Keresés

Részletes keresés

unartis Creative Commons License 2012.03.10 0 0 133

Az A. utahensist a 3. képen kicsit megviselte a tél, honnan származó növények, van hozzá élőhelyi kódod?

Előzmény: szidona (130)
unartis Creative Commons License 2012.03.10 0 0 132

Szia!

 

Nagyon drágán adják a növényeket, már néhányszor rájuk dobott a böngészőm, magot még nem rendeltem tőlük, én a G*ldenP@lm-al befürödtem, a tőlük rendelt magok jó része ki sem kelt, eddig yucca constricta: 30-ból/3,  Yucca rostrata: 20-ból/1

Agave parryi var parryi: 19-ből/0, A. parryi sp neomexicana: 23/0

Sabal minor palmetto-ra még várok, akárcsak a Trachicarpus latisectusra és a T. fortuneii-re is.

Előzmény: Napvándor (129)
unartis Creative Commons License 2012.03.10 0 0 131

Szia Ádám!

 

Én jövőhét pénteken ráérek, Jani írt egy emailt, arra válaszként ezt a napot adtam meg, még egyeztetek vele(13 és 14 óra közötti időpontot adtam meg neki).

Szaszii- vel előtte kellene találkozni, ezt még mebeszélem velük

 

 

Zoli

Előzmény: Ádám(Szeged) (128)
szidona Creative Commons License 2012.03.10 0 0 130

Levettem a takarast a novenyekrol. Ugy tunik, hogy a fiatal kaibabensis-ek tuleltek ezt a telet, de meg nem mondanam 100%-ra. Utahensis-ek elegge serultek, de talan meg elnek. Kint hagytam meg egy mckelveyana-t is, talan megmarad, bar elvileg nem kellenne, hogy megmaradjon egy ilyen tel utan.

 

 

A.mckelveyana

 

A.utahensis

 

A.utahensis

 

A.kaibabensis

 

A.kaibabensis

 

A.kaibabensis

 

A.parryi

 

 

Napvándor Creative Commons License 2012.03.10 0 0 129

Sziasztok!

 

Ismeritek ezt az oldalt? S konkrétan a magjaik minőségére gondolok...agavé, yucca...

http://www.yukka-kert.com/

Üdv s kössz

Ádám(Szeged) Creative Commons License 2012.03.10 0 0 128

Hello.

 

OKé. Addig egyeztess szaszival, majd szólj nekem, hogy melyik napban maradtatok. Utána meg beszélek Barna Janival. És igen, el kéne mennünk érte.

Előzmény: unartis (127)
unartis Creative Commons License 2012.03.09 0 0 127

Szia Ádám!

 

Már nagyon vártam :-), Barna Janihoz kellene elmennünk érte?

Beszéltem ma Szaszii-vel vele is szeretnék egy találkát, jövő héten a hosszúhétvége valamelyik napján kellene összehozni... ezt még ki kell találni.

Előzmény: Ádám(Szeged) (126)
Ádám(Szeged) Creative Commons License 2012.03.09 0 0 126

Hello Zoli.

 

Megjöttek a mesa garden-es magok. Mikor tudsz bejönni Szegedre?

Előzmény: unartis (124)
szidona Creative Commons License 2012.03.08 0 0 125

Szia!

 

Most hetvegen, ha nem varhato csapadek a jovohet elejere.

Előzmény: unartis (124)
unartis Creative Commons License 2012.03.07 0 0 124

Szia!

Mikor tervezed levenni róluk?

Előzmény: szidona (123)
szidona Creative Commons License 2012.03.07 0 0 123

Szia!

 

Kaibabensis-eket 2010. marcius vegen ultettem ki. Nem sok gondot forditottam ra. Egy kis cserepnyi 2009-es novemberi-decemberi vetesbol szarmazo magoncokat ket fele szedtem es csak ugy egyben elultettem egy csoportba. Igazan kart a csigak okoztak bennuk, mivel meg elegge zsengek voltak. Sokat nem noltek, inkabb erosodtek csak. Persze a tavalyi tel megviselte oket, de tul eltek. Most egyelore ugy tunik, hogy meg jol vannak, de majd ha a takarast levedtem, akkor tudok biztosat mondani.

 

2010 aprilis. alattuk egy mesa-s idosebb A.parryi.

 

2011. marcius vege, latszik, hogy megviselte oket a tel, de eletben maradtak.

 

 

Előzmény: aiol19 (119)
unartis Creative Commons License 2012.03.07 0 0 122

Az A. parryi idősebb hármas csoportja, földel kevert sóderben van, kb. 40% (föld)-60% sóder arányban, itt már a kert szélén nem volt annyira vastag a sóder réteg, amit átkevertem az altalajjal. A neomexicana majndnem 100 % tisztaságú sóderben volt, de azért így is szépen fejlődött.

Sajnos az A. utahensishez, illetve az A. havardiana-hoz még nem volt szerencsém, a Mesagardentől most idén először rendeltem a leghidegtrőbb formákból:

 

Agave
-----------------------                                                                   
1900.1-utahensis /18/ Meadview, Az, small, clustering                 
1900.2-utahensis DJF1521 /18/ Peach Springs,Az, tiny rosettes, nice    
1900.95-utahensis v kaibabensis /18/ Meadview AZ, larger rosette     
1901.31-utahensis v nevadensis JRT710 /18/ Clark Co, NV            


Van A. kaibabensisem 4 kis tő, eddig cserépben vegetált, nem mertem még kint teleltetni, és van két tő A. lechugilla, ezek teljes télállóságához nem fűzök nagy reményeket, az idei télen, ha kint lettek volna nem hinném, hogy ki bírták volna élve.

Előzmény: aiol19 (119)
unartis Creative Commons License 2012.03.07 0 0 121

Szia aiol19!

 

Köszi az idei teszt eredményeidet, szépek az agávéid!

Korábban a parryi agávét gondoltam volna érzékenyebbnek, nálam volt egy olyan változat, ami nagyon nem bírta a teleltetést, ki is purcantottam belőle, de látom az A. havardiana sem telel 100 % sérülés nélkül. 

A sziklakertben két fajt teleltettem eddig "sikeresen" csapadék védelemmel (A. parryi két formáját, A. neomexicana), ezeket egy dunsztos üveggel, nagyobbakat kiürült ioncserélt vízes palackkal fedtem, a talaj alattuk átnedvesedhet, de elég csak felülről a csapadéktól védenem.

Van egy Agave parryi változatom, amit egy Hódmezővásárhelyi ismerősömtől kaptam, ami takarás nélkül is jól bírja, jól sarjadó változat, azt hiszem, hogy neked is van ebből a típusból, még az elején írtál róla a 7. hozzászólásodban.

Ennek a változatnak tudod-e a pontos nevét?

Előzmény: aiol19 (111)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.07 0 0 120

Sőt, mire jó a fórum, visszanéztem a legelső hozzászólásom is, ez alapján a couesii-t talán 2006-ban ültethettem ki, tehát jó régen. Többször fotóztam le és töltöttem fel, most én is végig tudtam követni, hogy fejlődött az évek alatt.

Előzmény: aiol19 (119)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.07 0 0 119

Szia!

 

A legrégebben a parryi couesii meg a parryi változatos sorozatban az utolsó, ezek 2007 óta, ha jól emlékszem, takarást pedig sosem kaptak. A többi kicsi, a havardianák és a kipusztult inaequidens csapadékvédelmet kaptak ilyen átlátszatlan fóla és nem lyukas műanyag cserepek formájában. Ez utóbbiaknak jórészt ez volt az első telük kint. A talaj az nagyrészt sóder, vagyis a régebbi ágyásokban még több a föld, aztán éppen Unartis hatására már csak egészen kevés humusz van az újabb részeken. Azt vettem észre, hogy az agávéknak azért kell a jobb talaj, így azoknál úgy csináltam, hogy a gyökérzónájuk köré több földet tettem, de alattuk és körülöttük nagyrészt sóder. Én amúgy meg azt nem értem, hogy élték túl az egy éves kaibabensiseid, nekem eddig mind elpusztult kiültetve, általában még nyáron-ősszel. Azt tudom, hogy elvileg ennek kellene a legtélállóbbnak lennie, de kicsinek nyilván érzékenyebb.

Előzmény: szidona (118)
szidona Creative Commons License 2012.03.06 0 0 118

Szia,

 

Jol neznek ki a Te agaveid is. Miota vannak kiultetve? Teljesen vedtelenek a csapadekkal szemben?

Nem is ertem nalam mi lehet a problema, talan a talaj. Nalad, ha jol latom soder es nemi fold keverekeben vannak? Nalam inkabb kerti foldben nemi soder bekeveresevel. A tetejen pedig riolit tufa orlemeny van par centi vastagon.

Iden megprobalok valtoztatni a talajukon. Szerencsere van meg par novenyem cserepben. Bar a chrysantha-kat, desertii-ket es mckelveyana-kat nincs ertelme kiultetni. Igaz igy lasabban nolnek, de legalabb biztosan megmaradnak.

 

 

Előzmény: aiol19 (117)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 117

Itt a parryi mellett egy utahensis, nekem eddig mindig rosszabb tapasztalataim voltak ezzel, legalábbis kicsi kaibabensisekkel, több már nyáron kirohadt, bár ez nyilván csak annak tudható be, hogy nem teszteltem még kellően nagy példányt, mivel nincs és nem volt birtokomban még nagyobb. Ez most viszont úgy tűnik, kitelelt:

Előzmény: aiol19 (115)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 116

Ja majd elfelejtettem, hogy a viseltesebbnek érdekes módon a zsenge sarja meg sértetlen, ahogy látszik a képen, jobbra.

Előzmény: aiol19 (111)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 115

Parryi változatok:

 

Előzmény: aiol19 (114)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 114

neomexicana:

Előzmény: aiol19 (113)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 113

parryi couesii:

Előzmény: aiol19 (112)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 112

A Mesától származó inaequidens néven futó valami egyértelmű kudarc, nem is tudom, mi ez és van-e egyáltalán olyan változata, ami télálló, ez olyan americana kategória lehet, már december-januárban úgy láttam, mintha kezdene szétrepedni:

Előzmény: aiol19 (111)
aiol19 Creative Commons License 2012.03.06 0 0 111

Csatlakozom én is az állapotfelméréshez, elkezdem feltölteni a képeket, de nem ígérem, hogy egyszerre. Szintén pozitív tapasztalatokról tudok összességében beszámolni, bár ehhez hozzátartozik, hogy a kiültetett agavék a leghidegebb éjszakákat hó alatt töltötték, igaz az enyéim hó nélkül töltötték az első -13 -14 fok körüli hajnalt, az utána következő -17 -19 fokos minimumok már lényegében nem számítanak, mivel egyik agavém sem akkora még, hogy a hólepel fölé ért volna. Ezek és a télálló kaktuszok, amelyek a legjobban teleltek, az érzékenyebb fásszárúak és nagyobb pálmák már sokkal inkább megszenvedték, mivel a hófelszín éppen a talajhőt szigetelő hatása miatt okozta ezeket a szörnyűséges hidegeket, ami pedig kilógott a paplanból, annak jaj.

 

A havardianáktól jobban tartottam, jól teleltek, bár az egyik viseltesebb:

Előzmény: unartis (101)
unartis Creative Commons License 2012.03.05 0 0 110

Szia! Én most a hétvégén szettem le az agávék takarását, már amelyiket takartam :-)Könnyen összehasonlíthatod a 76. hozzászólásomnál láthatóak a pont egy éve készült képek, kiültetve sokkal jobban nőnek, mint cserépben, sajnos nálam úgy nem sokra mentek.

Ez az A. parryi forma, sajnos kód nélkül, de nagyon jó tapasztalataim vannak vele, ismerősöm, akitől kaptam, már több éve neveli kertben Hódmezővásárhelyi kertjében, homokos talajban, kaptak hideg-száraz, nedves, nyirkos telet is, takarás nélkül nála gond nélkül áttelelt.

Én idén teleltettem belőle 1 tövet takarás nélkül(három közül az alsót a képen), semmi jele nincs annak, hogy megártott volna neki a téli hideg. Tavaly még fedve mertem teleltetni, ez volt a 2. telük kiültetve. A kert Kelet-Békés Megyében található, itt azért 6-8 évente be jön a nagy zimankó, akár -20 c° alá is csökkenhet a hőmérséklet.

Előzmény: szidona (109)
szidona Creative Commons License 2012.03.05 0 0 109

A parryi-k iden meg nem lesznek kiultetve, ezert is vannak viszonylag nagy cserepbe vetve. Korabban ultettem ki ekkora kaibabensiseket, de a csigak meg konyeden lelegelik oket. Egyebkent beloluk vannak meg kint, most mar masodik teluket toltottek kint, de nem nagyobbak mint az egy eves tarsaik, viszont edzetebbek.

Vannak egyebkent korabbi, 2005-os vetesu Mesa-s agaveim. A. chrysantha, desertii, mcKelveyana, palmeri, parryi, utahensis, kaibabensis, neomexicana. Talan az utobbibol nincsen mar. Ultettem ki is beloluk, de szep lassan eltunnek, ahogy jon egy kemenyebb tel.

Takaras nelkul iden csak egy parryi-m volt kint, nem tudom, hogy megmarad-e. Tavalyi tel utan majdnem kiment, de azert megmaradt. Ezert sokat nem varok most tole. Szarazon kaibabensis, utahensis es parryi van kint, ok most meg ugy tunnek, hogy megmaradtak. Talan hetvegen leveszem roluk a takarast, akkor majd tobbet tudok.

 

A Te agaveid viszont jol neznek ki. Mennyit nolnek evente igy kiulteteve?

 

 

A.parryi 2011.februar

 

ugyanaz a noveny par napja

 

A.parryi csapadektol vedve, par napja

 

 

Előzmény: unartis (108)
unartis Creative Commons License 2012.03.04 0 0 108

Köszi az infót!

Később kertben fogod nevelni őket?

Előzmény: szidona (106)
unartis Creative Commons License 2012.03.04 0 0 107

Igen ezek azok, egy darabig csonttá is voltak fagyva. Ezeket már régebben kaptam tőle, egyre szebbek lettek.

 

Előzmény: Ádám(Szeged) (105)
szidona Creative Commons License 2012.03.04 0 0 106

Szia,

 

A magok eszak-Arizonabol vannak. A parry-k Flagstaff-tol delre az Oak Creek kanyon kornyekerol, a kaibabensis-ek pedig a Grand Canyon kozelebol.

 

 

Előzmény: Ádám(Szeged) (105)
Ádám(Szeged) Creative Commons License 2012.03.04 0 0 105

Hello.

Ezek a Juhász Gábor-féle agave parryi-k?

Előzmény: unartis (101)
unartis Creative Commons License 2012.03.04 0 0 104

Bocs, kicsit figyelmetlen voltam, látom a írtad mikor vetetted.

Előzmény: unartis (103)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!