Gondoltam, hogy előbb-utóbb ekőugrik ez a kérdés: tájfutás kontra túraverseny.
Nos, azzal tökig egyetértek, hogy mindenki arra menjen, amelyik örömet okoz neki. Zmac kollega a tájfutó prototipusa, aki nem érti, miről is szól a túraverseny. Szerény tapasztalatom szerint a tájfutók 95 százaléka ilyen. Egy példa: épp most hirdetnek egy rendezvényt, klubdélutánt, ahola téma: minden, ami tájékozódás, csak nem gyalogos. Ezt nem tekintik versenysportnak.
Abból a szempontból ez igaz, hogy itt nem az idő dönt. De épp ez a lényeg: itt éppen a tájékozódás dönt, minden más másodlagos. Tájfutásnál a futás szerepe nagyobb, mint a tájékozódásé. (A profiknál sokkal nagyobb)
Ha tehát tájékozódási versenyről hallok, elsősorban a túraversnyek jutnak eszembe, mert ez 90 százalékban erről szól, míg a tájfutás, tájbringa és egyebek csak 20-30-ra.
Maradva a tárgyilagosságnál: ahogy a tájfutók döntő többsége semmibe sem nézi a túraversenyt (gyaloglás nem verseny, micsoda baromság a sietést büntetni, stb.) a túristák többsége sem szereti a tájfutókat (csak rohannak, semmit sem látnak a tájból) Ebben persze része lehet annak, hogy mint köztudott, a túraverseny-sport sokkal régebbi, mint a tájfutás. Már a 20-as években rendeztek ilyen versenyeket, a tájfutás pedig ebből nőtt ki és csak valamikor a hetvenes években lett önálló sportág: a tájfutó szövetség is ekkor alakult, miután kivált a Természetbarát Szövetségből.
Na nem akarok túl hosszú és unalmas lenni. Maradok a túraversenyző, tájfutó és tájbringás, mikor hogy esik jól.
Sziasztok! Topik rulez!
BEAC Super8. Nagyon kiraly, a kedvencem, eddig ketszer voltam (iden kimaradt), egesz jo a szervezes, a trukk benne, hogy evezes/bringa/gyalog/barlang kombinacio.
Iden Matraberc 50 es Kinizsi 100 (amibol aztan 50 lett, mert a harmonikazo terdem mar nem birt megfeszulni, ezert is maradt ki a Super8) volt, hat mit mondjak, eleg szivatosak. A Matraberc igazan, bar az (asszem) kekharomszog jelu szakaszon egy kivalo sporttars egy labbal es mankokkal kapaszkodott fel oda, ahova en egeszben is alig birtam. Derek munka volt. A Kinizsi (altalam megjart resze, meg amire a terkepbol saccolni tudtam) jarhatobb, enyhebb, bar birni kell erovel, hiszen 2szer olyan hosszu.
Ez az a sajtszagu OB volt Sarvar mellett, amikor halvanyzold foliat adtak a terkephez? Hogy en mit kerestem azt a bazi nagy tisztast a terkep kozepen, amig rajottem, hogy ki kell csomagolni a terkepet hogy a sargak is latsszanak. :-(
> A tajfutasban futni kell,
Aaa, dehogy! :-)))
Fejlampa ugyben:
Zmacnak igaza van a lampa ugyeben. Lenyegesen hasznalhatobb, kevesbe serulekeny, mert nem ejted el es ha jol van megcsinalva, akkor az izzocsere is igen ritka. (Nekem meg egyaltalan nem volt.) Kb. masfel eve elmentunk egy ejszakai tajekozodasi csapatversenyre ugy, hogy egy hathonapos terhes kismama, egy eleg ronda, hosszantarto betegsegbol eppen felepulo lany, meg egy masfel eves, nyakban ulo gyerek volt velunk. Eloszor nem akartak elhinni, hogy tenyeg el akarunk indulni, aztan B-ben viszonylag kis hatrannyal masodikak lettunk. Nem gondolnam, hogy ennyire spielerek lennenk, aki meg ismer IRL, az szerintem tudja is :-). De azert az nem volt hatrany, hogy a ket 10W-os es egy 20W-os halogennel szinte be lehetett vilagitani az erdot. Mar a rajtban meglepetest okozott, amikor bekapcsoltuk, hat meg az erdoben a szembejovoknel. En nem erzem sportszerutlennek a rendes lampat, elvegre en cipelem az aksikat hozza. (Mondjuk nem nagy cucc, kb. 1-1,5 kilo es haton eszre sem veszed, meg futas kozben sem, ha rendes akksitartot csinalsz neki. ASCII grafikat nem keszitek, de ha valakit erdekel csinalok valami kepet, meg leirast rola.) Kicsit meg is lepett, hogy a termeszetjarok nem hasznaljak.
Hali: Csokis
Tegnap - a memóriámat tesztelendő - ellenőriztem az adatokat az edzésnaplómban. Sajnos tévedtem. A helyes adatok: 10,5 km, 70 perc. Mentségemre szóljon, hogy az a verseny bő 14 éve volt... A pontok számára nem emlékszem, de olyan 14-18 közé tippelem. Ha nem felejtem el, megkeresem a térképet a hét végén!
Tájfutás vs. túraverseny:
Első és legfőbb pontként: mindenki úgy szórakozzon, versenyezzen, ahogy az a legtöbb örömet okozza neki.
Második, szubjektív pontként: én ha versenyezni akarok, akkor tájfutó versenyre megyek, ha túrázni akarok, nem versenyzek. Nekem a túraverseny egy kicsit furcsa abban a formájában, amilyennek barátaim elmondása alapján ismerem, de hadd utaljak rögtön vissza az első pontra!
Harmadszor: amióta elkezdtem "leereszteni" mint tájfutó, azóta álmodom, hogy Magyarországon is kéne "Rogain" versenyeket rendezni. (12 illetve 24 órás pontbegyűjtő) Sajnos az erre igazán alkalmas terepünk nagyon kevés - nem véletlen, hogy ez a versenyzési forma az USÁ-ban, Ausztráliában és Új-Zélandon népszerű - de talán lenne értelme megpróbálni. Mit gondoltok?
Így azért hihetőbb ez a 11 km/80 perc, mondjuk az is érdeklene, hogy hány pont volt a pályán, meg hogy abból mennyi volt gödörben.
A főadminisztrátor túraversenyes leírásait én is ajánlom, jó szórakozás és érdeklődés-felkeltő.
Egyébként határozott véleményem, hogy a profi túraversenyzőknek sem árt, ha néha elmennek tájfutni és a tájfutóknak is haszno slehet részt venni egy-két túraversenyen. Kár, hogy az érintettek e helyett egymást szapulják és nézik semmibe.
Azért a rendező se kutya.
Ez ügyben szeretek évődni, nem kell túl komolyan venni - és tény, hogy nagyon sok rendező is azt mondja, hogy "versenyző jő".
>Már hogy' a bánatba' ne ismernénk egymást! :)))
Mingyá' gondoltam! :))
Hát, a '85-ös Éjszakai OB eredmény éppen nincs kéznél :) , de ha te nyertél juniorban, akkor megvagy! Üdvözlet! Rég' láttalak!
(Úgy látszik, elég fantáziaszegény vagyok, mert kénytelen voltam a honlapot használni.)
Kedves Gödény!
Nyitott kapukat döngetsz, én nem is mondtam és nem is gondoltam, hogy a teljesítménytúra az verseny. :)
Ettől függetlenül a rendezőket szvsz nem bűn versenybírónak hívni és jobb, mint a 'pecsételő ember' titulus.
Már hogy' a bánatba' ne ismernénk egymást! :)))
A nevemet egy kis fantáziával kikövetkeztetheted a nickemből, de ha nem megy, nézd meg, hogy ki futotta azt az emlegetett időt a sárvári Éjszakai OB-n! ;-) Vagy nézd meg az alább említett honlapunkat!
lab! (1999-10-28 20:38:09)
Gyertek csak az I70-re, várunk benneteket!
Melyik pontnál volt az a pókerarcú versenybíró? Azt a Kendig-gerinces poénját nem is értem, hiszen azt a gerincet már most is háromszor megmásszátok, aztán úgy van tálalva, mintha arra nem is járnátok!
pulp! (1999-11-02 20:19:35)
Az éjszakai 11 km-es tájfutó pálya 80 perc alatt:
Zmac teljesítményének értékét nem csökkenti, de azért jó ha tudod: az a terep nagyon jól futható (tölgy szálerdő) és szinte teljesen sík. A tájfutó terepek többsége nem ilyen.
Zmac!
Ki vagy? Nem ismerjük mi egymást? Én vazs megyei vagyok, a többi az emilcímből látszik.
A magányos farkast persze könnyebben utóléri a sors, de történt meg már velünk, hogy ketőnknek maradt egy lámpája, és abban kellett izzót cserélni a sűrű erdő közepén. Tapogatva keres izzót a zsákban, tapogatva cserél - még tiszta mázli, hogy nem a földön kellett az izzót tapogatva keresgélni ...
Off on:Szija GÖdény offoff
Homloklámpában egyetértünk.
Éjszakaiban egyébként az a legrázósabb (ma már persze mulatságos) estem, amikor egyetlenegyszer gyerekkel mentem éjszakaira, és mindössze három lámpa purcant ki, az utolsó (az volt a közönséges lapos zseblámpa) mintegy 2 km-re a céltól.
A katonai tájolóval viszont vigyázni kell. A szerkesztési feladatok és az iránymenetek általában 360 ÉK-i tájolóra vannak megadva (vagyis a teljes kör 360 fokra van osztva, északon van a 0, és kelet felé indul), a katonaik meg 6000 vonásosak, és néha még az irányok se stimmelnek. Végülis némi átszímítgatás után azt is lehet használni.
Arra is elég pocsék a bézárd, hogy a térképről levegyed az irányszöget. De ha iányt kell vele mérni, akkor az a legjobb.
Nézd meg a honlapunkat! ( faber.poli.hu/osc )
Ott találsz linkeket is. (Meg link alakokat. :) ) Ha minden jól megy, nemsokára lesznek újabb fényképek is.
A tajfutas es a tajekozodasi verseny lenyegeben hasonlo, de vannak jelentos kulonbsegek. A tajfutasban futni kell, es nincsenek albojak, a "sima" tajekozodasi versenyben tobbnyire vannak albojak, es gyalogolni kell, megpedig idore, korabban erkezni ugyanugy hiba, mint kesni.
Az egeszet a gyakorlatban meg lehet tanulni. Egyszeruen el kell menni egy versenyre, ott egy terkep alapjan elkovalyogni, es szep lassan belejonni a dolgokba, es megnyerni a versenyeket.
Nincs vesztes, mert egy kellemes, nem kimerito seta sosem art, a tavok nem veszesek, 10 km korul vannak, de persze ez kategoriankent valtozik. Mindenki megtalalja a maganak valot.
Tudtommal legtobbet az mtsz szervezi, a llegrangosabbak egyike a Tajolo, ami evente 3-szor van, egyik ezek kozul ejjel. (Azok a legbulibbak)
Tobb fajta bajnoksag is van, jopofa kupakat lehet nyerni.
Kulonosebb felszerelest nem igenyel, egy egyszeru tajolo, extrem esetben szogmero, es hosszabb vonalzo nem art. Egyszeruen tok jo moka keresgelni az erdoben a bojakat, versenyezve a tobbiekkel. Szinte minden hetvegen van verseny, bar a tel es a nyar elegge holt ideny.
A tobbit irjak le masok. :)
Ja, van egy jo kis honlap, csak most nem talalom a linket. Egy versenyzo leirja, hogy mnikeppen jott bele a versenyzesbe, Erdekes es tanulsagos. Valaki tudja?
hali, mikor kozepiskolas voltam (cc: 7 eve) 1 ev alatt 3 haverommal megcsinaltuk az akkori 3 legkemenyebb teljesitmanyturat: Beac Maxi 115, Kinizsi 100, Matraberc 50.
Most mi lenne a 3 leggyilkosabb?? Hol tudok errol a neten infot szerezni?? koszi...
mas:
tejekozodasi versenyhez eleg egy kozepes tajolo?? (pld regi katonai)
Mesélnétek valamit a tájékozódási versenyekről?
Ki rendezi őket? Mi a rendszere?
Én régebben tájfutottam, a középiskolában meg indultam tájékozódási versenyeken.
Milyen távúak ezek a versenyek?
Ízlések és pofonok mint tudjuk... De szerintem a fejlámpának nincs alternatívája ha az ember komolyan akar versenyezni, vagyis gyorsan akar haladni éjszaka az erdőben. Amikor négykézláb kell kimászni mondjuk egy patakmederből, akkor éppen eléggé zavar a karton, térkép, tájoló a bal kezemben. Ha a jobban még a lámpát is kéne szorongatni.... Brrrrrr.... Arról nem is beszélve, hogy mennyvel fárasztóbb!
Ez így mekkora és hány kiló? Nem zavar a futásban? Én amikor nappal futok (bocs, kocogok) a tájolón, kartonon és térképen kívül semmit sem bírok elviselni magamon.
A fejlámpát sem szeretem, mert valahogy megszoktam, hogy oda világítok, ahova akarok és nem oda, amerre fordítom a fejem. De hát valamivel világítani kell, az tuti.
Akkoriban még futottam heti 80-100-120-... kilométert, indultam évente 40-50 versenyen, szóval nem voltam ilyen tunya mint most. (Na jó, annyira még most sem.) De mostanában inkább függőleges irányban mozgok.
Megerősítem Csokis2 -t. A bóják valóban nincsenek kivilágítva, a fényvisszaverő csík meg tényleg csak akkor segít, ha azt is tudod, hová kell nézni. Hiába van 20W-os izzó a lámpádban, ha csak körbevillantasz, minimális az esélyed, hogy észrevedd.
> Éjszaka meg a bóják ki vannak világítva.
Sajnos nem. :-) Csak egy fenyvisszavero csik van az oldalukon (kb. 3 x 5 centis), ami csak akkor latszik, ha ravilagitasz. Igy nem lehet olyat megszivni, hogy ott vagy a jo helyen, csak epp nem veszed eszre. Persze egy godor, szarazarok, vagy sziklalepcso laba pont azert meg boven megszivathat. Amiben a tajfutok nagy elonyben vannak, az a felszereles. Mi vagy megvesszuk a 10/20 W-os SILVA lampat, vagy megcsinaljuk a magunket. En pl. SiILVA foncsorbol, de teljesen sajat epitessel 1/3-ad arbol hoztam ki egy 10 W-os halogen fejlampat. Hozzacsapsz egy 6V 7Ah-as aksit, aztan hadd szoljon.
Nekem meg egyszer mindenem kifogyott es egy szárazárkot követve jutottam ki valahova, ahonnan latszott a cel. Bár akadt olyan ejjeli verseny is (idén Bauxit Kupa), melyen nem is kellett lámpa, mert tök nyílt terepen volt (Hajmáskér mellett volt russzki katonai gyakorlótér) és vakított a telihold.
Néha olyan szép tákolmányokat lehet látni egyesek fején/övén/hátán/kezén ...
A találékonyság végtelen - de ezek a berhelt kütyük elég gyakran bemondják az unalmast.
Mindenesetre nekem még nem sikerült elemcsere nélkül végigcsinálnom egy turista tájékozódási versenyt éjszaka.
Azt írtam, hogy szoktam én is tájfutni, tehát új információval az nem szolgált, hogy a tájfutóknál nincs csalibója, meg hogy meg vannak számozva stb.
Azt viszont tényleg nem tudtam, hogy éjjel világítanak a tájfutóbóják, éjjel nem futottam. (Nem is szándékszom)
Éjjeli túraverseny is elég szívás, főleg amikor gödörben figyel a természetesen kivilágítatlan bója, ráadásul a többség egyszerű zsebpilácsot használ, az talán kitart 3-4 órán át.
Azér' azt remélem, nem ketten maradunk itt as topicon.
Azért némi különbség van a túrista tájekozódási versenyek, meg a tájfutó versenyek között. Főleg éjszaka.
Tájfutó versenyen a bójákon vannak kódok (egy betű- vagy számcsoport), amely a térképen is látható;, tehát nincs csalibója, vagy ha van is valami más a közelben, egy pillantással láthatod, hogy nem a sajátodat találtad meg. Éjszaka meg a bóják ki vannak világítva. Jó, nem reflektorral, ott kell lenni a közelben, hogy észrevedd a pici pislákoló fényt a bójában, de azért mégis sokkal könnyebb megtalálni, ha már a környékén vagy.
Ezzel szemben ott a résztvevők futnak. Meg loholnak. Ahogy csak bírják.
Fehérkúton ki voltak függesztve a bajnokság-összesítők, ráadásul teljesen papűrforma-eredmény született. A bajnoki első négy és ennek a versenynek az első négy helyezettje totál megegyezik, némi sorrend-cserével.
Az éjjeli tájfutós sztorit nem értem. Vagy csak nekem furcsa, hogy 80 perc alatt lezavartál valami 11 km-t úgy, hogy közben folyamatosan tájoltál, bójákat fogtál és bukdácsoltál a bozótban tök sötétben? Ha így volt, akkor minden elismerésem.
Nagyon-nagyon régen a Sárvár mellett rendezett Országos Éjszakai Bajnokságon (tájfutás) amolyan dupla vagy semmit játszottam. Tudtam, hogy az akkumulátorok 80 percig hajtják a 20 wattos halogén izzót. A pálya 11,5 kilométer volt...
Igyekeztem... :))) Bejött. :)))))
Gödény, igaz, hogy az első helyek már eldőltek - utánanéztem, a fiataloknál is - de a 2-től 8. helyig még minden nyitva volt.
Úgy tudom, teljesítménytúra minden hétvégén akad, én szívesen olvasnék mindenféle poénos beszámolókat.
Én egyébként ott voltam az Őszi Kupán Fehérkúton és annak ellenére, hogy rengeteg rendezői hiba volt, jó volt. Kár, hogy jön a tél és legközelebb március közepén lesz ilyen.
Azért addig még biciklizni lehet jövő héten a Vértesben, futkosni meg két hét múlva az Indián-dombon, Kőbányán.
Kellett ez a topic, örülök, hogy hulla véletlen rábukkantam.
Én ugyan teljesítménytúrán életemben egyszer voltam, de a tálékozódási versenyeket szeretem, legy az akár túraverseny, akár biciklis tájékozódás, akár tájfutás.
Az Irottkő 70-ről én is hallottam rémregényeket, a Kinizsi 100-ról nem kevésbé. Egyszer felültem egy gyorsvonatra hazamele menet és ott tláltam egy volt osztálytársamat. Először csak furcsa volt, hogy ugyanabban a pózban utazik 100 km-t, amikor viszont le kellett volna szállni, nem tudott megmozdulni. akkor derült ki, hogy a Kinizsi 100-ról jön. Leszedtük a vonatról, hívtunk neki egy taxit és hazaküldtük. Tényleg alig bírt kettőt lépni. Ez most nagyon jó poén, de én ki nem próbálom, az tuti.
Akit érdekel, hogy milyen is egy túraverseny, az most próbálhatja ki utoljára az idén: az Őszi Kupa az utolsó verseny az idén és holnap lesz a Mecsekben, Pécs felett a Fehérkúti Kulcsosháztól indulva. Nagy harc lesz a csapatok között, mert most dől el a bajnokság sorsa (ilyen is van már: 15 verseny összeserménye dönti el, ki tájékozódik a legjobban)
Aki biciklivel akar tájékozódási versenyre menni, még két lehetősége van az idén: holnap Parádon az Eger Nagydíj tájfutóverseny mellett, jövő szombaton Csákvár (Vértes) mellett a Spartacus Kupa mellett lesz tájbringa verseny is.
Egy oda sem menő vadász egész elhanyagolható tényező egy teljes bömbölő, bűzös, száguldó motoroscsapathoz képest. Aki idén a Kinizsi 100-on volt, Hegyeskőnél vagy a motorosok elől ugrált, vagy váratlanul felkaparhatott majdnem a csúcsra.
Szintén az Irottkő 70-en történt, hogy a táv vége felé beértünk Kőszegfalvára, egyszer csak ránk köszön egy ember és megkérdezi:
-Valami túra van most, vagy mi?
-70 km-es túra van... stb.
-És ott az erdő szélén jöttetek, a tökföldeknél?
-Igen
-Akkor szerencse, hogy nem mentem oda vadászni..
Az idei Irottkő 70-en kb fel óra folyamatos hegymenet után a belyegzőhelyen beszelgettünk a pecsétlő emberrel. Miután megtárgyaltuk, hogy az 1900 m-es szintemelkedes szinte teljes egésszében az elso 40-45 kilométerre esik, pókerarccal megjegyezte:
-Én még akartam durvítani egy kicsit, felvinni az utvonalat a Kendig-gerincre (kezével mutatja, hogy milyen meredek), de a többiek lebeszéltek. Talán majd jövőre...
Egyik Bakony 50 (97-es?) előtt egy héttel gyakorló-túrát rendeztünk,jó 30 centis hóban. Nagy élmény volt,mikor köv. héten több szakaszon is a mi kimélyített lábnyomainkban haladt az egész nép! :)
Szerintem előbb utóbb felduzzad ez a topic is, csak nagyon sok hobbistának most kezdődik igazán a túraszezon (például nekem is). Biztos vagyok benne, hogy a bringás és a futós topicból jónéhányan átszivárognak ide is. Én eddig csak az Olimpiai Ötpróba kereteiben indultam túraversenyeken, de nagyon teccik. Tavasz végétől ősz közepéig más (futó-, bringa-, triatlon-, úszó-) versenyeken indulok és télre nem marad más, mint a túrázás, de ez nem baj, mert ilyenkor a legszebbek a hegyek. A tájékozódás nehézségeiről meg a víz alatt szereztem tapasztalatokat jó néhány évvel ezelőtt tájékozódási búvárként. A sífutás meg engem is izgat, csak a túl "macerás" sportokat nem szeretem (sok cucc, alkalmas terep fellelése, kedvező időjárás stb).
Nekem csak egy lámpám akkumulátora fogyott ki a Lom-hegyen, üres erdőben (utolsónak indultam), de az érzés valószínűleg hasonló volt. Annyit tudtam, hogy lefelé kell mennem a sötét, köves és bozótos hegyoldalban az országútig, ott pedig balra fordulni. Vagy jobbra.
Aki vett mar reszt valaha turaversenyen, aki mar keresett bojat 2 meteres csalanban, ami nem is ott volt, ahol a terkepen, akinek mar harmonikazott a terde a 71. km utan, akinek mar fogyott ki egy ejszaka 4 elemlampaja.... Az Mind Jojjon Ide. Igy az evvege fele ideje kibeszelni a versenyeket, versenyzoket, es a birakat...