Keresés

Részletes keresés

Scoola Creative Commons License 2011.03.06 0 0 60314

Rettenetesen sajnálom, hogy szomorúságot okozok, de nem tudom helyettesíteni Gézoot. Ahhoz újra kellene születnem--gondolom.

Előzmény: NevemTeve (60312)
Mungo Creative Commons License 2011.03.06 0 0 60313

Korai még az öröm. A mester személyesen még nincs itt, hogy ismét tébolydát csináljon a fórumból. Egyelőre csak bevezető foglalkozásként tornáztatják a fanok a nagyérdeműt jobb sorsra érdemes tornatanárok instrukciói alapján. Azért előbb vagy utóbb megtörténhet a csoda, aztán nosztalgiázhatunk a békés diskurzusok után. Bár ahogy elnézem a netet itt ott még most is keményen alázzák ahova csak be teszi a lábát. Lehet, hogy kielégíti őt az is amit ott kap "dícséretnek".

Előzmény: NevemTeve (60312)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.06 0 0 60312

Gézu, örülök, hogy visszajöttél, ezek az amatőrök nem tudtak helyettesíteni téged!

Előzmény: Scoola (60311)
Scoola Creative Commons License 2011.03.06 0 0 60311

Basszus hangú Törpilla! Ha veled egyetért valaki akkor kitörlik a nick-jét? Ba Jóska meg Szamek Pista sem érti ezt!

Előzmény: NevemTeve (60284)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60302

Épp most lopta le a sajtot a szendvicsemről a Microsoft háromgombos egere! Ez is Einstein bűne, egyértelműen!

Előzmény: Törölt nick (60298)
Dubois Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60301

A te példádra áttérve:

 

"A rudak másik végén lévő A5 és B5 órák is elhaladnak egymás mellett. A találkozás időpontja itt is jegyzőkönyvezésre kerül. 
Ez esetben több változatot tudunk elképzelni.   
 a.)  Az A5 és B5 óra is azonos időt jelez. Ebből arra következtethetünk, hogy a sebesség nem volt hatással az B5 órára, illetve a"B" rúd hosszára. Vagy ha volt, akkor a kettő éppen kiegyenlítette egymást.   
 b.)  A B5 óra késett. Ezt vagy úgy magyarázzuk, hogy a "B" rúd rövidebb lett, vagy úgy, hogy a sebesség hatására a B5 óra lelassult. Vagy mindkettő.
 c.)  Mozogjon most a "B" rúd az előbbivel ellentétes irányban. Ha ekkor az órák mást mutatnak, akkor a rendszer aszimmetriát mutat. Talán amikor szinkronizáltuk őket "álló helyzetben", akkor nem álltak, hanem mozogtak. De ugyan mihez képest mozogtak, és ez a láthatatlan valami mivel gyakorol hatást a rudakra?
 d.)  A B5 óra sietett. Ez egy nem várt eredmény lenne, de egy kísérletnél semmit sem szabad ab ovo kizárni.
A fentiek alapján Én újra csak arra a következtetésre tudok jutni, hogy e két rudas kísérletnek igen is van egy harmadik láthatatlan szereplője. Az általad használt számpéldában a rudak állandóan szerepet cserélhetnek és fizikailag megváltozhatnak egy fiktív szereplő az un. megfigyelő helyváltoztatása, valójában kénye-kedve szerint. Én ezt logikátlannak tartom , ezért nem hiszek benne."


Ha a B rudat mozgatod, akármilyen irányban, akár váltogatva is, miközben az A rúd nyugalomban áll egy inerciarendszerben, akkor mindenképpen a B rúdon levő órák fognak kevesebbet mutatni. Olyan nem fordul elő, hogy valamelyik A óra kevesebbet mutatna (vagy a kiinduló pillanattól eltekintve ugyanannyit mutatna), mint a mellette elhaladó bármelyik B óra.

 

Nincs semmiféle titokzatos harmadik szereplő.

Előzmény: Törölt nick (60260)
Dubois Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60300

"Szerintem itt az a  baj, hogy máris túllépted a kritikus pontot, ahol vizsgálni lehet a dolgok lényegét, ez pedig az a pillanat, amikor a rudak éppen egymás mellett vannak."

 

Minthogy semmiféle rudakról és távolságokról nem beszéltem ...

Nálam csak órák voltak.

 

A te A5 és B5 óráid nem azonosak az énáltalam A5 és B5 órával jelöltekkel.

Nálam A5 az az óra, amelyik a B0 óra mellett van akkor, amikor B0 5-öt mutat.

B5 pedig az az óra, amelyik A0 mellett van, amikor A0 5-öt mutat.

 

 

Előzmény: Törölt nick (60260)
pint Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60296

most figyeltem fel arra, hogy a kollega úr ebben a hozzászólásában saját magát ködnek nevezte. nem tudom, hogy ez mit jelent, de érdekes.

Előzmény: Törölt nick (60287)
ivivan Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60295

Az valahogy mindig felmerül bennük, hogy azok, akik elfogadják, csak azért fogadják el, mert nem értik, viszont az fel se merül bennük, hogy Ők csak azért nem fogadják el, mert nem értik :-)

 

Egyébként szerintem az ilyen szintű cáfolók onnan ismerhetők fel legkönnyebben, hogy a specrelt belülről szeretnék cáfolni, ami nyilván lehetetlen: nem lehet benne önellentmondást találni. Ettől persze nem feltétlenül igaz, hiszen a Newtoni fizika is ellentmondás mentes volt...

Előzmény: Kilroy (60293)
mmormota Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60294

A vezetéstudomány említése mindenesetre új elem, bár kapcsolata a relativitáselmélettel nem kristálytiszta.

Kilroy Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60293

FÉLOFF

Szerintem az is elég jellegzetes, hogy az fel se merül bennük, hogy esetleg ők nem elég jártasak a témában*, az viszont azonnal, ahogy ellentmondanak nekik, hogy aki ellentmond, az azért teszi, mert nem elég jártas benne :-)

 

*Ezért persze gyakran hiányzik némi szerénység, pedig az mint új belépőktől is illendő volna.

ON

Előzmény: ivivan (60291)
pint Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60292

én benne vagyok :) nekem az rutin

Előzmény: ivivan (60291)
ivivan Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60291

Azért azt már megfigyeltem, hogy az ilyen cáfolóknak valahogy soha nincs ellenérve, csak annyi, hogy "dogma", meg hogy "súlykolják".

 

Nem láttam most senkit, aki udvariatlan lett volna vele, mégis sértődötten elvonul. Mi lenne, ha a következőt élből lehülyéznénk? :-)

Előzmény: Törölt nick (60287)
Mungo Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60290

Nekem már hiányzik Gézoo...

 

Ne aggódj, a legjobb embereit küldte ide magahelyett...

Lehet, hogy túl sokáig folyt itt értelmes diskurzus? Mintha időnként kiemelt gyüjtőhelye lenne ez a fórum is a crackpot fizika professzorainak. A másik fórumot már szépen belakták, most itt kezdenek hittérítésbe.

Előzmény: NevemTeve (60284)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60289

Béke veled. Jöhet a következő.

Előzmény: Törölt nick (60287)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60288

Béke veled. Jöhet a következő.

Előzmény: Törölt nick (60287)
muallim Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60286

1900 óta (Planck) semmi sem igaz, ami nem a kvantummechanikán alapszik. Einstein elmélete valójában klasszikus fizika (az utolsó klasszikus fizikai elmélet), tökéletesen összeegyeztethetetlen a kvantummechanikával. Ezért reménytelen eset.

 

Erre nehogy mérget (v)egyél ! Igenis van olyan elmélet, több is, ahol a két elmélet természetes módon egymásba konvergál.. A következő kérdésedet ne tedd fel, nézz utána.  :-))

Előzmény: Törölt nick (60281)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60285

"Hiába, nem olyan könnyű eliminálni a gyorsulást a relativitáselméletből"

 

A két rúd példában a speciális relativitás elméletben vagyunk. Azaz csak órák, rudak és sebességek vannak. Amikor tehát óraegyeztetést végzünk, el kell kerülni azokat a mozzanatokat, ahol gyorsulás is fellép.

     A gyorsulás és a gravitáció kapcsolatát egyébként Einstein barátja, a matematikusként ismert Marcell Grossmann sugallhatta. Az ő életrajza egyébként homályos. Egyesek szerint a svájci követ fia volt, aki itt pesten járt középiskolában. Mások szerint egy Lehel-téri vaskereskedő (Grószmann) sarja volt, aki később Einstein osztálytársa lett. (Nekem nem sikerült kideríteni, hogy melyik a jó verzió.) Minden esetre a gyorsulás és a gravitáció két tökéletesen különböző fizikai fogalom, és nagyon sajnálatos, hogy ezeket Einstein "egyesítette". Az egeret és a számítógépes egeret sem szabad azonosnak tekinteni, mégha van is a két dolog között némi hasonlóság.

Előzmény: Kilroy (60282)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60284

Nekem már hiányzik Gézoo...

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60283

"Valld be, hogy te is antiszemita vagy, és  akkor helyére kerül minden." 

    

     Neked viszont semmit sem kell bevallanod.  A fenti mondataid tökéletesen bizonyítják, hogy a tények meghamisításának mestere vagy, egyben a rágalmazásé is.  Igen, tudom, hogy a jelen köznapi valóságát ezek a dolgok uralják, de ezt a stílust bevinni a tudományos vitákba is - nos, ez extra bűn. 
     Az inkvizitorok azért nem néztek bele Galilei távcsövébe, mert előre sejtették, hogy tényleg látszik a 4 hold a Jupiter körül, és akkor megbuknak Arisztotelész és az Egyház dogmái.  Végül is ez egy méltányolható indok. 
     Ami téged illet, a felelőtlen téveszmékbe vetett vakhited sugallja azt, hogy nem kell a vitatott könyvet (Az idő nem múlik) elolvasnod.  Elég neked, ha találsz egy elfogult recenziót és egy elfogult kritikát.  Felelőtlen és igaztalan ítéletedet ráadásul nem csak a mű tartalmára, hanem annak olvasóira is kiterjeszted. 
     Jómagam naivul hiszek a szellemileg megbukott ember megvilágosodásában. Ezért arra számítok, hogy néhány évtized múlva te leszel az egyik leghangosabb rel cáfoló.  (Arra nem számítok, hogy elnézést is kérsz, hiszen te nem vagy egy olyan . . . ) 
     Van még egy félelmem.  Félek, hogy te nem csak matematikus, hanem matematika tanár is vagy.  Féltem a rád bízott, jobb sorsra érdemes fiatalokat. Sérülni fognak az antipedagogusi, és feltűnően agresszív mentalitásodtól. Még veszélyesebb az az eset, ha tudat alatt át is veszik stílusodat és hasonlóvá válnak hozzád.

Előzmény: Gergo73 (60032)
Kilroy Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60282

majd visszafelé felgyorsítva nagy sebességgel elmozgatom

 

Hiába, nem olyan könnyű eliminálni a gyorsulást a relativitáselméletből :-) Még én laikus is értem valamennyire, hogy ez fontos része az elméletnek, ahogy az irányváltás (az inerciális mozgások közti váltás) is...

Előzmény: Törölt nick (60279)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60281

1900 óta (Planck) semmi sem igaz, ami nem a kvantummechanikán alapszik. Einstein elmélete valójában klasszikus fizika (az utolsó klasszikus fizikai elmélet), tökéletesen összeegyeztethetetlen a kvantummechanikával. Ezért reménytelen eset.
     Egyébként az egész a kiváló holland fizikus, Lorentz egyenleteire épűl (amelyek önmagukban igazak), valamint Poincare előzetes munkásságára.
     De nem csak ezért, hanem azért is, mert hibás a két kiinduló alaphipotézise (posztulátuma) is : a sebességek relativitása, és a fénysebesség értékének határszáma. Az egész úgy téves, ahogy van. De gondolj bele, hogy milyen igazságok és csúcsteljesítmények maradtak fenn 1905-ből például a sportban, vagy a gyógyászatban. Ne zavartasd magad, sorold fel őket!

Előzmény: mmormota (60269)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60279

Világosan leírtam, hogy a rudak egymás mellett álltak, az órák szinkronizálása ekkor történik. Ezután nem foglalkozom a gyorsítási szakasszal, mert nincs szándékomban káoszt csinálni a fejekben. Elviszem a "B" rudat messzire, majd visszafelé felgyorsítva nagy sebességgel elmozgatom az "A" rúd mellett. Lesz egy olyan pillanat, amikor az A0 és B0 órák pontosan egymással szemben állnak. Innen folytasd az analízist!

Előzmény: mmormota (60270)
pint Creative Commons License 2011.03.03 0 0 60278

érdekes ez a relativitáselmélet. annál könnyebb cáfolni, minél butább az ember.

emp Creative Commons License 2011.03.02 0 0 60276

na jó, de ezt úgy kell érteni, hogy nem igaz az, hogy nincs egy abszolút, kitüntetett koordinátarendszer.

 

egyébként is, tök ismerős már a forgatókönyv, ahogy  a naív érdeklődő viharos evolúciós folyamaton megy át, és már csak egy kicsi kell, hogy minden rosszat Einstein nyakába varrjon :)

 

kérdés, új szereplő teszi ezt, vagy régi.

Előzmény: Törölt nick (60274)
ivivan Creative Commons License 2011.03.02 0 0 60275

A blue-shift / red-shift azért jobb, mert a specrelnél nem nagyon használható a mindennapok megérzése, hogy "ááá, ez biztos elhanyagolható" :-)

Előzmény: mmormota (60273)
mmormota Creative Commons License 2011.03.02 0 0 60273

Egy másik szemléletes módszer, ha a kiinduló rendszerben nézed a dolgot (abban ahol az órákat szinkronozták).

 

Ahogy gyorsul a rúd, mindkét óra pillanatnyi sebessége nagyjából azonos (azért csak nagyjából, mert a rúd rövidebb is lesz), így a sajátidő integrál értéke is kb. egyforma. Vagyis a két óra ebben a rendszerben a gyorsulás után is majdnem pontosan szinkronban marad. 

Viszont ha ezt transzformálod a mozgó rúd rendszerébe, az idő hely-függése miatt látsható hogy ott nem lesznek szinkronban.

 

(Ha aggaszt hogy tényleg elhanyagolható-e a sajátidő integrálban a rúd rövidülése miatti eltérés, lehet két lépésben csinálni. Legyen a gyorsulás azonos, így a rúd kicsit megnyúlik, de a sajátidő integrál pont egyforma. Ezután engedjük nagyon lassan normálisra összehúzódni a rudat, ha ez elég lassú, tetszőlegesen kicsire vehető az emiatt fellépő szinkron hiba. Többi mint előbb.)

 

Ha még ez se tetszik eléggé mert közelítés van benne, akkor el lehet végezni az integrált, az se tilos... :-))) 

Előzmény: ivivan (60271)
mmormota Creative Commons License 2011.03.02 0 0 60272

Többféleképpen is belátható szemléletesen.

 

Pl. a hátsó óra mellett ülsz mint megfigyelő, és nézed az első órát. Mikor a rúd gyorsulni kezd, szembe gyorsulsz így az első óra fényével, és a gyorsulás ideje alatt folyamatosan kék eltolódásban látod, vagyis folyamatosan gyorsabban jár mint a rúd végén levő óra. Így folyamatosan összeszed egy eltérést. Mikor megszűnik a gyorsulás, akkor megszűnik a blue shift is, az óra megint azonos ütemben jár a hátsóval, de az összeszedett eltérés megmarad. 

(ha az első óra mellé ülsz, akkor meg red shiftben látod a hátsó órát)

 

Előzmény: ivivan (60271)
ivivan Creative Commons License 2011.03.02 0 0 60271

"Ti. ha egy rúdon szinkronozod az órákat és _aztán_ kezded mozgatni a rudat, akkor a _rúd rendszerében_ ezek az órák nem lesznek szinkronban."

 

Ez már többször előjött itt, és én sem igazán értem, hogy miért van ez így, pedig egyszer már valaki - talán épp te - pár éve részletezte, de valahogy nem maradt meg.

 

Ez például jó téma lenne most, hogy ne csak mindig az 1+1 szintjén follyon a beszélgetés...

Előzmény: mmormota (60270)
mmormota Creative Commons License 2011.03.02 0 0 60270

A példádban pl. mindent részleteztél, csak az igazán lényeges dolgokat nem. Pl. azt, hogy a rudakon mikor szinkronozták az órákat. Mikor egymás mellett álltak, vagy mikor sebességgel mozogtak egymáshoz képest. Ti. ha egy rúdon szinkronozod az órákat és _aztán_ kezded mozgatni a rudat, akkor a _rúd rendszerében_ ezek az órák nem lesznek szinkronban.

Előzmény: Törölt nick (60260)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!