Keresés

Részletes keresés

Herr X Creative Commons License 2003.02.13 0 0 664
Hát igen, az a baj az egésszel, hogy a 3.3 kontra 3.5 az csak a fűtés költsége maga.

Ha gázt akarsz bármihez a házba, akkor a gázbekötés ~500 000 Ft. (gázterv, gázcsonk, gázóra, stb.)

Gáz bevezetése a házba: ~100 000Ft. (Nem csinálhatod magad, így muszáj szakit fogadni.)

Szóval az az igazság, hogy nagyon együtt mozog a kettő és a gáz már bizonyított.

Ráadásul a gázár politikailag fontos tényező. A villanynál meg az "éjszakai" áram vagy van aznap, vagy nincs, így a fűtési áram nem csak tarifa kérdése, hanem műszaki is. Lásd áramlopás.

És az az igazság, hogy egy jól megépített fűtési rendszer nem 10 évre épül. Továbbá csökkenti a ház eladhatóságát jelentősen. (Neked, mint építőnek megtérült, de a következőnek csak a drága fűtés marad.)

Előzmény: MANI Kft NOBO Hungary (655)
Gigi_ Creative Commons License 2003.02.13 0 0 663
Hi, azt hallottam, hogy hálószobába nem szabad padlófűtést tenni, ezért úgy gondoltam, hogy a szobákban radiátor lenne, a többi helységben, (nappali, konyha, étkező, fűrdő, közlekedő) padlófűtés. Bár ez így is több lenne mint 20 %. Mik az eü. okok? A padlófűtés költsége tényleg nagyságrendekkel több a radiátornál?
Bocsi, ha nagy hülyeségeket kérdezek, de tapasztalatom nem sok van.
Előzmény: MANI Kft NOBO Hungary (661)
Satriani Creative Commons License 2003.02.13 0 0 662
Sziasztok,

eljott az ido, hogy epulo hazamba elkeszitsuk/megterveztessuk a futest. Sajnos nincs epuletgepeszem, vagyis lenne valaki de Erdelyben. A kerdesem az lenne, hogy szerintetek lehet e ugy tervet keszittetni, hogy csak emailen ertekezunk egymassal? Egy ilyen terv keszitese soran milyen gyakran kell kommunikalni az ep. gepesszel ? Azt tudom hogy az elejen az ember elmondja az igenyeit, utana a haz parametereit stb..de azutan ?
UI: Second-al mi van ? Kiszallt a Forumbol? Csak az elso 320 hozzaszolast olvastam meg el meg most az utolso 10 -et de nem lattam a hozzaszolasait...

MANI Kft NOBO Hungary Creative Commons License 2003.02.13 0 0 661
Helló Gigi!

Csak padlófűtéssel fűteni nem szabad, eü okokból. Ha szeretnél padlófűtést, akkor úgy kell megtervezni a rendszert, hogy a teljes "fűtésmennyiség" 20%-a legyen a padlóban, a többi bármi másban.

Üdv:
Palánki Zoltán

Előzmény: Gigi_ (658)
MANI Kft NOBO Hungary Creative Commons License 2003.02.13 0 0 660
Valóban, ilyen eset is előfordulhat, sajnos...
Előzmény: kgy2316 (657)
MANI Kft NOBO Hungary Creative Commons License 2003.02.13 0 0 659
Valami lemaradt!

> Érdekelne, hogy mit, hova, hogyan szerelsz, és mi van benne a 450-600kHUF-ban. Már csak kíváncsiságból is.

Építkezés utolsó fázisában, takarítás előtt, négy csavarral a panel tartókeretét a falra, aztán a panel ráakasztható a keretre, beköthető fixen vagy konnektorba csatlakoztatható. 1 nagy ház fűtésszerelése fél nap alatt kész.

A fenti árból kb 360 EFt a panelek, a többi a vezérelhetőségtől függően a termosztátokra/vezérlőkre megy el. Természetesen bruttó végárakról beszéltem.

Üdv:
Palánki Zoltán

Előzmény: Herr X (648)
Gigi_ Creative Commons License 2003.02.13 0 0 658
Sziasztok!
A közeljövőben szeretnénk építkezni, de nagyon sok mindenben tanácstalanok vagyunk.
Ilyen pl. a következő, szerintetek melyik a jobb, a gazdaságosabb, padlófütés vagy radiátor? Mik a hátrányok, az előnyök a kivitelezésben és utána?
A válaszokat előre is köszönöm.
kgy2316 Creative Commons License 2003.02.13 0 0 657
"áramfejlesztési díj 3*25A-ra 25-ről 100.000 Ft."

Na ez elméletileg van csak igy, gyakorlatban nem egészen igaz, ui. erösen a meglevö hálózat függvénye. Pl. én 3x16A-ról akartam 3*25A-re fejleszteni, az ELMÜ meg azt mondta akkor a teraszon levö órát ki kell helyezni az utcáról látható helyre a kerbe betonépitménybe vagy a házfalra, egyendobozba, oszlopról kábel csere az óráig. Ez lett volna 250-300eFt és még ehhez hozzájön a házban a vezetékezés...

Előzmény: MANI Kft NOBO Hungary (656)
MANI Kft NOBO Hungary Creative Commons License 2003.02.13 0 0 656
A Gyorsépítés-Könnyűszerkezet fórumon a 419. hozzászólás még minket is meglepett. Örülünk, ha ilyen híreket hallunk, és szerencsére nem ez volt az első ilyen visszajelzés.

Üdv:
Palánki Zoltán

MANI Kft NOBO Hungary Creative Commons License 2003.02.13 0 0 655
Szép jó napot Mindenkinek.

Örülök, hogy sikerült mindenkit ráugratni a témára. :-)

Válaszom kicsit hosszú lesz, sokat kérdeztetek...

kgy2316, Herr X, és Droopy kérdéseire, észrevételeire próbáltam
precízen válaszolgatni, kérem legyen mindenkinek türelme végigolvasni, és ha valamit nem írtam jól, akkor azügyben mindenképpen pontosítsatok.

Tudom, hogy Magyarországon van egy igen erősen kialakult
gondolkodásmód, miszerint a gáz olcsó, a villany drága,
kész, téma befejezve. Megdöbbentő, hogy szaklapokban is
jelennek meg "szakértők" által írt cikkek a fűtésmódokról,
melyekben az elektromos fűtést egy mondatban lehúzzák,
nem foglalkoznak vele.

Szerencsére egyre több ember gondolkodik el a tények és
a felhasználói tapasztalatok alapján, hogy a NOBO fűtőpaneleket
használja. Ha a termék rossz, akkor a forgalmazója nem
képes a piacon maradni több mint 10 évig...
Ha rossz, a világon nem tudnák eladni több százezres nagyságrendben,
itthon pedig ezres nagyságrendben (a rosszindulat kedvéért: /év)

kgy2316:

Jó-jó, valóban "ciki" a honlap hiánya, én érzem magam rosszul
miatta, pedig nem rajtam múlik, de azt hiszem, hogy most
elsősorban nem erről kell beszélnünk.

Herr X:

Igen, a honlapon most kandallók és kályhák vannak, szintén norvég,
de fatüzeléses, és szintén világmárka.

MANI, mint Magyar-Norvég Ingatlannemesítő és Ker. Kft. rövidítése.

Röpke számítás:

Az alábbi példa esetében a beruházási költség 12 helyiséggel,
kéttermosztátos programozható panelekkel számolva ~500.000 Ft.

125m2, valóban kb. 10kW, 75W/m2-rel számolva.

Fűtésszezonra számolva a panelek átlag 40%-ban működnek,
tehát 24 órából 9,6-ot.

Mivel a panelok programozhatóak (amikor a helyiséget nem
használjuk, elegendő egy takarék (~18 C) hőmérséklet), további
- 20 %.

Ha ezt a számítást elvégezzük, akkor az napi 77kW, havi 2304 kW,
évi 11520 kW (5 hónapos fűtésszezont számolva!) -> 265 EFt/év.

10 évre -> 500E+10*265E=3.150.000 Ft. Karbantartási költség
+50.000 Ft tisztítószer. :-), áramfejlesztési díj 3*25A-ra 25-ről
100.000 Ft. 3.300.000 Ft

Ja, és tervezik a fűtéstarifa bevezetését, 23-25 helyett 15-18 Ft-os
szinten.

Mi nem vagyunk a gáz bevezetése ellen, főzni is jobb gázzal,
de 1 kW fűtőértéke az elektromos áramnál 1kW, a gáznál pedig
ki tudja, hogy sokszor miért nem olyan szép kékes lánggal ég a gáz :-)

Gázos rendszer:

125 m2 ház komplett fűtésrendszerrel mennyi beruházási költséggel
számoljunk? 1.500.000 Ft? Számítások szerint évi minimum 200.000 Ft
éves költség egy ekkora háznál szintén megvan.

Ez így 10 évre karbantartás nélkül 3.500.000 Ft.

Mit számoltam rosszul?

Valóban, ekkor még nincsen melegvizünk. De ugye egy gázos átfolyós
vízmelegítő nem kerül sokba. És még keveset is fogyaszt.
Akkor azt is adjuk hozzá az elektromos fűtési rendszerünkhöz.

Még egy dolog.

A kezdeti ~1 millió forint megtakarítás 10 év alatt mennyit kamatozik?
Vagy befektethető egyéb helyre is? Akkor adjuk hozzá ezt is az
elektromos panelokhoz.

Az Édász energiaszolgáltató pedig komoly kedvezményt ad, aki a NOBO
fűtésrendszert választja. Akkor most hol is tartunk?

Droopy:

www.nobo.no, azért csak a beruházást hasonlítják össze, mert Európában
nincsen ekkora különbség a gáz és a villany ára között. Bizony-bizony,
mi is oda tartunk. A villany már privatizált, 70-75%-a az ár az EU
szintnek, a gáz nem privatizált, 20-30%-a az ár az EU szintnek.
Senki ne tápláljon reményeket, hosszú távon jelentős közeledés lesz.

Rádiós heti programozású vezérlőt a NOBO is csinált, csak kiderült,
hogy a rádiós vezérléssel sok a gond, ezért áttértek az elektromos
hálózaton keresztüli magasfrekvenciás jellel történő vezérlésre.
Működik, minden gond nélkül, nálunk is, nem egy éve. A telefonos
vezérelhetőségről nem is beszélve.

Hát ennyi.

A víz-gáz-fűtésszerelőket soha nem fogjuk tudni meggyőzni, hogy
olcsóbbak vagyunk. De akinek számít a pénz, és nyitott meghallgatni
az észérveket, nekik tudunk újat mondani.

Üdv:
Palánki Zoltán

Droopy Creative Commons License 2003.02.12 0 0 654
Hehe:)
Arrol mar nem is beszelve, hogy manapsag a modern 5retegu csovezes koraban a szerelvenyek sem irdatlan osszegek, a conrad kataloguban mar lattam radios heti programozasu vezerlot radiator thermoszelep helyett stb...
Előzmény: Herr X (653)
Herr X Creative Commons License 2003.02.12 0 0 653
Pár perc eltéréssel, de ugyanazt mondtuk.
Előzmény: Droopy (651)
Herr X Creative Commons License 2003.02.12 0 0 652
Szerintem az elektromos fűtésnek csak ott van létjogosultsága, ahol kevés helyet és nem folyamatosan kell fűteni. (Pl: újságos bódé, ahol reggel 6-tól este 6-ig kell csak fűteni, és a gázt macerás bevezetni)
Előzmény: Droopy (650)
Droopy Creative Commons License 2003.02.12 0 0 651
Ez az "arelony" ket esetben all fenn
a: ha felszereles utan soha nem hasznalod a rendszert
b: egyebkent is villanyfutesed lett volna

minden mas esetben a 4 ft/kwh foldgazzal nem tud versenyre kelni a 23 ft/kwh elektromos aram.

Előzmény: Droopy (650)
Droopy Creative Commons License 2003.02.12 0 0 650
www.nobo.no

Van egy-ket pelda is, de csak beruhazas megterulest szamolnak:)

Előzmény: Herr X (648)
Herr X Creative Commons License 2003.02.12 0 0 649
Kedves Mani (money?) kft.

Röpke számítás:

Egy ~125 m2 alapterületű ház fűtési szükséglete ~10kW. (Ennyi a hőveszteség.) Ehhez szoktak 14-18 kW-os cirkókat tenni, melegvíz igény esetén 20-24kW-ost.

Tehát tegyük fel, hogy szuper jó hőszigetelése van a háznak (szellőztetni viszont kell, és az sokat ront.)

Szóval számoljuk azt, hogy 5kW az effektív hővesztesége a háznak (télen nem csak mínuszok röpködnek, hanem vannak melegebb napok is.)

Ez 1 nap alatt 5kW*24h = 120 kWh energia.

Tegyük fel, hogy csak 90 napig kell fűtened egy évben. (Rendesen alábecsültük, ugye?)

120kWh*90 = 10 800 kWh.

23.7 Ft/kWh-val számolva ez 256kHUF/év!!!!

És akkor ugye ahhoz, hogy 5kW-ot fel tudjál venni, nem elég a normál 25A, mert akkor bizony vagy fűtesz, vagy egyéb villamos eszközt használsz.

És most jön a feketeleves. Vagy a vizet is villannyal melegíted, vagy bevezeted a gázt is.

Hol van az a hatalmas előny?

Lehet, hogy a skandinávoknál olcsó a villamos energia a sok vizierőmű miatt, na de itthon?

Várom számításod.

Herr X

UI: Nem rontani akarom a "hiteled", csak kíváncsi vagyok. :-))

Előzmény: MANI Kft NOBO Hungary (646)
Herr X Creative Commons License 2003.02.12 0 0 648
Esetleg lenne bővebb infó is a rendszerről?

A honlapon csak kandallók vannak.

Érdekelne, hogy mit, hova, hogyan szerelsz, és mi van benne a 450-600kHUF-ban. Már csak kíváncsiságból is.

Előzmény: MANI Kft NOBO Hungary (646)
kgy2316 Creative Commons License 2003.02.12 0 0 647
Kedves Palánki Zoltán termékmanager,

már több mint 10 éve Magyarországon?
Még a weblapotok sincs kész... Na ne...

Előzmény: MANI Kft NOBO Hungary (646)
MANI Kft NOBO Hungary Creative Commons License 2003.02.12 0 0 646
Helló Resuah!

A leírt rendszer norvég elektromos fűtőpanelekkel vezérléstől függően kb. 450-600 ezer forintból cakkumpakk megvan. Ehhez természetesen az értendő, hogy minden helyiségben külön lehet szabályozni a hőmérsékletet (nem teljesítményt meg nem fokozatot!) 5-30 fok között precízen. Ezzel az alacsony beruházási költséggel különböző számítások szerint 10-15 év árelőnybe lehet kerülni egy gázos-cirkós rendszerhez képest.

Két napja egy ügyfelünk, aki a rendszerünket választotta, arról számolt be, hogy 6,6 év árelőnyt számoltak ki neki. De nem csak ezért döntött a villany mellett, hanem a kényelmesebb és precízebb szabályozhatóság miatt is.

Kicsi vagy nagy lakásban egyaránt érvényes az előny az elektromos fűtés javára, ezért hallhattál ilyet.

Udv:
NOBO

Előzmény: Resuah (639)
Vastika Creative Commons License 2003.02.12 0 0 645
Sziasztok!

Ha valaki ismeri a Quadriga kazánokat, mondhatna nekem róluk valami infót... Jó, megbízható, vagy hulladék?
mert ahova most költözünk )új társasház), oda Quadriga T2/23MI típusú (bocs, emlékezetből írtam) kazánt szerelnek. Eredetileg szóban Vaillant Pro volt, aztán Vaxi-Luna lett belőle, még mindig szóban, a műszaki leírásban pedig a Quadriga szerepel... (az érdekes még az a dologban, hogy ha most Vaxi-Luna kazánt kérnék (mert pl. a fürdőkádat alá szeretném teteni, és azt a Quadriga-nál nem lehet valami IPV nemtudommilyen védettség miatt), akkor ráfizettetnének 50.000.- forintot... Korrektek ezek az építési vállalkozók.
De nem pattogok (mivel írásban csak ez a típus szerepel), ha megnyugtattok, hogy jó a cucc ;-))

Üdv!

greenlak Creative Commons License 2003.02.12 0 0 644
Szia Laja2!

Kérdezed, meg éri-e, mivel az előző fűtési rendszered 10 éve készült az 100%, hogy pénzügyi értelemben nem éri meg!

1.radiátor szelepek: A meglévőek simám cserélhetők mostani termosztatikus szelepre így a helységenkénti szabályzás lehetősége adott lesz.
2. kazán: Az első kérdés szükséges-e cserélni vagy csak a meglévőt kell beszabályozni, beállítani, ezt egy szervizes illető n perc alatt megállapítja. Amennyiben csere szükséges úgy a költségekbe be kell kalkulálni a kémény bélelés költségét is amennyiben 10 éve azt elhagyták, ha ez meg van akkor szerencséd van.
Cirkó vagy sem -nos ezt neked kell eldöntened a cirkók egy időben egy vízvételi helyet tudnak korrekt módon kiszolgálni ill az első néhány másodpercben a beállított hőfok eltérhet a kívánatostól. H a ez neked nem gond akkor válaszd a cirkót, gazdaságossági szempontból szerintem a cirkó javára billen a mérleg.
3. csővek: Felesleges aggódnod szerintem amennyiben 10 éve megy a fűtés már jelentkezni kellet volna a gondnak ha nem megfelelő minőségű csövet építettek volna be!
greenlak

Előzmény: SzLajos2 (642)
Herr X Creative Commons License 2003.02.11 0 0 643
Keress egy épületgépészt. A többi csak távgyógyítás, ha ilyen komoly átalakításokon vacillálsz. Már egy konzultáció is sokat segítene és az szerintem ingyenes.

(Nem vagyok ép.gépész, sőt semmi közöm sincs hozzájuk.)

Előzmény: SzLajos2 (642)
SzLajos2 Creative Commons License 2003.02.11 0 0 642
Sziasztok!

Nemrég költöztünk saját lakásba, egy tégla társasházba, 2 szintes (padlástér). Kb. 10 éves a lakás - és persze a fűtési rendszer is.

Most egy FEG C18 kazán van és egy külön gázboyler a Melegviznek - ami 2 éves. A C18-nak nagyon zörög a keringető szivattyúja, de az is vagy 30e. Ja igen: radiátorokon egyszerű MMG-s szabályzó, amiből a szabályzó tűk ki vannak véve, mert úgymond mindig beragadtak.

A kérdésem: szerintetek megéri az egészet lecserélni valami jobb kazánra - és ha igen akkor kombira vagy simára. Sokan azt mondják hogy a kombi nem jó. De több hely lenne a fürdőben. (ahol most a sima kád egyik rövid oldala felett van a cirko kazán :( ).
Kb. 10 évig még biztos itt laknánk.
A Vailant és hasonló kazánoknak használatának van energiatakarékossági szempontjai is a fentihez hasonlítva?

Más:
A fűtéscsövek műanyagok és a padlóban mennek. Szerelő azt mondta hogy nem javasolt 60 foknál melegebb előremenő vizet engedni. Mi az igazság? Gondolom vannak már olyan csövek amik bírnák, de honnan tudom meg hogy ami nálunk van az milyen?

Ezek miatt is gondolom, hogy kazáncsere meg valami szakember megnézné az egészet, és javaslatot tenne hogy mit is csináljunk.

Jalos

Herr X Creative Commons License 2003.02.11 0 0 641
Ép. gépészeti terv alapján kérjél ajánlatot épgépészettel foglalkozó cégektől.

Ha nincs, akkor marad a barkács módszer:

tölts le egy hőtechnikai méretező progit. (www.d-eg.hu) "Tervezd" meg magad a hőtechnikát. A progi kiírja, hogy melyik helyiségbe mekkora radiátor kell. A kw-okat összeadva kiválaszthatod a felülről legközelebbi kazánméretet (teljesítményben!).

Ezek után már csak radiátor és kazán árakat kell nézned minden tartozékkal, típusok szerint stb.

És akkor jön ugyebár a csövek, fittingek kérdése. Na ez az, amihez egy "érdeklődő" nem fog érteni.

Szóval ép.gép. terv úgyis kell. Akkor meg kérjél rájuk ajánlatot és nézd át tételről tételre mindet.

Előzmény: Resuah (639)
Indaxli Creative Commons License 2003.02.11 0 0 640
A pénzügyi részéhez nem nagyon konyítok, de a helyiségenkénti hőmérséklet szabályozás nem lesz 1 kissé "dúrva"?
Vagy lehet, h hőszabályzós radiátor szelepekre gondoltál?
Előzmény: Resuah (639)
Resuah Creative Commons License 2003.02.11 0 0 639
Helló Gázosok!

Szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan számítás, ami kb megadja, hogy az új építésű házamba (~125 m2) mennyibe kerülne egy komplett gázos-cirkós-fűtésrendszer radiátorral, padlófűtés nélkül, 12-14 fűtött helyiséget figyelembe véve, illetve helyiségenkénti hőmérsékletszabályozással.

Tudom, hogy nehezet kérdezek, de annyi mindent hallottam 1,2 milliótól 2,5 millióig.

A másik kérdésem, hogy egy kisebb lakásba érdemes-e a fent leírt fűtést telepíteni, mert azt is hallottam, hogy elektromos fűtőpanelekkel rengeteg pénz megspórolható.

Köszi: Resuah

Indaxli Creative Commons License 2003.02.11 0 0 638
Hi!

Na ebben a témában én is érdekelt lennék.
Bár az én elképzelésem, olyasmi lenne, h a meglévő gáztüzelés mellé, párhuzamosan beilleszteni 1 hulladék tüzelő - fa, faapríték, kommunális szemét - berendezést. Igy ebben a formában van létjogosultsága a puffer tartálynak, amelynek a vizét a kazánok melegítik, majd a fűtéshez és a HMV-hez történő hővételezeés innen történik.
Tehát tapasztalatok, tippek, megoldások engem is érdekelnének.

Előzmény: kgy2316 (637)
kgy2316 Creative Commons License 2003.02.11 0 0 637
Szervusztok,
már régóta gondolkodom faelgázositó kazánon, mivel téli gázszámláink összege simán veri cserépkályhával fütö kollégám tüzelöanyag költségeit, annak hatásfoka ráadásul sokkal rosszabb mint egy faelgázositó kazáné, a gáz ára meg csak emelkedik... Idén az egész rendszert cserélni akarjuk úgyhogy most aktuális a dolog. Láttam ajánlott bekötési rajzokat, amin több száz literes puffer tartályok vannak a rendszerbe kötve, de hallottam már olyan véleményt is, hogy ezek elhagyhatók. Van valakinek gyakorlati tapasztalata ezen a téren? Mi az, ami feltétlenül kell, ha gázkazán helyett faelgázositót akarok használni?
RodrigeZZ Creative Commons License 2003.02.10 0 0 636
Ha jól tudom, az Euroline-Euromax család a junkers egyik legújabb fejlesztése. Elég meglepő lenne benne egy olyan elemi hiba, hogy a szenzort nem oda rakják, ahol a füst visszajöhet. Ez ugyanis kizárólag a füstcső környéke, ha nem tud kialakulni a "kéményhatás". Tételezzük fel, hogy mégis rossz a konstrukció. Akkor is hogy engedhet meg egy világcég több helyről igazolt, több halálesetet is jelentő konstrukciós hibát anélkül, hogy a hiba megszüntetéséről gondoskodna?!
Ha ez igaz lenne, egy életre lehúzhatnák a redőnyt. Arról nem is beszélve, hogy komoly kártérítéseket fizetnének, amit a sajtó rögtön fölkapna.

Magyarul: Én nem hiszek ebben a hibában. (különös tekintettel arra, hogy én Euromaxot vettem decemberben, de még nincs beüzemelve.)
R.

Előzmény: Brockey (632)
Szellőke Creative Commons License 2003.02.10 0 0 635
Sziasztok,
tapasztalt építkezők, tőletek kérek segítséget.
Tud-e valaki olyan víz-gáz-fűtésszerelőt ajánlani, aki korrekt, pontos, megbízható és árban is tűrhető?
Észak-budai agglomerációban lenne a feladat (kétlakásos ikerház teljes gépészete).
A referencia sokat számítana, olyat írjatok, aki már bevált csalási házas projektben.
Előre is köszönöm.
Üdv: Szellőke

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!