Keresés

Részletes keresés

NevemTeve Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60363

Na itt a gond: a külső  és a megfigyelő szerint nem ugyanakkor van az egyszerre.

Előzmény: BBnum (60359)
BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60362

Szerintem érthetően leírtam, hogy nem fényforrás.

A külső fényt átengedő üveg.

Ha fényvorrás lenne, azt lefel lehetne kapcsolgatni.

Előzmény: NevemTeve (60361)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60361

Én még ennél is gyengébb vagyok, úgyhogy leírom még jobban kifejtve:

 

Egy vasúti kocsi két végén egy-egy fényforrás van, középen egy megfigyelő. A megfigyelő szerint a két fényforrást egyszerre kapcsolják be, és őhozzá egyszerre ér el a két fényjel.

 

Mehetünk tovább.

Előzmény: BBnum (60357)
mmormota Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60360

Nem. :-)

 

Előzmény: BBnum (60359)
BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60359

Akkor nézzük kvülről.

Miközben a vagon elhalad egy a töltésen álló vasutas mellet, lecsap egy-egy villám

a vagon két végébe (kivül). Mivel a vasutas pont középen áll, ezért a két villám csapást

egyidőben észleli.

 

Ebben az időpontban, a vagont felelző merőleges pont a vasutassal lesz egyvonalba,

tehát a vagonon belülre is egyszerre indulnak el a fény jelek.

Ennek következtében a vagon közepén űlő megfigyelő továbbra is egyidőben észleli a fényjeleket, függetlenül a vagon (egyenletes) sebességétől.

 

Így van?

Előzmény: ivivan (60358)
ivivan Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60358

Eddig okés, folytasd.

Előzmény: BBnum (60357)
BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60357

Akkor mégegyszer, hogy a gyengébbek számára is egyértelmű legyen.

 

Van egy vasuti vagon, a végein áttetsző üveg. Tehát ki nem lehet látni, de a fényjel át halad rajta. A vagonnal együtt mozgó megfigyelő számára egyidőben.

Áll, vagy egyenletesen mozog. Ezt a rajta ülő el se tudja dönteni, tehát észlelés szempontjából lényegtelen, mindenképpen egy IR-ről beszélünk.

A vagon közepén űlő megfigyelőt egyszerre éri el a fényjel.

 

A vagon eleje - közepe, azonos hosszúságú mint a vagon közepe - vége távolság.

 

A kísérletnek ebben a szakaszában nem lehet kilátni a vagonból, csak a két fényjel jut be a vagonba.

 

Eddig helyesek-e a megállípítások?

BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60356

Félig igen.

"Ez csak úgy lehet, hogy ha a vagonban ülők szerint indulnak a fényjelek egyszerre. "

A sín mellet álló bakterról egy szót se írtam, nehogy megzavarja a vaálaszolni akarókat.

 

 

Előzmény: egy mutáns (60355)
egy mutáns Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60355

Nem olyan nehéz példa ez. 

 

"Ha veszünk egy tehervagont, a két végén áttetsző üveggel.

Ha a két végéről fényjel indul középre, akkor attól függetlenül, hogy a vagon "áll", vagy tetszőleges sebességel halad, a fényjelek egyzserre érik el a középen lévő megfigyelőt

 

Ez csak úgy lehet, hogy ha a vagonban ülők szerint indulnak a fényjelek egyszerre. 

A sín mellett áll egy bakter. Ha a vagon áll, szerinte is egyszerre indultak a fényjelek. 

Ha a vagon mozog, akkor meg nem. Az elől levő később kellett felkapcsolódjon, mint a végén levő, mert a középső utas feléje ment. 

 

Bbnum: így gondoltad? 

1m

 

Előzmény: ivivan (60353)
Kilroy Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60354

Olybá tűnik számomra, hogy pedig mégse voltál eléggé egyértelmű. Más kérdés, hogy én érteni vélem, hogy nem mindegy az, hogy az 'egyszerre' az mihez képest értendő (valamihez képest muszáj egyszerre lenni, az biztos), legalábis a relativitáselméletben. De hát én laikus vagyok, könnyen (bele)pofázok.

Előzmény: BBnum (60350)
ivivan Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60353

Elolvastam. Bármennyire nagyképűsködsz. Összesen két sor, nem tart sokáig:

 

"Ha veszünk egy tehervagont, a két végén áttetsző üveggel.

Ha a két végéről fényjel indul középre, akkor attól függetlenül, hogy a vagon "áll", vagy tetszőleges sebességel halad, a fényjelek egyzserre érik el a középen lévő megfigyelőt."

 

Hát ebben egy büdös szó nincs arról, hogy a két fényjel melyik rendszerben indul egyszerre, pedig ez egy igen fontos paraméter.

Előzmény: BBnum (60351)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60352

Persze: te magad érted, hogy mire gondolsz, mi meg bátran találgassunk. Jó is így beszélgetni;)

Előzmény: BBnum (60350)
BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60351

Neked is javaslok egy kis újra olvasást.

A bonyolultabb dolgok teljesen reménytelenek számotokra, ha már ez se megy.

Előzmény: ivivan (60348)
BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60350

"Szerintem kezd előről az egész történetet"

Szerintem is az lesz a legjobb. Olvasd el (ha érdekel), ha nem akkor kár nyűglődnöd.

Minden egyértelműen le van írva.

Előzmény: NevemTeve (60349)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60349

Szerintem kezd előről az egész történetet, csak az 'egyszerre' kifejezés helyett írd azt, hogy 'a vagonból nézve egyszerre' vagy 'kívülről nézve' egyszerre'. (Merthogy ez a kettő nem ugyanazt jelenti.)

Előzmény: BBnum (60346)
ivivan Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60348

"Kezdettől fogva, hansúlyozottan a saját rendszerről beszélünk."

 

Szuper, csak azt az egyet nem mondtad el, amitől az egész állításod függ: hogy ez a "saját rendszer" (bármi is legyen az) áll vagy mozog a vagonhoz képes. Ha a "saját rendszer" áll a vagonhoz képest (ergó ez a vagon rendszere igazából), akkor az állításod igaz. Ha a "saját rendszer" egyenes vonalú egyenletes mozgással mozog a vagonhoz képest (természetesen a vagonról is feltételezem, hogy nem gyorsul), akkor az állításod nem igaz.

Előzmény: BBnum (60346)
Simply Red Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60347

Kérdésem: Miben jobb a téridő szó a Világegyetem szónál?

 

A téridő egy matematikai objektum. Egy absztrakt halmaz. Az, hogy az elemei a pontszerű, pollanatnyi események, az azt jelent, hogy a halmaz elemeit  a világnak az olyan dolgaival azonosítjuk, amiket pontszerű és pillanatnyi eseménynek érzünk. Ez az azonosítás azonban már nem a modellünk része, és többféleképpen is megtehető. Egy szuperobarobbanást, vagy egy szúnyogcsípést nem kötelező pontszerű és pillanatnyi eseménynek tekintenünk, hanem foglalkozhatunk ezeknek a jelenségeknek a részleteivel is. Ekkor a téridő elemeit nem ezeknek feleltetjük meg, hanem ezeknél sokkal kisebb és rövidebb ideig tartó jelenségeknek.

 

Ami a modellünk része az például az, hogy egyrészt differenciálható struktúrát feltételezünk ezen a halmazon, másrészt a reltivitáselmélet esetében egy pszeudo-Riemann-metrikát is. Az így adódó pszeudo-Riemann tér az áltrel térideje. A specrel esetében a pszeudo-Riemann-metrika által meghatározott Levi-Civita konnexió görbületmentes, ami lehetővé teszi, hogy a téridőt egy Minkowski-metrikával ellátott vektortér feletti affin térnek tekinthessük. Ez a Minkowski-metrikával ellátott vektortér feletti affin tér a specrel téride.

 

A világ ezzel szemben nem matematikai objektum, és sok olyan dolgot magába foglal, amit a téridő nem: atomok, molekulák, hegyek, völgyek, szerelem, háború, féltékenység, szimfónia, plazmatévé, satöbbi.

Előzmény: Törölt nick (60341)
BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60346

Kezdettől fogva, hansúlyozottan a saját rendszerről beszélünk.

Ebből következően a vagon két végéről egyszerre indulnak középre a fényjelek.

Akár állónak, akár egyenletesen mozgónak tekintjük.

 

Ha esetleg a fordított helyzetet tekintjük és középről indul a fényjel.

A fény akkor is egyszerre éri el a két végét.

Előzmény: mmormota (60340)
BBnum Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60345

Köszönöm, hogy segítesz eldönteni kinek a véleményét vehetem figyelembe.

Akinek a kegegyszerűbb fogalmak is külön magyarázatra szorulnak, azét sajnos alapból el kell utasítani.

 

"miként lehet másik rendszerben saját értéket mérni"?

 

Talán úgy, hogy minden mérést a saját rendszerben mérsz és nem egy másik IR rendszerből (aminek eltérő a sebessége) méred. Ennek következtében a mért rendszer sebessége mindíg 0,

de ez az IR rendszerek definiciójából (is) következik.

Előzmény: Törölt nick (60342)
Astrojan Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60344

Chip méretű atomóra, 1500 dollár...

 

De kinek van erre 1500 dollárja egy darabra? Jó lenne ilyen kisérlet, de több óra kell, mondjuk tíz darab.

 

Az órákat hosszabb ideig kell figyelni, legalább olyan hosszan mint a kisérleti idő maga (= magasban/mélyben töltött idő), ismerni kell a hőmérséklet érzékenységét és még a szóbajöhető néhány paramétert (nyomás, rezgés, ilyesmire gondolok).

 

Nem elég egyetlen órával kimutatni valamilyen pindurka eltérést, mert az bármitől lehet.

 

És természetesen vissza kell hozni az órákat!

 

Tudsz róla valamit? Milyen pontos lehet, milyen stabil, hogyan lehet leolvasni stb ? De nem csak demonstrálni kell az eltérést hanem tisztességesen megszervezett kisérlettel kimutatni vajon igaz e amit a relelm állít, vagy csak látszólagosak az eltérések. Az sem kevés, de ezt a kérdést előbb utóbb kisérletesen kell eldönteni. Miközben szaporodnak az olyan hozzászólók akik szintén látszólagosnak vélik..

 

Előzmény: Dubois (60253)
mmormota Creative Commons License 2011.03.09 0 0 60343

A téridő egy axiomatikusan felépített, jó definiált matematikai konstrukció, ami alkalmas lehet egyes fizikai jelenségek modellezésére. 

 

A világegyetem egy meglehetősen tág megnevezése a minket is magába foglaló világnak, amit sokan sokféleképpen értenek, nem jól definiált, nem egyértelmű, nem matematikai konstrukció. 

Előzmény: Törölt nick (60341)
mmormota Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60340

Az attól függ, milyen rendszerben indultak "egyszerre" azok a fényjelek.

 

 

Előzmény: BBnum (60338)
BBnum Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60339

Ha a két végéről egyszerre indul fényjel középre...

Előzmény: BBnum (60338)
BBnum Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60338

Az remélhetőleg egyértelmű, hogy a inerciarendszerek egyenértéküsége miatt nem különböztethető meg az adott rendszerben mért érték égy másik inerciarendszerben mért saját értéktől.

 

Ez vonatkozik a fénysebességre is.

 

Ha veszünk egy tehervagont, a két végén áttetsző üveggel.

Ha a két végéről fényjel indul középre, akkor attól függetlenül, hogy a vagon "áll", vagy tetszőleges sebességel halad, a fényjelek egyzserre érik el a középen lévő megfigyelőt.

 

Így van?

Előzmény: ivivan (60337)
ivivan Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60337

"Ezek után ugyanazon kiindulási alapról két ellentmondó állítás következik."

 

Vezesd elő, hogy melyik az a két különböző állítás és ígérem, mi megnézzük (és elmondjuk hol tévedsz, mivel ugye a specrel zárt, konzisztens elmélet, így ellentmondás az nincs benne)

Előzmény: BBnum (60336)
BBnum Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60336

Szerintem teljesen felesleges vitatkozni egy olyan elméleten,

aminek bizonyos részéről Eintstein is ellentmondó állítást tett.

Ezek után ugyanazon kiindulási alapról két ellentmondó állítás következik.

Az állítások közül természetesen csak az egyik lehet igaz, de bármelyik igaz, a relativitás elméletének egy része nem lehet igaz.

 

Persze lehet, hogy valaki, aki pápább a pápábnál, át vágja a gordiuszi csomót. :O)

muallim Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60335

A t* "idő" az egy komplex szám végül is, egy másik interpretáció, hiszen arról volt szó, hogy a tér-idő nem összehasonlítható, az abszolut tér és abszolut idő fogalmakkal.

Előzmény: NevemTeve (60333)
egy mutáns Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60334

az utazáson résztvevő iker számára a komplex idő valós része ...

Ez mennyi?

1m

 

Előzmény: muallim (60332)
NevemTeve Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60333

Pontosabban mondva, nem az idő komplex, hanem te szoroztad meg a képzetes egységgel.

Előzmény: muallim (60332)
muallim Creative Commons License 2011.03.08 0 0 60332

Az elmozdulásod, az ajtótól a székedig a négyes térben a "távolság" négyzete s2=x2+y2+z2+(ict)2  akárhogy is nézed a ct*=c(it), azaz t*=it,  egy imaginárius szám, amelyben a t tényező, valós számot jelöl, c meg a fénysebesség.

A komplex idő változása: dt*=SQRT(ds2-(dx2+dy2+dz2))/c.

 

Előzmény: egy mutáns (60331)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!