje felé, csendesülni fog, ami nem következett be. Még Thüringiában is sok kárt okozott, ott is haltak meg emberek. Itt, a Rajna-vidéken az iskolásokat reggel hazaküldték, a repterek viszont elég sokáig nyitva maradtak, és csak akkor zárták le őket, amikor már látták, hogy nem annyira humoros a helyzet.

Nem jegyeztem fel az időpontokat, de dél körül volt egy olyan időszak, amikor Schipholtól Paderbornig minden repülőtér zárva volt, és egész Hollandiában, valamint Németország nyugati és középső részén egyáltalán nem volt vasúti közlekedés. 

Előzmény: doncike (92782)
Roltii Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92785

Gyönyörűen megfogta a föld felett ahogy kell, élmény nézni az ilyet! 

Előzmény: XANTIi (92775)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92784

Nagyon nagy területen volt vihar. Fél nyugat-Európán átvonult. Hollandiában, Belgiumban, francia és német honban is korlátozások voltak sok reptéren. Fél napokra lezárva.

Biztos szaporodott a hasonló meredek esetek száma a videó megosztókon is. Szerencsére ontopik esemény nélkül sikerült kibekkelni úgy néz ki.

Előzmény: doncike (92782)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92783

Én tudom,hogy mitől sikerült!

 

A végén látszik, hogy ott szállt le ahol a szivárvány töve volt.

Előzmény: XANTIi (92775)
doncike Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92782

Mekkora volt az a viharzóna?

200 km-re simán elegendő tartaléknak kellett lennie, és gondolom nem akkor derült ki, hogy mekkora szél van, amikor odaért.

 

De nem ismerem a részleteket, ezért kérdeztem.

Előzmény: Fradista Utazó (92780)
VéPeti Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92781

Ezeknek a Q400-asoknak olyan vékony pálcika lábuk van, attól félek mindig, hogy egyszer letörik. :)

Előzmény: trizs77 (92776)
Fradista Utazó Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92780

Düsseldorfból hová ment volna? A legközelebbi repülőtér a viharzónán kívül talán Hahn lehetett, odáig nem biztos, hogy lett volna elég üzemanyaga. 

Előzmény: doncike (92779)
doncike Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92779

Vajon volt valami speciális oka, hogy nem ment kitérőre?

Vagy a 100 km/h lökések rendben vannak, és ez csak durván néz ki, de valójában meg kell tudni oldani?

Előzmény: XANTIi (92775)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92778

Ha volt utas a gépen, biztos fogyott a bumááááááága. Copyright by Hofi.

Előzmény: XANTIi (92775)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92777

Engem a frász kerülgetett már attól, hogy néztem.

Előzmény: XANTIi (92775)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92776

 

 Gratula

Előzmény: XANTIi (92775)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.19 0 2 92775

Ez nem lett ontopik, de nagyon brutális. Nem nyeretlen kétéves kezelte a gépet:

 

https://24.hu/szorakozas/2018/01/19/remiszto-leszallast-vettek-videora-egy-nemet-repuloteren/

elemes Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92774

...hát én is nehezen tudom elképzelni, hogy olyan lötyögősen járna az a gázkar, de egészen banális véletlenek mégis szoktak történni, csak ritkán.

 

egyszer mentem lengyelországba (kb 92-93-ban), zsigulival. este indultam, jó későn értem a magyar szlovák határátelőhöz, vámos kéri nyissam ki a csomagtartót és beletörött a kulcsom. kivert a víz. öt percig bénáztunk aztán a vámos intett, hogy menjek tovább. máig sem értem, hogy miért hitte el nekem, hogy véletlen volt. a szlovák lengyel határnál szerencséére nem kérték hogy nyissam ki, aztán két napra rá lengyelországban hétfőn egy autószerelőnél kicseréltettem a csomagtartó zárbetétet.

Előzmény: DAttis (92773)
DAttis Creative Commons License 2018.01.19 0 0 92773

"...fékszárnyakat behúzza, majd ahogy az előrehúzott fékszárnykarról elveszi a kezét, a zakó vagy az ing ujja rácsúszik a jobb gázkarra és előrehúzza azt (talán nem is teljesen, és mozgás közben lecsúszik róla az ingujja, ezért nem is veszi észre időben  hogy gázt adott)..."

Ez nem az a topik, de ez a leírás kb beleillik egy vígjáték ("erplénes") jelenetbe és nem a valóságba mégha az Törökország is.


Hasonló filmes jelenet amikor akciófilmekben a sérült buszsofőr lába rászorul a gázpedálra és az ügyeletes akcióhős próbálja kiszabadítani a sofőrt és megállítani a buszt

Vilibáttya Creative Commons License 2018.01.18 0 0 92772

"De ez törökország, szóval az is lehet, hogy sose fogjuk megtudni."

 

Láttam a tv-ben, tehát igaz :D hogy a kivizsgálásba bevonják a gyártót is, tehát valószínűleg meg fogjuk tudni.

Lexes Creative Commons License 2018.01.18 0 0 92771

Lehet, hogy ők szimplán így szoktak kiszállni...:)

Előzmény: malazs (92769)
malazs Creative Commons License 2018.01.18 0 0 92770
malazs Creative Commons License 2018.01.18 0 0 92769

"De ez törökország, szóval az is lehet, hogy sose fogjuk megtudni."

 

Simán elképzelhető.

Dec. 29.-én este érkeztünk Antalya-ba, T2 internationál "sarkánál" az apronon volt egy A330 (ha jól láttam, szakadó esőben és sötétben) körbe volt kordonozva, vészcsúszda nyitva, a gép fehér volt, lajstromot nem láttam sajnos, de a török zászlót rajta igen. Próbáltam keresgélni hogy mi is történhetett, de semmit sem találtam róla. Az is lehet hogy a cég logóját gyorsan fehérre mázolták mint anno a hajtóműre landoló Sky airlines babarózsaszín festésű gépénél.....

Előzmény: elemes (92768)
elemes Creative Commons License 2018.01.18 0 0 92768

Amit leírtál azt úgy tudom elképzelni, hogy a flap előretolása után valamit matatni akar a műszerfalon, előrenyúl, és akkor akad bele a zakója a jobb gázkarba.

Az elemzésből remélem ki fog derülni, hogy kézzel tolták-e előre a jobb hajtómű gázkart, vagy valami automatika tolta előre egy fatálas véletlen folytán.

De ez törökország, szóval az is lehet, hogy sose fogjuk megtudni.

 

 

Előzmény: sualsidal (92767)
sualsidal Creative Commons License 2018.01.18 0 0 92767

Vagy az elsőtiszt zakójának ujja. Ugye kigurulásnak, fékezésnek vége, szépen lelassultak, spoilereket bezárja, fékszárnyakat behúzza, majd ahogy az előrehúzott fékszárnykarról elveszi a kezét, a zakó vagy az ing ujja rácsúszik a jobb gázkarra és előrehúzza azt (talán nem is teljesen, és mozgás közben lecsúszik róla az ingujja, ezért nem is veszi észre időben  hogy gázt adott). A kapitány valószínűleg már az orrfutó-kormányzással lehetett elfoglalva, és mire észrevehették a hajtómű-felpörgést az aszimmetrikus tolóerő szépen lefordította és letolta őket a pályáról és lecsúsztak a domb oldalán. Az lehetett a szerencséjük, hogy a futóművek besüllyedhettek a talajba, és valószínűleg főleg ez állíthatta meg a további csúszást, ezért nem kerültek a vízbe.

Előzmény: elemes (92766)
elemes Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92766

szóval a két gázkar annyira szorosan egymás mellett van, hogy az EGYIKET véletlenül előretolni, úgy, hogy nem is veszik észre. beleakadt egy vezeték? vagy valami dosszié gerince?

Előzmény: Kenny___ (92754)
elemes Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92765

erre gondoltam én is, hogy amikor a gép majdnem megállt, flap mehet nullára -- de miért csak a jobb oldali?

Előzmény: Kenny___ (92754)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92764

Én is bocs és én is befejeztem. (Nem is akartalak egyébként bántani.)

Előzmény: Syracusa (92762)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2018.01.17 0 3 92763

ezt csak a gyerekorvoson vettem észre, amikor benézte a lányom tüdőgyusziját, és majdnem belehalt.

 

Még ha jön is a "mutatóujj", nem állom meg leírni, hogy kb. 10 éve mi a saját gyerekünk tüdő(+mellhártya)gyusziját néztük be. Pedig feleségem kiváló tüdőgyógyász, én pedig naponta 20-30 gyereket is ellátó vegyes praxisú HO. vagyok Elhiheted, hogy nem voltunk trehányak és rosszat sem akartunk a gyereknek. Egyszerűen annyira félrevezetőek voltak a tünetei, hogy én még a feleségem által indítványozott mellkasRTG-nek is ellene voltam (a sugár miatt). Azután sírva hívott fel a  másnap, hogy 3 harántujjnyi folyadék van a gyerek mellkasában. ... Meggyógyult ...

 

Az orvoslás sokkal inkább a nyomozói munkához hasonló, mint pl. a mérnökihez, vagy a pilótáéhoz. Nem hiába használjuk a "suspect" (azaz gyanús, gyanúsított) kifejezést sokszor a kórképre, a kivizsgálás során. Azután gyűlnek a bizonyítékok, vagy az alibik. 

Ahogy a rendőrnek sem válik díszére, ha az első kihallgatás során inkább tanúnak sorolja be (és elengedi) a később bűnösnek bizonyuló gyilkost, - az orvosnak sem. Ott azonban senki sem kiabál műhibát, legfeljebb azt, hogy ügyesen hazudott a gyanúsított, vagy nem volt még ellene elég bizonyíték.

 

Mo-on a töke tele van a legtöbb orvosnak azzal, hogy - köszönhetően elsősorban a bulvárnak, "természetes halállal már senki sem hal meg, mindenki csak miattunk". Ezért van, hogy a valós hibákra/jogos kritikákra is neurotikusan reagál az eü.

Előzmény: Syracusa (92746)
Syracusa Creative Commons License 2018.01.17 0 1 92762

Szerintem ne menjünk bele, mert pl. talán tiszta, melyikünk volt ott és melyikünk nem. És nem fejtegetném, mennyire k.ra biztosan tudom hogy igazam van, és hogy miért. Pedig jobb lenne, ha nem lenne.
Amúgy is mindjárt kivágnak ezzel, amúgy jogosan. Szóval bocs az offért, sajnos felkaptam a vizet.

Előzmény: Hattori Hanzo2015 (92761)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92761

Nézd, repülős témára visszafordítva, kb. annyit írtál, hogy pl.

"azért haltak meg sokan (/rokonaim/szeretteim) egy repülőszerencsétlenségben, mert a gép -20oC-ban próbált leszállni a pályára."

 

Ez ún. reláció-analízisre lefordítva annyit jelent: 

- meghaltak

- -20oC volt

- összefüggés nincs. Pontosabban pusztán ennyiből semmilyen összefüggés nem állapítható meg, hiszen vannak repterek, ahol rendszeresen ilyen hidegben szállnak le (baj nélkül). (Reláció analízisben "B" válasz.)

 

Most csöpögtettél egy újabb infót: "a pálya is jeges volt".

 

Ez már "kevésbé", de továbbra is B ...

 

Ennyiben próbálok ON lenni, de azért lezárásként annyit hagy tegyek hozzá, hogy hozzátartozóik halálával kapcsolatban kifogásokat emelő hozzátartozóknak kb. pénzfeldobás valószínűségével van igaza. Vagy igen, vagy nem: fifty-fifty

Előzmény: Syracusa (92760)
Syracusa Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92760

off
és ott - gondolom - becsövezik, ha kell, nem hagyják megfulladni, mint itt.

Előzmény: Hattori Hanzo2015 (92756)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92759

Inkább: gyakran hallanak, évek óta éjszaka kisgépeket. Még soha nem tudtak megfogni egyet sem. Ott lakó rokon szerint cigi szállítás, kidobás zajlik a falu mondavilága szerint. Hát talán nem csak hallucináció.

Helye van, ideje van, miért ne .....

Volt aki magnón gyűjtött hangmintákat, azt kérdezte ki tudná beazonosítani milyen vas lehet.

Előzmény: Ízirájder (92758)
Ízirájder Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92758

Valamelyik TV-s anyagban nyilatkozott egy helyi erő, aki másoktól úgy hallotta, hogy nem először járt ott a gép. 

Előzmény: XANTIi (92748)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92757

jó, csak egy tangenciális offolás volt, be is fejeztem.

Maradok laikus külső érdeklődő.

Előzmény: elemes (92743)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92756

OFF

 a pullmonológia helyett egyiket belgyógyra, másikat neurológiára vitték

 

Akkor pl. Finnországban (ahol a betegek magasan a leges-leg-elégedettebbek az eü-vel) MINDEN hospitalizálandó pulmonológiai eset meghal, mert ott nincs külön ilyen osztály/ szakterület. MINDEN pulmo. esetet belgyógyászatra visznek. (Esetleg Infektológiára.)

MŰHIBA !!!!

Ja nem.

 

Pullmonológia egyébként Mo-on sincs.

Előzmény: Syracusa (92746)
malazs Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92755

B738-nál meg talán még könnyebb:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Cockpit_of_737-300_LN-KKU.jpg 

 

Ami tudott hogy épp átvette a cpt a F/O-tól, lehet kapkodott a flap irányába és pont rátolta a jobb oldali hajtóműre a "gázkart" 

Talán elég egy pillanat, sok helye nincs ha már fordítja keresztbe a gépet.

 

Amennyiben csak török vizsgálat lesz,azt azért fenntartással kell kezelni, nem túl bőbeszédűek ilyen téren kifelé....

Előzmény: Kenny___ (92754)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92754

Flap helyett a gazkart tolta meg. Idiotan hangzik, de ha a vizsgalat soran nem talalnak mas meghubasodast, akkor marad ez magyarazatnak.

Előzmény: elemes (92753)
elemes Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92753

véletlenül gázt adni a jobb hajtóműre...?

http://www.simfly.com.au/wp-content/uploads/2015/10/A320-1-page-wall-poster-example-copy.jpg

 

(2 MByte kép, 5000 x 8000 pixeles poszter)

Előzmény: malazs (92751)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92752

Ebből a mező lett volna a legkisebb gond.

 

Előzmény: -Jeszy- (92749)
malazs Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92751
Előzmény: elemes (92740)
Utas2 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92750

Sztem nem ukrán pilcsik voltak - tapasztalatból mondom.....:-))))

 

(Réges régen, egy messzi galaxisban, valahol a nagy homokozóban repültem ukrán pilcsikkel, az ancsa kétszámjegyű verziójában, egy éven át. Ott nem szabott határt a fel- és leszállásoknak némi hepe-hupa, sőt...., volt, hogy egy nagyobbra nőtt bucka “valamiért” belekapott a légcsavarba. Jött a kalapács, meg a továbbrepülés.)

:-)

-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92749

Pedig de szép lett volna egy papírok, biztosítás nélküli, ukrán lajstromjelű, lefoglalt géppel mezőről felszállni :) :) :)

 

Most valahogy meg tudom érteni a hatóságot. Valószínűleg nem lesz nehéz a pilótákat megtalálni.

Előzmény: XANTIi (92748)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92748

De jól felkészült brigád volt. A gépben tartalék olaj, motortakaró és 400 liter benya a tankban.

Megpróbálták a Nyíregyre átrepülést megkérni a hatóságtól, kis híjján sikítófrászt kaptak ott az ötlettől is.

Így maradt a szétszedés, trélerezés.

Előzmény: -Jeszy- (92747)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.17 0 1 92747

Le kellett volna locsolni petróleummal :)

 

Elgondolkoztam azon, hány bála cigarettát dobhattak már ebből a gépből....

Előzmény: jim32 (92744)
Syracusa Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92746

off
ezt csak a gyerekorvoson vettem észre, amikor benézte a lányom tüdőgyusziját, és majdnem belehalt. Anyám és apám orvosai nem különösebben idegeskedtek, amikor eltették őket láb alól, konkrétan a pullmonológia helyett egyiket belgyógyra, másikat neurológiára vitték, egyik három nap, a másik hat óra alatt halt bele.

Előzmény: elemes (92743)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92745

 

 

Ma délben :

 

Lezuhant a délnyugat-törökországi Isparta tartományban egy török katonai oktatógép. A repülőn lévő két pilóta és a technikus is meghalt .

 

A hadsereg közleménye szerint a CASA CN-235 típusú szállítógép az eskisehiri légi támaszpontról szállt fel, és 12 óra 50 perckor a Yalvac körzethez tartozó Kirkbas falunál tűnt el a radarképernyőről.

 

 

 

A mentők a közeli Egirdir-tótól északra találták meg a repülő roncsát és a három katona holttestét. Sehmus Günaydin, Isparta tartomány kormányzója az NTV-nek azt mondta, hogy a baleset pontos oka egyelőre nem ismert, de a térséget sűrű köd borítja.

 

 

 

jim32 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92744

Eszerint szétszedik és bűnjelként tárolják szegény Ancsát.

Hát, lehetnének ennél okosabbak is :-(

 

https://www.youtube.com/watch?v=P6wRbr9u8Kk&feature=youtu.be

 

Előzmény: még1MbR (92722)
elemes Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92743

off

közeli hozzátartozóm ezt másként érzékeli. a szakmán belül évi 5-10 ezerre teszik az úgynevezett műhibák számát. egy-egy ilyen eset akkor is megterheli az orvos lelkiismeretét és egészségét, ha a beteg vagy a hozzátartozók csak az esetek 10%-ban indítanak pert. és ha egyszer eljárás indult, akkor derül ki, hogy az orvosnál nem szempont, hogy hányadik órája volt ügyeletben, amikor az infúzió felírása előtt benézte a vérképet, vagy az ekg-n nem vette észre a fenyegető infarktust.

Előzmény: Törölt nick (92742)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92742

bocsika, EBBEN ellent kell mondanom!

Kies hazánkban a gonosz körülmények igencsak fatális összejátszása kell ahhoz, hogy egy doki egy harmadfokú szóbeli ejnyebejnyénél súlyosabb retorziónak nézzen elébe. (személyes ismeretek!)

A többihez nem értek, ezért véleményem sincs.

Előzmény: elemes (92740)
Chabi79 Creative Commons License 2018.01.17 0 1 92741

Előzmény: schlumberger (92736)
elemes Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92740

just for the record, trabzon kapcsán

 

https://index.hu/tech/2018/01/17/csoda_hogy_nem_veszett_oda_162_utas/

 

egyébként tényleg érdekes, teherautósofőröknél veszik legszigorúbban a munkaidőt (4 óra menet 1 óra pihenés 4 óra menet, és aznap többet nem vezethet -- asszem ez a most érvényes korlátozás), pilótákat sokkal jobban lehet terhelni, a műtőasztalnál dolgozó szakorvosoktól meg simán elvárják, hogy 48 órás ügyeletben akár végig talpon legyen és ha az utolsó órában elkövet egy hibát, mehet börtönbe.

-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.17 0 1 92739

Az a gyanús, ami nem gyanús! A megtévesztés és a statuálás a lényeg, apuka!

 

Hát, nem lennék most az imperialisták helyében.....  :)

Előzmény: elemes (92738)
elemes Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92738

akkor pont nem kellett volna kitakarni, csak akkor, ha orosz.

 

persze, oroszországból aligha repülne egy ancsa magyarországig

Előzmény: schlumberger (92736)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92737

Pilótát legtöbbször belülről nézve érdekli a dolog...

 

Én a centrifugális erőt érzem :)

Előzmény: Kenny___ (92735)
schlumberger Creative Commons License 2018.01.17 0 1 92736

Helyszíni kémeim jelentése szerint ukrán lajtromjele van.

Előzmény: trizs77 (92732)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.17 0 1 92735

Irennek (rip) igaza volt, csak nem fogalmazott pontosan: nem attol hat valamire centripetalis ero, hogy korpalyan megy, hanem azert megy korpalyan, mert hat ra egy centripetalis (az adott iv minden pillanatbeli kozeppontja fele mutato) ero. Centriffugalis viszont azert hat ra, mert korpalyan megy.

 

Pontosan ebbol kovetkezoen centrifugalis erovel akkor kell szamolni, amikor a repulo viszonyitasi rendszerebol szamolod a dolgokat, pl adott forduloban adott bedontesnel es adott sebessegnel valamint toloeronel a pilotara hato erok (pl hany G-s a fordulo vagy ha csuszik a gep, akkor az oldaliranyu komponens, stb), ha viszont kulso pontbol akarod felirni a gepre hato eroket, akkor a (feluletek legellenallasa es fel(le-)hajtoereje valamint a gep hossztengelyenek az adott pillanatban a mozgassal bezart szoge altal generalt) centripetalis erovel kell szamolni.

Előzmény: Qqberci (92728)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.17 0 2 92734

Á, nincs az kitakarva... :) :)

 

https://uploads.disquscdn.com/images/f01ae265df114f186282ce123e204e71e5e8e36638eb03ab51d070a0e6a7cda2.jpg?w=600&h=453

 

 

( Bocs, bocs, bocs és még egyszer bocs :) :) :) )

Előzmény: elemes (92731)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92733

 

Kedden lezuhant Kolumbiában egy katonai helikopter az ország északnyugati részén, tízen meghaltak - közölte a hadsereg. Juan Manuel Santos államfő Twitter-üzenetben nyilvánította ki részvétét a katonák hozzátartozóinak.

A védelmi tárca által kiadott hivatalos közlemény szerint az Mi-17-es típusú helikopter Antioquia tartomány Caucasia településéről tartott Segoviába. Egyelőre nem tudni, hogy mi okozta a balesetet - írja az MTI.

A helikopteren négyfős személyzet tartózkodott, valamint hat utas. Az utasok között négy katona és két civil volt. Az utasok a szárazföldi erők egyik logisztikai csoportjának voltak tagjai, akiknek az volt a feladatuk, hogy a csapatok harckészültségének erősítése érdekében számba vegyék a térségbeli üzemanyag utánpótlási pontokat.

trizs77 Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92732

rá nem jöttem, hogy miért ?

 

 

Előzmény: elemes (92731)
elemes Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92731

...miért van kitakarva az AN2 lajstromjele?

Előzmény: trizs77 (92729)
schlumberger Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92730

12 perc

Előzmény: trizs77 (92729)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.17 -2 0 92729
Előzmény: VéPeti (92724)
Qqberci Creative Commons License 2018.01.17 0 0 92728

attól, hogy körpályán megy valami, nem fog rá hatni egy centrifugális (petális pontosabban) erő

 

Ha ezt be is bizonyítod, esélyes vagy a következő fizikai Nobel-díjra...

Előzmény: Törölt nick (92727)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92727

A centrifugális erő nem hat külön. Ez kiadódik egyéb erők eredőjeként. Pontosabban attól, hogy körpályán megy valami, nem fog rá hatni egy centrifugális (petális pontosabban) erő. hanem azért fog körpályán menni, mert a rá ható erők eredőjének van egy sugáriirányú komponense. 
Centrifugális erő az, amit a körpályán mozgó viszonyítási rendszerben érzel, pl. amivel a szék nyomja a fenekedet. De mivel ez gyorsuló viszonyítási rendszer, nem érvényes a Newton 1. 
Jelen esetben a döntött kép felhajtóerejének vízszintes komponense lesz a centripetális erő.

De az ábra tényleg teljesen hibás.

Előzmény: -Jeszy- (92725)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92726

Az első Ancsa, amint nem a csillag motor hajt... :) :)

Előzmény: még1MbR (92722)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.16 0 1 92725

Jaj! Ez egy rettenetesen rossz ábra! :)

 

Szinte semmi sem igaz rajta. Hogy az összkép teljes legyen, azt a fordulóban-t ki kellene javítani kanyarodásra :) :)

 

A  terhelés többes egy mértékegység nélküli szám, a képen egy vektor. A centrifugális erőt meg elvitte a cica :)

 

A felhajtó erő függőleges komponense senkit sem érdekel :)

 

A fordulóban a gépre hat a súlyerő és a centrifugális erő, ennek eredője az össz erő, amellyel a felhajtóerőnek kell(ene) ellensúlyt tartania. Ha az eredő erő merőleges a gépre, és az ezzel ellentétes felhajtóerő azonos vele, akkor harmonikus a forduló.

 

Ha az eredő erő nem merőleges a gépre, akkor a gép csúszik kifelé vagy befelé, a golyó kitér. Ha a felhajtó erő kevesebb vagy több, akkor a gép emelkedik vagy süllyed.

 

Nevezetes bedöntési szögek a 45 fok, N=1,41 (gyök kettő) illetve 60 fok, N=2, "2 Gé-s terhelés". :)  (Ember arca kezd nyúlni)

 

Csak nagyon röviden és felületesen :)

Előzmény: B7378 (92702)
VéPeti Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92724

Az biztos, hogy tuti jó terepet talált. Szerintem egy 1. generációs infravetős éjellátó úgy 100-200k huf körül van itthon bármelyik military boltban, aminek a segítségével nem lehetetlen a feladat. Az Ancsát meg ha megerőlteti 40 csomóval maga alá tud szállni. Mindenesetre ügyes, bár a pilóta azonosítása valszeg nem nagy feladat, hacsak nem lenyúlták a vasat.

Előzmény: jim32 (92719)
Leadfoot Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92723

Na meg az iraki Minyók (tudom, tudom, nem ugyanaz az eljárás). :-)

Előzmény: még1MbR (92722)
még1MbR Creative Commons License 2018.01.16 0 2 92722

Akkor most megint lesz egy lefoglalt repülőgép a HA-TSA után az országban? :)

XANTIi Creative Commons License 2018.01.16 0 1 92721

A mai GPS már csodákra képes. Pláne ha elötte megnézte a terepet.A gugli Earth is elég jó támpontokat tud adni.

Régen a sportrepülő magyar emigránsokat (disszidenseket) vitt nyugatra egy országutat használva leszállóhelynek.

Aranyos, hogy a lajstrom ki van blőrözve, a rendőrautók rendszáma meg nem. Ancsa néni személyiségi jogai ne sérüljenek?

Előzmény: jim32 (92719)
dezso Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92720

Nem tartom elkepzelhetetlennek, hogy volt a foldon segitojuk.

Előzmény: jim32 (92719)
jim32 Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92719

Ez simán lehetett volna ON topic is:

 

http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/bunugyek/legi-uton-illegalisan-erkeztek-magyarorszag

 

Hogy a fenébe szálltak ezek le tegnap 19 óra körül a vak sötétben a fákkal szegélyezett szántóföldre?

Miocsó Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92718

Igen, nekünk is azt mondták az öreg oktatók, hogy valószínűleg nekirepült a földnek a zivatarban.

Előzmény: ViktorMike (92716)
Miocsó Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92717

Igen A verseci VB.-n halt meg.  Jó srác volt! ( Nekünk  bácsi )

Előzmény: Töck Jenő (92699)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.16 0 1 92716

Nekem az akkori géppárja mondta el amit ott meg lehetett tudni.

Azt mesélte, hogy a felhőzés után az erős leáramlási zóna irányába indult (ki a felhőből). Az intenzív zápor miatt látás a felhő alatt sem volt, az intenzív merülés miatt (már nem emlékszem, de valami nagyon nagy számot mondott - gondolom a baro alapján ez egy kontrollált adat lehetett) pedig hamarabb földön volt, mintsem a látás megjött volna. :(

Állítólag a roncs helyzete alapján a gép végig vezetve volt.

 

Ismétlem, ez az egykori versenyzőtárs elmondása, más forrást én sem ismerek.

(Akkoriban NTSB, KBSZ, stb. biztosan nem volt)

Előzmény: Töck Jenő (92715)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92715

Én úgy tudtam, hogy nem derült ki az oka. Ha tudsz valamit és nem titkos, akkor megtudhatnám?

Előzmény: ViktorMike (92701)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92714

Mond azt, hogy:

a szükséges terhelési többszörös a koordinált, vízszintes fordulóhoz -->1 / cos α (ahol alfa a bedöntés szöge a vízszinteshez képest :)

Előzmény: B7378 (92711)
Surda39 Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92713

Elég egyszerű...

Az a piros "terhelés többes" egy nagy hülyeség.

Ha az létezne, akkor a gép nem fordulna...

Előzmény: B7378 (92711)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92712

Az csak egy móricka ábra a centrifugális és centripetális erők feltüntetése nélkül. Ha egyszer kiegyenlítik egymást akkor minek rajzoljuk oda :). Ja, hogy a többi feltüntetett erő is kiegyenlíti egymást?

Előzmény: B7378 (92710)
B7378 Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92711

... de ezt Te is ki tudod számolni magadnak, hogy a 60 fokra bedöntött fordulóban a cosinus 60 az ugye 0.5 namármost ha a felhajtóerőt féllel osztod, akkor az pont kétszerese lesz, a súly marad, tehát a terhelési többszörös 2.0 g lesz 60 fokos bedöntésű koordinált fordulóban. 

Leírnám levezetve is, de a Flight Management Computerhez értek, a windowshoz kevésbé és nem tudom hogy lehet ide képletet szerkeszteni :(

Előzmény: krizsi_l (92707)
B7378 Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92710

Még mindig nem így van. Semmi köze hozzá. 

Mondja meg valaki, miért rossz a bemásolt ábra, amiből többezer kering a neten? 

Aki rájön, az meg fogja érteni a forduló erőviszonyait is, hogy miért nem ömlik a kávé az utas ölébe....

Előzmény: B7378 (92702)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92709

A kulcs csomó addig működik míg tudsz harmonikusan repülni. Aztán cserben hagy. Lightos felhőben gyakorlattal el lehet vele, vagy a golyóval ami feleslegessé teszi, egyensúlyozni. Vitorlánál azért nagyon sok mindent rendez az, hogy a féklapnak a max sebességen meg kell fognia a gépet (már amelyik a légiüzemeltetési utasítás szerint felhőrepülhető) és a felhő alja magasan van.

2bp Creative Commons License 2018.01.16 0 1 92708

Hello !

 

Saját tapasztalat ( akkor még ifjúi ) nem működik a kulcscsomó és igen kellemetlen amikor az ember fél háthelyzetben esik ki a felhőből.

A pohár víz ugyanez, csak még el is áztat ha csúszol a fordulóban. Hogy ez mennyire így van bizonyították nekem az orsó és a palást orsó bemutatásával ( látványos bizonyíték a helikopterek orsózása ) az utóbbiban simán végig beleszorulsz az ülésbe.

Valóban a mai helyzetben kevés a legális lehetőség a vakrepülés élesben gyakorlására.

Mondjuk az is érdekes lehet, hogy a pilcsi milyen gyakorlattal rendelkezett az ilyen műszerezettségű gépen az IFR repülésre és mikor gyakorolt így ( netán élesben ).

Szegény Stukkos valóban Versecen felhőzés közben halt meg, de abban a felhőben illetve a felhő azon részén még a megfelelően műszerezett géppel az Ő gyakorlatával sem lehetett túlélni. RIP.

krizsi_l Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92707

Ez szépen látszik B7378 által berakott ábrán. A vízszintes repüléshez képest 2,5 G terhelésű (az ábra szerint 67 fokosbedöntésű) fordulóban 2,5 szeres felhajtóerő szükséges. 

Előzmény: trizs77 (92706)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92706

Ha van elegendő sebesség a döntött fordulóhoz, akkor általában nincs baj.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HC-KdX7sjlY

 

A bajság ott szok kezdődni, mikor síma utazóval próbál meg vki, hirtelen fordulózni.

 

No aztatat,  a fizika nevű áltudomány, nem szokta szeretni.

 

 

krizsi_l Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92705

Mi az a koordinált forduló? Az amikor jól kanyarodik egy repülőgép :) ?

elemes Creative Commons License 2018.01.16 0 1 92704

Ügyes pilóta komplett orsót tud csinálni egy pohár vízzel a műszerfalon.

 

https://youtu.be/Ra_khhzuFlE

 

1955, tex johnson, boeing 707

Előzmény: XANTIi (92696)
elemes Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92703

ezen ábra szerint a repülőgép koordinált fordulóban nem "csúszik" lefelé.

Előzmény: B7378 (92702)
B7378 Creative Commons License 2018.01.16 0 2 92702

Nem, nem, nem. 

A félig telt vizespohár, a madzagról lelógó különböző kegytárgyaknak semmi köze a bedöntéshez. Pusztán azt mutatja meg, hogy akár bedöntve, akár vízszintesen repülve, megvan-e az erőegyensúly. Ha a gép be van döntve, a folyadék nem mozdul meg koordinált fordulóban. Gondolj csak bele, az összes utas lekávézná a nadrágja elejét és szép barna lenne, de nem így van. Akár 90 fokos bedöntésnél sem lesz barna az utas nadrágjának az eleje, csak a pilóta nadrágjának a hátulja....

Találtam a koordinált fordulóról ezer képet a neten, egyet be is másolok. Szuper ábra! Csak az az egy baj van vele, hogy fizikailag egy baromság, az ábra egyszerűen nem igaz. 

 

Előzmény: trizs77 (92700)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92701

Úgy tudom az nem kontrollvesztés volt... (Controlled Flight Into Terrain (CFIT))

 

A kulcscsomós történetet én is mint legendát hallottam.

Ha jobban belegondolok, arra jó lehet, hogy látod a harmonikus repülés fennmaradását. A recovery (kontroll visszanyerése) végrehajtásához már alkalmatlan.

Szerencsére (sajnos) már annyira ritka a vitorla felhőrepülés, hogy kevés esélyt látok arra, hogy egy ifjú "hős" megpróbálja utána csinálni.

Előzmény: Töck Jenő (92699)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.16 -2 0 92700

A '60-as évek végén, jó pár 326-ban volt odaeszkábált mustáros pohár (pattintos műanyag tetővel) félig vízzel.

Egyszerű mint a faék, de ha gáz van, azt legalább tudod, merre van a vízszintes.

 

 

Előzmény: Miocsó (92698)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92699

Ha jól emlékszem nem lett jó vége , talán Versecen.

Előzmény: Miocsó (92698)
Miocsó Creative Commons License 2018.01.16 0 0 92698

Annak idején (60-as évek eleje) Várközi Lajos "Stukos"  egy kulcsot  cérnával ragasztott a dekkre és úgy felhőzöt. Amíg az nem kenődik fel a dekkre addig nincs baj, mondta.

 

Előzmény: XANTIi (92696)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92697

Hasonlítsd össze itt a pohár víz viselkedését azzal, amit a hozzászólás elkövetője vár tőle: https://youtu.be/V9pvG_ZSnCc

Előzmény: negyedkilenc (92695)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.15 0 1 92696

Marhaság. Az csak a csúszásjelzőt, a golyót helyettesíti másra nem jó.

Ügyes pilóta komplett orsót tud csinálni egy pohár vízzel a műszerfalon.

Legfeljebb ha kiszáradt a pilot torka a Mayday ordítása közben, akkor jön jól.

Előzmény: negyedkilenc (92695)
negyedkilenc Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92695

Kedves Topiklakók !

 

Első hozzászólásként itt szeretném megosztani, amit a becsatolt videó kommentjei között találtam:

 

"Always take a water bottle with you and throw it on the dash, it makes an adequate bank indicator on the cheap"

 

Mit szólnak ehhez a szakemberek ? Jó ötletnek hangzik. Szól-e ellene bármi ?

Előzmény: mastinox (92656)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92694

Már a részletes baleseti kivizsgálás miatt is ki kell venni onnan.

Előzmény: dezso (92692)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92693

Nyilvánvaló bulvár baromság.

Előzmény: dezso (92692)
dezso Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92692

Annak idejen Jugoszlaviaban nem egy autot lattam lezuhanva es ott hagyva.  Persze egy Zastavat kevesbe eri meg osszeszedni a szakadek melyerol, mint egy viszonylag friss B737-et kozvetlen a repter szelerol.

Előzmény: DAttis (92688)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92691

"másrészt  a szarrá tört autót is otthagyják az árokban az autópálya mellett???"

 

Nem ertem, hogy ha mar meg is valaszoltad magadnak, akkor miert kerdezted? Azt meg senki meg nem mondja neked elore, hogy egyben szedik-e fel, vagy sem, nyilvan csomo olyan dologtol fugg, amirol lovesunk sincs (pl mennyire maradt stabil a torzs, stb).

Előzmény: DAttis (92688)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92690

Bizony csak az avionika hatalmas érték magában is.

Előzmény: DAttis (92688)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92689

Lehet, én érzem csak úgy, de a "Correction" mellett, pont azért mert a tévedésben nagyon benne volt a félrevezető információ, hangsúlyozhatta volna, hogy melyik pálya. Később pedig a gép a rossz ponton jelent, akkor sem szólnak neki.

Ettől még lehet szabályos, de szerintem itt hiányzott a hatodik érzék az irányítóból.

Előzmény: B7378 (92686)
DAttis Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92688

Az otthagyás örökkévalóságig arra gondoltam, azért ha le is amortizálódott némi értéket képvisel a cucc "szőrüstül-bőröstül... ha nem is fog az égbe szökkenni többé
... másrészt  a szarrá tört autót is otthagyják az árokban az autópálya mellett???

Ilyen kontextusban értettem az egészet... a többit meg nem kommentálom 

Előzmény: Pomber Béla (92676)
B7378 Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92687

Most hogy olvasgatom a Pegasusos B737-800, szépen megállt a tenger előtt. 

Olvasgatom a commenteket, hát, én még olyanról nem hallottam, hogy felpörög magától egy hajtómű, bár biztos volt....

max ha beleakad az ing ujja vagy a fényképezőgép nyakpántja :D

de olyan már volt, hogy megállt alattam a CFM56, de hogy elindul, na olyan még nem. 

Csak halkan jegyzem meg, egy rendes fapados cég még elkérne plusz 10 eurót utasonként a strandbelépő miatt.....

Előzmény: trizs77 (92673)
B7378 Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92686

ATC? Miért? Azt ATCO amikor rossz pontot adott meg, nagyon helyesen használta a CORRECTION szót. Ez plusz figyelemfelhívás a pilóta számára, én sokszor vissza szoktam kérdezni ha correctiont mondanak nekem.....

Előzmény: Törölt nick (92685)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92685

Azért az ATC is tett az ügy érdekében.

Előzmény: Törölt nick (92684)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92684
Előzmény: trizs77 (92682)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.15 0 0 92683

A politika már egészen más oldala a gép helyreállításának.

Előzmény: malazs (92681)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.14 -2 0 92682
malazs Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92681

Leginkább annak a felelősségét hogy embargóval sújtott országnak, tiltó listán lévő eszközt adjanak el. Pláne egy olyan ország aki épp a "szőnyeg szélére van állítva" jelenleg.

Előzmény: XANTIi (92680)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.14 0 1 92680

Milyen felelősséget? Egy ilyen nagyjavítás szintű műveletet a gyári technológiák alapján a feljogosított üzemek végezhetnek. Azok meg minden munkájukért 100% felelősséggel tartoznak. Akár egy szélvédőt cserélnek, akár a fél gépet újra építik.

A cég és a biztosító egy várhatóan durva árajánlat után dönthet, hogy mit választ. Azokba a szempontokba csak belső pénzemberek látnak. Abban biztosak lehetnek, hogyha a javítás mellett döntenek, 100%-os gépet kapnak vissza.

Előzmény: malazs (92678)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92679

A megéri-nem éri meg kérdést majd a mérnökök és pénzügyesek dolga lesz eldönteni.

Azért tartják őket. Ők értenek hozzá.

malazs Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92678

Szerintem ez pénzügyileg sem igazán érné meg, a másik pedig az hogy ennek a felelősségét sem igen vállalnák fel.

Előzmény: etomcat (92677)
etomcat Creative Commons License 2018.01.14 -1 0 92677

> Nagy eséllyel nem fog repülni. Van az a pénz amiből repképessé tehető, csak épp nem biztos hogy megéri annyit áldozni rá. Nagy részét úgyis tudják hasznosítani, a biztosító is fizetni fog. Köznyelvvel élve ez GTK szerintem.

 

Talán annyi értelme lehet, hogy totálkárnak nyilvánítják, így papíron megszűnik repülőnek lenni, de a valóságban kipofozzák és eladják kéz alatt egy embargó sújtotta országnak, ahol 20 év múlva is repül. (Az érintettek törökök lévén Irán neve máris felmerül, de ott van még Észak-Korea, Kuba, Szudán és hasonló üzemeltetők lehetősége.) Így a biztosító társaság is jól járna.

Előzmény: malazs (92674)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.14 -1 1 92676

Hát talán mégse hagyják ott az örökkévalóságig ahova csúszott

 

Ha a mátészalkai reptéren történt volna ez, csúszda  sem kellett volna az utasoknak, mert mire az kinyílik, addigra burkolat sincs körülöttük...

Előzmény: DAttis (92671)
Unatkozó rendszergazda Creative Commons License 2018.01.14 0 1 92675

Én is így érzem, max. bizonyos alkatrészei fognak még repülni, de egyben az egész jó eséllyel már nem.

Előzmény: malazs (92674)
malazs Creative Commons License 2018.01.14 0 1 92674

"Az, hogy fog e még repülni, az pénz kérdése."

 

Szerintem meg inkább észszerűség kérdése.

Nagy eséllyel nem fog repülni. Van az a pénz amiből repképessé tehető, csak épp nem biztos hogy megéri annyit áldozni rá. Nagy részét úgyis tudják hasznosítani, a biztosító is fizetni fog. Köznyelvvel élve ez GTK szerintem.

Előzmény: trizs77 (92673)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92673

Az volt a kérdés 1 darabban kiemelhető nem az fog-e újra repülni.

 

-----------------

 

Igen.

Kiemelhető egy darabban.

Felvontatható egy darabban.

 

Az, hogy fog e még repülni, az pénz kérdése.

 

 

Előzmény: DAttis (92671)
Anne Duffield Creative Commons License 2018.01.14 -1 0 92672

Azért én nem fürdenék most arrafelé: 9-10 fok van mindössze!

Előzmény: Pomber Béla (92670)
DAttis Creative Commons License 2018.01.14 -2 1 92671

Mit emelgessenek? Hát talán mégse hagyják ott az örökkévalóságig ahova csúszott

Az volt a kérdés 1 darabban kiemelhető nem az fog-e újra repülni... ismét csírának érzem magam, hogy feltettem (fel mertem tenni) egy ilyen kérdést és kioktattak...bár megszokhattam volna a téma  ismerői között vannak ezek a típusú emberek  akiktől csak kioktatás szerű hozzászólást kaptam az elmúlt cirka 20 évben (mióta az indexen fórumozok)

Előzmény: Kenny___ (92668)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92670

És az utasok még pluszban kifizethetik a strandbelépő árát is...

Előzmény: DAttis (92665)
VéPeti Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92669

A belinkelt gép köré épített Cessna nevű vasdarab jogi forma szerint kábé onnantól nem repülőgép, hogy azt a két kütyüt felrakták a műszerfal tetejére. Ultralight-nak még elmenne, ha 200 kilóval könnyebb lenne. Ahhoz viszont a ppl(a) nem megfelelő.

Előzmény: Trog_Air (92658)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.14 -1 0 92668

Ezen mit emelgessenek? Tuti nem fog mar repulni soha tobbet.

Előzmény: DAttis (92665)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92667

Egy 3-400t-ás daru ki tudja emelni.

Előzmény: DAttis (92665)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92666

Nagy szerencséjük volt.

Még 10 méter és sok halott lett volna.

 

Előzmény: DAttis (92665)
DAttis Creative Commons License 2018.01.14 0 0 92665

http://airportal.hu/tulfutott-pegasus-airlines-boeing-737-800-gepe-trabzonban/

Vajon 1 darabban felhozzák a vasat?

A közösségi oldalon azon "vitáznak" ez túlfutás, vagy pályaelhagyás volt :D 

No meg a pilóta miért nem a part felőli oldal felé kormányzott egy okoskodó szerint :D 

fourwheels Creative Commons License 2018.01.13 0 0 92664
sualsidal Creative Commons License 2018.01.13 0 0 92663

Na ezt én nem tudhattam hivatalból, mert én zsíroskezű sárkány-hajtóműves vagyok, köszi a kisegítést (a rádióelektronikáról kb. azt tudom milyen rendszer mire jó, a mögötte álló technika az nekem egyenértékű a fekete mágiával).

Előzmény: XANTIi (92662)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.13 0 0 92662

Egy rádiótechnikai alkatrész neve is.

Előzmény: sualsidal (92661)
sualsidal Creative Commons License 2018.01.13 0 2 92661

Variometer= emelkedés/süllyedés sebességét jelző műszer, ált. m/s-ban (vagy feet/s-ban?) skálázva

Műhorizont= ez mutatja, hogy "merre áll a repülő orra, lefelé vagy felfelé", sőt kijelzi a bedöntést is

Figyelem, ez NEM az állásszög!! , ez a bólintási és bedöntési szöget jelzi a vízszinteshez/horizonthoz képest.

Állásszög= a szárnyprofil húrja és a légáramlat iránya által bezárt szög  -  ami sajnálatosan jelentősen eltérhet a bólintási szögtől, és ez jellemzően a pillanatnyi hajtómű-teljesítménynek is erősen függvénye.

Ugyanakkora állásszögnél lehet magas varióval emelkedni  -  ha megvan hozzá a megfelelően nagy hajtómű-teljesítmény, vagy nagy varióval liftezni, féligmeddig zuhanni is vagy rosszabb (de gyakoribb) esetben  átesve bedugózni, ha kicsi a pillanatnyi hajtómű-teljesítmény (ilyen szempontból mindegy, hogy a hajtómű nem is tud többet, vagy a pilóta téves helyzetfelismerés miatt nem ad nagyobb teljesítményt a hajtóműre).

"Biszbasz" = na, ilyennel repülőgépen/helikopteren több évtizedes repülő-műszaki pályafutásom alatt még nem találkoztam, de ha vannak itt pilóták akkor ők talán szélesebb látókörűek és láttak már ilyet, elárulják mire is jó ez?!!  Meg azt is, hogy mi a variometer-nek a másik 3 jelentése ?!  :-)

Előzmény: Pomber Béla (92635)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.13 -2 0 92660

Niíí egy hozzáértő !

Előzmény: Trog_Air (92658)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.13 0 0 92659

Ezekért egy autóról leszednék a rendszámot...

Előzmény: Trog_Air (92658)
Trog_Air Creative Commons License 2018.01.13 0 3 92658

A vario nem feltetlenul mutat emelkedest, ha az allasszoged nagy. Lehet olyat csinalni, hogy a gep nozija nagy allasszogon van (de meg a "pitch break" elott), a vario meg lefele mutat... :)

Az allasszog-kijelzes amugy nem gyakori a kisgepeken. Mostanaban lehet amugy extrakent kerni 1-2 kacatot, sot, az ujabb utolag beszerelheto PFD-k is ki tudjak jelezni (ld. Aspen PFD, ujabb Garminok, stb.) Korabban max. berepuleseken szoktak olyan ADB-t (air data boom)-ot felszerelni, amiken van alfa/beta-lapat (es mivel egy ilyen kalibralt cucc sajnos annyiba kerul, mint egy kisse lelakott Cessna 152-es, ezert nem valoszinu, hogy el fog terjedni).

 

Muhorizont: en a magyarorszagi kisgepek 99%-aban megtalalhato muhorizontokra/elofordulasjelzokre nem biznam az eletem. Vakuumrendszert alig-alig tartanak karban, a muszerek nagy reszeben a csapagyak szet vannak rohadva... volt olyan Cessna, beloktem a vizszintes szarnyat, utazo parameterek, iranytu+golyo meg se moccan, muhorizont jobb bedoles 10 fok, elfordulasjelzo egykanalas bedoles balra. Blenker semmi, porgettyus megallt 275 fokon. Ismerosek elmentek nemzetkozi muszeres utvonalra IMC-ben nagycessnaval (nem messzire, csak Szlovakia), tankolas utan becuccolnak indulnak, muhorizont meg mutat egy fityiszt (helyett egy 90 fokos bedolest). Visszaszallnak (meg nem zarult be teljesen a felho alattuk), gepet otthagyjak, berautoval mennek haza. Harom nappal kesobb, VMC-ben viszik haza.

Nem vennem tutira, hogy abban a Bulldogban is minden muszer teljesen franko volt. (Arrol nem is beszelve, hogy volt benne 8,33-as?)

 

Eddig egy olyan kiscessnat lattam, amivel nem jegesedos IMC-ben esetleg mernek repulni, az meg LHDK-n van. Az a kulonleges benne (sajnos, kulonleges, mert magatol ertetodonek kene lennie) a tulaja belerakatott egy Garmin G5-ost. Ez egy franko kis mini PFD. Mivel teljes egeszeben felvezetos, igy nem tartom valoszinunek, hogy szetrohadnak benne a csapagyak. Pedig ezt a cuccot meg viszonylag olcson lehet beszerezni (a gep arahoz viszonyitva). 

 

Aztan vannak meg ilyen "szep" muszerfalak: http://imageshack.com/a/img924/1815/sPRAMX.jpg vagy ez: http://imageshack.com/a/img924/7198/xe3hJz.jpg es ez a repulogep repul, oktatnak vele, a novendek azt latja, hogy igy is lehet... Es nem is kell sokaig varni, a novendek is ontopic lesz.

Előzmény: Pomber Béla (92635)
mastinox Creative Commons License 2018.01.13 0 0 92657

Kimaradt, hogy a lényeg 5:20-nál kezdődik amikor kikapcsolják a műhorizontot

Előzmény: mastinox (92656)
mastinox Creative Commons License 2018.01.13 0 1 92656

Egy érdekes videó arról, hogy műszerek nélkül, csak az érzékszervekre hagyatkozva hány másodperc alatt lehet elveszteni a kontrolt.

https://youtu.be/9ofStn2KScg

Előzmény: foxtrotyankee (92614)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92655

"Gondold hozzá pl. az azonos hosszdőlésnél a fel és leáramlásokat..."

 

Bele se merek gondolni! :) :)

 

És ezek azok a dolgok, amit látva repülésnél simán korrigálunk a horizont alapján. Szinte észre se vesszük a korrekciót némi gyakorlattal már :)

Előzmény: ViktorMike (92653)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92654

"Ha nem látok az ablakon semmit, akkor összeszorítom a seggem (mert a következő kanyarban a nyakamba folyik) és műszerrel elindulok felfelé."

 

 

Ebben az esetben talán igen, de ha egy vastagabb felhőrétegbe szívódtunk bele és alattunk van bőven magasság, akkor nyilvánvalóan lefelé kell menni, mert nem tudjuk meddig tart a felhő teteje.

Persze egy szép nagy felhőt meglátunk magunk előtt, ha pedig a zárt felhőzethez alulról közelítünk, észrevesszük a párásodást és nem szívódunk bele, illetve merülünk rendesen.

 

Sok tényező alapján kell dönteni és több jó döntés is lehet. Valamint az volt a jó döntés, amivel megúsztuk.

 

Az elmélet szerint alapvetően felhőbe berepülésnél elfordulás jelző szerint 1 kanállal (1 osztással) 1 percig kell visszafordulni (180 fok), vagyis 3 fok/sec kis bedöntésű fordulóval. Minél jobban "sietsz" és bedöntöd a gépet, annál jobban el lehet veszíteni a koordinációt. Nagy bedöntésnél a kormányok felcserélődését könnyen lehet kezelni a horizont alapján. IMC-ben viszont ez jó nagy zavart okoz és igen nagy az esélye egy masszív dugóhúzónak. Tehát a visszafordulásnál is türelem, szép lassan, kicsi bedöntéssel, kis kormánymozdulatokkal, ilyenkor a műszerek követése is könnyebb, mert több az idő mindenre.

Előzmény: Pomber Béla (92641)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92653

Gondold hozzá pl. az azonos hosszdőlésnél a fel és leáramlásokat...

Előzmény: -Jeszy- (92652)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.11 0 1 92652

""Elvileg az állásszöget a műhorizont mutatja..."  Na neeee!"

 

Azért írtam, hogy "elvileg", de lehet inkább "gyakorlatilag"-al kellett volna elhatárolni, hogy igen, a gép hosszdőlését adja, megfelelő repülési helyzetben ez az "állásszöggel" kapcsolatot mutat.

 

Lehet valóban teljesen pontosan fogalmazni de akkor az érthetősége vész el. Legalábbis laikus szinten.

 

Tehát:

 

A repülőgép hosszdőlését, és ezzel normál repülési helyzetekben az állásszögre utaló értéket a műhorizont mutatja. :)

 

És a gyakorlatban felhőben, látás nélkül az állásszöget úgy tartom a megfelelő értéken, hogy a műhorizont szerint a gép hosszdőlését a megfelelő értéken tartom az üzemi repülési sebesség megtartása mellett. Mindezt a variométer megfelelő értékei tudják igazolni, az egyenes repülést meg az elfordulásjelzővel ellenőrizve.

 

Nyilván egy mondatban nem lehet leírni azt, ami oktatásban 30 óra. :)

Előzmény: ViktorMike (92640)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.11 0 1 92651

:)

 

Persze, meg hogy:

"Kevesebb fölösleges dolog van, mint a fölötted lévő magasság, a mögötted lévő felszállópálya, meg a kútban maradt üzemanyag..."

Előzmény: XANTIi (92650)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92650

Az is alap mondóka, hogy a magasság és a sebesség szorzata egyenlő az élettel. Egyikből lehet csinálni a másikat ha kell. (Persze csak erősen korlátozottan)

Előzmény: ViktorMike (92648)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92649

Igazad van, a teljességhez ez is hozzátartozik.

Előzmény: ViktorMike (92648)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.11 0 1 92648

"Nagy sebesség hatásos, kis sebesség halálos"

Gondolom te is hallottad már ezt a leegyszerűsítő mondókát.

Ám (ex) PPL-esként ne növeld a tévhitet, hogy a kis sebességtől van az átesés. 

 

Az átesés a nagy (kritikus, illetve azon túli) ÁLLÁSSZÖGTŐL jön létre, amit bizony nagy sebességnél is létre lehet hozni (ld. nagy sebességű átesés)

 

Azért gyomlálgatom a téves / pongyola megfogalmazásokat, mert sok laikus az itt olvasottakat már tudományos tényként kezeli, növelve a káoszt. :)

Előzmény: XANTIi (92644)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92647

Nekem is ez ugrott be, de tudtommal ők át is estek.

Előzmény: Qqberci (92645)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92646

Nem is gondoltam, hogy könnyű dolog a repülés...

Előzmény: XANTIi (92644)
Qqberci Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92645

ha elfogy a sebesség, nem feltétlenül borul le csak liftezik durván.

 

Air France 447...

Előzmény: XANTIi (92644)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92644

A gép orrának állása sem közvetlen adja a repülési helyzetét, kilátásait. Egy túlhúzott gép fenn hordja az orrát, amíg el nem fogy a sebessége. De lehet sebességet gyűjteni megnyomással is, ami ha kiadja a magasság lehet életmentő. De előfordul egyes típusoknál, hogy felhúzott orral durván merülni kezd ha elfogy a sebesség, nem feltétlenül borul le csak liftezik durván.

 

Olyat ne írj, hogy egy gép kanyarodik, az vörös posztó. Ha jól fordul, tudja a csúszásjelzőt használni, a gatya tartalma is a helyén marad. Csak nehezebb lesz kicsit.

Előzmény: Pomber Béla (92641)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92643

Na tehát "kisgép".

Ezek szerint amire te gondolsz, az a magasságmérő (naná) és a variométer (ez a magasságváltozás sebességét mutatja).

Viszont el kell, hogy szomorítsalak, a tartós emelkedéshez messze nem elég, hogy a vario felfelé mutat.

 

Persze értem én, hogy mit akarsz mondani - miért nem emelkedett, miért a vízszintes forduló (hátraarc) mellett döntött?

Hát ez az amire soká (talán sosem) kapunk választ.

A szeretett és tisztelt barátom nagyon tapasztalt pilóta volt, és sajnos nem tudja már elmondani, hogy miért döntött ahogy, és hogy utólag mit csinálna másképp. :(

 

 

Előzmény: Pomber Béla (92641)
Miocsó Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92642

Be kell tartani a figyelem megosztás szabályait. Műszerrepülésnél meg kell tanulni a tipus műszerezettségének megfelelő  figyelem megosztást.

1 vizszintes repülésnél

2 süllyedésnél

3 emelkedésnél.

 

Nem egy műszer mutatja kis gépnél hanem műszerek csoportja.

 

Előzmény: Pomber Béla (92641)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92641

A lényeg: a kis gépeken is van olyan műszer amin látni, hogy felfelé vagy lefelé megy a repülő, azaz emelkedik vagy süllyed.

 

Ha nem látok az ablakon semmit, akkor összeszorítom a seggem (mert a következő kanyarban a nyakamba folyik) és műszerrel elindulok felfelé.

 

Azt megértem, hogy az ember ösztönei az ellenkezőjét súgják, mert a föld a biztonságos, de ez ésszel, gyakorlással kontrollálható. És pilótavizsgát sem a kapkodó idegbetegek és pánikrohamosak szoktak tenni, szóval itt érzek egy olyat, hogy a gonosz varázslatok helyzetek kivédésének c. tantárgy oktatásában hiányosságok is lehetnek.

Előzmény: ViktorMike (92640)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.11 -1 4 92640

"Elvileg az állásszöget a műhorizont mutatja..."  Na neeee!

 

Próbálom gyomlálni a butaságot, de sokan vagytok és lelkesek. :)

A műhorizont nem az állásszöget mutatja, hanem a hosszdőlést (no meg a keresztdőlést) a mű - jó beállítás esetén a valós - horizonthoz képest.

 

Az állásszög a szárny húrjának az áramlással bezárt szöge. Ez a nagy gépeken az az "izé" érzékeli és a másik "izé" jelzi, amit Qqberci kolléga belinkelt. Kisebb gépeken jellemzően nincs.

Előzmény: -Jeszy- (92636)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92639

Bátor kísérlet! :D :D :D

Előzmény: Pomber Béla (92635)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92638

Köszi, szóval ezekre gondoltam.

Qqberci Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92637

Előzmény: Pomber Béla (92635)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92636

Olyanunk nekünk nincs :( (Állásszög mérő)

 

Vitorlában, ami műszerezésre van felkészítve van hosszdőlés mérő. (Üvegcsöves vízszintmérő)

 

Elvileg az állásszöget a műhorizont mutatja neked ilyenkor, a Bulldogban volt kettő is belőle.

 

Az előbb elfelejtettem leírni, hogy ilyen kritikus időben repülve az útvonalon precízen kitrimmelem a gépet utazóra és a műhorizonton is pontosan beállítom a horizont helyzetet.

Így ha gond van elég csak gázt adni, majdnem hogy a gép kiemelkedik magától. Főleg olyan babakocsiknál, mint a Cessna. :)

 

Itt sajnos egy sokkal érzékenyebb, műrepülésre is alkalmas, kevésbé stabil, semleges gépről volt szó.

 

 

Előzmény: Pomber Béla (92635)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92635

Akkor kérdezz bátran, válaszolok: a franctuggya akkor, hogy hogy hívják, tán ez a variométer (bár annak van még 3 másik jelentése is és mind műszaki), ami azt mutatja, hogy merre áll a röpülő orra, felffelé vagy lefelé és hogy mennyire. Úgy tudom, hogy ez az állásszög.

 

Szóval az a biszbasz ami ezt mutatja.:-)

Előzmény: ViktorMike (92634)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92634

Az a lefelé mutató állásszög adó nem megy ki a fejemből. Részleteznéd?

Előzmény: Pomber Béla (92630)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92633

Nem is a vis major esetekre gondoltam (fűmag a karburátorban és társai), hanem amikor bepánikol a pilóta vagy csak szimplán megzavarodik a 0 méteres látótávtól.

Előzmény: XANTIi (92632)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92632

Sajnos a gravitáció keze van a dologban. Ha elfogy a sebi, motorleállás, teljesítményvesztés, jegesedés, lebillenés, mechanikai sérülés mind lefelé visz. Általában. (Fent még nem maradt semmi.)

Itt és most talán felfelé lett volna menekülési esély. Ha nem váratlan motorleállás okozta. Talán rosszullét.

talán, talán. Talán kiderül.

Előzmény: Pomber Béla (92630)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92631

Ilyen időjárási körülmények között felkészülve az útvonalra azért van arról némi fogalma a pilótának (legalábbis kellene, hogy legyen), hogy mire számíthat.

 

Ebben az esetben a rétegfelhő kialakulása benne volt a pakliban, de az is, hogy ezek nem túl vastagok, felettük lehet repülni - ha kell. A hőmérséklet is viszonylag magas volt, a jegesedés még nem volt komoly veszély, egy pár száz láb vastag párarétek átrepülése nem jelentett volna nagy gondot. (Ok, Pitot cső fűtés on, időnként karburátorfűtés ráhúz, szárnyakat figyel.) A páraréteg felé emelkedve meg lehet navigálni és visszafordulni.

 

Ilyenkor én kicsit magasabban repülök, onnan jobban is látszanak az alattam kialakuló párafoltok, illetve ott már nincs hatása a domborzati viszonyoknak, kisebb eséllyel ugrik elém egy felhő, amibe beleszaladhatnék.

 

Ha egy-egy terület ilyenkor fedett alattam, a talaj és horizont látásom általánosságban megvan, maradnak a VMC viszonyok. (Tudom, a conditions már viszonyok. :) )

 

Viszont a lényeg, hogy ilyen változó téli időben csak különösen felkészülten szabad elindulni, felfrissítve a "Műszerrepülés alapjai" tárgyat és gyakorlatokat az  alapkiképzésben. Ami alatt ne a VOR navigációt, hanem a Jeppesen-szemüveget tessék érteni.

 

És az sem megoldás, hogy télen ne tessék repülni, mert bármikor kialakulhat ilyen légállapot (csak télen nagyobb az esélye), és azt a pilótának meg kell tudni oldania - tehát ezt is csinálni és gyakorolni kell.

Ahogy a dugóhúzó elkerülését és felismerését is.

Előzmény: Pomber Béla (92630)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.11 0 0 92630

Ha csak úgy tudok menekülni, hogy emelkedek, nem érdekes milyen légtér van felettem, bejelentem, hogy márpedig én oda emelkedem, a FIC meg a többi szolgálat majd kitakarítja nekem a légteret.

 

Igen, ezt nem is értem a kisgépes baleseteknél, hogy szinte konzekvensen a föld felé veszik az irányt, holott garantáltan nagyobb biztonságban lennének feljebb, de hiába pörög lefelé a magasságmérő, az állásszög adó lefelé mutat, valami ösztön miatt a föld közelében gondolják a biztonságot.

Előzmény: -Jeszy- (92629)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.11 0 2 92629

Talán, talán, talán.

 

Én is gondolkoztam azon, talán mi lehetett és alapvetően ugyanerre jutottam.

 

Függetlenítve ettől az esettől, eszembe jut IFR oktatóm alapvetése: "Aviate - Navigate - Communicate". (Kösz, OlivAir :) )

 

A legfontosabb a gép vezetése, minden egyéb halasztható. A FIC ugye tájékoztató (tanácsadó) szolgálat, ha ő azt mondja, hogy térjek át 119,350-re, akkor az tulajdonképpen javaslat.

Ha van fontosabb dolgom, akkor nem térek át és kész, mert úgy döntöttem. Ha korrektebb akarok lenni, akkor csak annyit mondok: Negatív, maradok a frekvencián.

Ebből a FIC-es pontosan tudni fogja, hogy valami okom van erre, az egyetlen válasz az lehet rá, hogy rendben. Főleg, hogy időjárási körülmények romlását jeleztem.

 

Ugyan ez vonatkozik légterekre, magasságokra, mindenre. Ha kialakul egy kényszerhelyzet, az mindent felülír. Ha csak úgy tudok menekülni, hogy emelkedek, nem érdekes milyen légtér van felettem, bejelentem, hogy márpedig én oda emelkedem, a FIC meg a többi szolgálat majd kitakarítja nekem a légteret. Nyilván ez majd később némi papírmunkával fog járni, de még mindig jobban megéri, mint nagyobb kockázatot vállalni.

 

 

 

 

Előzmény: foxtrotyankee (92614)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92628

Varsó.

Most.

 

Orrfutó nélkül landolt a gép.

 

http://hvg.hu/vilag/20180110_kenyszerleszallas_varsoban?s=hk

 

Egész jó a kép.

még1MbR Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92627

Laborban pontosan meg tudják nézni, milyen helyzetben kapott nagy lökést egy analóg műszer csapágya, szerintem a semminél többet jelent(het), ha nincsenek adatrögzítők a gépen.

Autónál nyilván nem érdekes, nem költenek pénzt ilyesmire, érthető.

Előzmény: Jahno (92620)
feketefelhoo Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92626
Előzmény: Kenny___ (92623)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92625

Katona koromban láttam emelkedni ejtőernyőst Gödöllőn. De ő nem ment föl 10000m-re, csak kb. 2000m-re.

Előzmény: Kenny___ (92623)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92624

Hoho, azt hittem emailt irok. :)))

Előzmény: Kenny___ (92623)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.10 -1 0 92623

Volt egy hasonlo eset ernyos valakivel, 10km fole szippantotta fel, mert o meg annyit sem tudott tenni ellene, mint te.

 

Greg

Előzmény: Syracusa (92622)
Syracusa Creative Commons License 2018.01.10 0 5 92622

Kis történet, semmi komoly:
Nagyon régen, egy nyári délután - nem sokkal a C vizsgám és a félórás után - jött valami zivatar. A két kötél kint volt, gondoltuk nem tologatjuk be a Góbét és talán egy IS-t, hanem iskolakör után leszállunk a hangár mellé, az mégis szebb befejezés. Az IS ment először, utána én a Góbéval. Leoldás után egyből fura volt, hogy a hosszúfal előtt úgy kettes varióval megyek felfelé, ami a forduló után gyorsan 4-5, majd 6-7 lett, és nőtt. A hosszúfal végén már ezer méter fölött voltam, durva kilenc-tízes varióval felfelé és piszkosul besötétedett körülöttem. Lefelé, a hangár feltételezett helye felé felé semmit nem láttam, csak világosszürke mezőt (ott már szakadt az eső), felettem hatalmas feketeség, körben egy harang széle, ekkor már 1500 felett jártam. Félelmetes volt, mintha rám borult volna az egész. Teljes féklappal próbáltam süllyedni, de eleinte nem ment az istennek se. A végén már nagyon-nagyon megnyomtam, csúsztattam is, ezzel valahogyan estem pár száz métert, amikor végre megszűnt a szívás felfelé, de cserébe jött az eső, jó sűrű. Eltávolodtam a nyugat felé, így sikerült még magasságot veszíteni, aztán köröztem párat amíg meg nem láttam a tejben a reptér és a hangár alakját. Inkább szellemalakját. Becéloztam, ekkor az IS fehér keresztje lett a leszállójel, gondoltam attól balra nincs semmi, jobbra meg a hangár, szóval oda nem. Az utolsó ötven méter alatt már megint nem láttam semmit az eső miatt, csak halványan a földet. Féklap úgy két méteren, egyenesben tartás, nagyon simán letettem, csak nem pontosan tudtam hogy hova. Reméltem hogy nem fordultam el azóta, amióta utoljára láttam az IS-t. Amikor kiszálltam, akkor láttam hogy a fehér mellé sikerült fél fesztávra. Az egyik oktatóm állt mellette: "Na mi van, ezt meg hogyhogy te hoztad be?! Fa..sza lett, de melyik barom mondta, hogy ide tedd le?! És különben is, hol a p...ban voltál eddig?" Nem szó szerint, de kb.
Betoltuk a gépeket gyorsan, jól szétáztunk, lepacsiztak velem hogy milyen ügyes voltam. A hangárból nézték.
Aztán pár évig még álmodtam arról a rohadt kupoláról felettem, ami be akart szívni. És amikor valaki nem érti, hogyan lehet nagyon megkeveredni és rohadtul megijedni a ködben vagy más pocsék időben, akkor én mondom, hogy nem is hinné, milyen könnyen megy az.

Ízirájder Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92621
Jahno Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92620

Autóknál is érvelnek ilyesmikkel, ott nem jelent semmit.

Előzmény: még1MbR (92619)
még1MbR Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92619

Itt látszik, mekkora sebességnél csapódhatott be, ott akadhatott meg a sebességmérő mutatója:

http://www.langlovagok.hu/kepek/2018/fejermegye_rendorseg/180108_zichujfalukisrepulo/eredeti/180108_zichujfalukisrepulo_11.jpg

Előzmény: foxtrotyankee (92614)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92618

Ennek a videónak a kapcsán jutottam el, egy - majdnem napra pontosan - 3 évvel ezelőtti esethez. https://www.youtube.com/watch?v=0OFL9KrJTf4

Szegény japán kislány :(

 Érthetetlennek tűnik, hogy egy "Commercial Pilot" hogyan kerülhetett ilyen pánikba. Azután a kommentekből kiderül, hogy milyen súlyos hiba van a japán engedélyek USA adaptációjában... 

Előzmény: foxtrotyankee (92614)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92617

Talán. Talán más ok vagy apró, magukban nem végzetes okok láncolata. Ahogy a legtöbb súlyos balesetben is történik.

Előzmény: foxtrotyankee (92614)
viricsi Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92616

Ez a legpontosabb megfogalmazás a tárgykörben.
Azt még hozzátenném, hogy ez a gép egy múzeumi tárgy, nem farigcsálhatunk rajta kényünk-kedvünk szerint.

Előzmény: -Jeszy- (92613)
foxtrotyankee Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92614

Talán belekezdett már a fordulóba amikor szólt a tájékoztatónak és közben elterelődhetett a figyelme a gép vezetéséről + az infó kérte, hogy térjen át 119.350 re, tehát még a rádiót is csavargatni kellett, ezalatt a repülőgép gyorsan belekerülhetett egy zuhanóspirálba amiből már nem tudta kivenni a kis magasság miatt. Itt egy videó arról hogyan is történik ez:https://www.youtube.com/watch?v=b7t4IR-3mSo

Előzmény: RPisti (92586)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.10 0 3 92613

Valóban rettenetesen fontos lenne a LIX-be egy radart építeni, hogy ilyen téli időben jobban lássa a hangár hátsó falát...... :) :) :)

 

Ha van olyan gép az országban, amelyik gyakorlatilag tényleg csak jó időben repül, na az pont a LIX. Ilyenkor télen a hangárban alszik. :)

Előzmény: etomcat (92609)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92612

Tudtad, hogy a köd, jegesedés ellen az időjárás radar semmit nem ér? Zivatarfelhő vagy jégeső előrelátásában igen.

Tudtad, hogy minden motoron van karburátor fűtés szívótorok jegesedés ellen, amelyik nem befecskendezős?

A radar beépítésről hadovált marhaságokkal meg magadat égeted.

Előzmény: etomcat (92609)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92611

Repülőgépnél nem tudom, de a szakmámban az a rend, hogyha veszek valahonnan valamit és a valaminek van érvényes papírja arról, hogy elbírja amit rá akarnak tenni, akkor nem kell igazolni még egyszer, hogy elbírja. Csak azt, hogy amire a vásárolt izét rakom továbbra is jó lesz. Tehát szerintem feltehetőleg a hatóság kéri pl. a súlypont számításokat különböző helyzetekre, ez még nem egy nagy ügy, de kéri a szárnyak, vezérsikok, törzs ellenőrző számítását, hogy nem keletkezik-e bennük meg nem engedett mértékű igénybevétel. Ugyan csak különböző repülési helyzetekben. És ez már nem semmi.

Előzmény: etomcat (92609)
VéPeti Creative Commons License 2018.01.10 0 0 92610

Ha nem minor changes, akkor terveztetni kell, nincs mese, bárhonnan veszel bármilyen stc-s szögvasat hozzá.

Előzmény: etomcat (92609)
etomcat Creative Commons License 2018.01.10 -3 0 92609

Szerintem ez az időjárási okú lezuhanás intő jel lehetne arra, hogy a HA-LIX gépbe bele kéne végre tenni a radart. Úgy pletykálják, hogy dacból nem teszik bele, mert a hatóság előírta, hogy a radart a géphez rögzítő, amúgy faék egyszerűségű szögvas konzolt okleveles repülőgép tervező mérnök aláírt, lepecsételt tervrajza alapján kell elkészíteni és fizetni kellene azért a rajzmunkáért x százezer forintot.

 

Ha a szemmértékre háztáji hegesztést a hatóság nem engedélyezi, akkor övék a végső szó és nem kellene emiatt Bach-rendszer szerű magyarosch passzív ellenállást tanúsítani. Ha nagyon nem akarnak tervrajzoltatni, akkor meg kell venni a konzolt készre gyártva Észak-Amerikából, ahol a mai napig van DC-3 háttér ipar. A lényeg, hogy ha jön a köd, ne szoruljon 20 emberbe zabszem!

Törölt nick Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92608

Azt, hogy ott van elhelyezve (belül) a mentődoboz.

 

hat ez eszembe nem jutott volna, de koszi :-)

 

Ha jól tudom már hivatalosan zöld a vöröskereszt.

 

"a voroskereszt" az voros, ami tehat a Nemzetkozi Voroskereszt bejegyzett vedjegye -- ezert szoktak az attol fuggetlen, altalanos celu "egeszsegugyi jelzest" (ez de hulye szo, de nem jut jobb eszembe) mas szinnel jelolni, akar pl. zolddel is

 

no mindegy, OFF, csak feltunt a linkelt fotokon

 

 

Előzmény: -Jeszy- (92597)
Syracusa Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92607

Keresés, roncs megtalálása (a legvégén) a Rescue31, Medi11 és mások forgalmazása.
http://archive-server.liveatc.net/lhbp/LHBP-Info-Jan-08-2018-1200Z.mp3

krizsi_l Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92606

Arra szorult össze a gyomrom amikor a BAT a tájékoztató kérdésére közölte, hogy odalenn horror van.

 

 

Előzmény: VéPeti (92603)
Ízirájder Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92605
XANTIi Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92604

Orosz, lengyel és a vitorláknál német is van sok. A kisgépesben.

Előzmény: trizs77 (92594)
VéPeti Creative Commons License 2018.01.09 0 6 92603

hogy leszállás után az volt az első gondolatunk: "megúsztam". 

Töredelmesen bevallom, most nagyon beleéltem magam, mert velem is megtörtént. 2010.11.20. LHJK-LHDK. Beleégett az agyamba. A szitu nagyon hasonlított. Odafelé gyönyörű idő, levittem a csajt egy jó ebédre, mert milyen már repülővel étterembe vinni az új csajt (azóta is együtt vagyunk). Visszafelé pillanatok alatt leszállt a köd, miután elindultunk. Belenéztem a nemlétező visszapillantóba, Jakab felé is ólomszürke volt minden. Vert volt a helyzet, mentem előre. Nyomott lefelé a köd, a végén már kábé 80m AGL volt csak. Néztem a terepeket, jegesedés szerencsére nem volt, motor rendben duruzsolt. Imádkoztam, hátha elérek Lacházáig, vagy Tökölig, ha nem, akkor terep. Szerencsére a hegyek előtt feltámadt a szél, és szétfújt mindent előttem, pillanatok alatt. Csak a szerencsén múlt az egész.

 

Párom tegnap odajön, hogy mit hallgatok. Mondom a FIC-et ahogy hívogatja ezt a szegény srácot. Azt kérdezte, mi is hasonló helyzetben voltunk 8 éve? Mondom, nagyjából igen. Válasz, kapcsold ki, nem bírom hallgatni.

Súlyos dolgok ezek...

Előzmény: krizsi_l (92602)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92602

Semmiféleképpen nem szeretnék bele menni kegyelet sértő megjegyzésekbe, de tudom, hogy nem kevés tragikus eseménynek ez volt a kiinduló pontja.

A legnehezebb magunknak csalódást okozni magunkban. Azt hiszem már mindannyian voltunk olyan szituációban, hogy leszállás után az volt az első gondolatunk: "megúsztam". Ha ez kiegészül "még egy ilyen nem lesz"-el akkor még nyertünk is rajta. Ha ez elmarad, és a megúszás inkább saját képességeinkbe vetett hitet erősíti akkor előbb-utóbb lesz egy olyan aminek a végén nincs "megúsztam".

Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92601

Vagy kicsit későn módosította a véleményét.

Előzmény: Töck Jenő (92600)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92600

Nem én mondtam...

Előzmény: krizsi_l (92599)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92599

"Én ezt meg tudom csinálni! Ne már, hogy aggódjak rajta." ?

Előzmény: Töck Jenő (92596)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92598

A katasztrófáét.

Előzmény: Töck Jenő (92596)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92597

Azt, hogy ott van elhelyezve (belül) a mentődoboz.

 

Ha jól tudom már hivatalosan zöld a vöröskereszt.

Előzmény: Törölt nick (92595)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92596

Én a lélektan területén keresném az okot.

Törölt nick Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92595

felig OFF kerdes, de az ON :-( gepen a voroskereszt felfestes mit jelent?

Előzmény: karrimor (92562)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92594

Nagyon nem evidens egy repülőn a nem angol szöveg.

 

------------------------

 

Pedig elég elterjedt.

 

Egyszer nézelődj egy kisgépes dzsemborin.

Meg fogsz lepődni.

Előzmény: Pomber Béla (92582)
Trog_Air Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92593

Egy motorleallasbol meg nem kotelezo meghalni. Na meg akkor felmerul a kerdes, miert pont akkor allt le a motor, amikor visszafordult?

Előzmény: krizsi_l (92587)
Kisa Creative Commons License 2018.01.09 0 0 92592

Abból amit tudni lehet úgy néz ki ez történhetett. :(

Szemtanú nemigen volt, azt hiszem sokkal többet ennél nem fogunk megtudni.

A visszafordulás is talán azt bizonyíthatja, hogy nehéz helyzetbe került.

Nagyon szomorú. :(

Előzmény: RPisti (92591)
RPisti Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92591

Ha leáll a motor attól nem kell lezuhanni. Ha lejegesedett és elment a motorerő akkor egyenesen le tudott volna szállni ilyenkor bárhova, van motorleállási gyakorlat, főleg ha tapasztalt volt. Motorleállás esetén csak beszólt volna a tájékoztatónak folyamatosan tartották a kapcsolatot.

 

Elment a látás, elvesztette a tájékozódási képességét, bepörgött. Ha csak egy motorleállás utáni beleállás lett volna nem így néz ki a  roncs. Ez a gép teljesen megsemmisült. Nagy függőleges sebességgel csapódott be.

Előzmény: krizsi_l (92587)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92590

Szívótorok jegesedésre gondoltam ezt korábban is írtam. De a sárkány jegesedése miatt is le lehet pörögni. Mire a helyszínre érnek addigra már elolvad a nem túl nagy tömegű jég. Különösen igaz ez a szívótorokban felhalmozódottra :(.

Előzmény: RPisti (92586)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92589

Nem rossz ötlet, de fontosabbnak gondolnám az autós forgalom leállítását két hétre és az oktatások megszervezését. A nem megfelelő útviszonyok szerinti közlekedés nagyságrendekkel több áldozatot szed és igen gyakran nem a hibázók esnek áldozatul.

Előzmény: etomcat (92588)
etomcat Creative Commons License 2018.01.08 -4 0 92588

Most tél van, igazából nem létszükséglet a kisgépes repülés ilyenkor. Tekintettel a hazai katasztrófa sorozatra nem kellene megtenni azt a drámai lépést, hogy 10 napig vagy akár 2 hétig hatóságilag "stop work" és mindenki gondolkodjon el a földön, a fenekén ülve arról, hogy ez így nem mehet tovább és utána üljön vissza a botkormány mögé?

 

Esetleg szervezni sürgősen kötelező fejtágítókat külföldi repbiztonsági szervektől, a földön ülés idejére - lehetőleg olyan országból érkezett előadóval, ahol sikeresen megbirkóztak hasonló repesemény sorozattal és ma márjól állnak. Elvégre is a MALÉV-et is meg kellett és lehetett reformálni a nagy lepotyogás sorozat után és úgy jó lett még 25 évig.

krizsi_l Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92587

Az elfordulásjelző viszonylag gyorsan pörög fel, + bármilyen helyzetben indul helyesen mutat. Felpörgés közben is értékelhető a kitérése, legfeljebb kevesebbet mutat.

Számomra egyre inkább a szívótorok jegesedés látszik valószínűnek. Nagy teljesítményű motor, utazásban moderált teljesítményen, részlegesen zárt pillangószeleppel, 100% páratartalom 0 fok közelében veszélyes kombináció.

Előzmény: D1255 (92584)
RPisti Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92586

Elég idegesnek tűnik a hangja tájékoztató helyet tornyot mond és az hogy "ez itt teljesen tejfehér" azt jelentheti hogy akkor már benne volt a sűrűjében. A válasz meg már szakadozott szerintem ott már baj lehetett.

 

Nem értem miért kell ilyen időben elindulni VFR repülésre. A fél országra ködfoltokat mutatott az időkép.

 

Nem volt itt jegesedés a roncsból ítélve lepörgött. Értelmetlen baleset.

Előzmény: foxtrotyankee (92559)
Trog_Air Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92585

Az svedul sebesseget jelent. Ez a muszerfal amugy minden, csak nem baratsagos. Kezdve a fekete muhorizonttal.

Előzmény: Pomber Béla (92565)
D1255 Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92584

Nem tudom megvolt-e az informacioja, hogy fentebb mar ujra kitisztult es az emelkedes egyszeru kiut lett volna.

Mentek-e az elfordulasjelzok? Nemelyiknek egesz sok ido kell mig felporog.

Siman latas alapjan navigalt vagy volt nala bekapcsolt aktiv GPS? Plusz terhelest jelenthet ha meg a helyzetet is igyekszik visszaszerezni.

 

Egyszer ket ismeros pilota meselt egy hajmereszto storyt falkeval. Amugy mindkettot eleg ovatosnak es megfontoltnak mondanam. Egyikuk sokezer oraval, masiknak inkabb nehanyszaz ora foleg vitorlaval (fontos, hiszen mi ritkan repulunk bonyolult idojarasi helyzetben). Elindultak utvonalra hasonlo idoben. Autos PDA lett volna a navigacio. Fent jott a low battery majd a dobbenet, hogy ezen a gepen nincs szivargyujtos tolto. Fent tiszta volt, iranyitassal folytattak az utat. A celrepter elott fuggoleges felhofalba utkoztek. Ekkor frladtak es visszafordultak. Viszont wddigre a vissziranyban is fuggoleges fal alakult ki. Kb mattot kaptak. Elkezdodott a valsagmenedzsment...egyetlen mazlijuk az volt, hogy a keresgeles kozben egyszercsak oszlott alattuk a felho es egy lyukon keresztul kilogtak. Ezen a napon baromi alacsony volt az alap...

 

Belegondolni is szornyu milyen csapdahelyzet johet ossze meteorologiai okokbol.

 

Ket kep egy ma repult pilotatol:

 

Trog_Air Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92583

He? Murepuleshez nem kell muhorizont. Sot. Ellenjavallt. Szetcseszed a csapagyakat, aztan IMC-ben meglepodsz.

 

Inkabb hivatalbol muszeresen repulheto... nem?

 

Ja es a Bulldog Annex II.

Előzmény: XANTIi (92577)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92582

Nem vicceskedek, kérdeztem. Nagyon nem evidens egy repülőn a nem angol szöveg.

Előzmény: XANTIi (92576)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92581

A jegesedés sem esélytelen.

Előzmény: XANTIi (92580)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92580

Igen és teszi érthetetlenné egy erős, műszerekkel ellátott gépben az ilyen szerencsétlenséget. Egyedül ment, talán valami rosszullét is bejöhetett.

Előzmény: krizsi_l (92579)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92579

Ez az egyik értetlenségem. Nem a visszafordulás, hanem a módja. Az általam helyesnek tartott eljárás: egyenes vonalú repülésben emelkedve felhő áttörés, fordulás haza. Az esemény bekövetkezte nem ezt sugallja.

Előzmény: XANTIi (92578)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92578

Az adott pillanatban a visszafordulás is érthető és jó döntésnek tűnik.

Előzmény: krizsi_l (92575)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92577

Mivel ez hivatalból is műrepülhető, így kötelező a műhorizont. Indulás elött beszélt a Kaposújlakiakkal és jó időt adtak neki.

Előzmény: krizsi_l (92575)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92576

Azt nehogy megértsd, hogy egy régi barátom halt meg a gépben, miközben vicceskedsz.

Előzmény: Pomber Béla (92574)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92575

Holtában is elnézést amiért kisebb gyakorlatúnak gondoltam. Ez még érthetetlenebbé teszi az eseményt.

Minden estre tanulnunk kellene belőle, de egyenlőre csak kérdőjelek vannak.

 

Úgy tűnik szemüveget kellene cserélnem, hogy a két tenyérnyi műhorizont nem szúrta ki a szemem. Gondolom katonai gyakorlógépként ez egyébként is kötelező műszer.

Felénk (Kaposújlak kb 40km légvonalban) egész nap köd volt.

Előzmény: XANTIi (92564)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92574

Nem kéne ide áthozni a polfórumos ellenszenvedet...

Előzmény: XANTIi (92569)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92573

Köszi.

Előzmény: -Jeszy- (92571)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92572

No, így jár az, akinek telefonhívása van válaszírás közben :)

Előzmény: XANTIi (92570)
-Jeszy- Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92571

A FART svédül és norvégul sebességet jelent. Mintha ez a gép korábban a svéd légierőnél repült volna...

 

 

Előzmény: Pomber Béla (92567)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92570

A fart annyi svédül, mint a speed angolul.

Előzmény: XANTIi (92569)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92569

Mondjuk a gép svéd katonai gyakorlónak született. Talán svéd szótárt próbáltál? Angol eleve nem nyert, mert nem km/h-ban mérnek ugyi.....

Előzmény: Pomber Béla (92567)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92568

A műszerfalak középső, kiemelt részében vannak a legfontosabb, életfontosságú műszerei: sebesség, magasság, iránytű, műhorizont. Ez alaptörvény.

Előzmény: Pomber Béla (92565)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92567

Oké, de mitől FART? Valami rövidítés? Mert még úgy is vicces.

Előzmény: XANTIi (92566)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92566

Ott van alatta a km/h is a számlapon.

Előzmény: Pomber Béla (92565)
Pomber Béla Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92565

Az egyik műszer felirata: FART azaz magyarul fing. Ez mit jelent?

Előzmény: karrimor (92562)
XANTIi Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92564

A pilótát személyesen is ismerve nem vékony pár száz órás újonc. Induláskor mind Budaörsön, mind Kaposon jó idő volt már. Más is repült, bár jóval magasabban abban a körzetben és valóban talaj közelében volt köd. Kapossal tarthatta volna a kapcsolatot. A Bulldiban mintha 2 műhorizont is lett volna.

Érthetetlen és drámai mint a legtöbb halál.

Nyugodjon békében!

Előzmény: krizsi_l (92563)
krizsi_l Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92563

Nem értem miért kell az alvó oroszlán farkát cibálni. Neki indulni egy olyan útvonalnak ami adott meteorológiai körülmények közt esélyesen ködös lesz. A hőmérséklet/páratartalom, alig szél előrevetíti, hogy nedves terep felett ott lesz a köd, vagy olyan alacsony felhőréteg ami gondot okozhat. Fél fok hőmérséklet különbségek döntenek VFR/IMC körülmények közt. Útvonalon a Velencei tó környéke és a Sárvíz. Mindez az alacsonyan járó nappal közel szemben. A látok/tejben vagyok közt szinte másodpercek vannak. + a végén a Somogy-Tolnai dombság, ++ erős porlasztó jegesedési hajlam a körülményekben.

Az már csak hab a tortán, hogy adott időjárási helyzetben a cél reptér fogadó készsége is változhat az útvonal ideje alatt

Ha pedig mégis, akkor miért nem felhő felett? Ilyenkor a besugárzást  megakadályozó felhőréteg általában nem vastagabb pár száz méternél. Ha pedig a felhő áttörés gondot okoz akkor inkább otthon kell maradni. Igaz ehhez a gép műszerezettsége is kissé hiányos. Elfordulásjelző-golyó nem valami vastag. Kellő gyakorlattal elég, de nekem minden azt súgja, hogy igen vékony IFR készsége lehetett a pilótának.

 

Előzmény: ViktorMike (92560)
karrimor Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92562
Lando Calrissian Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92561

Azért sajnálom a kedves hangú FIC-et is, szörnyű lehetett neki végigcsinálni az ilyenkor szokásos protokollt...

Előzmény: foxtrotyankee (92559)
ViktorMike Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92560

Már megint egy VFR into IMC?!? :(

foxtrotyankee Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92559

http://archive-server.liveatc.net/lhbp/LHBP-Info-Jan-08-2018-1030Z.mp3

1:14: az utolsó bejelentkezése a gépnek, utána 6:15- többször próbálja felvenni a kapcsolatot vele a tájékoztató, sajnos sikertelenül. :(

Előzmény: Ízirájder (92556)
Ízirájder Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92558

Illetve az utolsó forgalmazása az volt, hogy visszafordul Budaörsre a sűrű köd miatt, utána már nem jelentkezett be :(

Előzmény: Ízirájder (92556)
Alfa Papa Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92557

2 perccel az eltűnés előtt rossz látás miatt visszafordult BS-re.

Előzmény: Ízirájder (92556)
Ízirájder Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92556

Megerősítve. A Budaörs-Kaposújlak útvonalon 11:50-kor tűnt el. 

Előzmény: Bolivian Dancer (92555)
Bolivian Dancer Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92555
Ízirájder Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92554
martinaxe7 Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92553
martinaxe7 Creative Commons License 2018.01.08 0 0 92552
etomcat Creative Commons License 2018.01.08 -2 0 92551

> Melyik olyan nyugati repülőteret ismered ahol 40 km-es körzetben nincs lakott épület, csak föld út (vagy az se) vezet oda, és bármit, még egy jégtelenítő gépet is csak helikopterrel tudsz oda vinni ?

 

Kanadában és Alaszkában a vadonban is vannak kemény dolgok, pl. az Ice Pilots sorozat (Buffalo Airways). Mondjuk azokat párszor le is tiltotta az éber hatóság a repülés-biztonsághoz való nagyvonalú hozzáállásuk miatt és az öreg CEO-t nyugdíjba kényszerítették, fejétől bűzlik a hal alapon.

Előzmény: trizs77 (92550)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.07 -2 0 92550

A kedvencem a vizszintes vezersik jegtelenitese (?). 

Egy nyugati repteren egy ilyenert minimum fobe lonenek mindenkit :

 

---------------------------

 

Melyik olyan nyugati repülőteret ismered ahol 40 km-es körzetben nincs lakott épület, csak föld út (vagy az se) vezet oda, és bármit, még egy jégtelenítő gépet is csak helikopterrel tudsz oda vinni ?

 

 

Előzmény: dezso (92546)
dezso Creative Commons License 2018.01.07 0 0 92549

Szerintem megvarnak a tavaszt.  Meg aztan a Komi Koztarsasagban valoszinuleg ritkabbak a "rendes" repterek, mint emerrebb.

Előzmény: Kenny___ (92548)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.07 0 0 92548

Bar igazad van, es tenyleg rohejes, azert megkerdeznem: ha ez egy nyugati erdokozepi "betoncsik oszt mas semmi" tipusu helyen tortenik, akkor oda kibetonoznak egy utat, hogy a jegtelenito celjarmu oda tudjon gurulni?

Előzmény: dezso (92546)
LiquidNitrogen Creative Commons License 2018.01.07 0 0 92547

9:00-nél a cirok seprűs tisztogatás mindent visz... :)

Előzmény: dezso (92546)
dezso Creative Commons License 2018.01.07 0 0 92546

Ezen a videon aztan vannak beteg reszletek.   A kedvencem a vizszintes vezersik jegtelenitese (?).  Egy nyugati repteren egy ilyenert minimum fobe lonenek mindenkit :D

Előzmény: Kenny___ (92541)
sualsidal Creative Commons License 2018.01.07 0 1 92545

Szerinted mit segített volna az erős szélben egy hőlégballonon ha egy kötéllel kikötik a földhöz? Talán Leila az arab démon néhány erotikus pillantásától megmerevedett volna a kötél, és a levegőben tartotta volna a ballont?  Lehet hogy nem tudott volna olyan messzire szállni, de a szél ugyanúgy földhöz vágta volna a helyszínen.

Előzmény: etomcat (92533)
Anakin a sith Creative Commons License 2018.01.07 0 0 92544
F1racingteam Creative Commons License 2018.01.06 0 0 92543

Ha már javítás: https://www.youtube.com/watch?v=KsaX4cStAl0

Ez ugyanaz az A321, amit egy éve Kalinyingrádban zúztak le.

 

http://avherald.com/h?article=4a301231&opt=0

 

Igen megkímélt repülő ettől eltekintve.2 éves de ebből majdnem kettőt a földön töltött(sőt, majdnem egy egészet hangárban)

Előzmény: Kenny___ (92541)
Utas2 Creative Commons License 2018.01.06 0 0 92542

Wow....jó kis gép ez...

Előzmény: Kenny___ (92541)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.06 0 2 92541
Előzmény: F1racingteam (92540)
F1racingteam Creative Commons License 2018.01.06 0 0 92540

Jó "régi" eset volt. https://en.wikipedia.org/wiki/Alrosa_Mirny_Air_Enterprise_Flight_514

Bár ebben sem a szárnyon cigiző oroszok a durvák(ott ez biztos normális :D ), hanem az, hogy ma is repül a gép...

Előzmény: Városliget Fényőre (92539)
Városliget Fényőre Creative Commons License 2018.01.06 0 0 92539

Melyik járat volt az?

Előzmény: még1MbR (92538)
még1MbR Creative Commons License 2018.01.06 0 1 92538

Az oroszok még ki is sétáltak volna a szárnyra szelfizni meg cigizni :)

Lásd Alrosa Tu-154:

https://youtu.be/9ks257PVk-4

Előzmény: Kenny___ (92537)
Kenny___ Creative Commons License 2018.01.06 0 0 92537

Erdekes osszehasonlitani a szingapuri 777-tel, marmint a kabinvideokat. Amerikai/kanadai reakcio az azonnali sikoltozos panik, mig nem azt mondom, hogy a szingapuri gepen laza nyugalom volt, de egy sokkal komolyabb tuznel sokkal nyugisabban vettek az emberek.

 

Kicsit olyan, mint a gepbe csapo villamos videok, "jajjistenemlezuhanunk" meg hasonlok. Engem Romabol kifele ert villamcsapas (marmint nem engem, hanem a gepet), olaszok korulneztek majd "bene, mikor jon a vacsora?"...

Előzmény: trizs77 (92536)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.06 0 0 92536

 

Evakuálni kellett egy repülőgép utasait pénteken a torontói Pearson repülőtéren, miután egy kaputól kivontatott üres gép ütközött a leszállás után várakozó géppel, és tűz keletkezett.

A tűzről videó is felkerült a Twitterre:

 

https://444.hu/2018/01/06/osszeutkozott-ket-repulo-a-torontoi-repteren

trizs77 Creative Commons License 2018.01.05 0 0 92535

Az ugye csak vicc, hogy nem volt kikötve a földhöz egy bármiféle meghajtás nélküli 20 személyes légijármű?

 

------------------------------------

 

Kellene?

Minek?

 

 

XANTIi Creative Commons License 2018.01.05 0 0 92534

A hőlégballon már csak olyan, hogy a szelek hozzák, viszik. Nem keverendő a kikötött ballonnal!!!

Ha betartják a szakmai szabályokat, akár a Földet is körbe lehet repülni vele. Ez is lehet sima pilóta túlvállalás, meteor rossz értelmezése.

Lehet műszaki hiba és/vagy annak rossz kezelése.

(felszállás hibás rádióval, így nem kapja meg a meteor figyelmeztetést például)

Előzmény: etomcat (92533)
etomcat Creative Commons License 2018.01.05 -5 0 92533

> Mintegy 20 turistával a fedélzetén földnek csapódott pénteken egy hőlégballon Luxorban, Egyiptomban: egy turista meghalt, további hét megsérült.

A balesetet az erős szél okozta, eltérítette tervezett útvonaláról a fáraótemplomok és -sírok felett sétarepülést végző hőlégballont

 

Az ugye csak vicc, hogy nem volt kikötve a földhöz egy bármiféle meghajtás nélküli 20 személyes légijármű? A Közel-Keleten, ahol mindenki egy nagy halom lérak tetején ül, sík ideg / pszichopata / paranoiás és mindenre lő, ami repül?

Előzmény: trizs77 (92531)
etomcat Creative Commons License 2018.01.05 -4 0 92532

> Vajon mi lehetett az ok?

 

A zöld szemű harmad-pilóta? Gondolom a hölgy pilóta rájött, hogy a férfi pilóta szereti a golfot és ezért több lyukra játszik.

(Volt már ilyen a NASA űrrepülőgépnél is, de ott szimpla veszekedés helyett kalapácsos-pelenkás gyilkossági kísérlettel súlyosbítva.)

Előzmény: Lexes (92528)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.05 0 0 92531

Mintegy 20 turistával a fedélzetén földnek csapódott pénteken egy hőlégballon Luxorban, Egyiptomban: egy turista meghalt, további hét megsérült.

A balesetet az erős szél okozta, eltérítette tervezett útvonaláról a fáraótemplomok és -sírok felett sétarepülést végző hőlégballont - írja az MTI. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a szerencsétlenül járt turisták milyen nemzetiségűek.

 

--------------------------

 

 

Lexes Creative Commons License 2018.01.04 0 0 92530

Elképzelhető. De akkor is súlyosan és alapvetően felelőtlen dolog!

Előzmény: Pufajkás Batman (92529)
Pufajkás Batman Creative Commons License 2018.01.04 0 0 92529

Állítólag nem új konfliktus volt kettőjük között. Lehet viszonyuk volt, és egy kis családi perpatvart rendeztek le. Erre utal szerintem, hogy a hölgy engedélyét is felfüggesztették. 

 

http://indianexpress.com/article/india/jet-airways-derosters-two-pilots-after-fight-inside-cockpit-in-london-mumbai-flight-5010374/

Előzmény: Lexes (92528)
Lexes Creative Commons License 2018.01.04 0 0 92528
heted7 Creative Commons License 2018.01.04 -2 0 92527

Ez hihetően hangzik!

Előzmény: még1MbR (92526)
még1MbR Creative Commons License 2018.01.03 0 1 92526

Dupla vészkijárat van a szárnynál, gondolom csak az egyiknél van vészcsúszda és lehet pont nem azt nyitotta ki.

Előzmény: heted7 (92524)
Jahno Creative Commons License 2018.01.03 0 0 92525

"Nem lenne sok értelme."

 

Felszállás után se?

Előzmény: heted7 (92524)
heted7 Creative Commons License 2018.01.03 -3 0 92524

Nem lenne sok értelme. Azokon az ajtókon, amiken ki/beszállnak az utasok, ki lehet kapcsolni, és ki is kapcsolják kiszállás előtt, és beszállás után bekapcsolják. "arm doors", "cross check", ilyet szoktak bemondani, és akkor a stewardessek ezt megteszik, majd ellenőrzik egymásét. A szárny felett azonban ez elég értelmetlen lenne.

Előzmény: még1MbR (92523)
még1MbR Creative Commons License 2018.01.03 0 0 92523

Szerintem nem nyílik alapból, előtte aktiválni kell....

Előzmény: heted7 (92522)
heted7 Creative Commons License 2018.01.03 -2 0 92522
Hammer Creative Commons License 2018.01.03 0 0 92521

https://jalopnik.com/rally-champion-who-mentored-colin-mcrae-dies-after-his-1821739136

 

Kisgép ütközött helikopterrel Spanyolországban szombaton

még1MbR Creative Commons License 2018.01.03 0 0 92520

Rémlik valami, hogy a HA-LHC ? lajstromot is mintha 2db B767 viselte volna anno...

Előzmény: beluska13 (92514)
Ec pec kimehecc a Creative Commons License 2018.01.02 0 0 92519
elemes Creative Commons License 2018.01.02 0 0 92518

:-O

Előzmény: makkoska (92509)
elemes Creative Commons License 2018.01.02 0 1 92517
VéPeti Creative Commons License 2018.01.02 0 0 92516

Itthon is kiadják, és az sem kell feltétlenül, hogy megsemmisüljön. Elég ha delajstromozzák a régit. Forgalomból kivonás, külföldi eladás, stb. Másfél-két évvel ezelőttig még nem hivatalosan, de tudtál kérni lajstromot, ha valami betűkombináció megtetszett. Mostanára sajnos ez megszűnt, illetve gondolom csak a hatóság közeli csókosoknak maradt meg.

Előzmény: beluska13 (92514)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 92515

ha egy repülőgép megsemmisül, utána másik gép megkaphatja a lajstromjelét?

 

--------------------

 

Igen.

Megkaphatja.

Tiltás nincs, szokás van.

 

Általában nem szokás kiadni, de ez nem törvény.

Sok országban kiadják újra.

 

Idehaza klasszikus példa a két MALÉV gép:

 - HA-LIA = 1949 = IL-2

 - HA-LIA = 1992 = IL-62

 

( az évszámok nem pontosak )

Előzmény: beluska13 (92514)
beluska13 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 92514

Sziasztok, lenne egy kérdésem: ha egy repülőgép megsemmisül, utána másik gép megkaphatja a lajstromjelét? Vagy a géppel együtt a lajstromjelzést is kivonják a forgalomból. Van erre valamilyen szabály?

etomcat Creative Commons License 2018.01.01 -1 0 92512

> Szokott az ilyennek valami "utózöngéje" lenni?

 

Elvileg a vadászok ugrasztásának költségeit ki kéne fizetnie a vétkes légitársaságnak - a gyakorlatban meg örülnek neki a Pumák ha van esemény, mert marha unalmas malmozva nézni a földön álló Gripent. (Az évi leszerződött 1680/2000 repült óra a 14 vadászgépre nem olyan sok havi / heti bontásban és pilóta kb. minden gépre 1,5 jut.)

Előzmény: reimre (92496)
etomcat Creative Commons License 2018.01.01 -1 0 92511

> Milyen ország lehet az, ahol egy dolgozó nem mer névvel vállalni egy amúgy utasok százai által megtapasztalható információt..

 

A cikkben is benne van, hogy belorusz, vagyis a volt Szovjetúnió területe. Ott járta egy ilyen mondás a brezsnyevi időkben:

"Ne gondolkodj! Ha gondolkozol, ne mondd el senkinek! Ha elmondtad, le ne írd! Ha leírtad, ne írd alá! Ha aláírtad, akkor semmin se csodálkozz..."

Előzmény: Fradista Utazó (92504)
etomcat Creative Commons License 2018.01.01 -2 0 92510

> De a kislány klasszikus ügyeletes szerkesztői firkászként olvasott valamit, majd lustaságból nem nézett utána, végül összekeverte a világ légiközlekedési adatait a kereskedelmi repülés adataival, azon belül is a nagygépes kereskedelmi repülés adataival.

Esetleg a kisasszony valamely rokona, őse, ismerőse valamelyik hazánkban jelenlévő légitársaságnál dolgozik és a kisasszony nem szeretné, ha az illető hirtelen elveszítené az állását amiatt, hogy ő szorgalmas wikipédiázás után görbített mondjuk egy 3-ast a 67 elé az összes halálos áldozatok számát illetően.

Előzmény: trizs77 (92508)
makkoska Creative Commons License 2018.01.01 0 0 92509

https://aviation-safety.net/wikibase/wiki.php?id=203632

 

The powered glider suffered a catastrophic wing failure, causing it to spiral down about 457 metres before hitting a steep slope. The two occupants received only minor injuries.

trizs77 Creative Commons License 2018.01.01 -1 1 92508

Szepesi Anita, 2018. január 1. hétfő, 13:21 

 

Világszerte 67-en vesztették életüket repülőgép-szerencsétlenségben tavaly, miközben 3,7 milliárd légi utas repkedett a levegőben.

 

Nagy kereskedelmi utasszállító repülőgép egy sem zuhant le, így 2017 a polgári repülés legbiztonságosabb éve volt -

 

Összesen 9 halálos kimenetelű repülőgép-szerencsétlenség történt 2017-ben, a halálos áldozatok száma pedig 67 volt a Repülésbiztonsági Hálózat (Aviaton Safety Network) adatai szerint - olvasható a portál cikkében. Ilyen kevés áldozatot még soha nem követelt a repülés.

 

A jelentés emlékeztetett arra, hogy 2016-ban polgári repülőgépek 16 balesetet szenvedtek, 303 halálos áldozattal fedélzeteiken.

A polgári légi közlekedés biztonsága 1997, azaz a biztonsági intézkedések szigorítása óta folyamatosan javul.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

No-no !

 

Nem kel komolyan venni Szepesi Anita szerző sorait.

 

Természetesen nem 9 halálos kimenetelú repülőszerencsétlenség történt 2017-ben, hanem sokkal több, és nem 69-en haltak meg hanem többen.

 

De a kislány klasszikus ügyeletes szerkesztői firkászként olvasott valamit, majd lustaságból nem nézett utána, végül összekeverte a világ légiközlekedési adatait a kereskedelmi repülés adataival, azon belül is a nagygépes kereskedelmi repülés adataival.

 

Ha ez az Anita precíz lenne a főszerkesztője megbüntetné, mert a szerkesztőségben bűn a számok ismerete.

 

Ha pedig rápirítasz kikéri magának, hsz Ő csak másolta, továbbküldte, és munkaszerződésében amúgy sincs olyan kitétel, hogy kell tudni olvasnia is.

 

 

trizs77 Creative Commons License 2018.01.01 0 0 92507

Még 12 halott.

Nem indul jól az új év.

 

 

Lezuhant vasárnap egy kisrepülőgép Costa Ricán, a gépen utazó tíz külföldi turista és a kétfős személyzet életét vesztette. 

 

A kisrepülőgép az északnyugati fekvésű Guanacasta tartományban Punta Islita városának repülőtere közelében zuhant le a hegyekben egy erdős területen, majd lángra kapott – írja az MTI.

 

A külföldi turisták állampolgárságát eddig nem közölték, értesülések szerint többen közülük egy családhoz tartoztak. 

Sajtójelentések szerint a Nature Air légitársasághoz tartozó kisgépnek már a felszálláskor gondjai adódtak, és röviddel ezt követően zuhant le.

Információink szerint egy magyar forgatócsoport is tartózkodik az országban, de a szerencsétlenség helyszínétől távol, és nem valószínű, hogy ők bérelték volna a gépet.

Frissítés:

Az MTI szerint az utaslistából kiderült, hogy mind a tíz turista amerikai állampolgár volt. Közülük öten egy New York-i családhoz tartoztak.

XANTIi Creative Commons License 2018.01.01 0 0 92506

Bizony! Egy magyar légiirányító például.

Előzmény: trizs77 (92505)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.01 -1 1 92505

Ilyen ország lehet például Magyarország is.

 

Ha Ő nincs ilyenre felhatalmazva, viszont munkaszerződése tiltja a nyílt, kifelé való társasági kommunikációt,  (ilyen például a magyar munkaszerződések kb. 90%-a) akkor az állásába kerülhet,  ha nevét adja az általa mondott 2-3 mondathoz.

 

S nincs az a munkajogi bíróság, mely neki adna igazat.

 

 

Előzmény: Fradista Utazó (92504)
Fradista Utazó Creative Commons License 2018.01.01 0 0 92504

>a repülőtér egy neve elhallgatását kérő dolgozójára hivatkozva azt közölte, hogy a légikikötő ismét működik, megkezdődött az utasok regisztrációja

Milyen ország lehet az, ahol egy dolgozó nem mer névvel vállalni egy amúgy utasok százai által megtapasztalható információt... 

Előzmény: trizs77 (92503)
trizs77 Creative Commons License 2018.01.01 0 0 92503

 

 

Letért a kifutópályáról a fehérorosz légitársaság, a Belavia egyik, Minszkbe tartó járata a kijevi Boriszpil nemzetközi repülőtéren.

 

A légikikötőt a baleset miatt átmenetileg lezárták – közölték ukrán hírforrások pénteken.

Az incidensről elsőként a tszn.ua hírportál számolt be szemtanúkra hivatkozva, hozzátéve, hogy emiatt a légikikötőt átmenetileg lezárták.

 

Egy órával később a hírportál a repülőtér egy neve elhallgatását kérő dolgozójára hivatkozva azt közölte, hogy a légikikötő ismét működik, megkezdődött az utasok regisztrációja a budapesti, a bécsi és a frankfurti járatra.

A repülőtér sajtóosztálya egyelőre nem kommentálta az incidenst, így nem tudni, hogy történt-e személyi sérülés.

Qqberci Creative Commons License 2017.12.31 0 0 92502
Előzmény: trizs77 (92501)
trizs77 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 92501

 

Most ér­ke­zett: le­zu­hant egy re­pülő, min­denki meg­halt

A fo­lyóba zu­hant a gép, senki sem élte túl a bal­ese­tet.

 

Az ausztráliai Hawkesbury-folyóba csapódott egy hidroplán.

A fedélzetén ülő hat ember - közöttük egy gyerek - meghalt.

 

 

 

elemes Creative Commons License 2017.12.31 0 0 92500

off

a ripostot tiltja az itthoni routerem.

Előzmény: trizs77 (92499)
trizs77 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 92499
HPSA Creative Commons License 2017.12.30 0 0 92498

Gondolom röptében :)

Előzmény: feketefelhoo (92497)
feketefelhoo Creative Commons License 2017.12.30 0 0 92497

A lovat hogyan szoktad ?

Előzmény: reimre (92496)
reimre Creative Commons License 2017.12.30 0 0 92496

Riasztották a magyar Gripeneket 13:38

 

Szokott az ilyennek valami "utózöngéje" lenni? Én pl. a nem műszaki vagy egyéb alapos okból nem rádiózó pilótákat megb....nám mint a lovat, de biztos van ere valami szabály vagy gyakorlat?

trizs77 Creative Commons License 2017.12.30 0 0 92495
XANTIi Creative Commons License 2017.12.30 0 0 92494
XANTIi Creative Commons License 2017.12.29 0 0 92493

Vagy a lokátor szerelőnek nem volt kedve a rossz időben kint dolgozni, hát bedugta a műhelybe gépestől.

Előzmény: trizs77 (92492)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!