Az „Excel” fórum célja, hogy keretet adjon az Excel felhasználók széles táborának tapasztalataik megosztására, és lehetőséget a segítséget kérőknek. Az alábbi összefoglaló azért készült, hogy segítse a helyes kérdésfeltevést.
– Írd le szabatosan a problémát. Úgy fogalmazz, hogy ne csak te magad, de a szakértő is megértse, mire szeretnél választ kapni.
– Írd le, hogy milyen verziójú Excellel dolgozol. (Vagy ha nem – ill. nem csak – Excel, akkor micsoda?)
– Írd le, hogy milyen úton indultál el, és hol akadtál el rajta.
– A kérdés megértése szempontjából sokat segíthet, ha feltölteszt egy képet, amin látszik, hogy mit szeretnél, vagy illusztrálja azt.
– Még jobb, ha feltöltesz egy minta munkafüzetet valahová (pl. data.hu). Feltöltés előtt távolítsd el belőle a nem publikus adatokat.
– Ha a feladat jellege olyan, célszerű az "előtte" és "utána" állapotokat bemutatni. (Miből kellene csinálni mit?)
– Ha VBA kódon kell javítani, másold be a releváns kódrészt. Rövid kód mehet hozzászólásba, hosszú kód inkább ide: http://pastebin.com/
– Ha valami nem úgy működik, ahogy kellene, add meg a rendellenes viselkedés jellemzőit, a hibaüzenetet, és a hibát okozó programsort.
Szerbusztok. Kérdezni/kérni szeretnék. - Adott egy tetszőleges kiragadott számokból álló számhalmaz. Mindig 5 oszlop (A,B,C,D,E)és 20 sor a kiragadott vizsgálandó számhalmaz. Összesen 100 db. szám amiben sok a szám ismétlődés. - Kérdésem. Hogyan tudom az 5x20-as számhalmazt 1 sorba rendezni. Növekvő számsorrendben az ismétlődő számokat kiszűrve/elhagyva. A többlépcsős makró használatot kellene kiváltani. - Köszönöm.
Csak hogy kerek legyen a történet, és értsétek mi történt: de.
Ha a D oszlopba másoltam a függvény értékét, random hosszúságnál levágta (legalábbis szemre, de lehet x karakternél, csak a különböző betűszélességek miatt tűnik így), ha egy másik sheet A oszlopába, ott meg megvan.
A kérdésednél azt hittem, arra gondolsz, hogy a képernyőn nem húzom elég szélesre az oszlopot.
Úgyhogy elvileg minden szép és jó - csak kiderült, hogy néhány új sort nem /abc/ kezdettel jelöl, teljesen mással indul (nincs / sincs), úgyhogy a sorok mondjuk 5 %-át nem tudom kinyerni, de azt már letojom.
De hogy ez az elválasztójel-különbség mekkora f.szság.. Jó, tizedes vesző-pont különbözik, mert az helyesírás kérdése, na de a paraméterek elválasztása... Ez döntés kérdése, "legyen vessző minden nyelven", és kész.
Legjobb tudomásom szerint igen. Bár ennek némileg ellentmond pimre tapasztalata.
Én nem egyszer nyitottam már meg angol nyelven szerkesztett Excel munkafüzetet, minden esetben minden jól működött nekem. Olyannyira biztos, hogy nem magyar nyelven szerkesztették eredetileg, mint hogy kék az ég. Külföldi fórumról származott, ahol nem is beszéltek magyarul.
Az is látszódik, hogy az xlsx fájlon belül az adott munkalap xml fájlján belül már vessző az elválasztó karakter és nem pontosvessző.
@pimre: Engem eddig nem foglalkoztatott az Office nyelvének a módosítása. Ha hamarabb váltasz nyelvet, minthogy megnyitnád a fájlt, akkor is hibásak a függvények?
Csak azok a paraméter elválasztó jelek ne lennének.....
Egyébként rémlik nekem olyan példa is már valahonnan, ahol a magyar Excelben is vessző az elválasztójel. Nem tudom, nem emlékszem hol láttam. Jó lenne, ha valaki esetleg tudna valamit mondani azzal kapcsolatban, hogyan lehet ilyet beállítani.
Én annyit pontosítanék a leírtakon: amilyen nyelvű az adott Excel olyan nyelven kell a függvényeket megadni neki, de ő ezt minden esetben angolul tárolja el.
Látszik a két képernyő mentés összevágásánál is, hogy én a magyar Excelemben magyarul írtam meg a függvényt és ha "megnyitottam szövegszerkesztővel", akkor ott már angolul látszódik a függvény. Így ilyen szempontból mindegy, hogy eredetileg milyen nyelven írodott az Excel tábla és hogy a későbbiekben milyen nyelvű Excellel lesz az megnyitva, mindig az adott nyelven fognak a függvények megjelenni.
A magyarban magyar, az angolban angol függvény neveket kell használni :( (és mások a paraméter határolók is) , sajnos nincs kétnyelvű Excel, legalábbis én így tudom.
Nálad nem fogja "megenni" az angol függvényneveket.
Makróval lehet megoldani, ha makróval írod be a képleteket, akkor az international szabvány szerint angol függvényneveket, elválasztót kell használni a Range.Formula paramétereként. Viszont ezt az Excel a saját verziójának megfelelően fogja megjeleníteni a cellákban.
A makrót beleteheted a sablonfájlba és új munkafüzet nyitásakor egyszer le kell futtatni - ez mehet automatikusan is.
Ha ez a lehetőség működik nálatok akkor mintát tudok mutatni.
De megoldódott, kiszedtem a nekem amúgy sem kellő részt (annyi, hogy én oda vesszőt írtam, de nem hiszem, hogy az kavart be, mindegy, mit szúrnék be szerintem), és így már tökéletes. Köszönöm ismét.
A tegnap félre tett kérdésem:
Én magyar Excelt használok, más angolt. Ott is működik a jobb, bal... függvény? Vagy angolosítsam nálam, és az működik mindkettőben?
Én ezt használtam, mert nálam a fájlkezelő keresője nem adott találatot, de ez tarthatott 5 percig is, az Excelben meg 5-6 mp. Előttem próbálták mutatni a kollégáknak ezt, hogy jobb mint a fájlkezelő, de nem tudták meggyőzni őket. Nekem a sebességgel végül sikerült. :)
Jövőbeni ötletnek a Totál Commandert ajánlom, mint kereső.
Az ALT + F7 kiadja ezt az ablakot.A "Mit keres"-be *txt --> minden txt fájlt megkeres (ezt lehet cifrázni, *alm* pl minden olyan fájlt keres, amely tartalmazza az alm-t). Szöveg bejelölésével ezekben keresi a megadott szót.
Az 1 értelemszerű, az adott fájlra ugrik, a 2 kiad egy ablakot
Ebben egyesével lépkedve F3-al belenézhetsz a fájlokba.
A Bővített fül alatt további paraméterekkel szűkítheted a találati listát (időpontok között, fájlméret figyelembe vétele).
Sokkal gyorsabb, mint a Win keresője, jobban paraméterezhető, zseniális. Szerintem.
Igen, képletek vannak a sablonban most is, csak nem ismert a sorok száma, ezért berakom az első sorba, és onnan lehet bemásolni annyi sorba, amennyi éppen kell.
Megpróbálom majd, de az egész szenzitív, mindent át kell irni.
De röviden így néz ki:
/abc/rzgcfgh
fgjbb
dbFFe
renc27vbgfh
fghBud
apestchvdd
/abc/fgghh
fghvfg
eggfgh
thh
/abc/zgg
vbbb
gh? gbb
/abc/pkhf
fbvgh
g hFt
hghfhh
thgtzu?
zzhftz
hjhgj
hj?ggzuk
k hffgu
/abc/ghbf
dgh
Amelyik sor végén kérdőjel van, ott (onnantól)nem adódik hozzá a következő sor. Sor elején még nem bukott ki, hogy zavart okozna, de lehet, az első 300 sorban pont nem volt olyan sor.
Amúgy gratulálok annak a programozónak, amelyik ilyen összevissza adatot képes kiadni a kezéből.... annak pedig külön diploma jár, aki ezt így el fogadja, netalán még fizet is érte. :( :(
Ahol összefűzés miatt van a & ";" & akkor a ; elhagyható. A kérdőjelet nem értem, nálam a példában simán betette. Ezért mondtam, hogy jó lenne látni, hol van. Esetleg mutasd meg a képleted. Milyen Excel verziót használsz, mi a paraméter elválasztó?
Érdekes, mert nekem nem teszi be a ;-t. Valamit elírtam volna? De nekem nem is kell pontosvessző, úgy kell összefűznie a sorokat, ahogy vannak. Pl. a név, számlaszám sem 1-1 sorban van, hanem sor végén elkezdődik a név (FFe), a másik sor elején meg folytatódik (renc). Ugyanez a számlaszámmal: sor végén HU123, következő sor elején meg 45678901234567890123456. Tehát csak össze kell fűzni.
Akkor ezek szerint kiszedhetem a ";" & részt, marad az D2 & A3 (ha jól emlékszem, hátha nem borul meg a kérdőjeltől.
Lehet, hogy járható lenne, de azt már nem nyomnám le a kollégák torkán. :)
FFerenc megoldásával egyelőre kell egy. txt import, oszlop másolás, beillesztés a sablonba, x db oszlopban a 2. sor lehúzása végig, szűrés, pár oszlop másolása, másik fájlba/lapra beillesztés értékkel. Ezt talán el tudom érni.
Napi több óra munkát lehet megspórolni 5 perc alatt, de nagyon nehezen mozdulnak a kollégák, óriási a tehetetlenség, "így szoktuk", "X így találta ki", ha nem pofon egyszerű, inkább szüttyögnek órákig. Én meg látom, csapágyasra vannak hajtva nem túl jó fizetésért, próbálok erővel is segíteni rajtuk. :)
Most volt egy "projektem", az is sok órát spórolt meg, de küzdelmes volt a dolog: csak annyi a változás, hogy csináltam egy böszme .xls-t, abban tudnak keresni - max. 5-6 mp (múltkor ezt akartam még gyorsítani), ha a táblázat legvégén van az adat, külön cellába kiraktam ami kell; eddig meg a windows fájlkezelőjében keresték a szöveget, nem túlzok, volt hogy 5 perc alatt lett meg a .txt, megnyitották, abban megkeresték a szöveget, az ömlesztett sorból kivadászták, ami most ott van külön cellában. Na, ez is nem nagyon tetszett, 1 ember mondta, szerinte a táblám lelassítja a fájlkezelőt, rögtön volt, aki csatlakozott. Aztán 1 ember használta, elmondta, hogy 10-20-100x gyorsabb, aztán 3, ma már mindenki, éppen ma hálálkodtak, mennyire jó. Csak nehéz rávenni őket, hogy van új a nap alatt, ezért kell a végletekig egyszerűsítenem.
Megmutatnád legalább képen a kiinduló adataidat? (Persze ne a titkosad, csak a szerkezete fontos.)
A ; a Ha függvénynél paraméter elválasztó, egyébként pedig az egyes sorok közötti elválasztás lenne a funkciója, nézd vissza a hozzászólásomban a képet.
Egy hiba van: ha a sorom utolsó karaktere ?, akkor a D2 & ";" & A3 "parancs" eredménye marad D2. Ezt kellene még megoldani, utána tökéletes lenne szerintem.
Bevallom, az a ";" nem tudom, mi célt szolgál, mert pontosvesszőt nem tesz be, azt látom.
Megnyugodtam, az félelmetes lett volna, ha ilyen memóriád van. De számomra az is csoda, am(enny)ire emlékeztél. :)
Tökéletesen értetted a problémát. :)
Szoktam importálni (na nem sokat...), de nem láttam olyan beállítást, hogy több sorból 1 sor. Erre gugliban keresve az 1 cellában több sort hozza, egyetlen fordított (nekem kellő) találat sincs.
Jól érzed, szenzitiv a cucc, még "kihoznom" is nehéz lenne, próbálok összedobni valami hasonlót, úgyis csak az elv a lényeg. A : és , abszolút nem számít, mert tulajdonképpen nem is kell cellákra bontani, jó egyben is a sor.
Szia, nem emlékeztem, csak rémlett, hogy talán nálad volt valami lassulási probléma. Próba szerencse rákerestem az Excel hozzászólásaidra (tudod, bárki nevére kattintva egy hozzászólás felett listát kapsz arról, hogy hány hozzászólásod volt az adott topikban. Neked kevés volt, így pillanatok alatt rátaláltam a 2020-as lassulásra.) .
A txt-s kérdést nem tudom, jól értem-e. Tehát egys sorok valamilyen fix karaktersorozattal kezdődnek, legyen /xyz/. És akkor az adott sor tartalmához hozzá kell fűzni (és törölni) a további sorokat addig, amíg nem találunk egy /xyz/-t, mert ezzel új összefűzést kezdünk új sorba. Az első üres cellánál befejezzük a keresést.
Nem hinném, hogy ez komoly nehézséget jelentene. Az excel és a txt jóban vannak, könnyű konvertálni ket. Gondolj a CSV kiterjesztésre.
"Amúgy érdekes a .txt, hol :, hol vessző a szeparátor jel, ". Ha a kettőspont és a vessző egyaránt csak szeparátorként fordul elő, akkor nem nehéz törölni, vagy másra változtatni, vagy egységesíteni őket.
Ha tudsz küldeni emailben, vagy felhőből (pl. Google Drive) egy mintát, akkor szívesen megnézem. Az adataid nyilván bizalmasak, de próbálj meg egy olyan részt kivágni, ahol nincs érzékeny adat, vagy valami hasonlót generálni 6-8-10 sornyit.
Erre most emlékszel, vagy visszakerestél? Ha előbbi, le vagyok esve a székről. :) Volt ilyen, az más probléma volt. Elbújó képek miatt bődületes fájlméret, alig lehetett megtalálni, a fájlt meg megnyitni is alig.
Itt most csak sima "lassúságról" van szó, pár mp, amin van aki hisztizik, de ezen is túl vagyok.
Még egy bajom van, hálás lennék, ha erre lenne megoldás. Makró biztos jó, csak nem értek hozzá. :(
Van egy .txt, abban sok tétel, de így:.
Első sor /xyz/abcd
Következő sorok: szövegek, amiket az előző sorhoz hozzá kellemes fűzni. "Az egyszerűség kedvéért" változó, hány sor van, azzal nem lehet kalkulálni.
Valami olyan jut eszembe, nézze meg, szöveg eleje /xyz/-e, ha igen, lépjen a következő sorra. Megint vizsgálja, ha igen, lépjen lentebb, ha nem, fűzze hozzá az előző sorhoz, ezt a sort törölje, következőt vizsgálja, mindaddig ismételve, amíg üres cellát nem talál.
Programmal bármikor menne fél óra alatt (rég csináltam ilyet, azért írok ilyen sokat), de multi, (tök jogosan amúgy) nincs helye saját programoknak, Excelben kellene összehozni. Aztán még egy kis bűvészkedés az adatokkal, aztán az egészet úgy összerakni, hogy a kollégáknak csak a .txt tartalmát kelljen bemásolni, és kiessen a kész adat. :) A vége nem gond, de a kiinduló adatot nem tudom előállítani.
Amúgy érdekes a .txt, hol :, hol vessző a szeparátor jel, de az is megoldható, csak nem tudom, ki és miért ilyet generál.
A táblázat amit havonta lehívsz, minimum három oszlopot tartalmazzon! 1. kelt, vagy hónap, 2. partnerkód, 3. összeg
Ezeket az adatokat másold egy "Egyesített adatok" nevű munkalapra, havonta egymás alá!
Az "Egyesített adatok" nevű munkalapot elemezd kimutatással! A kimutatást egyszer kell megszerkeszteni. Bármilyen formázás, rendezés létrehozható.
A havi teendő annyi, hogy becopyzod az adatokat, és mented. Frissíted a kimutatást és annyi. Praktikus, ha a kimutatás és az adatok nem egy munkafüzetben vannak. Ha a havi lekérés nem tartalmazza a partner nevét, akkor kell egy nulladik havi táblát is hozzáadni az egyesítetthez, hogy a nevek is kéznél legyenek.
Biztos, ami biztos itt elérhetők az általam használt fájlok, amik azonosak a mintában megadottakkal. Hogy ha valamiért nem működne nálad, akkor össze tudd hasonlítani, és megtalálni az eltéréseket.
Munkahelyen, a számítógépes programból kell lehívnom minden hónapban egy táblázatot, ezt szeretném összefésülni egy másik, a meghajtón lévő táblázattal.
A saját gépen lévő táblázatnál fel van sorolva az összes ügyfél név és partnerkód alapján, mellettük lévő oszlopokban pedig egy összeg, hogy a különböző hóapokban milyen értékben vásároltunk tőlük. A legutóbbi hónap (június) még nincs kitöltve, ebben lenne szükségem a segítségre. A programból lehívott táblázatbanc sak azok az ügyfelek szerepelnek, szintén partnerkód alapján, akiktől a legutóbbi hónapban (júniusban) vásároltunk, valamint mellette az összeg, hogy mennyiért. Ezt a két táblázatot kéne a lehető leggyorsabb módon összefésülnöm egybe.
Segítségképpen itthon készítettem egy egyszerűsített példát. A lenti, fehér táblázat B (Összeg) oszlopából szeretném a számokat átrakni a felső, kék táblázat B (Június) oszlopába, a partnerkódnak megfelelő sorba. Tehát az első, 50 000-res összeget szeretném berakni az első táblázat A/4 cellájába, és így tovább.
Természetesen ezt csak a szemléltetés végett készítettem, munkahelyen sokkal több adatról lenne szó, ezért is keresek egy gyorsabb megoldást, hogy ne kelljen hónapról-hónapra kézzel átírnom.
Használhat oszloponkénti autofiltert a kereséshez, vagy ha ez a keresés egy sima Ctrl+F opcióval történik, akkor kijelölni előtte azt az oszlopot, amiben keresni akar... így csak a kijelölt tartományon (oszlopon) vándorol végig, nem a teljes táblán.
Abban az értelemben amire Te gondolsz, nem lehet indexet rakni rá.
Nem tudom, hogy keresel a táblában... Valószínűleg máshogy kéne megfogni, megközelíteni ezt a keresést, elképzelhető, hogy előállítható gyorsabb módszer is. De így látatlanul megítélhetetlen.
Adott egy több százezer soros táblázat, amiben a keresés lehet 15 mp is. Ezt van aki sokallja. :) Ha lehetne adatbázist kezelni a melóhelyen, nem lenne gond, index a kívánt oszlopra, és 1 mp alatt kiadná. De nem lehet, így az Excelből kellene kihoznom a legtöbbet.
Egy kis segítséget kérnék. Az excelben egymásra épülő számoló táblázataim vannak, mindegyik külön munkalapon. A számított eredményeket, vagy adatokat amire másik munkalapon, másik táblázatban is szükség van mindig átkerülnek a következő munkalapokra. A táblázatok teljesen különböző formátumuak, így azonos munkalapon a megjelenítésük nem szerencsés, az eltérő méretű cellák miatt.
Hogy ne kelljen folyamatosan ugrálnom az egyes munkalapok között szerencsés lenne, ha egymás alatt azonos oldalon látnék mindent, de ehhez több oszlopazonosító kiosztás kell úgy gondolom. Meg lehet azt oldani, hogy a különböző munkalapokat egymás alatt lássam, így görgetéssel tudnék haladni a táblázatok között.
Tudtommal nincs olyan függvény, ami meg tudná állapítani a cellák színét és az alapján rendezni valamint a bennük lévő adatok alapján pluszban. Makróval lehet megoldani a dolgot.
Szerbusztok. A segitségeteket szeretném kérni. Adott ez a fügvény ami teszi a dolgát. =DARABTELI($A$1:$H$1;A1)>0 Hogyan kell átirni hogy rendezze is soronként? 1.A szint (csak 2 szín jelöli zöld=kitöltés , piros=szám) a megtalált számokkal előre veszi. 2.A színnel(zöld=kitöltés) jelölt megtalált számokat sorba rendezi nagyság szerint 3.A nem színesített számokat a sorok végén szintén nagyság szerint rendezi. Köszönöm.
Viszont ahol nincs beolvasandó érték pl. G4 - G7 oda "#Hiányzik" kerül. Ezt hogy lehet kiküszöbölni? Ha nincs mit beírni, inkább maradjon üres a mező. Illetve a következő "H" oszlopba a képlet melyik értéket kell átírnom?
A VB szerkesztőben kellett volna egy modulba tenni.
A füzetedben Alt+F11-re bejön a VB szerkesztő. Ott az Insert Module létrehoz egy modult (jobb oldalon nagy üres felületet), oda kellett volna bemásolni.
A füzetbe visszalépve Alt+F8-ra előjön egy ablak, benne a makró nevével, ezt indítva pikk-pakk áthelyezte volna az adatokat.
Ilyesmin gondolkodtam (annyi változással, hogy az oszlopokkal van gond, tehát ha adott sorban nincs a - mondjuk - G oszlopban adat, akkor csak F-ig rendezi át).
Alapból mindig úgy rendeztem, hogy kijelöltem a sorokat, amiket rendezni akarok. Ilyenkor nincs gond, mindug komplett sorokat mozgat. Még nem jöttem rá, mitől van, de néha a fejlécet is rendezi, hiába nincs kijelölve az első sor. Ilyenkor vagy elmentem, bezárom az Excelt, újra nyitom a táblát, és jól működik, vagy úgy rendezem, hogy nem jelölök ki semmit, és ekkor sem rendezi az első sort. Valószínűleg ez lehetett a baj, éppen kijelölés nélkül rendeztem, így meg az általad írtak alapján nem kezelte G oszloptól, mert az aktuális sorban ott nem volt semmi. Vagy valami ilyesmi lehetett.
Beletettem az általam javasolt képleteket. A képletek minden oszlopban hasonló elven működnek, de az eltérő paraméterekben különböznek. Ezért lefelé húzhatók az oszlopokban, de oldalra nem.
Biztosan meg lehetett volna csinálni egyszerűbben is, hátha valakinek sikerül.
Mivel sorba vannak rendezve a tételek a pozició szerint (- ami akkor is megvalósítható, ha egyébként nem lennének így - ) minden pozícióhoz ki lehet jelölni azt a tartományt, ami hozzá tartozik. Ezt teszi az OFFSET függvény: A MATCH megkeresi a pozició első előfordulását, a COUNTIF megszámolja, hány sorban fordul elő. Ez alapján jön létre a tartomány, melynek G oszlopában keressük a Connection Type-ot ismét a MATCH függvénnyel. Ezt az eredményt adja vissza az INDEX függvény - aminek oszloptartománya most nálam 20, de ez változtatható, ha több paramétert keresel.
A kérésed szerint most a Conn1 és Conn2 értékek kerülnek át a megfelelő pozícióhoz.
Akkor fordulhat elő, ha nincs a teljes rendezendő állomány kijelölve vagy az adatok között üres sor/ok vannak vagy egy oszlop szerint rendeznél, de az ebben levő értékek "nem érnek végig" a többi oszlophoz viszonyítva.
Az Excel automatikusan az éppen aktuális cella környezetét veszi rendezendő adatoknak - ez nem mindig a teljes adatállomány.
Tanács: az adatállomány legyen sorfolytonos, rendezés előtt jelöljük ki az egyik fejléc cellát. Az Excel általában megkérdezi, hogy ezen a tartományon szeretnénk-e a műveletet vagy kiterjeszteni. A kiterjesztésnél meg kell lesni, minden benne van-e.
Szeretnék készíteni egy táblázatot, de nem tudom hogyan tudom megcsinálni az adatcsoportosítást.
A táblázat „product” és „connections” füleit egy rajzoló program hozza létre az aktuális rajzból kiemelt lista alapján. Ezeket egy régi XLS-be írja. Ebbe szeretnék beletenni egy új „Csatlakozások” lapot, amely a másik kettőből összesíti az adatokat. A problémám itt kezdődik, mivel a „connections” lapon egy készüléknek a különféle csatlakozásait külön soron jeleníti meg (G oszlopban: E, G, HW, CW stb …) de én ezt egy soron szeretném kezelni. Tehát ha a „connections” G oszlopban pl. „E” szerepel, azt a „Csatlakozások” lapon az „E (kW)” és „E (Volt)” mezőkbe írja be a „Conn1” és „Conn2” értékeket. A „Csatlakozások” lapon minden „Poz” szám csak egyszer szerepelhet. A készüléknek csak néhány csatlakozása van, így a sorban több cella is üresen marad. Az összetartozó értékeket beszíneztem. Az is fontos lenne, hogy a „Csatlakozások” lapon a G és I oszlop szám legyen, azt összegezni lehessen.
Lenne egy furcsa kérdésem. Szerintem ilyen nincs, de már többször előfordult. :)
Sorbarendezésénél mondjuk G oszlopig sorba rendezi a táblát, de a H oszloptól maradnak eredeti sorrendben.
Nekem is csinált ilyet, kaptam vissza táblát ilyen hibával, tegnap meg kolléga futott bele. És ugye ha nem tűnik fel rögtön, akkor már a visszavonás nem feltétlenül járható.
"Ha a valós tudásszintjére lenne kíváncsi a gyakorló vizsgázó vajon próbálkozna e végtelen számban?"
Semmilyen szoftvert nem lehet arra alapozni, hogy majd a felhasználó betartja a szabályokat, mert a felhasználók sosem tartják be a szabályokat. Sőt, a legelképzelhetetlenebb hibákat is elkövetik, amit józan, normális programozónak álmában sem jutna eszébe, hogy azokat is ki kellene védeni.
De mindegy. Jól láthatóan nem vagyunk egy hullámhosszon, úgyhogy nem erőltetem a nézőpontomat. Viszont, mivel nem sikerült a kérdésemre adekvát választ adnod, és továbbra is csak találgatni tudok, hogy pontosan hogy lesz ez a rendszer használva, felállítottam pár munkahipotézist, és kiválasztottam azt, ami szerintem a legvalószínűbb. Így született ő: https://data.hu/get/13782213/QA.xlsm
Okés, a törlés gomb nem gond, de én továbbra sem értem, hogy a százalékos kiértékelés mit jelent, amikor a feladatmegoldó végtelen számú alkalommal próbálkozhat a helyes válasz kiválasztásával, és - hacsak nem tökéletesen IQ mentes, akkor - végül minden választ helyesre fog kihozni. Tehát mi van a százalékszámítás számlálójában és mi van a nevezőjében? Precíz megfogalmazást kérek.
A tol változó tartalmazza a sort, ahonnan az áthelyezést kell kezdeni. Az ig az áthelyezendő cellák száma mínusz 1. A tol a mintádban 7 (mert az első csapat marad a helyén), az ig pedig 5-tel több a minta szerint, 6 adatnál. Ezek értékét a *-gal jelölt sorokban módosíthatod.
Mint arra Te is rámutattál, ha meg van jelölve a helyes válasz zölddel, a rossz pedig pirossal és akárhányszor lehet módosítani a jelölésünket, akkor ez nem vizsga feladat, mert mindenki 100%-osra fog vizsgázni.
"Szerintem egy alkalommal kell, hogy kattintható legyen a válasz."
És ezt hogy egyezteted össze az alábbi mondattal?
"... és amikor egy másik lehetséges válaszra klikkelek törlődjön az előzőleg kijelölt háttér egy adott kérdésnél de ez ne legyen hatással a következő vizsgakérdésre"
Esetleg az tudom még elképzelni, hogy azt nézzük, hányadik próbálkozásra találta el a helyes választ.
Szerintem egy alkalommal kell, hogy kattintható legyen a válasz.
@Hát ő: szerintem nem kell színnel megjelölni rögtön hogy jó-e vagy sem a válasz, mert ha csak egyszer enged egy cellába kattintani, akkor is nyithatok egy másik excelt ahol kigyüjtöm, hogy melyik a helyes válasz és egy végső kitöltésbeb csak azokat kattintom be.
Én egy rejtett fülön gyüjteném a válaszokat, szépen egymás alá. Az egész munkafüzetet szerkesztés ellen védetté tenném és csak a megjelölt cellák lennének kiválaszthatók. Azok is maximum egyszer.
Utána egy külön tanári verzióban értékelném ki a helyes válaszokat.
A válaszok szeparált gyűjtésére vonatkozó részt nem értem. Ha annyiszor kattinthatsz, ahányszor akarsz, akkor nyilván a vizsgázó addig fog kattintgatni, amíg minden válasza zöld nem lesz. Azt meg minek gyűjteni? 100% jó válasz borítékolható.
Szeretnék magamnak egy vizsgához olyan feladatlapot készíteni ami képes a következőkre.:
C2 cella vizsgakérdés
C3 cella 1. válasz
C4 cella 2. válasz
C3 cella 3. válasz
C4 cella 4. válasz
- 150 ilyen kialakítású kérdés / válasz van egymás alatt egy cella kihagyással.
Szeretném elérni hogy az általam előzőekben megadott helyes válaszra klikkeléskor az adott cella zöld színű míg a rossz válaszra klikkeléskor piros színű legyen a háttere. Minden kérdésnél csak egy lehetséges válasz lehet. Tehát csak egy válasznál legyen látható háttér, és amikor egy másik lehetséges válaszra klikkelek törlődjön az előzőleg kijelölt háttér egy adott kérdésnél de ez ne legyen hatással a következő vizsgakérdésre..
- A jó és rossz válaszokat szeparáltan szeretném gyűjteni. a feladat százalékos kiértékelése miatt.
- Szeretnék elhelyezni egy törlés gombot aminek a funkciója a hátterek törlése, új feladatmegoldás indítása lenne.
Olyanok válaszát keresem akik esetlegesen ha szükséges megírnak egy makrót vagy ha a feladathoz ez nem szükséges végigvezetnek a pontos folyamaton. Amennyiben ez túl bonyolult és időigényes természetesen megértem és elégedem ezt a dolgot.
(Amit már-már lakonikus rezignáltsággal veszek tudomásul: küldje meg mindenki xy-nak a kitöltött táblázatot, aki a kapott sorokat összetolja és továbbküldi, ahol ugyanezt egy kicsit nagyobb merítésben megcsinálják. Így a kiadott feladatra lehetséges időből kb. 1 hetet vesztünk, mert nem ismerjük a közösen, egy időben szerkeszthető táblázatok, szöveges dokumentumok világát.)
Amúgy az valószínűleg sokat dobna a dolgon, ha küldenél egy minta táblázatot, amiben minden ugyan úgy van, ahogy majd a munka példányodban lesz. Elég maoistának kell ahhoz lenni, hogy újra gyártsuk a táblázatot, főleg, hogy a színesen nem is olvashatóak a feliratok.
Ezt képlettel nem lehet megoldani, ugyanis cellaösszevonást képlettel biztos nem fogsz csinálni. Legfeljebb azt lehetne elérni, hogy az összevonanadó celláknak ugyanaz legyen az értéke.
De nekem még az is közel lehetetlennek tűnik. Elméletileg *talán* össze lehetne fabrikálni egy képletet, de az annyira bonyolult lenne, hogy aligha él olyan ember, aki átlátja. Kicsit sem segít, hogy a táblázatokban cellaösszevonások vannak, hogy a napok az egyik táblázatban meg vannak nevezve, a másikban csak kezdőbetűk, hogy az időintervallum az egyik táblázatban 2 cella, a másikban 1, stb. stb.
Lenne az alábbi adattábla (1. munkalap), ami egyben egy órarendi lista. Az ebben lévő adatokat kellene, hogy olvassa a teremtáblázatba (2. munkalap) C4 cellája az alábbi módon:
1. munkalap:
2. munkalap (ez értelemszerűen folytatódik Kedd, Szerda, s.í.t.):
Az 1. munkalap G oszlopából nézze a nap indexet és keresse meg a megfelelő napját (1. sor) a táblázatnak. Aztán az 1. munkalap H-I oszlopából keresse meg a 2. munkalap B (AF) oszlopokban található időintervallumokat. Végül az 1. munkalap K oszlopából keresse meg a megfelelő terem oszlopát (2. sor) a 2. táblázatnak. Majd a megfelelő mennyiségű cellát egyesítve (ilyet csak makróval lehet?) írja be az adekvát órarendi adat sorából az 1. munkalap A, C, E, F oszlopaiból származó adatokat. Magyarán: ha hétfőn 10-től 12-ig tart egy órát, akkor a teremtábla 6-7-8. sorában jelenjen meg, hogy " Nagy József, Szakmai gyakorlat 3., DEMA 1-2.
Erre milyen képletet tudnátok ajánlani?
A színeket majd feltételes formázással megcsinálom.
Adva van egy táblázat (Írószer igénylés), ami az "A" oszlop előtt sorszámozva van. Az "L" oszlopba kellene beírni a darabszámokat.
Kimásoltam azokat a tételeket amelyikre nekem szükségem lenne, mert sokezer sor van és beírtam a darabszámokat. Ennek a táblázatnak a sorszámai megegyeznek az eredeti táblázattal.
Hogyan tudnám legegyszerűbben visszatölteni az "L" oszlopban lévő számokat, úgy hogy azok a megfelelő sorokba kerüljenek?
Az nem makró. XLSX kiterjesztésű dokumentumban nem lehet makró. Ha megnézed az általam visszaküldött dokumentumot, akkor a gombon tudsz jobb egérgombot nyomni. Majd a hivatkozások szerkesztésére ha rámész, akkor pl. a Tandembox fülön az alkatrészek gombon a következő hivatkozás van: F246:F266. A védelem feloldása előtt is lehetett az F oszlopba adatot bevinni. Ezért is tudott arra hivatkozást létrehozni. Bár szerintem elég lett volna az F247-re hivatkozni simán, mert az az első sor, ahol van értelme adatot bevinni, mert így kijelöli az egész F246:F266 tartományt.
A munkalapok zárolásakor meg lehet határozni, hogy milyen műveleteket lehet csinálni a felhasználónak a zárolt munkalapon. Cellákat, tartományokat lehet szabadon szerkeszthetővé tenni.
Másrészt pedig a makrókat is el lehet rejteni - ha ilyen navigációs gombok vannak benne, akkor biztosan van benne makró is, csak a VBA projekt le van védve, ezért nem látható. A munkafüzet kiterjesztése pedig vagy xlsm de inkább xlsb valószínűleg.
Egyébként az hogy lehet hogy az említett védelemmel ellátott munkafüzetben van több gomb is elhelyezve ami cellákhoz navigál, és nem kell beírnom semmilyen jelszót sem megnyitáskor, sem használatkor.
Ugyanakkor a VBA-ban nem látok makrót, sem semmit ami ezt a műveletet végzi. Ezt hogy csinálják? Ez nem makró?
A UserInterFaceOnly paraméter beállításával eléred, hogy a makróid tudnak működni, de a felhasználók felé érvényes a védelem. Ezt a paramétert sajnos minden egyes munkafüzetnél megnyitáskor be kell állítani munkalaponként külön - külön, mert bezárással "elfelejti".
A pipát ki kell venni, akkor nem lehet kijelölni. Illetve az objektumok tulajdonságai között be kell pipálni, hogy védettek legyenek. Bár elvileg alapértelmezetten azok.
Hát, nem lenne rossz az egyiknél eltüntetni a lapvédelmet.. No, semmi rosszra ne gondolj, csak beszúrnék egy egy oszlopot hogy összesíteni tudjam a tételeket.
A megrendelt árukat, külön munkánál külön munkafüzetben szeretem kitölteni, hogy lássam mennyi a végösszeg. És amikor elküldtem 1 emailben 3 excelt, azt mondták hogy írjam egybe, ők ezt nem összesítik. (???)
Mondom, bakker, nektek ezt megoldani semmibe sem telne, de pont letojta.. Így volt hogy 2 nap kihagyással küldözgettem nekik a megrendeléseket. :)
Amúgy ezek a jelszavas védelmek pár perc alatt eltüntethetőek viszonylag egyszerű módon. Maga a jelszó nem fejthető vissza ilyen gyorsan, de törölni lehet és utána mindenhez teljes értékűen hozzá lehet férni.
Nagyon utáltam, amikor partnercég úgy küldött árjegyzéket, hogy nem lehetett cellákat kijelölni... Főleg amikor a több száz termékből csak 30 termék árára volt szükségem... Gyorsabb volt eltüntetni a védelmet, mint írogatni nekik, hogy küldjék el rendesen.
Megértem mondjuk az ő álláspontjukat is, hogy ezzel "védik" az áraikat, hogy ne lehessen azt mondani, hogy mást küldtek.
Van olyan munkafüzetem, amelyet egy partnercégtől kaptam, és a benne lévő fotókat még csak ki sem tudom jelölni. Csak néhány cellába tudok beírni, semmi mást nem tudok a munkafüzetben módosítani, csak amit ők engedélyeztek.
De tuti láttam már több ilyen munkafüzetet, amelyben rögzítve voltak a képek, csak most nem találok másikat.
A microsoft oldalán leírják hogyan lehet lapvédelemmel ellátni az objektumok szerkesztését, csak éppen az ég világon semmit nem csinál.
Még régebben volt egy publikus MS telefonszám, amelyen beszéltem a supporttal. Tudja valaki ezt a számot? Holnap felhívnám őket.
Ha nem az A1 cellába kerül az első kiadvány név, attól még az oda kerülő képlet még nem fog változni. De az A2 cellába írt képletem igen, méghozzá ahol az A1-re hivatkozok ott mindenhol át kell írni az új "A1"-re. Valamint a képlet elején a SOR()<=SZUM(Munka1!B:B) rész után még hozzá kell adni a szumma értékéhez annyit, ahány sorral lejjebb van az első sor. Tehát ha van egy fejléced és az első kiadvány neved a 4. sorban lesz, akkor 3-at kell hozzáadni.
Ha nagyon profik akarunk lenni, akkor be lehet építeni valahova egy ellenőrző cellát is, hogy elléggé le lett-e húzva a képlet vagy sem.
Makróval elegánsabban is meg lehet oldani, akkor nincsenek ilyen csúnya képletek benne :)
Egy próba: Zárj be minden más munkafüzetet és úgy nézd meg.
Alakzatok ügye: Sajnos szerintem az alakzatokat nem lehet fix helyen rögzíteni, azok a munkalap görgetésével csúszkálnak. Tudom, útálni fogod, de ezt a problémát csak úgy lehet megoldani, ha Userformra helyezed az alakzatokat, mert a Userform viszont rögzíthető, lényegében a munkalap "felett" van.
Átneveztem a module-okat VBA-ban, és az egyik makrómat (a makró hozzárendelésnél) nem hajlandó az egyszerű eredeti nevén megtalálni, csak a munkafüzet nevével kiegészítve.
Az Excelnek is - mint minden rendszernek - megvannak a maga eszközei és szabályai. Ahhoz, hogy rendszeresen használni tudjuk, bizony meg kell ezekkel ismerkedni. Mivel elég sokat tud, ez nem kevés időt igényel - nem véletlenül vannak a tanfolyamok hozzá. (Gondolom, a javascriptet sem 2 óra alatt tanultad meg használni.)
Annyira sokrétű, hogy több évtizedes használat mellett is vannak olyan részei, amelyekkel nem is találkoztam a munkám során, így nem is ismerem. Amit ismerek, abban viszont szívesen segítek bárkinek.
Szóval úgy jött elő a dolog, hogy megkért a titkárnő, segítsek már neki excelben, hogy egy névsorból azon személyek taj meg szig.számát szűrjük már le, akik versenyre jelentkeztek. (35 személy a 143-ból)
Neki megvolt kik mennek versenyre, én meg lekértem a tanulmányi rendszerből az adatokat excel exportként, de csak egybe mindenkiét tudja kihozni, s mondom akkor az fkeressel biztos megoldható lenne. Hozzá kell tenni, évek óta nem használtam semmire az fkerest, némi halvány emlékeim voltak róla, de mondom a fgv. súgó majd segít. Hát már túl porosak voltak ezek az emlékek, totál nem ugrott be ezek alapján, hogy kéne helyesen használni. Erre mondom, a titkárnő meg még ilyet nem is látott, azt se tudja mi az hogy fgv. és mire lehet használni, no aztán vak vezetett világtalant. :)
Tehát itt megadtad, hogy 86 pont, az hanyas jegynek felel meg. Ez alapján érthető. Az összes többi körülírás, meg az excel fgv. leírása számomra vakablak a helyes működés kisilabizálása terén. És akkor mit mondjon egy titkárnő, aki annyit tud az excelről, hogy “az a kockás izé” és neki kéne megtanítani vagy magának eligazodni ilyen leírásokból. (Mondjuk az se volt normális, aki így bírt kitalálni algoritmusként egy keresési megoldást, de hát tudjuk, a windows se tökéletes.)
Köszi az erőfeszítést mellesleg. Ha magamnak csinálnám, lehet javascriptben hamarabb leprogramoztam volna tömbökkel a feladatot… :)
A kimutatáshoz akarok készíteni egy makrót, ami az idősort állítja be. Nagyon jó, és hasznos ez az idősor, de a csúszka használata macerás. Egy naptár nézet jobb lenne.
Így inkább felsorolok néhány időpontot egy táblázatban tól-ig, és 2 kattintással ki is választom a dátumot, makró segítségével az idősoron.
Sajnos részben rosszul értelmezted az ablak - egyébként nem túl pontos - leírását.
Az első paraméter, a keresendő érték bárhol lehet, akár másik munkalapon is!
Ezt kell megkeresni/találni a keresési tábla első oszlopában, ami lehet az A-B-C stb. oszlop, attól függően, hogy hol helyezkednek el az adataid, de a tartomány megadásánál mindig ennek az oszlopnak kell az elsőnek lenni, utána - jobbra - következhetnek a kapcsolódó/leíró adatok.
Tehát a második paraméter ez az összefüggő keresési tábla.
A harmadik paraméter mondja meg, hogy a tábla melyik oszlopából kívánjuk az adatot visszakapni - a sorszám mindig a tábla első oszlopától indul.
Azaz a visszaadott érték a tábla első oszlopában levő találat sorának és a harmadik paraméter oszlopának a metszéspontjában levő cella értéke.
A negyedik paraméterrel szabályozható, hogy közelítő vagy pontos értéket szeretnénk visszakapni, IGAZ érték esetén "tartományban keres", azaz közelítő értéket - a keresett értéknél nem nagyobb utolsó értéket tartalmazó sorban keres, ehhez növekvő sorba kell rendezni a tábla első oszlopa szerint az egész tartományt.
HAMIS esetén pontos egyezőséget keres, ebben az esetben nem szükséges a sorbarendezés.
Mivel a negyedik paraméter elhagyható - de ebben az esetben az értéket IGAZ-nak veszi a függvény - a rendezetlenség miatt hibás eredményeket kaphatunk.
Egyébként szerintem ha elolvasod a súgót, valószínűleg jobban megérted a működését:
A negyedik paraméter IGAZ értéke például hasznos lehet, ha pontszámokat kell osztályba sorolni:
Ugyanígy működik, csak "vízszintesen" a VKERES függvény.
A HOL.VAN függvény pedig nem a cella értékével, hanem az azt tartalmazó sornak a számával tér vissza.
Az újabb Excel verziókban már használható az XKERES függvény, ahol megadható, hogy melyik oszlop alapján keressen a függvény.
Számomra a fgv. editor ablak leírása azt determinálta értelmezésileg, hogy a tábla rész legyen az A oszlop, a keresett érték a B oszlop, a találat (3) meg vmely más oszlop ami az A-val szinkronban levő adatot tartalmazza.
Lehet, hogy régebbi verzióban szerzett rossz tapasztalatok, esetleg az emlékezetem viccel meg, de mintha HAMIS érték mellett is futottam volna bele ilyenbe. De talán mindegy is már.
Én még a következőt fűzném hozzá. Ha nem egész oszlopot adunk meg a keresés helyének, akkor alkalmazni kell $ jelet, hogy a képlet "lehúzható" legyen.
=FKERES(Keresett név;A$2:D$15;3;0)
Itt az A2-es cella a bal felső sarok és a D15 a jobb alsó.
Ebbe néha-néha belefutok, ha xlsx állományból indítom a függvényt xls állományban való kereséssel, mivel az xlsx jóval több sort tud kezelni, így hibát hoz a képlet, ha nem korlátozzuk a sorokra is a keresést.
Kiegészítés: Viszont akkor meg kell adni a negyedik paramétert HAMIS (0) értéknek, mert ha elhagyod, akkor közelítő egyezést keres, amihez valóban rendezettnek kell lennie a tartománynak.
"de saját értelmezésemben a miben keressen mit elv alapján, egyezéskor a tartomány első oszlopából ad értéket az aktuális sorban. "
Hát nem!
Első paraméter: Amit keresni kell
Második paraméter: Egy tartomány, amelynek első oszlopában vannak azok az értékek, amelyek között keresni kell. Ettől jobbra helyezkednek el azok az oszlopok, amelyekből adatokat szeretnénk visszakapni.
Harmadik paraméter: A tartomány azon oszlopa, amelyből az adatot várjuk.
Negyedik paraméter: Logikai, Igaz (1) vagy Hamis (0) értéket vehet fel. Ha a paraméter értéke Hamis, akkor pontos egyezőséget keresünk. Ha a paraméter értéke Igaz, akkor közelítő értéket keresünk és ebben - de csak ebben - az esetben az első oszlopnak növekvő sorrendben rendezettnek kell lenni.
Például a tartományunk A:D oszlop.
Első oszlop Nevek, második oszlop Anyja neve, harmadik oszlop Születési idő, negyedik oszlop Családi állapot
Ha a születési időt keressük a név alapján, akkor
=FKERES(Keresett név;A:D;3;0)
Ha a családi állapotot, akkor a 3 helyett 4 a harmadik paraméter.
Még egy fontos dolog: Az FKERES mindig a legelső találatot adja vissza. Ha tehát több azonos név van a pakliban, mindig az első név adatait adja vissza.
Továbbá: A két szövegnek pontosan egyeznie kell - "Kovács Péter" nem egyezik meg "Kovács Péter " értékkel, erre hiányzik hiba az eredmény.
Kivétel ez alól az un. helyettesítő karakterrel való keresés - de ezt most nem részletezném.
Pl. olyat, hogy az első kb. 9 tétel hiányzik! ami persze rendben lenne, de utána az első meglévő találatot ismételgeti, majd a rákövetkező tételt is, ami megint nem szerepel a szűkített listában. Cserélgettem az oszlopokat is, növekvő sorrendbe vannak meg stb., de sztem a 4. paraméterrel nem foglalkoztam (a függvény leírása a szerkesztőben nem túlzottan egyértelmű számomra, legbelül az hogy is működne), de saját értelmezésemben a miben keressen mit elv alapján, egyezéskor a tartomány első oszlopából ad értéket az aktuális sorban. Tehát 3 paraméterből gondoltam talán tévesen, hogy ennek működnie kéne.
Viszont belefutottam még egy problémába, amit fkeressel próbáltam megoldani, de hülyeségeket hoz ki. Van egy névsor és le kéne gyűjtenem belőle azok adatait, akik neveztek egy versenyre. Tehát egy teljes névsor van személyi adatokkal, ill. van egy szűkebb névsor belőlük nevezettek neveivel.
Az a kérdés, hogy tudom leszűrni a nevezettek alapján a teljesből a vonatkozó személyi adatokat? Nekem az fkeressel nem sikerült.
Na jó, mondjuk nem értem miért nem az értékmező beállításoknál kell formázni mint minden mást. Mindegy.
Köszönöm szépen.
Más:
Nem szeretem ha egyetlen kimutatás mutat mindent, és kattintgatok a szűrőre, vagy éppen a szeletelőre, ha látni szeretnék valamilyen eredményt.
Éppen ezért, több kisebb kimutatást helyeztem el egy felületen, hogy mindent azonnal lássak mikor ránézek a monitoromra.
Azt vettem észre, hogy egyik kimutatásnál az érték oszlopban, és az összegzésnél Eredményt ír az excel, a másiknál Végösszeget. Az értékmező beállításokban a forrásnév, mindegyiknél Összeg.
"Hogyan tudnám eltüntetni a diagramról a szűrőket?"
Feltételezem, hogy kimutatásból keletkezett a diagram.
Kijelölöd a diagramot. A menüsoron megjelenik a Kimutatásdiagram-eszközök menücsoport. Itt kiválasztod az Elemzés csoportot - majd a Nezőgombok lenyitásával szabályozhatod, melyek legyenek láthatóak.
Microsoft 365 előfizető vagyok, de az excelem 2016-os. A microsoft oldalán többször is próbáltam már megkeresni, letölteni a szoftvert, vagy az update-re utaló leírást, de erről az oldalról: https://www.microsoft.com/hu-hu/microsoft-365/excel
mindig a microsoft 365 előfizetéshez irányít. Mindegy hogy be vagyok jelentkezve, ez az idióta rendszer nem érzékeli hogy előfizető vagyok.
Pedig mikor elnavigálok az előfizetéseimhez, ott van az, de az excel letöltése akkor már a fasorban sincs. Publisherrel ugyanez volt, nem tudtam letölteni.
Kész káosz a weboldaluk. Be vagyok jelentkezve, használom az egyik alkalmazást, például a naptárat, aztán todo-ra váltanék, és új lapon kéri hogy jelentkezzek be.
Van egy névlistám (A: vezetéknevek, B: keresztnevek, C: keresett nevek).
Azt mivel lehetne megcsinálni, hogy ha C adott sorából egy rekord valahol szerepel A oszlopában, akkor pl. D oszlopban kiírja hogy ez melyik cella A-ban?
Már itt szenvedek vele egy pár órája de nem jött össze a rangsorolás.
Segítenél abban, hogy mit ronthattam el? Hogyan írjam a képletet? Nekem mindig nulla eredményt hozott ki. (A Ft/km értékeket kellene rangsorolni, de úgy, hogy a legolcsóbb -a legkisebb - legyen az első)
Ezt így szerintem nem lehet megoldani, mert a sorok és oszlopok együtt "görögnek". Megpróbálhatod a felosztást panelekre, de az sem úgy működik, ahogyan szeretnéd.
Makróval meg lehet oldani, hogy az objektum "lebegjen" és így látszólag helyben maradjon a sorok görgetésénél - de a sorok akkor is felgördülnek alatta.
Talán próbld meg, hogy Userformra teszed ezeket az információkat. A form megjelenítésénél a modal paramétert False-ra állítod, így addig marad látható, ameddig a user be nem zárja.
A megjelenítést pedig igazíthatod munkalap A1 cellájához. Ráadásként a form minden munkalapon látszik, elég belőle egyet csinálni. A rajta levő alakzatokat pedig akár menünek is használhatod.
A form megjelenítése: Userform1.Show False
Ugyanakkor viszont alatta göröghetnek a sorok-oszlopok zavartalanul.
Lehetséges objektumot úgy rögzíteni egy lapon, hogy görgetésre se mozduljon el?
Egy lapok közötti (mindegyik lapon megjelenő, az "A" oszlop vonalában elhelyezett) navigációs panelt szeretnék készíteni, de a cél az lenne, hogy a lefelé görgetésre maradjon egy helyben, tehát lefelé görgetésnél csak a "B" oszloptól jobbra lévő oszlopok mozogjanak.
- A panelek rögzítése menüben oszlop rögzítésénél csak oldalirányú elmozdulás elleni rögzítés történik.
- Az objektum tulajdonságainál azt gondoltam, hogy "Az objektum helye és mérete nem változik" opció rögzíti, de az sem.
A dátumok sajnos nagyon különösen viselkednek. Makróban és szűrőben egyaránt az angol formátum működik, ráadásul a helyi beállítások szerint látszanak!
A pivot tábla szűrő tételei viszont szöveg formában érhetők el, ahogyan a mutatott példádban is van.
Ezért a dátumot át kell alakítani angol formátumú szöveggé!
A mai dátumot a Date adja vissza, a tegnapi így Date - 1.
Az Excel számként raktározza a dátumokat. Meg kell nézni, hogy az adott dátum milyen számként van eltárolva és arra a számra kell rákeresni. Ha nem jön estig mástól megoldás, akkor gép elé ülök és megnézem neked a pontos kódsort.
Na, nagy nehezen megtaláltam a Project Explorer ablakban. Kétszer kell rákattintani, azért nem találtam, gyakorlatilag ugyanott, ahol az excel megnyitotta. Agyrém
A Visual Basicben hogyan tudok a makróim között lapozni?
Egyszerűen nem találom a makrókat, mindig az excelben kell a makrók megjelenítésében a szerkesztés gombra nyomni, de ez hosszadalmas ha sűrűn bele akarok nyúlni, ugyanis bezáródik.
A makrók persze különböző modulokban helyezkednek el...
Ebben a makróban hogy tudnám a 5/20/2023 dátumot felcserélni az aktuális mai dátumra?
Illetve a 5/19/2023 dátumot az aktuális tegnapira?
Range("Q5").Select With ActiveSheet.PivotTables("Kimutatás4").PivotFields("Tárgy időszak") .PivotItems("5/19/2023").Visible = False .PivotItems("5/20/2023").Visible = True End With
Igen, ez is jó ötlet volt, köszi. Végül kiderült hogy a telefonon lévő excel nem is annyira buta.
Létezik egy kártyanézet táblázatokhoz, és itt ha a cellaformátum dátumra van beállítva, akkor a cella jobb felső sarkából előhozható egy naptár. Így kattintással beírom a mai dátumot.
Eddig macerás volt vezetni s kiadásaimat, de most felturbóztam a táblázatomat.
A legördülő lista viszont nem működik egyik eszközömön sem, pedig régebben működött telefonon is.
PC-n sem működik. Ezt igazából magától hozta létre az excel, csak nem tudom miért nem nyitja le amikor rákattintok.
A szabály csak egy bizonyos cellára akar hivatkozni, de nekem egy egész táblázatba kellene úgy beírnom a képletet, hogy a hivatkozott cella ne legyen fixálva dollárjellel.
Tehát B4 legyen szürke ha H4>1 C4 legyen szürke ha H4>1
De egyszerűen nem tudom beilleszteni a táblába. Részleteznéd kicsit jobban, mi mit jelent a függvényben? Azt sikerült elérnem, hogy egy sorba hozta az értékeket de a neveket ( ami a példa táblában A, B, C) Nem írja ki...
Ha a táblázat alján szeretnéd összevonni, akkor így csinálnám:
Az "A" oszlopba be kell írni, hogy mit akarsz összegezni az adott sorban.
A képlet a következő: =SZUMHA($A$1:$A7;$A8;B$1:B7)
Amit módosítanod kell rajta: A7: az összesítő sor előtti utolsó sornak a száma kell a 7-es helyett. B7-nél szintén. A8: Ez itt szereplő név alapján fogja az összegzést elkészíteni.
A képletek úgy lettek megírva, hogy elég az első összesítő sorban módosítanod, majd utána lefelé és jobbra is tudod húzással kitölteni a cellákat. Ezért fontos, hogy a $ jelből egy se legyen kitörölve.
Tudnátok segíteni abban, hogy tudnám összevonni az alábbi táblázatot? Ahogy a képen látszik, az A oszlopban van 3db A, 1db B, 3db C, stb. és mindegyikhez tartozik valamilyen érték. A kérdés az lenne, hogyan tudom egy sorba összesíteni az A, B, C, stb.-hez tartozó értékeket. Remélem érthető a kérdés :)
Úgy érzem, hogy azért az átlag Excel felhasználótól már nagyon messze vagyok, de valamelyik nap jöttem rá egy számomra nagyon hasznos billentyű kombinációra :) Rendszeresen kell "véletlenszerűen" elhelyezkedő cellákat kimásolnom, amit nem lehet csak CTRL + kattintás segítségével kijelölni. És irtózatos módon irritált, hogy mindig kezdhettem előről, ha elcsesztem. Hát a napokban rájöttem, hogy CTRL+SHIFT billentyűvel vissza lehet vonni az adott cella kijelölését.
Nem tudom, hogy mikor került bele az Excelbe, de a volt munkahelyemen valamiért nem ment. Pedig biztos vagyok benne, hogy ott is próbáltam már. Hát itthon a 2021-es officeban biztosan benne van már ez a funkció.
Köszönöm mindhármótoknak. Most már teljesen világos. Tehát a szóközök helyére került _, a kezdő szám elé pedig M_. Egyébként befolyásolni nem tudom a szerkezetet. Készen kapom. De így legalább értem, mi történt, és azt is, hogy nem kell aggódni, hogy esetleg valami téves névadás történt. Egyébként még azt sem tudom mindig elérni, hogy a munkalap utolsó eleme után ne legyenek üres sorok, amitől üres körlevelek is készülnek.
Mező beszúrásnál 2 helyre is lehet klikkelni. Alsó adja ezt, a "2"-vel jelölt a következő ábrán látható
Számot tartalmazónál "M_"-t kap a mezőnév, az "adatbázismezők"-ben "#" van a pont helyén.
Mondogatták régen, ne használjunk ékezetes betűket, szóközt, pontot, stb. Elég betűje van az angol abc-nek. Lehet átvíve nagyon más beállítású gépre újabb meglepő dolgok jelentkeznének.
Fájl és könyvtárnevekkel is ilyen gondok vannak. Kritikus esetekben csak a DOS (8+3) nevekkel lehet dolgozni (pl. makróknál)
És utólag azt is észrevettem, hogy a többi több szóból álló megnevezésnél is kiteszi a _ jele. Például Anyja_neve, csak ez akkor nem tűnt fel. És a többinél nem tette elé az M_ előtagot.
"Úgy tűnik, utálja a szóközt és a pontot az oszlopnevében." Értem, nem jöttem rá, hogy a pontok és a szóközök helyére tett _ jelet a körlevélkezelő(?). Akkor már csak az marad kérdésnek, hogy miért tett elé ey M betűt betűt szintén _ jellel.
Egy egészen meglepő és számomra érthetetlen jelenséggel találkoztam körlevél készítés során.
Kaptam egy körlevél mintát és egy Excel munkafüzetet, amit címzettlistaként használok, egyes oszlopokat beszúrva a minta levélbe.
Az Excel munkafüzet kiválasztott munkalapján az egyik beszúrandó oszlop neve: 11. évfolyam osztályzat.
Amikor viszont a körlevélbe adatmezőként akarom beszúrni, akkor ennek a helyén a következő választható mezőnevet találom: «M_11_évfolyam_osztályzat».
A munkalapon nincsenek rejtett sorok, vagy oszlopok. A munkafüzet Office 365-el készült, én 2021-es verzióval nyitom meg.
Ugyanakkor nincs hiba. Ha bármit beírok a munkalapon a kiválasztott oszlopba, az megjelenik a kész körlevél levelekben, tehát a körlevélkezelő valóban azt az oszlopot használja, amit én az Excel munkalapon látok.
Mi lehet ennek az oka? Van valami megfeleltetési lista, amiről nem tudok?
Gyanús volt, hogy nem találtam megoldást sehol a neten a problémámra. Továbbra sem tudom, mi lehetett tegnap, de esküszöm,:) hogy nem csinálta meg a cserét, ma viszont simán. Azt hittem azért, mert számot szeretnék cserélni, nem szöveget és valahol át kell állítani, hogy tudja értelmezni.
Köszönöm a segítséged és elnézést kérek, hogy ilyesmivel fárasztottalak.:)
Megint egy (remélem) egyszerű kérdésem van, amire sehol nem találtam a választ.
Hogyan lehet az Excel 2007 egy táblázatában adott számot egy másikra cserélni? A csere panelen azt írja: „a cserélendő szöveg” és sehol nem találom, hol lehetne számra állítani, ha egyáltalán van ilyen lehetőség. Ha ebbe a panelba számokat írok, azt válaszolja, „nem talált egyezést”.
Táblázatban voltak az adatok. Így az első cella képletének beírása után az egész oszlop kitöltődik a táblázatban automatikusan (villámkitöltés extra :) ).
Szia, a dátum most is a megfelelő formában van. A gond az, hogy szöveggé kell alakítani, különben a körlevélkezelő amerikai formátumra konvertálja, ha fene fenét eszik akkor is. Az elmúlt években meg tudtam oldani a körlevélkezelővel, idén már semmi trükk nem segített. Ld. a 37112-es hozzászólásomat.
A dátum átalakításának (szerintem) legegyszerűbb módja, hogy a kérdéses oszlop melletti első cellába beírod megfelelő formában a dátumot, majd Kezdőlap | Szerkesztés | Villámkitöltés következik.
Szia, köszönöm. Az probléma első részéért - a teljes oszlop kitöltésének meg nem értéséért - én vagyok a hibás. Mindíg figyelmeztettél mindenkit - engem is -, hogy az újabb Excel verziók milyen jól kezelik a táblázatot. Én meg nem foglalkoztam vele, ezért nem értettem most a jelenséget. Pedig éppen nagyon hasznos volt ebben az esetben is.
Egész furcsa jelenséggel találkoztam. Kaptam egy Office 365-ös Excel táblázatot, amiből körlevelet kellene csinálnom (Én Office 2021-el használom). De a korábbi megszokott módszerekkel képtelen vagyok elérni, hogy a dátumokat ne konvertálja amerikai formátumra. (ez néhány évente változik, hogy mi a trükk. 7-8 éve a DDE kezelésével lehetett megoldani, tavaly még a MERGEFIELD is működött, most már az sem) Túltenném magam rajta azzal, hogy szöveggé konvertálom őket. De amikor egy új oszlopban próbálom hivatkozással megoldani, akkor az = után nem engedi magát a cellát hivatkozni (pl. =A1 formátumban), hanem a következőt mutatja:
És Enter után pedig a teljes oszlopot kitölti dátumértékké konvertálva.
Tudtok valami trükköt, hogy lehetne szöveggé konvertálni?
Fkeres(Egyedi azonosítókódod; Helyettesítőtermék tartománya aminek az 1. oszlopa az egyedi azonosítókód; előzőből az az oszlopszám, ahol a helyettesítőtermék van;0)
Segítségre lenne szükségem az alábbi megoldásában:
Van egy termékem (egyedi azonosítókóddal és megnevezéssel) és van egy helyettesítő termékem (egyedi azonosítókóddal és megnevezéssel).
Van egy minimum készlet szint beállítva a termékekhez, mely elérésénél kiszámolom, hogy mennyit kell rendelni az adott termékből.
Hogyan tudnám megadni (képletben), hogy amennyiben az első termékemből nincs készlet akkor keresse meg a helyettesítő terméket és annak a készletét is figyelembe véve, jelezze mennyit kellene rendelnem a termékből?
Lottószámos táblázatot készítek, műkedvelő szinten. 2007-es Excelt használok.
Csak egy olyan (remélem )egyszerű kérdésem van, hogy lehetne egy adott oszlopba közvetlenül egymás alá betenni egy másik oszlop minden 100. cellájának értékeit?
Tehát pl. az A1 cellába B1,
az A2-be B101,
az A3-ba B201,
az A4-be B301 és így tovább cella értéke kerüljön.
Egy plusz nehezítés, hogy a B oszlopban függvények vannak, változó értékek, nem lehet csak simán egy sorozat kitöltéssel megoldani.
Lehetne, hogy az A1-be azt a képletet írom, hogy =B1,
A2-be =B101,
A3-ba =B201,
A4-be =B301. Ez jó is így, de hogy tudnám kitöltéssel lehúzni, hogy ne kelljen beirkálni a többit? Valahogy képleteket kellene sorozatba rendezni úgy, hogy megadhatnám a lépésszámot.
Nagyon köszi mindkettőtöknek a segítséget, megoldódott a probléma. Ferenctől emailben kaptam egy olyan verziót, amivel be tudom minden héten tallózni az aktuális állományt és elvégzi rajta a szükséges másolási műveletet minden munkalapon, így ezt használom ezentúl. Imre köszi neked is, hogy fáradoztál vele!
Power BI-ban jártas valaki? Napok óta hiába keresek valami megoldást arra, hogy szeletelővel tudjak szűrni dátum-idő típusú mezőre óra szinten.
Rengeteg csicsás megoldás van, ami így vagy nap alapon mutatja a dolgokat, de nekem olyan kellene, hogy pl. 2023.03.12 8:00 - 2023.03.21 21:00 között mutassa.
Bizonyos okokból a szűrő sávon történő manuális beállítás nem játszik. Valahogy a riport felületen kellene interaktívan megoldani. Van bárkinek ötlete?
Még valamit. A Microsoft némiképp túlzásba esik a biztonságot illetően és a frissen letöltött programot három módon igyekszik elérhetetlenné tenni
1. Itt elég a szerkesztés engedélyezése gombra kattintani.
2. Ez egy új dolog, amivel igyekszik megkeseríteni a felhasználó életét.
Ehhez félbe kell hagyni a megnyitást, és a fájlkezelőben az egérrel fölé állni, és a jobb gombbal kappintani, majd a megjelenő lista alján a Tulajdonságokat választva pipát kell tenni a Tiltás feloldásához, majd OK:
3. És még nincs vége a felhasználó gyötrésének. Amikor megnyitnád a fájlt,ez jelenik meg:
Szerencsére itt már elég a szerkesztés engedélyezését választani, és innen kezdve tudod használni a fájlt.
Megjegyzés: Ha a makrót tartalmazó munkafüzetet máshova teszed, az ottani megnyitáskor már csak ez utóbbi figyelmeztetés jelenik meg.
A fájlt tedd ugyanabba a mappába, ahol a feldolgozandó fájlod van. (Ennek technikai oka, hogy ne kelljen külön megadni a feldolgozandó fájlod helyét, hanem a program olvassa ki a saját helyét, és ugyanott keresi a feldolgozandó fájlt). A fájlt egyébként tetszés szerint átnevezheted.
Ezután nyisd meg a fájlt, és Alt + F11-el meglátod a Visual Basic képernyőjét:
Teendőid:
1. Legfelül a második sorban javítsd át az általam beírt ”Új fájl.xlsx” nevet a saját feldolgozandó fájlod nevére.
2. Ha változik a képlet, a mostanihoz képest, akkor a harmadik sorban javítsd ki azt. Egy dologra figyelj: A képletben szereplő időjeleket duplázd meg!!! Ez jelzi a programnak, hogy a duplázottakból az egyik idézőjelet meg kell hagynia idézőjelnek a másoláskor.
Remélem, jól értettem, hogy az E9-be kerülő képlet azonos minden munkalapon. Mert ha nem, akkor borul minden.
Egy apró észrevétel. Ezt írod: „A táblázatot minden fülön egy A-tól F-ig tartó összevont cella zárja.” Szerencsére ez téves, mert B-F közötti az összevonás, és így az A oszlop utolsó sorában szereplő ”Összesen” szóra keresve sikerül a programnak meghatározni az utolsó sor helyét. Remélem, ez nem fog változni, mert ha igen, akkor a program nem fog működni.
Még egy javaslat. Én ugyan teszteltem a programot, és nálam nem volt hiba, de az ördög nem alszik. Futtatás előtt csinálj egy másolatot a munkafájlodról, hogy ha bármi történne, legyen meg az eredeti állapot is.
Ekkora mennyiségnél már megfontolandó a makró alkalmazása.
A képlet ezek szerint állandó, azonos minden héten és az E oszlopban (kivéve persze a forrás cellákat).
A táblázatról:
Az Excelben alapból tartományok vannak - hétköznapi szóhasználatban helytelenül ezt is táblázatnak nevezik a legtöbben (sőt van aki az egész munkalapot nevezi táblázatnak pl. van 2 táblázatom, munka1 és munka2).
Az Excel viszont azokat a tartományokat kezeli táblázatként, amiket az Excel definíciói szerint táblázattá alakítottak a Beszúrás menü - Táblázat menüpontjával.
A táblázattá alakításnak sok előnye van, többek között a képletek automatikus lehúzása, érdemes elolvasni a hozzá tartozó Helpet.
Mivel a heti adatokat mindig új Excel munkafüzetben kapod, így a sok munkalap (fül) átalakítása időigényes lenne, nem gyorsítana érdemben szerintem.
Megfontolandó lehet a felhasználók által kitöltött "minta" munkalapok átalakítása - ami egyszeri feladat.
De egy viszonylag egyszerű makróval - ami egy külön egyéni munkafüzetben lehet - megoldható az automatizálás.
A makróval kiválasztható az aktuális munkafüzet (fájl) és minden munkalapra beíratható a képlet.
Bocs, de nem értem, hogy mit jelent, hogy táblázattá alakítsam. Ami még lényeges lehet, hogy 200 fül van és az E9 cella alapból üres. Az E9 cellákba a képlet kézzel kerül úgy, hogy minden fület kijelölök és egy előző heti másik táblázatból másolom át a képletet. Ezt követően kellene alkalmazni a képletet az E10, E11, stb. cellákba minden fülön, ameddig a táblázat tart.
Ha mutatsz nekem olyan ingyenes programot, amivel tudok kört rajzolni és felosztani egyenlő részekre, akkor megcsinálom.
Addig csak a kiinduló adatokat tudom mutatni:
A - 1,4,11,18
B - 5,14
C - 2,17,27
D - 8,21,22,26
E - 5,14,15,26,27
F - 1,25
G - 3,4,5,16
H - 9.20,21,22,24
I - 9,16,20
J - 7,8,14,15,20,21,23,26
K - 4,7,26,27,28,29
Kell egy ábra, ami szépen mutatja, hogy melyik hogyan csoportosul.
Erre jött az ötlet, hogy 360 fok-ra elosztva lehet szépen látni, így ránézésre csak azt látni, hogy D, E, G, H, J és K csoportoknál vannak csomóban adatok.
Adatmegjelenítésben jártasoktól kérek segítséget, sajnos excel 2007 van, hogyan lehet az adatokat körben megjeleníteni?
Adott 12 csoport, ezekben az adatok nagyon eltérő "eloszlást" mutatnak, ha szabad ezt a kifejezést használni.
A csoport döntő többségében a számok 1-10, más csoportoknál 15-30, némely csoportnál elszórva és ritkán (pl. 2, 8, 23), stb. jelennek meg. Mivel 12 csoport van és az adatok harminc alatti pozitív egész számok, és csoporton belül nincsen két azonos, adódott a kézenfekvő megoldás, hogy körben legyenek megjelenítve, mintha fokok lennének, harminccal szorozva az egyes csoportokat.
Hogyan tudom megmondani ay excelnek, hogy "fokonként" jelenítse meg a számokat?
A "változatosság kedvéért" most ezzel jelentkeztem be. Mert valamilyen módon sikerült kilépnem. De megvan a másik is. (Bár amikor bejelentkeztem most, akkor nem is tűnt fel, hogy ez nem a régi... :) )
Sziasztok! Adott egy több füles xls állomány, amelyben minden fülön az E9 cellában van egy képlet. Ezt a képletet szeretném alkalmazni Az E10, E11, stb. cellákban addig, amíg az adott oldalon a táblázat tart. A táblázatot minden fülön egy A-tól F-ig tartó összevont cella zárja. Minden fülön más sorban ér véget a táblázat. Eddig egyesével kattintgattam az E9 cella jobb alsó sarkára, hogy alkalmazza a képletet a többi sorra amíg az lehetséges. Van erre valamilyen egyszerűbb, automatizált, scriptezett megoldás?
Üdv, Excel Power Query + MariaDB (MySQL) ODBC segítség kellene. Először próbáltam MySQL-hez csatlakozni és megkaptam a "telepíteni kell egy vagy több további összetevőt" hibaüzenetet, ami a súgó szerint az ODBC driver hiányát jelenti. Letöltöttem a MariaDB-től a legfrissebbet, hiba nélkül telepítettem, a gépet újraindítottam. Az eredmény ugyanaz: egy vagy több cucc hiányzik.
Van a gépen (Win 11 Pro 22H2, naprakész) egy ODBC Adatforrás-figyelő nevű (32 bites) app, abban nem látszik és nem is tudok MySQL-t hozzáadni (nincs a hozzáadhatók listáján).
Excel 2019 64 bit ODBC Connector 3.1 64 bit, MariaDB Community 10.11.2
Ez mi szeretne lenni, nekem meg ez nem esik le? Vagy vmi open office fejlesztőkód?
Azért ennyire nem vagyok ebbe benne.
(Szerencsére közben meg tudtam oldani Irfanview-val, hogy a scannelt képek 1 pdf-be kerüljenek mind, így már nem is izgat a Word. Anno még abban láttam ilyenre először lehetőséget, illetve Powerpointban…)
Sub kep_lapszelesseg_igazitas() Application.ScreenUpdating = False
Dim iShp As InlineShape
With ActiveDocument Do While .Shapes.Count > 0 .Shapes(1).ConvertToInlineShape Loop For Each iShp In .InlineShapes
With iShp .LockAspectRatio = True .Width = CentimetersToPoints(15.8) 'hány centiméter van a két margó között If .Range.Characters.Last.Next <> " " Then .Range.InsertAfter " " End With Next End With Application.ScreenUpdating = True End Sub
azt neked kell megadni, majd, ha nagyon kell, arra is keresek valamit.
Hogyan lehet azt megoldani, hogy több tucat egyszerre beillesztett kép automatikusan kitöltse az A4-es lapot? Magyarul nem egyenként szeretném a margóhoz igazítani őket manuálisan. Sajna azt vettem észre, hogy csop. beillesztésnél mindig a kép eredeti méretében lesz beágyazva. :(
Van még egy kérdésem. Ha egy oszlop számait szövegként tárolt számmá szeretnék alakítani, van-e hatékonyabb megoldás, mint hogy egyenként eléírok egy aposztrofot? A "'" & A1 képlet úgy látom, nem ugyanezt eredményezi.
"Mit jelent az, hogy nem boldogulok vele?" Bocs, elfelejtettem megírni, hogy #ÉRTÉK# hibát ad.
Megnéztem, nem a pontok okozzák a hibát, azok átírásával sem jobb a helyzet.
De megoldás helyett megkerültem a problémát: Bemásoltam a kérdéses munkafüzet amúgy is egyetlen munkalapját a másik munkafüzetbe, így egyszerűsödött a képlet, és működik is.
Magában a meghivatkozott fájlban hibátlanul működik:
=INDIREKT("'Teljes lista'!$AP" & HOL.VAN($L3;'Teljes lista'!$L:$L;0);1) formában, amit ő automatikusan kapcsos zárójelek közé tesz, de ez a 2018-as újítás a dinamikus tömbképletek technikával, aminek szerintem nincs köze a problémámhoz
Most egy másik fájlban kellene használnom, de a fenti képlet nem akar összejönni. Próbálgattam a záró idézőjel máshova helyezésével, de nem jön össze.
Az Excel kapott kérdőjelet nálam; szerintem kb. kapizsgálom miért. A feladat közben történő hibakeresésre adott válaszok (Nem a fórumon segítők válasza) vittek és vihetnek továbbra is tévutakra; ez(!) ebben a megdöbbentő és elgondolkodtató, de nagyon komolyan. Sem egyértelmű utalást, sem egyértelmű jelzést nem kaptam, mint felhasználó (Pl. színek használata a XXI. században) A súgót csak megnyitja kb. a hajamra kenhetem, a linken általában csak behozzák a Microsoft valamilyen weboldalát, ami legtöbbször már nem is érvényes (Sok egyből az Office 365 reklámoldalára visz, szintén a hajamra kenhetem). A Google a barátod; hát sokszor az enyém biztos nem, mert ahhoz a hiba okát kellene tudni beazonosítani és éppen az nem ment, továbbá az összes létező Excel tanfolyamra be tudnék iratkozni, de a hibakeresésben ez nem segít. Lejjebb találod egy másik gondommal kapcsolatban (VBA), hogy valójában szintaktikai hibára is Run-time Error-t írt ki, aztán nem az volt a gond.
Felhasználói szemmel az információ megtalálása a gond, hogy hogyan is jutok hozzá a hibakeresés közben ? Ez lett itt nagyon megtévesztő és egyben megdöbbentő is.
Ez így nem hatékony, ez csapdahelyzet és itt jön a kapizsgálás eredménye :
Min tudok változtatni?
- az Excel hibakeresését én nem tudom megváltoztatni és láthatóan inkább hátráltat, tehát a hibakeresésemen változtatok (Csak éppen helyes támpont nincs.), mert ez így nem rajtam múlt és jól láthatóan félig meddig Vudu varázslat kellett hozzá
- Excelhez állok másképp, de valójában a helyes információ hiánya és annak megtalálása volt a gond
- a megoldandó feladatomhoz választok másik eszközt ami nem táblázatos (Nem elfelejtve, hogy valójában csak szöveges tartalomban való jelölést szerettem volna. Nem biztos, hogy táblázattal lehet csak.);
és nem megyek bele csapdahelyzetekbe
Hiába jó az Excel, ha amikor gond van megáll a gépezet és kinyomozni, hogy éppen mi a baja (A verziók közötti változtatásokat is figyelembe véve, mint trükkös részt.)
Nem lehet a vágólapra kimásolni a szöveget, de jó :)
További példa az őrületre :
A családban van egy nagy autógyártó (VW) egy sikeres mérnöki példánya. Ülj le és ezt figyeld :
Mész az autóval (Akár külföldön is.), kigyullad a jól ismert Check Engine. (Most jön a dzsungeles tévút túra.) Nem szaporítom a szót, a hibajelzés oka na vajon mi lehet? Az ablakmosó folyadék szint alál esett. Ezért küldi el a technika a szerelőhöz az embert ? Ez így oké ? Ez a jó irány ?
Másik példa éppen az, hogy nem igazán tudom, hogy az első képfeltöltésem mégis miért sikertelen itt a fórumon ? (Remélem ezzel nem bántok meg senkit)
Tehát éppenséggel erről sem kaptam visszajelzést, hogy mi a búbánat baja van a képpel?
20 évvel ezelőtt elsőre jót, most meg mindegy. Akárhogy nézem visszalépés. A húsz évvel ezelőtti Excel talán még szólt is azonnal (Valamilyen gémkapcsos figura rémlik), hogy valami nem stimmel.
Még a Dos is kiírta, hogy "Syntax error."
Tényleg a felhasználónál van mindig a hiba ?
Szerintem ez a gáz és ezért nem tartom jó iránynak a problémám megoldásához.
Nem tudom, hogy fogod-e még olvasni így hogy a problémád megoldódott.
Az Excel egy remek eszköz tud lenni, ha az ember tudja használni és a műveletek nagy része a kis ujjában van. Rengeteg mindent meg lehet vele oldani rendkívül gyorsan, de ahhoz ismernie kell, hogy alapvetően hogy épülnek fell a képletek és kell egy kis matematikai logika is hozzá. Az itt lévők közül sokan nagyon magas szinten űzik az Excelt és mind segítő készek. Ha nagy méretű adathalmazt kell manipulálni, akkor szerintem az egyik legjobb eszköz hozzá.
Nekem az egyik legbonyolultabb munkám egy dinamikusan változó árjegyzék volt. Ki lehetett választani a vevőt és a vevőnek megfelelő árakat hozta be a táblázatba. Volt egy alap árjegyzéke a vevőnek, de egy munkalapnak megfelelően a speciális árait is kezelni tudta. Ezután pedig egy gombnyomásra tudtam pdf dokumentumot készíteni és azt e-mailben elküldeni. Sőt ezt a folyamatot automatizáltam is és így a közel kétszáz vevőnek egy árváltozás esetén egy gombnyomásra kiküldte az e-maileket. Ezzel a kb. két napnyi munkát le lehetett rövidíteni maximum 1,5 órára. Aminek a fele az volt, hogy megvárjam míg kiküldi az e-maileket. A pdf generálása és a levelező meghívása nem volt a leggyorsabb. De az egész folyamatot lehetett olyan időben végezni, amikor amúgy sem voltam a gépnél.
Ezt csak példának hoztam fel, hogy az Excel ismerete igen is megkönnyíti az életünket és javítja a munkánk hatékonyságát. Csak egy feltétele van, hogy értsük hogy mit, miért és hogyan csinál.
Azt hiszem valami egyszerűbb megoldás kell nekem, mert azt emberileg nem tartom helyesnek, hogy több órán keresztül lehet valamit ilyen nehézkesen megoldani.
Így a számítógép nem segít, inkább kudarcot vált ki.
Korrekt voltál köszönöm mégegyszer és a többieknek is. Nem az Excel bonyultságával van gondom, hanem a felmerülő jelenségek életszerűtlenségével.
Feltételes formázásnál nem mindegy, hol állsz, amikor megadod a formázási szabályt.
Miután már van egy szabályod, a következőt javaslom:
Állj rá a C2 cellára. Azután Kezdőlap - Feltételes formázás - Szabályok kezelése
Az érvényességnél javítsd ki a $C$1-et $C$2-re.
Ekkor azt fogod látni, hogy a szabály oszlopban a képletbe C3 kerül. Ezt javítsd ki C2-re a szabály szerkesztése pontban, majd OK.
Ezután Alkalmaz gomb a szabályok kezelésében. És lőn:
Üdv.
Ps: a Fetételes formázás nagyon kényes a megfelelő címzésre. Ha relatív címzést használsz a képletben, akkor azon a cellán kell álnod, ami a képletben szerepel. Egyébként elcsúszik a szabály a cellakiválasztás módosulásával.
Ez nagyrész előny, viszont pl. itt nálad éppen zavaró.
Ahogyan Imre is írta, a magyar Excelben az elválasztójel fő szabály szerint a pontosvessző (lehetnek persze ettől eltérő egyedi beállítások is - sajnos), tehát az angol példákban nem elég a függvény neveket magyarítani, a vesszők helyett pontosvesszőt kell írni.
Egyébként jó lenne, ha megmutatnád, hogy nálad hogyan néz ki amit vizsgálsz, mert nálam műxik:
Specific-nek neveztem el a D oszlopban levő szövegeket. Az E1-ben látod a feltételes formázás képletét.
Ez van a linken, amit küldtél és ebben vessző van (Gondolom valamilyen nyers fordított a szöveg):
=DARABTELI(Hol szeretne keresni?, Mit szeretne keresni?)
Az egyik példában vessző, egy másik példában pontosvessző.
Azért ez megzavaró és megakasztó, ráadásul nekem már most elmondtad, hogy angolban így, magyarban úgy, ami biztos, hogy ott van valamelyik Excel könyvben, tanfolyamon, súgóban valahol apróbetűben, csak éppen amikor kéne, akkor pont nincs sehol. A linken is ha a videóból veszem a példát, hát ott vessző lesz, mert az éppen angol nyelvű. Ráadásul ez az Excel magyar,; nem az lenne a normális, ha kiakadna a vesszőre? Vagy legalább szólna valahogy de tényleg?
1. Angolban vessző, magyarban pontosvessző az elválasztójel.
2. Felcserélted a paramétereket. A pontosvessző előtt egyetlen cellát adtál meg (C2), nem egy tartományt. Mondjuk C2:C20, vagy C:C ha az egész oszlopban keresel. A második peraméterben meg tartományt adtál meg, egyetlen kifejezés helyett.
De, hogy mi a tokomet csinál? Komolyan mondom, ez nem olyan szavakat jelölt ki, mint amilyen a listában van.
Miért nem fogadja el a vesszőt, ha a példában úgy van? A példa nem jó?
Most mégis mi a jó fenét csinál? Mert kijelöl szavakat, de nem azt ami a Mylist-ben van. Máshol nincsenek is azok a szavak, nincs honnan vegye. A cellák formátuma szöveg mindkét helyen.
Ha az A2 cellában átírod az értéket, akkor automatikusan változik az eredmény.
Egy pici magyarázat:
Az INDEX($A$2:$E$24;0;HOL.VAN($A$2;$A$1:$E$1;0)) képletrész azt az oszlopot adja vissza, amelyiknek a fejléce megegyezik az A2 cellában levő értékkel. (Ha ugyanis a sor paraméter értéke 0, akkor az egész oszlop az INDEX függvény eredménye.)
Nincs se 2002-es, se 2007-es Excelem, viszont 2016-os verzióval tudtam reprodukálni valami hasonlót. Van (nálam legalábbis) a beállítások között egy "Akadálymentesség" nevű, ahol ha az alapértelmezett 11-es karakterméretet átállítom 22-re, akkor azt látom, hogy 100%-os zoomnál minden sokkal nagyobb, kivéve a menüszalag elemeit, és a munkalap nevét. Az oszlopok is dupla szélesnek látszanak, de a számszerű szélességük hajszálra ugyanaz.
Csatolok egy képet is, hogy miről lenne szó, de röviden, azt szeretném, hogy a G oszlop is úgy listázza ki az FKERES találatokat, ahogy az F oszlopba láthatóak a C oszlop nem üres cellái. Magyarán ne hagyjon ki üres cellákat. Nem, a sor törlés és elrejtés nem játszik, muszáj képlettel csinálnom...
dema Tanterv ősz tavasz Kód F oszlop G oszlop ősz DEMA ✓ M-DE-101 ✓ M-DE-101 DEMA ?? ?? M-DE-102 ?? M-DE-102 DEMA ?? ?? M-DE-103 ?? M-DE-103 DEMA ** M-DE-104 ✓ DEMA ✓ M-DE-105 ?? M-DE-105 DEMA ✓ M-DE-201 ✓ DEMA ✓ M-DE-202 ✓ DEMA ?? ?? M-DE-203 ?? M-DE-203 DEMA ✓ ✓ M-DE-204 ?? M-DE-204 DEMA ✓ M-DE-205 ?? M-DE-205 DEMA ?? ?? M-DE-301 ✓ M-DE-301 DEMA ?? ?? M-DE-302 ✓ M-DE-302 DEMA ?? ?? M-DE-303 ✓ M-DE-303 DEMA ✓ ✓ M-DE-304 ?? M-DE-304 DEMA ✓ M-DE-305 M-DE-305 DEMA ** M-DE-306 DEMA ** M-DE-401 DEMA ** M-DE-402 DEMA ✓ ✓ M-DE-403 M-DE-403 DEMA ✓ M-DE-404 DEMA ✓ M-DE-405 DEMA ** M-DE-406 DEMA ?? ?? M-SZ-301-ELM-DEMA M-SZ-301-ELM-DEMA
Az Excel felbontásával valami nincs rendben (már egy ideje).
Ha megnyitom a régebbi Excel 2002-t, akkor kb kétszeres nagyságúak lesznek a menüsorban a betűk, de mindenhol máshol is. Az ikonok maradnak a rendes méretűek. tehát valahogy a szöveges részek lesznek ilyen nagyok. Emellett az oszlopok is szélesek a sorok is magasak, mármint ahogy meg van jelenítve. Mert az oszlopszélesség 8,09 egység. Ez is furcsa, hogyan lett 8,09, nem ennyi szokott lenni.
Ha pedig megnyitom a Excel 2007-et, az meg homályos az egész felület.
Jól látszik, hogy mindkét esetben 8,09 az oszlopszélesség. És így az Excel 2002-ben S oszlopig fér ki ugyanarra a képernyőre, Excel 2007-ben AC oszlopig.
Mi lehet a gubanc? Az a gyanúm, hogy inkább valami Windowsos beállítás lehet. De hátha tudtok segíteni, ebben reménykedem :)
Csatolok képt képet a 2 programról, ahogy megjelenik a monitoron:
Istenem, milyen hülye vagyok. Soha nem jutott eszembe a az elérési útvonal nevét beírni a Workbook hivatkozásba. Itt megtettem, és órákon keresztül nem vettem észre, hogy felesleges. Pedig ez okozta a hibát.
Köszönöm, hogy megtaláltad.
Az már csak hab a tortán, hogy az ActiveSheet használatával miért fogadta el az elérési utas hivatkozást.
Ha szétbontod 2 lépésre akkor kiderül, hogy melyikkel van baja. Így gondoltam:
Dim wb as Workbook
Set wb = Workbooks(mappa & filenev)
Set ws = wb.Worksheets(munkalap)
Ha tippelnem kellene, szerintem nem kell az elérési útvonal a Workbook meghivatkozásba. Amikor megnyitod, akkor kell, de amikor már nyitva van és hivatkozol rá, akkor nem.
Hogy aztán az ActiveSheet-es változat miért működik, jó kérdés. Először azt akartam írni, hogy nincs értelme ActiveSheet elé workbook qualifier-t, és őszintén, soha nem is láttam még ilyet.
Bocs, akkor megnézem még egyszer. Egy 12 évvel ezelőtti programban használtam így, ahogy te is idemásoltad. Lehet, hogy valamit elnéztem annakidején. Majd utánanézek.
Egyébként most egy újabb érthetetlen jelenségbe botlottam Excel 2021 használatával. Egy éppen megnyitott fájl munkalapját szeretném beállítani a Set ws = Workbooks(mappa & filenev).Worksheets(munkalap) paranccsal.
Látszólag minden rendben van, de Runtime error 9 hibát (Subscript out of range) jelez a program. Akár változóban, akár idézőjelbe írt stringként adom meg a Worksheet nevét. És akkor jön a meglepetés. Ha activesheet-et írok a munkalapnév helyére (merthogy ez egyetlen munkalapja van a munkafüzetnek, amit éppen megnyitottam előzőleg, akkor elfogadja a parancsot.
Először arra gyanakodtam, hogy a munkalap nevébe keveredett valami nem látható karakter keveredett a névbe, de nem.
Na de ennek mi köze a userformhoz? Ez szerintem egy standard Windows Message Box. Kb. ugyanaz lehet, mint amit a VBA is meghív, amikor végrehajtja az MsgBox parancsot.
A Formon elhelyezett doboz úgy jelenne meg, hogy UserForm1.Show.
Az, hogy mennyi ideig van az üzenetdoboz, mellékszálnak vettem, a méretezhető felirat volt a koncentrációm tárgya. A label értéke változtatható. Amivel mellémentem, hogy értéket akarsz bekérni!
Kösz, de nem. A label a Userformokon csak egy címkeszöveg , ami egy adatokat bekérő boxhoz tartozik. Információt ad arról, hogy mit kell beírni. Például egy névbeadásra szolgáló TextBox előtt a label szövege az lehet, hogy: A tulajdonos neve: és ezt követi maga a Box, ahova írhat a felhasználó (általában csak lbl_valami nevet adunk neki, és az lbl-ből rötön látjuk, hogy ez csak egy címke.).
De itt azzal foglalkozik a válaszadó, ha jól értem, hogy mennyi ideig jelenjen meg a popup ablak a képernyőn. És a szövege az, hogy ez az üzenetdoboz x mp múlva bezáródik.
Sziasztok, bő 12 évvel ezelőtt kértem tanácsot, az msgbox kiváltására mert zavart, hogy túl kicsi az üzenetdobozának mérete, és nem lehet kezelni az elválasztásokat (hogy mondjuk ne egy hosszú fájlnév közepén kezdjen új sort. Ekkor többen azt ajánlottátok, hogy egy Formon elhelyezett üzenetdobozzal oldjam meg a problémát, amit aztán a Popup fügvénnyel nyitok meg. Akkor - úgy emlékszem, bár ez nálam egyrte kevésbé számít :-( -, hogy rendben lévőnek találtam a megoldást.
Most egy másik feladatban szeretném használni ezt a megoldást, de a kép alig különbözik az MsgBox-tól. És hiába növelem meg a Width paramétert, vagy növelem meg az itt előre beállított szövegdobozomat (ami feltehetőleg ugyanazt jelenti), a megnyíló doboz egyformán kicsi marad. Az alábbi paraméterek közt nam taálok olyat, amiről azt gondolnám, hogy akadályozza a futásidőben történő módosítást. Vagy nem veszem észre.
Egyébként a popap függvényt így hívom meg: uzenetdoboz.Popup(szoveg, AUTO_DISMISS, cimszoveg, OK_BUTTON), de az is érdekes, hogy amikor más függvényeket elkezdek editálni, az alatta lévő sorban megjeleníti a függvény paraméterlistáját. Ez nem. És az internetes keresővel sem találok semmi használható leírást a függvényről.
Az egyik 2016-os is kiakadt ugyanígy, de a másik nem :)
Kissé nehézkes így bármit csinálni. Igazából hiába van hibakód, nem segített. Átdob persze sokszor a Microsoft oldalára, de persze ott már nincs érdemi info, csak megszűnt oldal vagy valami csinálj Paks 4-et szöveg. A Google meg már tájszólásoktól elkezdve a pecabotszerelésig bedobott mindent; szintén nagy segítség.
Egy oszlopból szeretném kiszűrni/megjelölni azokat a nem magyar szavakat, kifejezéseket. Ezeket a kifejezéseket nem tudom előre megmondani (pl. külföldi nevek), de éppen ezeket keresem. Sok ilyen lehet, úgyhogy az egyenkénti kigyűjtést nem akarom :)
Arra gondoltam, hogy a helyesírás ellenőrzést használva megjelöltetném az összes szót. Amit a Google kidob találatokat kiakadnak hibával.
pl.:
Sub ColorMispelledCells() For Each cl In ActiveSheet.UsedRange If Not Application.CheckSpelling(Word:=cl.Text) Then _ cl.Interior.ColorIndex = 28 Next cl End Sub
Hiba :
Run-time error '1004':
Method 'CheckSpelling' of object '_Application' failed
És az "If Not"-tal kezdődő sort jelöli meg hibásnak, de nem értem.
Ezen az oldalon is van egy hasonló megoldás, de éppen itt is nyavalyog valamiért az Excel:
Van egy olyan problémám, hogy sem az FKERES, sem az INDEX+HOL.VAN nem azt az értéket adja vissza, amit én szeretnék...
A kontextus:
Ha Munkalap1 C1 ŐSZ, akkor keresse meg a Munkalap2-n az ŐSZ (B oszlop) nem üres celláihoz tartozó adatokat + csak azokat mutassa, amelyek megfelelnek Munkalap1 A4 (pl. ESBA) értékének. És ha Munkalap1 C1 TAVASZ, akkor keresse meg a Munkalap2-n a TAVASZ (B oszlop) nem üres celláihoz tartozó adatokat + csak azokat mutassa, amelyek megfelelnek Munkalap1 A4 (pl. ESBA) értékének.
" jelenleg van 160 sora, es 17 oszlopa". És ha a Shift + Ctrl + End billentyűkombinációt lenyomod, akkor csak a 160. sor 17. oszlopára áll (max egy-két cellával mögé)? Vagy sokkal messzebb?
Nem pontosan egyformák a forrás oszlopban levő adataid a keresendő adatokkal.
Pl. A26 cella tartalma 7 karakter hosszú "GG 4010". A Munka1 fülön pedig "GG 4010 " van, a végén egy szóköz, amit persze nem látsz egyébként. Ezeket végig kell nézned szerintem és megfelelően módosítani.
Biztos valami banális malőr az FKERS-el, de nem jövök rá. Tudnátok abban segíteni, hogy a LIEBHERRZeropricelist lap B oszlopa miért csak pár értéket talál meg a Munka1 lapon?
Köszönöm, az On Error Resume Next megoldotta a dolgot. Az igazság az, hogy korábban is próbálkoztam vele, csak rossz helyre tettem, és azt hittem, nem működik jól. Ugyanis volt egy értékadás ciklus, ahol egy tömbbe másoltam az adatok, köztük a hibásat is. És az oda tett On Error Resume Next itt még nem okozott hibát.
A hiba egy késöbbi műveletnél jelentkezett, ahol egy adattal hasonlítottam össze a hibás változót. Most oda tettem az On Error Resume Next-et, és megoldódott a probléma.
Sziasztok, van egy nagyméretű munkafüzetem. Ebben bizonyos oszlopok celláit függvények összegzik. Viszont a forrás oszlopok egy részében az összegzendő számok helyén szövegek szerepelnek, ezért az eredmény cella #ÉRTÉK! hibát tartalmaz.
Ezeket a fájlokat készen kapom, így nagyon nehézkes lenne akár a forrás cellákat, akár az eredményeiket kikeresgélni és kijavítani. Meg nem is ez a cél.
Az eredményeket programmal értékelem, ami természetesen kiakad (Run-time error '13' Type Mismatch hibával), amikor ezekkel a cellákkal kellene műveletet végezni. A programban a hibás hivatozás fölé állva =error 2015 hibát jelenít meg a rendszer, sőt ezt az értéket jelenítí meg, ha változóba olvastam a cella tartalmát
Van megoldás arra, hogy az ilyen cellákat a műveletek végrehajtása előtt kezejem, és megakadályozzam a leállást?
Letiltja a képernyő frissítést és a munkalap újrakalkulálást kézire teszi. A leírásod alapján nincs is rá szükség, hogy a kód lefutásáig újraszámolja a cellák értékét.
Majd a makro végén visszakapcsolja a képernyő frissítést és az automatikus újraszámolást.
A következő problémát szeretném megoldani. Lehet, hogy inkább matek, mint excel de nem tudom, hogy hogy is kellene nekiállnom. (nemhogy "lekódolnom"...)
Tehát, van egy szám pl. ("C"=) 79814140, ami értékben közel van "A" és "B" szorzatához. (A=128, B=623548) "A" és "B" értéke nagyjából "rögzített".
Keresném azokat a számpárokat, amelyeknek a szorzata egyenlő "C" értékével, továbbá "A"-hoz és "B"-hez viszonylag közel helyezkednek el a számsoron. (Azaz a legkevésbé térnek el "A"-tól és "B"-től) Már ha létezik ilyen számpáros.
Sziasztok! Adott egy elég vaskos tábla, több pivottal is benne, amikor frissítem a pivotokat (az összeset egyben) nagyon sokat gondolkozik. Tudtok-e esetleg valamilyen megoldást arra, hogy megtaláljam, melyik lehet az, amelyik ilyen lassan frissül, vagy frissítgessem végig egyesével, hogy meglegyen a probléma forrása? Előre is köszi!
Banális kérdésem van, mert most raktam fel újra az excelt és nincs ezres elválasztó pontom. A net ezt írja, de nekem semmit nem hagy beírni az ezres helyére, csak a tizedeshez tudok vesszőt tenni.
Hogy kell csinálni? :)
Kattintson a Fájl fülre, majd a Beállítások elemre.
A Speciális lap Szerkesztés csoportjában törölje a jelölést a Rendszerelválasztók használata jelölőnégyzetből.
Írja be az új elválasztókat a Tizedeselválasztó és az Ezres elválasztó mezőbe.
A SetFocus paranccsal én is kínlódtam egy időben (Igaz, akkor még 2003, vagy 2010-es office-t használtam). Nem akart működni. Itt írtam meg a panaszomat:
Adott egy userform azon 3 nyomógomb, és egy textbox.
A textbox maradhat üresen is a textbox keydown eseményére írtam egy eljárást, hogy az enter gomb megnyomására törölje a textbox tartalmát és a fókuszt állítsa a textboxra
De ez sajnos nem működik mindig egy nyomógombra ugrik a fókusz. Mit hibázok el?
Private Sub TbMagyar_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
If KeyCode = 13 Then If k <> Tartomany - 1 Then Count = Olasz.UtolsoSor(conFelmeres) + 1 Worksheets(conFelmeres).Cells(Count, 1) = lblOlasz Worksheets(conFelmeres).Cells(Count, 2) = TbMagyar Worksheets(conFelmeres).Cells(Count, 3) = Worksheets(conSzavak).Cells(Tomb(k), 2) k = k + 1 lblOlasz = Worksheets(conSzavak).Cells(Tomb(k), 1) TbMagyar = "" TbMagyar.SetFocus
Else Exit Sub End If Debug.Print k End If TbMagyar.SetFocus End Sub
Abban szeretném a segítségetek kérni, hogy ha van egy nagy adatbázisom amelyben többször ismétlődnek értékek. Jelen példámnál cső átmérők. Majd velük azonos sorban, pár oszloppaé odébb hozzá tartozó hossz értékek. És szeretném valahogy az azonos átmérőkhöz tartozó összes hosszt összeadatni, azt hogyan tudnám elérni. Milyen függvényeket használhatnék ehhez?
A1, A2 és A3 cellákat le kell cserélned a neked megfelelőre. Nem kezeli azt az esetet, hogy mi van akkor ha több cellába is kerül X. Akkor az első igaz állításnak megfelelő értéket adja vissza.
Segítséget szeretnék kérni. Nem nagyon értek az excelhez.
- Van 3 opció egy oszlopba egymás alatt HA-823 HA-885 HA-9018. Ezek előtti oszlopba lehet egy X et rakni (vagy bármit) amivel jelöljük a kitöltés során, hogy melyik opciót válasszuk.
Ezek amúgy különböző nagyságú ballonok. Azt szeretném megoldani, hogy ha bejelölik a HA-9018 -ast akkor egy másik közös cellába automatikusan megjelenik egy érték : 127000
Ha a HA-823 vagy a HA-885 öt elé X elek akkor 105000 érték jelenik meg ugyan abban a közös cellában.
Remélem érthető és nem fogalmaztam bonyolultan. Köszönöm szépen!
Van arra vmi trükk, hogy ha egy táblában 3-4 oszlopom van és azt akarom, hogy optimálisan használjanak ki egy álló A4 lap szélességet + ne vigyen át “lelógó” oszlopot nyomtatáskor új oldalra az Excel, akkor ezt mivel, hol állíthatom be?
Nyilván az opt.oszlopszélesség csak a karakterlánc végéig igazít, ahol adott esetben keskeny oszlopok is lehetnek eredményként, a papírt nem kihasználva, nem kitöltve. Vagy van a manuális szarakodás a szaggatott vonalas lapszél jelzővel, hogy meddig húzhatom szét az oszlopot, mikor egyszer csak már új oldalra rakná a szélső cellákat… Na ez egy vacak megoldás, valami gyorsabb, elegánsabb kéne!
Szia, én erre a képletre gondolok a C oszlopban: =XKERES(MIN(C2:C16);C2:C16;$B2:$B16), majd kitöltés jobbra. Persze a mintádban az E oszlop kivételével mindenütt a golyóscsap, 1/2"BB a megoldás.
Nagy-nagy tiszteletem mindenkinek aki segíti itt az elesett táblázatok működését megjavítani.Sajnos elakadtam egy számomra megoldhatatlannak tűnő dologban.
A táblázatot gépészeti termékek árainak az összegzésére szeretném használni.Egy termék legalacsonyabb árát több kereskedő áraiból szeretném kiválasztani.A minimális árat még megtudtam oldani egy MIN függvénnyel.Viszont nagyon fontos lenne hogy az ár mellett megjelenjen a kereskedő neve is,hogyha később módosul valamelyik kereskedő ára akkor ne kézzel kelljen kitöltenem.Az lenne a kérdésem hogy esetleg létezik -e megoldás a problémámra? Sajnos a VBA-hoz nem konyítok!
-eddig a CELL fügvénnyel szerettem volna megoldani,sikertelenül.
-a legfrisebb microsoft 365 Excelt használom.
Nagyon köszönöm előre is a segítséget.Jónás Gábor.
Nekem még egy aggályom van. Most sajnos kipróbálni nem tudom. Mi van, ha a felhasználó túl szűk intervallumot választ, és a program már nem tud új véletlen számot generálni? Nem kerül ekkor végtelen ciklusba? Én mindenesetre egy hibaüzenettel kiléptetném, vagy rákérdeznék, hogy újra kezdjük-e.
Ha ez a cél, akkor szerintem kevésbé lenne agyzsibbasztó algoritmus, ha mindegyik szó mellé rendelnél egy véletlenszámot (de nem egész számot, hanem azt a sokjegyű tizedestörtet, amit az RND függvény kiad), aztán a kapcsolt véletlenszámok alapján sorba rendeznéd a szavakat. Például úgy, hogy munkalap B oszlopában fel vannak sorolva a szavak olaszul, a C oszlopban magyarul, az A oszlopban pedig a =VÉL() képlet van minden cellában. És amikor szükséged van N darab véletlenszerűen kiválasztott szóra, akkor csak annyi a teendő, hogy :
- munkalapot újraszámoltatni (Activesheet.Calculate) -> ez új véletlenszámokat generál mindegyik érintett cellában
- táblázatot rendezni az A oszlop alapján
- táblázat első N elemét kiolvasni/felhasználni.
De ez csak egy ötlet, nyilván nem muszáj ebbe az irányba menni.
A minimum és a maximum a véletlenszám generálás határértékeit jelentik
a tömbindexálás határértékeit az ubound(tomb) lbuond(tomb) függvénnyel kérdezem le.
De azt hiszem el kell magyaráznom a program működését.
Adott egy munkalap a munkalap A oszlopában vannak az olasz kifejezések a B oszlopban a magyar fordíások. a program egy formot hoz létre amelyen a gyakorlás történik. A felhasználó kiválasztja hogy a mekkora tartományon akar gyakorolni, ez a minimum és maximum érték. Majd ebből a tartományból véletlenszerűen feldobja a az olasz szavakat hogy írd be a magyar megfelelőt ezért lenne fontos, hogy minden szám szerepeljen a tartományból de véletlenszerűen.
Sub Gomb2_Click() Dim i As Long Dim j As Long Dim Veletlen As Long Dim Tomb() Dim minimum As Long Dim maximum As Long Dim Ujszamkell As Boolean
Randomize minimum = 1 maximum = 10 ReDim Tomb(maximum - 1) ' Randomize -> szerintem ebből nem kell kettő For i = minimum To maximum Ujszamkell = True While Ujszamkell = True Ujszamkell = False Veletlen = Int((maximum - minimum + 1) * Rnd() + minimum) For j = LBound(Tomb) To UBound(Tomb) If Tomb(j) = Veletlen Then Ujszamkell = True Exit For End If Next j Wend Tomb(i - 1) = Veletlen Debug.Print Tomb(i - 1) Next i End Sub
De nekem gyanús, hogy itt valami keveredés van.
A minimum és a maximum az a véletlenszám-generálás határértékeit jelentik, vagy a tömb-indexek határértékeit? Vagy mindkettőt?
Legyetek szívesek nézzétek át a kódot mert nem találom a hibát már annyira be vagyok keveredve
Sub Gomb2_Click() Dim i As Long Dim j As Long Dim Veletlen As Long Dim Tomb() Dim minimum As Long Dim maximum As Long Dim Marvan As Boolean Randomize minimum = 1 maximum = 10 ReDim Tomb(maximum - 1) Randomize For i = minimum To maximum Veletlen = Int((maximum - minimum + 1) * Rnd() + minimum) Tomb(i - 1) = Veletlen Marvan = False For j = LBound(Tomb) To UBound(Tomb) If Tomb(j) = Veletlen Then Marvan = True Exit For End If Next j If Marvan = True Then Veletlen = Int((maximum - minimum + 1) * Rnd() + minimum) Tomb(i - 1) = Veletlen End If Debug.Print Tomb(i - 1) Next i End Sub
Ezt nehéz konkrét adatok és konkrét kód nélkül, de talán egy for next ciklus is elég, valahogy így:
véletlen szám generálás
aktelem = az éppen megkapott véletlen érték
marvan=false
For tombelem = 1 to tomb(0)
if tomb(tombelem)=aktelem then
marvan=true
exit for
endif
next tombelem
if marvan then goto véletlen szám generálás (ehelyett lehet egy hátul tesztelő while ciklus is, ami szintén a marvan = True esetén generál új véletlen számot)
A talált elemeket gyűjtsd egy tömbben (a 0. elem legyen az aktuális elemszám), majd tegyél bele egy ciklust, ami végigszalad az eddig talált tömbelemeken, és ha talált ismétlődést, akkor új véletlenszámot generál. És azzal is végigfut az ellenőrzés. Ha új a talált elem, akkor feljegyzi a tömbbe, és az elemszámot tömb(0) eggyel növeli.
Ez a makró egy nyelvgyakorló xlsm része. Ezért nem jó ha gyakran ismétlődik a véletlenszám. azt kéne megoldani hogy az Ubound (tomb) és az Lbound(tomb) változók által kijelölt tartományból minden érték szerepeljen egyszer de véletlenszerűen. Kösz
Ennek megfelelően: Az aktuális véletlen szám = (felső érték-alsó érték) * Rnd + 1 Ha csak egészeket akarsz látni, akkor Int( (felső érték-alsó érték) * Rnd )+ 1
Az hogy ne ismétlődjenek, az szerintem ellentmond annak, hogy véletlen számok legyenek. De ha elég tág az intervallumod, akkor egyre kisebb lesz az esélye az ismétlődésnek. (A lottóban is előfordulhat, hogy két egymást követő héten ugyanazok legyenek a nyerőszámok, csak éppen sokmilliárd húzásonként várható ilyen.)
Adott egy tömb. A tömb alsó és felső értéke egy egy változóban. Véletlen számot kell generálnom a tömb alsó és felső értékének segítségével. Oly módon, hogy a véletlenszámok ne ismétlődjenek.
VBA-val egy gombnyomásra szűrök le egy oszlopban lévő jellemzőkre. Ez simaliba.
A leszűrt sorok száma alapesetben megjelenik a táblázat alsó részén, de szeretném ezt a számot megjeleníteni a megnyomott gomb mellett egy textboxban. Honnan tudnám lekérdezni ezt a számot?
Első körben megnézi, hogy AT, AU, AV cellák üresek-e. Ha valamelyik nem üres, akkor biztosan kisebb AS, mint 18 és akkor ki kell, hogy írja, hogy "nincs". (Ezt valamelyik korábbi hozzászólásnál volt, hogy ha AT, AU és AV kitöltöttek, akkor AS biztosan kisebb, mint 18).
Ezután megvizsgáljuk, hogy AS üres-e. Ha üres, akkor ugyebár egy üres string a kimenet.
Viszont, ha nem üres és kisebb, mint 18, akkor kiírja, hogy "nincs".
Ha nagyobb egyenlő mint 18, akkor pedig megvizsgálja CJ adattartamát, ha nem üres a CJ cella, akkor M1-CJ1 lesz a kimenet.
Neked az indirekt függvény lesz a barátod. Ott szövegként lehet megadni hivatkozást. A függvény tulajdonságai között van, hogy mivel nem cellahivatkozást használ, hanem szöveget, így nem frissíti a hivatkozást, ha sort szúrsz be vagy esetleg törölsz.
Egy példa:
=INDIREKT("Laci!B7")
Meg lehet ezt is írni kicsit dinamikusabbra, hogy "le lehessen húzni" a függvényt és magától váltson oszlopot, de ahhoz kevés a kiinduló adat és 13 cella esetén nem is nagy dolog átírni a betűket.
Ha vesszük az 1-es pontodat, akkor is ki kell írnia, hogy nincs? Vagyis mind a 4 eshetőség esetén? Akkor elvileg nem is kellene vizsgálni az AT, AU és az AV cellákat.
Olyanba nem tudok megoldást találni ,de lehet nem is lehet vagy nincs rá...
Van egy munkafüzet,abba több lap .
Azt szertetném megcsinálni egyik lap(legyen ez Család) B15-től N15-ig (13 cella), a masik lap (legyen ez Laci) B7-től N7-ig ugyanazokat a számokat hozza ,ugy hogy a "Családba"hozza a "Laci"számokat!Ami nem is nehéz,DE ha én Beszúrok egy sort 7-es sorba akkor ugye lejjebb jön egy sorral ami már nem feldi a 7 sort ,mert átugrik a B8-ra ,de nekem pont ez lenne a lényeg hogy fikszáljam a 7 -sort,bármi történik azt a 7 es sorbol merítsen másolandó adatot (Vagy Legyen mindig B7 ,max másolom oszloponként)
Most úgy működik a függvényed, hogy az AS-nek kisebbnek kell lenni, mint 18 és valamennyi további cella, tehát AT is, AU is és AV is ki kell legyen töltve, akkor írja ki, hogy "nincs". Nem így kellene a függvénynek működnie. Pontosítom és elnézést.
Variációk:
Lehet, hogy csak AS<18 (tehát AS cella kitöltött) és ezzel együtt a többi cella, (AT, AU és AV) egyike sincs kitöltve.
vagy lehet, hogy AS<18 és ezzel együtt az AT cella is ki van töltve. De ekkor az is lehet, hogy AS azért kisebb, mint 18, mert nincs is kitöltve AS cella.
vagy lehet, hogy AS<18 és ezzel együtt az AU cella is ki van töltve. De ekkor az is lehet, hogy AS azért kisebb, mint 18, mert nincs is kitöltve AS cella.
vagy lehet, hogy AS<18 és ezzel együtt az AV cella is ki van töltve. De ekkor az is lehet, hogy AS azért kisebb, mint 18, mert nincs is kitöltve AS cella.
Ha AS<18, de AT, AU és AV is üres. Most olyankor szimplán egy üres string a kimenet. Vagyis "".
Amúgy a matematikai logikában nagyon nem mindegy, hogy ÉS-t vagy VAGY-ot mondunk. Teljesen más az igazság táblája a kettőnek, így ugyan azon bemeneti paraméterek alapján más-más kimenet lehetséges.
'reggelt! Kaptam egy Excel 95 formátumú fájlt, amit fel kellene dolgoznom. Az egyik oszlop azonosítókat tartalmaz és néhányuk kötőjeles, pl. 4783-1. Nekem ez egyáltalán nem tűnik dátumnak, az Excel, a fájl megnyitásakor, mégis átkonvertálja. A 4783-1-ből jan.83 lesz.
A 4783-1 milyen logika mentén dátum, és hogy lehet a nyitáskori konvertálást megakadályozni? Próbáltam a Google-t, de nyitásra nem találtam megoldást, csak bevitelre.
A másik függvényhez is szeretném a segítségeteket kérni.
A CA1 cellában a következő függvényem van: =HA(CJ1="";"";M1-CJ1)
Ezt kellene kiegészíteni arra, ha a AS1 cellába 18 vagy kisebb szám szerepel, illetve ha AT1 vagy AU1 vagy AV1 cellában szerepel valamilyen szám (tehát kitöltött), akkor az adott (CA1) cellába írja ki, hogy "nincs". De vizsgálja meg azt is, hogy CJ1-ben van e adat, mert akkor marad az alap =HA(CJ1="";"";M1-CJ1) függvény és nem kell a AS1, AT1, AU1, AV1 cellákkal foglalkoznia.
Előre is nagyon köszönöm. Hatalmas segítség vagytok.
Annyiban változott, hogy bele vettem a törtév függvényt is. Mivel nem tudjuk pontosan, hogy az adott 16 évben mennyi szökőév van, így nem tudjuk, hogy pontosan hány nap is a 16 év. Ez elvileg kiküszöböli ezt a problémát is.
A hibás hivatkozást valóban elnéztem. Köszönöm az észrevételt. Kipróbálva azért nem vettem észre, mert a W1 kisebb volt 1900-nál, és az üres AW1 nem zavart be. Pontosabban a hiba abban a képletben volt, ami a helyesen megadott W1-ben lévő évszámot korrigálja, így nem derült ki. Valószínűleg akkor jött volna elő, ha mindkét évszám 1900 feletti.
A másik észrevételed "amit nem kezel a függvényed, hogy mi van, ha az egyik dátum kisebb mint 1900, de a másik nagyobb mint 1900. Akkor csak az egyik évszámot növeli meg 400 évvel." téves. Ugyanis a mindkét képletben szereplő VAGY függvény éppen azt nézi, hogy ha bármelyik kisebb 1900-nál, akkor emelje meg az évszámot 400-al. Igaz, azzal nem fárasztottam magam, hogy azt az esetet is teszteljem, amikor csak az egyik évszám 1900 alatti, de nem hinném, hogy emiatt hibásan működött volna a képlet.
Az összegyúráshoz gratulálok. Ahogy írtam, nekem valahogy nem jött össze.
Pontosan mit szeretnél, hogy összehasonlítson az Excel?
Most ugyebár feltételezi azt, hogy az AA oszlopban lévő dátum korábbi, mint a W oszlopban lévő. Ha viszont ez is lehet későbbi, meg az is, akkor kellene még egy abszolút értéket venni és úgy összehasonlítani 16*365-el a kettő különbségét.
Köszönöm fáradozásodat. Az általam kért 1. és 2. függvény két külön függvény, két külön cellába is íródna. Ami ezek szerint nem volt teljesen világos. A 16 az nem nap, hanem év. Átírtam ennek megfelelően az értéket. De lehet, hogy ez így mégsem jó. Nagyobb értéknél is kiírja a nincset.
Szerintem az első általad megadott függvény hibás. AW oszlopra hivatkozol AA helyett. Illetve amit nem kezel a függvényed, hogy mi van, ha az egyik dátum kisebb mint 1900, de a másik nagyobb mint 1900. Akkor csak az egyik évszámot növeli meg 400 évvel.
Illetve a következő hibát vettem még észre: ha kellően kicsi dátumot írunk be, de nagyobbat mint 1900, akkor előfordulhat az, hogy "BAL(W1;4)+0<1900" igaz lesz, mert ha W1 "rendes" dátum, akkor számként kezeli az Excel és ha W1 kisebb, mint 1905.03.14, akkor a szám értéke kevesebb lesz, mint 1900.
Én összegyúrtam egy képletbe a két függvényt. =HA(HA(ÉS(HAHIBA(ÉV(W1);HAMIS);HAHIBA(ÉV(AA1);HAMIS));W1-AA1;HA(HAHIBA(ÉV(W1);HAMIS);DÁTUM(ÉV(W1)+400;HÓNAP(W1);NAP(W1));DÁTUM(BAL(W1;4)+400;KÖZÉP(W1;6;2);KÖZÉP(W1;9;2)))-HA(HAHIBA(ÉV(AA1);HAMIS);DÁTUM(ÉV(AA1)+400;HÓNAP(AA1);NAP(AA1));DÁTUM(BAL(AA1;4)+400;KÖZÉP(AA1;6;2);KÖZÉP(AA1;9;2))))<16;"nincs";"")
Ez elvileg 1. körben megvizsgálja, hogy valamelyik dátum 1900-nál kisebb-e vagy sem.
Ha egyik sem kisebb, mint 1900, akkor kivonja egyszerűen egymásból őket.
Ha valamelyik kisebb, mint 1900, akkor mindentől függetlenül mindkét dátum évszámát megnöveli 400-al. Bár előtte ellenőrzi, hogy a dátum helyes dátum-e, mert ha igen, akkor más módon kell az évszámot megnövelni.
Ismert hiba: ha a dátum szökőévre esik. Ha jól tudom, akkor a szökőévre a következő szabályok vonatkoznak: minden 4-el maradék nélkül osztható évben van szökőév. Ez alól kivételt képeznek a század fordulók. De ha a század forduló egyben ezred forduló is, akkor van szökőév. Tehát 2000-ben volt szökőév, de 2100-ban nem lesz.
Vissza szívtam, én tudtam rosszul/rosszul emlékeztem. Nem ezredfordulónként van mégis szökőév, hanem ha 400-al is osztható maradék nélkül az évszám. Tehát ha 400-at adunk hozzá, akkor pont jó is.
Amúgy nem tudom, hogy a kérdező pontosan mit szeretett volna: most ha W1 maximum 16 nappal van később, mint AA1, akkor írja a nincset.
Elvileg lehet közvetlenül is, csak az már nagyon bonyolult lett, és nekem nem sikerült segédoszlopok nélkül megcsinálni. Ha valaki meg tudja oldani, azt szívesen veszem.
Persze képlet 1582. február 24 előtti időpontok esetén nem lesz jó, mert ekkor került bevezetésre a Gergely naptár. Előtte más volt a számítás. Egyébként a 400 évvel való növelés is azért van, mert az 1500 utáni éveket ezzel megnövelve 1900 utánit kapunk, amivel már tud számolni az Excel.
Az M1 és a CJ1 oszlopokat a fenti képletekkel (mutatis mutandis) tudod átalakítani.
Két függvényhez szeretnék segítséget kérni. Előre jelzem, hogy 2013-as magyar excelem van. 1900 előtti és 1900 utáni dátumokat kell kezeljen a függvény. Dátum beállítás jó.
1. A függvényem =HA(W2-AA2<16;"nincs";"").
AA2 és W2 év, hónap, nap dátumok. A cellák formátuma dátum. Ezt kellene átalakítani úgy, hogy erre a speciális dátumra működjön.
2. A másik függvény
HA AS1 cella értéke kisebb mint 18 és/vagy AT1 cella és/vagy AU1 és/vagy AV1 cella kitöltött, akkor a CA1 cellába NINCS kerüljön beírásra de ha a CJ2ben van adat, akkor helyette érvényesüljön a =HA(CJ2="";"";M2-CJ2) függvény.
Te azt mondtad eredetileg, hogy mindig 10 fordulatot veszel alapul. Amit figyelembe véve a leírásodat, hogy 1000 fordulat 1kWh, így a 10 fordulat 10Wh lesz. Tehát az adott idő alatt végzett munka (ergo elektromos fogyasztás) állandó, mindig 10Wh. A 10Wh munka elvégzéséhez szükséges idő változik, ezt fogod mérni stopperrel. Ha pedig ezután leosztod a 10Wh munkát a stopperrel mért idővel, akkor megkapod, hogy mennyi volt az átlagos teljesítmény azon időszak alatt, amíg mérted az időt.
Csináltam egy gyors grafikont is, gyakorlatilag a Te villanyorád a piros vonalat méri, vagyis pontosabban a piros satírozást, az lenne a villamos munka. Ami a pillanatnyi villamos teljesítmény (VA [volt-amper] az y tengelyen osztva 3600-al, 1VA=1W) az idő függvényében (ez lenne az x tengely).
Te pedig arra vagy kíváncsi, hogy mekkora átlagos teljesítmény kell ahhoz, hogy ugyan annyi idő alatt ugyan annyi munkát végezzen, mint amit te mértél az előbb. Ez pedig a zöld vonal alatti satírozás lenne. Itt ha nem vágtam volna le a grafikon szélét, akkor kijönne, hogy ~0,8 az érték, aminek a mértékegysége VA/3600. Ezt ha beszoroznánk az x tengelyen leolvasott értékkel (12,56 s), akkor ki is jön a 10Wh. Csak kényelmi okokból volt a watt 3600-ad része ábrázolva az y tengelyen, mert ha azt felszorozzuk 3600, akkor kapjuk meg a wattot, de az idő tengelyen ábrázolt secundumot amúgy is le kellett volna osztani 3600-al, hogy átváltsuk órába, így viszont meg volt spórolva egy osztás. De a számoktól el is vonatkoztathatsz, a lényeg, hogy ha 10 korülfordulást mérsz az mindig 10Wh-nyi munka lesz, amit ha egy lineáris teljesítményű géppel akarsz kiváltani, akkor vissza kell számolnod Jimmy the Hand táblázatának megfelelően. Ergo azt mondod meg, hogy ha ugyan ennyi ideig, mint amennyit mértél mekkora teljesítményű gépnek kellett volna mennie, hogy ugyan úgy 10Wh-nyi munkát végezzen.
Most megint belevitted magadat a málnásba.... 1000 fordulat 1kWh. Jimmy the Hand táblázata alapján, ha 10 fordulatot tesz meg a számláló 1 másodperc alatt, akkor az átlagos teljesítmény 36kW.
A fordulatszám és a munka azonos érték, de más a fizikai tartalma, ezért mentem be az erdőbe - csak éppem elvesztem, nem gyűjtöttem semmit.
Nagyon köszönöm, sajnos fizikával mindig hadilábon álltam, igaz, néha az egész osztály se tudott megoldani bizonyos példákat, talán nem a negyven gyerek volt csakis az oka.
odamegyek stopperrel, lemérem, hogy tíz fordulat mennyi idő alatt történik, megszprzpm százzal és máris tudom majd, hogy mekkora a pillanatnyi fogyasztás.
Ennyi kellene, hogy pl. 10 fordulat 23 mp alatt megvan, akkor azonnal lehessen látni, mekkora a fogyasztás, de a táblázat valamiért nem jó.
Mit akarsz megtudni? Meg mihez kell az egész táblázat? Meg mihez kell a stopper?
Írd fel az óraállást egy adott időpontban, aztán olvasd le 1 óra, 1 nap vagy 1 hónap múlva, és a két leolvasás közötti különbség adja ki az adott időszak fogyasztását.
Hali, ha valakinek most olyanja van, hogy szívesen belerúgna valakibe, jelentkezem, mert talán ettől végre észre térek.
Csatolom a képet, hogy érthető legyen, egy fogyassztásmérővel voltak problémák, megnéztem, hogy ezer fordulat 1kWh és leintettem mindenkit, hogy majd odamegyek stopperrel, lemérem, hogy tíz fordulat mennyi idő alatt történik, megszprzpm százzal és máris tudom majd, hogy mekkora a pillanatnyi fogyasztás.
Megcsináltam ezt a segédtáblázastot is hozzá, ránézésre egy óvodás is látja, hogy valami hülyeség, de nem jövök rá, hogy mi az. :-(((((
Az indoklás:
az első oszlop a mérő fordulata tizesével, mellette a percenkénti és másodpercenkénti fogyasztás, mellettük azok reciprokai, hogy a fordulatot ne kelljen számolgatni, csak rábökjek az adott sorra, hogy nagyjából annyi.
Van egy táblám rengeteg oszloppal és sorral, értékek eFt-ban. Néha a táblát elő kell állítanom (!) MFt-ban is. Ezt úgy oldottam meg, hogy az eFt-os táblát lemásoltam egy új munkalapra és hivatkozom az eFt-os táblára, ahol szám van a cellában osztom 1.000-rel.
Ez működik is, csak az eFt-os tábla szerkezete gyakran módosul: sorok/oszlopok jönnek-mennek, cellák egyesülnek…..ilyenkor pedig mindig utána kell állítanom a MFt-os táblát.
Van egyszerűbb módszer a MFt-os tábla létrehozására, illetve a változások követésére?
Sima summa fgv. használtam volna. De végül eszembe jutott egy régi megoldás: a köv. cellához hozzáadom növekménysen az előzőt és kiválogatom a max. értékeket.
Őszintén szólva az auto szűrőket nemigen kellett még használnom, így nem tudom mire is lettek kitalálva, csak láttam hogy van az is, aztán csak jó vmire…
Ezt az Excel szűrőt igazából hogy lehetne helyesen használni?
Probléma:
Van egy majd 600 soros kiadási tételekből álló táblám és egy üres oszlopban végigmentem, felcímkéztem a tételeket egyesével, hogy kategória szúréseket lehessen csinálni köztük. (Pl. élelmiszer, műszaki cikk, vegyes, közlekedés, banki költségek stb...)
Beállítottam a fejlécre az auto szűrőt és csináltam a 600. sorban (ahol már nincs adat) egy szummázó cellát. Azt szeretném elérni, hogy mikor melyik tételkategóriát választom ki, csak azok részösszegeit adja össze, de valahogy nem működik. :(
A végcél persze az lenne, hogy szépen kategóriánként kihozni a megfelelő tételek végösszegeit vagy ahhoz ez nem is járható út mindez? Vagy arra volna jó pl. a kimutatás?
Adott egy táblázat U oszlopa, ahol cikk kódok találhatóak. Ezek közt vannak speciális elemek, melyeket az "SP" betűjel is jelöl.
Sajnos ezek több helyen is lehetnek a cikkódban, tehát változó számú karakter lehet előttük és mögöttük.
Egy segédoszlopban hogy tudnám megjeleníteni, hogy az adott sor U oszlopában levő cellában speciális vagy nem speciális cikkszám/elem található, vagyis hogy a cikkód tartalmazza-e az"SP" kifejezést.
Hogy tudom paraméterezni a HA függvényt? A "*SP*"-vel próbálkoztam, de nyilvánvalóan hiába.
Tisztelt fórumozók a következő kérdésem lenne az excelben történő cellán belülei formázásra . A cella mindig két betú és 10számal kerül kitültésre pl: HU3132356207 .Azt szereteném hogy minden 6,7,8,9 szám karakter félkövér lenne pl HU3132356207 . hogy oldaható ez meg ? tudtok benne segíteni ?
A CA és CB oszlopokat átmásolod Wordbe, ott futtatod a következő makrót
Sub betu_szam_masol()
For i = 1 To ActiveDocument.Tables(1).Rows.Count ActiveDocument.Tables(1).Cell(i, 1).Select
Selection.Find.ClearFormatting With Selection.Find .Text = "^$^$^$^#^#^#^#^#^#" .Replacement.Text = "" End With With Selection .Find.Execute If Selection.Find.Found Then Selection.Copy ActiveDocument.Tables(1).Cell(i, 2).Select Selection.Paste End If End With Next i
End Sub
Az én teszt táblámban működött. Kissé lassú, de egy alkalomra jó lesz.
Sajnos nem foglalkoztama konkrét megvalósítással, és most időm sincs elmélyedni benne, de valami ilyen RegExp kifejezést alkalmazék a hasonlításra: "/s[0-9]{3}[A-Z]{5}/s"
Egy olyan problémával fordulok hozzátok, hogy van egy viszonylag nagy (1-2000 sorból álló) excel táblázatom, melynek a CA oszlopában lévő cellák olyan stringek, melyek egy 9 karatkerből álló azonosítót tartalmazhatnak (de nem minden cella esetében). Ezek az azonosítók 3 betűből és 6 számból állnak (pirossal jelölve). Tudnátok olyan függvényt / makrót javasolni, mellyel ezeket a CA oszlop celláiban rejtőző XXX000000 formátumú szövegrészeket a CB oszlopban "ki tudnám nyerni"? Előre is köszönöm a tippeket.
Egy olyan problémával fordulok hozzátok, hogy van egy viszonylag nagy (1-2000 sorból álló) excel táblázatom, melynek a CA oszlopában lévő cellák olyan stringek, melyek egy 9 karatkerből álló azonosítót tartalmazhatnak (de nem minden cella esetében). Ezek az azonosítók 3 betűből és 6 számból állnak (pirossal jelölve). Tudnátok olyan függvényt / makrót javasolni, mellyel ezeket a CA oszlop celláiban rejtőző XXX000000 formátumú szövegrészeket a CB oszlopban "ki tudnám nyerni"? Előre is köszönöm a tippeket.
Nagyon-nagyon köszönöm mindenkinek az összes reagálást, nem értem mindegyiket, néhány információt tudok csak írni, hátha megértjük egymást.
36861-ben leírtam néhány példát, többen írtátok, hogy ezek nem jók.
Jó lenne, ha megírnátok, hogy mi és miért nem jó, mert pont az most a jó, hogy új évben újat lehet csinálni, mert a GDPR miatt minden évben új kell, az előző évieket törölni kell.
Egy példa, a tagdíj befizetés.
Volt, aki kinyomtatta a tagnévsort, és aki befizette a tagdíjat, azok nevét kihúzta a listáról és csak azt írta be, hogy aznap mennyi pénz folyt be és hányan fizettek.
Az utolsó néhány nevet azután kinyomtatta és ment a személyes nyomásgyakorlás, hogy "miattatok kellett még egy lapot kinyomtatni, mert ti még nem fizettetek".
De volt, aki több évre fizetett tagdíjat, azt adományként kezelték és csillagozás volt, hogy jövőre nem kérnek töle pénzt.
Volt aki egy üres papírt tett ki, csak "dátum és tagdíj" felirattal, aki fizetett, valami macskakaparást tett oda, utólag találd ki, hogy ki volt az - vagy, ha odaírta, hogy "Imre", akkor melyik Imre volt?
Aki értetlenkedett: igen, office és webtárhely meg internet előfizetés és még valami néhány éves adomány volt, idén lejár és már a webezés is probléma, és senki se nézte a weboldalt, az is megszűnt, marad a PC.
Természetesen elolvastam a fórumban korábban írtak egy részét és mélyen meghajlok a tudásotok előtt, nagyon profi programozók lehettek. Én csak nyomkodom a gombokat.
Annak örülök, hogy sikerült elérnünk, hogy a 36861-ben írtak nincsenek külön, mert korábban minden külön helyen volt, jellemzően szövegként megírva, kinyomtatva, amire a jelenlévők tollal megjegyzéseket írtak, vagy aláírtak, jó esetben újra be lett gépelve, amit írtak, de többnyire "nem tudtuk elolvasni" címszóval kimaradt, és ami ki lett nyomtatva, azt úgy kellett a papírok között visszakeresni.
Arra jöttem rá, hogy a problémák döntő része mindig abból van, hogy nem tudják, hogy korábban ki csinálta, mert személyes beszélgetések voltak.
36861-et újra megnézve ugyan azt látom, amire korábban rájöttem:
Mindenhol szerepel legalább egyszer egy név, aki csinált valamit, így ez a fontos.
Néhány esetben - például a játszmák - két név kell.
Vagy a gyűléseknél is, többnyire két név kell, hogy ki volt a levezető elnök, és ki írta le, hogy mi történt.
Azután vannak a bonyolultabb dolgok, amikor kettőnél több név is lehet, például jelenléti ív.
Ezt meg lehet csinálni úgy, hogy van egy jelenléti ív, és aki akkor ott van, aláír, és van sok név.
De meg lehet csinálni úgy is, mint a tagdíjbefizetést, hogy ott a név lista, és aki ott van, annál ott a pipa, hogy ott volt, és akkor adott névhez adott dátum tartozik a megjegyzéssel, hogy ott volt.
Szóval, nekem ez így teljesen érthető, ha megírnátok, hogy nektek miért nem, talán megokosodnék.
m54 USB:
Köszönöm, tehát akkor elvileg bármilyen windows alatt működik, ami USB-t kezel?
Nincsen kizárás, hogy ilyen kütyü, meg olyan böngésző, meg a setup-ban le kell tiltani a kukikat vagy be kell írni valamit valahova, egyszerűen megy?
SQL:
köszönöm, de az is angolul van, és weben, idő kell hozzá.
ZX:
Igen, nekem nagyon jónak tűnik az a megoldás, ha egy listám van csak kinyomtatva, hogy a 26 betűhöz milyen 26 féle adat tartozik, és az adott névhez melyik típuső adatba kell beírni az információt. (Illetve csak húszhoz, mert mondjuk 6 már foglalt az illető neve, a dátum, és más miatt)
Ott az a jó, hogy ki lehet választani, hogy milyen adatokat akarsz egyszerre látni.
A fenti példáknál maradva, ha a tagdíjbefizetés van, akkor az egyik képernyőn azt lehet látni, hogy a nevek abc sorrendben és a dátumok, hogy mikor fizették be a tagdíjat.
Egy másik képernyőn pedig ay van, hogy adott dátumnál kik fizették be a tagdíjat,
Nyílván, ha valakire vagyok kíváncsi, akkor az elsőt nézem. Ha az érdekel, hogy melyik nap mennyien fizettek, akkor a másodikat.
Legalábbis nekem így logikus.
VÉGÜL:
Köszönöm még egyszer mindenkinek, csak írjátok meg, hogy a 36861-el mi a baj?
Futatata leírása alapján próbáltam elképzelni valamit, és az elképzelésemhez szabtam a kabátot, miszerint van az egyes táblák között összefüggés, és összetett lekérdezéssel megkapja amit akar.
Lehet nincs, és nem is kell összefüggés, és nincs igény az összetett dologra. Beszédes tábla nevek alapján csak egy egyszerű lekérdezés kell, az adott táblából.
Kapott megnézhető dolgot, aztán dönt, átalakítja, ha kell a munkalapjait, vagy jó ami van, és ahhoz szabja a munkát.
"(A kiindulási dolgot, miként eddig mindenki jelezte, én sem látom át, miből mit szeretne futatata elérni.)" Én is ezért írtam a kérdésemet a 36883-ban.
Nem csak USB-ről megy, létrehozol a gépeden egy könyvtárat (mondjuk webszerver néven), oda kitömöríted a letöltött zip-et. Nem kell semmit telepíteni, konfigurálni.
Az usbwebserver.exe-t elindítva kapsz egy ilyen ablakot:
A pHPMyadminra klikk, és a böngészőben megjelenik a belépés, majd a kezelő felülete.
Van egy mondás, miszerint akinek kalapácsa van, az mindent szögnek néz.
Ebben a szellemben, bár a feladat megfogalmazása számomra totál homályos, de amit levettem belőle az alapján továbbra is azt mondom, hogy ez egy klasszikus adatbázis-feladat. Szakmai vakság vagy sem, de nem tudom elképzeli más megközelítésben. Az a ZX Spectrum-os Masterfile tünemény is tutira valami adatbázis kezelő volt.
Milyen lehetőségeid vannak akkor? Hát, rengeteg. Akik téged felvilágosítottak az adatbázisok viselt dolgairól, azokat küldd el továbbképzésre. Persze a nagyvállalati, milliósoros adathalmazok kezeléséhez szerveres megoldás dukál, de a kisebb feladatokat bőven meg lehet oldani saját gépre telepíthető, minden szükséges dolgot tartalmazó adatbázis-kezelő szoftverrel. Ilyen például a Microsoft Access, amely már akkor is velünk volt, amikor a DBase még élt, és azóta is itt van. Az Access ugyan fizetős, de ha beírod gugliba, hogy "free ms access alternatives", akkor kapsz egy tonna találatot. Itt van mindjárt pl. a méltán népszerű LibreOffice programcsomag adatbázis-kezelője, a Base.
Ez azért jó, mert amennyire én látom, korrekt magyar nyelvű leírása van. De távol álljon tőlem, hogy ebbe az irányba küldjelek, válogassál nyugodtan.
Abban majdnem biztos vagyok, hogy nem létezik a világon olyan szoftvertermék, amit kirántasz a fiókból, és egyből azt tudja, ami neked kell. Tehát, bármit is választasz, vagy a folyamataidat kell hozzáalakítanod a kiválasztott szoftverhez, vagy a szoftvert alakítod hozzá a folyamataidhoz.
Ez utóbbinak nagyjából a következő, elengedhetetlen lépései vannak:
- kitalálni, hogy milyen riportokat akarsz látni a végén (riport = adatok megjelenítése a saját céljaidnak megfelelően összerendezett formában)
- kitalálni, hogy az előbb meghatározott riportokhoz milyen adatok rögzítésére van szükség -> ez lehet több vagy kevesebb, mint amit jelenleg rögzítetek
- megtervezni, hogy a rögzítendő adatokat hogyan célszerű táblákba rendszerezni, milyen táblák legyenek, azokban milyen mezők, és a táblák között milyen kapcsolatok vannak
- létrehozni a táblákat
- létrehozni a riportok alapjául szolgáló lekérdezéseket
- létrehozni a riportokat
- feltölteni az egészet adatokkal
- tesztelni, javítani, tesztelni, javítani... míg jó nem lesz.
A rossz hír az, hogy nem tudod megspórolni a befektetendő energiát. Vagy te magad tanulod ki az adatbázis létrehozásának csínját-bínját, vagy megfizeted azt, aki megcsinálja. Az utóbbi valószínűleg nem játszik, mert ha az Excelen akar a klub takarékoskodni, akkor nyilván külső szakértőre sincs keret. Vagy jön Sly (https://port.hu/adatlap/film/mozi/samaritan/movie-215172) és megcsinálja ingyen.
Na de most kicsit megakadtam, mert nem értek valamit. Ha az ember egyszer megvette a Microsoft Office-t, akkor az legálisan ott van, és még évtizedekig használható lesz. Nem értem, mért kellene lecserélni. Ugye nem azt akarod mondani, hogy a klubotok előfizet Office 365-re?
Bármilyen lekérdezést is szeretnél végezni, valamilyen szabályt kell alkotnod az adatok bevitelénél és tárolásánál. Szabályok nélkül nem lehet egyértelmű válaszokat kapni.
Excelben is lehet viszonylag egyszerűen "lekérdezés szerkesztőt" készíteni, makró nélkül, függvényekkel is.
Minták alapján tudnánk talán többet is segíteni.
Sajnos a feladat leírásod alapján - legalábbis én - nem tudok használható megoldást javasolni a már leírtakon túl.
Hát, megnéztem, hollandusul és angolul van, de mintha menükből lehetne kezelni, de nem írja, hogy min kell futtatni, csak azt, hogy usb-ről kell újraindítani - saját egyedi oprendszere van?
Ha valóban egyszerű és csinálnál rá egy minimális példát amit követve megnézném, mit és hogyan, nagyobb önbizalmat adna, meg talán lenne valkai, aki értene is hozzá.
Hát, az biztos, hogy 1980-as években már volt egy kb. 10kb-os program rá Zx Spectrumra, mint megtudtam, magyarosítva is lett, Masterfile volt eredetileg a neve, a magyar verzió MasterfileH lett.
Fejleszteni nem kell, készen van, a 26 angol betű mindegyikére lehet definiálni beviendő adatot, és a 26 betű és 10 szám-ra definiálni a képenyőn a listákat, hogy a 26 féle adatból azon a képernyőn mi jelenjen meg.
Feltételeztem, hogy van ilyen PC-re is, de közben kiokosítottak, hogy az utolsó ilyen használható program PC-re a DbaseIII Plusz volt, majd kitalálták, hogy adatbázis milliárdos üzlet és csak szervereken lehet futtatni.
Valamit mondtak, hogy Paszkál és C és talán Piton programokban is lehet ilyet programozni, de nehéz rá embert találni és macerás, és akkor nincs végleges program, amit lehet futtatni, csak a forráskód.
Nekünk egy kis egyszerű kellene, a 26 féle adat az bőven elegendő - talán tíz azonnal le lesz foglalva, a többin meg lehet gondolkozni.
Illetve még egy tippet kaptam, hogy van egy sqlite program, de azt is valami más programban kell programozni és csak a forráskódja ingyenes nincsen hozzá ingyenes programozási kézikönyv.
Talán az emulátor jó lenne, majd rákérdezek valakire, hogyan működik és mit kell csinálni, és hogyan használjuk a programot, weben láttam, hogy van sokféle program, kérdés, melyik működik és milyen oprendszeren.
Azért annak örülnék, ha lenne valami egyszerűbb program PC-re is, nem értem, ha egyszer kis játékgépekre volt, akkor PC-re, laptopra miért nincs.
Ja, még egy válasz, sajnos Zx Spectrumot nem éri meg venni, mert a billentyűzete gyakran tönkremegy és drága cserélni. Meg, ugye, a programokat magnókazettán kell tárolni, amik már erősen eltűntek a boltokból.
Igen, köszönöm, egy icipicivel fiatalabb vagyok, a nevet azért választottam, mert tavaly márciusban helyi focibajnokságban győztünk, de bal szélre tettek, és amikor szöktettek és utolértem a labdát, egy ütemet ki kellett hagynom, mert nem bal lábas vagyok, hogy jobbel tudjam középre adni a ladbát és ilyenkor utolértek és leszereltek.
Erre fel ápr 1-i tréfaként elterjesztették rólam, hogy "a tata rendkívül gyorsan kergeti a labdát, de mire utoléri, elfelejti, hogy miért is tette."
A többire is válaszolok este, vagy holnap, ha megmarad a pozitív kapcsolat a fórumon.
Még egy utolsó észrevétel: Az a ZX Spektrum biztos nem Excel adatállományokkal dolgozott. Hiszen akkoriban még nem is volt Excel. De még DBase sem. Szóval nagy meglepetés érné a kedves kérdezőt, ha a kezébe kerülne egy ZX Spektrum, meg a csodaprogram:-)
"Ennek még mindig "Kimutatástábla" szaga van." Igazad lehet, de:
1. a feladat megfogalmazása alapján az a sejtésem, hogy a tata nem fogja tudni maga megcsinálni a kimutatástáblát.
2. A klubvezető bejelentette hogy takarékossági okokból jövőre az excel helyett valamelyik ingyenes office-ra fognak áttérni. Aztán ki tudja, hogy egy most beállított tábla ugyanúgy fog-e működni bármelyik office verzióban.
Van megoldás, csak nem excel, hanem valami olyan pici program, ami Zx Spectum-on is volt az 1980-as években, ahol az adatokat tetszőlegesen lehet oszloponként megjeleníteni különböző, előre megtervezett lapokon.
Ahogy fferi is írta, szerintem is a lényeg a személyek oszlopa, mert az igaz, hogy talán félszáz különböző táblázat van, de amikor keresni kell, akkor mindig valakinek a nevével kapcsolatban kell keresni.
A szöveges részeknél is be lehet venni egy oszlopot, hogy ki érintett benne, és máris ott a személy oszlopa.
Már csak azt az angol programot kellene megtalálni PC-re, amit talán jó harminc éve Zx Spectrumra megírtak.
Egyrészt Excel makró jöhetne szóba, de ha jövőre a klubban lecserélik az Excelt egy ingyenes office verzióra, akkor semmi garancia, hogy a makró működni fog. Arra meg nem hinném, hogy vállalkozna valaki (én biztos nem), hogy más programmal kezelje az Excel munkafüzeteket.
Másodszor: Az nem derül ki, hogy van-e egy munkalapotok a, amin az összes név szerepel (névlistának nevezném, és ebből lehetne kiválasztani a neveket. Persze bővülhet.), és az sem, hogy azokon a lapokon, ahol név szerepel, az biztosan azonos valamelyik névvel a névlistából. Aztán az Imre, Pista, Laci, Zoli stb. keresztnevek ugyan, de nem alkalmasak azonosításra. Még a teljes nevek sem biztosan, ha éppen Nagy Laciból ketten is vannak.
Ezenkívül neveket tartalmazó oszlop csak az első két lapon van (befizetések, és klubnapi jelenlét), a többin nem. Az, hogy szorul, Laci, vagy Pista távozott stb. nem kezelhető.
Szóval szerintem add fel a dolgot. Hacsak valaki nem jelentkezik, hogy segít.
Nekiálltam, de rájöttem, hogy felesleges, néhány példa alapján talán látható, hogy az lenne a legjobb, ha lenne egy biztos oszlop, ahol ki lehet választani a neveket mindenhol, mert többnyire csak a szövegben szerepelnek, elírással és keresési problémákkal.
Olyan program kell, ahol menüből van kiválasztva a név, és név és dátum szerint lehet egy listát csinálni, hogy az illető mikor volt jelen, és mikor mit csinált.
A példák szövegesen (a vesszők az oszlopokat jelölik):
pingpong klub
befizetések dátum, név, összeg, megjegyzés
klubnapon jelenlét dátum, név
állapotfelmérés dátum, eszköz neve, állapota, felmérést végző kedd, összecsukható ppasztal, bal oldal jobb alsó sarokban felületi karcolás és baloldalt jobb kerék időnként szorul, Laci
eszköz esemény dátum, kód, eszköz neve, esemény csütörtök, pph1, 1.számú ppháló, Imre elvitte hétvégére
Help. Technikai magyarázat kellene. Van egy 58.000 sor × 18 oszlopos munkalapba beszúrt táblázatom, aminek 3 oszlopa máshonnan szedi össze az infót. Ha fkeressel csinálom, akkor egy 3 oszlopot használó rendezés (dátum, szakterület, orvos, az utóbbi kettő máshonnan jön) kb. 3s, ha xkeres-t, akkor inkább 30 másodperc. A munkafolyamat egy lépéseként kiszűrök az 58k sorból kb. 42k-t és törlöm. Fkeres: 5-6s, xkeres: kb. 3 PERC(!!!).
A próba során semmi más nem változott, csak az eredetileg fkeressel megírt keresést átírtam xkeresre. A vas biztos nem akadály: Intel i9-10900KF + 64GB RAM, nvme SSD-k (bőséges szabad tárhellyel).
Mi a különbség a háttérben, a két függvény működésében, ami ekkora eltérést okoz?
Off: "Csak most tudok válaszolni, mert a fórum csak egy választ enged." De ötpercenként írhatsz egyet: "Újonnan regisztrált felhasználóink az első száz hozzászólásuk elérése előtt öt percenként küldhetnek be egy-egy hozzászólást. A századik hozzászólás elérésével ez a korlátozás megszűnik"
On: "..excelben pillanatok alatt felül lehet írni bármilyen cellát" Pillanatok alatt letiltható az összes olyan celle, amit nem akarsz, hogy felülírjanak.
Csak most tudok válaszolni, mert a fórum csak egy választ enged.
A megoldást abban látom, hogy legalább a taglista legyen egységes, és utána legyenek egyedi adatok tevékenységek szerint, de amennyire tudom, az ilyeneket makroprogramozással kell megoldani, amihez nagyon kevesen értenek és verziófüggő.
Jobb lenne valami egyszerűen kezelhető program, főleg az emberi tényező miatt, excelben pillanatok alatt felül lehet írni bármilyen cellát.
Az fkeres és pár hasonló függvényt ismerem, de nehéz fejben tartani, hogy mikor és hol milyen változatára van szükség az egyedi táblázatok miatt. Egy még nálam is idősebb mosolyogva mutatta a Zx Spectrumát, hogy azon milyen egyszerű az adatokat kezelni, és a kilenc számjegyre van kilenc féle megjelenítés szinte azonnali listák, nincs felülírási lehetőség, valami olyasmi lenne jó nekünk, csak PC-re.
Ettől függetlenül akár Excel, akár Libre Office, vagy egyéb lesz a klubban a függvények várhatóan működni foggnak. Viszont a 6835-ös hosszászólásodban adott leírásod nem alkalmas arra, hogy bárki konkrét segítséget tudjon adni. Ahogy pedig egy későbbi hozzászólásodból kiderül "minden fül, vagy munkalap egyedi", akkor végkép nem lesz általános megoldás. Hanem munkalaponként (más szóval fülenként) más és más.
Ha küldenél egy mintát minden munkalapról, akkor talán lehetne kezdeni vele valamit. Egyébként ismered, és tudod használni az Excel függvényeket? Hogy ha majd bővül a listád, azt is kezelni tudd.
Biztositani kell, hogy megfelelő személyről legyen szó, mert mindenki úgy ír, hogy ő tudja, hogy mi történt, de más nem nagyon.
Pl. beírják, hogy Imre elvállalt valamit, csak aki írta, az fél évig nem jött és három Imre is volt, nem tudni, melyikről volt szó.
Talán valami más program kell, ahol az adatbevitelnél ott van az összes név egy listában, de úgy, hogy ne lehessen se felülírni, se törölni őket, csak kiválasztani, és hasonlóan kellenek más dedikált cellák adatbevitelre, és csak a legvégén kell egy megjegyzés, ahova lehet irni minden egyebet.
Vagy valami más programra lesz szükség, ahol az adatbevitelnél vannak előre definiált cellák elvárt tartalommal, azok alapján lehet majd más nézeteket vagy listákat csinálni.